Jlieume gTriitórfyc Courant IRODE VLOEDGOLF NADERT SJANGHAI, de vierde stad der wereld Wist U MAANDAG 25 APRIL 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir eD redactie Tel 2040& Abonne* menten Tel 22710. Advertentieafd. Tel 23375 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal; ƒ135 per maand; ƒ0 32 per week ADVERTENTIÊN: ƒ018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Dertigste jaargang No 7797 HOOFDREDACTEUR; Dr. DIEMER. CHEF-RED.: a W. J. ENSERINK DIRECTIE: F DIEMER CHRISTEL! JK'NATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,Statt«tsttcft is gfjebteven mtjn bert la tegtjeaspoei" De ondergang van China gaat steeds sneller Met verbijsterende vaart vegen de comm. legers alles voor zich weg Sjanghai, de grootste havenplaats van het Oosten, met zijn zes millioen in woners, de vierde stad der wereld, wordt thans door de communistische legers bedreigd, welke met verbijsterende snelheid uit drie richtingen oprukken en alles voor zich wegvegen. Overal waar zij naderen, springen guerillascharen te voor schijn, die de flanken dekken en de regeringstroepen bestoken. Reeds bezetten ZÜ het belangrijke spoorwegstation Kasjin en sneden daarmee alle verbindingen over land met Sjanghai af. Men vreest, dat zij, voordat zij Sjanghai zullen naderen, eerst nog een poging zul len doen om door te breken naar Hang- tsjou, een verder naar het Zuiden gelegen havenstad, waar zich twee nationalis tische legers hergroeperen, en waar po gingen worden gedaan, een langgerekte verdedigingslinie bezuiden de Jangtse te vormen (via Hangtsjou, Ninpo en Nan- tsjang), welke indertijd reeds dienst heeft gedaan tegen de Japanners. Intussen nadert de rode wals Sjanghai reeds tot op 40 km afstand. De commu nisten bezetten Tsjinkiang, de hoofdstad van Kiangsoe, het spoorwegstation Soe- tsjou, en het zal niet lang meer duren voordat zij de wolkenkrabbers van Sjang hai in het gezicht krijgen. Angst en ver warring gaan voor hen uit en Zondag De communistische opmars in China Gedurende de laatste 2 jaar. De hoogtepunten vam de communis tische opmars in de laatste twee jaar zijn: 19 Mei 1946: Opening van het offen sief in Jehol, Hopei, Sjalnsi, Sjan- toeng en Kiangsoe. 30 Oct. 1947: Verovering van Jenan. 14 Maart 1948: Van Kirin in Mand- sjoerije. 26 Sept. 1948: van Tsinan. 6 Oct. 1948: van Tsjangtjoen, hoofd stad van Mandsjoerije- 25 Oct. 1948: van Kaifemg, hoofdstad van Honan. 31 Oct. 1948: van Moekden. 9 Nov. 1948: van Tsjengteh, hoofdstad van Jehol. 22 Nov. 1943: van Paoting, hoofdstad van Hopei. 15 Jan. 1949: van Tientsin. 22 Jan.: 1949: van Peking. 1 Febr. 1949: De Jangtse bereikt. alleen stroomden er 300.000 vluchtelingen de stad binnen, waar een klein garnizoen voor de verdediging moet zorgen, welke, zoals de commandant verzekert, tot het uiterste zal worden gevoerd. Desniettemin worden er reeds pogingen gedaan om hem van zijn plannen te doen afzien, daar dit een algemene vernieling en ongekende bloedstorting zal veroorzaken. Terwijl aan de ene kant honderddui zenden de stad binnenstromen, vluchten er aar de andere kant even zo velen per boot of te voet weg, en Engeland doet wanhopige pogingen, de 4000 Britten in veiligheid te brengen. De waarnemende president en de pre mier van China zijn reeds per vliegtuig naar Kanton gevlucht en maarschalk Tsiang Kai Sjek begeeft zich per oorlogs schip naar Amoy. De algemene ineenstor ting blijkt uit het besluit van de nationa listische bevelhebber in Hankou om de stad zonder slag of stoot over te geven en de val van Taijoean, meer naar het Noorden, waar China's modelgouverneur Jen, maandenlang wist stand te houden. De hoofdstad Nanking is nu geheel door de communisten bezet. Zondagmorgen be gonnen zü met de eigenlijke intocht, voorafgegaan door een jeep met officie ren, en begaven zich naar,het parlements gebouw, dat, waarschijnlijk door plunde raars, in brand was gestoken. Zaterdag verlieten nog duizenden natio nalisten de stad, bestoven en dodelijk vermoeid in de brandende zon, op ezels, in jeeps of te voet, alles meetorsend, wat nog draagbaar was, van electrische lam pen tot grote rijstketels toe. Hier en daar kwam het tot uitspattingen. Meelopslag- plaatsen werden geplunderd, zelfs oude moedertjes zag men lopen met geroofde bloempotten en spuwbakken. Het is nu eenmaal een oude traditie, da*, de gewone man de gevallen dynastie met plundering straft. Het huis van de president werd GEROOKTE EN GESTOOMDE ZEEVIS VRIJ. De maximumprijzen voor gerookte en gestoomde zeevis zijn m.i.v. heden afge schaft. Den Helder blijft Marinebasis Ten aanzien van het inrichten van eer marinebasis is de keuze op Den Helder gevallen. Minister Schokking deelde dit in zyn M. v. A. aan de Eerste Kamer mede. Elders bouwen zou niet alleen ho gere uitgaven met zich brengen, doch zou tevens grote hoeveelheden bouwvo lume vergen, welke daartoe aan de wo ningbouw zou moeten worden onttrokken. Tevens zou bijv, te Vlissingen cultuur gebouwen voor de basis moeten worden prijsgegeven. Begin opbouw Federale Marine Volgens een bekendmaking van ma rinezijde uit Batavia, heeft de minister van Marine, ten einde een begin te ma ken met het leggen van een grondslag voor een federale marine voor Indonesië, voor 20 Indonesische jongelieden een plaats gereserveerd te Willemsoord, voor opleiding tot marine-officier. Deze oplei ding geschiedt voor rekening van Indo nesië, en indien nodig met een afzonder lijke vooropleiding. WERELDREIS VAN DE „TJERK HIDDES" Hr Ms torpedobootjager „Tjerk Hiddes' is heden uit Soerabaja vertrokken voor een wereldreis, via West-Indië, naar Ne derland. echter ordelijk leeggehaald. Sterke man nen schroefden de radiators los en vrou wen en kinderen gingen met de dekens aan de haal. Dicht bij de Jangtse hing een rookwolk over de stad. daar het spoorwegstation door een tijdbom ver- Vliegtuigen bombardeerden nog een op slagplaats van bommen en benzine, die door de vluchtenden vergeten was, maar met weinig succes- Toen Nanking in 1928 hoofdstad werd, hebben de nationalisten de stad versierd met grote gebouwen, brede boulevards, vliegvelden, haven- en spoorweginstallaties. Nu is de hoofdstad verloren en het uitgestrekte Jangtsedal, de onuitputbare bron van financiën voor de nationalistische regering. Thans vlucht ze weer naar Kanton terug, waar eenmaal haar opmars begon, en zij laat een Zuid- China achter vol verstrooide legers en communistische infiltranten. A.F.P. beweert, dat president Li niet gevlucht is naar Kanton, waar de aan hangers van maarschalk Tsjiang Kai Sjek verzamelen, maar naar Kweilin, en dat hij volkomen met Tsjiang gebroken heeft. Zal Britse oorlogsbodem in rode handen vallen? CHURCHILL VOELT ZIJN REGERING AAN DE TAND Het ongehoorde feit doet zich voor, dat een Brits oorlogsschip in handen van de Chinese communisten dreigt te vallen. De zwaar beschadigde „Amethyst" ligt na melijk nog steeds kreupel op de Jangtse en de communisten weigeren, een vrije aftocht toe te staan. Versterkingen voor de Britse vloot worden naar het Oosten gezonden, o.a. twee vliegdekschepen en onderzeeboten. De communistische radio schalt triomfantelijk door de aether, dat de vier Britse oorlogsbodems te vergeefs gepoogd hebben, de rode overtocht over de Jangtse te verhinderen en dat er een overwinning is behaald op de gezamen lijke Britse en Chinese marine, een be schuldiging, die een Brits officieel woord voerder te Londen verontwaardigd af wees. Deze gebeurtenis, die een keerpunt dreigt te worden in de wereldgeschiede nis, heeft Churchill in het Lagerhuis vragen doen stellen over de verdere plan nen der regering. Britten rekenen grondig af met comm. agitator „Ook zekere Judas ontving een stuk touw. Zoals wij Zaterdag reeds in een deel onzer editie hebben vermeld, had Vrijdag avond te Dardmouth, de geboorteplaats sen onderofficier der Engelse marine, die tijdens de beschieting der schepen op de Jangtse werd gedood, een rumoerige bijeenkomst plaats. Het was niet tactisch juist hier het communistisch „heil" te propageren, terwijl uit alle delen des lands bij de Britse regering geprotesteerd werd tegen het beschieten der Britse schepen. Geen wonder, dat Harry Pollitt de secretaris der Britse communistisch partij, het moest ontgelden, terwijl hem zelfs een stuk touw overhandigd werd met de offerte: „Zekere Judas gebruikte een der gelijk stuk touw en maakt u er een zelfde gebruik van". Pollitt heeft het echter niet opgegeven en andermaal getracht een communis tische spreekbeurt te Vervullen. Maar te Plymouth kreeg hij evenmin kans, want menigte, w.o. matrozen, rende naar het podium en stenen, tomaten en eieren vlogen door de lucht. Er vielen gewon den, waarbij ook een politie-inspecteur, John Lindsay, het slachtoffer werd, die getroffen door een scherf, bewusteloos neerviel. Pollitt zelf kreeg een stoel naar het hoofd, terwijl een zeeman hem een pak slaag gaf. Een opgewonden menigte marcheerde naar het hoofdkwartier van de communistische partij, waar alle rui ten werden ingegooid. Hij ontkwam ten slotte door een achterdeur. Een aantal personen werd gearresteerd, wegens ver zet tegen de politie. Het is geen klein volk, dat aldus met zijn „grote ten" afrekent! Vormde Dimitrof Bulgaars kern-kabinet? Het is nog niet duidelijk, of Dimitrof. de Bulgaarse premier, van wie onlangs werd vermeld, dat hij met ..ziekte-verlof' in de Sowjet-Unie verblijf hield, weer naar zijn land is teruggekeerd. Maar de corr. van het Tsjechoslowaakse nieuws bureau te Sofia weet te melden, dat Di mitrof een Bulgaars „Kernkabinet" heeft gevormd, waarvan hij zelf aan het hoofd Robeson zingt alleen nog voor arbeiders Paul Robeson, de beroemde negerzan ger, verklaarde, dat hij in het vervolg niet meer als concertzanger zal optre den. maar alleen voor de arbeiders zal gaan zingen en over vrede spreken. In tussen is men in Connecticut, de staat, waar Robeson geboren is, een actie be ginnen, om hem niet meer daar toe te laten, i.v.m. zijn linkse sympathieën. PRIJZEN VAN VERMICELLI EN MACARONI VRIJ De maximumprijzen voor vermicelli. L.O.—L.K.P., een documen taire van het verzet Première wordt waarschijnlijk bij gewoond door de Kon. Familie Zeer binnenkort is, naar we vernemen in Amsterdam de première te verwach ten van de documentaire van het verzet „L.O.L.K.P.", vervaardigd in opdracht van de Landelijke organisatie L.K.P. Max de Haas regisseerde deze film, waarvoor hij ook het draaiboek schreef. Het verzetswerk der jaren 19401945 wordt er in uitgebeeld, gespeeld door amateurs, die ook in werkelijkheid hun aandeel in het verzet leverden. De jongens van de Stormschool Bloemendaal fungeerden voor Duitsers. Het ligt in de bedoeling, dat zowel HM. Koningin Juliana met Prins Bern- hard als H.K.H. Prinses Wilhelmina de première zullen bijwonen. De vijftien vertolkers der hoofdrollen zullen aan de Kon. Familie wórden voorgesteld. Kranslegging bij graf van Willem van Oranje Zaterdagmiddag, aan de vooravond jn WiUem van Oranjes 316e geboorte dag, heeft het Alg. Ned. Verbond bij het praalgraf in de Nieuwe Kerk te Delft een krans van rode tulpen en witte se ringen gelegd. De heer E. H. Bos uit Den Haag, voorzitter, schetste in een korte toespraak de betekenis van de Vader des Vaderlands voor ons land en volk. Na de plechtigheid speelde de or ganist, de heer Leen 't Hart, twee cou- piptlen van het Wilhelmus. PRINS BERNHARD ZAL SPREKEN IN BRUSSEL. Prins Bernhard is voornemens, tijdens de lunch t.g.v. zijn bezoek aam de Brus selse Jaarbeurs op 6 Mei a.s., een rede uit te spreken. Ook minister v. d. Brink zal spreken. KONINGIN ONTVING BUITEN LANDSE PADVINDSTERS Koningin Juliana ontving heden op Paleis Soestdijk 45 padvindsters uit 18 verschillende landen, die een week op de .Drakenburg" bij Hilversum hebben ver toefd om over het internationaal contact de padvinderij te confereren. Het Parijse congres juicht om „val van Nanking" Geestelijk verdwaalde vredes- karavanen Tienduizenden hebben met vlaggen en olijftakken gedemonstreerd in het Parijse stadion, waar het, onder communistische leiding staande, wereld-vredescongres een grote vredesbijeenkomst had georgani seerd. Talrijke „vredeskaravanen", met opschriften en vlaggen versierde bussen, arriveerden uit Nederland, België en ver schillende steden van Frankrijk. Een Nederlandse groep hanteerde de slagzin „Vrede in Indonesië", alsof men niet wist, waar Hatta de communistische mosterd haalt. Gelukkig was een sterke politie-macht op de been, om de menigte onder controle .te houden. Natuurlijk moest „Monty", wiens hoofdkwartier men paêseerde, het ontgelden en werden de Deken van (^nterbury. Curie, Picasso en Nenni, alsmede de Russen, luide toege juicht. De onzinnigheid steeg ten top, toen de gedelegeerden^een wild gejuich deden horen, omdat „de Chinese strijdkrachten Nanking hadden bevrijd". John Rogge, de voormalige plv. procureur-generaal der Ver. Staten, werd uitgefloten wegens zijn critiek op Sowjet-Rusland en dit was ook het deel van de Britse advocaat Moore, die geen communist bleek te zijn. Vermoordde Hitier bruinhennT Röhm? De politie te München zoekt naar ge gevens over Hitler's beruchte „bloedbad te München" in de nacht van 30 Juni 1934, ook wel „de nacht van de lange :n" genoemd. Tientallen bruin- hemden werden toen door SS-ers (zwart- hemden) vermoord. Een ex-SS-officier, Lippert, van wie beweerd wordt, dat hij nacht Ernst Röhm doodde, zou zich ederland bevinden. Er gaan ook geruchten, dat Hitier zelf Röhm heeft doodgeschoten, nadat deze geweigerd had zelfmoord te plegen. Men zoekt thans naar BEDRIJFSORGANISATIE DEZE ZOMER IN TWEEDE KAMER De Tweede Kamer zal nog zomervacantie gereed komen met het wetsontwerp op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Aldus deelde het Tweede Kamerlid mr F. J. H. Bachg mede een. bijeenkomst van de tandtechnici Sensationele ontmoeting van koning Leopold, de Prins-regent en Spaak te Bern Probleem der koningskwestie op kookhitte De geruchten der laatste dagen over een „tête a tête" tussen koning Leopold Hl en de Prins-regent Karei in Zwitserland, worden door de feiten bevestigd. Deze, voor het verdere verloop der Belgische politiek zo belangrijke ontmoeting, zou volgens Reuter, vanochtend om 11 uur plaats vinden op het Belgische gezant schap te Bern. Spaak, de eerste minister en tevens minister van Buitenlandse Zaken, is gisteravond, vergezeld van enige officiële personen, in de Zwitserse hoofdstad gearriveerd, zgn. voor „vacantie". Koning Leopold bracht de Zondag door te Génève. De zelfde bron maakte melding van de aanwezigheid van de Prins-regent te Bern, waar zich ook de minister van Justitie Moreau de Melen bevindt. Heel België spreekt over deze min of Leopold zich reeds vóór de verkiezingen, sensationele gebeurtenissen, ou volgen, dat de Koningskwestie in nieuw stadium is getreden, een pro bleem, dat een zeer nadelige invloed heeft uitgeoefend op het politieke leven in België na de beëindiging van de wereld oorlog. Algemeen gelooft men, dat de kans zeer gestegen is, dat Koning Leopold opnieuw te Brussel de scepter zal zwaaien, om zich dan later weer terug te trekken, ten gunste van zijn zoon, kroonprins Boude- wijn. Men houdt er rekening mede, dat Juni gehouden worden, naar Brus sel zal begeven. Anderzijds wijst men er op, dat het Belgische parlement eerst de 1945, waarbij het regentschap werd ingesteld, zou moeten intrekken. Resumerende, zouden o.a. de liberalen hun houding inzake het Koningsvraagstuk moeten wijzigen, maar de politieke atmo sfeer vertoont tekenen van zeer ver hoogde agitatie, die reeds bij het, met zo veel geestdrift, ontvangen bezoek van Prinses Joséphine Charlotte tot uiting Belgische bladen menen, dat te Bern de volgende voorstellen besproken zullen \vorden: De onmiddellijke terugkeer van Leopold als koning; de afstand ten gunste van zijn oudste zoon, de 19-jarige Prins Boudewijn, terwijl tenslotte als 3e voor stel. een plebisciet zijn toekomst zou moeten bepalen. Minder bierverbruik dan voor de oorlog Omtrent het dalend bierverbruik in Nederland, dat zoals gemeld de stopzet ting van de brouwerij van Van Vollen hoven te A'dam tot gevolg zal hebben, deelt het C.B.S. thans mede, dat dit in 1948 is teruggelopen tot 13.6 liter per hoofd der bevolking (1946: 19.1 1., 1947: 17. 1. en in 1939: 16.2 1.). De totale afzet bedroeg in 1948 1.514.000 hl. (in 1946: 1.872 000 hl. in 1947: 1.852.000 hl.), waarvan 180.000 hl. werd geëxpor teerd. Maréchaussees met witte helmen bezetten Duitse grond Veel puinhopen en slechte wegen overheersen in Nieuw Nedrland „Dit is de beste bezetting, die ik ooit heb meegemaakt. En ik heb er verscheidene gezien". Dit is de mening van luitenant-kolonel Collings, „Krels-Reglonal-Officer" van de Britse bezettingsmacht in Duitsland. Hy zei dit Zaterdagmiddag na af loop van de plechtigheid, waarbij hü het gezag in het gebied van EIten aan land drost drs A. Blaauboer overdroeg. Leden van de Kon. Marechaussee heb ben klokslag 12 uur de oude grens over schreden om bezit te nemen van nieuw Nederland. Acht en zestig witgehelmde marechaussee trokken het gebied van de zelfkant, waar ruim 40 van de 70 vier kante kilmeter nieuw gebied liggen, bin nen. Reeds twee uur later waren de hoofdcommiezen, die de soldaten op de voet waren gevolgd, druk bezig, aan de nieuwe grens hun noodverblijven in te richten. De marechaussees werden op de voet gevolgd door vele auto's met amb tenaren van het burgerlijke Ned. bestuur. In de eerste wagen, die het ambt Tud- dern binnenreed, zat landdrost Dassen. Over een zeer slechte weg ging het naar Tuddern. Terwijl de marechaussees zich verspreidden, stopten de auto's der amb tenaren voor de gemeentesectarie. De landdrost hield er een korte rede en de Amtsdirektor van de Kreis Tuddern, de heer Görtz, zegde alle medewerking toe. De heer Dassen stak persoonlijk de Ne derlandse driekleur uit een van de ven sters en ten slotte werd het portret van Koningin Juliana boven het bureau van de Heer Görtz gehangen. In de Wirtschaft Horstenbach, naatst de secretarie, waar deze week ambtena ren van het Bevolkingsregister, het C.D.K. en de Ned. Bank zitting hebben, werd „auf Wohlleben" gedronken. Hier verklaarde de heer Görtz, dat er veel te lang geaarzeld was met het uitvoeren der grenscorrectie!. Hij was echter van me ning, dat de bevolking zich snel zal aan passen. De Tuddernaren, die in steeds groter getale samendrongen, knikten hun nieu we magistraat, de heer Dassen, vrien delijk toe en maakten van zijn aanwe zigheid dadelijk gebruik, hem met vra gen te bestormen. Eén ding bleek over duidelijk: de burgerij was blij, dat de onzekerheid voorbij was. „De ene dag Nederlandse guldens voor Nederlandse Duitsers Aan de grens stond men in de rij. Vanmorgen in alle vroegte stonden de inwoners van Tuddern en omgeving in de rij voor het inwisselen van hun Mar ken en het ontvangen van distributiebe scheiden. Vanmorgen heeft een vracht auto het geld van de Ned. Bank in Maastricht naar Tuddern overgebracht en geen van de boeren op de weg zullen hebben vermoed, dat deze enkele hon- derduzenden guldens vervoerde. Bij het krieken van de dag zijn ook een kleine honderd Ned. ambtenaren naar het nieuwe gebied getrokken. Omstreeks 9 uur gifagen de wisselkantoren open. Wat de distributie betreft, wel hebben de Duitsers een strop aan de tabaks rantsoenering, maar daar staat tegenover, dat ze tot dusver minder vet, suiker textiel kregen. het zeker, dat we Nederlanders worden en de andere dag werd dit bericht tegengesproken", zei een oude iner. „De Nervenwochen zijn m gelopen." Om één uur maakten de auto's tocht, kris-kras door het nieuwe gebied. Over erbarmelijk slechte wegen reden wij door negen dorpen, het een al zwaar der geteisterd dan het ander. Vele hui zijn onbewoonbaar, de meeste kerken zijn verwoest en van wederopbouw aar weinig te merken. In elk plaatsje dromden de dorpelin- >n om de auto's samen. Tientallen han den grepen begerig naar de Nederlandse kranten. Overal waren vrolijke gezich ten. Nimmer zal een bevolking van land massaal een nieuwe Overheid andere nationaliteit met zoveel vriendelijkheid hebben ontvangen! D ekruidenier van Isenbruch st rustig zijn pijpje en antwoordde de vraagd, dat de mensen blij waren, landers te worden. De bevolking va zelfkant heeft wel altijd belasting i ten betalen, maar nooit heeft de Duitse regering iets voor het gebied gedaan, aldus de kruidenier. En burgemeester Busch van Havert zei eenvoudig: We willen graag Hollanders den. Overal kreeg men dezelfde druk en al zai men het niet altijd precies met dezelfde woorden, het kwam steeds hierop neer: „Als jullie goed met ons omgaan, zijn we zeer tevreden." (Voor vervolg zie Pag. 4) Succesvolle ganzenhoedsters voor „Wie wint de pot?" Er werden 6800 loten verkocht. t was een vrolijke troep, die Zater dagmiddag, rondom de reusachtige gans, door de binnenstad en later Schevenin- gen reed en aan ieder, die maar horen wilde, vertelde van de grote loterij ..Wie wint de pot". Zo werden er 6800 loten verkocht. wedstrijd voor het aardigste gan- zenhoedsterscostuum werd gewonnen door Bep Herweyer, maar de jury en de heer Kokke van der Meulen, vonden dat vele andere meisjes ook een prijs dienden, want alle hadden geweldig haar best gedaan. Er kwam dus een prijzenregen voor: het mooiste costuum, de hoogste lotenverkoop, zowel van de verpleegsters als van de ganzenhoedsters, De organisator van dit alles, de heer Knokke van der Meulen, kreeg wel geen prijs, maar had de voldoening, dat deze volkomen geslaagd is. Zaterdag zal weten wie „de pot" gewonnen heeft; nog mee wil spelen, moet dus vlug DAT minister Van Maarseveen in Utrecht de openingsrede uitsprak op het nationaal katholiek congres voor de christelijke matigheid en bestrijding van het alcoholisme. DAT het 3-jarig zoontje van de fam. Van Essen uit Ernst gisteren aldaar op ;n onbewaakte overweg door een trein gegrepen en gedood. DAT blijkens het Voedselvoorzienings blad van Zaterdag een kwaliteitscontrole is ingesteld op de export van bijenvolken. DAT Nederland bij de vijfde serie compensaties in het intra-Europese be talingsverkeer valuta ter waarde van 9 millioen dollar ontving en voor 1 mil lioen dollar gaf (sinds het begin resp. 55 en 4 millioen). DAT te Maastricht een afdeling Lim burg van het Benelux-comité is opge richt met de Commissaris der Koningin, mr dr F. Houben, als erevoorzitter. DAT de motorzeesleepboot „Humber" van L. Smit cn Co. Ie R'dam van Mei af te Colombo wordt gestationneerd voor sleep- en bergingswerk. DAT in de lading sisal van het in de Maashaven te R'dam liggende Italiaanse ss. „Loide Chile" brand ontstond en de schade aan de lading vrij groot is. DAT een groep vooraanstaande zaken lieden uit Birmingham morgen een be zoek aan A'dam brengt,, waar zij 's mid dags om 5.15 uur zyn te spreken in de K. v. K. DAT te Schoonebeek in Maart ^0.6161 ton aardolie werd geproduceerd (Jan. 50.884, Febr. 48.131). DAT de Ned. schoenenindustrie in Febr. 1.525.000 paar schoenen produ ceerde (v.j. 1.511.000). DAT de 63-j. oud-burgemeester van Enschede, de heer J. J. E. G. Rückert, Zaterdag te Apeldoorn is overleden. DAT te Utrecht een Ned. Kath. Bond van opticiens „St. Odilia" is opgericht met o.m. W. v. d. Meer uit Delft als be stuurslid. DAT de pres.-dir. der N.S., ir F. Q. den Hollander, Zaterdag op het Stationsplein te Gouda het monument onthulde voor de 16de eeuwse glazeniers van de St. Janskerk Dirk en Wouter Crabeth. DAT de lasser P. Eissenga op de stroo- cartonfabriek „De Eendracht" te Appin- gedam in een put met viel DAT de 67-jarige gepensionneerde J. Ploeger uit de Rombout Hogenbeets- straat te A'dam Zaterdagnacht in het water van de Nassaukade verdronk. DAT 80 museumdirecteuren o.l.v. prof. dr G W. Locher uit Li.den een „mu seumdag" hielden te A'dam. waarbij een regeling voor de conservatie en restau ratie van museumvoorwerpen zeer urgent werd genoemd. DAT in Jan. en Febr. tezamen voor rond f180 millioen aan land- en tuin bouwproducten werd geëxporteerd (vy. f89 millioen). DAT op het Muiderslot voor het eerst in Nederland 7 nieuwe leden van de Con frérie des chevaliers du Tastevin tot rid der zijn geslagen, waarbij Leidse stu dentes in oude klederdracht als dienster tjes fungeerden. DAT op de 1000 tandartsen in Neder land 250 tandtechnische laboratorium houders zijn. DAT aan de Groningse raad een n plan voor de opbouw van de binnenstad is aangeboden, volgens hetwelk het bouwrijp maken van de grond pl. 5% millioen zal kosten. DAT de U.V.V. op 19 Mei in Hotel Gooiland te Hilversum een landdag zal houden met een spreker en een revu DAT de Twentsohe Bank de t van de fa. Ogier te Gouda heeft beves tigd, zulks m.i.v. 1 Juli. DAT de Holl. Stoombootmij. Donder dag a.s. een in het buitenland aange kocht 1365 tons schip voor de lijndienst op Liverpool en Manchester in de vaart brengt onder dezelfde naam als de in de oorlog vergane „Texelstroom." DAT het Voorburgse raadslid F. P. J. M. Krijnen, pers-chef van de B.P.M., 18 Mei als technisch adviseur van de Int. K. v K. het telefoon-, telegraaf- en telexcongres te Parijs en in Juni in Canada het congres van de Int K. v. K. bywoont BIJENZWERM IN K.L.M.-VLIEGTUIG LOSGEBROKEN Bij het lossen van een K.L.M.-machine op het Londense vliegveld, bleek Zater dag dat een zwerm bijen was losgeraakt en in het vrachtruim rondzoemde. Toen een der vrachtemployees het luik dit ruim opende, kwam de zwerm n: buiten en verspreidde zich over 1 vliegveld. Een deel nestelde zich ook de cabine, waaruit de passagiers echter al waren verdwenen. GESTERILISEERDE MELK BLIJFT TWEE CENT DUURDER Het verschil in prijs tussen gesterili seerde melk en pappen en gepasteuri seerde gestandaardiseerde melk en pap pen. dat van 7 November 1948-24 April 1949 2 cent bedroeg en van 24 April- 8 October 3 cent per liter zou dragen, blijft echter op 2 cent per liter ge handhaafd. daar het gemiddeld verschil per jaar is teruggebracht van 2M tot 2 cent per liter. Minister delft kolen voor. de vrede Generaal Ludvik Svoboda, de Tsjecho slowaakse minister van Defensie en hoofd van het leger, heeft Zaterdag zijn decora ties afgelegd, zyn uniform uitgetrokken, zich in een blauwe overall gestoken is kolen gaan delven. Hij werkte zo hard, dat hij te weinig kolenkarren kreeg a< gevoerd, om zijn gedolven kolen weg rijden. En dit alles voor steun aan de vi descongressen te Parijs en Praag. De Nederlandse ploeg, die zo'n frt resultaat behaalde, presenteert zi aan de ere-tribune. V.l.n.r.: De Vra De Munck, Wilkes, Terlouw, V Schijndel. Schijvenaar, Lenstra, V Moli. Hatta is te Batavia aangekomen Wil niets loslaten over een compromis Aneta seint uit Batavia, dat Moh. Hatta. daar Zondag met een vliegtuig van de Unci is aangekomem. Hij zeide, dat hij verschenen was op uitnodiging van de republikeinse delegatie, teneinde deze bij te staan, doch niet om zelf in de delegatie zitting te nemen. Ook ontken hij. dat zijn overkomst verband hield met het bezoek der federalisten aan Banka. Moh. Roem reisde met hem mede. Op vraag, of de republiek aan de eis onvoorwaardelijke terugkeer naar Djokja zou vasthouden, weigerde hij. antwoord te geven. Een vraag naar da huidige stand van zaken beantwoordde hij met de dooddoener: Ik ben altijd op timistisch. Volgens A.P. vermoedt men, dat zijn komst verband houdt met druk. welke de Unci achter de schermen uit oefent om tot eetn compromis te komen. Hatta had gisteravond een onderhoud et Cochran en zal eveneens een infor meel gesprek hebben met dr Van Royen. Voorts zal hU verschillende consulair* voordigers bezoeken en waar schijnlijk tegen het einde van de weelc aar Banka teruggaan. Boem! die zit. Juist op het ogenblik, nu de bespre kingen te Batavia in een critiek stadium zijn gekomen door £e komst van Hatta op Zondag en van de sultan van Djokja, heden wordt verwacht, plonst een officiële republikeinse woordvoerder te Batavia een steen in het water zonder dat het nog bekend is of hy het officiële republikeinse standpunt weergeeft of op eigen houtje handelt om de zaak te tor pederen, door kort en bondig te ver- Het herstel van de republikeinse rege- g in haar hoofdstad moet worden be schouwd als de onvoorwaardelijke eer- schrede naar de verdere uitvoering van de resolutie van de Veiligheidsraad 28 Januari j.l." en „Wij begrijpen waarom de Nederlanders, in plaats rechtstreeks de resolutie uit te voe- zoals wij steeds hebben willen doen. van ons allerlei bindende toezeggin- eisen". „De resolutie van de Veilig heidsraad moet als één geheel worden uitgevoerd. Een terugkeer van de repu blikeinse regering naar Djokja zonder. zen vooruitzicht bestaat op een algehele oplossing, zou deze regering in een onhoudbare en gevaarlijke toestand plaatsen, want de resolutie eist het her stel van de republiek, het staken van het vuren en terugtrekking der Nederlandse troepen", aldus de woordvoerder, die al deze eisen als één onverbrekelijk geheel beschouwt. Flakkeese uien worden vernietigd Duizenden mudden uien, in hoofdzaak de mindere kwaliteiten, zijn d:t seizoen onverkoopbaar gebleven. Voor vele boe ren. vooral op Goeree en Overflakkee, is de prijs te laag. zodat zij liever de uien- putten op het land openleggen om het rottingsproces te bevorderen, dan arbei ders voor de verdere verwerking aan- Volgens een rapport van de stichting „Flakkeese gemeenschap" derft het eiland door de uien- en aardappelcrisis dit jaar ongeveer een inkomen van f 8 millioen. Dit seizoen exporteerde ons land 161 millioen kilo uien. waarvan meer dan het derde gedeelte uit Goeree en Over flakkee. In Maart bedroeg de uitvoer 21 millioen kg. waarvan 13 8 millioen naar Engeland (in Febr.) 8.6 millioen). VEIT HARLAN VRIJGESPROKEN. Veit Harlan, de Duitse filmregisseur, die onder het Derde Rijk de anti-Joodse film „Jud Süss" maakte, is te Hamburg door een Duits hof vrijgesproken van misdaden togen de mensheid. De anti communistische West-Berlijnse vakbond U.G.O. heeft tegen de vrijspraak gepro testeerd. WEERBERICHT Vrij koel Tot morgenavond verwacht De Bilt: Meest matige wind uit Westelijk* richtingen. Wisselend bewolkt met nog enkele plaatselijke regenbuien. Vrij koek (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Dinsdag 26 April. Zon op 521, or. de# 19.55; maafi op 4.53, onder 18.05 uur. 28 April NJVL

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1