Jlieuwe geihsthe Courant Aan de Duitse grens is men al druk liet verhuizen aan Wist U VRIJDAG 22 APRIL 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir. en redactie TeL 20408. Abonne menten TeL 22710. Advertentieald. Tel- 23375. Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0 32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Dertigste jaargang No 7793 HOOFDREDACTEUR: Dr. E. DIEMER. CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK- DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stdfltoasticfi Is «bcMraes uga tart bi legljenspoct" Sassenheim vestigt de aandacht op zich Zie pog. 5 Aan de vooravond 1 s grenscorrecties Irr Oosterburen zijn verslagen door beslissing van de Eerste Kamer Er heerst langs de grens een drukte van belang. In de loop van hedenmiddag hebben vele Duitse grensbeambten hun bureaux verhuisd naar nieuwe douane posten. De mensen praten er over niets anders dan over de grenscorrecties. Want nu de Eerste Iraniër het Machtigingswetje heeft aangenomen, is alle Duitse hoop op uitstel en misschien wel afstel vervlogen: morgen, 23 April, zullen de Hollan- lers bezit i De uitslag van de stemming in de Kamer heeft in West-Duitsland een zekere verslagenheid gewekt, omdat men, ook door de vreemde reis van minister Arnold en door het uitstel van België en Luxemburg, al een beetje had gerekend op Nederlands uitstel. Met andere politieke leiders is dr Ar nold echter van mening, dat de hoop op een „bevredigende oplossing" nog niet verdwenen behoeft te zijn. De Europese gedachte heeft volgens hem zo diep wor tel geschoten, dat zij „door een momen tele foutieve beslissing niet geremd kan Het probleem van de grenzen zal eerst bij het definitieve vredesverdrag worden geregeld. De regering van Noord-Rijn- land-Westfalen ziet dan ook geen aan leiding om een afscheidswoord te rich ten tot de Duitsers, wier geboortegrond thans onder vreemd bestuur wordt ge plaatst, zo zei hij. Over zjjn bezoek aan ons Arnold nog, dat hij het als e schouwde, in het laatste ui i dr orven gebieden". heden voordoen, bewijst de situatie in het Duitse plaatsje Suederwick bij Dinxperlo, dat gedeeltelijk bij Nederland zou ko men. De grens loopt er momenteel mid den over de straat heen. Aan de rechter kant wonen Duitsers, aan de linkerkant Nederlanders Tegenwoordig is er prik keldraad over de weg gespannen, maar voor de oorlog liep men vrjj bij elkaar in en uit. Zo kon het gebeuren, dat de Pro testanten zowel in Dinxperlo als in Sue derwick kerkten. De Hervormde predi kant van .Dinxperlo verving zo nodig zijn Duitse collega en hij kon gewoon Neder lands praten, want dat verstaan de Sue- derwickers best. Hoe meer Duitsland echter nazi-Duits- land werd. des te minder werd dit kleine grensverkeer. En nu is er rumoer in Sue derwick. Want de Duitsers voelen er niets voor, bij Nederland te komen. De correc tie betreft n.l. maar een heel klein deel van het dorp en van veel mensen worden de bedrijven in tweeën gesplitst. Men vreest, dat velen brodeloos zullen wor den. De smokkelhandel zou beter beteu- persoonlijk bezoek te wijzen op de grote politieke en psychologische betekenis der grensveranderingen. „Dit is misschien niet in overeenstemming met de regel der orthodoxe diplomatie, maar een Neder landse minister zou in dezelfde omstan digheden niet anders hebben gehandeld." Minister Arnold verklaarde in Dussel- dorp. dat zijn voornaamste indruk van het bezoek aan Den Haag was, dat de oorlog in de mentaliteit van Nederland grote veranderingen heeft gebracht, die het voor Duitsers moeilijk mgken. zich gehoor te verschaffen. Het was volgens Arnold de taak der Duitsers, te trachten deze reminiscenties voor een meer posi tieve instelling tegenover Duitsland te doen plaats maken. En hij verzocht de Duitse pers, een betere toon aan te slaan. In Nederland nam men vaak aan stoot aan „niet tactvol gekozen opmer kingen van Duitse zijde". (Een wel erg verzachtende uitdrukking overigens. led.). De bedrijvigheid aan de grens neemt inmiddels met het uur toe. Dat zich bij de correcties nog eigenaardige moeilyk- Schildèrs in hogere sferen De K.L.M. zal aan 31 kunstschilders jen retourvlucht op haar binnenlands net aanbieden teneinde indrukken op te doen voor het schilderen der panorama's, die onder de luchtreizigers voorbijglijden. De beste schilderijen, die als resultaat hiervan ontstaan, zullen in Amsterdam en in vele hoofdsteden in en buiten Europa worden geëxposeerd. De artisten hebben tevoren een proef moeten afleg gen. waarbij zij uit het hoofd een^chets moesten maken van een luchtfoto, welke zy eerst vijf minuten mochten bekijken. „Nóóit zullen wij tegen Rusland vechten" Refrein van „Wereldvredescongres" te Parijs Op het communistische ..Wereldvredes congres" te Parijs hebben verschillende sprekers een „non-stop-offensief" ingezet tegen het Atlantisch Pact, het Marshall plan en de Amerik. politiek in het alge meen. Het Britse uiterst-linkse Labour- lid. Zilliacus, verklaarde, dat de Engelse arbeiders nooit tegen Rusland zullen vechten. De negerzanger. Paul Robeson, zei eerder, dat ook de Amerikaanse ne gers dit nimmer zullen doen. Maar hier tegen rees uit Amerika reeds protest. Gisteravond trad Robeson in Stockholm op. Hij zong daar het eerste couplet van het Russische volkslied in het Russisch Hij werd daarvoor uitgefloten en toege juicht. Hij zong het tweede couplet in het Engels. Hij zeide. dat zijn kunst en dc politiek niet meer te scheiden zijn Intussen wordt op 30 April een vredes congres, tegen dat der communisten te Parijs gehouden. Garry Davis, wereld burger no. 1, krijgt hier gelegenheid om zijn Pact voor Wereldburgers voor te lezen. hetgeen hem door het commu nistische congres geweigerd is. Kolonel Hoesni Zalm, de president van Syrië, heeft in Cairo onderhoud gehad met koning Faroek Egypte. geld kunnen worden door een hoge muur te bouwen met electrische draden er over heen, meent de Duitse burgemeester Kop pels. En de Duitsers zullen er niet zo veel beter op worden, want het is op 't ogen blik goed in Duitsland. De R.K. kerk komt straks op Nederlands gebied te staan, zodat de Suederwickse parochianen zonder kerk komen te zitten. De Evange lische kerk blijft Duits, maar dan moeten ongeveer 100 mensen elke Zondag naar Dinxperlo. Wel gelooft pastor Friedrichs- meyer, dat ze trouw die kerk zullen be zoeken, want zowel Suederwick als Dinx perlo zijn rechtzinnig. - Burgers zijn uit Suederwick nog niet vertrokken. Men zou geen andere woning kunnen vinden en men vindt het toch de moeite niet waard, om te vertrekken. Ook de mensen uit Dinxperlo voelen niets voor de grenscorrecties. In Sueder wick schijnen nogal veel ex-nazi's te wo nen en... het smokkelen wordt veel moeilijker. Want in Dinxperlo wonen be roepssmokkelaars en gevorderde ama teurs. Doch burgemeester Haverkamp van Dinxperlo is enthousiast: Eindelijk zal het smokkelen de kop worden inge drukt. Maar het zal een hele toer zijn. om zijn nieuwe onderdanen te leren, wat democratie is, meent hij. Het Parijse slippertje van Goedhart Eerste Kamerleden willen er meer var In het V.V. der Eerste Kamer op de begroting voor Buitenlandse Zaken, klaren sommige leden met bevreemding kennis te hebben genomen van het i Tweede Kamer ter sprake gebrachte contact tussen dë heren F. J. Goedhart en L. N. Palar te Parijs. Het had hen verheugd, dat dit contact niet was tot stand gekomen volgens opdracht van de minister-president of van de P. v. d. A. Nochtans stemt het h.i. tot nadenken, dat nin.-pres. wel een uitvoerig rapport de heer Goedhart in ontvangst had genomen, waaruit toch onmiskenbaar van zekere voorkennis omtrent de bedoelde bespreking blijkt. De leden, hier aan het woord, stelden de vraag, of de minister van Buitenl. Zaken van dat contact op de hoogte was geweest, en zo neen, op welke wijze het dan tot stand was gekomen, daar toch niet mag worden aangenomen, dat een lid der Staten-Generaal op eigen gezag contact tot stand brengt en mede delingen doet, waarbij 's lands belang ernstig kan worden geschaad. Zeer vele leden vroegen ministers standpunt over stichting van een inter nationaal havenschap om bevoorrech ting van Duitse havens tegen te gaan. Deze leden drongen aan op onverwijlde erkening de jure van de staat Israël. .Amerika zal gedwongen zijn om Enge land en Japan in een derde wereldoorlog te gebruiken als „reusachtige vliegdek schepen" en daarom zal Japan weer be wapend en de industrie opgebouwd wor den", aldus de Australische minister Cal- 11, „en Australië's probleem zal dan i wie Japan weer zal ontwapenen", zei voorts, dat Australië minimaal 10 mavimaal 25 jaar nodig had om een uwe oorlog voor te bereiden. Kenneth Royall reeds afgetreden als minister voor het Leger Kenneth Royall, die onlangs James Forrestal opvolgde als minister Leger der Ver. Staten, is, zoals de ge- rucbteft gingen, afgetreden. Dit werd gisteren door Truman bevestigd, reden voor het ontslag werd gegeven, dat Royall de voorkeur gaf aan het parti culiere leven. Men zal zich herinneren, dat Royall bij zijn benoeming werd geduid als de man, die de drie aparte militaire liohamen, leger, vloot en lucht macht. moest trachten samen te bunde len. Een opvolger is nog niet benoemd. Truman zei bij de aankondiging omslag nog, dat Royall's inspecties hem hadden gesterkt in het vertrouwen, dat geen oorlog voor de deur stond. Royall zal zijn advocatenpractijk hervatten. DAVID BRUCE, AMERIK. AMBASSA DEUR IN PARIJS David K. Bruce, tot dusver hoofd van de missie voor het plan-Marshall te Pa rijs, is benoemd tot Amerikaans ambas sadeur in «Frankrijk. huidige ambassadeur Jefferson Carey zal naar de V.S. terugkeren. Hoofd op punt van omheining geprikt Nieuwe terreurdaden in Indonesië. Terroristen hebben een Indonesische keurmeester op de pasar van Soekoredjo (Oost-Java) onthoofd en zijn hoofd ge prikt op een punt van de omheining der pasar. Nabij Pekalongan (Midden-Java) hebben 3 personen, van wie 6 Indonesiërs. militair en twee politiemannen, het leven verloren, doordat een fourage- agen voor militairen en politie in een hinderlaag reed en van drie zijden onder automatisch vuur kwam. Vijf militairen werden zwaar gewond. In Poerwokerto iel enkele dagen geleden het electrische licht uit, doordat een hoogspannings mast in de lucht vloog. Het herstel duurde verscheidene dagen. Een bus van de Malangse stadsdienst werd even bui ten de stad door een bende van 12 man gehouden, die de passagiers uitplun derde en de bus in brand stak. John McCloy, thans president van de Wereldbank, zal, volgens A.P., de eerste Amerikaanse hoge commissaris worden, als het nieuwe West Duitse bezettings statuut in werking treedt. De „Pact-schoen" wringt Gromyko in de Ver. Naties „Amerika en Engeland willen Italiaanse koloniën samen delen By het voortgezette debat te Lake Success over de voormalige Italiaanse kolo niën, heeft Gromyko de gelegenheid aangegrepen, al -fcyn gal opde Westelijke Geallieerden, en in het bijzonder op Amerika en Engeland, uit te spuwen. Hij beschuldigde deze twee mogendheden er zelfs van, de Italiaanse koloniën onder elkaar te willen verdelen, zulks conform het communistische principe „ons is niets te dol". Ja die mogendheden wilden slechts enkele kruimels voor Italië en Ethiopië erlaten. Het huidige Britse bestuur er enkele Italiaanse gebieden deugde niet, en men diende te luisteren naar de waarschuwende stem van „India". Hy insinueerde, dat Amerika en En geland een oplossing van dit belang rijke vraagstuk tegenwerkten en... o, jammer, Italië had in het aas gebeten, dat door de Ver. Staten en Engeland was uitgeworpen. Italië had, door deelname het Atlantisch Pact. militaire bases beloofd in alle voormalige koloniën, in voor het begeerde trust schap. Daar wringt hem dus de „Pact"-schoen! De Amerikaan, John Foster Dulles, en de Brit, McNeil, lieten het er echter niet bij zitten. „Gromyko, gij kunt beter Dgen", merkte Dulles op, „totdat de Sowjet-Unie de kwestie van de door haar bezette gebieden voor de" Ver. Naties heeft gebracht." Er zouden immers een 10-tal andere naties meer om de con ferentie-tafel zitten, als het Russische zulks niet had verijdeld. En nog tiental andere staten zouden ver tegenwoordigd geweest zijn, wanneer zij in de macht van de Sowjet-Unie n geraakt. Rechtstreeks trustschap de voormalige koloniën, zou de begroting van de V.N. twee maal zo hoog maken. De kwestie zou reeds lang opgelost zijn, als de Sowjet-Unie niet zelf een basis aan de Middellandse Zee begeerde. Interessant was ook de opmer king van McNeil: „De volgende maal zou Gromyko iets mogen vertellen over volken, die verdwenen waren uit gebie den, die zij vroeger in de Sowjet-Unie bewoonden. De bevolking van gehele gebieden was weggehaald, omdat be weerd werd, dat zij zich niet tegen de Duitsers had verzet. De Sowjet-bevol- king was met millioenen toegenomen, alleen reeds door werving in landen', die sinds de oorlog „geallieerden" van de Sowjet-Unie waren geworden. Abdullah Issi, van Somaliland, heeft Italië de „bakermat van het barbarisme" genoemd, dus onbekwaam om daar het bewind te voeren. In dit verband maken wij nog melding van berichten, als zou den te Asmara, de hoofdstad van Eri trea, ongeregeldheden hebben pleats gehad, hun oorzaak vindende in de ras sen-tegenstellingen. Hierbij zouden enige floden en gewonden zijn gevallen. Ook extra verlichting op de Bevrijdingsdag Behalve op Koninginnedag is het toe gestaan op 5 Mei 1949 extra verlichting te ontsteken. Op andere dan deze beide data is extra verlichting echter niet geoorloofd. CHAOS ROND DE JANGTSE Nog drie te hulp snellende Britse schepen beschoten Nanking, na het oversteken der rivier, steeds zwaarder bedreigd Britse oorlogsschepen bevaren de Chinese rivier, de Jangtse, met hetzelfde recht als waarmeeChinese oorlogsbodems de Theems zouden kunnen opvaren. Maar door de hevige gevechten, die aan de Jangtse tussen communisten én regerings troepen gaande zijn, ontzien de aanhangers van het rode regiem zich niet, neu trale schepen onder vuur te neinen. Zoals reeds eerder gemeld is. begon het met de ernstige van de Britse korvet .Amethyst", hetgeen, volgens de laatste officiële berichten, de dood van 19 i schappen tot gevolg had. Andere Britse schepen, n.l. de kruiser „London", de torpedoboot „Consort", het fregat Black Swan", die zich eveneens op de Jangtse bevinden, trachtten, zoals bekend, de „Amethyst" te hulp te komen. Tijdens deze poging werd ook de 10.000 ton tende „London" door communistische batterijen onder vuur genomen. Britse zijde te Sanghai is voorts klaard, dat ook van de andere ri r door het geschut der regering op Nieuwe bonnen voor werkkleding De bonnen voor werkkleding H 13 L 13 zijn tot nader order geldig ve klaard voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H 13 kan men kopen: overall of een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange itte jas, een laboratorium jas of een mouwschort. de bonnen L 13 kan men kopen: een werkbroek of werkjasje van keper, drill, satijn, beaverteen, Engelsleer, manchester of pilow, een korte witte jas, een koksbuis een korte stofjas. De bonnen H 1 tm. 12 en L 1 t.m. 1 i de rantsoenbonnen FC en FD blijve voorlopig geldig. Prinsesjes bezochten A'damse poppententoonstelling Onopgemerkt hebben de Prinsesjes Beatrix en Irene gistermiddag, vergezeld een hofdame, een uur lang rondge keken op de internationale poppenten toonstelling. welke ten bate van de stich ting 1940'45 bij Gerzon in de Kalver- straat te Amsterdam wordt gehouden. REEDS f 100.000 VOOR EETHEN. Voor de slachtoffers van de brand te Eethen is in twee weken f 100.000 bijeen gebracht, zo deelde de heer G. Hoek gis teravond voor de NCRV mede. DAT dokter G. H. Vleugels Schutter, vandaag zijn 50-jarig jubileum als arts te Oosterland (Z.) viert. DAT de „groene baretten" (storm- schooll afscheid namen van Bloemen- daal wegens verhuizing naar Roosendaal. DAT de Kon Ned. Papierfabriek te Maastricht 8 pet div. uitkeert. DAT vannacht in Oirsbeek, 60 j. oud, overleden dr ir D. P. Ross van Len- nep, dir. van de Staatsmijnen, leider van de chemische sector. DAT het A'dams gerechtshof twee kommiezen wegens deviezenovertreding op Schiphol tot f 50 boete subs. 25 d. hechtenis veroordeelde (rechtbankvonnis 5 d. gev.straf). DAT de kustvaarder „Eljo" (620 ton), de eerste die met radar is uitgerust, mor- etn van R'dam uit gaat proefvaren. DAT F. P. Fuykschot Woensdag op een kaderconferentie van het C-N.V., in Put ten spreekt over „De internat, taak der Chr. vakbeweging". DAT de Alg. Ned. Bond van Gepen- sionneerden, secr. Bilderdyklaam 127, Rijswijk, een handboekje uitgaf met sta tuten. adressen en andere gegevens. DAT het 7569 tons ss. „Indian Mer chant" uit India bij Borkum op een myn liep en met geringe schade naar R'dam doorvoer. DAT het 40-j. bestaan van de Chr. stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom (krankzinnigenverpleging) 6 Mei wordt herdacht. DAT G. N. Leenders niet. zoals we gis teren meldden, ex-hoofdred. van het Alg. Handelsblad, maar van het Alg. Dagblad is. DAT de beroemde deskumdige op het gebied der kinderverlamming, prof. dr Claus W. Jungeblut, van de Amer. Co- lumbianuniversiteit, binnenkort lezingen in Leiden, A'dam en Utrecht zal houden. DAT de Oldenzaalse raad besloot de -Kroon te verzoeken om het bij Losser horende Berghuizen bij Oldenzaal te voegen. DAT de A'damse athleet Wim Slijk huis een functie heeft aanvaard op het terrein Duindigt, onder Wassenaar, en lid is geworden van Trekvogels. DAT de Ned. Ver. van ex-pol. gevan genen op 21 Mei in Utrecht een b.g. ver gadering houdt ter bespreking van het bestuursvoorstel, om het lidmaatschap van de C-P.N. onverenigbaar te achten met dat van de vereniging. DAT de jaarlijkse le prijs van de Ned. Exlibriskring voor het beste exlibris is toegekend aan Pam G. Rueter te A'dam. DAT op 4 Mei in Beverwijk een oor logsmonument wordt ontljuld, ontworpen door G. Bolhuis. DAT het Eerste Kamerlid, oud-min. De Wilde op 9 Mei met zijn echtgenote voor enkele maanden naar Palestina vertrekt, waar hij de gast zal zijn van zijn zwager, de gezant dr J. A. Nederbragt. DAT dr J. de Hartog is benoemd tot dir. van de afd. Ned. Antillen van de stichting Culturele Samenwerking tussen Nederland, Suriname en de Ned. An tillen. DAT in de Brabantse gemeente Empel een door twee gezinnen bewoonde boer derij is uitgebrand en enige koeien in de vlammen omkwamen. DAT aan Leeuwarden twee zg. Finse scholen eyn toegewezen, een openbare school en een school met de Bijbel, waar van de kosten resp. bedragen f 144.000 en f89.000. DAT thans ook in Leeuwarden aan 22 en in Maastricht aan 21 beroepschauf feurs het E.VO.-vakdiploma is uitgereikt. DAT minister Van den Brink Zaterdag te Drachten de eerste steenlegging voor een industriegebouw zal verrichten. DAT de Roosendaalse revue het nieuwe garnizoen op 5 Mei een gratis voorstelling aanbiedt. DAT het mosselseizoen thans ten DAT „Het Poolsche Koffiehuis" te A'dam 3 pet (onv.) div. uitkeert. DAT tengevolge van onvoorzichtigheid gisteren aan hetmooie Bel versven te Oisterwijk 6 ha bos en heide afbrandde en dit sedert Paas-Zondag reeds de vierde brand van die aard in de omgeving is. DAT twee kleine jongens door brand stichting de rietschelven van Van Riems- dijk's rietmattenfabriek te Capelle a/d IJssel in vlammen deden opgaan. DAT te Maastricht een Limburgse auto- bestuurdersweek is geopend, waar auto bestuurders door middel van tentoonstel ling, lezing en film voorlichting krijgen over hun vervoermiddel. DAT het herstellingsoord voor A'dams gemeentepersoneel „De Leemkuil", te Bennekom op 26 Mei 25 jaar bestaat. DAT de 52-j. Amerikaanse negerzanger Paul Robeson, gisteren op doorreis naar Stockholm op Schiphol vertoefde. DAT leden van de Kon- Ned. Ver. v. Luchtvaart een bezoek aan de rijkslucht vaartschool te Gilze Rijen brachten. DAT op 4 Mei te Zuilen een monu ment voor de gevallenen wordt onthuld, waarop die dag een bevrijdingsvuur wordt ontstoken. DAT in Nijmegen Zaterdag een repor- tagespel over het proces kardinaal Mimdszenty wordt opgevoerd, doch Arn hem de openbare vertoning heeft ver boden wegens mogelijke demonstraties. DAT Breda thans reeds plannen maakt om in 1952 het 700-jarig bestaan als stad te herdenken. DAT dr A. F. A. Besemer v. d. Planten- ziektenkundige dienst Maandagavond van 19.4519-55 uur een radiorede houdt over de techniek van de onkruidbestrijding. DAT op 28 April te Amersfoort een ouderdag wordt gehouden voor het batal. jon grenadiers en er om 10 uur een pa rade is, gevolgd door een défilé. DAT een fusie van de Centrale Dienst voor Econ. Controle en de Pryscontrole- diefnst is te verwachten DAT de 74-j. Adr. van Leeuwen, op richter en ere-voorzitter van de Bos- koopse veiling, plotseling te Boskoop is overleden. DAT de Roosendaalse politie twee per sonen. resp. uit Sneek en Leeuwarden, arresteerde, die in het bezit waren van 150 paar gesmokkelde (nylonkousen. DAT de 27-j. monteur D. van Wijk uit A'dam. aldaar met zijn motor tegen een stilstaande bakfiets reed en werd gedood. DAT de Rijkswaterstaat gisteren is be gonnen de IJmuider pieren te ontmante len en er binnenkort nieuwe lichtopstan- den worden geplaatst. DAT de Betuwse burgemeesters ook voor Zondag 24 April ontheffing van het rijverbod hebben gevraagd, daar de Be tuwe vroeger bloeit dan verwacht werd. DAT de Kath. tuinbouwbonden in de diverse bisdommen zich aaneensluiten tot een landelijke bond. DAT minister Mansholt zal spreken op het Meifeest (2 Mei) in Haarlem. DAT de Bond van Coöp. Zuivelfabrie ken in Friesland het voorstel aannam om per 12 Mei de melk naar kwaliteit uit te betalen. DAT voor het A'dams B.G. 20 jaar werd geëist tegen de 38-j. SS-er R. L- Keiler uit Nijmegen, die een Amster dammer had doodgeschoten. DAT de drie voor Polen gebouwde sleepboten, alsmede twee loodsboten, gis teren te R'dam aan een Poolse commis sie zjjn overgedragen. DAT op 10 Mei de herdenkingsrede op de erebegraafplaats te Bloemen da al wordt uitgesproken door de Commissaris der Koningin in N.-Holland en de leden van de Bond van ex-pol. gevangenen tevoren op de Haarlemse markt worden toege sproken door burgemeester Cremers. DAT de Stoortivaart Mij Nederland ver 1948 9 pet (onv.) wil uitkeren. de ..London" werd gevuur. Op de „Lon don" braakten weldra de geweldige vuurmonden, aLs antwoord op deze be schietingen. Men kon eahter niet verhin deren, dat aan bakboordzijde 12 gaten in de scheepswand werden geboord, ter wijl 15 opvarenden werden gedood en 20 gewond. Ook op de andere schepen werd, zij het minder ernstig geschoten: van de „Consort" werd de commandant gewond. Intussen hebben de Britse krui ser „Belfast" en de torpedobootjager „Constance", bevel gekregen op volle kraoht van Hongkong naar Sjanghai varen. De Britse ambassadeur heeft de communisten geëist, dat zij hun bat terijen aan de Jangtse betere instructies geven. Edward Youde. secretaris van de Britse ambassade te Nanking en ex-zee-officier, is de Jangtse overgestoken, om contact te krijgen met de communistische bevelheb- Een „Sunderland"-vliegboot van R.A.F. slaagde er vanmorgen in langszij de ..Amethyst" te landen, doch moest onder beschieting van lichte artillerie bijna onmiddellijk weer opstijgen. Vol gens de laatste berichten, zijn op alle Britse schepen, die duidelijk de Britse vlag voeren, thans 42 doden en 60 gewon Nu de communisten de Jangtse zijn overgestoken is als bij toverslag in ge heel Zuid-China de guerilla begonnen. De communisten trekken in groten ge tale de rivier over, ondanks de pogingen van de Chinese kanonneerboten om de landingen te beletten. Op verschillende plaatsen is de rivier bezaajd met lijken en wrakstukken van boten. Regerings vliegtuigen bombardeerden een grote communistische strijdmacht, maar deze hebben hun hoofdkwartier reeds van Tsjinkinang naar Sootsjou, op 100 km can Sjanghai, vooruitgeschoven. In Kanton, waar volgens de geruchten, de regering uit het nu steeds meer bedreigde Nan king zou heenvluchten. is de noodtoe stand afgekondigd. De laatste twee brug- gehoofden op de Noordelijke Jangtse- oever zijn ook in handen der communis ten gevallen. In totaal zouden reeds 300.000 communisten de Jangtse zi;~ overgestoken. President Li Tsoeng Jen uit Nanking naar Hangtsjou vertrokken om contact op te nemen met generaal Tsjiang Kai Sjek, de afgetreden presi- Er staat nog geen crisis voor de deur Er is nog geen reden om zich ernstig ongerust te maken over een aanstaande economische crisis. Aldus verklaarde de secr.-gen. mr dr A. A. van Rhijn gister avond in een radiorede. Hij besprak o.a. wat gedaan moet wor den om een crisis af te wenden. Zodra de vraag stagneert zal de overheid op drachten moeten verlenen, welke, voor zover dit mogelijk is. bij een hoogcon junctuur moeten worden uitgesteld Voorts dient het in omloop zijnde geld vermeerderd te worden, daar n" geld de koopkracht verhoogt en verdere prijsdaling voorkomt. Ook zullen fiscale maatregelen worden getroffen, daar ver mindering van belastingdruk op onderne mer en verbruiker ertoe kan bijdragen om koopkracht vrij te maken. Zou desondanks het kwaad der werk loosheid optreden, dan zal aan de werk loze als regel geen uitkering, maar werk moeten worden verschaft, waarvoor de plannen reeds worden uitgewerkt. Een afdoende bestrijding van een cri- is kan echter alleen in internationaal erband worden v?rkregen. Hollands glorie.' In Rotterdam werden gisteren vijf sleepboten, die op Nederlandse werven zijn ge bouwd, overgedragen aan de Poolse gezant, K. Pruszynsky. Hierbij twee der machtige dubbel- schroevers'. WEERBERICHT Koude nacht Tot morgenavond verwacht De Bilt: Meest matige wind tussen West en Zuid. Vannacht en morgenochtend weinig be wolking met in het binnenland kans op lichte nachtvorst. Morgen overdag r bewolking met later enige regen Noorden van de grote rivieren. On- >er dezelfde temperatuur als van daag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zaterdag 23 April zon op 528. onder 19.50: maan op 4.2^,' onder 14.35 uur. 28 April NM. Annexatie De wijze, waarop gisteren de Regering in de Eerste Kamer is opgetreden, was teleurstellend en getuigde van weinig elegantie en vooral in weinig inzicht in de ware aard van het constitutioneel- parlementaire stelsel, waaronder wa leven. Bij dit wetsontwerp, dat betrek king had op de grenscorrecties, heeft d® Regering zelve zich duidelijk schuldig ge maakt aan grensoverschrijding. Zij deed dit door de Eerste Kamer met de por- tefeuillekwestie te plaatsen onder een druk. die de betekenis van het aanhan gige wetsontwerp zeer verre overtrof. Dat het wetsontwerp niet belangrijk was, het was de Regering zelve geweest, die daarop bij herhaling de nadruk had gevestigd. Des te sterker was het te be treuren, dat aan een juiste en zuiver» naleving van het constitutioneel-parle- mentaire stelsel wezenlijk te kort werd gedaan. Zo beging de Regering een annexatie op hetzelfde ogenblik, waarop zij bezig was, grenscorrecties aan te bren gen. Zy annexeerde de bevoegdheden van '.iet parlement. Welke zin heeft nog het parlementair overleg, wanneer het parlement op zulk een wijze naar de hand der Regering wordt gezet? Geen wonder» dat dit in de Eerste Kamer op grote ontstemming stuitte. Dit college immers staat juist zo sterk op een gezonde erkenning van d® parlementaire rechten. Nu echter zag het zich teruggeschroefd in de positie van een college van ja-broers. Het kon zich terugwanen in de dagen uit het ver ver leden. toen het de nederige rol mocht vervullen van „menagerie du roi". „des konings dierenspul." De Eerste Kamer heeft door deze be handeling een nederlaag geleden. Maar de zedelijke nederlaag, welke de Rege ring hierbij leed. was van niet minder ernstige aard. De rol van minister Stik ker is in deze affaire niet verheugend ge weest. Eens was hy van oordeel, dat in de Indonesische kwestie het roer moest worden omgegooid. Onder dat beding kwam hij in de Regering. Men kent het negatieve resultaat. Thans heeft hij ge tracht. een ander roer om te gooien. Wil lens of niet heeft hij een zwenking gege ven aan het stelsel, waaronder wij leven. Maar ook de houding van de minister president achten wij voor critiek vatbaar. Er zijn gisteren juist op dit punt in do Eerste Kamer buitengemeen ernstige noten gekraakt. Wat zou meer voor de hand hebben gelegen dan dat de minis ter-president zelf het woord had geno men om het oordeel van het kabinet in deze kwestie uiteen te zetten? Er ge beurde echter niets van dien aard. Aanneming .van het wetsontwerp ia door minister Stikker aanbevolen we mogen haast wel zeggen: bevolen onder het motief, dat anders de positi® der Regering bij de internationale on derhandelingen zou zijn bemoeilijkt Hebben we hem goed begrepen, dan ia een dergelijke stand van zaken nog eens meer te verwachten. Inderdaad zal in de internationale ont wikkeling van onze dagen, welke zich voor een aanzienlijk deel voltrekt in de richting van federalisme en internationale samenwerking, de positie der nationale parlementen wel eens moeilijker kunnen worden. Hier liggen allerlei vragen, die afzonderlijke bestudering eisen. Maar wanneer reeds by een kwesti® grenscorrecties het parlement in feit® wordt uitgeschakeld, wat staat ons dan straks te wachten? Vroeger is het nog eens meer gebeurd, dat de internationale verhouding door de Regering gebezigd werd als eer. stok aehter de deur. Maar de belangen, die toen op het spel stonden, waren van heel wat groter draagwydtc. Het was in de dagen van de Moerdykkwestie. Niette min heeft by die gelegenheid de Eerst® Kamer haar eigen stem behouden en een afwijzend oordeel uitgesproken. Gisteren was het verloop anders. De P gering dreigde onder motieven, die zij niet aannemelyk kon maken. Het resul taat was een onzuivere stemming. D® meerderheid van de Kamer was tegen, maar toch stemde een meerderheid noodgedwongen voor. Het was een donkere dag voor de democratie. Het was een dag waarop de Regering de overwinning uitsluitend kon behalen door zich in al haar zwakheid ten toon te stellen. Het was een dag. waarop naast enkele geringe correcties aan de Duitse grens annexatie werd gepleegd binnen het parlementaire stelsel. W. H. van Baarle bewindvoerder van „De Telegraaf" Tot algemeen bewindvoerder over „De Telegraaf" heeft de Persraad benoemd d® heer W. H. van Baarle. te Den Haag. di® verband hiermee tydelyk aftreedt a!s lid van de Persraad. Als technisch be windvoerder. die hem zal bystaan, ij be noemd de heer J. Sikkema te Amstelveen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1