Jlicumc £riJtsrf)c (Courant Ernstige critiek op het Indië-beleid van de C.-H. Kamerfractie Grenscorrecties in de Senaat koeltjes ontvangen Wist U DONDERDAG 21 APRIL 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir en redactie Tel 20408 Abonne menten Tel 22710 Advertentieafd Tel 23375 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal: 1 35 per maand; 0 32 per week ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Dertigste jaargang No 7794 HOOFDREDACTEUR: Dl CHEF-RED.: H W J DIRECTIE: F DIEMER CHR1STELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoasticfi ts gfiebleoea myu bert ia tcgfjeospoef De koning voorzitter van een borrelcluh? Zie pag. 3 Binnenkort wordt hieraan een speciale vergadering gewijd (Van een onzer verslaggevers.) De algemene vergadering der Chr.-Historische Unie is gisteren in Amsterdam niet toegekomen aan een uitspraak over de Indonesische kwestie. Op voorstel de heren Beyers en prof. Gerretson zal een buitengewone algemene vergadering worden gehouden ter bespreking van dit probleem. In die vergadering zal dan tevens de opheffing van „De Nederlander" kunnen worden besproken, alsmede de vaststelling van het sociaal-economisch rapport. De burgemeester van Ermelo, de heer H. M. Martens, sprak gistermiddag over de komende gemeenteraadsverkiezingen en gistermorgen heeft minister Schok king de vergadering toegesproken. met de mededeling, van 1948 voor 40.000 van de 42 000 leden contributie te hebben ontvangen. Minister Schokking koos als uitgangs punt een brief van de kiesvereniging te Monster, waarin geklaagd werd ovi te trage demobilisatie van de 7 Decem- berdivisie. Hij prees zich gelukkig, juist een nieuw demobilisatieschema te hebben kunnen publiceren. De minister was dankbaar voor werk der veldpredikers, maar betreurde het, dat zoyelen zich niet beschikbaar gtelden Onder daverend applaus van d£ vergadering betoogde hij. dat de a.s. pre dikantenvergaderingen alleen toeganke lijk moesten zijn voor dominees die vöoi de tropen ongesohikt zijn of hun dienst tijd als legerpredikant er op hebben zit ten. Het gediend hebben als veldprediker moest eigenlijk voorwaarde zijn om bi roepen te kunnen worden, meende hij. Opgeivekt partijleven Na deze toespraak kwamen de huishou delijke zaken aan de orde. Bij de stem ming voor drie hoofdbestuursleden pleit te de heer H. A. Lunshof voor de heer De Jong Schouwenburg als candidaat voor de „oppositionele" groep. Het i'esul- taat van de stemming was echter form het advies van het bestuur. Geko zen werden prof. dr Th. L. Haitjema 994 stemmen, drs D. Schouten uit Har derwijk met 865 stemmen en (in de vac. minister Schokking) mevr. J. Schokking- Schokking uit Rotterdam met 865 stem men. De heer De Jong Schouwenbur; kreeg 498 stemmen en werd niet ge- Verschillende ingediende voorstellen werden in de aandacht van de Kamer fractie aanbevolen. Een voorstel Zandvoort om een commissie in te stel len voor een reorganisatie van de Unie werd door het hoofdbestuur bestreden Men getuigde van een opgewekt partij leven, zoals dat veelal niet gekend was Dat er achterstand in de contributiebe taling zou zijn, weerlegde mr Beernink Kirk Amerik. ambassadeur in Moskou Was tot heden in gelüke functie te Brussel werkzaam Vice-admiraal Alan G. Kirk, Ameri kaans ambassadeur te Brussel, is gisteren benoemd tot ambassadeur in Moskou, als opvolger van gen. Walter Bedell Smith. Zoals bekend is, werd de naam van Kirk reeds enkele malen voor deze functie genoemd. Hij is 63 jaar oud en deed 1-911 tot 1946 dienst bij de Amerikaanse marine en werd daarna ambassadeur Brussel, waar hij tegelijk gezant bij het Luxemburgse hof is. Mooht het Kremlin werkelijk besluiten tot beëindiging de koude oorlog, dan is de benoeming van Alan Kirk, die, wat deze kwestie betreft, ..met een schone lei" begint, uiterst belangrijk. Bij aardbeving in Chili 57 doden Bij een hevige aardbeving im Midden- Chili zijn 57 personen omgekomen en tenminste 55 gewond. In de stad Traiguen verloren 35 gevangenen het leven, toen de gevangenis instortte- In Angol scheur den de muren van het ziekenhuis, zodat gewonden de naaht op straat in een kil regenachtig weer moesten doorbrengen. „Aanval" op generaal Clay tijdens manoeuvres De Amerikaanse manoeuvres in Duits- 1 land werden gisteren voortgezet. „Sabo teurs" slaagden er iin het kwartier, waar de stafkaarten van de gehele operatie werden bewaard, „op te blazen", terwijl ook een levensm iddelenfabriek te Frank fort werd uitgeschakeld, als gevolg van „vijandelijke actie". Vliegers vielen o.a. generaal Clay aan, die per vliegtuig van Berlijn -naar Neurenberg onderweg was. Met een soort „Axis Sally", voor deze gelegenheid ..Aggressor Aggie" genaamd, probeerde de vijand onrust onder de troepen te zaaien. Internationale tuinbouwconfe- rentie geopend Op de gisteren te Londen door presi dent Turner geopende internationale tu i nbo u wconf er en t i e hebben namens ons land de heer J. Linthorst Homan en graaf van Lijnden van Sandenburg het Woord gevoerd. De heer Linthorst Ho- man. die voorzitter is van de commissie Voor Europese Economische samenwer king van de Internat. Fed van Land bouwproducten. zeide, dat het voor West- Europa zeer moeilijk zal zijn een agrari sche eenheid te vormen Samenwerking tussen de nationale landbouworganisatie en de nationale regering is alles wat te Verwachten is. De leider der Nederl. delegatie, graaf van Lijnden besprak het stelsel van coöperatieve groenten- en fruitveilingen en de vergunningscontröle •p de tuinbouw in Nederland. DE „VER. NATIES" SONDEREN O--EUROPESE PROCESSEN Engeland heeft zich in vergadering der politieke commissie der Ver. Naties, evenals de Ver. Staten, uitgesproken vóór het voorstel, d>at de processen tegen de Hongaarse en Bulgaarse kerkelijke lei ders zullen worden behandeld in het kader der vredesverdragen, in plaats van door een speciale commissie. De Britse gedelegeerde. Sir Alexander Cadogan, verklaarde, dat het moeilijk is te ontkomen aan de gedachte, dat het werkelijke doel van het proces Min- öszenty was. de oppositie der RK. kerk tegen de communistische regeringsplan- De Raadsverkiezingen Gistermiddag sprak burgemeester Marlens van Ermelo over de raadsver kiezingen. Hij pleitte voor hel openen van de raadsvergaderingen met hel ambtsgebed, het handhaven van de Zon dagsrust, medezegggensohap in de top van de bedrijfsvoering in de gemeente lijke bedrijven, sleun aan particuliere bouwkassen ,de Zaterdagsport, het ver lenen van studiebeurzen, het kleuteron derwijs enz. Hoe al deze wensen gefinancierd moe ten worden, moet nader worden bezien. Hij waarschuwde er voor, geen uitga ven le doen wanneer niet tevens de mid delen tot dekking zijn aangewezen. (Voor vervolg zie Pag. 3) Prinses Wilhelmina bij bevrijdingsherdeuking Slecht bezochte samenkomst in Grot* Kerk te Apeldoorn Prinses Wilhelmina heeft gisteravond in de Grote Kerk te Apeldoorn de bij eenkomst bijgewoond ter herdenking var de bevrijding van Apeldoorn. De burge meesters van Apeldoorn en Arnhem er de oud-hofprediker, ds J. F. Berkel, voer den het woord, waarbij zij vooral de na druk legden op de verflauwing van d< publieke belangstelling voor deze bevrij dingsherdenking, welke slechts door eer paar honderd mensen werd bijgewoond. De sprekers zagen dit als een gebrek aan dankbaarheid niet alleen jegens de gevallenen, doch in de eerste plaats jegens God DEMONSTRATIE TE LONDEN TEGEN MALAN. De Londense politie verijdelde een po ging om op Trafalgar Square de beelte- 'an de Zuid-Afrikaanse premier, Ma te verbranden. De betoging was op gezet door Indiërs en Afrikaanse inboor lingen tegen de Z.-Afr. rassenpolitiek. Prinses Josephine Charlotte is teren van haar bezoek aan België te Genève teruggekeerd. Koning Leopold verwelkomde zijn dochter op zijn dentie bij Genève. Volgens Reuter, zal prinses Marga ret Rose van Engeland bij haar bezoek Italië door de Paus ontvangen worden. midden van de Nederlandse Rechts van de voorzitter mi rechts op de foto dr Koets. Eerste Emigrantenvliegtuig naar Canada Gistermiddag om vier uur is van Schip hol het eerste K.L.M.-vliegtuig met emi granten naar Canada vertrokken. Met het toestel werden 49 volwassenen, 7 kin deren en 3 babies vervoerd. Het is de eerste keer. dat op deze wijze emigran ten uit Nederland vertrekken en wanneei het experiment slaagt, zal een lange reeks van dergelijke vluchten vqlgen. Van de 6000 a 7000 Nederlandse boeren- s en -dochters, die dit jaar in de Canadese vlakten een nieuw leven wil len beginnen, zijn er reeds 2500 met sche ien van buitenlandse maatschappijen ertrokken. De overigen zullen nu met twee Nederlandse schepen en K.LM- vliegtuigen de reis maken. Deze eerste emigrantenvlucht gaat via Groenland en Gander naar Montreal en vandaag nog zullen de passagiers hun plaats van be stemming bereiken. De tocht is weinig kostbaarder dan de reis per boot. Onder de luobtemigranten bevond zich ook een gezin van elf personen. LUST U NOG PEULTJES? Gisteren werden aan de veiling Ter Aar de eerste peulen aangevoerd tegen prijs van f 3.20 per kilogram- Prins Bernhard naar de Brusselse jaarbeurs Aannemer met 35 man werkt aan opbouw der Ned. afdeling Prins Bernhard zal op 6 Mei de Ne derlandse dag van de Internationale Jaar beurs, die van 30 April tot 16 Mei in Brussel wordt gehouden, bezoeken en aan he*, traditionele banket aanzitten. De aannemer Sanner uit Amsterdam is reeds met 35 vaklieden naar Brussel vertrok ken voor de opbouw va-n de Ned. afde ling, die de grootste zal zijn sedert de oorlog. Architect -is de -heer Oijevaar uit Den Haag. To'. nu toe hebben 210 Ned. firma's hun medewerking toegezegd, waarvan er 60 deelnemen aan de collec tieve inzending Vorig jaar waren deze getallen resp. 156 en 38. De collectieve inzending zal een oppervlakte van bijna 2000 m2 beslaan. De heer R. H. Schaafsma uit Den Haag is gisteren met de K.L.M. naar Poznan (Polen) vertrokken als organisator van de Ned. gezamenlijke inzendingen op de jaarbeurs aldaar. Vandaar vetrekt hij Dor hetzelfde doel naar Brussel Gisteren is in de Nieuwe Maas te R'dam het lichaam drijvende gevonden de 61-j. J. Lathouwers aldaar, die sinds 26 December jl. werd vermist. Nederland bereid tot terugkeer van Soekarno naar Djokja Er moeten echter bindende toezeggingen worden gedaan Aneta seint uit Batavia, dat dr J. H. v. Roijen heden op de voor- confererttie de volgende verkla ring heeft afgelegd: „De Neder landse Regering is bereid, in te stemmen met de terugkeer van de republikeinse regering naar Djokja, mits een bindende verkla ring (binding commitment) wordt gegeven over de beide andere onderwerpen, namelijk dat de republikeinse regering de ge wapende aanhangers zal bevelen, de guerilla te staken en samen te werken bij Ijet herstel van de vrede en de handhaving van orde en rust, en ten tweede, dat er een overeenkomst gesloten wordt be treffende de tijd en de voorwaar den der Ronde Tafel-Conferentie in Den Haag. Roem is voornemens in de vol gende bijeenkomst, in de komende week, te antwoorden. (Wat we destijds al conclu deerden, nl. dat Den Haag door de knieën zou gaan, vindt in het bovenstaande dus z'n bevestiging. Red.) Federalisten onderhandelen op eigen houtje met Hatta Aneta seint uit Bataviae dat een aantal ooraanstaande federalisten, buiten de Eijeenkomst Federaal Overleg om naar Banka gereisd zijn om een ontmoeting te tebben met de republikeinse leiders. Het de premiers van Oost-Indonesië. Pasoendan en vertegenwoordigers van Borneo, Madoera en Oost-Java. Ned. werknemers in Indo nesië komen op voor hun rechten Te Batavia hebben Nederlandse werk- ;mers dezer dagen een vergadering ge houden. waarin de heer J. H. Smiter. voorzitter van de Samenwerkende Indische Werknemers Organisaties, er op dat deze werknemers geen inlich tingen ontvangen over de besprekingen van de Nederlandse Regering met de Indonesische autoriteiten over hun be langen. Hij kon zich niet, onttrekken aan de indruk, dat de Nederlandse werkne- als quantité negligeable worden be schouwd. De onlangs afgekondigde spaar- egeling van het N. I. deviezeninstituut s alleen maar voordelig voor degenen, die pas in Indonesië zijn komen werken, r. wilde, dat de sociale voorzieningen Nederland zouden worden opgebouwd dat er een arbeidsconsulaat aan de hoge vertegenwoordiger van de Kroon worden toegevoegd. De heer Licht veld wees er op, dat zij in volle vrijheid de keuze moesten kunnen doen of zij Nederlander willen blijven of Indone- worden. PROJECTIEL TE GAROET ONTPLOFT 4 DODEN Te Garoet is bij het opladen van munl- e een granaat ontploft, waardoor drie militairen en een Indonesische arbeider het leven verloren. Als derde honderdjarige te Dordrecht bereikte mevr M. van HeesKoppe de leeftijd van een eeuw Twee muziek corpsen brachten haar een serenade en de bewoners van de P. A. de Genestet- stra-at, waar zij woont, hadden de gevel haar huis versierd. WAAR BLIJFT DE REHABILITATIE? Het Tweede Kamerlid Van de Wete ring (C.H.) heeft minister Götzen ge vraagd om maatregelen voor de spoedige uitbetaling der tweede rehabilitatie-uit kering aan ambtenaren en particulieren Indonesië. (Van een onzer verslaggevers) De behandeling van he* wetsontwerp tot machtiging van de Kroon inzake de voltrekking van de grenscorrectie heeft de Eerste Kamer een groot vraagte ken geplaatst. Van harte vóór blijkt er eigenlijk niemand te zijn, doch zowel de P.v.d.A., bij monde van de heer Bron als de K.V.P. bij monde van pater Beaufort deelden mede, dat althans een deel der fractie voor zal stemmen, hoe wel de laatste spr. liever de grenscorrec ties uit zou willen stellen. Dit wilde ook de heer Algra, due een motie indiende inhoudende, dat de regeling van de Eemskwestie en de handhaving van de Nederlandse grens in de Dollard in be tekenis verre uitgaat boven die van de thans aan de orde zijnde grenscorrecties nverwijld aan de orde dient te wor den gesteld. De grenscorrecties van thans kunnen beter daarop wachten. Een kort krachtig „neen" liet de heer Wende- laar (V.V.D.) horen; voor minister Stik- er onmiddellijk een pleister op de wonde bijdoend. door te betogen, dat dit geen wantrouwen tegenover de regering nhield, omdat dit wetsontwerp al zo lang in de pen was geweest en voor het huidige Kabinet een onplezierige erfe- vas, De communisten maakten er geen probleem meer van de heer Sohal- ker zag door de grenscorrecties reeds grote moeilijkheden opdagen gn hij klaarde, dat zijn hele fractie tegen nen. Een nieuw gezichtspunt opende de heer Pollema (C.H.) die zich afvroeg men nu toch in de practjjk de po sitie van de Duitsers der te anne> •den zag. Het was spr. duister hoe een Duitser Duitser wilde laten en als Nederlander behandelen. Het. leek hem verstandiger de Duitsers voorlopig hun eigen recht of het bezettingsrecht doen behouden. In wezen is de grenseer- Doch de Regering schijnt voet bij stuk te willen houden Vragen over de lichtingen 1941 t.m. 1944 Betrouwbaarheid van de Nationale Reserve in het geding Het Tweede Kamerlid Krol (C.H heeft de ministers Schokking en Van Maarseveen vragen gesteld over de lichtingen 1941 t/m de keuring op te roepen, doch eventuele dienstplicht vrij te stellen, wanneer ze toetreden tot de Na- onale Reserve. De vragensteller informeert of op deze wijze niet de indruk wordt gewekt, dat regeringswege het standpunt wordt gehuldigd om de Nationale Reserve te oeden met vrijwilligers, die op straffe an het opleggen van verplichtingèn. als' iet ware worden gedwongen om in „Steun-Wettig-Gezag-veitoand" plaats te waardoor het idee van vrijwillig heid geweld wordt aangedaan, zeer tol schade van de betrouwbaarheid ,van hel Nationaal Instituut S.W.G. Eerste vakdiploma'g aan chauffeurs uitgereikt Gisteravond zijn voor de eerste maal i Nederland de chauffeursvakdiploma' uitgereikt, ingesteld door de Algemene Verladers en Eigen Vervoerdersorgani- E V.O.) Dit geschiedde in Rotter dam aan 122 chauffeurs. Tevens werd medegedeeld, dat men de landelijke geling tot instelling van een uniform di- diploma op 3 Mei hoopt te kunnen doen ingaan. Dit diploma zal uit drie rangen bestaan, n.l. een bronzen, een zilveren gouden. NAAR EEN BROODOORLOG IN DORDT? In Dordrecht was de prijs van het wit tebrood tot dusver 32 cent per 800 gram. Een bakkerij heeft deze prijs echter ver laagd tot 30 cent In een spoedvergade ring van de Dordtse bakkersbond heeft het bestuur zijn functie neergelegd de leden vrij te laten in hun gedragingen n aanzien van de broodprijs GRATIE VERLEEND Aan W. M. Willemsen. die door het .G. te Amsterdam tot de doodstraf ii veroordeeld, werd gratie verleend. De doodstraf is gewijzigd in levenslange gè vangenisstrat DAT de stremming van het pontveei rer de Rijn bij Rhenen, richting Keste- :n en Tiel, is opgeheven en men van Maandag af weer dag en nacht kan wor den overgezet. DAT het echtpaar J. Vermeer-v. Heeren R'dam 2 Mei 60 jaar is getrouwd. DAT gisteren op Nijkerks bevrijdings- ïg een oorlogsmonument werd onthuld. DAT de Schielandsche crediet- en depositobank 6 pet. div. uitkeert. DAT de Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft 7 pet (onv.) op de gewone en 6 pet (onv.) op de prioriteitsaandelen uitkeert. DAT voor de R. v C. tot 10 j. werd geconcludeerd tegen de A'damse verraad ster Neeltje Hemelrijk, die aldaar tot 15 jaar was veroordeeld. DAT goochelaars uit 6 landen van 17 tot 21 Aug. in A'dam hun kunsten zullen tonen op een congres van de Internal Federatie van Goochelaars. DAT de Winschotense arts A. E. Sis- singh, 74 j. oud, te Groningen is over- DAT het 3-j. zoontje van ds H. Numan, Geref. predikant te Hattum, op een on bewaakte overweg door een trein werd doodgereden. DAT de communist A. J. Koejemans, te Amsterdam, ir S. J. Rutgers als Sta tenlid opvolgt. DAT voor het B.G. te Arnhem 9 j. werd geëist tegen de ex-vaandrig der A'damse politie H. v. d. Berg. die wegens arresta- n A'dam tot 15 j. was veroordeeld, wiens zaak door de R. v. C. naar Arnhem DAT 5 Mei in het Huis van de Arbeid te Utrecht een door Piet Jungblut ont worpen gedenksteen wordt onthuld vooi de honderden leden der Kath. Arbei dersbeweging, die door terreur omkwa- DAT het Rode Kruis op verzoek van de min. Joekes een Hoornvliesbank zal stich ten voor herstel van blimdheid. DAT de Ohr. sociale cursus van hei C.N.V., i.v.m. óe viering van het 40-j. be staan niet dit jaar, doch in 1950 wordt gegeven. DAT de 27-j. C H. Bochove uit Nieuw- Beyerland te R'dam van het wijnschip „Bacchus" is gevallen en verdronken. DAT de Europese editie der „New York Herald Tribune" een voor ons land n vorstenhuis zeer vleiende bijlage had. DAT in „Blijdorp", te R'dam. een nijl- paardenjong werd geboren. DAT Koos Vorrink 1 Mei het zieken huis in Denemarken verlaat, doch in dat land nog een rustkuur zal houden. DAT Friedl Dotza in Augustus weer zal optreden in het gezelschap van Paul Harden. DAT te Baarn, 59 jaar oud, overleed .id-inspecteur van het Boswezen in In- dië, C. R. Tip. DAT uit het IJ te Amsterdam het stof felijk overschot werd opgehaald van de 55-jarige G. Bartels uit R'dam van de „Linge". DAT het Dordtse echtpaar J. H. van Dalen-Van Wel, Jacob van Lennepstraat 25, zijn 65-jarig huwelijksfeest vierde. DAT de Ned. Sieepbootredersvereni- ging als speciaal zomertarief op de Rijn 10 pet. lagere prijzen zal invoeren. DAT de ex-hoofdwachtmeester N. v. Wingerden, die arrestaties verrichtte in Nijmegen, van het B.G. te Arnhem 8 jaar R.W.I. kreeg. DAT te Hedel een gebouw, waarir Prot. en een R.K. school waren gevestigd, is uitgebrand. DAT gisteren de 180 ha grote Buurt - heide ondèr Ede is afgebrand om zodoen de een jong heidegewas te krijgen. DAT van 5-8 Juli te Dedemsvaart dr middenstandstentoonstelling „Denijto" wordt gehouden. DAT de netto-opbrengst van de K.L.M. jubileumwandeltocht op 6 Juni ten goede komt aan het Ned. Rode Kruis. DAT de R'damse studenten muziekver eniging op 13 Mei in de Maasstad een concert geeft ten bate van het universi- ;ire asyl fonds. DAT een wetsontwerp is ingediend om de Kroon te machtigen toe te treden tot het internationaal verdrag betreffende de arbeidsinspectie in industrie en handel. DAT het Tweede Kamerlid Droesen (KVP> minister Mansholt om maatrege len vroeg, waardoor pluimveehouders, die niet voldoende exportzegels kopen, uit gesloten worden van een eventuele kui kentoewijzing in 1950. DAT te Heerlen is overleden mgr. Mi- klos Knebel. een Hongaarse priester, die sedert Mei 1947 in ons land vertoeft om de uitzending van Hongaarse kinderen e organiseren. DAT te Uithoorn een geheime brief schrijver is gearresteerd, die zijn „vriend" K. -Rekelhof bij diverse directies geheel ten onrechte beschuldigde van diefstal. DAT de A'damse raad boven het reeds beschikbaar gestelde crediet van ruim f 6 millioen voor werken in de Coenha- ;n nog bijna f 7.5 millioen uittrok. DAT op post voor de republiek Liba- on duidelijk dit land vermeld moet staan en niet „Turkije", „Syrië". „Palesti- of iets dergelijks. DAT de bankbiljettencirculatie in afgelopen week met f 18 millioen kromp tot f 2977 millioen. DAT de ratificatie-oorkonden van 1 vriendschapsverdrag tussen Nederland Yemen thans zijn uitgewisseld en Yemen daarbij aanzienlijke orders voor Neder landse producten plaatste. DAT de 27-j. matroos A. C. de Witte uit Biggekerke van de loodsboot „Ca- pella". bij het omslaan van een jol West-Kapelle, verdronk en het slacht offer sinds twee weken gehuwd was. DAT de Ned. Ver. voor Maatschappe lijk werk Vrijdag en Zaterdag te Utrecht bijeenkomt en minister In 't Veld een nleiding houdt. DAT aan E. Huysman. Pijnacker. eer vol ontslag is verleend als voorzitter van de Grondkamer voor Zuid-Holland. DAT Zaterdag op het vernieuwde sta tionsplein van Gouda een beeldengroep hardgebakken gresaardewerk wordt onthuld, voorstellende de gebroeders Crabeth. de bekende 16e eeuwse glaze- DAT dc afd. R'dam van de Ned. Mij tot bevordering der geneeskunst op 6 en 7 Mei haar 100-jarig bestaan viert en de herdenking door minister Joekes wordt geopend. DAT het ontworpen monument voor Jan de Rooy, de held van de Langstraat, door de Centr. commissie voor monumen ten te Den Haag is afgekeurd en aan dezelfde beeldhouwer Carosso opdracht erleend een nieuw ontwerp te ma ken. D^VT het Haagse Gerechtshof G- N. Leenders, ex-hopfdredacteur van het ,Alg. Handelsblad" vrijsprak van onge oorloofde critiek op de Dienst Weder opbouw. rectie door het Protocol te Parijs op 26 Maart reeds vastgesteld en gaait het thans nog slechts om de prac'.ische uitvoering, welke geen haast behoeft. Ook zijn fractiegenoot de heer Kolff zag bezwaren, doch vond blijkbaar hoop in de motie Algra. waarbij hij zich ten aanzien van de Doll ardk west ie aansloot Hij waardeerde het tenslotte, dat de re gering de gelegenheid om thans tot een regeling te komen had aangegrepen en vertegenwoordigde daarmede de voor stemmers van de C.H.U. Een uitmuntend betoog hield de heer Ruys de Beerenbrouck, die zelf wonende in ,.ae hals" van Limburg, de situatie haarfijn kende Hij vond vele motieven om deze grenscorrecties van de hand te wijzen. Hierdoor verkrijgen we eens de kans om het buitenland te laten zien dat we geen „imperialisten" zijn en deze „fooi" kunnen we fier van de hand wij zen. Verder bedenke men, dat al gaat het om kleine gedeelten, het voor de be woners toch altijd „vaderlandse" grond blijft: we behoeven slechts te denken aan onze gevoelens ten opzichte van Baerle Nassau Het schorsen van de be handeling van het wetsontwerp leek ook hem verstandig. De verdeeldheid van de P.v.d A. omtrent deze kwestie werd door de heer Woudenberg naar voren ge bracht, die tegen was doch erbij wilde verklaren niet bang te zijn geworden voor de nogal luidruchtige protesten der Duitsers Dit „Wij zijn niet bang", door de verschillende sprekers in verscheiden toonaarden gezongen verhoogde niet het gezag van hun betogen. Het was alles trouwens een wonderlijke mengeling van pro en contra, waardoor het moeilijk wordt de uitslag te voorzien. De gedacn- ten van de heer Algra en pater Beaufbrt vonden het beste gehoor en het was duidelijk merkbaar, dat achter de rege ringstafel, waar behalve de Minister president en minister Stikker, prof. Van den Brink, minister Maarseveen en mi nister Lieftinck zaten, al evenzeer koorts achtig gewerkt werd om tot een oplos sing van de talloze moeilijkheden te ko men. Het uitstellen van de zitting tot hedenmiddag en de ministerraad, welke hedenmorgen bijeenkomt, wijzen op de grote ernst, welke het de regering is met dit ontwerp. Het voorbeeld van België en Luxemburg, dat het o.i. gemakkelij ker zou maken voor Nederland om een zelfde houding tegenover het besluit van de geallieerden aan te nemen, schijnt de regering toch niet te willen volgen. Dat vooral minister Stikker verstoord is om het wel heel ondiplomatieke be zoek van dr Arnold Hjdt geen twijfel, doch di* mag toch geen aanleiding zijn om tegen de algemene wens van de Eerste Kamer in. door het stellen van de vertrouwenskwestie deze niet be geerde grenscorrecties er dbor te druk ken. Ook Luxemburg stelt grens correcties uit In navolging van België heeft thans ook Luxemburg besloten, het in bezit ne men van de Duitse gemeente Rot voor lopig uit e stellen, onder het uitdrukke lijke voorbehoud van haar rechten. Het Kammervelderwoud zal wel op 23 April worden overgenomen. Het besluit is ge nomen wegens het feit, dat de admini stratieve voorbereidingen voor de over neming van Rot niet tijdig konden wor den beëindigd, zo wordt officieel meege deeld. Duitse nazi-slachtoffers doen beroep op de Koningin De Duitse vereniging van ex-politieke gevangenen, dus zij, die door de nazi's werden vervolgd, hebben een beroep ge daan op H.M. koningin Juliana, minister Drees en de Staten-Generaal, om af te zien van de aanspraken op Duits grond gebied. In het betreffende telegram aan dr Drees wordt hij een medeslachtoffer genoemd. Hij heeft nl. in Buchenwald ge vangen gezeten. Wat het onderhoud met minister Stikker betreft, verklaarde dr Arnold nog in Duitsland, dat hij de in druk had, dat de Duitse tegenvoorstellen niet ver genoeg gingen. Indien zijn actie geen succes mocht hebben, zou hij de be volking van het gebied in kwestie aan manen, haar discipline te bewaren. EXTRA:TREINEN NAAR NEDERLAND FRANKRIJK Er zullen extra-treinen rijden van Amsterdam, Dordrecht, Utrecht en Maas sluis naar Rotterdam-Feyenoord, voor het vervoer van de tienduizenden, die Zaterdag de voetbalwedstrijd Nederland- Frankrijk willen zien. De R damse commissaris van politie verzoekt automobilisten, die ten noorden van de lijn Nieuwe WaterwegNieuwe MaasLek wonen, hun auto's te parke ren in de omgeving van het raadhuis, buiten de grote wegen. Tussen het spoor wegviaduct en het hoofdbureau van po- ligt een groot parkeerterrein, enkele minuten van D.P., vanwaar trams naar het stadion vertrekken. Bollenvelden dit week einde op het mooist Men kan wel zeggen, dat de bollen velden dit weekeinde op het mooist zul len zijn. Mozaïeken worden tezelfder tijd gelegd te Hillegom. Lisse, Noordrwijker- hout, Sassenheim, Voorhout en Warmond. ïarcissen zijn thans uitgebloeid. De hyacinten staan thans in volle bloei, evenals de vroege tulpen. Rondom Noordwijkerhout staan zelfs al veldjes late tulpen in bloei. Wat de bongerds betreft staan de peren- en kersenbomen in de Krimpe- •aard in volle bloei, de appels begin- uit te komen. Voor de Alblasser- waard geld hetzelfde. Wanneer het niet te warm wordt, zullen de kersenboom- gaaiden rondom Vianen a.s. weekeind# in volle bloei staan. Landarbeiderspensioenen beginnen met zes gulden per week Met 1 Mei een loonsverhoging gelijk aan de premie Het bedrijfspensioenfonds voor de landbouw hoopt de werkzaamheden op 1 Mei a.s. te kunnen beginnen. Men berekent het aantal deelnemers op 200.000, aldus deelde de heer J. Schroder, de directeur van het pensioenfonds mede. Het fonds kent een ouderdomspensioen bij 65-jarige leeftijd toe van f 12 per week 40 jaar premiebetaling. invaliditeitspensioen kan hij het risico voor weduwen, wezen en invaliditeit met f 1.per week dek ken. met dien verstande, dat de uiterste Inbegrepen van twee-derde van dit bedrag, wedu- wenpensioen tot 60 jaar, waarna het be staande invaliditeitspensioen in werking treedt, pensioen voor halfwezen van f 1.- per week en voor volle wezen van f2. per week. Het bedrijfspensioenfonds zal voor twee jaar van terugwerkende kracht zijn. Gederfde premies over deze twee jaar zullen worden gedekt uit het Landbouw- egalisatiefonds. Het fonds is geheel onafhankelijk van subsidies opgezet. Het zal uit geïnde premiën moeten worden opgebouwd. Voor oudere arbeiders ontstaan moeilijkheden, omdat zij niet het volle premiebedrag kunnen opbren gen. Daarom heeft men een glijdende overgangsschaal gemaakt Bonafide landarbeiders, die binnen het raam van het ontstaan van het fonds de pensioengerechtigde leeftijd bereik ten, zullen f 6 per week ontvangen. De thans 60-jarigen zullen over 5 jaar f6.44 ontvangen. 50-jarigen f7.44. 40- jarigen f 8 84. 30-jarigen f 10.69 en 25-jarigen f 12. De technische premie bedraagt voor arbeiders van 17 tot 20 jaar f 1.25 per week. Nadien moet f2.50 per week wor den voldaan. De premie komt voor de helft voor rekening van de werkgevers de helft voor rekening van de werknemers. In de collectieve arbeldsovereenkoin- en. die per 1 Mei ingaan, is echter re kening met deze premiebetaling gehou den. zodat de arbeiders in feite een loons- rerhoging van f 1.25 krijgen. De premie :al dus niet op het gezinsinkomen druk- De premiebedragen en uitkeringen zullen worden behandeld door de Coöpe ratieve Boerenleenbanken. De premies worden door het plakken van zegels vol- Reeds gedurende 14 maanden is het fonds administratief voorbereid. Onge- plaatsclijke sociale verzeke ringscommissies zijn gevormd, die de re gistratie van hen, die onder de termen dit fonds vallen, op zich hebben ge en. In iedere provincie houdt een inspecteur van het fonds toezicht op de £ang van zaken. Tot dusver hebben zich ruim 100.000 arbeiders vrijwillig aangemeld. Het fonds ordt straks echter verplicht gesteld Dor iedere loontrekker (ook inwonende knechts) in de landbouw. Voor degenen onder de werkgevers of werknemers, die gemoedsbezwaren tegen het verzeke ringssysteem hebben, is een spaarfonds ingesteld, waarvoor dezelfde bedragen gevergd worden. Werkt een werknemer gedurende een gedeelte van het jaar niet bij een boe- kgever. maar bijvoorbeeld in een suiker- of steenfabriek, dan staat voor de mogelijkheid open de pensioen premie te blijven betalen. Mocht hij hier toe financieel niet by machte zijn, dan termijn hiervoor 26 weken bedraagt. Mocht een verzekerde bedrijfsgenoot naar een andere bedrijfstak overgaan, dan blijft hij zijn aanspraak op pensioen op 65-jarige leeftijd behouden voor het aantal jaren, waarover premie is betaald. Indien hij echter komt in een bedrijfstak, •in eveneens een pensioenfonds be staat, dan kan zijn latere volledige pen- worden samengesteld uit de aan spraken, die hij bij verschillende fondsen >u hebben. Met het instellen van dit nieuwe, voor lopig grootste, bedrijfspensioenfonds in Nederland wordt op sociaal terrein een belangrijke stap voorwaarts gedaan, aldus de heer Schroder. Eethen maakt helaas school het bericht over de brand in Eetihen, die 6 gezinnen dakloos maakte, ordt thans gemeld, dat de rode haan in het Drentse dorp Dwingelo acht ge- ;n op straat zette. Vier boerderijen een dubbele boerenwoning werden e as gelegd, doordat kinderen met lucifers hadden gespeeld. Met man en macht heeft men het vuur, dat door de felle wind werd aangewakkerd, bestre den. De brandweer uit Beilen en Diever assisteerden. Een groot deel van de in boedels ging verloren, en voorts zijn een paard, 2 koeien, een groot aantal kippen n varkens in de vlammen omgekomen. Scheldt hun die oude schuld maar kwijt Het Tweede Kamerlid Roosjen (AR.) heeft minister Lieftinck gevraagd of deze bereid is de dienstplichtige militairen, die 139 en 1940 te veel kostwinnersver goeding hebben genoten, hun schuld kwyt te schelden De betrokkenen hebben ia negen jaren plotseling een aan schrijven gekregen om het teveel genoten bedrag van enkele honderden guldens op korte termijn terug te storten. WEERBERICHT Vannacht regen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vanavond cn vannacht: Zwaar bewolkt tijdelijk enige regen. Meest matig# Zuidelijke wind. Minder koud dan de af gelopen nacht. Morgen overdag: Wisse lende bewolking met enkele verspreid optredende buien. Matige of vrij krach tige wind tussen West en Noordwest. Kouder dan vandaag. (Opgemaakt t# 10 uur). ZON EN MAAN Vrijdag 22 April zon op 5£0, onder 48; maan op 4.11, onder 13.22 uue. 98 April N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1