Jlieuuie gtihsche (üouraitl Dr ARNOLD met lood in z'n schoenen naar Duitsland terug Chr. Hist. Unie vol vertrouwen in de Regering Wist U WOENSDAG 20 APRIL 1949 BUREAUX; Hogewoerd 103 Dir en redactie TeL 20408 Abonne menten Tel 22710. Advertentieafd. Tel 23375 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN; ƒ4.15 per kwartaal; 135 per maand; ƒ0 32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Dertigste jaargang No 7793 HOOFDREDACTEUR; Dr. E. DIEMER. CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK. DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,$tantoasticfi fs gfieBIeoea tnyn bert ia teQbeaspoet* Bedrijvigheid rond het Leidse station Zie pag. 2 Doel van zijn reis: Wilde blijvende breuk met Nederland voorkomen (Van een onzer verslaggevers) Wat heeft de minister-president van Noordrynland-Westfalen, dr Karl Arnold, bewogen, de reis naar Nederland te maken, juist op het ogenblik, dat de Eerste Kamer zich zal uitspreken over de grenscorrecties en men er rekening mee houdt, dat daarin een scherpe tegenstand het betreffende wetsontwerp ten deel zal vallen? „Ik heb mijn visum gekregen, dank zij een desbetreffend vriendelijk verzoek van de Britse militaire regering in Dusseldorff aan de Nederlandse Consul-generaal aldaar", aldlis dr Arnold vanmorgen in een onderhoud, dat wy met hem hadden in Kasteel Oud Wassenaar. „Er is dus geen sprake van", zo vervolgde hy, „dat het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken gepasseerd zou zyn by het vragen van toestemming voor de reis. Een dergelijk verzoek wordt n.l. door het betrokken consulaat altyd zonder meer ingewilligd". Over het resultaat van zijn missie was de Duitse m'iniser overigens weinig hoop vol gestemd. „Als de Eerste Kamer de voorstellen goedkeurt", zeide hij, „gaan de grenscorrecties door." Hij liet er geen twijfel over bestaan, dat hij, voor zijn in zichten, in Nederland niet veel instem ming gevonden had. Vanmiddag zou hij nog enkele vrien den spreken, doch vanavond gaan dr Ar nold en zijn Nederlands sprekende se cretaris, Peter Lutsches, hoofdredacteur van het blad „Freies Europa" weer terug naar Dusseldorf. Dr Arnold heeft zijn vrienden vooral in de R. K. kring. Hij is n.l. zelf een R.K. lid van de confessioneel gemengde Chr. Democratische Unie in Duitsland. Maar dat R.K. politici hem tot zijn reis zouden hebben bewogen, ontkende hij ten stel ligste. „Ik kwam op eigen initiatief" zo besloot hij het onderhoud. Zo is dr Arnold gisteren in de Residen tie aangekomen. „Om er met oude vrien den te spreken over de belangrijke pro blemen, die er tussen Nederland er Duitsland gerezen zijn." Uiteraard gold zijn eerste bezoek de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr Stikker. Ondanks de korte tijd. die de heer Stikker voor dr Arnold beschikbaar had (het gesprek duurde slechts enkele minuten) toonde dr Arnold zich toch ingenomen met de wijze waarop hij ontvangen was. Dr Hirschfeld volgend doel en met hem heeft de Duitse minister algemene Duitse problemen be sproken. „De Nederlandse openbare mening moet begrijpen." aldus dt Arnold, „dat lk niet gekomen ben om iemand raad te geven. Maar ik wil eerlijk mijn best doen te voorkomen, dat de hand van v Tiing en de poging om het tussen beide landen weer goed te makeh, afge wezen worden. Dat is geen Platonische verklaring", zo vervolgde hij, „want het is de eerlijke mening van het Duitse volk, als het zegt, dat het vreest, dat de toegestoken hand afgewezen zal wor den. Het probleem van dï schadevergoe ding tussen Duitsland en Nederland kan eerst goed besproken worden, als er een Westduitse bondregering is. Voordien moet men er voor waken, dat de verhou dingen door een gebeurtenis als de grens correcties niet bedorven worden." ..Niets is eenvoudiger," zo vervolgde de Duitse minister, „dan de technische grens correcties onderling te regelen. Zowel problemen van verkeerstechnische- als waterstaatkundige aard kunnen door de technici aan beide zijden besproken en tot een oplossing gebracht worden. Dat zou de mogelijkheid scheppen, om tot een wederzijdse overeenkomst te komen, waarin eeVi dergelijke poging tot grens correctie een Duits „ja" zou verwerven. Nu bestaat het gevaar, dat zij worden doorgevoerd tegen een Duits „neen" in en wat heeft men dan bereikt? Men gaat dat niet alleen in tegen de wil van hét Duitse volk en de Volkenrechtelijke be palingen, maar ook tegen die van de mensen, die daar wonen. Dat zijn al te maal aanleidingen voor psychologische 6toringen en de zo hoopvol begonnen betere verstandhouding, tussen het. Ne derlandse en Duitse volk, wordt daardoor weer onderbroken. Oude tegenstellingen Worden dan geaccentueerd." Dr Arnold wil het hele probleem de grenscorrecties zien binnen het kader van de Europese verhoudingen. „Alleen is het mogelijk een nieuwe grond slag voor de opbouw van het Avondland te vinden," zo zeide hij. Ook de herstel- betalingspolitiek moet in Europees ver band worden opgelost. En daarom juichte dr Arnold het Belgische en Luxemburgse besluit om van de grenscorrecties af te zo toe. „Er heerst daar een jubelen de stemming langs de grens", zo zeide hij n met de Paasdagen hebben de bewoners Ban beide zijden van de grens, elkaar daar, in echt goede verstandhouding, als buren, de hand kunnen schudden." Tegenover de opmerking, dat het argu ment van de verstandhouding tussen Ne derland en Duitsland hier niet zo veel indruk maakt, omdat er voor 1940 ook geen grenscorrecties waren en er toch conflict kon ontstaan, plaatste dr Ar nold de volgende mening: „Ik geef toe, dat het Nederlandse belang groter is dan het Duitse offer aan grondgebied, maar daar gaat het op het ogenblik niet om. Er kan geen goede versandhouding tus- onze landen groeien als deze correc ties tegen de wil van de Duitsers in door gedreven worden. Wij zijn bereid ?lle Duitse energie te activeren om Nederland n West-Europa mee te helpen opbouwen a dr Arnold herinnerde aan de voorstel len. die hij daartoe deed ten aanzien van Duitse hulp bij de inpoldering van het XJsselmeer etc. Hatta was beslist te kw ader trouw Aldus blijkt uit het antwoord van min. Van Maarseveen Minister Van Maarsseveen heeft thans een antwoord gegeven op de vraag van het Tweede Kamerlid Van der Goes van Naters of het wel bewezen is, dat Hatta indertijd als minister van verdediging instructies heeft uitgevaardigd om onrust te wekken op Nederlands gebied. De mi nister verwijst in zijn antwoord naar de venklaring van dr J. H. Van Roijen op 28 Januari j.l. in de Veiligheidsraad, welke luidt als volgt: „Maar de republikeinse minister van verdediging, die tegelijkertijd premier was, had reeds, einde Mei 1948, in besluit no. 60/J.A./92/48, sectie IV, nieuwe in structies uitgevaardigd met betrekking tot republikeins optreden in het grond gebied onder Nederlands gezag, waarin hij verklaarde, dat „de vroeger gegeven instructies in die zin moeten worden ge wijzigd, dat de ordeverstoringen op een zeer behendige wijze moesten worden veroorzaakt onder alle lagen van de be volking met bijstand van die broeders, die reeds in verschillende organisaties varen geïnfiltreerd"." Hij bepaalde, dat ,met ingang van 1 Juni 1948 infiltratie 'an 500 man per eenheid kan geschieden :n dat dit proces zo dikwijls zal worden herhaald, dat er minstens 10 000 de strijdkrachten per eenheid zullen zijn i het bezette gebied"." Deze mededeling van dr J. H. van Roijen is nog nooit door de republikeinen tegengesproken, aldus de minister. Ge- het grote aantal gevonden documen- is het niet doenlijk, het antwoord op deze vraag tot de andere documenten uit te breiden, voegde de minister hier- De tyden veranderen, en de mensen met hen. Dr Karl Arnold, minister president van Noord-Rynland-Westfalen, op 19 Apr. '49 in Den Haag begroet door Nederlandse journalisten, in verband met de grenscorrectie-plannen. Tiende gedeelte van de Nationale Reserve thans bijeen Hoe men als parachutist kan toetreden Vandaag stellen wij V voor: Th. J. J. v. d. Pluym, Trompstraat 1 uit Leiden. O.V.W. v. d. Pluym vertrok op 20 April 1946, dus precies twee jaar geleden en hog wel op zijn verjaardag, met de „Ta- Hadden zich begin Maart 1800 per- men voor de Nationale Reserve leid, dit aantal is thans tot ruim 2500 gestegen. Dit is echter nog maar ?nde gedeelte, waarover men op 1 Jan. s. moet beschikken. De meesten van de 2500 aangegeven vrijwilligers hebben de keuring reeds ge passeerd, waarbij slechts enkelen moesten worden afgewezen. Het grootste aantal vrijwilligers is tot nu toe van Dordrecht omstreken gekomen. Men is daar pas op 1 Febr. jl. gestart en toch hebben zich reeds meer dan 800 personen gemeld- De studentenweerbóarheidscorpsen zijn en grote steun voor de Nationale Reser- 2. In Delft, Leiden, Nijmegen, Tilburg, Utrecht en Wageninigen zijn zij reeds aan het oefenen. Die van Amsterdam, Gro ningen en Rotterdam volgen weldra. De hulpdiensten, die de Nationale Re- ;rve gaat vormen, houden verband met het leveren van de Nederlandse militaire bijdrage in het kader van de West-Euro- pese Unie. Deze hulpdiensten kunnen •engoed gedreven worden met vrijwil-, ligers als met de „dure" dienstplichtigen. binta" naar Indonesië. Na lang in Pa- lembang te zijn geweest, li Kt hij thans in Bandoeng. Zijn adres is: Th. J. J. v. d. ym, jO.V.W. Ie klasse nr 23.04.20.006, '.P., Ringboulevard 33, Bandoeng. Hij Wordt vandaag 26 jaar. K.L.M.-Convair doet mee aan Stadionspel Aan het Stadionspel „Wie wint de pot", dat op Koninginnedag in het Olympisch Stadion wordt opgevoerd, zal ook der nieuwe Convair-vliegtuigen der KLM deelnemen. Op een afgesproken code woord, dat de spelleider Carel Briels hem door de radio zal geven, start gezagvoer der A. van Ulsen van Schiphol en zal dan een minuut later boven de Stadionkuip vliegen. De heren Briels en Van Ulsen zullen een gesprek met elkaar vi zowel door de Stadionbezoekers als de radioluisteraars zal kunnen worden ge- VOORJAARSGRAS KAN GEVAARLIJK ZIJN VOOR KOEIEN. Een landbouwer uit Meerkerk, die zijn koeien in de wei had gebracht, vond dezer dagen een van de dieren dood andere ernstig ziek. Het bleek dat de koeien die aan hooi en derglijk voed sel gewend waren, het voorjaarsgras met een hoog percentage eiwit niet konden verwerken. Het Ministerie van Land bouw etc. wyst er op, dat een afdoend middel tegen deze vergiftiging, welke het meest voorkomt bij de beste melk koeien, het geven van kalkdnjecties is. Ook hooi als bijvoeding is gewenst. De Hoge Commissarissen voor West-Duitsland Als opvolgers van de militaire gouverneurs. De „New York Times" noemt de na- ïen der volgende personen als geal lieerd hoge commissaris van Duitsland: John Macloy, een zwager van Lewis Douglas, Amerik. ambassadeur te Londen. Voorts, generaal Sir Brian Robertson, thans militair gouverneur van Duitsland en André FrancoisPoncet, speciaal advi seur van generaal Koenig. de Franse mil- gouverneur. Deze commissarissen zullen de militaire gouverneurs vervangen, zodra de West-Duitse regering gevormd is. Angstige uren op de oevers van de Jangtse Kiang Reuter verneemt uit gezaghebbende bron, dat de Chinese regering het ulti matum der communisten, waarin de vrije overtocht over de Jangtse wordt geëist, verworpen heeft. Het bericht, dat de communisten reeds op één punt de an dere oever van de Jangtse zouden hebben bereikt, wordt nog tegengesproken, doch alle troepen op de Zuidelijke oever zyn gealarmeerd om de communistische po gingen, te verijdelen. In Nanking bleven de -burgerlijke en militaire autoriteiten vergaderen over tegenmaatregelen gingen om de roden tot enkele dagi stel te bewegen, doch men vreest, dat de communisten de vredesonderhandelingen als verbroken zullen beschouwen en on- middelijk de aanval zullen openen. Het regeringshoofd kwartier zou naar Soetsjou, 160 km ten Zuidoosten van Nanking zijn overgebracht. De opleiding van parachutisten denkt men op de volgende wijze ter hand te nemen- Aan dienstplichtigen, die hun eerste militaire oefening onder de wapens worden geroepen, zal me mogelijkheid bieden om tot parachutist te worden opgeleid. Degenen, die deze opleiding ambiëren, verplichten zich ni hun eerste militaire oefening toe te tre den tot de Nationale Reserve. Zij zul len dan worden vrijgesteld van herha lingsoefeningen. In het verband van de Nationale Reserve zullen zij echter hun geoefendheid bewaren en hun 9pring- techniek kunnen verbetearen. Bij het opzetten van een motor- en vaartuigendienst zal een beroep op de burgerij worden gedaan om vrijwillig materiaal af te staan- Vijf en een half milliard kost die handtekening En bloed, zweet en tranen gingen President Truman heeft gisteren te Washington een handtekening gezet, die Uncle Sam 5, m4illiard dollar zal kosten, die hem wellicht een rijke rente kan afwerpen aain vriendschap en leving van Europa's welvaart. De presi dent tekende namelijk het door Senaat en Huis van Afgevaardigden aangenomen ontwerp, waarbij de nieuwe E.C.A.- dieten tot 1 Juli 1950 worden toegestaan. Acht pennen waren voor' dit werk nodig en senator Tom Conally, die bij de plech tigheid tegenwoordig was, zeide, dat het bloed, zweet en tranen had gekost, v bij hij doelde op de 13 dagen verwoede strijd in de Senaat, die aan de aanneming voorafgingen. Onmiddellijk na tekening zou de E.C.A. reeds een milliard dollars ontvangen, terwijl de acht pennan als souvenirs onder de aanwezigen werden verdeeld. Vijftien jaar geëist tegen prof. Snijder, wegens geestelijke collaboratie Trachtte het Nederlandse cultuurleven in Duitse richting te stuwen een zitting, die met een kleine derbreking van 's morgens 10 tot 's avonds r duurde, is gisteren voor het B.G. te Amsterdam 15 jaar geëist tegen de 52- jarigc prof dr G. A. S. Snijder, van tot 1945 hoogleraar in de archcologii de Gem. Universiteit te A'dam. Verd. werd er van beschuldigd als pre sident van de Nederlandse cultuurkring de Nederlandse cultuurraad tijdens de bezetting en als voorstander van de ise Rijksgedaohte, getracht te hebben het Nederlandse cultuurleven de door de Duitsers gewenste vorm te hebben gege- Onder de meer dan 20 getuigen be- •onden zich ook de voormalige sec tarissen-generaal dr T. Goedewaagen prof J. van Dam, beiden nog gedetineerd de vroegere burgemeester van Amster dam, mr J. Voute, die intussen weer op vrije voeten is. Verd, was geruime tijd geheim lid var de N.SB. geweest, verscheen op-een pers conferentie te A'dam in een Duits uni form en beëindigde een brief aan zijn dochter met de woorden: „Een stevige S-'kus van je vader." Prof Snijder erkende, als bemiddelaar tussen Seyss-Inquart en generaal Seyf- fart, medegewerkt te hebben aan de op- Brewster wil optreden tegen Nederland Drie en twintig republikeinse Ameri kaanse senatoren, onder aanvoering van Brewster, hebben Truman in een brief verzocht, de V.N. te bewegen tot onmid dellijke maatregelen tegen Nederland ter uitvoering van de resolutie van de Vei ligheidsraad van 28 Januari j.l. Zij wijzen op het senaatsamendement, hetwelk be paalt. dat geen E.C-A.lhulp zal worden verleend aan landen, die zich hebben blootgesteld aan maatregelen van de Vei ligheidsraad, terwijl zij voorts beweren, dat de overweldigende meerderheid van de senaat Nederlands optreden heeft ver oordeeld. Zeventigduizend Ameri kanen in de verdediging Voorjaarsmanoeuvres in Duitsland met vliegtuigen, tanks en spionnen Zeventigduizend man Amerikaanse troepen in West-Duitsland begonnen gisteren de voorjaarsmanoeuvres, de Operation Showers", die de grootste zijn, welke na de oorlog worden gehouden. Schroefloze F 80-toestellen en F 47-Thun- derbolts deden schijnaanvallen op het hoofdkwartier bij Neurenberg, uit de oefeningen worden geleid. De troe pen, die beschikken over 1200 tanks of andere gevechtswagens, voerden dedigingsactie" tegen een denkbeeldige, vijand, wiens aanval uit de richting Praag kwam. De Amerikanen zullen hun strategische terugtocht voortzetten tot vanavond. Dan zullen zij opnieuw worden geformeerd voor het uitvoeren van een tegenaanval. Alle soldaten, met uitzon dering van de leiding, waren van mening, dat de „vijand" sleohts op papier be stond, behalve dan de vliegtuigen, die als vijandelijke toestellen dienst deden. Het opperbevel liet echter dertig Ameri kanen als spionnen en saboteurs funge ren, om onrust in de gelederen der ver dedigers te zaaien. Het voornaamste doel der manoeuvres is de samenwerking tus sen leger, luohfemacht en vloot te bevor deren. Het aandeel van de vloot bestaat hierin, dat zij de bevoorrading der troe pen verzorgen, via Bremerhaven- Gen.- A. v. d. Kroon en gen.-maj. A. C. Opsomer wonen de oefeningen als N e- |1. militaire COMMUNISTISCH VREDESCONGRES BEGONNEN Vandaag begon te Parijs het „Vredes congres". waaraan onder communistische auspicieën kerkelijke leiders, geleerden kunstenaars uit 59 landen deelnemen. richting van het Vrijwilligerslegioen Nederland. De advocaat-fiscaal, mr M. H. Gelinck, noemde verd. een van de grootste gees telijke collaborateurs. Hij geloofde, dat aan het gedrag van verd. ook een zekere -mate van praalzucht ten grondslag had gelegen. Deze verd., zo zeide de adv.- fiscaal, is geen schurk, geen nonvaleur,' zoals de meeste andere verdachten, die wij hier zien verschijnen en* wier tijde lijke verwijdering uit de maatschappij wij niet als een verlies gevoelen. Behalve 15 jaar gevangenisstraf, eiste mr Gelinck ontzetting uit de kiesrechten en de open bare rechten voor het leven. Het proces werd door het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie geheel op de gevoelige plaat vastgelegd. Uitspraak 3 Mei. Hardnekkig Meesjes-paar Voor het vierde achtereenvolgende jaar heeft een meesjes-paar zijn nest gebouwd in de brievenbus van een be woond huis in de Busken Huetlaan te Bloemendaal. De bewoonster had dit jaar tijdig een nestkastje naast de brievenbus ge hangen, doch de meesjes vertikten het om daarin te bouwen. Zij hielden vol, zelfs nadat de bewoonster tweemaal de sprietjes uit de brievenbus had ver wijderd. Toen zij toch door bleven bouwen, heeft de vrouw zich weer la- Tilanus over de toestand bij opening algera. vergadering Vanmorgen opende de heer H. W. Tilanus de algemene vergadering van de ChristelUk-Historisehe Unie in Bellevue in Amsterdam. In een rede besprak hy de politieke gebeurtenissen van het afgelopen jaar. Daarby kwamen de Indonesische kwestie, de kabinetsformatie, de Benelux en het Atlantische Pact aan de orde, alsmede de grotere bevoegdheid, die de Regering in al deze dingen krygt. Met dankbaarheid herinnerde de heer Tilanus aan de winst, die de verkiezin- de Unie hebben gebracht. Vele De brievenbus is nu weer buiten ge bruik en de postbode wordt verzocht de brievenin het nestkastje te de poneren. De brievenbus bevindt zich in de woonkamer. Het glas is weder om met papier beplakt. Dat is rustiger voor de gevleugelde evacué's. kiezers hebben toeningezien.dat met een louter negatief standpunt niet kwam en dat de bestaande grondwette lijke bepalingen niet meer bruikbaar wa ren. Het toen geschonken vertrouwen legt de C.H.U. verplichtingen op en daar om hebben de C.-H. Kamerleden, op één na, vóór de Grondwetsherziening gestemd Spr. legde er de nadruk op, dat het bij de a.s. gemeenteraadsverkiezingen niet allereerst om de personen gaat, de vrapg: Welk beginsel kiest gij1? Hij memoreerde het overlijden van de hoofdbestuursleden H. J- Stapelvoort en E. Vegt en de ziekte van prof. dr Th. L. Haitjema. Het partijleven verheugt zich in een gezonde groei. Het verdwijnen van „De Nederlander" wordt betreurd als een be wijs, dat voor dit blad niet voldoende activiteit werd ontplooid. De heer Tilanus betreurde, dat de A- R. partij niet in de kabinetsformatie be trokken kon worden door haar afwijzen de houding tegenover de grondwetsher ziening. Wij zijn dit kabinet, dat geen parlementair kabinet is. vrijblijvend er met vertrouwen tegemoet getreden. Zo lang geen principiële of zakelijke rede- daartoe nopen, zullen we dat bly- doen. Critiek is er in onze fel bewo gen tijd genoeg. Maar steeds heeft i te bedenken, dat de omstandigheden ders zijn dan vroeger. Men is niet klaar met zonder meer naar Groen te verwij- en ons te verwijten, dat we .pacte met de revolutie". We zullen de vraagstukken hebben te bezien van onze beginselen uit, doch daarbij met de rea liteit van het heden moeten rekenen- Blik over de grenzen Vervolgens wees de heer Tilanus op de internationale spanningen. We zullen Wm ogen wijd open moeten houden het communistische gevaar. Rege ring, Staten-Generaal. provinciale- en gemeentebesturen zullen hun conclusie moeten trekken uit de verklaringen van Paul de Groot en de C.P.N.. die als Tho- rez en Togliatti achter Moskou aanlo pen en van daar uit worden geïnstrueerd Ook sprak de heer Tilanus over het Atlantisch Pact, de nieuwe militaire be wapening, de Benelux en het Marshall plan. Besluibeii, die vroeger de binnen landse politiek hevig zouden hebben be roerd (de accijnzen b.v.) schijnen thans langs ons heen te gaan cn worden in ternationaal geregeld. Daardoor-openbaart zich een verschijnsel, dat we niet be wonderen, maar dat we als feit moeten erkennen, n.l. dat zelfs zeer belangrijke beslissingen in eerste instantie aan het gemeen overleg tussen Regering en Sta- te-Generaal onttrokken worden. Dit ver schijnsel is slechts te aanvaarden, zolang er vertrouwen in de Regering bestaat. Niet alles verloren Hel moeilijkste vraagstuk is nog steeds Indonesië, zo ging de heer Tilanus ver der. Hij achtte het huidige beleid van de Regering juist. Zy die thans veel cri tiek hebben, zouden indien zij tot bestu ren werden geroepen, het met ander# doen. omdat ze het niet anders zouden kunnen, gezien de internationale ver houdingen. Dat alles in Indonesië verlo ren zou zijn, betwistte spreker. Hij waarschuwde, geen tweespalt te zaaien binnen de Unie. Samenbinden is onze taak. Bij alle verschil bindt de er kenning van Gods souvereiniteit ook in het staatkundig leven ons samen. Ook als volk hebben we elkander nodig en dienen we één te zijn. Midden onder ons volk staat onze jonge Vorstin, die Gode zij dank de samenbindende factor mag zijn, zo besloot de heer Tilanus. Onder applaus van de vergadering werd besloten, het volgende telegram aan H.M. de Koningin te zenden: De Chr. Hist. Unie, in algemene ver gadering te Amsterdam bijeen, biedt Uwe Majesteit haar gevoelens van eerbied en aanhankelijkheid aan en bidt Uwe Majesteit Gods zegen en wijsheid toe bij de vervulling van Haar zware taak te midden van de moeilijke internationale en nationale vragen ten opzichte van de volkeren hier en overzee. Drie rapporten Aan de algemene vergadering ging gisteren een huishoudelijke vergadering vooraf. Op het agendum waren drie be langrijke punten geplaatst, n.l- de be spreking van de ontwerpen van het Mid denstandsrapport, het Landbouwrapport en het sociaal-economisch program. Wij hopen morgen een uitvoerig verslag te geven van de inhoud dezer rapporten en de soms zeer uitgebreide discussies. Wij volstaan vandaag met de vermelding, dat de eerste rapporten werden aanvaard. Boswachter poogde zijn vrouw te vergiftigen De boswachter van een landgoed in Angerlo, by Doesburg, is in Arnhem in gesloten, verdacht van een poging tot moord op zijn vrouw. Deze poging is mislukt, doordat een vrouwelijke keu- kenbediende. die in het complot was, op het laatste ogenblik weigerde vergif in bal gehakt te mengen, zo meldt H.V.V. De man was met zyn vrouw naar toneeluitvoering geweest en tijdens het bal zou de man zijn vrouw dit hartige hapje aanbieden. Doordat de medeplich tige weigerde, liep het plan iris. Er werd gesproken, het lekte uit en thans man gearresteerd. Er bestond reedi lang onenigheid tussen dit echtpaar. 't Probleem der Berlijnse blokkade uit verstarring ontwaakt De Am. generaal Howley naar Warschau vertrokken De geruchten-molen draait nog steeds en men moet zich by al het -nieuws over Russische pogingen, om te komen tot nieuw contact over de hangende Duitse problemen, voor ogen houden, dat de wens de vader is van de gedachte. De hoofd zaak is: zyn de Russen bereid, onder niet al te nadelige condities, de Beriynse blokkade op te heffen en zulks zonder hun „morele" positie te schaden? In dit verband wijzen wij op het be richt, dat de Amerikaanse stadscomman- dant van Berlijn, generaal Frank Howley, op uitnodiging van de Poolse milrt te Berlijn, naar Warschau is gevlo gen. Vóór zijn vertrek, vond Howley het nodig te verklaren, dat zijn bezoek „per soonlijk" was en geen verband hield me' politieke ontwikkelingen, mede doelende op de diverse geruchten over „beindiging der blokkade", die thans in Berlijn de ronde doen. De Duitse zeglieden. die contact staan met het Sowjet-Rus- sische militaire bestuur te Berlijn verklaard hadden, dat generaal Malinin op weg was met een „belangrijke Washington, zeggen nu weer, dat deze Te Praag wordt voor gedelegeerden, die Inlichtingen „prematuur" zijn geweest Parijs konden gaan, een „surro- Wel heeft Malinin besprekingen gevoerd gaat-vredescongres" gehouden. me' de Russische militaire gouverneur DAT de Comm. der Koningin Vrijdag Aalsmeer een concert van een Frans een Engels orkest opent tg.- 50-j. bestaan van het fanfarecorps. DAT t.g.v. het 30-j. bestaan v Chr. Schilderspatroons Bond van 12-14 Juli te Utrecht een tentoonstelling wordt gehouden. DAT de Ged. St. van Belgisch Limburg •n bezoek aan de Nederlandse mijnen brachten. DAT van de 48 D.U.W.-kampen er 9 in reparatie zijn en 16 voor andere doelein den worden gebezigd. DAT 75 autobussen vol Noord-Braban ders met Pasen een bedevaart naar Ha kendover t^elgië) maakten. DAT drie kinderen uit het gezin J. B. van Heijst te Huiten bij Tilburg op 10 Mei tegelijk in het huwelyk treden. DAT de commandante van de Wave's Amerikaanse Marva's, mevr. Joy Han cock, in Den Haag arriveerde en giste- bezoek aan het Marva-oplei- dinescentrum Leyduin, onder Heemstede. DAT de 69-j. eerste cellist ninger Orkestvereniging, P. gisteren plotseling te R'dam 1 DAT morgen te Den Haag Nederlands- Franse handelsbesprekingen beginnen. DAT aan het herstelde hefschroef- vliegtuig een bewijs van Lichtvaardigheid tot 13 April 1950 is verleend onder waarde, dat het alleen voor beproevings studiedoeleinden mag worden DAT gisteren te Groningen het 31e natuur- en geneeskundig congres opend, waar prof J. Mulder uit Leiden morgen over de influenza virus spreekt. DAT wegens het spelen met lucifers door kinderen de boerderij van de wed. Boessenkool te Dedemsvaart is afgebrand 4 koeien, 2 kalveren en een paar var kens in de vlammen omkwamen. DAT gisteren op het Marine etablisse ment te A'dam een nieuw R.K. kerkje a gebruik is genomen. DAT de Groningse burgemeester op de vierde verjaardag van de bevrijding der stad een danktelegram aan de Canadese gen.-maj. Bruce Matthews zond, DAT de R. v. B. voor de Perszuivering s uitsluiting (tot 10 Mei 1948) van dr A. de Graaf te Voorburg, tijdens de be zetting hoofdred. van het Utrechtsch Nieuwsblad, bekrachtigde. DAT vermoedelijk tengevolge van het spelen met vuur door kinderen de hout opslagplaats van de glaszaak Koster an de Gro- de Oosterhaven te Groningen is uitge- J. Dado, brand en de schade op f 4000 wordt ge- overleden. schat. DAT de Maastrichtse rechtbank de bibliotheekhoudster mej. M. H. L. wegens het uitlenen van een schunnig boek f 300 boete gaf (eis 4 mnd. gevan genisstraf). DAT de Nederlander dr H. van Blan kenstein benoemd werd tot vice-voor zitter van de intern, conferentie ovei handelstarieven te Annecy (Fr). DAT de generaal-majoor der artillerie bij het KNIL b. d. R. Schuursma. dezer dagen te Den Haag is overleden. DAT de 77-j. mr E. Polis, die 50 jaar zijn krachten aan Scheveningen wijdde. ;ns is, in November zijn functie als gedelegeerd lid van de Raad vi - heer van de E.M.S. neer te leggen. DAT t.g.v. de 25ste sterfdag ve in Jeruzalem vermoorde Joodse dichter r Jacob Israël de Haan op 30 Juni zijn gedichten in twee delen zullen verschij nen met een voorwoord van Victor E. i'an Vriesland. DAT de stichting Technische Clubs in iet kappersbedrijf Dinsdag a.s. in .Odeon" te R'dam een wedstrijd en show houdt onder de titel „La coiffure de Paris". DAT 74 jaar oud te Den Haag is over leden J. C. Zaalberg, oud-ref. der gem. Amsterdam. DAT 7000 leden van het Chr. Gymnas- tiekverbond tijdens de N.C.R.V.-landdag in Arnhem zullen demonstreren o.l.v. de heren A. P. H. Balke en J. C. van Asch. -Tsjoeikof, maar e,r is toen slechts gezin speeld op Malinin als zijnde een passen de afgezant, vóór het geval voelhorens inWashington zouden worden uitge stoken. Malinin zou echter nog niet ver trokken zijn. Hel ligt echter minder op de weg van Washington voelhorens te steken, want de politieke zaken vi luchtbrug marcheren. Nu de plannen de« Westelijke Geallieerden inzake West- Duitsland steeds vaster vorm krijgen, verrast „Oost" ons met het nieuws, da de Sowjet-autoriteiten te Berlijn aan sturen op het instellen van een Oost- Duitse regering vóór 1 Juni a.s. Inmiddels vluchten, volgens A.P., steeds meer Duit se intellectuelen naar 't Westen, advo caten. rechters en leraren. In één week tijds hebben zich 768 Duitsers te Berlijn aangemeld. Nieuwe woning kost gemiddeld f 10.820 Voor woningbouw Is in 1948 f433 mil- lioen besteed en voor bedrijfsbouw f228 millioen. aldus blijkt uit een mededeling het dep. van Wederopbouw en Volks huisvesting. Van de 36.391 gereed gekomen wonin gen zijn er 1700 montagewoningen en 646 duplexwoningen. In Den Haag, Am sterdam en Rotterdam kwamen het afge lopen jaar resp. 210, 650 en 580 woningen gereed. De prijs, waarvoor in 1948 gemiddeld ;n woningwet-woning werd gegund, be droeg f 10.820 per woning (1947: f 10.990). Prinses Elizabeth en prinses Margaret Rose. Prinses Elizabeth is vandaag 23 jaar geworden. Zij zat als eregaste aan de lunch, die haar vader, koning George, aan staatslieden van het Britse Gemene best aanbood. inses iMargaret Rose zal in de loop de volgende maand voor vier weken Italië gaan en daar o.a. Rome, Flo- e, Venetië. Milaan en Pisa bezoeken Haar bezoek is volkomen niet-officieeL De internationale federatie van groen- !- en fruitkwekers begon vandaag te Londen een conferentie met het doel middelen te vinden om de overproductie groente en fruit tegen te gaan en de distributie van alle soorten tuinbouw producten te verbeteren. Ook Neder- d is vertegenwoordigd. Bij de aankomst op Schiphol van het Hallé-orkest uit Manchester bood het dochtertje van dr A. Loudon mevr. Barbirolli bloemen aan- Links ach ter: dr A. Loudon, voorzitter v. h. Residentie-orkest, rechts John Bar birolli, dirigent van het Hallé-orkest. Voor bijna f 2.5 millioen „zwart" gebouwd Volgens een opgave van het dep. van Wederopbouw en Volkshuisvesting wer- in 1948 de volgende clandestien op gerichte bouwwerken achterhaald: 15 wo ningen, 63 noodwoningen, 97 schuren, 44 werkplaatsen, 17 bergplaatsen, 18 café's of hotels, 66 loodsen, 16 zomerhuisjes, 30 kippenhokken, 19 woonwagens of woon schepen, 5 kantoren, 342 verbouwingen, 8 scholen, 3 afdaken voor hooibergen en 15 garages. Hiervoor werden o.m. verbruikt 1475 mahout, 2M millioen stenen, 1.3 mil lioen kg ijzer en 600 ton cement. De bouwkosten van deze achterhaalde gevallen beliepen f2.339.000. In totaal werden 554 processen-verbaal m de Officieren van Justitie ter vervol ging toegezonden. In één geval werd een gevangenisstraf van een week opgelegd. Aan boeten werd ruim f63.000 uitge deeld, in een geval de maximum-boeta f 10.000. Er werden 27 afbraakbe schikkingen uitgevaardigd, waarvan 2 na beroep werdeiv ingetrokken. De andere werden of woraen uitgevoerd. Zlonlstcnleldcr Wise overleden. Rabbijn Stephen S. Wise, de voorman het Zionisme in de Ver. Staten, is 75 jaar oud "te New York overleden. WEERBERICHT Tijdelijk enige regen Tot morgenavond verwacht De Bilt Aanvankelyk toenemende bewolking met vannacht en in de vroege ochtend tijde lijk enige regen en matige Zuidweste lijke wind. Later op de dag opklaringen en vrij krachtige Noordwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Op gemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag 21 April Zon op 5.32,

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1