Jlicuiue £ciiisrlie (Courant DIMITROF, premier van Bulgarije, is ziek of politiek gedevalueerd letekent zijn verblijf in de Sowjet-Unie, dat het Balkan-blok rammelt? De grenscorrecties doorzetten, meent de Regering Wist II ZATERDAG 16 APRIL 1949 BUREAUX: Hogewoerd 1U3 Dir eo redactie Tel 20408 Abonne menten Tel 22710 Advertentieafd Tel 23375 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: 4 15 per kwartaal: 1 35 per maand; /O32 per week ADVERTENTTÊN: ƒ0 18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting Dertigste jaargang No 7791 HOOFDREDACTEUR: Dr E DIE MER. CHEF-RED: R W J ENSERINK DIRECTIE: F DIEMER CHR1STELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoasltcti Is Qliebfroen myn hert In Ugtjenspoct" De Heer is waarlijk opgestaan Zie pag. 3 Selangryk nieuws uit Bulgarije. De algemeen secretaris van de communistische jarty, Dimitrof, tevens premier van Bulgarije, is met ziekenverlof. Volgens iet officiële communique bevindt kameraad Dimitrof zich thans in de Sowjet- Jnie, waar hij een medische behandeling ondergaat. Reuter vestigt er de aandacht op, dat Mmitrof, die sinds eind November '4f x is, reeds een jaar na zijn benoe- ning aan een „kuur" moest worden on- .vorpen. Kostof, die ontslagen was als ^-premier, en lid van het centrale be stuur der communistische party, omdat lij grove, politieke fouten had begaan, d bij decreet der Nationale Vergade- ing benoemd tot directeur der nationale jibliotheek. Het spreekt vanzelf, dat men de kringen der Westelijke Geallieer- len uitziet naar ieder teken, dat op een neenstorting zou kunnen wijzen van het jet-blok in de Balkan en het nieuws letreffende Dimitrof wordt dan ook ver- Ionden". Waarnemers te Londen waren schter niet bereid er hun mening over lit te spreken, of het noemen van de im Kolarof als premier en minister i Buitenl. Zaken, een aanduiding mt, of deze Dimitrofs opvolger wordt. is mogelijk, dat Kolarof zijn functies Jechts „waarneemt". Het schijnt, dat Kolarof een onderhoud ïeeft gehad met het onafhankelijke lid het Britse parlement, Vernon Bertlett. Jit dit contact zou kunnen worden opge- Ziek of. lerd?. maakt, dat inderdaad de reeds genoemde Kostof als vice-premier werd ontslagen, wegens tegen de Bulgaarse partij gerichte gedragingen. En het Amerik. min. var Buit Zaken heeft de veronderstelling ge- ;uit, dat Dimitrofs vertrek naar de Sowjet- Unie een aanwijzing vormt, dat hij niet langer het bewind voert over Bulgarije. Kolarof werd in December '47 tot i Zitter van de communistische Bulgaarse Nationale Vergadering gekozen en sinds Septemer '46 „voorlopig" president van de nieuwe Bulgaarse republiek. In December '47 werd hij minister van Bui tenl. Zaken en vice-premier in het kabi net Dimitrof. Het Zuidslavische persbureau „Tan- jjoeg vestigt er de aandacht op, dat Mos kou sommige leden van de Bulgaarse {partij van soortgelijke koers-af wij kingen beschuldigt als men het de aanhangers ivan Tito doet, toen deze uit de Komin- Gesnkuveld voor het vaderland De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen n Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine: Gesneuveld 11 April: Mar. 2 z.m. G W. H. Arts, uit Castenray, gem. yen- ray. Gesneuveld 13 April: Tijd. korp. mar. z.m. T. E. van Ommen, uit Hem- gelo. Tijd. korp. mar. B. van der Pol, uit Rotterdam. Koninklijke Landmacht. Gèsneuveld 18 Maart: Korp. J. Moas- ker, uit Hoogezand. Gesneuveld 22 Maart: Sold. Ie kl. C. Nagtzaani, uit Oud- en Nieuw Gastel. Gesneuveld 31 Maart: Sold. D Nobel, uit Reeuwijk (Z.-H.). Gesneuveld 1 April: Sold. Ie kl. J. Dijkxhoorn, uit Schipluiden. Korp. A. Timmermans, uit Rotterdam. Gesneuveld 2 April: Sold. P. A. Beek man. uit Apeldoorn. Adj.-ond off. W. de Boer. üit 's-Gravenhage. Gesneu veld 4 April: Sold. P. G. Berkers, uit Asten. Sold. H. J. J. van Geldef, uit Maasbommel (gem. Appeltern). Serg. A. de Koek, uit Rotterdam. Sold. C. Putters, uit Giessendam. Sold. H. C. Roelofs, uit Brunssum. 2e-lt. H. W. Schraagen, uit Aerdenhout, Bloe- mendaal. Sold. T. S. J. Snoek, uit Ab coude. Sold. G- P. A. Spierings, uit Warmond. Sold. A. Stroeve, uit Brucht (gem. Hardenberg). Sold. A. Zoetebier, uit gem. Vries. Gesneuveld 5 April: Sold. D. J. Havikhorst, uit Borculo. Sold. H. Stötefalk, uit Amsterdam. (O.). Gesneuveld April: Sold. P. H. C. Cappettit, uit gem. Gendringen. Sold. Ie kl. M. C. de Ridder, uit Nieu- werkerk a/d IJssel. Sold. A. P. Ver- steegen. uit Renkum. Gesneuveld 7 April: Sold. Ie kl. G. J. Janssen, uit Borculo Sold. M. van Velzen. uit 's-Gravenhage. Sold. J. C. A. Wewer. uit Zeist. Gesneuveld 9 April: Korp H. Buijsen, uit Kruisland (gem. Steen bergen). Koninklyk Ned.-Ind. leger: ,Tim. sold. Ie kl. inf. Nago Rafel. Sold. Ie kl. inf. J. F. Carelsz- Jav. sold. 2e kl. inf. Siroen. Jav. mil. sold. Oemaran. Jav. serg. 2e kl. inf. Djoe- madi. Jav. sold. Ie kl. inf.Dariman. Soend. sold. 2e kl. kdv. Juta Karnat. Jav. sold. 2e kl. Kemin. Soend. sold 2e kl. Endi. Med. sold. Ie kl. inf. Halil. Amb. korp. inf. J Pesiwarissa, allen uit Indonesië. form werd gestoten. Dimitrof zou van het Kremlin een schrobbering hebben gekre gen, omdat hij eenBalkan-federatie wilde vormen, een stap, die Moskou voor barig achtte. Aan de andere kant heeft Dimitrof het „nationalisme" van Tito luide verketterd. Wij zullen moeten af wachten, hoe de vork in de steel zit. Worden ook in Bulgarije de nationale be langen gesteld boven de Sowjet-Rus- sische? Het is zeer zeker interessant, dat Dimitrof en Tito dikke vrienden vóór dat Tito uit de Kominform moest treden en vermoedelijk hangt de nieuwe Balkan-politiek, die zij voorstaan, daar in de zomer van 1947 zouden beiden zelfs een geheime overeenkomst hebben gesloten betreffende een autonome staat Macedonië zulks binnen het verband de Balkan-federatie, maar Moskou stak daar een stokje voor. Echter deden de laatste tijd geruchten de ronde, dat juist Rusland plannen in petto hield voor eer onafhankelijke Macedonische staat, maai met het doel de nationalistische groepe ringen in Zuidslavië in twee kampen te splitsen. Eind 1950 geen steun meer voor montagebouw Er zullen maar pl.m. 5 systemen overblijven. Onlangs is bepaald, dat voor niei montagebouwsystemen geen overheids steun meer zal worden gegeven. Momen teel experimenteert men in ons land nog met 25 a 30 systemen. Minister In 't Veld schatte, dat daarvan niet meer dam vijf over zullen blyven. Deze kunnen dan tot de grootst mogelijke perfectie worden opgevoerd. De overheidssteun voor de montagebouw zal dan ook tegen het eind van het volgend jaar diemen te verdwij nen. Dit verklaarde de mftiister dezer dagen, toen hij te Zuilen nieuwe fabrieks- installaties voor de montagebouw op het terrein van de N V. Bredero's Bouwbe drijf in werking stelde. Bij een continu-bedrijf kunnen deze nieuwe installaties per jaar zoveel mon tage-onderdelen vervaardigen, dat de capaciteit gelijkwaardig is aan 90 mil- lioen bakstenen. Dit zijn de eerse derge lijke installaties, welke, dank zij de Mar shall-hulp in Europa werden ingevoerd. Het productie-tempo wordt hierdoor bij dit bedrijf verhoogd van 40 tot 50 wonin gen per week. In Februari 2800 nieuwe woningen Volgens de voorlopige cijfers kwamen in Februari 2801 (in Jan 3229) woningen gereed, als volgt over de provincies ver deeld (tussen, haakjes de definitieve cij fers over Januari): Groningen 207 (130). Friesland 101 (161), Drente 201 (126) Overijssel 106 (176), Gelderland 518 (376), Utrecht 84 (157), N.-Holland (excl. Am sterdam) 194 (400), Z.-Holland (excl. Rot terdam en Den Haag) 307 (283), Zeeland 302 (198), N.-Brabant 243 (780). Limburg 206 (168). Amsterdam 52 (71). Den Haag 49 (10), Rotterdam 130 (51), N.O.-polder 1 (142). 'In Februari werd begonnen aan 1733 (1789) woningen. Op 1 Maart bedróeg het aanbal in aanbouw zijnde woningen 38.279 (op 1 Febr. 39.093). BRAND OP DE „VAN RIEMSDIJK". Op weg van Singapore naar Hongkong op het Ned er 1. vrachtschip „Van Riemsdijk" een brand uitgebroken, die werd gevolgd door een ontploffing. Ver schillende leden der bemanning liepen verwondingen op. De brand woedde Het schip is veilig in Hongkong aangekomen. RESOLUTIE PERSONEEL BLAUWE TRAM. Het personeel va.n de N2.H.V.M. („Blauwe tram") heeft in een be Uitrecht gehouden vergadering een resolutie voor de minister van Verkeer aangenomen, min verzocht wandit om goedkeuring de reeds enkele maanden bij de dster liggende voorstellen inzake de loonregeling. LEIDSE DIENSTBODE STAL TE WASSENAAR GOUDEN MUNTEN. De dienstbode J. S. uit Leiden, die haar dienst be Wassenaar vier gouden muntstukken en een sjaal ontvreemdde, op hert politiebureau te Wassenaar gesloten. Wegens heling onderging de Leidenaar J. de J. hetzelfde lat. Drie ri en en de sjaal zijn achterhaald. FELLE BRAND IN TEXTIELZAAK TE AMSTERDAM. Donderdagavond zijn in Amsterdam de derde en vierde etage van de textiel firma v/h S. I. de Vries in de Warmoes straat geheel uitgebrand. De 'brand ontstaan in een hoop schoudervulling- materiaal. Veertig brandwachts, o.w. vele met rookmaskers. hebben de brand ge blust, nadat ze een deel van het dak had den weggebroken. Josephine-Charlotte moest achtmaal op balcon komen Prinses Josephine-Charlotte heeft Don derdag een godsdienstoefening in de ka thedraal van Mechelen bijgewoond, in gezelschap van koningin-moeder Elisa beth. Gisteren bezocht zij de arbeiders wijk van Brussel, waar zij opnieuw harts tochtelijk werd toegejuicht. Zij ging naar een kindertehuis. De menigte raakte ge heel buiten Zichzelf, toen zij op het bal con verscheen. De prinses kwam acht maal terug. Vandaag zou zij naar Zwit serland terugkeren- De radio-acteur Willem van Capellen („Ome Keesjewordt Woensdag a.s. 60 jaar en zal dan om 21.20 uur voor de VARA alle rollen vertolken van Heyer- mans' „Brand in de Jonge Jan". Weer een Lloyd-Rapide naar Marseille De eerste na-oorlogse boottrein naa Marseille, de zgn. Lloyd-Rapide. zal op 12 Mei omstreeks het middaguur vai Amsterdam vertrekken. De trein ver voert pl m. 500 mannelijke „werkers" die in Marseille verder met de „Kot: In-ten" van de Rott. Lloyd naar Indonesië gaan. De Lloyd-Rapide bestaat uit tweede klas wagons, waarbij twee tauratierijtuigen Als „gesloten trein" zal zij onder geleide van douane en rijks politie in 20 a 22 uur linea recta Marseille rijden. Alleen in Amsterdam kan worden ingestapt. Op 5 Mei vertrekt de „Kota Inten" van Rotterdam Marseille, waar zij op 13 Mei de trein- passagiers aan boord neemt. In het belang van het burgervervoer naar Indonesië zullen voor de „Kota In- ten" de reizen met bóeren-emigranten naar Canada vervallen. De „Kota In- ten", die, zoals gemeld, momenteel met 600 militairen uit Indonesië op we naar Rotterdam, wordt daar in de nacht van Maandag op Dinsdag verwacht, waarna Dinsdagmorgen om 9 uur met de ontscheping wordt begonnen. Hij bezat geheime kracht en kreeg 300 boete Wegens'het onbevoegd uitoefenen de geneeskunde is voor de R'damse recht bank tegen de 46-j. „psychologisch advi seur" T. Faasen uit Bergenwoude, f boete geëist, overeenkomstig het vo: van de Goudse Kantonrechter. F. had verschillende mensen „behandeld" door te magnetiseren en te masseren, hoewel hij daartoe- geen vergunning had. „Ik weet niet welke kracht ik in mij heb, maar wel weet ik, dat ik er mensen mee kan genezen en voel als mijn roeping deze in dienst te stellen van de mensheid", aldus F. in zijn verdediging. Uitspraak over 14 dagen. BERICHT Het eerstvolgende nummei blad zal Dinsdag 19 AprH schijnen. Mijnen in de vuilnisemmer: twee zwaargewonden Door het exploderen van een z.g. band mijn werden twee zoontjes van de fam. Van Liempt te Boxtel, een van 9 en een van 13 jaar, zwaar gewond. De een zal zijn rechterhand moeten missen. De jon gens hadden vier van deze mijnen op de huisvuilbelt van de gemeentereiniging gevonden en waren er mee aan 't spelen gegaan. De politie onderzoekt thans wie deze munitie op zo onverantwoordelijke wijze tussen het huisvuil heeft geworpen., Koninklijk paar naar Avond maalsdienst Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben gisteravond de Avondmaalsdienst bijgewoond in de Ned. Herv. kerk op de Brink in Baarn. Ds J. A. J. Vermaat ging in deze dienst voor. PRINSES WILHELMINA BEZOEKT WEDEROM EEN EXPOSITIE Prinses Wilhelmina, die de laatste tijd diverse exposities heeft bezocht heef: Donderdag een kijkje genomen op de schilderijen-tentoonstelling van Overijs selse schilders in de Binnensociëteit te Deventer. Van der Waals 11 Mei voor de R. van C. De R. v. C. zal de zaak tegen A. van der Waals, die door het Rotterdamse B.G. tot de doodstraf was veroordeeld, niet behandelen op 4 Mei. zoals eersi was bepaald, doch op 11 Mei. DE VOORRANG VOOR REISDEVIEZEN De A.N5VB. deelt in aanvulling oo het bericht betreffende de voorkeur bij vyzing van 'oeristische deviezen mede. dat de prioriteit wordt verleend, ieer men voor het betrokken land nog geen deviezen heeft ontvangen. Wil bijv. voor het eerst na de bevrij ding naar Zwitserland, maar heeft men wel al deviezen Voor een reis naar En geland gekregen, dan valt men toch voor Zwitserland in de categorie reizigers, 'die voorrang genieten. De zaak Schreieder op 25 Mei voor de R. v. C. De R. v. C. zal op 25 Mei behandelen - in afwezigheid van de gerequireerde de zaak tegen de gewezen SS-Stürmbann- führer en Kriminaldirektor Joseph Schreieder. Het B.G. te Leeuwarden heeft deze zaak in eerste instantie behandeld, waarbij de p.f. niet ontvankelijk werd verklaard betreffende dat deel der ten laste legging, dat S. diens lidmaatschap de Sicherheits-polizei verweet. Voorts was S. ten laste gelegd het geven opdracht tot repressaille moorden te Dronryp. Hiervan werd hij vrijgespro ken. Tegen S. was 15 jaar geëist en cas satie was aangetekend tegen deze sen tentie. Mr J. Klazinga te Den Haag zal S. optreden. brug hielden zich Donderdag met w project bezig. n-1. de herbebossing de wouden in Berlijn. Twee millioen jonge pijnbomen werden uit West-Duits land aangevoerd. By de aardbeving in de Noord- Westhoek der Ver. Staten zijn in totaal acht personen gedood en 60 gewond Vol gens officiële 'raming is de schade 15 millioen dollar. Langs wegen door de bollenvelden staan weer vele standjes, waar de gele tulpen en hyacinten te koop zijn. Honderden mensen, die er giste- onder de verrukkelijke Lente-zon op alt trokken, voorzagen zich van zo'n fleurige slinger. Londense havenarbeiders werken morgen door Duizenden Londense havenarbeiders, die vandaag na een staking van 5 dagen het werk hervatten, zullen morgen, Paas zondag, doorwerken om de 94 schepen, die door de staking opgehouden zyn, voor vertrek gereed te maken. Naar wordt geschat, heeft de staking het land 10 millioen Pond Sterling ge kost en de stakers 100 000 Pond aan loon. Met Pasen een bloeiende Betuwe De pruimen- en perenbomen in de Be tuwe staan reeds in volle bloei. Slechts de appelbomen zullen gedurende de Paasdagen nog niet gekroond zijn met hun tere kleuren van wit en rose, maar binnen een week als het weer gunstig blijft zullen-ook deze bomen in volle pracht zijn. Kerkklokken luiden Opstandingsfeest! Zuid-Ierland wordt morgen republiek Eire Van Zondag as. te middernacht af, zal Zuid-Ierland een republiek zijn. Dublin zal een salvo van 31 kanonscho ten worden afgevuurd om de geboorte van Eire aan te kondigen. William O'Dwyer, de burgemeester van New York, die van Ierse afkomst is. deed gis teren een beroep op Groot-Brittannië. om in naam van de vrijheid Noord-Ierland (Ulster) te verlaten. Hij zei dit t.g.v. de 33ste verjaardag van de Ierse Paas- opstand, die eveneens morgen herdacht ordt. De voorconferentie te Batavia Het hedenmorgen uitgegeven comrr ndqué vain de vooroonferentie meldt, dat de 'besprekingen waren gewijd wijze van het herstel der republikeinse regering te Djokja. Roem zette hgt repu blikeinse standpunt uiteen. Dr v. Roijen zegde toe. dat de Nederlanders dit stand punt zouden bestuderen. Ten vervolge ëan zijn rede van Donderdag besprak dr Van Roijen de Nederlandse Grondwet verband met de Unie. De vergadering werd tenslotte tot Dinsdag a.s. verdaagd Zo gaat het goed met de kolen- productie In Maart bedroeg onze kolenproductie 026 200 ton (v.m. 892.000 ton). Dit is oor het eerst sedert de bevrijding, dat de maandproductie boven 1 millioen ton stijgt. De gemiddelde maandproductie in de jaren 1945 t/m. 1948 bedroeg resp. 425, 693, 842 en 919 duizend ton. In Maart jl. werd ingevoerd 391 500 ton .'.m, 321.500), waarvan uit Duitsland 150. Polen 113. V.S. 48. Engeland 57 en België 23 duizend ton. VERHOGING STUKGOEDEREN- TARIEF N.S. Nadat de stukgoederentarieven bij de Ned. Spoorwegen op 15 Maart j.l. reeds wijziging ondergingen, zullen 25 April opnieuw worden veranderd. Deze wijziging betekent tevens een verhoging de vracht- en stukgoedzendingen tot 500 kg. Bij expresgoed vindt alleen een verhoging plaats voor de zendingen van 1 en 2 kg. OOK DE HUDSON IN AMERIKA GOEDKOPER Ook de Hudson-autofabrieken hebben prijsverlagingen aangekondigd en wel van 15 tot 100 dollar. De Hudson is de zevende Amerik. wagen, die goedkoper Wat een paar nieuwe zolen mogen kosten Blijkens de St.Crt. van Donderdag zijn de prijzen voor schoenreparaties, verricht met leder en met gevulcaniseerde rub ber. thans afzonderlijk vastgesteld. De maximumprijs van reparatie leder van een paar herenzolen en ken. welke zijn gespijkerd of geklonken, bedraagt f3.90, van die. welke zijn ge lijmd. met hout gepend of machinaal ge- naai. f4 30. De maximumprijzen van. re paratie met. -rubber bedragen hiervoor resp f2.90 en f3.30. Maatschoenmakers mogen echter hogere prijzen berekenen Elke schoenhersteller is verplicht "een Hjst met de nieuwe prijzen duidelijk zichtbaar in winkel, étalage of i.d. neer te hangen. Wanneer een cliënt om een rubberreparatie heeft gevraagd en des ondanks aan dit verzoek niet wordt vol daan. dan dienen de voor reparaties met leer geldende prijzen met 10 pCt. te wor den verminderd. Het nieuwe leven Morgen is het Pasen. Opstandingsfeest. Dan vangt het nieuwe leven aan, zo zin gen we. Dat is een gedachte, waartoe we ons even moeten opwerken. Want in het menselijk bestaan is ook deze gedachte onderhevig aan de gevaren van deva luatie. De mens is al zo vaak opnieuw begonnen en is zo vaak in zijn pogingen gestrand. Dat laatste geldt voor het volkeren- leven en het geldt voor het leven van ieder onzer. Het is in deze dagen juist tien jaar geleden, dat Mussolini zijn brutale overval pleegde op het kleine Albanië. Ook toen was het Goede Vrij dag en Pasen. Hoe diep was de mens heid geschokt! En hoe krachtig was de overtuiging, dat zulk een funeste men taliteit diende te worden uitgebannen! Later bleek dat deze overval op Al banië tenslotte niet meer was dan een episode, een onderdeel in een afschu welijk complex van aggressie en over weldiging. Nog weinige maanden, -en ook elders laaiden de vlammen op. En nog weer enkele maanden, en de vuurhaar den breidden zich uit. Dat alles, zo luidde toen het oprechte komen. De wereld zou een nieuw be gin moeten maken, zou een wereld moe ten worden, vrij van vrees, vrij van hon ger. met vrijheid voor de geest. Wat is ervan terecht gekomen? Het nieuwe leven is ons bij de handen afge broken. Opnieuw zucht de wereld onder de beklemming en de vrees. De goede voornemens konden niet worden verwe zenlijkt, de uitnemende plannen konden niet in werkelijkheid worden omgezet. Zullen we dan morgen toch zingen, dat het nieuwe leven aanvangt? Ja, dat zullen we. Maar we zullen het, omdat we ook op Pasen afzien van de mens. Op Pasen zullen we dat heel in het bij zonder doen. Pasen betekent juist, dat we het niet van de mensen verwachten. Pasen betekent overwinningsfeest, over winning op de dood. En dat kan de mens niet bereiken. Waarom mislukt het pogen der men sen? Waarom heeft bij hen elk nieuw begin maar een betrekkelijke waarde? Omdat zij liggen onder de macht der zonde. Maar Christus is zelf het Leven. s maar niet opgestaan, neen. meer dan dat. Hij is de opstanding zelve. Daarom mag Pasen meer zijn dan een ïg van menselijke goede voornemens. Daarom klinkt het toch anders, wanneer e morgen zingen, dat het nieuwe leven invangt. Dat is het leven, dat we zoe ken buiten ons zelf. maar dat in dege- die naar Zijn naam genoemd zijn toch ook weer gestalte mag aannemen. En dat zijn eigen betekenis mag hebben voor de wereld Juist omdat het niet is van deze wereld. In Christus, die zelf hèt Leven is. krijgt het leven nieuwe zin. Moge het morgen voor ons allen in deze enige, ware betekenis Paasfeest zyn. De bollenvelden met Pasen Ondartks "dè Zwarê'MÖrmen zijn er nog vele narcissenvelden overgebleven, voor- het Noorden van de bollenstreek. De hyacinten beginnen overal te kleu- •n met Pasen verwacht men reeds vele velden in bloei, in ieder geval rond- Sassenheim en Voorhout. Hier en daar ziet men reeds veldjes vroege tulpen. Afwijzen zou onze positie slechts verzwakken Reeds gisteren is de M. v. A. op het Voorlopig Verslag verschenen. Hierin wordt gezegd, dat de grenscorrecties zo veel gewichtige verbeteringen vertegen woordigen, dat ze wel degelijk opwegen tegen de politieke en administratieve sequenties van de gebiedsovername. De Regering zal zich niet laten beïnvloeden door de houding, welke enkele Duitse politici in de laatste tijd tegenover Neder land hebben aangenomen. De Regering is van mening, dat »er deze grenscorrecties niet worden geaccepteerd, de positie van Nederland by de toekomstige vredesonderhandelin gen zal worden verzwakt. is geen sprake van, dat de Regering zal ingaan op het Duitse aanbod inzake hulpverlening by de droogmaking het IJsselmeer. De Duitsers, die in de betrokken grens stroken wonen, zullen behandeld worden als Nederlanders, zonder, althans lopig, de status van Nederlander te krijgen. Het onderwijs zal voorlopig op de bestaande voet worden voortgezet, doch zodra mogelijk zal de toestand aangepast aan de Nederlandse houdingen. Wat de Benelux-partners betreft, wordt medegedeeld, dat Luxemburg thans be sloten heeft de correcties te beperken tol DAT de alarminstallatie van Schiphol dezer dagen in werking werd gesteld, toen een pas gerepareerde bommenwer per van de R.A.F. bij de proefvlucht rare bewegingen maakte, doch de piloot z'n kist veilig op de grond kon zetten. DAT voor het B.G. te A'dam resp. 12 en 5 jaar is geëist tegen de 30-j. F. Ingen bleek en de 36-j. v. Voorthuizen, die deel namen aan de Duitse overval A'dams speelhol, waarbij een bezoeker werd doodgeschoten. DAT Bij het afremmen van de koren molen van J. K. Vos uit Meeuwen (N. B.) m der wieken plotseling afbrak. DAT de Alg. Ver. van Ned. reserve- officieren op 23 April in Utrecht een huishoudelijke en op 25 Juni in Eindho ;n de jaarvergadering houdt. DAT de uit 1751 daterende molen „De korenbloem" te Gouda met 100 ton graan vlammen is opgegaan. DAT gisteren in het Friese Leeuwarden een tentoonstelling kant is geopend. DAT de 18-jHarry de Ruyter uit Waal wijk van 2500 lucifers een 75 om. hogt imitatie-Eifeltoren heeft gebouwd. DAT de Nat. Demobilisatieraad aan de terugkerende militairen een brochure wil n betreffende de arbeidsmarkt en de huisvestingsproblemen. DAT het Emmer dierenpark o.a. mei er kangoeroe s en vijf zeldzame martel honden werd verrijkt. DAT na de handelsbesprekingen Madrid Spanje op ruimer schaal inv en betalingsvergunningen voor Neder landse goederen zal verstrekken. DAT voor de eerstvolgende uitgifti van boerderijen in de N.Ö.-polder slechts die pioniers in aanmerking komen, die voor 1 Aug. 1945 gedurende 2 jaar polder hebben gewerkt en op 1 Nov. 1947 26 jaar waren. DAT de viering van het 75-jarig be staan der Leeuwarder veemarkt thans op 29 April is bepaald. DAT prof mr P. S. Gerbrandy v. Andel. beiden uit Den Haag, werden herbenoemd als commissarissen van de Ned. Middenstandsbank. DAT op 30 April te Roosendaal een ex positie wordt gehouden van oud Roosen- daals zilverwerk. DAT B. en W. van Leeuwarden f 60.000 vragen voor de restauratie van de in 1760 door de Haagse architect Pieter de Swart gebouwde raadszaal. DAT te Schiedam de eerste paal is ge slagen voor het nieuwe rioolgemaal, het welk over 2 jaar gereed zal zijn en tot de grootste van ons land zal behoren? DAT de (comm.) Bond v. Ouden van dagen gevraagd heeft reeds de 55-jarige weduwen een uitkering ingevolge de noodwet Ouderdomsvoorziening te geven, wanneer de man reeds zo'n uitkering ont ving. i DAT minister Mansholt de commissie inzake de verbetering van de positie van het kleine boerenbedrijf heeft geïnstal leerd. DAT op 5 Mei te Eijsden een verzets- monument wordt onthuld, o.a. voor graaf de Liederkerke en 'zyn illegale groep. DAT de Ned. Regering op 26 April ir Den Haag het derde int. populierencon gres zal ontvangen. DAT te Helden (L.) de boerderij var W. Cox vrijwel geheel is afgebrand er enige varkens en een kalf in het vuui omkwamen. DAT op het landgoed „Zeider" bij Ot- tersum twee. voor ons land zeer zeldzame, beverratten zijn gevangen. DAT het 10-j. zoontje van de smid van V. te Helden (L.) op een projectiel tus sen oude materialen trapte en tengevol ge van de explosie aan brandwonden overleed. DAT op Tlveede Paasdag het sportpark van Werkspoor A'dam in gebruik wordt genomen. DAT het Eerste Kamerlid baron Van Voorst tot Voorst, vragen heeft gesteld het doel, aan garnizoensplaatsen woningen toe te wijzen, zo nodig ten koste van de gemeenten, waaruit de betrokken militaire gezinnen wegtrekken. DAT Nederland in Maart 2.383.000 stuks rundvee (Maart '48 2.142.200) had 088.600 varkens (Maart '48 714.300). DAT mr Vos va raai scheepvaart „Follonica" te het directoraat gene heden te Foxhol het water liet. DAT de Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel thans 8000 leden telt, dit is ruim 80 pet meer dan bij de ge dwongen opheffing in 1941. DAT van 25—30 April in A'dam <*?n congres van de int. gramofoonindustrie wordt gehouden. DAT de gemeente Ruinen (Dr.) 9 mnd. lang niet zelfstandig bouwplannen mag goedkeuren, daar ze een keer buiten haar boekje is gegaan. DAT de 27-jarige expeditieknecht M. A. v. Amerongen te R'dam op de fiets een toeval kreeg en kort na zijn val over leed. DAT kapt. K. Akkerman kapt. M. W. J. M. Broekmeyer zal opvolgen als hoofd bureau voorlichting luchtmachtstaf. DAT de Finse gezant te Den Haag een receptie houdt t.g.v. het bezoek enige Finse journalisten. DAT te Utrecht twee Brabantse handelaren zijn gearresteerd, die valse dollarbiljetten in omloop brachten en in hun au\o nog 1000 van deze biljetten had den verborgen. DAT de politie te Oegstgecst aan de bestuurder van een passerende Haagse doktersauto inlichtingen verzoekt over de botsing tussen vijf auto's op 14 April. DAT het Comité Burgerrecht het wets ontwerp op de journalistieke verantwoor delijkheid in strijd m^t de Grondwet acht. DAT het stedelijk muséum te Vlissin- gen. na 9 jaar gesloten te zijn geweest, op 29 April wordt heropend. DAT bij een twist te A'dapa over een geleende fiets de 31-j. vrouw EL K. A. met hamer ernstig aan het hoofd werd gewond en de dader, de 30-j. S. G. J. B.. voortvluchtig is. de gebieden zonder inwoners. De Bel gische regering heeft besloten ejikele cor recties vooralsnog niet ten uitvoer te leg gen. Wel zijn door België andere gebie den aanvaard, waar Duitsers wonen. De Belgische en Luxemburgse regeringen handhaven inmiddels haar recht op de betrokken gebieden. Gezien het feit, dat de overgaande gebieden onder de territoriale be voegdheid van het koninkryk der Nederlanden komen te staan, zal een aanval op deze gebieden. Nederland onder het Brusselse en Noord Atlan tische verdrag steun doen vinden. Duitsers zyn de Belgen zeer dankbaar. Het in deze M. v. A. vermelde Belgische besluit, om voorlopig niet over te gaan tot bezetting van de dichtst bevolkte streken van het Duitse grensgebied, is genomen, omdat de spoorlijn daar niet onder normale omstandigheden zou kun nen worden geëxploiteerd, hoofdzakelijk daar de „doorstroming" van reizigers nog wordt belemmerd door te veel beperkin gen en i.v.m. de deviezencontróle. In het officiële Belgische communiqué wordt er nadrukkelijk op gewezen, dat België niet voornemens is. zijn aanspraak op enig grensgebied op te geven en dat uitstel nog geen afstel is. Met dit laatste schijnen de Duitsers echter geen rekening te houden. Premier Arnold verklaarde al. dat België beslo ten heeft, af te zien van zijn aanspraken op Muenster. Uelzen. Ruettgen by Aken. Lammersdorf. Conzen. Muenzenich en Ritzhof. Hij verzocht de Belgische con sul-generaal. de grote erkentelijkheid van West-Duitsland over te brengen Men besloot zelfs, op Tweede Paasdag in Mon- schau een geweldige betoging te houden uiting te geven aan de Duitse dank baarheid. In Duitsland doen nu geruchten de ronde, als zou ook Nederland /erwegen, van enkele gebieden af te Het Belgische besluit betekent, dat in plaats van 4700 Duitsers er op 23 April slechts 500 onder Belgische souvereiniteit zullen komen. WEERBERICHT Iets meer beuolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Meest matige wind tussen Zuidoost en Zuidwest, meer bewolking dan vandaag, nog overwegend droog weer. In de kust streken van Holland en Zeeland later lagere, anders ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. (Bericht opge maakt te 10 uur.) ZON EN MAAN. Zondag 11 April: zon op 5.40, onder 19.40; maan op 0.56. onder 7.36. 18 April: op 5.38. onder 19 42; maan <jp 2.05,

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1