Jliettiue gTdJtsrf) Gfourant Opnieuw klinkt te Neurenberg over nazi-bonzen het „schuldig Wist U WOENSDAG 13 APRIL 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir eD redactie TeL '20408 Abonne menten Tel 22710. Advertentieafd Tel 23375. Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: 4.15 per kwartaal; 1 35 per maand; 0 32 per week. ADVERTENTIËN: f018 per millimeter (By contract belangrijke korting.) Dertigste jaargang No 7789 HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER. CHEF-RED.:. H. W. J ENSERINK- DIRECTIE: F DIEMER CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stoatoasticf) Is gljcbUoen myn bert in tcgljenspott" DE LAATSTE RIT NA TWEE JAAR Zie pagina 2 Het Amerikaanse tribunaal üogsmisdaden te Neurenberg heeft 14 de 19 voornaamste diplomaten van Hitier schuldig bevonden aan misdaden tegen de menselijkheid. De vrijgesproken. De schuldige zijn: Ernst von Weiszaoker, ex-staatssecretaris van Buitenl. Zaken en ambassadeur bij het Tfcticaan: Gustav Steengracht von May- land, ex-staatssecretaris van Buitenl. Zaken; Ernst Woermann, ex-chef van de politieke afd. van het ministerie van Buitenl. Zaken; Edmund Veesenmayer. gevolmachtigde van het Reich; Hans Lammers, rijksminister en chef va rijkskanselarij; Wilhelm Stuckart, staatssecr. van Binnenl. Zaken: Richard Darre. ex- min. van voedsel en landbouw; Otto Dietrioh, staatssecr. van het ministe rie van propaganda; Gottlob Berger, chef van het hoofdbureau der SS; Walter Schellenberg, voormalig brigade-gene raal der SS en chef van de gecombineer de geheime dienst; Lutz Schwerin von Krosigk, voormalig minister van finan ciën; Emil Puhl, vice-president der Rijks bank; Hans Kehrl. hoofd van het plan bureau van het ministerie voor bewape ning en oorlogsproductie. De vijf vrijgesprokenen zijn: Otto..von Erdmannsdorff, plv. chef van het ministe rie van Buitenl. Zaken; Otto Meissner, ex-chef der kanselarij; Karl Rasche, ex- directeur van de Dresdense bank; Karl Ritter, ambassadeur voor speciale op- drèchten; Ernst Wilhelm Bohle, leider der buitenlandse organisatie der Nazi- Meissner en Erdmannsdorff, tegen wie geen verdere aanklachten bestaan, zijn terstond vrijgelaten. Na de uitspraak van gisteren zijn thans 16 aangeklaagden schuldig bevonden op tenminste één punt van de ten laste leg ging. Hans Lammers reeds op drie pun ten. Stuckart werd het zwaarst schuldig aan misdaden tegen de menselijkheid ge- Tijdens het proces kwam nog een lage Nazi-propaganda-truc aan het licht. In Mei 1943 bood Engeland vrijgeleide aan voor 5000 Joodse kinderen om uit Duits land naar Palestina te emigreren. Steen gracht von Mayland en Berger accepteer den dit voorstel, maar stelden zulke voor waarden, dat Engeland niet anders kon doen, dan de kinderen in eigen land op te nemen, in de verwachting, dat dit ge weigerd zou worden. Engeland stemde toe en na vele uitvluchten namen de Nazi' het besluit het transport te doen plaats vinden. Dit was echter te laat, want in een vertrouwelijke nota waren Steen gracht en Berger er van op de hoogte ge steld, dat de enige plaats, waar 5Ö00 Joodse kinderen gevonden konden wor den, het ghetto van Litzmannstadt was en dit was tevoren op bevel van Himmler reeds geliquideerd. Vahdaag werden Keppler, Darre, Lam- ïers, Koerner en Stückert schuldig be- onden aan uitplundering der bezette gebieden. Reeds 111111 evacue s uit Indonesië Vanavond komt het nieuwe, voor de Kon. Rott. Lloyd in Amerika gebouwde, .Drente" voor het eerst in Rotterdam Het komt als tweehonderdste cuatiesohip uit Indonesië. Aan boord be vindt zich de 111.111e evacué, die door het bureau „Nederland helpt Indië" fees telijk zal worden ontvangen. De ontsche ping zal morgenochtend om acht uur ge schieden. Laaghartige propaganda-truc met Joodse kinderen aan het licht gekomen De g-rote Engelse schrijver George Bernard Shaw, die op 26 Juli 93 jaar wordt, hield op zijn hoge leeftijd nog in het openbaar een toespraak, n.l. bij de overdracht van een hek voor de verwoeste abdij in de nabijheid van zijn woning in Ayot St. Lawrence. Tumult in cle rechtszaal tijdens de strafzaak Clobus Eén der getuigen ging een parketwachter met 'n mes te lijf (Van één onzer verslaggevers)- Tijdens de behandeling der strafzaak tegen de jongste broer van verdachte Hendrik B. die de dader zou zijn van de moord op de taxi-chauffeur Clobus, heeft zich gistermiddag in de rechtszaal een ernstig incident voorgedaan. Aan het eind der zitting, toen de jeugdige Willem Hendrik B. uit de zaal werd geleid, wilde deze rich naar zyn vader in de zaal begeven. Er ontstonden toen moeilijkheden, bij welke gelegenheidplotseling één van de aanwezige getuigen een mes trok, en daarmee een parketwachter een diepe snede over het gelaat toebracht. In het riekenhuis moest de wonde gehecht worden. De dader werd meteen in arrest gesteld. In de zaak tegen de thans 17-jarige Willem H. B., waren negen getuigen ge dagvaard. Deze zaak werd, in verband met de jeugd van verdachte, met ge- •loten deuren behandeld. Reeds gistermorgen, bij de behande ling der zaak tegen Hendrik B., kwamen ernstige aanwijzingen tegen de jongste broer ter sprake. Deze had nl. een hoed opgezet van Hendrik en ook diens jas aangetrokken. Volgens Hendrik wai - gedaan, omdat hij zijn jongste broer wat ouder wilde doen lijken, waardoor op het moment dat de autoroof uitgeveord moest worden de chauffeur wat meei tou worden geïntimideerd. Dit feit vond de president reeds zon derling en naar zijn mening wees di1 •r op, dat de jongste broer toch wel be merkt moest hebben, dar er iets bijzon ders ging gebeuren. Deze feiten werden dan ook in de zitting van gistermiddag zeer nadrukkelijk besproken. In tegenstelling met de ochtendzitting, toen de jongste broer weigerde getuige nis af te leggen tegen Hendrik, was thans de oudste broer wel bereid om als gë- tuige op te treden en zijn verklaringen waren zoveel mogelijk ontlastend. Hij be weerde, dat Willem niets van de plan- lien afwist en ook niet bij de moord heeft geholpen; integendeel, hij wilde weg vluchten. Met de jeugd van deze verdachte re kening houdend, eiste de Officier wegens .Voor de zesde maal sinaasappe len: bon 088 en 096 De sinaasappelenstroom uit Spanje is nog niet opgehouden. Daarom is het mo gelijk, een zesde bon in dit seizoen aan te wijzen. Men moet uiterlijk Zaterdag a.s. de bonnen 088 en 096 Algemeen bij de fruitkoopman inleveren, wil men van deze gelegenheid gebruik maken. Op bon 088 (A- en, B-kaarten) is 500 gram. op bon 096 (D-kaarten) een kilo te krijgen. Instellingen kunnen zich als vanouds tot de rayonleiders wenden. medeplichtigheid aan moord, vijf jaar ge vangenisstraf met aftrek van preventief. De raadsman, mr P. Groeneboom uit Rotterdam pleitte vrijspraak. Ook in deze zaak volgt uitspraak op 26 April. V.N. gaan processen van Boedapest en Sofia bespreken Ondanks protesten van Russische zijde De alg. vergadering der Ver. Naties heeft gisteren besloten de bespreking van de jongste processen tegen de Hon gaarse primaat, kardinaal Mindszenjy, er tegen de 15 Bulgaarse predikanten op haar agenda te plaatsen. De stemver houding was 30 vóór, 7 tegen en 20 ont houdingen. Vóór het debat protesteerden Hongarije en Bulgarije telegrafisch. De Deense minister Rasmussen, maakte na- zijn land, Noorwegen, IJsland en Zweden bekend, dat zij niet vóór be sprekingen waren, omdat volgens hen, deze kwestie onder de vredesverdragen valt. Cohen (V.S.) was van mening, dat deze aangelegenheid wel onder het Handvest der V.N- thuis hoort. De Rus Panyoesjkin beschuldigde de voorstan- een bespreking er van Hon gaarse en Bulgaarse „misdadigers" in be scherming te nemen. Ook Wit-Rusland, Polen. Tsjechoslowakije en Joegoslavië verzetten zich tegen besprekingen. Oud-strijders defileren voor de Prins in Den Haag Ruim 200 Belgische en Luxemburgse oud-strijders zullen op 23-en 24 April Den Haag bezoeken om een groet aan de Ned. kameraden te' brengen. Op verzoek van de minister van Oorlog vormde „Ons Leger" een comité om dit bezoek te regelen. Prins Bernhard voorzitter van het ere-comité. Het programma van Zaterdag 23 April luidt in grote trekken: 6 n.m. aankomst in de Dierentuin, 7 uur maaltijd, half negen afmars in optocht naar het Plein met een Belgisch muziekcorps en onge veer 80 vaandels en fakkels, 9 uur taptoe van de K. M. K. in gala-uniform, welke door de Prins zal worden bijgewoond. Na afloop défilé voor de Prins en terugmars naar de Dierentuin, waar een gezellig samenzijn plaats heeft. Op 24 April worden de bollenvelden bezocht, waarna de terugreis wordt aan- Maakte u sedert 1945 nog geen buitenlands reisje? Dan krijgt u voorrang met de deviezen Vacantiegangers, die sedert "de bevrij ding nog niet in het buitenland zijn ge weest, krijgen voorrang bij de toewijzing an reisdeviezen, aldus deelt de A.N.W.B. Dit geldt ook reeds voor de reisdevie- m voor Zwitserland vöor de periode JuliSeptember a s., waarvoor de aan- igen vóór 31 Mei moeten geschieden. Engelse luchtdoeltroepen naar ons land In het kader van de West-Europese verdediging. In Mei zal een compagnie zwaar lucht doelgeschut van het Engelse „Royal Regiment of Artillery" een bezoek aan Nederland brengen, terwijl tegelijkertijd :n tweede compagnie België bezoekt. Deze bezoeken geschieden naar aan leiding van een desbetreffende uitnodi ging, die Nederland en België via d« defensieraad van de West-Europese Unie hebben: gedaan, zo verklaart men Engelse zijde. De compagnieën worden volledig uit-; gerust- Men moet dit bezoek zien in het kader van het uitwisselen van ideeën en méthodes van de vijf aangesloten landen. In dit verband heeft men speciaal de samenwerking op het gebied van lucht afweer op het oog- Dik wolkendek bedierf de maansverduistering In Amerika werd het natuurverschijnsel per televisie uitgezonden- Door het dichte wolkendek was de maansverduistering vanmorgen vroeg vrijwel nergens in ons land duidelijk waarneembaar. De verduistering is gisteravond reeds gwien in New York. personen, die over een televisie toestel beschikten, konden in de huis kamer het natuurverschijnsel volgen, daar de zendstations zich in verbinding hadden gesteld met de weeskundige instituten. Generaal Spoor doet beroep op de soldaat Gedraagt U naar de erecode die U siert Blijkens het weekblad voor de Neder landse strijdkrachten in Indonesië „Wa penbroeders" 'heeft luit.-generaal Spoor een dagorder uitgevaardigd, wa het volgende ontlenen: „Ondanks de door mij herhaaldelijk gegeven waarschuwingen en zeer perti nent gestelde opdrachten, bereiken mij toch nog telkenmale vermeende klachten over door militairen gepleegde misdra gingen. Ik wens hier al dadelijk aan toe te voegen, dat vele van deze klachten vaak slechts een kern van waarheid bevatten, doch schromelijk overdreven zijn, dan wel geheel uit de lucht gegrepen. Boven dien is het duidelijk, dat in verschillende gevallen de aanbrengers bedoelde klach ten met politieke bedoelingen wereld kundig maakten. Doch dit alles neemt niet weg, dat- ik .ij niet kan 'losmaken van de gedachte, at er toch gevallen zijn, waarin door enkelingen somtijds wordt opgetreden op wijze, welke ontoelaatbaar moet worden genoemd. Ik heb u steeds gehouden, dat de militair zich qhder alle omstandigheden heeft te gedragen naai de erecode, welke de soldaat sierde. Gij hebt in de afgelopen maanden ge toond, uw taak uitnemend te begrijpen gij hebt deze op bewonderenswaar dige wijze uitgevoerd. Zorgt, "9at op uw prestaties geen smet wordt geworpen als hiervoor bedoeld en die de soldaat on- ardig zijn. Gij weet, dat elk geval, dat mij ter ore komt, grondig wordt onder zocht en dat eventuele schuldigen nim- er hun gerechte straf ontlopen. „Ik stel mijn volle vertrouwen in uw houding. Het is aan -u te tonen, dat ver trouwen in elk opzicht waardig te zijn." Geallieerden manen West- Duitsers tot spoed aan Van geallieerde zijde is aan de West- Duitse parlementaire raad te Bonn een boodschap gezonden, waarin eby de vergadering, die Maandag het werk aan het grondwetsontwerp stopzette, nadat de sociaal-democratische party het ont werp voor onbruikbaar had verklaard, op aan wordt gedrongen een agenda op te stellen voor de besprekingen, die he den met de-drie militaire gouverneurs Frankfort gehouden zouden worden. Schumacher, de leider der socialisten, blyft inmiddels een onverzettelijke hou ding aannemen. Hij weigert tegemoet te komen aan de suggesties van de geal lieerden over de financiële regelingen in de grondwet. Gestolen auto sloeg vier maal over de kop Inzittenden liepen schotwonden op. Bij een achtervolging door de politie an twee autodieven, die in Naarden iet een nieuwe Skoda aan de haal wa- en gegaan, sloeg het gestolen voertuig op weg naar Amsterdam vier maal over de kop, toen de bestuurder in een bocht de macht over het stuur verloor. Tevoren had de politie tevergeefs getracht de auto te doen stoppen en nadien herhaal delijk op de inzittenden geschoten. Deze vlogen bij de tuimeling uit de auto. Bij hun arrestatie bleek, dat ze enige schot wonden hadden opgelopen. Het waren twee 18-jarige jongelieden, F. v. C. uit 's-Graveland en L. D. uit Naarden. Van de auto bleef niets dan een hoop verwrongen staal over. De moeilijkheden met „Trouw" en „Parool" in het Telegraafgebouw Onderhandelingen stop gezet totdat de kranten weer normaal verschijnen Omtrent de moeilijkheden van Trouw en Parool in het Telegraafgebouw, kan nog worden gemeld, dat de Personeels- raad van de Telegraaf aan de directies Parool, Trouw en Volkskrant drie vragen had gesteld, waarin gevraagd werd, of deze directies accoord gingen een gelijke verdeling van de r van de technische capaciteit ti de vijf bladen (Parool, Trouw, Volks krant, Telegraaf en Het Nieuws van de Dag De Courant, of zij niets zouden ondernemen om de her verschijning Telegraaf en De Courant per 1 Jyli onmogelijk te maken en of de ge vraagde lokalen voor de Telegraaf er De Courant uiterlijk 30 April ter be schikking van de Telegraaf zouden ko- Hierop heeft alleen de directie de Volkskrant bevestigend geantwoord, doch de directies van Parool en Trouw hebben zulks niet gedaan, daar de Per- soneelsraad van de Telegraaf niet be trokken is in de onderhandelingen. Atlantisch Pact verplicht niet automatisch tot deelneming aan oorlog Aldus Acheson in de Amerikaanse Senaat President Truman heeft gisteren het Noord-Atlantisch Pact ter ratificatie aan de Senaat gezonden. In de begeleidende 'schap zei hy: „De landen van pact hebben gezien, dat plechtige c eenkomsten, die bedoeld waren on vrede en de rechten der kleine landen te verzekeren, één voor één werden gebro- en dat de volken van deze landen door terreur en onderdrukking van hun vrijheid wérden beroofd. Zij zijn vastbe sloten, dat hun landen niet, één voor één, hetzelfde lot zullen ondergaan. Ofschoon het verdrag slechts een stap. hoewel grote, op weg naar de vrede is, moeten wij steeds werken, om het bouw werk van de vrede hecht en innerlijk gezond te maken." De vergadering van de Senaat, waarin deze boodschap werd voorgelezen, is door kardinaal Spell-man, de R.K. aartsbis- van New York met gebed geopend. Dean Aoheson voegde aan Truman's boodsohap nog toe, dat het pact de ver plichting tot het gebruiken van de ge wapende macht slechts dan inhoudt, v neer een grote gewapende aanval op of ander lid van het verdrag wordt ge daan. Het verdrag bevatte geen „auto matische verplichting" tot deelneming aan oorlog. De verplichting, die op iedere partij rust is zelf eerlijk te beoordelen welke stappen genopien moeten worden om de veiligheid van h»t Noord-Atlan tisch gebied te handhaven. Henry Wallace heeft het Plan-Marshall en het Atlantisch Pact symbolen genoemd van een „paniek", die Washington heeft aangegrepen, sinds de dood van president Roosevelt. In Italië bedroeg het aantal-werklozen in Februari j.I. 2.182.147, hetgeen 44-134 minder is dan in Januari. DAT tegen de 26-j. B. W. Polman uit Groessen, die bij verstek tot 10 jaar was veroordeeld, nu hij na zijn arrestatie in verzet kwam, voor het B. G. te Zutfen wegens verraad opnieuw 10 j. werd geëist. DAT het B. G. te Zutfen de ex-corps chef van politie te Winterswijk, J. F. Veile, wegens hulp aan de vijand conform "e eis tot 20 j. veroordeelde. DAT de E.M.S. te Scheveningen over 1948 4 pet. wil uitkeren (v. j. 8 pet.), DAT B. en W. van Hoek van Holland toestemming gaven 1 Mei te beginnen met de opbouw van het kampeerterrein aldaar. DAT de R'damse pianist Marinus Flipse uit Amerika in ons land is teruggekeerd binnenkort hier weer recitals gaat geven. DAT de Overkoepelingscommissie voor het Lekenspel (p a. Herv. Jeugdraad, He rengracht 575, A'dam) de inzendtermijn van de prijsvraag voor lekenspelen heeft verlengd tot 1 Mei a.s. DAT het congres van de Ned. Amateur Toneel Unie dit jaar wordt gehouden te Hengelo op 2 Juli. DAT enige jongelui uit Vaals vannacht de grens passeerden, ruzie kregen met Duitse commiezen, waarna zij door de Ned. marechaussée werden aangehouden en men naar dit vreemde incident een onderzoek instelt. DAT behalve kapper Van Roijen te Een nu ook I. Stoter Jr., eigenaar van een haarwaterzaak aan de Lange Haven 83 te Schiedam, kale mensen aan „nieuw haar" kan helpen. DAT de viering van het 80-j. bestaan van het korps Geneesk. Troepen Utrecht gisteren is begonnen met een her denkingsbijeenkomst, het eren van de ge vallenen, een tentoonstelling en een de monstratie. DAT het voorbalcon van een tram wagen van lijn 4 in A'dam tussen een tractor met oplegger werd gekraakt, doch alleen de trambestuurder licht werd ge- DAT burgemeester d'Ailly gisteren te A'dam t.g.v. het 25-jarig jubileum van de Ned. Ver. tot bescherming van dieren geïnstalleerd werd als beschermheer. DAT de commissie van rapporteurs der Tweede Kamer over het wetsontwerp Materiële oorlogsschade. Middelburg be zocht om zich ter plaatse op de hoogte te stellen van de situatie. DAT de R. v. B. voor de Perszuivering de uitsluiting van J. J. Smit, dir. dei- Nieuwe Hengelose Crt., verlaste van 7 tot 4 jaar. DAT de N.V. Graanhandel O.M. te Gas- selternijveen wegens geknoei met de voorschriften door de Asser tuchtrechter tot f 6000 boete werd veroordeeld. DAT te Heemstede 20 ha van het land goed Meer en Berg is opengesteld als wandelbos. DAT de N.V. C. Alewijnse en Co te Nijmegen van de gemeente grond huurde om haar bedrijf voor plastic-artikelen uit te breiden. DAT van 1923 April een groep Leu vense professoren en studenten "in Maas tricht vertoeft om Limburgse kunstcentra te bezoeken. DAT in R'dam 76 j. oud is overleden beeldhouwer Jac. Sprenkels. DAT voor de Arnhemse rechtbank 2% jaar werd geëist tegen twee gewezen kampbewakers van Avegoor, W. M. J. A. S., die voor een beloning van f 200 twee pol. delinquenten hadden laten ont snappen. DAT behalve de Ned. Regering nog 156 individuele Ned. 'firma's deelne aan de Brusselse jaarbeurs van 30 April 15 Mei. DAT te A'dam een 68-j. darmbewerker werd gearresteerd, die een grote partij half gesmolten vet in zijn laarzen ver voerde, waarin ook zijn blote voeten staken. DAT B. Blokzijl, B. Brandsen en Bos- hart voor de E.V.C. naar het op 19 April in Moskou te openen 10de congres van de Sowj et-vakbeweging gaan. DAT burgemeester Oud, wethouder A. Hogeweg en gem.-secr. mr M. Smeding van R'dam van 1923 April gast zijn van het gemeentebestuur van Huil. DAT enige Zwitserse journalisten een reportage van R'dam hebben gemaakt en ook een radio-reportage is opgenomen. DAT de IJsselbrug te Deventer, naar de A.N.W.B. verneemt, van een verlich ting zal worden voorzien. DAT te Westzaan een militaire vracht auto met arbeiders in een dijksloot is ge reden, doch de inzittenden er met een nat pak afkwamen. DAT de kunstzijdespinnerij „Nijma" te Nijmegen over 1948 een dividend van 8% pet. wil uitkeren. DAT deoud-notaris C. J. v. Doesburgh op 81-j. leeftijd te Nijmegen is overleden. DAT de bankbiljettencircul^tie i: afgelopen week daalde van f 3016 tot f 2995 millioen. DAT mr W. Lunsingh Tonckens op verzoek eervol is ontslagen als voorz. van de commissie van beroep voor mili taire vorderingen. DAT J. W. Gerlings te Den Dolder, voorm. dir. van het reclamebureau Gerbo te Utrecht, voor drie jaar is weggezui- DAT de St.crt. van gisteren een tweede wijziging van de loonregeling in de overdekte zweminrichtingen bevat. DAT de R'damsche Droogdok Mij over 1948 10 pet. uitkeert en voor houders der oprichtingsbewijzen f 600 per bewijs. DAT 54 j. oud te Hengelo is overleden mr B. Jorna, Rijksinsp. L. O. aldaar. DAT de ver. „Zorg voor het achterlijke kind" te Rheden het 25-j. bestaan heeft gevierd. DAT ook het Haagse raadslid. D. W. Dettmeijer als hoofdbestuurslid van de V.V.D. is gekozen. DAT de 25-j. ijzerwerker D. Klaassens uit Bolnes in IJselmonde van een bootje el en verdronk. DAT J. J. Smit, sedert 1902 dir. van de drukkerij en uitgevery H. L. Smit Zn. te Hengelo, op 20 April 70 j. wordt. DAT Ir A..J. Boland c.i., oud-hoofding. der N.S. en oud-dir. van „Het Spoorweg bedrijf", 70 j. oud te Utrecht is overleden. DAT Ned. vrachtauto's, die dienstên onderhouden op Tsjechoslowakije, van 1 Mei af een door de Tsjechische regering afgegeven concessie moeten bezitten en de verdeling van deze vergunningen ver moedelijk door de Ned. Internat. Weg- vervoerorganisatie zal geschieden. De heer Norden, directeur van Parool, •ees er op, dat de positie van het per soneel ook zonder de her-verschijning van de Telegraaf veilig is. Volgens de heer Norden zou de herverschijning de Telegraaf niet mogelijk zijn vooi Staat der Nederlanden uit de eigendom is geraakt van het Yi deel van de boe del, n.l. het erfdeel van Hakkie Holdert, dat bij het Beheersinstituut is onder gebracht. Trouw en Parool zijn doende om ruim te te maken voor het duurzaam ver vaardigen van vijf bladen in het Tele graafgebouw. De directies van Trouw Parool zijn thans uit het gebouw trokken totdat een behoorlijke verva diging van hun kranten opnieuw v zekerd is. De directies hebben bij deur- waardersexploit - de verantwoordelijke personen in gebreke gesteld. De noodedities van Trouw en Parool worden bij het Algemeen Handelsblad Het Vrije Volk gedrukt. De heer Rei- nalda heeft alle onderhandelingen ove: de terugkeer van De Telegraaf opge schort tot het drukken van de beide bladen weer normaal geschiedt. De heer Cappel deelde namens Telegraafpersoneel mede. dat zij de in druk hebben, dat de gastbladen het her- verschijnen van de Telegraaf en De Cou rant op de lange baan willen schuiven. Het personeel wenst daarom geen service meer te verlenen, die boven de C.A.O. gaat, zoals totdusver altijd wel werd ge daan. De directies van Parool en Trouw heb ben telegrafisch de Eerste Kamer mede gedeeld. dat zy door sabotage-actie giste ren niet konden verschijnen, waardoor de nieuwsvoorziening voor ruim 300.000 ge in was weggevallen. Gesneuveld voor het vaderland De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Kopinkiyke Marine: Overleden t.g.v. oorlogsverwonding op 9 April: Mar. 2 z.m. W. G. Govers, uit Haarlem. Koninklyke Landmacht: Gesneuveld 17 Maart: Sold. W. J. Bink, uit Gilze-Rijen. Sold. H. G. Schansert, uit Almelo. Gesneuveld 18 Maart: Huzaar C. Slabbekoom, uit Heienoord (Z.-H.). Gesneuveld 19 Maart: Korp. J. H. M. Wulms, uit Odi- liënberg (L.). Gesneuveld 27 Maart: Huzaar le kl. J. G. Bloemsma. uit Hilversum. Gesneuveld 28 Maart: Sold. Ie kl. P. H. Peuletn, uit Belfeld (L.). Gesneuveld 30 Maart: Sold, le kl. J. Seekles, uit Breskens. Gesneuveld 1 April. Majoor H. J. Balfoort, uit' Haar lem. Sold. P. Dijkhuizen, uit 's-Gra- venhage. Gesneuveld 1 April: Sold, le kl. H. Hujst, uit Staphorst. Sold. L. A. van den Oord. uit Kerkdriel. (gem. Driel). Sold. G. B. Schurink uit Losser (O.). Sold. A. van der Zeeuw, uit Leiden. Overleden t.g.v. oorlogsverwonding op 2 April: Sold, le kl. J. D. Posthuma, uit Roermond. Gesneuveld 4 April: Korp. J. van Po- lanen Petel, uit Driebergen-Rysenburg. Om de vrijheid Welke journalist zou straks, indien het wetsontwerp in de ingediende vorm zou worden aangenomen, met het tuchtrecht in aanraking komen? Die journalist, die feitelijk onjuist, oneerlijk of onverant woordelijk voorlicht of in strijd komt met de zorgvuldigheid, die hij in het maatschappelijk leven moet betrachten, of met de eer van zijn stand. Bovendien zou hij dit moeten doen met opzet of grove schuld. Er zijn tegen deze omschrijving ver schillende bedenkingen aan te voeren. In de eerste plaats is zij uiterst vaag. Men dient bij deze formulering reeds vooraf bezield te zijn met medelijden jegens de tuchtrechter, die zulke be palingen zal hebben toe te passen- Hij kan er alles van maken enniets. Maar bovendien schuilen in een formu lering in zulk een vage vorm ook grote gevaren. Want, als gezegd, de tuchtrech ter kan er alles van maken: hij kan er ook van alles van maken. Tweeërlei valt te vrezen: <Jat straks de tuchtrechter met zijn rijke bevoegdheden geen raad weet en dan neerzit als de ezel tussen twee schelven hooi, links de zorgvuldig heid van de journalist jegens het maat schappelijk leven, rechts de eer van de journalistenstand- Teleurstellingen zullen hier niet kun nen uitblijven. Toch kan men de beden kingen ook te zwart afschilderen. De eer van de joumalistenstand is tenslotte niet helemaal een leeg begrip. En door een verstandige en vooral wijze tucht rechter kan de schepping en totstand koming van dit begrip worden be vorderde Toch blijft grote opmerkzaamheid hier geboden. Maar overigens heeft, menen wij, nog niemand een betere formule ring gesuggereerd. Wel is er een bepaald punt, waarop wy met deze formulering niet accoord kunnen gaan. Bij de door de Regering voorgestelde tekst zal straks de tucht rechter de voorlichting moeten gaan toetsen op haar feitelijke onjuist heid, oneerlijkheid of onveranbwoprde- lijkheid- Dit nu lijkt ons onaanvaardbaar. een^goede journalistieke stel regel, die men pleegt weerte geven in de Engelse woorden: „Facts are sacred, comment is free". Dat betekent, dat de journalist nauwkeurig acht heeft te geven op de 'feiten en dat hij aan die feiten niet mag tornen, maar dat hij ndere kant vry moet zyn in tie beoordeling van de feiten, in zijn com mentaar daarop. Deze wijze bescheidenheid is in het voorgestelde ontwerp niet in acht ge- Dat ontwerp wil, dat de tucht rechter straks ook zal oordelen over de voorlichting, hoezeer deze naar haar aard vrucht is van eigen, subjectieve, principiële overtuiging. Vandaar dat een minderheid in de commissie, die het wetsontwerp heeft voorbereid, voorstelde im het woord „voorlichting" hier te vervangen door het woord „bericht geving". .Berichtgeving" is zakelijker, ziet öp feiten. Wy betreuren het. dat de Regering in haar wetsontwerp deze ge dachte niet heeft overgenomen. dan bij de voorlichting, bij de commentaar, alles maar door zou mogen? Natuurlijk niet. Maar hier blijven even goed gelden de reeds bestaande straf rechtelijke normen en bovendien thans ook voorgestelde normen van zorg vuldigheid en standeer^ De Regering vreest, dat het wets ontwerp door deze wijziging ten del» waardeloos zou worden. Wij delen dia mening niet. Er blijft voor de tucht rechter voldoende werk over. Hij zal het ook bij de dooi; ons voorgestane formu lering nog moeilijk en druk genoeg heb ben. Maar afgezien daarvan? Juist op dit terrein geldt het: Beter te weinig dan te veel- Zo aanvaarden wy het tuchtrecht, aar alleen voorzover door de tekort komingen der journalisten inperking de vrijheid noodzakelijk is- Van die vrijheid gaan we uit. Slechts in vrijheid waartlevolle en eervolle journa listiek en joumalistenstand mogelijk. Als zodanig wensen we het ingediend® wetsontwerp te zien en te beoordelen. Dat wil ook zeggen, dat we het niet willen zien als een voorloper, van de Perswet, die blijkbaar in het verschiet die aldus lezen we in de Memorie van Toelichting de Regering bij het thans ingediende ontwerp op het tuchtrecht voegde, een publiekrechtelijke organisatie van het perswezen zou moeten bevatten. We zullen die Perswet later op eigen merites gaan beoordelen. De overheid betone hier de grootst mogelijke inge togenheid- We betreuren het daarom niet, dat het thans ingediende ontwerp het tuchtrecht hier en daar reeds onder grote reserve is ontvangen. Wij begrijpen die reserve, ook al gaan we behoudens de enige, voor ons beslis sende uitzondering met het ontwerp accoord. Voor reserve op dit gebied hebben we meer begrip dan voor diep ingrijpen van overheidswege De terughoudendheid, waarmede dit ontwerp op het tuchtrecht ontvangen wordt, moge de Regering tot voorzich tigheid stemmen bij verdere stappen. Ook door die reserve, welke het opriep, achten we het ontwerp op het journa listieke tuchtrecht van waarde- GRIEKSE REGERING AFGETREDEN. Sofoelis, de Griekse premier, heeft gis teren aan koning Paul het ontslag van kabinet aangeboden. De koning ver zocht hem een nieuwe regering te vor-* Zoals gemeld is, ontstond een rege ringscrisis doordat de minister zonder portefeuille, Markezinis, die beschuldigd wordt bij een deviezensmokkel betrokken zyn, weigerde af te treden, tot zyn zaak opgehelderd was. Nog steeds slachtoffers van ontploffend oorlogstuig Op het strand bij Oost-Kapelle is een vrachtauto op een mijn gereden. Door de ontploffing werd de wagen geheel ver nield. De chauffeur P. Verhagen, uit West-Kapelle, werd zwaar en zijn collega J. Hubrechtse, eveneens uit West-Kapelle. lichter gewond. Beiden zijn naar het ziekenhuis te Middelburg overgebracht. Te Vlierden (gem. Deurne) trapte een loegpaard op een splinterbom. Ten ge volge van de explosie werden de twee paarden voor de ploeg gedood, doch de landbouwer Tielemans. die achter de ploeg liep. kwam met de schrik vrij. Het stuk land was na de bevrijding reeds viermaal omgeploegd. WEERBERICHT Weinig verandering morgenavond verwacht De Bilt: Vannacht op enkele plaatsen in het Zui den van het land vorming van nevel of mist. Overigens veel bewolking met plaatselijk e»nige regen of motregen. In Limburg en Oostelijk l#ord-Brabant echter overwegend droog weer. Matige, later vrij krachtige Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering van temperatuur. lOpgemaakt te 10 uur.) ZON EN' MAAN. Donderdag 14 April. Zon op 5.4T, onder 19.35 uur; maan op 21.56. onéM 6.11 uur. 20 April LJC.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1