TELEVISIE-programina JUANITO, Spa tij es toekomstige koning OVER RUIMDENKENDE NEDERLANDERS. die wars zijn van rassenwaan VE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 12 APRIL 1949 Hoe ontvangt het publiek zijn Het verschil tussen televisie- en radiozenders „Ik voetbal lieverdan voor koning studeren99 In een villa wordt geen geschiedenis geschreven, doch „toekomst gemaakt" Als ge met een jeep over de hobbelige, modderige wegen van Spanje kraakt en ge niet al te veel pech hebt, maakt ge een mooie kan9 op ongeveer twintig kilometer van Madrid een villa te zien, die zich van de andere onder, scheidt door grotere pracht, heerlijker lijnenspel en treffender rococo. Moet ge de spaarzame bewoners in de bosrijke en bergachtige omgeving geloven, dan heeft in deze villa van de familie Jardllla al eeuwen het hart van Spanje geklopt. Koningin en prinsen, staatslieden en diplomaten, generaals en admi. raals hebben er vergaderd, hebben er geschiedenis geschreven. Maar dat ze thans weer in het centrum der belangstelling staat, ligt minder aan haar rijke historie, haar fraaie stijl en haar fraaie tuinen, dan aan het feit, dat nu in deze villa, geen geschiedenis wordt geschreven, doch toekomst gemaakt. Immers, hier, verscholen achter groen, bergen, meertjes, vijvers en fonteinen woont Don Juanito, de toekomstige koning van Spanje r weinige jaren de troon zijner vaderen bestijgen. Generaal Franco rijn vader. Don Juan, zijn dit onlangs immers overeengekomen en sedertdien er in het leven van de 11-jarige knaap heel wat veranderd. Voorlopig vindt Juanito de verandering echter geen betering. Immers, hij had het zo uitstekend de zin op het gymnasium te Freiburg (Zwitserland). Hij was daar een doodge wone scholier, zoals er twaalf ii zijn gaan. Steevast had hij voor aardrijks kunde onvoldoende en tot drie keer toe liet hij in zijn tentamen geschiedenis zijn beroemde voorvader Karei V sterven op zijn geboortedatum. Maar in voetballen was hij de beste van het juniorenelftal, waarin hij spil speelde. Al maanden had hij gedroomd aan voerder te worden, doch toen zijn kan sen gunstig stonden, kwam de secretaris van ,zijn vader hem halenJuanito' onbezorgde jeugd was voorbij, want ook eeri toekomstig koningschap werpt zijn donkere schaduw vooruit. Op 28 Februari, tijdens de herdenking van de sterfdag van Juanito's grootva der, koning Alfonsus XIII, is de vroegere spil van het Freiburgse juniorenelftal voor het eerst in het openbaar opgetre den. In de schitterende kapel van Escuriaal werd te dezer gelegenheid plechtige Mis opgedragen Franco daar aanwezig. Don Juanito ook. De ge neraal had plaats genomen in een koor stoel, rijk bewerkt met ivooi sten en keizers hebben gezeten. Ernstig, een beetje in elkaar gebogen, luisterde hij naar de woorden van de priester. Nu en dan dwaalden zijn blikken af. In een andere stoel van dezelfde make lij, enkele meters voor een rij met gekozen getrouwen, bad Don Juanito. Hij zat rechtop en onbeweeglijk. Zijn goud blonde krullen vormden een lichte vlek in de grauwe schaduw van de antieke ka pel, waar een Philips II zijn gebeden deed. Na de dienst werd de toekomstige monarch voorgesteld aan Franco's doch ten. Carmencita. die haar koninginnedro- men in rook heeft zien opgaan. Na een intieme feestmaaltijd, waarbij Don Juanito tussen generaal Franco en Carmencita was gezeten, is de toekom stige koning weer terug gebracht naar de villa van Jardilla. om zijn koningsstudies voort te zetten. De knaap is drie dagen heel stil en droevig geweest. Het-grote- mensen-spel had hem veel pijn gedaan. Doch in Jardilla is Juanito al aardig ingeburgerd. Vrijwel het hele gebouw is pensionaat geworden. Acht kinderen var zijn eigen leeftijd, behorende tot verschil lende maatschappelijke klassen, zijn hier eveneens opgenomen. Vincente Leal, de Zoon van een Spaanse koopvaardijkapi tein, is zijn beste makker. Met Jaime Car- De „Waterman" gisteren aangekomen. Met het troepentransportschip ,VWater man" zijn gisteren ongeveer 80 om bijzondere redenen repatriërende mili tairen in Rotterdam aangekomen. De ont scheping nam uiteraard weinig tijd in beslag. De mannen werden door kolonel J. R. H. Lagas verwelkomd. De „Water man" vervoerde van Singapore naar Southampton nog honderd Chinezen, die bij de Shell in dienst zullen treden. Op 19 April zal de „Kota Inten" met pl. m. 600 militairen, die eveneens om speciale redenen repatriëren (afgekeur- den, zieken e.a.) in Rotterdam aankomen. NIEUWE RANTSOENBONNEN VOOR TEXTIEL Heden worden nieuwe rantsoenbonnen voor textiel in gebruik genomen. Deze nieuwe bonnen dragen het kenmerk „G 81". De oude bonnen met de opdruk „E 81" blijven tot nader order geldig. de toekomstige monarch zijn ook Juan Macaya, zoontje van een boekbinder, en Alfonsus Alvarez de Toledo. Twee lera ren waken over het kleine troepje bel hamels n.l. José Carrido en de geestelijke Dom Ignatio Zuleteo. Voetballen is nog steeds zijn meest ge liefde sport en hij heeft nu al gevraagd om nog een paar leerlingen op te zoeken, die hier willen komen studeren, war negen man kun je nu eenmaal geen elf tal vormen, zeker niet als er bovendien nog krukken bij zijn zoals Vincente Leal, maar Dom Ignatio heeft Juanito al ge zegd, dat al komt er mettertijd een elftal, hij zelf in geen geval aanvoerder mag zijn, want de mens moet eerst leren ge hoorzamen, alvorens hij geschikt is b velen te geven. Aardrijkskunde is zijn zwakke zijde. „Altesse, 't is tijd voor de aardrijks kundeles. Waar ligt de Mississippi-ri- „In Klein-Azië, Dom Ignatio". „Neen, Altesse, de Mississippi ligt toe vallig in Amerika". „Oh". „Voortaan beter opletten. Altesse. Maak nu eens met deze stok een reisje ove aardbol, die je voorvaderen zulke goede diensten heeft bewezen". Maar zodra men spreekt over zijn v vaderen steekt de jongen minachtend pruillip naar voren en als hij zo kijkt lijl^t hij verrassend veel op zijn moeder, Maria Mercedes, prinses van Bourbon. En achter zijn hand fluistert hij tegen Alfonsus: „Ik voetbal liever dan voor koning te studeren. Ik wou, dat die aardbol een voetbal was". Sociaal werk, dat liefde, begrip en vrijwillige opofferingen vraagt (Van een onzer redacteurefi) In het schoenmakersgezin zitten vier kinderen om de tafel. Ze eten en praten en lachen, ze kibbelen eens wat zoals kinderen doen en sluiten weer spoedig vrede. Vier broertjes en zusjesen toch is één van hen Jantje, die drie jaar geleden in een toestand van gruwelijke verwaarlozing van zijn eigen, onverantwoordelijke' ouders werd weggenomen en toen „voogdijkind" heette. Slechts een half jaar bleef Jantje in een stichtingsgebouw, toen ging de gastvrije deur van de schoen makerswoning voor hen open en nu is Jantje een kind als andere kinderen. Hy heeft een vader en een moeder die voor hem zorgen en een onderwijzer die hem helpt als het niet zo vlot gaat op school. Jantje wil later bakker worden en „moeder" heeft hem al witte jasjes beloofd, als hjj goed zijn best doet Betreurenswaardig tekort Jantje is nu weer een „gewoon" kind geworden. En dit is geen uitzonderings geval. Een voogdijkind, een regeringspupil, ?n staatswees, een maatschappelijk of zedelijk gederailleerd jong levenge kent de droeve lijst wel en wij hebben u reeds meermalen verteld over de in richtingen, waar deze kinderen bij trien-, ja bij honderdtallen worden verzorgd, opdat zij, door opvoedingscorrectrie straks tot nuttige - leden van de maat schappij kunnen worden. Ge weet ook, dat de verenigingen, die zioh het lot van deze jongens en meisjes aantrekken, uw steun nodig hebben en dat ge drie kunt geven dioor bijdragen of door het kopen kinderpostzegels. Maarer is nog andere vorm van steun, welke even hand nodig is. Dat is het openstellen van gezin voor de verzorging van ziulk tekortkomend kind. *t is n.l. lang niet voor ieder kind nodig, in de beslotenheid van een in richting tot zichzelf te komen. Integen deel, voor velen, met name die uit het a-sociale milieu, is het veel heilzamer, een normaal gezin te worden opge- nen om zo het rechte spoor te her vinden. Daarom is het een betreurens waardig feit, dat de verenigingen nog altijd kampen met een tekort ham pleeg- Vliegtuig helpt mee het verkeer bij grote voetbalwedstrijden te regelen Wij zijn door het Nationaal Bureau voor Kinderbescherming in de gele genheid gesteld, ééns iets te zien van de gezinsverpleging; wij hebben niet alleen met de pleegouders, maar ook met de kinderen zelf gesproken. Het is ons daarbij gebleken, dat er dikwijls een zeer nauwe band kan bestaan tussen pleegouders en pleegkind, ook, en misschien juist, wanneer het kind moeilijk-opvoedbaar is. Dan is de voldoening, samen iets goeds te be reiken, nog groter. En daar gaat het tenslotte om. GOLVEN BEHEERSEN ENGELAND inplaats van Engeland de golven De golven zullen Engeland beheersen, Inplaats van Engeland de golven, als er geen einde komt aan het invreten van de kust door het water. Te bevoegder plaatse maakt men zich nl. ongerust over dit feit, omdat de zee onophoudelijk waardevol land uit de kust hapt en zelfs hulzen door het water worden weg gespoeld. Sommige delen van de Noordzee-kust, gebeukt door de hoge zeeën, brokkelen af met een snelheid van drie voet per week. Calster on Sea, een dorpje In Norfolk, zal, als het zo doorgaat, binnen tien Jaar misschien volkomen verdwijnen. Het Is niet uitgesloten, dat de zee zich een weg baant door het dorp en tot het *32 km verder gelegen Norwich over het land zal stromen. Twee jaar geleden is een kwart mil- lioen ton van de krijtrotsen bij Dover in zee gestort. Dit brok land was onge veer 140 meter lang, tien meter „diep" en een goede 60 meter hoog. Langs de kust van Yorkshire staan huizen, die eens honderden yards van de zoom der klip pen verwijderd waren, thans te wagge len aam de rand' er vam. Veertig huizen van het dorp South Hallsands in Devon aan de Zuidkust heeft de zee verzwol gen. Slechts één villa is overgebleven. Sandgate Castle te Folkestone, gebouwd in 1539. is door de beukende golven on dermijnd en onveilig voor bezoekers. Bouwland wordt bij hele hectaren door het water overspoeld. Met het oog op de enorme bedragen, drie voor de bestrijding van de zee nodig zijm, hebben de betrokken gemeentebe sturen er bij de regering op aangedron gen, de zaak als een rijksaangelegenheid ter hand te nemen en de verantwoorde lijkheid te centraliseren. Tot dusverre werd n.l. die verantwoordelijkheid ge deeld door verschillende ministeries, n.l. Landbouw, Volksgezondheid, Transport wezen en Financiën. Thans is de mimis ter voor de Volksgezondheid hoogste autoriteit geworden. De regering heeft bij het parlement het ontwerp ingediend van een kustbe- sóhermimgswet. waarbij de werkzaamhe den van de plaatselijke autoriteiten, de regeringsdepartementen en particulieren gorden gecoördineerd. Er staat een be paling in over financiële bijstand van de regering, maar geen vast schema daar voor. Dit wetsontwerp geeft uitvoering aan het besluit der regering, waarbij de algemene verantwoordelijkheid werd ge legd op de minister voor de Volksge zondheid en de staatssecretaris voor Schotland, teneinde de maatregelen tegen het afbrokkelen van de kust te coördi- Men schat, dat de uitgaven van de nieuwe autoriteiten voor de eerstvolgen de jaren 500.000 tot een millioen pond sterling per jaar zullen bedragen. Men verwacht, dat de schatkist daarvan de helft beschikbaar zal stellen. Als voor lopige maatregel heeft het parlement reeds twee millioen pond toegewezen om helpen, waar dit bet dringendst no dig is. Vele maatregelen om de zee tegen te houden zijn in uitvoering of worden be raamd. Ze versobillen naar de plaatse lijke omstandigheden. Zeedijken en golf brekers worden hersteld. Op andere plaatsen, bijv. bij Marram (Beaoh) wordt gras geplant om het zand bijeen te hou den en aldus de natuur te helpen bij de opbouw van haar eigen verdediging. Te Holkham, in Norfolk, zijn jaren geleden pijnbomen geplant om de zandbanken vastheid te geven- Deze hebben niet alleen stand gehouden, maar hun gordel is door de spreiding van de zaden uitgeschoven in de riohting van de en heeft daardoor de vorming van nieuw land door aanslibbing bevorderd. Neen, het is geen eenvoudige taak, U op deze wijze het lot van een kind aan te trekken. Degenen,, drie hiertoe over gaan, worden door verschillende motie- m geleid. Daar zijn bijv. kinderloze echtparen, die door aannemen van een of meer kin deren, het eigen gemis willen vergoeden, werkgevers, die een intern knechtje en, huismoeders, die slaapruimte hebben en wel wat meer werk, dan eigen gezin biedt, aankunnen en en, die zuiver uit liefde tot het te- korbkomende kind hulp bieden. Van overheidswege wordt, via de vereniging de kinderen „plaatst", een wekelijkse vergoeding gegeven en deze varieert van f10 tot f 16, naar de leeftijd van de pupil. Deze vergoeding is dus met zo groot, dat men er aan verdienen kan, zij verruimt toch enigszins het totale gezinsinkomen, daar zij uitsluitend dient voor voedsel en ondierdak. School, kleding, dokter eniz. worden apart be taald. Al deze motieven kunnen gelden, maar de wens, waarlijk iets te doen voor het misdeelde kind, moet toch steeds de achtergrond blijven. Men moet ook niet, zoals dn kinderloze gezinnen of bij de aanvraag om een speelkameraadje voor enig kind, dikwijls het geval is, vra- om „een lief blond meisje met blauwe ogen" of „een pienter klein ventje" deze soort kinderen komt slechts spaarzaam voor in de inrichtingen, ter wijl tal van kleinen met onaantrekke lijke gezichtjes en piekharen, wat min der intellrigent dan het normale kind, zulk een speciale verzorging in een lief derijk gezin zo hard nodig hebben. De inspectie Het spreekt vanzelf, dat de verend- gingen nauwgezet onderzoek instellen het pleeggezin dat zich aanbied*. Want dat moet aan verschillende eisen voldoen. Een harmonisch huwelijk, op gewekte geest, begrip voor opvoeding, liefde voor het ongelukkige kind, rein heid, plichtsbetrachting, het zijn alle faotoren waaraan moet u-orden voldaan. Het kond mag niet de kans lopen, op nieuw in een verkeerde omgeving te komen, waar het geen liefde krijgt of geëxploiteerd wordt. Ter voorkoming hiervan past de ver eniging regelmatig controle toe. Er wordt gepraat met de ouders, en de kinderen, de onderwijzer en de werkgever en als moeilijkheden zijn, 'tracht men die gezamenlijk op te lossen. Behalve de verenrigings-dnspeotie is er echter ook overheidsinspectie door het nemen van steekproeven. Een inspectiebezoek wordt tevoren aangekondigd, daar het anders geen effect zou hébben. Er wordit zeer goed op gelet, dat elk kind overeenkomstig de eigen gods dienst wordt geplaatst en dat ook aan deze zijde van de opvoeding naar be horen wordt voldaan. Ideaal is, wan neer een eenmaal geplaatst kind tot zijn meerderjarigheid in een pleegge zin kan blijven. In overleg met de vereniging en het kind zelf krijgt de pupil altijd een school- of vakoplei ding, ook de meisjes. Bij' hun meer derjarigheid moeten de pupillen zelf standig kunnen zijn en hun kost ver dienen. Oip deze wijze kan er van slechte behandeling of exploitatie, zoals dat in de vorige eeuw met „uitbestede" wezen dikwijls het geval was, geen sprake zijn. Het milieu Men heeft graag pleeggezinnen in arbeiderskringen of de boerenstand, o dat de pupillen gewoonlijk uit het et voudrige milieu komen en zij zich dus een dokters- of ingemeuragezin minder op hun plaats zullen voelen, ten waar zij dikwijls nog familieleden i; oude omgeving hebben. Intussen zijn de pleegouders, die bij de opvoeding van deze kinderen vaak kampen hebben met verkeerde of mo lijke karaktertrekken, met gebrek a intelligentie of lichamelijke stoornissen door verwaarlozing; die twee kinderen wensten en toch nog plaats maken eén derde als het broertjes en zusjes betreft, een woord van respect zeker waard. Dat 's. wat Nederland met zijn 50.000 om hulp roepende kinderen nodig heeft; liefde en begrip, waarbij vrijwillige of fers worden gebracht De vroegere bewoners van het oude vissersdorpje Ter Heyde, dat echter ln bezettingstijd volkomen werd gesloopt, gaan weer het nettenboeten leren. Men heeft n.l. in Vlaardlngen geen voldoende bemanning voor de loggers, zodat de Redersvereniging aldaar vissers uit andere plaatsen recruteert. Voor de eerste maal in Nederland zal j een internationale voetbalwedstrijd :n vliegtuig worden gebruikt voor de regeling van het verkeer. Dit zal ge schieden op Zaterdag 23 April, als in het Feijenoord-stadión te Rotterdam de wed strijd NederlandFrankrijk wordt ge speeld- Het vliegtuig zal gedurende en kele uren rondcirkelen boven de par keerterreinen en toevoerwegen, en per radio inlichtingen over de situatie aan de centrale post van de verkeerspolitie doorgeven. De verkeersregeling geschiedt dan verder van de centrale post uit, die op haar beurt weer per radio met an dere posten in verbinding staat- De ervaringen, op verkeersgebied bij intenationale voetbalwedstrijden opge daan, hebben de politie geleerd van hoe groot belang de telefonische en radio verbindingen daarbij zijn. Het was de gewoonte, dat er overal in de stad radio- posten een beeld van de verkeerssituatie doorgaveji aan het centrale punt, terwijl ordonnansen, die de voor en achter de posten gelegen toevoerwegen verkenden, tot op grote afstand van het stadion, be richten verstrekten of de verkeersstroom regelmatig werd verwerkt. Voor de in de stad geplaatste radio- posten is het echter ook van belang te weten of de files auto's, die van alle kanten op de stad afkomen of daaruit vertrekken, spoedig voorbij zullen zijn of dat het nog enige tijd zal duren al vorens het verkeer de gewone omvang zal hebben verkregen. Teneinde deze in druk direct en van vele punten uit ge lijktijdig te verkrijgen, heeft de politie gezocht naar een hoog gelegen waarne- mingspunt- Amsterdam koos hiervoor in dertijd de Marathontoren. Even is in Rotterdam gedacht aan het G E.B.-ge- bouw, doch de afstanden tot parkeerter reinen en verkeersknooppunten bleken te groot te zijn. Zo is men op het idee gekomen een vliegtuig te gebruiken- Bij de in 1947 gehouden T.T -races in Drente heeft men gebruik gemaakt van een sportvliegtuig met een walkie-talkie- verbinding om te waarschuwen, wanneer het publiek de afzetting verbrak. Het geluid van de motor stoorde echter in zulke mate de verbindingen, dat deze proef minder geslaagd was. Deskundi gen zijn van mening, dat een radiover binding tussen vliegtuig en centrale post zeer duidelijk zal zijn. Van te voren zal echter nog een proefvlucht worden ge maakt om de verbinding te beproeven- Prins Bernhard nam Zaterdag deel aan een jachtrit, die de Gooise Jachtvereni- ging in het Gooi hield, gecombineerd met een cross country. De Prins plaatste zich in de cross country als derde met het paard „Véronique" met een tijd vai} 6 minuten 24 sec. H. M. de Koningin en'de Prinsesjes Beatrix en Irene woonden de wedstrijd gedeeltelijk bij. De huidige stand der televisie-techniek laat het toe. de televisie als practische werkelijkheid in te voeren. De verbrei ding evenwel van een televisieprogramma dat. om bij Nederland te blijven, de ge hele bevolking zou kunnen bereiken, on geacht de plaats van inwoning, biedt nog moeilijkheden. Bij de televisie 'kan namelijk niet. als bij de radio-omroep, met een enkele zender zonder meer worden volstaan, die dan het gehele land zou moeten bestrij ken. Het wezen der televisie vergt het gebruik van zeer hoge frequenties, duide lijker gezegd van heel korte golflengten. Deze hebben practisch echter een beperk te reikwijdte en dit maakt het noodza kelijk, ofwel meerdere zenders in bedrijf te stellen of op andere wijze in deze ia Het bouwen en in bedrijf houden var een groot aantal zenders, met een eigen programma, brengt uiteraard zeer hoge kosten met zich mede. die op geen enkele wijze kunnen worden verantwoord, noch hervonden. Een andere mogelijkheid is. de hoofd zender te koppelen met talrijke neven zenders, die het programma over het ge hele land als het ware van streek tot streek doorgeven. Een dergelijk zender net vraagt eveneens een belangrijk be drag aan bouwkosten; de exploitatiekos ten blijven daarentegen veel lager, door dat men met één programma voor het ge hele land kan volstaan. Vergen normale telefoonverbindingen reeds kabels in speciale maatregelen zijn getroffen, die de draagwijdte en de verstaanbaar heid der gesprekken tot het hoogst moge lijke opvoeren, de televisie stelt, wat dit aangaat, nog veel hogere eisen. Voor de verbinding tussen de hoofdzender en de nevenzenders moet dan ook gebruik wor den gemaakt van speciale kabel, zoge naamde coaxiale kabel, waarin o.a. op diverse punten tussenversterkers zijn op genomen. Op deze wijze 'kunnen grote afstanden worden overbrugd, doch een bezwaar is weer, dat dergelijke kabel, waarvan men uit de aard der zaak heel wat honderden meters nodig heeft, Een andere oplossing, die bijvoorbeeld de U.S.A. in practijk is gebracht die ook voor Nederland mogelijkheden biedt, is die waarbij gebruik wordt ge maakt \^n gerichte ultra-kortegolfzenders gering vermogen, die in combinatie zogenaamde relaisstations, het pro gramma van de hoofdzender verbreiden. Zij zijn op onderlinge afstanden van 30 tot 40 km van elkaar op torens of masten opgesteld en vormen op deze wijze keten over het gehele land. De genoemde cijfers (30 en 40 km) wijzen er echter reeds op, dat ook dit systeem met vrij hoge bouwkosten gepaard gaat. Wil een land als Nederland van een dergelijk net voorzien, dan is een tamelijk groot aantal van deze stations npdig. Rest nog de oplossing van het probleem door middel van op grote hoogte cirke lende vliegtuigen, die de taak van tussen- zenders op zich nemen. Op deze wijze kan bij een vlieghoogte van 7500 •en reikwijdte van meer dan 300 km Retgeen neerkomt op een ontvangstbe- reik van 300.000 km2) worden verkregen. Voor ons land zou men derhalve met één vliegtuig kunnen volstaan om alle inwo ners met een televisieprogramma te be reiken. Het vliegtuig, dat als tussenzen- der optreedt, behoeft men slechts, bij voorbeeld door middel van richteffect, het programma van de centrale televisie zender te doen toekomen, waarna dit met behulp van een 'boordzender van betrek kelijk gering vermogen door het vliegtuig over het gehele land kan worden breid. Een nadeel bij dit systeem kunnen zijn, dat de bedrijfszekerheid minder groot is. vooral op dagen met ongunstige weersgesteldheid. t een en ander blijkt wel duidelijk, dat de televisie, die de aanvankelijke moeilijkheden wat betreft het uitzenden et aan de ontvangzijde weer zicht baar maken van beelden, zo glansrijk En over negers, die vergeefs naar werk zoeken (Van een onzer verslaggevers) U dacht dat de Nederlander een man was, wars van alle rassenwaan, afkerig kleurlingen-discriminatie en een ijverig afwjjzer van de Amerikaanse „jy- hier-, wy-daar" methode, als het gaat om het behandelen van negers? „Het ls een van de typische kenmerken van die Nederlander, dat hy zo tevreden ver zichzelf Is, maar zich, tussen de bedryven door, helemaal niet kent." Zo on- eveer heeft de neger het tenminste geformuleerd, die, ergens ln Den Haag met 'n familie op een kamer ln de binnenstad woont. Hij was juist 1214 jaar getrouwd de dag, dat ik hem sprak. Hij zag er uit en flinke dertiger en hij liet raden zijn ware leeftijd. "Nee, dat raadt U toch niet", zei hij na een aantal ver geefse pogingen. Toen kwam de ont hulling, dat deze krachtige gespierde knaap een en vijftig jaar was. „Een en vijftig en daarvan de laatste vijftien jaar in Nederland. Maar dat was geen kleinigheid!" „Dat gaat zo. Je bent in Amerika en daar komen Nederlanders en vertellen je, dat je wel mal bent om je in een hoek te laten drukken. „In Nederland zijn alle rassen gelyk, daar kun je alle werk doen, dat je doen wilt, je bent er ïn volwaardig medeburger." En dan gaan die zwarte jongens mon steren op een schip, dat naar Amster dam of Rotterdam vaart. Daar monste- ze af. En dan begint de ellende. Je gaat naar de eerste de beste hoteldirec tie om als kellner te solliciteren en je krijgt te horen: „Ik zou je graag hei pén, maar gekleurd personeel, ziet U, dat zien m'n klanten niet graag". „En hij heeft gelijk. Want als het dan ein delijk en eindelijk lukt, is er eens een diner van allemaal gasten uit heel Euro pa en U kunt het geloven of niet, i dan is het een Nederlandse meneer er aanmerking op maakt aan tafel door een neger bediend te zijn. En dan sta je weer op straat...." Maar veelal komt het niet een. ver. Die eerste hotelhouder zegt: „Maar je hoeft toch niet om werk verlegen zijn in dit land? Voor mensen als jij er altijd wel wat te vinden." En zo stuurt de een je naar de ander en eindelijk, eindelijk is er een nacht club, die het wel decoratief vindt: een neger om koffie te serveren. Totdat „de baas" daar het in zijn hoofd krijgt vi de neger een soort haremcostuum ontwerpen en hem een tulband op zetten. En dan zegt de neger, die gevoelig mens is en er geen behoefte aan heeft in Nederland voor clown te spelen: „Dank U vriendelijk" en hy staat weer op straat. „Je probeert het dan bij de posterijen. Maar hebt U in Nederland ooit een zwarte brievenbesteller gezien? En bij de spoorwegen. „Ooit van gekleurde conducteurs of kruiers of losse arbeiders gehoord?" weet de neger na een jaar, dat hij in Nederland op fatsoenlijke wijze moei- aan de kost kan komen. Hij doet een poging als drummer, als schoen poetser. als koopman, maar als hij niet stevig in zijn schoenen staat en een eerlijke vent wil blijven, eindigt hy in slechtheid en ondeugd". En als ik ongelovig naar de donkere gastheer kijkt zegt hy: „Ja, daar staat U van te kijken, maar het is de werke lijkheid. Ik ken toch negers, die om alle werkloosheid ten spijt, toch nog een eerlijk stuk brood te verdienen, twee weken lang voor Zwarte Piet spelen in de Sinterklaastijd..." Wat die negers allemaal voor vaklie den zijn? Muzikanten, kellners zeelie den. Maar ze kunnen van alles aanpak ken. Als ze er de kans maar voor krij gen Hij stropt z'n kleurige das voo: spiegel, neemt z'n regenjas van knaapje, waarop zy zorgzaam gehan gen is, borstelt z'n hoed af een keu rig zwarte „Eden-hoed" en gaat mee de deur uit. „Eens kyken of er van 't zomer in Scheveningen nog wat te ver dienen is. Er is daar één restaurateur, die gezegd heeft: je kunt altijd komen!" De uitzondering, die de regel beves tigt... heeft overwonnen, er met deze ning nog niet is. Nochtans staat het vast, dat ook het probleem der landelijke ver spreiding van een televisieprogramma geen probleem behoeft te blijven. Er zijn zoals werd aangetoond, ver schillende mogelijkheden. Het gaat er slechts om de minst kostbare en tevens meest efficiënte te kiezen. Maar ook daar aan wordt zonder ophouden gewerkt. NOG EISKELE PAAS- RECEPTEN PAASNESTJE Voor de rand: 125 g dunne macaroni, 14 1. melk, vanillesuiker, zout 15 g (2 eetlepels) cacao. 65 g (4 eetlepels) suiker. Voor de eieren: 3 dl (2 kopjes) melk, 30 g (3 eetlepels) custardpoeder. 25 g (bijna 2 eetlepels) suiker, zout. Bereiding van de rand. De macaroni opzetten met ruim koud water, aan de kook brengen en afgieten. De melk aan de kook brengen met wat zout en vanillesuiker, de cacao, de suiker i de dit i sel zéér zacht laten koken, gedurende ongeveer 30 minuten. De massa daarna laten afkoelen. Voor de eieren het custardpoeder met een gedeelte van de koude melk aanmen gen. De rest van de melk aan de kook brengen met wat zout. Het aangemengde custardpoeder er door roeren en de mas sa even laten doorkoken. De suiker toe voegen. De pudding overdoen in 8 met koud water omgespoelde eierdopjes en koud laten worden. De puddinkjes op een schaal storten i de i de i i nestje omheen schikken. FAASTAART 3 eieren. 90 g (114 kopie) bloem. 90 g (3« kopje) suiker, zout. 40 g (2/3 kopje) havermout. 100 g boter of margarine. 50 g 3 eetlepels) poedersuiker, wat melk. marasquin-essence. iets cacao. 2 It 3 geconfijte vruchtjes of wat jam. 3 paaseitjes. De eieren scheiden in dooier en wit. De eiwitten zeer stijf kloppen De eidooiers en wat zout bij de eiwitten voe gen. De (gezeefde) bloem zeer voorzich tig met de eimassa vermengen. Het deeg in een ingevette en met bloem bestoven (spring) vorm overbrengen. De taart in een matig warme oven in 20 minuten gaar en lichtbruin bakken. De taart uit de oven nemen, even in de vorm laten afkoelen, uit de vorm nemen en laten uit dampen. Wanneer de taart afgekoeld is. deze halverwege de hoogte doormidden niiden en met een laag crème au beurre •uilen. De taart aan de zijkanten met crème au beurre bestrijken. De opstaan de kanten door geroosterde havermout wentelen. Het bovenvlak van de taart met crème au beurre bedekken en met een in 6 gelijke punten verdelen. 3 van deze punten met geroosterde havermout bestrooien, de 3 overige met geconfijte vruchtjes of met jam garneren. In het midden van de taart met behulp van twee theelepeltjes een hoopje chocolade crème au beurre plaatsen. Dit uithollen, zodat een nestje gevormd wordt. In het openingetje 2 3 paaseitjes plaatsen. Op de taart een paaskuikentje zetten. au beurre maakt men door de boter of margarine met de gezeefde poedersuiker te vermeneen en geleideliik, onder goed roeren, enige druppels melk bij de massa te gieten. De crème au beur- e op smaak afmaken met marasquin- Chocolade-erème au beurre verkrijgt ien. door aan marasquin-erème au beur- e iets cacaopoeder toe te voegen. CHOCOLADE-CAKE 200 g (bijna 3 kopjes) zelfrijzend bak meel, 100 g (2/5 pakje) boter of marga- 200 g (l^ikopje) suiker, 2 eieren, Vt dl (7 eetlepels) melk. iets zout; 20 g (bijna 3 eetlepels) cacao, 40 g 2Vt eet lepel) suiker, 1% eetlepel melk. De boter of margarine met de 6ulker zacht roeren. Het zout er bij doen en één de eieren er doorheen roe- nassa een tijdlang kloppen tot schuimig is. Het zelfrijzend bak meel zeven. Het gezeefde meel en de dl melk om beurten bij kleine hoe veelheden door het beslag roeren. Het deeg in tweeën splitsen en aan één helft het deeg de cacao, de suiker en de 114 eetlepel melk toevoegen. Een cake- (of wonderpan) vet maken, met bloem bestuiven en eerst een gedeelte het lichte beslag er in doen, vervol- wat chocoladebeslag. dan weer licht beslag, enz. totdat alle beslag in lagen in de vorm is overgebracht. De cake in een matig warme oven (of volgens de gebruiksaanwijzing in een wonderpan) gedurende 1V« a 114 uur bak ken. De cake uit de vorm laten glijden r of treefje nog even la ten uitdampen. FAILLISSEMENTEN. Opgegeven door Van der Graaf Co'a Bureaux voor de Handel N.V. Afd. Handels informaties. Amsterdam. UITGESPROKEN: 7 April: H. G. Kopper*. Dorpstraat 79. Warmond, zaakdoende onder delsnaam „De Brandarls", handel fn 'bleien, bootmotoren en scheepsbeno digdheden. R.-C. mr R. frlns. Cur. mr J. G. Bergmeijer. Wijttenbachweg 44. Oegstgeest OPGEHEVEN: 7 April G.V. Chem. Fabriek .Viga" te De Zilk. gem. Noordwijkerhout. Zilkerduinweg 80a—82a en haar vennoot U. Wlers. dr D. Bakkerlaan 35, Bloemen- aal. VERNIETIGD: 31 Maart. J. F. Braun. ma- ufacturier. v. d. Endenlaan 57, zaakdrljven- e Mariastraat 10, Hillegom. Na gedaan Sultan van Djokja te Batavia aangekomen De Sultan van Djokja. die in het repu blikeinse kabinet minister zonder porte feuille was, is gisteren met het vliegtuig de Unci te Batavia aangekomen, o.a. vergezeld van de republ. ministers van openbare werken en verbindingen. Hun komst houdt waarschijnlijk verband met de voorconferentie, welker begin 14 April verwacht wordt Zelf reide zij, geko- te zijn om contact op te nemen met republikeinse persoonlijkheden. Naar aanleiding van de uitspraak van dr Van Royen over de mogelijkheid, dat de B.F.O. in de Nederlandse delegatie worden opgenomen, verklaarde Sul tan Hamid II als voorzitter der B.F.O, dat dit niet in de bedoeling dezer instel ling ligt Moh. Roem wordt morgen in Batavia verwacht

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3