rm OP SM hoort SAL ATA! Leidens raad aanvaardde voorstellen inzake vlag en wapen zonder discussie B. en W. namen motie-van Oyen (Zondagswet) voor kennisgeving aan Giefde NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 DINSDAG 12 APRIL 1941? Een onderwijs-perikel De gemeenteraad van Leiden verga derde gistermiddag. Tweemaal ging over in geheime zitting. Burgemeester jhr mr F. H. van Kin schot verheugde zich over het herstel van de heer J. C. van Schaik. wethouder van onderwijs, en verwelkomde hem har telijk. Een applaus onderstreepte deze woorden. Wethouder Van Sohaik zegde hiervoor dank, alsmede voor het bij de behandeling der begroting gezonden tele gram met de beste wensen. Mej. J. A. Beerens werd overgeplaatst van de o.l. school Zuidsingel A r opl. school voor u.l.o. Langebrug onderwijzeres aan de opl. school Drie- Octoberstraat werd benoemd mej. M. H. Goedman: tot onderwijzeres aa school Zuidsingel A mej. M. L. Vrij; tot stadsvroedmeester werd herbenoemd prof. dr A. J. M. Holmer (t.m. 30 Sept. 1949). De prae-adviezen inzake diverse zoeken van schoolbesturen werden alle aanvaard, zulks na een opmerking heer Knuttel (comm.). Deze voor stellen werden reeds vermeld. Idem de verschillende begrotingswijzigingen. „De mens en zijn arbeid Aan de tentoonstelling „De mens zijn arbeid", einde Augustus te houden, Zal de gevraagde medewerking worden verleend (bijdrage van maximum f8000, garantie van maximum f 15.500). De heer Riedel (Arb.) vroeg zich af. of de dewerking aan deze opzet wel verant woord is. Bereikt men door de tentoon stelling wel, wie men bereiken wil? Is daarvoor de toegangsprijs niet te hoog? Of wordt de tentoonstelling in school verband bezocht en dan tegen geredu ceerde prijs of zelfs kosteloos? Wethouder Van Schaik antwoordde, dat dit juist het criterium is. De jongeren moeten worden getrokken. Daartoe zal alles worden gedaan. De heer Riedel wilde wel geen dwang, maar toch sterke aandrang laten uitoefenen, om de scholen de tentoonstel ling te doen bezoeken. Öok de heer Knetsch (Prot.-Chr. stond bezoek in classicaal verband vax harte voor, maar de vacantietijd zal daar aan niet medewerken. De heer Wilmer (K.V.P.) betreurde dit eveneens. Is er geen andere week te vinden? Ook spr. wilde het bezoek door scholen sterk doen bevorderen. Idem de heer Schüller (Arb.), die bovendien de toegangsprijs van f 1 te hoog achtte. De heer Woudstra (Prot.-Chr.) ech ter meende, dat het vaststellen van dc toegangsprijs niet op de weg der ge meente, maar op die van het tentoonstel- •lingscomité ligt. Weth. Van Schaik verklaarde nog maals, dat alles zal worden gedaan, dc kinderen en vooral de grotere jongens naar de expositie te trekken. De ten toonstelling was niet later te stellen, om dat er twee schoolgebouwen bij betrok ken zijn. De inspectie zou het niet goed vinden, dat een latere week werd geko zen. Trouwens: bij de feesten op 31 Aug. waren de onderwijzers ook steeds pre sent. Bij collectief bezöek zal een geredu ceerde toegangsprijs géiden. Rechtsherstel Zonder discussie werden aangenomen de voorstellen tot het verlenen van eer jaarlijkse bijdrage aan het Speurwerk fonds van de N.V. tot keuring van elec- trische materialen te Arnhem (K.E.M.A.) en tot het goedkeuren van de rekening en verantwoording 1947 van de Armen- Na een langdurige geheime zitting aanvaardde deQZaad ook het voorstel herstel van het nadeel, dat verschillende ambtenaren in 1941'45 hebben geleden, doordat verbetering van hun positie op grond van politieke motieven, in die ja ren achterwege is gebleven. De heer Frohwein (V.V.D.) zag mei de belastingen graag een regeling getrof fen, dat de bedragen die de ambtenaren te goed hebben niet per één maand den belast. De heer Knol (Prot.-Ohr.) Tam ini au Elst» Over-Betuwe deed een soortgelijke suggestie. Wethou der Menken deelde mede, dat reeds overleg heeft plaats gevonden. De twee reeds gepubliceerde voorstel len inzake het instellen door de ge meente van een rechtsvordering tegen de Ned. Uurwerkfabrieken N.V. te Amster dam en tegen René Sleeswijk te Bussum passeerden eerst na een geheime zitting de hamer. Besloten werd tot aankoop van de percelen Pieter Huibertshof 8 (f3150) en Waardgracht 81 (f2150). Financ. instituut Ten aanzien van de stichting „Finan cieringsinstituut Détailhandel Rijnland" merkte de heer Van Oyen (K.V.P.) op, dat er niet veel verandert. Men kan toch al naar de Volkscredietbank en boven dien verkopen sommige middenstanders al op afbetaling. Toch was spr. niet tegen het voorstel, wanneer maar kan worden toegezegd, dat er voldoende controle zal worden uitgeoefend. De consumenten moeten niet de kans krijgen, te veel crediet op te nemen, anders komen ze toch in de put, met name de jonggehuw den. De regeling gelde alleen voor de allernoodzakelijkste gevallen. De heer Ligtvoet (Arb.) toonde zich van harte voor het ontwerp, in het belang van het publiek en van de winke lier. De heer Van Weizen (comm.) be twijfelde, of met dit voorstel wel wordt bereikt, wat men er mede beoogt. „Men moet niet vergeten", aldus de heer Frohwein (V.V.D.)„dat het in stituut nog in de kinderschoenen staat. De idee moet nog groeien. Het doel is, de belangen èn van de consument èn van de middenstander te behartigen." Spr. hoopte, dat de grote warenhuizen niet de kans zouden krijgen, zich aan te sluiten. Anders staat het met de afbetalingszaken. Deze voelen er reeds veel voor. zich aan te sluiten, en dat is toe te juichen. De heer Hendriks (Prot-Chr.) bleek niet geheel van hetzelfde gevoelen als de heer Frohwein t.a.v. de warenhuizen. De grote aantrekkelijkheid van het instituut zag spr. in de mogelijkheid om na te gaan, wat een bepaalde consument op afbetaling koopt, zodat deze niet boven zijn vermogen gaat en uitwassen worden voorkomen. De heer Knetsch (Prot.-Chr.): Suc ces is alleen verzekerd, wanneer het ver kopen op afbetaling zonder het finan cieringsinstituut verboden wordt. Wat de warenhuizen betreft, wie moet uitmaken, ver men kan gaan? „Hoeveel haren in paardestaart?" Wethouder Van der Kwaak (Prot.- Chr.), de sprekers beantwoordend, zeide, eerst niet zo enthousiast tegenover dit „omgekeerde sparen" te hebben gestaan Wanneer men echter de motieven laat spreken (er zijn niet alleen materiële, maar ook ideële, sociale), komt n andere gedachten. Het instituut een centraal punt, van waar uit c kopen van de „klanten" kunnen worden overzien. Het is ook aanzienlijk deliger voor de aanvragers. De beun hazen wordt voor een belangrijk deel de wind uit de zeilen genomen. Wat de warenhuizen betreft, dat zoeken de mid denstanders zelf wel uit. Evenzo, hoe de zaken van het instituut moeten worden gefinancierd (dit op een vraag va: heer Ligtvoet). Op een informatie de heer Riemens, of de Leidse midden stands-centrale in deze -kwestie gehoord i, deelde de wethouder mede, dat op de vergaderingen de verschillende midden standsverenigingen waren vertegenw digd. Ook in het comité. Het voorstel tot medewerking werd hierna z.h.s. aanvaard. Vlag, wapen en Zondagswet De voorstellen inzake het wijzigen het wapen der gemeente (ontwerp van de vereniging „Oud-Leiden") en tot het aststellen van de vlag der gemeente werden z.h.st. aangenomen, het laatste een opmerking van de heer Schüll (Arb.).' Bij de mededelingen was het bericht van B. en W.. dat het college de door de raad aanvaarde motie-Van Oyen (K.V.P.) inzake het verbieden van bioscoop- er toneelvoorstellingen op Eerste Paas- Pinkster- en Kerstdag voor kennisgeving had aangenomen. De heer Va sprak'aan het einde der vergadering zijn teleurstelling hierover uit. Spr. meende te mogen zeggen, dat het grootste deel der burgerij achter zijn motie stond. Na de raadsverkiezingen hoopte spr. met de zelfde motie terug te komen. Om des tijds wille werd het voorstel tot wijziging der vermakelijkheidsbelas ting aangehouden. De rondvraag leverde weinig op; orr :s uur volgde sl-uiting. Onverwachte discussie over een voorstel Ondenvijs-financiering Onverwachte discussie ontlokte het voorstel van B. en W. tot het beschik baar stellen van gelden voor voorzie ningen aan de centrale verwarmingen in enige schoolgebouwen, de HBS en het politiebureau. Het voor deze voorzienin gen benodigde bedrag van f 150.000 wil den B. en W. ten laste brengen van de kapitaaldienst, met de bepaling, dat dit bedrag over 15 jaren uit de gewone dienst zou worden afgelost. De heer Wilmer (KVP) achtte deze handelwijze «niet juist. Hij wilde het be drag gesplitst zien Of kan t a.v. het bijzonder onderwijs eenzelfde weg worden gevolgd, zo vroeg spr zich af, en kan het bijzonder onder wijs dus lenen voor grote uitgaven, n aflossing in 15 jaren? Indien dat mocht zijn, wilde spr daarover graag een toezegging van B. en W. ontvangen. Indien niet, dan zou de gelijkstellinj doorbroken zijn. Nadat de heer A. van Dijk (KVP) nog enkele technische bezwaren had wikkeld, verdedigden de wethouders Schaik de redactie van het voorstel. Een toezeg ging, als door de heer Woudstra vraagd, kon niet worden gedaan. onderhoudskosten betreft, niet op de zegden B. en W., bij monde kapitaal-, maar op de gewone dienst geplaatst. Ook de heer Woudstra (Prot.-Chr.) kantte zich tegen het plaatsen van het bedrag op de kapitaaldienst. Spr had gemist de splitsing van de kosten in kosten voor vernieuwing, voor uitbrei ding en voor onderhoud. Het uitsmeren periode van 15 jaar achtte spr juist voor wat betreft de kosten van onderhoud en vernieuwing. Spr kw^m _er voorts tegen op, dat de kósten op één "voorstel werden geplaatst, dus zowel die Van de lagere scholen als de HBS en het poliitiebureau. De ge volgen, voortvloeiend uit de verantwoor ding van deze kosten, zijn zo verschil lend, aldus spr. Dit financieringssysteem, aldus spr., heeft gevolgen voor het bijzonder onder- (dat zijn exploitatievergoeding im- krijgt afgemeten naar de kosten het openbaar onderwijs; de moge lijkheid bestaat, dat het bijzonder onder wijs, dat ook voor grote uitgaven staat, daartoe thans niet voldoende gelegenheid krijgt.) Rijkstuinbouwschool voor d® Bloembollenteelt te Lisse Het diploma der school werd toege kend aan: H. J. Alkemade, Noordwijk; G. H. Th. v. d. Berk, Sassenheim; J. Bon- kenburg, Heemstede; G. F. J. Eldenng, Sassenheim; M. W. v. d. Eist, Hillegom; T. Groot, Enkhuizen; H- Grullemans, Lisse; S. J. v. Haaster, De Zilk; C. W. Klaveren, Lisse; A. Koppenaal, Lisse;- Nieuwenhuis, Lisse; J. Nieuwenhuis, Sassenheim; L. H. v. Noort Noordw.hout; J. Pijnacker, Lisse; C- L. A. J. v. Reisen, Sassenheim; J. B. M. Roozen, Heemstede; J. Ruygrok, Wassenaar; W. N. Segers, Lisse; W. A. Veldhuyzen van Zanten, Lisse; J. C. Verburg, Bergen (N.-H.); H. Verdegaal, Sassenheim; J. J. M. v. d. Weijden. Hillegom. Distributievaria De inlevering van naamlijsten bij zondere arbeid dient te Leiden te ge schieden op 13, 14 of 16 April. Men lette op de op de formulieren gestempelde datum. Textiel-detaillisten te Leiden die- en i.p.v. Vrijdag 15 April (Goede Vrij dag) in te leveren op Donderdag a s de zitter toe, dat na de aanbesteding splitsing der kosten zal worden gemaakt en dat de onderhoudskosten ten laste van de gewone dienst zullen worden gebracht. Dit zal worden verwerkt in het voorstel tot het wijzigen van de begroting 1949, dat in de volgende vergadering deze zaak aan de orde zal komen. Het voorstel werd hierna z.h.s. GEZELLIGE AVOND VAN „PHILIDOR". Ter gelegenheid van het feit, dat drie van haar vijf tientallen in het pas beëin digde seizoen kampioen zijn geworden, organiseerde de Leidse schaakclub „Phi- lidor" gisteravond een gezellige avond. De voorzitter van de club, de heer P. Herfkens. feliciteerde nogmaals de kam- ïen en drukte vooral het eerste tien tal op het hart, om alle krachten in de promotiewedstrijden in te spannen. Phi- lidor I moet nu eindelijk eens hoofdklas- vorden, zo zei hij. Vervolgens werd zeer genoegelijke gongwedstrijd ge houden met een tempo van 10 seconden per zet. Voor de winnaars was er een aantal aardige prijsjes. De leiding van deze „bliksemwedstrijd" was bij de eerSte wedstrijdleider, Jac. Gal jaar d, in uitste kende handen. WIJDINGSDIENST KOOIKAPEL. Donderdagavond om 8 uur zal in de Kooikapel een wijdingsdienst worden be legd. Ds P. W. Spruyt zal spreken over Hebr. 1312 en de heer Joh. de Groot >ver Hebr. 1313. Het wijkzangkoor .Irene" o.l.v. de heer J. Bontje en de heer Jac- Wijnbeek, declamator, zullen medewerking verlenen. SPREEKUREN B. EN W. De burgemeester van Leiden zal mor gen (Woensdag) geen spreekuur houden. De wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik, zal voorlopig des Woensdags spreekuur houden van half 12 tot half 1. EN HOOFDPOOS I HORMONEN en VITAMINEN. Tamme vergadering van Bloembollencultuur bracht wijzigingen in handelsreglement Stemtabel niet veranderd (Van een onzer verslaggevers). Toen voorzitter Van Nispei dc laatste keer gisteren zijn hamer liet vallen, had hij alle reden om tevreden :tjn: de 207de algemene vergadering „Bloembollencultuur" was bijzonder vlot verlopen. Bovendien had de afde ling Grootebroek za juist het hoofdhe- bcdankt voor wat het de laatste tijd had weten te bereiken. Een „motie vertrouwen" dus, en dat juist van deze afdeling! Het voorstel tot wijziging van de stem tabel was reeds eerder afgeketst, maai de stemming had toen plaats gevonden aan het einde der vergadering, toen ve len al huistoe waren. Daarom was hel op de agenda geplaatst met het zelfde resultaat. De kwestie der omzetbelasting is thans i kannen en kruiken. Boven de o eengekomen prijs kan de verkoper bedingen, dat 2/3 van het percentage berekend over dat deel va koopprijs, dat de koper na aftrek de diverse heffingen en kortingen netto ontvangt, aan de koper in rekening wordt gebracht. „In verband met de in gladiolen voor komende ziekten en de werkwijze van de P.Z.D. moet een reclametermijn van acht dagen als te kort worden beschouwd De gronden, die enkele jaren geleden aanleiding gaven, de reclametermijn verlengen, zijn nog onverzwakt aam Aldus het rapport van dé cc ad hoe. Daarom werd na heel weinig gesputter de termijn 8 op 14 dagen gebracht. zo, dat wijzigingen of aanvullingen van het handelsregie ment in werking traden een maand ni publicatie. Dat vond het hoofdbestuur beetje lèJlg- Voorgesteld werd: drie dagen na püKicatie in het orgaan. Met algemene stemmen aanvaard. Om de voorgestelde wijzigingen en 'aanvullingen van hei reglement te be studeren en be-adviseren, bestond er tot dusverre een commissie uit de Bond van bloembollenhandelaren en de Alg Ver De conclusies kwamen dan in een alge- ergadering. Deze cc evenwel niet vast en zo moest voor ieder oorkomend geval een nieuw ie worden benoemd.soms met leden, die helemaal niet thuis waren in he' reglement Er waren nog enkele bezwa Vandaar het voorstel, een vaste missie voor het handelsreglement de bloembollenhandel" te benoemen leden plus een voorzitter, eerlijk verdeeld). Nadat de vragers rustgesteld, ging het voorstel met 26666 door. De betaaldatum Om het teerste punt, de betaaldatum, behoefde men zich nu niet druk te ma ken. De Bond van bloembollenhandela^ ren heeft immers bakzeil gehaald. En dê commissie, die toch wel gauw be- „Mary, ik hou van je" Voor de kunstkring „Het Schouw spel" werd gisteravond door de „Haagse Comedie", onder regie'van Cees Laseur, het blijspel van Narman Krasna, „Mary, k hou van je", opgevoerd Daar dit stuk lit seizoen door hetzelfde gezelschap reeds eerder werd opgevoerd, zullen het thans niet bespreken en volstaan met deze mededeling. HAAGSE POLITIERECHTER. Een i bui! ,Ik had nu eenmaal zo'n bui," luidde t verweer van de dienstbode J. M. van die' in haar betrekking te Lisse f 186 had gestolen. Wat ze verder met het geld wilde beginnen, bleek niet erg duide- ijk en verdachte zei. dat ze het ook niet wist. De Officier wilde verdachte, die thans in een inrichting verblijft, nog een kans geven buiten de gevangenis te blij- :n vroeg drie maanden gevangenis straf voorwaardelijk met drie jaar proef tijd. De rechter veroordeelde daartoe. Ds D. M. Verniet Ds D. M. Vermet, em. pred. bij de Ned. Herv. Gemeente van Leidschendam en hulpprediker bij de Herv. Gemeente van Leiden, die. zoals bekend, in een gedeelte wijk V („Staalwijk") werkzaam is, zal worden belast met de geestelijke ver zorging van de patiënten in het Acade misch Ziekenhuis. Dit werk zal drie dagen per week in beslag nemen. noemd zal worden, kan meteen aan de slag. Wel ontlokte deze kwestie nog tal van vragen; wel was er nog wat wan trouwen te overwinnen; ook doken weer verschillende tegenstrijdigheden tussen „Noord" en „Zuid" op. De afdeling Lisse wilde weten, hoe het nu precies in zijn werk was gegaan met de demonstratietuin te Hillegom. Was nu werkelijk geprobeerd, het zo goedkoop en tegelijk zo goed mogelijk voor elkaar te krijgen? Voorzitter Van Nispen ant woordde, dat -het werk was uitgevoerd door de dienst voor openbare werken van Hillegom en dat die er heus geen „goeie" aan had gehad. Tenslotte vroeg de afdeling Obdam. of het mogelijk zou zijn, dat als minister Mansholt de teelt van tulpen en narcis sen ook vrijgeeft, hij dit vooral tijdig bekend zou kunnen maken. Of het hoofd bestuur dat even wilde doorgeven! De afdeling Noordwjjkerhout wilde weten, of de kwekers er dan niet in ge kend worden, als een dergelijke beslis sing wordt genompn. Hierop repliceerde de voorzitter, dat het vak meer dan eens de kans heeft gekregen, zich uit te spre ken, maar dat nooit heeft gedaan. Daar- :m zal de minister nu zelf beslissen' Hilariteit). Maar toen er gevraagd werd, vaarom de minister zich dan nooit ge stoord heeft aan het besluit van twee jaar geleden (het voorstel-Grootebroek: wég met-de sanering),'toen toonde voor zitter Van Nispen zijn diplomatieke ta lenten De tol bij Warmond blijft de raad prikkelen Bijdrage aan de nieuwe brug thans definitief bepaald Onder voorzitterschap M. E. von Fisenne kwam de raad gister avond bijeen. De heer C. J. de Vromen was afwezig. De voorzitter herdacht pas toor A. J. Oudejans en de gesneuvelde G. Spierings. Besloten werd een adres van rouwbeklag aan de familie van de laatste te zenden. Ingekomen stukken -en mededelingen: de eendenkooi is verpacht aan de heer J. Reuser uit Alem voor f 2003 (ten hoogste was toegestaan f 3000). In Mei hopen de raadsleden een excursie naar de kooi te maken. De heer Weyers vroeg nadere inlichtingen inzake de bezoldiging de onlangs aangestelde waterfitter. De raad wilde eerst afwachten, of deze vol doet, een volle dagtaak heeft en zijn di ploma haalt. Bij een ter zake overgelegd schrijven deelde de voorzitter mede, dat het bedoeling ligt, op 25 April a.s. in hotel „De Zon" een voordrachtavond te doen houden, waarbij verschillende deskundi gen zijn uitgenodigd, om hun zienswijze uiteen te zetten met betrekking tot de toekomstige ontwikkeling van Warmond, zowel op landbouw- en industriegebied als recreatie-centrum. Tot leden der commissie wering school verzuim werden benoemd de heren prof dr Willebrands, J. Luijten, Th v. d. Zalm, H. Moret. D. van Beek en S. G. van Stijn. Na enkele minder belangrijke_ punten kwam ter tafel een voorstel tot het definitief vastleggen van de ge meentelijke bijdrage in de kosten nieuwe aan te leggen brug O' Oegstgeester kanaal, welke bijdrage door B. en W. was bepaald op f 6500. De heer Van Bladel juiohte het voorstel ker toe, omdat hierdoor een verbetering tot stand komt, die dringend nodig Hij zag echter in deze zaak nog een dere zijde. Door deze verbetering zal de waarde van de tol weer stijgen en zal het steeds moeilijker worden, om tot af koop van dit obstakel te geraken. Het be vreemde spr. ten zeerste, dat er door het rijk niets kan worden gedaan, o middeleeuws product op te ruimen. VERGEET U NIET: De EERSTE LÉS van onze FOTO-CURSUS begint morgenavond, 8 uur, in de bovenzaal van „DEi DOELEN", Rapenburg 2. Deelname kosteloos. bfö - ciné an Wolfslag v.k.C tëéar] Lisse krijgt nieuwe industrie, die werk biedt vrouwelijke arbeidskrachten aan Bloemententoonstellingen en de Zondag Gisteravond was de raad van Lisse ijf uur in vergadering bijeen. De open bare zitting werd onderbroken door een (geheime van ruim twee uur. We willen beperken tot de voornaamste punten, a een geheime zitting werd zonder verdere bespreking besloten, een perceel grond te kopen van de erven Ten Hagen en de heer Blokhuis, zulks voor industrie terrein i.v.m. een aanvrage door de C.V. Lagermann en Wiggemann's Bedrijfs kleding en Confectiefabriek te Amster dam. Het bedoelde terrein ligt in het ver lengde, van _de Wagenstraat achter de per celen, die langs de Hereweg staant en heeft een grootte van 5700 m2. Hiervan kan reeds direct 2000 m2 aan de genoem de C.V. worden verkocht, terwijl de rest j kan worden bestemd vooi dustrie of andere doeleinden- Op het verkochte perceel zal „lichte" industrie worden gevestigd, i ongeveer 200 vrouwelijke arbeidskrachten werk zullen vinden. Om direct deze vestiging te maken, werd besloten, aan de C.V. te verhuren de voormalige kleuterschool, voor de tijd van 10 jaar of minder, totdat het eigen lijke bedrijf zal zijn gebouwd. •erd betreurd, dat hier niet meer mannelijke krachten zullen kunnen wer- r B. en W. achtten het, met het oog op vestiging van andere industrieën gewenst, tot de verkoop over te De Wagenstraat zal nu worden doorgetrokken tot het zgn. „Laantje van Blokhuis", dat op de Hereweg uitkomt bij de heer Van der Burg. Met tegenstemmen van de heren Schol- in en Steenwinkel werd besloten, dat an gemeentewege op 30 April a.s. an motorwedstrijd zal worden georgani seerd. De tegenstemmers achtten dit niet op de weg va'n de gemeente te liggen- Voorts werden de statuten van de Stich ting Gemeentelijk Sportpark vastgesteld. Nodig is, dat de organisatie van het park betere banen wordt geleid en dat er i raad van beheer wordt ingesteld, arim drie raadsleden fcitting zullen hebben plus zeven personen uit sport kringen. De aanschaffing van pen zandstrooier een motorgrasmaaier werd aanvaard. De openluchtbloemententoonstellingen hebben in de geheime vergadering een langdurig punt van bespreking gevormd. Naar aanleiding hiervan vroeg de heer Scholte hoofdelijke stemming. De heer A. de Vries betreurde het, dat de ten toonstellingen op Zondag geopend zullen zijn, waardoor vele vakgenoten uit Lisse, Hillegom en Sassenheim uitgesloten wor den. De heer Steenwinkel had alle lof voor de opzet en het vele werk, i verklaarde om bovenbedoelde reden te- zullen tegenstemmen. Zelfs vooraanstaan- lust", hebMn zich moeten terugtrekken. Spr. deed een beroep op de „burgerva der". De herén Blltterswijk en Tibboel Waren van "andere gevoelens. Na een te maar heftigé duscussie in het openbaar werd het voorstel tot het verlenen var een renteloos voorschot aangenomen; te gen de heren Scholte, De Vries en Steen winkel. Bij de rondvraag vroeg de heer Blitters- wijk. of het juist is, dat voor de muziek avond van de Mil. Kapel vrijstelling is verleend van vermakelijkheidsbelasting. De voorzitter antwoordde, dat dit inder daad is gesohied op grond van art. 6 der verordening. De heer Van Leeuwen zeide, dat een tekort van deze avond, mede ont staan doordat de NZH haar belofte niet gestand heeft gedaan om voor voldoende reizigersvervoer te zorgen, niet op deze wijze verantwoord is. Hier wordt een pre cedent geschapen. De heer De Vries vroeg, of de organisatoren van de zan gersavond op 19 A-pril dan ook vrijstel ling krijgen, als er een tekort is. Dit is niet juist. De heer Steenwinkel vroeg stopzetting an de oefeningen van de motorraces tijdens begrafenissen. Dit werd toegezegd. Hierna sluiting. De voorzitter zeide. dat iedere tol rech ten en verplichtingen heeft, maar bij die teWarmond kan alleen van rechten wor den gesproken. Ook spr. voelde het be zwaar van de heer Van Bladel'aan. maar dit bezwaar mag een zo hoog nodige ver betering niet in de weg staan. Naar spr. ter ore is gekomen, vraagt men als af koopsom van de tol niet minder dan een millioen gulden. De zaak is thans in stu die bij de provincie. Ook is weer een proefproces uitgelokt (zoals men weet door toedoen van mr dr P. G. Knibbe te Leiden). Om de tol in waarde te doen da len, kunnen de autobestuurders omrij- De heer Heitlager vroeg, of er geen bij zondere regeling is te treffen voor de in gezetenen der gemeente, al was het maar voor de wielrijders en de voetgangers. De voorzitter zag in een dergelijk pogen niet veel heil. Hierna werd met alg. stemmen het voorstel van B. en W. aangenomen. Besloten werd het in de vorige verga dering genomen besluit, om „Klein Leerust' 'tot ambtswoning van de burge meester te bestemmen, in te trekken, om dat de burgemeester de woning van d® vorige burgemeester heeft gekocht. Over wat er nu met „Klein Leerust" moet ge beuren, werd beraadslaagd in geheim® Na nog enkele kleine punten en een „rondvraag-met-verlangens", volgde slui ting. Kostbare brand aan de Witte Singel In de achterkamer van het perceel I Witte Singel 25, het zusterhuis van hetl Diaconessenhuis brak gistermiddag brand j uit, doordat de gordijnen in aanraking kwamen met een petroleumkachel. Enig meubilair en studieboeken tot een be-! drag van duizenden guldens gingen in de vlammen op Het meubilair was verzekerd, de stu- dieboeken niet. Nadat personeel van het Diaconessenhuis tevergeefs getracht had het vuur met snelblussers te blussen, 1 heeft de brandweer o.l.v. de commandant met een straal op de waterleiding de rod® haan de kop ingedrukt. LEIDSE AMATEUR-FOTOGRAFEN De Leidse amateur-fotografenvereni ging vergaderde gisteravond in „De Doe len". Deze avond was gewijd aan de uit- slag van de foto-competitiewedstrijd van dit seizoen. De eerste prijs verwierf de heer Hoppenbrouwer, de tweede de heer Forma, de derde de heer Van der Veen en een eervolle vermelding kreeg de heer Hoogwerf-Eikelenboom. Na de prijsuit- reiking gaf de heer Gompelman op vlotte I wijze opbouwende critiek op de ingezon- den foto's. Na de pauze kreeg de verga dering van de heer Hulsbos de bonds-fo- tocollectie te zien. ZILVEREN BLAUWE TRAM Zoals wij reeds berichtten, bestaat de blauwe tram Lëideri-Voorburg-Den Haag- Scheveningên vandaag precies 25 jaar. Ter gelegenheid van dit zilveren jubi leum heeft de N.Z.H.V.M. de vlaggen en vlaggetjes resp. op gebouwen en trams uitgestoken. Aan het feit zal verder geen bijzondere aandacht worden besteed. VOOR DE LEIDSE KANTONRECHTER Op Zondag auto gereden C. M. uit Rijnsburg had op een Zondag in het begin van dit jaar de Kerkstraat aldaar in verkeerde richting bereden en bovendien had hij geen vergunning om op Zondag te rijden M gaf beide feiten maar vertelde de kantonrechter, dat hij zijn moeder naar de R.K. kerk te Kat wijk aan den Rijn had gebracht. De uit spraak luidde f 5 en f 10 boete of 2 en 4 dagen hechtenis. Onrustig, gejaagd? Mijnhardt's Zenuwtabletten Alleen Duyvis maakt Salata HOUDT STAND Door H. Hollander 59) Aan» de avond van deze dag komt do- inee Nelissen plotseling binnenvallen. Hij heeft een mededeling te doen. In de stad ontmoette hij vanmiddag in een commissievergadering Mellema, ja, de grote manufacturier. Die voelt er veel voor. in Westvoort een filiaal te stichten Maar hij wil de voorzichtigheid betrach- n zou het liefst niet willen bouwen Dominee heeft niets gezegd, alleen ge luisterd Zou het misschien mogelijk zijn, dat Bakker zijn winkel en woning aan Mellema verhuurt? Er is ongetwijfeld een goede huur te bedingen. Ongetwijfeld, meent ook Klaas. Een pand. als het zijne, grote winkel, maga- m grote woning, vol gerief, is in een stad als Maasland, wel voor een elf-, twaalfhonderd gulden per jaar te verhu- i. Inderdaad rekent hij. Later nog eens met Sjaan en Gertjan en Dirkje. Laten zeggen, dat de huur duizend gulden Klaas doet het er voor, dan houden nog een driehonderd gulden over, de hypotheekrente is zevenhonderd, om de achterstallige schulden te kunnen beta len, geleidelijk- Lukt het dan, hun plan- uit te voeren, dan kunnen zij zich redden. In Maasland moet dan een klei-j gulden overhoudt, als de hypotheek is Nu komen de mensen in de winkel, ne woning worden betrokken. Het is be- afgelost. Hij kan nu in Holland met Zij herinneren zich opeens dat Klaas ter, dat zij Westvoort verlaten. I voorstellen komen, die ongetwijfeld aan- Bakker nog bestaat. Gemeenteleden, die Zijn reisje naar Holland stelt hij een'vaard worden. Kleinere schulden kan hij Iin geen jaren zich hebben laten dag uit. Liever is hij helemaal niet ge gaan, het kost maar weer geld, beter mondeling de zaak te be spreken dan schriftelijk die af te han delen- Hij kan dan een uitvoerige uit eenzetting geven Als hij nu tot ovei komst met Mellema komen kan, staat hij bij de firma sterker. Vandaar, dat hij dagje wacht. Want de volgende dag praat hij met Mellema, die hij heel goed kent. voelt voor de idee, als de winkel e woning hem bevallen. Hij zal vandaag nog komen kijken. Klaas vraagt twaalf honderd gulden huur. In de Heerstraat worden panden, kleiner dan het zijne, verhuurd voor honderd vijftig. twee honderd per maand. Dan is het zijne wel twaalfhonderd waard. Mellema vindt het veel en vraagt naar de uiterste koopprijs. Kunnen zij op die wijze niet accoord komen? Klaas wil wel verkopen als er een aannemelijk bod is. Goed, ze zullen er nog enkele dagen over denken Tot zolang wacht Klaas dan om aar Holland te gaan- XIV. Wonderlijke uitkomst. Een week later vindt de transactie haar beslag. Mellema bijt door de appel heen. Hij ziet wat in Westvoort èn acht het bij nader inzien beter en voordeliger, te kopen dan te huren. De koopsom, die Klaas heeft bedongen, is ietwat gezakt, toch zo, dat hü nog een vijfduizend iddellijk betalen, firma moet een accoord worden getrof fen. Nog jaren zit hij er mee, althans wanneer de verdiensten, zoals zij die matig hebben berekend, niet tegenval len. Alszij hun plannen kunnen ,We moeten bij de dag leven," zegt Sjaan. „Uit Gods hand" Ze voo: moeilijke dagen De winkel van „Albano" heeft de gor dijnen weer geopend. Mijnheer Lagro begraven. Het leven gaat door. Even heeft Gertjan een idee geopperd: schien wordt „Albano" nu wel minder, nu de chef dood is. Och kom. meent Klaas, er komt een andere chef. n schien wel een pientere Hollander mijnheer Lagro was een Maaslander en er verandert niets. Dat was vóór de transactie met Mellema- Die heeft Klaas doorgezet. De mutatie aan „Albano' wijzigt in de omstandigheden niets. Mellema wil haast maken, nu de kogel eenmaal door de kerk is. Klaas vindt het goed- Verruimd is hij uit Holland terug gekomen. Hij hfeft volledig opening zaken gegeven en zijn verdere plannen medegedeeld. Men gaat accoord met de regeling. Voor het laatst laat de winkel van Klaas Bakker circulaires drukken, die huis aan huis verspreid worden: Wegens totale opheffing der zaak uitverkoop alle artikelen; tegen spotprijzen. de grote komen nu hun koopjes doen. Thans staat de winkel van Klaas vol, terwijl „Albano" leeg blijftEr is nu moed en kracht nodig, om niet in opstand te komen. Het had zo anders kunnen zijn! Tijdens de uitverkoop Gertjan gaat „de boer niet op" en kan* Dirkje c" helpen in de winkel kijken Klaas Sjaan uit naar een geschikte woning Maasland, terwijl ook pogingen worden aangewend, om Gertjan op een kantoor te krijgen. Dat is niet zo eenvoudig. Dirkje zal vlugger slagen, want huishou delijke betrekkingen zijn er genoeg. Met een woning vlot het ook niet bepaald Ze willen klein, maar komen dan tot de ontdekking, dat de kleine woningen te klein zijn voor een gezin sonen. En de grotere zijn te duur. Ze denken er aan. Maasland op te geven en naar Nedervoort te trekken. Het is niet zo ver van de stad, voor het geval Gertjan daar slagen mocht, en de wonin gen zijn er een stuk goedkoper; alleen niet zo gerieflijk. Maar dat is geen zorg; ze zijn bereid, offers te brengen. Er is grote dankbaarheid zelfs, dat hun weg nog zó wordt geleid. Maar tóch blijft de toekomst dreigen: zowel Klaas als Gertjan moeten een betrekking hebben, anders vervallen ze in diepe armoede, willen- ze hun aangegane verplichtingen vervullen, wat moet. (Wordt vervolgd.) niswedstrijden plaats. De dames speelden tegen het dames-team van Kney'.s Works en verloren met 82 Alleen Anneke den Burger en Els Filbry waren een beetje m vorm en wisten ieder een partij te winnen. Al onze dames hadden eng met zenuwen te kampen. De heren deden het niet veel beter en verloren met 62 van de Youth Club Y.M.C.A. Vele partijen werden hier pas in de derde set beslist en dikwijls werd met 2321 verloren. Voor de bridgers was er Vrijdagavond een drive, welke door het Leidse paar VisserVan Egmond werd gewonnen. i Zaterdag was er een groot mixed hockey-tounnooi op de velden van da Leidenaren hadden nog niet erg veel succes in Oxford Vele bezienswaardigheden trokken de aandacht Wanneer men zelf geen sport uitwisse ling meemaakt of mee heeft gemaakt, is het heel moeilijk te begrijpen, wat voor gevolgen deze ontmoetingen hebben. Iedere Leidenaar, die men momenteel hier spreekt, is zeer enthousiast over de vriendschap en gastvrijheid, waarmede hij wordt ontvangen. Ontmoet men een Engelse gastheer, dan is hij zeer gesteld op de vriendschap met de Leidenaren in het algemeen en met zijn huidige gas ten in het bijzonder. Tijdens de maaltij den en vrye avonduren wordt er ovei alles en nog wat gesproken. We noemer sleohts enkele voorbeelden: Koningin Juliana, de politieke constellatie van ons parlement, de Benelux, het Concertge bouworkest, de Hollandse gebruiken bij gelegenheden als St. Ndcolaas, Kerstmis, Pasen, enz., literatuur, en dan natuurlijk de sport in al haar vormen. Zoals men ziet, zeer uiteenlopende onderwerpen, die dikwijls aanleiding geven tot uitvoerige uiteenzettingen onderzijds of een be schouwing beiderzijds. Wanneer we de prachtige colleges be zoeken, dan hebben we hele gesprekken over de bouwkunst. Die colleges zijn werkelijk wonderen van bouwkunst en buitengewoon goed bewaard. Elk college heeft zijn eigen geschiedenis, wapen, be dienden. gebruiken en gewoonten. Mis schien een andere keer hierover De wedstrijden. En nu iets over de wedstrijden. Vrij dagmiddag werd de dameshockeywed strijd gespeeld tussen „Wi-tney" en de Leidse dames. Witney heeft een grote dekenfabriek en toen de Hollandse ploeg daar aankwam, stonden de directeur en de chefs bij de ingang om het team te begroeten. De Hollandse driekleur wap perde op het dak. Na de ontvangst werd het team door de fabriek geleid en daar- werd de wedstrijd gespeeld, welke in 51 zege voor de Leidse dames ein digde. Het overwicht van de onzen was groot, doch niettemin was het een aar dige wedstrijd. Na de match volgde een thee bij de directeur thuis, 's Avonds werd in de grote, goed' ingerichte ont spanningstaal der fabriek een bonte avond aangeboden. Diezelfde avond vonden ook tafel-ten- Zoeken iverd beloond Toen gisteren een automobilist op het emplacement van de N.S. aan de Haagweg uit zijn wagen stapte, waai de door de sterke wind een enveloppe met f 4000 uit zijn handen. Na enige tijd ijverig gezocht te hebben, gaf de automobilist de moed op, maar twee 15-jarige meisjes zetten de speurtocht onverminderd voort. En hun doorzet ten werd beloond. De enveloppe werd onder een wagon gevonden. De meis jes werden ieder met f 25 beloond. Milham Ford school. Alleen het zien van. de velden wa9 al een groot genoegen: Ze waren als een biljartlaken zo glad. Het tournooi was uitstekend bezet (12 elftallen) en de publieke belangstelling was goed te noemen. Leiden kwam met twee elftallen in he*, veld, waarvan het A-team de finale bereikte tegen da Oxford-Hawsk. Er werd tweemaal tien minuten gespeeld en daar de wedstrijd in een gelijkspel eindigde (00), moes ten corners de beslissing brengen. Leideni verloor me*. 2 tegen 1 corner Jan v. d. Feen reikte de captain der tegenpartij na afloop een tegeltje met het Leidse wa- aan. 's Avonds was er voor da hockey-ers een toneelvoorstelling met romantic musical in het New-Thea ter. De bridgers hadden 's middags een diner in Liinton Lodge met daarna een wedstrijd. De uitslag is nog niet bekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2