Idicuioc feihicffeGTiwranl Geallieerden laten Duitsers nog niet volkomen vrij Wist U MAANDAG 11 APRIL 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir eD redactie Tel 20408 Abonne menten Tel 22710 Adverteotieafd Tel 23375 Postrekening 58930 ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal; 1 35 per maand; 0 32 per week ADVERTENTIËN: ƒ018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) HOOFDREDACTEUR: Dr E DIEMER. CHEF-RED J H. W J ENSERINK. DIRECTIE: F DIEMER CHRISTEL! JK-NATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Dertigste jaargang No 7787 „StantoasUcli l« Qtjebleoea myn bert In tegfjeaspoct" Organisatie Bloembollencultuur Zie pagina 2 HET NIEUWE BEZETTINGSSTATUUT Controle op ontwapening, verbod van burger luchtvaart en buit. betrekkingen blijft De instelling van een „federale West-Duitse republiek" door de geallieerden, vol gens het plan van Acheson, Bevin en Schuman, zal de Duitsers niet volledig onder het toezicht van Amerika, Engeland en Frankrijk vandaan halen. Want het nieuwe bezettingsstatuut is nog aan vele beperkingen gebonden. Gisteren werd de tekst, namens de Westelijke geallieerden, aan het presidium der constituerende vergadering te Bonn overhandigd. Zy was vergezeld van een verzoek om commen taar. Aan de premiers der elf West-Duitse staten werden afschriften verstrekt, met hetzelfde verzoek. behoort tot de bevoegdheden der in te stellen Hoge Geallieerde Commissie. In dien de Duitsers daarvoor geallieerde toestemming ontvangen, zullen zij echter ook mogen handelen op het terrein, dat de Hoge Commissie voorbehouden blijft De bezettingsautoriteiten behouden zich het recht voor om op instructie van regeringen geheel of gedeeltelijk de oefening van het volledige gezag te her vatten. indien zij menen, dat dit nood zakelijk is. De Duitse federale regering en de re geringen der Lander zullen, na de geal lieerden te hebben verwittigd, wetten mogen geven. Ook amendementen op de federale grondwet vereisen geallieerde goedkeuring. Na 12 maanden en in elk geval bin- m 18 maanden, na de inwerkingtre ding. zullen de bezettingsautoriteiten het statuut herzien. Radio-Moskou noemde het nieuwe tuut een „definitieve vernietiging de accoorden van Potsdam." allieerde militaire gouverneurs hebben op Donderdag a s een bijeenkomst be legd te Frankfort, waar de leiders va Duitse parlementaire raad en de n: ters-presidenten van de „Lander" hun commentaar zullen kunnen leveren. In de officiële tekst, die Clay, Koenig en Robertson, uit naam van hun landen bekend maakten, wordt o m. gezegd, dat aan het Duitse volk zelfbestuur wordt gegeven in de hoogst mogelijke graad, die met de bezetting in overeenstemming is. De beperkingen, waarover reeds Za terdag gemeld, bestaan uit: a. Blijvends controle op de ontwapening en demili- tarisatie, met inbegrip van de aangren zende gebieden van wetenschappelijk derzoek; b. verbod en beperkingen de industrie en de burgerluchtvaart; controle op het Ruhrgebied, herstelbeta lingen. buitenlandse belangen in Duits land en vorderingen op Duitsland, tegen gaan van het vormen van kartels: d. het onderhouden van buitenlandse betrek kingen blijft onder toezicht, evenals bui tenlandse handel en wisselkoersen: e controle op verplaatste personen en toe lating van vluchtelingen; f. bescherming van geallieerde strijdkrachten en gers; g. controle op verzorging en handelingen in Duitse gevangenissen personen, die wegens Nazi-activiteit zijn gevonnist. Het onder a. tot g. genoemde Tito: laten de kapitalisten zich niet vergissen „Joegoslavië zal niet het voetspoor var de imperialisten drukken en de oorlogs stokers en reactionnaire elementen in de kapitalistische landen vergissen zich, als zij een wijziging in Joegoslavië's houding verwachten, aldus verklaarde maarschalk Tito Zaterdag op het congres van het Volksfront te Belgrado. Hij beschuldigde verder het Kominform van het Marxis- tisch-Leninisme af te wijken en zei be- wijzen in handen te hebben, dat „zich in verschillende communistische partijen, zelfs onder de hoogste leiders, agenten van bepaalde kapitalistische staten be' den". „Joegoslavië wil met de Westerse mogendheden handel drijven", aldus Tito, „om te kopen wat het nodig heeft en te verkopen, wat het kan missen". Kind, dat in 30 m diepe wel viel, overleden In het afgelopen weekeinde is men te San Marino in Californië met man en macht bezig geweest om te proberen het driejarige meisje Kathy Fiscus, die. zo als in een deel onzer edities gemeld is, Vrijdag j.l. in een dertig meter diepe, nog geen 40 cm- brede, uitgedroogde wel was gevallen, tijdig te bevrijden. Met graafmachines en bulldozers is de buis uitgegraven, doch toen men in de af gelopen nacht de bodem bereikte, was het meisje reeds overleden. De vader was juist' teruggekeerd uit de hoofdstad, waar hij gepleit had voor het treffen Van maatregelen ter afdekking van ver laten wellen. JODENVERRADER TAK KRIJGT IN CASSATIE 14 JAAR De R. v. C. wijzigde Zaterdag de 15 J. gev.straf, die de 42-j. Hagenaar W. B. C. Tak van-het A'dams B. G. had gekre gen wegens Jodenverraad en mishande ling in het kamp „Erica" te Ommen in 14 jaar. TELEFONEREN MET OPVARENDEN VAN BINNENSCHEPEN. Op de in Den Haag gehouden confe rentie tussen P.TT-deskundigen van België, Frankrijk en Trizonia, Zwitser land, Nederland en de Centr. Comm. voor de Rijnvaart is besloten de P-T.T.- administraties voor te stellen over te gaan tot invoering 'van radio-telefoon- verkeer t.b.v. de internationale binnen vaart op de Rijn- De binnenschepen, die met een radio-installatie zijn toegerust, zouden dan overdag voor de telefoon- abonné's bereikbaar zijn en omgekeerd- De Ned- P.T.T. is aangewezen als coördi nerende instantie. VOLKSWAGEN DOOR TREIN MEEGESLEURD. Een blokwachter te Ophoven zag dezer dagen een trein op korte afstand naderen en liet snel de bomen neer. Een nieuwe volkswagen kwam eg onder geklemd. De Inzittenden wisten er uit te springen, doch de auto werd door de trein tien tallen meters meegesleurd. Autobus contra boom 23 meisjes gewond Een Belgische autobus, waarin 40 Bel gische meisjes zaten, heeft op de rijks weg tussen Aoht en Best (N.-B.) een boom geramd, toen de bestuurder door het springen van een voorband de macht over zijn stuur verloor. Drie en twintig meisjes, werkzaam in een tricotagefa- briek te Best. werden gewond en moes ten in het Bin-nenziekenhuis te Eindho ven worden opgenomen. De chauffeur liep slechts enkele schrammen op. maar moest uit de cabine worden losgezaagd. Inmiddels zijn 10 meisjs uit het zieken huis ontslagen, 9 zijn voor verder her stel naar Turnhout gebracht en 4 lig gen nog in Eindhoven. Een der Poolse verstekelingen wordt in Zaandam van de Nederlandse houtboot „Ferocia" gehaald. HONDERDVIJFTIG DUITSE FABRIE KEN VRIJ VAN ONTMANTELING. Acheson, Bevin en Schuman zijn te Washington bvereengelromen, om onge- 150 fabrieken, die aanvankelijk als schadeloosstellingen zouden worden ge demonteerd, in West-Duitsland te laten. Dit besluit wordt pas over enkele dagen officieel, nadat eerst het Intergeallieer- de bureau voor herstelbetalingen te Brus sel op de hoogte is gesteld. Tegen Veit Harlan 2 jaar geëist. Tegen de Duitse filmregisseur, Veit Harlan, is te Hamburg twee jaar gevange nisstraf en een boete van 150.000 Mark geëist, wegens misdaad tegen de mens heid en ophitsing tot rassenhaat in zijn film „Jud Süss". Morgen komt het Hongaarse parle ment bijeen voor het aanhoren van een regeringsverklaring, waarin mededeling wordt gedaan van ontbinding der huidige volksvertegenwoordiging en het uitscbrij- /an algemene verkiezingen. Op een vergadering in Goes protes teerden de Zeeuwse slagers tegen het hoge percentage spek, dat zij ter verkoop ontvangen. Werkloosheidscijfer weder om gedaald Maar nog altijd 57 pet. hoger dan het vorig jaar De daling van het aantal werklozen, welke in de loop van Februari een aan vang nam. zette zich als gevolg van het aflopende winterseizoen in Maart voort. Het aantal bij de gewestelijke arbeidsbu- reaux geregistreerde werkloze mannen nam van 77439 af tot 63.420, t.w. 34.942 geheel werklozen (vorige maand 45.508), 773 wachtgelders (963) en 27.520 DUW- arbeiders (30.968). In de bouwbedrijven daalde het aantal werklozen van 11.148 tot 8.499 landbouw van 20.637 tot 14.344. Het aantal aanvragen voor mannelijk personeel steeg van 25.719 tot 26.449. In vergelijking met Maart 1948 steeg het aantal werklozen van 40 409 tot 63.240 met 57 pet., terwijl de aanvragen daal- m van 42.804 tot 26.449 of met 38 pet. In Zuid-Holland bedroeg het aantal werklozen eind Maart 12.239 (v. j 9950' In Nederland zijn er thans per 1000 iannelijke inwoners gemiddeld 14 werk lozen. in Zuid-Holland 11. Het aantal werkloze vrouwen daalde m 4551 tot 4084. De vraag naar vrc lijk personeel bleef vrijwel gelijk, 18401 (18436). Doodstraf van Ahlbregt gewijzigd in levenslang De Bijz. R. v. C. veroordeelde vanmor gen de Duitser A. L. W. Ahlbregt, die tij dens de oorlogsjaren Sturmscharführer bij de Sicherheitspolizei tot levens lang. Hij was door het Arnhemse B.G. veroordeeld tot de doodstraf. „ALAMAK" HAD WEL PECH Het Ned. ss „Alamak" (7231 ton), dat i de Elbemonding was vastgelopen, is Zaterdag in Hamburg aangekomen. Even buiten Cuxhaven kreeg het schip nog een •aring met het Noorse schip „Jan". Beide liepen averij op aan het dek en verloren hun ankers. Ir H. Gevers, dir. van het Rijks nijverheidslaboratorium te Delft, is met pensioen gegaan: Dinsdag a.s. om 2.30 u. wordt hij daarom op de Nieuwe Laan 76a' te Delft gehuldigd. Opgericht is de N.V. Industrie gebouw Drachten, o.m. voor het bouwen exploiteren van collectieve en andere industriegebouwen en het maatsoh. kapi taal bedraagt f 500.000. Een gelukkige moeder: Prinses Eliza beth van Engeland, met de kleine Charles Van der Goes beschuldigt onze jongens in Indië Het onderzoek naar wreedheden zou tot resultaten hebben geleid. Aan het slot van'het Congres der Partij an de Arbeid te Amsterdam heeft jhr ir M. van der Goes van Naters onze troepen beschuldigd van wreedheden in Indonesië en gaf daarbij de opvallende verklaring, dat het onderzoek reeds tot resultaten had geleid. Naar zijn mening zou de toestand beteren indien Soekarno en Hatta i zouden slagen, als regering der republiek een staking van het vuren tot stand te brengen. Hij meende, dat de politieke ac tie, die op de militaire had moeten vol gen, mislukt was en noemde als fouten het wegvoeren der republikeinse leiders, de niet-onmiddellijke inlossing der belof- vrjjlating. de kwestie van het kip- pengaSs en het uitblijven van de toege zegde maatregelen tegen de verantwoor delijke personen. Hij meende, dat ons thans een laatste kans was gegeven en zijn partij was vastbesloten, die kans niet laten voorbijgaan. Zweden, dat na de oorlog reeds 1000 toestellen aan zijn luchtmacht toevoegde, zal wellicht de sterkste luchtmacht op het Europese continent bezitten, indien de plannen voor uitbreiding drag Poolse verstekelingen kregen het benauwd op Nederlands schip Schip te Zaandam op Zondag gelost om hen te bevrijden ee Poolse verstekelingen, die zich te Stettin aan boord van het Rotterdam: boufschip „Fcrocia" hadden verborgen, hebben aan boord enige angstige dagen •rleefd en toen ze Zondag te Zaandam een hachelijke positie waren bevrijd, moesten ze uitgeput naar het ziekenhuis -orden gebracht. Ze hadden zich met een pond brood en ;n fles water in het ruim verschanst. Daar het schip tijdens de reis water maakte, was het hout begonnen te trek ken, zodat voor beide mannen tenslotte slechts een ruimte van 180 bij 30 bij 40 overbleef. Toen zij tweemaal 24 uur boord van het 500 ton metende schip zonder voedsel hadden vertoefd, wisten door kloppen de aandacht van de be manning te trekken. Daar zij niet bevrijd konden worden, heeft de kapitein, Hein Sloots, een gat laten boren door het metalen zg. graam- schot. Daardoor werd een gummislang de kleine ruimte van de vluchtelin gen gebracht. Door de slang werd vloei baar voedsel geleid, dat de mannen om beurten opzogen. Op dezelfde marnier kre- :e de gelegenheid zo nu en dan een sigaret te roken. Terstond na aankomst in Zaandam gis termiddag om 12 uur zijn 24 arbeiders geheel vrijwillig met de lossing van het schip begonnen om de verstekelingen te bevrijden. Om half vijf 5, nadat 55 last hout was verplaatst, konden de Polen boven worden gebracht. De oudste viel meteen bewusteloos toen hy in de buitenlucht kwam. De identiteit van de verstekelingen werd streng geheim gehouden. Bij de overbrenging naar het ziekenhuis had de politie de gezichten van beiden bedekt. Tijdens de reis hadden ze aan de kapi tein verklaard, dat ze liever naar Hol land wilden, omdat ze het in Polen niet zo best hadden. „Als je in Polen geen lid van de (comm.) partij bent, breng je het tot niets." Daags voor het vertrek uit Stettin had de kapitein ook reeds een verstekeling uit het ruim moeten verwijderen. IN INDONESIË GESNEUVELD. Volgens een advertentie is op 4 April j.l te Andranaja (Indonesië) gesneuveld de heer H. W. Schraagen, lid van het Wagenings Studentencorps. Volgens familiebericht in een der bla den, is op 6 April j.l. nabij Loekoek op Java gesneuveld de (hëer Ph. H. C. Ca- petti, oud 23 jaar, van het 5e reg. stoot troepen, wonende te Ulft, villa „Ysla". Ssssssssst. De landbouwer M. te Maasland ont dekte dezer dagen, thuisgekomen, dat hij zijn portefeuille met f 350 in een winkel te Delft had laten liggen. IJlings ging hij terug engelukkig, men bleek zijn kostbaar eigendom niet verduisterd te hebben. Opgelucht kwam de landbouwer in zijn dorp te rug. Maar wie beschrijft zijn schrik, toen hij bemerkte dat zijn geld was verdwenen! De politie stelde een on derzoek in, dat echter niets aan het licht bracht. Tenslotte heeft men nog eens in de portefeuille gekeken. We hadden er wat voor over gehad, de ge zichten te zien, toen het gehele bedrag op de tafel werd uitgeteld.... Bijna 16 milliard voor Amerikaanse strijdkrachten tot 30 Juni 1950 Duizenden bladzijden begroting zonder één woord oorlogsverwachting De commissie voor de toewijzingen lis een som uitgetrokken voor 731 sche- van het Amerikaanse Huis van Afgevaar- pen. w.o. 8 vliegdekschepen voor zwart digden heeft haar goedkeuring gehecht vliegtuigen en 80 ónderzeeboten, de militaire begroting voor het jaar, Kenneth Royall, de Amerik. dat 1 Juli 1949 begint. De uitgaven de strijdkrachten worden begroot op 15.909.116.800 dollar, dat is 500 millioen dollar meer dan de som, waar president Truman aanvankelijk om had verzocht. Nergens in de duizenden bladzijden toe lichting op de begroting wordt veronder steld, dat de V.S. zich op de rand var oorlog zouden bevinden. Stafchef Omar Bradley deelde aan de dat hij geen oorlog verwacht in het jaar. dat 30 Juni 1950 eindigt. De begroting voorziet in een strijdmacht van 4.743.100 officieren en manscheppen,,o.w. 2 709.300 georganiseerde reservekrachten. Het be drag van 530 millioen dollar voor onder zoek en ontwikkeling van nieuwe wa pens werd volledig goedgekeurd. De 500 millioen dollar extra zullen grotendeels orden gebruikt voor vergroting der luchtmacht. Truman had 48 luchtdivisies voorgesteld, de commissie thans 59. In het ,ve begrotingsjaar zal de luchtmacht 9875 vliegtuigen beschikken en 2600 toestellen kunnen bestellen. Voor de vloot Vanavond nieuws over de actie-Eethen Vandaag zou aan de N.C.R.V. de eerste girorekening worden gepresenteerd alle giften, die in de loop van de vorige week zijn overgemaakt voor de door brand getroffen gezinnen te Eethen. Tot toe werd telefonisch ruim 16.000 toe gezegd, maar uiteraard is dat slechts eer fractie van bet verwachte bedrag. Van- d om vijf over acht zal de program maleider, de heer G. H. Hoek, er meei kunnen vertellen. Nieuw „Plan van de arbeid' op komst? Op het Congres van de Partij van d Arbeid te Amsterdam zeide rr.r M. va der Goes van Naters. dat meer dan ooi ordening in ons economisch leven nood zakelijk is en hij lanceerde de gedachte, dat de partij juist als jn 1930 met een plan te voorschijn zou komen. Voor het welslagen van de Benelux noemde hij als een eerste vereiste, die de orde moet worden gesteld, het beter sneller leren van de Franse taal. Wat het Atlantisch pact betreft wilde hij wel Spanje bij het verdrag, maar het Franco-Spanje. In een resolutie heeft het congres zich achter de doeleinden het Noord-Atlantisch verdrag geschaard. In deze resolutie sprak het conere zijn oordeel uit, dat door de Sowjet-Rus- sische aggressie de gehele Westerse be schaving in doodsgevaar is komen te nieuwe leden van het hoofdbestuur der partij werden gekozen J. C. Deering, Voorburg. D. Roemers. Badhoevedorp, ir H. Vos, Wassenaar en H Willemse, R'dam. Anti-Russische demonstratie in München De Amerikaanse militaire politie heeft te München met traangas een menigte 5000 verplaatste personen uiteenge dreven. die, ondanks het verbod van de bezettingsautoriteiten een demonstratie hielden tegen de „concentratiekampen slavenarbeiders en de godsdienstver volging in de Sowjet-Unie". VIJFTIENHONDERD WEST-DUITSE KINDEREN NAAR ONS LAND Ongeveer 1500 ondervoede kinderen uit West-Duitsland züllen, volgens de R.K. Duitse Sociale Organisatie, dit jaar 3 maanden vacantie in Nederland doorbrengen op uitnodiging van het Ned. Humanitair Verbond. Reeds zijn 500 kin deren in Limburg aangekomen. Op aanwijzing van twee zijner malige soldaten is Wolfgang Kirchberg. :-commandant van een Duitse batterij Nederland, thans rechter in Helm- stedt, gearresteerd. Hij wordt beschul digd van het bevel geven om drie Ne derlanders dood te schieten. De in Nederland geboren 'professor D. J. Struik van het Instituut voor tech nologie in Massachusetts, sinds 1934 Ame rikaan, is aangeklaagd, omdat hij in Dec 947 voor communistische studenten ovei .revolutie" had gesproken. Hoewel Marxist, ontkende hij communist te zijn. DAT in het kader van de studentenuit wisseling op 12 April een groep Ned. studenten per DC 3 van Aero Holland Londen gaat en met hetzelfde toe een groep Engelse studenten naar Nederland komt. DAT de jaarvergadering van de Ned. er. van Chr. handels- en kantoorbedien den op 17 en 18 Mei in het Luthers bui tencentrum „Hoekelom" te Bennekom wordt gehouden. DAT te Groesbeek twee personen zijn aangehouden, die verdacht worden met •alse Reichsmarken goederen naar ons land te hebben gesmokkeld. DAT een man in arrest is gesteld, die bij Groesbeek 20.000 bloembollen over de grens wilde smokkelen. DAT burgemeester Keizer Zaterdag te Doetinchem de eerste automarkt in O. Gelderland opende en meer dan de helft an de 60 aangevoerde wagens van eige- aar verwisselde. DAT 24 Limburgse gemeenten t.g.v. de electrificatie der spoorwegen op 12 Mei elf gebrandschilderde ramen, vervaardigd door Charles Eyk. voor het Maastrichtse station schenken en elk raam een pro- mcie zinnebeeldig voorstelt. DAT door zandstormen vele Limburgse velden met asperge en kropsla zijn on- dergestoven en sommige percelen op- ieuw bewerkt moeten worden. DAT de Noord-Ned. Wegenbouwmij te Harlingen met f 216.000 laagste inschrijf- •vas voor het maken van een aanleg steiger met toegangsweg te Oostmahorn. DAT 20 Ned. historici op 12 en 13 April te Leuven de vierde bijeenkomst van gische en Ned. geschiedkundigen zullen bijwonen. DAT op de bijenmarkt op het landgoed Heijendaal onder Nijmegen o.a. 130 kor ven voor uitvoer naar Engeland werden DAT de Arnhemse burgemeester C. G. Matser Zaterdag te Foxhol (Gr.) een coaster van 600 ton te water liet, welke hij met de naam „Arnhem" doopte. DAT de 36-j. fabrikant van gouden sieraden A. A. J. v. Spaandonk uit Utrecht Zaterdagnacht te Parijs met zijn auto tegen een lichtzuil reed en hij ern stig gewond naar een ziekenhuis is ge- DAT de 3-j. Annie de Koe Zaterdag te Zaandam door een taxi in doodgereden, terwijl haar vader even een bezoek aan jn vrouw in een sanatorium bracht. DAT Zaterdag te Warnsveld onder Zut- fen de eerste steen is gelegd voor een .ve psychiatrische inrichting voor plm. 160 patiënten. DAT de echtelieden A. J. Krommendam- Holterman. resp. 87 en 86 jaar oud, wo nende te Oele bij Hengelo, op 25 April hun 65-jarige bruiloft hopen te vieren. DAT B. en W. van R'dam de raad voor stellen voor de R.E T. 36 motor- en even veel aanhangwagens aan te schaffen, mede een bedrag van ca f 8 millioen gemoeid is. DAT Den Bosch Palmzondag vierde iet een grote optocht van kinderen, allen iet zich meedragende het zg. „Haantje- ik", een palmboompje, gekroond door ;n broodhaantje. DAT de Maastrichtse politie de winke lierster J. arresteerde, alsmede vier an dere personen, allen betrokken bij het smokkelen van textiel ter waarde var 100.000 francs uit België. DAT op 22 April in Maastricht een Be- nelux-comité voor Limburg wordt opge richt. DAT gisteren 200 Mexicanen in A'dam zyn aangekomen voor een tocht door land en zy zicht met Poolkleren tegen de kou hadden gewapend. DAT honderden leden van de Ameri kaanse bezettingstroepen naar de bollen velden komen kijken en de eerste groep 140 man op Goede Vrijdag in ons land aankomt, welke ook het Vredespa leis zal bezichtigen. DAT Roosendaal een Passage kry0, welke de zg. Bloemenmarkt met het Emile an Loonpark zal verbinden. DA het zg. Scheve Huis in de Molen straat te Roosendaal van zijn overhellen de voorgevel wordt ontdaan ten behoeve an een moderne foto-etalage. DAT de merkwaardige stompe toren an Woensdrecht niet wordt gerestau reerd en de ruïnes worden gesloopt. DAT mr P. J. Reijmer per 6 Sept. 1943 weggezuiverd als burgemeester van Roermond met verval van alle rechten. DAT op 20 April in het Bouwcentrum te R'dam voor de eerste maal de diplo- zullen worden uitgereikt als all round-chauffeur. voor welk examen zich Zuid-Holland 240 bedrijfschauffeurs zich opgaven. DAT op Hemelvaartsdag in Den Bosch ;n verbondswedstrijd wordt gehouden vanwege bet Kon. Ned. Zangersverbond. DAT de ruilverkaveling van 4500 ha de Ospelse Peel ter hand zal worden ge nomen. een project waaraan 400 arbei ders plm. 15 jaar zullen werken en waar van de kosten op f 10 millioen worden geraamd. DAT thans bij de blootgelegde eeuwen oude kelders te Ede munten zijn gevon den, waarvan een gouden uit het jaar 1579. DAT de ophaalbrug over de Rijn te Bodegraven a.s. Woensdag en Donderdag 3or voertuigen afgesloten is. DAT de inzameling voor het nationaal huldeblijk t.g.v. het aftreden van Konin gin Wilhelmina, in Indonesië tot dusver f 800.000 heeft opgebracht. DAT de behartiging van Joodse belan gen. thans in handen van de stichting ..Bewindvoering afwezigen en onbeheerde nalatenschappen" te A'dam. overgaat iaar het Beheersinstituut aldaar. DAT de Ned. Ver. tot bescherming van ogels Zaterdag te A'dam haar gouden jubileum en de secr. J. Drijver zijn 35- jarig jubileum vierde. DAT R'dam het landgoed „De Tempel" bij voormalig Overschie tot een culturele instelling wil maken en de kosten op f 90 000 worden geraamd. DAT in de vacature-B. Nieuwenhuis benoemd is tot notaris te Nijmegen A. van Stam, cand. te Zeist. DAT aan mr K. .Westerling op verzoek eervol ontslag is verleend als lid van het ambtenarengerecht te Groningen. DAT op 21 April te B dam 3 van de voor Polen in ons land gebouwde botgn aan de Poolse regering zullen worden over handigd, tw. 2 sleepboten en 1 loodsboot. Buitenl. Zaken, heeft aangedron gen op het verlenen van militaire steun aan de West-Europese bondgenoten. De strijd om de Jangtse begonnen Drie Rode leger staan gereed voor de overtocht Reuter meldt, dat volgens de commi nistische radio 3 communistische legers thans voorbereidingen treffen Jangtse over te steken, en aan de rege ring wordt de eis gesteld, „zich volk over te geven". De enige basis be noorden de Jangtse. welke de regering nog vast in handen schijnt te hebben. Poekou benoorden Nanking, de andere bases worden snel opgeruimd of ernstig bedreigd. Het nationalistische persbureau beweert, dat er ten Zuidwesten van Nan king reeds een communistische poging om de rivier over te steken, is verijdeld. Intussen zitten de nationalistische onder handelaars te Peking, maar van onder handelingen is geen sprake. Te Nanking worden de banken door duizenden be stormd en het gerucht gaat, dat pi Ho Jing Tsin voornemens is, af te treden. Tegelijkertijd komt uit Moskou 'het be richt, dat ambassadeur Foe Ping Sjan vandaar vertrokken is, uitgeleid door Russische autoriteiten. Uit de schatkamers der Middel eeuwen Voor de grote zomenentoonstelling is door het Rijksmuseum te A'dam gekozen Middeleeuwse kerkelijke kunst Noord-Wes. Duitsland, die onder de .Uit de schatkamers der Middeleeuwen" •an 8 Juli tot eind October wordt ge- exposeerd. Nog nimmer is een zo belang rijke collectie kerkelijke kunst uit Rijn land. Westfalen, Neder Saksen en Slees- wijk Holstein byeen gebracht, dank zij de grote medewerking van de Britse litaire autoriteiten. Het aantal in N.W Duitsland verloren gegane kunstschatten gering, daar deze in de zoutmij ren ondergebracht De keuze strekt zich uit over de periode van de vroege middeleeuwen tot ongeveer 1500. 40 schilderijen, ®ramen, sculpturen, goudsmeedwerk (de beroemde gouden Madonna uit kunstschatten ion) en ivoren. Een extra bewaking zal /oor de veiligheid zorgen. RUSLAND WIL V.N.-BEHEER OVER ITALIAANSE KOLONIËN. In de politieke commiss;e der V.N heeft Rusland de Britse en Amerik, voorstellen voor de bestemming van de oormalige Italiaanse koloniën in Afri- :a verworpen- Gromyko noemde d« Brits-Amerikaanse oplossingen „volko- onaanvaardbaar." Hij wilde de V.N. uit te oefenen, boheerschap instellen, met Italië als deelgenoot. Labour lijdt zeer grote verliezen Gisteravond waren de cijfers m de 62 graafschapsraden van Enge land en Wales, waar. zoals bekend is. i'orige week verkiezingen werden ge houden. bekend. Labour heeft 336 zetels verloren en daartegenover slechts 83 ge- vonnen. De Conservatieven boekten :etelwinst van 325. tegen een verlies 19. Vanavond worden de definitieve slagen verwacht. „Ik zie, hoe 't eerste morgenlicht door 't hoge venster draalt, Mijn God, maak mij het sterven licht En zo ik heb gefaald. Gelijk een elk wel falen kan Schenk mij dan Uw gend, Opdat ik heenga als een man, Als 'k straks voor de lopen sta". (Stortte u al iets op giro 1713 ten name van de Commissie Nat. Herdenking voor een sober, doch blijvend monu ment op Waalsdorp?) Koning Abdoellah naar Turkije Koning Abdoellah van Transjordanië zal volgende maand in Turkije besprekin- ;en voeren met president Inónü, hetgeen, olgens hem. van groot belang zal zyn oor de Arabische wereld. Over de jongste staatsgreep in Syrië zei Ab doellah. dat nu misschien de mensen naar komen, die dit land op een solide basis zullen plaatsen. Intussen worden de wapenstilstandsbesprekingen tussen Iraël n Syrië nog niet hervat. GRIEKSE BOOT LIGT BIJNA DROOG Het bij Schiermonnikoog gestrande 7000 ton metende Griekse schip „Agioi Victores" is nog steeds niet vlot gekomen. Bij eb staat er slechts een halve meter water om de boot, dat bij vloed tot meter rijst. Het achterschip is lek geslagen en het ?k vertoont op verscheidene plaatsen soheuren. De sleepboot van rederij Doek- sen ligt op 300 meter afstand, wachtend op het draaien van de wind van Zuidwest naar Noordwest. Pers en perstucht In een vorig artikel zagen we. dat de Grondwet bij de pers uitgaat van de erkenning der vrijheid, met behoud rerigens van ieders verantwoordelijk heid. Geen preventie, maar repressie. erantwoordelykheid is omschre- een aantal strafrechtelijke bepa lingen. opgenomen in het Wetboek van Strafrecht en als zodanig geldende voor alle burgers. Vaak heeft men zich afgevraagd, of dit aantal strafrechtelijke bepalingen wel voldoende was. Behoorden zij niet voor uitbreiding in aanmerking te komen? Inderdaad heeft de Regering in 1939 :n wetsontwerp ingediend, dat aan het aantal strafrechtelijke bepalingen uitbrei ding wilde geven. Met andere woorden: Met inachtneming van het verbod van preventie zou daardoor de repressie worden verscherpt ook de weg, welke by de be strijding van drukpersdelicten moet •orden bewandeld. Men moet het zoe- en in verscherping van de strafrechte lijke bepalingen. Men moet het natuur lijk ook zoeken in naleving van die strafrechtelijke bepalingen. Het baat al heel weinig, wanneer men beschikt over lim voorzien en rijk geschakeerd arsenaal van strafrechtsbepalingen, ter- ijl met de naleving ervan de hand wordt gelicht. Typerend is in dit verband de klacht, elke men wel eens hoort, dat ook met de thans bestaande bepalingen reeds heel wat drukpersdelicten, beter dan thans geschiedt, zouden kunnen worden bestreden. Maar degenen, die met de ervolging van persdelicten belast zyn. beantwoorden deze klacht vaak met een andere, namelijk, dat wel vervolgingen •den ingesteld, maar dat de daders, r de rechter gebracht, alsnog dikwijls de dans ontspringen. Zelf zijn wij van oordeel, dat op dit gebied nog verschillende mogelijkheden liggen, zowel wat betreft uitbreiding van strafrechtelijke bepalingen als wat betreft een striktere naleving ervan. Toch zyn -hier grenzen. Geen preventie, wel repressie, aldus de stelregel van de Grondwet. Maar deze repressie betekent op zichzelf een nperking van de persvrijheid, een wei swaar in beginsel aanvaardbare inper king. maar niettemin een inperking. Wanneer nu het aantal strafrechtelijke bepalingen wordt uitgebreid of vei> scherpt. betekent dit een evenredige in perking van de vrijheid, ook al blijft de wetgever zich daarbij nog zo streng hou- de algemene gedachte van ver preventie. Ook door louter re pressieve maatregelen kan de persvrij heid illusoir worden gemaakt. 'ir is de ene reserve, welke voor de :gever geldt. Er is nog een andere. Het strafrecht is slechts tot op zekere hoogte een geschikt middel om druk- persöelicten te bestrijden. De practijk heeft dit bevestigd. Vandaar dat gezocht naar aanvullende middelen. De gedachten van velen zijn daarbij sinds geruime tijd gegaan in de richting tuchtrecht voor journalisten, waardoor aan deze publicisten stellig de grootste en belangrijkste groep hur. verantwoordelijkheid nog eens in het bijzonder zou worden ingescherpt. Terwijl de verschillende organisaties an journalisten in ons land reeds zulk ;n tuchtrecht kennen, dat echter als zo danig beperkt blijft tot de eigen leden, is dan r.u by de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, waardoor het tuchtrecht een officieel karakter zal krygen en gelding, niet meer uitsluitend de journalisten, die zich by een nifatie hebben aangesloten, maar de hele groep, wil men een woord gebruiken dat in deze gangbaar wordt: Voor de gehele stand. Dat dit wetsontwerp is voorbereid door :n breed samengestelde commissie en dat die commissie eenstemmig bleek, be houdens op een bepaald punt overi gens. zoals wij nader zullen zien, een belangrijk punt doet reeds vermoe den. dat de thans voorgestelde regeling ;en verwerpelijke is. Dit betekent weer niet. dat het wets ontwerp aanleiding geeft tot juichen. Wij •ten dit wetsontwerp ook zien als een noodzakelijke maatregel om tegenover de vrijheid, waarvan de Grondwet uit- verantwoordelijkheid van de schrijvers te verscherpen. Zulk een maatregel is geen reden tot verheuging, hierom niet omdat er een beperking van de vrijheid in ligt uit gedrukt. maar bovendien niet. omdat het blijkbaar nodig was, die verantwoorde lijkheid van de journalisten, welke van huis uit een morele verantwoordelijkheid i juridisch en wettelijk te gaan onderstrepen. Het verdient de moeite, in een vol gend artikel bij dit wetsontwerp nog te staan. Wy zul^n daarbij onder het oog zien. aan welke voorwaar den moet voldaan worden, wil men een tuchtrecht voor journalisten in het leven roepen. Wij willen voorts kort nagaan, of zulk een tuchtrecht zich laat rijmen met de persvrijheid, zoals deze in de Grondwet bescherming vond. Daarbij zal s blijken, dat naar onze over tuiging ook het tuchtrecht aan zekere grenzen gebonden is, grenzen welke in het ingediende wetsontwerp niet geheel in acht zyn genomerf. LENSTRA SPEELT NIET IN „ZWALUWEN". Abe Lenstra heeft de wens te kennen gegeven, niet opgesteld te worden in het Zwaluwen-elftal, dat hij in de wedstrijd tegen de Rode Duivels Woensdag als midvoor zou dienen. Hij heeft last van griep. Een plaatsvervanger is nog niet aangewezen. EERSTE DUITSE SCHIP LAADT IN AMSTERDAM In het laatst van de vorige week heeft :t ss ..Venus" van de Neptun rederij uit Bremen als eerste Duitse schip na de oor log in de Amsterdamse haven goederen wol ingeladen. De vracht ia bestemd Bremen. WEERBERICHT Vrij zacht Tot morgenavond verwacht De Bilt: Enkele overdrijvende wolkenvelden af gewisseld door perioden van zonneéchyn en overwegend droog weer. Meest matige Zuid-Westelijke wind. Vooral in het bin nenland vrij zacht voor de tijd van het ZON EN MAAN Dinsdag 12 April zon op 5 51. onder 31; maan op 18.51, onder 5 42. 13 Apnl

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1