NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 ZATERDAG 9 APRIL 1943 Stadsnieuws Commissie voor de onderhoudsplicht bestaat 20 jaar Advies en bemiddeling worden kosteloos verschaft Een der voornaamste verplichtingen, die uit de familieband voortvloeien, is die tot onderhoud. In het eerste boek van het Burgerlijk Wetboek wordt daar herhaaldelijk over gesproken. De ver plichting tot onderhoud is gegrond op een rechtsregel, waarvan de nakoming zo nodig voor de rechter kan worden afgedwongen. Nu zijn er kinderen, die op grond van eerbied, genegenheid en offervaardigheid vrijwillig hun ouders, die in behoeftige omstandigheden verkeren, steunen. Maar er zijn ook kinderen, die zelf niet tot een financiële regeling kunnen komen. De commissie voor de onderhoudsplicht is er om in deze bemiddelend op te Deze commissie, bestaande uit afge vaardigden van kerkelijke instellingen en vakbonden, werd 11 April 1929 in het leven geroepen door het bestuur van de Armenraad. Zij zetelt in diens bureau, die de voorbereidende werkzaamheden verricht en contróle uitoefent op de leving van de besluiten. De taak var commissie voor de onderhoudsplicht is dus om tussen onderhoudsbehoeftigen onderhoudsplichtigen een regeling tot stand te brengen. Zy" vangt de behan deling aan met een nauwkeurig onder zoek naar de financiële omstandigheden van de behoeftige en zijn onderhouds plichtigen. Op grond van deze gegevens bepaalt de commissie, wat ieder, naar draagkracht, behoort by te dragen. In de regel wordt deze regeling door de betrokkenen aanvaard, zij het soms na vele aanmaningen. Is een procedure on vermijdelijk, dan verleent de commissie alle medewerking om een gerechtelijke uitspraak te vergemakkelijken. In haar 20-jarige werkperiode, waar- In de commissie 181 maal vergaderde, trof zij in 1045 gevallen een regeling, terwijl zij in de loop van deze jaren vele gevallen wegens gewijzigde omstan digheden in volle omvang opnieuw on derzocht en regelde. Gebeurde het, dat in vorige jaren voornamelijk regelingen werden getroffen voor behoeftige ouden van dagen .in de laatste jaren verzoeken ook vele vrouwen, die door haar echt genoot verlaten zijn, bemiddeling. Opgemerkt dient te worden, dat de Invoering van de Noodwet Ouderdoms voorziening bij sommigen misverstand gewekt heeft. Er zijn namelijk kinderen, renen, dat zij nu niet meer verplicht zijn hun ouders te ondersteunen. Deze ening is onjuist- Het doel van de wet aan de oude mensen een ruimer in komen te verschaffen. Zouden de kinde de bijdragen inhouden, dan zouden de meeste ouders er op achteruit gaan. commissie houdt spreekuur in het bureau yan de Sociale Raad. Nieuwsteeg 6 boven, iedere Dinsdag en Donderdag 23 uur. commissie bestaat thans uit de vol gende leden: J. Pieneman, voorzitter, mr P- A. van Toorenburg, secretaris, mevr. C. P. Braggaar-De Does, H. ten Brumme- laar, J. Nijhuis, H. Arnoldus, F. A. M. Gründemann en P. van Weeren. Nationale Reserve Leiden Van de gelegenheid voor aanmelding bij de plaatselijke commissie van „Steun Wettig Gezag gevestigd ten stadhuize, wordt, zo deelde men ons mede. vrij goed gebruik gemaakt. Het huidige aantal personen, dat zich hiervoor heeft opge geven, is echter niet bevredigend. De nissie vertrouwt, dat vele Leide- het belang van deze actie zullen n en zich alsnog zullen aanmelden. Zoals wij reeds meldden, ligt het in de bedoeling, op 2 Mei a.s. met de oefenin gen, die slechts vier uur per week i slag zullen nemen, te beginnen. JAARBEURS-OORKONDE. Aan de N.V. Intern. Handelm „Imenex- te Leiden is op de laatste dag der voorjaarsbeurs door de raad van beheer oorkonde voor 25 deelnemingen uit gereikt. Akense kinderen in Leiden aangekomen Liefderijke verzorging wacht hen Gistermiddag omstreeks ha-lf twee 1: de tweede groep Duitse kinderen, afkom stig uit Aken en omstreken, per speciale trein in onze stad aangekomen. Het transport van Limburg, waar zij twee dagen voor onderzoek waren, naa Sleutelstad stond onder leiding van Ned. Rode Kruis, 't Vervoer in Leiden werd op zeer gewaardeerde wijze zorgd door de Leidse brandweer, die spontaan een prachtige wagen beschik baar stelde. In totaal telden wij 54 kin deren, waarvan Leiden er 26 kreeg toe gewezen. Zij zullen worden onderge bracht in Ned. Herv. en Geref. gezinnen. De Leidse pleegouders, oav. zich ver scheidene predikanten bevonden, werden in het gebouw van de Ned". Herv. Dia conie aan de Oude Rijn ontvangen. Hier maakten zij kennis met hun pleegkinde-' ren. die, zoals gewoonlijk, drie maanden in onze stad zullen verblijven. Deze kin deren zijn ondervoed en droegen slechte kleding. De meesten van hen hebben geen vader meer en er zijn zelfs w bij. Wij twijfelen er niet aan, dat liefderijke verzorging hun deel zal R.K. Vakschool voor meisjes te Leiden Het getuigschrift tweejarige primaire dagopleiding werd behaaild door: A. Gay- kema. N. Hoogendoorn, A. Rombout. G. Vis. E. Wijitsma en R. IJzerman, allen te Leiden; A. van Bennek om te Hazers- woude; I. Granneman, Stompwijk; C Houtman, Boskoop; M. Kempers, Alphen aan den Rijn; Tr. Oudshoorn. Voorscho ten; C. Vreeken (met lof). Oude Wete ring. Afgewezen 1. Het getuigschrift tweejarige primaire dagopleiding van de afdelingsschool te Oegstgeest behaalden: A. van Diggele en F. van Diggele te Oegstgeest; C. Glas- bengen te Rijnsburg; T. Franken, I. van Nieuwkoop en L. v. d Wiel te Sassen- heim; A. v. d. Luit en C. Zwaan te Noordwijk; W. Mulder te Voorhout. Bevorderd naar het tweede leerjaar i-n de primaire dagopleiding zijn: Te Lelden: Tr. den Dopper. G, v. d. Kaay, Tr. v. Leeuwen, Tr Tuin-hof de Moed. L. Ringelberg. J. Sinteur, Ag. v. d. Sluis en L. Favier te Leiden: A. Bus- kermolen en A. v. Zanten te Oude We tering; W. v. d. Hoeven te Zoeterwoude; Klaveren te Alphen aan den Rijn; J. Kranenburg -te Nieuwkoop; A. v. d. Lans te Lisse: B. v. Reisen te Sassen- heim; A. Stolwijk te Boskoop; voorw. 1. Te Oegstgeest: J. Berg en T. v. Dam te Sassenheiim; J. Heemskerk, L, v. d. Mey, J. de Mooy en B. v. Starkenburg, allen ■te Rijnsburg; M. de Jong en J. de Krij ger te Katwijk; N. Zoet te Noordwijk; NED. BOND VAN KRAAMVER ZORGSTERS i een dezer dagen te Utrecht gehou den vergadering is opgericht de Ned. bond van kraamverzorgsters. Een voor lopig bestuur werd gekozen, met mej. v. d. Steen als wnd. voorzitster. „LENTEKLOKJES" EN NIWIN De opbrengst van de uitvoering der „Lenteklokjes" onder leiding van mej. Riek Meijiering op 16 Maart, ten bate van de Niwin, bedraagt f 536,75. De dagambachtsschool gaat Katwijks avond- tekenschool verdringen Drie-en-een-half duizend vaklieden teerden er in bijna een halve eeuw opgeleid De ambachtstekenschool te Katw|Jk aan Zee Is die nu zo belangrijk in onze vissersplaats Moet er niet liever worden geschreven over de vis of de haven Wie zo praat, heeft het mis Onze Katwijkse tekenschool is zeker waard, eens in het licht der schijnwerpers te worden geplaatst. In de loop der jaren hebben ongeveer 3500 leerlingen haar na een succesvolle studie verlaten. Ze z|jn uitgevlogen of vormen thans nog de n|jvere ambachtsstand ter plaatse. De tekenschool heeft dan ook getoond in een behoefte te voorzien. Er werd klein begonnen: in 1900. De inmiddels overleden bekende Katwijker, de heer L. Kruyt, ving het onderwijs aan me twee leerlingen, in een hoekje van he' bovenhuis. Het jaar daarna kwam er eer „werkplaatsje" bij. De werkliedenver eniging „De Eendracht" ging er zich met bemoeien en het initiatief van de heer Kruyt werd reeds in 1904 beloond met de stichting van de eigenlijke school. Als gebouw werd gebruikt de gemeentebe waarschool aan de Louwestraat. Dat was dus het begin. Het aantal leer lingen groeide snel. In 1911 kwam het eigen gebouw: het oude gasthuis ging der de hamer en het bestuur der teken- schóol wist'op een deel er van de hand'te leggen. - 7 - Ook in andere zin werd door bestuur 1 directie de vooruitgang gezocht. Aan vankelijk waren alleen timmerlieden en metselaars welkom, maar in 1927 kwam er een practische schilderscursus bij. De directeuren Eerste directeur was de heer Vos, tech nisch ambtenaar te Leiden. Hij werd be- De laatste leerlingen van de avondtekenschool werken nog verwoed: het werk stuk moet af, want de prijsuitreiking staat voor de deur. Zo blijft de werklust er in! Eén der leraren, de heer C. Kruyt (rechts-achter met witte jas) k|jkt keurend toe, de directeur, de heer J. Volbeda (geheel links) geeft nog enkele aanwijzingen. r" Foto D. Kruyt, Katw|jk Zee. VISSERIJGOLF Het is niet prettig, om de sombere ge luiden van de vorige week te laten dóór klinken, want uw Visserijgolf-bevaarder zou zo heel graag willen zeggen, dat het uitstekend gaat met de Nederlandse vis serij. De toon in IJmuiden is echter der mate gedeprimeerd, dat een snelle blik in de uitkomsten van deze eerste maan den van het nieuwe voorjaar een grondig pessimisme wettigt. „Waar moeten we in vredesnaam gaan vissen?" vragen de reders zich at, want nóch de IJsland-visserij, nóch de exploi tatie van de Engelse-westkustgronden werpt lonende resultaten af. De „Gerber- dina Johanna" kwam dezer dagen van die Westkust terug na een volslagen misse reis; de „Haarlem" besomde f 24.000 en verscheidene kleine boten hebben de struggle for life weer moeten opgeven. Een bedrag van f24.000 lijkt op het eerste gezicht heel aardig, maar wanneer er geen besommingen met de f 40.000 in de buurt worden gemaakt, kunnen de gróte trawlers het op den duur ook niet meer volhouden. Was vóór de oorlog een reis van bijvoorbeeld drie-en-ecn-half mille een vermeldenswaard succesje, nu klaagt de reder terecht steen en been, als hij rond de vijf-en-twintig honderd uit komt (of liever: niet uitkomt). En daar zitten we nu. Dat het op deze manier mis gaat, weet de IJmuidense Zuidzij al lang en dat alleen de hèèl- sterken deze klappen kunnen hebben, is evenmin een groot geheim. Is het een wonder, dat de ouders hun kinderen na- druklcelyk ver van de trawlers houden, omdat ook zij zien, dat er iets kraakt? AANBESTEDING TEN STADHUIZE. Gisteren had ten stadhuize de open bare aanbesteding plaats van het ver richten van verfwerkzaamheden aan bruggen te Leiden. Er waren vijf in schrijvers, t.w. F. W. H. v. d. Zand te Amsterdam voor f 17.870, E. Rikken te Hilversum voor f13.000, M- Schoneveld te Katwijk aan den Rijn voor f7.300, J. A. Verver te Leiden voor f 6.750 en Q. W. A. Bleis te Leiden voor f 4.835. CANDIDATEN K.V.P. LEIDEN De afdeling Leiden van de K.V.P. heeft voor de gemeenteraadsverkiezing de vol gende eandidaten gesteld: allereerst de reeds zittende raadsleden, t.w. de heren: J. A. E. Aalders. A. van Dijk, F. C. de Hosson, H. M. J. W. J. Kortmann, H. Lom- bert, S. Menken, J. A. M. van Oyen en Th. B. J. Wilmer. Voorts: de heren P. C. ten Broek, mr H. J. Dirks. P. Feiten, H. Geijer, S. Kleen, A. de Kruiff en T. B H. Oostdam. Op 24 April en 1 Mei a.s. zal gestemd worden over de volgorde. EEN DOKTER NODIG? De Zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt dit weekeinde waargeno men door de doktoren Van Alphen, Van Es, Teeuwen en Veldhuizen. WELKE APOTHEEK? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 9 April 13 uur lot Zaterdag ^16 April 8 uur waargenomen door de apo theek Herding en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502, en apotheek Reijst, Steen straat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest door de Oegshgeester apotheek, Wilhelzniaapark 6, &L 26274. noemd tot chef van gemeentewerken te Alkmaar en moest dus vertrekken. Ach tereenvolgens werden daarna tot hoofd aangesteld: de heer Kraan, architect te Oegstgeest (ook reeds overleden), de heer A. Dubbeldam en de heer W. Verloop. Sedert de laatste 12 jaar is het de heer J. Volbeda, hoofd van één der Hervorm de scholen. Dat wij wat verder uitweiden over een en ander, heeft zijn bijzondere oorzaken. Zoals wel bij iedere Katwijker bekend zal zijn, wordt in de Noorderstraat tegen de achterzijde van het Ned. Herv. weeshuis de nieuwe school, maar dan een dag ambachtsschool, gebouwd. Bovendien gaat de heer Volbeda de tekenschool als directeur vaarwel zeggen. Zijn opvolger, de directeur van de dagambachtsschool dus, is reeds bekend: de heer R. Ryke- boer te Amersfoort. Dat een nieuwe school wordt gebouwd, wil ndg niet zeggen, dat het oude gebouw aan de kant zal worden gezet. Integendeel; hierin zullen de theorielokalen worden ondergebracht, zal men dus het teken onderwijs blijven geven. Het nieuwe ge bouw is dan bestemd voor het practische Een grondige restauratie van het oude gebouw is echter noodzakelijk. En daar moet vaart achter zitten, want op 26 April zal de eerste dagcursus beginnen. Nu de laatste cursus van de avondteken school voorbij is, Wordt met man en macht gewerkt, om de zaak op tijd ge reed te hebben. Toen we. in gezelschap van de heren C. A. Kruyt en J. Volbeda, een kijkje namen in het oude gebouw, was het daar een gebreek en gehamer van jewelste. Een schare werklieden, onder aanvoering van de voorzitter der school, de heer J. Houwaard, was in volle actie. De uit zonderlijk donkere lokalen worden om gebouwd tot helderlichte zalen. In de hal komen twee dienstvertrekken. Ook het tekenlokaal op de zolder, die nu een lieringachtig idee geeft, zal door betim meringen gemoderniseerd worden. Wie de oud-leerlingen straks eens een kijkje gaat nemen, zal het oude, donkere toch knusse gebouw niet meer her kennen. Ook in de nieuwe school hebben we mogen neuzen. Zolang die nog niet in gebruik is (ongeveer per 1 September) wordt hoofdzakelijk theorie gegeven. Dat wil niet zeggen, dat het practische ge deelte zal worden verwaarloosd: daartoe in deel van de twee grote beneden zalen van het oude gebouw gereserveerd. Ht nieuwe gebouw bevat een zeer ruime gang. Direct rechts is de directeurs kamer in wording, links de kamer van de portier. Waar de gang zich splitst, kun nen we links naar de smederij, rechts naar de bankwerkerij. Beide worden on geveer 15 bij 9 meter groot. Op de eerste verdieping zal het timmerlokaal komen. Is het niet te hoog gegrepen, een am bachtsschool te Katwijk? Zullen er wel voldoende leerlingen komen? Men stelle zich gerust! Voor de eerste cursus zijn nu reeds 71 leerlingen ingeschreven. En als de Zeehaven eenmaal werkelijkheid is geworden, zodat automatisch verschil lende industrieën zullen verrijzen, dan mag men terecht een nog veel grotere toevloed van leerlingen verwachten. Vol gens voorzichtige schattingen mag dan zelfs worden gerekend op een totaal aan tal van 300 leerlingen. Dit is echter nog toekomstmuziek, maar in Katwijk ziet men nu eenmaal graag vooruit Ook het gebouw aan de Noorderstraat is slechts een tijdelijk gebouw. Het is nog niet bekend, waar de definitieve am bachtsschool zal komen. Evenmin, wat er dan met het gebouw aan de Noorder straat gaat gebeuren. Het is eigendom van de gemeente en het bestuur der am bachtsschool heeft het gehuurd. Het ge bouw aan de Voorstraat is wel eigendom. Moge Katwijks ambachtsschool een stroom van echte vaklieden afleveren! KYNOLOGENVERENIGING „RIJNLAND" Het ligt in de bedoeling van de Kyno- logenvereniging „Rijnland", binnen af zienbare tijd enkele Zaterdagmiddagen te Leiden en te Wassenaar te organiseren om de leden, die op eventuele tentoon stellingen wiillen exposeren, in de ge legenheid te stellen het correcte voor brengen van hün honden te zien demon streren en onder leiding van een keur meester en enkele bestuursleden zelf zidh te bekwamen dn de zo belangrijke ring- dressuur. f Marcel KeezeiCeramiek en bloemen Bij een kleine expositie De Zaterdagse bloemenmarkt moge dan al iedere week een kleurfestijn wezen in de sleutelstad, voorbeelden van bloem- sierkunst zijn daar niet te vinden, al schijnen sommigen dat wel te denken; blijkens de meer dan weelderige bloem stukken althans, die men des Zondags voor menig van Hollandse zindelijkheid blinkend venster kan bewonderen. De grote bloemenwinkels in de stad doen het verschillende graden beter. Maar al baseert men zich daar min of meer be wust op moderne artistieke opvattingen, het is toch nog lang niet genoeg bekend en zeker niet bij 't grote publiek, dat by deze zaken klant is waar deze prin cipes zijn ontstaan, hoe zij zich ontwik kelden, wat het doel was en wat er werd bereikt. Dat is jammer. Want een der gelijke verruiming van inzicht zou slaafse navolging tegengaan en een wijd terrein van culturele activiteit openleggen, waarbij de toegang niet gereserveerd was voor „houders van toegangsbewijzen", in dit geval: de „culturele élite". Zo is men zich in wijde kring min of meer duidelijk bewust, dat de vaas een belangrijke rol speelt in het bloemstuk- Hoe belangrijk, dat heeft men in China vooral in Japan al eeuwen lang ge weten. Vooral de Japanners zijn beroemd geworden om hun bloemsierkunst. Er zijn zelfs verschillende scholen ontstaan, van die van Ohara, teruggaande tot de 5e eeuw na Chr., een van de meest bekende is. In de jaren rond 1930 bloei den de oude stijlen im Japan weer op en deze renaissance heeft zijn invloed tot in Europa doen gelden. Die invloed beperkte zich uiteraard tot et meer artistieke gedeelte. De religieuze betekenis van de rangschikkingsmetho den had voor de Westerling slechts secundaire waarde. Zo mam hij bijv. de bekende drie-richtingen-schikking over om haar eenvoudige en ingenieuze even wichtigheid, terwijl de betekenis van deze 1: de verhouding tussen mens, aar- en hemel, een interessante bijkom stigheid bleef. De Leidse pottenbakker Marcel Keezer, die in de oude walmolen De Valk met enkel een werkbank tot zijn beschik king en twee kleine electrische ovens, op zijn dooie eentje interessante artistieke experimenten verrichW'heeft de oviertüi- ging; dat zijn hamdgevormd aardewerk zich bijzonder leent voor een moderne, Europese interpretatie van deze oude, Japanse kunst. Hij richtte daarom tezamen met de bloemist W. Buurman uit Oegstgeest een kleine tentoonstelling im. die- hedenmiddag door de kunstredac teur van de Nieuwe Leidsche Courant, de heer Corn. Basoski, werd geopend. In de grote gang van de oude molen zijn tegen de gewitte bakstenen wanden De „fancy fairvoor Marelita „MareQuta" is een vooruitstrevende speeltuinvereniging. Door het werk van de leden verrees een fraai clubhuis, dat hedenmiddag door burgemeester jhr mr van Kinschot wordt geopend. Maar „Marelita" gaat verder. De kas had ver sterking nodig en daarom werd een „fancy fair" georganiseerd. Aanvankelijk die in een tent worden gehouden, door het slechte weer moest men uitzien naar een andere gelegenheid, die in de garage Owel vond. Gister avond vond de opening plaats. Voorzitter P. D. Visser sprak een bemoedigend woord tot de verkoopsters en wees er op, dat het ging om de jeugd. De toeloop mocht er aan het begin van de avond al n. Gp deze „fancy fair" is voor elk •wat wils: een rad van avontuur, een sjoelbak, stands met textiel, suikerwer ken. raadwedstrijden, enz. Van 4 tot 11 kan men vandaag nog zijn steentje het schone werk van „Marelita" bij dragen. Ds L. Rijksen naar Amerika Naar wij vernemen heeft de classis Oost in Noord-Amerika der Geref. ge meenten ds L. Rijksen te Leiden uitge nodigd voor drie maanden naar Amerika te komen teneinde de gemeenten aldaar te dienen, zijn kerkgroep te vertegen woordigen op de te houden generale synode en in kerkrechterlijke vragen van advies te dienen. Men gaf de zeeman een goed boek Februari-actie uitstekend geslaagd De boekenactie voor de bibliotheek oor zeevarenden, welke haar hoogtepunt vond op Zondag 20 Februari, toen in alle Prot. kerken in ons land de gelegenheid bestond een boek af te staan voor onze mannen op zee, is uitstekend geslaagd. Reeds kwamen 17.000 exemplaren binnen en de verwachting is gerechtvaardigd, dat van verschillende zijden nog zendingen zullen komen, zodat het totaal aantal boe ken 20.000 zal bedragen. Men heeft thans reeds ter waarde van f 30.000 ontvangen. Het adres van de bibliotheek is: Veer kade 17 Rotterdam VERZEKERINGSZAKEN VERTROUWENSZAKEN Assurantiekantoor SLECTEN HORST Nieuwe R|jn 46 Leiden. Telefoon 23010. Echtpaar Webbers had vijftig gelukkige huwelijksjaren Nog vol levensvreugde zat het echtpaar N. Webbers en Chr. Webbers-Verhoeven in zijn feestelijk versierde huiskamer (Julianastraat 16) voor ons. De twee wa ren amper 16 jaar, toen ze al „aan elkaai kwamen" en 6 jaar later gingen ze ge armd de treden van het stadhuis op, om zich door de ambtenaar van de Burger lijke Stand voor het leven aan elkaar te laten verbinden. Zo opgewekt als ze toen ijn ze ook In de loop van hun 50 gelukkige huwelijksjaren gebleven. Dat zal wel de reden zijn, dat ze on danks hun 72 jaren nog zo vitaal zijn. Net als ieder mensenkind hebben ze bun kruis te dragen gekregen. Twee van hun 7 kinderen werden door de dood wegge- n. En toen de heer Webbers 52 jaar ging de banketbakkerszaak, waarin hij bijna 40 jaar van vroeg tot zeer laat had gewerkt voor zegge en schrijve ze- gulden in de week, failliet. Die slag m hard aan. Maar toch niet zo hard, of hy kwam er weer boven uit. Ondanks zijn jaren, is hij met galanterieën de straat opgegaan en hij verdiende toen dan hij voordien had gedaan.Vooral bij de Rijnsburgers was hij zeer getapt. hij ook als humorist op familie feestjes. Zijn kostelijke nachtrust offerde hij op. om zijn zuur verdiende weekloon toereikend te maken voor zijn gezin. Beider gezondheid is nog prima. De heer Webbers heeft een zeer zware oog operatie goed doorstaan. Jammer was het, dat beide oudjes, die met hun kinderen en kleinkinderen gehecht zijn aan de Nieuwe Leidsche Courant, niet voor onze foto graaf wilden poseren. Maar ja. dat zijn eenmaal wensen, die wij hebben te respecteren. „Och", merkte de heer Web bers op. „we zijn toch al genoeg bekend". Nu, dat geloven we graag. Op het feest, dat de nakomelingen vanavond organise- zullen de gouden bruid en brui degom zich nog wel uitstekend kunnen aanpassen. Ook wij wensen hun nog vele gezegende jarenl fleurige tafels en verlichte vitrines aan gebracht, terwijl ook het atelier van de kunstenaar een kleine metamorphose heeft ondergaan. Het geheel maakt een frisse en overtuigende indruk en is een ruim bezoek zeker waard. C. Th. R. Wanneer met vacantie? DENK OM DE RAADS VERKIEZINGEN! Velen zijn reeds bezig met plannen voor de a.s. zomer vacantie. En reeds nu is gebleken, dat maar al te weinig gedacht wordt aan de raadsverkiezin gen, die in de meeste plaatsen in Juni (in sommige reeds in Mei) worden ge houden (te Leiden op 22 Juni). Voor gemeenteraadsverkiezingen is het na tuurlijk niet mogelijk, dat men elders stemt. De Lei denaar, die dus op 22 Juni met vacantie zou gaan, zou genood zaakt zijn, naar huis terug te keren om te stemmen. Want stemmen is plicht, niet alleen een wettelijke, maar bovenal een morele plicht. Denk niet, dat het op een paar stem men niet aankomt. Het kan gebeuren, dat het verlies van een zetel veroor zaakt wordt door het tekort aan één of enkele stemmen. Vergeet, bij het maken van vacantie- plannen de datum der raadsverkie zingen dus niet. Nogmaals: voor Lei den 22 Juni. Leiderdorp Predikbeurt. In het lokaal Lindelaan 12a hoopt Dinsdagavond op te treden ds P. J. Dors man van Scheliuinen, voor het uitspre ken van een tijdrede: „Wat God niet ver- Maandag worden bonkaarten 90£ uitgereikt aan zelfverzorgers (alle let ters) en niet- zelfverzorgers (letters A t.m. D), half 9—12 en half 2—4 uur. Maandag dient de inlevering van de naamlijsten bijzondere arbeid te geschie- Valkenburg Gecombineerde jaarvergadering. Donderdag- en Vrijdagavond hielden de C.J.M.V. „Efeze 610" en de C.M.V. „Blijde Stemmen" hun gecombineerde jaarvergadering in de zaal-De Vries. De leiding berustte bij de ere-voorzitter, ds L. I. Baas. Uit de jaarverslagen bleek, dat de C.M.V. momenteel 19 leden telt, terwijl de C.J.M.V. 17 betalende en 8 litaire leden heeft. Zeven jongens zijn in Indië en namens de C J.M.V. wordt daar voortdurend mee gecorrespondeerd. Uit de financiële verslagen werd duidelijk, dat men. dank zij het groot aantal be gunstigers. n.l. 103, goed rond kon komen. De jongensclub „Samuël" 'had deze r den ook een werkzaam aandeel aai programma. Jammer, dat er voor deze aardige groep nog steeds geen leider zich beschikbaar heeft gesteld. De samenspra ken bleken goed ingestudeerd te zijn. Het nummer van de jongens was van humo ristische strekking en werd een succes. Het hoofdnummer was het toneel stuk in drie bedrijven „De boer va WilgenhofMet zeer grote aandacht werd alles gevolgd en een dankbaar ap plaus klonk op na ieder bedrijf. Tegen het middernachtelijk uur werden de samenkomsten gesloten door de voorzit ter van de C.J.M.V., de heer Anth. v. d Berg. Aan het eind werd een collecte ge houden voor het werk. dat de C.J.M.V. doet voor onze militairen. Benoemingen. Van de Stichting tot het beheer van landbouwgronden is bericht ontvangen, dat met ingang van 1 April. j.l. tot leden van de adviescommissie voor het vlieg veld Valkenburg zijn benoemd de heren A. C. de Wilde, burgemeester. G. C. Bol, alhier, en G. Parlevliet te Katwijk aan den Rijn. Voorschoten De Zondagsdienst wordt waargeno men door dokter C. Kuypers, Leidseweg 51, tel. 520. A.s. Maandag worden aan De Vink bonkaarten 909 enz. uitgereikt (half 10 tot half 3). Woubrugge Ned. Herv. Gemeente Hoogmade. Het ligt in de bedoeling, ds De Jong, die zijn benoeming tot hulpprediker bij de Ned. Herv. Gemeente van Hoogmade heeft aangenomen, op Zondag 1 Mei a.s. in zijn werk in te leiden. De consulent, ds J. P. Honnef van Leiderdorp, zal een en ander op zich nemen. Men hoopt, dat de pastorie te Hoogmade op 1 Mei be woonbaar zal zijn. Lisse wil het centrum zijn! De plannen voor permanente openlucht- bloembollententoonstellingen KEVKEmOFBOS Lisse is er op uit, „Centrum van de bloembollenstreek" te worden! Er heeft zich. zoals reeds werd gemeld, onder pre sidium van burgemeester W. Lambooy comité gevormd, dat zich ten doel stelt, gedurende een reeks van jaren opetolucht-bloembollententoonstellingen organiseren in een gedeelte van het Keu- kenhofbos, genaamd „Zandvliet". Dit prachtige bos is met betrekkelijk gerin ge kosten als tentoonstellingsterrein in te richten. Een vijver maakt het terrein extra aantrekkelijk en een ander groot voordeel is, dat het bos op uitstekende cultuurgrond ligt. Het doel van de tentoonstelling is tweeërlei: ten eerste het bevorderen van de belangen van het bloembollenvak en dan de behartiging van de meer alge- ïene belangen als vreemdelingenverkeer d- De tentoonstelling zal worden ge maakt tot een centrale show voor het gehele bloembollenbedrijf, waar nieuwe variëteiten zullen worden geëxposeerd. Hiervan zal een buitengewone reclame binnen- en buitenland uitgaan. Het voornaamste oogmerk is te tonen, wat met het planten van bolgewassen in passende, ideale omgeving te bereiken is. De vele tienduizenden, die in de bloei tijd de bollenstreek bezoeken, hebben in het verleden practisch geen gelegenheid gehad, om eens rustig in de bollenvel den te gaan wandelen. Door het houden deze show is het publiek in staat, enkele uren van bloeiende bollen te ge nieten in een zeer fraaie omgeving. Het gevormde comité, dat naast de bur gemeester uit vooraanstaande bloembol lenkwekers bestaat, heeft in zijn eerste vergadering reeds een aantal algemene richtlijnen vastgesteld. De expositie, zo zegt men. behoort zo ingericht te zijn, dat daarvan een enorme aantrekkings kracht uitgaat. Er dient een grootse re clame-campagne in binnen- en buitenland op touw te worden gezet. Voorlopig zal de tentoonstellingsoppervlakte tot ca. 12 ha worden beperkt, doch zodra dit eco nomisch verantwoord is, moet tot uit breiding worden overgegaan. De inzen dingen dienen niet tot de gemeente Lisse te worden beperkt; ieder kan heesters bollen laten planten. Tuinarchitect Van der Lee te Benne- broek heeft een globale begroting van B. cn W. schrijven aan de raad: „René Sleeswijk, wonende te Bussum, huurde de grote zaal van de Stadsgehoor- voor de avond van 9, 10 en 11 Febr. I. In verband met een wijziging in het speelplan, na het sluiten van de desbe treffende huurovereenkomst, werd nader overeengekomen, dat de gemeente, in dien harerzijds de zaal voor de genoemde avonden aan derden zou kunnen worden verhuurd, de te ontvangen huursom op het door René Sleeswijk verschuldigde huurbedrag in mindering zou worden ge bracht. De verhuring aan derden kwarr tot stand. Ondanks daartoe aangewende pogingen is het echter niet mogen ge lukken het -huurprijsversohil, bedragende f 186, in te vorderen, zodat dit thans langs gerechtelijke weg zal moeten ge- sohieden. Overeenkomstig het advies van de rechtsgeleerde raadsman der gemeente geven wij mitsdien in overweging het daartoe ontworpen, besluit te nemen." de kosten opgemaakt. Voor het eerste exploitatiejaar geeft het eindcijfer hier- ongeveer f60.000 aón, terwijl vol gens een ruwe schatting de kosten indien geen uitbreiding plaats vindt in de volgende jaren ongeveer f33.000 zullen bedragen. De verwachtingen voor at de inkomsten betreft zijn niet pes- Het comité heeft zich tot het college an B. en W. gericht met het verzoek, •n al of niet renteloos voorschot voor het inrichten en exploiteren van de ten toonstelling te willen verlenen. Het col lege, op zyn beurt, stelt de raad voor. om aan de op te richten stichting voor de tijd van hoogstens 10 jaren een cre- diet te verstrekken van maximaal 60.000 gulden, zulks onder een aantal voor waarden. BURGEMEESTER W. LAMBOOY Trou moet Blycken- Vrijdagavond werd in de zaal van Van Riel een ledenvergadering gehouden door de vereniging „Trou moet Blijcken", onder voorzitterschap van de heer Lampe, die meedeelde, dat het in de be doeling ligt, op 14 Mei in gebouw „Rehoboth" een uitvoering te geven. De baten zijn bestemd voor aanschaffing in nieuwe instrumenten. Voor deze ond is medewerking gevraagd van de toneelvereniging „Willen is Kunnen". Burgerlijke stand GEBOREN: Hendricus J. z. v. P. J. Randsdorp en P. H. Ammerlaan; Pieter v. P. Nieuwenhuis en H. Abbink; Leonardus J. z. v. J. A. Kopsen J C. v. Nobelen; Jacoba M. G. d. v. A. J. Wasse- en J.M. v. Vliet; Marianne M. d. v. P. Korsuize en E. Halfschepel; Joannes P. M. z. v. J. S. Langeveld en A. G. M. Onderwater; Nicolaas J. z. v. H. J. v. Rooijen en J. M. Hoogkamer. ONDERTROUWD: A. J. Snaar en H. A. Schoone; W. v. Gerven en S. Brem iers; L. C. Beumer en S. Eigenbrood. OVERLEDEN: Willem Koelewijn, 69 j. De Zondagsdinest wordt waargenomen door dokter Holl. Noordwijk Schoorsteenbrand. Bij B. alhier ontstond brand in do schoorsteen. Door spoedig ingrijpen kon het vuur geen verdere schade aanrichten. Vernieling. Van een villa werden door baldadige i jongens een tiental ruiten ingegooid. De politie epoorde de zondaars op, die de schade zullen moeten vergoeden. Groslijst K.V.P. De afd. van de K.V.P. vergaderde ter I vaststelling groslijst raadsverkiezingen: H. G. de Boer (aftr.), Th. Warmerdam (aftr.), F. J Urlus, H. van Rhijn, J. de Groot, J. C. Roeleveld, dr C. de Ruyter, G. van Rhijn. W. v. d. Weyden, M. C. J. Sedelaar, W. H. N. Neelissen. Van da heer J. C. v. d. Meer, thans raadslid, was bericht ingekomen, dat hij niet meer in I aanmerking wenste te komen. De defini- 1 tieve volgorde zal nog worden vastge- 1 steld. Zoals reeds eerder gemeld, ont breekt op de lijst ook de naam van de heer J. A. Schumacher. Goed afgelopen. Op een met stro beladen wagen, die op de Boerenburgerweg reed, bevond zich een kleine jongen. Deze raakte met zijn hoofd een electrische geleiding, die over de weg gespannen is. De jongen sloeg door de schok van de wagen, maar liep verder geen letsel van betekenis op. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter Coen- raads Nederveen. Urouwenkout Kinderen opvoeden De armoede van de geest, de gemak zucht en de lauwheid, waarover wij hel de vorige week hadden als kenmerkend, decadent verschijnsel van onze tijd, treedit ook maar buiten in de spreek-taal. Voor alles word' dezèlfde uitdrukking, I hetzelfde woord gebezigd en dót terwijl onze Hollandse taal zó rijk is. Reuza leuk, reuze-eng, reuze-enig, „hoe be staat het?" „laat-ie fijn z|jn". A11 et uniform, tot onze woordenkeus 'toe! De lelijke, gemene scheldwoorden en vloeken, waarmee óók onze Christelijke jeugd veelal kwistig omspringt, schrik ken ons wel eens even op en we ver bieden, maarvergeten het weer. Wij willen hier niet beweren, dait wy in onze kinderjaren géén lelijke scheldwoorden kenden, maar ieder luisterend mens zal óoch moeten toestemmen, dat de al gemene verruwing ontstellend is. Moe ten we dat nu maar alleen op de oorlog schuiven? Kunnen wy. Christenvrouwen en -moeders daar nu eens met de strijd tegen aanbinden? We beginnen dan vanzelfsprekend bij onze eigen kinderen. Moeders, die haar kinderen dag in, dag uit de straait op sturen, die niet weten, wóar haar kin deren zijn, die niet als eis stellen: éérst uit school thuiskomen en dan zeggen, waar je heengaat, die er niet op letten of het huiswerk goed gemaakt en ge leerd wordt, ja laten déze moed era zich niet verwonderen over de toene mende verruwing der jeugd. Ach, laten de schuld niet bij de kinderen, maar bij onszèlf zoeken. Vrouwen, die de meeste middagen der week in de stad lopen, huishouding en kinderen aan de dienstbode overlaten zijn ook in ónze kringen geen uitzondering! De kinderen déze vrouwen komen als het etens- is, naar huis, maar zijn voor de rest de dag aan hun lot overgelaten. Hun moeders verzaken haar hoge roeping en verbazen zich dan nog als er van haar ion, haar dochter niets terecht komt. Dat voortdurend letten op je kinderen, _ïduldig naar hen luisteren vereist zeer zeker veel inspanning en toewijding van moeder. Maarhet móét, van Gods- uw kinderen toch zoveel mogelijk aan huis! Laat hen, als 't mooi gerust van de buitenlucht ge nieten, maar stel u er ven op de hoogte wóór ze zijn en vooral wat ze uitvoeren. Lèt op hun spreektaal! Breng hen bij, wat „liefelijk is en wèl luidt" en wijs hen op het platte en onbeschaafde in vele uitdrukkingen. Waarachtig Christendom kenmerkt zich immers door beschaving? Laten wij onszèlf eens inspannen, om die cliché-uitdrukking, dat „alilemansgoed" af te leren. uw kinderen veel lezen, maar dan toch als 't u blieft op, wót ze lezen! Als ze een goed meisjes- of jon gensboek in handen hebben, moeten wü gezellig met hen praten over de inhoud. Zó helpen wij mee, hun geest te verrijken. In de radio kunnen wij een grote steun hebben, mits we ook dóór zélf de teugels in handen houden en be palen, wat we wèl en wat we niét aan zetten. Onze Christelyke dag- en week bladen moeten óók door onze jongens en meisjes gelezen worden. Laat veel hen liet duidelijk zijn, toch is dit goed hun geestelijke ontwikkeling. En vader en moeder zijn er immers, om hun de dingen, die zy niet begrijpen, te ver klaren? U laat toch uw kinderen niet ïaar een bibliotheek gaan, om daar „rijp m groen" vandaan te halen en te lezen? Zijn wij door die affaire met die zgn. ..beeldromans" niet pijnlijk aan onze zondige nonchalance in de opvoeding ontdekt? Moet er dan altijd eerst een moord of inbraak gepleegd worden. moe- Overheidswege in de per» gewaarschuwd worden, eer wij „wakker" zijn? Met de verzorging van de meeste kinderen is het nog wel in orde. Moeder zorgt ervoor dat zij behoorlijk gekleed gaan en goed gevoed worden en in de tijd. die er dan nog overschiet, komt zij eens aan de geestelijke op voeding van haar kind toe. Wij voelen allemaal wel, da', dit niet in orde is. Hier hapert óók iets aan onze organisatie. Om voorbeeld te noemen; U vermoedt, §én van uw kinderen met'iets ver bodens bezig is. of u hoort, dat er '.wee hevige ruzie hebben, of één komt totaal ontdaan van iets, dat hij beleefd heeft thuis.maar s'aat zelf net aan de wastobbe en kunt die was naar uw be rekening nog juist vóór 't eten klaar hebben, mits u er niet afgehaald wordt!. Moeilijk! Ja. dat Is he'., maar tóch ioet u die was in zo'n geval even laten 1st en, uzelf tot rustig onderzoek van at er gaande is, dwingen en zó naar w kinderen gaan. Dat valt nie', mee. De taaie van moe der is zwaar, maar ook zo onuitsprekelijk >oi! Wie onzer zou durven ontken- 1. dat wij telkens weer falen? Dan liggen we 's avonds in bed onze dag nog te overdenken en moeten het ieder onszelf met schaamte erkennen: Wat heb ik het er vandaag weer slecht afgebracht! Die driftige uitvail was niet goedik heb me weer geen tijd ge gund, om eens rustig te luisteren. Jan zo'n opgewonden verhaal thuis en ik weet eigenlijk niet eens meer, gingIk heb Rietje niet geholpen met haar breiwerk, haar éérst# pannelap en ben dus zelf schuldig aan haar lange op straat spelen, waardoor z# te laat aan tafel kwam Zo zouden we nog wel een poosje dóóf kunnen gaan. Wat is het heerlijk, te mo gen weten, dat er dagelijks Eé" -aaa| ons staat, Die ons ook in deze zv den te hulp wil komen. Hij. die óók de Zijn kudde we?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2