Jlieumc^ciltsdjc (üéuranl De geboorte der West-Duitse republiek in democratische windselen Adenauer: Een nieuw tijdperk in de na-oorlogse geschiedenis TUSSEN PACT EN GORDIJN Wist U 2ATERDAG 9 APRIL 1949 BUREAUX: Hogewoera 103 Drr eD redactie Tel 20408 Abonne menten Tel 22710 Advertentieafd Tel 23375 Postrekening 58036 ABONNEMENTEN: ƒ4 15 per kwartaal; 1 35 per maand; 0 32 per week ADVERTENTIËN: 0 18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Dertigste jaargang No 7786 HOOFDREDACTEUR: Dr E DIEMER. CHEF-REDr H. W J ENSERINK- DIRECTIE: F DIEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantvasttdi Is gtiebltoen tnyn bert in tcgljenspoct" Koningskinderen in ballingschap Zie pag. 5 Er gaat een schok door West-Dultsland. Immers, Engeland, Frankrijk en de Ver. Sta,ten hebben een overeenkomst getekend, waarin de Duitsers het recht i wordt verleend, tot het stichten van een „federale republiek" over te gaan, die de bezettingszones In West-Dultsland zal omvatten. Er komt een bezettlngs.statuut, waardoor een democratisch zelfbestuur zal zijn verzekerd. Allereerst moet dus nu de federale republiek „West-Duitsland" zijn geformeerd. En dan verdwijnt het geallieerde militaire bestuur (niet dus de bezettingstroepen). Maar in de plaats van het militaire bestuur, komen Britse, Franse en Amerikaanse autoriteiten, elk onder een Hoge Commissaris. Deze vormen tezamen 't „Controlerende Lichaam". Een besluit van vérstrekkende 1 tekenis en het merkwaardige hiervan dat de regeling in drie dagen door de ministers van buitenl. zaken te Washing ton werd bereikt, nadat men Duitse kwestie ongeveer drie jaar lang had geconfereerd. Het doel der Ge allieerden is. het Duitse volk te vereni gen in een democratische, federale staat, in het kader van een Europese gemeen- achap; de republiek-Duitsland moet als volwaardig lid deelnemen aan de organisatie voor Europese economische aamenwerking- Het nieuwe statuut wordt voorgelegd aan de Duitse Constituerende Vergadering te Bonn, want de Duitse politici dienen te weten, welke bevoegd heden de bezettende mogendheden, na de vorming der Republiek zullen behouden. ,Het statuut kan worden herzien, wan neer het een jaar van kracht is geweest. Acheson, Bevin en Schuman- De Amerik. min. v. buitenl- zaken, Dean Acheson, heeft tijdens een pers conferentie verklaard, dat de genoemde '„Hoge Commissarissen" burgers zullen zijn en de getalsterkte der bezettende troepen, na het tot stand komen van de 'Republiek, zal worden bepaald door Algemene veiligheidsoverwegingen. Acheson hoopte, dat na de onderteke ning van het Atlantisch Pact, een rege ling met Rusland zou kunnen worden getroffen voor het vraagstuk der Ber- 'lijnse blokkade, ja, voor de Duitse kwestie in het algemeen. Hij had her haaldelijk gezegd, dat het opvullen van 'de „zwakke plek", door het luchtledig Jn West-Duitsland, de beste hoop op leverde voor het bereiken van overeen stemming met de Sowjet-Unie- De drie Benelux-landen waren officieel op de hoogte gehouden van de besprekingen over Duitsland- Voor het ogenblik werd piet overwogen, een afzonderlijke, mili taire overeenkomst met Spanje E' aan, zulks in antwoord op e etreffende vraag. Bevin verklaarde vóór zijn vertrek Daar Londen met de Mauretania, dat het thans aan de Sowjet-Unie lag, om te be llissen of zij in de Oostelijke zone wilde pamenwerken voor een „democratische fegering", gesticht overeenkomstig het procédé voor West-Duitsland en na he houden van vrije verkiezingen. Schuman, de Franse collega, legde e: Je nadruk op, dat zelfs nu nog all< mogelijkheden bestonden, om tot eei fcViermogendheden-verdrag" met Duits land te komen. Geen bezwaar, di Washington bereikte overeenkomst feheel Duitsland van kracht te verkla- ten! Volgens hém. voorziet het statuut ïr let regelen der meeste Duitse vraag- hukken door een beslissing bij meerder- leid van stemmen, door de drie Hoge Commissarissen. Uitzonderingen johter de problemen, samenhangende pet de veiligheid, herstelbetalingen je bezettingstroepen Te Washington meent men. dat als de jrondwet nu ook spoedig tot stand komt •eeds binnen zes maanden verkiezingen lunnen worden gehouden. Schumacher en Adenauer. De leider der Duitse sociaal-democra- Ische partij. Kurt Schumacher, heeft chter gewaarschuwd tegen een „lucht- iartig optimisme". Eerst, zegt hij, moet iet Duitse volk weten, of het recht der pallieerde autoriteiten om Duitse wet en en bestuursdaden af te keuren, tot iepaalde gebieden zal worden beperkt >f dat dit recht in alle gevallen kan wor jen toegepast. Adenauer, president der {onstituerende Vergadering te Bonn, en pider van de Christen-democratische ertij, spreekt echter van „ee ijdperk in de na-oorlogse geschiedenis an Duitsland en van Europa". Het leer dan noodzakelijk geworden, dat pk de Duitse politici zich verenigen pi een grondwet voor te leggen, die oor de Geallieerden aanvaardbaar lok generaal Clay, de Amerik. gouver- eur, wees op de „schitterende regeling" Behalve Clay, zullen waarschijnlijk diens collega's, de generaals Robertson en Koenig, spoedig hun ontslag aanbieden. Volgens een later ontvangen bericht, werden door de drie ministers ook over eenkomsten gesloten inzake de ontman teling der fabrieken, terwijl een volledig accoord bereikt werd over de vorming van een internationaal beheersorgaan voor het Roergebied. Franse communistische bladen schreeu wen moord en brand over het accoord inzake West-Duitsland. „De overeen komst geeft het Duitse chauvinisme het wapen der wraak in de hand", schrijft l Humanité. De „New York Times" wijst er op, dat Frankrijk de grootste con cessies heeft gedaan. Amerika's Senaat keurt Marshall-hulp goed (5Vi millard Dollars voor Ned. electriciteits- bedrijven De Amerikaanse senaat heeft met stoom gewerkt en na twee weken van stormachtige beraad slagingen gisteravond in snelle vaart 10 amendementen afge daan en met 70 tegen 7 stem men het volle Marshall-crediet van 5.5 milliard dollar voor de nieuwe periode van 15 maanden goedgekeurd. Een amendement om geen dollars toe te staan voor nationalisatie van in dustrieën (Engeland!) werd met 60 tegen 20 stemmen verworpen. De E.C.A. heeft inmiddels 19 millioen dollars toegestaan om Europa's electriciteitsindustrie op poten te zetten, waarvan N e- derland 3.2 millioen ontvangt. Men verwacht een belangrijke rede an Tito over zijn verhouding t.o.v. Ko- minform en het Westen op het congres het Volksfront, dat vandaag te Bel grado begon. W.-Europa's bewapening vraagt van Amerika 1250 millioen dollar Ministers van Defensie keurden in Den Haag verdedigingsplan goed Rad io-Paashood schap van Prinses Wilhelmina H.K-H. Prinses Wilhelmina heeft de wens te kennen gegeven, per fadlo een Paasboodschap te richten tot de luisteraars, naar aanleiding Van het oecumenisch werk, dat door Je Prot. Kerken wordt verricht. De- Li uitzending zal plaats hebben door Jet I.K.O.R., op Eerste Paasdag om 11.45 uur, over Hilversum H en de E Wereldomroep. H.K.H. zal eerst in et Nederlands spreken en daarna In het Engels. Beide toespraken zul len des avonds om 7 uur worden herhaald over Hilversum I. )r Drees over wandaden in Indië Op het congres van de P v d A. merkte Inister Drees op n a v. beweerde wreed- iden door Ned soldaten in Indië: „Wij moeten bij deze kwestie niet uit oog verliezen, dat aan de andere int daden van hoogst ernstige aard zijn dreven door Indonesiërs en dat uit een oom van enthousiaste brieven, juist n soldaten, die onbevooroordeeld naar donesië zijn gegaan, telkens opnieuw Ijkt, welk een uitnemende verstand- Mding is ontstaan tussen de Neder- ïdse militairen en de Indonesische be- lking. De voorbeelden zijn legio van iderlandse soldaten, die zeer veel heb- n gedaan om hulp te verlenen aan donesiërs, die in nood verkeerden". De Ver. Staten hebben, zoals gisteren reeds in een deel onzer edities is gemeld, op het verzoek van de vijf landen der West-Europese Unie, alsmede van Noor wegen, Denemarken en Italië, om mili taire en financiële steun voor de herbe wapening, formeel toegezegd het Ameri kaanse Congres een daartoe strekkend voorstel te zullen doen. Intussen heeft het Witte Huis bekend gemaakt, dat Truman het Atlantisch Pact in het begin der vol gende week, vermoedelijk Maandag, ter ratificatie aan de Senaat zal zenden. Volgens niet-officiële schattingen den de landen in de eerste 12 maanden 1250 millioen dollar voor hun bewapening nodig hebben. Zoals bekend is, verzochten de Brussel-landen (Benelux, Frankrijk Engeland) al op 5 April, de dag na de c dertekening van het Pact, om steun „vc de uitvoering van een gemeenschappelijk verdedigingsprogram". Dean Acheson heeft reeds aangedrongen op de voo ning van de landen van het Atlantisch Pact en zekere andere landen, w.o. Grie kenland en Turkije, met wapens en uit rusting. Over de conferentie, die de ministers van Defensie van de landen van het Ver drag van Brussel, gisteren en Donderdag Dr Van Roijen naar Batavia vertrokken Hedenmorgen is het hoofd der Neder landse delegatie bij de Voorconferentie te Batavia, dr J. H. van Roijen, met de K.L.M. van Schiphol naar Indonesië ver trokken, tezamen met zijn adviseurs, mr N. S. Blom. mr H. L. 's Jacob en mr C. J. van Schelle. Hem werd uitge leide gedaan door de ministers Stikker en Lieftinck. Dr Van Roijen vertelde, dat er allereerst beslist zal moeten wor den, of een vertegenwoordiger van de Bijeenkomst Federaal Overleg zal wor den opgenomen in de delegatie, wier samenstelling nog niet precies bekend is. Te Batavia zal de delegatie worden aan gevuld met enkele personen, wier namen nog niet genoemd zijn. Dr Van Roijen wees er op. dat de drie punten van het Canadese voorstel in de Veiligheidsraad als één geheel moeten worden be schouwd. Hij achtte de beslissing om het Idonesische vraagstuk in de Algemene Vergadering te behandelen in strijd met het handvest der V.N. Het is bovendien inwendige aangelegenheid en hoort in de V.N. thuis. Repatriëring wordt binnen kort weer hervat Er wordt op het ogenblik overleg ge pleegd tussen de autoriteiten in Den Haag en Batavia over een hervatting van de repatriëring van de daarvoor in aanmerking komende Ned. mili tairen in Indonesië. De besprekingen over een nieuw repatriëringsschema zijn in een eindstadium gekomen. Op korte termijn zullen nadere mededelingen worden gedaan, zo ver neemt het A-N.P. van bevoegde zijde. Vijftig mille in verkeerde enveloppe De K.L.M. had de politie er van in kennis gesteld, dat er 50.000 dollar wer den vermist uit de KLM-kantoren op het vliegveld van New York. Later ontdekte dat het pakket, bestaande uit vijf tiendollarbiljetten. bij vergissing aan boord van een machine was gebracht, Gandar (Newfoundland) was vertrokken. Daar werd het geld dan ook gevonden in een voor een Zwitserse firma bestemde enveloppe PAARD VAN KONING GEORGE WON. In tegenwoordigheid van de prinsessen Elizabeth en Margaret en onder groot gej-uioh van het publiek heeft het paard „Avila" van Koning George gisteren te Londen de Katheryn Howard Stakes ge- n. Dit was de eerste maal in het i, dat de koninklijke kleuren zege vierden. .Johan Van Oldebarnevelt" vertrokken Gistermiddag is de „Johan van Olde- in Den Haag hielden, wordt gemeld, dat zij een verdedigingsplan voor West- Europa hebben goedgekeurd en besluiten hebben genomen over de maatregelen, die elk der vijf mogendheden zal moeten ne men. om het plan doeltreffend te maken. Voorstellen voor de verdeling der lasten van strijdkrachten en wapenproductie zijn goedgekeurd. Vertegenwoordigers van de Amerikaanse en Canadese staf chefs waren als waarnemers bij de be sprekingen aanwezig. Zuid-Afrika zal niet neutraal zijn Dr Malan, de Z.-Afr. premier, verklaar de fn de Senaat, dat hij de tijd gekomen acht voor het sluiten van een bondge nootschapsverdrag, dat het gebied van het Afrikaanse vasteland omvat. Voorts zei hij, dat de mogendheden van het At lantisch Verdrag Zuid-Afrika nodig heb ben, terwijl ook Zuid-Afrika moet samen werken met deze staten- „Indien er oor log zou komen in Europa, dan zal onze sympathie aan de Westerse zijde zijn. Zuid-Afrika zal niet neutraal zijn", zei Malan. 't V.H.K. jubileert. Ook deze meisjes gaan op 25 April het eerste lustrum vieren van 't Vrouwen Hulp Korps, waar zij hun eigen plaats ln het leger hebben. Voor vuile handen moeten ze geen vrees hebben 1 DRAMA WERD BLIJSPEL Een bewoonster van de deftige Sta- tenlaan te 's-Gravenhage zat gister middag geducht tn angst. Toen zij nl. na enige tijd afwezig te zyn geweest, weer thuis kwam en aan haar woning aanbelde, werd niet open gedaan. En toch wist ze, dat een reeds bejaard fa milielid thuis was. De huissleutel had de dame niet bij zich. Bevreesd voor een ongeval, snelde de dame naar een telefooncel en belde de brandweer op. Deze altijd hulpvaardige dienst stond enkele ogenblikken later met een kraanwagen voor het bewuste perceel, ladders werden uitgezet, en de dame kon in huis worden gebracht. Toen kwam. de gelukkig blijde ontknoping van dit vermeende drama. De bejaarde man was een dutje gaan doen en had de bel niet gehoord De kraanwagen kon weer inrukken. Textielpunten voor Paas- pronk gevraagd De Raad van bijstand van de vakgroep detailhandel in textïeigoederen heeft mi nister Van den Brink verzocht terstond 50 textielpunten geldig te willen verkla- i, teneinde de bevolking in de gelegen heid te stellen, zach oudergewoonte, voor Pasen nieuwe kleding aan te schaffen. De bij de hand-el aanwezige voorraden laten deze aanschaffing toe, zo wordt er bij ge zegd. De Raad acht die voorraden zelf- voldoende om een opheffing der distribu- e verantwoord te <}oen zijn. Prins Bernhatd op inspectie Prins Bernhard, die Donderdag enige id in Den Haag vegtoefde. is gisteren in zijn kwaliteit van insp.-generaal der Kon. Ned. Landmacht met enige van zijn staf officieren op inspectie geweest bij het het t te Amersfoort. Cacaofabriek te Zaandam afgebrand In de Zaandamse wijk „Het Kalf', .vaar enkele weken geleden dé molen „De Strijd" afbrandde, is in de afgelopen nacht de cacaofabriek „De halve maan" de N.V. Jan Schoenmaker in enkele uren tijds in vlammen opgegaan. Hon derden tonnen groudstoffen en afge werkte producten gingen verloren De brandspuiten konden wegens de enorme hitte van de brandende cacao en pinda- afval en de cacaoboter de vuurhaard niet voldoende naderen- Een der autospuiten zakte daarbij nog tot de assen in de slappe veengrond en moest door een kraanwagen op het rechte spoor worden gebracht. De schade, die in de tonnen loopt, wordt door verzekering gedekt. De oorzaak is nog onbekend, men veronder stelt broeiing. RUSSISCH VSJTO INZAKE ZUID- KOREA. Malik heeft in de' Veiligheidsraad na mens Sowjet-Rusland een véto uitgespro ken over de toelating van Zuid-Korea tot de V.N. Truman: Zo'ra ijzeren gordijn doet het niet, Joe!" Indonesië op agenda der Algemene Ver gadering geplaatst Rusland wilde Nederland niet aan het woord laten Hei bureau der Algemene Vergadering van de Verenigde Naties te Lake Success heeft met 11 steramen tegen een en twee onthoudingen het Indonesische vraag stuk op de agenda geplaatst. België stemde tegen en Engeland en Frankrijk deden niet mede. Tevoren verwierp het bureau met negen tegen vier stemmen (België, Canada, Frankrijk en Engeland) een voorstel om de zaak nog uit te len, terwijl Amerika zich van stemming onthield. De zaak is nu verwezen nai politieke commissie, omdat zU een belangrijke aangelegenheid is. Nadat Voor-Indië de debatten met een een aanval op Nederlands verklaring, aanbeveling van het voorstel geopend had, deed Malik namens de Sowjet-Unie een poging om jhr mr J. W. M. Snouck Hurgronje niet aan het woord te laten komen, doch de Australische voorzitter, Evatt, ging daarop niet in. De Neder landse spreker wees er op, dat een be spreking in de Algemene Vergadering de zaak in gevaar zou brengen, v/narop een uitgebreid debat volgde. Palar deed Een kwart millioen mensen bezocht de Utrechtse Jaarbeurs Een der best georganiseerde ter wereld Hoewel de ervaringen va-n de deelne- zij 50 of 25 maal hebben deelgenomen m de Utrechtse Voorj aarsbeurs zeer gevarieerd zijn, blijkt toch over het algemeen in de handel een zekere voor zichtigheid te bestaan. De stemming loopt tussen zeer tevreden, tevreden en rustig Definitieve gegevens zullen pas bekend worden na de uitslag van een onder de deelnemers gehouden enquête. Luxe-ar tikelen en bouwmaterialen waren enigs zins gedrukt en er heerste onzekerheid over de uitwerking van de Benelux. Daar bij komt nog de geldschaarste en het fei\ it er meer artikelen aan de markt ko- De buitenlandse belangstelling is zeer groot geweest. De grootste aandacht ging t naar noviteiten, die van belang kunnen jn voor de deviezenbesparing. Van Amerikaanse zijde werd opgemerkt, dat Nederland nog meer aandacht moet besteden aan de kwaliteit, het uiterlijk, en vooral ook <ie verpakking. Meermalen blijft de verpakking ver achter bij de kwaliteit. Wel werd grote zorg besteed aan de stamde en de reclame, maar een groot aantal deelnemers bleek me* te beschikken over de bijzonderheden, die >or export vereist zijn. Op de laatste dag van de Jaarbeurs hebben elf deelnemers oorkonden ont vangen van de Raad van Beheer, daar Grote belangstelling de handel met Duitsland, terwijl de esse voor Belgische machines wa genomen, in tegenstelling tot Belgische textiel en huishoudelijke artikelen. Vele transacties zijn afgesloten tussen buitenlanders onderling. Er waren dil jaar twee maal zoveel buitenlandse be zoekers als vorig jaar. Het totale bezoek is te schatten op een kwart millioen per sonen. terwijl het percentage zakenmen sen hoger is dan voordien. In vele artikelen in de buitenlandse pers is de Jaarbeurs geprezen als een der best georganiseerde jaarmarkten ter we meld. Vooral de organisatie van de Mar shalldag is in goede aarde gevallen. Prinses Josephine-Charlotte naar Brussel Voor het eerst sinds koning Leopold ir ballingschap ging. vier jaar geleden, zal zijn kinderen België bezoeken, n.l. prinses Josephine-Charlotte, de 22- jarige enige dochter van de koning, die Maandag a s. naar Brussel gaat voor eer kort verblijf by haar grootmoeder, konin gin Elizabeth. DAT Utrecht sollicitanten oproept voor de betrekking van jong jurist bij de afd. Onderwijs der gemeentesecretarie in de rang van adj.-commies en de salarisgren- f 2640—f 3600 zyn DAT min. Rutten gisteren in het Sted. Museum te A'dam de jubileumtentoonstel-' ling „Goed maar mooi" van de Ned. Bond Dor Kunst en Industrie opende en d« Dorz. W. H. Gispen bevorderde tot rid- »r in de Orde van O.N. DAT de leden van de Zentralstelle für Jixdische Auswanderung R. A. Kop en F. Tol te A'dam wegens Jodenarresta- n het A'damse B.G. resp. 15 en 20 jaar kregen. DAT door de betrokken Bedrijfsunie >n commissie is samengesteld om te ko en tot een wetenschappelijk verant woord systeem van salariëring van 't kan toorpersoneel, met als secretaris-rappor teur mr dr T. B. Jonker uit A'dam. DAT tot 30 Sept. aan buitenlandse automobilisten een restitutie van frs 2 per liter op de in België en/of Luxemburg verbruikte benzine wordt gegeven tot een .per dag en 300 L per maand. DAT de omzet der 12 Westlandse groen teveilingen steeg van bijna f 44 millioen i 1947 tot plm f 57 millioen vj. DAT minister Spitzen gisteren op zijn tweedaagse tocht door Overijsel Deventer bezocht en met de traditionele koek naar - t, de Residentie terugkeerde, barnevelt van Amsterdam naar Batavia vertrokken met 1200 passagiers, o.w. vele DAT A. Bergsma (C.H.) te Huizum vrouwen en 500 kinderen in het kader werd benoemd tot Statenlid van Fries der gezinshereniging. land, j- JJ "'-1- DAT blijkens de St. Crt. van gisteren de prijzen van geneeskrachtige kruiden en van glucose zijn vrijgelaten. DAT C. Bakker, referendaris der PTT te A'dam, benoemd' is tot directeur var het postkantoor te Haarlem. DAT een wettelijke maatregel in voorbe reiding is om in het kader van de land- bouwuitvoerwet een controle in te stel len op de teelt van geneeskrachtige er aromatische gewassen. DAT de reddingboten „Koningin Wil helmina" en „President Jan Leis" van d( Z.-H. Mij tot het redden van schipbreu kelingen, nieuwe motoren kregen en dt „Johanna Blankenheim" en de „Presi dent Wierdsma" er voor op de nominatie DAT de Ned. Kath. Bond van hotel-, café-, restauranthouders en slijters inge deeld zal worden in drie secties, nl. voor caféhouders, slyters en hotel-restaurant- houders. DAT in het R'damse Bouwcentrum een maquette te zien is, die de waterwerken de Maas van Visé (België) tot de Moerdijk in beeld brengt. DAT de Haagse wethouder C. H. P. W. d. Oever benoemd is tot voorz. van de Commissie voor huishoudelijke en gezins voorlichting. DAT de inspecteur L. P. de Vries van de veeartsenijkundige dienst Maandag- n kwart tot vijf voor acht een radiocauserie houdt over: Kan de vee stapel t.b.c.-vrij worden gemaakt? DAT de tweede handelssecretaris J. G. Beekman te Pretoria voor belanghebben- spreken is in de K. v. K. te Rot- terdam .en Amsterdam, resp. op 12 en 14 Up~v.~d. Vlerk t e Suizum. April, telkens van 10-1 uur. DAT de Holl. Betonmij te A'dam met f 1.698.000 laagste inschrijfster was voor de bouw van twee schutsluizen en twee basculébruggen te Harlingen. DAT de bouw van 121 landbouwschuren in de N.O.-polder in drie groepen is ge gund aan K. Ooms. Strijen (f 526.000); K. Salverda, Kuinre (f 525.000) en aan L. C. Versijde, Waddinxveen f 198.000). DAT van 25-27 April te Bolsward de verkooptentoonstelling Multyshop 3 wordt gehouden. DAT de dir. van de Mij. tot vervaar diging van stafmateriaal te Brummen. welke N.V. surséance van betaling heeft aangevraagd, op verzoek eervol is ontsla gen en men het bedrijf wil reorganiseren. DAT op Goede Vrijdag om elf uur en op Paaszaterdag om half twee onver korte uitvoeringen van Bach's Matth. Passion plaats vinden in de Grote Kerk te Naarden o.l.v. Anthon v. d. Horst. DAT de Ver. voor de Effectenhandel thans de volgende secretarissen heeft: mr A. J. N. de Graaff (alg. secretaris), mr J. G. N. de Hoop Scheffer (le adj. secr.) en mr G. S. le Poole (2e adj. DAT door een warmgelopen motor de le etage van de ooekbinderij van de fa. Titzing aan de O.Z. Achterburgwal te A'dam is afgebrand. DAT de fa. P. de Gruyter te 's Herto genbosch, waar ruim 1300 personen wer ken tegen 800 op 1 Jan. '45, heeft aanbe steed een gedeelte van een 4e fabrieks hal. DAT A. A. J de Wolf uit Utrecht zijn plaatsgenoot H. J. Kuiper opvolgt als lid n de commissie bezitspreiding en als van de commissie culturele verzorging arbeiderskampen. dat dit land zyn verantwoordelijkheid voor orde en vrijheid handhaafde en zeide dat Nederlands opvatting zijner verantwoordelijkheid nu reeds twee malen een politie-actie had ontketend. Van Langenhove (België) vroeg Austra- ~n Voor-Indië, waarom zy wel Indo- in de Vergadering wilden brengen, doch werkeloos waren gebleven toen de bevelen van de Veiligheidsraad inzake Palestina en de moord op Bernadotte de wind werden geslagen. Jhr Snouck Hurgronje bracht later nog te berde, dat de Sowjet-Unie wel de zaak Mind, szenty als een inwendige aangelegen heid beschouwde en Indonesië niet. Voorts spraken nog de vertegenwoordi. gers van de Philippjjnen. Australië, Canada, Engeland. Mexico, Panama, Chili, Polen en Sowjet-Rusland, welke laatste beweerde, dat de Voorconferen tie er één tussen gevangenen cn hun be wakers zou zijn. Aneta's diplomatieke correspondent wijst er nog op. dat nu de plenaire ver gadering moet beslissen of zij inderdaad Indonesië zal behandelen. Dit zal leiding geven tot veel gepraat, mai.. kans. dat de zaak niet ter sprake komt. is gering, al is het nog in het geheel niet zeker, of dit onmiddellijk geschieden zal. Het troepentransportschip „Waterman wordt in de nacht van Zondag op Maan dag in de R'damse haven venvacht. Aan boord bevinden zich een honderdtal tairen, die om bijzondere redenen den gerepatrieerd. De ontscheping zal Maandagmorgen om 9 uur beginnen. Gesneuveld voor het Vaderland De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 25 Maart: sold. M. H. Linneman, uit Almelo; gesneuveld 26 Maart: sold. W. H. E. van den Berg. uit Velp (Rhedent; sold. H. Lo- vink, uit Zelhem; le It. P. J. Mol, uit Amstelveen; korp. J. B. Untied uit Groningen; gesneuveld 27 Maart: sold. W. de Maat uit 's-Gravenhage; sold. P. J. Smulders uit Leende (N.B.); ge sneuveld 28 Maarat: sold. K. Aarts- ma uit Engwierum (Oostdongeradeel). Kon. Ned.-Ind. Leger: Gesneuveld 18 Maart, vermist se dert 28 Febr. 1949: Soend. sold. 2e kl inf. Kosadi uit Indonesië; Soend. sold. 2e kl. inf. Marjani uit Indonesië Soend. militie sold. Soebandi uit Ind. gesneuveld 21 Maart: Man. korp. inf S. Maelensun uit Ind Tim. sold. 2e kl. inf- A. Moa uit Ind gesneuveld 22 Maart: Amb. sold, le kl. inf. O Leate- mia uit Ind.; gesneuveld 23 Maart: Tim. sold, le kl. inf. J. Malelak uit Ind.; Jav. sold, le kl. inf. Marsidi uit Ind gesneuveld 25 Maart: Jav. sold, le kl inf. Boegel uit Ind.; Chin. sold, le kl. inf. Go Kiem Lan uit Ind.; ge keuveld 26 Maart: Man. sold, le kl. inf. C. Elias uit Ind.; gesneuveld 29 Maart: Sold, le kl. M. P. W. v. Nispen. afkomstig uit Breda. COMMUNISTISCHE VOORMAN TREKT ZICH TERUG Wegens moeilijkheden met de commu nistische partij zal de aannemer G Roorda te Tynje. wethouder van Opsterland en jarenlang de meest vooraanstaande f:guur onder de Friese communisten, zich n:et weer als raadslid voor de C.P.N, beschik baar stellen. Onlangs is hij reeds, zoals gemeld, van zijn functie als v der ootnm. fractie in de Friese staten I ontheven. Pers en persvrijheid Naar aanleiding van het wetsontwerp op de journalistieke verantwoordelijk heid, dat zeer onlangs bij de Tweede Ka- :r is ingediend, is het ons voornemen, enkele artikelen de aandacht te vijgen or enige problemen, welke vooral de laatste tijd zijn gerezen op het gebied van het dagbladwezen en de journalistiek. Wij stellen ons voor, daarbij in het bij zonder in te gaan op de verhouding van Staat en pers. Wanneer onze Grondwet over de pers spreekt, spreekt zij over de persvrijheid. Zij gaat zich niet te buiten aan allerlei beschouwingen over de betekenis, welke de pers in het leven der mensen heeft ge kregen. Het enige wat zij zegt is: De pers moet vrij zijn. Of zou het kunnen zijn, dat de grondwet er door dat ene woord toch wel in geslaagd is. de betekenis van de pers zeer in het kort samen te vatten? We zullen zien. Dat de Grondwet, over de pers spreken de, zonder omwegen bij de persvrijheid terechtkomt, is niet toevallig. Het hangt a met het karakter van de grond- die onder meer tot taak heeft de Staat binnen de perken te houden en de rechten en vrijheden der burgers te be schermen. Wie de moeite neemt, zich te verdie- En in de geschiedenis van de pers. komt steeds weer tot dezelfde ontdekking: van Staatswege werd gepoogd de vrijheid van de pers te belemmeren of in te perken. Ook in ons land is dat lange tijd het ge- al geweest, al stak de toestand gunstig af bij hetgeen andere landen te zien ga- Die strijd tegen de vrijheid werd vaak openlyk, nu en dan echter ook op bedekte ïjze gevoerd. Soms zelfs gebeurde het onder het mom. dat men er juist op uit s, de pers en de vrijheid van de pers bescherming te nemen tegen allerlei genoemde of niet genoemde belagers. Dat de persvrijheid een plaatsje heeft gekregen in de Grondwet, betekent ook i van bescherming, de bescher ming verleend door onze hoogste Staats wet. Dit is gelukkig een bescherming an tamelijk onverdacht karakter. Zy is 'ettelijk omschreven op een manier, die p zichzelf zeer geslaagd is en in een periode van meer dan een eeuw feitelijk geen aanleiding heeft gegeven tot klach ten. Niemand, zo zegt de Grondwet, heeft oorafgaand verlof nodig om door de drukpers gedachten of gevoelens te openbaren, behoudens ieders verantwoor delijkheid volgens de wet. Naar het een parig oordeel wil dit zeggen, dat aan iemand, die uiting wil geven aan zijn ge dachten of gevoelens. van Staatswege geen belemmeringen in de weg gelegd mogen worden, in het bijzonder geen be lemmeringen welke betrekking hebben op de inhoud van hetgeen hij wil open baren. Wel echter moet de publicist Te kening houden met het feit. dat hij ach teraf ter verantwoording kan worden ge roepen voor de rechter, ingeval hij na melijk met zijn publicatie bepaalde wet telijke normen heeft overtreden. Deze grondwettelijke formulering van de vrijheidsgedachte is. als gezegd, een gelukkige gebleken. Zij paste ook volko de rechtsstaat, die immers geken merkt wordt door afweging en betrekke lijke afbakening van drie machten: een etgevende, een rechtsprekende en een uitvoerende macht. Bij dictatuurstaten kent men deze onderscheiding in het ge heel niet of slechts tot op bepaalde hoogte. Welnu, de wetgevende macht heeft de macht, geeft de normen aan voor de ver antwoordelijkheid en het is aan een andere, aan de rechterlijke macht, uit te maken of een publicatie, die dus op dat moment reeds verschenen is. strafwaar dig is volgens die normen. Op deze wijze wordt een grote mate van rechtszekerheid •erkregen. Vryheid van drukpers dus. maar met behoud van ieders verantwoordelijkheid. Men pleegt dit zo uit te drukken: geen preventie, doch wel repressie. Nu is er over de regeling van de ver antwoordelijkheid vaak heel veel te doen geweest Men herinnert zich nog wel de jaren waarin talloze haren te bergen re zen over wat zo al van de persen kwam. Opruiing, ondermijning van het gezag, opwekking om met gekruiste armen de vijand die een vriend genoemd werd af te wachten, kortom men kent de ver zuchtingen over dit alles nog wel. En mocht men ze vergeten zijn, dan behoeft ir bepaalde geschriften uit onze dagen op te slaan, die in dezelfde ribhting schijnen te wijzen. Naast de klachten over de opruiing wa ren en zyn er de ergenissen over de on zedelijke lectuur, de krenking van iemands goede naam en zo al meer. Mag dat alles nu maar. aldus luidde en luidt ook thans soms nog de vraag. Bescher ming van de pers en van de persvrijheid, een prachtig ding, zo meent men dan; maar wordt het soms geen tijd, de burgers te beschermen tegende pers? Of hetgeen tot dusverre in deze rich ting is gedaan voldoende, laat staan af doende, is geweest, is een punt, dat we in volgend artikel willen bespreken. We komen dan tevens in de buurt van het bij de Tweede Kamer ingediende wetsont- Ontbinding van het Belgische parlement De Belgische regering heeft gistermor gen besloten de prins-regent te verzoe ken het Belgische parlement tegen 15 Mei te ontbinden, teneinde op 12 Juni algemene verkiezingen te kunnen hou den. Gen. Clay bevestigde het doodvon nis tegen de S.S.-kolonel Peiper, die in Malmedy opdracht gaf tot de terechtstel- Amerikaanse krijgsgevangenen. WEERBERICHT Morgen overicegend droog Tot morgenavond verwacht De Bilt: Koude, tamelyk heldere nacht, met af nemende bewolking. Matige, geleidelijk selyk nachtvorst. Morgen overdag: Overwegend droog eer met later vanuit het Westen toe nemende bewolking. Matige, geluidelyk naar Zuidwest krimpende en langs de kust tot krachtig toenemende wind. Min der koud dan vandaag. (Bericht opge maakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zondag 10 April zon op 5 58. onder 19.28; maan op 15.47. onder 515. 11 April zon op 5.54, onder 19.30; maan op 17.19; onder 5.29. 13 April V. M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1