Jlieumr |Teiitsrl)e (üéuranl Licht van de Assemblee gaat schijnen over de Oost-Europese processen Wist U VRIJDAG 8 APRIL 1949 BUREAUX' Hogewoera IU3 Dir en redactie Tel 20408 Abonne- meoien Tel 22710 Advertentieafd Tel 23375 Postrekening 58930 ABONNEMENTEN' 4 15 pei kwartaal; ƒ135 per maand; 0 32 per week ADVERTENTI6N' ƒ0 18 per millimeter «Bij contract belangrijke korting Dertigste jaargang Tfo 7783 HOOFDREDACTEUR: Dr E DIEMER. CHEF-REDJ H W J ENSERINK DIRECTIE' F DIEMER CHRISTELIJK NA TIONAA L DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „5tantuasttcf| Is qljebleoen tnyn bert in tcgticaspoct" Culturele taak van „Ex Animo" Zie pag. 2 Warren Austin zette de protesterende Malik fijntjes op zijn nummer De Sowjet-Unie heeft gisteren ln de bestuurscommissie der Ver. Naties te Lake Success, by monde van haar afgevaardigde, Jacob Malik, een pleidooi gehouden voor het „recht" der gevoerde communistische processen tegen kardinaal Mind- «zenky en de Bulgaarse predikanten. H\j noemde het voorstel om de processen te bespreken een „onmiddeliyke en flagrante tegenspraak" van het Handvest, dat bepaalt, dat de Ver. Naties niet zouden mogen Intervenleren ln de Interne zaken der landen. Het mooist was, dat hy, Malik, er op doelde, dat de schending principe ln staat wasde Verenigde Naties te verlammen. Immers, de Sowjets passen deze tactiek toe als „het doel, waarnaar zij streven" Malik keerde zich speciaal tegen de Ver. Siaten en Chili, die volgens hem de Sowjet-Unie belasterden. Hongarije en Bulgarije verdienden juist dank, omdat zij „de oorlogsstokers gegrepen hadden" Maar Warren Austin, de Amerikaanse gedelegeerde, was niet mis, want hy bracht Malik aan het verstand, dat als „Wallstreet achter de laster tegen Hon- garijs en Bulgarije stond, zulks eer reden te meer was, om de zaak op de agenda te plaatsen en grondig te onder zoeken. zo werd dus toch het voorstel van Bolivia en Australië met 11 tegen 2 stemmen aanvaard. Dit gecombineerde voorstel voorziet dus in een behandeling door de Assemblee der VN van de processen in Oost-Europa. De commissie adviseerde de kwestie eerst in de „kleine politieke commissie" der Assemblée aan de orde te stellen. Wij stippen hierbij nog aan, dat bij de stemming over het voorstel. Russen en Polen tegen waren, terwijl Perzië zich van stemming ont hield. De zitting werd tot heden ver- De secretaris-generaal van de V-N heeft een schrijven van Albanië ontvan gen, waarin wordt beweerd, dat de Albanese volksrepubliek in Januari van dit jaar reeds 13 maal het voorwerp is geweest van... provocatiedaden der Griekse regering. Te dwaas om los te lopen! In de „politieke commissie" is men begonnen met de behandeling van de kwestie der voormalige Italiaanse koloniën. De Franse afgevaardigde. Jean Chauvel heeft o.a verklaard, dat Italië, met misschien één uitzondering, al zijn, vroegere koloniën maar weer moet gaan besturen onder beheerschap van de Ver. Cripps' begrotings-muis heeft een staart Nadat de eerste ergernis voorbij hebben vele Engelse burgers de nieuwe drastische begroting als wreed, maar noodzakelijk aanvaard. Werksters, keiiers, bus-conducteurs enhoofdarti kelen-schrijvers mompelen echter dat de Labour-party aan de stembus zal moeten betalen voor het feit, dat zij er niet ir slaagd is. de levensomstandigheden ir vierde na-oorlogse jaar gunstiger te ken. Ook de Londense beurs reageerde op de begroting van Sir Stafford Cripps met koersdalingen in de aandelen var brouwerijen, film-maatschappijen en wa renhuien. Men had blijkbaar ook gere kend op een verlichting van de vermake lijkheidsbelasting. Inmiddels heeft Cripps op een vergadering van Labour-leden, bij gewoond door 400 personen, onder nagenoeg alle kabinetsleden, zijn voorstel len moeten verdedigen. Mark Hewitson, leider van de. op één na grootste Britse vakvereniging, heeft Cripps in het Lager huis gewaarschuwd, dat de leden der vakverenigingen zouden „vechten" tegen de gevolgen der prijsstijgingen stortvloed van eisen om loonsverhoging te verwachten valt, de kans op arbeids geschillen dus zeer groot wordt. De at mosfeer van ergernis en wrevel or begroting, voorspelt nog veel me« tige critiek in het Lagerhuis. BRUTALE OVERVAL BIJ SOEKABOEM1. Een bende in het uniform v: K.N.I.L. heeft een overval gepleegd op een politiepost te Soekaradja ten Oosten van Soekaboemi. De agenten waren zo verrast, dat zij geen tegetsnad konden bieden en 14 hunner werden ontvoerd, doah drie, die op wacht stonden, ont snapten. De echtgenoten van de agenten slaagden er in, 7 geweren in een vijver te gooien, de rest ging verloren. ZEEPOST MET DE „GROTE BEER' Met het s.s. „Grote Beer" kan zeepost naar Indonesië worden verzonden, als de brieven uiterlijk a.s. Zondag op de bus Vijf jaar geëist tegen adj.-direc- teur van Winterhulp Oostfronter liet gevangenen eigen graf graven. II. L. F. Schumacher, uit Den Haag. was in de oorlog adj.-directeur van de „Nederlandse" Winterhulp en later, na dat hij de Duitse nationaliteit had aan vaard en i/n Letland werkzaam was ge weest als sociaal inspecteur, werd hij Ingelijfd bij de Duitse Wehrmacht. De e.-f. bij het Haagse B.G. eiste gistermid dag tegen hem 5 jaar (m.a.). De verde diger voerde aan, dat verd. van Duitse origine is en bovendien slechts zijn Sociale gevoelens had willen dienstbaar maken. Hij vroeg onmiddellijke invry- heidsstellimg, welk verzoek echter niet werd ingewilligd. Over G. L. v. d. Kamp, die aan het Oostfront had gevochten en een aantal gevangenen hun eigen graf had laten gravem, was een psychiatrisch rapport uitgebracht, dat v. d. Kamp minder toe- rekeningsbatbaar noemde. In verband hiermee verlaagde de a.-f. zijn eis, die eerst 20 jaar luidde, tot 14 jaar gevan genisstraf. Uitspraken in deze zaken 20 April. De Duitse stoomvaartmy „Neptun" te Bremen zal binnenkort de vooroorlogse aanvoerlijn Bremen-A'dam/R'dam her stellen. In beide Ned. havens liggen al belangrijke partijen wol, katoen en ta bak voor de dubbelzone gereed. De schrik van Wyhe, de 46-j. Am- Sterdammer B. Luidens, kreeg van het A'damse B. G. 6 jaar. (Eis 8 j.). Naties De aanspraak van Ethiopië op een deel van het voormalig Italiaanse Keizerrijk, werd door Chauvel erkend. De woordvoerder voor Ethiopië meende, dat Ethiopië heel Erithrea en Somaliland zou moeten krijgen. Nooit een Italiaans bewind, in welke vorm dan ook, Somaliland meer aldus zijn overtui ging. Maar het laatste woord in deze moeiiyke materie is nog lang niet gezegd. Dr A. Plesman besprak valutakwesties in Afrika Dr A. Plesman. pres.-directeur van de K.L.M., is vannacht met een DC 6 uit Johannesburg van zijn Zuid-Afrikaanse reis op Schiphol teruggekeerd. Hij heeft daar gedurende «ijn tiendaags verblijf besprekingen gevoerd over de valuta beperkingen in Zuid-Afrika, welke met name de non-sterling landen treffen. Dit zou het aantal passagiers op de Neder landse vliegtuigen nadelig kunnen be ïnvloeden. doch de heer Kok. directeur van de Reserve Bank, heeft zijn mede werking toegezegd om de moeilijkheden te overbruggen. Het is niet onmogelijk, dat de Z.-Afri kaanse Luohtvaartmij haar z.g. Sp'rins- boklijn van Johannesburg naar Londen Karthoem en Cairo ook naar Amster dam zal leiden. De heer Plesman zeide Je indruk te hebben, dat de economie in Zuid-Afrika de knoop" zit en dat dit ook voor land slechte gevolgen zou kunnen hebben. Diefstallen uit keizersgraven te Berlijn Nadat leden der Berlijnse politie nach ten lang hadden gewaakt achter grafste- ïlle vier de Berlijnse sectoren, slaagden zij er in zeven mannen en een uw te arresteren, die niet minder dan graven hebben geopend en de doden gouden tanden en platina-kunstge- bitten beroofden. Onder de graven waren ook die van de keizers Wilhelm I en Friedrioh III. SULTAN HAMID MET VERLOF NAAR NEDERLAND Met de „Willem Ruys" zal op 20 Mei uit Batavia naar Nederland vertrekker. Sultan Hamid II, die me', zijn gezin 4 maanden verlof in ons land zal door brengen Sowjets accepteren Westelijke marken voor spoorkaartjes Gevolgen van een receptie! De Russische autoriteiten hebben ee concessie gedaan betreffende het gebruik van de Westelijke mark in Berlijn. De, door de Sowjets gecontroleerde, spoor wegen mogen nu, op de stations, die ir de Westelijke sectoren zijn gelegen, de Westelijke mark accepteren, omdat de West-Berlijners vaak geen Oostmark op zak hadden. Deze stap volgde kort op het bijwonen door Russische officieren van een Amerik. „receptie", i eerst, sedert de Russen de blokkade tegen Berlijn instelden. Nog één zo'n receptie ende luchtcorridor wordt overbodig! Dodelijk slachtoffer van stormwind. Door de krachtige wind is gisteren de 69-jarige Y. uit Assendelft aldaar onder een vrachtauto geraakt en gedood. De moorden op de heren Valstar en Voskamp Vrijdag 3 Mei zal. naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, voor de Rotterdamse Kamer van het Haagse B.G. terecht staan J. Kniest, de man die in de provincie Zuid-Holland de leiding had bij het uitvoeren van de zgn. Silbertanne- moorden. Kniest zou ook de hand hebben gehad in de lafhartige moord, gepleegd op de Regeringscommissaris voor de tuin bouw F. V. Valstar en de vertegenwoor diger D. Voskamp! beiden uit Naaldwijk. Zij werden eind 1945 des avonds uit hun woning gehaald, naar Rotterdam voerd, en zijn daar in een kelder var SD-gebouw neergeschoten. Het lijk de heer Valstar had men in de omgeving van Terbregge aan de kant van de weg geworpen. Opa Kooy te Hoofddorp overleden Gisteren is te Hoofddorp, na een ziekte van enige dagen, overleden Opa Kooy, de oudste inwoner van Nederland. Opa Kooy, die 7 Maart jl. 104 jaar werd, had 9 kin deren en meer dan 100 klein- en achter kleinkinderen. Hii trad op 27 Januari 1867 in het huwelijk; in 1923 verloor hij zijn echtgenote. Begrafenis Maandag 2 u. 2 Hoofddorp. K.L.M. kruipt in een molen... Op de gisteren geopende voorjaarsbeurs Frankfort is Nederland vertegen woordigd met textiel, instrumenten en genotmiddelen en met inzendingen, die de betekenis van Amsterdam en Rotter dam als havens voor het Duitse achter land demonstreren. Voorts heeft de KLM gezorgd voor de karakteristieke noot op de beurs door haar informatiedienst on der te brengen in een molen. Krupp houdt 12 jaar Het tegen de staalmagnaat Alfred Krupp uitgesproken vonnis van 12 jaar gevangenisstraf, wegens oorlogsmisdaden, gisteren door generaal Clay bevestigd. Mislukte bankoverval in Amsterdam De 30-j. ledertechnicus Arnold Fran ken. wonende in de Kapelstraat 28 te Til burg, bijgenaamd „de Brabander", belde gisteren aan bij de directeur van de Bank van Tuinders in het perceel Hoofdweg te Amsterdam en bedreigde hem met e revolver. De vrouw van de bankdirec teur sloeg echter alarm, waarop de ban diet de benen nam, achtervolgd door groep buurtbewoners. Door enige wille keurige huizen binnen te dringen, wist de vluchteling aan zijn vervolgers te ontkomen. De politie verzoekt thans zijn opspo ring. De dader staat bekend als ge vaarlijk. Hij is 1.90 m lang, heeft zwart krullend haar, een kunstgebit in bovenkaak en een litteken op een grote neus. Hij was gekleed in een donkere winterjas en droeg een gryze hoed. Prins Aschwin tot Maandag op Soestdijk Gisteravond kwam Prins Aschwin, de broer van Prins Bernhard, met ee; L.M.-vliegtuig op Schiphol aan Prins Asohwim zal enige da«en op Soestdijk verblijven bij de Koninklijke familie. Maandag a.s reist hij door naar New- York om in de Ver Staten zijn studies te voltooien. Koningin Juliana bracht gistere een bezoek aan de Volkshogeschool te Ber gen, dat enige maanden geleden was uit gesteld. H M. maakte enige besprekingen van de verschillende groepen van cursisten Sterke aanwijzingen in Amster damse moordzaak Het onderzoek in de moord op de 26-j Franciska Arler in Amsterdam-Noord heeft sterke aanwijzingen opgeleverd tegen ha3r 30-j. gescheiden echtgenoot P. d. B„ die Zaterdag voor de Amster damse Officier van Justitie zal worden geleid. De man houdt inmiddels hardnek kig vol de moord niet te hebben gepleegd Voor het B.G. te Utrecht werd gisteren 15 jaar geëist tegen de oud-journalist J. P. A. de Monye, die van 19431944 bur gemeester van Woudenberg is geweest en tegen G. Bas uit Maarn. die tal van slachtoffers hebben gemaakt bij het op sporen van illegalen en onderduikers. Uitspraak 21 April. Dr Herbert Evatt, de Australische minister van Buitenlandse Zaken zit met de handen in het haar. Of het de lange agenda van de U.N.O.-assemblee is. of de Indonesische kwestie, staat niet op zyn gezicht te lezen- Gewetenswroeging? Schreieder op weg naar Amerika? Majoor De Graaf handhaaft beschuldiging jegens majoor Bingham Res. majoor K de Graaf, die onder de aam A. J. Noël de Gaulle „Carnaval der Desperado's" schreef, verklaarde gister avond op een lezing te Rotterdam, ge hoord te hebben, dat Schreieder, de man het Englandspiel, die onlangs als ongewenste vreemdeling over onze grens werd gezet, thans via Duitsland en En geland op weg naar Amerika zou zijn. Majoor De Graaf verklaarde, dat hij zijn beschuldiging, dat majoor Seymour Bingham Jr. een van de hoofdfiguren is geweest in het Englandspiel nooit zou intrekken. Hij is er van overtuigd, zo verklaarde' hy, da* de Ned. kolonel dr Somer en de marineofficieren De Bruyne. Schilp en Lieftinck, in het spel geen rol speelden. Spr. betreurde, dat sommige leken op spionnage-gebied hun oordeel over per sonen en feiten weergeven Daardoor o.m. zijn er „vreselijke beschuldigingen" geuit aan het adres van de agenten, die in Duit se handen zijn gevallen. Presidenten van bijz gerechtshoven en advocaten hebben, aldus spr., uitlatingen gebezigd, die niet „Nou, niet al te lastig worden, heren, ik word ook een dagje ouder!" (Churchill, toen hy, na zijn reis naar de V. S., in Londen terugkeerde en door journalisten werd bestormd.) Minister Gruber met lege handen naar Oostenrijk teruggekeerd Dr Karl Gruber, de Oostenrijkse n nister van buitenl. zaken, is uit Londen naar zijn land teruggekeerd. De Ame rikaan Samuel Reber, heeft op de con ferentie der plv. ministers voor Oosten rijk, voorgesteld, de besprekingen het verdrag 14 dagen op te schorten. Het is nog niet zeker, of de Russische afge vaardigde, Zasoebin, hiermede accoord gaat. „Bombardeur van Walcheren" brengt bezoek aan Nederland Generaal Simonds is verheugd over het herstel „Mijn aanwezigheid in Nederland heeft wereld kijken. Sedert 1946 is hy niet i niets te maken met de conferentie ministers van Defensie van de landen het Brussels Pact" verklaarde lt.- generaal Guy Simonds vanmorgen, toen het bijzijn van de Canadese ambas sadeur, mr M. P. Dupuy, in de kanselarij persconferentie gaf. Generaal Si monds commandeerde in 1944 de Cana dese troepen, die Walcheren hebben ge bombardeerd en veroverd. Dit was heus geen prettig werk, maar het was nu een maal nodig voor de gehele geallieerde oorlogsvoering. En wanneer de generaal zegt, dat het niet prettig was, dan is het hem aan te zien, dat hij het meent: hij heeft niets van een militair-pur-sang. Dit blijkt ook, als hy een open oog toont te hebben voor de samenwerking binnen het Atlantisch Pact. Op alle vragen, die hem over de militaire kant van deze zaak worden gesteld, is zyn commentaar „wait (wacht rustig af). Hy is nl. van oordeel, dat eerst het overleg over de economische en financiële zijde tot een goed einde moet zijn gebracht. kort was de generaal in En geland gedetacheerd, maar nu is hij be noemd tot hoofd van het Canadian De fense College te Kingston, dat op hoog de Canadese defensie-problemen moet bestuderen. Voor hij deze taak op zich neemt, gaat hij hier en daar in de Regenachtig Schiphol in de bloemetjes Óndanks de ragen en de wind zag Schiphol er gisteren feestelijk uit, want vas bloemenvlootdag. Overal waren gele en witte narcissen aangebracht en ook het interieur der K.L.M.-vliegtuigen getooid met deze frisse lenteboden. Iedere K.L.M.-er droeg een narcis in zijn knoopsgat en de gehele dag door ontving elke passagier een bouquet van deze bloemen. Ook minister Stikker en de Franse minister Paul Ramadier kregen dergelyk geschenk. Nederland geweest. Gisteren kwam hij hier aan en zijn eerste tocht ging naar Walcheren, dat hij kapot bombardeerde. Hij toonde zich verheugd over het ver voortgeschreden herstel en hij bracht een eresaluut aan de economische opleving in Nederland. Hiervan deed hy ook gis teren blijken, toen H.M. de Koningin hem in audiëntie ontving. Nog een paar da gen blijft de generaal in Nederland. Dan zal hij o.a. de Canadese oorlogs-kerkho- ven bezoeken. Zondag vertrekt hij naar Engeland om vervolgens via Zuid-Afrika en het Verre Oosten naar z'n vaderland terug te keren en daar zijn nieuwe taak' te aanvaarden. Publiek kan meer geld besteden en bezoekt minder bioscopen Toch lopen de omzetten in de detailhandel terug De laatste maanden is duidelijk geble ken. dat ook in de detailhandel de bij zondere omstandigheden, voortvloeiende uit de laatste wereldoorlog, geleidelijk aan plaats maken voor meer normale. Enerzijds komt dit tot uiting ii voorraden bij de winkeliers, verminde ring van de omzetsnelheid en terugkeer van de concurrentie, anderzijds stabili seert zich de vraag van het publiek Grotere importen en stijgende binnen landse productie maken een regelmatige goederenvoorziening mogelijk. De ruimere bestedingsmogelijkheden van het inkomen liggen, nu zoveel arti kelen vrij zijn, het publiek zekere beper kingen op. Allereerst bleek dit uit een dalend bioscoopbezoek en verminderde ontvangsten in cafétaria- en cafébedrij ven. In de detailhandel werd het merk baar by de verkoop van luxe-artikelen Na vrygeving van de verschillende kelen was er eerst een stijging in de koop, doch daarna liepen de omzetten spoedig terug, soms zelfs tot een peil als in jaren niet was waargenomen. Over Jan. en Febr. j.l. was het volgende te constateren. Ongunstig was het omzet- verloop in de detailhandel in glas, aar dewerk, porcelein en huishoudelijke arti kelen en de handel in alcoholhoudende dranken zag de omzet ookteruglopen. De textielzaken noteerden in Jan. door de uitverkoop en de aanwijzing van nieu punten een behoorlijke stijging, doch Febr. bleef men nog maar ternauwer nood boven de gemiddelde omzet Een sterke verlaging was ook te consta teren in de schoenenzaken en de paren- omzetten in Febr. bedroeg nog geen 60 pet. van het maandgemiddelde van 1947. In het bakkers- en banketbakkersbe drijf was er eerst, dank zij de vrijgave suiker en versnaperingen, enige om zetstijging, doch later nam de vraag weer i het kappersbedrijf noteerde een teruglopen der omzetten in parfumerieën, .d. Ten aanzien van de tabakszaken kan .v.m. de stakingen in A'dam weinig wor sen gezegd, doch door de grotere vraag naar goedkope sigaren en shag moet wel met daling van de geldomzetten worden gerekend. Vrijwel constant bleef de koop in de groentenzaken. het kruide niers- en het slagersbedrijf en in de han del in drogisterijartikelen. Er kan niet worden verwacht, dat de koopkrachtige vraag van het publiek binnen afzienbare tijd zal toenemen. Halfjaar voorwaardelijk voor S. de Hoo van 't C.D.K. De ex-directeur van het Centr. Distri butiekantoor, S. de Hoo, kreeg heden van het Arnhemse B.G. 6 maanden voorw. met proeftijd van 3 jaar. Geëist was een „ere-straf" van 1 jaar voorwaardelijk. J. Fabius klaagt De Kadt aan De heer J. Fabius, journalist te 's-Gra- venhage. heeft in kort geding de Amster damse uitgever G. A. van Oorschot en de publicist J. de Kadt te Heemstede gedagvaard wegens de volgende zinsnede in De Kadts boek „Indonesische trage die": „Iemand als Belonje, het moet ge zegd worden, juist omdat hij later de fel ste vijand zou worden van iedere pro gressieve politiek, hield zich kranig, in tegenstelling tot latere Mookianen als Ritman en Verboeket, maar ook in te genstelling tot latere Rijkseenheidlieden als Jan Fabius of mr De Vlugt." MAANDAG CREMATIE VAN H. FUCHS He', stoffelijk overschot van de K L M - onderdirecteur H. Fuchs zal Maandag na aankomst van trein 15 09 te Wes- veld worden gecremeerd. Het ligt Za terdag en Zondag opgebaard in de rouw kamer P. C. Hooftstraat 181, Amsterdam. LEVENSLANG VOOR VELSENSE POLITIEMAN .Levenslang kreeg heden de politieman Langendijk uit IJnruiden van het A'damse B.G. Hij was lid van de beruchte groep van Kamer 21 op het Hoofdbureau Politie te Velsen. De adv.-fisc. had reeds 3 maal de doodstraf tegen L. ge- ten. DAT op initiatief van de Ned. Isr. ge meente te Tiel aldaar een oorlogsmonu- wordt opgericht voor de gevallen Joodse inwoners. DAT volgens de K.N.A.C. thans ook de grenskantoren Stamproy en Roosteren zijn aangewezen als deviezen in- en uit- voerkantoor aan de Belgische grens. DAT het 4e intern, congres der „Fédè- ition Internationale des Jeunesses Mu- sicales" op 4 Juni te Den Haag door min. Rutten wordt geïnstalleerd. DAT het echtpaar Joh. van Oyen-Van Heugten te Helmond 8 Mei 60 jaar is ge trouwd. DAT de Deventer muziekschool t.g.v. haar 100-jarig bestaan van de gemeente de inrichting van een complete muziek zaal kreeg. DAT de N.V. Rommenhollersahe kool zuur- en zuurstofwerken, welke o.a. een koolzuurfabriek in R'dam exploiteert, op 19 April 50 jaar bestaat. DAT vertegenwoordigers van de inge nieursverenigingen in de Benelux in Brussel tot nauwere samenwerking be sloten, o.m. door een jaarlijkse gecombi neerde vergadering. DAT het Middenstandsbesturen-college te R'dam van 21 Sept. t.m. 1 Oct. in Blij- dorp de eerste consumentenbeurs zal or ganiseren onder de titel „Femina, beurs voor mode en huishouding". DAT is overleden dr B. Blaug, dir. van de regenkledingfabriek Toeman Brothers, en de begrafenis in New York plaats heeft. DAT de Bond vari natuurbeschermings- wachten thans in 16 plaatsen een wacht heeft met in totaal 423 natuurwachters. DAT bevoegde kringen in Brussel voor lopig het Belgische tol-onderzoek te Roosendaal wensen te handhaven, daar de Belgen buiten het grensgebied (in de trein Roosendaal-R'dam) niet mogen con troleren en vele reizigers in Roosendaal uitstappen. DAT de Vlissinger afdelingen der drie middenstandsbonden minister Van den Brink verzochten de gehele Ned. detail handel en ambacht vrijstelling te verle nen van de verplichte bijdrage aan de vakgroepen. DAT de heer en mevr. Van Niftrik- Gevers te Putte (N.B.) benoemd werden tot resp. officier en ridder in de Kroon orde en voorts het Belgische oorlogskruis 1940 met palm ontvingen. DAT gisteren het nieuwe veemarkt- terrein aan de Houtwal te Zutfen feestelijk is geopend en het marktcafé is vervaardigd uit een oude werkplaats met een paar oude spoorwagens als vleugels. DAT de R.v.B. voor de Perszuivering de uitsluiting van A. Ketting en A. H. R. Hooiberg, directeuren van het Epe's Nieuws- en Advertentieblad, van 8 tot 3 jaar verlaagde en die van de hoofd redactrice G. D. Meuleman van 5 tot toelaatbaar zijn De omgekomen agenten kunnen zich niet meer verdedigen. De Ned. Regering kent de toedracht van de zaak door de rapporten, doe hy heeft in gediend. Deze zijn nog niet gepubliceerd en ook ndet ter kennis gebracht va parlementaire enquête-commissie. Miajoor de Graaf hield deze lezing Voormalig Verzet „Zuid-Holland". Westerse Unie vraagt milit. steun aan de Ver. Staten Naar Reuter verneemt, hebben de lan den der Westerse Unie. Engeland, Frank rijk. België. Luxemburg en Nederland, collectief een formeel verzoek tot de Ver. Staten gericht, om militaire bijstand, val lende onder de termen van het Atlan tisch Pact Een formeel Amerikaans woord, dat in beginsel zou toestemmen, om aan het Congres om machtiging vragen zou nog heden worden verwacht. De militaire deskundigen der Westerse Unie hebben reeds ter informatie Washington een ruime schatting opge steld van hun militaire hulpbronnen van de gezamenlijke verdedigingsmaatre gelen volgens het Pact. De vijf landen van het Verdrag van Brussel zullen bly- ven handelen als één groep. Inmiddels heeft Truman op zijn wek. perconferentie verklaard, dat hy het Congres om afzon derlijke aanvullende credieten zal zoeken. De schattingen aangaande het bedrag, dat voor militaire hulp aan Europa be steed zal worden, zijn natuurlijk slechts „gissingen", maar men spreekt van 2 milliard dollaf. Tenslotte zij nog meld, dat het Amerik. departement Buitenl. Zaken óók onderhandelingen voert met Noorwegen en Denemarken over een schatting van hun verdedigings- behoeften DAT tot voorz. resp. 2e plv. voorz. der Ver. voor de Effectenhandel zyn be noemd William Schrikker en J. C. van Marken. DAT tengevolge van het ruwe weer ook de loodsdienst in de Wielingen (Z.) is gestaakt. DAT een commissie is ingesteld om na te gaan of microkaart dan wel fotocopy het gesohikst is om oude stukiken uit bibliotheken „Uit de brand - fijn jongens T" Zes gezinnen dakloos in Eethen. Een bericht, waarover wij meewarig het hoofd schudden. Misschien merkten we het zinnetje: „Verzekering dekt slechts een klein gedeelte van de schade" nauwelijks op. Echter, het is gisteren gebleken, dat Nederland tóch nog niet „overgaat tot de orde van de dag". Want dank zij het initiatief van de N.C.R.V. is een actie op touw gezet om deze door brand getroffen gezin nen te helpen. De familiecompetitie- leider, Gerard Hoek, verzocht gister avond alle luisteraars, de N.C.R.V. één gulden te zenden voor deze gezinnen. En toen vraag 10 was gesteld, kon de heer Hoek aankondigen, dat er in to taal reeds f 1800 telefonisch was toe gezegd. In het kwartier, dat volgde, steeg dit bedrag tot 3400. Om kwart over elf vertelde de heer Hoek, dat er meer dan f 10.000 moest zijn, maar het regende nog toezeggingen, zelfs uit Antwerpen en Gent; de Hilversumse telefoon kon het niet aan. De Amster damse telefoonjuffrouw gaf de ge sprekken bij zes tegelijk door. Er was geen houden aan! Bij geld bleef het niet: een aannemersfirma bood een loods van 10 bij 40 m aan, een lood gieter het loodgieterswerk van een huis, een sigarenwinkelier 5 pet van de omzet van een week, een assuran tiemij een jaar gratis premie voor een verzekering van f 200.000Ook van morgen kwamen toezeggingen binnen, zodat het bedrag om twaalf uur zeker f 12.000 was. De grote oogst postwis sels en girobiljetten moet natuurlijk nog komen. De Uwe ook? Want 200.000 is een hele boel geld! Volgt U vanavond nog even het voorbeeld van duizenden Nederlanders? Giro nummer 15, N.C.R.V., Wageningen, on der het motto „Uit de brand fijn jongens!" En luistert U vanavond om vijf over acht nog even naar Hilver sum II Kravchenko's protest kostte 25 millioen francs „Myn proces heeft my 25 millioen francs gekost", aldus verklaarde Victor Kravchenko te Parys. Een werk. gewijd aan het proces tegen „Les Lettres fran- Caises" zal in Januari 1950 in 14 verschil lende landen verschijnen. Zyn derde boek. een vervolg op „Ik verkoos de vrijheid" zal later uitkomen. Kravchenko zei ver der nog, dat volgens hem de Russen de atoombom bezitten. Zwitserland heeft het verzoek om toe- latin van Kravchenko geweigerd. In ieder gexal meldt Reuter zou aan archieven te reprodu- hem verboden worden, politieke lezingen te gouden. Legeruitbreiding Het Atlantisch Pact heeft de noodzaak van een goed geoutilleerde legermacht in West-Europa en dus ook in ons land weer nadrukkelijk beklemtoond. Zoals we reeds vroeger schreven, be zitten wy hier te lande geen leger, dat in bondgenootschappelijk verband op kan 'treden tegen een modern bewapende vyand. Wat we de laatste jaren aan bataljons formeerden, ging naar Indonesië Wat achter bleef, was niet geschikt en boven dien te weinig om daaruit moderne di visies samen te stellen. Maar ook de troepen die uit Indië terugkwamen, wa ren daarvoor niet geschikt. Hun oplei ding was kort en gericht op het werk. dat ze in de tropen te doen kregen. Daar had men niet te strijden tegen een mo dern uitf^rust leger. Deze troepen zou den dan ook eerst hertraind moeten wor den om in geallieerd verband te kunnen optreden. Hiermee zou minstens een maand of vier heengaan en het is wel zeer bezwaarlijk, de toch al lange dienst tijd met zulk een termijn te verlengen. Verkorting van de Indische diensttijd, die hier oplossing zou kunnen brengen. niet mogelijk omdat dan de sterkte Indië te gering zou worden. Hier 'reekt zich de vermindering van de qit- zending naar Indië toen men destijds meende, dat men het met praten wel af kon. Een andere mogelijkheid is een lich ting niet naar Indonesië te sturen, doch op te leiden voor het Westeuropese le ger. Maar alweer, de troepensterkte in Indië laat dit niet toe en bovendien zou zulk een lichting de opleidingscentra vol ledig blokkeren gedurende ongeveer twee jaar. Ook dat is dus een mogelijkheid, e niet benut kan worden. Bovendien is een geoefende lichting niet voldoende. Al is nog niet officieel bekend hoe groot ons aandeel in de West- opese legermacht zal zijn. het zal niet bezijden de waarheid zijn als we Montgomery's verlangens stellen op zes divisies, dat is dus ongeveer 125.000 man. Zelfs al stelt men de lichtingsterkte op 50.000 man (en veel l.oger kan het niet) dan nog heeft men drie lichtingen nodig om het vereiste kwantum te krijgen. Zolang de Indonesische kwestie niet is geregeld, blijft dit met de gewone lich tingen een puzzle. Het is dus volkomen begrijpelijk, dat men gaat overwegen de lichtingen '4114 die tot nog toe vrij- bleven. op te leiden voor het Europese leger. Natuurlijk zijn hieraan grote be- erbonden. De jongelui van deze lichtingen zyn niet zo jong meer- Over het algemeen hebben zij hun tol aan de narigheid van de bezettingstijd wel be taald. ze zijn nu eindelijk toe aan het opbouwen van een behoorlijke positie. Maar ook hier geldt, dat bijzondere om standigheden bijzondere maatregelen vragen. Indien de regering dus over zou gaan it het oproepen van deze lichtingen, _an zou met de bepaalde moeilykheden terdege moeten worden gerekend. Al voelen we over het algemeen niet veel allerlei vrijstellingen (broederdienst dan uitgezonderd» hier zou het begrip vrystelling vermoedelijk ruimer moe ten worden toegepast. De lasten zouden niet zwaarder mogen zijn dan strikt nood zakelijk is. Nu kan dat in dit geval ook. Wanneer men deze lichtingen bestemde het leger van Montgomery, dan zou uitzending naar Indonesië vervallen en de diensttijd zou daardoor aanmerkelijk bekort kunnen worden. De legerleiding gaat er van uit, dat en in tien maanden de dienstplichtigen kan opleiden voor hun taak, die ze in de operatieve eenheden (want dat moe deze divisies worden) zullen hebben te vervullen. Men moet er dan vanuit gaan, dat de territoriale verdediging in handen zou komen te liggen van de Na tionale Reserve. De diensttijd zou dus voor de lich tingen '41'44 niet langer behoeven te zyn dan ongeveer één jaar. Daardoor zouden de bezwaren voor ?n belangrijk deel ondervangen zyn. Niettemin blijven er tal van problemen. Om deze troepen op te leiden heeft men kader nodig, veel kader zelfs. Dat is er De kazerneruimte en de oefen- zullen moeten worden uitge- Indien vaststaat en het staat vast dat wij ons aandeel moeten leveren in de afweer van mogelijke mggressie, dan zullen we hoe zwaar he™ook valt, dat aandeel moeten leveren. De Overheid dient te zorgen, dat de lasten gelijkelijk worden verdeeld en dat de dienstplichtigen in het belang van vaderland en in hun eigen belang voldoende voor hun taak berekend zijn. Daarom niet de politiek van doen of niet doen. Maar de consequenties aandur- en- En dan duidelijk en klaar zeggen aar het op staat en daarnaar handelen. Televisie ook al een Russischuitvinding Hoewel het natuurlijk binnen de lijn der verwachtingen lag. is het thans offi cieel door Tass bekend gemaakt: het mensdom dankt de uitvinding der televi- n Rus, en wel de natuurkundige Boris Rosing. Vóór de revolutie had deze Boris al een patent genomen op een te levisie-apparaat. De kleuren-televisie is reeds door de Russische radio-experts uit gevonden. Onder het huidige vijfjaren plan zullen Moskou. Leningrad, Kief, Swerdlowsk, Riga en Charkof televisie zenders krijgen. Wat zal de volgende Rus sische „uitvinding" zyn? Het is inmiddels en lange reeks EARLY, AMERIK ONDERMINISTER VAN DEFENSIE. President Truman heeft de60-j. Stephan T. Early, benoemd in de pas ingestelde functie vain onderminister van Defensie. Early, die secretaris van Roosevelt was, thans vice-president van de Pullman- Railway Company. WEERBERICHT Afnemend buiig Tot morgenavond verwacht De Bilt: Koude nacht met op sommige tegen de wind beschutte plaatsen lichte nacht vorst. Overdag wisselend bewolkt en slechts enkele verspreid optredende buien. Langs de Waddeneilanden aan- rankelyk nog krachtige, overigens meest matige wind tussen Noord en West. On- r dezelfde temperatuur als vandaag. (Bericht opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Zaterdag 9 April. Zon op 5 58, onder 26; Maan op 14.15 onder 4 56 uur. 13 April V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1