Jlicttmc geihsctf e(Courant CRIPPS deed z n koffertje open en toen kon men wel huilen Wist U DONDERDAG 7 APfelL 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir en redactie Tel 20408 Abonne menten Tel 22710 Advertentieafd Tel 23375 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ4 15 per kwartaal; ƒ135 per maand; ƒ0 32 per week ADVERTENTIËN: 0 18 per millimeter <Bü contract belangrijke korting HOOFDREDACTEUR: ür E DIE MER. CHEF-RED.: H W J ENSERINK DIRECTIE: F DIEMER CH RISTE LIJ K-NATIONAAL DAG BLA D Voor Leiden en Omstreken Dertigste jaargang No 7784 „Stantoastlcfi Is afitbleoen tnyn bert ia tegenspeel" OVER PAGANINI, de duivelskunstenaar Zie pan. 3 Engelse vrouwen krijgen het nog moeilijker en de sigaretten worden niet goedkoper De Britse economische dictator, sir Stafford Cripps, heeft gisteren in het Lagerhuis *lin „doos van Pandora" geopend, in dit geval het begrotingskoffertje, uit de tijd van Gladstone, waarin alleende Hoop is achtergebleven! Voor een, tot de nok gevuld. Huis gaf Cripps zijn explicaties over het jaar 1948, waarin inderdaad een sluitende betalingsbalans werd bereikt. Onder het genot van teugjes sinaasappel sap, Cripps' lijfdrank, distribueerde hy het Lagerhuis zijn pessimisme. Zwaar hing over zijn betoog de schaduw van het dollarprobleem en wat zou Engeland kunnen beginnen zonder de steun van Amerika. Illusies werd de bodem ingeslagen, want er komt geen verlaging der inkom sten-belasting, noch van die der eerste levensmiddelen. Het is duidelijk geble ken, dat zolang de defensie, uitgebreid door de verplichtingen van het Pact en de sociale diensten zoveel uitgaven eisen als thans het geval is, belastingver laging naar het rijk der economische fa belen moet worden verwezen. Wil mer enige cijfers horen, de „muziek" der ge tallen? Cripps schatte de nationale schuld op ruim 25 milliard pond, hetgeen vermindering betekent van 453 millioen, in vergelijking met het vorig jaar. In het afgelopen jaar waren de totale inkomsten 4 milliard pond, dat is ongeveer 242 mil lioen meer dan geraamd was. Maar toch. geen verlaging van de enorme belasting druk! Voor het nieuwe begrotingsjaar worden de uitgaven geraamd op 3.308 millioen pond sterling. De subsidie voor levens middelen was gestegen tot 465 millioen pond en indien de huidige prijzen werden gehandhaafd en er een matige vermeerdering was van de aanvoer, den de regeringssubsidies niet minder dan 568 millioen pond bedragen, sprak Cripps: Dit zou-zo niet kunnen doorgaan!! Gevolgen: prijsverhoging. Het vraagstuk van de betalingsbalan: besprekend, toonde Cripps aan, dat de goud- en dollarpositie sinds 1947 verbe terd was. In bet algemeen was Engeland geslaagd in zijn politiek van beperking der dollar-uitgaven tot hetgeen gedekt kon worden door dollar-inkomsten. „Rea lisme" in de behandeling der econ sche en financiële vraagstukken bleef echter geboden, want men moest oppas sen voor een crisis, al waren er nog geen tekenen aanwezig. In dat geval moest echter snel gehandeld kunnen worden. Critiek op prijsstijgingen. Van verschillende zijden, speciaal var de vakverenigingen, werd druk uitge oefend om de kosten van levensonder houd te verlagen, maar daar is geen spoor van te bekennen in Cripps' grotlng. Integendeel prijsstijgingen eerste levensmiddelen als kaas, vlees. Tragisch einde van een politieman Naar de Nieuwe Brielsche Crt. meldt, trof de postcommandant Helmstrijd te Nieuwenhoorn een zekere R., uit Oud- Beijerland in een zeer beschonken toe stand aan in de auto van dr Kügel, welke voor diens woning geparkeerd stond. Met veel moeite haalde Helmstrijd, hierbij geassisteerd door de heer Assen berg, de beschonkene uit de auto em bracht deze op naar het gemeentehuis. In het voorportaal van het gemeentehuis ontstond een gevecht tussen Rietveld Helmstrijd. Tijdens de worsteling stortte de heer Helmstrijd neer en moest in zorgwekkende toestand naar het gemeen te-ziekenhuis in Rotterdam worden over gebracht, alwaar hij is overleden. R. is in hechtenis genomen. Het slachtoffer zou in October a.s. zijn ambt hebbetn neergelegd na een dienst tijd van 35 jaren. K.L.M. heeft 1200 man vliegend personeel Op 31 December jJ. had de K.L.M. voor haar luchtvloot van 90 vliegtuigen in dienst 393 vliegers, 302 telegrafisten, 228 werktuigkundigen. 145 stewardessen, to taal 1200 man, van wie 946 in Nederland, 172 in "Indonesië en 82 in West-Indië. Bij de vliegers bevinden zich veel bui tenlanders, nl. 72 Engelsen, 47 Canade zen, 19 Amerikanen, 22 Australiërs, 8 Z. Afrikaners en 8 Zweden. TWEE ONTSNAPTE ZWARE JONGENS WEER INGEREKEND De op 28 November j.L uit Leeuwar den ontsnapte Amsterdamse inbrekers „Pukkie" Gill en Hamnes de Bokser, be vinden zioh thans beiden weer achter ©lot en grendel. Enkele weken geleden was Pukkie zo om fortui nlijik in de A'dam se tram im de armen van een rechercheur te lopen en dezer dagen arresteerden acbt rechercheurs Hannes im zijn schuilplaats in de hoofdstad. Beiden warem in 1944 tot 6 jaar veroordeeld. yoorlopig nog geen vettere melk Voordat de koffie- en slagroom vrij gegeven werden is ernstig overwogen om het vetgehalte van consumptiemelk te verhogen. Dit zou de melkprijs echter aanzienlijk hebben doen stijgen en ge vreesd werd. dat dit de melkconsumptie zou hebben doen dalen. Minister Mans- holt meent daarom vooralsnog de ophef fing van de melkstandaardisatie niet te jrioeten bevorderen. Aldus werd op vra gen van het Tweede Kamerlid Borst (CPN) medegedeeld. Ultimatum van Chinese communisten Overgave vóór 12 April geëist Volgens een A.F.P.-telegram uit Nan king wordt aldaar officieel bekend ge maakt, dat de Chinese communisten de overgave der nationalistische regering vóór 12 April a.s. hebben geëist. Wanneer daaraan niet wordt voldaan, zouden de rode troepen de Jangtse oversteken. Pre sident Li Tsoeng Jen heeft dit ultimatum echter verworpen. (Tot goed begrip diene, dat de com munisten en nationalisten juist vredes onderhandelingen te Peking hadden ge opend en dat er een order om het vuren te staken, was uitgevaardigd. Red.). boter en margarine, terwijl ook lucifers duurder worden, de telefoon-tarieven verhoogd en voor „aangetekende brie ven" en postpakketten een stuiver meer verschuldigd zal zijn. Hoewel dan de in voerrechten op thee en suiker een vermin dering ondergaan, blijft de verkoopsprijs in het binnenland onveranderd. Hier tegenover staat slechts de concessie, die Cripps gedaan heeft, dat een pint bier goedkoper wordt en een licht wijntje in prijs zal dalen- De voetbal-pools zullen reeds van a.s. Zaterdag af, in plaats van 20 procent, dertig procent van haar in komsten aan de staat moeten afstaan. Eerst in 1952, wanneer de Marshall hulp eindigt, bestaat een mogelijkheid, dat de begrotingspolitiek gewijzigd kan worden. Maar het spook der inflatie! In vakverenigings-kringen voorspelt men heftige critiek op de verhoging van de kosten voor levensonderhoud, eventueel eisen om loonsverhoging in de gehele in dustrie. In zekere Labourkringen noemt men deze begroting zelfs „fantasieloos en getuigende van weinig psychologie", ja men vreest er terugslag van bij de te houden graafschaps-verkiezingen. Be halve het slechte nieuws voor de Engelse huisvrouw, treft Cripps de sigaretten rokers, want de verlaging van de accijns op sigaretten, waar iedereen reikhalzend uitzag, werd halsstarrig geweigerd, zelfs geen penny! Veertigduizend raakten hun Nederlanderschap kwijt En 20.000 vrouwen deelden in dit lot Bij het overleg met kerkelijke instan ties over de verhouding tussen kerke lijke en burgerlijke huwelijksslui- t i n g is niet van een zodanige belang stelling gebleken, dat van een spoedige bevredigende oplossing sprake kan zijn. In overleg met prof. Meijers zal een afzonderlijke regeling van het stich- tingsrecht tot stand komen. In de loop van 1949 wordt het rapport ver wacht van de commissie, die een wets ontwerp op de onmaatscha 1 ij k e g e z i n n en opstelt. De geregis treerde gevallen van verlies van Nederlanderschap tengevolge van treden in vreemde krijgsdienst be lopen ongeveer 40.000, terwijl 20.000 echt genoten in dit verlies delen. Op 1 Febr. waren nog 403 verzoeken in behandeling voor toelating van met Neder" ders gehuwde Duitse vrouv sinds 17 Nov. '45 zijn 4297 van deze wen toegelaten. Niet is gebleken, dat de inverzekeringstelling van de d i teur van het Mauritshuis tijds op lichtvaardige gronden is schied. Op de rijkspolitie zal niet worden bezuinigd door vermindering van getalssterkte. Het ontwerp-beginsel- wet ter reorganisatie van het gevan geniswezen hééft het departement reeds verlaten. Het aantal aan ogdij r to bedroeg begin 1948 onge veer 6000, was eind 1948 al teruggelopen tot 4411 en is thans gedaald tot 2816, waarvan voor 834 kinderen reeds door een particuliere instelling een bereid verklaring tot voogdij-aanvaarding L ontvangen. Dit alles blijkt uit de M. v. A aan de Eerste Kamer nopens de Begro ting yan Justitie. Zapotocky, de Tsjechoslo waakse premier, is met Clementis, de minister van Binnenlandse Zaken, uit Praag Sofia vertrokken. Een nieuwe Vliegende Hollander99 De Amerikaanse kustwacht heeft een onderzoek ingesteld mysterieuze schoener, master van vijftien meter lengte die verlaten ronddrijft voor de kust van Zuid-Carolina. Het schip is gezien door opvarenden van een tankboot, di meldden, dat de hoofdzeilen van d schoener geborgen waren, maar di twee kleine zeilen in het water hin.- gen. De zeilboot Was wit geschilderd, doch een naam was niet te onder scheiden. De tanker was langszij ge varen, zonder een teken van leven te bespeuren. Er was nog een redding boot aan boord. In verband met dit geval werd herinnerd aan het myste rie van de „Marie Celeste", een Ame rikaans schip, dat in 1871. op de At lantische Oceaan werd aangetroffen met volle zei len, gedekte tafel in de kajuit en een niet voltooide aanteke ning in het logboek, maar zonder een spoor van de bemanning. Dit mysterie is nooit opgelost. Niet generaliseren over mis handelingen Het is ook de minister bekend, dat geruchten over mishandelingen in de kampen van politieke delinquenten ge pleegd. de ronde doen. Zijn bepaalde klachten bü zijn ministerie ingediend, dan is steeds een diepgaand onderzoek ingesteld. Erkend moet worden, dat daar bij hoogstbetreurenswaardige voorvallen aan het licht zjjn getreden. Anderzijds bleek ook, dat diverse klachten wel sterk overdreven waren. Het is dan ook ge vaarlijk in deze een generaliserend oor deel uit te 'spreken. Aldus minister Wijers in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer bij de begroting van Justitie. Uit deze M A. blijkt voorts, dat de Bijzondere Raad van Cassatie ook in 1950 nog zal moeten werken. Op 28 Febr. j.l. waren nog 1969 politieke delinquenten in be- waring, wier zaak nog niet geheel was j (Van onze Parlementsredacteur) uL6P 79o48 cden d0°r Na een bepaald teleurstellend debat heeft de Tweede Kamer gistermiddag haar tjzondere Hoven 732 straffen opge- r legd van 6 jaar gevangenisstraf en min-fgoedkeuring gehecht aan het wetsvoorstel tot machtiging van de Kroon der. Het aantal jeugdige wapendragers ioplge voorzieningen te treffen In verband met de verwezenlijking van bepaalde correcties der Nederlands-Duitse grens. Deze goedkeuring werd verleend met 54 tegen 24 stemmen. Voor stemden de gehele K.V.P., C.H. en VVD-fracties grootste deel van de P.v.d.A.-fractie. De tegenstemmers werden gevormd door de A.R., de S.G.P., de heer Weiter, de Communisten en zes leden van de P.v.d.A. Deze plechtigheid had te Praag plaats een stafofficier c een grote fabriek reiken elkaar de hand als symbool van Stalin en Gottwald kijken toe 'Tweede Kamer met 54 tegen 24 stemmen aeeoord met grenscorrecties En neemt genoegen met suikerklontje voor een dreinend kind wordt geschat op 800. In totaal zijn thans omstreeks 130.000 politieke delinquenten ontzet van een of meer rechten. En dit Ib dan weer Sir Stafford Cripps, de Engelse minister van Financiën, met z'n bekende koffertje, waaruit ditmaal weinig goeds kwam. Grote ravage in perceel waar Amsterdamse vrouw werd vermoord Arrestatie van twee verdachtên bracht nog geen licht in de zaak In verband met de moord op de 26- jarige Franciska Arler in het perceel Kometensingel 95 te Amsterdam-Noord zijn gisteren door de politie aangehouden haar gescheiden echtgenoot P- J. v. d. B. en haar 30-j. vriend, de bankwerker P. V. uit Oostzaan. Het verhoor van de beide arrestanten heeft echter nog geen enkel positief re sultaat opgeleverd. Zoals reeds in een deel der vorige iitie werd vermeld, vertoonde het lijk an het slachtoffer verscheidene wonden an messteken. De bakker ontdekte het drama toen hij geen gehoor kreeg en door de brie venbus een grote chaos in het vertrek waarnam Tussen verschillende omver geworpen meubelen lag het lijk van de vrouw. Uit het daarna ingestelde politie onderzoek bleek, dat de vrouw zich hef tig heeft verzet. Naast het lijk lag een hamer, waarmede de vrouw is geslagen Het stoffelijk overschot is overgebrach* naar het Wilhelminagasthuis. Het 3-j. zoontje van het slachtoffer is bij groot ouders ondergebracht. Het slachtoffer stond zeer gunstig be kend. De bankwerker V.. met wie zij een vriendschappelijke verhouding had, staat eveneens gunstig bekend De ex-echtge noot wordt echter een bruut genoemd, die zijn gewezen echtgenote herhaaldelijk lastig viel. Hij is reeds herhaalde malen met de politie in aanraking geweest; o a enkele keren wegens huisvredebreuk. De vriend heeft de vrouw 's avonds nog be zocht. doch ging om acht uur naar zijn H. Fuchs, onder-directeur K.L.M., overleden Afgelopen naoht is op 41-j. leeftijd ir de Boerhaave-kliniek te A'dam aan d( gevolgen van een galblaas-operatie over leden de heer H. Fuchs, onder-directeur General Operations van de K L.M. De heer Fuchs werd op 7 Mei 1907 te En schede geboren en na zijn opleiding tot -le lt.-vlieger te Soesterberg trad hij op 1 Juli 1933 in dienst van de K L M. als vlieger. Op 1 Juni 1937 werd hij ass.-chef de vliegdienst en op 1 Jan. '38 tevens gezagvoerder op de Indië-lijn. Na de oor log werd hij achtereenvolgens ihoofd van het vliegbedrijf, hoofd General Operation Group en onder-directeur General Ope rations. De heer Fuchs was gehuwd en had één zoon. Tegen Hendrik Diels, die tijdens de Duitse bezetting directeur van de Ko ninklijke Vlaamse Opera was, is te Ant werpen zes jaar geëist. huis om zich onder behandeling van t magnetiseur te stellen en sindsdien hij niet meer uit geweest. De moeder van de gewezen echtgenoot verklaarde, dat haar zoon 's avonds oi is thuisgekomen en de volgende ochtend om 7 uur naar zijn werk is ge gaan. De moord is waarschijnlijk om streeks 2 uur in de nacht gepleegd. Beide verdachten blijven onder arrest. SUIKER NIET GOEDKOPER. Gelijk bekend wordt de suikeraccijns in ons land gebracht van t 29,75 op ƒ11 en in België van 6 op ƒ11. Deze Bene- lux-maatregel heeft echter niet tot ge volg, dat de suiker goedkoper wordt. De verlaging van de accijns wordt n 1. ge- neutraliseert! door een heffing bij de suikerproducenten en de baten worden gestort in het Landbouwegalisatiefonds. Nat. Reserve formeert verschillende onderdelen Er wordt overwogen om naast de te armen infanterie-onderdelen van de nationale reserve in de naaste toekomst te gaan tot het formeren van ver schillende andere onderdelen Behalve op luchtdoelartillerie, heeft men het oog op motordienst, parachutisten, ponton- pioniers, verbindingsdienst, vaar aal. spoorwegdienst, lashtwacht- dienst, veldpost, pantserdoelartillerie, wielrijders en cavalerie. Onvoorzichtig met een mijn: een dode Arbeiders op het voormalige vliegveld te Schijndel (N.B.) groeven gisteren een mijn op. In de mening, dat het projectiel geen kwaad meer kon, werd er tegen ge schopt, waardoor een explosie volgde. De 34-j. ongehuwde arbeider Brok uit Schijn, del werd op slag gedood. De 31-j. H. Bol werk uit Wijbosch werd gewond. Prins Bernhard woonde gisteren een demonstratieles van tweemaal 50 min. bij, welke de leerlingen in de Amster damse Academie voor lichamelijke op voeding gaven. Ook minister Rutten was aanwezig. Uitbreidingsplan Schiphol goedgekeurd He* plan voor de uitbreiding van Schiphol (bij voltooiing van het tangen- tiële plan zal plm. f 176 millioen in de luchthaven zijn geïnvesteerd) werd gis- door de Amsterdamse raad met al leen de stemmen der communisten tegen, goedgekeurd. B. en W. werden gemach- :ot het voeren van de nodige onder handelingen voor verwezenlijking van het plan. Burgemeester d'Ailly deelde mede, dat Amsterdam de verantwoordelijkheid in het beheer moet behouden, dat in haaiden in een N.V. komt. Globaal gesproken zal het Rijk 60 pet, de streek provincie, gemeente, geïnte resseerde instellingen) 40 pet bekostigen De burgemeester betwijfelde of het vlieg veld ooit rendabel zal worden. Teleurstellend noemden wij in het be gin dit debat. En daarbij hebben wij met name het oog op de voorstanders van de grenscorrecties, de Regering inbegrepen Niet dat deze voorstanders zo enthousiart Integendeel, zouden wij bijna zeg- gep. -Wat denkt U bijvoorbeeld van de tyeerRuygers (Arb.j, die vijf en twintig minuten èen betoog hield, dat eigenlij<c moest Uitlopen op 'n faliekante afwijzing de grenscorrecties, maar in de laat- vroeger reeds sprake zou zijn gew van redelijk inzicht, reeds lang geleden tot stand zouden zijn gekomen. De tegenstanders waren veel princi piëler. Laten we beginnen met de minst- prineipiëlen, de communisten. Dezen ren eenvoudig tegen, omdat Mpskou ti is: het hele' geval is schending var overeenkomst van Potsdany Wanneer hun van de zijdelet) de Kamer of van ach- vijf minuten omzwaaide met het "Wel Tgr~8ë Regeringstafel" er "op"werefge^'e- negatieve motief, dat het toch wel moeilijk ging. neen te zeggen, omdat hier de concretisering lag van iets, waar- r al zo lang internationale besprekin gen zijn gevoerd. En voorts de heer Schmal (CH). die de correcties eigen- vanzelfsprekend en vooral zo on betekenend vond, dat het niet de moeite waard was. er veel drukte over te maken. De heer Maenen (KVP), als rechtgeaard Limburger, van nature geporteerd voor politieke annexatie (in tegenstelling tot de Hollanders, die hoogstens uit economi sche motieven warm kunnen lopen voor annexatie) was de enige, die van harte met het" wetsontwerp instemde, al ging het hem eigenlijk lang niet ver genoeg. De heer Oud (WD) was weer minder enthousiast, maar meende toch ook. dat de grenscorrecties zo vanzelfsprekend Schunnig boek uitgeleend: eis 4 maanden Wegens het uitlenen van een boek, dat beschouwd dient te worden als „kwet send voor een normaal ontwikkeld schaamtegevoel en aanstotelijk voor de eerbaarheid" werd voor de Maastrichtse rechtbank tegen de gehuwde exploitante van een leesbibliotheek, mej. M. H. M.-L. uit Vaals, 4 maanden gevangenisstraf ge- e.rt Dit is reeds in korte tijd het derde geval, dat de Limburgse justitie, tegen de „prikkellectuur" behandelt. BILJART VOOR TELEVISIE. In de studio van Philips te Eindhoven zullen de heren P. van de Pol (wereld kampioen i en H. Metz (kampioen van Nederland) een biljartdemonstratie voor de televisie geven op a.s. Dinsdagavond. De radiospreker H. Keizer zal een voor beschouwing houden en het spel com mentariëren. dat bij de Duitsers zen. dat de Oostgrens met Polen toch ook maar eenzijdig is vèrlegd, sprongen zij onrustig in het geweer; blijkbaar zat hun dat dan niet erg lekker en herhaaldelijk de voorzitter met zijn hamer einde maken Pag. 5) Hier is hy dan: de byna 5 maanden oude Prins Charles van Engeland, zoon van Kroonprinses Elizabeth en prins Philip. Zyne Koninklijke Hoog heid kan het best vinden in Buckingham Palace DAT de 65-j. chef-monteur J. Petersen uit Den Hoorn door de electrische stroom werd gedood. DAT volgens H.V.V. door de Utrechtse politie is gearresteerd de tandtechnicus A. A. uit Antwerpen, die in ons land ruim 5000 tanden verduisterde. DAT in de appèl-zaak tegen de ex- hoofdredacteur van het „Alg. Dagblad". G. N. L„ die in een artikel critiek had geleverd op de Dienst v.d wederopbouw, voor het R'damse gerechtshof bevestiging van de vrijspraak is gevraagd, daar men smaadschrift niet aanwezig achtte. DAT o.l.v. dr P. Muntendam, dir.gen. van de Volksgezondheid, door min. Joekes een commissie is ingesteld voor onder zoek van de Ned. bijdrage aan de genees kundige verzorging der Indonesiërs. DAT de kunstgoudsmid Rudolph Brom te Utrecht is uitgenodigd in de Ver. Sta ten voordrachten te houden voor het stu diecongres van kunsthandwerkscholen. DAT het A'damse B.G. de regiments- >mm. van de „Ordnungspolizei", de Duit- ir Hans Otto Karl Böhmer, tot 2Vs jaar veroordeelde (eis 8 jaar). DAT P. J. Yperlaan, secr.-penningm. in de KNMV, op 1 Juni J. Montauban in Swijndregt opvolgt als alg.-secr. van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart. DAT de voorzitter van de Persraad. M. A. Reinalda. op uitnodiging van de regering een rapport heeft- uitgebracht over het gebruik van de outillage van het Telegraaf-concern. DAT men opnieuw begonnen is met pogingen, het zand bij de tijdens de oor logsdagen tussen de IJmuider pieren ge zonken J. P. Coen weg te spuiten om het schip dan naar elders te slepen. DAT met de verbreding van het Noord zeekanaal bij Velsen een begin is ge maakt. DAT de Ver. tot verbetering van het rundvee in Zeeland zich zal aansluiten bij het Ned. Rundveestamboek. DAT het koorleidersexamen van de kon. bond van chr. zang- en oratoriumver- 10 - 13 Mei in Den Haag i gra- enigingen wordt gehouden. DAT de violist Theo Olof en de Luctor Ponse deze maand een maken door Zwitserland. DAT de A'damse kunstschilder ficus Cor de Wolf op 10 April wordt en op 23 April wordt gehuldigd. DAT de Tweede Kamer in comité-ge neraal besloot tot de aanstelling van een derde commies-griffier. DAT de componist Arthur Perleberg en zijn vrouw, de zangpaedagoge Meta Zlodmioka, de Nèd. nationaliteit verkre gen. DAT het stoffelijk overschot van de in Duitsland omgekomen kapelaan Hou- ben in zijn geboorteplaats Eys-Witten (L.) in tegenwoordigheid van de Com missaris der Koningin mr dr F. Houben, herbegraven is- DAT de Enschede-er F- is gearresteerd, daar hij oude grafzerken van het kerk hof haalde en aan een steenhouwer ver kocht. waarmede hij reeds f 1000 had „verdiend". DAT de Kon- Ned. Papierfabriek te Maastricht uit de winst van f 470.000 over 1948 8 pCt. wil uitkeren- DAT tot leden van de afd, effecten- registratie van de Raad voor het Rechts herstel zijn benoemd mr C. A. de Meijere en mr A. Rinnooy Kan, thans plv. leden. DAT de onder één directie gebrachte Rijksbureaux voor metalen en kerami sche producten zijn samengevoegd tot het Rijksbureau voor metalen en bouw stoffen. DAT de St.Crt. van gisteren een prij- zenbeschikking katoenen breigarens '49. gewijzigde prijzenbeschikkingen betref fende harde zeep 1948 en asphalt 1949 bevat, zomede een herziene geneesmid delentabel 1947. DAT de Britse ambassadeur Sir Philip Nichols gistermiddag een niet officieel bezoek aan de Jaarbeurs bracht. DAT de 48-jarige zeeman J. J. van Triest uit de 3e Schinkelstraat te A'dam gisteren zwaar werd gewond, toen hij aldaar van een rijdende tram sprong en door een auto werd overreden. DAT het eerstvolgend Benelux-congres voor verkeer en toerisme in Maastricht wordt gehouden. DAT er plannen zijn om aan de open bare leeszaal te Enschede een industrie- bibliotheek te verbinden, waarvoor reeds bijna f20.000 bijeen is. DAT het tijgertje in de R'damse Dier gaarde onder de zorgen van zijn honden stiefmoeder als kool groeit. DAT C. Viol voor de A'damse Univer siteitsbibliotheek een marmeren borst beeld en een olieverfportret van Goethe schonk. DAT het Westindisch bedrijf der K. L.M. voor het zesde achtereenvolgend jaar de veiligheidswimpel ontvangt, daar er ook in 1948 geen ongelukken voor vielen. DAT de K.L.M. op haar Westindisch luchtnet in 1948 100.000 passagiers. 1.674.000 kg. vracht en 117.000 kg. post vervoerde. DAT de eerste automarkt te Wilder- vank op 20 April geopend en dan elke eerste en derde Woensdag van de maand gehouden wordt. DAT het nieuwe spoorboekje van voor oorlogs formaat duurder zal zijn dan het tegenwoordige. DAT het splitsen en combineren van stoomtreinen van en voor het Noorden per 12 Mei niet meer in Zwolle, maar in Meppel geschiedt, waardoor de reis naar en van Leeuwarden wordt bespoe digd. DAT bij de opening van de geëlectri- ficeerde baanvakken in Limburg op 12 Mei ook minister Spitzen aanwezig zal zijn. en op 30 April in de Dominicanen- kerk te Maastricht een spoorwegtentoon stelling wordt geopend. DAT tegen de incasseerder E J. M. van de Leeuwarder waterleiding, die f9700 in eigen zak had gestoken, ander half jaar is geëist. DAT de A'damse raad besloot het rooien van de jepen langs de Keizers gracht niet te staken. DAT een comm. motie om het houden van militaire lezingen op middelbare scholen te verbieden, door de A'damse raad werd verworpen en de publieke tribune vanwege het rumoer ontruimd moest worden. Onderwijzers salarissen Er is beweging in de kringen der onderwijzers, beweging en onrust over de salarissen. Het gaat onder meer om technische kwesties, kwesties zo moeilijk, aldus minister Rutten dezer dagen in zijn schriftelijk antwoord op vragen uit de Tweede Kamer, dat er drie vergaderin gen zijn gehouden om de vertegenwoor digers van de onderwijzersorganisaties het nodige inzicht bij te brengen Toen. aldus nog steeds minister Rutten. hadden ze het nog altijd niet begrepen en kwamen ze met denkbeelden vo<y de dag. die een niet-reëel karakter droe gen. Daarom, zo nog steeds de minister, heb ik aan het overleg maar een eind gemaakt en heeft de Regering de kwestie zelf ter hand genomen. Dat klinkt alles inderdaad wel heel moeilijk, maar afgezien daarvan is het toch niet erg overtuigend- We begrijpen het dan ook volkomen, dat het Kamerlid Roosjen de Regering op dit punt van het afbreken der besprekingen eens aan de tand wil voelen, en met dat doel een interpellatie heeft aangevraagd. Mr Roos- zelf r of r r by betrokken. Enkele maanden geleden toch. toen de begroting van Onderwijs in de Tweede Kamer behandeld werd. heeft hij over deze kwestie een motie ingediend, die daarop uit alle partijen gesteund werd- De motie zou zeker zijn aangenomen, maar ze werd ingetrokken, toen de minister reëel overleg met de onderwijzersorganisaties toezegde. Dit overleg is nu echter van de zyde der Regering afgebroken. Waarom? Vol gens de Regering omdat de onderwijzers er niet veel van begrepen hebben en met irreële voorstellen voor de dag zijn gekomen Is het wonder, dat mr Roosjen en stellig heel de Tweede Kamer met hem er hom of kuit van wil hebben? Er zitten aan de regeling voor de onderwijzerssalarissen inderdaad moei lijke kanten We hebben de indruk, dat de Regering op meer dan één punt een vreemde schaats heeft gereden. Daar is bijvoorbeeld de kwestie ven de commissie, die de Regering over de salariëring had te adviseren In deze commissie-WesSeling zaten onderwijzers uit de diverse organisaties, en bovendien enkele regeringsvertegenwoordigers. Achteraf blijkt nu verschil van mening te bestaan tussen minister en meerder heid der commissie over de functie van deze vertegenwoordigers der Regering in de commissie. De meerderheid der commissie meende op goede gronden te mogen aannemen, dat deze heren het standpunt der Rege ring vertolkten, temeer, omdatze zich soms zelf om advies tot de minister wendden- Nog in zijn zoéven reeds aangeduide schriftelijke beantwoording van vragen spreekt min Rutten van deze vertegen woordigers der Regering als van een rege- ringsdelègaiie. dus als van mensen aan wié de «Regering bevoegdheden had ge delegeerd. Niettemin echter wil de minister nu het karakter van deze commissie louter blijven zien als adviserend en wil hij vrij blijven staan, ook tegenover hetgeen die vertegenwoordigers der Regering in de commissie hebben gezegd en soms zelfs hebben geschreven. Er zit hier veel in, dat niet bevredigt __i dat ondanks de ernst van het onderwerp van regeringszijde blijk baar van te voren nauwelijks voldoende is doordacht Een dagblad is niet de juiste plaats om diep op deze kwesties in te gaan. Aan een behandeling zou bovendien moeten voorafgaan een uiteenzetting van de betekenis, welke tal van typische uitdrukkingen in het jargon van de ambtenarensalarissen hebben, zoals „ont- knikking", „promotiebarrières", „door knippen van loonschalen" enzovoorts. Het op zichzelf niet erg zijn, wanneer de onderwijzers er althans niet alles van hadden begrepenTrouwens, de onderwijzers beschikken over een uit nemende vakpers, waarin deze kwesties technisch nader kunnen worden be keken. Wat een dagblad wel moet doen, is: Wijzen op de noodzakelijkheid van een bevredigende salariëring van de onder wijzers. Is het te veel gezegd, dat in een land de waarde van het onSerwijs mede rijst en daalt met de wijze, waarop de onderwijzersstand wordt verzorgd? Niet toevallig was het, dat by een enquête in 1946 77 pet. van onze bevolking van oordeel bleek, dat de salarissen der onderwijzers omhoog moesten, hetgeen inmiddels voor een belangrijk deel reeds is geschied De bevolking van ons land neemt sterk toe. Het aantal schoolgaande kin deren vermeerdert snel. Maar na een korte stijging is thans het aantal kweke lingen dalende en zelfs in de nu reeds bestaande behoefte aan onderwijzend personeel kan ternauwernood worden Men dient te bedenken, dat het tot de aantrekkelijkheden van een be roep behoort, wanneer het een rechts positie en een behoorlijke salariëring geeft. Dat de onderwijzersstand in deze din gen weerklank vindt bij het volk, achten gezonder verschijnsel dan dat het blijkbaar zo lang moet duren, voordat bevredigende oplossing wordt be reikt. MOEDER EN KIND IN HET WATER GEWAAID. Door een windvlaag werd mevr. R.. uit Zoetermeer, op de Zegwaartseweg aldaar haar fiets, waarop ook nog een kind zat, in het water geslingerd. Beiden kon den spoedig op het droge worden ge bracht. WEERBERICHT Tamelijk koude nacht Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewolking met enkele buien. Aanvankelijk vooral langs de Hol landse en Zeeuwse kust nog stormach- maar later geleidelijk afnemende wind tussen West en Noord-West. Tame lijk koude nacht Overdag ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. (Bericht opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Vrydag 8 ApriL Zon op 6.00, onder 19.25; maan op 12.44. onder 4.37. 13 April V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1