Kunst in Klank en Beeld ZETTER Ciefde NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 DINSDAG 5 APRIL 194!? Stadsnieuws F.D.R. gaat hen helpen, die niet contant kunnen betalen B. en Wstellen de raad medewerking voor Door een groep detailhandelaren te Leiden en omgeving worden, zoals be kend is. maatregelen getroffen tot de oprichting van een stichting „Financie ringsinstituut Detailhandel Rijnland.'j Deze stichting zal medewerken aan d< voorziening van de maatschappelijk ver antwoorde credietbehoeften. zowel ill het belang van de credietbehoevenden zelf als van de bij de stichting aangeslo ten detailhandelaren. De winkeliers, die als deelnemers tot de stichting worden toegelaten, verbinden zich namelijk on niet meer op afbetaling te verkopen er zich niet aan te sluiten bij een betaal- zegelkas. Voor hen is het voordeel var de oprichting van het instituut gelegen in het vermijden van de nadelen, die in het algemeen voor de detailhandel aan het afbetalingsstelsel zijn verbonden, zoals de omvangrijke administratie, die het stelsel medebrengt, de moeilijkheden met de inning der afbetalingstermijnon en het grote risico van wanbetaling en di daaruit voortvloeiende verliezen. De consumenten, die de gebruiks goederen. die zij wensen aan te schaffen, niet contact kunnen betalen en derhalve aangewezen zouden zijn op koop op afbetaling, worden in het vervolg door de bij de stichting aan gesloten detailhandelaren verwezen naar de Gemeentelijke Volkscrediet- bank voor het sluiten van een lening. De stichting treedt in dat geval, ten aanzien van de door de bank te ver- Leiden krijgt thans officiële vlag Ontwerp berust op die uit 16e eeuw B. en W. schrijven aan de raad: „Zoals uw vergadering bekend is, be zit de gemeente Leiden geen officiële vlag. Weliswaar is van oudsher als plaatse lijke vlag aangenomen een vlag, bestaan de uit twee gelijke liggende banen, waar van de bovenste baan rood is, de onderste wit, doch ook na nauwkeurig onderzoek is niet vastgesteld kunnen worden, dat deze vlag door de bevoegde plaatselijke overheid is vastgesteld. In navolging van andere gemeenten ware ook voor onze stad een gemeente- vlag vast te stellen, teneinde bij feeste lijkheden, herdenkingen of plechtige ge legenheden. waarbij de gemeente of het gemeentebestuur is betrokken, de Leidse vlag naast de nationale driekleur te kun nen ontplooien. Wij hebben daartoe door een bevoegde deskundige een ontwerp doen vervaardigen. Het spreekt van zelf, dat de kleuren, die van oudsher als de kleuren van Leiden zijn gebezigd, in het ontwerp zjjn gehandhaafd. Voorts is daarbij rekening gehouden met het beeld der vlaggen, die vermoedelijk reeds in de 16e eeuw als Leidse vlaggen zijn ge bruikt. Hoewel de voorstellingen op schilderijen en prenten uiteenlopen, ver tonen toch de meeste afgebeelde vlaggen de twee rode gekruiste sleutels, terwijl ook de vlag met enkele banen wit en rood veelal wordt aangetroffen. Wij zijn dan ook van oordeel, dat de vlag, zoals zij Is ontworpen, alleszins be vredigt en stellen u derhalve voor. over te gaan tot vaststelling van de gemeente- vlag overeenkomstig het ontwerp." lenen credieten op als borgstellings fonds. zodat de credietbehoevende niet behoeft om te zien naar persoonlijke of zakelijke zekerheid, zonder welke door de bank geen gelden worden uitgeleend. Behalve in deze omstandigheid, ligt het belang der regeling voor de consu ment vooral hierin, dat de credieten. nodig voor de aanschaffing van ge bruiksgoederen door de Volkscrediet- bank. als centraal punt. worden verstrekt, zodat zij in de gelegenheid is om de verkoop dezer goederen te beperken tot het maatschappelijk verantwoorde en om het euvel van overcreditering. waardoor tal van gezinnen eertijds in moeilijkhe den geraakten, te voorkomen. B. en W. verwachten, dat met de door de stichting te nemen maatregelen om de afbetalingsbehoeften in goede banen te leiden, gunstige resultaten zullen wor den bereikt. Met het oog op het belang, dat door de stichting zal worden gediend, en op de nauwe samenwerking, welke er tussen de stichting en de Gemeentelijke Volkscre- dietbank zal bestaan, zijn B. en W. met Commissarissen van de Gemeentelijke Volkscredietbank van oordeel, dat er aanleiding bestaat aan het doel, met de oprichting van de stichting beoogd, mede te werken De gemeente loopt hierbij practisch geen enkel financieel risico. B. en W. stellen de raad derhalve voor, er mede in te stemmen, dat van ge meentewege medewerking aan de werk zaamheid van de op te richten stichting wordt verleend. GOUDEN HUWELIJK. Het echtpaar Nic. Webbers en Chr. Webtocrs-Vehhoeven, Julianastr. 16, hoopt op 19 April vijftig jaar gehuwd te zijn. „Dit terwille van de vrijheid Leidens wapen wordt herzien Zeer te waarderen voorstel van B. en W. B. en W. schrijven aan de gemeente raad van Leiden: Het tegenwoordige wapen van Leiden is vastgesteld bij besluit van de Hoge Raad van Adel van 24 Juli 1816 en is ontleend aan een op het zegel van onze stad, sinds het jaar 1735 tot aan de Franse overheer sing voorkomende afbeeldingi Voordien, van het jaar 1587 af, derhalve vry spoe dig na het beleg, vertoonde het zegel ook het gekroonde wapenschild, doch, inplaats ,'an de twee leeuwen, als schildhoudei :en strijdbare staande leeuw met eei •.waard opgeheven in de rechterklauw. De oudste zegels vertonen voorts slecbts sleutel, dan wel een afbeelding de apostel Petrus met een sleutel ii hand. De enkele sleutel Is later vervangen door de twee gekruiste sleutels. liet beleg van Leiden werd het pen voorzien van de zinrijke srveuk „h.iec iibertatis ergo" („dit terwille van dc held"). Behalve de strijdende leeuw bracht ook dit devies het verzet der burgers ge durende het beleg in herinnering. "Jet is ons niet bekend, welke redenen in de 19e eeuw toe hebben geleid om de herinnering aan de houding der bur gerij, welke werd beloond met de stich ting der Universiteit, uit het wapen van onze stad weg te vagen. Het komt on< echter voor. dat zowel het verzet, geboden gedurende het beleg, als dat tijdens de bezettingsjaren, waarin juist deze Univer siteit een belangrijke rol heeft gespeeld, in het wapen tot uitdrukking moet wor den gebracht en dat de gemeente Leiden weder aanspraak kan maken op haar oude devies. Wy geven Uw Vergadering mitsdien overweging zich tot H. M. de Koningin wenden met het verzoek, het wapen dez gemeente te wijzigen overeenkomstig het •ergelegde ontwerp." Belangwekkende agenda voor de Leidse raad Een bont allerlei De agenda voor de vergadering va: gemeenteraad van Leiden op Maandag middag 11 April bevat de volgende pun- Overplaatsing van mej. J. A. Beerens, onderwijzeres aan de o.l. school Zuidsin gel A naar de opleidingsschool voor u.l.o., Langebrug B (vac. mej. S. E. Versteeg); benoeming van een onderwijzeres aan de opl.school voor u.l.o. Drie-October- straat (vac. mej. A. M. Balk) en aan de 1. school aa-u de Zuidsingel A (vac. iej. J. A. Beerens); voordrachten resp- 1. mej. M. H. Goedman, 2. mej. M. L. Vrij. beiden tijd, onderwijzeres te Lei- "ïn, en 1. mej. Vrij, 2. mej. Goedman: herbenoeming van prof. dr A. J. M. Holmer, hoogleraar in de verloskunde hoofd van de gynaecologische kliniek van het Acad. Ziekenhuis, tot stadsvroed- meester, t.m. 30 Sept. 1951; verzoek van de Inrichting van Liefda digheid voor R.-K-, om medewerking ten behoeve van het uitbreiden van de school aan de Potgieterlaan. bestaande in het onderbrengen van twee klassen in de R.-K. kleuterschool aan die laan en van klas in het gem. schoolgebouw aan P. Krugerstraat, totdat de nieuwe R.-K. school im het Haagwegkwartier is opgericht; verzoek van dezelfde inrichting, inzake euwe leermiddelen voor de school voor l.o. Pelikaanstraat (kosten f137); Het pianospel van Cor de Groot i laatste tijd groter en persoonlijker worden. De opvattingen van deze pianist hebben zich scherper geprofileerd en de vertolkingen, die wij gisteren hoorden, hebben iets zeer eigens. Vooral in de, werken van Beethoven en Chopin viel op, hoe De Groot door fijne dynamische schakeringen zelden gehoorde midden-1 stemmen naar voren brengt, bepaalde bastonen laat doorklinken, om kort te gaan de harmonische en melodische structuur op zeer persoonlijke wijze be licht. Opvallend was ook de wijze, waarop hij zijn toucher in overeenstemming brengt met het werk, dat hij vertolkt. De étude van Debussy en de beide ballades Chopin werden in dit opzicht superieur gespeeld. Niet in elk opzicht bevredigde de tolking der sonate in Es van Haydn. Het eerste deel werd wat langzaam gespeeld en wat ernstig, met veel pianistisch raf finement, maar zonder dat de levensblij heid, die ook in dit deel tot uiting komt, ons bewust werd. In Beethoven toonde De Groot zich echter een vertolker van groot formaat. Het eerste deel was machtig van visie en de variaties werden met onvergetelijke pianistiek en diep inzicht vertolkt. Prachtig van toucher en van stemming waren Reflets dans l'eau en de étude van Debussy. Général Lavine werd een gees tig en levend muzikaal portret. Waar De Groot deze drie stukken zo meesterlijk heeft gespeeld, begrijpen wij niet hoe hij, tegen het voorschrift „modéré" van Debussy in, het tempo van „Minstrels" zo snel heeft genomen, dat er geen enkel verband meer gelegd kon worden tussen Debussy's geestige uitbeelding van de negers en de étude-achtige voordracht van De Groot. Grandioos waren de beide ballades van Ghopin, die poëtisch en aristocratisch en met een verbluffend technisch gemak werden gespeeld. Een toegift moest na tuurlijk volgen: het werd de wals in As van Chopin. Hennie Schouten. Korporaal Elizabeth In de moeilijkste tijd van de oorlog schreef de bekende Engelse toneel schrijver Terrence Rattigan een stuk, dat jaren achtereen avond aan avond het Engelse publiek heeft geholpen zijn zorgen opzij te zetten- Het was „While the sun shines", een titel, die voluit zou moeten luiden „Make hay, while the sun shines", of, zoals wij zeggen: „Smeed het ijzer, zolang het heet is". In die dagen was er ook in Engeland verduistering, schaarste, dreiging in de nabije en verre toekomst en soms luchtalarm. Maar Rattigan heeft in de wonderlijke sfeer van deze laatste oorlog niet naar het tragische gevraagd; met echt Engelse humor heeft hij onmisbaar geachte waarden zien verdwijnen, zonder dat de wereld verging, terwijl elementaire be grippen, die in het onbewuste hadden gesluimerd, als nieuw opdoken. Wij leefden intens in die jaren, met een grote levenshonger- „Wel, smeed het ijzer, als het heet is!" zei Rattigan, op de hem plagende en wat ondeugende „While the sun shines", dat in het Nederlands moeilijk te vertalen bleek, en daarom maar „Korporaal Elizabeth" werd genoemd, bleef daarbij een typisch Engels stuk, dat Britse oorlogsverwikke lingen projecteert in het leven van een Engels aristocraat, een ronde Amerikaan, een vurige Fransman, een parmantig aristocratisch meisje en een minder aristocratische, maar daarom nog niet minder parmantige rivale, die after all niet eens rivale bleek te zijn! Hun ont moeting aan de vooravond van het huwe lijk van de beide aristocraten uit dit ge zelschap lijkt wat geforceerd, maar het geheel is dermate vlot geschreven en werd gisteravond door de toneelgroep Comedia zó sprekend ten tonele ge voerd, dat men als Nederlander vier jaar na de oorlog nog even goed vogr enige uren zijn zorgen aan de kant zette. Het gezelschap, dat de zevende abonne mentsvoorstelling in de schouwburg ver zorgde, muntte uit door bijzonder goed op elkaar afgestemd spel; niemand blonk uit, maar alles was van zeer goede kwaliteit. Het applaus, dat bijzonder hartelijk was, en de bloemen voor de dames Ellen Vogel en Mimi Boesnach waren dan ook volkomen verdiend. C- Th. R. KLEED U GOED DRAAG EEN HOED verzoek van de Geref. schoolvereniging inzake het verduisteren van lokalen der scholen Stadhouderslaan en Hoog. Kerk- gracht voor het gebruik van de film bij het onderwijs (kosten f 320 en f210); verzoek van de Eerste Leidse school vereniging inzake het treffen van niet tot de gewone onderhoudswerken beho rende voorzieningen aan het schoolge bouw Noordeinde 1 (kosten f12.500); medewerking aan de tentoonstelling ..De mens en zijn arbeid" (subsidie maxi maal f8000, garantie maximaal f 15.500); beschikbaarstellen van gelden voor treffen van voorzieningen aan de trale verwarmingsinstallaties in enkele openbare scholen, de HBS en het politie bureau (f150.000 in 15 jaar); wijzigingen der begrotingen 1946 (ter afsluiting), 1947, 1948 en 1949; wijziging van de begroting 1Ö48 ter regeling van het batig saldo ad f 401.776,39 van de voedselvoorziening in de winter 19441945 (in principe te bestemmen voor een sociaal of cultureel doel); verlenen van een jaarlijkse bijdrage ad f2500 aan het Speurwerkfonds van de N.V. tot keuring van electrische materia len te Arnhem (KEMA); goedkeuring van de rekening 1947 van de Armenraad; herstel van het nadeel, dat verschil lende ambtenaren in de jaren 1941194; hebben geleden, doordat verbetering var hun positie, op grond van politieke mo tieven, in die jaren achterwege is ge bleven; voorstel inzake het verlenen van mede werking aan de werkzaamheid van de op te richten stichting „Financierings instituut Detailhandel Rijnland"; wijziging van de vermakelijkheidsbe- wijziging van het wapen der gemeente Leiden; vaststellen van de vlag der gemeente Youth for Christ te Leiden kreeg Koninklijke gift H. K. H. Prinses Wilhelmina toonde Haar medeleven Naar wij vernemen, heeft de afdeling Leiden van de Youth for Christ-beweging H. K. H. Prinses Wilhelmina een gilt, groot f 175, ontvangen ten bate van het werk onder de Leidse jeugd. Deze gift ging vergezeld van een kort schrijven, waarin de Prinses zegt, dat zij veel belangstelling koestert voor het werk Youth for Christ. „Ik wens U veel zegen op Uw arbeid", aldus besluit het koninklijk schrijven. De afdeling heeft H. K. H. hartelijk be dankt voor deze vriendelijke en zeer ge waardeerde geste. ds f van der heijden beroepen- te oostwoud-midwoud; Ds f. van der Heijden, voorganger van de Vereniging van Vrijzinnig Hervorm den alhier, heeft een beroep ontvangen van de Gemeente te Oostwoud'-Midwoud. Ds Van der Heijden werd in 1918 ge boren, werkte als candidaat in Groningen en was predikant te Uitwierda, terwijl •hij in 1946 naar Leiden vertrok, waar met dr K. H. Boersema samen-werkt. terwijl de heer Idsenga in Groningen werd bevorderd tot chef-commies Het sspoor te Den Haag kende hem als stationschef eerste klasse A en per 1 April 1943 werd de heer Idsenga benoemd -tot hoofdstationsohef in de Sleutelstad. De maatschappelijke ladder is dus door de heer Idsenga, die zich heeft doen ken- als een goed ambtenaar en een hu- chef, van beneden tot boven ge bruikt. Zijn vele promoties hingen onge twijfeld sa-men met zijn inzicht en ijver. Deze hoofdsta'tiionschef mag zich dan ook verheugen im de waardering en achting an superieuren èn van ondergeschik- Met veel plezier heeft hij ii: Leiden ge werkt. In een kort gesprek zei de heer Idsenga ons: „Toen ik was benoemd tot hoofdstabionschef te Leiden, nebben ze me bang gemaakt voor de Sleuteistadbewo- Maar 't is me voor honderd procent Hoofdstationschef J. Idsenga gaat per 1 Mei met pensioen Z'n Leidse tijd was „mooi" Naar wij vernemen, zal de heer j. Idsenga, hoofdstationschef te Leiden, per 1 Mei a.s. wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftyd zjjn werk neerleggen. Tot zjjn opvol ger is benoemd de heer G. van Ette- koven. thans stationschef eerste klasse b te Hoorn. De heer Van Ettckoven zal de heer Idsenga opvolgen in de functie van stationschef eerste klasse a- De heer Idsenga trad in 1907 in dienst an de Ned. Spoorwegen te Zuidbroek. Was hij hier surnumerair, reeds een half jaar later werd hij klerk-telegrafist te Coevorden, in welke functie hij de Spoor wegen ook te Roosendaal dien-de. Stads kanaal begroette hem in 1912 als haagse rechtbank. Rijwieldiefstal. De schipper B. J. H. te Leiden had op de Wittesingel een rijwiel weggenomen, welk feit tien maanden gevange nisstraf werd geëist. De rechtbank heeft tien maanden gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk m.a. opge legd. Voordelig zaakje. De koopman R. de W. uit Leiden, had op de veiling te Rijnsburg brutaalweg een 300 veilingkisten weggehaald, en die op andere veilingen ingeleverd, waardoor hij op die manier in het bezit kwam van het statiegeld. Tegen hem werd 1 jaar gevangenisstraf geëist m.a. De rechtbank heeft verdachte conform die eis veroor deeld. meegevallen. Mijn Leidse tijd was mooi en ik zal er altijd met veel genoegen aan terugdenken." Het ligt in de bedoeling van het perso neel, einde April van de heer Idsenga, die voorlopig nog in onze stad zal wonen, af scheid '.e nemen. Tevens zai dan zijn op volger worden begroet. HAAGSE GERECHTSHOF. Van gevangenisstraf naar geldboete. OmJat hij consumentencredietbonnen had aangenomen, die nog niet geldig waren, was de winkelier J. V. te Leiden door de Politierechter veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf, van welke be slissing hij in hoger beroep kwam. De proc.-generaal vond zoveel reden tot clementie, dat hij f200 boete of 50 dagen hechtenis eiste. Het Hof heeft verdachte veroordeeld tot f200 boete of 50 dagen hechtenis. Wekelijkse jeugdrallies. De afdeling Leiden van Youth for Christ verzocht ons mede te delen, dat zij op 7, 14, 21 en 28 April a.s. bijeen komsten zal organiseren in de zaal Hoog landse Kerkgracht 40. Op 14 April ver wacht men Sidney Wilson uit Hilver- Wat de wandelaars wacht Het wandelprogramma voor dit sei zoen vermeldt, behalve de reeds aange kondigde Tiende nationale Bondswandel- tooht van de N.C.W.B. op 18 April (Tweede Paasdag) in Utrecht; 4e Glas- stad ma-rs van de O. G. Leerdam op 7 Mei; 3e Kon. Julianamars te Rotterdam op 21 Mei en de Vierdaagse, 25 t/m 28 Juli in Nijmegen: 25 Juni de 7e Rotterdam mermars van „Excelsior" te Delft; in Den Haag: 9 April de „Ka-lorama-tocht"; 7 Mei de Waldorptooht; 11 Juni de Nationale van de Vierdaag se; 1, 15 en 29 October de najaarsserie van de Vierdaagse: 8 October de Rode-Kruistocht. Schoolwedstrijden van A.S.C. Zoals elk jaar organiseert de vereni ging A.S C. in de Paasvacantie weer schoolwedstrijden. De voorwedstrijden van dit to urnooi zul-len worden gehouden op Dinsdag 19 en Woensdag 20 April op bet terrein van Po-mona, terwijl de finale zal worden gespeeld op Vrijdag 22 April op het terrein aan de De Kempenaer- .raat te Oegsbgeest. Inschrijvingsformulieren kunnen van heden af worden afgehaald bij de heer C. Boom, Kraaierstraat 1 te Leiden, en dienen uiterlijk a.s. Vrijdag vóór 6 uur weer ingeleverd te worden aan d-it adres. Tevens moet dan het inschrij vingsgeld worden voldaan, dat f 1,10 per opgegeven elftal bedraagt. Vermakelijkheidsbelasting wordt op enkele punten gewijzigd Voor plaatselijke verenigingen wat lichter B. en W. berichten de raad: Aangezien de thans geldende verorde ningen op de heffing en invordering ener belasting op toneelvertoningen en andere vermakelijkheden, welke van 4 Juni 1934 dateren, reeds enige malen wijziging ondergingen, hebben wij het wenselijk geoordeeld deze wijzigingen in een ge heel nieuwe verordening te verwerken. Van deze gelegenheid hebben wij ge bruik gemaakt de belasting, verschuldigd door de plaatselijke verenigingen, nader te bezien en wijziging te brengen in de tarieven voor filmvoorstellingen, circus- en variétévoorstellingen, zomede voor boks- en worstelwedstrijden. De belasting, verschuldigd door de plaatselijke verenigingen, is verlicht. Voor thans door verenigingen georgani seerde vermakelijkheden ten behoeve van haar leden is de belasting verschul digd naar de gemaakte kosten van de feestavond. Volgens de bepalingen van de thans aangeboden ontwerp-verorde- ning zal in dit geval de belasting worden berekend naar de oppervlakte der loka liteit, waar de vermakelijkheid plaats vindt. Wij hebben hiertoe het besluit ge nomen, omdat wij van mening zijn, dat, daar de gezamenlijke toneel-, zang-, muziek- en verdere kunst- en ontspan ningsverenigingen het culturele leven ir onze gemeente vertegenwoordigen, op het stuk der belastingen gelijkheid moet bestaan, ongeacht de plaats, welke elke vereniging in dit culturele leven inneemt. Ten aanzien van de belasting, verschul digd voor filmvertoningen, zijn wij van oordeel, dat de thans bestaande voor waarde om naar 35 pet. te worden belast, gevoeglijk kan vervallen. Het percen tage van 45. dat verschuldigd is. wanneer aan de voorwaarde betreffende vertoning van 500 m culturele film niet wordt vol daan, is n.l. nimmer geheven en zal, naar het zich laat aanzien, in de toekomst ook nimmer behoeven te worden toegepast, terwijl wij er bovendien op vertrouwen, dat, gelet op de programma-keuze van de plaatselijke exploitanten, het cultu rele peil der filmvoorstellingen niet zal dalen, ook niet wanneer de thans be staande voorwaarde vervalt. Voor circus- en variétévoorstellingen achten wij thans geen hogere belasting dan 20 pet. verantwoord. De eerste niet vanwege de grote kosten, waarmede een reizend circus heeft te kampen, de laat ste niet omdat deze voorstellingen loon- intensief zijn. Voor boks- en worstelwedstrijden komt in de ontwerp-verordening een percen tage van 33 1/3 voor. De vrijstellingen zijn uitgebreid." Eerste speciale narcissenkeuring in Haarlem Weinig bloemen en geen Engelse inzendingen Daar stonden dan de bloementafels eer klaar in de keuringszaal va Krelagehuis te Haarlem. Maar waren er voor deze speciale keuring, de eerste in dit seizoen, bedroe vend weinig bloemen ingezonden. Slechts vijf matadoren waren aan de start ver schenen: de Sassenheimse firma's War- ir en Co. en T Vos en Zn., en voorts Lubbe en Zn., Oegstgeest, Ver. Cul turen. Noordwijk. en C- A. v. d Wereld, Roelofarendsveen. En de Engelse col lega's, die voor deze gelegenheid zo vriendelijk maar dringend uitgenodigd n? Wel, die waren in geen velden of wegen te bekennen. Zoals verleden Matchwinner werd deze keer N.V- Ver. Culturen, die een trits nieuwe varië teiten exposeerde. Een greep uit het vele 2: Master Fioris, een zeer fraaie bicol'or van groot formaat; Leedsii Clai- rette doet het ook best met haar room gele trompet tegen het witte bloemdek; evenals de dubbele witte mrs Wm. Cope- land. Bizonder mooi was Leedsii Dream Girl, die lichte zwavelgele cup stak fraai af Dan was er nog Unsurpassable, het .Enakskind" onder de gele trompet- ïarcissen, die in grootte en in stand nog weinig geëvenaard wordt. Tenslotte White Trophy, een fraaie melkwitte trompet. Warnaar en Co waren er met bijzon der gekleurde trompetten, zoals Grape Fruit, inderdaad „grape fruit-kleurig", Moonrise en Peking, beide licht zwavel geel en de fraaie intens gele trompet Joseph Mac Leod. Ideaal van vorm en kleur was inc. Galway, die vorig jaar ook al zo sterk de aandacht trok En was ine. Bermuda, lichtgeel bloem dek met grote oranje cup, weer schit terend. Eén der glanspunten keuring! Zeer apart was Hollandia. Zon- geel bloemdek met een volkomen dubbel oranje cupje. Inc. Ramillies viel ook sterk op met haar sprekend gekleurde oranje cup- Ook G. Lubbe en Zn. exposeerden Moonrise en Grape Fruit, maar daar naast de goliath onder de incompara- bilis-narcissen: Yellow Sun Een opzien barende aanwinst! Best was ook de gele trompet Golden Treasure, terwijl de melkwitte trompet Gloria ook sterk opviel. C. A- v d. Wereld presenteerde een collectie zaailingen onder nummer, die alle van buiten waren gesneden. Qua kleur was vooral de oranjegele Orange Wonder opvallend. T. Vos en Zn. brachten de zeer grote Leedsii Jules Verne, zuiver wit bloem dek met ivoorkleurige cup. Deze varië teit behaalde het getuigschrift van ver dienste. De hiernaast getoonde knalgele ine- Mary Roozen deed het met haar oranje cup ook best. Hier zijn de prijswinnaars: eerste prijs (dipl., gouden medaille plus ƒ25) Ver. Culturen Warnaar en Co.: verguld zil- n medaille, beschikbaar gesteld door de Lissese Kistenfabriek G. Lubbe en Zn. Op 69-j. leeftijd overleed in Den Haag de oud-secr.-penningm. van de „Ver. Ned. Fabrikaat", H. f. R. Snoek, officier O.-N.; de begrafenis had Zater dag plaats. weth. menken verhinderd. De webhouder van sociale zaken, de -heer S. Menken, is verhinderd morgen (Woensdag) spreekuur te houden. Ie of 2e klas gevraagd, op zéér gunstige voortras in omgeving Den Haag. Brieven onder no. 1657 bur. v. d. HOUDT STAND Door H. Hollander H e.. dan gaat Klaas een ?ware gang on dernemen. Hij zal zijn toestand de do- e bloot leggen. Je kunt dat wel een ■is doen, maar met een dominee is ien ander geval. Want die zwijgt ook wel, althans, hij behoort het te doen, als dit wordt verzocht, maar die kan toch, al thans naar Klaas meent, veel minder in komen in de moeilijkheden dan de nota die elke dag ervaart, hoe moeilijk zijn cliënten het hebben in deze tijd van eco nomische druk. Daarbij komt nog, dat de verhouding met dominee Nelissen lang meer je d a t is. Hij laat zijn ouder ling vrijwel links liggen, gehoor als hij geeft aan de kletspraatjes, die over Klaas Bakker en de zijnen lopen. „Ja, als het niet te lang duurt, kan Bak ker wel even boven komen", luidt het antwoord, dat het dienstmeisje brengt, vanneer Klaas bij de voordeur staat. .Dominee heeft het wat druk ziet u". Klaas staat op het punt te zeggen, dat hij wel eens zal terugkomen, als dominee het wat minder druk heeft, maar dan be slist hij instantelyk: doorzetten nu, dan ben ik er van af. 1 „Ik heb maar een paar minuten nodig", zegt hij „Loop u dan naar de studeerkamer; u weet de weg", antwoordt het meisje. En iets later zit Klaas tegenover do minee Nelissen, die hem verwelkomd heeft, als een beleefd man, zonder enige hartelijkheid. „Ik hoor, dat u weinig tijd hebt, domi nee", zegt Klaas. „Ik zal u dan ook niet lang ophouden. Maar er zijn omstandig heden, die me dwingen, eens even met u te praten. Het lijkt me beter, dat ik ont heffing vraag als ouderling." „Waarom zou je dat doen. Bakker? Over een paar maanden ben je aan de beurt van aftreding, is het niet? Het is de moeite niet meer. Tenzijde do minee aarzelttenzij er zulke ern stige omstandigheden zijn, dat het voor de gemeente beter is, dat je gaat Onderzoekend ziet dominee Nelissen Klaas aan. Dan valt het hem op, dat Bak ker oud geworden is, de laatste tijd. Zijn open gelaat vertoont diepe groeven. Het dringt tot de dominee door, dat er iets is, wat hij niet weet; dat dat „iets" er mis schien al lang is. En op datzelfde moment beseft hij, zijn plicht te hebben verzuimd; hij had moeten informeren en niet dle- n af te gaan op allerlei praatjes „Ik heb geworsteld, om uit mijn moei lijkheden te geraken, maar tot heden heeft dat niet geholpen. We hebben ons allerlei ontzegd, winkelmeisje en knecht ontslagen, de kinderen van school ge- >n, maar ik zie de ontknoping nade- dominee, en vóór die ontknoping moet ik ouderling af zijn. Het is niet in het belang der gemeente, dat ik, als ouderling, failliet verklaard word." Het hoge woord is er uit. Klaas haalt diep adem. Hij .wendt de blik van de predikant af en staart doelloos door het studeervertrek. Dominee Nelissen zit verstomd. Alles heeft hij kunnen verwachten. Even i gedachte hem door het hoofd geflitst, dat Bakker zich op de een of andere wijze had misgaan en nu inzag, dat hy verkeerd had gedaan en als ouderling niet te hand haven was. Maar dit Hij staat plotseling op en biedt zijn be zoeker een sigaar aan, om vervolgens werktuigelijk heeft Klaas de sigaar aan gepakt en vuur gegeven te vragen: „Zie je de toestand niet al te somber in, Bakker? Ik weet wel, dat velen het moei lijk hebben in deze tijd, maar ze houden het hoofd toch boven water". Klaas gaat dan vertellen. Hij deelt me de, hoe de zaken staan; hoe het gekomen is dat de toestand van thans er is. Hij klaagt er over, dat de eigen mensen, de leden der gemeente ook, hebben meege holpen, hem maar de ondergang te voeren. Zij laten zijn zaak links liggen. Uit be leefdheid spreekt hij niet over mevrouw van de dominee, maar dominee Nelissen voelt de verwijten en, het zij tot zijn eer gezegd hij schaamt zich „Er helpt geen ploeteren tegen, domi nee. We gaan naar bed en staan op met de zelfde gedachte, dat elke week de laatste kan zijn. Het valt niet gemakke lijk te berusten, maar toch geeft God tot de kracht er toe. Wat er moet gebeu ren, als het zover komen mocht, ik weet het nog niet, maar ik weet wel, dat een ouderling niet failliet moet gaan, al is het dan ook geheel buiten zijn schuld. En dat is het. God is mijn getuige, dat we al het mogelijke hebben gedaan, om de krach te ontkomen. Maar die komt, wij kunnen het niet anders zien, de zaak is zo duidelijk als wat." Dominee Nelissen heeft diep medelijden met zijn ouderling nu. En hij waardeert het in hoge mate, dat die. naar hem be kend is, zijn kerkelijke bijdrage, ondanks zijn moeilijke omstandigheden, niet ver laagd heeft. Duidelijk wordt hem nu al les. Het was moeten, toen bleek, dat Klaas Bakker niet of weinig op lijsten intekende. Het was moeten, toen bekend werd, dat de winkeljuffrouw en de knecht ontslagen werden. Het was moeten, toen geconstateerd werd, dat de kinderen van de scholen genomen werden, om thuis te helpen. De mensen spraken van de gie rige Bakker; van „potten", nu er zoveel geld van Tuininga gekomen was, maar, wie zal zeggen, hoe ontzettend Klaas Bakker, zijn vrouw en kinderen geleden hebben! Toch, één ding is de predikant nog niet duidelijk. „Het is verpletterend nieuws, dat je brengt, Bakker. Ik zit er van te kijken. Ik wist niet beter, of je had een goede zaak, al zou je dan last hebben van an dere winkels, speciaal van „Albano". Het is zwaar, man. Ik kan er nu" hij druktj op het laatste woordje „inko- (Wordt vervolgd.) Paarden, die de haver verdienen, krijgen die toch nog B. en W. schrijven aan de Raad: In de jaren 1941-1945 is verbete ring van positie van verschillende ambtenaren, hoewel voorstellen daar omtrent waren gedaan, op grond van politieke motieven achterwege geble- De schade, welke betrokkenen dien tengevolge hebben geleden, komt niet ingevolge de Wet Rechtsherstel Over heidspersoneel 1946 voor vergoeding in aanmerking. Bestaat er mitsdien rechtens geen aanspraak op die vergoeding, wij zijn van oordeel, dat er op grond van bil lijkheidsoverwegingen alleszins aan leiding bestaat om tot herstel van het geleden nadeel over te gaan. Ook de Commissie voor de Perso neelszaken is, blijkens haar advies, van dit gevoelen. Een staat, vermeldende het perso neel, dat voor een schadeuitkering in aanmerking komt, met het aan ieder daarvan uit te keren bedrag, beloopt in totaal een bedrag van f 8220. B. en W. stellen daarna voor, een desbetreffend besluit te nemen. De jaarvergadering van de C.H.U. De algemene vergadering der Chr.-Hist. Unie, welke, zoals gemeld, op 19 en 20 April in Amsterdam wordt gehouden, begint op 19 April met de behandeling van de rapporten der middenstandscom missie, de landbouwcommissie en de sociaal-economische commissie. Op 20 April om haLf elf komt men bijeen in „Bellevue". De Unie-voorzitter, de heer H. W. Tilanus, zal zijn jaarlijkse rede houden en voorts worden bestuursver kiezing, financieel verslag en ingediende voorstellen behandeld. Des middags zal burg. H. M. Martens van Ermelo spre ken over: „De a.s. gemeenteraadsverkie zingen". De hoofdbestuursleden prof. dr Th. L. Haitjema van Groningen en dis D. Schouten van Harderwijk zijn direct herkiesbaar. Een nieuw lid moet worden gekozen in de vac.-minister W. F. Schok king. gevonden voorwerpen over maart. Gymschoen, linnen zakje met inhoud, alpinomuts, vulpen, wanten, sleutels, handschoenen, hangertje, sigarenaanste ker, portemonnaie, bedkussen, oor-knopje, gebreid mutsje, schroevendraaier, tas (plastic), kdndër-schoudertas, actetas, zakmes, combinatieta-ng, armband-horloge, ceintuur, pakje met inhoud, sjaal, kinder laarsje, dasspeld, motorhandschoen, kin derkousje, hoofddoek, contact-sleuteltjes (auto), koperen gewicht, wieldop van auto, boord en manchetten, jute onder-» legger van een matras, ijzer gewicht, dis tributiebescheiden, nagelgarnituur, bril, breiwerk, rozenkrans, bankbiljet, bood- schappenmandje, duimstok, kinderstep, kinderschoentje, Frans leerboek, ball pointpen, wit vest met boord, passer, vul potlood, meisjesbaret, armband, knot wol, muntbiljet. Terug te bekomen en inlich tingen te verkrijgen aan het hoofdbureau van politie, Zonneveldstraat 10, op Woensdag- en Zaterdagmiddag van 24 BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Hendrik G„ z van E Eg berts en G Bol; Caecilia G M, d van J C Ouwerkerk en P G van Kins; Wilhel mus J. z van J C van Wanrooij en M C Isbrucker; J A, z van J Bruggeman, en H J Hartman: Jacob L. z van J Schilt- huizen en M de Mey; Jacobus A J C M, z van JBM Wassink en Q J Sprinkhui- zen; Barbara A, d van H Kruithof en E van Noordt; Gerrit J, z van J C v d Wilk en J Rol; Pieter J F, z van A de la Rie en M Hartman: Johannes C, z van J C van Dijk en L C Plomp; Anna M, d van P C Koster en A M Kaptein; Anna M E. d van T Boon en J Kluinhaar; Dirk C, z van C Duijndam en M van Duin; Matthijs J. z van A J van Beveren en M M Imanse; Johannes J, z van J J de Vreede en E K Martini. GEHUWD: W J van Rooijen. en R W Zaalberg: L J v d Steen, en C W de Groot: P Crispijn, en J M van Leeuwen. OVERLEDEN: J Paats. wed van P Verver. 82 j; C M van Eeden. huisvr. van L B Smit. 50 j; A Bink. man. 56 j; H W Schilperoort. z, 6 weken: PJC Flippo, man. 59 j; A J Snoek, d, 8 j. korfbal. ONS EILAND—KATWIJK: 5—2. Bij de eerste ontmoeting van Ons Eiland 2 en Katwijk in deze competitie bleek al gauw, dat de thuisclub met de gasten niet veel moeite zo-u krijgen. Geen wonder, want de Katwijkers verschenen met niet minder dan acht in-vallers(sters). een kwartier spelen opende Ons Eiland, dat beter samenspel te zien gaf dan de gasten, de score. Talrijke Kat- wijkse aanvallen werden onderschept, zodat aan deze zijde geen doelpunten ge maakt werden. De roodbroeken' wisten voor de rust de score op te voeren tot 4—0. In de bweede speelhelft kwam Katwijk er beter in. Met een tweetal doelpunten wist het de eer te redden. Een tegenpun-t van de gastheren bracht de eindstand op 52. Deze forse wedstrijd, door de scheidsrechter op kordate wijze geleid, werd sportief gespeeld. KOOS VORRINK 1 MEI UIT HET ZIEKENHUIS. De heer Koos Vorrink. die bij een vliegtuigongeluk in Denemarken werd gewond, hoopt op 1 Mei het ziekenhuis te verlaten. Hij blijft nog enige tijd in Denemarken orn op krachten te komen. Onder de rook van de Sleutelstad Leiderdorp Aanbesteding. Gistermiddag heeft ten gemeentehuize de aanbesteding plaats gehad van de bouw van vier duplex-middenstands- woningen. De begroting was ƒ74.180. Ingeschreven werd als volgt: M. van dei- Velden ƒ72.661, N. Mol ƒ70967, D. van Osnabrugge ƒ71.429, C- Meerburg ƒ69 798, A. Mol ƒ69.347, N. van Wierin- gen te Oude Wetering ƒ72.581. De gun ning werd aangehouden- Oegstgeest A.R. Kiesvereniging. Onder leiding van dr A la Fleur werd gisteravond de jaarvergadering vai A.R. kiesvereniging gehouden in bovenzaal van de Geref. kerk. Na woord van welkom door de voorzitter gaf de secretaris, de heer A. v- d. Bo; een overzicht. Het jaarverslag van penningmeester gaf een batig saldo jn ƒ110.60. De bestuursverkiezing had tot resul taat, dat in de vacature-dr La Fleur, die niet herkiesbaar was, tot voorzitter werd gekozen de heer D. Hortensius, en in de vacature, ontstaan door het periodiek aftreden van de heer Av. d. Bos, de heer J. Ausma- Als 'vertegenwoordiger van de Mors werd bij acclamatie be noemd de heer P. van Til. Hierna deed de voorzitter mededeling van de resultaten van de besprekingen, gevoerd met de C.H. kiesvereniging, waarbij als voornaamste naar voren werd gebracht, dat samenwerking tussen C.H. en AH. zeer wenselijk werd geacht, ge zien ook de goede verstandhouding van de Prot.-Chr fractie in de raad De ver gadering verheugde zich over deze mede delingen en besloot tot samenwerking op basis van die bij de vorige raads verkiezing, waarbij dus de oneven num mers op de Prot.-Chr- lijst door de C.H. en de even nummers door de A.R. zullen worden bezet. De candidaatstelling gaf het volgende resultaat: 1. C. Oosterom, 2- J den Ouden, 3. P. van Nieuwkoop, 4. A- Goed hart, 5. A. v. d. Bos, 6- J van Dijk, 7. A. B- Breebaart, 8. A. Berger, 9. A. Veenstra en 10 J- H. Meerdink. Hierbij zij opgemerkt, dat de heer Van Dijk lid is van de NU. Gemeente, de heer Meer dink van de Chr. Geref. Kerk, terwijl de overige heren Geref. zijn. Tenslotte maakte ds Broekstra zich de tolk van de vergadering en dankte dr La Fleur voor zijn vele arbeid als voor zitter, waarna de heer Van Veen de af tredende secretaris, de heer A. v. d. Bos, bedankte. Dodelyk ongeval. Gisteravond omstreeks 6 uur heeft zich op de oude rijksweg nabij de Marine- Radiodienst een ernstig ongeval voorge daan, dat het leven heeft gekost aan Je 25-jarige motorrijder J. Z- uit Warmond. Deze reed in de richting Sassenheim en wilde in zeer grote snelheid een voor hem rijdende personenauto passeren Ilij heeft op dat moment ook de uit tegen overgestelde richting komende auto moeten zien, daar hij zeer sterk remde, met het gevolg dat hij onderuit gleedi en in aanraking kwam met het linker- voorspatbord van de tegenligger, be stuurd door J. v. H. te De Zilk (Noord- wijkerhout). De klap was zeer hevig en Z. werd op slag gedood. Raadsvergadering. De gemeenteraadsvergadering, die was bepaald op a.s Woensdag, is tot nader order uitgesteld- Mej. L. M. van Meel overleden. In de ouderdom van 57 jaar is na een langdurige ziekte overleden, mej. L. M. Meel, in leven hoofdverpleegster van de inrichting „Endegeest". De begrafenis is bepaald op a.s. Woensdag te ongeveer half elf op de R.-K. begraafplaats alhier. Speeltuinvereniging aan de Hoge Mors. De sipeeLtukwereniigiing van de Hoge Miors alhier heeft1 plannen om te komen !ot oprichting van een speeltuin, d-ie aan de eisen zal voldoen. Men is reeds met de bouw begonnen. Aan de verwezen lijking van een der idealen van deze ver eniging wordt dus hard gewerkt. Voorschoten Een nachtelijk uitstapje. Het komt de laatste tijd meermalen >or, dat achter het politiebureau een of eer honden zitten, die de dienaren van St. Hermandad loslopende op de open bare weg hebben aangetroffen en op grond van de politie-verordening „in sluiten". Degenen, die op het bewuste binnenplaatsje bij de politie wel eens een blik slaan, zullen echter hoogst verbaasd geweest zijn, toen zij daar een viertal koeien zagen staan! Deze beesten waren zonder toestemming van eigenaar of overheid 's nachts op stap gegaan en werden wandelende in de Schoolstraat aangetroffen. Zij leverden daar ook ge- op voor 't snelverkeer en de dienst doende politiemannen namen dan ook wijs besluit door ze „in te sluiten", zij het dan niet in een cel. In de loop de dag bleek, dat de eigenaar van deze beesten was de heer P. v. d. K., alhier, die zijn eigendom kon meenemen, nadat hij de schade, door verontreiniging tevcNggebracht, had geregeld.,..

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2