Hitte en haaien ter hoogte van de Congo rondom de Sch 55 Aan autobusfabricage komen twaalf ambachten te pas LATERE WINKELSLUITING vindt steun bij de huisvrouwen Scheeps-radio-telefonie van Smyrna tot Reykjavik toe NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 ZATERDAG 2 APRIL 1949 EEN KLEIN SCHIP VAART ZUID Van blaffende honden en vliegende vissen (Van een onzer verslaggevers) Neen. zegt U niet, dat het een plezier tochtje is geweest, de reis van de Sch 55 naar Kaapstad. Eerlijk is eerlijk, het werk aan boord van zo'n klein schip niet omvangrijk. Wachtlopen. Vier u op, vier uur af, zonnetje schieten, d zwabberen, elke dag eten koken en kijken of er ook, ergens in dat wijde, wijde wa ter iets van een schip of een brok land te ontdekken valt Maar sinds in Las Palmas de laatste „Victualie" is ingeslagen, Michiel Zuur mond de motor grondig nakeek en de honden Sacha en Blacky de laatste over- landse wandeling maakten, is er van land noch mensen, buiten de eigen be manning geen spoor meer te ontdekken Willem van Dijk ligt op het dek te ape gapen van de warmte. Piet de Mos en Arie Tuit zijn, met de laatste moed, die ze hebben, aan het schilderen. Dat is nodig, Brug en verschansing krijgen een beurt. Eerst soppen en dan verven. Er is n.l. een vorm van land naar het schip toe gewaaid: zand uit de Sahara. En het heeft zich op het hele dek vastgezet en aan alle stangen. «Daartegen zijn Piet en Arie de strijd nu begonnen. En Michiel Zuurmond dertussen, staat vaten te wassen. Piet de Kok staat aan het roer en de kapitein ligt in z'n hut te lezen. En het is reuze warm en benauwd. Zo warm, dat de hon den, met de tong uit de bek, liggen te hijgen naar lucht. Het is de negende dag sinds de Sch. 55 Las Palmas verliet. Negen mijl per uur loopt het schip. Dat is prima. En nu het uitkijken maar naar de haven var jagos, maar daar blijven we maar éér lag en dan gaat het naar het doel: Wal- /isbaai, 1900 mijl verder. Zo schrijft Evert van Urk het. op deze nikhete middag in de Atlantische Oceaan naar zijn vrouw in het grijze, laartkille Scheveningen. En hij vervolgt: „We staan 's morgens >m half zes op. werken tot elf uu :aan danliggen lezen." De ontspanning van de bemanning ormen de honden, die te keer gaan egen de haaien. Die beesten steken de koppen traag op uit het water en zo vaak dat gebeurt willen de bouviers Blacky en Sacha ze te lijf. De honden moeten dan stevig vastgezet worden, anders springen ze over boord en ze zouden dan zeker voor de haaien zijn Een van de twee heeft al eens een ge weldig pak ransel gehad, omdat het beest halverwege Me verschansing hing om een haai z'n bekomst te geven. Het is de enige herrie aan boord geweest. De stemming is altijd best. Getuige het feit, dat Piet Arie's rug staat te wassen en het slachtoffer van onder tot boven invet met groene zeep. De gevolgen kun nen niet uitblijven. Met de bijtende zeep- slierten in z'n ogen staat hij te trappelen van pijn, maar er wordt een puts zee water over hem uitgestort en z'n klach ten gaan over in geproest." Het is een beeld van het goede leven iat ze or.der elkaar hebben. Een goed :even, dat mede wordt bevorderd door iet eten „volop van 't beste". „Piet de kok bakt iedere dag orood. Er is vers vlees ingeslagen in Palmas. Maar ijsmaken is gisteren lukt. Inplaaits van ijs zaten alle Scheve- ningers, plus de Haarlemmer kaptein Vos met een kom zoete melk voor zich. In Las Palmas kochten ze een kist ijs laar hadden ze veel plezier van." Ter aanvulling van het menu hebben ze getracht een visje te verschalken, door een hakje uit te zetten. Maar het lukte niet. De haaien zijn te groot, de vliegen de vissen te vlug. Zij zijn bovendien ver antwoordelijk voor gederfde nachtrust. Want als er 's nachts vliegende vissen zijn, blaffen de honden de bemanning .vakker. Allen slapen nu aan dek, want iet is beneden niet te houden! Dat zijn allemaal de prettige dingen •an het leven. Maar er zijn hogere belan- ;en dan die van zeevaart en visserij en 'erdere kusten dan de onzichtbare Afri- Daarom haalt Evert van Urk, die toch te schipper is, iedere avond zijn Bijbel e voorschijn en hij leest de hele beman- ling van de Sch 55 voor uit het Evangelie. Want op welke wegen de mens ook gaat hoe ver van huis en vrouw en kin deren, op elke weg vindt hij Christus! Las Palmas op 4 mijlen in zicht. Het is een licht met een 20 sec. FL (flikkering). De kapitein moest gewekt worden en wij veranderden van koers." tijdens de hondewacht, dat Piet de Jong het licht waarnam. Hij schrijft over de hoge deining bij Kaap Velano. „Ik had nog nooit zo iets gezien. Je zag niet eens meer de masten de andere schepen. In die hoge zee liepen we 6 8/10 mijl." Op Zondag 20 Februari schrijft hij: „We hebben een flinke vaart 8% mijl. Om 10 uur op 19 Februari passeerden wij Kaap Blanca. En hij schrijft uitvoerig over de wijze van werken van kapitein Vos. Hoe hij iedere dag de hoogte berekent, zonnetje schiet. Hoe die kapitein in de oorlog op koop vaarders voer. Zijn schip door een tor pedotreffer verloor. „Geen beter kapi tein", besluit hij. En terwijl, na Las Pal mas de Sch. 55 voortdrijft op een Noord- Oostenwind, een „stilder, die van achte- binnen komt" kijkt hij naar het dek, r z'n collega's onder de zonnetent pie pers jassen en zich vervelen." Nou, dat zonnedek is een uitkomst. We eten en drinken allen aan dek onder het zonne zeil- En 's nachts slapen we allemaal aan dek. Er waait dan een zoele wind, hele maal niet koud. En iedere morgen is het dekwassen en soms 's avonds nog eens. wat op te frissen En z'n brief van Zondag 28 Februari (de verjaardag van :'n moeder, die hij feliciteert) besluit hij met het bestek: „4 graden 12 min. N.B. en In Las Palmas was het een Nederlands zeeman, die de bemanning van de Sch. 55 fotografeerde. En daar zjjn ze dan onder de sub-tropenzon; Sacha, Arie Tuit, Blacky en Evert van Urk. En verder Michiel Zuurmond, Willem van Dük, kapitein Vos, Plet de Mos en Plet de Jong. Steeds v. 1. n. r. Het moderne vervoermiddel „groeit" in juist zes weken tijds iVanneer ge ln een moderne, confortabele autobus stapt, u neerzet op een be hoorlijk ruim, geriefelijk bankje, op een koude dag geniet van de warmte die hier uw voeten koestert, wanneer ge daarna zonder schok of stoot wegrijdt en door flinke ramen prettig kunt uitzien wel, dan vindt ge alles heel gewoon en waarschijnlijk zult ge u nooit afvragen, waar en hoe zulk een keurige autobus is gemaakt. En toch worden, betrekkelijk dicht bij u, autobussen gebonwd „aan de lopende band". In de werkplaats van de N.V. Verheul te Waddinxveen komen n.l. de kale chassis uit Amsterdam ofwel geïmporteerd uit Engeland, binnen en ongeveer zes weken rijden de bussen kant en klaar, naar bulten. Wat er alle maal gebeurt in die zes weken? Dat Is een veelomvattend proces, waaraan vak lieden van allerlei stiel te pas komen. 50 jaar geleden begon de heer voorschrift worden alle autobussen te- D. Verheul aan de Kleikade te Waddinx- genwoordig voorzien van een speciaal soort glasruiten. De constructie var glas is zo. dat het honderden kilo's dragen zonder te breken. Ge kunt gerust met drie man op zulk een ruit gaan staan, ook al ligt hij nog zo ongelijk, en er ge beurt niets. Maar geeft ge er een harde stoot tegen, dan versplintert de ruit ir duizenden kleine stukjes, die niet rond- spatten, maar als hagelkorrels neervallen en nergens scherpe randjes of hoeken hebben. Men kan zich aan zo'n scherfje nooit verwonden. Verkeert de bus in nood. dan kan men dus zonder gevaar en zeer gemakkelijk een ruit stukstoten: deze is dan meteen in zijn geheel ver- scherfd en verdwenen. Een belangrijke veiligheidsmaatregel, welke op elke bus wordt toegepast. De autobusen-industrie is feitelijk agenmakerijtje. Later kwa men ook zijn twee zoons in het bedrijf en kort vóór de oorlog besloot de N.V. autobussen te gaan fabriceren. Er werd een nieuwe fabriek gebouwd aar Henegouwerweg. maar eer deze klaar was kwamen de Duitsers en pikten alles in. ZU bouwden de fabriek netjes af er vestigden er één van hun oorlogsindu strieën in. Gelukkig hebben zij het ge bouw intact achter gelatten, zodat de NV. Verheul het na de bevrijding kon betrekken. Zo ontstond dus inderdaad de auto- bussenfabricage in Waddinxveen en bedrijf, dat uiteraard volop bestellingen kreeg, o.m. voor stadsbussen voor Rot terdam en Amsterdam, voor Spoorwegen K L.M., ontwikkelde zich snel. Thans werken er 360 man aan de Henegouwer- weg en 100 man aan de Kleikade. In de nieuwe fabriek, die feitelijk be staat uit een reeks gespecialiseerde Een brief als een logboek werkplaatsen, zijn thans 25 bussen gelijk onderhanden, waarvan er twet week worden afgeleverd. De „lopende band" schuift om de twee dagen op, zodat de bus langs 12 afdelingen komt. In het pakhuis van de fabriek vindt men een uiterst merkwaardige verz: ling werktuigen, voorwerpen en onder delen bijeen, van schroeven en mo tot zittingveren, bekledingsstof. plafond- lampen en stuurwielen toe. Hier kunt ge waarlijk een hele autobus „bij elkaar zoeken"! Bij de inventarisatie hebben 7 man 8 weken lang de hele avond werk. De brief van Evert van Urk is een ty pische huisvaderbrief geworden. De man. die weet, dat men thans met hem mee leeft, schrijft aan huis. Vrouw en kin deren moeten weten wat vader ziet en doet en meemaakt. Piet de Jong is een heel ander scribent. Hij is de stuurman van de Sch. 55 en een beste. Zijn brieven zijn logboeken. Het is of u de oude journalen leest van de Ne derlandse schipvaarders, die, op deze zelfde route, onmenselijke ontberingen hebben geleden. Want tussen Las Palmas en de Kaap is de historie van Nederland geschreven op de wrakken van vele schepen. Piet de Jong laat zijn brief aanvangen voor Las Palmas. „Om 3 30 kregen wij aandeden om verse groenten, water en andere victualie te laden, zo ook de Sch. 55. Evert van Urk, de schipper, ziet toe dut alles goed aan boord komt. „Sinaasappelen en bananen zyn voor ons geen nieuwtje meer" schreef Mlechlel Zuurmond naar huls. Dat Is te zien. De tros sen bananen liggen aan dek. De band loopt Vele onderdelen, zoals plafondlampen, verchroomde krukken en knoppen, arm- leggers enz. worden in de eigen werk plaatsen gemaakt. Komt men in de fabriek, dan ziet eerst de constructiewerkers in actie. Op het onderstel, dat reeds op wielen met dikke, nieuwe banden staat, wordt het metalen geraamte van de zijwanden ge monteerd. Dan komt de bus langs de tim mermanswerkplaats: de vloer wordt ge legd. Bij de timmerman ziet men meteen de houten brugleuningen, de latjes voor de betimmeringen enz. gereedmaken. Groot lawaai klinkt voorts op uit de plaatmakerij, waar mechanische hamers de rondingen in kap, zijwanden, portie ren, enz. slaan en waar de lasapparaten sissen en spetteren. Is de kap er eenmaal op, dan staat de bus als 't ware in de grondverf en kan de afwerking en de meubilering beginnen. Ge wandelt dan met de bus op langs de stalen-meubel- makerij, waar ge buizen ziet rondbuigen aan zelf-gevonden en -gebouwde machi nes, langs de chromerij, waar die bui zen er ineens als mooie leuningen gaan uitzien, langs de electriciens, die ming, verlichting en belsysteem langs ruiteninzetters, schilders en op nieuw timmerlieden. Dan naar de stofteer- derij, waar de bankjes worden bekleed, de politoerinrichting die het glanzende latwerk verzorgt, de lakkerij, enz. Ge ziet als 't ware de bus groeien: de vloerbedekking komt er in, de stuurca- bine wordt afgewerkt, de bagagenetten geplaatst, de bordjes met „niet roken" en andere voorschriften opgehangen en de schilder legt de laatste hand aan het binnenwerk. Er wordt nog eens gezeemd, gepoetst en gewreven, de verlichting wordt geprobeerd entenslotte staat daar de keurige autobus, die u naar wens kan vervoeren. Nog enkele bijzonderheden: Volgens 4 graden 10' W.L. Het is 12 uur in de mid dag en de zon staat loodrecht op de Sch. 55." Dinsdag d.a.v.: „Nog 50 mijl en we zijn in Lagos. Het is vandaag erg warm ge weest. Weinig wind en die van achteren- Hij kwam van het West-Zuid-Westen. Vannacht om 4 uur passeerden we Kaap St. Paul." En op 2 Maart: „Gisterenavond om tien uur kwamen we voor Lagos. Vanmorgen om 9 uur binnengelopen- We zitten al dik in de negers. Sacha, die zo'n bloot negerbeen voor iets raars aanzag, beet een van de negers in z'n hiel. Het is hier erg warm en we wachten op olie, water en proviand. Er zijn verschrikkelijk veel muskieten en we namen gisteren allemaal kinine bij het eten. Van Las Palmas naar hier was het 2450 mijl. Nu nog 1900 mijl tot Walvisbaai. We kunnen voorlopig dus nog vooruit." Nu ze zijn vooruitgegaan. Tot Vrijdag j.l. Toen waren ze in Kaapstad. De kortste brieven schrijft Miechiel Zuurmond naar huis. In anderhalf kantje vertelt hij over Las Palmas: „Het is hier rijk of straat- i." En omdat hij aan de motor wer ken moest, heeft hij niet kunnen wande len daar. Over die warme oversteek naar Lagos: „In de machinekamer brandt je je vingers aan alles wat je vastpakt. Het zweet loopt je in stralen langs het lijf." Over Lagos: „Heet is het hier en vol muskieten". Miechiel is de „walmonteur". Hij ging als assistent van de monteur mee en hij werkt, zoils z'n titel reeds aangeeft straks in Saldanahbaai aan de wal als monteur m het nieuwe vissersbedrijf. Vandaar, dat hij gedurende de kilome terslange reis geen wacht behoefde te lopen- Een voorrecht, dat hij deelde met de kapitein. Ze zijn nu behouden over en kunnen gaan vissen met de vijf soorten netten, die te meenamen. Als het goed gaat, gaan over een jaar de vrouwen scheep. En dan de zeelieden eigenlijk pas „over". Want de motor van de Sch. 55 moge for midabel trekken, een oude zeemansterm zegt. dat een vrouwenhaar harder trekt een ra-zeiL En daarom zijn de vis sers uit Saldanahbaai met hun harten in Scheveningen. J. C. H. Krom ontgaat de kogel Aan de door het Haagse B.G. ter dood veroordeelde hoofdrechercheur Staatsrecherche J. H. C. Krom, die als lid van de beruchte Documentatiedienst der Haagse politie leden der illegale Telexgroep had gearresteerd en voorts werkzaam was voor het „Judenreferat' van de S.D., is gratie verleend. Hij krijgt nu levenslang. De zee-oefeningen in de eerste week van Juli De aangekondigde Engelse, Franse, Belgische landse vloten zullen van 30 Juni tot 8 Juli worden gehouden. Nederl. jagers, kanonneerboten, onderzeeboten en klei ner materiaal zullen er aan deelnemen, zo deelt het dep. van Marine thans mede. Ook de luchtstrijdkrachten zullen wor den ingeschakeld. De schepen zullen zich van 30 Juni af in een haven aan de Zuid kust van Engeland verzamelen en van daar naar de verzamelplaats varen. De grote manoeuvres zullen in en bij de Golf Biscaje plaats hebben. Nieuwe Turkse gezant in Den Haag De heer Abdoellah Zeki Polar, thans plaatsvervangend secretaris-generaal van het dep. van Buitenlandse Zaken van Turkije, is benoemd tot Turks gezant in i Haag, als opvolger van de heer Nedim Veysel Ilkin, zo meldt A.P. plicht 70 pet. van de productie voor port beschikbaar te stellen, maar v alsnog zijn er in Nederland zelve zoveel nieuwe bussen nodig, dat daar nog niets van komt. De Waddinxveense fabriek, die haar zelf-ontworpen modellen bouwt, heeft na de oorlog slechts een proef bus naar Indonesië uitgevoerd en verder, Amerika, enkele bussen geleverd i Portugal en Cairo. Van de eigen productie ging nog niets de grenzen over. Wel maakte men reeds 30 stadsbussen voor Rotterdam (waarvoor er nog 15 in bestelling zijn) 60 voor Den Haag en 15 voor Amster dam. Voorts een aantal van de bekende blauwe K.L.M.-bussen en thans zijn Arnhemse trolleybussen onder handen. Maar de middenstanders zien er niet veel voordeel in Gaven we ln ons blad van 26 Febr. jl. de reacties van enkele lezers op het voorontwerp Winkelsluitingswet, thans laten we de mening volgen van leidende figuren uit het organlsatleleven. In gesprekken met hen stuitten we echter steeds op één moeilijkheid, nl. dat deze kwestie ln de meeste betrokken organisaties nog in bespreking Is. De ondervraagden moesten zich dus beperken tot het gevi hun persoonlijke visie. Zoals blijkt uit het onderstaande, heerst er nog weinig eenstemmigheid over het onderwerp, waarbij zoveel groepen met dikwijls tegen gestelde belangen betrokken zijn. oorlog ging dit ook altijd goed. Het zou i. echter aanbeveling verdienen de da meskapsterszaken op een andere middag te doen sluiten, dan de overige winkels De verzorging van het dameskapseJ neemt nogal wat tijd in beslag en de meeste winkeliers en winkelchefs zullen er niet veel voor voelen hun vrouwelijk personeel hiervoor speciaal vrijaf De heer G. S. Scheltema, directeur an het Economisch Instituut voor de Middenstand, zeide: „Op het ogenblik willen de middenstanders graag de in de oorlogsjaren verworven gemakken be houden. Een nieuwe winkelsluitingswet behoort echter wat meer ruimte voor openstelling te laten, want ik zie binnen één of twee jaar weer een grote con currentiestrijd ontstaan tussen de win keliers en dan willen deze graag zo lang mogelijk open zijn om te vangen, wat zij maar kunnen. Vóór de oorlog er zelfs een grote groep, die onbe perkte vrijheid wilde om open te blij- zoals dit ook bij onze Zuiderburen het geval is. De late sluiting op Donderdagavond zal weinig effect sorteren. Wij hielden enquête over de verkoop in de we ken vóór Sint Nicolaas en Kerstmis 1948. toen de winkels tot 10 uur open waren kwamen tot de ontdekking, dat deze late openstelling de totale verkoop zo goed als niets deed stijgen. De moeilijkheden van het langer wer ken komen voornamelijk neer op het hoofd van de kleine winkeliers, die niet bij hun zaak wonen. De winkelbedien den blijven immers beschermd door de wettelijke bepalingen betreffende hun arbeidstijd. Ook voor de grote waren huizen zal het moeilijk zijn open te blij ven. Zij kunnen geen personeel aanne men voor enkele uren per week. M.i. behoren de gemeentebesturen grote vrijheid te hebben bij het vaststel len van een algemene sluiting op één middag per week. Prof. dr F. L. van Muiswinkel, voorzit ter van de Middenstandsraad, noemde het „een goede vondst" om de Joodse Sabbatistische winkeliers vergunning te geven op Dinsdagmiddag open te zijn ter compensatie van de Zaterdag, waarop deze mensen hun winkels sluiten, dit probleem is jarenlang getobd. Mijn algemene opinie over het voorontwerp gunstig, aldus prof. Van Muiswinkel. De Middenstandsraad heeft zijn oordeel deze materie nog niet definitief bepaald, maar afgaande op de reacties in midden standerskringen geloof ik dat de avond sluiting wel op zes uur zal worden ge steld. Geen wetgeving is zo moeilijk als die op economisch terrein, daar hier direct op het maatschappelijk leven wordt in gegrepen. Op verschillende punten zal de Regering eenvoudig de knoop moeten doorhakken, daar de belangen der ver schillende groepen enorm uiteenlopen. Het personeel Wij hadden ook een gesprek met de heer H. J. Vermeulen, de voorzitter van de Ned. Ver. van Chr. Kantoor- en Han delsbedienden, waarbij de Chr. winkel bedienden zijn georganiseerd. Deze ver telde ons: „De meeste winkelbedienden werken nu ongeveer 48 uur per week, volgens het Winkelwerktijdenbe sluit 1932 is voor hen een 53-urige werk week toegestaan. De organisaties zijn juist aan het werken dit veranderd te krijgen en deze pogingen dreigen schip breuk te lijden door dit ontwerp. Wor den de hierin genoemde uren in een wet vastgelegd, dan zullen de winkeliers hun beidenden weer de volle 53 uur per week nodig hebben. Wij achten het in het ge heel niet nodig, dat de winkels tot 7 uur open zijn. Mannen, die van him werk komen, kunnen voor kleine inkopen tot zes uur terecht. Door het afhelp-halfuur en het opruimen van de zaak wordt het toch al half acht, voor de winkelbedien den thuis zijn. De vrije middag juich ik toe. Eer Maandagmorgen is geen goede compen satie voor de vrije Zaterdagmiddag, die bijna alle andere werknemers hebben. De winkelbedienden kunnen voor het. doen van noodzakelijke inkopen meestal wel even vrij krijgen in de stille morgen uren, dat is niet zo'n bezwaar. Voor de De eerste helft van Juli zullen 25.000 vissen in de Hortus rondspartelen Leidse natuurvrienden namen belangrijk initiatief Fantastisch iverk in tivee schoollokalen IJmuiden-radio verzorgt ook een „surprise- dienst" en „medische hulp" (Van een onzer verslaggevers) vorig artikel hebben wy de opkomst van Scheveningen-radlo e IJmuiden- radio vóór de oorlog, de stilstand tydens de bezetting, en de wederopbouw daarna, waardoor Nederland het op één na grootste kuststatlon ter wereld kreeg, onder de loupe genomen. De radlo-telefonle, waarmede men reeds ln 1932 begon, heeft echter ook een enorme sprong voorwaarts gemaakt, zodat het thans mogeiyk ls van Smyrna tot Reykjavik toe, verbindingen te krUgen. Doch de PTT. zal het hier niet bij laten zitten. De kern van IJmuiden-radio blijft echter het veiligheidsverkeer op de internationale 600 meter nood- en roep- -golif. Het gaat hier om de eventuele nood seinen van schepen, die er gelukkig niet altijd zijn. Op 1 Maart j.l., met de hevige storm, waren de noodseinen echter niet van de lucht. Er is toen door IJmuiden- radio onder hoogspanning gewerkt. „Maar zoiets", aldus de directeur, de heer C. van Geel, „komt maar eens ln een mensen leven voor." Om het niet horen van noodseinen, door al het aanroepen, te ondervangen, wordt 2 X per uur gedurende 3 minuten het „aanroepen" gestopt Men noemt dit de zg. „stilteperiode", welke ook voor schepen geldt. Dit heeft plaats van de 15de tot de 18de en van de 45ste tot de 48ste minuut, elk uur. Hoort echter buiten de stilteperiode de „afluisteraar" een scheepssein, dan stuurt hij antwoord op dezelfde golflengte, maar spreekt met de telegrafist van het schip, snel in code, af op welke golflengte sohip en kust- station elkaar in de aether zullen ont moeten. Dit kan, omdat ieder 600-meter telegrafist#3 sleutels heeft: één voor zen den op 600 meter, één voor 651 en één 713 meter. Hierdoor is steeds goede verbinding met een in nood verkerend schip gegarandeerd. De 600-meter golf behandelt ook de „peilingen", het z.g. positie-opgeven aan schepen, bij mist etc. Het schip seint dan: „QTE, wilt U mij peilen?" Langs de Nederlandse kust zijn 4 peilstations: Te Terschelling, te Wil lemsoord, te Umuiden en te Hoek Holland. IJmuiden-radio heeft naar ieder peilstation een regelrechte telefoonver binding. Het te peilen schip krijgt bevel over te gaan op de 800 meter, de speciale peilgolf. De hoeken van de 4 peilstations met de NoordZuidlijn .worden daarna, via IJmuiden-radio, aan het vragend schip opgegeven, dat dan gemakkelijk zijn positie op kaart kan brengen. - nu iets over de jongste tak van dienst van IJmuiden-radio: de radio-tele- fonie voor schepen. Vooral met de klei- schepen, waar telegrafie niet ver plicht voor is en eigenlijk ook te duur, zijn de laatste tijd opmerkelijke resul taten geboekt. De zend- en ontvangst- apparatuur is inéén gebouwd en gemak kelijk door de schipper van logger, trawler of sleepboot te bedienen Voor de radio-telefonie gelden de 166- en de 123-meter golf. De eerste voor korte af standen en de laatste voor de langere. Heeft het scheepje, na oproep, contact verkregen met IJmuiden-radio, dan wordt het verlangde telefoonnummer aan wal opgegeven. IJmuiden-radio zorgt voo verbinding met de telefoon-abonné daarna voor doorverbinding met de vrager op zee. De abonné- praat, vi zender, met het schip, dat op dit moment alleen dus luistert met eigen ontvanger. Wil de schipper praten, dan zet hij zijn zender in werking. IJmuiden-radio vangt dit op en geeft het door aan de telefoon- abonné Dit alles gaat middels de w schuwing „over". De berekening ge schiedt per 3 minuten en dit kost thans 1. Radio-telefonieverbindingen worden gegarandeerd voor de Noordzee. Als regel komen de verbindingen op grotere af- starfden, bijv. de Oostzee, des avonds het best tot stand. Toch kan men nu al spre ken met schepen in de Rode Zee. Sinds kort is er uitbreiding op langere afstan den gekomen, middels de golven 18, 24 en 36 en binnenkort ook de 54 meter. Men wil proberen tot Colombo toe ver binding te krijgen. Een ieder zal begrijpen, dat ook iemand in de wal een telefoongesprek met een schip op zee kan aanvragen. Alleen zal niet permanent, doch slechts enkele mi nuten per uur. IJmuiden-radio heeft nu 3 apparaten voor radio-telefonie staan, en kan met 2 schepen tegelijk laten telefoneren. Radio-Holland en Holland-Radio P.T.T. zijn twee begrippen, welke nogal eens verward worden. Het grootste gedeelte de telegrafisten op zee is in dienst de particuliere maatschappij: „Radio- Holland". Zij worden, met zendappara- gehuurd door de rederijen. Deze Mij zetelt in Amsterdam en heeft ook de .radio-surprisedienst" in exploitatie. Als iemand op zee aan zijn jarige vrouw aan wal een verrassing wil sturen, dan hoeft moeten wachten, totdat Umuiden- radio het gewenste schip „gevonden" heeft. De „luistergolf" voor radio-tele- grafie is de 182-meterband. Deze ls nog maar naar de marconist te gaan en de catalogus op te zoeken, wat hij thuis bezorgd wil hebben: bloemen, par fum, een taartHij kan ook kiezen prijs. In de catalogus staat alles onder code vermeld. Het uitgekozen voor werp wordt in code „doorgekabeld" naar IJmuiden-radio, dat er voor zorgt dat het telegram want ook daar heeft men een catalogus bij Radio-Holland te recht komt. En hier zorgt men er weer •Ivoor dat, via een aangesloten leverancier, e™ et gewenste bij de jarige bloedverwant geven op een gewone werkdag Het publiek heeft zich in zijn koop gewoonten geheel bij de huidige toestand aangepast er wat klanten in de winkels te krijgen zal het bovendien nodig zijn, dat de week- loners reeds op Donderdagmiddag zullen worden uitbetaald. Zal de langere open stelling een grotere omzet tengevolge hebben? Zeker niet in gebruiksgoederen. Er zal hoogstens wat meer gebak. koek. drank enz. worden gekocht en ik kan me niet voorstellen, dat minister Lieftinck hier erg mee ingenomen is! De huisvrouw. Wij waren erg benieuwd, hoe de huis vrouwen over het voorontwerp denken en brachten daarom ook een bezoek mevr. KnoppersValckenier, presidente van de Chr. Vrouwenbond. Zij zeidei „Bijna alle vrouwen zullen blij zijn, alt er een sluitiagsmiddag komt voor allo zaken. Op de overige middagen kunnen ze dan wel overal terecht en zij behoe ven geen lijst bij te houden van de vrij# middagen in de verschillende branches. Ook de latere sluitingsuren zullen bij do vrouwen in goede aarde vallen. Ik heb na de publicatie van dit voorontwerp al vaak de verzuchting gehoord: Geluk kig wat langer open! Een huisvrouw denkt nu eenmaal niet in de eerste plaats aan de sociale conse quenties van dergelijke maatregelen, maar aan haar eigen belang en dat van haar gezin. Een moeder met kleine kin deren vindt het fijn, dat zij er 's avond» om half zeven, als vader op de kinderen past, nog even op uit kan om zelf wat te kopen. Ik heb de indruk, dat dit voor ontwerp door de huisvrouwen met vreugde is begroet- De heer IV. P. Hollebrands, directeur van de Chr. Middenstandsbond, vertelde ons, dat dit voorontwerp mede is samen gesteld naar aanleiding van een advies dat in 11M6 door de bedrijfsgroep detail handel en de middenstandsbonden wer4 uitgebracht. De middenstandsbonden kunnen nog geen definitief oordeel over het huidig» ontwerp geven. Het wordt thans bespro ken in een commissie, bestaande uit ver tegenwoordigers van de samenwerkend» middenstandsbonden en de Bedrijfsgroep Detailhandel, die de Regering van advies zal dienen. Wel is men het er in de kringen van de C.M.B. over eens. dat het open zijn van de winkels tot 7 uur geen zin heeft, daar toch niemand tussen 6 en 7 uur gaat winkelen en dat de algehele sluiting op Dinsdagmiddag grote moeilijkheden voor het winkelpersoneel met zich me» brengt in verband met het doen van hun eigen inkopen. ïn het volgende artikel zullen we een samenvattend overzicht geven en daarbij een eigen geluid laten horen. In reusachtige werkplaatsen worden autobussen gefabriceerd. Uit nevenstaand artikel wordt duideiyk, dat er twaalf ambachten aan te pas moeten komen, voor de bus haar traject kan gaan ryden. Zoals wij reeds enkele malen hebben gemeld, zal de Leidse aquarium- en ter rariumvereniging, mede ter gelegenheid haar 20-jarig bestaan, van 1 tot 17 a s. in de Oranjerie van de Hortus grote expositie houden- Op een pers conferentie heeft het bestuur dezer ver eniging ons nog enige gegevens hierover verstrekt Deze tentoonstelling zou tot de onmo gelijkheden behoren, indien niet zeer veel medewerking werd ontvangen: zo wel van particulieren als van instanties, die zich al dan niet op dit gebied bev/e- gen. Het gemeentebestuur, de Ned. Heide- Maatschappij, het Zoölogisch Instituut te Den Helder en verder tal van personen vinden het initiatief van deze Leidse bezorgd wordt. De dienst „radio-medi sche adviezen" loopt echter geheel ovei IJmuiden-radio. Als op een schip geen dokter is en men weet niet wat een zieke heeft, dan worden per Umuiden-radii alle verschijnselen opgegeven. Ook wa de aanwezige verbandkist op het schip bevat. Umuiden-radio zoekt direct tele fonisch contact met het Rode Kruis- ziekenhuis te Den Haag, waar een spe ciale dokter opstelt, wat er met de zieke boord moet gebeuren, een en ander natuurlijk bezien in het licht van de mogelijkheden aan boord. Dit zendt IJmuiden-radio dus weer naar zee. Dik wijls wordt de dokter in het ziekenhuis het verloop op de hoogte gehouden en kunnen meer adviezen volgen. Deze (Foto P.T.T.) dienst, die geheel kosteloos is, heeft al heel wat mensenlevens kunnen redden. Nu de radio-telefonie op ruimere schaal het werk is, is het dus heel wel mogelijk, dat regelrecht met de (lokter het Rode Kruisziekenhuis gesproken Met dit alles is dus in het kort een overzicht gegeven van een klein, maar belangrijk P.T.T-bedrijf, een bedrijf, dat als een der eerste* ter wereld ge ld mag worden vereniging zo sympathiek, dat men van hun spontane steun verzekerd mag zijn. Want wat is het geval? In ons land zijn reeds meerdere aquaria- en terraria- xposities georganiseerd, die over het algemeen de toets van de deskundig» critiek niet konden doorstaan. De situa- zelfs zo. dat enige tijd geleden het advies is gelanceerd: Ga eens een kijkj» in Gent nemen, waar binnenkort ook een tentoonstelling van die aard plaats heeft; wellicht kunnen de Nederlanders daar veel van de Belgen leren. De Leidse natuurvrienden, die overi gens openstaan voor de wijze, waarop onze Zuiderburen het plegen te doen, hebben naar aanleiding daarvan gezegd: Wij kunnen het ook, als we ons er maar voor willen geven. En zo ligt dus aan d» komende expositie in de Hortus mede een zeker prestige-element ten grondslag, dat men wil uitbuiten tot een „machtige'* propaganda. Geen wonder, dat de auto riteiten warm lopen voor dit geval, dat eigenlijk in de grond van de zaak een ationaal karakter draagt De expositieruimte bestaat uit drie ge deelten: een hall en een rechter- en lin kervleugel. In de hall komt een Engels» tuin en in de rechtervleugel een grot, die licht krijgt van de aquaria. De grot wordt bevolkt door zee- en roofvissen De linkervleugel bevat een open tentoon stelling van jong broed. Hiervoor zijn d» beste kwekers gevraagd. Verder worden vijf strêekaquaria geplaatst met vissen Afrika, Sumatra-laagland, Amazone zijtak, Suriname en Amazone-hoofdrivier. In totaal moeten 25.000 liter water wor den aangevoerd, waarvan 1250 liter zee water. Voor dit laatste zal het Zoölogisch Instituut zorg dragen. Zeventig aquari» zullen de ruimten vullen. In de bakken bevinden zich o a. 200 soorten zeewater dieren en 75 soorten tropische vissen. On er 25.000 vissen zullen tijdens te ex positie in de Hortus rondspartelen. Een respectabel aantal dus. De terrariumafdeling hoopt men uit 22 terraria te doen bestaan, ingericht naar het aspect van de streek, waarin de ver schillende diersoorten voorkomen. Vermelden wjj tot slot, dat acht lezin gen door hoogleraren zullen worden ge houden en dat prof. N. Tinbergen de ten toonstelling zal verrijken met een weten schappelijke stahd. Lonen beroepsvervoerders 2 per week hoger Door de Rijksbemiddelaars ls een nieuwe landelijke loonregeling voor het beroepsvervoer over de weg goedge keurd. met terugwerkende kracht tot 1 Jan. jl. In deze regeling liggen de lonen gemiddeld ƒ2 per week hoge: dan in d» oude regeling van 1 Juni 1946. Bijn» anderhalf jaar hebben de besprekingen van de organisaties van werknemers en werkgevers met de Rijksbemiddelaars geduurd De Bedrijfsunie Vervoer en d» Unie Verkeer hebben zich nog tot d« Rijksbemiddelaars gewend met het ver zoek de toonregeling op 5 Sept 1948 t» doen ingaan De regeling geldt niet voor de tramwegmaatschappijen, doch d» minister van Verkeer zal na deze beslis sing thans besprekingen in die riehtinf gaan houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 5