Ilicumc geti&che (übumiil -*^1 Grenscorrecties bij Dollard en Eems werden afgewezen ZES STUDIES VAN GENERAAL DE GAUELE El r* té Wist U ZATERDAG 2 APRIL 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir en redactie Tel 20408 Abonne menten Tel 22710 Advertentieafd. Tel 23375 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ4 15 per kwartaal; ƒ135 per maand; ƒ032 per week. ADVERTENTIËN: ƒ018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Dertigste jaargang No 7780 HOOFDREDACTEUR: Dr. E. DIEMER. CHEF-RED.: H. W. J ENSERINK- DIRECTIE: F DIEMER. CHR1STELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StontvasUcft Is afieblma tnyn bert in tcoljeasport" Hebben ze in Lake Success niets beters te doen Zie pag. 3 Regi gering diende met sneltreinvaart Memorie van Antwoord in Nog gisteren is de M. v. A. aai Tweede Kamer aangeboden op het slag over het wetsontwerp betreffende de grenscorrecties. Hierin wordt verklaard, dat de teleur stelling over de gehele gang van zaken bij de grenswijziging met Duitsland door de Regering wordt gedeeld. Het heeft echter geen zin de ogen te sluiten de factoren van politieke aard, welke thans het Duitse probleem beheersen. Daar met betrekking tot een vredesver drag met Duitsland binnen afzienbare tijd geen overeenstemming is te wachten, heeft de Regering besloten het thans bereikbare te aanvaarden. Men moet zich bij deze grenscorrecties geheel los maken van het idee van schadever goeding. dat ten grondslag lag aan oorspronkelijke Nederlandse plannen. De Regering heeft door de aanvaarding van deze grenscorrecties geen afstand ge- dana van haar verder gaande eisen. Ei is geen bezwaar, dat dit nadrukkelijk wordt vastgelegd en het wetsontwerp daarom dienovereenkomstig gewijzigd. Met wat thans bereikt aan alle Nederlandse het gebied van technische correcties voldaan. Zo is het Ned. voorstel met betrekking tot de -Dollard en de Eemsmond niet ingewilligd. Wel is thans officiël erkend, dat de grens in deze gebieden nooit bij verdrag is vastgesteld. Deze erkenning zal bij de besprekingen over het vredesverdrag een nuttige basis vormen. De proble men in de Dollard en de Eemsmond worden echter niet op de lange baan geschoven. Bepaald is. dat de Rijks waterstaat met Britse autoriteiten besprekingen over te nemen maatre gelen zal openen. De Regering stelt zich voor binnenkort de Staten-Generaal nader te documente ren ten aanzien van haar standpunt ten opzichte van het Duitse vraagstuk in zijn geheel en de behandeling van de Neder landse wensen met betrekking tot Duits land in het bijzonder. Het ligt in de bedoeling in het op grond van de machtigingswet uit te vaardigen KB., in beginsel het Nederlandse recht in het overgaande gebied van toepassing te verklaren, 'waarbij uiteraard nadere Nieuwe treinaanslag op Oost-Java Volgens een Aneta-telegram uit Bata via, is er opnieuw èën treinaanslag ge pleegd. thans ten Zuid-Oosten van Loe- madjang (Oost-Java), waar een locomo tief op een mijn liep en de machinist gewond werd. Voor het overige richtte de mijn slechts stoffelijke schade aan. Ook op diverse andere plaatsen deden zich weer „schermutselingen" voor. Kamerlid Stokvis krijgt de kous op de kop Het Tweede Kamerlid Stokvis (CPN» had minister Schokking gevraagd de legervoorlichtingsdienst eens de mantel uit te vegen over een artikel in „Oriën tatie", waarin gezegd wordt, dat Rusland .met alle ten dienste staande middelen" tou trachten „de opbouw van de niet- :ommunistische wereld te belemmeren ;n de bestaande orde te ondermijnen". Minister Schokking heeft nu geant woord, dat z.i. bedoelde uitlatingen geen .denigrerend" en „onwaar" karakter dra gen. Kijk maar eens naar de Russische houding ten aanzien van het Europese aerstelprogramma, zo zegt hij. JOHN HAIGH BEKENT MOORD OP WEDUWE DURAND John Haigh zou voor het openbaar mi nisterie te Horsham (Eng.) hebben toe gegeven. dat hij de rijke weduwe Olive Durand-Deacon heeft doodgeschoten er daarna in een zuurbad heeft opgelost Familiekring der Ver. Naties breidt zich uit Op verzoek van Argentinië, zal de Vei ligheidsraad de candidaturen van Portu gal, Transjordanië, Finland, Italië, Ier land, Oostenrijk ©n Ceylon op de agenda der V.N. plaatsen. Hoe meer zielen, hoe meervreugd en veto's! voorschriften zullen worden gegeven, der meer ten aanzien van onderdelen burgerlijk recht, de gemeentelijke en pro vinciale status der gebieden, het onder wijs, de sociale wetgeving, de geldzuive- ring, enz. Verboden zones uitgebreid. De verboden grenszones zijn vannacht uitgebreid. Dit geldt o-m. voor de gebie den van de zelfkant van Merkstein bij Vaals, bij Elten, Kranenburg, Straelen en Dinxperlo. Personen, die in d verboden zones wonen, moeten binnen 8 uur nieuwe passen aanvragen. De voor- aamste reden voor deze uitbreiding is de toeneming van de activiteit van smok kelaars, die trachten uit de grenswzi- gingen munt te slaan. Zo werden in Waldmohr, bij het Saargebied, in schuil kelders voor millioenen marken goederen aangetroffen, afkomstig van de Duitse metaalindustrie. Voor de Duitse douane beambten, die i.v.m. de grenscorrecties zullen moeten verhuizen, worden thans woningen gevorderd. De voorlopige correcties zullen tegen 23 April voltooid zijn, zo werd gisteren in België officieel bekend gemaakt. Het Belgische kabinet keurde de correcties goed. Het nieuwe Belgische gebied is 27 km2 groot en telt 5900 zielen. Het omvat een traject van de spoorlijn Aken-Her- bestahl met het huidige Duitse plaatsje lchen en een deel van de spoorlijn AkenMontschau met Roentgen en Muentzenich. Dit gebied kan eerst worden ingelijfd, anneer een daartoe strekkend wetsont werp door het parlement is goedgekeurd! Voor die tijd zal een Belgisch „minia- tuur"-militair bewind verantwoordelijk het bestuur. Om capitulatie gevraagd inzake Indië Een open brief is aan de Regering ge zonden, getekend door jkvr. C. M. Asch van Wijck, vice-presidente van de We reldbond van Christen-Jonge Vrouwen mej. W. W. Barger. algemeen secreta resse van de Christen-Jonge Vrouwen federatie, prof. dr M. A. Beek (Amster dam), mej. ds J. H. Bethe, prof. dr P. Boendermaker (Amsterdam), J. G. Bom- hoffa redactie-secretaris „Tijd en Taak", ds R. Bijlsma, dr O. J- Dippel, prof. R. N. A. Donkersloot, prof dr J. J. L. Duyven- dak, prof. R. B. G. Escher (Leiden), ds W. van Gelder, E. Gobée, oud-adviseur van Indische Zaken, dr W. F. Golterman, dr C. P. Gunning, rector van het Am sterdams Lyceum, ir F. J. Heylingers, prof. dr C. de Langen (Utrecht), prof. dr G. van der Leeuw (oud-minister), prof. dr K. H. Miskotte (Leiden), prof. dr C. W. Mönnich, J. A. Riedel, prof. dr E. L. Sme- lik (Amsterdam). Zij dringen aan op een minnelijke schikking in Indonesië, volledige bewe gingsvrijheid voor alle Indonesiërs, ver andering van opperbevel en verwijdering van alle personen, die de bedoelingen der Regering hebben gedwarsboomd. Zij wen. sen dat de Regering niet langer beraad slaagt, aarzelt en achter de feiten aan loopt. maar komt tot een daad. (Dit kan slechts, dat men algehele capitulatie voor Soekarno en Hatta verlangt! Red.). Dr Van Roijen Arasterdam Dr J. H. van Roijen zal Maandagmor gen uit Washington naar New York ver trekken en waarschijnlijk nog dezelfde met een vliegtuig naar Amsterdam reizen. Zondagmiddag zal hij een onder houd hebben met minister Stikker. Pact Primeur voor Spaak België is het eerste land, dat het Pact zal ratificeren, n.l. reeds op 5 April. Prinses Martha doopte de „Oslofjord' bii N.D.S.M. in Amsterdam Noorse koninklijke gasten bezochten de Jaarbeurs Onze Kon. Marine op tentoonstelling te Parijs Met oude kaarten, scheepsmodellen en schilderijen. Half Juni wordt, naar de Nieuv Leidsche Crt. verneemt, te Parijs het Palais Chaillot een maritieme te toonstelling georganiseerd, waaraan N d e r 1 a n d is uitgenodigd deel te nemi De Franse marine organiseert nl. e jaar een tentoonstelling en verzoekt dan een bevriende mogendheid zich te doen vertegenwoordigen. In 1948 wa. Amerika, thans geniet Nederland deze eer. De tekenaars Jo en Peter Spier, vader en zoon, zijn op het ogenblik druk bezig vier grote wandschilderijen te vaardigen, die ontworpen zijn naar oude zeekaarten, waar de belangrijkste han delswegen en zeeslagen op te vinden zijn. Scheepsmodellen en oude schilderijen uit het Scheepvaart- en uit het Rijks museum, welke nog nimmer in Frankrijk geëxposeerd zijn, voltooien de collectie. Anderhalf jaar geëist tegen uniformen-fantast Anderhalf jaar werd voor de Haar lemse rechtbank geëist tegen de 29-j arbeider P. H. Bdie zich onlangs i Haarlemse straten vertoonde in een veel onderscheidingstekenen versierde uniform, en later de dief bleek te zijn van een aantal kantoormachines uit bureau van Publieke Werken te Bloe- mendaal. B. was in de oorlog verbin dingsofficier bij de illegaliteit, kwam in ongenade en werd na de oorlog na in diverse kampen te hebben gezeten, dooi een tribunaal vrijgesproken. KONINGIN JULIANA BESCHERM VROUWE OORLOGSGRAVENCOMITE. H.M. de Koningin heeft zich bereid verklaard, Haar Moeder op te volgen als Beschermvrouwe van het Ned. Oorlogs- gravencomité. H.K.H. Prinses Wilhelmina zal door het aanvaarden van het buiten gewoon erel-lidmaatschap contact met het comité blijven houden. NEDERL. COLLABORATEURS IN BELGIË STRENG GESTRAFT. De Belgische krijgsraad heeft de eco nomische collaborateur Dirk Menten, een te Parijs wonende Nederlander, tot 20 jaar dwangarbeid en een boete van fr. 30 millioen veroordeeld. Menten is voortvluchtig. Zijn medewerker, Robert Matagne, kreeg twee jaar gevangenis straf en drie millioen francs boete. De gemaakte winsten, fr. 13 millioen, wer den verbeurd verklaard. D* F. Colenbrandcr. vlootpredikant te Hedenmiddag gebruikten de Noorse ko ninklijke gasten de lunch in de ambtswo ning van burgemeester d'Ailly van sterdam, waarbij vele autoriteiten Per boot ging het gezelschap volgens naar de werf van de Ned. Dok- Scheepsbouwmij. De directie v< N.D.S.M. leidde de gasten rond ov Om drie uur precies liet kroonprinses Martha de „Oslofjord", het nieuwe vlag-; geschip van de Noorse Handelsmarine, et een klap van de wit-ivoren hamer ;t ruime sop kiezen. Het schip is bestemd voor de Norske' Amerika Linje A.S. te Oslo, ter vervar ging van het schip van dezelfde naan i 1940 op een mijn liep en vergin: De „Oslofjord" is een dubbelschroever, uitgerust met 2 Dieselmotoren van Stork, een totaal vermogen van 20 000 pk normale snelheid van 20 knopen. Het schip kan 625 passagiers vervoert en bemanning van 283 koppen heb ben. Er zijn vijf ruimen met een inhoud 215.000 kub. voet, vier electrische kranen en vier electrische lieren. De binnenarchitectuur is verzorgd door de Ned. architect Van Tienhoven. Het schip is 175.60 m lang, 21.95 breed en 16 60 hoog. De waterverplaat sing bedraagt ongeveer 16.500 ton. De „Oslofjord" is het vierde Noorse schip, a de oorlog van de hellingen v: N.D.S.M. liep. In totaal heeft Noorwegen dertien schepen besteld, voor een totaal waarde van 100 millioen gulden. Bij de doop waren ook de ministers Spitzen en v. d. Brink en de secr. Vouw uw auto op en steek haar in Uiv zak Dit is nu eens geen 1-April mop! In Frankrijk werd voor journalisten een lichte vouw-auto gedemonstreerd aldus A.F.P. Het voertuig, „Pli-car" gedoopt, is uitgerust met een motor van anderhalf P.K. en kan 2 personen bevatten. Eén beweging met een handle en het vouwt zich op. Daarna nog slechts 70 cm breed, kan het ge makkelijk worden opgeborgen of onder de arm meegenomen! Rijkseenheid protesteert tegen regeringspolitiek Op een vergadering van het comité Rijkseenheid heeft het Tweede Kamerlid Weiter een rede gehouden, waarin hij de partijen van de tegenwoordige en vroe gere oppositie opriep front te maken tegen de Regering. Op voorstel van prof mr S. Gerbrandy erd besloten een manifest tot het Ne derlandse volk te richten, waarin gepro testeerd wordt tegen de politiek van de huidige Regering. HOOFDPRIJZEN NIWIN. Gisteren zij in een feestelijke bijeen komst in Amsterdam de eerste 30 van 100 prijzen voor de 480.000 verkochte loten voor de NIWIN getrokken. De eer ste prijs viel op no. 336.016 (voor twee personen een retourvlucht naar Indo nesië), de tweede prijs op 208..053 (een Ford-auto) en de derde prijs op 12.391 (drie melkkoeien). Comm. leerkrachten in U.S.A. de scholen uit! Gouverneur Dewey heeft een wet on dertekend, waarbij communisten als leer krachten in de scholen van de staat New York worden geweerd. Twee New Yorkse „onderwijzers-vakverenigingen" zullen de wet aan een gerechtelijk onder zoek voorleggen. Franco heeft gisteren te Madrid een parade van 12 000 man luchtlandings- en bergtroepen afgenomen, t.g.v de tiende verjaardag van het eind van de burger oorlog. van Buitenl. Zaken, de heer A. H. L. Lo- vink, aanwezig. Met andere officiële gas ten woonden zij een receptie bij. Hedenavond zou om 8 uur in het Am- stel-hotel een galadiner beginnen. Poly- goon-Profilti zou dan opnamen vertone van de aankomst der koninklijke gasten in ons land en het gezelschap van Wim Sonneveld zou een voorstelling geven. Geheel onverwachts hebben kroonprins Olaf en kroonprinses Martha van Noor wegen gistermiddag een bezoek aan de Utrechtse Jaarbeurs gebracht. Sommige Neivfoundlanders droegen zwarte dassen... Louis St. Laurent, de Canadese pre- lier, heeft gisteren Newfoundland ais en volledig en gelijkwaardig partner i de Canadese federatie verwelkomd. In en plechtigheid op Parliament Hill te Ottawa, las gouverneur-generaal Alexan- een boodschap van koning George waarin wordt gezegd. „Moge de Unie, die bhans een feit is, onder Gods lediing in ktacht, voorspoed en geluk blijven groeien." Ook in St. John's (New foundland) vond een plechtigheid plaats. Hier bleek echter dat niet alle New foundlanders er mee ingenomen waren Canadezen te worden. Sommige van hen droegen zwarte dassen ten teken van afkeuring en verschillende vlaggen hin gen halfstok. Boxtels televisie-amateur vangt Londen op Op 65 meter hoogte, in de toren de St. Petnuskedk te Boxtel, is aldus de Msb. dezer dagen de Londense televisie- uiiitzending vara Alexandra Palace een -half uur lang constant en in zeer duide lijke beelden opgevangen. Langdurig ex perimenteren van de Boxitelse amateur A. Graste heeft tot dit succes geleid. Alles was zeer duidelijk waar te nemen, zelfs het uur, dat een stadsklok aanwees, geluid was echter zo zwak, dat dit kon worden opgevangen. Hiervoor hoopt Graste nog een oplossing te vinden. Het gaat hier om een afstand van hemelsbreed 325 km. Tot nu toe gold 60 km als maal. Kan alles nog geperfectionneerd worden, dan vervalt hiermede de moei lijkheid van het vele malen relayerei van de uitzendingen. „Mijne heren, U moet goed beseffen... Bernadotte liet meer dan een millioen na Wijlen graaf Folke Bernadotte, de oormalige bemiddelaar der Ver. Naties n Palestina, heeft 1.069.000 Zweedse kro- en nagelaten. Volgens zijn testament zijn 36.000 kronen bestemd voor de Zweedse j padvindersbeweging- Ofschoon we waarschijnlijk allemaal wel beu zjjn van 1 April-grapjes, willen we onze lezers dit plaatje toch niet onthouden: Honderden mensen, waaronder autoriteiten, op Schiphol samengestroomd om de aangekondigde landing te zien van een Amerikaanse stratosfeerkruiser, zagen dit zonderlinge K.L.M.- vliegtuig neerkomen. Onze nationale Luchtvaartmaatschappij kon niet laten, aan de „1 April-viering" mee te doen Tja... alles is tenslotte nog mogelijk... Dan weten we, dat dit nog maar de eerste stap kan zijn voor de bescher ming van West-Europa!" In New York dreigt oorlog onder taxichauffeurs Telegrafisten en bierbrouwerijen leggen werk i Elfduizend New Yorkse taxi-chauffeur: zijn gisteren in staking gegaan. De poli- heeft de alarmtoestand afgekondigd ;en „stakingsregiment" van meer dan 3000 agenten patrouilleert door de stad De vakvereniging heeft gewaarschuwd, dat elke chauffeur, die durft te rijden. Vim de straat zal worden geveegd. En •ele taxi-bedrijven wensen niet aan de staking deel te nemen, terwijl ook chauf feurs, die voor eigen rekening rijden, weinig voor het neerleggen van hun werk voelen. En gaan zelfs geruchten, dat de bedrijven hun chauffeurs vuurwapens hebben gegeven. De stakenden eisen hoger loon. Ongeveer 240 radio-telegrafisten van „Pan-American-Airways" zijn even- ?ns in staking "gegaan-, omdat geen hun- ?r aangewezen was voor de dienst op de „Stratocruisers" naar Hawaii en Ca- lifornië- De vluchten op Londen en Da- ondervinden vertraging. Voorts hebben de arbeiders in veertien der grootste New Yorkse bierbrouwerijen het werk neergelegd. Nog meer prikkellectuurvoor de kantonrechter Na Sittard hebben ook in Maastricht erkopers van prikkellectuur voor de kantonrechter terecht gestaan. Het waren leesbibliotheekhouder en twee agen- van spoorkiosken. Ze hadden zich te verantwoorden wegens overtreding van art. 451 bis W. v. S. De eis tegen twee hunner luidde f 150 en tegen de derde f 100 boete. De verdediger betoogde, dat geen sprake kon zijn van zeden beder vende lectuur, maar dat de afbeeldingen zodanig waren, dat de gemiddelde mo derne jeugd hiervoor immuun geacht moest worden. Hij vroeg vrijspraak. Uit spraak 14 April. DEFENSIE-MINISTERS 7 APRIL NAAR DEN HAAG De ministers van Defensie van de vijf landen van het Brusselse pact zullen hun vierde bijeenkomst op 7 April in Den Haag houden. DAT te Hintham (N.B.) een beverfarm ingericht met 80 hokken. DAT de K.L.M. op 7 April een inte tionale bloemenvlootdag houdt en 25.000 ssen zijn aangekocht om de Schip- hol-gebouwen en de vliegtuigen te ver- n, terwijl ook de passagiers een bou quet krijgen. DAT mr H. A. v. Beusekom afscheid heeft genomen als administrateur Publieke Werken en wnd secretari A dam i.v.m. zijn benoeming als lid-s< taris van de Comm. van Controle op de Bank van Onr. Zaken. DAT sluiting van de Cinetone-filmstu- dio's te A'dam niet onmogelijk wordt ge acht i.v.m. gebrek aan belangstelling, doch nog getracht wordt Duitse filmpro ducenten aan te trekken. DAT het Huis van Bewaring te Haar lem als enige in ons land een eigen radio installatie heeft gekregen met aansluitin- in alle cellen en thans een actie wordt gevoerd voor een dergelijke instal latie in de grote strafgevangenis. DAT de zaak van de tot 12 jaar ver oordeelde Ewald Koster, de foute ex- burg. van Genemuiden. op 9 April voor de R.v.C. kómt. DAT Koningin Juliana Haar Moeder opvolgt als beschermvrouwe van de Stichting 1940'45 en Prinses Wilhelmina thans ere-voorzitster is- DAT de gezamenlijke lengte der Ned. lanen 48.000 km bedraagt, d.w.z meer dan de omtrek der aarde en ons land dus nog veel bomen bezit, naar de hout vester ir P. H. M. Tromp in een gezel schap van bos-eigenaren in Deventer meedeelde. DAT prof dr F A. G. Keesing. raad adviseur bij het dep. van Financiën, zijn benoeming tot commandeur in de Kroon orde van België mag aanvaarden DAT het Tweede Kamerlid De Loor (Arb het naadje van de kous wil weten over de f 150 millioen per jaar, die de zittenblijvers op HBS-en e.d. onze volks huishouding kosten, een bedrag, dat mi nister Rutten in December jl. noemde- DAT de heer Buck gisteren afscheid nam als directeur van het Gronings museum van oudheden en als zijn op volger werd geïnstalleerd dr A. P. A Vorenkamp. DAT Groningen van 1 t/m 10 Juni een damesbeurs krijgt. DAT in de bloesemtijd te Tiel van 6 t/m 10 Mei de handelstentoonstelling „De Betuwe bloeit" wordt gehouden. DAT de onlangs geopende jeugdher berg in Delfzijl bezoek krijgt van 380 Deense technici, die in groepen de archi tectuur in de Beneluxlanden komen be- ziobtigen- DAT Maandag een gezelschap van 40 Engelse hoogleraren, studenten, onder wijzers en kwekelingen te Haarlem een tournee door ons land begint langs ver schillende onderwijsinstellingen. DAT het standbeeld voor Karei van Gelre op 13 April door burgemeester C. G. Matser op de Jansplaats te Arnhem wordt onthuld en minister Rutten die zelfde dag in „Kunstoefening" een histo rische tentoonstelling opent- DAT de ver. van Belgische grensgar,- gers te Vaals, welke ageerde tegen het verbod om meer dan 10 pet loon in België te besteden, is opgeheven, daar thans driekwart der leden in eigen land DAT de directeur van de Senembah Mij., P. W. Janssen, benoemd is tot rid der Ned. Leeuw. DAT het besluit van de hoofdgroep Ambacht tot instelling van de bedrijfs groep verzorging- en reinigingsam bachten, blijkens de St. Crt. van giste ren is goedgekeurd. DAT de A N-W.B.-wegenwacht op de bollen-Zondagen 1 en 8 Mei een beperkte dienst onderhoudt- DAT morgenavond om half acht voor de Canadese radio (golflengten 16.84 en 19.58 m.) een serie lezingen begint over de Ned. schepen van de „Oranjelijn", welke reeds 12 jaar op Canada varen. DAT Donderdag a s. te Doetinchem de wekelijkse automarkt wordt geopend, welke telkens van 2 uur tot een half uur voor zonsondergang wordt gehou- DAT de int. poppen tentoonstelling t-b-v de Stichting 1940-"45 van heden t/m 19 April bij Gerzon in A'dam wordt gehou den. DAT de Stichting Friesland voor maat schappelijk werk een commissie zal in stellen om het vraagstuk van de oude- liedenzorg na te gaan. DAT voor het Leeuwarder Hof vrij spraak werd gevraagd voor een betoncon- structeur en een opzichter, die door de As ser rechtbank verantwoordelijk werden geacht voor het instorten van een beton- dak. waardoor een bewoner uit Emmen werd gedood (rechtbankvonnis 1 mud. resp. 1 mnd. voorw.). DAT in de adviescommissie voor emi gratie nog is benoemd kol. G. Pruys. Den Haag. directeur van de landmacht demobilisatie. DAT de 65-j. G- Klomp gisteren door een tram in de Bilderdijkstraat te A'dam is doodgereden. DAT de 32-j. SS-er G. v. Noort uit Rockanje, die talloze bewoners van Voor- ne en Putten verried, door het B.G. te R'dam tot 15 j. werd veroordeeld (eis 20 jaar.) DAT de American Overseas Airlines het tot voetbalkeet gedoemde luchtvaart gebouwtje aan het Leidse Plein vaarwel zegden en hun nieuwe kantoren in het Hirechgebouw te A'dam betrokken. Prof. dr K. de Siioo te Utrecht overleden De tot ver buiten onze grenzen vt maarde geneeskundige, prof. dr K. de Snoo, oud-hoogleraar aan de R.U. te Utrecht en oud-dir. van de Rijkskweek school voor Vroedvrouwen te Rotter dam. is gistermiddag te Utrecht op 72-j. leeftijd overleden. Aan deze kweekschool heeft hij sinds 1907 belangrijk werk ver richt. Op het gebied der vergelijkende verloskunde verwierf prof. De Snoo. die in 1926 hoogleraar in Utrecht werd, zich een naam tot ver m het buitenland. Hij maakte verscheidene reizen naar de Ver. Staten. Indië, vele Europese landen en Zuid-Amrika, waar hy vorig jaar na zijn heengaan als hoogleraar nog colleges gaf. Ook verschenen van zijn hand vele we tenschappelijke publicaties. Gesneuveld voor het Vaderland De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verlie zen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht Gesneuveld 17 Maart: Sold. A Koning, uit Vleutel. Gesneuveld 20 Maart: Wachtm. G. C. Ton. uit Gofinchem. Gesneuveld 22 Maart: Korp. G. J. Kleinherenbrink. uit Wijhe (O); sold. D- van Mourik, uit Vianen- Gesneuveld 23 Maart: Sold. L. van der Leer, uit Barendrecht; sold. J. H. N. te Lintelo, uit Enschedé; sold. A. J- Nannes, uit Warmenhuizen Overleden t.g.v. oorlogsverwonding op 24 Maart: Sold. Ie kl. F. J H Render, uit Enschedé Koninklijk Ned-Ind. Leger. Gesneuveld 6 Maart: Amb sold. 2e kl. J. Taslatu, uit Indonesië. Gesneu veld 7 Maart: Tim. korp. inf. P Delo. uit Indonesië; Man. korp. inf- J. G Tewu, uit Indonesië. Overleden t.g.v oorlogsverwonding op 7 Maart: Sang, serg. inf. U- F. Rakinaung, uit Indo nesië. Gesneuveld 8 Maart: Sold. Ie kl. J- S. Kaunang, uit Indonesië. Ge sneuveld 9 Maart: Res. Ie It J. Latu- mahina, uit Indonesië; Man. serg. inf. J. Polu, uit Indonesië- Gesneuveld 11 Maart: Toradjo sold. 2e kl. inf Anna, uit Indonesië; Toradjo sold. 2e kl. inf. Moro, uit Indonesië; Man. sold. 2ekl. inf- A- Pelealoe, uit Indonesië. Gesneuveld 12 Maart: Soend- sold. Ie kl. inf. Eje, uit Indonesië; Soend. sold. Ie kl. inf. Ene, uit Indonesië; Soend. sold- le kl inf. Dandi, uit Indonesië; Jav. sold. 2e kl. Kasimo, uit Indonesië. Overleden t.g.v oorlogsverwonding op 12 Maart: Sold. 2e kl. P- E Soemampow. uit Indonesië. AARDBEIEN- EN TOMATEN- PRIMEURS Van de 150 ton aardbeien, die wy dit jaar aan Engeland zullen leveren, werden gistermiddag de eerste twee kistjes per K.L.M.-vliegtuig naar Londen vervoerd. Op de Bever-wijkse veiling noteerden de eerste aangevoerde aard/beien gisteren 818 cent per stuik De tuinder P. van der Knaap te Kwints- heul had gisteren aan de* vei ling aldaar de landelijke primeur van tomaten. Ze besomden f 1.25 per stuk.... Men verwacht dit jaar een zeer grote tomatenoogst. PASSAGIERSLIJST „WATERMAN EN .JCOTA INTEN". De passagierslijst van de troepentrans portschepen „Waterman" en „Kota In- ten". die resp. 13 en 19 dezer te Rotter dam worden verwacht, ligt ter inzage op ons bureau. OOK NED. SCHIP MET AVERIJ IN ENGELAND Het Ned. stoomschip „Atlas" ligt 6 i 8 km te N.O. van de haven van Kent (Eng.) met zware averij aan de boeg. Men neemt aan. dat dit schip betrokken bij de gisteren gemelde aanvaring de Britse kustvaarder „Charles M", die bij Beachy Hea<^ is gezonken, terwijl hij door de Ned. kustvaarder „Wester- eerns" werd voortgesleept. De „Charles M" was buiten Dungeness volgelopen. Bezitsspreiding Zoals bekend, heeft de Sociale Zaken vorig jaar een ingesteld om bet vraagstuk zitsspreiding te bezien en daarover te rapporteren. Het ligt niet in ons voornemen, in drt artikel over dit probleem eer. gede tailleerd oordeel uit te spreken. Aan <±it vraagstuk zitten zovele kan ten, dat ernstige bezinning noodzakelijk Het is uit dezen hoofde, dat wij ons een enkele opmerking veroorloven. De eerste vTaag, die opkomt, is: Wat verstaat men onder de min of meer gebruikelijke term: Bezitsspreiding? Velen hebben daarvan een wat al te simplistische voorstelling. Op de klank afgaande meent men dan dat het de taak van de commissie is, de vraag te beantwoorden, hoe in 't algemeen gezien het bezit moet wordien gespreid. Immers, elke .Nederlander heeft enig bezit, doch de een heeft veel meer dan de ander. Het zou nu de bedoeling zijn. het totaal privaatbezit in ons land op te tellen, daarna te delen door het aantal gezinshoofden, en dan is men klaar! Soms.wordt er laconiek aan toegevoegd, men dan wel spoed mag betrachten, anders is er niets meer te verdelen! In dit verband wordt dan ook de naam van minister Lieftinek genoemd! Zo „eenvoudig" ligt de zaak echter tiet. Althans de commissie, die dit .maagstuk bestudeert, heeft deze op dracht niet. Men zou de opdracht zo kunnen for muleren, dat een antwoord wordt ver wacht op de vraag: Behoren aan de ar beider, behalve zijn recht op loon en eventueel toe te kennen aanspraak op een gedeelte van de winst, daaren boven nog andere financiële of vermo gensrechtelijke aanspraken te worden toegekend? En wel op grond van het feit, dat hij voor het functianmeren van de onderneming noodzakelijke arbeids macht levert. is de kernvraag, die aan de com missie is voorgelegd. Hierbij komt onge twijfeld ook ter sprake: De al of niet wenselijkheid van de aanwending van winstdeling of besparing verkregen gelden tot vorming van een meer duur- i bezit, en de vraag, of het op de weg van de Overheid ligt, ten deze in te grijpen. Het zal, na deze aanduiding van het vraagstuk, duidelijk zijn, dat de sprei ding van bezit, waarover in dit verband gesproken wondt, een zeer beperkte be tekenis heeft. Hier wordt niet gedoeld een of andere spreiding van het bezit het algemeen, noch op de al of niet -.iselijke medezeggenschap van de ar beiders in de onderneming Deze vragen liggen zien wij het wei buiten het werkterrein van de commissie. Toegegeven zij echter, dat ook dan >3 een zeer omvangrijke en moeilijke aterie ter overdenking is voorgelegd. De vraag, of het wenselijk is. de arbei der financieel nauwer te betrekken bij de economische gang van zaken in de ■nderneming eventueel leidend tot vorming van eigen bezit brengt haar aanraking met ethische, sociale en eco nomische vraagstukken, due van niet ge ringe omvang zijn. Met ernst zal moeten orden nagegaan, welke voordelen en welk€ bezwaren zullen voortspruiten uit heit mede-risico dragen van de arbei- n de onderneming. Wij volstaan met het stellen van enige vragen. (Voor vervolg zie Pag. 4) De werkloosheid ln Amerika is voor et eerst sinds vier maanden stijging, eer omlaag gegaan, namelijk met 54.000 personen in Maart. WEERBERICHT Zuidelijke wind Tot morgenavond verwacht: Overwe gend diroog weer met in het algemeen meer bewolking en op enkele plaatsen ochtendmist. Zwakke tot matige, later vrij krachtige Zuidelijke wind. Vannacht vrijwel nergens nachtvorst. Overdag zacht weer. (Bericht opgemaakt te 10 uur) ZON EN MAAN Zondag 3 April: zon op 6.12. ondar 19.16; maan op 7.42. onder 4 April: op 6.10, onder 19.18; maan op 8.13, onder 1.16 uur. 6 April E. K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1