Galeislaaf SPAANS NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 DINSDAG 4 JANUARI 194U Nieuwe fabriek van Clos en Leembruggen zo goed als voltooid Modernste machines zullen honderden arbeiders werk verschaffen Sleutelstad Textielstad rijke uitbreidingsplannen, welker wezenlij king voor ons land in het alge meen en voor Leiden in het bijzonder van zeer grote betekenis zal blijken te zijn. De Leidse textielindustrie geniet tot ver over de Nederlandse gunstige reputatie en bepaalde voorte kenen wijzen er op. dat textielindustrie-gebied in de toekoms't nog meer zal gaan inhouden. Het is bij de Leidenaars min of bekend, dat Clos en Leembruggen enige jaren geleden opdracht heeft gegeven tot het bouwen van een grote fabriek aan Binnenvestgracht (op de Maresingel, de buurt van de Pasteurstraat, ziet rr de achterkant van het gebouw). In 1941 werd de eerste steen gelegd. Helaas kwam in '42 reeds het bevel af. dat de bouw moest worden stopgezet. Eerst 1946 kreeg de directie vergunning het werk te doen voortzetten. Dit be tekende niet, dat direct materialen Kappers verhoogden hun tech nische bekwaamheid Door een clubavond in „Den Burcht" Uitgaande van de Stichiing Technische Clubs van het Kappersbedrijtf in Neder land, afdeling Leiden, vond gisteravond in „Den Burcht" een demonstratie plaats van de tijdens het laatste kapconcours te Parijs getoonde modellen. De heer M. Helmond, voorzitter van de afdeling, sprak een openingswoord, waarin hij de aanwezige kaïpperspatroons en -bedienden welkom heette. Vervol gens voerde de heer H. H. de Weert, lan delijk voorzitter, het woord. Deze wees er op, dat, willen de kappers een geluk kig 1949 hebben, zij het vak moeten gaan beleven. Belangstelling tonen voor het nieuwe, dat de kapmode thans voor schrijft, Naast de technische vooruitgang, die de vakgenoot in de technische clubs wordt gedemonstreerd, volgt, wanneet hij zijn vakbekwaamheid verhoogt, ogen blikkelijk een economische vooruitgang. Spr. wekte de aanwezigen op, om publiek uit de sleur, waann het door een bepaalde manier van kappen en knippen is geraakt, wakker te schudden. Hierna namen vijf dames-modellen twee herenmodellen plaats voor de spie gels en gingen de demonstranten. ói< allen in Parijs de door hen getoonde kap sels hadden gezien en besproken, aan he' werk. De figaro's uit Leiden en omge ving er om heen zagen toe. hoe fijne slagen en sierlijke krullen werden ge legd; wij bewonderden het prachtige blonde haar.... Te water, maar gered door onbekende Gistermiddag is de 13-jarige P. P. uit de Formosastraat met zijn rijwiel in de Oude Rijn gereden. Een onbekend ge bleven militair sprong gekleed te watei en bracht de jongen op het droge. TREIN OP MAANDAGOCHTEND Voortaan zal de trein, die om 7.26 uit Amsterdam vertrekt naar Den Haag (al leen op Maandagen) te Leiden stoppen van 8.02 tot 8.04 voor het in- en uitstap pen van reizigers. Kunst en Letteren Die lieve Christabel" Derde abonnementsvoorstelling. De familie vindt Christabel eigenlijk helemaal niet lief. veel meer bemoeiziek en dat is ze ook wel, ar bedoelt ze het zo kwaad niet. Prof. Daunty, die Greta ten huwelijk komt vragen, verkiest tenslotte toch tante Christabel boven haar nicht en in zijn geval had hij gelijk, al geeft het natuurlijk nogal wat verwikkelingen in de familie. Aimee Stuart en L. Arthur Rose schreven een blijspel met een vlotte dia loog. 't is niet al te onmogelijk, ook psy chologisch niet, en, al hadden we hier er daar liever stukken weggelaten of wat veranderd gezien, 't is niet banaal en be zorgt de toeschouwers een vrolijke avond. Dit is mede te danken aan de wijze, i waarop „De Haagse Comedie" onder regie van Cees Laseur dit stuk, in de vertaling van Marie Sophie Teulings, gebracht heeft. Fie Carelsen als Christa bel en Cees Laseur als prof Daunty wa ren uitstekend. Deze rol. waarin Fie Carelsen haar 40-jarig jubileum viert, ligt haar buitengewoon. Door gebaar, mi miek en vooral haar dictie gaf zij spel. dat haar nog steeds één van onze beste speelsters doet zijn. Het aanbieden bloemen was dan ook geen zinloos ge baar, maar een verdiende hulde. Bn MODERNE ENGELSE SCHILDERKUNST V-oor een klein maar aandachtig ge hoor sprak gisteravond in de Vergulde Turk de heer Fleming Williams over moderne Engelse schilderkunst. Met vol doening gewaagde de heer Williams daarbij -van de opbloei van eigen Engelse stijlen, waar immers Groot-Brittannië zowel in de 17e als in de 19e eeuw aan de invloed van het continent niet kon ont komen. Wat sinds de eerste wereldoorlog en vooral na 1937 in Engeland is ge groeid, mag volgens de heer Williams vergeleken worden met de beste werken uit de tijd van Turner en Gainsborough. Voor de pauze behandelde spr. de zgn. romantici, een groep die. voortkomend uit het semi-abstracte, terug grijpt naar het lyrische en poëtische. Men is vooral geïmponeerd door William Blake, de vreemde poëet, en de serie' lichtbeelden, die de heer Williams vertoonde, sugge reerde een macabere inslag bij al deze schilders, welke echter volgens spr. niet maatgevend moet worden geacht. Vooral de schilders Paul Nash en Graha-m Sutherland hadden sprekers speciale aandacht. Na de pauze behandelde de heer Wil liams de zgn. realisten, een groep die eveneens wortelend in het semi-a-bstrac- te, sinds 1937 een eigen richting is inge slagen en de visuele werkelijkheid op nieuw ontdekte. De leiding gevende figu ren van deze groep zijn W. Coldstream, Graham Bell, Claude Rogers en Victor Pasmore. Zij zijn niet geïnteresseerd in de orde der intellectualiteit, zij zoeken een nieuwe weg om het werkelijke En geland weer -te geven. Ook van hen ver toornde de heer Williams een serie licht beelden. De lezing werd gehouden onder aus piciën van het genootsohap Nederland- Ertgeland. arbeidskrachten voorhanden waren. Moeizaam ging men verder en thans staan de zaken zo, dat de fabriek, die een kamgaren-spinnerij zal worden, dit jaar nog in werking wordt gesteld. Van een zekere volkomenheid kan echter geen sprake zijn, aangezien het buiten land, wat het leveren van machines be treft, lang op zich laat wachten. Er be staan thans zelfs levertijden van vijf jaar. Wie een bezoek brengt aan de in aanbouw zijnde fabriek, wordt on middellijk getroffen door de grootte, die werkelijk overweldigend is. On geveer 6400 vierkante meter is be schikbaar voor het opstellen van de machines. Gestreefd is naar een zo modern mogelijke fabrieksbouw, zo dat het voor het arbeidend personeel een lust zal zijn hier te werken. Vloeren en wanden zijn van tegels voorzien, terwijl de verlichting aan de nieuwste eisen voldoet. Een tem- peratuur-regulator zal eveneens van groot belang zijn voor de arbeiders. De vloeren zijn zo geconstrueerd, dat verzakking ten enenmale uitgesloten moet worden geacht. Voor de bouw de fabriek én de aanschaffing van de be nodigde machinerieën zijn zeer grote be dragen uitgetrokken. De directie van Clos en Leembrug gen deelde ons Voorts mee. dat de fabriek plaats zal bieden aan ver over de 100 machines. Reeds staat vast, dat de machines uitermate modern zullen zijn. Nadere informaties hieromtrent kon men ons niet verstrekken. Naar men verwacht, zullen hier ongeveer 300 mensen werk kunnen vinden. Of Leiden alleen het vereiste aantal arbeidskrachten kan leveren, valt te betwijfelen. Een belangrijk deel van de hier te ver vaardigen garens hoopt men te expor teren. Zo komen Amerika, Afrika, Tur kije, Engeland en practlsch alle landen van ons continent hiervoor in aanmer- GEMEENTE LEIDEN BELASTING OP DE HONDEN IN DE GEMEENTE LEIDEN. Dezer dagen worden de aangiftebiljet- en voor het belastingjaar 1949 toegezon den. Iedere houder van een hond is ver plicht het biljet naar waarheid in te vullen, te ondertekenen en terug te zen den. Bij gebruik van de bijgevoegde antwoord-enveloppe kan de terugzending portvrij geschieden. Indien men geen houder is van een hond, doch in 1948 dit wel is geweest, moet het aangifte biljet toch worden ingevuld en in het laatste vakje worden vermeld, sedert wanneer geen hond meer wordt ge houden. Bij aanschaffing van een hond in de loop van het jaar moet daarvan binnen 14 dagen aangifte worden gedaan ten kantore van de Inspecteur der Gemeente belastingen (Stadhuis, kamer 27). Van een pasgeboren hond behoeft eerst na zes weken aangifte te worden gedaan. Bij verzuim van de verplichte aangifte, zowel In het begin als in de loop van het jaar, stelt men zich bloot aan een aanslag met viervoudige verhoging. Leiden, 3 Januari 1949. Burgemeester en wethouders van Leiden. De secretaris,De burgemeester J. BOOL. F. H. VAN KINSCHOT. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche spaarbank is geduren de December ingelegd ƒ707.976,38 er terugbetaald 408.576,13; ingeschreven zijr 257 nieuwe inleggers, terwijl 97 boek jes geheel werden uitbetaald. Het tegoed der 26.860 inleggers, hieronder begrepen 3030 deelnemers aan de afhaaldienst, be droeg eind December 1948 14.307.249,76 (zonder rente over 1948). Door de afhaal dienst werd in 20.369 stortingen ƒ72.185,50 ontvangen. Er werden 213 spaarbusjes lediging aangeboden met een gezamen lijke inhoud van ƒ4204,02. Op de scholen werd ƒ232,45 gespaard. Veertig jaar in de astronomische getallen De heer E. W. de Rooy van de Leidse Sterrenwacht jubileerde Gisteren heeft de heer E. W. de Rooy. rekenaar, net feit herdacht, dat hij 40 jaar geleden aan de Sterrenwacht alhier werd verbonden. Het personeel heeft dit jubileum niet onopgemerkt laten voorbij gaan. In de collegezaal van het gebouw vond in de middaguren een hartelijke huldiging plaats, tijdens welke alleen prof. L. J. Oosterhoff. adj.-dir. van de Sterrenwacht, het woord voerde, niet alleen namens de aanwezigen, maar ook ;ns prof. J. H. Oort, directeur, die helaas verhinderd was de bijeenkomst bij te wonen, en het college van cura toren van de Leidse Universiteit. Prof. Oosterhoff merkte op, dat slechts weinigen kunnen beseffen, wat het be tekent, dat iemand 40 jaar zijn krachten geeft aan een belangrijke instelling. Er in de loop der jaren heel wat op de Prof. Oosterhoff overhandigde de heer De Rooy de geschenken. Foto N. van der Horst. Sterrenwacht gebeurd, aldus spr. Tal van veranderingen deden hun intrede. In dit verband herinnerde spr aan de grote reorganisatie van 1919. Ook kwamen en gingen er veel personen, Prof. Oosterhoff legde er vervolgens de nadruk op, dat het werk van de heer De Rooy steeds goede resultaten heeft opgeleverd. Zijn arbeid was zeer gevarieerd en getuigde altijd van grote toewijding. Het karakter van de jubilaris deed de omgang met het personeel bijzonder aangenaam zijn. Een enveloppe met inhoud en een geschenk werden aangeboden. Mevrouw De Rooy mocht een bloemenhulde in ontvangst nemen. Tot slot dankte de jubilaris allen voor hun prettige samenwerking en de onvergetelijke hulde. Na afloop genoten allen van heerlijke verversingen. Eerste zitting van Leidse kanton rechter druk bezocht 186 Personen; ver uiteenlopende overtredingen De eerste maal in he* nieuwe jaar moesten niet minder dan 186 personen voor de plaatsvervangende kantonrech ter, mr De Ruyter de Wdklt, verschijnen. Stuurinrichting deugde niet. T. van R. uit Voorschoten moest te recht staan, omdat hij met een auto had gered-en. waarvan de stuurinrichting niet deugde. Er zat in de inrichting een spe ling van niet minder dan 105 graden, zodat de auto zo goed als niet te bestu ren vieL Van R. gaf de feiten toe. maar voerde aan, dat onderdelen voor een nieuw stuur niet verkrijgbaar waren. Het O.M. wees er op. dat het levensge vaarlijk is, zioh met zo'-n „wrak"" op de weg te begeven. Het eiste f50 boete of 1 maand hechtenis. Uitspraak: f40 boete of 14 dagen. Overtreding warenwet. J. B. S. u-it Amsterdam had zich te verantwoorden, wijl hij a3n twee Leidse winkeliers boterhammenstrooisel met zoetstof in plaats van met suiker had geleverd. Het O.M. eiste f70 boete of 1 maand h. Uitspraak: f 60 of 12 dagen. Daarna moesten de Leidena-ars voor de balie treden. Zij brachten naar voren, dat zij niet wisten, dat er zoetstof in het strooisel zat. „ALs ik mijn leveranciers niet kan vertrouwen, mag ik wel een laboratorium in mijn zaak aanbrengen", ald-us een der winkeliers. Het O.M. wilde hiermee rekening houden en eiste tegen elk f5 boete of 2 dagen hecht en-is, met verbeurdverklaring van de In beslag ge nomen 50 kg strooisel. Uitspraak conform Geen vestigingsvergunning. J. A. B. uit Noordwijkerhout had zon der vergunning van de Kamer van Koop handel alhier te Noordwijkerhout een zaak in schoenen en luxe lederwaren ge dreven. Reeds twee maal had hij een vergunning aangevraagd, maar zonder resultaat. Het O.M. wees er op, dat er in Noordwijkerhout volgens de burge meester geen behoefte meer aan een der gelijke zaak is. Eis: f 30 of 10 dagen. Uitspraak: f 15 of 5 dagen. De achterlfcht-affaire. Een zeer groot aantal personen uit Leiden en omgeving moest voorkomen -ns het rijden met een rijwiel zonder rood achterlicht. Eis en uitspraak luid den: f2 boete of 1 dag hechtenis. Ook moesten veel personen terecht staan wegens het chaufferen zonder rij bewijs. Eis en uitspraak: f 15 boete of 5 dagen. Nieuwsflitsen uit de omstreken Alphen aan den Rijn Benoemd tot leraar Tot leraar voor aardrijkskunde aai Chr. Lyceum alhier is benoemd drs A. J. H. Prins te Harderwijk Benoemd tot onderwijzeres Tot onderwijzeres aan de B. L school alhier is benoemd mej R. G. de Nooy te Oosterbeek. Benthuizen Geref. Gemeente. Hedenavond 7 uur hoopt ds L. Ryksen van Leiden voor te gaan vóór de Gerei". Gemeente alhier. Hillegom Burgerlijke stand. GEBOREN: Jacobus A. M., z. v. J. P. L. Weijers en W. M. Philippi; Jacolina H., d. v. D. Beutick en H. Wittenaar; Ida J. M., d. v. A. J. v. d. Reep en I. Burger; Johannes M., z. v. F. R. Out en J. M. Lierop; Johanna A. M., d. v. H. Zwart J. Kops; Simon N., z. v. C. H. Zeilemaker en G. Bakker; Johanna M., d. v. H. C. Schrama en J. v. d. Loo; Adriana J. Th., d. v. D. Weijers en A. van Stein. ONDERTROUWD; P. van der Stelt en M. 't Hart. OVERLEDEN: A. M. Langeveld-Brou- wer, vr. 72 j. Katwijk HET JAAR 1948 IN VOGELVLUCHT Januari: Installatie van het nieuwe hoofd van de Chr. school Sluisweg, de heer J. M. Bartelse van Rotterdam. Maart: Installatie nieuwe hoofdinspec teur van politie, de heer P. Brasser uit Utrecht; een militair vliegtuig bij de boulevard te pletter gevallen (twee do den). April: Onthulling van een gedenkplaat in het raadhuis voor de aldaar omgeko men verzetsman Pieter Maaskant; be zorgdheid bij de tuinders i.v.m. uitbrei dingsplannen der gemeente; bezoek van de Commissaris der Koningin en enkele leden van Gedeputeevde Staten i.v.m. de havenplannn. Mei: Opening van hotel „De Zwaan". Juni: Invasie van coloradokevers, de schooljeugd maakt zich verdienstelijk; de gemeenteraad besluit tot aanbouw van 130 montagewoningen. Juli: Opening van het C.J.M.V.-bun- kercomplex. Augustus: Ingebruikneming van het kerkgebouw van de Geref kerk (art. 31); grote K.R B.-demonstraties. September: 100-Jarig bestaan van de beide gemeentebewaarscholen. October: Opening van het nieuwe ge- gebouw van de Rotterdamse Bankvereni- ging; ds H. Bogers 70 jaar. Nouember; Onthulling van een oor logsmonument bij het raadhuis voor de gevallenen in de jaren 1940-1945; burge meester mr W. J. Woldringh van der Hoop viert zijn 30-jarig ambtsjubileum. December: Intrede van ds S. G. J. Go- verts bij de Ned. Herv. gemeente te Kat- College van ouderlingen Herv. gemeente Men deelde ons mee, dat dr W. D. va Wijngaarden, voorzitter van het college van ouderlingen der Ned. Herv. Gem. van Leiden als zodanig heeft bedankt. Dr. Van Wijngaarden heeft 10 jaar deze functie bekleed. In de vacature- is thans benoemd dr H. Schilp, die echter nog geen beslissing heeft genomen. EVANG. LUTHERSE GEMEENTE. De heer P. Spaanderman is in Januari 25 jaar collectant in de Evangelisch-Lu- therse Gemeente te Leiden, zo lezen we in het Maandblad van deze Gemeente. Vele jaren vervulde hij het voorzitter- Tot ouderling werd herkozen de heer H. v. d. Werf. tot kerkrentmeester de heer M. v. d. Kaay en tot regent-diaken de heer F. A. Wempe. Tot collectant werden herkozen de heren N. Meurs en J. van Went. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN OVERLEDEN: J Sloos. wed van A van Egmond, 63 jr; E G J Schenk, wed van P E A v d Zee, 82 jr; H v d Weiden, huisvr van A Geskus, 64 jr; S E Vlas veld, zn, 1 jr; J Frankhuijzen, huisvr van H van Zwieten, 66 jr; J M van Putten, wed van F van As, 87 jr; C A Fischer, vr, 82 jr; G v d Post, man, 67 jr; E Pon, wed van J Sasburg, 94 jr; W K Koevoets. 74 jr; A M Rijkelijkhuizen, huisvr H K Juffermans, 69 jr; A van Maa- huisvr van J J Ponse. 62 jr; C A J Kap, zn, 10 maanden: J Dool, man, 72 jr. GEHUWD: T Koppeschaar, jm e Jesse, jd. GEBOREN: Jacoba A. d v A H Tiggel- man en G Kromhout: Bernard F E, z v H P Veldhuijzen en E M I Lesk; Antho- nie L. z v C J Freeke en C v d Velden Philippus, z v J Beekman en F Wasse- Herman L C, z v L Hermans en A A'Mvd Mijn: Jimmy E P. z v W J Ad vocaat en W G vom Hofe; Frans H, z v F A Schroder en J Vos; Jaantje, d v P Glasbergen en S P de Wit; George M. z van Rossem en A Koek. Hoofdpijn - Kiespijn - Zenuwpijn SANAP1RIN helpt altijd wijk aan den Rijn; opening van het re creatiegebouw van de Chr. Muziekver eniging U.N.I. GEBOREN: Neeltje. d. v. L. C. var Rijn en J. Abbink; Jacobus, z. v. A. var Duijn en M. Kuijt; Adri, d. v. N. Messe nmaker en A. Haasnoot: Maria, d. v. W Oliemans en C. v. d. Oever. ONDERTROUWD: J. Plug en M. var Duijn: H. Vis en J. Nijgh. GEHUWD: J. van Duijvenvoorde er L. Krijgsman; L. Barnhoorn en N. var Velzen: D. v. d. Plas en A. Kuijt; A. var Schie en J. van Duijn; J. J. Prins en G van Eeelen; C. J. Berkheij en J. L. Haas noot; A. Guijt en L. Hus. OVERLEDEN: D. W. Meersma, 3 j. Katwijk aan den Rijn Gecombineerde jaarvergadering. Donderdagavond om half 8 zal in de zaal achter de Geref. kerk een gecombi neerde jaarvergadering worden gehouden van de Geref. jongensclub „Samuël" en de jongemeisjesclub „Van knop tot bloem". Benoeming. Onze plaatsgenoot, de heer G. Doets, is benoemd tot gemeente-opzichter te Go- rinchem. Katwijk aan Zee Teraardebestelling A. van Duyn. Gistermorgen had de teraardebestel ling plaats van de Woensdag j.l. op zo tragische wijze te Alphen aan den Rijn verongelukte vishandelaar A. van Duyn. Er was zeer veel belangstelling. Ds P. Pras wees er op. hoe de omgekomene heengegaan was om het brood voor zijn huisgezin te verdienen. De dood had hem daarbij plotseling weggerukt, in de kracht van zijn leven. Spr. wekte op, om op te zien naar Boven. Gezongen werd Ps. 28 :8 en Ps. 6810. De heer Vis sprak een dankwoord. Schoorsteenbrandje. In de Mr Fockstraat 'brak een schoor steenbrandje uit ten huize van de heer an Beelen. De ijlings toegesnelde brandweer kon het euvel evenwel snel verhelpen. Chr. Geref. Kerk. Woensdagavond om 8 uur spreekt in de Chr. Geref. kerk ds P. van der Bijl. Aanbesteding Ambachtsschool Hedenmorgen had in het raadhuis de aanbesteding plaats van een semi-perma- nente dag-ambachtsschool te bouwen op het terrein Noordstraat, achter het Ned. Herv. Weeshuis te Katwijk aan Zee. Er n 10 inschrijvingen. Hoogste was A. Haasnoot, alhier f 68.000 en voor de kei van de centrale verwarming f 1800. Laagste inschrijver was M. van Duyn. eveneens alhier f 53.999 80 en voor de kelder ook f 1800. Foto van Rijn 8adstraat2 Tel. 2396 Katwijk aan Zee ALLES OP FOTO GEBIED Lisse Schoorsteenbrand een familie aan de eerste Poellaan brak een schoorsteenbrand uit. De brand eer gebruikte een brandblusapparaat en as het vuiu; spoedig meester. Wisselbeker bloemcn-tentoonstelling. De wisselbeker van het centraal bloem bollen-comité werd gewonnen door de firma G. C. van Meeuwen en Zonen te Heemstede. Volgens het publiek, dat de Kerstbloemententoonstelling van „Bloem- lust" bezocht, had deze firma de mooiste izending, nl. een stand met prachtige amarylissen. De vorige keer werd de beker door de veilingvereniging „Flora". Rijnsburg. welke zes punten minder id, in de wacht gesleept. De tentoonstelling werd door niet min der dan ruim 5000 mensen bezocht. ARJOS vergadert. De ARJOS vergadert Donderdagavond De heer J. de Jager Jr., zal een inleiding houden over de Partij van - de Arbeid. MIEP ZUCHT: de feestdagen gaven heel wat drukte. Er is veel werk blijven liggen. Een gemak kelijk potje komt haar nu van pas. Mevr. Lotgering-Hillebrand geeft het DIKKE KOOLSOEP 1 kleine savoyekool. 1 ui, 2 theelepels kerrie. 6 bouillonblokjes, 2 1. water. 150 gr. gort. wat melk. bosje selderij. 50 gr. boter. Snipper de ui. fruit ze met de kerrie in de boter. Snipper de kool fijn en smoor ze plm. 20 min. Voeg water, bouillonblokjes en (vlugkokende) gort toe en laat het geheel plm. 1 uur zacht jes koken. Vul zo nodig het water Maak de selderij schoon en snijd ze fijn. Kook ze plm. 10 min. mee en maak de soep af met wat melk, aroma enz. Het smoren van de gesnipperde kool in boter houdt smaak en geur van de kool beter. Ze is ook vlugger gaar. Voor kool als groente gegeten dus geschikt. Publ. Centr. Bur. v. d. Tulnb.veilingen. (Advertentie) Joseph Stephens 40 Io wendde zich af. zodat hij haar tra- Mi niet zien kon. Waarom moest zij nü de wrede bitterheid dezer woorden op een zonnewijzer lezen? Zij keerde zich om en keek hem met diep ernstige blik aan: Virginius, je moet voorzichtig zijn allen, me', wie je in maatschappelijk opzicht te maken hebt. Ik erken je recht, omgang te zoeken met wie je ver kiest. Maar wees met te intiem met hen. Zij zijn niet altijd" te vertrouwen en jij je bent in menig opzicht een kind en veel te goedvertrouwend. Neen, ga nu niet. met mij mee, ik zou je nu alleen willen laten in deze rusthof, omringd door bloemen.... die afvallen.... HOOFDSTUK XVI Op een stille dag ln het zomerseizoen, rwjjl de uitgaande wereld haar ver maak in de natuurschone omgeving An- tiochië zocht, had Virginius een koerier gezonden naar de woning van Montanus en van Reginus, maar ze waren niet thuis. Bij de portier van de bioliotheek der Broederschap, waarvan Virginius lid was, informerende, waar hij hen kon vinden, deelde die hem mede, dat zij waarschijnlijk bij Marcus op bezoek zou den zijn. die. naar Virginius wist, bezig was aan een kroniek voor Lucas. De por tier voegde daar echter een waarschu wend woord bij. Men moet voorzichtig zijn tegen woordig, Dominus. Ik weet dat u met Lucas bevriend en dat u de Christenen goed genegen bent en daarom mag ik u vertrouwen. Nu, Corbulo heeft een net van bedreiging over de stad gespreid en de vissen zijn de volgelingen van Christus. Men zegt, dat hij, door de Christenen te vervolgen en te verden ken van een samenzwering tegen Nero. weer bij Caesar in de gunst kan komen. Deze portier, een Griek uit Tyrië, was goed op de hoogte van wat er dreigde, op fluistertoon vervolgde hij: Misschien kent u Corbulo nog niet zo goed als wij hem kennen. Marcus ver zamelt namelijk alle, hem door de visser Petrus verstrekte gegevens en deze mo gen tot geen prijs in verkeerde handen vallen. Lucas wil ze van het Aramees in het Grieks vertalen. Uw vrienden zult u vermoedelijk aantreffen in het huis van, Marcus. Zijn ze daar niet, gaat u dan naar de kleine kapel in de Singonstraat. dichtbij het Pantheon. Eigenlijk is het een kelder, uitgehouwen in de voet van de Mont Silpius. Paulus van Tarsen, Simon Petrus, Barnabas en anderen uit de moedergemeente van Jeruzalem, heb ben daar gepredikt en godsdienstonder wijs gegeven. Virginius bedankte hem en vertrok. Dat men hem Dominus noemde, vond hij niet prettig, hij was een slaaf en geen heerHij besloot, eerst naar de kapel te gaan. Her bevreemdde hem dat Mon tanus en Reginus daar te vinden zouden zijn. Hij liep er heen door de schaduw rijke koelte van de Colonnade om volgens de Via Ravina te nemen, v van een dwarsstraat hem bracht langs een winkel, waar men blijkens een bron zen uithangbord kon bekomen „Boeken, papyri, perkamenten, inkt, rieten pen- Bij het binnentreden klonk hem een welbekende stem in de oren. Zich om kerende, had hij een blijde verrassing: het was Lucas! Opgetogen liep hij op z'n vriend toe. en na hem omhelsd te hebben, hield hij hem op armlengte van zich af en zei: Je bent niet veel veranderd, Lucas. Alleen je baard had mij, een seconde slechts, op een dwaalspoor gebracht. O, diel Ja maar die komt me tegen woordig heel goed te pas bij wijze van masker. En Virginius, jij bent precies de man, die ik zoek. Ik had werkelijk al plan, om je in je woning aan de rivier te gaan opzoeken. Herinner jij je nog, dat je mij het gebruik van je bibliotheek aanboo.d voor mijn taalstudie? Geldt dat aanbod nog? Maar alvorens je antwoord te geven, wil ik je in alle ernst vragen: bedenk je goed, want het is gevaarlijk, heus gevaarlijk voor wie een Christen thans gastvrijheid verleent. Vriend Lucas, niet alleen mijn huis, ook ikzelf ben geheel tot je beschikking! Maak er vrij gebruik van. En hoe staan de zaken in Philippi? We hebben moeilijke dagen gehad, maar ook aangename. Van mijn reizen zal ik je later vertellen. Ik wil je graag wat laten horen over Lydia van Thya- tire, een purperverkoopster, die met haar ganse gezin is gedoopt. Zij heeft het Evangelie van Christus met blijdschap aangenomen en stelde haar huis gastvrij open voor Paulus en Silas, toen die uit de gevangenis bevrijd waren. Intussen wachtte de boekverkoper op de verlangens van zijn bezoekers en Vir ginius vroeg hem een boek over land bouw. Verbaasd vroeg Lucas hem: Wat nu, ga je boer worden? (Wordt vervolgd) j SNELSTE OPLEIDING KON. ERK. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TEL. 26558 Verkiezing ambtsdragers. Wegens het bedanken van de heer E. Schólte voor het ambt van ouderling van de Chr. Geref. Gemeente alhier, werd een nieuw dubbeltal gevormd, bestaande uit de heren B Abbink (thans diaken), en H. Mijnders. Tot diaken werd reeds gekozen de heer W. Faas Azn. Bijbellezing ds K. de Gier. Donderdagavond, 7.30 uur, hoopt ds K. de Gier een Bijbellezing te houden in de kerk der Geref. Gemeente. Noordivijk Gezinshulp Geref. Kerk. Door de diaconie der Geref. Kerk te Noordwijk aan Zee is tot gezinshulp be noemd mej. C. v. Duyn. Ruiteravond. De Norhtgo-ruiters organiseren Don derdag a.s. een grote ruiteravond in het Casino. Geref. Bond. Woensdagavond om half 8 zal voor de Geref. Bond spreken ds J. Fokkema, Ned. Herv. predikant te Delft. Oude Wetering Filmvoorstelling voor jeugd. De Geref. meisjes- en knapeftverem- ging alhier organiseerden gisteravond een filmvoorstelling. De oudercommissie was hierbij vertegenwoordigd. De voorzitter, de heer K. Pulleman. opende. Vertoond werden: „Nederland herdenkt", „Tijl Uilenspiegel als bakker" en „Stalen vuis ten". De heer J. Rietdijk verleende tech nische medewerking. Rijnsburg „Het enige teken der behoudenis" Ds P. van der Bijl uit Katwijk aan Zee zal hedenavond voor de Chr. Geref. Man nen Ver. spreken over het onderwerp: „Het enige teken der behoudenis". Burgerlijke stand. GEBOREN: Sophia M., d. v. C. Zand bergen en M. van Noort, Noordeinde 13; Pieter, z. v. G. Ravensbergen en J. van Delft, Katwijkerweg 15; Leendert, z. v. G. van Egmond en A. de Mooi), Hof straat 46. GEHUWD: Cornells N. Noordermeer, 24 j. en Maria A. Mathot. 22 j. GEVESTIGD: Pieter Glasbergen, geb. 1921, reiziger, van Assen naar Molen eind 41. VERTROKKEN: Jansje A. Collee, geb. 1923, van Kerkstraat 22 naar Oegstgeest, Haagsêstraatweg 11a. Roelof arendsveen Uitreiking van bonkaarten. Donderdag en Vrijdag vindt uitreiking van bonkaarten 903 plaats. In een plechtige rouwdienst werd J. N. Voorhoeve herdacht Honderden brachten de grote evangelist naar zyn groeve. Honderden belangstellenden, zelfs en kelen uit het buitenland, hebben giste ren de rouwdienst bijgewoond, welke in Den Haag werd gehouden voor wijlen de heer J. N. Voorhoeve. Vóór de katheder stond de baar opgesteld onder enkele bloemstukken „De goede strijd gestreden Het Geloof behouden." luidde het opschrift aan een krans van witte tulpen. Vele sprekers herdachten de grote evangelist en kwamen allen bij één punt uit: Christus was alles voor de heer Voorhoeve. Na een inleidend woord door de voorganger van de Vergadering der gelovigen, J. A. Bruijn, hield dr J. N. Voorhoeve een toespraak over gedeelten uit Corinthen en Filippensen. Ook de voorganger J. M. Visser, voorts een af gevaardigde uit Zwitserland en ds A. G. Barkey Wolf voerden het woord. In het wijdingswoord over Romeinen 835 („Wie zal ons scheiden van de liefde van Christus") zei J. A. Bruijn, dat bij de droefenis van dit afscheid de blijvende Christus vertroosting geeft, die ook het leven van J N. Voorhoeve voor velen zo rijk en vol zegen heeft doen zijn De Hoofdvlootpredikanl, ds J. H. Sille- vis Smitt ging voor in gebed, waarna een zoon van de overledene, J. H. C. Voor hoeve het slotwoord sprak. De lange rouwstoet trok vervolgens naar Oud- Eik-en-Duinen. Ook hier was de belangstelling zó groot, dat geluidsinstallaties de aan het graf gesproken woorden moesten verster ken. De voorgangers. J. Tiesema uit Hil versum en G. Siegelaar uit Apeldoorn herdachten hun collega. Namens het personeel der uitgeverij sprak de heer A. Roest. Mevr. de wed. Voorhoeve dankte zelf, met enkele bewogen woorden, voor de belangstelling. Sassenheim Burgerlijke stand. GEBOREN: Johanna, d. v. H. Over- meer en M. Hockx; Geertruida E. M., d. v. M. H. van Nobelen en G. E. M. van Dijk; Theodorus L., z. v. J. M. J. van der Meij en Th. M. Weyers; Johanna A. M., d. v. J. C. Hageman en J. W. v. d. Zijden. OVERLEDEN: J. Kulk-v. d. Stelt, 55 j.; C. Heemskerk-van Kampen, 61 j. ONDERTROUWD: J. J. van Werk hoven, 28 j. en A. T. van, Goethem, 28 j. GETROUWD: J. Overduin en H. Aan- geenbrug. V alkenburg Uitreiking van bonkaarten. Morgen (Woensdag) uitreiking vaa bonkaarten 903. Meenemen stamkaarten, inwisselingsbonnen van de lopende bon kaart. de bonnen „Tabak 07" en „Diver sen 10" en het datumkaartje.. V oorschoten Gouden huwelijk. De heer en mevrouw E. v. d. Wetering en M. C. C. v. d. Wetering-Pond, School straat 5, hopen op 13 Januari vijftig jaar getrouwd te zijn. Sport en Wedstrijden SCHAKEN E. H. van Galen schaakkampioen van Katwijk In Casa Cara heeft de prijsuitreiking plaats gevonden aan de winnaars in de eerste, tweede en derde klasse van de wedstrijden, gespeeld om het schaak kampioenschap van Katwijk over 1948 en georganiseerd door de Katwijkse schaakclub. Kampioen van Katwijk werd de heer E. H. van Galen. Hij kreeg de fraaie, door de burgemeester beschikbaar gestelde wisselbeker en een medaille. De tweede prijs verwierf de heer Th. Admi raal. In de tweede klasse werd de heer D. Baalbergen eerste. Ook hij kreeg een medaille. De tweede prijs was hier de heer C. Admiraal. In de derde klasse eindigde de heer W. Verloop als eerste en P. Rous als tweede. De tweede voor zitter, de heer G. Guyt, reikte de prijzen met een geestig speechje aan de win naars uit. Tevens werd op deze avond een zeer geanimeerde gongwedstrijd ge houden. Door de medewerking van ver scheidene winkeliers kon aan iedere deelnemer een prijsje worden uitgereikt Als eerste eindiigde hier de heer Th. Admiraal. Deze laatste clubavond van het jaar 1948 was een zeer prettige en geslaagde. ten einde. Voor het bepalen der volgorde waren bij gelijk aantal punten 2, sor beslissingspartijen noodzakelijk. De sultaten dezer partijen zijn achter het puntentotaal vermeld. De eindstand is nu: le Groep (gespeeld 9 partijen): Roeleveld 7 p. 1 0 1), clubkam pioen 1948/1949; 2. Chr. J. van Goor 7 0 1 0); 3. L. Engelenburg 6; 4. M. Splinter 514; 5. P. C. van der Leek 5 (+1 0+1); 6. J. de Jong 5 0 1 0); 7. R. Marbus 3; 8. G. Scheepstra 3; 9. J. Nagtegaal 214; 10. H. Ginjaar 1. Groep 2 (gespeeld 9 partijen): 1. G Zwanenburg 7; 2. C. van Tol 6 1 0) 3. C. Meinema 6 0 1) (na overeen komst); 4. J. v. d. Wijngaard 5% 1 1); 5. A. J. Nijhuis 5% 0 0); 6. H. Kuilenberg 414 1 1)7. C. Boon 4% 0 0); 8. J. Neuteboom 3; 9. A. v. Ingen Schenau 2; 10. W. v. d. Leek 1. Om het schaakkampioenschap van Leiderdorp. Op 6 Jan. a.s. beginnen de voorronden van dewedstrijd om het schaakkam pioenschap van Leiderdorp. Iedere schaker, wonende ten O. van de Wilhelminabrug en de Spanjaardsbrug, kan aan deze wedstrijden, die gespeeld worden in le en 2e klas, deelnemen. In iedere klas 3 prijzen, w.o. de kampioens- wisselbeker. Schakers! U bent welkom op de a.s. clubavond, Donderdagavond half acht in „Het Wapen van Leiderdorp", Brugge- straat 1 te Leiderdorp te houden. Zoals we reeds eerder meldden, be staat Leidens grootste schaakclub „Fhili- dor" 30 jaar. Hoewel maatregelen van de overheid een tournooi in de weg ston den. zal dit feit toch niet onopgemerkt voorbijgaan. Op 20 Jan. wordt in „Amici- tia" door een viertal vooraanstaande spe lers een simultaan-séance gegeven, die zal worden voorafgegaan door een her- sengymnastiekwedstrijd. De feestavond wordt op 30 Jan. in „Amicitia" gehou den. Dan wordt om. de traditionele „bliksemwedstrijd" gehouden. In de jaar vergadering op 17 Jan.. eveneens in „Ami citia", zal het 30-jarig bestaan ook wor den herdacht. BESLISSINGSWEDSTRIJD OM RUS SISCH SCHAAKKAMPIOENSCHAP De Russische grootmeesters Kotof en Bron stein, die onlangs in het 16de Rus- sisohe schaakkampioenschap beiden op de eerste plaats eindigden, zullen 26 Jan. een beslissingswedstrijd om de titel van zes partijen spelen. MüHRING THANS VIERDE TE HASTINGS De uitslagen van de vierde ronde van het schaak'.ournooi te Hastings, die gis teren werd gespeeld, luiden: Winser—Tylor 1414; Rossolimo— Wade 1414; Wood—Schmidt 01; Müh- ringSir George Thomas 10; Fairhurst Koraig afgebroken. De stand is nu: Rossolimo 3 p.: 2 en 3 Wood en Schmidt elk 214 p.; 4 Mühring 2 p.; 5 en 6 Fairhurst en Koni'g ieder 114 p. 1 afgebr. partij; 7, 8, 9 en 10 Tylor, Winser, Sir George Thomas en Wade ieder 114 p. Eindspelen 1. Wit: Kei; Zwart: Khl. pionnen f3 en h3. Wit aan zet, maakt remise. 2. Wit: Khl, pionnen g6 en h7. Zwart! Kh8, pionnen a3, b3. b4, c3, g7. Wit aan zet, maakt remise. Zwart aan zet, wint. 3. Wit: Kb6, pionnen c7 en e5. Zwart: Kc8. Wit aan zet, wint. 4. Wit: Kd6, pionnen a5 en c7. Zwart: Kb7. Zwart aan zet. maakt remise. 5. Wit: Ke3, pion d4. Zwart: Kc4, pion d5. Wit aan zet, maakt remise. 6. Wit: Kg4, pion e4. Zwart: Kc4, pion e5. Wit aan zet, maakt remise. DAMMEN. Om het damkampioenschap van Katwijk. Morgen (Woensdag) beginnen de wed strijden om het damkampioenschap van Katwijk. Er zal worden gespeeld in drie groepen in de eerste klas en twee groe pen in de tweede klas. De wedstrijden zullen worden gehouden in de zaal-Fen- nes. Tevens zij nog vermeld, dat de heer Fennes wederom een fraaie wisselbeker ter beschikking heeft gesteld. DAMCLUB „LISSE VOORUIT". De uitslagen van de laatste gespeelde partijen voor de bordenwedstrijd luiden: le kl.: Jac. van HalJ. Algera 02; A. BalkenendeM. P. Dekker 11; A. WijnhoutJ. Langbroek 20; 2e kl.: C. ImthornJ. Duivenvoorde 11; G. Bal kenendeH. van Drunen 20; P. Hoek straA. Balkenende 11; A. Balkenende G. van der Voet 02. NEDERLANDS DAMESHOCKEYTEAM LEED DERDE NEDERLAAG Het Nederlandse dames hockeyteam, heeft tijdens het tournooi te Weston Super Mare zijn derde achtereenvolgende nederlaag geleden Er werd met 31 verloren van Devon. De overige resultaten luiden: Guers- ney—Cornwall 03; SomersetHereford 60; GloucesterScottish Wanderers 80; WiltshireDorset 03. DE DERDE TESTMATCH CRICKET De score van Zuid-Afrika's eers'e innings luidde gisteravond op de tweede dag van de derde testmatch cricket in Kaapstad: 223 voor 2.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 4