Jlicuiuo geilisrfjr (Êïwranl Tsjoeikof volgt als Russisch opperbevelhebber in Duitsland Sokolofsky op Wist WOENSDAG 30 MAART 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir eD redactie TeL 20408 Abonne menten Tel 22710 Advertentieafd Tel 23375 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal; ƒ135 per maand; ƒ0 32 per week ADVERTENTIËN: 0 18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) HOOFDREDACTEUR: Dr. DIEMER. CHEF-RED.: H. W. J. ENSERTNK- DIRECTIE: F DIEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Negen en twintigste jaargang No 7777 .Stantvasticii Is ghfbltoen myn bert ia tcgljenspoet" EEN SCHOOL IN T GOUD Zie pag. 2 De laatste wordt eerste plv. minister der gewapende machten Radio Moskou heeft medegedeeld, dat de Raad van ministers der Sowjet-Unie, maarschalk Sokolofsky heeft benoemd tot eerste, plaatsvervangende minister van de gewapende machten. Als opvolger van Sokolofsky werd Tsjoeikof benoemd. •Reuter spelde deze naam als Chui- kov en Tsjoeikof dient met Zjoekof, geruch ten liepen, dat hij een samenzwering leidde tegen de Sowjet-unie). Sokolofsky is tegelijkertijd ontheven van zijn functie als commandant der bezettingstroepen en als hoofd van Sowjet-Russische militair bestuur Duitsland. De post van eerste plv. rister van de gewapende machten, werd vier dagen geleden vacant door de be noeming van maarschalk Wassilefsky tot minister van de gewapende machten, al dus Boelganin opvolgende. Reeds op II Maart was Sokolofsky naar het Kremlin ontboden, voor een conferentie van Russische opperbevelhebbers. De nu noemde generaal Tsjoeikof vervulde tot op heden de post van Russisch militair bestuurder in Thueringen. Aan hem wordt o.a. het afslaan van de grote Duit se aanval op Stalingrad in de zomer 1942 toegeschreven. Sokolofsky is thans 50 jaar oud (let terlijk betekent deze naam: „Zoon van de havik") en na aanvankelijk een pries ter-opleiding in een seminarium te heb ben genoten, sloot hij 'zich in 1917 bij de Oo'.ob er-revolutie aan, en werd „vrij williger" in het rode leger. Bij de ver dediging van Moskou en Stalingrad, deed hij zich kennen als een groot strateeg. Hij was ook de eerste, die Berlijn bin nentrok en bij de ondertekening van de Duitse overgave aan de Geallieerden, vertegenwoordigde hij de Sowjet-Unie. In April 1946 werd hij sowjei-lid in de Geallieerde bestuursraad van Berlijn en Opperbevelhebber van Syrië ontpopt zich als dictator Staat van beleg en „uitgaansverbod" afgekondigd Naar Reuter uit Amman seint, heeft de opperbevelhebber van het Syrische leger, kolonel Hoesni Zaim, zichzelf daag tot „dictator" uitgeroepen en i militair regiem in Syrië ingesteld. De I „bevrijder" deelt zijn volk mede, dat hij de macht heeft overgenomen, omdat er geen behoorlijke democratische regering is en omdat zekere lieden beweren „na tionalisten" te zijn. Voor het gehele land is de staat van beleg afgekondigd en voor ■11e steden en dorpen werd een uitgaans verbod ingesteld vanaf 6 uur v.m. Een ■ndere proclamatie verbiedt op straffe des doods het dragen van wapenen. Amerika duldt geen rode tournees De Ver. Staten hebben de Russische, Tsjechoslowaakse, Poolse en Joegosla vische ambassadeurs per nota er aan her innerd, dat de afgevaardigden van die landen, die in Amerika verblijven ter ge- j legenheid van het „Wereldvredescon gres", de in hun visum gestelde termijn zouden overschrijden, indien zij nog •ndere conferenties zouden bijwonen. Mevr. Betty Gannett, adjunct-secreta resse van de Amerik. communistische partij, die belast was met de aanwer ving van nieuwe leden, is gisteren aan gehouden, met het oog op uitwijzing naar haar vaderland, nl. Sowjet-Rusland. Ze is vrijgelaten na storting van 1000 I borgtocht. PRINS HARALD VAN DENEMARKEN OVERLEDEN Prins Harald, een oom van koning Fre derick van Denemarken, is gisteren te I Kopenhagen overleden. De prins was reeds vier jaar ernstig ziek. Hij huwde in 1909 prinses Helena van Sleeswijk- J Holstein-Sonderborg-Glucksborg, uit welk huwelijk vijf kinderen werden geboren. Russen leggen spoorlijn rond Berlijn ld Thans is een door de Russen aangeleg- r- de spoorlijn rond Berlijn, van Jüterbog 10 naar Wildpark, gereed gekomen. Deze lijn werd aangelegd, om het verkeer de Sowjetzone, dat tot nog toe door de Westelijke sectoren van de stad ging, ;n West-Berlijn heen te kunnen leiden. Da delijks aullen 24 goederentr richting rijden. opperbevelhebber der Sowjet-Russische strijdkrachten in Duitsland. Het Amerik. officiële blad „Neue Zei- tung" in Duitsland is van mening, dat een krachtige en invloedrijke oppositie in Rusland hoe langer hoe meer op de voorgrond treedt en deze oefent druk uit op het „Polit-bureau". hetgeen reeds ge leid heeft tot de verwijdering van de grootste voorstanders der radicale „inter ventionistische" politiek van Moskou. Prins Bernhard naar Marshalldag Prins Bernhard zal as. Maandag een bezoek brengen aan de Jaarbeurs te Utrecht en tegenwoordig zijn bij enkele redevoeringen, welke ter gelegenheid van de Marshalldag worden gehouden. Voorts zal Z.K.H. op 6 April de jaar lijkse openbare les in de Academie voor lichamelijke opvoeding te Amsterdam bewonen. Marshall-hulp in de branding Reuter verwacht, dat de stemming over de 5.5 milliard dollars Marshall-hulp in de Amerikaanse Senaat niet voor Don derdag of Vrijdag zal worden gehouden. Tevens wordt verwacht, dat Tafts voor stel om de hulp met 10 procent te ver minderen, veel stemmen zal trekken. Bezwaren tegen inwoning in Paleis Noordeinde Het Tweede Kamerlid Bachg (KVP) heeft gevraagd of het juist is, da*, in het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde te Den Haag een afd. van het dep. van Bui tenlandse Zaken en een afd. van Mo numentenzorg zullen worden onderge bracht. Hij acht het nie*. passend, dat administratieve inwoners in het Paleis zullen zetelen en vraagt of er geen be slissing in die zin zal worden genomen aleer de Tweede Kamer er haar oordeel heeft uitgesproken. Verhoging ziekenhuistarieven Per 1 April mogen de prijzen in de laagste klasse van ziekenhuizen, sana- exl. per verpleegdag worden ver hoogd tot f8, wanneer de prijzen thans tussen f7 en f8 lig-gen. In alle andere klassen mogen de bestaande prijzen met ten hoogste fl per verpleegdag worden verhoogd. Voor ziekenfondspatiënten e.d. mag Dortaan penicilline en streptomycine af zonderlijk in rekening worden gebracht. Hard varen en er dik geld bij leggen Zo men weet woedt al enkele weken een felle tarieven-oorlog wift betreft de vaart tussen Europa en Voor-Indië. Deze strijd is thans zozeer verscherpt, dat de Nederlan ders hun tarief tot slechts 8 pet van de vroegere prijzen verlaagd heb ben. Men verwacht, dat de hoge commisaris te Londen, die heden per vliegtuig naar Voor-Indië ver trekt, deze zaak te New Delhi zal bespreken. K.L.M. voorlopig nog tot 1 Juli naar Gander Daar New-Foundland morgen een deel van Canada wordt, is het recht om pas sagiers en vracht te vervoeren naa van het vliegveld Gander uitsluitend voorbehouden voor de Frans-Canad. Air lines. Daar met de buitenlandse maat schappijen. waaronder de K.L.M. korte termijn nog geen overeenstemming is te verwachten, mogen deze maatschap pijen voorlopig nog tot 1 Juli op Gander landen. SLA-VLUCHTEN NAAR ENGELAND De eerste voorjaarssla werd gisteren met twee DC 3 vliegtuigen van Aero- Holland van Schiphol naar Londen ver voerd. Ieder toestel vervoerde drie ton. In de komende weken zullen deze sla- vluchten naar Engeland dagelijks door Aero-Holland worden uitgevoerd. In de rjj staan komt ook nu nog voor, getuige dit aardige plaatje, dat onze fotograaf, op jacht naar buit, giste ren knipte. Ook de Noorse minister Lange naar de V.S. ter ondertekening van 't Pact Verwondering, waar Joegoslavië zwijgt als een sfinx Het Noorse parlement heeft zich gisteravond uitgesproken voor ondertekening het Noord-Atlantisch Pact, waarbij slechts 2 leden van de fractie derArbei derspartij en 11 communisten tegen Btemden. De minister van buitenlandse zaken, Halvard Lange, zal op tyd in de Ver. Staten zyn, om op a.s. Maandag in Wash ington het Pact te kunnen tekenen. steeds niet heeft uitgelaten. Volgens A P zal Bevin aan de Amerik. regering om een duidelijke uiteenzetting vragen van haar standpunt inzake een eventueel Mid dellandse Zee-pact, gecombineerd met het Noord-Atlantisch Verdrag. ■fl richting rijden. VLIEGVELD FRANKFORT WEER To- VOOR ALLE MACHINES OPEN <en Alle luchtvaartmaatschappijen mogen no voortaan weer van het vliegveld Frank fort gebruik maken, aldus werd gisteren op een vergadering te Amsterdam beslo ten. Zoals bekend is, was zulks alleen toegestaan aan de American Overseas Airways, die als particuliere maatschappij 4Ll©p de Berlijnse luchtbrug vliegt. —"IIUITSE KINDEREN ONTVLUCHTEN (RUSSISCHE ZONE I Volgens de Amerikaan Hatch, sociaal adviseur van het militair bestuur Hessen, vluchten steeds meer hongerige Duitse kinderen uit de Russische zo pm in het Westen voedsel te bedelen. Ca 25 kg goud en 3 millioen francs onder auto-kussen Nederlander te Parijs gearresteerd. Liefst 25 kg goud en 3 millioen Bel- kische francs was de buit, die de Franse douane aan de Frans-Belgische grens uit de kussens van een passerende auto te Voorschijn haalde. De bestuurder, de heer O. M., een Nederlands onderdaan, die momenteel in New York woont, waar hij adjunct-directeur van een grote vulpen- labriek is, werd met zijn, vrouw gearres teerd en in de gevangenis van Avesnes Opgesloten, zo meldt de „V. Krt." De grote waarde die deze kostbare tmokkelwaar vertegenwoordigt (onge- Veer 400.000 guldenvoet vermoeden, dat de politie op het spoor van een belang rijk complot gekomen Sm 1 heeft verklaard, het in koud en de deviezen Hij vertrekt Donderdag als hoofd de Noorse delegatie naar de derde, alge- e vergadering der Ver. Naties, het tweede gedeelte Dinsdag te Lake Success aanvangt. Italië heeft nu ook of ficieel te kennen gegeven, dat het 't Pact op de bijeenkomst te Washington zal derschrijven. Graaf Sforza heeft van aanwezigheid te Washington gebruik maakt, om bij Dean Acheson het belang te bepleiten van de deelneming van Italië aan de ontwikkeling van het Afrikaanse continent. Sforza zou tevens de ontwik keling geschetst hebben van de Italiaans- Franse betrekkingen in het kader va nieuwe economische Unie. Voorts luidt, dat de Spaans-Portugese besprekin gen over het Noord-Atlantisch Pact het „Iberisch blok" met bevredigend sultaat zijn geëindigd. De overeenkomst van het „Iberisch blok" werd in 1943 ge sloten en bepaalde, dat overleg moet wor den gepleegd tussen deze twee landen, wanneer zich een nieuwe situatie mocht voordoen, hetgeen hier dus het geval Uit het feit. dat Joegoslavië nog steeds geen commentaar heeft geleverd op het Pact, concludeert men te Londen, dat het land internationaal enigszins „geïsoleerd' is. Waarnemers achten het van belang, dat Belgrado zich inzake een zo gewich tig feit als het Atlantisch Verdrag, nog De totalisator In de St.crt. van gisteren is thans de vergunning tot het organiseren van totalisator door de „Stichting Totalisa tor Nederland" gepubliceerd. De rr i inzet per persoon zal f 10 per weddenschap bedragen en het percentage de totale inzet dat zal worden inge houden, bedraagt per course 20 pet. waar- an 3 pet. omzetbelasting. Ook al tvorden er fouten gemaakt. Oud-minister Neher heeft voor het departement van de Mij voor Nijverheid Handel gisteren een rede gehouden r het Indonesische vraagstuk. Hij meende, dat de band tussen Nederland Indonesië in de toekomst steeds ster- zou worden, ook al worden er fou ten gemaakt en vertroebelt de buiten landse interventie de toestand. De prijsdaling van verbruiksgoede- :n in Amerika zal volgens Eccles van de Federal Reserve Board een einde maken de inflatie. Bepaalde modellen radio's daalden 20 tot 50 procent, auto's tot 333 dollars, autobatterijen 1.50 beslag genomen [dollar. De oorzaak van de daling schijnt aankopen in te zijn, dat het publiek eens eindelijk op Zwitserland meegenomen te hebben. |de prijzen gaat letten- DE RAAD VAN AKEN GING OVER TOT STAKEN De raad van het district Aken heeft gisteren een demonstratieve staking on dernomen als protest tegen de grens correcties. Nadat een resolutie was aan genomen, waarin men van zijn ontgoo cheling had blijk gegeven, weigerde men, de andere onderwerpen der agenda te behandelen. Kunt U het nog volgen? De voorzitter van de Masjoemi, de machtigste Mohammedaanse partij in de voormalige republiek. Soekiman, die over eigen strijdorganisaties be schikte en zich maandenlang had schuilgehouden, is dezer dagen door onze troepen gevangen, doch opnieuw te Djokja op vrije voeten gesteld. Naar een federale leger macht in Indonesië Oefening van territoriale bataljons De voorlopige federale regering Ba- heeft haar goedkeuring gehecht aan generaal Spoor om nieuwe federale bataljons op territoriale grond slag op te leiden. Zij zullen ook voorma lige republikeinse strijdgroepen omvat ten. „welke hebben ingezien, dat zij haar krachten beter kunnen geven aan de op bouw van het land en de bescherming der eigen bevolking". Dit jaar zullen 18.000 man worden opgeleid, voor helft infanterie, voor de helft andere pens. Zo spoedig mogelijk zullen er cadettenschool en een militaire ambachts school voor de luchtvaart worden opge> richt. Deze bataljons staan volkomen los van de zg. veiligheidsbataljons. Aan de Indonesische school voor reserve-officie ren zal binnen enkele maanden een mili taire vooropleiding van 300 candidaten begonnen worden. VIER REPUBLIKEINEN NAAR BANKA De Unci heeft hedenmorgen de republikeinse leiders, die overleg wilden plegen met SoeWarno en Hatta, in ee~ vliegtuig van Djokja gehaald en naa Batavia overgebracht. Sumatraanse conferentie geopend Bij de opening van de Sumatraanse conferentie te Medan heeft het staats hoofd van Oost-Sumatra, dr Mansoer, er lewezen. dat het beter is. de opbouw onderen te beginnen, dan van boven af allerlei mooie politieke plannen te bevelen. Het was niet. de bedoeling ?n bepaalde staatkundige constructie Sumatra te komen, doch men wilde r bij de opbouw helpen, terwijl men toch baas in eigen huis bleef. Hij meende, dat de afzijdigheid van Atjeh niet van lange duur zou zijn Tenslotte werd op voorstel van dr Mansoer het staatshoofd •van Zuid-Sumatra, de heer Abdoel Ma- lik. bij acclamatie tot voorzitter gekozen. Deze deed een beroep op republikeinen ?n federalisten om samen te werken en eide, dat het een historische fout der Nederlanders zou zijn als zij niet naar het B.F.O. luisterden". Mr Stikker spreekt voor Amerik. radio over Indië Minister Stikker is voornemens, tijdens :ijn verblijf in Amerika, waar hij he". Atlantisch Pact zal ondertekenen, over het radio-netwerk Van Kust tot kust een rede te houdenwaarin ook Indonesië sprake zal kómen. Vanmorgen om 8 New Yorkse tijd zou de minister met de Queen Mary arriveren. Hij zou New York overnachten en morgen doorreizen naar Washington. Maandag zal het Pact worden getekend en reeds Dins- inister. mogelijk met dr Van Roijen, naar Nederland terugvliegen. Dr Van Roijen zou daarna doorreizen naar Batavia, waar hij leider wordt van de Ned. delegatie ter UNCI-conferentde. Jhr Van der Goes: werd er een geheim geschonden? Het Tweede Kamerlid Van der Goes an Naters zet zijn pogingen om te weten te komen, hoe het mogelijk is, »en voor het Kamerlid Goedhart onaangename brief van Palar in handen van de oppositie gekomen is, voort. Hij heeft thans minister Van Maarseveen de vraag gesteld of die brief van Palar soms een geheim stuk geheim geschonden is, door deze brief in handen te geven van de oppositie. Verkopers van prikkellectuur voor kantongerecht Wegens het verkopen van prikkellec- rnr op het station te Sittard werd voor het kantongerecht aldaar tegen D. en P. acht maal f 50 boete en een voorw. boet# an f 100 geëist. De verdediger meende, dat door deze behandeling een aanslag werd gedaan op de vrijheid van drukpers, verankerd in art. 7 der grondwet. Uitspraak 12 April. DE ZWAKE PIJP Drees: „En nu eerst nog een vóórconferentie. Je zou er tabak van krijgen De GaulleNiet Engeland, maar Frankrijk *t hart van Europa's defensie Marianne moet direct door Amerika bewapend worden Niet minder dan 400 personen zaten samengepakt in de eetzaal van één der grote Parjjse hotels, waar generaal Charles de Gaulle een persconferentie hield, hoofd- zakelijk om commentaar te leveren op de uitslag der gehouden departementale erkiezlngen. Zjjn party zal in ieder geval biyven aandringen op nieuwe Parle- nents-verklezlngen. De Gaulle heeft ook ogenblikkelijke levering geëist Amerikaanse wapens om kracht by te zetten aan het Atlantisch Pact en o eiligheid van Frankryk te garanderen. De generaal prees het verdrag als een eerste stap in de richting van de be scherming van West-Europa en hij ver klaarde, dat Frankrijk het eerst bewa pend moest worde» als-basis voor de ver dediging van het vasteland. Hij noemde het Pact ook een stap naar het doel der federatie van Europese staten. Een West- Europese Unie, met inbegrip van Duits land, zou zich tot Rusland kunnen wen den en aldus een poging doen tot de unificatie van het Europese continent Zelfs, wanneer dit zou betekenen, dat Rusland zijn huidige regering zou moe ten veranderen. Het Pact is op zich zei: niet genoeg, want een nieuwe inval ir. Frankrijk moet voorkomen worden. Im mers: een nieuwe bezetting, bombarde menten etc. zou voor dit land morele er physieke ondergang betekenen. Ministers van Gemenebest gaan opnieuw confereren Ook Aziatisch ter tafel Premier Attlee heeft in het Lagerhuis bekend gemaakt, dat de eerste minis ters van het Gemenebest op 21 April te Londen zullen bijeenkomen, ter bespre king van kwesties, die niet volledig be handeld werden, tijdens de i» October ge houden vergadering van de eerste minis ters. De premiers van Australië, Nieuw- Zeeland, Zuid-Afrika, India, Pakistan en Ceylon zullen de conferentie kunnen bij wonen. De premier van Canada zal ver moedelijk niet aanwezig zijn, maar hij zal vertegenwoordigd worden door de min. v. buitenl. zaken, Pearson. Op desbetreffende vraag, namelijk, of het ook in de bedoeling lag de groei van het communisme in Azië te bespreken, ant woordde Attlee, dat hij zulks zeer zeker wenste. DAT het NIWIN kleinkunst ensemble O. v. Aerschot na een verblijf van 10 maanden in Indonesië met de „Sibajak" in ons land is teruggekeerd. DAT in de provincie Utrecht een com missie wordt ingesteld, welke zich met het vraagstuk der werkloosheidsbestrij ding zal bezig houden. DAT de Ned. Handel Mij. t.g.v haar 125-jarig jubileum 300 kostbare bloem stukken ontving en op de receptie ir hoofdgebouw te A'dam 500 prominenten uit het bedrijfsleven verschenen, terwijl jhr F. v. Lennep de gelukwensen var Koningin Juliana overbracht. DAT voor de gisteren geopende inter nat. slagersvaktentoonstelling te Utrecht 1400 inzendingen uit Nederland en 60 uit het buitenland binnengekomen zijn. DAT van 25 Mei1 Juni te Zierikzee de middenstandstentoonstelling „Zimito" wordt gehouden. DAT de bewoners van het Blerickse tuindorp een soort „burgerwacht" hebben gevormd, waarvan de leden beurtelings zullen patrouilleren om de baldadigheid an de jeugd tegen te gaan. DAT de onlangs opgerichte (comm.) Ned. Bond van Ouden van Dagen minis ter Joekes verzocht heeft om een bijslag op de ouderdomsuitkeringen, gelijk aan de ziekenfondspremie. DAT J. Ramaer, voorz. van de Alg. Re kenkamer in Indonesië, benoemd is tot ridder Ned. Leeuw. DAT in de vacature-K. Pot benoemd is tot lid der Prov. St. van Gelderland C. v. Dis te Ermelo. DAT ir C Staf en dr ir S. L. Louwes aor Nederland zullen deelnemen aan vertrouwelijke besprekingen, welke de Benelux-commissie voor landbouw en visserij op 1 en 2 April in Goes houdt., DAT de St. Crt. van gisteren een devie- zenbekendmaking 12/49 en een salarisre geling voor verplegenden in particuliere verplegingsinriohtingen bevat. DAT de KNAC waarschuwt toch vooral geen onverlichte auto's op de weg te la ten staan en adviseert voor noodgevallen steeds een losse lantaarn of fakkel mee te voeren. DAT de bankbiljettencirculatie in de afgelopen week met f 27 millioep- is ge groeid tot f 2983 millioen. DAT B. en W. van Den Bosch de raad voorsteilen in het park bij de zwemgele- genheid „De ijzeren vrouw" een herten kamp te vestigen op een gazon van 6000 m2. DAT het dorp Maasdriel in de Bomme- lerwaard dit jaar zijn 1000-jarig bestaan zal vieren. DAT de Ned. Credietbank over 1948 6 pet. op de aandelen A en 5 pet. op de aandelen B uitkeert. DAT het door de storm van 1 Maart bij Vlissingen weggeslagen strand vanzelf weer aanslibt, dooh op een groot gedeelte wel lVi millioen kg stenen liggen, die voor wegverharding op Walcheren zullen dienen. DAT de Horecabedrijven te Gronin gen de gemeenteraad hebben verzocht, het alcoholverbod tijdens de kermisweek af te schaffen. DAT Y. L. Bol uit Middelburg benoemd tot directeur van de Dordtse musea. DAT van 15-23 Juli te Dordrecht de Dawet- tentoonstelling van handel en in dustrie wordt gehouden. )AT de eerste Franse zaaioesters deze ;ek in Ierseke zijn aangekomen en ook n proef met Portugese oesters zal wor den genomen. DAT de oud-burg. van Dalfsen, mr G. W. Th. baron van Dedem van den Aler- dinck, 82 jaar oud te Velp is overleden. DAT gisteren te Dordrecht vertegen woordigers van de Z.-Holl- en de Ant werpse Bakkersbond bijeenkwamen als een eerste contact om te komen tot samenwerking tussen de landelijke bak kersbonden in Ned. en België. DAT de Duitse pers de uitgebreide Ned. stand op de jaarbeurs te Keulen als een der voornaamste bezienswaardig heden kensohetst- DAT onderhandelingen gevoerd wor den over de eerste omvangrijke kaas levering door Nederland aan West- Duitsland. DAT gezagvoerder A. Gravemaker van de „Sibajak" na 37 jaar de dienst ver laat en hij wordt opgevolgd door kapt. J. C- Schnetler, thans gezagvoerder van de „Garoet". DAT drie jongens van 14-16 jaar branie gingen schoppen op de 35 m hoge ruïne van de St- Laurenskerk te R'dam, doch een lange brandweerladder er aan te pas moest komen om hen er af te halen. DAT door de koeltechniek in de voor jaarsmaanden van 1946 43 millioen kg fruit op de veilingen werd aangevoerd tegen slechts 7 millioen kg in de voor oorlogse jaren. DAT gisteren te Brielle in tegenwoor digheid van vele Kamerleden admiraal Witte de With is herdacht die 350 jaar geleden werd geboren en minister Schokking daarbij het woord heeft ge voerd. DAT op 84-jarige leeftijd te Meerssen overleden de oud-Rijksontvanger te Nijmegen, C. H. Stassen. DAT op 21 April het Ned.-Belgisch verdrag van kracht wordt betreffende de uitoefening van de geneeskunst in de grensgemeenten. DAT thans ook de prijzen van tarwe- gries en alcoholvrije likeur zun vrijgela ten. In dit tijdperk van atoombommen, dar, straalvliegtuigen etc- kon men zeggen, hoe de „aggressor" zou aan len. Het is een kapitale vergissing dus de Gaulle dat Engeland tot middelpunt van de West-Europese ver dediging wordt gemaakt. Frankrijk moet op de hoogte zijn van de steun, die hef krijgt, zodra het wordt aangevallen- De verdediging van West-Europa moet Frankrijk tot middelpunt hebben. Nimmer mocht Duitsland weer op de een of andere wijze „Das Reich" worden. Pétain noemde hij een „oud en weer loos man" en verzocht hem vrij te laten. (Pétain wordt op 24 April 93 jaar en is veroordeeld tot levenslang. De Gaulle zelf werd door Pétain indertijd „in ab sentia" veroordeeld tot de doodstraf). De Gaulle was overigens van mening, dat na de gehouden verkiezingen, de po litieke situatie vrijwel onveranderd is en de „derde macht" in feite niet bestaat, want het zijn slechts de partijen der re gering, die het Franse volk verhinderen, zich rond hem, de Gaulle, te scharen! Kampen schijnt niet te willen breken met de traditie der ..Kamper-uien". Daar heeft de politie nl. een „stun- tje" uitgehaald door aan de ingang van een slop ad 1,25 m breedte bor den te plaatsen, die aan auto's en paard-en-wagens het inryden verbie den. Overigens geheel volgens voor schrift Diplomaat af De Joegoslavische legatieraad Streten Stojakovic van het gezantschap in Den Haag. die sinds Juni 1947 in ons land •ertoeft, heeft om persoonlijke redenen ontslag aan zijn regering aangeboden. De heer Stojakovic zal niet naar zijn land terugkeren. La France, toujours la France... Van 11 tot 23 April zullen enige tien tallen Fransen, voornamelijk meisjes tus sen 13 en 19 jaar en enkele ouderen, door bemiddeling van de Ver. voor Internat. Jeugdverkeer en het Genootschap Ne derland-Frankrijk op basis van uitwis seling ons land bezoeken, zodat Neder landers in onderling overleg tijdens de r naar Frankrijk kunnen gaan. Op gaven aan het centraal bureau, Plantsoen 25. Leiden. Ministers hebben bet druk De Ministerraad is vandaag in een extra zitting bijeengekomen ter behan deling van enige gewone agendapunten. Geen antwoord De parlementaire enquête-commissie heeft in haar rapport ook'n paragraaf ge wijd aan de houding van officieren en troepen in de Meidagen van 1940. Een oordeel over die houding heeft de com missie niet gegeven. Ze heeft voor een aantal gevechtsterreinen verzachtende omstandigheden gepleit, hier en daar voorzichtig op een fout gewezen, maar daarbij is het gebleven. We betreuren dat. Want tot diep in de bezetting heeft men de verhalen kunnen horen, dat de officieren gefaald hadden en dat de soldaten goed waren geweest. We zouden willen weten, wat daar nu van waar is. Zoals velen het antwoord zouden willen hebben op de vraag, óf de capitulatie nu te wijten was aan het feit, dat de troepen grotendeels gecomman deerd werden door reserve-officieren. Vlak na de capitulatie toch kon men deze suggestie op het H.K.V. horen. Ons volk en zeker het leger van 1940 zou via de enquête-commissie op deze vragen een antwoord gehad willen hebben. De commissie heeft dat antwoord niet gegeven, ook niet kunnen geven. Want om een oordeel uit te spreken over de houding van de troepen en de officie- men zich niet hebben kunnen bepalen tot het ondervragen van alleen opper-officieren. Dan zouden ook de troepen-officieren en de manschappen ge hoord moeten zijn- spijtig, dat op deze vragen nu geen antwoord komt. Want hoe zal men nu te weten komen? Een behandeling bepaalde zaken voor het Hoog Mili- Gerechtshof brengt geen oplossing, en geval als van de commandant van het tweede legercorps blijven tal van ragen open. De telefooncentrale was af gebroken, maar hoe kon dan op 13 Mei 's middags om een uur of vier nog wel telefonisch verbinding gekregen worden met de commandopost, zowel als met het stafkwartier? Hoe kon het dan, dat men de telefonist het antwoord kreeg, dat alle officieren weg waren, maar dat hij erder niets wist? Zij. die destijds tot II L.K. behoorden, begrijpen evenmin waar- generaal Harberts op 14 Mei van zijn commando ontheven werd en door een ander vervangen, als hij van de C.V. ver lof had, van de gegeven bevelen af te wijken? De vragen zullen nu blijven. En de vragen zijn nog steeds vele. Wanneer men ■serve-officieren de schuld wil geven, ga zijn gang. maar men verklare dan is, hoe de leiding in vele opzichten kon falen. Die was toch in handen van de beroepsofficieren. Vandaag aan de dag begrijpt nog nie mand, dat de C.V. met zijn staf er aan te pas moest komen om een armetierig stukje bos, dat het schootsveld van een kazemat volledig blokkeerde, te mogen omhakken. Niemand begrijpt, dat men de stellingen en de toegangswegen daar toe niet afsneed, zoals in 19141918. Niemand begreep toen, dat men zich in een leger, dat zich gereed maakte voor een oorlog, druk moest maken over punt mutsen en het al of niet dragen van beenstukken. Het zou van belang ge weest zijn als de commissie een antwoord had kunnen geven op de vraag of de legerleiding althans sommige legercom mandanten de psyche en de mentaliteit de troep wel begrepen. Dat men stand moest houden tot het uiterste was logisch, maar dat daaraan werd toege voegd „een ieder sneuvele ter plaatse", iets waarvan noch officieren, noch manschappen konden inzien, dat het Vaderland hiermee gebaat was. De oorlog en de in Engeland opgedane ■varing hebben in de legerorganisatie wel iets veranderd. Maar het zou toch zijn nut gehad hebben, wanneer de en quête-commissie eens rustig had nagegaan of de organisatie wel klopte. Of men wel voldoende profijt trok van het feit, dat de ^-officieren op velerlei gebied spe cialisten waren- Het zou voorts nuttig zijn gaan. of het verantwoord was voor allerlei functies en soms niet eens belang» rijke, officieren aan de troep te onttrek ken. zodat sommige regimenten de oorlog ingingen met een tekort aan officieren an 20 tot 25 pet. Men zegge niet, dat dit alles nakaarten want tenslotte is het hele werk van de enquête-commissie nakaarten. Het gaat het vaststellen van de verantwoorde lijkheid en om het voorkomen van fouten i de toekomst Wij zijn er van overtuigd, dat een uit voerig onderzoek aan het licht zou bren gen, dat de troep en de officieren fouten hebben gemaakt, maar dat de grootste fouten gemaakt zyn bij de leiding. Beverwijk niet langer de aardbeienstad Beverwijk, van waar wel eens 1000 vagons aardbeien in één seizoen werden verzonden, heeft als aardbeienstad haar luister verloren. De meeste inmakerijen liggen er al jaren stil- De achteruitgang begonnen met de bouw van de Hoog- ovenfabrieken, die veel cultuurgrond op slokte. Daar kwam bij dat de meest ge schikte soorten aardbeien niet meer in Beverwijk wilden gedijen. Voorts zijn ele kwekers in de dertiger jaren, toen de aardbeienprijzen tot 8 cent per kg daalden, overgegaan op de bloembollen cultuur. Als plukcentra hebben de Bom- melerwaard en Breda Beverwijk dan ook «•ervleugeld- De Beverwijkse veilingen ontlenen haar grootste betekenis thans aan de oeren, die van buiten de gemeente komen. De laatste jaren is ook Den Haag te Beverwijk aan de markt, omdat Baren- drecht en Zwijndrecht, die anders de Residentie voorzagen, ook al lang over hun hoogtepunt heen zijn. WEERBERICHT Plaatselijk ochtendmist Tot morgenavond verwacht de Bilt: Koude nacht met op vele plaatsen och tendmist Morgen overdag droog weer met in de kuststreken enkele overdrij vende wolkenvelden en vrij koel. in het binnenland overwegend zonnig met on geveer dezelfde of iets lagere tempera tuur dan vandaag. Overwegend zwakke :nd. op de meeste plaatsen tussen Noord a Oost. ZON EN MAAN Donderdag 31 Maart: Zon op 6.19. on- ?r 19.11; maan op 6.54, onder 2129. 6 April E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1