IS NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 28 MAART 1941J Bevestiging en intrede van ds P. J. Mackaay Is thans secretaris van de Herv. Raad voor Uitw. Zendinj ijn- Spr. Gisteravond vond in de Pieterskerk de bevestiging en intrede plaats van ds P J. Mackaay te Haarlem. Onlangs is ds Mackaay benoemd tot secretaris van de Ned- Herv. Raad voor Uitwendige Zen ding. Er is voor hem een predikants plaats in algemene dienst gesticht, die aan de Classis Leiden van de Ned Herv. Kerk is verbonden. De secretarissen heb ben tot taak een sterk besef bij het voil1 van de Kerk te kweken, dat het Zen dingswerk in zijn geheel door de Kerk gedragen dient te wordn. Dr K. J Brouwer, Zendingsdirector te Oegstgeest, had tot bevestigingstekst ge kozen Marcus 314: „En Hij stelde er twaalf, opdat zy met Hem zouden zijn'. Spr. begon zijn prediking met te zeggen, dat de Kerk ontwaakt is tot het besef, dat de Zending haar eigen werk is en dat zij dat niet langer aan corporaties kan overlaten (ofschoon deze verenigingen zeer veel respect verdienen voor haar grote werk). De Kerk is ernst gaan ma-1 ken met haar apostolaat. Een van de ge volgen van deze vernieuwing was de op richting van de Herv. Raad voor Uit wendige Zending. De Kerk is het teken van het Nieuwe Rijk, dat komt, aldus dr Brouwer- Zij moet haar verantwoordelijk heid ten opzichte van de wereld ver staan. Ach. de Kerk; hoe dikwijls zijn wij niet geworden tot een Christelijke massa. Verband kan er alleen komen. samen zijn met Christus Is dan wordt concentratie rondom Christus expansie, verkondiging van bet Evangelie aan de wijde wereld. Na zijn bevestiging sprak ds Maèkaay. De Heer roept niet, opdat zij alleen zou den genieten van Zijn gemeenschap. Hij stelt er 12, opdat hij ze zou uitzenden- De Heer wil, dat Zijn Kerk Zendings kerk is. Waar Gods Woord wordt ver kondigd, waar Gods Geest is. daar werkt Hy in mensen het geloof. Ds Mackaay stond voorts stil bij het wezen van de prediking- Preken is het grote gebeuren in deze wereld. Preken is: zeggen tot de mensen, wat er is. Hoe moet een preek A.R. kiesvereniging „Nederland en Oranje" De A.R. kiesvereniging „Nederland en Oranje" komt Woensdagavond, 8 uur, in zaal Steenschuur 6 in ledenvergadering bijeen. Behandeld wordt een voorstel van het bestuur om bij de as. gemeente raadsverkiezingen samen te gaan met de C.H.U., afd. Leiden. De candidaten voor de gemeenteraad zullen gekozen worden. De heer J. Lamers, secretaris van de A R J.O.S., zal een inleiding houden over: „Europees federalisme". C.A.O. voor de tuinbouw, rayon katwijk. goedgekeurd De collectieve arbeidsovereenkomsten voor de Tuinbouw in het rayon Katwijk en op de Zuid-Hollandse eilanden zijn goedgekeurd. Tevens is de wet inzake deelneming in een bedrijfspensioenfonds in werking getreden. A.V. „HOLLAND" De A.V. „Hollaind" had haar mensen bijeengeroepen in „De grote Vink". Ook hier trof men een gezellige sfeer en op geruimde stemimdnig. Nadat de heer C. W. Tieleman een kort welkomstwoord had gesproken, was de daad aan de leden zelf, die met een afwisselend programma op het podium versohenen. Al met al weer een goede avond. PRESTATIE VAN LEIDSE KAPPERS BEDIENDE. Zaterdag vond in Den Haag de finale plaats van het door de bedrijfsunie voor het kappersvak georganiseerde kampioen schap van Nederland voor dames- en herenkappersbedienden. Onze stadgenoot, de heer B. Plu. wist beslag te leggen op de eerste prijs in de afdeling heren- kappen. LAATSTE BIJBELLEZING VAN Ds J. C. VAN APELDOORN Zoals bekend, hoopt ds J. C. van Apel doorn in verband met zijn emeritaat op Zondag 24 April afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gemeente van Leiden. Woens dag a.s. zal hij in het wijkgebouw aan de Stille Rijn zijn laatste Bijbellezing hou den, die ook in het teken zal staan van het komende afscheid. :es op de preken der aposte- de grote werken Gods zich als 't ware opstapelen. Wy moeten de grote werken Gods uitdragen in deze wereld; wij zijn verzoend, wy hebben verlossing door het bloed van Jezus Christus, wij zijn bestemd voor het Ryk. Zo IS het. Onder hen, die deze dienst bijwoonden, merkten wij op: ds D. J Vossers, namens het classicaal bestuur, dr F. J. Fokkema, oud-rector van de Ned Zendingshoge school. dr E. Jansen Schoonhoven, rector, dr W. F. Dankbaar. Zendingsdirector. en vertegenwoordigers van de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente van Haarlem. Het deed ds Mackaay goed, dat ook een deel van de „Jonge Kerk" van Haarlem aanwezig was. P.T.T.-avond in „Den Burcht" De sport- en ontspanningsvereniging van het P.T.T.-bedirijf alhier organiseer de Zaterdagavond in de grote zaal van „Den Burcht" een feestvergadering. De v-oorziitter, de heer Kloots, heette de volle zaal welkom, inzonderheid de heer Habermehl, de nieuwe directeur, en enige afgevaardigden van zusterorganisaties. De avond werd gevuld met de opvoering van het stuk „Het begon in een gracht". Het publiek gaf de spelers en speelsters menig open doekje. De muziek werd verzorgd door een gezelschap oi. heer C. Smit. Huurprijzen in plan-Noord brengen teleurstelling Woningbouwvereniging „Ons Belang" over de 103 woningen. Weer kwam de woningbouwvereniging „Ons Belang" bijeen voor het toewijzen van de 103 woningen. De heer J. Gerrit sen. voorzitter, tnoest tot zijn grote spijt mededelen, dat de afgekomen huurprijzen voor de meeste leden te hoog zijn. Hij waarschuwde allen deze zaak heel gi te overwegen, opdat de gezinnen, die een woning in plan-Noord willen betrek ken, later niet in financiële moeilijkhe den komen te verkeren. De voorzitter noemde huurprijzen van f5.409.20. Deze cijfers lieten niet na, op de aanwezigen indruk te maken. Voor velen betekende het een teleurstelling. Het bestuur zal echter alle mogelijke moeite doen nog enige verandering te doen brengen in de huurprijzen, ofschoon in dit ver band geen hoge verwachtingen mogen worden gekoesterd. Het was bijna mid dernacht, toen de heer Gerritsen, die de leiding goed in handen wist te houden, de vergadering sloot. Schoolreisjes Hoofden van Scholen pleegt tijdig overleg met ons vonr het huren van touringcars voor het a.s. seizoen. I Stationsweg 45 Tel. 22444 (2 HJncn) Drie jubilarissen bij de Lichtfabrieken Monteur, machinist en kraan drijver in het zilver Voor jubilea vragen de stedelijke Licht fabrieken vaak de aandacht, maar h nog niet veel voorgekomen, dat e een morgen drie zilveren jubilarissen ln het zonnetje werden gezet. Dit gebeur de Zaterdagmorgen. En het was dus te verklaren, dat de zonnige cantlne, zes of zeven hoogtjokvol was. Hulpmonteur J. ^J. Vijlbrief, machinist W. Blok en kraandrijver C. J. Klepke hebben niet over gebrek aan respect en waardering te klagen gehad. Gedrieën begonnen zij in de centrale, thans zijn ze, mede dank zij hun werkkracht, op drie verschil lende punten aangeland, ofschoon de noemde functies terdege met elkaar maken hebben. Wethouder D. van der Kwaak had nagegaan, wat het drietal in de loop der jaren alzo heeft gepresteerd. Het viel hem niet moeilyk, deze jubilarissen, die met inzet van hun gehele persoon in het bedrijf werkzaam zijn. te huldigen. Hij wees in 't bijzonder op de opgewektheid, waarmee -ze arbeiden. Drie enveloppen met inhoud werden overhandigd. Vervolgens spraken ir Y. Ykema, direc teur der fabrieken, dr ir P. Fehmers, adj.- dir.. en de heren J. J. C. Snel, vertegen woordiger van het gezamenlijke perso neel, C. van Goor en H. Berg, collega's. De onderlinge samenwerking noemden de laatste twee sprekers „prima". Verscheidene geschenken, w.o. Leidse oorlogscorrespondent voor Bijz. R. v. C. De P.F. bij' Kèt Haagse B.G. was in satie gegaan tegen het vonnis van 5 jaar J. J. A. P. uit Leiden. Deze jonge- was op 19-jarige leeftijd, ondanks gans andere opvattingen van zijn ouders, bij de N.S.B. gegaan. Door deze daad brak hij zijn belofte aan zijn vader, dat hij niet vóór z'n meerderjarigheid een der gelijke stap zou doen. Later werd hij oor logsverslaggever. maakte propaganda de Waffen-SS. doch deserteerde Augustus 1944. hoewel nog met hart ziel N.S.B.-er. omdat hij het zwaarder vond wegen, dat de mogelijkheid nader de, dat hij ingezet zou worden tegen land genoten. Voor de Bijz. Raad van Cassatie be pleitte Zaterdag de raadsman, mr H. F. A. Donders, geen zwaarder straf op te leggen, omdat deze begaafde, idealisti sche jongeman onder verkeerde invloed buiten het gezin heeft gestaan, en eer jeugdige leeftijd, terwijl er reeds „geestelijke reclassering" heeft plaats gevonden. De p.f. bij de Bijz. R. v. C. meende /eneens, dat geen zwaarder straf be hoefde te worden opgelegd. Uitspraak 14 April. Afd. Leiden van de Chr. boeren- en tuinders- bond sprak over bedrijfspensioen „Patroon en arbeider moeten beiden 1.25 betalen" hoopt, dat het college van rijksbe middelaars aan dit advies zijn goed keuring zal hechten. De wet op het bedrijfspensioenfonds zal op 1 Mei as. in werking treden. Tot slot werd medegedeeld, dat bij de boeren en tuinders het plan bestaat om in Juli as. een reis naar België te maken. Men wil een volle dag bij onze Zuiderburen verblijven. Een en ander zal drie dagen in beslag nemen. In een ledenvergadering van de afde ling Leiden van de Chr. boeren- en tuin- dersbond, welke Zaterdagmiddag in „Pre diker" werd gehouden, is uitvoerig ge sproken over het pensioenfonds voor het personeel. Men was van mening, dat het in de gegeven omstandigheden niet aangaat, de werknemers de pensioensbijdrage van f2.50 in haar geheel te laten betalen. Aan de andere kant zijn ook de werk gevers hiertoe niet in staat. Men moet er wel rekening -nee houden, dat situatie in de bedrijven in en rondom Leidèn moeilijker is dan in de glasbe- dr ij vein. Bovendien ziet de toekomst er niet zo rooskleurig uit. Dan zijn er nog paedagogische overwegingen, die recht vaardigen, dat werkgever en werknemer gezamenlijk bijdragen. Na enige discussie werd met alge mene stemmen besloten, het volgen de te adviseren: patroon en arbeider zullen beiden f 1.25 betalen. Men haagse tuchtrechter Door de tuchtrechter voor de pryzen te 's-Gravenhage werd een Leidse ban ketbakker, die zijn spritsjes te duur had verkocht, gestraft me', een boete van f 100, met publicatie van het vonnis. Voorwaardelijk kwam daaT nog bij f50 boete en 1 maand sluiting met een proef tijd van 2 jaren. Vervolgens kwam een groothandelaar in haring ui*. Katwijk aan Zee voor. Deze was er van beschuldigd, dat hij 76 kan tjes koelhuisharing had verkocht voor f5473, hetgeen meer is dan geoorloofd. De boete bedroeg f 1, maar wat er te veel aan de transactie Was verdiend, zijnde f 191, werd de veroordeelde ontnon^n. leidse korfbalbond Zaterdagavond gaf de Leidse Korfbal- bond in de foyer van de Stadsgehoor zaal een contact-bijeenkomst, die geslaagd mag heten. De voorzitter, de heer D. Vijlbrief, betreurde de geringe opkomst. Er werd een goed-gearrangeerd cabaret- programma uitgevoerd, zodat er al spoe dig stemming in de zaal was. teuils, een schilderij en bloemen, vonden •hun mannetje. Natuurlijk deelden ook de huisvrouwen in alle vreugde. Na afloop van het officiële gedeelte was men nog een uurtje gezellig bij elkaar. Electriciteitsbedriif gaat voorzieningen tegemoet Men wil o.m. 2 machines van 30.000 KW. plaatsen Zoals reeds werd gemeld, zijn er bij het Electriciteltsbedrijf Zuid-Holland plannen om te komen tot uitbreiding van het vermogen van de centrale der ste delijke lichtfabrieken alhier. Het ligt namelijk ln de bedoeling, dat Leiden over met al te lange tijd een machine van 30.000 kilowatt me' ketel- installatie krijgt. De mogelijkheid moet zelfs niet uitgesloten worden geacht, dat de lichtfabrieken twee van dergelijke machines zullen ontvangen. Een en ander zal, zo vernemen wij, ingrijpende wijzigingen in de centrale tot gevolg hebben. Zo zullen de oude machine-kamer en het ketelhuis ver dwijnen om plaats te maken voor de nieuwe machines, terwijl men ook grote uitbreiding wil geven aan het kolenpark. zulks in verband met een aanmerkelijke verhoging van de kolenvoorraad. Men hoopt, dat deze voorzieningen het el van het Leidse electrioiteitsbedrijf ;er zullen bevorderen. Chr. onderwijzers spraken over het boek Esther In „Liberty" vergaderde Zaterdagmid dag de afdeling Leiden van de Vereni ging van Chr. Onderwijzers, Na opening door dr H. Schilp werden eerst enkele huishoudelijke zaken afgedaan. Afge vaardigd naar de te Utrecht te houden voorvergadering werden de heren dr H Schilp en H. Moret en naar de rayon- vergadering de heer A. den Dikken en M. S. de Jonge, Verschillende voorstellen voor de voorvergadering werden bespro ken. In verband met het afbreken door de ministerraad van het overleg met de organisaties werd het bestuur gemach- titgd naar bevinden van zaken te han delen. De heer W. Nauta en C. Vriend werden gekozen tot leden van het hoofd bestuur. Na de pauze sprak de heer T. Horst uit Oude-Wetering over: Het boek Esther in het licht van het eerste en laatste Bijbelboek, Spr merkte op, dat boek Esther een vervulling is van Gen. 315a en handelt over de vijandschap tussen God en Satan. Met het oog hier op moeten alle bedenkingen omtrent de betrouwbaarheid van dit boek van de hand worden gewezen. Spr tekende de grote macht van Xerxes en gaf een histo risch overzicht. Hij ging de motieven van Mordechaï na en wees er op, dat uitin gen van dank en godsvrucht worden ge mist. Treffend zien wij hier wel Gods Raadsplan met Zijn volk en de wereld temidden van een opeenhoping van macht, zoals ook thans. De gelovigen zullen juichen voor de troon van het Lam en na de profetie en de vervulling komt de zegepraal. Een leerzame discussie volgde, waarna de heer Van der Horst voorging in dank zegging. C. J. Jansen; Berendina J. dr v. J. W. Blok en J. A. te Voortwis; Roland J. zn J. Timmerman en T. Tautkute; Hester v. H A. de Koning en g. J. Brokx; Eliisaibe'Jh dr v. J. van der Vijver en A. Vinkestijn; Wiilhelmina g. dr v. g Bloot en C. P. Voorzaat. Gedaan onrecht werd hersteld Alphense kerkklokken luiden weer Het was in 1943 dat, zoals ds Stehouwer het zei, met bloedend hart werd onder gaan, dat de kerkklokken uit de toren van de Ned. Herv. kerk Julianastraat den geroofd. Zes jaar later, j.l. Zaterdagmiddag, was er vreugde in de consistorie kamer van het kerkgebouw: Gedaan onrecht werd hersteld. nog mee, dat de electrische aandrijving, die verzorgd wordt door de fa. Rijnsbur ger alhier, nog niet gereed is. De klok ken worden de eerste weken nog met „man"-kracht geluid. Is de electrificatie gereed, dan zal de klok ook geluid wor den bij huwelijksplechtigheden. De hamer zal ook weer aangebracht worden, opdat het uurwerk ook weer het verloop der uren. dagen, maanden en jaren zal aankondigen Rest ons te vermelden, dat een groot deel van de weleerwaarde en eerwaarde heren met de leden van het comité tocht naar hoger sferen heeft gemaakt en ook mocht trekken aan de klokken- touwen. Herv. Gemeente beroept ds J. J. Koning van Gouda -In vacature van ds D. Kuilman De Ned. Herv. Gemeente van Leiden heeft gistermiddag na afloop van de mor gendienst in de Pieterskerk in de vaca ture van ds D. Kuilman een beroep doen uitbrengen op ds J. J. Koning van Gouda. D3 Koning, die de binnenstad van Gouda tot zijn wijk heeft, werd in 1909 geboren. Hij was candidaat in Zeeland in 1937 en werd eveneens in 1937 hulp prediker te Hees. In 1938 aanvaardde hij het pastorale ambt te Hoogvliet, welke plaats hij op 26 Mei 1946 verwisselde voor Gouda, waar thans vijf Herv. pre dikanten staan. Ds Koning is in de kerkelijke gemeen schap van Gouda een geziene figuur. Bijzondere activiteit heeft hij hier voor de jeugd aan de dag gelegd. Zo stichtte hij een groot jeugdhuis aan de Reeu- wijkse plassen, terwijl hij ook het werk onder de ongeorganiseerde massajeugd ter hand nam. Ds Koning zal waarschijn- ïyk volgende week een bezoek aan onze stad brengen. PROMOTIE. De heer J. Stolte, wonende te Leiden en werkzaam op het rijksinkoopbureau te Den Haag, wordt op 1 April a.s. bevor derd tot schrijver eerste klasse. Voorschoten vooraan bij E.H.B.O.-wedstrijden Zaterdag hield de kring Leiden van de ed. Ver EHBO zijn tweede voorwed strijd tot aanwijzing van de twee ploe gen voor de districtswedstrijd van Zuid- Holland. In totaal konden 180 punten worden behaald. De uitslag was: Voor schoten I, 148 p.; Voorschoten II. 147 pt.; Lisse, 122 p.; Leiden, 122 p.; Oegstgeest I, 121 p.; Oegstgeest II, 117 p.; Rijnsburg. 144 punten. In de eerste voorwedstrijd, die op 29 Januari werd gehouden, was Voorschoten II met 129 p. tweede en Voorschoten I met 118 punten vierde. Beide ploegen uit Voorschoten haalden hun achterstand dus volledig in en zyn daarmede aangewezen, om de eer van de kring Leiden hoog te houden op de districtswedstrijden in Dordrecht op 1 Op genoemde plaats waren bijeen: leden van de kerkeraad, waarbij de drie predikanten, n.L ds C. J. Lambour, ds P. A. Lefeber en ds Johs Stehouwer, de kerkvoogden en het comité, dat zich beijverd heeft, om tot dit blijde ogenblik te komen. De heer L. Spreij, president-kerkvoogd, sprak enkele woorden van welkom tot het gezelschap, waarna de voorzitter van het klokken-comité, de heer Th. Sprey, het woord kreeg. Deze memoreerde de aanleiding voor dit uur, n.l. de klokken- roof. Reeds direct na de oorlog reeds het plan, nieuwe klokken aan te bieden, maar deze taak bleek moeiiyker dan verwacht werd. Door steun van zeei velen is het dan eindelijk voor elkaar ge komen en het comité is dankbaar, dat het zijn taak kan beëindigen. Spr. wilde eerst nog enkele taken ver vullen. Aan de heer drs A. J. Scherpbier, lid van de kerkeraad, werd een geschenk onder couvert aangeboden, bestemd voor zyn zoon J. Scherpbier, die de inscrip ties voor de klokken heeft bedacht. Dan werd aan de president-kerkvoogd fraaie oorkonde in lijst aangeboden, met verzoek deze een plaats te geven in de consistoriekamer. Aan allen werd dank gebracht voor de medewerking, wa spr. de klokken voor aangeboden klaarde. De heer L. Sprey merkte op, dat het comité wel verondersteld zal hebben, dat de klokken dankbaar zouden worden aanvaard (gelach!) Spr. herinnerde het eerste stel klokken, destyds aangebo den door het orgel-comité en hoe die ge vorderd werden. Ze werden zeer gemist. Want het waren toch de klokken van Alphen. Ze riepen op om te komen onder de verkondiging van Gods Woord. Spr. besloot met de wens, dat de nieuwe klokken tot in verre toekomst vredes- klokken zullen zyn, in dubbel opzicht n.l. voor onze burgerlijke gemeente, maar ook voor het hart. Ds Johs. Stehouwer sprak enkele woor den als praeses van de kerkeraad, waar aan we o.a. de boven geciteerde zin ont lenen. Na de bevrijding is gebleken, dat bij velen in het hart sluimert de liefde voor de Ned. Herv. Kerk en daarvan worden ook steeds de resultaten open baar Spr. noemde dit een ontroerende ure en besloot met er op te wyzen, dat ook deze klokken noden: „Komt allen tot Mij, die vermoeid en beladen zljt en Ik zal u rust geven." Drs Scherpbier dankte voor de attentie, zyn zoon gewezen; de heer Sprey deelde Ons Grunnegerlaand Zaterdag hield de provinciale vereni ging „Ons Grunnegerlaand" weer een ge zellige avond in de Harmonie. Men was in groten getale opgekomen om in brede „familiekring" het contact met de pro vincie Groningen te handhaven. Na de opening door de voorzitter, de heer H. A. Vriend, werden het woord en de han deling gegeven aan de eigen toneelclub, die op deze avond voor de dag kwam met twee één-acters en een fragment uit toneelstuk, alle drie geschreven en geregisseerd door de heer J. A. W. van Kluyve, de penningmeester van „O. G.". de-stukjes speelden verschillende we krachten mee. Achtereenvolgens werden ten tonele gebracht een 28- Augustus-schets (28 Augustus 1672) Groningens ontzet) „Doar goan onze sin- „Kloaske het verkeren" (fragment uit „Alles komt terecht, zee Diekhoes", een blijspel in drie bedrijven) en .Taande Minoa komt". Men kan wel zeggen, dat zowel de spelers als de heer Van Kluyve groot succes oogstten. In de pauze zong men gezamenlyk verschillende liederen de Groninger bundel. Door ziekte de dirigent van het zangkoor, de heer F. Riks, heeft dit koor niet kunnen zingen. Na afloop van het officiële ge deelte bleef men nog geruime tyd bijeen. RUIM F 1000 VOOR HET LEGER DES HEILS De Zaterdag gehouden speldjescollecte sor het Leger des HeilS heeft het goede bedrag van f 1006.94 opgebracht, dit is ruim f 200 meer dan vorig Jaar. Dr W. G. Nvan der Sleen sprak over Canada Voor emigratie, met name naar Canada, bestaat nog steeds grote belangstelling en vele landgenoten besluiten na rijp be raad de sprong over de oceaan te wagen, was dan ook een goede gedachte K. en O., om dr W. G. N. van der Sleen uit Amsterdam, de bekende- sehrij- o.m. van een boek over Canada, dit land te laten spreken en er een kleurenfilm van te laten draaien. De kleine zaal van de Stadsgehoorzaal was ;oe Zaterdagmiddag geheel uitver kocht. van der Sleen doorkruiste Canada reeds vier maal. Hij mag dus een by uitstek deskundige worden genoemd. Dit Zaterdagmiddag ook duidelijk geble ken. Op zijn laatste tocht (in 1948) maak ten hy een prachtige film en tal van kleurenfoto's. Een en ander vond veel belangstelling. Dat is heerlijk! Gestoofde schelvis! vindt 't Vissertje Voor dit recept van de Voe- i dingsraad hebt U nodig: 1 kilo schelvis (voor 4 pers.), zout. 1 (citroensap), boter of marga rine. peterselie. Was de vis goed en wrijf ze met wat zout in. Leg ze in een vuurvaste schotel, braadslee of stoofpan, waarin wat boter of margarine gesmolten is. Voeg er wat water aan toe en spren kel er desgewenst citroensap over. Stoof de vis 20 min. in een matig-warme oven of 10 min. op een klein vuur gaar. Het vlees is dan zacht en laat makkelijk los. De pan gesloten! Bedruip de vis af en toe met het vocht. Ge bruik dit als saus, eventueel gebonden met aardappelmeel of bloem. Bestrooi de schelvis met gehakte peterselie. Geef er gekookte aardappelen, wor teltjes. spinazie, sla of appel- Ciefde HOUDT STAND Door H. Hollander morgen breekt aan. dat de zieken auto voor de deur staat om Sjaan te bren- naar het R.K. ziekenhuis, twee stra ten verder. Wanneer er niets bijzonders ontdekt wordt de bekwame huisarts. hij moge dan geen specialist zijn, spreekt die mening tegenover Klaas uit dan is het slechts een kwestie van een paar dagen. Die voorspelling wordt bewaarheid; vier dagen later brengt dezelfde auto Sjaan weer thuis; niets gevonden, dat veront rustend stemmen móet. Het hart is goed, de bloeddruk ook. Als enige verklaring kunnen de doktoren geven: overspanning. Waarvan? Ja, dat weet niemand, Sjaan zelf ook niet. Niets is samengestelder en raadselachtiger dan 't menselijk lichaam, naar schriftuurlijk woord, op een vreselijke wonderbaarlijke wijze in de moederschoot is gevormd. In den huize Bakker heerst vreugde. Klaas kan geroerd de handen vouwen en danken. Want al moet Sjaan nog ge ruime tijd volslagen rust hebben, het kan wel een jaar of langer duren, meent de dokter, er is alle hoop op beterschap; de dood Is er niet mee gemoeid geweest. De kinderen komen weer thuis. Alles is by het oude, met dien verstande, dat er een patiënte is, die veel zorg behoeft. En aan gezien het uitgesloten is, dat de winkel juffrouw en het dienstmeisje die zorg kunnen geven, de handen vol, als zij heb ben, moet er speciale hulp voor Sjaan in huis komen. Het is een post op Klaas' budget, die hij er liever niet op had ge zien, maar hy zet die er op, zonder mor ren. Alleen met enige somberheid. Want een ongeluk komt zelden al leen. Enige maanden geleden heeft Klaas in de courant gelezen, dat het grootbe drijf „Albano", dat ln Holland tal van winkels heeft, ook in Maasland vaste voet wil zien te krijgen. Het heeft pan den aangekocht, die met spoed tot win kels zullen worden gemetamorphoseerd. Welja, dat mankeert er nog maar aan! In de stad zijn nog geen winkels van dat soort genoeg. Enfin, veel schade zal hy er niet van hebben, vermoedelijk. Die grootbedrijven laten Westvoort liggen, tenminste zij vestigen er geen winkels Als hij de klanten en de omzet maar houdt, die hy nu heeft, gaat het nog, al is het uitkijken. Hij informeert later eens bij collega's in de stad, die steen en been klagen: de room is er af; het is hard ploeteren, om nog iets te verdienen; die grootbedrijven doen de middenstand de das om. „Zo gaat het niet langer", meent Klaas, ,,We gaan er onder, als we ons niet te weer stellen. We moeten aanpakken. Waarom zouden we ons niet nauwer aan een sluiten en gezamenlyk inkopen? Dat moet toch te doen zyn?" zyn woord vindt weerklank. Het ls toch eigenlijk al te gek, dat men zich met open ogeni zonder verweer, de nek laat omdraaien? Er wordt een vergadering gehouden, waarin Klaas als voorzitter wordt gekozen: een Inkoopcombinatie, die naar al spoedig biykt, goedkoper de wa ren kan verkrijgen dan leder apart, Klaas ziet weer toekomst dagen en hy is vol optimisme, een optimisme, dat dit maal Sjaan temperen moet, zy, die an ders d e optimiste is. „Het is heel goed, wat je doet. Klaas. Jt mag. je moet teweer stellen, maar ver. geet niet, dat die grootbedryven het ka pitaal hebben. Ze kunnen het Je nog lastig genoeg maken. En laten we er toch aan denken, ons betrouwen op de Here te blijven stellen, zonder de middelen te verwaarlozen". Sjaan is aardig opgeknapt. Het groot- s deel van de dag is zij present, al mag ze dan niets doen van betekenis. De hulp, speciaal voor hóèr aangenomen, ls ver trokken. De zaken kan Klaas weer met haar bespreken en hy doet het wat graag omdat hij in haar een verstandige, trouwe hulp heeft, met een goed inzicht. Maar wat baat dat, als besloten is, dat er neergang zal zijn? Dat besluit neemt niet een mens. Dat bepaalt God, Die Zijn kinderen soms beproeft tot hun bestwil. De dag breekt aan, vrij spoedig, dat de naaste en verdere verwanten bijwonen de begrafenis van Peter Tuininga, die op hoge leeftijd het tijdelijke met 't eeuwige verwisseld heeft. Daar zijn de kinderen by elkaar: Gerard met Claslen; Klaas met Sjaan, Grietje met haar man, een modern zakenman uit Maasland, die het ook zwaar heeft te verduren in deze tijd van economische neergang; en Flip, die flink vordert met zijn studiën te Am sterdam. Het ls een koude begrafenis. Er is geen predikant, want die wordt niet begeerd door de meesten. Wat zou het ook? Peter Tuiniga heeft zijn gehele le ven zonder predikant geleefd. Voor zijn vele kennissen blijft het nog steeds een wonder, dat hij Flip voor dominee stu deren laat. Hij zal het zyn vrouw hebben beloofd, concluderen ze, anders ls het een volslagen raadseL Wanneer de boedelscheiding moet wor den geregeld, biykt er iets verschrikke lijks. Gerard vloekt er by, want hy ziet zich heel wat ontgaan. En Grietje heeft de grootste moeite met haar man, die Tuininga wel vervloeken kan, nu ook hem ontgaat, waarop hy gehoopt heeft. Alleen Sjaan en Klaas, hoewel teleurge steld, blijven kalm. terwyl Flip met stom heid geslagen ls, omdat hy in ene ziet, hoever een mens komen kan. Het is haast ongelooflijk, maar het ls de volle waar heid: hun solide vader heeft in de ja ren nadat hij „Zandhoeve" verlaten heeft, zwaar gespeculeerd, zó zwaar, dat er fei- teiyk niets meer is, dan de boerderij en de villa, die hij bewoont. Tot overmaat van ramp blijkt dan nog, dat op de villa een zilveren dak ligt en niet zo zuinig ook. In dagen van geldgebrek heeft Tui ninga er hypotheek op genomen. Sjaan begrijpt nu pas, waarom vader de laat ste jaren al zijn levenslust verloren had! (Wordt vervolgd). „Hollands Glorie" is uitstekend geslaagd 28.000 Bezoekers passeerden de controle „Hollands Glorie", de tentoonstelling ior industrie en handel te Lisse, werd Zaterdagavond om 11 uur gesloten. Ook het bezoek op de laatste avond was ge weldig. Namelijk 5000 personen pas seerden de controle, zodat een totaal van .000 werd bereikt De 25.000ste bezoeker, de heer Van Dillen uit de Narcissen- straat te Lisse, had verschillende verras singen in ontvangst te nemen. „Hollands Glorie" heeft Inderdaad alle verwachtin gen overtroffen. Het zou wel eens aardig zijn, te onderzoeken, hoe deze tentoon stelling zoveel bezoekers heeft kunnen trekken, met name uit de omliggende plaatsen tot Leiden en Haarlem toe. De buitengewoon geslaagde Inrichting, onder de deskundige leiding van de heer Ed. van Melle, en het energieke optreden van het organiserend comité zijn van zelfsprekend de hoofdfactoren. Hun on verpoosd arbeiden heeft geresulteerd in SERIE JUBILEA BIJ BRANDSTOFFEN- HANDEL CARON. Op 1 April hoopt de heer J. van Leeu wen 25 jaar directeur te zijn van de brandstoffenhandel Caron. Maar dat is lang met het enige jubileum. Ook de heren A. v d Went, terreinchef, J. Laven, chauffeur, W. v d Plas, chauffeur, A Springer en W Stikkelorum, beiden knechts, vieren die dag hun zilveren ju bileum. PROF. EMILIO GARCIA GOMEZ ZAL DB LEIDSE UNIVERSITEIT BEZOEKEN Prof. Emilio Garcia Gomez, hoogleraar in de Islamietische wetenschappen aan de fa culteit voor philosophic en letteren van de universiteit te Madrid, zal binnenkort een bezoek brengen aan de universiteit te Lelden als gast van de Koninklijke Nederlandse Academie voor Wetenschappen. een expositie, die vooral sfeer met zich bracht. Naar wij menen, was het voor al die sfeer die zo taloos velen heeft aan getrokken en anderen doen opwekken, de tentoonstelling ook te bezoeken. Voor andere plaatsen zijn er van Lisse dus goede lessen uitgegaan. Onder de rook van de Sleutelstad Leiderdorp Gezin en vryc-tydsbesteding De heer O. Rees uit Den Haag, i taris van de Hervormde raad voor kerk gezin, heeft de gezinscursus besloten t een lezing over gezin en vrije-tyds- besteding. Hij sprak over vrye-tydsbeste- ding in het algemeen, waartussen de Zondag als een lichtend iets in staat. Christenen hebben eigenlijk geen vrye tyd. Alles is Gods tijd. Wanneer we ons bepalen tot de tyd, die buiten de mate riële zorgen voor ons gezin ligt, dan kunnen we dat niet doen zonder de ge dachten te laten gaan over de taak der Christenen in de cultuur. Wy zyn cul tuurdragers. Ons doen en ons laten in de vrye tijd zijn uitingen van de cultuur. De Kerk heeft een apostolaatsopdracht, moet ook een bydrage leveren de cultuur. Een geestelijk volgroeid n heeft met zijn vrije tijd geen onoverko melijke moeilijkheden. onze tegenwoordige wereld zyn er vele mensen, die de vrye tijd doodslaan. Een der oorzaken is de vraag in menig leven, of we Christus in ons leven kun- aanvaarden. Zy. die het Christendom verwerpen, hebben het met de vrye tyd •aak erg moeilyk. Voorts speelt de ar beidsvreugde een grote rol en zyn er ien. die als het ware aan het leven zelf gestorven zijn. die zich laten mee slepen door hun lusten. Een andere factor is, dat het gezinsleven weinig levensver vulling geeft, doordat de verhouding an-vrouw verkeerd is. En toch hebben we allen vrije tijd no dig. Het gaat bij dit alles om het zoeken het evenwicht. Men kan zyn vrye tijd goed besteden door het geven van vrijwillige arbeid. De kerk heeft b.v. dringend mensen nodig voor haar werk. Verder is er het verenigingsleven op allerlei gebied. Daarmede geeft men zich zelf iets waardevols, waardoor men ver rijkt wordt. Ook hier geldt echter de van maathouden: niet alles op de schouders van één persoon. Het gezin mag er niet onder lyden. Er heeft in de loop der jaren een ver schuiving plaats gevonden van het ge zin naar de school, de arbeid en de vrije tijd. Het gezin raakt uit elkaar Waar jm gaat. aldus spr., is dit, dat we trachten als ouders een Hervormde le vensstijl op te bouwen. Voorschriften zyn daarvoor niet te geven. De Gerefor meerden hebben vaak een gezinsstijl beheerst door normen en voorschriften, e voor spreker geen inhoud hebben. Ds Honnef sprak een slotwoord en dankte allen, die aan het welslagen van deze cursus hebben medegewerkt. Afzonderiyke lijsten Naar we vernemen zullen de A.R. en de C.H. ditmaal voor de gemeenteraads verkiezingen met afzonderlijke lijsten uitkomen. A.R. kiesvereniging Tot voorzitter der A. R. kiesvereniging werd herkozen de heer J. Peerenboom, tot bestuurslid de heer G. Mechelse. In verband met he: bezoek van de Commissaris der Koningin is de gemeen tesecretaris a.s. Woensdag de gehele dag gesloten. Oude Wetering Zilveren landbouwer. Dezer dagen was er in de woning Van de heer A. Vermeulen aan de Lisserweg feest; Arie zo is hy vooral bekend vierde zijn 25- Jarig jubileum als landbouw er de heer N A. Knibbe, ook de Lisser weg. Was Arie de lagere school soms de schrik vam het onderwijzend personeel, zijn patroon vertelde echter, dat nij een plichtsge trouwe, handige ijverige ar beider is. Id ?n gezellige bijeenkomst, A, VERMEULEN waarbij familie, relaties en vrienden aan wezig waren, reikte de heer Knibbe de -Lveren jubilaris het diploma van de Chr, boeren- en tuóndensbond uit. wijziging verordening bezoldiging ge- meentepersoneel; toewijzing van grond aan C. de Vries Pzn. en de Ver. voor Chr. onderwijs voor overdracht van eigendom men; verhuur van 10 gemeentewoningen en 5 bedrijfsschuren: vaststelling tarief ophaaldienst vuilnis; verzoeken om ver goeding bedoeld bij art. 13 der L.O.-wet 1920; reclame schoolgeld. Ds P. Hainjé heeft het beroep, dat door de Geref. Kerk van Tiel op hem werd uitgebracht, aangenomen. Velen zullen het heengaan van deze predikant, die o.m. zo geyverd heeft voor de totstandkoming van het nieuwe kerkgebouw, betreuren, j Dat liep goed af! Een z.g.n. platte wagen, bespannen met twee paarden, stond Zaterdagmiddag aan de Middenweg. Op een ogenblik rukte de 8-jarige J. v L. aan de leidsels, terwijl de voerman zioh niet by de wagen be vond. Direct daarop draaiden de paar den met de wagen zich geheel om en kozen de weg naar huis. In volle galop ging het de hoek bij de Kruisweg om; b daarna de hoek by de Lotsystraat. De h jongen werd van de wagen geslingerd en 6 bekwam als door een wonder slechts wei- o ig letsel. De paarden liepen in een smal e straatje vast en behalve wat materiële n sohade liep dit alles, wat zich ernstig ;t aanzien, tooh nog bijzonder goed af. h Waar blijft de uitbetaling? Enige tijd geleden vermeldden we in ?n raadsverslag, dat er van het departe- ment van marine bericht was binnenge- komen, dat de schade, die in Augustus veroorzaakt was door het neerstortende vliegtuig, geheel voor rekening van dit 6' departement kon worden hersteld. We noemden toen ook het bedrag van D' f 10.000. De ambachtslieden kregen dan n' ook begin September opdracht, de nodige reperatiewerkzaamheden te verrichten, dit alles zeer ten gerieve van de bewoners der getroffen huizen. Bij nadere infor- matie bleek ons nu, dat de schade wel lu hersteld is, maar dat de uitbetaling nog h« steeds op zich wachten laat. Moet men ge wachten, totdat deze zaak eerst de ver- V. schillende afdelingen gepasseerd is en sic duurt'dat dan in dit geval langer dan ex half jaar? De ambachtslui zouden bij- Ja: geneigd zyn te weigeren om werk- Ne zaamheden uit te voeren, zodra de ge- Be meente zich voor de uitbetaling garant tig stelt, want dan betekent dit voor hen da altijd: waohten op je centen! Wie betaalt wc de rente van dit stuk bedrijfskapitaal, scl de ambachtslui in deze tijd zo we belangrijk is? Ba bei Voorschoten Jeugdclub postzegelverzamelaars Reeds enkele jaren is in deze gemeente m zeer actieve afdeling van de Ned. i er. van postzegelverzamelaars en het ge- tuigt van een ruime blik, dat deze af- gej deling voorlichtend gaat optreden voor de jeugd. Men is overgegaan tot de oprich- jeugdafdeling, een jeugd- <je club. De bedoeling hiervan is, de jeugd ren te leren hoe er verzameld dient te wor- OVi den. Door deze grondlegging ontstaan er goede philatelisten. Iedere laatste Zater- foy de maand wordt er vergaderd en half drie tot half vier voor de jeugd tot 12 jaar en van half vier tot -Ho half vijf voor de jeugd van 12 jaar tot ad; 17 jaar Als plaats van samenkomst is ali gevonden het lokaal van de voorm openb. an' school (tekenschool), Schoolstraat 48. Tij- avi dens deze vergaderingen wordt er onder alc toezicht geruild, worden postzegels ver- abï loot enz Wij wekken alle meisjes ea abi jongens verzamelaars op, de laatste Za- A terdag van iedere maand, eens een kijkje dit schoollokaal- Na- ALF dere inlichtingen geven ook de heren: AA[ d. Stoel. Leidseweg 142, S. Grooss, AJa Beatrixstraat 3 en P Boon. Willem de Zwijgerlaan 3 Blu Dierenbescherming ®LO In hotel „Hei Wapen van Voorschoten" hield de afdeling van de Ned ver. tot CEL bescherming van dieren haar jaarlijkse uur ledenvergadering. De heer J. A de erii> Priester, voorzitter, deelde in zijn ope- ERir ningswoord mede, dat burgemeester C- ESSC d Hoeven verhinderd was de ver- fris gadering bij te wonen. Uit het verslag van °AD de secretaris bleek, dat door de afdeling J**AA belangrijk werk was verricht op het ge- «AS' bied van daadwerkelijke dierenbescher- «*-*• ming en op propagandistisch terrein. Dit l aj laatste bleek ook uit hel feit, dat zich ,KAT, Rijnsburg D. A. W.-Nieuws De Rijnsburgse korfbalclub kan resultaten van Zaterdag weer best tevre den zijn. Zowel het eerste als het tweede twaalftal wist te winnen. D. A. W. I thuis tegen Fiks II uit Oegstgeest D.A.W. II uit tegen Pernix VI geregeld nieuwe leden aanmelden. De EoT plannen voor een propaganda-week zijn ,KED; in vergevorderd stadium. Uit het ver- Eem; van de penningmeesteresse bleek, MIR2 er een batig saldo in kas is De af- Mur tredende bestuursleden, mevr- Beets-Sta- Moli Pater Chrysantus. werden bij Man> acclamatie herkozen. Ook in deze verga- jWEEI dering kwam de oprichting van een asyl JJARl ter sprake. Er werd besloten contact te j™? met 2—0. D. A. W. Ill en IV kwamen zoeken met de afdelingen uit de omgeving beide voor het eerst in het veld en fraai|om zodoende te komen tot oprichting korfbal zag men dan ook niet. Het derde] ij 1 gg met 10. Kringvergadering Chr- Geref. meisjes. Deze byeenkomst werd gehouden in de aal van de Chr Geref. Kerk. De presi dente, mej G. Scholte, opende en liet zingen Psalm 7312 en 13. Na het lezen der notulen leidde mej. L. Overduin Mar kus 10: 1—31 in. De bespreking, die hierop plaats vond, was vruchtbaar. Een geestig stukje proza, voorgedragen door mej. Duipient, kreeg waardering. Een bestuursverkiezing leverde geen mutaties j. Ds Brandsma sloot de vergadering, die goed was bezocht. Valkenburg Gemeenteraadsvergadering. De gemeenteraad komt hedenavond 8 ar bijeen. Enige onderwerpen zyn: be- Deming van een lid commissie wering schoolverzuim; wyzigingen begroting; an een streek-asyl voor dieren k)LV Gevonden voorwerpen. Pr y Gevonden zijn: kinderwantjes, doublé ®TAE dames-polshorloge, wanten, damestas, °TAD hoofddoek, das. kindermuts, kindertasje. *£AD Groslijst P. v. d. a. STAD De groslyst voor de PvdA voor de a.s. STAD gemeenteraadsverkiezingen luidt: O. R. »TUY I. Viveen, C. v. d. Werf, mevr. H. A. S. Romijn—Oostveen, W Kreeft, D. Oos- fAMA tergo, G. Mol, J. v. d. Molen, C. de Ru, ilam 1 jlotl Hoogwerff Kroon, J. Siloos, Wiessenfeld en A. H. v. Deth. De leden de PvdA moeten zich door middel ('hel een stemming nog uitspreken over |iba Zoeterwoude Benoeming Mej. A. H. Hendriksen alhier noemd tot tijdelijk onderwijzeres c Herv. school te Katwijk aan den ros ai Trom Iolei Vate villi

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2