Jlieuwe gei&sctfeiL'muuiil „Grenscorrecties, die geen steen des aanstoots kunnen worden'' Wist U MAANDAG 28 MAART 1949 BUREAUX; Hogewoerd 103 Dir eD redactie Tel 20408 Abonne menten Tel 22710 Advertentieafd Tel- 23375. Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal; ƒ135 per maand; ƒ0 32 per week ADVERTENTIËNƒ018 per millimeter (By contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No 7775 HOOFDREDACTEUR: Dr E DIEMER. CHEF-RED.: H W J ENSERINK DIRECTIE: F DIEMER CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatoasticfi Is gbebfeoen inga bert In tcQtjeaspoci" Na 50 uur debat Italië bij het Pact Zie pag. 3 Er komen 32 wijzigingen met een oppervlakte van 135 km2 en 13.500 bewoners In de hoofdsteden der Westelijke landen zyn Zaterdag de officiële mededelingen gedaan over de op handen zjjnde grenscorrecties. Volgens deze mededelingen zul len er 32 geringe correcties ten uitvoer worden gelegd op een nader vast te stellen tijdstip, en wel langs de grens tussen Duitsland enerzijds, en Nederland, België, Luxemburg, het Saargebled en Frankrijk anderzijds. Zy beslaan een totale opper vlakte van omstreeks 135 KM2 en betreffen een bevolking van 13.500 bew Slechts die voorstellen zijn aan onderzoek onderworpen geweest, v van vaststaat, dat zij geen schade enige omvang zullen toebrengen Duitse economie en welke slechts ondergeschikt belang zijn en als gew beschouwd kunnen worden met het op het wegnemen van plaatselijke mis standen en het verbeteren van de ver bindingsmogelijkheden. Het vraagstuk der grenzen van Duits land zal nader worden opgevat en in zijr. geheel definitief worden geregeld bij het vredesverdrag. Dan zullen ook deze kleine grenscorrecties bekrachtigd ten worden of eventueel gewijzigd. Voorlopig zijn ook de huidige grenzen van het Saargebied, zij het met een paar kleine wijzigingen, door de zes regerin gen (Ver. St., Frankrijk, Engeland Beneluxlanden) goedgekeurd. De kleine grenscorrecties zijn slechts bij benadering vastgesteld. De nauwkeu rige grenzen zullen worden vastgesteld door afbakeningscommissies. Deze com missies zullen haar beslissing geven na indien dit wenselijk voorkomt plaatselijke autoriteiten te hebben ge hoord. alsmede personen uit de betrok ken streken, die inlichtingen kunnen verstrekken of verklaringen g°ven, zij nodig hebben voor de vervulling haar taak. Vrije keuze voor bewoners Alle maatregelen zullen worden geno men teneinde de belangen van de bewo ners te waarborgen. Niemand zal ge dwongen worden de nationaliteit nemen van het land, waarbij het door hem bewoonde gebied wordt gevoegd. Degenen, die deze nationaliteit niet sen aan te nemen, zullen met betrekking tot hun persoon en hun goederen be schermd worden door de wetten betrokken land. Jegens hen zal geen enkele discriminatoire maatregel worden toegepast. Het zal hun vrijstaan zich Duitsland te vestigen, in welk geval zij bevoegd zullen zijn de hun toebehorende roerende goederen mede te nemei wijl zij hun onroerende goederen verkiezing in eigendom kunnen behou den of verkopen met de bevoegdheid de tegoeden naar Duitsland over te maken In overeenstemming met de speciale voorschriften, die zullen worden uitge vaardigd. Zij zullen aan de andere kant, indien zij dit wensen, in het betrokken gebied kunnen blijven Van bevoegde zijde te Den Haag werd nog medegedeeld, dat nadere gegevens omtrent omvang en ligging van de thans aan Nederland toegestane grenscorrecties en het ogenblik, waarop zij zullen den uitgevoerd, te ziiner tijd verstrekt zullen worden. Voorshands kan slechts gezegd worden, dat deze zuiver techni sche correcties uitsluitend een aantal moeilijkheden van waterstaatkundige, verkeers- en douane-technisohe aard zul len opheffen; als zodanig dienen zij niet Fokker ontwerpt vlieg tuigen voor de K.L.M. Eind vorig jaar kwam bij de Ver. Ned. Vliegtuigfabrieken „Fokker" i.o. een voorontwerp voor een verkeersvliegtuig gereed, gemaakt overeenkomstig de ideeën van de K.L.M. Bovendien vol tooide Fokker een opdracht voor het (in overleg met de potentiële afnemers) in grote trekken uitwerken van een aantal ontwerpen voor een tweemotorig vracht vliegtuig, terwijl tevens een opdracht voor het uitwerken van aantal ontwerp studies voor viermotorige vrachtvliegtui gen gereed kwam. Dit blijkt uit een ver slag van de werkzaamheden van het Ned. Instituut voor Vliegtuigontwikkeling over 1948. Over 1947 en 1948 werden aan Fokker ontwikkelings- en onderzoekingsopdrach ten verstrekt ten bedrage van f 1.495.620 en aan het Nat. Luchtvaartlaboratorium voor f445.137. Het Amerikaanse ministerie Buitenl. Zaken stelt er belang in te nemen onder welke omstandigheden kardinaal Mindszenty gevangen wordt ge houden, aldus deelde radio-Vaticaan mee. Groot aantal getuigen bij moordzaak-Keesje Vermeulen Drie en twintig getuigen zijn tegen Dinsdag voor de R'damse rechtbank ge dagvaard i.v.m. de zaak tegen de 25-j. instrumentmaker, die ervan verdacht wordt de 9-j. Keesje Vermeulen te heb ben vermoord en daarna in de Delfs- havense Schie te hebben geworpen. De zaak wordt grotendeels met gesloten deu ren behandeld. Afgifte van deviezen voor zaken reizen De Ned. Bank heeft voor de landen Denemarken, Engeland, Finland, Frank rijk, Hongarije, Ierland, Italië, Noorwe gen. Oostenrijk, Polen, Portugal, Spanje, Tsjechoslowakije, Joegoslavië en Zwe den, de deviezenbanken toegestaan aan in het handelsregister ingeschreven za ken, die zich voor 15 Apnl a.s. tot deze banken hebben gewend, van 1 Mei '49 tot 30 Apriil '50 deviezen voor zaken reizen ai te geven tot de bedragen, die de desbetreffende zaken in 1948 voor dit doel hebben opgenomen. EEN CHR. OMROEP OOK IN WEST- DUITSLAND He. ligt in de bedoeling, in Bamberg (West-Duiteland) een zender op te rich tendie beheerd zal worden door Pro testanten en R-KatholiekenEen Prot. dielegatie, bestaande uit ds Mochalsky. Oberkirohenirat Knolle en de heer Koll- «ner, diie tihans reeds aan radio-uitzen dingen meewerken, zal Dinsdag in Hil versum de organisaitie van de N.C.R.V. Venen bestuderen. slechts Nederlandse, doch ook zij het in bescheiden mate Europese belangen. Teneinde elke twijfel aan het zuiver technisch karakter der grenscorrecties buiten te sluiten en te verhinderen, dat zij als steen des aanstoots misbruikt kun nen worden, hebben de zes regeringen beginselen vastgelegd, welke de rechts positie der betrokken Duitse bevolking in alle opzichten waarborgen. Duitsers zeer verbolgen Ondanks deze toeBidhftdng is i-n Duits land een storm van verontwaardiging de grenscorrecties opgestoken. Het kabinet van de staat Noord-Rijnland Westfalen noemde het besluit een schen ding van het Atlantische Handvest en de internationale wetten. Milldoenen, on der wie vele Duitsers, zo vervolg*, deze verklaring, hebben hun leven opgeofferd in de strijd tegen het Hitler-regime, dat de internationale wetten schond. Thans schenden de overwinnende mogendheden zelf deze wet/ten. Dit is geen correctie van de grens, zei Fritz Heine, de soc.-dem. partijleider, maar annexatie. PractisCh alle leiders der politieke partijen lieten zioh in deze zin uit. Ook de regering van Neder-Saksen. die zelf geen last van de correcties heeft, gaf een soortgelijke verklaring uit en dr Friedensburg, de plv. burgemeester Die Rauber Het Duitse volk is aan het genie Schiller, de schepper van „Die Rauber", veel verschuldigd, maar kon het zich tot slaafse volgeling ken van de„Nazi-rovers", wier machts- overweldiging in de historie no lijks een voorbeeld vindt. Tegenover de gepleegde roverijen in West-Europa staan de geringe grenscorrecties, die aan Nederland, België, Luxemburg er. Frankrijk worden gegund, in geen en kele verhouding. Deze schade trou wens is nooit te vergoeden. Het alarm van Duitsland is misplaatst en de van Moskou, die spreekt van „roof, gepleegd aan Duits grondgebied", is het bekende geluid van de communis tische „rood-borstjes" lokkende voge laar. Wat zou er met Nederlands grondgebied geschied zijn als Hitier gewonnen had? Geen grenscorrecties, neen, onze grenzen waren eenvoudig „ausradiert". Moskou bepale ei perke zijn verontwaardiging ove begrip „roof" bij de Duitse activa in Oostenrijk. Wiest-Berlijn, w leurgesteld. Peter Alt/meier, president de Paltz, verklaarde dat Duitsland wel aecoord gaat met de Franse correcties, niet met de Ned., Belgische en Luxemburgse eisen. In de Duitse bladen verschenen gis teren talrijke felle artikelen, minis'er Arnold sprak op pro testbetoging en uiteraard schimpen de communisten Oost-Duitsland nog meer op de Westerse geallieerden. In vele bevoegde kringen, aldus A.F., wordt, de wijziging van de gTens een diplomatieke blunder benoemd, hoewel niet twijfelt aan de rechtsgeldigheid de eisen. Men meent, dat de grens correcties drie jaar te laat komen en vreest een meer intensieve communisti sche propaganda, die het nationalistische stokpaardje zal gaan berijden. Dit acht een te grote prijs t Voortaan wordt iedere „Westmark" door de Russen in beslag genomen Omvangrijke protestdemonstratie „Unter den Linden" Volgens het Oost-Duitse Persbureau, A.D.N. is een nieuwe Russische verordening uitgevaardigd, ter verscherping van de contróle op het „invoeren van onwettig en speculatief geld der westelijke sectoren in de Russische." Iedere westelijke mark dient in de oostelijke sector ln beslag te worden genomen. Deze verordening volgt op het bevel, dat door maarschalk Sokolofski indertijd gegeven werd en waarbij de omloop van de Duitse mark in de Russische sector verboden is. In Oost-Berlijn had protestbetoging plaats tegen de in voering van de westelijke mark als enig betaalmiddel in West-Berlijn. Arbeiders marcheerden in het gelid naar „Unter den Linden" en droegen rode vlaggen en ba- Naar schatting namen er 100 000 betogers aan deel. Ook in de Berlijnse gas- en electrici- teitswerken heeft zich de scheuring tussen „Oost en West" voltrokken. De gemeente raad van West-Berlijn besloot zijn hoofd kwartier uit de Russische sector naar het Westelijk stadsdeel over te brengen, nadat het bestuur van Oost-Berlijn vier direc teuren had ontslagen. Westelijke autori teiten zijn van mening, dat de gas- en watervoorziening van het geblokkeerde West-Berlijn niet van deze ontwikkeling de toestand te lijden zal hebben. De grootste Berlijnse inrichtingen voor gas- watervoorziening liggen in de. Weste lijke sectoren. A.F.P. meldt nog. dat strenge beperkingen in het electriciteits- verbruik zijn voorgeschreven voor d< Sowjetzone. Lehmann, de plv chef van de Oost- Berlijnse politie, heeft op een bijeen komst van 7000 politiemannen ver klaard, dat hij, in geval van een oorlog, verwachtte, dat zij aan de zijde van het Sowjet-leger zouden meestrijden. In de Sowjet-zone werd een aantal po litiemannen gearresteerd, verdacht van „economische" misdaden en corruptie, toen z\j gestationneerd waren aai Brits-Russische grens. Politiemannen brengen aubade op Soestdijk Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt zullen op 22 April politie-man- nenkoren en -muziekcorpsen uit het hele land op het koninklijk .paleis te Soestdijk een aubade brengen. PRINS BERNHARD BIJ ENGELSE PAARDENRACE Zaterdag is Prins Bemhard met zijn privé-Dakota naar Engeland gevlogen om in Liverpool de klassieke Engelse paar denrace, de Grand National, bij te wo nen. Z.K.H. was, tezamen met de Franse generaal De Labtre de Tassögny, de gast i het Loosdrechtse gruwelen opnieuw voor het B.G. Handelden Pieters en v. d. Loo geheel eigenmachtig? Voor de tweede maal heeft het Amster damse B.G. een gehele Zaterdag besteed het horen van een groot aantal ge tuigen in de zaak van drie leden van het SS-Jagdkomtnando Nord-West. Andre as J. Pieters uit Groningen, Willem R C. M. v. d. Loo uit Driebergen en Alfred M. Ullmann uit Hindenburg (Did.). De vierde, Cramer, is zoals bekend voort vluchtig. In de middagzitting vertelde Haupt- sturmführer Proebsting, verbonden een speciale afdeling van de staf va__ Befehlshaber der Sipo und SD. Schoen- garth, en belast met de controle op de NSB en andere samenwerkende groepen, ander over het Jagdkommando. In 1945 adviseerde Proebsting. de groep t£ liquideren en de bruikbare krachten el ders in te schakelen. Schoengarth droeg Pieters op, zich zuiver tot militaire ken te bepalen (frontverkenning) en politie-zaken te laten liggen. Dit op schrift gestelde bevel betekende het einde van het Kommando. Het onmenselijke optreden was echter ook bij andere Duitse instanties bekend geworden, zodat op een gegeven ogen blik drie instanties bij het Kommando invallen lieten doen, Proebsting meende, dat v. d. Loo sterk onder druk van Pie ters stond en uit angst voor liquidatie zich niet van het Kommando .durfde los te maken. Pieters toonde een c'opie van een amb telijk bevel tot zijn politie-taak doch Proebsting trok de authenticiteit er van sterk in twijfel. Ook Willy Lages kwam nog vertellen, dat hij Pieters had laten arresteren om zijn wreedheden. Op 23 April zal het Hof het onderzoek voortzetten. Bouwt Duitsland weer een leger op? Het blad van het Sowjet-leger „Rode Ster", uitte de beschuldiging, dat Duits land met de hulp van de Brits-Ame rikaanse bezettingsautoriteiten zijn mili taire macht, precies zoals na het Verdrag van Versailles, weer opbouwt. Ook thans worden de beruchte bonden van oudge-j dienden, jachtclubs, sportclubs e.d. wee opgericht, aldus het blad. Nog meer Duitsers uit Rusland terug Opnieuw zijn 1500 voormalige Duitse krijgsgevangenen uit Rusland in West- Duitsland teruggekeerd. Het Russische voorlichtingsbureau te Berlijn kondigde de repatriëring van nog 50.000 man Arrestaties en redevoeringen op „Wereldvredesconfe rentie9 9 Van de „Wereldvredesconferentie", die Zaterdag officieel in de balzaal Waldorf-Astoria-hotel te New York be gon, zijn enkele interessante bijzonder heden te melden. Om te beginnen werden drie Canadese afgevaardigden, tijdens het banket van afgevaardigden, gearres teerd, omdat hun visa niet in orde wa ren. Zij zijn naar Canada uitgewezen. De redevoeringen van de diverse afgevaar digden, in pro-comm. trant, werden door anderen herhaaldelijk door afkeu rend gesis onderbroken. Ook Henry Wal lace hield een rede, waarin hij zei, dat communisme noch kapitalisme het pro bleem voor de versohaffing van over vloed aan alle mensen kunnen oplossen, zolang zij niet beide overeenkomen de geest van onverdraagzaamheid vaarwel te zeggen. De Russische componist Sjos- takowitsj was gekomen om te vertellen, dat de communistische critiek op zijn werk hem veel goed deed. Als hij wat al te veel de westerse weg op ging, waren er gelukkig de critici, die hem van deze „bourgeois"-ideeën afbrachten. De Russische patriarch van de orthodoxe kerk, Alexei, heeft uit Moskou de deel nemers aan het congres gezegend. Als tegenpool is te New York ook een verga dering van „Amerikanen voor intellec tuele vrijheid" begonnen. Vandaag vond de slotzitting plaats in Madison Square Garden Er waren 18.000 sen aanwezig. Een predikant sprak het begin zijn zegen uit. Buiten hetltooid voor een film gebouw werd door velen gedemonstreerd, op de buitenposten Ex-gemalin van Sjah van Perzië getrouivd Prinses Fawzia, de zuster van Koning Faroek van Egypte, één der schoonsti vrouwen van de wereld, zou' vandaag ii het huwelijk worden verbonden met Sjerine Bey, die secretaris van de Egyp tische delegatie was op de conferentie van San Francisco, waar de Ver. Naties tot stand kwamen. Fawzia is de geschei den gemalin van de Sjah van Perzië. Communisten gaan onder handelen in China De communistische radio in China heeft medegedeeld, dat de onderhandelingen ,de reactionnaire regering te Nan king" op 1 April a.s. zullen beginnen. Hoofd der communistische delegatie wordt de bekende communist Tsjeo En Lai en plaats der onderhandelingen wordt de communistische hoofdstad Peking. Anking is thans door de rode artillerie in brand geschoten. Prinses Anna heeft een dochter Prinses Anna de Bourbon-Parma. de echtgenote van ex-koning Michael van Roemenië, heeft Zaterdag het leven ge schonken aan een dochter. De nieuwe prinses, die zeven pond weegt, zal Mar- gareta gedoopt worden naar de moeder prinses Anna. Moeder en dochter ma ken het wel. Ex-koning Michaël ver klaarde zeer verwonderd te zijn, dat vrouw prinses Anna wordt genoemd. :ou „koningin Anna" juister vinden. President Peron heeft gedecreteerd, dat de begroting voor de Argentijnse strijdkrachten met 9 millioen pond ster ling besnoeid moet worden- HIROSJIMA DOOR ZWARE BRAND GETEISTERD Van de in 1945 door een Amerik. atoombom zo zwaar geteisterde stad Hi- rosjima, werden gisteren 700 gebouwen door brand verwoest. Behalve een zie kenhuis, bestond het merendeel hiervan uit wrakke winkels, die sinds het eind van de oorlog waren opgetrokken. B.F.O. wil partij worden bij de besprekingen Aneta seint uit Batavia, dat gister ochtend de reeds aangekondigde bespre king is gehouden tussen dr L. J. M. Beel en de Bijeenkomst Federaal Overleg. Hierby waren vertegenwoordigd Pasoen- dan, Oost-Indonesië. Oost-Sumatra, Zuid- Sumatra, West-Borneo, Oost-Java, Ma- doera en de andere gebiedsdelen. De voorzitter van de B.F.O., sultan Hamid, bracht hierbij naar voren, dat de B.F.O. naast Nederland en de republiek door de Veiligheidsraad mede als partij ten aan zien van de oplossing van het Indone sische vraagstuk moet worden erkend, en dat zij in de onderhandelingen dient te worden betrokken. Sultan Hamid deelde voorts aan Aneta mede, dat de bespre kingen van de B.F.O. voortaan in hel openbaar zullen worden gehouden. De eerstvolgende bijeenkomst zal Dinsdag over een week zijn. Eerste convooi van Soera- baja naar Batavia Zaterdagmiddag om kwart over vijf is het eerste convooi overland uit Soera- baja te Batavia aangekomen. De afstand bijna 1000 km werd zonder rust af gelegd. Het uit vijf jeeps bestaande con- Vrijdagmorgen 11 uur uit Soe- rabaja vertrokken en bereikte over Bodjonegoro, Semarang, Cheribon, en Bandoeng Batavia. Aan de basiscom mandant te Batavia is een oorkonde aan geboden, bestemd voor generaal Spoor, het feit der opening van de ver binding wordt vermeld. Een Franse mi litaire waarnemer heeft de tocht mede gemaakt Het personeel bestond uit leden het K.L., K.N.I.L., en mariniers. Commandant was de 1ste luit. K.N.I.L., J. A. Florentinus. Franse regering handhaaft zich bij verkie zingen voor Depart. Raden Ook de partij der Gaullisten versterkt De thuisbiyvers van de vorige Zondag z^jn gisteren in groten getale ter stembus getrokken, om de candldaten voor de 785 zetels der Franse departeméntale raden aan te wyzen. De opkomst was veel beter dan de vorige week en de verkiezingen verliepen kalm. De R.P.F-, de partij van De Gaulle, had de volgende order uitgegeven: Indien candidaat van de R P F. geen kans maakt en zijn candidatuur de verkiezing ien communist mogelijk maakt, moet hü terugtrekken en zijn stemmen afstaan de sterkste, anti-communistische didaat. Om 2 uur Zondagnacht, w de volgende uitslagen bekend: de stern- van 720 der 785 te verdelen zetels waren toen reeds geteld. De regerings partijen behaalden 406 zetels; (socialis ten 145; M-R.P. 75; radicalen 122 zetels). De Gaullisten verwierven 165 en de com munisten 17 zetels Rechtse groeperingen andere partijtjes 132. Paul Coste- Floret, minister van overzeese gebieds delen en Pierre Cot, voormalig minister het Volksfront, verloren hun zetels. De Franse bladen spreken van een over winning van de regering, maar ook van de Gaullisten, terwijl de communistische partij het voornaamste slachtoffer is. Reuter seint tenslotte het gezamenlijk resultaat van beide, gehouden stemmin gen. De verdeling van 1506 van de 1508 Economisch huwelijk van Frankrijk en Italië Volgend jaar tolunie; devaluatie van de franc In de historische klokkezaal var Franse ministerie van buitenlandse zaken een plechtigheid, die slechts 10 nuten duurde, het Frans-Italiaanse drag getekend, waadbij bepaald wordt, 'n 1950 de douanerechten tussen bei de landen zullen worden afgeschaft in 1955 de volkomen economische samensmelting zal volgen. Natuurlijk vloeit hieruit voort, dat beide landen het volgende jaar gemeenschappe lijke douanerechten zullen vaststellen er zij zullen tevens de stelsels van contin- genteringen, vergunningen en contróle elkaar aanpassen, terwijl het prijs peil door tijdelijke compensatiebelastin gen zal worden gelijk gemaakt. Om de beide geldstelsels met elkaar in overeen stemming te brengen, zal de waarde de Franse franc verlaagd moeten i den. Geleidelijk zal men ook komen tot =n vrij personenverkeer. WERK IN ANTWERPSE DIAMANT INDUSTRIE LIGT STIL. Overeenkomstig de onlangs genomen besluiten, is de arbeid in de Antwerpse diamantindustrie voor 15 dagen neerge legd, in afwachting van een accoord met de regering. omstreden zetels is nu als vo&gt: socialis ten 279; radicalen 290; M.RJ. 110; Gaul listen 389; onafhankelyken, rechtse er andere partijen 401; en communisten 37 zetels. De regeringspartijen beschikken dus tezamen over 679 zetels. Spitfire viel op auto voor taveerne Ander vliegtuig maakte landing op voetbalveld In het dorpje Leaves Green (Engeland) is gisteren een Spitfire neergestort op een auto, die voor de bijna 500 jaar oude taveerne „Old King's Arms" stond. De motor, die uit het vliegtuig werd ge slingerd, doodde een jonge vrouw ïn de gelagkamer. De piloot werd eveneens op slag gedood. Te Sutton in Surrey maakte een vlieg tuig een noodlanding op een sportter rein, waar juist een voetbalwedstrijd bezig was. Het vliegtuig miste de doel palen en kwam 15 m. voor een spoordijk tot stilstand. Na enkele minuten werd het spel hervat. DAT in Rome een tentoonstelling geopend van Ned. pottenbakkerskunst. DAT de Eng. brass-band der Fairy Aviation Works o.l.v. Harry Mortimer 1622 April een tournee door land maakt en op Tweede Paasdag de radio zal spelen. DAT mr G. J. U. Palm te Den Haag is beneomd tot pl.v. lid van de Pensioen- DAT luit.-kol. H. N. Muntjewerff, van de mil. administratie, op verzoek eervol :t de dienst is ontslagen. DAT in Brussel een overeenkomst is getekend, beogende samenwerking bij de drinkwatervoorziening door de grensge meenten in en bij Zeeuws-Vlaanderen. DAT de Canadese aartsbisschop mgr M. Roy Zaterdag de Canadese begraaf plaats te Groesbeek bezocht, alsmede de Heilige Landstichting en gisteren per boot aar Engeland vertrok. DAT de Alg. Ned. Pluimveeteeltver. j.v. haar 25-j. jubileum op 5 April van 5 uur in „Esplanade" te Utrecht reci- pieert en prof dr L. de Blieck te Utrecht dan als eerste de A.N.P.V.-Sannes beker ontvangt. DAT te A'dam een congres over de bevolking vermeerdering is gehouden als dringend appel om dit grote pro bleem onder ogen te zien. DAT de NIWIN de opnamen heeft vol- er de Ned. jongens Indonesië. DAT als laatste van een serie van zes Turkse veerboten, bij de werf Gusto te Schiedam de „Anadoluhisari" te water is gelaten. DAT door het uitbranden van de meu belopslagplaats annex garage van de fa. Weijts te Bergen op Zoom, waarbij 2 nieuwe auto's verloren gingen, een schade is aangericht van f 25.000. DAT dr Alan Valentine, hoofd van de ECA-missie op 30 Maart in de Econ. Hogeschool voor R'damse studenten spreekt. DAT i.v.m. de bouw van een brug in de prov. weg Zoetermeer-Leiden de scheepvaart in de Korte Miening te Zoe- terwoude gestremd is tot 24 Juni. DAT het nieuwe P.T.T.-kantoor te Din- teloord Zaterdag is geopend. DAT tot voorz. van de Kamerkring Drenthe der C.H.U. is benoemd A. Had- deringh te Assen. DAT het gewest Drenthe van de P.v.d.A. zeer ontevreden is, daar er slechts vijf burgemeesters dezer partij in de provincie zijn. DAT te R'dam een afdeling is gevormd van de „Soc. Beweging", welke de vorige week is opgericht door personen, die zich noch met de P.v.d.A. noch met de C.P.N. konden verenigen. DAT de 67-j. weduwnaar Koos Basti- aansen uit Rijsbergen, na 15 kinderen te hebben grootgebracht, als broeder in het Trappistenklooster te Zundert is gegaan. DAT de Bergen op Zoomse tentoon stelling Bihato van 4-12 Juni wordt ge houden. DAT de gemeente Bergen op Zoom voor de tweede keer een crediet van ton beschikbaar stelde voor de acci datie van het sportpark Rozenoord, thans voor tribunes, kleedgelegenheden en paviljoen. DAT bij een keuring van het carillon uit Bergen op Zoomse „Peperbus" slechts de grootse der 26 kloken geen barsten en gaten vertoonde. DAT de Engelse verkeersminister Alfred Barnes Zaterdag in gezelschap van minister Spitzen een bezoek aan het Airborne-kerkhof te Oosterbeek bracht. DAT de raad van Urk geen bioscoop voorstellingen op het voormalige eiland wenst en daarom het verzoek van een caféhouder om een bioscoop in zijn zaak te mogen vestigen, zal afwijzen. DAT de Regering overweegt 100 ha. m de N.O.-polder aan Urk toe te voe- ;n en de aldus uitgebreide gemeente bij Overijssel in te delen. DAT in het Rockefeller Center te New York 5000 Ned. rode en witte dubbele tul pen staan te pronken en er straks ook Ned. blauwe, gele en witte irissen zullen worden geëxposeerd. DAT in Brussel de contactcommissie it de drie R.-Kath. partijen van de Bene lux bijeen waren ter bespreking van po litieke t problemen. DAT op 9 April te Nijmegen een réunie wordt gehouden van oud-leer lingen der Nutsschool i.v.m. het 125-j jubileum van het Nutsdepartement al- Aanslag op premier De Gasperi voorkomen De Romeinse politie heeft een zekere Grillo gearresteerd, die aan een commu nistisch Kamerlid advies gevraagd heeft 1 aanslag op het leven van de Italiaanse premier, Alcide de Gasperi. Hij verklaarde de aaslag niet te hebben willen plegen- Hij wilde slechts de aan dacht der communistische partij op zich vestigen, om hulp en werk te krijgen. Het Kamerlid zond de brief naar de justitie Belgische vliegtuigbemanning gearresteerd Alle mannelijke leden van de beman ning van een Sabena-vliegtuig zijn te Lis sabon in een nachtclub gearresteerd, na dat zij met de klanten slaags waren geraakt. Zy hadden de orkestleden aange vallen en met glazen naar de kellners gegooid. De stewardes had de club verlaten, voor het gevecht begon Zondag bidstond voor vervolgde kerken De classis 's-Gravenhage van de Geref. Kerken besloot, daartoe gemachtigd door de Generale Synode, voor Zondag voorkeur in de morgendienst, ee_ stond uit te schrijven voor de verdrukte kerken in Oost-Europa. RIDDER VAN RAPPARD TER DOOD VEROORDEELD. Hedenmorgen heeft het Haagse B.G. dr E. H. Ridder van Rappa^d, voormalig leider der N.S.N.A.P. ter dood deeld. In de conclusie zeide de president, dat verdachte ook nog tijdens de zitting blijk had gegeven van een dusdanige Duitse mentaliteit, dat de harde les var hem geen betekenis had. Het Nederlandse volk kan begrijpelijkerwijs niet anders reageren op deze ondermij ning van dynastie en staat, dan met ver wijdering uit de samenleving te eisen. Huilende wolven. Het Russische blad „Rode Ster" schrijft, dat de onlangs gehouden grootscheepse wolvenjacht in Noord-Finland kennelijk ten doel had het terrein voor een ge schikte militaire basis gereed te maken. Heden begint te Londen Tien-landenconferentie Op de conferentie van de „Raad van Europa", welke vandaag op het Britse ministerie van buitenl. Zaken zou wor den geopend, zullen vijf nieuwe leden- staten, Italië, Eire. Zweden. Noorwegen Denemarken vertegenwoordigd zijn. De Nederlandse delegatie ter conferen- staat onder leiding van de Britse ambassadeur te Londen, Jhr mr Michiels Verduynen. Het Britse T.U.C., het Amerikaanse C.I.O., en het Nederl. N.V.V., de drie vakbonden, die onlangs het Wereldvak verbond verlieten, hebben gezamenlijk beroep gedaan op de nog aangeslo- vakverenigingen. om zich uit het Wereldvakverbond terug te trekken. Duizenden mensen trokken Zater dagmiddag in het weldadige Lente zonnetje naar de boulevards, waar de terrassen hier en daar uit puilden Een nieuwe verklaring van ds. Hildering Iedere medaille heeft een keerzijde Naar aanleiding van zijn publicatie, /aarin een Nederlands troepenonderdeel te Peniwen beschuldigd werd van gruwe len, heeft ds Hildering thans een aanvul lende verklaring het licht doen zien. Daarin zegt hij o.m.: „Nadat de Oost- Javaanse kerk zelf de zaak-Peniwen bij de militaire commandant van Malang had voorgebracht, trok het gebeurde ook de aandacht van de territoriale commandant Oost-Java. In een onderhoud met deze bleek, dat reeds een ernstig onder zoek werd ingesteld naar hetgeen bij Pe- was voorgevallen. Dit onderzoek wordt nog voortgezet De generaal zegde toe, persoonlijk zijn aandacht op het ge val gericht te houden en de strengst» straffen te zullen- toedelen aan degenen, die zich misdragen mochten hebben. Om dat zulks ten enenmale in strijd zou zijn met de scherpe orders, die hij had doen uitgaan en waaraan hij ook stipt de hand hield, omdat naar zijn eigen zeggen de strijd slechts gaat tegen kwaadwillig® elementen en niet tegen vrouwen, bur gers en kinderen. Gaarne geef ik dit aan vullend bericht, omdat iedere medaille nu eenmaal twee zijden heeft en omdat ik door langdurige contacten overtuigd ben, dat deze commandant en meerderen met hem als oprechte Christenmensen een grote afschuw van wandaden als de gesignaleerde hebben en slechts begeren, op integere wijze hun moeilijke plicht te doen". (Naar men weet is er reeds gebleken, dat de zaak veel minder eenvoudig is dan de publicatie van ds Hildering deed vermoeden. Er is nl. een gevecht geweest een hospitaal. We hopen, dat de zaak spoedig tot klaarheid komt. Onze jongens, die dag en nacht hun plicht doen en reeds genoeg te lijden hebben van anonieme vuilspuiterij en van buitenland se correspondenten, hebben recht op een snel onderzoek, wanneer er gespecifi ceerde beschuldigingen worden geuit. Red.). Gaskraan opengezet om haar man te vermoorden Een 24-jarige vrouw uit de Putterstraat in Amsterdam-N., die met haar 26-jar:ge echtgenoot in onmin leefde, heeft Zater- dagoohtend in alle vroegte, terwijl haar man nog lag te slapen, de gaskraan in het slaapvertrek opengedraaid met de be doeling haar wederhelft van het leven te beroven. Zelf verliet ze met haar 2-jarige baby de woning. De man werd echter tijdig wakker en waarschuwde de politie, die de vrouw tot een bekentenis bracht. Oude vrouw lag acht dagen dood in de kamer Een buurvrouw keek Zaterdagmorgen door de ruit van een woning aan het Hil- debrandplein in Den Haag. Tot haar schrik zag zij daar de bewoonster, de 73- jarige weduwe J. W. M.-D. op de grond liggen. De politie, die aan de achterzijde de woning binnen kon komen, trof haar dood aan. Zij bleek een gebroken been en hersenschudding te hebben. Volgens de couranten, welke men in de gang aan trof. moet zij reeds op 18 Maart zijn over leden. Deblokkering van buitenlands bezit in West-Duitsland. Het Amerikaanse militaire bestuur zal op 15 Mei a.s. het beslag op 8000 bezit tingen van vreemdelingen, ter waarde an 70 millioen mark, opheffen. Zwitserland biyft neutraal Volgens de Zwitserse generaal Giusan zal Zwitserland, ondanks de onzekere in ternationale toestand zijn traditionele gewapende neutraliteit handhaven. WEERBERICHT Afnemende beicolking Tot aiorgenavond verwacht De Bilt: Droog weer met aanvankelijk nog over drijvende wolkenvelden. Later weinig of geen bewolking. Matige en langs de Wad- denkust tijdelijk nog vry krachtige wind uit Oostelijke richtingen. Vannacht kans op lichte nachtvorst, morgen overdag temperatuur ongeveer normaal voor d® "id van het jaar. ZON EN MAAN. Dinsdag, 29 Maart Zon op 623, onder 19.08; maan op 6.34, onder 19.06 N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1