Jlictime geitectft OTourant Minister Stikker en 3 collega's steken de Oceaan over voor het Pact Wist U VRIJDAG 25 MAART 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir en redactie Tel 20408 Abonne menten Tel 22710 Advertentieafd Tel 23375 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal: ƒ135 per maand; ƒ0 32 per week ADVERTENTIËN: ƒ018 per millimeter (By contract belangrijke korting.) HOOFDREDACTEUR: Dr. DIEMER. CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER CHR1STELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Negen en twintigste jaargang No 7773 „Stantvasticti is afieblma myn bert la teqljenspott" De „blauwe ogen van Marshall" Zie pag. 3 Te Washington is geen ruimte genoeg voor de vele belangstellenden De ministers van buitenlandse zaken van vier, tot de Westerse Unie behorende, mogendheden zyn naar Washington vertrokken, in verband met de ondertekening van het Atlantisch' Pact op 4 April a.s. Het zyn de ministers Berin, Spaak, Stik ker en Beek. De Franse minister van buitenlandse zaken Schuman, zou 30 Maart per vliegtuig volgen. De Britse, Belgische, Nederlandse Luxemburgse minister zijn aan boord gegaan van de „Queen Mary". Inmiddels heeft president Truman bekend gemaakt persoonlijk de plechtigheid te zullen bij wonen en Dean Acheson zal voor de Ver. Staten tekenen. Alleen officiële gastén en de pers kunnen getuige zijn van de on dertekening van het Pact. Een woord voerder van het ministerie van Buitl. Za ken, zei, dat er in Washington geen zaal kon worden gevonden, welke alle i sen, die de plechtigheid willen bijwonen, zou kunnen bevatten. Vermoedelijk wordt het Pact onderte kend in een zaal, welke „departmental auditorium" heet en aan 1300 personen ruimte biedt. Nu ook de Deense Tweede Kamer met 119 tegen 23 stemmen haar goedkeuring gehecht heeft aan het Pact en er geen tegenstand in de Eerste Ka mer te verwachten valt, zal Rasmussen, de Deense min. van Buitl. Zaken, a.s. Dinsdag naar Washington vliegen voor de ondertekening. In alle landen splitsen zich groeperin gen af, die sterke protesten uiten tegen dit Verdrag. Dr ^Hewlett Johnson, de „rode deken" van Canterbury, heeft ge zegd. dat het Pact er op gericht is het Britse volk te organiseren in een oorlogs kamp tegen te Sowjet-Unie. „Het Britse volk mag niet worden gebruikt als ka nonnen-vlees in een oorlog tegen zijn... „beste vrienden". De communisten schreeuwen het van de daken, dat het Atlantisch Verdrag een „oorlogs-pact" Is en de Britse partij wekt op tot massale Boelganin treedt af als minister der Sowjet- strijdkrachten Wassilefski volgt hem'op De stroom van mutaties houdt aan. Radio-Moskou heeft gisteravond medege deeld, dat maarschalk Boelganin onthe ven is van zijn functie als minister van de Russische gewapende macht. In zijn plaats is maarschalk Wassilefski be- I noemd. (Wassilefski werd van zijn func- I tie als staf-chef in November j.l. onthe ven, z g. „omdat hij met werk overladen was". Hij was de bekende figuur van het tegenoffensief bij Stalingrad en maakte de plannen voor een zeer snelle over winning op de Japs in Mandsjoerije ii 1945. De aftredende Boelganin was mi nister van de „sowjet-gewapende-macht' sedert Maart 1947. toen hij die post var Stalin overnam. Hij is voormalig vice> president van de raad van volkscommis sarissen. In Maart, onmiddellijk benoeming tot minister, van de gewapen de macht, werd hij vice-voorzitter var rt de ministerraad en kort daarop bevor- M| derd tot maarschalk van de Sowjet-Unie.) Van de buitenlandse commentaren wij- zen wij op de visie van l'Aiurore (een rechts Frans blad) dat de verandering „nieuw mysterie van het Kremlin" noemt. Steeds meer aldus dit blad verza- melt Stalin zijn getrouwen in het „Poli- tieke Bureau", door hen te ontheffen var hun ministeriële functies en deze ovei te dragen aan mannen, die minder belang- rijk zijn in de partij. Maar binnen het Po- litieke Bureau handhaaft deze „schitte- jrende heerser" van het nieuwe Rusland izijn vrijheden van beweging. Hij, Stalin, legt zijn beslissingen op en laat die uit- voeren door onderworpen dienaren. Sta- Bin probeert zijn positie te verstevigen BH (tegenover Pact en Tito. Wassilefski i juiste man", die Stalin moet hebben. demonstraties. Stalin moet het „naadje van de kous" weten, vindt John Holzinger uit Ottawa. En hij heeft Stalin eer stencilde copie van het Pact per lucht post gestuurd. Het kost wel... 75 cent, maar de morele voldoening is het dubbel waard, zei hij. Bevin werd op de Queen Mary onwel Toen Ernest Bevin, gisteren aan boord van de „Queen Mary" ging, om zich de ondertekening van het Atlantisch Pact naar Washington te begeven, werd hij plotseling onwel, waardoor hij niet in staat was de verslaggevers te ontvangen. Nadat hij wat uitgerust was, vertelde hij de reporters, dat hij een aanval van asthma had gehad. Reeds enige maanden, maken de doktoren zich zorgen over zijn hart. Bevin zeide, dat hij op de „Queen Mary" voor het grootste deel van de in bed zal blijven. Voorlopig besluit inzake Indië genomen Naar het A.N.P. van zeer bevoegde zijde verneemt, heeft de Neder landse Regering gisteravond een voorlopig besluit geformuleerd naar aanleiding van de Canadese motie in de Veiligheidsraad. Dit voorlopig besluit is om advies gezonden naar dr Beel en dr Van Roijen. De Regering stelt zich voor om Maandag a.s. na advies van bovengenoemden te hebben ingewonnen, tot een defi nitief besluit te komen. Voorts verneemt het A.N.P. nog, dat dr Van Roijen zich bereid verklaard heeft om, indien de Regering mocht besluiten tot het deelnemen aan een preliminaire conferentie in Batavia, als voor zitter van de Nederlandse dele gatie op deze conferentie op te treden. WITBOEK OVER KARDINAAL MINDSZENTY Te Parijs is een witboek verschenen ver kardinaal Mindszenty. Volgens de litgevers, zijn hierin een reeks documen- en opgenomen, die op verzoek van dc kardinaal openbaar zijn gemaakt. an£ Belgiës defensiebegroting 17 pet I der Staatsuitgaven De ^Belgische minister van Defensie, de 'raiteur, verklaarde tijdens een debat de defensie-begroting, dat het At- mtisch Pact het uitgangspunt vormt het aanbreken van een nieuw perk voor de landsverdediging. Voor 1949 sluit de begroting op 6400 millioen francs, of 17 pet. van het geheel der Staatsuitgaven. Over Berlijnse telefoonreke ning valt nog wel te graten i Het postbestuur van de Oostelijke zont kan Duitsland is bereid, om met de ge allieerde militaire besturen te spreken ftver de betaling in natura van de reke ning. die, zoals gemeld is, aan de Engel sen en Amerikanen is aangeboden v kosten van het gebruik der telefoon- telegraafverbindingen van Berlijn door Be Sow jet-zone naar het Westen. De beweerde wreedheden te Peniwen De troepencommandant van Malang leeft onmiddellijk een onderzoek inge leid naar de beweerde wreedheden, vol lens het rapport van ds Hildering 'eniwen begaan. Dit onderzoek is n I bande. Een patrouillerapport deelt o. 'pede, dat bij het ziekenhuis te Peniwen I (uurcontact werd verkregen met Irreurbende. Bij een zuivering van lekenhuis vluchtte de bende in alle rich- ftgen. In totaal 11 Indonesiërs werden ledood. Acht verplegers en elf verpleeg- fers werden gearresteerd. I Amerika heeft 2 milliard •oor Europa's bewapening In een rapport van de Amerikaanse igering wordt verklaard, dat de Ver 1 taten over voldoende mensenmateriaal I n industriële hulpbronnen beschikken, R (n een bedrag van 2 milliard dollar ten 3 °5'e te leggen aan de herbewapening Bn West-Europa. Een dergelijk bewape- Ings-program impliceert geen rantsoe- ering in de V.S., en geen inflatie. Op de geboortedag van Michiel Adrlaensz. De Ruyter werden gisteren op het directoraat-generaal voor de Scheepvaart in Den Haag vier „De Ruyter- medailles" uitgereikt. Uit handen van de wnd. directeur-generaal, rar J. M. Vos ontvangt hier de heer P. Haverkamp, oud-directeur van de Zeevaart school te Amsterdam de medaille in goud. Sowjet-ideologie is opium voor het volk 30 Jaar communisme bracht lage levensstandaard Het Amerikaanse min. v. buit. zaken heeft de Sowjet-Unie in een krachtig gesteld rapport beschuldigd, dat zy het Russische volk niet durft inlichten, hoe het met de Amerik. vrijheden en levens standaard gesteld is. Dit wisten wij trouwens reeds lang, laar het is interessant te vernemen, wat Washington aan Moskou ten laste legt. Ten eerste: Het Russische volk wordt verhinderd door het ontbreken van contact met het buitenland, vergelijkin gen te treffen met de toestand ir Sowjet-Unie. De Russische regering vreest vrije uitwisseling van denkbeelden, omdat zij beseft, dat 30 jaren commu- het volk geen levensstandaard verschaft heeft, te vergelijken met die der Amerik. arbeiders. Bekende commu nistische propagandisten krijgen visa voor de Ver. Staten, terwijl de Sowjet-rege- ring haar grenzen stelt tegenover alles wat niet-communistisch is. Het Kfemlin snijdt ieder contact met het buitenland af, omdat men de mislukking van Sowj et-stelsel niet wil erkennen. Im 1948 weigerde de Sow jet-regering openlijk deel te nemen aan culturele uitwisseling met de Ver. Staten, omdat zij de verden king koesterde, dat achter het program- de bedoeling lag, de Russische vei ligheid te ondermijnen. Hiermede ging gepaard een steeds sterker accent prioriteit en superioriteit der Russen op het gebied van kunsten en wetenschap- Eenvoudiger bestrijding van Coloradokever De coloradokeverbestrijding in ons land zal dit jaar worden vereenvoudigd. In het algemeen zullen voor die gebieden, welke niet of slechts sporadisch besmet zijn, geen voorbehoedende bespuitingen of bestuivin'gen van alle met aardappelen beteelde percelen worden afgekondigd. Hierop zyn enkele uitzonderingen, voor namelijk enkele export-centra in het Westen van ons land. Dit neemt niet weg, dat de kever, zeral waar hij voorkomt, intensief moet worden bestreden. De wijze waarop, kun de telers echter zelf bepalen, als het r grondig geschiedt. De aanplant moet regelmatig gecontroleerd worden. Blijken in ernstig besmette gebieden de maatregelen onvoldoende, dan kunnen daar alsnog verplichte behandelingen worden voorgeschreven. AMERIK. MIJNWERKERSSTAKING EINDIGT MAANDAG. John L. Lewis, de president vam de Amerikaanse Mijnwerkersbond, heeft de 463.000 bij dit verbond aangesloten mijn werkers, opdracht gegeven om Maandag 5., dus na twee weken staking, weer in het werk te gaan. DR MALAN NAAR BERLIJN Dr Malan, de Zuidi-Afrikaanse premier, il na de conferentie van het Britse ge menebest te Londen, een bezoek aan Berlijn brengen. pen. Het invoeren van strenge controle op Sowj et-kunstenaars en -geleerden en de toenemende aanvallen op degenen, die contact onderhielden met collega specialisten in de vrije wereld, hebben de atmosfeer vergiftigd en de individu in de Sowjet-Unie aan banden gelegd. Tenslotte onthult het rapport, dat prof. Harlow Shapley van de universiteit te Harvard en organisator van de wereld- vredesconferentite te New York, uitno digingen zond aan verschillende Rus sische geleerden om de Amerik. univer siteiten te bezoeken, maar dit alles heeft geen enkele vrucht gedragen. TRUMAN HEEFT HET TE DRUK President Truman heeft i.v.m. zyn drukke werkzaamheden thans nog twee afspraken afgezegd, n.l. dat hij op April bij de ontvangst van de Israëli sche president Weizmann aanwezig zou zijn en op 10 April de eerste steen zou leggen voor het nieuwe gebouw der Ver. Naties. Hans Albin Rauter j Hedenochtend in de vroegte is het doodvonnis voltrokken aan de ge wezen Duitse commissaris-gene raal Hans Albin Rauter. Volgens het A.N.P., is op de gratie verzoeken, die zijn ingediend buiten voorkennis en zonder toestemming van Rauter, bij Kon. Besluit afwijzend beschikt. „Laat U door Nederland niet beetnemen" Antwerpse reders protesteren tegen Ned. benoeming. De Antwerpse scheepvaartver. heeft bij de Belgische regering geprotesteerd tegen de benoeming door de Ned. rege ring van de heer J. Brautigam tot hoofd de Ned. delegatie in de Benelux- die een oplossing moet zoe- de haven- en rivierenkwesties. De heer Brautigam staat bekend, aldus dit schrijven, als „een van de meest ver woede tegenstanders van en medeverant woordelijk voor de verwerping van het accoord Van Karnebeek". Ook zou de heer Brautigam de commissie slechts dooddoener hebben genoemd. Minister Spaak werd verzocht, t.a.v. Nederland de slagzin „Laat U niet beetnemen" toe te passen. Prinses Beatrix opent Beatrixhal op de Jaarbeurs Dinsdag zal de nieuwe Betarixhal de Utrechtse jaarbeurs door Prinses Beatrix worden geopend, aldus „De Vkrt." Dit is de eerste openbare daad de oudste prinses. Ook zal zij een steen met haar wapen onthullen. SCHOTTEN PROTESTEREN TEGEN GROENTEN-IMPORT Schotse landbouwers hebben te Edin burgh geprotesteerd tegen de invoer var groenten. Op een conferentie werd ver klaard, dat de groententeelt in Schotland ernstig werd getroffen door de buiten landse concurrentie op de Britse markt. Van Augustus tot Januari j.l. waren meer dan 219.000 ton verse groenten ingevoerd. Griekse koning vraagt hulp van zijn volk Koning Paul van Griekenland heeft andaag in een proclamatie op de laatste ag van de nationale week van „de ar beid en overwinning" zijn volk aange spoord tot een „uiterste krachtsinspan ning" voor de vrijheid en onafhankelijk- Terugkeer van De Telegraaf en De Courant Volgens „Het Vrije Volk" hebben de erfgenamen van de „Telegraaf-eigenaar H. M. C. Holdert zich dezer dagen met verzoek gericht tot mr Westerman. beheerder van de „Telegraaf"-drukkerij, met de mededeling dat zij eerlang zullen overgaan tot oprichtng van een naamloze vennootschap. Deze vennootschap stelt zich voor „De Telegraaf" wederom te doen uitgeven en eveneens „De Courant- Het Nieuws van de Dag". Onderhandelin- over het gebruik van deze namen worden thans nog gevoerd. Voorlopig en de erfgenamen twee dagbladen uit te geven, nl. een ochtendblad en een avondkrant. Ten einde de verschijning van de bla den te kunnen voorbereiden, vragen de erfgenamen hun uiterlijk per 1 April a.s. twee lokalen op de derde verdieping van het „Telegraaf'-gebouw ter beschikking te willen stellen en een grote ruimte op de eerste verdieping, waar zij exploita tie-afdelingen, advertentie-afdelingen e d. illen huisvesten. Aan de bevoegde autoriteiten zou ver- er een schema zijn voorgelegd ter ver deling van de ruimte in het „Telegraaf'- gebouw tussen „Trouw", „Het Parool" en .De Volkskrant" die er allen gehuis vest zijn en „De Telegraaf" met „De Courant". „Groot Haesebroek" thans door Canada gekocht Het landhuis „Groot Haesebroek" in Wasenaar, de residentie van de Canadese ambasadeur P. Dupuy, is thans door de Canadese regering gekocht Ernst Reuter, de burgemeester van W.-Berlijn, is gisteren te Washington door Dean Acheson ontvangen. De Belgische ambassadeur, de heer E. Graeffe, overhandigde tydens een intieme receptie op de ambassade aan jhr mr F. Beelaerts van Blokland, tice president van de Raad van State het grootlint van de Leopoldsorde. Reeds morgen bekendmaking over de kleine grenscorrecties Duitsers zijn zeer teleurgesteld, maar zullen „tot het laatste ogenblik vechten" zullen volgens A. P. morgen worden be kend gemaakt. Hoewel in Den Haag bijna elk bericht over deze kwestie voorbarig of onjuist wordt genoemd, vernam A. P. uit Franse officiële kringen, dat het aan tal correcties 30 bedraagt, een gebied van 150 vierkante kilometer betreffen en 12.000 Duitsers omvatten. De tekst van de overeenkomst zal tevoren aan de Duitse autoriteiten te Bonn worden voor gelegd, irtaar Duitse goedkeuring is na tuurlijk niet noodzakelijk. protocol opgesteld over de persoonlijke eigendommen en de status de betrokken gebieden wc de Duitsers. Zij kunnen vertrekken of blijven, al naar zij wensen. Zij die blijven, behoeven niet van nationaliteit veranderen. Deze berichten hebben volgens het A.N.P. in West-Duitsland een domper gezet op de verwachtingen, als zou een interventie van Amerikaanse zijde een beslissing hebben uitgesteld, totdat Duit instanties de gelegenheid zouden heb ben gekregen, hun bezwaren te uiten. Voor de grenscommissie van de Landdag Noordrijnland-Westfalen werd giste- verklaard. dat de commissie „tot het laatste ogenblik met hartstocht voor de belangen van de Duitse grensbevolking zal strijden" en dat men de correcties zal erkennen als grenswijzigin- Oost-Duitsland"! En zouden de veranderingen onafwendbaar zijn. dan moeten de aanwijzingen voor emigratie der bevolking de geest der geallieerden bewijzen. Hiervan zal het afhangen, of West-Duitsland naast vluchtelingen uit Ex-N.S.B.-ers en de gewapende macht Het aantal bij het dep. van Oorlog ge registreerde politieke delinquenten, die op 1 Jan. '45 nog geen 18 jaar oud waren, bedraagt ongeveer 1800. Indien allen rechten zouden worden hersteld en w> inschrijving bij de krijgsmacht aanmerking zouden worden gebracht, zouden er rekening houdend met af keuring, vrijstelling, e.d. ten hoogste hun eerste oefening moeten vervul len. Min. Schokking is, zoals blijkt uit zijn beantwoording van de vragen het Tweede Kamerlid Stokvis, van ning nog afgezien van de vraag of deze ternauwernood aan de kinderschoe- ontwassenen in redelijkheid allen als politieke wanbedrijvers kunney worden aangemerkt dat het onjuist zou zijn by vervroegd rechtsherstel al deze personen A priori de mogelijkheid te blijven ont houden om bij de gewapende macht te dienen. Overigens wordt na herstel rechten eerst grondig overwogen of op neming of wederopneming in de krijgs macht kan plaats hebben. DAT de politie te Hengelo opsporing verzoekt van de 16-j. Constantijn Huy- gen aldaar, die op 12 Maart niet van werk is teruggekeerd en een ongeluk wordt gevreesd. DAT personen, die interesse hebben bij de oprichting van een Ned.-Ethiopische K. v. K., zich schriftelijk kunnen melden bij het Ethiopisch consulaat. Ten Hove- straat 55, Den Haag. DAT de R'damse politie waarschuwt tegen de misleidende reclame betreffende een schriftelijke cursus voor part. detec tive, uitgaande van het Ned. Taleninsti tuut, Avenue Concordia 62 of Lusthof- str. 6, te R'dam, daar hieraan geen enkele politiefunctionaris meewerkt. DAT de employé van het Ned. sulaat te Aken, J. B., in België is arresteerd wegens het smokkelen naalden met een dienstauto en hij des wege is ontslagen. DAT de Franse ambassadeur Jean Ri- vière na een afwezigheid van enkele weken in de Haagse ambassade is terug gekeerd. DAT men in de gemeente Horst be gonnen is met de ontginning van een complex van 360 ha peelgrond. DAT bij een brand in de woning van de fam. W. aan het Mgr Nolensplein te Venlo baby van 14 maanden het leven ver- DAT de fa. Van Bergen te Heiliger- e een carillon maakt voor de „Lange Jan" te Middelburg en dit wordt geplaatst zodra de toren gereed is. DAT op de Utrechtse jaarbeurs 16 Ita liaanse deelnemers zijn, o.a. de fa. Bor- salino met hoeden. DAT de Zuidelijke afd. van de Kath. vakbond voor de textieldetailhandel nister v. d. Brink telegrafisch hebben verzocht om spoedige opheffing van textieldistributie en van de organen der Commissie-Woltersom. DAT de musicus Gerrit Peuscher te Hengelo op 1 April zijn zilveren jubi leum als organist der Ned. Herv. Kerk' viert. DAT de architecten M. P. Bolten J. de Bruin bij de Rijksgebouwendienst zyn bevorderd tot hoofdarchitect. DAT benoemd is tot ridder O.N. Kara Eng Pawilo I, regent van Bonthain. DAT de Vacuum Oil Company voortaan in plaats van de „Gargoyle" (de draak) de „Pegasus" (het gevleugelde paard) als handelsmerk zal gebruiken. DAT te Utrecht is opgericht de Alg. Ned. Ver. van Woningzoekenden (secreta riaat: G. v. Walenbarchstraat 57). DAT voor de met de bewaking van hel Paleis te Soestdyk belaste brigade van de Kon. Marechaussée een nieuwe kazerne en 8 woningen worden gebouwd. DAT de 49-j. A'damse glazenwasser J- v. d. M. van de vensterbank van de 6e étage van een huis aldaar is gevallen er op slag gedood. DAT de Ned. cineasten Rudi Hor- necker en Brusse filmpjes zullen vervaar digen over het a.s. Holland-Festival te Scheveningen en A'dam. DAT in A'dam een 35-j. chauffeur uit Ouderkerk werd gearresteerd, die reeds 6 auto's had gestolen of gehuurd en ze dan verpandde. DAT Schiedam in de zomer van 1950 haar 675-jarig bestaan als stad herdenkt. DAT de R'damse delegatie o.l.v. bur gemeester Oud gisteren in de Maasstad terugkeerde en zeer voldaan was over de daar gelegde contacten met de scheep- vaartwereld. DAT „Pro Juventute" te Groningen een tehuis wil stichten, waar de lichte gevallen onder de gederailleerde jeugd in de drie Noord, provincies kunnen wer- DAT de edelsmeden, koperslagers en sierkoperwerkmakers zich in een aparte sectie bij het Brabants edelambacht heb ben aangesloten. DAT A. E. M. baron van Voorst tot Voorst te Den Bosch, le lt der artillerie, is benoemd tot ridder in de souvereine en militaire orde van Malta. DAT de Arnhemse beeldhouwer Gijs Jacobs van den Hof gisteren in de mid delbare school voor beeldende kunsten aldaar is gehuldigd t.g.v. zijn 60e ver jaardag. DAT dr Alan Valentine, het hoofd van de ECA-missie, op 31 Maart te Gronin gen spreekt voor de Mij voor Handel en Nijverheid. DAT de Britse ambassadeur Sir Philip Nichols gisteravond in de ambassade te Den Haag een diner aanbood t.g.v. het bezoek van de Britse minister van Ver keer, Alfred Barnes. DAT men in Vlissingen voornemens is gedurende het badseizoen een verlichte boot met muziek aan boord langs het strand te laten varen. DAT op de derde vrije theeveiling in A'dam van de aangeboden 5200 kisten Java- en 2100 kjsten Sumatra-thee deel werd ingehouden wegens te lage biedingen. DAT een ohauffeur van de genie pas 4 jaar na de bevrijding is weggezuiverd, daar eerst laat bleek, dat hij in een Tri bunaalzaak was betrokken, aldus deelde minister Schokking het Tweede Kamer lid Stokvis mede. DAT de bezoeken aan de bunker van Seyss in Apeldoorn de Stichting 1940-'45 vorig jaar f 54.000 opleverden en de bun ker op 9 April weer open gaat. klaarde men. (Men behoeft voor ons bang te zijn. Red.). De verschillende grenscommissies len hun taak voorlopig niet als geëindigd beschouwen, ook i.v.m. de nog bestaande eisen tot grotere correcties, die eerst bij het vredesverdrag zullen worden beslist. Tegen deze laatste correcties wil minis ter-president Arnold protesteren, als Bevin naar West-Duitsland komt. Binnenkort 4200 Neder landers naar Canada Op 22 April zal de Tabinta dit jaar als eerste Nederlandse schip met Nederlandse emigranten naar Canada vertrekken. Op 18 Mei volgt de tweede reis, telkens met 750 landverhuizers. Ook de Volendam hoopt in de maanden Juni en Juli twee maal de Oceaan over te steken om te zamen 2700 Nederlanders in Canada aar land te zetten Bovendien nemen buiten landse schepen zo nu en dan een kleine groep Nederlanders mee. zoals onlangs de Aquitania van de Cunard White Star. Zo groeit de Nederlandse kolonie in Ca nada gestaag. In 1947 en in 1948 waagden resp. 5000 en 7000 Nederlanders de grote sprong en dit jaar zouden er nog 5000 bijkomen. De berichten uit Canada, zowel va werkgevers als van de Nederlandse land bouwers, zijn over het algemeen gunstig Nieuwe dienstregeling op lucht- route naar Batavia Met ingang van 3 April zullen de vlieg tuigen van de Batavia-route der KL.M. in plaats van Maandag, Donderdag en Zaterdag des morgens vroeg, van Schip hol vertrekken: Zondag, Woensdag en Vrijdag des avonds laat. 's Zondags gaat het „slaapvliegtuig" naar Indië, 's Woensdags het vliegtuig met 414 ton post en 's Vrijdags dat 114 ton post. HONGAARSE GRENS HERMETISCH GESLOTEN De Hongaren zijn momenteel bezig hun grens met Oostenrijk hermetisch te slui ten, zodat vluchtelingen niet meer onge zien door het grensgebied kunnen trek ken. In een strook van 100 m. breedte worden alle bomen gekapt, op elke 100 m. komen betonnen kazematten, op iedere 200 m. een schijnwerpertoren, en prik keldraadversperringen en een omheining langs de gehele grens. verkeer. Van deze enorme verkeers- thermometers worden er 20 In de stad geplaatst. Iedere veertien dagen zal men daarop kunnen zien, hoe veel verkeersongelukken er In de hoofdstad gebeurden. Prof. S. Antoniades ontving hoge Griekse onderscheiding T.g.v. de 128ste Griekse onafhankelijk- heidsherdertking is prof. S. Antoniades 'begiftigd met het Gouden Kruis in de orde van de Phenix wegens haar ver diensten aan de universiteiten te Athene, Parijs (Sorbonne) en Leiden. De versier selen zijn haar tydens een ontvangst op de Griekse ambassade te Den Haag. in aanwezigheid van de Griekse kolonie, door de gezant de heer Lely overhan digd. Een koor van Leidse studenten zong Griekse nationale liederen. De geboorte van dc °aby van prinses Anne de Bourbon-Panma en ex-koning Miohaël van Roemenië wordt binnen twee weken verwacht. Het echtpaar ver toeft momenteel in La Conversité bij De klok terug? De jongste resolutie van de Veilig»- heidsraad brengt de Nederlandse Rege ring weer in een moeilijke positie. Wat zij eist is, dat aan de Ronde Tafel-con ferentie in Den Haag zal voorafgaan het herstel van het republikeins gezag in Djokja. Men kan dit lezen in deze van Canada afkomstige resolutie, waarmede alle leden van de Veiligheidsraad op drie na, die zich op verschillende gron den onthielden accoord zijn gegaan. Het is een Canadese resolutie. De Vei ligheidsraad is in feite niet een juridisch maar een zuiver politiek college. Zijn besluiten worden ingegeven door over wegingen van politieke aard. Vandaar naar onze stellige overtuiging, dat deze resolutie om zekere redenen van Canada afkomstig moest zyn. Dat wil zeggen: Niet van Amerika en niet van Engeland, maar ook niet van een ander. Men kent de politieke overwegingen, waardoor Amerika zich bij de bepaling van zyn houding in de Veiligheidsraad laat leiden. Het Atlantisch Pact is na maanden van voorbereiding gereed ge komen. Uiteindelijk dient dit pact om het behoud van de vrede te waarborgen. Maar eerst zal het pact de nodige span ningen oproepen. Het Oostelijk blok zal deze aaneensluiting van de Westelijke staten niet gemakkelijk verkroppen Het pact is een streep door de rekening van dat blok, dat het liever voorzien had op elk terrein van de Westerse staten af zonderlijk. Amerika ziet het als een wezenlijk be lang, dat die wellicht onvermijdelijke spanningen zo spoedig mogelijk worden „verwerkt" en dit kan geschieden door de autoriteit van de Verenigde Naties en van de Veiligheidsraad te schragen, waar zulks maar enigermate mogelijk is. Daar om is het na de teleurstellingen, welke de Veiligheidsraad en de Verenigde Na ties sinds hun ontstaan aan de wereld hebben bereid, hard nodig, dat zy ook eens een succesje hebben. Dat succesje moet Indonesië zijn Hier staan tenslotte de rechten en belangen van niet al te grote staten op het spel. Dus is er voor Amerika ook geen reden voor een al te grote beduchtheid. Wat bovendien aantrekkelijk is voor Amerika: Het ziet er naar uit. dat zijn eigen belan gen er niet door zullen worden bena deeld. En het is geen mens, die daaraan niet denken zou. Een andere overweging voegt zich daarbij. Het is de houding, welke Amerika meent te moeten innemen ten opzichte van het Oosten. Het Aziatische blok. Amerika meent goed te doen. zich in de Aziatische wereld zoveel mogelijk vrienden te verwerven. Het zit lelijk met de ongunstige ontwikkeling in China. Niet alleen is door die ontwikkeling de positie van het communisme onbetwist baar versterkt, maar bovendien dreigt Amerika er een belangrijk afzetgebied door te verliezen. Een belangrijk deel van deze nage streefde sympathie en ook een gedeelte lijke compensatie voor dit verlies ligt voor Amerika in de republiek Djokja. Voor Engeland staan de zaken voor een deel anders en voor een deel gelijk. Het Engelse moederland ligt in Europa, de West-Europese Unie en nu ook het At lantisch Pact zijn voor Engeland even- zovele motieven om te zorgen, dat het de Nederlandse sympathie zo goed en zo kwaad als het gaat, behoudt. (Het omge keerde is natuurlijk ook het geval). Maar het Britse imperium is over alle hoeken der aarde en over alle wereld delen verspreid. Men heeft er hier en daar reeds genoeg mee te stellen. Heel het Britse staatsman9beleid en heel de vernuftige Britse diplomatie is er op uit, de moeilijkheden draaglijk op te lossen. In het ene gebied lukt dat, in het andere Maar nu is het ook duidelijk, waarom juist Canada met een resolutie moest komen. Het is minder dan Amerika (initiatiefnemer van het Atlantisch Pact) en minder dan Engeland direct betrok ken by de sympathie van de democrati sche staten van het Europese continent. Anderzijds kon men het opstellen van de resolutie weer minder overlaten aan de overige leden van de Veiligheids raad. Na al deze louter politieke overwegin gen moest Canada wel degene zijn, die een resolutie voor de dag kwam. Amerika en Engeland konden gemakke lijker dan zelf een resolutie op te stellen hun adhaesie aan eens anders resolutie betuigen. Temeer omdat ze nu ook gemakkelij ker hun houding nog konden verzoeten door enkele vriendelijke, althans niet onvriendelijke maar dat is voor de Veiligheidsraad al een heel ding woorden aan het adres van Nederland. Doch zou voor de republiek het feit, dat'de resolutie van Canada afkomstig 5, geen belemmering kunnen zijn om haar instemming mede te betuigen? zou op zichzelf zeker het geval kun- i z^jn. Maar de inhoud van de resolutie heeft dit bezwaar voor de republiek volkomen weggenomen. Hebben we voor vandaag enige aan dacht geschonken aan de koks, die deze resolutie op tafel hebben gezet, morgen komt de resolutie aan de beurt. Het zal blijken, dat zij Nederland dit ene toe roept: Zet de klok terug. Voor een Regering, die de Veiligheids raad in progressiviteit wilde overtref fen. waarlijk een bijzonder teleurstel lend resultaat Twee Britse vliegtuigen bij manoeuvres verongelukt Twee Britse marine-jagers zijn giste- en, tijdens de manoeuvres van de vloot, ij een schijnaanval op de haven van Devonport, in zee gestort. Een der pilo ten redde zich met de parachute, terwijl de andere door reddingboten werd opge pikt. Beiden bleven ongedeerd. Van een Belgische Spitfire werden SO.S.-seinen opgevangen: „Vallen in het Kanaal". Later bleek, dat de machine kans gezien had. eerv noodlanding te maken op het strand van Calais. WEERBERICHT Aanhoudend fraai weer Tot morgenavond verwacht De Bilt* Drook weer met weinig bewolking. Zwakke wind, hoofdzakelijk uit rich tingen tussen Oost en Zuid Tamelijk koude nacht met plaatselijk lichte nacht vorst Morgen overdag zonnig en, zacht ZON EN MAAN. Zaterdag. 26 Maart Zon op 6.30, onder

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1