IWetuur |Teiiisrl|e (üonrant ATLANTISCH PACT, een mijlpaal in de wereldgeschiedenis Wfst U ZATERDAG 19 MAART 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir eD redactie TeL 20408 Abonne menten Tel 22710. Advertentieafd. Tel 23375 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal; 1.35 per maand; ƒ0 32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ018 per millimeter belangrijke korting.) HOOFDREDACTEUR: Dr. E. DIEMER. CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK- DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Negen en twintigste jaargang No 7768 .Stantvastfcfi is yfjebleoen tnyn bert ia tegljeaspocl" Rondom de Meidagen van 1940 Zie pag. 5. Het bindt straks meer dan 332 millioen mensen, in een hecht blok samen De tekst van het Noord-Atlantisch Pact, die w|| gisteren reeds in een deel edities hebben weergegeven, is officieel in de hoofdsteden der betrokken acht landen, Ver. Staten, Canada, Groot-Brittannië, Frankrijk, de Benelux-landen ei Noorwegen bekend gemaakt. Bevestigd wordt, dat de ondertekening te Washing ton zal plaats vinden in de eerste week van April. Acht ministers van Buiten landse Zaken der onderscheiden landen hebben een exposé gegeven van de inhoud van het Pact, waarbij geen bijzondere interpretaties aan het daglicht kwamen, behalve dan één van Dean Acheson, de Amerikaanse Secretary of State. Volgens hem heeft de omschrijving van het gebied, waarvoor het verdrag van toepassing is, geen gelding voor artikel 4, waarbij geen gebiedsbeperking is vastgesteld in geval wapende aanval. In een dusdanig geval moet eerst overleg volgen, omdat er een groter gebied is, waar een gewapende aanval zou kunnen plaatsvinden. Dean Acheson heeft als voorbeeld van zo'n ge- Tass: Mooie woorden ver bergen aggressief karakter Een bericht van de correspondent van Jass te Washington is de eerste Russische reactie op de publicatie van de tekst het Atlantisch Pact. „De verklaring de Russische minister van Buitenlandse Zaken, die 29 Januari 1949 is gepubli ceerd". aldus dit bericht, „noemde het Atlantisch Pact het voornaamste wapen van de aggressiepolitiek der leidende ikringen in de Ver. Staten en Groot-Brit- tannië. De tekst, die zo juist is bekend gemaakt, bevestigt deze mening volko men. Achter mooie woorden trachten de opstellers het aggressief karakter te ver bergen. De reactionnaire kringen in d« V.S. en Engeland wensen een reeks sta ten als bruggehoofden en militaire bases te gebruiken om hun doeleinden te be reiken." Een jaar lang voor 3 a 5 milliard Amerikaanse hulp? Volgens Reuter, is de Amerikaanse gering bereid de Europese leden van Atlantisch Pact in de eerste twaalf ms den na de ratificatie, wapenen en n taire -uitrusting ter waarde van drie tot vijf milliard dollar te zenden. Heeft ons leger onvoldoende oefenmunitie? Commentaar van Eerste Kamer op OorlogsbegToting. Zeer vele leden merken in het V-V. der Eerste Kamer op de Oorlogsbegro ting op, dat het Nederlandse volk, eer jaar na het sluiten van het Vijfmogena- hedenpact, er recht op heeft, spoedig tt weten, welke offers het zal moeten bren gen om weerstand te kunnen bieden aar een dodelijk gevaar- Verscheidene leden achtten het juist, dat de leiding van ae departementen Oorlog en Marine in handen van minister zal blijven. Verschillende andere leden wilden de land- en luchtmacht ei marine in handen van één minister var defensie leggen. Sommige leden achtten de 6'/fe pet. welke momenteel van het nationale in komen ad ƒ13 milliard voor defensie wordt besteed, aan de lage kant. Verschillende leden verklaarden het betreuren, dat de materieelvoorziening zoveel te wensen schijnt over te laten, dat zelfs oefeningsmaterieel en oefen munitie niet in voldoende mate aan wezig zijn. Wilde De Hoo (van liet C.D.K.) ds Slomp arresteren? Aan S. de Hoo, in bezettingstijd direc teur van het Centraal Distributie Kan toor, die, zoals gemeld, op 25 Maart het Arnhemse B.G- terecht staat, ii laste gelegd, dat hij met behulp va „Grüne Polizei" ds Slomp (Frits Zwerver) te Heense heeft willen arreste ren en dat hij mededelingen omtrent de distributie-ambtenaar J. G. Steggink uit Losser aan de S.D. heeft gedaan. Men vond ds Slomp niet thuis, maar trof bij een huiszoeking een grote voorraad distri butie bescheiden aan. Als verdediger treedt op mr Gratama te Zwolle. Dr Beel krijgt assistentie Bij regeringsbesluit te Batavia is be paald, dat een nader te bepalen aantal -gedelegeerden van d-r Beel zal worden benoemd, die hem zullen bijstaan -in zijn taak. Zij zuillen worden te werk gesteld in de hoofdplaatsen van d'e deelstaten en zij zullen een am-btsk-rirug krijgen, die cv-ereenkomt met -die der huidige com missarissen van de Kroon. Koninklijke waardering voor reddingen bij de storm H. M. de Koningin en Prinses Wil- helmina hebben in een telegram en in een brief grote bewondering en waar- dering uitgesproken over het gedrag van de bemanningen der reddingboten en van de kustwacht tijdens de hevige storm van begin Maart. Het 320-ste M.L.D.-squadron herleeft Dinsdagmiddag zal op het Marinevlieg kamp Valken-burg het zo bekende 320ste Squadron, dat na de oorlog was opge heven. in ere worden hersteld, terwijl bovendien het 1ste Squadron officieel in i dienst wordt gesteld. De plechtigheid geschiedt door de commandant Zeemacht Nederland, schout-bij-nacht J. J. L. Wil- linge. Dit herboren 320ste Squadron zal bij deze gelegenheid ook de z.g. „Crest" (het Britse koninklijke embleem) over nemen van het oude. De plechtigheid wordt o.m. bijgewoond door de Britse militaire luchtvaartattaché, gr.-capt. Sir J. Herber Percey. wapende aanval genoemd, een aanval op de Amerikaanse vliegtuigen, die de luchtbrug met Berlijn onderhouden. Een dergelijk incident, veroorzaakt door Sowjet-vliegtuigen, zou dus de aanlei ding kunnen zijn voor een conflict van groter omvang. In verband met de „vijfde colonnes" vermelden wij nog, dat ook een communistische binnenlandse op stand in één der deelnemende landen daaronder kan vallen. Griekenland, dat ook gesteund wordt door het buitenland, vormt een dergelijk précair geval. Van de overige ministers, die in hun hoofdsteden het verdrag toelichtten, waren de woorden van de Canadese premier Louis St- Laurent wel het op merkelijkst. Hij zei nl.: „De contrac terende mogendheden zullen, door het Pact te ondertekenen, elkeen, die aan- valsneigingen zou koesteren, ervan in kennis hebben gesteld, dat zijn lot uit eindelijk hetzelfde zal zijn als dat van Keizer Wilhelm II, Hitler en Mussolini". Dit kan de aanvaller zich dus voor ge zegd houden. Bevin zei in het Lagerhuis, dat het verdrag één der grootste stappen is naar wereldvrede en veiligheid sinds het einde van de wereldoorlog- Ook Spaak, de Noorse minister Gerhardsen, en Schuman gaven in hun landen com mentaar, terwijl ten onzent minister D. U. Stikker gewezen heeft op de histori sche betekenis van het Pact en het be lang voor een vreedzame ontwikkeling der internationale situatie. Meer dan 48 uren ononderbroken debat een vechtpartij, nog wel de hevigs: die de Italiaanse parlementaire geschie denis heeft gekend, hebben tot resultaat gehad, dat ook De Gasperi Italiaanse Kamer zijn vertrouwensvotum kreeg en Italië gaat deelnemen verdere besprekingen over het verdrag. De aansluiting van Italië staat dus en door de andere deelnemende landen is een formele uitnodiging verzonden. Verhouding Oost en West Een overzicht van het mensenmateriaal en militaire hulpbronnen der twaalf lan den, die. naar verwacht wordt, Pact zullen toetreden (dus ook Italië, Denemarken. IJsland en Portugal) toont dat de gezamenlijke kracht Atlantische mogendheden, die va Sowjetblok verre overtreft. Maken wij de balans op. dan zien wij: West 15 pet. mensenmateriaal dan Oost, nl. bevolking van 332.338 526 tegen 289.542-109; West meer dan driemaal zoveel capaciteit voor de staalproductie wel in 1947: 112.500.000 ton tegen Oost 1947: 31.300.000 ton; West meer dar l tweemaal zo hoge steenkoolpro ductie, nl. 980.500.000 ton tegen 404-700.000 Oost; West achtmaal meer olie. men zelfs de productie Midden- en Zuid-Amerika en het Nabije Verre Oosten uitsluit, 1741.957 000 barrels (tegen 201.733.000 Oost, 1 barrel is 1.432 hl.); West bijna 34 maal zoveel tonnage Oceaan schepen. nl. 56 394 500 br. reg.ton, tegen Oost 1.671.000 br. reg-ton; West bijna maal zoveel motorvoertuigen. 40924.070 tegen Oost 1.427.467. De strijd krachten: het numerieke overwicht der Oostelijke divisies is voor de landen het Pact een groot nadeel, maar dient rekening te houden met de v sprong van atoombom, de nieuwe I bommenwerper en het overwicht, dat de Amerikaanse vloot heeft. Men zie ook „Het Verklaarde Uitzicht" op pagina 4. HET ATLANTISCHE PACT Een moeilijke Benelux-kwestie: de havens Besproken tijdens conferentie over verkeer en toerisme te Antwerpen Gisteren is in Antwerpen een Bene- lux-conferentie begonnen voor verkeer toerisme. De commissie voor toerisme n de volgende resolutie aan; elk van de drie landen zal de actie in eigen land voortzetten; de drie landen zullen over leg plegen om door een overeenkomstige propaganda een intensiever toeristenver keer in de Beneluxlandeji in het leven te roepen; de drie landen zullen gemeen schappelijk tegenover de internationale clientèle hun hulpbronnen exploiteren. e voor het luchtvaartver- keer nam de volgende resolutie aan: de werking tussen de KLM en Sa bena wordt ten zeerste toegejuicht; aan gedrongen wordt op het uit de weg rui-, men van hinderpalen op monetair ge bied; de verschillen in organisatie van KLM en Sabena mogen geen beletsel zijn nog gestrande „C. A. Banck" vlot te brengen, derd. Hoe Ned. grensbewoners over grenscorrecties denken Waterloop van Dinkel en Schipbeek zou verbeterd worden. Het spreekt vanzelf, dat de kwestie van eventuele grenscorrecties de gemoederen deze zijde van de Ned.-Duitse grens sterk heeft bezig gehouden. In de buurt van Nijmegen verwacht men wei nig of geen actie van de Duitse grensbe volking, hoogstens uit Kleef. In Groes- beek heeft men interesse voor het Reichs- wald, dat weliswaar bijna is verwoest, doch in cultuur zou kunnen worden ge bracht om er Ned. landbouwgezinnen te plaatsen. Bij Enschede denkt men aan uitgestrekte, onontgonnen venen en aard- olievelden, die in 1947 ongeveer 20.000 ton per dag produceerden, bij Glanerbrug enkele spinnerijen, die het tekort de Ned. katoenindustrie belangrijk tegemoet zouden kunnen komen, gas bronnen, zandsteengroeven en niet te ver geten een verbetering van de waterloop de Dinkel en de Schipbeek. Het recht trekken van de grens zou ook enkele plaatsen als Lobith, Herwen en Aerdt uit hun betrekkelijk isolement verlossen. Ongehuwde moeder doodde kind met broodmes De ongehuwde moeder C. J. uit Apel doorn, die haar zwangerschap zelfs voor haar naaste familieleden geheim had weten te houden en bij de bevalling geen enkele assistentie had, heeft, toen niette- kort daarna het feit toch bekend dreigde te worden-, in haar radeloosheid de kleine met een broodmes dodelijk verwond. Zij is voor de O. v. J. te Zut- phen geleid. VOORZITTER VAN HET C.N.V. NAAR INDONESIË le voorz. van de Prot Chr. Arbeiders- Internationale en van het C.N.V., M. Ruppert, zal 28 Maart naar Indonesië vertrekken voor het voeren van bespre- kening met de verwante groepen. Zoals bekend heeft de P.C.A.I. vorig jaar dr C. L. v. Docrn naar Indonesië afgevaar- onderzoeken of Chr.k-sociale arbeid in Indonesië kon worden bevor- ttoodzakelijk; hoewel een gemeenschap pelijke Beneluxhaven wenselijk wordt geacht, is de behandeling van dit vraag stuk op het ogenblik door verschillende omstandigheden nog niet mogelijk. De commissie voor de scheepvaart nam een resolutie aan, waarin zij haar vertrouwen uitspreekt in de gemengde Benelux-commissie, welke een onderzoek zal instellen naar de haven- en rivieren- kwesties. Op een diner sprak gisteravond o.a. mi nister Spitzen. Vandaag werd het con gres voortgezet. Vrijspraken in „Vrij-Nederland"- zaak De vroegere illegale werkers, de ge broeders Jan en Tom Lohman uit Haar lem, die er van beschuldigd werden, er toe te hebben medegewerkt (om hun gevangen genomen en later toch omge komen vader te redden), dat een aantal medewerkers en lezers van „Vrij Neder land" te Haarlem werd gearresteerd, zijn gisteren door het Arnhemse B.G. vrijge sproken. Tegen Jan was 1 jr voorw. en tegen Tom vrijspraak gerequireerd. Even- werd de Haarlemmer E. Moorhoff, ;rvan verdacht werd aan de arresta-i an Lohman Sr. te hebben medege-Look dit seizoen weer rondvluchten werkt, vrijgesproken- Eis 3 mnd. voorw.[de bloeiende bollenvelden organiseren. Waarnemers V.N.-commissie op Sumatra gewond Hun jeep werd beschoten op 14 kra van Brastagi Aneta seint uit Batavia, dat twee m litaire waarnemers van de V.N.-Commis- sie, die in een witgelakte jeep met de woorden „United Nations" van Brastagi naar Medan reden, door een bende be schoten werden. Luitenant Van Voorst tot Voorst, die de waarnemers verge zelde, en de Engelse luitenant-kolonel Harry D. Chaplin werden zw: Amerikaanse majoor John A. Simmons licht gewond. De beschieting geschiedde op 14 km afstand van Brastagi automatische wapens. De gebeurtenis heeft zeer grote indruk gemaakt. Hoewel de waarnemers reeds meermalen beschoten, was er tot nog toe niemand hunner gewond. De vertegenwoordigers van de militaire uitvoerende raad V.N.-commissie te Batavia zouden heden naar Medan reizen, waar de beide waar nemers in het hospitaal zijn opgenomen. De generaal Scholten en de commissaris de Kroon, dr M. Brouwer, zouden medeleven betuigen aan de gewonde officieren. Nader wordt gemeld, dat de Belgisdhi weekvoorzitter der V.N.-Commissie, de Veiligheidsraad telegrafisch op de hoogte heeft gesteld van de beschieting der ;rs. Chaplin, die getroffen door zes kogels, is thans buiten levens gevaar. Hij werd in 1900 te Londen ge boren en kwam 15 November j.l. in Indo- Simmons, die licht gewond werd, is in 1910 te Danbury iConnecti- geboren en kwam 10 Februari j.l. Indonesië aan. Dr Mansoer wil Sumatra tot één geheel smeden Hy wil practiscb werken en niet met allerlei staatkundige plannen. Het staatshoofd van Oost-Sumatra, dr Mansoer, heeft op een persconferentie te Medan verklaard: „Het enige en sluitende doel van de Sumatraanse ferentie is het herstel van het nu reeds jaren verbroken contact tussen de verschillende delen van Sumatra. Wij illen alleen spreken over Sumatra en zijn moeilijkheden en mogelijkheden, over de rijst, het onderwijs, want wij hebben elkaar nodig." Speciale politieke of staatkundige vragen zullen niet wor den behandeld en de veronderstelling, in overkoepelend staatkundig lichaam aan de orde zou komen barig. Prins Bernhard en de Prinsesjes volgende week terug Prins Bernhard en de prinsessen Beatrix i Irene, die sinds 6 Februari in St. An ton vertoeven, zullen in de loop van de volgende week in ons land terugkeren. Gisteren brachten zij een bezoek aan de bekende wintersportplaats Zuers am, Arlberg, waar zij door de burgemeester erden begroet. De gasten maakten ge-, bruik van de skilift op hun tocht naar van Zuers en keerden per ski terug- Tijdelijk geen aflevering van gedistilleerd In verband met de wijziging van accijns het kader van de Benelux is er m.i.v. gisteren een tijdelijk verbod ingesteld de aflevering- van gedistilleerde dranken en spiritus door de fabrieken. Drie jaar geëist tegen ,Revolver-Henkie' Voor de Asser rechtbank is gisteren drie jaar geëist tegen de 24-j. Naardense monteur Henricus J- W. Ostermann. een internationale inbreker, die beter bekend onder de naam „Revolver-Henkie". In het laatst van het vorig jaar ontsnapte hij uit de strafgevangenis te Hoorn en stal nadien voor meer dan ƒ100.000 bij elkaar. Thans stond hij voor enige inbra- diefstal van een paar auto's in Drente terecht. Hij zal nog vijfmaal moeten terecht staan, o a. in Den Haag zijn inbraak in een juwelierszaak te Katwijk. Tegen zijn maat, de 29-j. tractor chauffeur Willem D. Hoeksema uit Haar- m, werd wegens medeplichtigheid /eneens drie jaar geëist. Uitspraken op 1 ApriL Als de winter vlucht Voor de lentelucht. Ondergedoken SS-er joeg tien illegalen de dood in Landwachtcommandant zakte voor R'damse B.G. in elkaar Twintig jaar (m.a.) werd gisteren vooi het R'damse B.G. geëist tegen de 32-j voormalige SS-er G. v. Noort uit Roc- kanje. Na zijn desertatie uit de SS was verd. bij C. Langendöen ondergedoken, maar toen hij werd ontdekt, heeft hij vrijwillig alle onderduik-relaties v den, waardoor 10 ingezetenen van Voorne Putten op staande voet werden dood geschoten. o.W. óók Langèndoen. De a.-f wilde niet de zwaarste straf eisen, omdat verd. in het kamp door de B.S. zwaar is mishandeld en nu verpleegd wordt in het noodsanatorium te Vught. Voor het Arnhemse B.G. werd 8 jaar (m.a.) geëist tegen de Duitse „Haup- sturmführer" W. W. Müller. die even voor de bevrijding 2 gevangenen te Baarn had laten doodschieten- Hij had uit De venter ook 21 gevangenen geleverd voot de represaillemoord bij de Woeste Hoeve na de aanslag op Rauter, doch op juridi sche gronden werd hiervoor vrijspraak gerequireerd. Uitspraak 1 April. Hetzelfde B.G. veroordeelde de voor malige burgemeester van Zaltbommel en Wisch. J. Boll, o.a. wegens medewerking aan deportatie van Joden, tot 7,,{s jaar R.W.I. (eis 9 jaar). De 51-j. voorm. commandant van de hulplandwacht op Voorne en Putten, F. A- Spinks. viel tijdens de zitting van het R'damse B.G. plotseling voorover en was niet meer in staat een woord uit te brengen. Aanvankelijk dacht men. dat hij simuleerde, doch toen er in zijn toestand geen verbetering kwam. werd hü naar een ziekenhuis vervoerd en zijn zaak uit gesteld. Evenals vorig jaar zal Aero-Hollapd Op 1 April Turkse en Griekse sigaretten in de handel Zoals men weet zal op 1 April de toeslag op Volksherstelsigaretten van Oosterse tabakken, die tot nu toe f 1.be droeg afslaan tot 10 cent per pakje. Tegelijkertijd komen er naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt. Turkse en Griekse sigaretten in de han del die dus, bonloos, verkocht worden tegen prijzen van f 1.40, f 1.60 en f 1.80 per pakje. Zij betekenen een welkome aanvulling op het sigaretten menu, dat de laatste tijd, dank zij de stakingen in Amster damse sigarèttenfabrieken, vrij beschei den moest zijn. Bij de stakingen komt nog het feit, dat de levering van Oriënt- tabakken, die, met de in het Midden Oosten gelegen landen, op z.g. compen satietransactie geschiedt, ook grote moei lijkheden oplevert. Dat samenvallen van alle moeilijkheden in de sigarettensector maakt het uiterst dubieus of begin Juni, overeenkomstig de aanvankelijke plan deze rookwaar bonvrij zal worden. Acht nieuwe Fireflies op Valkenburg Dezer dagen zijn op het vliegveld Val kenburg weer acht nieuwe Firefly-jagers Mark V voor de marineluchtvaartdienst aangekomen. Ze zijn door Nederlandse vliegers o.l.v. kapt. ter zee vlieger L. A. H. Rombeek van het Engelse vliegveld White Waltham overgevlogen. Omstreeks half April worden nog 6 Fireflies ver- DAT het EVC-hoofdbestuurslid J. L. Starker te IJmuiden deze organisatie ver liet vanwege de comm. inslag. DAT de verwoeste toren van de Ned. Herv. kerk te Fijnaart thans zo goed als hersteld is. DAT, nu buitenlandse bezoekers zich in ons land onbeperkt van benzine kun nen voorzien, de KNAC in Frankrijk moeite doet om voor Ned. automobilisten aldaar het kwantum van 500 1. per 30 da gen verhoogd te krijgen. DAT een 14-j. jongen uit Groesbeek, die even de weg overstak om op Duits grondgebied een auto uit de modder te helpen, door Duitse douanebeambten erd gearresteerd en naar de Kleefse ge vangenis gebracht. DAT twee mannen en een vrouw uit Nijmegen, die verdacht worden een eerst dronken gevoerd man van f 700 te heb ben beroofd en met dit geld in A'dam de fuif te zijn gegaan, in de hoofd stad werden aangehouden. DAT, blijkens haar jaarverslag, de cen trale commissie tentoonstellingswezen in 1948 147 tentoonstellingen of beurzen er kende en 12 aanvragen afwees, terwijl alle deelnemers ruim f 1 millioen stand geld betaalden. DAT 5 Canadese journalisten de Utrechtse Jaarbeurs bezoeken en op 9 April resp. door de Canadese ambassa deur (op Groot Haesebroek) en de Haagse Journalistenvereniging ontvan gen worden. DAT gisteren de woning van de arts Van Eldik te Noordgouwe gedeeltelijk uitbrandde en de bewoners, die nog in diepe rust waren, door de machinist van het eerste ochtendtrammetje werden ge alarmeerd. DAT voor de aanleg van een voet- en rijwielpad alsmede een parallelweg langs de weg Arnhem-Dieren 125 percelen zijn onteigend. DAT in de St.-Crt. van gisteren zijn opgenomen een speciaal tarief vracht- autovervoer (geperst stro) en een derde wijziging in de loonregeling in het kist- makers- en kuipersbedrijf. DAT prof. dr Arthur Schlesinger, gast- professor te Leiden, en dr Alan Valentine, hoofd van de ECA-missie, resp. op 23 Maart en 1 April in de „Harmonie" te Leeuwarden een lezing zullen houden. DAT momenteel 25 Ned. huisvrouwen uit alle provincies voor een veertien daags verblijf in de Franse volkshoge school Centrum Meridon bij Chevreuse vertoeven en in April/Mei nog twee zulke cursussen volgen. DAT mevr. J. A. C. v. Bilderbeek— Lamaison van Heenvliet. wonende in het Rijksmuseum „Cronenburch" te Dor drecht, onder hartelijk medeleven van de bevolking haar 100e verjaardag vierde. DAT burgemeester Oud c.s. gisteren een tocht door de Kopenhaagse havens maakten en met de Ned. gezant dejeu neerden. DAT ook te Beverwijk bij een huis- aan-huis „collecte" ruim vierduizend pa tronen en ander oorlogstuig werden op gehaald. DAT te Heerlen de 65-j. ing. F. M. Frings is overleden, die van 1918-1943 directeur van de mynschool was. DAT medio Febr. bij het gew. arb. bu reau te Leeuwarden ruim 8000 werkloze mannen waren ingeschreven, hetgeen 20 pet meer is dan het vooroorlogse maxi- DAT het bezoek van mgr Duroy, aarts bisschop van Quebec, aan de Canadese oorlogsgraven te Putte en Bergen op Zoom, thans is vastgesteld op 25 Maart. DAT B. en W. van A'dam de raad uit breiding voorstellen van het koelhuis op de Centrale Markt, hetgeen 630 mille moet kosten. DAT de heer Murdoch McLennan is benoemd tot Ned. Consul te Belize (Brits Honduras), aan wie in het Engels moet worden geschreven. DAT over Hilversum I de heer R. Th. Ie Cavelier op 22 Maart om 7.45 uur n.m. spreekt over de A'damse haven en ir N. Th. Koomans op 29 Maart om 7.45 uur /er de R'damse haven. DAT het Studentenblad „Forum Acade- miale" gedurende April een interacade miale expositie van beeldende kunst or ganiseert in de Moderne Boekhandel, Leidsestraat 70, A'dam. DAT de bij de overval te Poerwokerto n het leven gekomen 27-j. mr J. G. Platteeuw in leven subst.-Off. van Justi- DAT 73 j. oud te Goes is overleden ir C. A. de Looze, oud-directeur der R.H.B.S. te Brielle en Goes. DAT de gemeente Haarlem besloot het woonhuis van wijlen de dichter-schilder Jac. van Looy aan te kopen voor f 22.000. DAT te Torquay (Eng.) op 66 -j. leef tijd is overleden H. N. C. baron van Tuyll van Serooskerken. DAT i.v.m. de verbetering van het spoorwegverkeer de K.L.M.-lijn A'dam- Enschede v.v. deze zomer niet meer wordt geëxploiteerd en overwogen wordt op welke andere wyze Twente in het lucht net kan worden opgenomen. DAT te R'dam-Heiplaat het eerste rij dende spaarbankkantoor in Nederland in gebruik is genomen en de wagen een oppervlakte heeft van 5.5 m2. DAT voor de A'damse Rechtbank 12 j. is geëist tegen de 22 j. bakkersknecht M. W., die het 10 j. meisje A. H. uit A'dam na aanranding heeft vermoord. DE ENQUETE Negen Tweede Kamerleden hebben wij de laatste tijd. of eigenlijk het iaa sta jaar al. niet veel in de vergaderzaal ge zien- Dat waren de negen leden van ds Parlementaire Enquête-commissie Rege ringsbeleid 19401945. Op enkele uitzon deringen na kwamen deze enquêteurs alleen maar binnen, wanneer het belle.je verkondigde, dat er een stemming op til was. Op het ogenblik hebben wij echter het bewijs voor ons liggen, dat deze negen leden helaas moeten wij eigenlijk spreken van acht leden, omdat een van hen, oud-minister Fiévez, reeds geruime tijd ernstig ziek is de tijd, die zij niet in de vergaderzaal doorbrachten, alles behalve hebben verbeuzeld. Zij hebben nl. thans aan de Tweede Kamer het eerste verslag van hun onderzoekingen aangeboden, handelende over het mili tair beleid in de tweede helft van 1939 en in de eerste maanden van het ramp jaar 1940. Dit verslag munt uit door degelijk heid. Men behoeft het nog niet met iedere conclusie van de commissie eens te zijn, om dit te kupnen vaststellen- En of wij het met iedebe conclusie eens kunnen' zijn, durven wij op het ogenblik, nu wij de samen meer dan 1000 blad zijden tellende twee boekdelen nog maar enige dagen in ons bezit hebben door ae goede zorgen van de commissie, nog niet te zeggen. Onze aanvankelijke indruk is echter uitermate gunstig. De commissie ?er precies in haar opvattingen en het verslag ademt een lofwaardige objec- viteit. Het geeft ons het vertrouwen, dat de uitspraak van de voorzitter der nissie. mr L. A- Donker, bewaarheid morden, dat door het werk der com missie de politieke geschiedenis van de jaren 19401945 allicht beter bekend zal orden dan die van welke andere periode dan ook- Deze periode zouden wij willen noemen het Kamerloos Tijdvak. In dit tijdperk ers heeft de Regering het zonder de beide Kamers der Staten-Generaal moeten stellen met alle nadelen van dien. Op een van de nadelen is ook de nissie reeds aanstonds gestoten: het nadeel, dat, tengevolge van het ontbre ken van een „klankbord" in de vorm van en volksvertegenwoordiging, de beteke- lis van het overleg tussen het kabinet n H.M. de Koningin in de practijk van eel groter betekenis is geworden dan oorheen en thans. Maar terecht heeft de ommissie zich op het standpunt gesteld, dat ieder „afschuiven" van verantwoor delijkheid op de persoon van Koningin Wilhelmina niet behoort plaats te vin den. Volledig moet de commissie vast houden aan de strekking van art. 55 van de Grondwet, dat de onschendbaarheid Konings proclameert Dat, met name nog komende verslagen hierdoor niet steeds een volkomen zekerheid omtrent de gang van zaken kan worden verkre- en, is in ons constitutioneel bestel een- oudig te aanvaarden. Men moet vöoral niet vergeten, dat het lier een parlementaire enquête be treft. En wel een zeer bijzondere, omdat hierdoor achteraf gepoogd wordt, een beleid te beoordelen Het gaat niet om en feitelijke geschiedenis, maar om de aststelling van verantwoordelijkheden chteraf. verantwoordelijkheden, die. /are er geen Kamerloos Tijdvak ge- reest. telkenmale te juister tijd in de Staten-Generaal zouden zijn vastgesteld. Voor vervolg zie Pag. 4) De betekenis van de verkiezingen in de West Geen der partijen heeft volstrekte meerderheid De verkiezingen op de Nederlandse Antillen zijn ordelijk verlopen. Van de zetels, die aan Curagao zijn toegewe- n, heeft de nationale volkspartij van dr Da Costa Gomez er 4 veroverd. De democratische partij, bestaande uit nog al rumoerige heren, die soms sterk anti- Nederlandse uitingen doen horen, ver wierf er drie. Opmerkelijk is, dat Maal en Van der Meer, twee der meest no toire mannen dier partij, niet gekozen zijn.JWel gekozen werden E. Jonckheer, Kroota en H. L. Braam. De laatste stond ver naar onderen op de lijst doch verwierf zich vooral stemmen van 'namers. St. Maarten koos W. R. Plantz behorende tot de groep van Da MILITAIR BELEID 1939:40 Op 19 Januari 1949 stelde de Parle mentaire Enquête-commissie uit de Tweede Kamer, die een onderzoek instelde naar het beleid te Londen en in de perioden, daaraan kort vooraf gaande en daarop volgende. haar eerste verslag vast- Dit verslag han delt over het militair beleid 1939— 1940 en is vandaag aan de leden der Staten-Generaal toegezonden. Iets uit dit verslag leest U op pagina 5. De omvangrijkheid is er uiter aard oorzaak van, dat er geen sprake van kan zijn, dat wy in de in dit nummer opgenomen artikelen ook maar enigszins kunnen bogen op volledigheid. Het verslag behandelt allerlei kwesties en de commissie heeft een zeer diepgaand onderzoek ingesteld die allemaal even belang rijk zyn. Wy stellen ons dan ook voor. in de komende weken op ver schillende onderdelen nader terug te komen. Met name geldt dit voor de oorlogshandelingen, die op verschil lende fronten zyn gepleegd. Den Haag had weerbericht- primeur De weerbericht-telefoonservice, welkt het district Utrecht straks krijgt, is geen wereldprimeur. In Den Haag kon men reeds in 1939 en 1940 door het draaien een bepaald telefoonnummer een 2- minuten-weerbericht horen, dat om de drie uur „ververst" werd. In de oorlog is deze weerberichtenservice verdwenen. De P.T.T. is dan ook tot de ruiterlijke er kenning gekomen, dat Den Haag deze wereldprimeur heeft gehad. Dr Koster volgt dr Treep op aan Financiën Dr A. Treep. thesaurier-generaal van Financiën, zal binnenkort worden opge volgd door dr W. Koster. d:e thans voor Nederland optreedt als plv. „director" bij het internationale monetaire fonds en de Wereldbank te Washington. De heer Treep wordt adj. directeur bij de Kon. Ned. Fetroleum Mij en de B.P.M. Costa Gomez en ook St. Eustatius en Saba hebben personen afgevaardigd, die tot deze groep gerekend worden, welke dus 7 zetels bezet. Op Bonaire werd ge kozen L. D. Gerharts. die een partij vertegenwoordigt, welke zuiver de be langen van het eiland voorstaat. Voorts vaardigde het M. L. Marchena af. die waarschijnlijk tot de democraten moet worden gerekend. Oe Arubaanse volks partij, de volkomen losmaking van A- ruba onder het Oranjehuis wil. kreeg 5 van de 8 aan Aruba toegewezen zetels. Een der vertegenwoordigers is J. H. A. Eman, die vorig jaar de statenzittingen onmogelijk maakte, daar hij plezier moest maken, en een ander Yrasquin, die van de ronde-tafelconferentie weg liep. De drie overige zetels worden be- zet door de Arubaanse nationale unie, een loyale partij zonder godsdienstige richting. Geen der partijen heeft dus een volstrekte meerderheid en het zal du» ven het grootste belang zijn. welke coa lities zich zullen vormen. Scheveningse haringvloot vaart 17 Mei uit Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt is thans door belanghebben den overeenstemming bereikt over de datum, waarop het nieuwe h ar; ngv angst - seizoen weer zal worden geopend. Men heeft hiervoor Dinsdag 17 Mei vastge steld. Of deze datum ook door Katwijk. Maassluis, IJmuiden en Vlaardingen zal worden aangehouden zal binnenkort in een algemene vergadering van de reders- vereniging voor de Nederlandse haring visserij beslist worden. Vlaggetjesdag. 15 Mei. zal weer fees telijk het nieuwe vangstseizoen inluiden. De Scheveningse haringvloot telt thans 110 schepen, tegen 106 :n het vorig sei zoen. Wij vernemen verder nog. dat de onverkochte haring van de oude vangst belangrijk minder is dan verleden jaar. Ook voor het restant hoopt men nog een exporteur te vinden. Gesneuveld in Indië Volgens een familiebericht is by de vervuiling van zijn plicht in Indonesië gesneuveld Lieuwe v. d. Molen, oud 22 jaar, Hoornsterzwaag, Koude nacht Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend droog weer met tamelijk langdurige opklaringen. Gedurende de nacht weinig wind met bijna overal zware nachtvorst en hier e'n daar mist. Morgen overdag iets minder koud en zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. ZON EX MAAN- ZONDAG 20 MAART Zon op 6 44. onder 18.52; maan op 1.59, onder 9.02. 21 MAART: Zon op 6 42 onder 18.54J maan op 3.15, onder 9.45 L K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1