Onder de rook van de Sleutelstad NIEUWE LEmSCHE COURANT 2 DONDERDAG 17 MAART 194? 1 Op 4 Mei zullen de gevallenen weer herdacht worden Laatste lesuren op de scholen zullen er aan gewijd ziin De Commissie Nationale Herdenking I Het is in verband met het karakter heeft voor 4 Mei de volgende richtlijnen van deze Nationale Herdenkingsavond vastgesteld: Van des avonds 18 uur af, gewenst, dat die avond zullen van alle openbare gebouwen, par ticuliere woningen en vaartuigen de vlaggen halfstok gehangen worden. Om 19.30 uur zal een ieder kunnen deelnemen aan een .stille toch t", die zal aanvangen van een punt, dat niet verder dan ongeveer 30 minuten verwij derd is van die plaats in de gemeente of naburige gemeente, waar Nederlandse militairen, verzetsstrijders of militairen der Bondgenoten in de strijd de dood vonden, of zijn begraven. Van 19.45 uur af tot 30 seconden vóór 20 uur zullen de klokken van alle ker ken luiden. Te 20.00 uur precies zal. nadat 30 secon den tevoren door middel van het voor elke gemeente meest geschikte signaal dit tijdstip is aangekondigd, op de plaat sen der herdenking, twee minuten van volkomen stilte in acht ge nomen worden. Er zullen geen toespraken wor den gehouden. De weg naar de plaats der plechtigheid zal te voet en in vol komen stilzwijgen zonder vlag of vaandel, worden afgelegd. Elk der deelnemers mag wel wat bloemen mee nemen. Alleen de rechtstreekse nabestaanden der gevallenen, of de vertegenwoordigers der bevriende mogendheden, zullen een bijzondere plaats aan het hoofd van de stóet kunnen innemen. In aansluiting aan en in overeenstem ming met boven aangegeven program ma, zullen jn de kerken of andere ge bouwen van elke gemeepte, herden kingsbijeenkomsten worden georgani seerd. geen openbare vermakelijkheden plaats vinden en alle verkooplokaliteiten ge sloten zijn. De. minister van Onderwijs zal aan alle inrichtingen van onderwijs verzoeken de laatste lesuren voor de Nationale Her denkingsavond te wijden aan de ge schiedenis van de strijd voor Nederland's vrijheid. De man, die mede de Leidse Universiteit liet sluiten, kreeg 2/z jaar Het Haagse kantongerecht (tribunaal) veroordeelde vanmorgen de leraar dr B. F. Saris, N.S.B.-er en Studentenfront leider te Leiden, die zo'n grote rol speelde bij de sluiting der Universiteit, tot 2 jaar en 6 mnd internering (m.a.). Dr Saris was voorts hoofdschaarleider bij de landwacht te Gouda en in het Oosten des lands. Voor de Leidse tuchtrechter De meeste zaken, die gisteren voor d Leidse Tuchtrechter dienden, werden voor nader onderzoek aangehouden. Weer waren het enkele banketbakkers, die in het beklaagdenbankje moesten verschijnen voor overtredingen vai inleveringsvoorschriften of het te duur verkopen van hun in trek zijnde ware De boeten varieerden van 80 tot 30. Maar ook andere winkeliers bleken hun artikelen tegen te hoge prijzen de man te hebben gebracht. Wegens het te duur verkopen van haring kreeg Katwijker ƒ80 boete. Een Leide winke lier in levensmiddelen moest 200 boete betalen en een woningverhuurder uit Oegstgeest, die naast de huurprijs ƒ400 extra had bedongen (maar niet gekregen had) ƒ60 boete. Chr. Geref. Weeshuis te Utrecht binnenkort in het zilver Herdenkingsrede van ds J. G. van Minnen Het Chr. Geref. weeshuis te Utrecht hoopt in Augustus zijn 25-jarig bestaan te herdenken. Ter gelegenheid hiervan sprak ds J. G. van Minnen van Huizen gisteravond in de Chr. Gerèf. kerk alhier een herdenkingsrede uit. Ds Van Min nen wees er op, dat na 25 jaar toch wel mag worden gezegd, dat de Here het werk, aan dit huis verbonden, boven bidden en denken heeft gezegend. De weesouders spreken dan ook de wens uit dat heel de Chr. Geref. Kerk bij dit ju bileum zal stilstaan. Aan de hand van tal van Schriftgedeel ten toonde ds Van Minnen aan. dat de Here een Vader voor Zijn kinderen wordt genoemd. Hierna zette spr. de taak van de vader en moeder uitéén. Maar God is en blijft eeuwig Vader. Behalve Vader is de Here ook een Moeder voor Zijn kinderen. In dit verband legde spr. de vinger bij het woord: „Naar Zijn wil heeft Hij ons gebaard door het woord der waarheid, opdat wij zouden zijn als eerstelingen Zijner schepselen." Het huis van onze Vader heeft vele woningen. De predikant sprak de wens uit, dat ook de wezen eens in dat Huis mogen binnen gaan. Zuidafrikaanse avond in Leiden De afdeling Leiden en omstreken van de Ned. Zuidafrikaanse vereniging zal morgenavond, 8 uur, in het Leidse Volks huis een lezing en filmvertoning organi seren. De voorzitter van het hoofdbestuur, de heer L. R. Middelberg te Ede, zal spreken over het onderwerp: „Actuele problemen in Zuid-Afrika". Vertoond zal worden de film: „In het Wagenspoor de Voortrekkers". Kunst en Letteren Uitvoering van de Lente- klokjes Wanneer wij een vergelijking maken tussen de liederen, die thans en die welke enkele decennia geleden door de jeugd werden gezongen, kunnen wij gelukkig een grote vooruitgang constateren. De lie deren, die tegenwoordig door kinder koren worden gezongen, zijn in de regel fris, spontaan en gecomponeerd op teksten, die de kinderen geheel kunnen begrijpen. Riek Meyering. die een uitvoering gaf met het kinderkoor „Lenteklokjes"^ met het dameskoor van Katwijk aan 2 had een uitstekende keuze gedaan. Het programma bevatte verschillende liederen van Cath. van Rennes en Hendrika van Tussenbroek en o.a. koren van Schadde- lee, Wierts en Dalcrose. Wanneer men de koren zo zülver, be schaafd en geanimeerd hoort zingen, geeft mem er zich te weinig rekenschap van, hoeveel energie het de leidster ge kost heeft om dit resultaat te bereiken. Alleen al het in de maat zingen zonder te jagen is voor de kinderen een hele op gave. Maar Riek Meyering had alles vast in de hand. Zij heeft een bewonderens waardige discipline bereikt, die echter in 't geheel niet onnatuurlijk aandoet. In tegendeel, het is de kinderen aan te dat zij met heel veel plezier zingen. Een woord van lof voor de pianist Piet Uiterlinden, die een volmaakte steun gaf en verschillende voor- en tussenspelen *o wist uit te voeren, dat muzikaal min der belangrijke nummers toch een zeker relief kregen. Hennie Schouten. Horen in huis! Als een kou of griep U overvalt of plotseling hoofd- of kiespijn komt opdagen, is het een uitkomst Mijnhardt poeders bij de hand te hebben. Doos 45 ct Dodelijk ongeval te Lisse Gisteravond omstreeks 6 uur had bij de Akervoorderlaan te Lisse een zeer droevig ongeval plaats. De 14-jarige zoon van de familie Bentvelzen kwam in grote vaart deze laan per fiets uitrijden, ten gevolge waarvan hij niet afdoende kon nen, toen een luxe auto hem na derde. De chauffeur van de auto trachtte hem nog te ontwijken, maar het lukte helaas niet. De jongen werd gegrepen en vrijwel op slag gedood. De expansiezucht der steden bedreigt de volkstuincomplexen Leidse bond gaat propaganda voeren een bezoek brengt aan een volks tuincomplex in een stad, krijgt onwille keurig grote bewondering voor wat de eigenaars in hun vrije tijd op de tuin i te bereiken. Deze arbeiders be schikken over idealisme en enthousiasme an hun liefhebberij iets imponerends te maken. Helaas wordt hun werk be dreigd door de onweerstaanbare expan sie-zucht der steden. De volkstuinders to- zeer zeker begrip voor deze zaak, r wie weet, welk een arbeid en ijver hun bloeiend bezit ten grondslag lig gen, zal' toch moeten toegeven, dat een a ander een hard gelag voor hen is. Toen gisteravond in „Den Burcht" de Leidse Bond van Volkstuinders onder grote belangstelling vergaderde, de voorzitter, de heer J. J. van Zonneveld, ook op deze kwestie. Leiden heeft eveneens uitbreidingsplannen. Elk weldenkend mens ziet daar de noodzaak n. Uitbreiding betekent echter ook. dat verschillende volkstuindersverenigin- gen hun grond geheel of gedeeltelijk zul len moeten prijsgeven. Dit is op zichzelf n verdrietig feit, aldus spr. Het is plicht er bij de betrokken instanties, wie reeds medewerking werd ont vangen, op aan te dringen, dat wij er gronden voor terug krijgen. Natuurlijk geeft de bond de voorkeur aan vaste complexen. Hoe deze zaak te bevorderen? Propa ganda is een zeer belangrijk middel. De In de Ned. Herv. Kapel te Katwijk aan Zee werd gistermiddag de tweedaagse bazar geopend ten behoeve van de Jullana-Fröbelschool. De foto bewijst, hoe vrolijk het er reeds toeging. Oliebollen eten uit een stand met dergelijke standhoudsters Is een dubbel genoegen. In het midden mevr. C. den Duik en mevr. J. van Duyvenbode. Foto D. Kruyt. Oranje-Garde opende nieuw clubhuis Zij zorgde zelf roor een keurige inrichting De ouderavond van de Chr. Oranje jeugdvereniging „Oranje-Garde" droeg gisteravond een extra-feestelijk tintje, omdat deze was belegd ter gelegenheid n de opening van het nieuwe clubhuis het Elisabethrshofje aan de Oude Vest. We kunnen de „Oranjegarde" van harte feliciteren met deze aanwinst. Het ge bouw is ruim, ziet er keurig verzorgd - werk van de gardisten zelf en heeft wat de ligging betreft alleen dit tegen, dat er niet veel lawaai in gemaakt kan worden. M.a.w.: het oefenen van de band moet elders gebeuren. De ouderavond werd gisteravond ge opend door de voorzitter, de heer J. Heus. Staande werd het Wilhelmus gezongen, na de heer Heus speciaal hopman Cornet van Scheveningen welkom heette. vees er op, dat mede door het op knappen van het clubhuis de schuld tot f 195 is opgelopen. Zeer dankbaar was hij de heer Elsseest voor het bewaren van de inventaris. Met enkele toepasselijke woorden overhandigde hij de hopman, de heer W. D. R. Regeer, de sleutel van clubhuis. Uit volle borst zongen de gar disten hierop het gardélied. Hopman Regeer was de heer Heus erkentelijk voor zijn woorden en bood hem voor het vendel drie nieuwe hoor- aan, die bij een welluidende test hoge eisen bleken te voldoen. Een Bloemsierkunst in verleden en heden De heer H. Sierksma sprak voor „Tuinbouw en Plantkunde" Voor de Leidse afdeling van de Kon ed. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde hield gisteravond in het Gulden Vlies de heer H. Sierksma een lezing over de ontwikkeling der bloem sierkunst. De heer Sierksma beschouwde de bouwvormen van Egyptenaren, Grieken Romeinen, speciaal wat de zuilen be treft. als uitingen van bloemsierkunst, terwijl de guirlandes, die op vazen en bouwwerken in steen en mozaïek voor komen, hun ontstaan ongetwijfeld aan bepaalde vormen van bloemen- en plan- ten-schikken te danken hebben. Italië het la-nd, dat de bloemvaas naar i bracht, eerst nog als kunstvoor werp, waarbij de bloemen zelf secun- iir waren, later meer en meer als basis jor artistieke arrangementen. De 19e eeuw bracht, de Biedermeier tijd uitgezonderd, een algemene terug gang van het stijlbegrip, terwijl de 20e een merkwaardig-snelle opbloei nieuwe vormen te zien heeft ge- De heer Sierksma illustreerde zijn be toog met een aantal lichtbeelden, waar bij moest worden opgemerkt, dat de beroemde schilders van bloemstillevens als voorbeelden van 17e-eeuwse sierkunst kunnen gelden, daar zij geen bouquetten „fotografisch juist" weergaven, maar kleurige fantasieën op het doek toverden. De voorbeelden, die gegeven werden van bruids- en grafwerk, waren buiten gewoon instructief. telegram van aanhankelijkheid en trouw werd aan H.M. de. Koningin gezonden. Uit het zeer uitgebreide jaarverslag van de secretaris, de heer G. v. d. Vos, bleek o.m., dat het vendel momenteel 48 leden telt. Spr. hoopte, dat, nu we clubhuis er gekomen is. een flink vendel in Leiden op poten zal worden gezet. Mevr. Heus bood hij bloemen aan. Verder bleek, dat de gardisten in het afgelopen jaar zeer actief zijn geweest. Een tijdje is het vendel .uit de bond ge weest, gezien de hoge contributie, die moest worden betaald. In de a.s. zomermaanden zal het 15-jarig bestaan van de „Oranje-garde" worden gevierd. Er wordt een groot scheepse leden- en donateurswervings actie op touw gezet. Op 6 April wordt „Den Burcht" een propaganda-avond gehouden. Door de leden zal worden op gevoerd: „In naam van Oranje." Het resterende deel van de avond werd gevuld met declamatie, zang. en eei provisatiewedstrijd, waaruit hopman Cornet, met als onderwerp „Waarom ben ik Oranjeklant", als overwinnaar uit het strijdperk kwam. KINDERWEDSTRIJDEN OP KONINGINNEDAG Vijfhonderd Leidse kinderen hebben zich gisteren doen inschrijven voor dt kinderwedstrijden, die op 30 April van wege de Ver. „Koninginnedag" op 't ter rein aan de Zoeterwoudse Singel wprden gehouden. Woningbomveontingent '49 voor Zuid-Holland Bij de verdeling van het in 1949 woningbouw beschikbare bouwvolume heeft minister In 't Veld aan de provin cie Z.-Holland, met uitzondering v: gemeenten Den Haag en R'dam, een tingent van 2070 woningen toegewezen. Hiervan krijgt Leiden er 295, Alphen aan den Rijn 50. Hazerswoude 4, Hillegom 3. Katwijk 130. Leiderdorp 15, Leimuiden 6. Lisse 4. Noordwijk 7, Noordwijkerhout 6, Oegstgeest 14. Rijnsburg 20, Sassen- heim 33. Voorschoten 9. Woubrugge 7. Voor Wassenaar heeft nog geen toewij zing plaatsgevonden. In het toegewezen aantal woningen is een reeds eventueel vroeger toegewezen hoeveelheid begrepen. In het algmeen gaat een eventueel niet gerealiseerd ge deelte van het contingent over op het volgende jaar, zonder dat het nieuwe contingent daarmede wordt gekort. Chr. Houtbewerkers in jaar vergadering bijeen De afd. Leiden van de Chr. Houtbe- werkersbond kwam gisteravond in Soc. Belangen in 32ste jaarvergadering bijeen. De voorzitter, de heer H. v. d. Keur, sprak het openingswoord, waarin spr. de nadruk legde op de kracht van het levend geloof, dat de werkelijke inhoud moet geven 'aan het lidmaatschap van de Chris telijke vakorganisatie. eta-ris, de heer H. Zuidema. gaJ vervolgens een uitgebreid jaaroverzicht. De afdeling had ups en downs, maar ondanks dit was het ledental met 10 ?9tegen. Voorts memoreerde spr. :ties t.b.v. het D.E.L.-fonds. De penningmeester, de heer P. de Groot, gaf zijn jaarverslag dn letters en cijfers en het financieel beeld bleek nieit ongunstig. De voorzitter dankte in hartelijke be woordingen de beide functionarissen hun degelijke arbeid in dit afde lingsjaar. Hierna werden de heren Zuidema er De Groot als bestuursleden bij acclama tie herkozen. In de kascommissie wer den de heren Blok en Lina benoemd. Na de koffie sprak het hoofdbestuurs lid, de heer De Bloeme, over het ont slagrecht. Spr. gaf een kort historisch overzicht van 1907 af, toen in het Bur gerlijk Wetboek enkele bepalingen wer den opgenomen inzake het ontslag, orr vervolgens te wijizen op het huidige bij zonder besluit arbeidsverhoudingen. Dit besluit beschermt zowel werkgevers als werknemers. Spr. ging voorts dieper in op het ontslag nemen en ontslag ont vangen, en overtuigde de aanwezigen, die met grote aandacht deze causerie volgden, van het grote belang om wan neer een onrechtvaardig ontslag wordt gegeven, hiertegen niet alleen bijde werkgever te protesteren, maar dit bo vendien zo spoedig mogelijk ter kennis te brengen van het Gewestelijk Arbeids bureau en de vakorganisatie. Thans is de wet Ontslagrecht in voor bereiding en deze betekent weer eei stap verder op de weg naar arbeidsze- kerheid. time bespreking volgde, practische voorbeelden werden aangehaald. Tijdens de rondvraag dankte de heer Neyenh-uis de voorzitter voor zijn werk zaamheden in het belang van de Ohr. vakorganisatie. Wij zouden onze motor niet gaarne missen. Afdeling Leiden van de Chr. middenstandsbond De afdeling Leiden van de Chr. Mid denstandsbond vergaderde in „In den Vergulden Turk". Deze vergadering was bestemd voor de leden van de afdeling en de leden van de Chr. patroonsvak organisaties ter plaatse. Het doel was om te komen tot uitbouw van de organisatie. De heer C. Schout, voorzitter, hield een korte inleiding over het onderwerp: „Geen vakgroepen, doch vrije principiële vakorganisatie". Het is zeker, aldus spr dat de 'bedrijfs- en vakgroepen verdwij nen, indien men de ontwikkeling va vrije organisaties bevordert. In dit band wees de heer Schout op de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie. Vervolgens ging spr. diep in op de noodzaak principiële organisatie. Christus moet Koning zijn op alle terreinen. De ver breiding van de Chr. levens- en wereld beschouwing op sociaal en economisch erf moeten wij bevorderen, aldus spr. Het zakenleven kan en mag niet los staan van ons beginsel. Mr J. B. I. v. d. Wilde van het Bonds- bureau hield een uitvoerige oauserie ovei de samenbundeling van de Chr. vak organisaties in de middenstandsorgani satie ter plaatse. Ook de principiële zijde van dit vraagstuk werd door hem belicht Leidenaars moeten weten, dat wij er zijn dat wij iets willen doen voor de ge meenschap. Goodwill moet in de eerste plaats worden gekweekt. Daarom heeft het bestuur een propa- ganda-programma samengesteld, waar de hoofdpunten zijn: 1. Het organi- iï van een grote bloemendag, die tot doel heeft de vrouwen- en kinder-afde- lingen van de Leidse ziekenhuizen van bloemen te voorzien. Op de eerste Zater- in September zullen bloemen, door de tuinders zelf gekweekt, worden ver zameld. Spr wekte de leden op zoveel mogelijk bloemen te telen. 2. Eveneens September zal een expositie van bloe- ;n en fruit plaats vinden, waaraan alle leden kunnen deelnemen. De heer Van Zonneveld koesterde ten aanzien van deze ctie de beste verwachtingen. De heer F. J. Weisz van het filmfonds deelde mee, dat het in de bedoeling ligt, het algemeen verbond bij de viering van zijn 20-jarig bestaan een film aan te bie- waarmee een propaganda-tournee door ons land kan worden gemaakt. De afdeling, die, de verhoudingen in aan merking genomen, het hoogste bedrag dit doel heeft bijeengebracht, ont vangt een afdelingsvlag. De heer Weisz vroeg f 0.50 per lid. Voor de film is een bedrag van f 8000 nodig. Met aandacht werd de film over het volkstuincomplex „Ons Genoegen" ge volgd. De algemene indruk was: een el dorado. Ook de film „Giethoorn" viel in de smaak. De heer C. Gerritsen hield nog kort praatje over fruitteelt, dat met enige lantaarnplaatjes werd omlijst. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. OVERLEDEN: E. I. Plasschaert, vr., 73 jaar. GEBOREN: Wilhelmus J. W„ z. v. W. Wallaart en P. J. Neuteboom; Theodorus van E. Kok en J. T. M. Werter; Ida, n H. W. Runia en W. T. Feddema; Jo hanna A. M„ d. van J. H- Nijhuis e de Geus; Willem H. C., z. v. W. H. C. Brugman en L. Vermond; Constance, d. van F. J. C. B. Bekooij en R. Roos; Fre- derik. z. van T. Schroder en A Scheer; Jacob, z. van L. C. v. d. Marei en A. v. d. Plas; Dirkje, d. van H. Russchenberg en C. Kuijt; Marinus D„ z. van J. Koetsier en J. Matze; Maria M., d. van J. Staffe- leu en A- de Jong. GEHUWD: H. P. de Bruijn, jm, en A. E. Buikstra. jd; W. P. Doove. jm, en H. Zand bergen, jd; G. M. Albers, jm. en C. Hop, jd; H. J. van Haastrecht, jm. en 1 C. Melet, jd.; J. P. Maas. jm- en M. F. d. Kraan, jd; A. de Meij, jm. en G. v. Hoogt, jd. Sfeer in 't gezin? De „Nieuwe Leidsche" er Contact Kerk en Zending Prof. dr A. A. van Ruler, kerkelijk hoogleraar te Utrecht, bracht gisteren 52 candidaten in de theologie een be zoek aan de Zendingshogeschool te Oegst geest. Het doel van deze excursie was om de a.s. predikanten der Ned. Herv. Kerk in nader contact te brengen met de zen- dingsarbeid. Het gezelschap werd na mens de directie van de Ver. Ned. Zen dingscorporaties ontvangen door dr W. F. Dankbaar. Voor de gemeenschappelijke maaltijd hield mr F. C. Graaf van Rand- wijck een causerie over de huidige stand het Zendingswerk in Indonesië en de middagvergadering sprak dr E. Jansen Schoonhoven over de studie aan de Zendingshogeschool terwijl dr Dank baar de arbeid der binnenlandse acties onder de loupe nam. Na afloop werden gebouw en kantoren bezichtigd. Koninklijke onderscheiding voor mej. H. Angevaare Vanmorgen is aan mej. H. Angevaare, „.e in October van het vorig jaar haar 45-jarig jubileum vierde bij Wasserij „De Rhijnstroom" aan de Hoge Rijndijk, de ^-medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, uitgereikt. Een hartelijke huldiging vond plaats, waarbij het woord werd gevoerd door de burgemeester en de heer A. Dieben, mede-directeur. Een Voorburgse dame droeg een kostbare broche En de oorspronkelijke eigenaar mag niet aankomen Bij mevrouw De Kruyff in Voorburg heeft de Maastrichtse recherche broche ontdekt, welke in Maastricht door de opperman Th. Meyer in December j.l. was gestolen uit de woning van de heer Immekeppel. De dame had de broche v< ongeveer f 600 gekocht op een veiling Den Haag. De broche was via een heler (Smulders) en allerlei doorverkopers op deze veiling terecht gekomen. De broche is echter veel meer waard, dan waarvoor ze uiteindelijk werd verhandeld, kleinood was een geschenk aan de familie Immekeppel van een Beierse prinses, dit het sieraad omstreeks 1850 heeft geschon ken. De prachtige broche is met tiental len diamanten in een gouden bloemtak, met lint omstrengeld, versierd. Tegen de dief, Meyer werd gisteren voor de recht bank 6 maanden geëist en tegen de heler 5 maanden. De oorspronkelijke eigenaar, Immekeppel, krijgt echter de broche niet terug, omdat de rechtbank van oordeel is, dat de laatste koop geheel wettig ii geweest. Mevrouw De Kruyff blijft dus eigenaresse. De heer Immekeppel zal rr - - ten trachten, een regeling te treffen, het kostbaar familiestuk weer in zijn be zit te krijgen. Elf jaar voor Voorhoeve Het Arnhemse B.G. veroordeelde gis teren de NSB-propagandaleider selaar van recruten voor het Oostfront Ernst Voorhoeve tot 11 j. (m.a.). De was 12 j. (m.a.). Om liet persoonlijk kam pioenschap van de L.S.B. I Rotteveel verloor van Idcma. Daar Rotteveel gisteravond een neder laag leed tegen de titelhouder Idema, is j de strijd in de eerste klasse weer volle dig open geworden. Weliswaar heeft Rot teveel nog 1 punt voorsprong op Idema, doch deze zal wel tot een Vz punt worden teruggebracht, daar laatstgenoemde zijn afgebroken partij tegen Demmendal zo goed als zeker zal winnen- Het program- dat Rotteveel voor de boeg heeft, is zwaarder dan dat van zijn concur rent. Hij moet immers nog spelen tegen Demmendal en Van Galen, terwijl Idema Jerry Bey cn Leenheer nog krijgt te be kampen. Ook Demmendal heeft nu nog i ;n kansje. Idema speelde tegen Rotteveel de d4- opening met de afruilvariant op d5. Het werd een gevecht tussen de strateeg Idema en de tacticus Rotteveel, waarin de strateeg steeds beter kwam te staan. Rot- teveel kwam de kwaliteit achter en over schreed tenslotte de tijd. A. Barkema was in een Damegambiet tegen Jerry Bey weer eens op dreef en dwong zijn tegenstander na 17 zetten tot overgave. De partij tussen A. Leenheer en D. van Gelder (Koning-Indisch) had een drama tisch einde. Leenheer speelde uitstekend en bereikte een volkomen gewonnen eindspel. Maar met nog één zet te doen, viel het vlaggetje van zijn klok. Een Spaanse partij speelden Van Galen Demmendal. De Katwijker kreeg de i betere stelling, maar zette het eind spel niet goed voort, waardoor hij nog een 0 kreeg te incasseren. In de overige klas- werd niet gespeeld. Leiderdorp Het Hervormde kerkkoor gaf een uitvoering Ernstige studie ging goede zang vooraf Het Ned. Herv. kerkkoor „Hart en Stem" gaf gisteravond in de Ned. Herv. kerk een uitvoering. Het koor 'heeft zich voor dit concert onder leiding van .mevr. Tr. Massaairvan Driel met ernstige stu die voorbereid. Er werd zuiver en ge voelvol gezongen. Jammer was het, da' in het slot van „Geeft Gode lof" het koor even haperde. Verder kreeg dit stuk een zeer goede vertolking. Ook in het Offer torium lieten de zangers en zangeressen zich van hun beste kant kennen. Medewerking verleenden mevr. T. RensinkZaalberg, sopraan, en de heer Constant v. d. Elshoudt, tenor. De solis ten hebben muzikaal gezongen, vooral de tenor. De sopraan had nijg wel eens zwakke momenten. De pianobegeleiding was in vertrouwde handen bij mevr. T. StenzLeening, die het koor op zeer goede wijze steunde. Zij had een beter instrument verdiend. Vooral bij de soli de enigszins onzuivere piano wel hinderlijk. Orgelsoli werden gege- door de heer L. Verhulst. „Der Tag der ist so freudenreich" van J. S. Bach gt een soepeler vertolking. De be- PIJNLIJKE VOETEN U wilt er natuurlek vanaf, welnu, in vroeger tijden waren zowel tanden als voeten verwaarloosde lichaamsdelen met als gevolg pijn en nog eens pijn, te genwoordig is dit niet meer nodig, voor weinig kosten weet U wat U mankeert aan Uw voeten, en kunnen we Uw voe ten die behandeling geven, die deze broodnodig hebben, gevolg: prettig lo pen, geen vervelende dagen meer, enz., enz., Laat Uw voeten door ons onder zoeken, wij leveren U aan de hand dit onderzoek, steunzolen naar gij druk (alleen steunzolen naar gipsaf druk zijn goed) schoenen (elk gewenst model), bandages enz., enz. Wij hebben dagelijks zitting te Rijns burg, Iedere avond van 7 tot 8.30, te Leiden 9—11 u. en 2—5 u. Leiden, lange Mare 41, Telefoon 21898, Rijnsburg, Heerenweg 10, Telef. 2754. Rijksgedipl., Voetkundig Chiropodist. Giefde HOUDT STAND Door H. Hollander 37 Piet is er. Een wlnkelfuffrouw. Sjaan heeft hulp. Lang heeft zij het al leen gedaan, maar nu het derde kindje verwacht wordt, gaat dat niet langer. Maar die concurrent heeft het niet lang volgehouden. De klanten kwamen niet betekenis: Hij heeft zijn zaak vei kocht. Nu ploetert een ander, om er no at van te maken. Doch Klaas is er ni< eer ongerust in. De eerste stekken voor een kerk woi den gestoken. De dominee hoort er va: van de dominees van Maasland, d: Westvoort als wijk heeft. Hij lacht t om: nu moeten die van Westvoort zich niet te veel gaan verbeelden; kerk, jawel, dat gaat zó maar! Neen, zó maar gaat het niet, dat weet mijnheer Partier maar al te goed. Dat moet ook niet De stekken moeten boompje worden. Er moet vooruitzicht zijn op groei. Maar „de kerk komt eenmaal", zegt-hij vol overtuiging. En Klaas gelooft het ook. Hij praat zelfs al eens met Lavooy. Die is wel niet van kerk, maar hij is een geschikt mam, eens een lapje grond weet, Klaas houdt zich aanbevolen voor een waar schuwing. In vertrouwen deelt hij mede, at de bedoeling is. En dan komt opeens, vlugger dan de bedoeling van Klaas geweest is, Lavooy met de waarschuwing. „Hoor nou eens, als je een goedkoop lapje grond hebben wilt, er is een pracht kans. Het binnenterrein, vlak naast de school, kun je voor een krats krijgen. Het is groot genoeg. Jullie zullen toch met direct een flinke kerk >willen bou wen? Raad ik je niet aan. Begin met een semi-permanent gebouwtje van een vijf- ...nderd zitplaatsen of zoiets." „Ik ben te heetgebakerd geweest, Sjaan. In de eerste jaren krijgen we geen kerk en nu komt Lavooy al met een lap „Maar die kan toch aJvast gekocht worden?" vraagt Sjaan. „Koop jij, Klaas en verhuur de grond, tot we die nodig hebben." Klaas krabt zich achter de oren. hij de volgende dag op zijn bakfiets de boerderijen afpeddelt, piekert hij over het geval. Het is een mooi aanbod. De lap grond is te geef. Hij kan de voor lopige commissie, die zich ten doel stelt, eenmaal tot kerkinstituering te komen, een grote dienst bewijzen met dde grond. Alleen neemt men er genoegen mee? Het is een binnenterrein. Mag daar kerk worden gesticht? „Ik ga er. eens over praten met mijn heer Partier", zegt hij 's avonds tot Sjaan. „Alleen durf ik het niet aan." Mijnheer Partier is vol aandachtig ge hoor, als Klaas hem onthult, wat hij eigener beweging heeft gedaan en welk aanbod Lavooy hem doet. er haast bij?" vraagt die. „Kun Je bijvoorbeeld een weekje wachten? Dan kunnen we de commissie eens bij elkaar roepen en de zaak bespreken. Dit lijkt me goed toe. De grond Is te geef. Zo'n aanbod komt allicht niet weer. En nie mand weet, dat er een kerkje gebouwd zal worden. Lavooy heeft gelijk: een -permanent gebouwtje moet het wor den. Geen gewaagde dingen doen. Op binnenterrein? Je hebt daar de school. Dat is geen bezwaar. Maar verder er die nieuwe woningen. Zal de meente toestemming geven, om daar gebouwtje neer te zetten? Mijnheer Par kent een wethouder heel goed. Hij zal dan meteen eens „onder de i informeren. Dan kan op de bijeenkomst :ommissie een besluit genomen den. Ja, Bakker is wel wat voortvarend geweest. De kerk komt er in lang nog niet. In Maasland voelt men er niet te veel voor. Maarals ze de grond dan aar in handen hebben. Hoe moet dat? al over gepraat worden. De commissie blijkt te aarzelen. In meerderheid althans. Wel heeft de houder doen uitkomen, dat momenteel de toestemming allicht gegeven zal w den voor een bepaald aantal jaren, m; hoe dat later zal zijn, als het eenmaal zover is, dat een kerk wordt gebouwd? De constellatie van het college van 1 W. kan dan veranderd zijn, al is de kans, daarop niet overmatig groot. Een volgend college zou de toestemming, om op het binnenterrein een voorlopig kerkje te bouwen, kunnen weigeren. En dan, vindt de meerderheid der commissie, zitten et de grond. Klaas kan er weinig op zeggen. Hij is inderdaad wel wat voortvarend geweest. Hij heeft ook niet gedacht, dat zo spoedig gelegenheid zich zou voordoen. Als hij op huis aangaat, grijpt Partier hem bij de schouder. „Hoor eens Bakker, en die grond kopen. Voel je er dat we 't met z'n drieën doen: Van Overen, jij en ik? Ik heb er een kweker die het lapje huren wil, telkens een jaar; met een maand opzegging; heel geschikt. Van Overen heeft toege stemd. Het kan net uit. Maar het is niet om verdienen te doen. Gaat het plan later door, dan geveq we de grond hetzelfde bedrag aan de kerk." Klaas wil er eens over denken t met Sjaan over spreken. Morgen zal hij uitsluitsel geven. Hij heeft wel wat liqui de middelen. En hij wordt slechts vooi een derde deelgenoot. Sjaan vindt het best. Dat weet Klaas wel. Maar zonder haar doet hij niets. En dat bevalt hem best. Een week later is het lapje grond eigendom van de heren Partier, Van Overen en Bakker. Terwijl het gehuurd wordt door de kweker Monsmaker, die er groente op verbouwen zal. (Wordt vervolgd) werkingen van Willem Mudde klonken heel goed. Al met al was het een concert, waarop dirigente. koor, solisten en verdere dewerkenden met dankbaarheid kunnen terugzien. Oegstgeest Burgerlijke stand GEBOREN: Agatha J. Th., d. v. J. L. Nbuwens en J. A. Wesselingh; Johannes H. Jaspers en G. M. Bonnet; Anna E. J„ d. v. J. J. Raaff en M. H. C. Vos; Daniël J. Th., z. v. Th. v. d. Putten C A. A. M. Borst Pauwel; Theodorus J. D„ z. v. Th. v. d. Putten en C. A. A. M. Borst Pauwel: Cornelia, d. v. G. Star W. Mol; Willibrordus J. J., z. v. C. J. Luyben en A. J. Groenendijk; Emerentia J. C., d. v. C. A. van den Berg en C. J. Snijders. ONDERTROUWD: G. Koren, 20 j. C. M. van Kampen, 21 j„ A. A. Koelewijn, 20 j. en J. P. Hoogervorst, 22 j., P. J. Berg, 27 j. en A. de Rijk, 27 j. OVERLEDEN: L. Ravensbergen, wdr van J. van Muyen, 76 j., H. M. Vr wed. van S. Ie Clercq, 79 j. Voorschoten Twee aanrijdingen. Gistermorgen vond aan de Veurseweg. ter hoogte van de slijterij van de heer Versteegen, een vrij ernstige aanrijding plaats. De heer Henk de Graaff, wonende Fapelaan 92, reed met een handkar, waarop vier nieuwe ramen, in de rich ting Veur. Hij was net uitgeweken vooi een geparkeerde vrachtauto en reed weei langs het trottoir, toen een personen auto uit tegenovergestelde richting derde. Deze hard rijdende auto, stuurd door H. C. P. uit Schoonhoven, moest uitwijken voor enige wielrijders reed hierdoor pardoes op De G. wagen in. De heer De G. brak zijn linkerbovenbeen en werd aan handen gelaat gewond. De handkar werd zw beschadigd en de daarop liggende ran geheel vernield. De E.H.B.O. was spoe dig ter plaatse, spalkte het gebroken been van het slachtoffer, waarna dit bij dokter v. d. Stoel werd binnengedragen. Later op de dag werd hij vervoerd na; het Academisch Ziekenhuis te Leiden. De bestuurder van de auto bekwam geen letsel. De auto werd aan de voor zijde flink beschadigd. Gelukkig, dat de heer R., die aan de linkerzijde va heer De G. had gelopen, zich juist het trottoir had begeven, anders had deze aanrijding nog ernstiger gevolgen Ook op de Leidseweg vond een aan rijding plaats en wel tegenover het per ceel nr. 371. Daar stond een auto gepar keerd. Een uit de richting Leiden ko mende auto, bestuurd door N. M., van hier, moest hiervoor uitwijken, terwijl op dat moment uit de richting Voor schoten een auto kwam, bestuurd door C.V. uit Alphen. De uit Leiden komende auto raakte klem tussen de beide andere wagens. Gelukkig kwamen geen per soonlijke ongelukken voor. Wel werden de auto's alle meer of minder bescha digd. Burgerlijke stand GEBOREN: Hubert M„ z. v. Gerard Th. Odijk en Leonie M. L. van de Ven, Veurseweg 192; Margaretha C. M., d. v Nicolaas Th. van Wissen en Catharina H. den Hollander, Wijngaardenlaan 15; Huug J. D., z. v. Jan D. Vooijs en Alida van Beelen, Leidseweg 149. GEHUWD: Gerardus A. Zweekhorst, 38 j. en Adriaantje A. Kadé, 26 j., Leidse weg 92e; Adam Kokshoorn, 29 j„ Wasse naar en Cornelia M. v. Gent, 28 j„ Pape laan 7; Willem Kempenaar, 27 j. en An- nigje Dijkman, 30 j., Westzijde 326, Zaan- ONDERTROUWD: Johannes W. var der Hulst, 27 j., Parkstraat 8, en Helena Solleveld, 34 j., Stadwijkstraat 17. „DE ZIJL" HIELD EEN LEDEN VERGADERING. De Leidse zwem- en polovereniging ,De Zijl" hield gisteravond in „Den Burcht" een algemene ledenvergadering I de heer W- v. d. Steen. Een De Zijl combinatie zal deelnemen aan de U.Z.C.- I polodagen. In de wedstrijdcommissie wer den gekozen de heren J. J. Heemskerk, J. Verbiest, H. Bik en R. Dragt en mej. T. Sjardin. De heren R. Dragt, H. Bik en I A. Sieval werden in de zeventallen-com- e en de dames T. Sjardin, J. v- d. E. Enseling, J. Schalks en de heer E. Rietbergen werden in de propaganda- contactcommissie benoemd. Het voor lopig wedstrijdprogramma voor het a s. f en werd bekend gemaakt. Van de rondvraag werd druk gebruik gemaakt. L.Z.C. (b)H.P.S.V. I 2—5. Daar R.P.C- tegen LZC (a) niet op kwam dagen, speelde gisteravond alleen LZC (b) tegen HPSV I, waarvan ze in Den Haag had gewonnen. De gasten speel den vooral na de rust uitstekend. LZC begon goed en nam door van Wijngaarden j 10 voorsprong. Maar toen HPSV gelijk had gemaakt (11), was het ver- ,a band in de LZC-ploeg hopeloos zoek. Voor j de rust hield ze nog stand, maar in de P tweede helft kon HPSV gemakkelijk de leiding nemen (12). Wel maakte Van' Weeren op keurige wijze gelijk (22), j he ln nadat Öuwerkerk het water moest verlaten, hernam HPSV de leiding enl gfj voerde haar voorsprong lot 25 op. j 8]0 vrs Tweeledige bestemming JJJ voor Paleis Noordeinde gro Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt, zal het Paleis Noordeinde in de 5™ toekomst een twee-ledige bestemming krijgen. De beide vleugels zullen onder- ..a^ dak gaan verlenen aan een der regerings- Jjj departementen. Zij worden door een de voorkant van het paleis ge-: scheiden. De voorzijde blijft als represen-j er tatieve ruimte voor H.M. de Koningin ge-; reserveerd. In de toekomst zal H.M. vanj hieruit, evenals tot dusver, langs de tra-: ditionele weg naar de Staten-Generaal; rijden. De plannen met het Huis tenj Bosch brengen daarin dus geen verande- ^esj ring' bou Mr v. d. Starp was alleen maar een Reg nieuwsgierig ien In aansluiting aan hetgeen reeds ge-j duic meld werd over de schorsing van mr E.| is v der Starp te Rotterdam als verde- alge diger van Van der Waals, vernemen wij| com nog, dat deze straf hem werd opgelegd, omd omdat hij de zaak Van der Waals behan-Jpren delde, niet om de verdachte oij te staan,1 Dt maar om zijn nieuwsgierigheid ten aan-tine zien van de ware toedracht van het Eng- Hi landspiel te bevredigen. melc Zoals men weet zal. in cassatie, mr G, Brin Jonkers voor v. d. Waals pleiten. Staa^ KOSTBARE LADING OP DE Grin „POELAU LAUT". De eerste Deli-tabak van de nieuwadanij oogst, n.l. 2500 pakken voor de Deli Mij, 106 pakken voor de Senembah en 310p pakken voor de Tjinta Rodja Mij werden Dinsdag met de „Poelau Laut" te A'dan' aangevoerd. Voorts borg het sohip 604i kisten thee, 2500 ton copra, 1300 ton tin erts, 3480 ton rubber en 114 ton rottan. Het communistische Tweede Kamerlit Gortzak vroeg gisteren verlof, i ter Schokking te interpelleren over „De Waarheid" gepubliceerde geheimi legerorder van generaal Kruis, waarir een enquête wordt gelast naar militai ren, die de Russische of andere Slavisch* talen kennen. Over deze aanvraag z morgen worden beslist. GOUDEN ECHTPAAR TE HILLEGOM Het was op 25 Maart 1899, dat Anne d( Wagt en Klaasje Jonker in het huwelijl traden. Binnenkort is dat dus een geleden en met grote dankbaarheii de beide oudjes, resp. 78 jaar oud, hun gouden bruidsdagen, het huwelijk werden vijf zoons geborel die allen nog in leven zijn en voorts r het jubilerende echtpaar over 15 kleiij kinderen en één achterkleinkind verheugen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2