IMetttuc geite cfft(Courant Portugal genegen toe te treden tot het Atlantisch Pact Wist U VOENSDAG 16 MAART 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir en redactie TeL 20408 Abonne menten Tel 22710. Advertentieafd Tel 23375 Postrekening 58936 ABONNEMENTENƒ4.15 per kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0 32 per week ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Negen en twintigste Jaargang No 7765 HOOFDREDACTEUR: Dr. E. DIEMER. CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK- DIRECTIE: F DIEMER. CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stanloasttcfj is Qhtbleoen myn bert in tcyljenspoel" Minister Van Maarseveen blijft halsstarrig Zie pag. 3 In „vredestijd" niet bereid bases aan Amerika af te staan Naar Reuter uit Washington meldt, werd de laatste hand gelegd aan het ontwerp voor het Noord-Atlantisch Pact. De ambassadeurs der deelnemende landen zijn voor „de laatste maal" byeen geweest, alvorens de ondertekening zal plaats rlnden. De officiële tekst zal nu a.s. Vrydag worden bekend gemaakt. Inmiddels zullen de Franse en Br. min. van Buitl. Zaken, Schuman en Bevin zich naar Wash ington begeven. April wordt belangrijk, omdat in die maand de ondertekening van het Pact zal geschieden en ook de Algemene Vergadering van de Ver. Naties te New York geopend wordt. De aandacht wordt tevens gericht op ;t feit, dat de Ver. Staten en Portugal mogelijkheid bespreken, dat ook Por tugal tot het Pact zal toetreden. Te Lis sabon vindt een „polsen" plaats tussen de Amerikaanse ambassadeur, Lincoln McVeagh en Portugese autoriteiten. Ver moedelijk zal Portugal op de slotbespre- kingen te Washington geen invloed kun- uitoefenen. Het meest essentiële is, dat Portugal ,et bereid zou zijn in vredestijd bases it te staan, hetzij in het land zelf of op de Azoren. In een verklaring van Portu gese zijde wordt verder gewezen op de afwezigheid van Spanje, „dat langs de gehele landgrens aan Portugal grenst' jpanje's afwezigheid zou de rol van he Iberisch schiereiland, als strategisch blok het grootste belang, slechts verzwak- De Deense min. van buitenl. zaken, Rasmussen staat op het punt Washing ton te verlaten. Zonder een positieve verklaring af te leggen, zei hij, dat hij Deense parlement wel zou aanbe velen, aain het Verdrag deel te nemen talië is blijkbaar in rep en roer ovei eze internationale „cause celèbre" I-raaf Sforza, .de Ital. minister van bui- enlandse Zaken, houdt vol, dat het Pact geen geheime clausules of protocollen 'de Kamer trekt de leer, leeft, nunistische garde er tegen ,ondense conferentie over Oostenrijk doodgelopen Dr Bebler en Gruber gaan huistoe De Londense besprekingen over 1 )ostenrijkse vredesverdrag zijn wi.. doodgelopen. De Sowjet-gedelegeer- Zaroebin, weigerde desbetreffende Iritse voorstellen in overweging te ne- n. De Joegoslavische afgevaardigde, Bebler, is uit Londen naar Belgrado eruggekeerd, hetgeen de mening ver- lerkt, dat er geen gunstig resultaat te erwachten valt De Oostenrijkse minister an buitenl zaken, dr Karl Gruber zal ermoedelijkdeze week eveneens huis- Negatieve strafperiode voorbij. legatieve strafperiode van uitse bezetting is thans geëindigd' srklaarde generaal Clay, „en onze taak voortaan geheel van opbouwende ird Clay zeide voorts, dat de N e i n d s e militaire missie te. Frankfort id geprotesteerd tegen de beperkingen, het Nederl transitoverkeer per spoor r de Westelijke zones werd opgelegd de jongste verscherping der blokkade gen de Sowjetzone. De Amerikanen dien geen maatregelen nemen. Verhoogt Engeland steun a Transjordanië? De wapenstilstandsonderhandelingen sen de Libanon en Israël werden tot Maart verdaagd. Engeland zou, vol ts een bericht van A P. uit Londen, jaarlijkse betaling aan Transjordanië bor uitrusting en instandhouding van et Arabische legioen hebben verhoogd. Ie Transjordaanse premier heeft te jmman verklaard, dat Engeland bereid hulp te zenden naar elk deel va: ransjordaans-Palestijnse grens, indien ransjordanië daar om vraagt. (AAR VREDESONDERHANDELINGEN IN CHINA. Generaal Ho Ying Tsjin, de nit .emier van China, heeft tegenover Chi- enst-fse verslaggevers verklaard, dat ledesonderhandelingen met de .nisten spoedig zullen beginnen. Het zal zwart zien van de Russische jagers Villiam Jordan, directeur van de -Whright vliegtuigfabrieken, aarde te Cincinnati (Ohio), er voor t€ jllen bedanken de piloot te zijn van hel frste Amerikaanse bombardementsvlieg- 1537jig, dat bij een oorlog Rusland zou moe- aanvalllen, omdat deze piloot eer j&truim zou aantreffen dait „zwart ziet de Russische jagers." Ibjechoslowaakse leger mag voortaan „meedoen". 1 ontwerp voor een nieuwe legerwetj I de status, van het Tsjechoslowaakse zodanig veranderen, dat het kan lemen aan een gewapend conflict, Ider dat het zelf wordt aangevallen. pen Amerikaanse sancties tegen Nederland Hoe de Senaatscommissie over de Marshallhulp denkt. Amerikaanse Senaatscommissie Jft in haar rapport inzake de voortzet- de Marshall-hulp een voorstel worpen om de hulp aan een land, het- gebreke blijft, de bevelen van de [ligheidsraad op te volgen, te staken, nmissie achtte het namelijk onjuist. tegen Nederland sancties zouden bden toegepast, terwijl het handvest t V.N. reeds afdoende daarin voorziet fleesrantsoen voor zes weken veilig gesteld de Nieuwe Leidsche Crt. mt is de tegenwoordige vleesvoor- voor zes weken veilig gesteld, i worden nieuwe beslissingen ge- (•ok het kaasrantsoen blijft, op het irdig niveau, gedurende die tijd indhaafd. j waarbij Togliatti insinueert, dat Ame rika door middel van het Pact naar de overheersing der wereld streeff, thans reeds 540 militaire bases bezet houdende. In Noord-Italië hebben opnieuw betogin gen tegen het Verdrag plaats gehad, waar bij het tot een handgemeen kwam met de politie. Het Italiaanse Vakverbond heeft zich unaniem uitgesproken tegen de toe treding tot het Verdrag. Het Amerik. vak verbond, de A.F.L. verklaarde echter, dat het verbond een campagne gaat voeren vóór ratificatie van het Atlantisch Pact. De 8 millioen leden worden opgewekt, schriftelijk bij de Senaat aan te dringen op goedkeuring ervan. Britse betalingsbalans in even wicht In zijn jaarlijks overzicht van de eco nomische positie van Groot-Brittannië, dat vandaag is gepubliceerd, merkt de minister van Financiën, Sir Stafford Cripps, op. dat over het geheel genomen de internationale handelsbalans in even wicht is gebracht. Met het dollargebied bestaat echter nog een enorm deficit. Over het jaar, eindigend in Juni a.s., ver wacht Engeland een batig saldo van 15 millioen pond op zijn betalingsbalans. In Dec. jl. was nog een nadelig saldo van millioen pond geraamd. Heffing van omzetbelasting blijft achterwege over bedragen, die grondge bruikers van het Rijk ontvangen voor het in eigen beheer stellen van inundatie- schade aan hun gronden en gebouwen. Prijsverlaging varkensvlees en opheffing vlees distributie In café Koetsier te Heerde heeft min Mansholt gisteravond over de landbouw politiek gesproken op uitnodiging van de Bond van Kleine Boeren. Door vergro ting van de varkensstapel zal, aldus de bewindsman, niet alleen dit jaar de vlees distributie kunnen worden afgeschaft, maar zal ook de prijs voor varkensvlees omlaag kunnen gaan. De veevoederdistributie blijft gehand haafd. MINISTERS SCHOKKING EN LIEFTINCK TERUG. Gisteravond keerden de ministers Lieftinck en Schokking uit Londen terug. Minister Stikker zou tot vandaag in de Engelse hoofdstad blijven. NOORS KROONPRINSELIJK PAAR NAAR AMSTERDAM Kroonprins Olaf en kroonprinses Mar tha van Noorwegen zullen eind Maart naar Amsterdam komen voor de tewater lating van het nieuwste schip van dt Noors-Amerik stoomvaartmij, de „Oslo fjord". op 2 April, i, Het vreemdelingen-bezoek aan Duitsland Buitenlandse bezoekers der drie Weste lijke zones van Duitsland zijn voortaan vrij bij de keuze van hun hotels, want het „vergunningen-systeem" zal binnen enkele weken worden afgeschaft. Voor die landen, welke met West-Duitsland handels- en betalingsoverenkomsten heb ben gesloten, geldt, dat bezoekers de Duitse mark met hun eigen valuta kun- kopen. tegen een koers van 30-dollar- cents per Duitse mark. Bij het c schrijden der grens mag men tot 40 Duitse mark bij zich hebben Tot het leveren van grote hoeveel heden rijst aan Nederland heeft de Egyp tische regering zich bereid verklaard. Prof. ir F. DL Roeterink zal op Maart zijn ambt van b.g. hoogleraar de sterkstroom en telecommunicatie Delft aanvaarden Motie van wantrouwen" in Franse Kamer verworpen Duclos Co verkoopt onbeschaamdheden In de Franse Kamer van Af gevaar d-igden werd een. tegen de regering- Queuille ingediende .motie van wan- tegen 228 stemmen verworpen. De motie was ingediend door Gaullist en werd door de commu- n ondersteund. De regering had ge weigerd opnieuw een uitgebreid debat Indo-China toe te staan en vandaar deze poging de regering omver te wer- Verscheidene ministers en niet-com- munistisohe afgevaardigden verlieten de Kaïmer, toen de linikse heer Duclos, de regering beschuldigde van „aanhitsen tot oorlog" De atmosfeer in de Kamer was gespannen, toen de wad. voorzitter op Duclos het beroep deed deze zeer kwetsende opmerkingen terug te nemen of zich bloot te stellen aan uitsluiting m verdere deelname aan het debat. Duclos had het zeer bont gemaakt met de insinuatie, dat de Franse regering de zelfde weg volgt als Hitler en .Frans bloed aan Amerik. millionnairs venste te verkopen!" Nadat de .motie van wantrouwen" was verworpen, die 311 stemmen had moe- opleveren, om de regering ten val brengen, werd door de Kamer ge debatteerd over het vaststellen van een Vele oudjes onder de Ned. auto's t totaal aantal motorrijtuigen komt veer al weer overeen met dat van de oorlog, doch het aantal personen auto's is nog een kleine 20 pet minder De veroudering van het wagenpark biijkt o.m. daaruit, dat thans de helft de personenauto's 10 jaar of ouder is. Voor de oorlog was twee derde hoogstens 5 jaai oud. Het wagenpark wordt thans ongeveer anderhalf maal zo intensief ge bruikt als voor de oorlog, aldus heeft de KNAC becijferd. Pokkenepidemie breidt zich uit over West Java Na Batavia zijn thans ook Bandoeng, Tasikmalaja en Tjiamis met pokken be smet verklaard. Te Batavia werd thans de eerste maal bij een Europeaan deze ziekte geconstateerd. Het betrof een jonge vrouw, die kort te voren uit Ne derland arriveerde. LEVENSLANG GEËIST TEGEN 28-JARIGE VROUW Tegen de 28-j. Amsterdamse vrouw Sophie Marie Leijdel. die vele Joden ver ried, o.m. twee vroegere verloofden, rerd gisteren voor het Amsterdamse B G. levenslang geëist Uitspraak op Maart a.s. Hoger beroep aangetekend tegen K. Norel De O. v. J. bij de Amsterdamse recht bank heeft hoger beroep aangetekend "iet vonnis van deze rechtbank, waar bij de schrijver K. Norel vrijgesproken werd van de ten laste legging, dat hij zijn boek „De tyrannie verdrijven" de Joden heeft beledigd. Ten behoeve van de musea heeft Amsterdam een groot aantal in 1948 ge legateerde of geschonken schilderijen, tekeningen en andere kunstwerken aan- Mijnwerkers van het Ruhrgebied dreigden op 1 April in staking te gaan, indien zij geen loonsverhoging ontvan- van drie Mark per dag. Scandinavische tol-unie. Je Ko penhagen bestuderen Denemarken, Zwe den, Noorwegen en IJsland de kwestie an een economische tol-unie. Zer schepen van de Britse thuisvloot kwamen gisteren voor een oöicieel be zoek te Lissabon aan. tijdstip voor de bespreking tweede „motie van wantrouwen", inge diend door Duclos. Hierin werd de rege ring verzocht „op korte termijn een einde te maken aan de oorlog in Vietnam en een overeenkomst aan te gaan met Ho Tsji Mink, de leider der extremisten. Met 378 tegen 183 stemmen werd beslo ten deze datum te doen vallen in No vember 1949 waarmede het streven der oppositie, om het debat vóór 20 Maart a.s. te doen houden, was verijdeld. Protest tegen de C.H. kamerfractie. De afdeling Doetindhem van de chr. historische Unie heeft volgens „Trouw' met algemene stemmen een motie aam genomen, waarin wordt geprotesteerd te gen het beleid van de C.H.-fractie der Tweede Kamer inzake de Indonesische kwestie. Door steun te verlenen aan rooms-rode regeringsbeleid, aldus de tie, staat de fractie mede schuldig het feit, dat onze soldaten vielen „niet voor de vaderlandse zaak. maar voor een het land vijandige republikeinse, commu nistische bende. Bosscche byz. strafkamer vervangt B.G. De bijz. strafkamer van de rechtbank te Den Bosch, ingesteld na de opheffing van het B.G. aldaar, hield gisteren haar eerste zitting. De eerste, die terecht stond, was de Duitser Friedrich Böhm, die in Haaren gevangenen mishandelde en gis teren 10 jaar hoorde eisen. Tegen de Duitser Joseph Geesink, die in Breda een ambtenaar neerschoot, werd 7 jaar ge- KIND er nog haastig ee.-t n zoontje-met-een-bel inschuiven. De deurer, De luit lacht zo'i mevrouw en mijnheer dis- i in een hardnekkig zidj- opdringerige jongen. Moe- zegt, dat Jopic niet zo brutaal zijn e rekt hei ie. Maar aan haar gezicht zie ik, dat ze net als ik eigenlijk best even heel hard, genoeglijk zou willen lachen. Dan slaan de deuren open. Allen stappen uit. We zijn op de vierde verdieping. Kinderspeelgoed en so„. Gesloten beurs bij kleine garage-kurweitjes Voor auto's, welke in een garage zijn gestald, mogen sommige kleine kar weitjes niet meer in rekening worden ge oracht. Hieronder vallen o.m het hoonmaken van de ruiten, het contro- ren van de bandenspanning en van de het motorrijtuig aanwezige hoeveel heid brandstof, smeermiddelen en water, it in en uit de stallingsgelegenheid rij- iii van de auto. Dit blijkt uit de' prijzenbeschikking stalling automobielen 1949, welke in de St. Crt v^n gisteren is opgenomen. In hetzelfde nummer staat ook een regeling de prijzen voor monteurswerkzaam heden, verricht in zg. aangenomen werk. Daarom waren die klokjes zo goedkoop Geraffineerde diefstal aan het licl gekomen In de laatste maanden werden in scheidene klokkenwinkels te Den Haag klokken en horloges, van een speciaal merk. veel te goedkoop verkocht. Een hor. f28 deed maar f 12 en een klok naar f 20. Een onderzoek naar de herkomst van deze uurwerken werd in gesteld, terwijl vele klokken en horloges in beslag werden genomen. De importeur van de uurwerken was al met een accoun tantsonderzoek beg$ninen. Het bleek, dat ongeveer 350 klokken en horloges uit zijn magazijn verdwenen waren. Gearresteerd werden de de 28-jarige magazijnchef G. A. L. uit de Weesperstraat, die de uurwerken stal, de 31-jarige gla zenwasser W. H. H. uit de Paulus Potter straat. die de uurwerken in ontvangst nam en zijn broer, de 28-jarige chauffeur P. M. L H., die de buit aan de winke liers verkocht. Alle winkeliers hebben een proces-verbaal wegens heling gekregen. De heer P. H. J. Ockemulder te R'dam gehuldigd Vandaag werd te R'dam de heer P. H. J. Ockemulder, Rijksopzichter van hel Verkeer van het district Zd. Holland, chef van de afd. Wegcontrole van de Rijksver keersinspectie. gehuldigd t.g.v. zijn 40-j. jubileum in Rijksdienst. In zijn functie bij de Rijksverkeersinspectie heeft hij zich vooral bekend gemaakt door zijn strijd tegen de zgn. „wilde bussen". Gedurende 18 jaar, zetelend op het Westplein te R'dam, wist hij in dit opzicht regelend op te treden en wel op zo'n wijze, dat zo wel chauffeurs als ondernemers grote waardering voor hem kregen. Vrije prijzen voor Ned. bier en gort Voor de verkoop van Nederlands bier fust of flessen zijn de maximumprij- :n vervallen. Daar er volop bier is, be hoeft er voor prijsstijging niet gevreesd te worden. Voor bier per glas of fles :- café's e.d. blijven de bestaande ma: mumpryzen voorshands gehandhaafd. Ook de maximumprijsregeling vc jrt is opgeheven. Men verwacht vc dit artikel evenmin een prijsstijging, daar pellerijen straks op aanvraag met grondstof worden bevoorraad en er dan in schaarste geen sprake meer zal zijn AANSLAG OP PRESIDENT VAN PASOENDAN. Zoals eerst tlhans bekend werd, is Zon dag twee malen een aanslag gepleegd op de president van Pasoehdan (West-Java) Wiranatakoesoema, die een tournée maakte door het Oostelijke deel gebied. De beide aanslagen hadden plaats bij Koeningan <Z. van Cheribon), doch het liep goed af. ENGELAND VERSTERKT ZIJN LUCHTVLOOT. In het Lagerhuis deelde minister Hen derson mee, dat Engeland begonnen is met de versterking van zijn luchtmacht door de vergroting van de vloot bom bardementsvliegtuigen. Een bedrag var 207 milldoen pond sterling voor de lucht macht-begroting werd goedgekeurd. Voort 't eerst een honderdjarige op Texel Voor het eerst zal Texel morgen honderdjarige, de heer Jan Trap, herber gen. Hij heeft vele jaren op het eiland de diligence bestuurd en was vroeger een geducht jager en verzamelaar eieren voor dierentuinen. Zijn mevr. Feitje Bremer-Timmer, die schuin tegenover hem in de Nieuwstraat ir Oosterend woont, is de oudste vrouw op Texel. Zij is 92. In de Nieuwstraat woner haast allemaal oude mensen. De prijswinnaars van de opstelwed strijd „The world we want", Jenny var Reyen uit Heemstede en Gustaaf Sedee uit Nijmegen, zijn vanmorgen van hur verblijf ged. 10 weken in Amerika terug gekeerd op Schiphol. J v. d. Leok, de trainer van de Utrechtse eerste-klasser DOS, is door de KNVB aangezocht, om naast Karei Kauf man, op te treden als oefen-meester het Nederlands elftal. Centraal Sumatra niet meer gesteld op Djokja Uitnodiging aan UNCI om eens te komen kijken Te Batavia arriveerde een delegatie tit Djambi (Midden-Sumatra), om kenning te vragen voor de 4 Maart 'j.L gekozen voorlopige Raad van Djambi de plannen voor de oprichting van daerah istimewa (zelfbesturende staat), te bespreken. Ook verzocht de delegatie toelating tot de besprekingen van de B.F.O. Met de federale autoritei ten en dr Beel zijn reeds besprekingen gaande. Het volk van Djambi wenst volgens deze delegatie zeer zeker géén terugkeer onder republikeins gebied. De door de republiek aangestelde bestuursambtena ren waren Indonesiërs van buiten Djambi en alleen in de stad Djambi bestaat nog een groep republikeins gezinden, geheel bestaande uit deze bestuursambtenaren. Deze zijn echter bereid, samen te wer ken met het nieuwe bestuur. De delega tie nodigde de commissie der Ver. Naties uit, zich ter plaatse van de toestanden te overtuigen. Ook het noordelijker gelegen Tapanoeli vraagt volgens een 9 Maart aangenomen resolutie de status van daerah istemewa voor dit gebied. Een voorlopig werk comité zendt een afvaardiging, om deze resolutie aan de regering aan te bieden. Nogmaals: het Banka-incident Het P.v.d.A.-Tweede Kamerlid jhr Van der Goes van Naters vroeg de mi nisters Stikker en Van Maarseveen nog maals schriftelijk aandacht voor hel „Banka-incident". hierbij het overwe gen van disciplinaire maatregelen ver zoekend tegen de „uit de hand gelopen hoofdambtenaar" en de „autoriteiten op Banka", teneinde hiermede de in het bui tenland en in de Veiligheidsraad ge wekte Indruk weg te nemen. Het K.N.P.-Tweede Kamerlid Weiter vroeg min. Drees schriftelijk om een plaats aan de Ronde Tafel-conferentie voc Ambonezen, Menadonezen en Timore- zen. waarvan hij aanneemt, dat zij niet bereid zijn, zich bij de Ver. Staten va- Indonesië aan te sluiten. NOG EEN EXTRA-VLUCHT NAAR BATAVIA. Aan het inhaalplan van de K.L.M. op de Indische lijn wordt nog toegevoegd een vlucht van de „Batavia', die Vrijdag met 4% ton post van Schiphol naar Indo nesië vertrekt. DAT het Residentie-orkest op 18 en 19 Juli het muziekfestival in Knocke aan de Belgische kust zal openen. DAT het examen voor de „Prix de Rome" voor vrije schilder- en beeld houwkunst aanvangt op 7 Juni a.s. en ge gadigden zich vóór 11 April moeten mel den bij de Rijksacademie, Stadhouders kade 86, A'dam. DAT de A'dammer J. L. Kiesouw, die als begunstigde gevangene in een Duitsch kamp zijn medegevangenen mishandelde, van de R. v. C. 20 j. (m.a.) kreeg. (Vonnis B. G 20 j.). DAT de echtgenote van een arbeider te Drachten het huis in brand stak als ge volg van huiselijke moeilijkheden. DAT mr dr K- L. v. Lier, vice-pres. van ?n der Strafkamers van de A'damse Rechtbank, in April de rechterlijke macht met pensioen gaat verlaten. DAT aan de Vondelweg te Haarlem weer 55 nieuwe woningen in gebruik zijn genomen. DAT het Rott. Philh. Orkest vanmor gen naar Scandinavië is vertrokken. DAT cand. F. A. M. de Vocht te Bene den-Leeuwen is benoemd tot notaris te Leeuwen (gem. Wamel) in de vac.-J. A. J. Baltussen. DAT mr C. W. baron van Dedem, subst. v. J. te Rotterdam, is benoemd tot lid in het Ambtenarengerecht aldaar. DAT te Amersfoort op 68-j. leeftijd is overleden mr P. W. Bonthuis de Vries te Haren (Gr.). DAT de fruitteeltpionier mr dr G. Kolf te Geldermalsen is gehuldigd i.v.m. zijn 40-jarig jubileum als voorz. der plaatse lijke veilingsvereniging. DAT i.v.m. het bezoek aan de bollen velden ontheffing wordt verleend van het rijverbod op de Zondagen 17 April (le Paasdag), 1 Mei en 8 Mei. DAT het herstel van de Coenhaven te A'dam het dubbele kost van het geraamde bedrag van f 6.200.000 en door B. en W. voorgesteld is een aanvullend crediet van f 7.432.000 te verlenen. DAT de uitslagen der Staatsloterij niet meer in de kranten worden geadverteerd, d^pr dit f 165.000 in het jaar kost. DAT de St.-Crt. van gisteren o.m. be vat een deviezen-reisbeschikking 1949 en een eerste wijziging in de loonregeling voor de bloemkwekerij. DAT de dierenarts J. M. v. d. Bom te Bemmel benoemd is tot inspecteur van de Veeartsenijkundige dienst. DAT de Arnhemse rechtbank de inbre ker J. P (Haarlemse Jopie) 3 jaar im.a.) oplegde wegens inbraak in een juweliers zaak te Arnhem (eis 4 j.). DAT de inmiddels ontslagen Arnhemse postbesteller B. van de rechtbank aldaar 1 jaar, waarvan 4 mnd. voorw., kreeg we gens diefstal van poststukken (eis l1^ j.). DAT Koëbes Geurts te Castenray (L.) die 60 jaar kerkzanger is, de onderschei ding „pro ecclesia et pontifice" ontving. DAT gisteravond in een werkplaats van de A'damse gemeentetram een accu, welke onder stroom stond, in brand ge raakte, doch de vlammen, die reeds door het dak sloegen, spoedig werden gedoofd. DAT op een gisteravond in A'dam ge houden propagandavergadering van de Wereldfederalistenbeweging zich 500 nieuwe leden opgaven. DAT door de Ver. van ex-politieke ge vangenen op 10 Mei weer de jaarlijkse dodenherdenking op de erebegraafplaats Overveen wordt gehouden, gevolgd door een réunie in de Haarlemse Stadsschouw burg. DAT men in 1951 met het waterleiding plan voor Oost-Friesland hoopt te begin nen, waarvan de kosten op f 3.5 millioen worden geraamd. DAT dr Alan Valentine, hoofd van de CEA-missie in ons land, gisteren R'dam bezocht. DAT volgens de KNAC de gevaarlijke haakse bocht in de kom van Hoogerheide in de weg Bergen op ZoomAntwerpen binnenkort geheel wordt opgeruimd. DAT de Britse ambassadeur. Sir Philip Nichols, en Sir Robert Lockhart, tijdens de oorlog hoofd van de Engelse Raad de politieke oorlogvoering, het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie i A'dam bezocht. DAT onder bepaalde voorwaarden aan stomers van aardappelen een subsidie f 1 per 100 kg wordt verstrekt en het A.V.A., Hooftskade 1, Den Haag, tel. '9910. nadere bijzonderheden geeft. DAT schikkingen zijn getroffen om Ned. brandweren te doen deelnemen aan het blussen van branden aan de Duits Ned. grens. DAT tussen Nederland en India een schuldenregeling in behandeling is geno- inzake de activa, die door de oorlog getroffen werden. DAT bij het egaliseren van het ver woeste stadsdeel van Venlo ongeveer 50 meter van de oude vestingmuur is bloot gelegd en vermoedelijk tot afbraak zal worden besloten. DAT de „Koningin Emma" van de Mij Zeeland thans de jaarlijkse grote revisie ondergaat DAT in Nijmegen van een openbare protestvergadering over de woningnood is afgezien, daar men de verwachting koestert dat de Regering alsnog op eni gerlei wijze aan de wensen van Nijmegen tegemoet zal komen. DAT voor de Maastrichtse rechtbank 4 jaar is geëist tegen de 45-j. Maastrichtse bakkersknecht A. M. J. L., die zijn 41-j. echtgenote F. A, v. d. Berg met een bijl had doodgeslagen uit wraak wegens aan gevraagde echtscheiding. DAT op 8 April te Amersfoort de jaar lijkse bijenmarkt wordt gehouden. DAT van 12-16 Juli te Wolvega een tentoonstelling „Het scheppende am bacht" te zien is. DAT het Tweede Kamerlid Van der Feltz (C.H.) minister In 't Veld heeft ge vraagd om een speciale toewijzing var bedrijfspanden met woonruimte voor dt Middelburgse stadskern. DAT het ledental der A R. kiesvereni gingen in Drente met 327 steeg tot 6131. DAT de Drentse vishandelaren beslo ten tot een hechtere organisatie om dt beunhazerij tegen te gaan. DAT te Venray 4 Duitsers zijn gear resteerd, die clandestien de grens warer overgekomen om hier te smokkelen. DAT na Z.-Vlaanderen. Schouwen- Duiveland. Walcheren en Tholen, thans ook de Bevelandse gemeenten hebben be sloten tot instelling van een schooltand- verzorgingsdienst. DAT op de eilanden Vlieland. Terschel ling. Ameland en Schiermonnikoog, waai het brood duurder was dan op het vaste land. de maximumprijs voor normaal- brood met 1 cent per 800 gram is ver- DAT de bankbiljettencirculatie in dt afgelopen week met f 34 millioen in kromp tot f 2984 millioen. DAT voor de Arnhemse rechtbank 9 mnd. gevangenisstraf is geëist tegen de inmiddels ontslagen ambtenaar var ciale zaken A. W. B. S. aldaar, wegens diefstal van f 1000 uit de tas van steuntrekster. DAT verschenen is het lentenun van „Vermaak en Dierenleed", orgaan van het Ned Jack-London" Verbond. DAT de heer N. F. van Moorsel 31 Maart na 42 dienstjaren afscheid n als chef van de afdeling gedistilleerd der Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft. DAT de tot 18 jaar veroordeelde, uit het kamp Westerbork ontsnapte SD-er J. Kuil uit Oosterhoogebrug (Gr.) bij fami lie te Ten Boer is gearresteerd. DAT door B. en W. van A'dam is voor gesteld de dir. van het Sted. Museum, jhr W. J. H. B. Sandberg. te belasten met het beheer der gemeente-musea. Tegen de achtergrond van New- Yorks machtige zakenwijk vaart hier het vliegdekschip „Tarawa" nder de beroemde Brooklyn-brug door op weg naar de marine-werf, daar opgelegd te worden. Het schip is genoemd naar de histori sche slag, die een keerpunt bete kende in de laatste Pacific-oorlog. Cris du coeur Politiek is en blijft een vreemd be drijf. Zij gehoorzaamt aan eigen wetten Wie zich op politiek terrein be geeft. doet goed, op die wetten uitne mend acht te geven. Zo schijnt de politiek het mede te brengen, dat de mens in de politicus wat op de achtergrond raakt. Niet dat poli tiek alleen en uitsluitend een kwestie van berekening is, maar spontaneïteit is veelal contrabande. Op zichzelf is ook binnen de politiek deze spontaneïteit niet af te keuren. Maar zij brengt het gevaar met zich. dat men daardoor niet of niet voldoende acht geeft op staats rechtelijke regelen en gebruiken. Neem Colijn De kracht van diens per soonlijkheid school voor een groot deel in zijn hartelijke spontaneïteit. Maar die zelfde spontaneïteit heeft hem bij meer dan één gelegenheid parten gespeeld. Wie herinnert zich niet zijn „cri du coeur" tegen de evenredige vertegenwoordiging? Colijn was op dat ogenblik minister-pre sident. maar hij uitte toen zijn persoon lijke mening. Dat heeft niet geheel onbegrijpelijk enig rumoer veroor zaakt. Het deed aan de grootheid van Colijn niet af Integendeel, velen waar deerden het in hem. dat hij met zijn krachtige persoonlijkheid zich maar node op zijn gemak gevoelde in het keurslijf van allerhande politieke voorschriften. Toch moet een politicus ook met zijn „cris du coeur" binnen de perken zien Minister Van Maarseveen is naar ons gevoelen daarin onlangs niet geslaagd. Hij neemt, na het aftreden van minister Sassen buiten zijn eigen departement van Binnenlandse Zaken, ook "het bewind over het departement van Overzeese Ge- beidsdelen waar De verwachting nu was. dat minister Van Maarseveen het departement van Overzeese Gebiedsdelen in eigen hand zou houden en dat voor dat van Binnen landse Zaken een andere minister zou worden gezocht. Er waren verschillende gronden voor zulk een verwachting aan te voeren. Desondanks heeft minister Van Maarseveen zich dezer dagen in de Eer ste Kamer de verzuchting laten ontval len. dat naar hij hoopte de tijd niet ver meer mocht zijn. waarop hij zijn aan dacht onverdeeld aan het departement van Binnenlandse Zaken zou kunnen wij- Dus toch een andere minister van Overzeese Gebiedsdelen e Van Maarseveen? Men zou het r Maar spoedig verluidde het uit melijke bron, dat de uitlating van ter Van Maarseveen alleen maai persoonlijke verzuchting, wil mei „cri du coeur" was geweest. Wij vinden deze verzuchting menselijk. Het bewind over het departe ment van Overzeese Gebiedsdelen is na de uitstapjes op dit gebied van Loge- mann. Jonkman en anderen weinig aan lokkelijk. Dan is het departement van Binnenlandse Zaken heel wat gemoede lijker en rustiger. Maar behalve menselijk is deze ver zuchting niettemin onjuist Gesteld, dat straks minister Van Maarseveen toch minister van Overzeese Gebiedsdelen wordt, dan heeft hij tevoren aan zijn tegenzin duidelijk uiting gegeven. Het is niet in 's lands belang wanneer op deze wijze aan de persoonlijke gevoe lens. welke binnen het kabinet leven, ruchtbaarheid wordt verleend. heel WEERBERICHT Wisselend weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk: krachtige, langs de Wad den kust tijdelijk stormachtige wind tus sen Noordwest en Noord. Wisselend be wolkt met enkele buien. Later: afnemende en naar Noordwest tot West krimpende wind Weer toe nemende bewolking en ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. ZON EN MAAN Donderdag 17 Maart: Zon op 6 51. onder 18.47; Maan op 23.02. onder 7.52. 21 Mrt. L. K. De volledige fusie van de ..British South-American Airways" en de .British Overseas Airways Corporation" is van daag een feit geworden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1