Jticuwe jTdïisclje (i'muunl SPAAK: Geen compromis, maar fundamenteel naar elkaar toe groeien Wist U MAANDAG 14 MAART 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir en redactie Tel 20408 Abonne menten Tel 22710 Advertentieafd Tel 23375 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0 32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) HOOFDREDACTEUR: Dr. E. DIEMER. CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK- DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Negen en twintigste jaargang No 7763 „Staatoasttcft Is gljebleoen tnyn hert la tegtjenspoct" Studenten over Duitse problemen Zie pag. 2 Economische Unie per 1 Juli 1950, terwijl reeds per 1 Juli 1949 een zen. „Voor-Unie" is voorzien (Van onze parlementsredacteur) Drie tevreden ministers konden Zaterdagavond nog niet al te veel vertellen van de resultaten van de Benelux-conferentie. Toen was men nl. nog niet geheel tot overeenstemming gekomen: pas in de loop van Zondag kon het officiële com muniqué worden vrijgegeven. Maar minister Drees kon toen reeds gewagen van de goede geest en samenwerking, die op de conferentie tot uiting was gekomen, terwjjl minister Spaak kon vertellen, dat de Benelux thans in feite is gevormd, ter wijl het voorheen slechts in de geest het geval was. De resultaten zyn geen com promis, doch het gevolg van een fundamenteel naar elkaar toe groeien. De Luxemburgse minister Dupong vestigde de aandacht op het voorbeeld, dat Bene lux in deze innige samenwerking geeft aan heel de wereld. Aan het Zondagmiddag gepubliceerde protocol der Benelux-conferentie, onder tekend door de ministers Stikker (Ne derland), Spaak (België) en Bech (Luxemburg) ontlenen we het vol gende: De voorwaarden voor de totstandko ming van een Economische Unie tussen de drie landen kunnen worden vervuld per 1 Juli 1950 Reeds per 1 Juli 1949 zal het mogelijk zijn een ..Voor-Unie" in werking te doen treden. De drie Regeringen hebben een aantal resoluties aangenomen, betrekking heb bende op: I. Opheffing van controle- en subsidie maatregelen. De politiek van opheffing van maatregelen betreffende productie, distributie en consumptie van goederen en die van vermindering der subsidies, zal op gecoördineerde wijze worden voortgezet om de belemmeringen voor het vrije goederenverkeer op te heffen II. De handels- en monetaire politiek. De maatregelen zullen worden voortge zet om te geraken tot een budgetair, fis caal. financieel en monetair evenwicht tussen de beide economieën. In verband hiermede is de datum van 1 Juli 1949 gekozen voor het begin van de periode van de „Voor-Unie" die zal worden ge kenmerkt door de geleidelijke vrijma king van het goederenvervoer tussen de drie landen, de systematische coördinatie van de handels- en monetaire politiek ten opzichte van andere landen en de voorbereiding van een stelsel, dat de afsluiting van gemeenschappelijke accoor. den mogelijk maakt Voor de coördinatie zal een ministeriële commissie worden Ingesteld. Nederland zal hiervoor credieten ont vangen van de Belgisch-Luxemburgse- Econontische Unie. Het bedrag hiervan zal-geleidelijk worden aangepast aan de maatregelen, die Nederland neemt ter vrijmaking van het handelsverkeer, waarbij bijzondere aandacht moet wor den besteed aan de producten, nodig voor de werkloosheidsbestrijdingspolitiek in België en Luxemburg. Óp 1 Juli 1950 zal de Voor-Unie kunnen overgaan in definitieve Economische Unie. Op deze datum zal een gemeenschappelijk em worden ingesteld voor het beta lingsverkeer met andere landen. Nadere voorstellen zullen moeten worden gedaan inzake het functionneren der Unie op monetair gebied, waarbij aan de orde komen: de onderlinge inwisselbaarheid beide valuta's; de veiligheidsmidde len, die tegen evenwichtsverstoringen kunnen worden toegepast; de maatrege- Brandstoffen volgend seizoen nog niet van de bon Binnen het kader van de Benelux zal [Nederland dit jaar zoveel mogelijk de (distributie van consumptiegoederen af schaffen. Data voor dit „zonder bon ko pen" zijn nog niet te noemen. Er zullen echter enige uitzonderingen blijven, in jrerband met de stringente dollarpolitiek, (die moet worden gevoerd. Het is dan zo goed als zeker, dat de huisbrand volgende stookseizoen nog niet vrij Electrische locomotieven op lijn Den HaagUtrecht Naar wij vernemen zijn dezer dagen de spoorlijn Dein HaagUtrecht de terste elektrische locomotieven in dienst gesteld. Officieel zou dit pas 1 Mei, bij de :rking van de nieuwe dienstregeling, gebeuren. De coupé's van de electrische bein, die berekend zijn op stoomverwar- jning. worden door middel van een spe- fciale stoomverwarmingswagen op een behaaglijke temperatuur gebracht. Houd trok gasslang los: twee doden IDoordat een der drie izich in een amer bevindende honden de gasslang ad losgetrokken, zijn de 59-jarige W. J. diens 26-jarige zoon, wonende aan het lermontplein te Vaals, in hun slaap Dor het uitstromende gas gestikt. De lelkboer, die bij het afleveren van de elk een scherpe gaslucht and hen 's ochtends levenloos Vandaag stellen ivij V voor: Korporaal C. J. KORPELSHOEK, Emmalaan 47, Oegstgeest. I In de tropen viert Cor vandaag zijn este verjaardag. Onze hartelijke geluk wensen en nhar we hopen de 23ste in het faderland.' Cor is in 1947 met de Nieuw- jfolland vertrokken en is ingedeeld bij de 8uzaren van Boreel in Soerabaja. Hij leeft het best naar zijn zin en doet veel lan sport. De kleine Indische paardjes lebben zijn bijzondere belangstelling, Martoch verlangt hij naar de Ber- Ien-op-Zoomse manége, waar hij als Hkeur werkzaam was. len in de handelspolitieke sector, die eventueel in geval van evenwichtsver- storing moeten worden genomen. Bij de overeenstemming op dit terrein is gere kend op de nodige hulp van de Verenig de Staten. UI. Landbouwpolitiek. Gestreefd zal worden naar bestaanszekerheid op goed geleide bedrijven, terwijl de productivi teit zoveel mogelijk moet worden ver hoogd Hiervoor zullen o.a maatregelen moeten worden ontworpen, die het mo gelijk maken de productie en de afzet der landbouwproducten met elkaar in overeenstemming te brengen. IV. Sociale politiek. De te voeren loonpolitiek en de politiek van sociale zekerheid zal, voorzover noodzakelijk, worden gecoördineerd. V. Investeringen. Ook de investerin gen zullen worden gecoördineerd, zulks teneinde de handhaving van werkgele genheid op een zo hoog en evenwichtig mogelijk peil te verzekeren en een maximale productie te verwezenlijken. VI. Fiscale vraagstukken. Unificatie van accijnzen zal worden voortgezet en de unificatie van wegenbelasting op mo torvoertuigen zal tot stand worden ge bracht. Eenheid zal worden gebracht in het heffingssysteem der omzetbelasting. Hierover kon echter geen definitieve be slissing worden genomen. De fiscale stelsels zullen zoveel mo gelijk aan elkaar worden aangepast, voorzover verschillen de concurrentie verhoudingen aanzienlijk beïnvloeden. VII. Douaneformaliteiten. Geleidelijk, zullen maatregelen worden getroffen om VIII. Waterwegen en havens. Een commissie wordt ingesteld, die de hier mee samenhangende vraagstukken zal bespreken. Deze commissie zal haar werkzaamheden onmiddellijk beginnen. IX. Inschakeling beroeps- en bedrijfs leven. In elk der drie landen zal missie van advies voor Benelux-zaken worden ingesteld, bestaande uit verte genwoordigers van het beroeps- en be drijfsleven. X. Bijzondere moeilijkheden. Moeilijk heden, die niet langs administratieve weg kunnen worden opgelost, liggende op het terrein van de handels- en finan ciële betrekkingen tussen de drie landen zullen worden venvezen naar de verga dering van de voorzitters der raden, dien de goede economische betrekkingen zouden kunnen worden verstoord. XI. Uitvoeringsbepalingen. Teneinde het program te venverkelijken moet de vergadering van voorzitters vóór 1 Juli 1949 een gedetailleerd plan opstellen, dat gedurende de periode van de „Voor- Unie" (1 Juli 1949—1 Juli 1950) op syste matische wijze in werking kan worden gesteld. Bovendien zal een bijzondere commissie worden belast met de bereiding van de inwerkingtreding de definitieve economische unie, waarbij moet worden in de instelling organen, belast met het verzekeren de juiste werking der Unie. t zover een samenvatting rerneemt het ANP. d?t •oor de waterwegen zal bestaan uit een Belgische en een Ne derlandse vertegenwoordiger. Aan Ne derlandse kant zou hierbij worden ge dacht aan het oud-Kamerlid Brautigam en aan Belgische zijde aan de heer Del- maire, oud-secretaris-generaal van Open bare Werken. Wat betreft de vereenvoudiging van de controle aan de Nederlands-Belgische grens, kan verwacht worden, dat reeds voor 1 Mei van dit jaar enige maatregelen zullen worden getroffen. De Belgische reizigers, die tot op heden voor een bedrag van f 30 aan Neder lands geld naar ons land mogen r men. zulle- dit bedrag wellicht hoogd zien tot f 75 per reiziger. Binnenkort zal een witboek o\ Benelux-conferentie verschijnen, terwijl verwacht kan worden, dat mini den Brink deze week in de Eerste Ka mer, bij de behandeling van de begro ting van Economische Zaken nadere mededelingen zal doen. protocol. Nader Italiaanse communisten protesteren tegen Atlantisch Pact Ook IJsland neemt deel aan besprekingen te Washington Op Rome's oude muren is opnieuw een affiche-oorlog ontbrand; ditmaal tussen de vóór- en tegenstanders van het Atlantisch Pact: „Zeg neen tegen deze Imperia listische daad" adviseert een communistisch aanplakbiljet, en anderen roepen de arbeiders op, in elke werkplaats, fabriek en kantoor, tegen het Pact en „vooi de vrede" te demonstreren. In tal van plaatsen vonden protest-stakingen plaats. Vijftig demonstranten werden in Rom gearresteerd bij het uiteenjagen van ee protest-betoging, waarbij men trachtte het ministerie van Buit. Zaken te bestormen Wij zien dus dit verschijnsel, dat Italië de communisten en hun a hangers met ongeregeldheden dreigen, de Italiaanse regering heeft bekend ge maakt, dat zij te Washington zal deelne men aan de slotbesprekingen over de voorwaarden van het Atlantisch Pact, dat reeds in de eerste week van April getekend zal worden. Nenni, de socialistische leider, die de banden met de communisten niet ver broken heeft, verklaarde in de Kamer Afgevaardigden „alles te zullen doen de deelneming van Italië aan het Pact te verhinderen" Hij zou het Pact bestrijden, omdat zulks een poging bete kent om Rusland en de volksdemocra tieën te omsingelen Spanje zal zich niet bij een Middet- landse-Zeepact aansluiten, indien het blijft uitgesloten van het Atlantisch Ver drag en de organisatie der Ver. Naties, aldus een zegsman van het Spaanse min. Buit. Zaken. Zoals men weet, heeft ook Nederland de tekst van het ontwerp het Atlantisch Pact goedgekeurd Brits protest tegen het proces in Bulgarije De Britse regering heeft Bulgarije een nota gezonden, waarin critiek wordt uit geoefend op het proces tegen de 15 Bul gaarse predikanten Engeland beschouwt het proces als een inbreuk op de bepa lingen betreffende de burgerrechten, die het vredesverdrag met Bulgarije vo-- komen. Weer massastakingen in de Ver. Staten Minstens 60.000 Amerikaanse spoorman- ;n zullen de komende 2 weken zonder ..erk zijn als gevolg van een staking var 425.000 mijnwerkers, die vandaag in all« mijngebieden ten Oosten van de Missis sippi begonnen zou zijn. De staking, dit de steenkoolproductie der V.S. tot eer zeer geringe hoeveelheid zal beperken, i! uitgeroepen door John Lewis, de leider der mijnwerkers, als protest tegen de benoeming van James Boyd als directeur van het mijnbureau. Boyd heeft echter verklaard, dat hij zich niet door Lewis laat intimideren en geen ontslag zal bieden. Er dreigen verschillende grote stakingen, o.a. in de Fordfabriek te De troit en bij de spoorwegen te Chicago. Te New York heeft het „Railway Express Agency" zyn werkzaamheden stopgezet 9000 employés worden met ontslag bedreigd. Nieuwe lijst van verboden verenigingen Bij de Regering is in overweging of de nog altijd bestaande ly9t van voor ambte- n verboden verenigingen, welke lijst vóór de oorlog dateert en dus ver ouderd is, thans vervangen dient te wor den door een nieuwe lijst, ofwel dat, met .ntrekking van de bestaande, met algemene clausule zal kunnen worden volstaan. de IJslandse minister van Buit. Zaken, Benediktsson is uit Reykjavik met zijn ministers van Handel en Justitie Washington aangekomen. Zijn Deense ambtsgenoot, Rasmussen, verklaarde, d:t zijn besprekingen een zeer gunstig ver loop hadden, maar het is buiten kijf, dat de positie van Denemarken en Noorwe gen grote invloed heeft op de openbare mening in IJsland. Duits tegenvoorstel inzake grenscorrecties Om de grenscorrecties overbodig te maken, zou. volgens AF.P., de regering van NoordrijnWestfalen een tegenvoor stel t.a.v. de Ned. aanspraken bestude ren, dat aan ons land economische voor delen biedt. O.a. zou worden voorgesteld Nederland rechten te verlenen tot exploitatie van bossen in de betrokken streken, alsmede aanleg door de Duit sers van een autoweg met exterritoriale rechten, waarvan de kosten zouden wor den verrekend onder het herstel Als de bezettingsautoriteiten dit voorstel goed- keurefn. zal de tekst aan de Ned. Rege ring worden aangeboden. Ging illegaliteitsiverk boven vakbekivaamheid? Bij de plechtige installatie van de Bossche wethouder B. H. Cuiten tot voor zitter van de Raad van Arbeid te Maas tricht is zowel door de plaatsvervangend •oorzitter, de heer Jos Souren, als door de oud-voorzitter, de heer A. J. C. Moo- critiek op deze benoeming geuit, waarbij de laatste verklaarde, het te be treuren, dat klaarblijkelijk illegaliteits- werk hier gesteld was boven vakbe kwaamheid- Valentin GoebiSjew, de Russische afgevaardigde naar de V.N., die in New Vork werd gearresteerd, ver dacht van spionnage, wordt hier het Gerechtshof binnengeleid. Manheer Goebisjew is blikbaar niet erg ge steld op fotografen Canadees plan voor Indo nesië ontvangt steun A P. meldt uit Lake Success, dat nu de Veiligheidsraad hedenavond om 9 uur Nederlandse tijd zal bijeenkomen ter be handeling van het Indonesische vraag stuk, het Canadese voorstel om de V.N.- Commissie in Indonesië te belasten met de opruiming van de obstakels voor Ne derlands-republikeinse besprekingen, .allerwégen sympathie wint. Verschillende delegaties zouden bereid jn, steun te verlenen aan dit plan. De correspondent van „Trouw" te New York meldt, dat Engeland achter het Canadese plan zal gaan s'aan. De Chinese afgevaar digde noemde het Nederlandse voorstel oor vervroegde overdracht van de sou- ereiniteit, een royaal gebaar en een daad an staatsmanswijsheid, tot verbazing an Palar. Hevig gevecht bij Soeka- boemi: doden en gewonden Een bende van 500 man heeft Zondag nacht tussen één en twee uur de buiten rand van Soekaboeimi beschoten, doch le er niet in de stad binnen te drin- De aanvallers waren gestoken in khaki-uniformen. Zij werden met zware verliezen teruggeslagen, waarbij aan onze kant vier mannen gewond werden. Voorts verloor een Chinees het leven. 20 Ghinese toko's brandden af. Bij de tegenaanval sneuvelde een Nederlands soldaat. In de nabijheid der stad werd een onder- nemingsvrachitauto beschoten. Een onder nemingswachter sneuvelde en twee wer den gewond, doch de auto kon door- Gesneuveld voor het vaderland Volgens familieberichten in verschil lende bladen sneuvelde in Indonesië op 7 Februari j.l. Pieter Henricus Schotte, Arnhemseweg 122, Arnhem, op 7 Maart Dick van Hunnik, oud 20 jr uit Veenen- daal te Soenberredjo. hihaalplan der K. L. M. op Indische lijn De K.L.M. is begonnen met een inhaal-1 an op de Indische lyn. Zaterdag ver-" trok de Constellation „Soerabaja" van Batawia naar Nederland met 16 passa giers, voor wie slaapaccommodatie aan wezig was. Hedenochtend 8 uur kwam toestel uit Amsterdam, de Con stellation „Curacao" met 20-passagiers en enkele zakken post, te Batavia aan Hedenavond vertrekt de „Batavia" met 3% ton post naar Amsterdam. Morgen ochtend wordt de „Franeker" uit Amster dam verwacht met 4 ton post. Dinsdag avond vertrekt de „Roermond" met pas sagiers, voor wie slaapaccommodatie aan- Ridder van Rappard, nog Duitser dan de Duitsers, voor z'n rechters Voerde anti-Ned. propaganda op de meest brutale wijze verslaggevers) Vanochtend had zich voor het Haagse B.G. de 50-jarige doctor in de Staats wetenschappen te verantwoorden, Ernst Herman Ridder van Rappard, die gedu rende 1940 en 1941 leider van de N.S.N A P. in Nederlander was. De ten laste leg ging sprak o.a- over het propaganda voe ren, gericht op het breken van het Ned geestelijk verzet van het Ned. volk tegen de vijand en het ontrouw maken dat volk aan zijn regering. Ook richtte de propaganda van verdachte zich tegen de gemeenschappelijke zaak der tegen Duitsland strijdende mogendheden, door leiding te geven en deel te acties van de leden der N.S.N.A.P bij het opplakken en op straten kalken leuzen, alsmede het schrijven van kelen. Bovendien trad verd. in Maart 1941 vrijwillig in Duitse dienst, bij de Waffen S.S. Er waren 2 getuigen gedag vaard. Na de dagvaarding las de P-F groot stuk voor uit een rede van Van Rappard, voor hij in Duitse krijgsdienst ging Hieruit bleek overduidelijk, welke verraderlijke rol verd. heeft gespeeld Eerste getuige was de 42-jarige levens middelenfabrikant J. H. Scharff, uit Am sterdam. Deze bevestigde het leiderschap van verdachte in 1940 en 1941, van de N.S.N.A.P. Of verd. persoonlijk aan het verspreiden van leuzen had deelgenomen was getuige niet bekend. Enkele leuzen had verd. zelf wel verzonnen. Getuige was nl. van 1938-'40 secretaris van Van Rappard. In het „Nieuwe Volk" versche nen geregeld pro-Duitse artikelen van verdachte, die ook grote redevoeringen voor de partij hield. Hierin stond o.a^dat Nederland een „Westmark" van Groot- Duitsland zou worden. Lange tijd vroeg de pres. hoe een vergadering van de N.S.N.A.P. verliep. Men ging na afloop uiteen, onder het zingen van het Horst Wessellied. Voor zijn functie kreeg ver dachte f500 per maand. Van 600 a 800 leden bracht de partij het tot ongeveer 10.000 in de „bloeitijd". Het uniform der leden was bijna gelijk aan het SA-uni- form, en er werd met hakenkruisvlaggen gewerkt. In 1931 werd de N.S.N.AJ5. al gesticht. Van R. behoorde toen al tot een der :rsten Ook de beruchte Duitse perschef, Von Dittmar, kwam ter sprake Contact tussen verd. en het „propaganda-ministe- Half April bloemencorso in de Bollenstreek Half April zal er door Lisse, Hillegom n Sassenheim weer een bloemencorso worden gehouden, hetwelk dat van het vorig jaar in alle opzichten zal overtref fen Met het corso zal weer gepaard gaan een versiering van alle beschikbare ruimten in de tuinen der villa's, langs de wegen en straten en in de plantsoenen ïn de drie bollengemeenten. Door de bijzondere weersomstandig heden wordt verwacht, dat alle bolge- vassen dit jaar gelijktijdig in bloei :ullen komen- Maarschalk Montgomery, voorzitter der stafcommissie van de westelijke unie, t Parijs te Londen teruggekeerd. E. H. Ridder van Rappard, de voor malige leider van de N.S.N.A.P., die vandaag voor het Haagse B. G. te recht stond, vóór de zitting met z'n verdediger, mr V. d. Ven. Eerste Duitse gasten ontvan gen op R'dams stadhuis Burgemeester Oud windt er geen doekjes om- Ter gelegenheid van de „Nederrijnse havendag" zijn Zaterdag de eerste Duitse gasten na de oorlog op het stadhuis te Rotterdam ontvangen. Burgemeester Oud verheelde daarbij niet, dat de schuld v de Duitse inval in o'ns land geheel de Duitse kant ligt. Wat Nederland Rotterdam daardoor hebben geleden kunt U van uit de ramen van deze zaal voor uw ogen zien, aldus spr De diepe wonde, die dit geslagen heeft, is nog allerminst geheeld. Er zijn er dan ook velen in Nederland, die het moeilijk kun nen verwerken, wanneer Duitsers in ons land worden ontvangen Wanneer wij echter in de toekomst een ware vrede willen verzekeren, dan is de eerste taak van ieder onzer de goede betrekkingen met zijn naaste buren te herstellen In dit licht hebben wij uw bezoek te Het is een eerste poging tot een v zichtig aanknopen van banden, die negen jaar op ruwe wijze werden broken, aldus mr Oud. DAT voor het eerst meer dan 100.000 dieren in het Friese Rundveestamboek staan ingeschreven en thans 28 pet van de Friese rundveestapel is geregistreerd DAT Zaterdag in het Paleis-raadhuis te Tilburg de herdenkingstentoonstelling t.g.v. de 100e sterfdag van Koning Wil lem II is geopend. DAT van Zaterdag tot heden te Tilburg een driedaags congres van 60 kath. werk gevers uit Frankrijk, België, Italië. Enge land en Nederland is gehouden. DAT de gezagvoerder J. D. Jibben Za terdag voor zijn laatste reis met de „Sla mat" naar Indonesië is vertrokken en na terugkeer met pensioen gaat. DAT een Eindhovense ingenieur een flitslamp voor de fotografie heeft uitge vonden, welke automatisch het explode ren voorkomt als er door een barstje lucht in de ballon is gekomen. DAT de „Gaasterland" vanmorgen met de eerste van de twee in Engeland ver vaardigde moderne hefkranen in Harlin- gen aankwam. DAT Zaterdag de 50-j. directeur W. A. v. Leeuwen van de Vlissingse opleidings school voor scheepswerktuigkundigen van K.P.M. en de Java-Chinalijn plotseling is overleden. DAT Zaterdagnacht aan de jaarlijkse „stille omgang" door A'dam, ter herden king van „Het Mirakel", 25.000 Kath. mannen deelnamen, van wie 21.000 buiten de stad. DAT honderden ieden van net Gooise Natuurreservaat Zaterdag de Franse Kamp-heide onder Bussum van vliegden nen zullen zuiveren om overwoekering van de heide te voorkomen. DAT het Oorlogsherinneringskruis met de gesp posthuum is verleend aan serg.- cap. P J. M, Kuntz, een van de gefusil leerde leden van de groep „Hollands Glorie". DAT. 83 j. oud, te Den Haag overleed gen.-majoor der inf. b.d. J. v. d .Scheer en de teraardebestelling morgen om 11.30 plaats vindt op „Nieuw Eykenduynen" te Den Haag. DAT bij een fietstocht door Oost- Vlaanderen (België) de 9-j. Ned. jongen Willy Vinck uit Axel door een auto is doodgereden. DAT aan prof. dr L M. Kolthoff, Ned. hoogleraar in de scheikunde te Minnea polis, de gouden „Nichols Award"- me daille is toegekend wegens het ontdekken van een nieuwe synthetische rubber voor banden. DAT door de laatste storm de Texelse duinen grote schade opliepen en meters duin op verschillende plaatsen zijn weg geslagen. DAT uit het Ashmolean Museum de Universiteit van Oxford is gestolen een kleine bloeraenstudie uit 1741 de Ned. schilderes Rachel Ruyscfc. DAT is benoemd tot havenmeester te Vlissingen de le stuurman van de Lloyd M. A. Dop DAT dezer dagen op 46-j. leeftijd is overleden mr E. A. F. J baron Sloet tot Everlo. DAT te A'dam een commissie ls ge vormd onder voorzitterschap van de kan tonrechter mr ,J. H. J. Hoop, ter bestrij ding van het alcoholverbruik door be stuurders van motorrijtuigen. DAT is benoemd tot burgemeester van Oud-Beyerland de heer S. Hammer, thans burgemeester van Goudswaard. Piershil en Nieuw Beyerland. DAT een der afd. van de Haagse K.V.P. een protest-motie aannam wegens het veelvuldig verzuim van hun geestver wanten in de gemeenteraad. DAT de Philips televisie-zender Dins dagavond een esperantoles door Andreo Cseh uitzendt DAT mr H. Daniëls, wiens benoeming tot gezant te Havanna is te verwachten. Donderdag van 10-1 uur spreekuur houdt in het gebouw van de KL v. K. te R'dam, Coolsingel 58. bestond al gauw. De N.S.N.A.P legde zich eveneens op „straatterreur" toe. Gebeurde er iets by colportage, dan sloeg men direct er op los! De tweede getuige was de 40-jarige Haagse handels agent W. G. Lensink, gedetineerd. Ge tuige L'. was partijsecretaris en plv- leider der NSN.A.P., toen verd naar Duitsland was vertrokken. Later was ge tuige „geroyeerd" uit de partij, omdat hij het niet met Van R. eens was. L. deelde mede, dat de Duitsers de partij steunden met ƒ25.000De rest van het voor de NS.N.A.P benodigde bedrag kreeg men van de leden en door vrijwillige bijdra gen van anderen Ook deze getuige kon niet anders dan zeggen, dat het streven van de N.S.N.A.P was: onder Duitsland komen Voordat de N S.N.A.P. startte, waren er de groep-Kruyt. de groep-Smit. de groep Waterland-de Jooden, etc. Tenslotte gaf verd. toe voor zijn partij propaganda gevoerd te hebben, om zoveel mogelijk Nederlanders voor de NSNAP te winnen. „Met Van Rappard voor Hitler", of „Strijdt mee, met de NSNAP"!, waren de meest gebruikelijke leuzen geweest. Van verd. zelf waren: „Duits is ons bloed" en „Nederduits is. wederduits". alsook „Duits verleden, Duits weer heden" De pres las enkele artikelen voor. die Van R. in ..Het Nieuwe Volk", het partijblad, had ge schreven. Verd. nam ze alle voor z'n rekening. Het enige woord van de pres. voor deze artikelen was: „De vuilste propaganda, die je je maar denken kunt!" Toen de N.SJ4.A.P. in 1939 door het uniformverbod opgeheven werd. week verd naar Duitsland uit. Daar nam hy dienst by het Duitse leger en werd met een apart „gezel schap" speciaal opgeleid om in Neder lands uniform of daarop lijkend als voorhoede van het Duitse leger Neder land binnen te vallen en de bruggen te Het ergste soort landverraad, dat er bestaat, aldus de president. In Mei 1940 kwam verd terug om de N.S.N.A.P weer te beginnen. Mei 1942 verbood Seyss Inquart de N.S.N.A.P. en ging verd. met wat aanhang over naar de N.S.B. Later ging verd. met het regiment „Germania" naar Rusland en raakte gewond. Als beloning kreeg hij een baantje by de S.S. te Berlijn; het slot was „verbin dingsofficier tussen de vrijwilligers in Duitsland en Nederland als „Oberstürm- führer" In de functie van Ortscomman- dant te Bodegraven werd verd. ten slotte door de Geallieerden krijgsgevangen ge maakt (De zitting duurt voort) /Verf. plannen voor fabricage DKW-wagens gaan niet door Volgens het Alg. Handelsblad hebben de plannen tot oprichting van een Ned. Automobiel Fabriek voor de productie de DKW-wagens zoveel moeilijkhe- met Overheidsinstanties ondervonden, men van dit particulier initiatief heeft afge' Zoal bekend werden oor spronkelijk de namen van de Incasso- bank, de Ned. Handel My en Mees en Co. als participanten genoemd De wagen zou slechts plm. f 3000 kosten. Succesvol verloop Vorige week reeds wist „De Waar heid" te berichten, dat de Haagse Bene lux-conferentie gekenmerkt werd door hooggaande ruzie. Het zo bij uitstek vre delievende orgaan moest tot zijn leed wezen gewagen van een strijd op leven Intussen, dat was de waarheid van „De Waarheid". De waarheid zelf luidde iet wat anders. Uit het thans gepubliceerde communiqué en uit mededelingen, die enkele ministers daarvan vergezeld de den gaan, blykt wel dat het verloop van de conferentie alleszins bevredigend is geweest. Wij begrijpen het. dat com munisten altijd enigszins wantrouwend staan tegenover een overeenkomst, die niet onder dwang tot stand is gekomen Ze zijn het zelf zo anders gewend. De communistische visie op deze be langrijke conferentie boezemt ons slechts weinig belang in. In werkelijkheid zijn drie kleine democratische staten uit West-Europa weer dichter tot elkaar ge naderd. ook in het vinden van een ge meenschappelijke oplossing voor ge meenschappelijke moeilijkheden. Bij de aanvang van deze conferentie deden wij reeds uitkomen, dat het er nu op aan zou komen, resultaten te berei ken. Het stadium van de hooggestemde verklaringen, niet zonder betekenis op zichzelf, lag achter de rug. Men was aan de practijk toe. Het verheugende is thans, dat ook voor de practische kwesties gemeenschappe lijke oplossingen mogelijk bleken. Wij zullen in de komende tijd gelegenheid hebben, op enkele van deze punten nader in te gaan WaaroD wy thans echter reeds de aandacht willen vestigen, is dat in Benelux-verband de gevolgen van de jongste oorlog gemakkelijker k urmen worden overwonnen. Zo zal het vooral door de Benelux mo gelijk zijn. aan de distributie nog dit jaar vrijwel een einde te maken. Het ziet er naar uit. dat alleen de huisbranddistribu tie als een eenzame haar leven zal moe ten rekken, maar ook nog slechts voor één seizoen. Zelfs de textieldistributie komt aan een spoediger eind. al schuilen hier nog problemen door de Nederlandse noodzaak om ter wille van de deviezen te exporteren, ja. misschien zelfs de ex port nog te vergroten. Er zyn intussen nog moeilijkheden ge noeg. De verwachting, dat de economi sche unie eerst op 1 Juli 1950 zou ingaan, is bevestigd, maar een voorloopster zal aan deze Unie voorafgaan, en die voor loopster zal zich reeds op 1 Juli van dit jaar melden. Ook ligt er nog de kwestie van de waterwegen en havens, maar de sfeer is ook hier gezuiverd en zo is het dienstig, dat een speciale commissie zich aan de onmiddellijke bestudering van dit netelige vraagstuk zetten gaat. Bij het einde van deze conferentie ver- oorloveft we ons nog de volgende opmer king. Het is ons opgevallen, dat een groot deel van de Zondag met de werk zaamheden der conferentie is gemoeid geweest. Het was ook gisteren, dat het officiële protocol werd aangenomen. Wij betreuren dit: Wij betreuren dit voorat omdat het in bet geheel niet nodig was. Wij wensen de Benelux een lange be- staanstijd toe. maar zien niet in. waarom deze haastige spoed moest worden be tracht. Haastige spoed is zelden goed. In dit geval was hij het ook niet. We vertrouwen, dat totstandkoming van de Benelux niet zal betekenen dat afstand zal worden gedaan van gewoon ten. die op goede gronden door zeer ve len onder het Nederlandse volk worden gewaardeerd. Britse versterkingen naar Akaba gezonden Moeilijkheden tussen Israël en Transjordanië duren voort Thans heeft het Britse ministerie van Oorlog bekend gemaakt, dat het detache ment In de Transjordaanse haven, Akaba, versterkt wordt. Zulks, nadat te Lon den werd medegedeeld, dat Israëlische troepen zich op Palestijns grondgebied, op slechts 5 km afstand van Akaba bevinden. Zaterdag heeft het leger van Israël de vlag gehesen aan de kust van de Rode Zee. troepen in Akaba waarschijnlijk geen moeilijkheden zal doen ontstaan. De be- Troepen van Israël bevinden zich ti Eylat, waar eens Koning Salomo eer haven aanlegde, op het „vierlandenpunt" van Israël, Transjordanië, Saoedie-Arabië en Egypte. Terwijl nu een woordvoerder van het Britse min, van Buitenl. Zaken verklaart, dat de sterkte van de strijd krachten te Akaba een militair geheim is, beweert men van Joodse zijde te Tel Aviv, dat de aanwezigheid der Britse Handelsbesprekingen met Rusland te Godesberg? Het Duüse nieuwsbureau Dena in d< Amerikaanse zone meldt, dat er te Go desberg besprekingen zullen worden ge voerd over de hervatting van de handel tussen West-Duitsland en de Sowjet-3 DE SOW JET-UNIE WIL TEGEN-PACT Naar A.F.P. uit New-York meldt, bereidt Rusland een defensief verdrag voor het Midden-Oosten voor, dat de tegenhanger zal zijn van het Atlantisoh Pact. Mandalay in handen der opstandelingen Reuter meldt dat de Karenen de stad Mandalay ïn Birma hebben bezet. De Bir- maanse regering wil voor Mei a.s. d( nationalisatie van het grondbezit uitvoe ren. Vooral de Voor-Indiërs zullen daar door zwaar worden getroffen. Desniette min weet de regering blijkbaar zo weinig raad. dat haar gezant te Karachi ver klaarde buitenlandse hulp bij de bestrij ding der Karenen te zullen ^toejuichen. OVEREENSTEMMING INZAKE KASJMIR. Voor-Indië en Pakistan zijn volgens Reuter tot algemene overeenstemming gekomen over Kasjmir. Gen. Ho baalt het Trojaanse paard binnen Generaal Ho Jing Tsjing, de nieuwe Chinese kabinetsformateur, is voo: mens leden van de partij „Jong China' van de democratische socialisten in zyn kabinet op te nemen. (Beide partijen zijn in sterke mate door de communisten ge ïnfiltreerd. Zyn benoeming ls thans door het wetgevende lichaam met een over weldigende meerderheid goedgekeurd. Red.) Een Frans vliegend fort is in Fran6 Kameroen brandend neergestort, waarbij de 5 inzittenden om het laven kwamen. zetting van het gebied van Eylat stelt Israël in staat de export van potas te hervatten via een haven, die aan de Rode Zee zal worden aangelegd. Dr Ralph Bunche, de plv. bemiddelaar der Ver. Naties in Palestina, heeft de Veiligheids raad getelegrafeerd, dat de toestand uiterst verward is, waar bij Akaba geen vaste grenslijnen zijn getrokken, omdat het tot heden buiten het frontgebied lag Tijdens de wapenstilstandsbesprekingen met Transjordanië op Rhodos heeft Israel de eis tot jurisdictie over Jeruzalem ge steld. Een tegenvoorstel van Transjor danië zou in bewerking zyn. Er is weinig kans voor een oplossing der moeilijk heden, als beide partijen haar eisen niet aanzienlijk matigen. Sabotage der Franse douane opgeschort De Franse douane-ambtenaren, die en kele dagen geleden een sabotage waren begonnen door alle voorschriften op piet luttige wijze uit te voeren, hebben thans deze actie tot Donderdag opgeschort. Zij was begonnen op bevel van de commu nistische vakbonden en de ambtenaren reeds toe overgegaan alle goe de grens kwamen, uiterst i te kijken. De contróle op de .Queen Mary" ging 20 1 vreesde, dat zij nog wel duren. Maar nu heeft men Donderdag een oplos deren die nauwkeurig het lossen v traag, dat n een week zc hoop. dat e: sing gevonden wordt. Conferentie van Atoom-experts Op 28 Maart zullen 300 geleerden, allen atoomdeskundigen van internationale re putatie, in Engeland bijeenkomen, ter bespreking van het gebruik der atoom energiein de scheikunde. WEERBERICHT Wisselend weer Tot morgenavond verwacht De Bilt» Tijdelijk krachtige en langs de kusl mogelyk harde wind uit Westelyke lid* tingen. Zwaar bewolkt met op de meeetp plaatsen enige regen en later hier en daar opklaringen. Weinig verandering van temperatuur. ZON EN MAAN Dinsdag 15 Maart. Zon op ftSS, qar der 18.44; Maan op *9.52, ondar Wq 21 Maart L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1