JMeuwe geiiisrfje (Courant Herstel van republiek op andere plaats van Java dan Djokja' Wist U ZATERDAG 12 MAART 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir en redactie Tel. 20408 Abonne menten Tel 22710. Advertentieafd Tel 23375 Postrekening 53936 ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0 32 per week ADVERTENTIËN: ƒ018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) HOOFDREDACTEUR: Dr. E. DIEMER. CHEF-RED.: H. W. J. ENSERTNK- DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTEUJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Negen en twintigste jaargang No 7762 ^Stantvasticl) Is gfitblcoen tnyn bert ia teytieaspoet" In de gevangenis met weldaden overladen Zie paf,. 3 De Veiligheidsraad zoekt naarstig naar een compromis inzake Indonesië In de zitting van de Veiligheidsraad van gisteren heeft de Belgische vertegen woordiger een balletje opgeworpen, of het niet mogelyk zou zyn, het gezag der republiek op een andere plaats van Java te herstellen dan juist Djokja. Ook stelde hy de vr^ag of het wel zo dringend nodig was dit herstel van het republikeinse gezag reeds voor de Ronde Tafel-conferentie te doen geschieden. Daarna ont vouwde de Canadese vertegenwoordiger de schets ener resolutie, die hy gaarne Ingediend zag en waarin by wyze van compromis aan de V.N.-Commissie zou worden opgedragen, de leiding te nemen van directe besprekingen tussen Neder land en de republikeinse leiders teneinde de Ronde Tafel-conferentie mogelyk te maken. Na deze klanken, welke er op wyzen, dat er een compromis gezocht wordt, verdaagde de Raad de zitting tot Maandag. Pakistan wordt de Benjamin Voordat de Raad de besprekingen be gon. werd Pakinstans verzoek om tot de besprekingen te worden toegelaten, inge willigd. Sir Rama Rau (Voor-Indië) zeide, dat Nederland niet slechts uitingen van goede wil moest geven, maar deze met daden moest tonen. Tenslotte las hij nog een anoniem telegram voor, dat er bij het krachtstation Indramajoe 60 Indonesische studenten zouden zijn geëlectroouteerd. Het Belgische plan De Belgische spreker vergeleek de hou ding van de Raad inzake Indonesië met die ten aanzien van Palestina en Kasjmir. In het geval van Palestina had men ten slotte succes verkregen door het geduld en de volharding van de bemiddelaar on danks de weigering van Israël om de re solutie van de Raad uit te voeren of de vertegenwoordigers van de V.N. tot te la ten. Er werd een wapenstilstand tot stand gebracht zonder dat Israël zijn troepen terugtrok. Hij voerde dit aan als bewijs, dat men nooit iets kan bereiken zonder geduld. Het is te begrijpen, diat de repu blikeinse leiders contact willen hebben met hun landgenoten, maar is Djokja hiervoor wel de geschikte plaats op ge heel Java, zo vroeg spr. Kan er geen an dere plaats worden aangewezen als voor lopige zetel der republikeinse regering, en moet het herstel dier regering voor of na de Ronde tafel-conferenltie geschieden? aldus de Belg. Canada tvenst een resolutie McNaugMon (Canada) noemde het .Nederlandse voorstel inzake de Ronde Tafel-Conferentie een plan, dat de Raad welkom diende te heiten op voorwaarde, dat alle partijen daarmede zouden in stemmen. Het doel der conferentie Is door de republiek aanvaard. Het is jammer, dat er nog geen overeenstemming is kregen over die wijze, waarop dit Neder landse voorstel zal worden uitgevoerd. De Raad moet daarom alles in het werk stellen om de rechtstreekse onderhande lingen aan te moedigen en de (hinder palen uit de weg ruimen, welke er nog bestaan voor de deelneming der repu bliek. Hij deed daarom het volgende voorstel: De V N.-Commissie te verzoeken on overeenkomstig haar bij de resolutie var. 28 Januari j.l. omschreven positie behulp zaam te zijn bij de totstandbrenging ener "overeenstemming tussen de partijen be treffende het tijdstip en de omstandig heden der conferentie in Den Haag. Deze voorbereidende besprekingen onder auspiciën van de Commissie dienden te geschieden zonder dat daarmede iet 6list werd over de resolutie van de Raad en de reohben, eisen en standpunten de partijen. Om deze gedachten te verwezenlijken wilde hij een nieuwe resolutie indienen. Australië waarschuwde, dat Nederland de zaak op een geheel nieuwe wijze moet benaderen voor het te laat zal zijn. Tsjiang (China) drong aan op onder steuning van het Nederlandse voorstel inzake de Ronde Tafel-conferentie. De geruchten houden maar niet op Volgens een Reutertelegram uit Lake Success melden diplomatieke berichten uit Den Haag. dat de Nederlandse Rege ring het herstel van een zekere mate van republikeins gezag in overweging houdt. Dit zou volgens welingelichte kringen de vorm kunnen aannemen vam toestem ming aan Soekarno en andere republi keinen om in Djokja een kabinetszibting te beleggen. GEN. HENRI GIRAUD TE DIJON OVERLEDEN Een van Frankrijks beste zonen heengegaan Generaal Henri Giraud is gisteren op 70-jarige leeftijd overleden te Dijon. Zo als gemeld is, ontving hij juist enkele dagen geleden de „médaille militaire", de hoogste Franse militaire onderscheiding, Op 3 Mei a.s. bestaat „Oost en West" vijftig jaar Halve eeuw nuttig werk voor het contact met de Overzeese Gebiedsdelen De overal in ons land bekende Ko ninklijke Vereniging „Oost en West" be staat op 3 Mei a.s. vijftig jaar. Zoals be kend is, stelt deze vereniging zich ten doel bij ons volk kennis te kweken onze gewesten overzee, zowel Oost- als West-Indië, door de uitgifte van veertiendaags orgaan (waarin de drin gende vraagstukken over Indonesië op instructieve wijze worden besproken) het houden van lezingen en het verto nen van films, terwijl ook de studie commissie, die in Den Haag zetelt, werkzaam aandeel heeft in de ve: ging van in ons land studerende kinde ren, wier ouders overzee zijn. Onder voorzitterschap van oud-minister Ch. J. I. M. Weiter, overkoepelt het hoofdbe stuur aan de Dr. Kuyperstraat 5, Den Haag, 38 afdelingen, niet alleen in I" derland, maar ook in alle delen der reld. Op 3 Mei houdt de Verenigihg de Witte Sociëteit haar algemene verga dering. 's Middags wordt gerecipeerd Pulchri Studio, aan het Lange Voorhout In Den Haag.' Vandaag stellen ivij V voor: ARIE C. J. VAN ITERSON, Valkenburgerweg 20, Oegstgeest. Arie is 2 Mei 1947 met de „Indrapoera" naar Batavia afgereisd. Hij is een jaar op het H.K.A.G.-kantoor geweest, dat nu is overgeplaatst naar Bandoeng, 't Klimaat is daar in één woord: prachtig! Gelukkig mei zo schroeiend-warm als in Batavia. Arie is bevorderd tot korporaal. Dit vindt hij wel mooi, maar 't mooist is toch zijn „home" in Holland. Mede door brieven van zijn meisje Gré in Hillegom wordt nu en dan de afstand Oegstgeest-Ban- doeng iets verkleind. Twee maal is Arie erg ziek geweest. De verzorging in het hospitaal was echter „fenomenaal". Hij tnocht tijdens zijn zieke dagen bezoek ont vangen van mevr. Spoor. die slechts zelden wordt toegekend. Gen. Giraud streed in beide wereldoorlogen. Toen de tweede wereldoorlog begon, had hij het bevel over de Maginot-linie. La- zijn tweede ontspanning uit Duitse krijgsgevangenschap, werd hij comman dant van de vrije Franse strijdkrachten, die met de geallieerden vochten. Na de moord op admiraal Darlan werd Giraud hoge commissaris voor Frans-Noord- Afrika. In 1943, toen zijn troepen waren verenigd met die van generaal De Gaulle, werd hij opperbevelhebber van alle Franse strijdkrachten. Er was veel rivali teit tussen hem en De Gaulle en toen in 1944 het comité van nationale bevrijding werd gereorganiseerd, maakte Giraud daarvan geen deel meer uit. De Gaulle werd opperbevelhebber. Aan Giraud werd de post van inspecteur-generaal dei- strijdkrachten aangeboden, maar hij wei gerde, want hij was zeer teleurgesteld de loop der gebeurtenissen en hij trok zich geheel uit het militaire leven Twee ontploffingen in Duitsland: 54 doden Dertien personen kwamen om het leven 36 werden gewond bij een hevige ont ploffing, die een grote werkplaats van de voormalige „Hermann Gperingwerke", te Salzgitter in Brunswig deed instorten. De slachtoffers waren Duitsers en ver plaatste personen, vnl. Polen. Bij een ex- ie in de Goda-kruitfabriek bij Baut- in de Sowjetzone, waar voor de Rus7 wordt gewerkt, werden 41 Duitse ar beiders gedood. John L. Letvis beveelt m ijn iverkersstaking John L. Lewis, de leider der Ameri kaanse mijnwerkers, heeft een oproep tot alle mijnwerkers ten Oosten van de Mis- ppi gericht om het werk van 14 tot 28 Maart neer te leggen. Lewis zeide, dat de staking bedoeld was om nadruk te leggen op de „oppositie" tegen de benoe ming van dr James Boyd tot directeur het federale mijnbouwbureau, „om dat Boyd nooit in de mijnen werkte en daarom onwetend en incompetent is". Oud-premier Nadjamoeddin van Oost- Indonesië is te Makassar tot 312 jaar gevangenisstraf veroordeeld (m.a.), we gens herhaalde oplichting en valsheid geschrifte. Onze troepen van blaam gezuiverd Regeringsonderzoek bracht niets kwaads aan het licht N. a. v. de pijnlijke berichten in een deel der Nederlandse pers over het optreden onzer soldaten in Indië kan de Regering thans verklaren, dat V alle onderzochte gevallen geen feiten aan het licht zijn gekomen, welke de beschuldigingen bevestigen, speciaal wat betreft de verhoren door de In lichtingen- en Veiligheidsdienst, op welke verhoren zeer strenge controle wordt uitgeoefend door de hoofden dezer diensten, zodat stelselmatige mishandeling uitgesloten moet wor den geacht. De beschuldigingen dat# er gevangenen waren doodgeschoten, bleken in de onderzochte gevallen ongegrond te zyn. In de gevallen wanneer militaire noodzaak er toe drong, een kampong te slechten, ge schiedde dit steeds in overleg met het Indonesische binnenlands bestuur en na verwijdering der bevolking. De legercommandant heeft de troep in gescherpt, dat hij de grootst moge lijke zorg moet hebben voor leven en eigendom der bevolking en zich dient te onthouden van mishandeling. DR BEEL OVERLEGT MET B.F.O. De voorzitters der delegaties van de Bijeenkomst Federaal Overleg zijn giste- geruime tijd door dr Beel op het paleis Rijswijk te Batavia ontvangen. A'damse metaalwarenfabriek uitgebrand Doordat een bak met verhardingsohe bij het indompelen van gloeiend metaal vlam vatte, is gistermiddag de metaal- arenfabriek van de fa. Kalbfleisch in de Govert Flinckstraat 402 te Amsterdam volledig uitgebrand. De schade wordt op ƒ25.000 geschat. De brand greep zo snel zich heen, dat het personeel n buiten moest springen. Bewaart brandstoffenkaart TA-806 zorgvuldig Nogmaals wordt er de aandacht op vestigd, dat de brandstoffenkaart TA- 806 zorgvuldig bewaard moet blijven, daar het gebruik van deze kaart nog mogelijk is. Zij die niet meer in het be zit zijn van de kaart moeten vóór 25 Maart daarvan aangifte doen plaatselijke Distributiedienst, teneinde een overzicht te krijgen van het aantal vermiste kaarten. ACHT BENELUX-MINISTERS NAAR LONDEN. Morgen zullm enige ministers, die op het ogenblik in Den Haag besprekingen voeren over de Benelux, naar Londen Vliegen per KL.M. Het zijn de ministers Spaak, Eyskes, de Gruiber (allen België), Dupong, Beek (Luxemburg) en nisters Stikker, Lieftinok en Schokking. Gratie verleend aan S. Blaauw Gratie is verleend aan S. Blaauw, die tot de doodstraf werd veroordeeld bij arrest van de R.C. De doodstraf werd veranderd in levenslange gevangenis- WIJZIGING TWEEDE KAMER-AGENDA Daar minister Lieftinck Din: Londen vertoeft, zal de Tweede Kamer pas Woensdag het wetsontwerp tot unifi catie van accijnzen behandelen. Aan de agenda van Dinsdag is toegevoegd het wetsontwerp kredietverstrekking aan Indonesië Goebitsjef verklaart zich onschendbaar Valentin Goebitsjef, de Russische func- onaris bij de V.N., die een week geleden onder beschuldiging van spionnage door de Amerikaanse veiligheidsdienst werd aangehouden, heeft geweigerd vragen te beantwoorden en aanspraak gemaakt op diplomatieke onschendbaarheid. Dit ge schiedde, tijdens de eerste zitting van de. tegen hem en zijn medebeschuldigde, Ju dith Coploh, begonnen rechtszaak. Jaarlijks 10.000 man meer onder de wapenen Gevolg van onze West-Europese verplichtingen Geleidelyk aan zullen de lichtingen voor de dienstplicht met 10.000 man wo den uitgebreid. In plaats van 40.000 zulk er dan 50.000 van de jaarlijks te keuren 80000 jongemannen in twee halfjaar- lykse lichtipgen worden opgeroepen. Eerst moeten echter het aantal instruc teurs en het kader worden uitgebreid. Binnenkort zullen militairen zowel burgers zich kunnen aanmelden instructeur om na een oefentijd van jaar met de militaire training der troepen te worden belast. De grotere behoef! aan kader wordt niet in de eerste plaats veroorzaakt door de uitbreiding der lich tingen, doch vooral door de langer wor dende duur der militaire training- Door de vergroting der lichtingen zullen namelijk meer soldaten in Nederland bljjven dan thans en zij zullen, zoals alle in ons land gelegerde strijdkrachten, een militaire opleiding van langere duur ont vangen dan de primaire van de voor Indonesië bestemde strijdkrachten. De uitbreiding der lichtingen is een gevolg van onze militaire verplichtingen in het kader der West-Europese Unie Hoge Belgische onderscheiding voor minister Drees De minister-president, dr W. Drees, heeft gisteren uit handen van de Bel gische premier P. H.. Spaak, het groot- lint van de Leopoldorde ontvangen. Mag K.L.M. na Maart geen zaken meer doen op Gander? Buitenlaudse vliegtuigen, waaronder ook die van de K.L.M., zullen na 31 Maart geen vracht of passagiers meer an het vliegveld Gander kunnen als voordien geen nieuwe overeenkomst met Canada wordt ge sloten- New Foundland en dus oo'n Gander, worden op die datum namelijk deel van Canada. Alle rechten, die de luchtlijnen tot dusver op Gander hadden, komen dan te vervallen- Volgens de Canadese ministe: handel, C. D. Howe, is Canada van plan in deze het onderste uit de kan te halen. Doodstraf voor Duitse beul Kohlen De 39-j. Duitser Martin Johann Koh len, voormalig Kriminalsekretar en SS- Sturmscharfiihrer, werd gistermiddag door het B. G. te Rotterdam ter dood veroordeeld. Op 4 Jan. ft44 liet hij in Leiden de illegale werker H. Douma zon der vorm van proces neerschieten, op 6 September van dat jaar sohoot hij bur gemeester. J. L. Ketelaar van War mond in de nek, op 9 September d.a.v werkte hij mede aan de moord op de jonge illegale werkers W. F. Stockhuij- zen en P. Vromans uit Leiden en voorts folterde hij illegale werkers uit Gorin- hem en Oegstgeest om hen aan het pra ten te krijgen. DE VACATURE OP 'T PLEIN Drees tot de gegadigden: Voor iemand van groot formaat en een brede rug. Belgische Ambassadeur: Atlantisch Pact is thans „voor elkaar" Volgens Je Gasperi zal ook Italië zich aansluiten Zowel Reuter als A.P. melden uit Washington, dat de acht landen, die op het ogenblik onderhandelen over het sluiten van het Atlantisch Pact, het Vrydag- avond eens zyn geworden over het definitieve ontwerp. De Belgische ambassadeur Silvercruys verklaarde aan de journalisten: „het Is voor elkaar". Volgens een woordvoerder van het Amerik. ministerie van buit. zaken, zal de ondertekening de eerste week van April te Washington plaats vinden. De landen, welke n i e t tot de stichters in de alliantie behoren, zullen niet eerder toe kunnen treden, dan na de ratificatie door de parlementen der lan den, die in April het Pact zullen teke- De officiële publicatie van het Pact, jarige directeur der Utrechtse welke a.s. Dinsdag zou plaats vinden, is, batterijenfabriek „De Witte Kat", C. P. als gevolg van aandrang der Franse re- Herberhold, die van collaboratie met de gering, uitgesteld tot einde volgende Duitsers werd beschuldigd, is, nadat 231 week, maar voor de ondertekening blijft zittingen aan deze Tribunaalzaak waren men rekenen op ongeveer 4 April. Einde gewijd, gisteravond, conform het advies, door de Utrechtse kantonrechter vrijge sproken. Thans bekeuring van Jehova's getuigen in Breda Thans zijn ook in Breda een aantal ge tuigen van Jehova, die met het tijdschrift ,De Wachttoren" colporteerden geverba liseerd. Dit geschiedde op grond van het feit „dat zij hebben gevent met drukwer ken zonder een ventvergunning". Op 8 April moeten zij voor de kantonrechter te Breda verschijnen. Zoals men weet is enige weken geleden een dergelijke vervolging, tegen in Zaandam colpor terende Jehova's getuigen, ingetrokken. Grote groei van het C.N.V. Het ledental van het Chr. Nat. Vakver bond is in 1948 vermeerderd met 16.495 daarmee gestegen tot 147.462. Dit is groei van 12}è pet. volgende week zal dan weer een bijeen komst worden gehouden van Dean Acheson met de ambassadeurs, die dan ook door Italië zal worden bijgewoond. Een der belangrijkste kwesties voor de onderhandelaars vormt de tekst van een verklaring van Amerika. Engeland en Frankrijk, met betrekking tot Grieken land, Turkije en Perzië, ten aanzien van welk elanden niet voorgesteld werd deze in het Pact op te nemen, maar wel zal rekening worden gehouden met hun posi- A.P. wist nog uit Londen te melden, dat vijf West-Europese ministers van bui tenlandse zaken, op 26 Maart vermoede lijk naar de Ver. Staten zullen vertrek ken om het Pact te tekenen. Zij zouden met de ..Queen Mary" De Italiaanse premier De Gasperi. heeft voor het parlement verklaard, dat zijn kabinet zich eenstemmig had uitgespro kenvoor aansluiting bij het Pact en deel neming aan de slotbesprekingen. Hij zei, dat met het Pact niets wordt gevraagd, dat Italië's krachten, wat betreft zyn verdedigings-mogelykheden. te boven DAT de echtgenoten van de in ons land confererende Benelux-ministers gisteren de bloemententoonstelling Floribunda in R'dam bezochten. DAT mej. T. Swart uit Bolsward de reciteer-competitie der jeugdclubs uit "T. en Z.W.-Friesland won. DAT de directeur van het Europese F.A.O.-bureau, onze landgenoot ir A. H. Boerma, van 25-27 Maart met een kleine staf Nederland bezoekt om landbouw- en voedingsproblemen te bespreken. DAT het vrijlaten der inlandse bloem- pry'zen geen wijziging van de broodprij- ;en voor de consument tot gevolg heeft. DAT van de eventuele baten van de .Orienta Wondertuin", waarin de R'damse Diergaarde van 24 Juni t/m 17 Juli wordt herschapen, o.a. een volkslogement wordt opgericht DAT de Boekelose Stoomblekerij t.g.v. haar 60-j. jubileum aan de arbeiders een betere pensioenregeling schonk, waarbij allen op 65-j. leeftijd een weekuit- kering van f 10.wordt gegarandeerd. DAT in de plaats van J. H. Wernsen te Utrecht zijn plaatsgenoot D. W. Ormel benoemd is tot lid van de Ziekenfonds- DAT voor het Oosten van Friesland een waterleidingplan wordt ontworpen. DAT „Het Ned. Trekpaard" de regeling i de ontworpen paardenwet afwijst om ook stamboekmerries voor het fokken te keuren. DAT de nieuwe Jaarbeurscatalogus reeds thans verkrijgbaar is. DAT minister Joekes, volgens zijn me- orie van antwoord, een betere en stren gere regeling der huisarbeid noodzakelijk acht DAT Utrecht Koninginnedag met nog luisterrijker versiering en illuminaties dan in het jubileumjaar 1948 zal vi en 's middags een historische optocht door de straten trekt. DAT op 4 Mei cp het Domplein te Utrecht de onthulling plaats heeft van het 10 m hoge monument voor de gevallenen van de afgelopen oorlog. DAT, naar minister In 't Veld het Tweede Kamerlid Andriessen (KVP) mededeelde, Nijmegen niet voor een spe ciale woningtoewijzing in aanmerking DAT Venlo-Blerick, naar het zich laat aanzien, eind 1949 900 woningwetwonin gen gereed heeft en deze gemeente reeds meer dan f 3 millioen aan oorlogsschade heeft uitgegeven. DAT Prins Bernhard lid is geworden van de ski-club van Arlberg. DAT voor de reeds begonnen restau ratiewerkzaamheden van het in de oor log grotendeels verwoeste 16e eeuwse stadhuis te Nijmegen een crediet van f 160.000 wordt gevraagd. DAT men in Nijmegen, waar nog een tekort is van 5500 huizen, dit jaar weer 900 woningen gereed hoopt te krijgen. DAT in het Waaggebouw te Nijmegen tot 24 Maart een tentoonstelling van In donesische kunstwerken wordt gehouden. DAT Waalwijk op 14 Maart mijngas krijgt en Nijmegen in de tweede helft van 1950 op het net der Staatsmijnen hoopt te worden aangesloten. DAT medio Juni te Kaatsheuvel een schoenenshow en een middenstandsten toonstelling wordt gehouden. DAT de Econ politierechter te Haarlem de 42-j. clandestiene slachter A. K. uit de Haarlemmermeer tot 10 mnd. gevan genisstraf veroordeelde. DAT de Ver. voor Intern. Jeugdverkeer (Plantsoen 25, Leiden) correspondentie adressen verstrekt uit diverse landen. DAT het bezoek der drie, gisteren in Den Haag gearriveerde, Portugese jour nalisten vooral verband houdt met een nieuwe attractie, die men in Portugal wil invoeren, nl. kort toeristenbezoek per vliegtuig aan ons land. DAT de 25-j. morphine-handelaar H. V. te Emmererfscheidenveen van de Asser rechtbank 2 maanden kreeg (eis 4 mnd.) DAT in nauwe samenwerking met de Plantenziektekundige dienst te Wagenin- gen, een „Stichting voor Plantenziekte- kundig Onderzoek" in het leven is geroe pen, welke spoedig met haar werkzaam heden begint. DAT de politie te Tiel opsporing ver zoekt van 90 gestolen kippen, die onder de linkervleugel een rood nummerplaatje hebbe met een cijfer tussen 83081 en 83460. DAT bij de arrestatie van een der A'damse handlangers, betrokken bij de diefstal van 180.000 textielpunten te Til burg, ook een inderhaast weggemoffeld geldkistje werd ontdekt met f 11.500 be drijfskapitaal voor de zwarte handel, toebehorend aan de 70-j. A'dammer M. D.4T op de a.s. Jaarbeurs een signaal- klok wordt getoond, welke automatisch het begin en einde der werktijden aangeeft, gecombineerd met een signaal-omroep systeem. DAT de Ned. Volksunie (voorz.: B. Boelhouwer, sec.: A. de Jonge) de Mi nisterraad per telegram duidelijk maakte, dat de communisten zich buiten de ge meenschap plaatsten. DAT de verdediger van Van der Waals en schrijver van de bekende England- spiel-brochure mr J. E. v. d. Starp te R'dam m.i.v. 1 Maart jl. voor 3 mnd. als advocaat is geschorst. DAT de jaarlijkse trekpaardententoon stelling op 14 en 15 Juni in Den Bosch wordt gehouden en de Bossche burge meester. mr H. J. M. Loeff, tot erelid van „Het Ned. Trekpaard" werd benoemd. gaat. Het is Italië's noodlot in het strate gisch veld der internationale conflicten te liggen, daarom zal het uit al zijn krachten medewerken aan het opbou' van de vrede. Echter zal Italië aldus De Gasperi in de nieuwe lichamen niet vragen om een formele herziening van het vredesverdrag, maar Italië wacht met vertrouwen de verbetering af van de algemene internationale betrekkingen, opdat rechtvaardige eisen, zoals die be treffende Triëst, op vredelievende wijze worden ingewilligd. Het „Ital. Nieuwsbureau" vestigt de aandacht op. dat volgens De Gasperi, toetreding tot het Pact. geen deelneming aan een oorlog behoeft te betekenen. Zelfs wanneer een oorlog zou uitbreken, kan één der ondertekenaars een andere functie hebben dan ten strijde trekken. Conclusie: actieve oorlogvoering is dus niet steeds verplichtend? De Italiaanse Kamer van Afgevaardigden heeft tegen 165 stemmen een motie van Nenni verworpen, waarin werd verzocht, da' eerst de bijzonderheden van het Pact aar de „commissie voor buitenlandse zaken' zouden worden verstrekt, alvorens het Verdrag in het parlement te bespreken. Het verwerpen dezer motie betekent der halve een overwinning voor de regering. Het communistische bald „Unita" heeft geproclameerd, dat de strijd tegen het Pact zal worden voortgezet in dorpen, mynen en werkjlaatsen. KRUPP KNUTSELT IN DE GEVANGENIS. Alfred Krupp. eens de grootste Duitse kanonnenfabrikant, heeft het ambacht zijn voorvaderen weer ter hand ge nomen, n.l. dat van slotenmaker. In de gevangenis van Landsberg, waar hjj zijn 12 jaar uitzit, maakt hij kerkelijke manten voor de gevangeniskapel. In een keramische fabriek te Wurt- temberg is men begonnen met het bouwen van radiotoestellen in ronde vazen. De klank nchynt nog beter te zyn dan by houten radio- kasten Amerika zou voorbereidingen tref- om de Berlynse luchtbrug nog ver schillende jaren te kunnen doen voort- Gewaarschuwd volk Men kan van Moskou veel kwaad zeggen en terecht doch men kan niet ontkennen, dat de regie in orde is, dat ze voor die van Hitier en Goebbeis niet onderdoet. Men heeft op het Kremlin maar aan de touwtjes te trekken en de communistische papegaaien in de ver schillende landen zeggen hun lesje op. Toen Moskou, na zijn vergeefse pogingen het Westen wat vredelievend zand in de ogen te strooien, besloot enige hoofd rollen in het spel van de buitenlandse politiek door andere spelers te laten ver vullen, kwamen prompt de marionetten beweging om te verklaren, dat Rus land nooit zou aanvallen en dat de com munistische massa's de zijde van de Sowjet hadden te kiezen, wanneer de rode legers de landsgrenzen zouden over schrijden bij hun achtervolging van het imperialistische kapitalisme. Thorez, de Franse communistenleider, as de eerste, prompt gevolgd door Togliatti en de Amerikaanse. Belgisch?. Scandinavische en Australische collega's. De Nederlandse CP.N. fungeerde als hekkesluiter. maar och, ondanks zijn Paul de Groot toch maar een klein mannetje in het Moskouse mario nettentheaterPaul de Groot heeft misschien een beetje geaarzeld. Het was ook wat pijnlijk om zo ineens en dan openlijk van „nationaal" te moeten over schakelen- op „slaaf van Moskou". Bij de herdenking van de Februari-staking de communisten gewend zich op de borst te slaan als zijnde nationaal bij uitnemendheid- Zij hadden het spit afge beten. zij hadden het eerst daadwerkelijk verzet gepleegd tegen de Duitse terreur. De anderen hadden er met gekruiste rmen bij gestaan, maar zulk een houding een communist onwaardig. Wanneer dan ook de Russen ons land zullen binnenvallen, zal men bij de com munisten geen gekruiste armen zien. Met pak en zak zullen ze overlopen naar hun rode broeders uit Moskou. Zij zullen medestrijden tegen kapitalisme, kolonia lisme en imperialisme. Ze zullen dat niet doen (ze willen toch nog een beetje nationaal blijven) om Rusland te helpen. het arbeidende volk van Neder land te redden en het zijn vrijheid te hergeven. De doorsnee Nederlander ziet deze dingen gelukkig anders. Die noemt d.t alles heel eenvoudig verraad van de nationale zaak. Die zegt ronduit, dat cm openlijk kiezen voor Moskou, de vijand van alle vrijheid, is. Elk normaal mens ziet, dat de communisten zich hier, met hun opruien tot ongehoorzaamheid aan de Nederlandse Wet en de Neder landse overheid, publiekelijk buiten de Nederlandse gemeenschap stellen Het Ned- volk is minder vergeetachtig dan Paul de Groot denkt. Het herinnert zich nog goed hoe het „nooit aanval lende" Rusland het zwakke Finland bin- en Polen en de Beltische landen Het is nog nuchter genoeg om het be- lacheiyke van het C P.N.-communiqué in te zien. Maar het zou verkeerd zijn te menen, dat ook hier het belachelijke zichzeif doodt. Het communisme lacht men niet weg. Het is een gevaar vooral door zijn internationale gebondenheid, zijn ver knochtheid aan het duivels beginsel, zijn geperfectioneerde slavernij. Daarom zal ons volk zich teweer moeten blijven stellen tegen het rode ge- Men zal de handen ineen moeten slaan en een sterk anti-communistisch front moeten vormen. Maar niet alleen tegen het openlijke brute communisme zal men moeten strijden, doch ook dienen te waken tegen de communistische infiltraties en tegen alles wat de geestelijke weerstand kan erzwakken. Daarbij zal de Christen niet achter mogen en kunnen blijven. In de geestelijke strijd beschikt hij toch over het enige afdoende wapen. Frontvorming, machtsconcentratie, het is allemaal goed nodig en we zullen ons daar niet i mogen onttrekken maar dit alles in het vlak waarop ook de commu nist terdege thuis is- Strijden tegen het communisme zonder de geestelijke achtergrond te zien. betekent vroeg of laat toch capitulatie of nederlaag. Alleen gehoorzaamheid aan de Heilige Schrift n men deze strijd voeren en zelf onbe smet bewaard blijven. We moeten besef fen. dat de strijd tegen het communisme allereerst gestreden moet worden op het geestelijk vlak. Daarom moeten de Christenen spreken. Daarom moeten de Kerken hun woord spreken. Daarom moet onder verwijzing naar het satanisch beginsel geappelleerd worden aan het geweten van ons Nederlandse volk. Het is niet de enige tegenstelling, maar ;t is vandaag wel een zeer belangrijke. Deze tegenstelling namelijk: Moskou of Christus- Geen herziening in de zaak Rauter De Bijz- Raad van Cassatie heeft de aanvragen tot herziening van het vonnl» de gewezen commissaris-generaal Rauter, wiens beroep op die raad werd •orpen, nadat hij door het Haagse B.G. ter dood was veroordeeld, niet ont« vankelyk verklaard. Koning George van Engeland geopereerd Koning George van Engeland is van morgen in Buckingham Palace geopereerd teneinde de verstopping in de aderen in het rechterbeen weg te nemen. De ..Rapid 2" eindelijk los Het Noorse stoomschip ..Rapid 2", zoals men weet tydens de storm by Schiermonnikoog omhoog gelopen, is vanmorgen om half negen eindelyk door de sleepboten „Stortemelk" en ,.Hol- i de redery Doeksen losgesleept. het schip naar A'dam over brengen. Plaatselijk lichte neerslag Tot morgenavond verwacht De Bilt: Meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen of motregen en later opklaringen. In het Zuidoosten van het land hier en daar ochtendmist. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en West- Bijna nergens nachtvorst. Morgen over- dag ongeveer dezelfde temperatuur al» vandaag. ZON EN MAAN Zondag 13 Maart Zon op 7 00, onder 18.40; maan op 16 51, onder 6 55 14 Maart Zon op 6.58, onder 18.42; maan op 18.25. onder 7.11 uur. V. M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1