Jlietmic geihsctfe d'ouiniil BENELUX doet nieuwe stap op de weg naar hechte samenwerking Wist U DONDERDAG 10 MAART 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir en redactie Tel 20408 Abonne menten Tel 22710 Advertentieafd Tel 23375 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal; ƒ135 per maand; ƒ0 32 per week ADVERTENTIËN: ƒ018 per millimeter (By contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No 7760 HOOFDREDACTEUR: Dr. E. DIEMER. CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK- DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuastlctj Is gfifbltoea myn bert in tcgfjeaspocf Joden en Arabieren weer slaags Zie pag. 5 vergt Nieuwe organen voor snelle beslissingen noodzakelijk geacht (Van onze Parlementsredacteur) In de sober met palmen en hortensia's versierde vergaderzaal staat deze dagen een hoefijzervormige tafel. Aan de buitenkant van de bocht, met de rug naar de Hof- g«| vijver zitten .de Nederlandse ministers, de minister-president, dr Drees, voorzitter lede der conferentie in midden- Rechts aan het lange been van het hoefijzer zitten de tien Belgen en links, aan het andere been de acht Luxemburgse ministers. In ban ken ter weerszijden hebben de van de drie landen aanwezige adviseurs plaats ge- persfotografen en filmoperateurs Wezig. Geen wonder, want alleen tijdens de openingsrede van dr Drees wordt openbare belangstelling geduld. De rest Van de conferentie wordt met hermetisch gesloten deuren gehouden. Als alle ministers gezeten zijn op de met grote letters aangeduide plaatsen, neemt minister Drees het woord. Aan zijn openingsrede ontlenen we het volgende: Ik acht het een groot voorrecht, u namens de Nederlandse Regering wel kom te heten en te wijzen op de grote goodwill, welke de Benelux reeds tot ver over de grenzen heeft Tal van naoorlogse vraagstukken kunnen slechts van internationaal standpunt worden opgelost en het ideaal versele samenwerking, in het belang Van de vrede. Helaas zijn we echter ver af van de verwezenlijking van de verwachtingen, die na de grote oorlog zijn gekoesterd. Regionale samenwerking is groeiende tussen de landen van het Europese her stelplan. Nauwer echter zijn de banden tussen onze landen gelegd en nar nog is de verbinding, die wij hopen te gaan en deze week een stuk dichter bij te brengen. Het was een kloek besluit, drie landen, klein van omvang, maar in het wereldverkeer allerminst zonder be lang, tot een economische eenheid te voegen. Een eind zijn wij reeds ge vorderd. Dat eenheid van invoerrechten bereikt werd, is van betekenis, al be speurt de reiziger, die de grens passeert, nog weinig van hetgeen hij zich wellicht had voorgesteld. Er is r werkelijke economische niet. De grote stap moet nog worden ge daan. Onze taak zal het allereerst zijn, de moeilijkheden te onderzoeken en zo mogelijk uit de weg te ruimen. Het cen trale punt is het monetaire vraagstuk hetwelk wij thans speciaal t.a.v. het keer met volle ernst onder ogen moeten zien, daarnaast de vraag, op welk terrein wij een gemeenschappelijke economische politiek moeten voeren en in welk op zicht ieder land vrij moet blijven in economisch en sociaal beleid. Naast de grote vraagstukken, die beslissend zijn' voor de verwezenlijking van de econo mische unie, zijn er vele punten, die de tfeer kunnen beïnvloeden. Ook daarover tullen wij ons beraden. Tenslotte moet overwogen wordenin hoeverre er nieu we organen nodig zullen blijken om snel gezamenlijk beslissingen te kunnen j lemen. Een woord van grote hulde zou |k gaarne willen richten tot de deskun- k'ligen, die het rapport hebben samenge- l teld, hetwelk het onderwerp van be- B j prekingen zal zijn. Konden wij op Ihateau d'Ardennes volstaan met richt- Jij, j ijnen, thans is het de tijd voor beslis- ingen. De verantwoording op onze chouders mag niet worden onderschat, /«vant de Benelux is een zaak, die de we- reld. aangaat. Indien de geest van samen- Ikerking. welke de ambtelijke en ook de Biet-ambtelijke besprekingen onafgebro- heeft gekenmerkt, zal overslaan op [lien, die moeten medewerken, dan zal löit de oplossing belangrijk dichter bij 1 |>rengen. I Ik hoop, dat gij de moed en het ver- jrouwen zult vinden om u allereerst door ■•Jtniebelangen te latèn leiden en dat deze Jfolledige capitulatie voor - Veiligheidsraad O .Is volgens Engeland de enige Oplossing voor Indon. kwestie Omtrent het bezoek, dat de Engelse imbassadeur te Den Haag dezer dagen I verband met de Indonesische kwestie Sn minister Stikker heeft gebracht, (eldt Reuter heden uit Londen, dat of- [hoon geen bepaalde inlichtingen om- jent de reden van dit bezoek besdhik- par waren, de algemene Engelse mening jntrent de situatie de volgende zou zijn: (Ie. De Nederlandse Regering moet be luiten de resolutie van de V.R. van inuari in zijn geheel uit te voeren. '2e. Dé republikeinse leiders moet w toegestaan naar Djokja terug Geen conferentie inzake Indonesië met vrucht gehouden kunnen worden der deelneming van de republikeinse Ir M. Balder te Deventer volgt iterdag ir C. M, Visman op al-s drirec- ar-scheikundige van het Botercontröle- tion Gelderland-Overijssi^j. TEN MINSTE ENKELE WEKEN UITGESTELD" Ronde Tafel-conferentie gaat 12 Maart niet door Wat men zo langzamerhand p z'n vijf vingers kon uittellen, werd gistermiddag officieus be- .~stigd toen het volgende bericht de telex verscheen; 1 De Naar het A.N.P. uit betrouw- een bare bron verneemt, is het thans zeker, dat de Ronde-Tafelcon- kela fferentie, welke op 12 Maart te rs-Gravenhage zou aanvangen, ten minste enkele weken zal gorden uitgesteld. economisch, sociaal en cultureel gebied tussen de Lage Landen aan de Zee, die vroeger verenigd zijn geweest, die 'twee maal zijn gescheiden, maar door aard en ligging op innige samenwerking zijn aangewezen. Deze rede wordt met hartelijk applaus beantwoord, waarna de Belgische ter-president Paul Henri Spaak, die als een massale figuur troont in het midden van de Belgische delegatie, een kort antwoord uitspreekt. Wij zijn met pleizier naar Den Haag gekomen, aldus de heer Spaak. Hij wijst op de belangrijkheid van de te behande len onderwerpen, maar ook op de moei lijkheid. Deze moeilijkheden zullen ech ter worden overwonnen, omdat allen ter conferentie zijn gekomen met de beste wil en met de overtuiging om te kuimen overwinnen. De conferentie zou toen overgaan tot het vaststellen van de agenda, voren moesten alle journalisten zaal verlaten. krijgt De drie groten van de Benelux. V.l.n.r.: Paul Henri Spaak, de Bel gische premier, yirrre Dupong, zjjn Luxemburgse collega, en dr \V. Drees, onze minister-president. IJuygen, van de N.S.B, 20 jaar Wegens (het voeren oor dienstname in vijandelijke krijgs dienst van de germaanse statenbond is oorm. secr.-gen. van de N.S.B. ir C. J. Huygen, heden door het Utrechtse B.G. tot 20 jaar m.a. veroordeeld (eis 15 jaar). Koning Leopold naar Parijs. Koning Leopold vain Belgdë is in gezel schap van de prinses de Rethy uit Bern Parijs vertrokken, waar hy een paar dagen zal verblijven. KONINGIN AANVAARDT DE THUISREIS Een hartelijk afscheid van St Anton HM. Koningin Juliana verliet van morgen 9 uur met Prinses Margriet per speciale trein St. Anton naar Friedrichs- hafen, vanwaar Zij per vliegtuig de reis naar ons land zou voortzetten. Aan het station nam zij hartelijk afscheid van Prins Bern-hard, die sedert Dinsdag het bed mocht verlaten, en de Prinsesjes Irene en Beatrix. Zij blijven nog enige St. Anton. Onder de vele autori teiten, die het vertrek van Koningin Juliana bijwoonden, bevond zich dr Prins Hohenlohe, die de Tiroolse Landsrege ring vertegenwoordigde. Een talrijk pu bliek juichte onze Vorstin toe, die een hartelijk afscheid nam van Haar ski leraar Albert Funder. Enig-e Oostenrijkse autoriteiten bleven tot F-riedrichshafen in gezelschap van Koning-In Juliana. Vansittart beschuldigt Praag van Communistische propaganda Valse juwelen in valiezen met dubbele bodem Lord Vansittart, de vroegere diploma tieke adviseur van het Britse Kabinet, heeft tijdens een debat in het Hogerhuis erklaard, datgrote hoeveelheden gemaakte juwelen in diplomatieke valie- met dubbelebodem uit Praag Londen worden gesmokkeld voor )erem van communistische propaganda i spionnage in Engeland. De Roemeense legatie was slechts één filiaal van de „inlichtingendienst" der Sowjet-Unie en de Hongaarse club te Londen een ..broeinest van communisme". Voorts wees Vansittart op de „Roe- i-Engelse vereniging", waarvan communistische parlementsleden (de „rode deken, van Canterbury) lid zijn. Niet een honderdste van een dergelijk soort verenigingen, zou in één der Rus sische satelliet-sta ten geduld worden. Namens de regering heeft de onder staatssecretaris, Lord Henderson, geant woord, dat de Sowjet-Unie de diplomatie gebruikte als een wapen in de ,.Kou,de oorlog". Waarheid, mededogen en recht vaardigheid waren in al deze landen officieel afgezworen. Inmiddels heeft Tsjechoslowaakse ambassade te Londen het smokkelen van nagemaakte juwelen een „kwaadaardige leugen" ge noemd. Maatregelen tegen C.P.N.* Kamerleden gevraagd Inzake de verklaring van Paul de Groot volgens welke de C.P.N. zich solidair verklaart met Thorez en Togliatti heeft de afdeling Nijmegen van de K.V.P. gis teravond een resolutie aangenomen, waar- verzocht wordt een strafvervolging in te stellen tegen de Kamerleden van de C.P.N., die zich aansluiten bij de verkla ring van Paul de Groot. De resolutie is gestuurd aan het hoofdbestuur van de. K.V.P., de minister-president, de minis- Justitie en de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer. De Kon. Ned. Middenstandsbond houdt 15 en 16 Juni a.s. te Deventer zyn jaarlijkse congres. Ook Italië toegelaten tot Atlantisch Pact EEN EXPOSé VAN DEAN ACHESON De Italiaanse regering heeft uit Wash ington een formele nota ontvangen, waarin het besluit wordt medegedeeld, Italië op te nemen in het Atlantisch Pact. De tekst van het ontwerp is nu in de hoofdsteden der acht deelnemende lan den ontvangen en reeds heeft óók het Nederlandse ministerie van Buit. Zaken de studie van het ontwerp ter hand ge- Tijdens een persconferentie heeft Dean Acheson, de Amer. min. van Zaken, medegedeeld, dat zowel Washing ton als Bermuda waren voorgesteld als plaats voor ondertekening van het v drag. Het ligt in de bedoeling zulks de eerste week van April te doen plaats vinden. Dean Acheson heeft inmiddels overzicht gegeven van de beginselen, het doel van het Atlantisch Pact. Het Pact ontspringt aan één en zelfde vrijheidsgedachte der landen. De onderhandelaars erkennen de principes. De verbinding tussen Amerika en Europa is niet kunstmatig, zij bestaat trouwens HOUD ZE MAAR DOM, EXCELLENTIE! Het Tweede Kamerlid Va-n der Goes "anNaters heefit minister Van Maarse- /een gevraagd om maatregelen teneinde te voorkomen, dat Kamerled-en, die tot de oppositie behoren rechtstreeks be langrijke stukken in handen krijgen van de militaire inlichtingendienst in Indo nesië. Goed zo. (Het is ook meer dan onbehoorlijk, dat de oppositie en, dank :jj haar, het Nederlandse volk er achter komt, welke escapades een zekere Goed hart naar Parys heeft gemaakt en hoe Palar brieven schrijft over belangrykc militaire inlichtingen, welke hy van Goedhart zou hebben ontvangen. Red.) FRITS SCHUURMAN NAAR JOHAN NESBURG Naar het bestuur van het Residentie- Orkest ons mededeelt, heeft Frits Schuurman zijn benoeming als dirigent het Sted. Orkest te Johannesburg aard, zodat zijn ontslagaanvrage als dirigent-directeur spoedig te verwachten is. Het bestuur heeft eer gesteld om te adviseren ning van deze vacature. Léon Blum, de leider der Franse socialisten, is gisteren ontslagen uit het ziekenhuis, waar hij twee weken gele den een operatie onderging. reeds 300 jaar. Het Pact blijft geheel bin nen het kader der Ver. Naties. De onder handelende mogendheden geven in dit Pact blijk van hun vastbeslotenheid, ge bruik te maken van hun collectief recht op verdediging tegen aggressie. Minister Rasmussen naar N. York voor het Pact Gustav Rasmussen, de Deense minister van Buitenlandse Zaken, is York vertrokken voor het vo aangekondigde besprekingen Atlantisch Pact. Men verwacht, dat de NIET ZO TRAGISCH Volgens een artikel van Anderson in de „New York Times" verklaarde een buitenlands diplomaat in Den Haag, dat onze regering te veel hooi op haar vork had genomen. Hij noemde het een tragedie, dat het niet in de aard van de Nederlander ligt, het bestuur van Indonesië aan een andere mo gendheid of aan een internationale in stelling over te dragen. De Nederland se regering weet, dat het volk daarin (Wij achten het niet tragisch, dat een buitenlander ons dit compliment maakt. We zijn geen sukkels, mr. An derson! Red.) Kruideniers protesteren tegen lotenverkoop Stadionspel De toewijzing aan één concern is niet nationaal. Voor de 27.500 kruideniers acht de „Kruidenierscentrale" het krenkend, dat de verkoop van Sfëdionplaatse.. loten voor het Nationale Ganzenbordspel, de verjaardag der Koningin op April, slechts aan één concern (Albert Heyn) is toegewezen. Zij acht dit nationaal. In een telegram aan het uit voerend comité van het openluchtspel, verklaart zij, dat ook de Centrale Ned. Middenstandsbonden, waarbij vele tien duizenden middenstanders zyn aangeslo ten, deze verkoop afkeuren. Zij stelt daarom voor de mogelijkheid van plaat sen- en lotenverkoop ook open te stel len voor kruideniers, opdat gesproken kan worden van een nationale uiting. De ..Kruidenierscentrale" is een instel ling van de Algemene, de Chr. Kath. kruideniersvakorganisaties. Meel kan vrij gekocht worden Alleen nog een vaste prys voor import. Met ingang van 14 Maart a.s. kunnen de bakkers weer bloem en meel kopen, waar zij willen. De z.g. rayonnering is dan afgeschaft. De bloemprys is ook vrij gelaten. Echter niet die van import- bloem. Goor begint de strijd tegen drankmisbruik Een „zwarte lijst" en mogelijke samen werking met andere plaatsen. Ter beteugeling van het drankmisbruik had burgemeester J. B. Vlam van Goor onderhoud met de café-houders al daar, waar men o.m. overeen kwam. een „zwarte lijst" samen te stellen. Hierop paraisseren voor de tyd van 1 jaar zij, die meermalen wegens dronkenschap worden veroordeeld. Voorts vermeldt zij voor wie de burgemeester op grond gebleken misbruik dit wenselijk acht en steuntrekkenden van de gemeen te of een weldadigheidsinstelling, op verzoek van het betreffende stichtings bestuur of omdatlS. én W. dit noodzake lijk achten. Het gemeentebestuur van Goor ver zoekt het aangrenzende Diepenheim en Markelo eveneens zo'n zwarte lijst samen te stellen en daarop ook de te Goor uit gesloten personen te vermelden. In ver band hiermede werd de alg. politiever ordening veranderd. Marine gaat vóór Nationale Reserve In verband met de dezer dagen gedane mededelingen omtrent het aangaan van verbintenis bij de Nationale Reserve, vestigt het dep. van Marine er de aan dacht op. dat de gewone en buiten gewone dienstplichtigen, die zijn of zul len worden opgeroepen om bij de Kon. Marine in werkelijke dienst te komen. een verbintenis bij de Natio nale Reserve in aanmerking kunnen komen. Nog 2 weken, dan keert de Willem Barendsz terug. Zaterdag 26 Maart is de laatste dag in de derde walvisvangst-expeditie van de „Willem Barendsz" in de antarctische gebieden. By het vullen van balonnetjes voor kinderen iAi een magazijn te Vewey in Zwitserland ontplofte het gas. Een ver koopster werd gedood. Vijf anderen ge- De vijftigduizendste passagier werd gisteren op de Berlijnse luchtbrug ver- Amerik. bases op Groenland en de vraag voerd. Het was een elfjarig meisje, Moni- of Amerika in staat is wapens aan De- ka Rieth, uit Lübeck. Sinds 1 Februari nemarken te leveren, voorname punten zijn 5.892.000 sigaren per vliegtuig naar bij de onderhandelingen zullen zijn. Berlijn gebracht. Regering verzekert nu toch geen verdere concessies te zullen doen Maar zij voerde wel degelijk overleg over Soekarno's terugkeer Het gisteren ook door ons gepubliceerde bericht, dat de Regering besloten had, de terugkeer van Soekarno en Hatta naar Djokja toe te staan, heeft te New York uitdrukkelijke tegenspraak uitgelokt van dr J. H. van Royen, onze vertegenwoor diger in de Veiligheidsraad, en tevens te Lake Success van de heer Friedertcy van de Nederlandse Voorlichtingsdienst. De heer Van Roijen verklaarde: Het be richt is geheel in tegenspraak met Neder lands standpunt. De Nederlandse verkla ring in de Veiligheidsraad zal integendeel doen uitkomen, dat Nederland reeds grote ;ssies heeft gedaan door de republi keinse leiders vrijheid van beweging in geheel Indonesië met uitzondering van Djokja te geven en door hen uit te nodi- in hun kwaliteit van rejfablikeinse functionarissen aan de rondetafelconfe rentie in Den Haag deel te nemen en dat geen andere concessies van Nederland kunnen worden verlangd. De heer Friedericy zeide. dat hij naar aanleiding van het bericht contact ge zocht had met Den Haag en dat dit het bericht onjuist noemde. Over deze tegenspraak vernam de ieuwe Leidsche Crt. het volgen de: Inderdaad heeft de regering met En geland overleg gepleegd over de vraag in welke vorm-de terugkeer van Soekarno Hatta naar Djokja zou kunnen wor den gegoten. Het zat dus bij de Regering deze terugkeer inderdaad te doen geschieden, maar een en ander had nog 't Smerige zaakje van Fox steeds duidelijker Toch rolde het balletje niet naar wens Ln eenpersgesprek met A.P. te New York heeft Fox verteld, dat hij 150.000 dollar betaald heeft voor de buiten landse dienst der republiek, zodat men thans de beste garantie heeft, dat alle lawaaimakers in Amerika en de Veilig heidsraad betaald worden door Fox zelf. Bovendien vertelde ox een aantal leugens het Foxcontract, hetgeen er po wijst, dat zijn hoop op een voordeeltje uit Indonesië herleeft Hij beweerde nl- o.a-, dat hij maar 5 procent commissie krijgt, terwijl art. 3.13 hem IVz procent toestaat. Voorts dat zijn compagnie geen monopolie ontving, terwijl artikel 3.01 hem dit uitdrukkelijk toekent. Tenslotte beweerde hij, dat hij persoonlijk „slechts" netto-winst van 1 procentje zou krijgen van de honderden millioenen, die hij hoopt te verhandelen. Als men weet, dat Fox persoonlijk de halve winstpot krijgt, dat hij met zich zelf en met zijn vrienden handel mag drijven en zelf de prijzen mag bepalen en allerlei com- ies bedingen, dan moet het toch wel heel dom Foxje zijn als zijn winst minder dan 30 procent bedraagt. In elk geval is hij op het ogenblik 550.000 doilar r geworden door het Fox-contract. geen vaste vorm gekregen. Het plan zat als het ware in het achterhoofd, maar was nog niet tot het voorhoofd doorgedron gen. Zo was gelukkig nog een tegen spraak mogelijk. Waarover wij ons ter zeerste verheugen. De New York Times meldt, dat Engelse diplomaten er bij de Nederlandse regering op aandringen om Soekarno zijn gezag te Djokja te herstellen, en c er in de V.N. neiging bestaat om beide partijen buiten de Veiligheidsraad „tot elkaar te brengen". IN DJOKJA GESNEUVELD. Volgens een familiebericht is de heer Gerrit Breteler, 22 jaar oud, Enschedé. TaLmaplein 5, op 6 Maart jl- te Djokja gesneuveld. Roedenko, officiële Sowjet vertegenwoordiger bij Kravchenko Mr Izard, Kravchemko's verdediger in zijn proces tegen „Les Lettres Francai- ses", verklaarde gisteren, dat de tijd, die getuigen als de Rode Deken van Canter bury. het Britse Labourparlementslid Zilliacus e. a. in Rusland doorbrachten, gely'k staat met „niet meer dan een paar n in het leven vah Kravchenko" noemde voorts de aanwezigheid van de geüniformeerde generaal van het Sow- jetleger, Roedenko. een voorbeeld van de officiële Sowjetbemoeiing in deze zaak. Ponjoeskin hij Acheson over Goebitsjef Panjoesjkin, de Russische ambassadeur te Washington, is op zijn verzoek door Dean Acheson, de Amerik. minister van BuitenL Zaken, ontvangen. Men meent, dat dit bezoek in verband staat met de arrestatie wegens spionnage van de Rus sische V.N.-functionnaris. Goebitsjef. Acheson verklaarde voor het onderhoud, dat Goebitsjef niet diplomatiek onschend baar is. Perons voorstellen door tegen standers verscheurd De afgevaardigden van de Argentijnse oppositiepartij der radicalen hebben ir de constituerende vergadering exempla ren van de grondwettelijke hervormings voorstellen van president Peron ver scheurd en de aanhangers van Peron, die twee derden van de vergadering uitma ken, de snippers voor de voeten gewor pen, waarna zij de bijeenkomst verlieten. DAT de molen „De Ooievaar" te Zaan dijk waarschijnlijk zal verdwijnen, nu de eigenaar een prijs vraagt, die „De Zaanse Molen" niet kan betalen. DAT Koningin Juliana Haar moeder opvolgt als beschermvrouwe van de Ver eniging Helden der Zeefonds „Dorus Rij kers". DAT volgens de M. v. A. der ministers Joekes en Lieftinck een premie van f2.50 p. week voldoende is voor de landbouw- pensioenen. DAT men bij de Prov. Voedselcommis- iris kan protesteren tegen het uitblijven an of een te lage toeslag voor kleine be drijven of lichte gronden, onder bijstor- van f5, die bij goed recht worden gerestitueerd. DAT A'dam met een nieuw Amerikaans röntgenapparaat, dat 30 mensen per kwartier doorlicht, alle gemeentenaren op '.b.c. gaat onderzoeken. DAT Philips opdracht kreeg, voor het Vaticaan een 100 K.W.U.-zender te ver vaardigen als geschenk van alle katho lieken uit de gehele wereld. DAT per 1 Maart 1.184.590 radiotoe stellen in ons land waren aangegeven tegenover 1.152.608 per 1 Februari, zodat dit aantal in één maand met 32.000 steeg. DAT het de bedoeling is, per 21 April i s. de maximumprijs voor tweede soort koffiebonen te laten vervallen en die voor eerste kwaliteit van f 1,12 per kg. te ver hogen tot f 4,40 per kg. DAT de R.K. Kerk op Curacao, i.v.m. a.s. verkiezingen, waarschuwde tegen de Democratische Partij en de Nat. Volks partij zijnde in strijd met de R.K. beginselen. DAT Goor (Ov.) de Kroon zal verzoe ken Kerspel-Goor in de gemeente Marke lo aan de gemeente Goor toe te voegen. DAT de Kilima Hawaiians op 1 Mei een Zwitserse tournée beginnen en ook voor radioBazel en op de Zwitserse jaarbeurs zullen spelen. DAT de KNAC autobestuurders ver zoekt op langs de waterwegen gelegen wegen voor naderende schepen te dim- DAT Koningin Juliana het bescherm vrouwschap van de stichting „Pelita" van Haar moeder heeft overgenomen. DAT de A'damse raad het plan tot be bouwing van de Wibautstraat c.a. goed keurde, waardoor de hoofdstad uit het Oosten een architectonisch fraaie entree zal krijgen. DAT, na R'dam, Den Bosch, Zevenaar Amersfoort, ook Utrecht plannen heeft n collectieve bedrijfsgebouwen te stich- DAT de militaire chauffeurs van een Ned. bataljon deze week vierdaagse oefe ningen in Luxemburg en België houden routine te krijgen in het rijden door geaccidenteerd terrein. DAT het A. H. Gerhard-instituut, ge noemd naar een der 12 apostelen der S.D.A.P. en gesticht door de moderne Jeugdraad, gisteren in de aula der A'damse Universiteit zijn eerste bijeen komst hield. DAT een communistische motie om de overplaatsing ongedaan te maken van onderwijzeres, die geweigerd had tijdens het schoonmaakstersconflict de kachel te regelen, in de A'damse raad werd verworpen. DAT de Ned. Spoorwegen voor haar wagenzieke autobuspassagiers papieren zakken beschikbaar stelt. DAT de St. Crt. van gisteren een prij- zenbeschikking schoencrème en boenwas 1949 bevat, zomede de algemeen verbin dendverklaring van de C.A.O. voor d< zuivelindustrie. DAT de Ned. Herv. Kerk te Gennep thans voor ruim f80.000 wordt opgekale faterd van zijn oorlogswonden. DAT de fa. Hoefnagels op 1 April op vier trajecten een stadsbusdienst in Roosendaal zal beginnen. DAT de 49-j. ir C. W. André de la Porte, directeur der N.V. Plaatwellerij Velsen, aldaar, is overleden. DAT te Tiel vier personen, o.w. een distributieambtenares, zijn gearresteerd wegens distributiefraude. DAT gisteren het roer van het Noorse „Rapid 2", hetwelk bij Schiermonnik oog nog steeds hoog op het strand zit, is afgebroken en het schip door de lage waterstand nog niet weggesleept kan worden. DAT de reddingboot „Johan de Wit" in Schiermonnikoog gisteren, n.a.v. het aanspoelen van cokes, een vergeefse onderzoekingstocht instelde naar het wrak van het Griekse schip Ioannis. DAT van 4 t/m 11 Maart te Dordrecht ;n expositie wordt gehouden van kunstwerken uit het particuliere bezit "in Dordtenaren. DAT op 22 Maart te Middelburg een vergadering wordt gehouden om te ko- tot oprichting van een volkshoge school voor Zeeland. DAT wegens sluiten voor het busver- keer van de directe verbinding Enschede- Oldenzaal de bussen thans elke dag (via Losser) in totaal 700 km extra moeten afleggen. DAT drie leden van de ECA-missie de mijnstreek bezochten en afdaalden in de Staatsmijn Maurits. DAT de Groningse Orkestvereniging r W. M. Weersma. die 22 jaar de voor zittershamer hanteerde, tot erevoorzitter benoemde. DAT mr J. Burgerhout, dir. var Twentse Bank te A'dam, benoemd is tot commissaris van de Friesch-Groningsche Hypotheekbank. DAT minister W. F. Schokking gister avond de amateur bokswedstrijden voor militairen in de Haagse Dierentuin be zocht. DAT, 57 j. oud, te Maastricht overleed r B. Ruland, oud-rechter aldaar en oud- i van het Hof van Justitie in Curagao. DAT, nu de spoorlijn Maastricht-Eind hoven na 11 Mei wordt geëlectrificeerd, het station Lutterade voor het eerst na de oorlog weer in gebruik komt. DAT ongeveer 200 Nederlandse padvin ders per vliegtuig van Aero-Holland naar an 2 tot 12 Aug. a.s. in Skjak (Noor wegen) te houden wereldbijeenkomst gaan. DAT de Rente Cassa en de Associatie Cassa te A'dam beide 8 pet. uitkeren. DAT de Amerikaanse 2200 tons torpedo jagers „Gyatt" en „Harold J. Ellison" gis teren te R'dam arriveerden, de com mandanten burgemeester Oud en de oudst aanwezend zeeofficier tc R'dam be zochten en de Am. consul aldaar in „De Maas" recipieerde. DAT voor de Maastrichtse Rechtbank de 28-j. mijnwerker H. J. H. K. uit Heer len, de 26-j. monteur W. A. M. uit Voe- rendaal en de vrouw M. B. uit Klimmem wegens een roofoverval op de 62-j. slager G. J. Hanssen te Heerlen resp. 2 j, Ui j *i lü j werd geëist. DAT de studiekring van de Prot. Unie 12 Maart te Amersfoort byeen komt en prof. dr A. A. van Ruler het woord voert „de cultus extonus". In het gebouw van de Eerste Kamer werd hedenmorgen de Be nelux-confer entie geopend. Een overzicht van de vergadering tij dens de openingsrede van min.- president dr W. Drees. In Veiligheidsraad felle strijd venvacht Over de Indische kwestie De diplomatieke correspondent van Aneta verneemt uit New York, dat ver schillende delegaties natuurlijk vooral die van de Westerse landen, hopen, dat de republikeinse leiders ten slotte nog kunnen worden bewogen, de uitnodiging voor de ronde-tafelconferentie aan te nemen. Zolang het begin dier conferentie nog op Zaterdag a.s. was bepaald, werd in die kringen zelfs overwogen, de Raad opnieuw uit te stellen, om niet door een voortijdige openbare bespreking de kan sen op een aanvaarding door de repu bliek te bederven. Zelfs Woensdagoch tend was er te Lake Success nog sprake van een nieuw uitstel, doch door het be richt van de verdaging van de ronde tafelconferentie voor enige weken, is daaraan voorlopig een einde gemaakt. Uit republikeinse bron vernam Aneta's correspondent, dat Palar voornemens is, in de eerste ziting een uitvoerige verkla ring af te leggen en dat men zich aan die kant op een felle strijd in de Raad voor bereidt. Volgens A.P. heeft de republi keinse delegatie de Raad verzocht om een vrijgeleide voor de republikeinse vertegenwoordiger Soedarpo Sastrosado- mo naar Banka. In goed ingelichte krin gen verneemt A.P., dat de V.S. niet ac- coord kunnen gaan met de ronde-tafel conferentie, tenzij Soekarno hersteld wordt. Ook Reuter spreekt de verwacR- ting uit, dat de V.S. dit in de Raad zul len verklaren. Ook Oost-Java wil niet zonder republiek in zee Het parlement van Oost-Java heeft een voorstel om het staatshoofd blanco vol macht te geven inzake de staatkundige besprekingen verworpen. De volmacht zal thans uitvoerig worden omschreven. De meeste sprekers waren van mening, dat de Ronde Tafel-conferentie zonder repu bliek geen zin heeft. Bemanning „Katowice" weer thuis. Met een Nederlands vliegtuig zijn gis teren de 23 geredde leden van de beman ning vab het Poolse vrachtschip „Kato- dat bij Terschelling aan de grond liep, aangekomen te Warschau. De ex-kelzer van Indo-China, Bao Dal (midden), ondertekende ln Pa rys een verdrag, waarin de eenheid en onafhankelijkheid van Vietnam binnen de Franse Unie wordt ge dood bij ee Australië. WEERBERICHT Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: Voor het Noorden van het land: Over drijvende wolkenvelden. Droog weer. Meest matige Oostelijke wind. Vannacht lichte vorst, morgenmiddag temperatuur enkele graden boven het vriespunt. Voor het Zuiden van het land: Veel bewolking maar overwegend droog weer op enkele plaatsen ochtendnevel of mist. Meest zwakke wind. Weinig veran dering van temperatuur. ZON EN MAAN. Vrijdag 11 Maart: Zon op 7.05, ooder 18.36; Maan op 13.42, onder 6.08 uur. 14 Maart V M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1