Jlieuiuc gcihsd)t ÖTuuranl J HET IS ZOVER: Den Haag zakt door de knieën voor Veiligheidsraad Wist U I ■WOENSDAG 9 MAART 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir eD redactie Tel 20408 Abonne menten Tel 22710 Advertentieafd Tel 23375 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ4 15 per kwartaal: ƒ135 per maand: ƒ0 32 per week ADVERTENTIËN: ƒ018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) HOOFDREDACTEUR: Dr. E DIEMER. CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK- DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTEL1JK-1S ATIOIS AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvastirfi Is ghfbttoen tnyn bert ia tcgfjenspoct" Negen en twintigste jaargang No 7759 Boeken lezen en beoordelen Zie pagina 2 Naar de Nieuwe Leidsche Crt. ter ore komt heeft de Regering besloten, In zoverre toe te geven aan de verlangens van de Veiligheidsraad, dat aan Soekarno, Iiatta en de zynen toestemming zal worden gegeven tot terugkeer naar Djokja, waarbij de Regering hoopt, dat de V.N.-commissie als tegenprestatie van harte zal medewerken aan het welslagen der Ronde Tafel-conferentie. Deze stap van onze Regering zal morgen door dr J. H. van Rojjen worden bekend gemaakt aan de Veiligheidsraad. De bedoeling is weliswaar dat Soekar no, die reeds erkend is als president der republiek, daar slechts een schijnpositie zal bekleden, maar wordt dan toch maar weer op z'n voetstuk gezet. Voorts zul len de Nederlandse troepen in Djokja blijven, waar hun positie door de actie van de in de kraton verborgen republi keinse onruststokers -eeds zeer moeilijk is. Het vreemde is, dat men achter de I schermen spreekt van een soort „de jure"- erkenning van Soekarno's „de facto"- positie, een treffende uiting van de ver- "Y Indië nu pas morgen weer in de V.N. De Veiligheidsraad heeft de bespreking over Indonesië tot morgenmiddag uitge steld aangezien de nieuwe Franse perma nente afgevaardigde. Jean Chauvel, die Maandag te New York is aangekomen, met zijn collega's in de Raad wil kennis TWEE MILLIOEN TIJDSCHRIFTEN NAAR INDONESIË. lm de eerste twee maanden van dit jaar werden ruim twee millioen tijdschriften en dertig duizend boeken door het lec- tuurdepót Niwim-Rode Kruis verzonden •an de militairen overzee. Grote textielaankopen voor Indonesië Nederland zal 450 millioen yards ka toenen textielgoederen aankopen voo vering in 1949 ten behoeve van Indonesië, aldus de heer H. Rierink, directeur van de N.V. Textielmij v/h Gebr. Driessen te Aalten, in een verklaring in de „Jour nal of Commerce". De helft zal in Japan worden gekocht en 55 millioen yards in Nederland. Pasoeiidan in contact met guerillatroepen De regering van Pasoendan (West- Java) heeft, volgens een verklaring van de territoraad commandant, met instem ming der autoriteiten, contact gezocht met de guerillabenden met het doel, hen te bewegen tot een vreedzame opbouw van de staat Pasoendan. De treinbotsing bij Gouda in November j.l. Gistermorgen werd door de Haagse rechtbank de treinbotsing bij Gouda, in November van het vorige jaar, behan deld. Drie Hagenaars, de rangeerder A. van D., de wagenmeester Ch. v. d. G. en |de machinist J. W. M., werden gehoord. De deskundigen, hoofdingenieur Bardet en ingenieur van Eldik Thieme, waren van mening, dat deze gelukkig zonder persoonlijke ongelukken opgelopen bot- wijten was aan een samenloop van omstandigheden. De zaak werd uit- [esteld tot 31 Mei. bijsterende begripsverwarring in de krin gen, die Nederland behoren te leiden. Men hoopt, dat Soekarno en Hatta van wie men merkwaardig genoeg aan neemt, dat zij in hun hart voor een Ronde Tafel-Conferentie gevoelen hun hoofd in de strop zullen steken door op dit plan in te gaan. Men zou hen dan namelijk willen be wegen tot een bevel om de guerilla te staken en hen te scheiden van Tan Ma- lakka enSjafroeddin, die nog de strijd voortzetten. Op die manier zou men de internationale steun aan de strijdende benden willen afsnijden. Het is duidelijk, dat beide oude vossen in deze val niet zullen lopen. De conse quentie is dan ook dat ook dit slimme plannetje zal mislukken en dat Nederland opnieuw een zeer groot stuk zal zijn af gegleden in de richting van de Veilig heidsraad. Als dit plannetje mislukt zal zijn kan de Raad weer werken om Nederland tot de volgende concessie te bewegen. Soekarno en Hatta zullen verlof krijgen om naar Djokja terug te keren Vietnams positie tenslotte toch geregeld Wordt onafhankelijk in het kader der Franse Unie Het gisteren door de president van dt Franse Unie met ex-keizer Bao Dai ge sloten verdrag bevat een reeks bepalin gen, die vooral merkwaardig zijn omdat Frankrijk met Vietnam een soortgelijk conflict heeft als Nederland met de republiek. Vietnams toekomstige positie wordt als volgt geregeld: Vietnam wordt onafhankelijk binnen het kader der Franse Unie. Het mag toestemming van de president diplomaten naar bepaalde landen zenden, o.a. Vaticaan, en bepaalde buitenlandse di plomaten toelaten. Het krijgt een natio naal leger met Franse instructeurs er specialisten; in vredestijd bovendien eer gemengde staf om de samenwerking te waarborgen. In oorlogstijd zal die staf onder het bevel staan van een Fransman. Het oorlogstuig wordt in Frankrijk aan gekocht. Frankrijk verwerft strategische bases en Vietnam zal Franse technici ir dienst nemen. De piaster zal tot de franc, zóne behoren en Franesn zullen geen an dere belastingen behoeven te betalen dan de Vetnamezen. Franse burgers blijven onder de Franse wet, het Frans onder wijs blijft vrij. De koning van Engeland wordt geopereerd Ter bevordering van de bloedcirculatie in het rechterbeen, zal de Britse Koning een kleine operatie ondergaan. Er is geen reden tot ongerustheid. „BULGAARSE PREDIKANTEN KOMEN ER NOG VRIJ MILD AF" Gelyk gisteren al gedeeltelijk gemeld werden de vier hoofdbeschuldigden ln het proces tegen de vyftien Bulgaarse predikanten door de volksrechtbank te Sofia tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Het zijn de predikanten: Zjapkow, Iwanow, Naumow en Tsjernew. Aan hen werd tevens een boete opgelegd van een millioen leva, d.i. ongeveer 10.000 gulden. Verder verliezen zij hun burgerrech ten, terwijl hun bezittingen verbeurd worden verklaard. De predikanten Misch- kof en Wassew werden tot 18 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Verdere straf fen varieerden van 15 tot één jaar. Twee predikanten konden door delijke veroordeling en eer van na aftrek van voorarrest geen straf tijd meer overblijft, in vrijheid worden gesteld. Geen hunner is in hoger beroep gegaan. Volgens' desbetreffende telegram men. toonden de predikanten weinig emotie en Iwanow verklaarde zelfs „dat hij tevreden was met dit Zjapkow zou naar voren gesprongen zijn de rechtszaal en gesproken hébben In het Museum van Onderwijs te Den Haag is men druk bezig met het inrichten van de tentoonstelling over het gasbedryf, die Vrydag wordt geopend. By een ouderwetse gaslantaarn. AMELAND ONBEREIKBAAR DOOR LAAG WATER. Ameland is geïsoleerd door de lage i waterstand op de Wadden. Voor de eer ste maal kon de postboot „Waddenzee" eiland deze winter niet bereiken. de Wadden bevindt zich reeds enig Scheikundeleraar tijdens de les ernstig gewond II Bij een scheikundeproef sprongen ïerlense M.T.S. gisteren enkele instru- i uit elkaar. De scheikundeleraar, Vermij en de amanuensis, de heer i werden ernstig aan gezicht inden gewond. Ook enkele leerlingen )en verwondingen op. De oorzqak niet vastgesteld. lee Doordat een Geref. predikant te r". l'dam bijtijds de politie waarschuwde tu, kon aldaar een 28-j. Schiedamse kleer- ïaker worden gearresteerd, die na stof- 1 z'n klanten te hebben verkocht, sluw verhaal over een ontvluch- Ing uit de Russische zone de dominee Vilde oplichten. Italiaanse „Nenni"-socialisten ontvangen ultimatum In het partijorgaan „Avanti" van t Italiaanse soc. partij van Nenni wordt brief gepubliceerd van de „Comis- ondertekend door Phillips (Engeland) Bolle (Nederland), waarin de Nenni- socialisten worden „verzocht" te breken met de communisten en wel vóór 20 Maart. (Nenni persoonlijk heeft geen officiële functie meer in deze partij, zij telt nog 570.000 leden; de partij Saragat, rechts-socialistisch, 280.000 leden.) NIEUW STUKGOED-TARIEF BIJ N.S. Met ingang van 15 Maart zal bij de Ned. Spoorwegen een sterk gewijzigd stuk- goedtarief worden toegepast, waarover de N.S. alle inlichtingen verstrekken. Verbetering Europees betalings verkeer Bij de besprekingen der West-Euro- pese Marshall-landen te Parijs «s een plan behandeld, om het voortaan onno dig te maken, dat, zoals tot nog toe, een deel der saldi van het inter-Europese be talingsverkeer in goud of dollars wordt gedekt. Belgische deviezenbepalingen verruimd Het Belgisch-Luxemburgse instituut Dor de wissel heeft bepaald, dat voortaan bij Belgische banken nieuwe rekeningen kunnen worden geopend ten behoeve van uit het buitenland afkomstige kapitalen /er deze rekeningen tot een on beperkt bedrag kan worden beschikt betaling vna uitvoer. Dientenge volge was er op de vrije goudmarkt te Brussel een flinke daling van het goud. Gouden pond zakte van 775 op 755, het Zwitserse goudstuk van 55 op 55%. Voor de R. v. C. werd tot levenslang geconcludeerd tegen de Landstormer C. P. Severijnse uit Haarlem, die wegens mishandeling etc. door het A'dams B. G. tot 20 jaar was veroordeeld. Uitspraak 6 April. Op de ledenvergadering van het Centraal Comité voor concoursen hip- pique werd gisteren te Utrecht tot be stuurslid in de vacature-dr C. M. v. Rooyen (Naarden) gekozen dr C. Brands te Zwolle. Wegens „bourgeois"-neiglngen heeft men op Cyprus de algemeen-secretaris uit de communistische partij gestoten. Het centrale comité en het „politieke bureau" hebben zich met de uitgestotene solidair verklaard. Ook de Zwitserse communistische partij heeft zich geheel achter de Franse collega's geplaatst en zal handelen, zoals de volkeren van Polen, Roemenië en Joegosla-vië hebben gedaan. Stakende doodgravers te New York ontvingen van kardinaal Speelman het bevel, het werk te hervatten als „parti culieren" en niet als vakverenigingsleden. De stakers besloten zich uit de communis tische Unie van arbeiders in de voedsel-, tabak- en landbouw-industrie terug te trekken, om een regeling te vergemak kelijken. Thomas Mann kreeg het ere-doeto- raat in de letterkunde van de universiteit van Oxford. over „de betoonde genade, teneinde zijn leven te herbouwen". Zaharief, die voorwaardelijk veroor deeld is, hetgeen zijn vrijheid betekent, verliet blij de zaal, terwijl zijn bewaker hem glimlachend op de rug klopte. Zweden, zal deel uitmaken van Europese Raad Zweden is door de vijf landen der West- Európese Unie uitgenodigd deel te nemen aam de Londense conferentie, te houden voor de oprichting van een Europese raad. De Zweedse premier, Tage Erlan- der heeft verklaard, dat de besprekingen over een Scandinavische douane-Unie worden voortgezet. Nog meer Moskouse mutaties Naar Reuter uit Londen meldt, Alexander Jefremof benoemd tot vi( voorzitter van de Sowjet-raad van min Incident aan Oostenrijks- Hongaarse grens Drie Hongaarse soldaten, gewapend met handmitrailleurs, hebben twee Oosten rijkse tolbeambten nabij Sieggrabben. in Oostenrijk, aangevallen en naar Hon gaars grondgebied overgebracht. Een wist later te ontsnappen; van de ander werd niets meer vernomen. Volgens een ander bericht, werd een Hongaars luitenant de grenspolitie tijdens een worsteling met twee Oostenr gendarmes doodge schoten. De Oostenrijkse regering zal protesteren wegens schending van grond gebied. Schwellin, hoofd van het Duitse Pers bureau A.D.N., te Berlijn, heeft zyn functie neergelegd en tevens bedankt als lid van de S.E.D., omdat hy niet meer accoord gaat met de huidige politiek. Kravchenko contra „Les Lettres francaises" Schadevergoedings-eis thans 10 millioen franc. In het proces Kravchenko, heeft diens advocaat, mr Heizman, o.a. verklaard, dat de getuigen van de tegenpartij bijna allen lid waren van de comm. partij dus onderworpen waren aan de disci pline van het „IJzeren Gordijn". Maar zij hebben geen resultaat gehad, want niemand heeft de bewijzen kunnen leve- dat Kravchenko niet de schrijver zijn boek zou zijn. Hij besloot zyn woorden met een schot op de lieden „Les Lettres francaises". „Mijne heren, dit proces is voor U een grote neder laag." De advocaat .heeft het Hof zocht om een schadevergoeding vai millioen franc. Oorspronkelijk werd „Les Lettres francaises" 1 millioen franc geëist. Deze verhoging is noodzakelijk, omdat Kravchenko vele kosten gemaakt had, om zijn getuigen naar Parijs krijgen. De atoom-geleerde, prof Fréd. Jollot Curie, was een van de belangrijkste getuigen ln het proces-Kravchenko. H\j Is lid van de Franse Communis tische party en heeft gewerkt ln Russische laboratoria. Bierbereiding uit gerst van eigen bodem Onderzoek naar mogelijkheid van export van brouwgerst. teelt van brouwgerst voor de bierbereiding heeft zich zodanig in ons land ontwikkeld, dat thans geen import meer uit het buitenland nodig is, het geen een belangrijke deviezenbesparing betekent. Zelfs zal naar de Nieuwe dsche Crt; verneeiht de mogelijkheid van export van brouw gerst nader worden onderzocht door het ministerie van Landbouw en het Natio naal Comité voor brouwgerst. In ver band hiermee zal de inspecteur van de Landbouw, ir W. C. van der Meer, a.s. Maandagavond om 19.45 uur over Hilver- im I een radiolezing houden Prinses Wilhelmina bezocht exposities te Laren Prinses Wilhelmina heeft gistermiddag »n onverwacht bezoek gebracht aan de voorjaarstentoonstelling van schilderijen leden der Vereniging van beeldende kunstenaars Laren-Blaricum in kunstzaal Hamdorff te Laren. Vervolgens bracht H.K.H. een bezoek aan de in een boer derij gevestigde kunstzaal Van Lier, waar de kunstenaar Fons Montens een aantal tekeningen exposeert. Met het 14-jarig zoontje van mevr. Van Lier onderhield de Prinses zich op zeer gemoedelijke wijze en informeerde belangstellend naar zijn vorderingen op de H.B.S. Ontwerp-tekst van Atlantisch Pact verzonden aan de deelnemers DUUR VAN HET VERDRAG: TWINTIG JAAR Het definitieve ontwerp van het Noord-Atlantisch Pact werd door de commissie voor de bultenl. betrekkingen van de Amerik. senaat „Informeel" goedgekeurd. Het werd verzonden naar de hoofdsteden van de deelnemende landen. Volgens Reuter behelst het een inlei ding en 11 artikelen, waarvan wij de inhoud hier, zeer bekort, weergeven. De ambassadeurs zullen te Washington Dean Acheson opnieuw vergaderen, de acht regeringen geantwoord hebben. De conferentie zal vermoedelijk op Vrij dag plaats vinden Engeland moet nog de landen van het Gemenebest en Amerika, de Amerik republikeinen van het ver drag van Rio de Janeiro op de hoogte stellen, alvorens de definitieve tekst ge publiceerd kan worden De inhoud. Erkenning van het principe ener vreed- ime regeling van intern, geschillen. Samenwerking op economisch, politiek en militair gebied. De ondertekenaars zulilen elkaar bijstaan en met elkaar overleg plegen Een aanval op één, zal als een aanval op allen worden be schouwd. Alsdan zal onmiddellijk tot actie worden overgegaan, individueel of collectief. Nauwkeurige omschrijving van hetgeen onder „gewapende aanval" wordt verstaan Vaststelling der verhou ding tussen Atlantische Unie en Vei Naties Erkenning van het uiteindelijl gezag van de Veiligheidsraad voor he bewaren van de wereldvrede Het Atlan tisch Pact doet geen afbreuk a; Voor-Indië zal niets doen tegen de Sowjet-politiek De premier van Voor-Indië heeft ver klaard, dat zijn land zich niet zal aan sluiten bij enig blok van landen, m.a.w. het zal in de strijd tussen de democratie het Sowjet-imperialisme geen band uitsteken. Nehroe heeft tevens verklaard, dat Voor-Indië binnen enkele maanden eei onafhankelijke republiek wil worder Air France staakt luchtlijn op Amsterdam De Franse luchbvaartmij „Air France .1 m.i.v Zaterdag haar lyn op Amster dam stopzetten, nadat zij vorig jaar reeds haar Scandinavische lijnen had inge trokken. De K.L-M. en de S.A.S., die reeds op de Scandinavische lijnen samenwerken, zul- n.i.v. 3 April ook de lijn Stockholm- AmsterdamParijs in pool vliegen, waa: bij de K.L.M. gebruik zal maken va haar Convairs en dé S.A.S. van DC 6- machines. DE GRUWELMOORDEN IN ENGELAND 39-jarige directeur van een maat- sohappij John Haigh, die ervan verdacht wordt de stoffelijke overschotten enige personen, die hij vermoord hebben, in een zuurbad te hebben doen verdwijnen, heeft een aanklacht inge diend tegen de „Daily Mirror", wegens desbetreffende publicaties. Belastingverschuiving in ons land door Benelux-verdrag Hogere verbruiks- en lagere directe belastingen. De gelijkmaking van alle verbruiksbe lastingen in de Benelux-landen zal tot gevolg hebben, dat de druk daarv Nederland enigermate zal Daartegenover staat echter, dat de directe belastingen bij een gelijkblijvende totale belastingdruk, een verlichting zullen kunnen ondergaan. Aldus wordt medegedeeld in de M. A. aangaande het wetsontwerp tot unifi catie van accijnzen in de Benelux-lan- voorstad Handweiser, die bij luchtaanval- Den Haag overeenstemming" te bereiken len schuilplaats bood aan 3000 personen, omtrent de overige nog niet in het wets- ia enige wijziging, tot kerk worden ontwerp genoemde accijnzen en omtrent gemaékt. de omzetbelasting. DAT na Breda ook Eindhoven een cul turele raad krijgt om het gemeente bestuur te adviseren. DAT t.g.v. het gouden jubileum der Coöp. Boerenleenbank van 23 Aug. 2 Sept. te Eindhoven een int. landbouw tentoonstelling wordt gehouden, waar de gemeente ruim f80.000 subsidie geeft, DAT de int. poppententoonstellng van 27 Mei t/m 6 Juni in Eindhoven komt. DAT vandaag in Enschede het 60-j. jubileum van de Boekelose stoomblekerij wordt gevierd. DAT de A'damse Goederenbank het dividend over 1948 óp 5 pet vaststelde op oprichtersaandelen f 19,35 wordt uitgekeerd. DAT in de afgelopen week onze bank- biljettencirculatie inkromp met f26 mil lioen tot f3019 millioen. DAT gisteren te Leeuwarden de af- scheidsparade werd gehouden van het 426e bataljon infanterie wegens vertrek lar Indonesië. DAT de 53-j. hoofdemployé der P.T.T., H. Lameris, vele jaren voorz. van de Cent. Bond van P.T.T.-personeel, te Gro ningen is overleden. DAT de rijksontvanger der belastingen K. F. Rosdorff te Doetinchem op verzoek per 1 April as. eervol is ontslagen. DAT de referendaris T. C. A. Bolger op het dep. van Wederopbouw per 1 Jan. is bevorderd tot administrateur. DAT de gasprijzen in Deventer worden verhoogd en de electricteitstarieven verlaagd en deze verhoging voor ge- nnen van 4-5 personen neerkomt op :n bedrag van f 15 en de verlaging op >n bedrag van f5 per jaar. DAT onze toekomstige gezant te Ha- ina. mr H. Daniels, spreekuur houdt in de Kamers van Koophandel te R'dam en A'dam, resp. op 17 en 21 Maart, telkens morgens van 10-1 uur. DAT de Stichting van de Arbeid goed keurt om dè „.Raad van Uitvoering" als adviserende instantie in te schakelen bij ontslagzaken van dagbladjournalisten. DAT de Stichting van de Arbeid ac coord gaat met het haar ter advies ge zonden voorontwerp van wet betreffende de bestrijding van silicose en andere longaandoeningen, welke ontstaan door het inademen van stof. DAT voor het aanleggen van 20.000 m2 straat i.v.m. het Amsterdam-Rijnkanaal laagste inschrijver was Joh. de Kroon uit Rhenen met f34.622 en hoogste het aannemingsbedrijf v. d. Heuvels uit Rot terdam met f51.140. DAT de raad van Deventer ter restau ratie voor ruim f6000 een woning aan kocht, die tussen 1235 en 1251 als sacra mentskapel van de Mariakerk werd ge bouwd. DAT minister Joekes blijkens een voorontwerp voorstelt, een soort parate executie in de Arbeidswet op te nemen waardoor desnoods met behulp van de sterke arm arbeid kan worden belet. DAT de Finse kapitein E. Söderblom, e in Jan. met zijn schip „Satakunta" bij Schiermonnikoog strandde, in een rapport aan de havenautoriteiten te Em- den de hoogste lof over het reddingswerk in de „Insulinde" verkondigt. DAT de tuinders te Bergen op Zoom met 1 millioen kg onverkoopbare peen zitten, welke partij nu tot veevoeder wordt verwerkt. DAT de bloedtransfusiedienst van het N.R.K. op 19 Maart een door vrijwilli gers gerestaureerd interieur van een der gebouwen in het Binnengasthuis te A'dam ten geschenke krijgt. DAT gisteren op de Woeste Hoeve de 117 vaderlanders zijn herdacht, die daar jaar geleden als represaille voor de aanslag op Rauter zijn gefusilleerd. DAT op de Utrechtse Jaarbeurs voor het eerst ook 75 firma's uit Oost-Duits- land vertegenwoordigd zullen zijn. DAT het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen op de Utrechtse Jaarbeurs zal laten zien hoe men door moderne koelmethoden ook in het voor jaar zo goed als vers fruit kan hebben. DAT het Tweede Kamerlid Stokvis (comm) minister Schokking heeft ge vraagd waarom een chauffeur van de ge nie pas vier jaren na de bevryding is weggezuiverd. DAT gisteravond op het A'damse kruspunt Nassaukade-Frederik Hendrik straat twee taxi's bij een botsing over de kop sloegen, doch geen der inzitten- o.w. een kind van ruim 2 jaar, letsel kreeg. DAT ir Den Hollander, pres.-dir. der N.S., gisteren te Vorden het gerestaureer de herstellingsoord voor spoorwegperso neel, de „Decanije" heropende. DAT hetzelfde Kamerlid voorts vroeg n de Legervoorlichtingsdienst op te dragen zich van ongepaste critiek te ontl%ouden, zulks naar aanleiding van een artikel in „Oriëntatie", waarin Rus land wordt beschuldigd de opbouw van de niet-communistische wereld te belem- DAT in de vac.-dr E. Brongersma (arb.), die Eerste Kamerlid werd, is be noemd tot Statenlid van Noord-Holland evr. mr E. van EekTiel te Haarlem. DAT de belastinginspecteur mr A. A. v. d. Beid van Nijmegen naar A'dam overgeplaatst en inspecteur E. K. Pau- lusma van Dordt naar Nijmegen. DAT het 100-jbestaan van de Deven ter Muziekschool zal worden gevierd met reeks concerten door leerlingen, oud leerlingen en leerkrachten. DAT Ned. folkloristen hebben opge richt het Ned. Volkskundig Genootschap, met als adj.-secr. Boy Wander, Klove niersburgwal 29, Amsterdam. DAT volgens de Msb. de heer F. J. M. Smits van Oyen ontslag heeft genomen oorz. van de Ned. R.K. Boeren- en Tuindersbond. DAT bij Samsom te Alphen a.d. Rijn m speciale uitgave verschijnt inzake de bezoldigingsregeling voor de burgerlijke Rijksambtenaar. DAT Willem van Otterloo is benoemd tot plv. lid van de Commissie van Ad vies voor muziekopdrachten. DAT tot voorz. en secr. van de Ned. Fed. van Beeldende Kunstenaarsvereni gingen zyn benoemd resp. J. F van Deene en J. Haver Droeze. DAT de nieuwe slotvoogd van Muiden. Ton Koot, gisteravond in samenwerking met de wereldomroep de oude slot-tradi- tie herstelde met een kamermuziekavond. bestaande, internationale verplichtingen- Waarschijnlijk zal het Pact worden ge sloten voor de tijd van 20 jaar Na 10 jaar zou het aan een revisie worden onde: worpen, teneinde het aan te passen aa event, veranderingen. Vandaag vertrekt Rasmussen, de Deense premier, Washington en hij zal op de terugweg een bezoek brengen aan Bevin te Londen. Negen jaar in plaats van doodstraf De doodstraf werd voor het B.G. te Assen geëist tegen de voortvluchtige, 26-j. G. A. M. Weimar uit Coevorden, die arrestanten op vreselijke wijze mishan delde en die door de a.-f ..de grootste bruut op landwachtgebied in Drente" werd genoemd. Tegen de eveneens voort vluchtige onder-luitenant der marechaus see F. Merk te Coevorden. die o.a een overval op het distributiekantoor trachtte te verijdelen, is levenslang geëist. Voorts werd levenslang geëist tegen de 45-j. A.D.K.-er D Jonkman uit Hoogeveen. die door arrestaties en mishandelingen tal loze slachtoffers heeft gemaakt. Uitspra ken op 22 Maart. Het B.G. te Leeuwarden veroordeelde de 41-j. voorm. „Kriminal-sekretar W. Rudolph, tegen wie de doodstraf was ge- eist wegens mishandelingen en deelne men aan executiepelotons, tot 9 jaar (m.a.). Twee telefoonkabels tussen ons land en Denemarken In de loop van het volgend jaar hoopt men gereed te komen met het leggen twee telefoonkabels tussen Nederland Denemarken. Dit zal geschieden Oostmahorn af naar Romo, een afstand van 140 zeemijlen. Elke kabel is slechts 5 cm dik, doch door op afstanden 50 mijl versterkingsapparaten aan brengen kunnen over elke kabel gelijk tijdig 36 telefoongesprekken worden ge voerd. Deze vinding wordt voor het eerst in de practijk toegepast De kabels zullen door een Engelse firma met het schip .Monarch" worden gelegd. Ook aan het telefoonverkeer met En geland zal in 1950 een belangrijke uit breiding worden gegeven, daar de capa- 't van de in 1947 gelegde kabel r te gering is. „Inkrimping van tabaks rantsoen niet nodig" Er is voldoende shag, zeggen de winkeliers. Het bestuur der Middenstandspartij heeft er bij minister Van den Brink op aangedrogen deze week het volle tabaks- rantsoen te geven, d.w.z. 6 pakjes siga retten of drie pakjes shag voor de heren en twee pakjes sigaretten voor de dames en niet zoals in de bedoeling ligt 4 pak jes sigaretten of twee pakjes shag voor de heren en 1 pakje sigaretten voor de dames. Dit laatste betekent een omzetvermin- dering voor de sigarenwinkeliers met een derde en een dergelijke rantsoenverla ging is niet noodzakelijk, zo zeggen ze. Er mogen, door welke oorzaak ook. te weinig sigaretten zijn, de sigarenwinke liers zitten met .enorme voorraden onver koopbare tweede en derde soort shag, welke hun door de grossiers worden op gedrongen. aldus het schrijven aan de minister. Massale werkloosheid zal worden tegengegaan Om te voorkomen, dat de werkloos heid in ons land weer massale afmetin gen aanneemt in het topjaar vóór de oorlog waren er 400.000 heeft de Re gering onlangs een interdepartementale commissie voor de werkgelegenheid in gesteld. Deze commissie is thans door mi nister Joekes op zijn departement ge ïnstalleerd De commissie zal geregeld voeling houden met een delegatie uit de Stichting van de Arbeid. De voorz. van de Commissie, mr dr A. A van Rhijn. deelde mede. dat de Com missie zich het eerst bezig zal houden met een ontwerp noodwet Werkloos heidsbestrijding. Alle pensioenfondsen komen onder toezicht Een wettelijke regeling, waarbij alle pensioenfondsen aan bepaalde voorwaar den moeten voldoen en onder toezicht gebracht worden, is in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Aldus lezen we in de M v. A. aan de Eerste Kamer inzake het wetsontwerp tot verplichte deelneming in een bedrijfspensioenfonds. Het ligt in de bedoeling, dat de werk nemers. die verplicht worden deel te nemen in een pensioenfonds, ook wan neer zij naar een andere bedrijfstak over gaan, hun pensioenrechten behouden. De grondslag voor de oudedagsvoorzie ning zal gevormd worden door de ouder- domsverzekering in de komende alge mene sociale verzekering en het bedrijfs pensioenfonds zal volgens de ministers voorshands slechts een aanvullende taak hebben. Engeland trekt 189 millioen pond uit voor ziin marine Men moet Russische duikboten in de gaten houden In het Britse Lagerhuis werd de marine-begroting voor 1949'50 aangenomen. Deze bedraagt 189.000.000 pond sterling. De aanvullende begroting voor het lopende jaar bedraagt 5.500.000 pond. Ter gelegenheid hiervan ontspon zich een geanimeerd debat over een nieuw onderzee-wapen, waarmede vorderingen worden gemaakt. In een toekomstige oorlog zou het, vol gens de secretaris van de admiraliteit, Dugdale, mogelijk zijn, dat de Atlantische Oceaan de rol zou spelen van de Mid dellandse zee in het verleden. Engeland dan de plaats van Malta innemen. Sullivan, de minister voor de marine, ver klaarde. dat in een toekomstige oorlog, Gesneuveld voor het Vaderland De Regering maakt bekend, dat tot naar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninkiyke Landmacht: Gesneuveld 25 Febr.: Kapt. H. Kloos ter uit Groningen. Van de navolgende personen, die reeds sinds 24 Jan. als vermist zijn opgegeven, wordt thans gemeld, dat zij gesneuveld zijn: Korp. G. van Aggelen uit Wagenin- gen. Korp. M. H. Geerling. uit Har- dinxveld. 2e-lt. J. W. Karssen, uit 's-Gravenhage. Korp. J. T. Keizer, uit Laren (N.-H.). Serg.-majoor P. Minne- boo uit Amsterdam-W. Korp. J. Pronk, uit 's-Gravenhage. Onze Marshall-hulp kreeg drievoudige waarde De Marshallhulp in 1948, ten bedrage van 330 millioen dollar,, heeft geleid tot aanzienlijke verbetering in om ze econo mische positie. Door Nederlandse krachts inspanning heeft deze hulp in ons pro ductieproces naar voorlopige ramingen, reeds een drievoudige waarde verkregen. Tot deze conclusie komt mimister Stik- n het tweede verslag van de Ned. Regering over de werking van het Euro pese herstelprogramma (periode Oct.- Dec. 1948). DE HAARLEMSE „VRIJ-NEDERLAND"- ZAAK. Tegen de jongste broer, Tom Lohman, de zaak betreffende het oprollen van e Haarlemse „Vry Nederland"-groep, werd gisteren voor het B G, te Arnhem vrijspraak geëist. Beide broers Lohman werden er van beschuldigd mee te heb ben geholpen aan de arrestaties om op deze wijze hun gevangen genomen vader te helpen. Tegen de oudste broer Jan werd de vorige week 1 jaar voorw. geëist. Mengelberg krijgt 450 p. maand Van het jaarlijks pensioen van prof. dr Willem Mengelberg ten bedrage van f 10.000 wordt sinds Maart 1948 maande lijks f450 naar Zwitserland overgemaakt Deze vergunning tot transfer is overeen komstig de algemene normen, geldend oor periodieke overmakingen voor le- ■ensonderhoud ten behoeve van in Zwit serland woonachtige Nederlanders. De Nederlandse Bank kan een transferver gunning slechts weigeren indien bepaalde wettelijke bepalingen zich tegen het verlenen van een vergunning verzetten. Dit deelde minister Lieftinck mede desbetreffende vragen van het Tweede Kamerlid Van Heuven Goedhart (Arb evenveel zeeslagen onder als boven het oppervlak uitgestreden zouden worden. Moderne onderzeeboten zouden tot vijf weken onder water kunnen blijven en een snelheid van 20 knopen kunnen berei ken. De atoombom vormde een groot ge vaar, doch dit verminderde, indien oor logsschepen verspreid lagen. De voorma lige eerste Lord der admiraliteit, Bren dan Bracken, wees op het gevaar der Sowjet-Unie, die de grootste duikboot- vloot in de geschiedenis aan het bouwen was. met de bedoeling de wereld te ver overen. Duitse geleerden en Duitse duik boot-commandanten waren daarby in geschakeld. Hierop heeft de minister van defensie. Alexander, geantwoord, dat Engeland veel beter was voorbereid dan in 1940. Men moest overigens niet alles ..geloven" en hij. Alexander was nooit achter het ..IJzeren Gordijn" geweest. De kwestie van het duikbootwezen had de grootste aandacht. Meer ernst uit de export naar Amerika Een Marshall-dankbaarheidsfonds in Nederland. De secr. van de Ned. K. v. K. voor Amerika, mr H. Zwarensteyn, is na een rondreis van 4 maanden door dé Ver. Staten in Nederland teruggekeerd en ver klaarde tijdens een interview, dat Neder land meer ernst moet maken met de ex port. Spr. dacht daarbij o.m. aan een per fecte afwerking, een goede verpakking en een aantrekkelijk uiterlijk der export-ar tikelen. Ook de levertijd dient prompt in acht te worden genomen. Het Ned. be drijfsleven zou een fonds van 150.000 dol lar millioen gulden) kunnen bijeen brengen. om daarmee collectieve publici teit voor het Ned. product in Amerika te voeren. De producten moeten dan meer van de Amerik. smaak zijn. Ook sugge reerde spr een Marshall-dankbaarheids- fonds in Nederland, waaruit jaarlijks de overtocht van 96 Amerik. jongelui zou worden bekostigd, die 4 weken de gast van een Ned. familie zouden zijn. OOK PRIJZEN VAN TARWE- EN ROGGEMEEL VRIJ. Blijkens de St.-Crt van gisteren zijn de prijzen van tarwe- en roggemeel vrij. alsmede die van hier te lande vervaar digde landbouwwerktuigen, -machines, -tractoren, zuivelbereidingsmachines en onderdelen. WEERBERICHT Oostelijke wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Matige, af en toe vry krachtige wind uit Oostelijke richtingen. In het algemeen neer bewolking dan vandaag, maar over wegend droog weer. Vannacht meest lichte vorst en morgenmiddag tempera tuur enkele graden boven het vriespunt. ZON EN MAAN. Donderdag 10 Maart. Zon op 7.07, onder 18.35; Maan op 12.17, onder 528 uur. 14 Maart V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1