Jlicume $riitsri)e (üauranl Molotof plotseling aan de dijk gezet en vervangen door Wisjinski bij Wist U ZATERDAG 5 MAART 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir en redactie Tel 20408 Abonne menten Tel 22710 Advertentieafd Tel 23375 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal; ƒ135 per maand; ƒ0 32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) O ERECTIE: F DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuasttcfi Is gheblmn tnyn bert ia tegljeospoet'' Negen en twintigste jaargang No 7756 Een 80-jarige mosterd maker „doet" Amerika Zie pag. 4 EEN DONDERSLAG ACHTER HET IJZEREN GORDIJN i Een degradatie of... favoriet geworden iii de rode Tsaar? Dit is het opzienbarende politieke nieuws: De Russische Minister van Buiten landse Zaken Molotof is afgetreden en wordt vervangen door Wisjinski, de plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken, die zoals men weet Rusland by de Ver. Naties vertegenwoordigde. Wisjinski vertrok dezer dagen reeds uit Karlsbad, waar hy vanwege zyn gezondheidstoestand een kuur gevolgd had. Het nieuws betreffende Molotow's aftreden, ofschoon deze zyn plaats als vice-premier behoudt, en Stalin vermoedelijk voor hem nog een andere functie in petto houdt, byv. als diens plaatsvervanger, had een electriserende uitwerking in alle kabinet ten der democratische landen. Moskou heeft officieel geen motivering gegeven, maar men verdiept zich allerlei gissingen. Zo zou o.a. zijn hou ding als leider der buitenlandse politiek te star geweest zijn, hetgi slechtering der betrekkingen tussen Oost en West tengevolge had. Molotof werd in 1890 in het district Kirow geboren en studeerde versiteit in Petersburg. Reeds op zestien jarige leeftijd sloot hij zich aan bij de Bolsjewiki en nam toen zijn n aan „Molotof", afkomstig va hetgeen hamer betekent. Zijn is Wjatselaf Mikhailowitsj Skrjabin. Hij nam deel aan de oprichting „Prawda" en toen de Bolsjewistische revolutie in 1917 uitbrak verbleef hij Siberië, zijn derde verbanningsoord. Hij was achtereenvolgens voorzitter van dt Economische Volksraad cn adjunct- secretaris van het Centrale Comité. Hij werd benoemd tot lid van het befaamde Polit-bureau, dat uit veertien leden be staat. Benoemd tot voorzitter Ministerraad volgde hij in 1939 Litwinof op als minister van Buitenlandse Zaken en het was onder zijn leiding dat het Pact met Hitier tot stand kwam. In het alge meen kan men zeggen, dat hij in de bui tenlandse politiek een meer realistisch standpunt innam en zijn „negativisme' op de grote internationale conferenties is overbekend. Wisjinski. De nieuwe minister van Buitenlandse Zaken Andrej Wisjinski is van huis uit jurist en had jarenlang een practijk als advocaat terwijl hij ambtenaar de Rechterlijke Macht. Zijn juridische spitsvondigheid kwam op de vergade ringen der Ver. Naties tot uiting. Hoewel ook hij zich aanvankelijk had aangeslo ten bij de Mensjewiki, werd hij in 1920 Bolsjewiek. Stalin had juist hem uitge kozen voor de functie van openbaar klager en hij heeft tal van grote proces sen geleid. Wisjinski "werd in 1883 ge boren. Vermelden wy tenslotte tweede belangrijke mutatie die minister van Buitenlandse Handel Mikojan; hij wordt opgevolgd door Mensjikof. De internationale reacties. Washington heeft nog geen taar gegeven en de Sowjet-ambassadc gaf „niet thuis" aan te telefoon. Echter her innert men zich hier terdege, dat reeds in December j.l. Truman deed doorschc- dat er ernstige meningsverschil len bestonden tussen Molotof en Stalin. In diplomatieke kringen te Washington worden nu drie mogelijkheden nas gebracht: lè motolof krijgt hogere nationale taak, bijv. coördinering der buitenlandse en binnenlandse poli tiek; 2e. Dat Molotf's gezondheidstoe stand heb zou noodzaken tot terugtrek king uit het openbare leven, maar Wisjinsky's physiek is niet veel beter. Dit klopt dus niet bijster. 3e. Molotof's onverzettelijke oppositie tegen een ver gelijk met de tegenstanders van Rusland, zou tot zijn verwijdering hebben geleid. Ook dit komt ons echter onwaarschijnlijk voor, want in hun optreden naar buiten was het „lood om ou ijzer" of men nu Molotof of Wisjinski te maken kreeg. Een heel andere visie heeft de republi keinse afgevaardigde, Laurence Smith, die zelfs een drastisch besluit van militaire aard verwacht. Het zou niet verbazen, indien de Russen nu 'Helsinki zouden binnentrekken en Noorwegen verband met de geruchten over Russische troepenconcentraties aan de WH Noorse grens. Vele Amerikaanse parle- 'HH mentsleden menen, dat er spoedig een UW-„nieuwe wending" op komst is. Noemen wii nog enige commentaren der Engelse echtendbladen als uitgangspunt, dan vr., valt ons op. dat ook de „Daily Mail" er op wijst, dat de politiek van het Kremlin openlijk aggressief zal worden. De „Daily Telegraph" ziet als oorzaak der veran deringen op het Kremlin, „de teleurstel- ling over het mislukken der communis tische sabotage van het Europese herstel- .(program eri der pogingen, een krachtiger 18-30 jjvertegenwoordiging in de parlementen ing RVan Italië en Frankrijk te verkrijgen. De acanti»,.Daily Worker" (communistisch) wijdt ;ledinal9 regels aan het grote nieuws. Het is lesheemote6"5 het blad aannemelijk, dat Stalin, feegen het advies van Molotof, besloten peeft, straffer tegen het Westen op te eden. De conservateve „Yorkshire !,95 M 4 NOG VELE MOEILIJKHEDEN OVER DE WINKELSLUITING. voorontwerp-Winkelsluitingswet Wordt thans nog door de vier midden- Itandsbonden bestudeerd. In de uit acht vertegenwoordigers der bonden samengestelde commissie ter be studering van dit ontwerp bestaan nog Pele verschillen van inzicht. Men ver wacht nog vele moeilijkheden, voor men lot een eensluidende opvatting komt. I Omdat hU met een dronken hoofd lijn vroegere meisje en diens moeder piet een zakmes verwondde, werd de lO-j. A'damse machinebankwerker J. J. 17. door de A'damse rechtbank conform Ie eis tot Vb jaar veroordeeld. Wegens het accepteren van 12 mille 1 gearresteerde zwarte handelaren, die rvoor „kleine faciliteiten" kregen, .rd voor de A'damse Rechtbank 3 jaar eëist tegen de A'damse rechercheur P. 2 j. tegen zijn collega's G. de B., A. de O. en J. L. M. M. Uitspr. 17 Maart. - De bekende onderwijsman K. Geerts- die in de schoolstrijd van 1904 zo i zich deed spreken en na de oorlog i een blijvend contact werkte tussen rthodoxe en vrijzinnige protestanten, is, 5 jaar oud, te Arnhem overleden. Post" gelooft niet in het optimisme, dat de toekomstige politiek de wereld vreed zamer tijden zal brengen. Het const tieve Deense blad, „Berlingske Tidenden" schrijft, dat Molotof misschien een stap nader gebracht is tot de troon van de Rode Tsaar. Volgt nu een „tour de force?" Oók te Parijs heeft het nieuws een asmosfeer van gespannen verwachting geschapen: Men spreekt van een be langrijk keerpunt in de internationale zaken. Gaullistische kringne verwachten allereerst een intensivering van de „koude oorlog." En de „Figaro",, herin nert er aan, dat wij aan de vooravond staan van de ondertekening van Atlantisch Pact en toen in 1939 Litwinof door Molotof werd vervangen, volgde het Nazi-Sowjet-verdrag! Welke verrassing wacht ons dus nu, waar .Molotof de laan uitgaat en Wisjinski op de voorgrond geschoven wordt. Te Lake Success werden zelfs de leden der Russische delegatie, de hoofden der Poolse en Tsjechoslowaakse afvaardiging door het Moskouse „knalnieuws" over rompeld. Men polste hen tevergeefs; „geer\ commentaar" was het stereotiepe antwoord. Men analyseert, combineert brengt de Moskouse frontwijziging óók in verband met de gelijktijdige verkla ringen de communistische leiders in lië. Frankrijk en Amerika, inhoudende, dat zij de Sowjet-Unie in geval van een oorlog zullen steunen. Het zou ook geen verbazing wekken aldus het oordeel in V.N.-kringen indien Gromyko, het vroegere hoofd der Sowjet-delegatie, bin nenkort Wisjinski's plaats zou innemen. Resumerende, het nieuws is gekomen als een „donderslag bij heldere hemel." Wij zien er een verheviging in der Sow- jet-politiek, veroorzaakt door de angst voor het Atlantisch Pact; de Russen heb ben nocht het Marshall-plan, noch dit Pact kunnen verhinderen. Het mislukken der Russische, anti het Westen gerichte politiek, kan nu nog slechts een „tour de force" tengevolge hebben. Vermelden wij nog, dat de Russische bladen het nieuws van de grote veran deringen op het Kremlin slechts brach- in een bericht van 60 woorden. En dan nog op de achterpagina onder de rubriek „Kroniek". Es war einmal had „kopje" kuhnen luiden! Het Rus sische volk wordt in slaap gewiegd i dom gehouden. Clay over de mutaties te Moskou. Generaal Clay llfeeft tegenover een >rr. van A.F.P. verklaard, dat de ontzet- ng van Molotof uit zijn functie slechts bewijst, dat de Amerikaanse politiek de Sterke aardbeving geregistreerd Gisteren registreerde De Bilt om 11.27 jr een zeer sterke aardbeving, waarvan de haard gelegen was in het grensge bied van Afghanistan en China. Noord-Atlantisch Pact binnen tien dagen gereed Deense minister Rasmussen gaat voor inlichtingen naar Washington Terwijl de Londense „Times" weet te melden, dat- het Noord-Atlantisch Pact binnen tien dagen voor ondertekening gereed zal komen, komt uit Kopenhagen het bericht, dat Gustav Rasmussen, de Deense minister van Buitenlandse Zaken begin volgende week naar Washington zal vertrekken, om daar de meest vol ledige inlichtingen te verkrijgen over het verdrag. Rasmussen zal op zijn weg naai Amerika geen bezoek aan Londen bren gen, doch hoopt, naar hij verklaarde, ir „de zeer nabije toekomst" een onderhoud met Bevin te hebben. In Kopenhagen sprak men er gisteravond over, dat de Russische gezant, Plachin, Rasmussen in formeel aan de voorwaarden heefit herin nerd, onder welke Rusland zijn troepen van het eiland Borriholm heeft terugge trokken, nl. dat Denemarken de Russische troepen slechts door Deense zou ver gen Zoals men weet, neemt Noorwegen reeds officieel deel aan de besprekingen Washington. Gisteren werd ambassa deur Morgenstierne telegrafisch uitgeno digd om in Achesons kamer bij de onder handelingen aanwezig te zijn. De premiers van Denemarken, Zweden, Noorwegen en IJsland zullen te Kopen hagen bijeenkomen t. g. v. een sociaal democratische vergadering. Men neemt aan, dat de vier ministers daar ook de internationale toestand zullen bespreken. Frans-A-lgerië behoort, volgens A.F.P. uit Washington, ook tot het gebied, waar- Veiligheidsraad vóór Israels toelating tot Ver. Naties Engeland onthield zich van stemming De Veiligheidsraad heeft gisteren het toetreden van de staat Israël tot de Ver. Naties goedgekeurd. Negen leden stern- vóór, Egypte was tegen en Engeland onthield zich van stemming. Shone, de Britse afgevaardigde, zeide, dat Engeland wel ingenomen was met de verbeteringen de Palestijnse toestand, doch eerst een uiteenzetting wenste van de Israëlische houding omtrent de status van Jeruza- en de kwestie der Arabische vluch telingen. Het van stemming onthouden betekende, volgens Shone, niet, dat En geland van zijn vetorecht gebruik 'zou maken. De Egyptische afgevaardigde ver klaarde, dat toelating ontijdig en ver keerd zou zijn. Amerika, Rusland, Frank- rkij. Canada, China. Cuba, Noorwegen, Argentinië en de Oekraine stemden voor. De zitting van de Raad is tot Maandag verdaagd. De aanvraag gaat nu naar de vergadering en men verwacht een gunstige beschikking. Intussen heeft Mosje Sjertok, namens Israël, aan dr Bunche verzocht een eind te maken aan de „incidenten" op de Wes telijke linie van de Arabische driehoek ten N. van Tel Aviv. Gistermiddag werd op Rhodos voor de eerste maal formeel onderhandeld tussen Israël en Transjor- danië, evenwel, naar aangenomen wordt, tot dusver met weinig resultaat, zoals wij reeds als ons vermoeden uitspraken. Rapid 2 draaide, maar kwam niet los Het Noorse s.s. „Rapid 2", dat al ge- jime tijd bij Schiermonnikoog aan de grond zit, is thans door sleepboten zoda nig gedraaid, dat hef nu de voorsteven zee gekeerd heeft. Voor het vlot krijgen zal men moeten wachten op N. W.-wind. Gisteren is de Noorse consul- generaal ,L. Grönvold, op Schiermonnik oog geweest. over het Pact aich zal uitstrekken. Ame rika zou hiertegen zijn, omdat men be vreesd is gebieden bij het Verdrag te betrekken, waarin zich koloniale moei lijkheden zouden kunnen voordoen. De uitvoerende raad van de Italiaanse socialistische eenheidspartij (minderheids- socialisten) heeft zich met 8 tegen 7 stem men uitgesproken tegen Itaiië's aanslui ting bij het Atlantisch Pact. Douwc Tot redde meer dan 200 schipbreukelingen Prijsgeven van de Katowice betekent 1 millioen dollar schade Tijdens de stormdagen van deze week zijn zeven van onze reddingboten totaal dertien maal uitgevaren. De gigantische redding der 26 Poolse zeelieden vap de „Katowice" was de 130e keer, dat schipper Douwe Tot met de „Brandaris" uitvoer. Het aantal schip breukelingen, dat deze 62-jarige Ter- schellinger heeft helpen redden, sedert hij in 1923 als stuurman bij de NZHRM kwam, is hierdoor gestegen tot 218. Nim mer tevoren had hij een redding van maat meegemaakt. Als de „Katowice", die tijdens de log voor de Engelsen voer en deelnam aan de invasie bij Normandië. met zyn lading wordt prijsgegeven, betekent dit een schadepost van 1 millioen dollar. De schade aan het materiaal van NZHRM bedraagt enkele duizenden guldens. Voor 60 millioen verse groenten naar Engeland Het Britse dep. van Landbouw gaf gis- -ren nog enige aanvullingen betreffende het pas afgesloten Nederlands-Engelse handelsverdrag. Engeland zal voor een bedrag 11.750.000 pond aan melkproducten, 37.0Q0 ton vers fruit ter waarde van 2.800.000 pond en 142.500 ton verse groenten ter waarde van 5.600.000 pond uit Nederland ontvangen. Verder zal Nederland nog leveren 10.000 ton baco.v 15.800 ton eieren en 58.650 ton zetmeelproducten. (1 Pond is f 10.70). Hans Kaart en de zijnen ere burgers van Mavadi Toen de „Ph-TPM" van de KLM deze week op reis van Johannesburg naar Schiphol in Kano het hartje van Afrika neerstreek, zag de steward plotseling een jeep met de.Ned. kleuren. .Leve de KLM" klonk het uit 4 monden, let waren Hans Kaart en zijn drie vrien den, die ook het KLM-toestel hadden ge en zich spontaan in hun moedertaal konden uiten. De tocht door de Sahara uiterst zwaar geweest voor de acteurs. In Mavadi werden zij tot ereburgers be noemd na met champagne „gedoopt" te zijn. Hans Kaart schiet voor het dagelijks maal het wild. dat dan door Fred. Zuid- wijk bereid wordt tot een smakelijk maal. Ook Gerrit, de kraai, maakt het uitstekend. Scheveningse visser in Engeland reeds veroordeeld De maximum-boete van ruim f 500. De sheriff van Campbeltown (Eng.) heeft de schipper Willem Frederik Rog van de Scheveningse motor-treiler Deli (reder J. J. Tuyt) toch schuldig geoor deeld aan het vissen in verboden Britse ateren en hem de maximum-boete van 50 pond sterling (pl.m. f 535) opgelegd. Rog beloofde sheriff, dat hij Campbel- iwn niet zou verlaten alvorens hij de boete had betaald. De rechter vroeg de verdediger. Mackelvie. of hij er per soonlijk borg voor wilde staan, dat de boete zou worden voldaan, doch de advo caat achtte dit „te veel gevraagd", aldus meldt Reuter. Vijftienhonderd ton huiden en 800 ton looistof, ter waarde van een millioen dollar, zonken met het Poolse vrachtschip „Katowice" tjjdens de jongste zware Noord-Wester by Terschelling in de golven. Gelukkig konden de dap pere mannen van de „Brandaris" de 26 opvarenden in veiligheid brengen. Een onder zeer moeilijke omstandigheden gemaakte foto van het gebroken schip. Wy waren op bezoek by de oudste inwoner van ons land, Opa van Kooy ln Badhoevedorp, die Maandag 104 jaar wordt. Het is al lang geleden dat dit voorrecht een man beschoren werd. Zyn verzorgster, mej. v. d. Hooft maakt hier zyn toilet „voor de foto". Op pagina 4 kunt U meer over hem lezen. Koerswijziging der Finse regering De Finse socialistische premier, Fager- holm, voert onderhandelingen „achter de schermen", teneinde communisten en le- van andere partijen in een nieuw coalitie-kabinet op te nemen. De sociaal democratische partij stemt hierin toe, mits de communisten niet de portefeuille binnenl. zaken, onderwijs, verdedi ging of buitenl. zaken krijgen. In dit verband zij opgemerkt, dat de min. van sociale zaken Liljestroem is afgetreden ;n de min. van buitenl. zaken Enokell, .twee maanden ziekenverlof" heef: aan gevraagd. Ook de Finse communisten hebben verklaard, dat zij in geval van conflict Amerika-Rusland. de So wjet-Unie zullen helpen om de „aggres- ;ie" de kop in te drukken. Griepepidemie zo goed als over De griepepidemie in ons land is thans nagenoeg over. Vrijwel over het gehele land komt influenza nog slechts voor in de mate als voor het uitbreken der epide- het geval was. Ned. Iiidië toch Maandag in de Veiligheidsraad Het A.F.P.-bericht van gisteren, dat de Veiligheidsraad 27 Maart Indonesië zou behandelen, is fout gebleken. De behan deling van Indonesië in de Raad is vast gesteld op Maandag. Dr J. H. van Roijen is te New York aangekomen om Nederland bij de Vei ligheidsraad te vertegenwoordigen. Aneta verneemt nog. dat de vergadering der tegenwoordigers van landen, welke i de conferentie van New Delhi had den deelgenomen, meer rook dan vuur Zij ontaardde in een informele maaltijd, waarop Indonesië temanuwer- nood meer ter sprake kwam. VOLGENDE WEEK WEER ORIGINELE ROOM Naar we vernemen zal er m.i.v. Maan- 3g weer originele room vryde koop zijn. Werd tot heden de room gemaakt van bo- ïu wordt ze weer gemaakt van volle melk. Daar de prijs is vrij gelaten zal de echter tamelijk kostbaar zijn. DAT de Centrale der Ned. Verbruiks coöperaties een brochure over deze lichamen deed verschijnen. DAT het Bureau voor Vacantiesprei- ding van het Centraal Werkcomité Vacan- tie in een brochure deze vacantiesprei- ding toelichtten en aan gemeentebesturen en schoolbesturen een plan voor 1949 voorlegde. DAT op de a.s. jaarbeurs de exporteurs te herkennen zullen zijn aan een speciaal embleem, een rood-wit-blauwe magneet met een aardbol. DAT Polen ten behoeve van onze maatschappijen en onze mijnen een groot aantal ketel-spoorwagens levert, waarvan de eerste reeds hier te lande arriveerden en de rest deze maand wordt verwacht. DAT de Staatsmijnen het vraagstuk van de zuivering en lozing van het afval water uit de mijnen weer ter hand na men en men binnen niet al te lange tijd een oplossing verwacht. DAT volgens St. BI. no 768 ministers een representatie-vergoeding van f 1800.- krijgen, terwijl de minister van Buitenl. Zaken f 20.000 per jaar voor dit doel krijgt. DAT Tweede Paasdag de Utrechtse Paardensportvereniging het drafseizoen opent op Mereveld, waarvoor ook de Ned. Spoorwegen faciliteiten verlenen. DAT vertegenwoordigers van de Belg. Chr. Centrale der Chemische en Leder- nyverheid, de Ned. R.K. Fabrieksarbei- dersbond „St. Willebrordus" en de Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transport arbeiders te Den Haag een samenspreking hielden over de Benelux. DAT de A'damse taxicentrale dit week einde wordt verplaatst van de Korte Leidse Dwarsstraat naar de Keizers gracht 485. DAT J. Goedkoop, een zoon van de be kende scheepsbouwer D. Goedkoop en di. recteur van de Kromhout Motoren Fa briek, morgen 50 j. hieraan verbonden is DAT de Z.-H. Windhondenrenver. op Clingendaal, onder Wassenaar, een licht installatie aanbracht voor avondwedstrij- den. DAT mevr. M. James-Van der Hoop ter gelegenheid van het 10-j. ambtsjubileum van haar echtgenote, de burgemeester van Gouda, aan de gemeente Gouda zilveren ambtsketen aanbood. DAT min. Rutten Dinsdag a.s. om in de Academie voor Beeldende Kunsten te A'dam de gouden en zilv. medailles van de Prix de Rome vanaf 1939 zal uit- DAT alle ministers zitting hebben ge- jmen in het erecomité ter herdenking m de honderdste sterfdag van Koning Willem II op 17 Maart te Tilburg. DAT op het Benelux-congres voor v keer en toerisme te Antwerpen op 18 19 Maart voor Nederland o.a. zullen spre ken H. J. Wansink, dir. Ned. Spoorwe gen en J. Panman, dir. Ned. Reisvereni- ging. DAT de zesjarige Leo de Gier bij het spelen met zijn hoofd tussen de draai deur van het Haarlemse Sportfondsen- bad geraakte en aan de gevolgen over- DAT jhr mr A. Feith na een feestelijke rondgang door de stad gisteren werd ge ïnstalleerd als burgemeester van Coe- vorden. DAT, te beginnen met 15 Maart, in het Instituut voor Perswetenschappen te Am sterdam wekelyks cursussen over de leer der reclame worden gehouden. DAT het jaarlijks congres van het Ge nootschap voor reclame op 23 en 24 Juni het Kurhaus te Scheveningen wordt gehouden en gewijd zal zijn aan de Be- nelux-samenwerking op reclamegebied. DAT op 25 Juni te A'dam een affiche tentoonstelling wordt gehouden van de producten van Belgische. Luxemburgse en Nederlandse reclametekenaars. DAT ondanks de stijging van het aan tal telefoonaansluitingen in R'dam tot 40000 (in '40 29.000) er nog altijd een kleine 9000 op de wachtlijst staan. DAT in de cantine van het wederop- bouwkamp II te Vlissingen een expositie is ingericht van teken- en schilderwerk door de wederopbouw-arbeiders in hun vrije tijd gemaakt. DAT de echtgenote van de Zeeuwse C. d. K.. mevr. S. C. Casembroot-baronesse v. d. Feltz, te Vlissingen de uitgestelde tewaterlating van de motor-ferryboot „Koningin Juliana" verrichtte en het schip in Mei op de dienst Vlissingen- Breskens zal gaan varen. DAT de dijkwerkersvereniging West- kapelle is opgeheven, daar het aantal dijkwerkers door bewerking van de dijk „mastiek" van 300 is ingekrompen tot 15. DAT tot bestuurslid der Rijksverzeke ringsbank is benoemd H. J. Kuiper te Maartensdijk. DAT jhr mr F. Beelaerts van Blokland gisteren in het Sted. Museum te A'dam de tentoonstelling van Zwitserse boeken opende, welke tot 28 Maart duurt. DAT C. D. Huyler Jr., dir. v.h. Ame- can Information Office te Den Haag. op dezelfde dag in hetzelfde gebouw een expositie van Amerikaans reclame materiaal opende, welke eveneens tot 28 Maart te bezichtigen is. DAT het Arnhemse Gerechtshof de 38- jarige hoofdonderwijzer J. T. G. uit Huissen wegens knoeierij met examens 4 weken gevangenis oplegde en de hierbij betrokken leerling 3 weken. DAT van de 2000 candidaten voor op leiding tot marechaussee er gemiddeld slechts 200 worden aangenomen. Hoe zal Maandag de uit spraak te Sofia zijn? In aansluiting aan hetgeen reeds giste ren werd gemeld, bericht Reuter nog, dat de vier hoofdschuldigen, tegen wie in het proces te Sofia, de ..strengste straf' werd geëist, waren de dominees Ziopkof, Iwanow, Naoemow n Tsjernief. De openbare aanklager gebruikte in zijn eis duidelijk het woord „straffen". Di*. houdt in, dat hij niet noodzakelijk de doodstraf tegen hen heeft geëist. Tijdens de verdediging werd naar voren ge bracht. dat sommige van de beschuldig den tijdens hun verblyf in de gevangenis nun houding geheel hadden veranderd Ds Bezlow had „zelfs 20.000 bladzijden vooruitstrevende literatuur gelezen" in de gevangenis. De Officier van Justitie merkte op: ,.U overdrijft Het waren ..slechts" 12.000 pagina's". Men verwacht de uitspraak Maandag of Dinsdag. „WIERINGERMEER" WORDT EINDELIJK EEN GEMEENTE. Er is een wetsontwerp ingediend tot instelling van een gemeente „Wieringer- meer". Volgens het ontwerp wordt deze instelling gerekend te zijn ingegaan op 20 September 1944. Een dergelijk wets ontwerp was er bijna door toen in 1940 de oorlog uitbrak, doch het kon toen niet meer tot wet worden verheven. Moedeloosheid i de ge- Deze week zijn meente Hoogezand-Sappemeer zingen gehouden voor de gemeenteraad. De samenvoeging van de twee vroegere gemeenten had deze verkiezingen nodig gemaakt. Wanneer men nu de cijfers van deze verkiezingen bekijkt en deze vergelijkt met die uit de jaren 1946 (gemeente raadsverkiezingen) en 1948 (Tweede Ka mer), dan doet men de wonderlijke ont dekking. dat alle partijen content kun nen zijn. Het komt er alleen maar op aan, op welke van de vroegere verkiezingen ze ter vergelijking het ac cent laten vallen. Zo juichen de communisten, dat ze sinds 1948 147 stemmen vooruit zyn ge gaan maar ze vermelden niet, dat ze se dert '46 buiten deze 147 stemmen nog 584 stemmen verlies moeten inhalen. De confessionele partijen gingen, vergele ken met 1946 vooruit, maar gingen iets achteruit vergeleken met 1948. Soortge lijke ervaringen deden anderen op. Het heeft betrekkelijk weinig z:n, ons in deze cijfers bijzonder te verdiepen. Een vergelijking met de verkiezingen van 1948 lijkt voor de hand te liggen: Het korte tijdsverloop maakt zulk een vergelijking dubbel aantrekkelijk, maar de laatste raadsverkiezingen waren van 1946, en de cijfers daarvan komen toen allereerst voor vergelijking iu aanmer- king. Er is echter een cijfer, dat buiten alle partijen valt en toch opmerkzaamheid verdient. Er zijn deze week in Hooge zand-Sappemeer bijna 700 stemmen min der uitgebracht dan in 1948. Bij een to taal van even 10.000 geldige stemmen is dit een opmerkelijk iets, waarvoor wy wel aandacht mogen vragen, want heel de uitslag van deze verkiezingen, maar vooral toch dit cijfer wijzen op een diep ingrijpende politieke moedeloosheid. Met een deel der socialistische pers zijn we het eens, dat zo bezien vrijwel niemand aanleiding heeft zich over deze jongste uitslag te verheugen. Het sim pele, maar harde feit ligt daar, dat reeds enkele jaren na de bevrijding een ernstige politieke moedeloosheid zich van ons volk heeft meester gemaakt. De socialistische pers zoekt de schuld van dit verschijnsel in de soberheid, die we nu eenmaal niet kunnen ontlopen, maar die kortzichtige middenstanders naar de liberale hoek drijft eo ontevre den arbeiders en kleine zelfstandigen in de communistische. Anderen stemmen blijkbaar helemaal niet meer of leveren een ongeldig biljet in. Van overtuiging is by dit alles geen sprake meer. Inderdaad zal de soberheid op deze uit slag wel van invloed zijn. maar zij kan toch eigenlijk alleen verklaren de ove rigens niet treffende vooruitgang van li beralen 'en communisten. De laatsten hebben, zo schreven we reeds, overigens hun grote achterstand van 1946 nog in te halen, hetgeen hun, hopen wy, nimmer zal gelukken. Neen, in deze verkiezingen te Hooge zand-Sappemeer zien we doorw*rken een politieke inzinking over de hele linie. In de politiek, zoals ze landelijk, in het bijzonder door de regeringspartijen wordt gevoerd, zit te weinig overtui ging. Ook als men oog heeft voor de uiterst moeilijke omstandigheden, kan men niettemin van oordeel zyn, dat de Regering zich te uitsluitend door die omstandigheden de weg en de wet laat voorschrijven. Wij zijn het eens met hen. die van oor deel zijn, dat hier een nationaal vraag stuk ligt, een vraagstuk dat in zijn con sequenties het bestaan van onze demo cratische staatsinstellingen zeer ernstig zal beïnvloeden. Daarom zijn de cijfers van Hoogezand-Sappemeer, is vooral het slinkende aantal kiezers een scherp appèl aan Regering en aan volk. Enorme pakhuisbrand in de hoofdstad Vermoedelijk 3 doden en voor een half millioen gld. kinine verbrand Een ontploffing van cellulose heeft vanmorgen enkele pakhuizen op het Prinseneiland in Amsterdam door brand volkomen verwoest. Men vreest, dat hierby verschillende per- soncn om het leven zUn gekomen, doch hieromtrent bestaat geen zeker heid. Voor ongeveer f600.000 aan kinine is verloren gegaan. De brand ontstond om kwart voor elf ir een pakhuis van de meubel- en lakfa briek Zoetmulder en Zn. Een loeiende steekvlam van 30 meter spoot horizon taal uit een opengevlogen luik van dt tweede etage naar voren en zette de ge hele omgeving in gloed. Binnen vijf mi nuten werden ook de belendende pak huizen. een aluminiumbedriif en eer pakhuis van de Amsterdamse kininefa briek, een prooi der vlammen. Door de Grieks schip mei 12 man bij onze kust vergaan? Luchtverkennlngen boven de Wadden zonder resultaat Men vreest, dat het 800 ton metende Griekse schip Ioannis met een beman ning van 12 man, 6 Engelsen en 6 Grie ken, op weg van Huil naar Kiel met een lading cokes, tijdens de jongste storm is De in Engeland wonende Griekse eige naar Samonas, wiens broer kapitein is van de Ioannis. is gisteren per luchttaxi een speurtocht begonnen, waarbij hij een langdurige vlucht boven onze Wadden- kust maakte. Hij overnachtte te Leeu warden en zette vandaag zijn tocht voort Men heeft nog enige hoop, omdat na de storm nog geen wrakstukken langs de Ned. kust zijn aangespoeld. Het schip werd Zondag jl.l. reeds te Kiel verwacht Naar Scheveningen-Radio meldt is gis teravond een ander Grieks s.s. „Sou- liotis", tem Noorden van Helgoland op mijn gelopen. Drie Duitse sleep boten zijn direct uitgevaren en hebben het schip naar Hamburg gesleept. VERHOGING UITKERING OUDEN VAN DAGEN IN DE TWEEDE KAMER De Tweede Kamer komt Dinsdag, 15 Maart a.5., om één uur bijeen. Aan de orde komen om. de verhoging met een tijdelijke bijslag van de uitkeringen in gevolge de Noodvoorziening Ouden van Dagen en van de kinderbijslag voor in- validiteits-, ouderdoms- en wezenrente- trekkers. Ook is aan de orde de goed keuring van het verdrag met België en Luxemburg tot unificatie van accijnzen- geweldige hitte kon de brandweer aan vankelijk weinig uitrichten. Om twaalf uur was de meubelfabriek volkomen uit gebrand. Door een enorme ontploffing was ook een brandend vat met cellulose naar buiten gevlogen. Gezocht wordt door de eigenaar van de meubelfabriek, de heer Zoetmulder, van wie een der omwonenden beweert, dat hij hem met 2 andere mannen 't pakhuis heeft zien binnengaan. Van alle drie ontbrak ieder spoor. De brandweer rukte met zeer groot ma teriaal uit. Drie magyrusladders, twaalf spuiten, de „Jan v. d. Heyden" en de „Jason" trachten het vuur te bestrijden. Het verlies van de kinine is ernstig, doch niet onvervangbaar. EIGEN HOME VOOR VERVOERS- PERSONEEL Inzake het oprichten van een tehuis voor gepensionneerd spoor-, tram- en ander vervoerspersoneel is de desbetref fende adviescommissie met haar taak ge reed gekomen. Men zal de directie der N.S. om steun en medewerking verzoeken voor een stichting tot oprichting en be heer van zulk een tehuis. A'damse politiemannen, die een vreemde taal spreken, zullen te herken- a zijn aan een vlaggetje op de mouw de kleuren van het land, waarvan zij de taal machtig zijn. Acht en veertig mannen, vrouwen kinderen, tezamen elf gezinnen vor mend, bestaande uit oud-politieke delin quenten. wonen samen in een Hilver- sumse villa, waarvan ruiten, plafonds, deuren en trapleuningen thans op kosten der gemeente worden hersteld- Tot notaris te Groningen werd be noemd R. de Haan, candidaat-notaris t« Aanhoudende vorst Tot morgenavond verwacht De Bilt: Matige, tijdelijk vrij krachtige wind tussen Noord en Oost. Overdrijvende wol kenbanken met plaatselijk af en toe enig* sneeuw. Vannacht lichte tot matige vorst. Morgenmiddag temperatuur om het vriespunt ZON EN MAAN Zondag 6 Maart Zon op 7.16, onder 1.28: maan op 9.15, onder 055 uur; 7 Maart zon op 7.14, onder 18.30; inaan op 9.40, onder 2.12 uur. 8 Maart E. L

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1