rz 25 Jaar aan de Leidse ambachtsschool DICHTERES EN STRIJDSTER BlOIIOONABMINEm NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 WOENSDAG 2 MAART 194^ De heer G. N. Meurs ondervond grootse hulde De heer G. N. Meurs, leraar in het algemeen vormend onderwijs aan de Leidsp ambachtsschool', herdacht giste ren. dat hij zich-25 jaar geleden aan deze onderwijsinstelling verbond. De zilveren jubilaris, die bij het nijverheids onderwijs enkele belang rijke functies bekleedt, heeft zich in zeer veel belangstelling mogen verheu- gen. Tal onder wijs- autoriteiten, collega's, vrien den en kennis sen woonden de t huldigings bijeenkomst bij- De familie I Meurs werd in de „feestzaal" in de school, waa. - bloemstukken stonden opgesteld, begroet door de voorzitter van de vereniging „De Ambachtsschool", ir J. J. G- van Hoek, die hierna als eerste spreker het woord voerde. Spr. herinnerde er aan, dat de heer Meurs reeds op 18-jarige leeftijd voor de k-las stond. Hij heeft zijn sporen op paedagogiseh, technisch en weten schappelijk gebied verdiend. Een van de talrijke verdiensten van de jubilaris is wel. dat hy onder zyo leerlingen een goede, gezonde geest heeft gevestigd. Voor de karaktervorming van de jongens was dit van essentieel belang. Ir A. G. van der Hoek vertegenwoor digde de inspectie bij het nijverheids onderwijs- De inspectie heeft geconsta teerd. aldus spr., dat de heer Meurs een vriend is zowel van de leerkrachten als van de leerlingen. Zij heeft bewondering voor al het werk, dat hij heeft gedaan- De heer J. J. N- de Waal. voorzitter van de Bond van besturen der ambachts scholen, had altijd grote belangstelling voor de toewijding en de plichtsbetrach ting van de jubilaris. Spr. overhandigde de penning van verdienste van de bond, welke in de meeste gevallen wordt uit gereikt aan hen, die meer dan 25 jaren dit onderwijs hebben gediend. „Ik hoop, dat U met al uw ambitie en voortvarendheid' het werk zult voort zetten." zo besloot de directeur der ambachtsschool, de heer G. E. E. Kuijntjes, zijn hartelijke toespraak. Spr- had gecomplimenteerd ook in zijn kwali- an lid van de bond van directeuren der ambachtsscholen. De heer C. Brilman sprak namens het personeel en merkte op, dat èn jongens èn leerkrachten de arbeid en de persoon de heer Meurs zeer waarderen, ter- de heer M- C- Lelie, even ens een organisatie in het nijver heidsonderwijs, de nadruk legde op de aangename sfeer, die de heer Meurs, aar hij komt, weet te scheppen. Van de sprekers, die hierna nog het woord kregen, noemen wij: de heer B. W. J. Filippa, voorzitter van het R.K. verbond van directies en leerkrachten bij het nijverheidsonderwijs, en vertegen woordiger van de R.K. bond van leraren leraressen bij dit onderwijs, en heer J P J. v. d Bergh, die namer Ohr- bond van directies en leerkrachten sprak. Een keur van geschenken voor en op de „jubileum-tafel" gedepo neerd. Mevr, Meurs en de kinderen deelden rijkelijk in alle hulde. Vergeet gedurende de boeken- iveek de militairen over zee niet! Ook onder onze militairen bevinden zich boekenliefhebbers. Ongetwijfeld zul len juist nu. in de boekenweek, hun ge dachten uitgaan naar het culturele leven in Nederland. Laten wij hen dan ook niet vergeten! Wanneer a s. Zaterdagavond in de foyer van de Stadsgehoorzaal op initiatief van de Leidse boekverkopers de „Imktvis"-avond wordt gehouden vindt u by de ingang iemand van de NIWIN, die gaarne een of meer boeken van u in ontvangst zal nemen als uw bijdrage in het NIWIN-werk op het ge bied van lectuur. „PERNIX" HIELD LEDEN VERGADERING. De L.C.K.C. „Pernix" kwam in leden vergadering bijeen. De gewone punten passeerden vlot de hamer. Bij de behan deling van de begroting 1949 kwam de training ter sprake. Men hoopt nu serieus aan te vatten. De bestuursverkiezing nam veel tijd in beslag. Niet minder dan vijf nieuwe bestuursleden moesten worden gekozen, daar de vorige zich door drukke werkzaamheden of militaire dienst niet meer herkiesbaar konden stellen. Het bestuur is nu als volgt samengesteld: J. Vreeken, voonz.; J. Beekman, alg. adj.: mej. A Veerman, secr.; W. van Zwieten. wedstr.secr.; mej. I. v. d. Meij, le penn.: mej. R. van Cittert. 2e penn.; mej. M. Mulder, 3e penn.; P. Masurel, comm. van materiaal; A. van Zoest, lid. Nu de be slissing inzake de verplichte medische sportkeuring bij het bondsbestuur C.K.B. nog steeds hangende is, zal Pernix niet langer meer wachten en haar door voeren. Met betrekking tot de bondsdag, die op 2e Paasdag te Amersfoort zal wor den gehouden, werd medegedeeld, dat met minstens 6 twaalftallen zal worden deelgenomen. Men hoopt tot 7 te komen! De opkomst voor dezè vergadering kon, gezien het feit dat de vereniging meer dan 100 leden telt, wel wat groter zyn Amerikaans „Youth for Christ team. morgen in Leiden Kleine rally in de zaal aan de Hooglandse Kerkgracht „Youth for Christ" te Lelden hoopt zeer bijzondere avond te de zaal de be kende Amerikaanse teams zal medewer ken aan een kleine rally. Aan deze bij eenkomst geven hun krachten: mr Don Devos, uit Seattle (V.S.). als spreker zanger, en mr Gene Jordan uit Chicago. Gespeeld zal worden op de marimba, een origineel muziekinstrument. Tolk voor deze avond is de heer H. Mojet uit Den Haag. (Van. onze Katwijkse correspondent) Wie in de zomer in Katwijk wandelt, _.et vanzelfsprekend veel vreemdelin gen. Ini de winter is dat wel enigszins anders. Dan behoort Katwijk aan de Kat- ijkers en ligt de boulevard stil en laten. Maair wie gisteren op de boulevard is geweest, zal zich in het badseizoen ge dacht hebben. De trams uit Leiden brach- veel stedelingen naar de zeekant auto's stonden geparkeerd, kortom: er een gezellige drukte waar te ne men. Het was echter geen zomer.... Gierende stormvlagen deden slierten zand omhoog waaien, geweldige massa's schuimvlokken warrelden over de bou levard en in de zijstraten. Een stroom ongekende kracht beukte op strand duinen. Zeer velen tuutden over de schuimende, kolkende zee naar even tuele zeilen en stomers. Ze hebben te vergeefs gezocht; geen schip waagde zich op gezichtsafstand van de kust en geen vissersscheepje heeft het aangedurfd zich op dat woedende water te begeven. Tegen de avond was de zee op haar mooist. De vloed en dan nog wel springvloed kwam opzetten. De gol ven spoelden tot tegen de duinen en ge stadig brokkelden grote stukken duin af. De zo keurig neergezette palen voor af rastering waren spoedig verdwenen en het water golfde onophoudelijk over de voormuur van het terras bij de Voor straat. Honderden kinderen vermaakten zich hier bij de toornende zee. In de Watering stond de zee hoog tegen de sluisdeuren op en telkens weer sloegen de golven er overheen. Het bestuur van de Katwijkse Red dingsbrigade heeft zich in de han- morgen hebben, Hoogl. Kerkgracht 40. Eén Kunst en Letteren Liederenavond door Laurens Bogtman Zelden hebben wij een liederenavond ge hoord, waarvan het programma met eer zo diep artistiek inzicht was samenge steld. Laurens Bogtman zong liederen van Schubert. Moussorgsky. Wolf Duparc, vier componisten, die tot de allergrootste meesters op het gebied het lied behoren. Van de zes liederen van Schubert, die hij zong, zijn er vijf zeer weinig bekend. Ook de Goethe-lie- deren van Wolf hoort men zelden en het was daarom een gelukkige gedachte om voor een aantal van deze liederen de aandacht te vragen. Laurens Bogtman is ee<n voortreffelijk zanger, maar hij is gelukkig nog m- kunstenaar dan vocalist. Hij boeit door de wijze waarop hij de liederen uitbeeldt, dat men zich van de kwali teiten van zijn stem nauwelijks reken schap geeft. Aan een intelligent inzicht in het wezen der teksten paart hij het vermogen om alle emoties, die tekst muziek in hem oproepen, in klank w te geven. Het is daarom moeilijk om zeggen in welke liederen hij het meest geboeid heeft. De aangrijpende realis tische liederen van Moussorgsky werden prachtig gezongen, maar ook de vertol king van Wolf was subliem en van pare werd bijv. „La vie antérieure". waarvan zowel de tekst als de muziek geniaal is, grandioos uitgebeeld. Hans Schouwman heeft zeer muzikaal en intelligent gesecondeerd. Behalve de liederen der reeds genoemde componis ten werden nog enkele liederen Strauss en Voormolen gezongen. Bennie Schouten. Provinciale Landdag V.P.R.O. De V-P-R.O., afdeling Zuid-Holland, hield gisteren in de Dierentuin een pro vinciale landdag, die na het gemeen schappelijk zingen van „Lof zij den Heer" geopend werd door de voorzitster van de V.P.R.O., mej- dr N. A. Bruining. Ds W. H. Meihuizen sprak over „Weerbaar Christendom" en ds J. Zuurdeeg, predi kant bij de Protestantenbond te Parijs, had als onderwerp: „De kracht van ons geloof". Na de pauze werden door mej dr Bruining de consuls voor de provincie Zuid-Holland geïnstalleerd, waarna de film over de Landdag 1948, gehouden in Amsterdam, werd vertoond- Uit de vier ..drie-minuten-toespraken" van de heer J. Kistemaker uit Woerden, mevr. A. van Drimmelen-Berkhout uit Leidschendam, de heer R. Boonstra uit Den Haag e J- P. A. Eerensman, rector van Huygenslyceum te Voorburg, bleek tel kens een diepe geloofsovertuiging. Een zeer gewaardeerde medewerking leende het Nederlands Kamerkoor Felix de Nobel, ook by de vlag-apotheose aan het slot, samen met de leden va V C.J-C. o.l.v. de heer A. v. d- Gies. Be sloten werd met het gezamenlijk zingen van „God roept ons, broeders, tot de daad". DE BRANDWEER HEEFT HET DRUK De Leidse brandweer rukte gisteren 10 maal uit op stormalarm, terwijl maal voor brand werd gealarmeerd. Machtig natuurspel aan de zeekant Honderden „winterbadgasten" trokken gisteren naar Katwijk den staan wryven van plezier. Reeds drie jaren lang Is het een zorg ge weest, dat de Noorderpost langzaam, maar zeker onder het zand bedolven dreigde te raken. Elke poging om het verraderlijke loopzand te keren, faalde. En ziedaar, één stevige Noord wester is voldoende geweest om de post vrij te maken. Fier staat weer het gebouw, vrij van zand. op de stenen zuilen. De trap is onder het zand vandaan gekomen en dreef vei lig bij de sluizen in de Watering. DE NIEUWE KLEEDKAMERS VAN Zaterdag om 4 uur zullen de nieuw gebouwde kleedkamers e.d. op de ter- n van U.V.S. aan de Wassenaarse- weg worden geopend en in -gebruik ge- Verkoopdag Evang Luth. Gem. De Evang. Luth. Gemeente zal op 6 April in de consistorie- en catechisatie kamer een grote verkoop organiseren, de kosten van de nieuwe centrale verwarming te dekken. AMATEUR-FOTOGRAFEN VER GADERDEN. In „De Doelen" vergaderde de Leidse amateur-fotograf en-vereniging. Mr F. E. de Wilde hield een causerie met lan taarnplaatje® over z'n verblijf in Zwit serland. Prachtige opnamen kreeg te zien. Na de pauze besprak de zitter een aan de wanden aangebrachte bondscollectle uit Amerika. In deze bij zondere verzameling kwamen een schit terende techniek en treffende vondsten zeer sterk naar voren. ONWEL GEWORDEN EN TEGEN BETONPAAL GEREDEN De 52-j. J. B. te Rotterdam is gister middag met zijn personenauto tegen betonnen, paal van de N.Z.H. op de Rijns- burgerweg aangereden. De auto ernstig beschadigd, terwijl B. die moedelljk de macht over zijn stuur kwijt raakte, omdat hij onwel werd, met hoofdwonden en een gebroken rechter knie naar het Acad. ziekenhuis overge bracht moest worden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Willem L H, z v D v d Luit en H Rietkerk; Martinus L J, z v J J Kroon en M v Tol; Martha M, d v J Suvaal en M Spatschenko; Theodora H. d v H L Voorn en C M v Rijn; Jo hanna M, d v J Barendse en J M Logt; Dick C, z v J Hoogendoorn e Vermeij; Maria J P. d v F J van Schie J H KLngma; Wilhelmina M, d v J v Kordelaar en J D v d Peet. OVERLEDEN: R Ladan, zn, 3 m.; E Giesen, m, 74 jr; W P Hanselaar, m, 66 jr; J Mieremet, huisvr v H Blansjaar. 74 jaar. (Van onze kunstredacteur) Maakt de muzikale wereld zich dit jaar op om de 100ste sterfdag van de componist Frédéric Chopin op waardige wijze te herdenken, in literaire kringen speciaal in Nederland is men reeds begonnen met de viering van de 80ste verjaardag van de dichteres en strijdster voor de sociale rechten der arbeiders dr Henriëtte Roland Holst- v. d. Schalk, die op 24 Dec. 1869 te Noordwijk-Binnen geboren werd als dochter van notaris mr Th. W. v. d. Schalk. In de grote steden brengt men in het kader van die viering deze week (morgenavond in de Kon. Schouwburg te 's-Gravenhage) het treurspel-in-ve „Thomas More", dat de dichteres in ,1912 schreef. Een wens, die in kunstenaarskringen reeds in 1939 bij de 70ste verjaardag van Henriëtte Roland Holst werd ge uit, wordt eerst thans verwezenlijkt. Tien jaar geleden had de dichteres nl. bezwaren tegen een opvoering, gezien de toenmalige omstandigheden. We noemden Henr. Roland Holst eer dichteres en een strijdster voor de so ciale rechten der arbeiders, doch teke nen hierbij aan. dat dit slechts twee fa cetten zijn van dit veelzijdige leven. Twee facetten echter, die niet geschei den kunnen worden, evenmin als de latere poëzie van Herman Gorter los te zien van zijn maatschappelijke strijd. Vol vurig idealisme heelt Henr. Ro land Holst gestreden voor het proleta riaat en haar beginsel droeg zij uit haar kunst, die niet altijd door de schoonheid van de vorm, maar wel door de krachtige en eerlijke overtuiging weet te ontroeren. „In de hutten en sloppen der stegen lagen wij_neer en zwegen en wachtten niets meer op aard. Wij hadden verleerd te hopen; want eeuwen waren verlopen sedert wij vreugde hadden ontwaard. Met dit 1 Mei-gedicht deed zijn in 1897 haar intrede in de socialistische pers, haar idealisme zou- ook wel tot twijfel en vertwijfeling komen, gevoed door een verlangen naar de oude aris tocratische wereld, waaruit zij kwam, enerzijds: „Maar somtijds hoor ik weer die kreet dalend uit heem'len die 'k verloor, dan is het of ik toch daar hoor en ik verga van drang en leed." door desillusie in het socialistische kamp anderzijds „Ik die had kameraadschap uitgegeven tot levenswachtwoord in mijn jong getij, ik word nu door de makkers uitgedreven en kan geen schred meer houden met [hun rij." Er werd te veel aan het stoffelijke ge dacht en1 de strijders toonden zich in hun middelen niet altijd als mensen met een liefdevol hart. Er komen strijd en wor stelingen in het leven en denken van Henr. Roland Holst; er ontstaat twijfel de waarde der SOAP, die zij dan ook verlaat en in deze Overgangsperiode enige jaren blijft ze politiek dakloos ontstaat „Thomas More", geïnspireerd door het boek van K. Kautsky „Thomas More en zijn Utopie". Het treurspel draagt zij ook op aan Kautsky, die haar ..de eerste communist leerde begrijpen en liefhebben". In zekere zin heeft H. Roland Holst zich sterk door Kautsky, die in More alleen maar communist zag en niet de Rooms Katholiek, laten beïnvloeden. Tenslotte zijn er bij Plato in zijn „Staat" reeds de uiterste vormen van het com- isme te vinden en de „Utopia" van More was niet meer dan een scherpe ge meenschapsreactie op het individualisme. Met deze utopist voelt zij zich verbonden "i haar stuk geeft ze niet de histori sche More, maar de communistische pro feet, zoals Kautsky hem ook ziet. De overgang naar het Communisme wordt een feit en de Russische revolutie 1917 geeft haar de oproep tot de sol daten in de mond „tot strijd tegen het on menselijk imperialisme" en voor het „al leen-bevrijdende communisme". Zij ziet de wereldrevolutie naderen en alles wat deze revolutie in de weg staat, zoals bv. de moord in Jan. 1919 op Rosa Luxemburg Karl Liebknecht in Duitsland, wordt door haar veroordeeld, tot zij in 1921 door eigen aanschouwing Sowjet Rusland leert kennen en op haar terugreis uit Moskou schrijft „Het communisme, dat vlak bij scheen, wijkt weer naar verdere verschietenWederom een desillusie en zij onttrekt zich aan elke partijpolitiek. Het was 1927. De uittre ding uit de Comm. Partij is een ware be vrijding voor haar. Het religieuze element tot 1938 is zij nog steeds lid van de Remonstrantse Gemeente wordt „De Hoop" gaat Tsjechische lichters houwen Bestemd voor vaart op de Donau Dit jaar zullen in ons land tien lich ters worden geconstrueerd voor de staa-tsrederij van Tsjechoslowakije. On der de werven, die deze opdracht zullen uitvoeren, behoort de NV., scheepsbouw- reparatiewerf „De Hoop" v.h. gebr. Boot te Leiden. Hier zal spoedig worden begonnen met de bouw van twee lich- rs, die 1 December a.s. gereed moeten jn. Bij informatie werd ons meegedeeld, dat Tsjechoslowakije zelf voor materia- t.w. ijzer en hout, zal zorgen. Het aantal werven aldaar is echter te klein de wederopbouw van de vloot, die de oorlog zo goed als geheel werd vernietigd, met kracht ter hand te ne- België en Nederland zijn nu in geschakeld voor de bouw van enige schepen, die in hoofdzaak de Donau zul len bevaren. in ons land te bouwen schepen zullen 725 ton meten. Het ligt wel in de bedoeling, dit werk op tijd klaar te hebben, maar men kan nog niet begin- omdat niet alle materialen aanwe zig zijn. De twee lichters, die „De Hoop" bouwen, zullen het bouwnummer ROUWKOOP I KAMPIOEN 2e KL. A VAN DE L.V.B. Rouwkoop I uit Voorschoten doet va zich spreken! Werd zij vorig seizoen kam pioen van de 3e klasse, thans droeg de 2e klasse A van de L.V.B. de e palm weg. Doordat Sleutels I tegen Hazersw. B. I gelijkspeelde, werd dit su.cces Zaterdag bereikt. Tot dusver heeft Rouwkoop 13 wedstrijden gespeeld, v van ze er 12 won (11 in successie) (tegen Sleutels) gelijkspeelde Een fraai resultaat dus. We zijn zeer benieuwd, deze kranige ploeg volgend seizoen in de le klasse zal bereiken. VERPLEEGSTER VRIJGESPROKEN. De 23-j. verpleegster C. M- H„ beschul digd verleden jaar November een croupe- ketel te vol gevuld te hebben, dat het uitstromende kokende water patiëntje van 9 maanden doodde, gisteren door de R'damse Rechtbank vrijgesproken. en 1422 dragen (deze scheepswerf bestaaj sinds 1877). De mogelijkheid, dat binnenkort nieuwe buitenlandse op drachten volgen, ós niet uitgesloten. V oorschoten Oude toren wordt gerestaureerd Totale kosten geraamd op 117.508 De gemeente-toren bij de Ned. Herv. kerk wil men gaan restaureren. B. en W. hebben een desbetreffend voorstel inge diend. In het jaar 1575 kwam de kerk in het bezit van de Ned. Hervorn\den. Toen in 1674 een hevig Onweer boVëri Voor schoten woedde, liep de toren een zware beschadiging op. Voor algehele restau ratie waren geen gelden aanwezig. Pas omstreeks 1690 kon met het herstel aanvang worden gemaakt. Tien jaa: het herrijzen van de toren deed zich zelfde ramp voor, waarbij ook de klok ken verloren gingen. Na enige j. vond wederom restauratie plaats Thans is herstel ook dringend noodzakelijk. Geen onweer heeft de oude toren getrof fen, maar wel heeft de tand der eei danig aan dit monumentale bouwwerk geknaagd. B. en W. staan op het stand punt, dat tegen verder verval moet den ingegrepen. De kosten voor restau- zijn geraamd op 117.508. Men hoopt, dat het rijk voor 55 en de pro vincie voor 10 zal bijdragen. In „De Grote Vink" gaf de Oranje ver. „Rijndij'k-Mors" een feestavond, Na opening door de Iheer A. C. van der Poel, wnd voorz., voerde de Arbeiderstoneel- ver. uit Voorschoten onder regie F. van Meurs de klucht „Wie kust de mummie" met succes op. De storm veroorzaakte nogal wat ongelukken. De grootste schade werd wel aangericht door het inwaaien van groot warenhuis van de tuinder Segaar aan de Krimkade. De schade wordt op ƒ40.000 geschat. Door de geweldige trek in schoorsteen van de keuken ontstond schoorsteenbrand bij de fam. H. aa Eislaan. De brandweer werd gewaar schuwd, maar haar diensten waren VOOR DE LEIDSE KANTONRECHTER Sterke drank, maar geen vergunning Hoewel hij daarvoor geen vergunning had, verkocht Z. te Noordwijk sterke drank in zijn verlofzaak. Voor twee jaar had hij dit ook al eens gedaan. Het O.M. vond het een ernstige overtreding en eiste 100 boete of 30 d. h. Mr de Clercq op de moeilijke omstandigheden, in zijn cliënt verkeerde en verzocht clementie. De uitspraak was 40 boete of 10 dagen hechtenis. „Waar moet dat heen?" „Waar moet dat heen?" verzuchtte de kantonrechter, toen de 23-jarige v. d. Z. Katwijk in het zondaarsbankje had plaats genomen. „Dit is nu al de derde maal in één jaar tijds, dat je wegens openbare dronkenschap wordt veroor deeld". Het O. M. wilde het nog eenmaal zonder hechtenis proberen en de uit spraak van de kantonrechter was: 15 boete of 5 d. h. Crème de cacao te Leiden heeft slechts verlof A, verkocht toch crème de cacao. Het O. M. wilde niet aannemen, dat deze drank slechts voor eigen gebruik was geweest, omdat V. zicih reeds eerder aan overtreding van de drankwet schuldig maakte. De uitspraak was 50 boete of 20 d. h. met verbeurdverklaring van de i 'beslag genomen sterke drank. Hond niet vastgehouden De hond van N. te Voorsohoten had in het weiland van R. aan de Papelaan aoh- .- schapen aangezeten. Het O. M. vond t zeer gevaarlijk, daar er in November December van het vorig jaar niet inder dan 90 schapen door herdershon- n waren doodgebeten. „Mijn hond goedaardig, niet bloeddorstig en goed kinderen", verklaarde N. Hij kreeg echter toch ƒ7.50 boete of 3 d. h., met de vermaning, dat hij verplicht is, zijn hond goed op te sluiten. Overtreding arbeidswet voor kinderen A. P. G. T. alhier had twee jongens 'an 14 resp. 15 jaar na 8 uur 's avonds, nog arbeid in de bakkerij laten verrich ten, zodat ze meer dan 11 uur per dag hadden gewerkt. T. gaf dit toe, maar de knapen hadden dit vrijwillig gedaan. Eis: 2 maal 15 boete of 2 maal 10 dagen hechtenis. Uitspraak: 2 maal 10 boete of 2 maal 4 dagen hechtenis. sterker en gaat het dialectisch-materialis- tische overheersen. „Nu niet meer zwak, maar gesteund door oneindige kracht, gesteund door Haar, die werelden beweegt, die harten vernieuwt: Gods eeuwige Liefde" schrijft zij in „Kinderen van dezen tijd" een lekespel voor de Bijz. Chr. Studen- tenbond en In haar bundel „Tusschen Tijd en Eeuwigheid" eindigt zij „Ik voel dat sterven nader komt, en voel mij nog zo ver van U, God, zo verstrikt in de dingen der wereld, spreek tot mij, opdat haar geruis verstomt. Leid mijne voeten, die nog aarz'len, tot de beemden, van Uw dauw bepaereld". Haar droom van de wereldvrede e levensmogelijk van het proletariaat wilde Henr. Roland Holst, die in 1947 te A'dam het ere-doctoraat kreeg in de Let teren en Wijsbegeerte, haar leven lang ir een daad omzetten, maar niet door ge weld, doch door reiniging der ziel in de versterving van het begerende Ik. Zo hebben we ook haar „Thomas More" te zien en niet als een verheerlijking van c „communist" More. T.z.t. hopen we c kunst van deze vrouw nader te bezien. Ze zijn terug. Nadat reeds Zaterdag een tweetal reigers op hun oude „zomerverblijf" was teruggekeerd, is Maandagmiddag ondanks de Maartse buien de gehele reiger-familie (40 tot 50 stuks) op het landgoed „Duivenvoorde" te Voor schoten neergestreken. Dat is onge veer drie weken vroeger dan het vorige jaar. Ciefde HOUDT STAND Deer H. Hollander 21 „We zijn er al druk over bezig, moe der", lacht Adriana. „Ik zou er best wil- wonen. Groot genoeg voor ons drietjes. Dan weet Klaas ten minste ook wat. Het is zo vervelend voor hem". Tja, de kogel is nog niet geheel door de kerk. Gertjan, die ouwe conservatief, heeft later weer bezwaren gemaakt. Hij kan zich er nog maar niet mee ver enigen, dat zijn huisje met winkel tegen de grond gaat, om als verjongd te her- n. Er is een heel kapitaal mee ge moeid. Klaas haalt het er niet uit, meent Gertjan. Die jongen kan er wel om lachen, maar wie even doordenkt, moet dat verkeerd vinden. En toch het komt er van. Klaas houdt er rekening mee. Een half jaar is hij nu zowat verloofd. Ze willen over een maand of zes trouwen. Inwonen kunnen ze niet. Dus óf ze moeten apart gaan huizen, óf vader en moeder moe ten er uit. Het eerste, neen. dat niet. Wel, dan moeten zij weg, dat is logisch. Ja, het is nu al een half jaar geleden, zowat, dat Klaas weer op „Zandhoeve" verscheen, na de kentering, die zich bij Tuininga voltrokken heeft. Hij is er kind in huis geworden, die Klaas. De mensen hebben heel wat pratensstof gehad: wie heeft er ooit zoiets gehoord; daar gaat Sjaan van de „Zandhoeve" vrijen met Klaas Bakker! Dat wordt natuurlijk nooit wat. Let maar eens op: binnen een paar maanden is het afgelopen. Die twee passen immers niet bij elkaar! Een boe rendochter achter de toonbank, wie heeft het ooit zo zout gegeten! Of zou ze niet achter de toonbank komen? Je hoort wel eens iets mompelen. Wordt er niet beweerd, dat Gertjan er uit gaat en dat de zaak verbouwd zal worden? Lavooy moet zich eens in die geest heb ben uitgelaten. Dat gebeurt natuurlijk met centen van Tuininga. Die Klaas is nog niet zo dom. Geef hem de ruimte. Die weet wel. wat-ie doet. Dat hebben dezelfde mensen gezegd, die eerst be weerden, dat deze verloving in twee maanden „uit" zou zijn. Ja, ja, als men sen aan het kletsen raken Wanneer je je er nu niets van aan trekt, omdat je weet, een zuiver ge weten te hebben, och, dan sterven de praatjes vanzelf uit. En Klaas en Sjaan, die ze wel hebben vernomen, hebben er zich geen zier van aangetrokken. En toen zijn de twee fatale maanden ver lopen en nog is de verloving niet uit geraakt. Is het niet casuwepl? Die meid van de „Zandhoeve" méént het dan toch echt. Je zou zeggen: van zo'n mooie boerderij naar zo'n krot van een woning. Want het moet toch een' praatje zijn, dat het huis verbouwd wordt. Gertjan moet gezegd hebben, dat verbouwen een klein kunstje is, maar dat geld er voor niet zo eenvoudig te krijgen is. Gelijk heeft-ie. Klaas doet veel beter, eerst de loop van zaken eens af te wachten, Kalm-an, dan breekt het lijntje niet. Als-ie getrouwd is, moeten er twee ge zinnen uit leven, ho even. Als alles nor maal is, blijven die twee niet met z'n beiden. Lavooy praat er wel van, maar je moet hem snappen, die wil natuurlijk een centje verdienen aan de bouwerij. Gertjan loopt er niet zo gauw in. Die heeft meer van de wereld gezien Tja, die Westvoorters doen in niets onder voor andere plaatsen. Ze kunnen zo heerlijk kletsen. Ze maken zo eens even uit, wat Gertjan moet doen en Klaas zijn zoon. En ze geven Tuininga gioot gelijk, dat die zijn centen niet steekt in een zaakje, dat goed is, zeker, maarblijft het goed? Och, wat weten de mensen weer veel. Veel en veel meer dan de betrokkenen zelf. Klaas b.v. heeft met Tuininga met nog geen enkel woord gerept over de financiële zijde van de eventuele ver bouwing. Om de eenvoudige reden, dat het feitelijke besluit nog niet is geval len, en hij dus ook niet weet, hoe met vader en moeder de kwestie wordt ge regeld. Hij heeft op „Zandhoeve" alleen gezegd, dat er plannen zijn, die hij hoopt te kunnen volbrengen. Het liefst zou hij Sjaan in de nieuwe woning brengen. Maar de kans daarop wordt geringer, nu ze trouwplannen in het nabije verschiet hebben. Als Klaas terugkeert van de „Zand hoeve", waarheen hij Sjaan aan de avond van de annexatie-feestdag gebracht heeft, deelt Adriana hem mede, dat va der sterk er over denkt om het huisji van Scherpenhuize te kopen. Dus dan zal, oordeelt Klaas, de beslissing moeten gaan vallen. „Als Sjaan weer eens hier is, moeten we eens praten", zegt Gertjan de vol gende morgen tot Klaas. „Jullie willen toch niet anders, dan moeten jullie de gevolgen ook maar dragen. Ik blijf het je afraden, om te verbouwen. Ik zoi nog eens een paar jaartjes aanzien „Dan kan het net te laat zijn, vader", meent Klaas. „Als er een concurrent komt opzetten, die een flink pand bouwt, dan kan ik mijn biezen wel pakken. U vergeet, dat de mensen een flinke zaak willen zien. De tijd is voorbij, dat z< noegen nemen met een eenvoudig keltje. Bovendien, ik wil uitbreiden. Er is nog veel meer te doen. Maar de ruimte ontbreekt. En Sjaan, die zo gewend is aan een gerieflijk huis, als de „Zand hoeve", die kan ik toch niet „Hoor eens, dèt heeft zy van tevoren geweten, zou ik zeggen. Dan had zt niet moeten nemen. Ze is nou eenmaal een boerendochter en dan een dochter van Tuininga, die het royaal heeft". (Wordt vervolgd). Twentsche Bank niet opti mistisch over Nederland Tevredenheid, maar minder winst. Het jaarverslag der Twentsche Bank i» over bedrijf en resultaten tevreden- De credietvraag ontwikkelde zich in stijgen de lijn- Bij een teruglopen van Üe prijzen zullen de aan de credieten verbonden risico's toenemen. Toevertrouwde gelden liepen in gelijk mate als de geblokkeerd* saldi met ƒ79 millioen terug. Het effec tenbedrijf gaf gunstige resultaten, doch de directie is niet optimistisch voor de toekomst. De winsten zijn voor een groot deel gemaakt op zaken van aflopend karakter, wegens de afnemende beteke nis der beurs en de verschrompeling van de particuliere vermogens moet men met een achteruitgang rekenen, De baten uit deelnemingen liepen achteruit, door dat in vorige jaren geaccumuleerde win sten van B W. Blijdenstein en Co. te Londen daarin tot uitdrukking kwamen. De Londense zaken zijn thans van be scheiden omvang en de winstmogelijk heden klein. Onkosten en salarissen zijn niet onbelangrijk gestegen. Het saldo winst is ƒ4.4 millioen (v.j. ƒ5 5 millioen) na reservering van 3 millioen voor be lastingen (vj. ƒ4.5 millioen) en extra dotatie van 2 millioen (nihil) aan het pensioenfonds. Het voorgestelde dividend is 1V2% (onveranderd), waarvan 5 in aandelen en contanten naar keuze en Vh in 'contanten. Balans op 31 Dec: '48 (in millioenen guldens): activa: 17 (20.6), schatkist papier 556.7 (648.1), wissels 5.4 (1.7), bankiers 12 6 (15 1), effecten 0.5 (0.7), syndicaten 1 (0.4), prolongatiën 9.1 (10), debiteuren 111.5 (99.1), deelnemingen 9.7 (9.3), gebouwen 3.5 (onv.). Passiva: kapi taal 42.6 (40), reserve 14 (12), bouw- resrve 3 (3), deposito's op termijn 78.9 (71.8), crediteuren 574 4 (663-1), idem in vreemde valuta 10.9 (14.4), winst 4.6 (5.6). Verlies- en winstrekening: debet: onkosten 4.2 (36), afschrijving gebouwen 0.7 (0.7), salarissen en tantièmes 9.3 (8.5), pensioenfonds ed- 1 (1), extra dotatie pensioenfonds 2 reserve belastingen 3 (4.5), saldo kinst 4.4 (5.5). Credit: pro visie 7 (5-9), effectenbedrijf 4.2 (4.4), rente en wissels 13.2 (12.6), deelnemin gen 0.3 (0.8). Kravchenko controleerde de vertaling van zijn boek nauwkeurig „Ik zeg dit niet uit verwaandheid, maar om deze dierentuin beschaamd te zetten" Victor Kravchenko heeft gisteren ln zyn proces tegen „Les Lettres francaise»" 'erklaard, dat hy het originele manuscript van „Ik verkoos de vrUheid" in het Russisch heeft geschreven en dat Amerikaanse vertalers en journalisten de Engel se versie hebben verzorgd. „In het uiteindelijk manuscript staat echter niets, dat niet mjjn goedkeuring draagt", zei de auteur. Onmiddellijk na deze verklaring interrumpeerde de verdediging van het Franse blad met een: „zie je wel, hjj heeft het boek niet ^elf geschreven en dat hebben wjj nu steeds beweerd". Kravchenko legde twee stapels be schreven vellen over en verklaarde, dat het originele manuscript van zijn boek uit 700 beschreven vellen papier bestond. Sommige gedeelten ontbraken echter, want hij was niet in staat geweest het volledige manuscript in handen te krij gen, nadat het vertaald was. Oorspron kelijk had hij 1500 vellen beschreven. Deze waren niet alle in het boek ver werkt. Toen Kravchenko te Detroit bezig was met het schrijven van „Ik verkoos de vrijheid" waren Sowjet-agenten hem op het spoor gekomen en had hij zijn werk in een andere plaats moeten voort zetten. Verder verklaarde de Rus nog, dat hy bij de Engelse uitgave van een vertaler- tekstredacteur had gebruik gemaakt, met wie hij iedere bijzonderheid van elk hoofdstuk had nagegaan. De vertaler had rekening gehouden met de „Amerikaanse1 smaak" en met hetgeen reeds eerder in Amerika over Rusland was gepubliceerd, doch hij had geen wijzigingen in de tekst aangebracht, zonder dat Kravchenko zijn goedkeuring daaraan hechtte. Later had Kravchenko een andere vertaler de En gelse tekst laten terugvertalen in het Russisch, opdat hij kon controleren, dat zijn tekst nauwkeurig was weergegeven. Deze dubbele controle was een „reusach tig werk" geweest. „Ik zeg dit niet uit verwaandheid, doch (op de verdediger wijzend) om deze dierentuin met be schaamde kaken te laten staan". André Wurmser, één der gedaagden, antwoord de: „Wij zullen de aap aan de andere zijde laten". Enkele schriftelijke beëdigde getuigen verklaringen werden voorgelegd, één van een typist te New York, een die in 1945 bladen van het manuscript had overgelegd. Mr Nordmann zei voor het Franse blad, dat hij zou aantonen, dat er tegenstel lingen bestaan tussen manuscript en boek. Wladimir Pozner, een vertaler, kwam daarna verklaren, dat er „ver scheidene tegenstrijdigheden" bestonden. Izard (voor Kravchenko) bestreed daarna het recht van de verdediger, verder over het manuscript te beschik- JVeer geheime zenders in Twente Maandagavond waren er in Twente weer twee, waarschijnlijk zelfs drie, ge heime zenders in de aether- Een er werd aangekondigd met de naam Nachtegaal. Men vermoedt, dat deze der, welke op de 200 meter golf wordt uitgezonden, ergens in Almelo of naaste omgeving moet zijn. De vrij zw- -? straf fen. die de Almelose pc ?chter onlangs aan enige clandestien nders oplegde, hebben dus blijkbaar ..;ig ge holpen. DISTRICTSCOMMANDANTEN NATIONALE RESERVE. Tot districtscommandanten voor de Nationale reserve zijn benoemd: voor Den Haag: de gepens- kolonel der infanterie J. C. A- Meijer; Brabant-West (stand plaats Breda): gep. lt.-kolonel A. V. M. J. M. Goul-my; Betuwe (Nijmegen): gep. It.-kol. C- A v. Beek; Veluwe-Achterhoek (Ede): gep. kol. G. A. Geel: Brabant-Oost (Den Bosch): gep. kol. H A. M Latour; Drente (Assen): gep. lt—kol P. H. Oudt; N.-Holland (A'dam): gep. It.-kol. J H. Koole; Friesland (Leeuwarden): gep. maj. A. K. Langenhagen; Dordrecht: res,- maj- L H. Mulder; commandant Korps Motordienst: res.-maj. S. Bestebreurtje. ken. Hij greep de stapel papier van de tafel van de griffier en legde deze met een slag op zijn eigen tafel. Hierover maakte rechter Durkheim zich kwaad en verliet de zaal, zodoende een eind aan de zitting makend. Izard ging weg met het manuscript. Twee oorlogsmisdadigers krijgen levenslang Het B.G. te Arnhem heeft te Almelo de 50-j. H. Bulten, alsmede de Duitser F- M. L. Kratzel wegens tal V-an misdrijven de oorlogsdagen tot levenslang ver oordeeld. Voor hetzelfde Hof werd tegen de 39-j. W. H. Tasseron, voorm. officier bij da Staatspolitie te Amsterdam. 10 jaar (m.a.) geëist wegens medeplichtigheid aan het wegvoeren van 50 Amsterdamse agenten, wie er 29 niet terugkwamen. Uit spraak 10 Maart. Wegens het terroriseren van de Friese bevolking werd voor het B-G. te Leeuwarden 10 jaar geëist tegen de 35-j. Duitser G. Erstling en 8 jaar tegen zijn 35-j. landgenoot R. Pöschl, beiden met aftrek. Atlantisch Pact zal comm. „infil tratie" tegengaan Volgens een Reuter-bericht, verwacht men te Washington, dat het Noord-Atlan tisch Pace eveneens zal voorzien in hulp de West-Europese landen, om „ag- gressie van binnen uit" te weerstaan. Functionarissen, die het wetsontwerp op stellen voor het militaire hulpprogram, op het standpunt, dat de Ver. Sta ten niet alleen voorraden moeten ver strekken, nodig om aan een directe aan val weerstand te bieden, doch ook moe ten helpen bij de bestrijding van commu nistische infiltratie (zulks stemt overeen met hetgeen Zaterdag j.l. de corr. van da ..Daily Telegraph" heeds had gemeld). CENTRALE PERS- EN PROPAGANDA- COMM. DER CHR. HIST. UNIE. Op de in Utrecht gehouden vergade ring van de Centrale Pers- en Propggan- dacommissie der C.H.U. werden in het uitvoerend comité benoemd tot voorz. P. Brijnen van Houten, red. van het week blad De Chr. Hist. Nederlander; tot vice- voorz A. Hadderingh, lid van de Prov Staten van Drente; tot le secr.rpenn. K. Jonker, lid van de Prov. Staten van Gel derland; tot 2e secr.-penn. J. W Pier, secr. Kamerkring Groningen; tot redac teur-archivaris F. Goudzwaard te Rot terdam; tot leden mevr. J. Koster-v. Roon, bestuurslid van de Centr. van C H. Vrou wengroepen en A. C Bensen, penn. van de Statenkring Eindhoven. BEZWAREN DER EERSTE KAMER TEGEN RESERVE-RIJKSPOLITIE In het V.V. der Eerste Kamer van- d® Justitie-begroting verklèar-den verschei dene leden zeer sceptisch te staan tegen over het instituut der reserve-rijkspoli- tie, daar zij zich afvragen of zo'n insti tuut inderdaad nut zal kunnen opleve ren in tijden van spanning. Voorts vroe gen zij of zich reeds 10.000 vrijwilliger» hebben aangemeld. Sommige leden had den in 't algemeen bezwaar tegen de vorming van weerkorpsen buiten de ge wone politie, daar zij hiervan formatie» tot behartiging van bepaalde politieke belangen vreesden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2