Jlieuiue geitec(je GTauriwl Vier mensenlevens vielen ten offer aan de stormvlagen Zaak liep vast, omdat we geen rep. regering in Djokja willen toestaan../ RUSSEN IN DE AMERIK. ZONE, DIE HET VERTIKKEN OM TE VERTREKKEN Wist U Onverkwikkelijk WOENSDAG 2 MAART 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir en redactie Tel 20408 Abonne menten Tel 22710 Advertentieafd. Tel 23375 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal; 1 35 per maand; 0 32 per week. ADVERTENTIÊN: ƒ018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) DIRECTIE: F DIEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Negen en twintigste jaargang No 7753 „Stantuastlcb is gfcblevra myn bert la tcafieospart" Voortgezette strijd van vele schepen en sleep boten tegen de kolkende zee Nog steeds komen uit het gehele land berichten binnen over de ontzettende ravage, ivelke de storm te land en op zee heeft aangericht. Ook zün er vier dodelijke slacht offers te betreuren. De 39-jarige landbouwer G. van Twisk te Heer Hugowaard wilde iets op het dak van zijn woning repareren, toen hü door een neerstortende schoorsteen werd getroffen en dood neerviel. aat weliswaar vrij stevig op de bank stond, dromden de 26 Polen angstig bij een en zonden steeds dringender nood seinen uit. Met topsnelheid naderde de .Brandaris", dwars over de gevaarlijke Te Leeuwarden werden twee meisje op weg naar haar werk door een neer vallende boom getroffen. De een moest ii het ziekenhuis worden opgenomen. D andere scheen vrijwel ongedeerd en ko: naar huis terugkeren, maar overleed 's middags plotseling aan inwendige kneu- In het Winschoterdiep te Groningen liep een veerbootje vol water, waardoor de 42-jarige Jan Lups. arbeider op d< Noord-Nederlandse scheepswerven, ver Bjj het herstel van stormschade op he dak van het ziekenhuis te Culemborg i: de 46-jarige timmerman C. J. J. Hulskes van 13 meter hoogte naar beneden ge waaid en gedood. Voorts moesten te Groningen vier per sonen in een ziekenhuis worden opgeno men, die door vallende dakpannen warer gewond. In het Van Starkenborgh-kanaal sloeg een schip los en zonk. In de provin cies Groningen en Drente waaiden meei dan 20 boerderijen en schuren in. In het woonwagenkamp te Oldenzaai werd een woonwagen door een hevige windstoot opgenomen en totaal vernield. Door de druk van de windvlagen helt de 60 meter hoge toren van de St. Georgierskerk te Almelo gevaarlijk over zodat op last van de gemeente de bewo ners van 50 omliggende huizen werden geëvacueerd. Tn het Asser bos werden meer dan 100 bomen neergesmakt en werd een reus achtige eik op de historische Brink ont worteld. Twee koeien werden gedood toen het dak van de schuur van de landbouwer C. Kusters te Wouw (N -B.) naar bene den kwam, doch het echtpaar, dat er vlak bij zat te melken liep geen verwon dingen op. Van de Kon. Handtapijtknoperij Kin- heim te Beverwijk stortte de schoorsteen in. waardoor in de weverij enige schade ontstond. Het tapijt, dat in opdracht Prinses Wilhelmina in de knoperij werd vervaardigd bleef geheel onbeschadigd. Averij op zee Omtrent de redding van de 26-koppige bemanning van de bij Terschelling gane Poolse vrachtboot „Katowice" (1995 ton), kan nog worden gemeld, dat de „Brandaris", het kleine reddingbootje de N.Z.H.R.M., hiermede een bijzondere daad van hulp op zee heeft verricht, welke zjjns gelijke in de geschiedenis nauwelijks heeft. Toen de reddingboot arriveerde, staK sheen nog de voorplecht van de „Kato wice" boven water uit. Op dit gedeelte, Voor West-Europa één en dezelfde munten? In een dezer dagen te Parijs gehouden vergadering van de internationale ka mer van koophandel is aangedrongen op de invoering van een West-Europese munt, omdata nu de West-Europese lan den los van elkaar pogen hun uitvoer- overschot te vergroten, het gevaar dreigt van overbelegging en overproductie. Als deze munt er niet komt, dan is het enige andere middel terugkeer tot goud. De voorzitter der commissie voor geldaan- gelegenheden, Thomas H. Mckittrick, verklaarde, dat alleen door financiële maatregelen snelle resultaten kunnen worden verkregen. Dit ziet men aan Italië, hetwelk door krasse credietbe- perkingen is September 1947 van debi teur- crediteurland is geworden. Bebler en Gruber als kemp hanen tegenover elkaar Na de verwerping door de Oostenrijkse min. van buit. zaken, dr Karl Gruber, van de Joegoslavische compromisvoor - stellen, heeft te Londen, dr Bebler ge antwoord. Zijn antwoord komt hier op neer: Verdere onderhandelingen over de Joegoslavische eisen zijn doelloos, in dien Oostenrijk niet toegeeft, dat de hui dige grens tussen beide landen veran derd moet worden. De huidige grens ij volgens de Joegoslavische gedelegeerde «en „schreeuwend onrecht" en dr Gruber heeft doen uitkomen, dat Oostenrijk in werkelijkheid geen verzoening wenst. Oostenrijk heeft niet tot 1938 toe, de rech ten der „minderheden" ontzien. Dr Gru ber zal nu de Joegoslavische beschuldi gingen schriftelijk weerleggen. Hoogst waarschijnlijk zal de Rus, Georga Zarubin, de Joegoslavische voorstellen steunen. Veel schot zit er niet in Averell Harriman, reizend ambassa deur voor het Marshall-plan, heeft gis teren te Londen met Bevin geconfereerd, naar men meent, over het niet-ontman- telen van 167 Duitse fabrieken, hetgeen Amerika wil en waartegen Engeland ge kant is. Wie er per „Joh. v. OJdenbarne- velt" naar huis komen Met het troepentransportschip „Johan van Oldenbarnevelt", dat 11 Februari uit Tandjong Priok vertrok en dat vermoe delijk 10 Maart a.s. te Amsterdam zal arriveren, komen de volgende militairen Kon. Landmacht- Sold. I C. v. Beelen, Parlevlietslop 12, Katwijk aan Zee; A.O.O. H. D. v. Kemp, Wilhelminastraat 20, Noord- w ij k; Sold- D. de Mooy, Molcntuinweg 6, Ka t w ij k aan den R ij n; sold- J. P. X. v. Schie, Rijndijk 123A, Hazers- woudie; R-O.T. I J. S. Vroege, Tous- saintstraat 53, Alphen a.d. R ij n. Kon- Marine. Vlgtm. I G. v. d. Bent, Waaigat 14, Katwijk aan Zee. Vaste Staf. Korp. Van Hage, Haven 4, L i s s e.. Westergronden heen Geen kwartier vroeg berèikte de reddingboot het wrak en hoewel de kokende zee het bootje als een notedop heen en weer slingerde, wist schipper Douwe Tot in een tijdsverloop van een goed half uur door een serie gewaagde manoeuvres alle 26 schipbreu kelingen aan boord te nemen en van de verdrinkingsdood te redden- De beman ning van de reddingboot bestond slechts uit vier personen: Doude en Klaas Tot Jacob en E. R. de Beer. De Polen zijn ondergebracht in hotel Nap op West-Ter schelling. Het vergane schip was geladen met ongelooide huiden. Een uur na deze redding voer de „Bran daris" opnieuw uit om hulp te bieden aan de coaster „Hast 4" uit Rotterdam, die met machineschade in de buurt het lichtschip bij de Terschellingerbank voor anker lag. Het hoefde daar echter geen dienst te doen, omdat de sleepboot „Oceaan" van Doeksen de „Hast 4" reeds op sleeptouw trachtte te krijgen. Dat gelukte eerst na vele uren r zaam worstelen met de elementen. Om 8 uur vanmorgen wist men vast te maken en thans zijn beide schepen zeer lang zaam op weg naar Terschelling. De wind kracht was vanmorgen nog 6 a 7 e zee blijft zeer hoog. De „Brandaris" heeft een van zijr kers verspeeld, doch verder valt de scha de mee. De schade op het lichtschip Terschel lingerbank werd gisteren nog nersteld en de pinkers hielden zich verder goed. (Voor vervolg zie Pag. 3) Door het Bedrijfschap voor Visserijproducten is gisteren in Den Haag een aantal prjjzen uitgereikt aan de schippers van de vaartuigen, die in 1948 de best verzorgde haring of vis hebben aangevoerd. Drs D. J. van Dyk (r.) overhandigt de bekers aan v.l.n.r. schipper G. Schaap uit Katwijk; schipper P. de Jong uit Scheveningenschipper M. van Duin uit Katdjjk, mevr. Glas uit IJmuiden en schipper P. Keus uit Vlaardingen. Commissie Cochran geeft ons de schuld WAT ONS NOC MEER IN DE SCHOENEN GESCHOVEN WORDT telegrafisch rapport aan de Veiligheidsraad heeft de V.N.-Commlssie te Batavia verklaard, dat op 1 Maart beide partijen in gebreke waren gebleven, tol ereenstemming te komen betreffende de federale interim-regering. Dit is, aldus beweert de Commissie, een gevolg van het in gebreke blijven der Neder landse Regering om de in de resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari j.l. •oorgeschreven gedragslijn te aanvaarden. Zulks zou volgens de Commissie niet en gevolg zjjn van een verschil van opvatting over de bijzonderheden van de structuur en de bevoegdheden der Regering. filtratie en omwentelingspogingen. (Voor het eerst in haar bestaan heeft de Commissie begrepen, dat er ook aan haar bevoegdheden grenzen zijn in de resolutie voorgeschreven on derhandelingen tussen de Nederlandse Regering en de republiek zijn niet ge voerd. De Commissie heeft ook geen ge legenheid gehad helpend op te treden zoals door de resolutie was voorgeschre- Zij is niet bevoegd om de uitnodi ging tot bijwoning van de Ronde Tafel conferentie in Den Haag te aanvaarden. De op 26 Februari door de Nederlandse Regering gedane voorstellen bevatten een geheel andere werkwijze, dan die welke n de resolutie van de Veiligheidsraad is 'oorgeschreven, en daarom beschouwt de Commissie dit plan als een tegenvoor stel. of een plan tot vervanging der re solutie. Zij heeft daarom de Nederlandse plannen ter overweging naar de Veilig heidsraad verwezen. Tevens zal de Com- de Raad nadere inlichtingen geven met betrekking tot de voorgestelde Ron detafelconferentie. Voorts rapporteert de Commissie, dat de vijandelijkheden ondanks het bevel 'an de Veiligheidsraad niet zijn gestaakt. .Integendeel de actieve oorlogvoering, :owel door guerilla als op georganiseerde basis, duurt voort." Hoewel de terugkeer het Nederlands gezag in sommige streken is verwelkomd, heersen in andere t en onzekerheid. Grote landstreken blijven over het algemeen chaotisch, aldus de Commissie, dje de weigering van de Nederlandse Regering, om het herstel der republikeinse regering in Djokja toe te staan, de hoofdfactor noemt in de hui dige politieke impasse. Tenslotte maakt de Commissie nog mel ding van een Nederlands memorandum, rin er op gewezen wordt, dat herstel de repüblikeinse regering alle vrucht dragende onderhandelingen zal onmoge lijk maken en opnieuw leiden zal tot in- Geen herstel der republiek, aldus Van Kleffens In een rede voor de Netherlands- Amcrica-fundation te Washington, heeft mr Van Kleffens verklaard, dat Nederland geen gevolg kan geven aan de eis van de Veiligheidsraad om de republikeinse regering te herstellen en dat zjj niet de bevoegdheid kon erkennen van de Veiligheidsraad om tussenbeide te komen. Tevens over handigde mr Van Kleffens de versier selen van officier in de orde van Oranje-Nassau oan de voorzitter, de heer C. A. Aspinwal. Marshall weer in het leger Generaal George C. Marshall, de voor malige Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, is op eigen verzoek weer op de lijst van actieve dienst van het leger geplaatst. Generaal Marshall heeft echter geen taak in actieve dienst ge- het eerst heeft zjj zich aan die grenzen gehouden. Als er iets gedaan moet wor den om Nederlands pogingen tot het vin den van een oplossing tc torpederen, dan zijn haar bevoegdheden eindeloos, doch als er iets gedaan moet worden het Ned. streven te bevorderen, dan zjjn haar be voegdheden een eng keurslijf, dat alle ademhaling onmogelijk maakt. De Com missie is wel bevoegd haar secretaris een reis naar New Delhi te laten maken om Nehroe voorstellen te doen aangaande de oprichting ener republikeinse noodrege- ring. Gaat het echter om een Ronde- Tafel-Conferentie bij te wonen, dan wijkt jtalia ZÜ bedeesd achteruit en fluistert „Mag besloot te bliji niet, mijnheer." Red). litie-regering „Sieg Heil" voor Thorez en Togliatti! Óók de Duitsers moeten Sowjet-leger: steunen bij aggressie. Het hoofdkwartier van de SE.D. de door communisten beheerste socialisti sche eenheidspartij, heeft een oproep tol het Duitse volk gericht, om het Sowjet- leger te steunen, in het geval van een oorlog, welke door de „westelijke aggressoren" begonnen zou worden. Het „politieke bureau" van de Partij, dat deze verklaring produceert, brult de kameraden Thorez, Togliatti en Pol-lit, die in Italië en' Frankrijk de boel op stelten zetten, een geestdriftig „Sieg Heil" toe. De allernieuwste leuze: De arbeiders aller landen moeten samen met de Sowjetlegers de vrede verdedigen. Hört, hört: „Het Duitse volk moet er zich van bewust zijn, dat een oorlog tegen de Sowjet-Unie op Duitse bodem uitgevoch ten zou worden enhet deel. dat over gebleven is, na de oorlog van Hitier. zou verwoesten." Zegt Nietzsche niet: „Daar waar een „kudde" is. is óók altijd wel een herder in de buurt." Pas op! Heeft het luisteren naar de eerste vogelaar de Duitsers dan niets geleerd? Van der Waals stapte ove liet Binnenhof Hedenmiddag kon men de beruchte Van der Waals over het Binnenhof zien stappen. Zulks in verband met de oproep, om te verschijnen voor de parlementaire enquête- MAAR HET VLEES WAS ZWAK „Als wij jongens van de vlakte, zon- er centen zitten, kraken wij net zo gemakkelijk een goudsmidswinkel als ander een sigarenwinkel binnen loopt", zo verklaarde voor de Arnhemse Rechtbank de Haarlemse metselaar J. die al 17 veroordelingen achter de rug had. doch indertijd had besloten, dit beroep te staken en eerlijk werk te zoe ken. Hij had dat gevonden, stond te Haarlem bekend als een gewaardeerd sportief type, maarkraakte" ver leden zomer te Arnhem weer een juwe lierswinkel, Eis: 4 j. Uitspraak: 15 Maart. De vijftien Bulgaarse predi kanten bekendenallen Eén der Bulgaarse dominees, die te Sofia terecht staan, heeft gisteren van zijn confrater, tevens zijn overste, gezegd, dat deze op de kansel Stalin een bloed zuiger had genoemd. Deze beschuldiging werd door de 39-jarige Baptistendominee Mikko Dimitrof uitgesproken tegen Ni kolai Naoemof, opziener van de Baptis- tenkerk in Bulgarije. Ds Dimitrof beken de, evenals alle andere beklaagden, schuldig te zijn aan spionnage voor En geland en Amerika. Ds Naoemof is één der hoofdbeklaagden, op wie men thans de schuld tracht .te schuiven. Dimitrof zeide verder nog, dat Naoemof in zijn preken met aanhalingen uit de Bijbel had voorspeld, dat het Westen in een nieuwe oorlog „htl rode ondier van het commu- "sme" zou verpletteren. Als laatsten van de 15 beschuldigden kwamen gistermiddag ook de predikanten Popof, Dinef en de 73-jarige Zaharief hun schuld" bekennen. Zaharief besloot zijn zelfbeschuldiging onder tranen en zei, dat hij niet geweten had voor een vreemde mogendheid te spionneren. Vijf beklaagden van proces te Boedapest herroepen bekentenis Vijf van de 14 beklaagden, die te Boe dapest terecht staan i.v.m. de tegen kar dinaal Mindszenty uitgebrachte beschul digingen van deviezensmokkel hebben gisteren de bekentenissen, die zij vóór het proces hebben gedaan, ingetrokken, met de verklaring, dat zij door de politie "'aren geintimideerd. UITSPRAKEN IN SPIONNAGE- PROCES TE MüNCHEN In het proces te München tegen de agenten van de Tsjechoslowaakse spion- nagedienst zijn de volgende straffen uit gesproken: de Pool Theodor Szendielorz de Duitser Roman Knopp, resj. 30 en jaar dwangarbeid, de Duitsers Hel- muth Schostok en Georg Kolodtze en de Pool Rudolph Badura elk twaalf jaren dwangarbeid. socialistische partjj leelnemen De Gasperi en Saragat Clay straft de heren met„verstoken van gunsten" geen water, gas, electrieiteit en telefoon Zoals men weet, had de Sowjet-Russische „repatriërings-missie" In de Ameri kaanse zone van Duitsland, order ontvangen om per 1 Maart te vertrekken. Deze heeft daar echter geen gevolg aan gegeven. Thans heeft Lucius Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur verklaard, dat deze repatriëringsmissie ver stoken zal worden van water, gas, electrieiteit en telefoon, alsmede andere faci liteiten, wanneer z\j niet heden vertrokken zou zijn. Clay zeide: Hoe de leden der Russische issie aan voedsel moeten komen, is niet mijn zaak. Als ik generaal Duff (dat is de commandant van de militaire post te ten, nog op het la Frankfort) was, zou ik het verblijf van blik de missie met een wacht omgeven, ti de heren er genoeg van kregen huis zouden willen gaan. Inmiddels heeft i officier der Sowjet-missie aan Reuter kennen gegeven, dat zij voornemens voor onbepaalde tijd te blijven, totdat nadere orders van de regering te Moskou ontvangen zouden zijn. Voorlopig be schikken zij over voldoende voedselvoor raad. Ook uit andere, maatregelen blijkt, Berlijn partijen nog onverzoenlijk tegenover elkaar staan. De Britse autori teiten zien zich genoodzaakt een speciale, 50Ö0 man sterke greoscontróle-dienst op te richten, om de Westelijke „tegen- blokkade" effectief te maken. De huidige politie-afdelingen zijn niet voldoende, de controle van de grens tussen de Britse 1 Russische zones te, verzekeren. De Geallieerden zijn het volgens A.F.P. ;ns geworden over het bezettingsstatuut Dor Duitsland, dat nu één dezer dagen in de constituerende vergadering Bonn zal worden voorgelegd. In de, Franse Senaat heeft minister Schuman medegedeeld, dat er te Londen blijkbaar verwarring" bestond, naar aanleiding van vroeger door hem afgelegde verkla ringen. In tegenstelling met de mening der Britse regering is de kwestie van de haven van Kehl nog onopgelost, maar er dt gestreefd naar een compromis. Frankrijk had verzocht in het „bezettings statuut"' een speciale bepaling op te ter bestendiging van het Franse bestuur over de havenplaats. Oók werd door de Britse, Amerikaanse en Franse gouverneurs een grote mate van eenstemming bereikt ten opzichte het Duitse ontwerp voor een grondwet der W.-Duitse -regering. Aan de bizonale Duitse vakverenigingsraad werd mede gedeeld, dat een vrij gekozen Duitse gering en parlement, zonder inmenging der Geallieerden, zal beslissen al of niet „nationaliseren" der Duitse industrie. Amerika hecht groot belang aan particulier initiatief, maar in Enge land prefereert men particulier initiatief, gepaard met plannen vóór publieke eigendom en controle der Industrie. DAT een comité uit de betrokken ge meentebesturen en V.V.V.'s is opgericht om een aaneengesloten rijwielpadennet van 100 km op de Zuid-Veluwe aan te DAT burgemeester d'Ailly gisteren in het Int. Cultureel Centrum te A'dam een tentoonstelling van Poolse handnijver- -heidskunst opende en de opbrengst van de verkochte stukken ten goede komt aan de Stichting '40'45. DAT de afd. Groningen van de Ver. van Ned. Gemeenten de gemeentebestu ren in die provincie geadviseerd heeft de gemeenteraadsverkiezingen op 20 Juni te houden. DAT in het Zeemanstehuis te R'dam een kookschool voor aa. scheepskoks op vrachtboten is geopend, welke 3 mnd. duurt en waaraan personen, die reeds twee jaar als koksmaat hebben gevaren, kunnen deelnemen. DAT de bankbiljettencirculatie in de afgelopen week met niet minder dan f 66 millioen steeg, waardoor ze opnieuw boven de 3 milliard is uitgekomen en thans f 3045.2 millioen groot is. DAT in de St.- Crt. van gisteren een beschikking is opgenomen waarbij de maximumprijzen voor het inscharen van vee worden vastgesteld. DAT de lt.-kol. B. A. de Veer per 16 Febr. j.l. benoemd is tot directeur der cavalerie en bevorderd is tot kolonel. DAT de pas betrokken boerderij van K. Gerritsen op Texel door blikseminslag afbrandde en vièr paarden en drie koeien om het leven kwamen, terwijl het woon huis behouden bleef, doch de naar bui ten gesleepte meubelen door overwaai ende vonken toch nog een prooi der vlammen werden. DAT de drie jeudige R'damse agenten, die indertijd een dronken arrestant be stalen, elk door dé R'damse Rechtbank tot 1 j. werden veroordeeld (Eis: lVa j.). DAT voor de Almelose rechtbank 3 jaar (m.a.) werd geëist tegen de 18-j. fabrieksarbeider R. H. uit Den Ham. die in Jan. j.l. een roofoverval pleegde op de 76-j. alleenwonende vrouw G. Koes en daarbij f 100 buit maakte. DAT op 7 Maart te Haarlem een ge denkteken wordt opgericht op de Dreef, waar in 1944 vijftien Amsterdammers als „afschrikwekkend voorbeeld" in het openbaar werden doodgeschoten. DAT een zekere G. P. te Almelo is gearresteerd, die met zijn auto herhaal delijk, op de zwarte markt in Antwerpen gekochte horloges, over de grens smok kelde. DAT de 68-j. oud-burgemeester van Halsteren, H. M. Mastboom, te Bergen op Zoom is overleden. DAT op 28 Maart aan de Boezemsingel te R'dam de eerste paal in de grond wordt geslagen voor een nieuwe tabaks fabriek van de bijna twee eeuwen oude fa. J. en A. C. van Rossem. DAT, 78 jaar oud, te Den Haag over leed de oud-chef van de Nautische Dienst der Kon. Paketvaart Mij, J. Hut, en de crematie Donderdag te Velzen plaats heeft. DAT de „Willem Barendsz" tot 20 Febr. jl. 13.055 ton traan produceerde tegen 8413 ton verleden jaar, terwijl de sperm- olieproductie met 639 ton ongewijzigd bleef. DAT van morgen tot Zaterdag de cul turele deskundigen van de vijf bij het pact van Brussel verbonden landen te Den Haag bijeenkomen en dr F. Bender, mr H. J. Reinink en prof. F. L. R. Sassen ons land vertegenwoordigen. DAT voor de R'damse rechtbank 9 mnd m.a., waarvan 6 mnd. voorw. werd geëist tegen de 47-j. kunstschilder S. J. v. E. uit Helmond, die als groepscommandant van de Hulpverleningsdienst munitie had ontvreemd. DAT Koningin Juliana met de drie prinsesjes te St. Anton een gecostumeerd bal bijwoonde. DAT de Int. K. v. K. voorstelde de be scherming van handelsmerken zover ui te breiden, dat het bv. verboden zal zijr ..Rolls Royce "-sigaretten of .Lucky Strike"-auto's te vervaardigen. DAT voor de Arnhemse Rechtbank 1 Vi j. geëist werd tegen de 42-j. Arnhemse brievenbesteller B„ die postpakketten stal. DAT gisteren een Ned. delegatie o.l.v dr W. P. H. van Oorschot te Rome be sprekingen aanving over een regeling var ons handelsverkeer met Italië voor het komende jaar. DAT gisteren te 's-Gravenhage in te genwoordigheid van min. Rutten het een jarig bestaan van de Voorl. Raad voor de Kunst is herdacht. DAT het voorl. secretariaat van de de er dagen opgerichte Bond van Opera- -n Operette-amateurgezelschappen is ge vestigd bij J. A. Ensink, Weurden 52, Winterswijk. DAT voor het A'damse B.G. 18 j. (m. i.) geëist werd tegen A. W. Stenvert van de „Sociale politie" te A'dam wegens Jodenvervolging en het neerschieten van in illegale werker. DAT de manufacturier J. Maliepaard te Zwanenburg (bij Halfweg) 11 mille schade leed door een brand, die gisteren de bovenverdieping van zijn woning ver nielde. DAT het Eerste Kamerlid H. F. M. ba rn van Voorst tot Voorst (KVP) de aan dacht van minister Schokking vroeg voor het „Prinsenbos"-complex ten behoeve het tot nu toe van hun gezin geschei den wonende personeel van het vlieg kamp Gilze-Rijen. DAT de Haagse boekhouder A. Mul- laert, die door het B.G. tot 12 j. was ver oordeeld wegens verraad van een illegale groep, in cassatie gaat, DAT bij een inleveringsactie van muni tie te Ede 40 kisten met zware pantser- vuisten werden opgegraven en ook ma chinegeweren, stenguns en vliegtuig bommen voor de dag kwamen. id do West-Du arle de heren Muschke, voorzitter van d door de communisten gecontroleerde „volksraad" en de burgemeester Leipzig. Later werd uit Frankfort gemeld, dat de Amerik. autoriteiten inderdaad de te lefoonaansluiting en de gas- en electrici- teitstoevoer hebben laten verbreken. Om streeks 8 uur hedenmorgen verscheen ecu auto met echt man van de militaire politie, die over de muren van de aan grenzende tuinen klauterden en een cor don rondom het gebouw van de missie legden. De afsluiting werd een feit, ter wijl de missie nog niet vertrokken is. De Amerikaanse kolonel Wood heeft in antwoord op een desbetreffende vraag gezegd: „ja, dat is waar ook, iemand vroeg me onlangs, hoe ik dacht, dat de luchtbrug in stand gehouden zou kunnen worden. Nu, ik weet evenmin hoe lang deze „kleine blokkade" kan duren." In middels hebben de acht gewapende auto's, die het gebouw omsingelen, consigne ge kregen, niemand in of uit te laten. Deel der Chinese marine loopt over AFP verneemt uit goede bron te Sjanghai, dat de bemanning van de krui ser „Tsjoengking" met medeneming van het schip naar de communisten is over gelopen. Het schip ligt nu te Tsjefoe. De .Tsjoengking" is een oude Britse krui ser van 5300 ton. INDONESIë EN DE BENELUX Naar een regeringswoordvoerder in Den Haag aan A.P. mededeelde, zullen de plannen voor de Benelux ernstg be nadeeld worden, indien de plannen ter oplossing van het Indonesische vraag stuk niet zullen slagen. De hoge vertegenwoordiger van de Kroon, dr L. J. M. Beel, In gesprek met de voorzitter van de Bijeen komst Federaal Overleg, Sultan Hamid II WEERBERICHT Koude nacht Tot morgenavond verwacht De Bilt: Verder afnemende en tijdelijk naar Noordoostelijke richtingen ruimende wind. Wisselende bewolking met voor namelijk in de kuststreken nog enkele verspreide buitjes. Koude nacht met bijna overal lichte en in het Zuid-Oosten vaD het land plaatselijk matige vorst. Mor genmiddag temperatuur enkele graden boven het vriespunt- ZON EN MAAN. Donderdag, 3 Maart. Zon op 7.23, onder 18.22; maan op 8.34. onder 22.27 uur. 8 Maart EK. zware Noord-Westcr. die giste- over ons land raasde, trok vele kijkers naar de kust. Op de Katwijk- se boulevard Het het zwiepende water grote vlokken schuim achter, 1 fraaie opname werd gemaakt, lig schijnsel over de jagende golven De positie van de medicus is voor een zeer belangrijk deel een vertrouwens positie- Het is niet toevallig, dat in het medisch tuchtrecht men vooral die ge dragingen in het vizier heeft, die het ver trouwen in de stand der geneeskundigen ondermijnen- Er zijn tegen bepaalde for muleringen in het bestaande medisch tuchtwet je verschillende bezwaren aan te voeren. Wie zich voor dit tuchtrecht en voor het tuchtrecht in het algemeen interesseert het tuchtrecht is lang zamerhand ook wel een belangrijk onder werp geworden kan kennis nemen van het verdienstelijk proefschrift, waarmede vorig jaar de bekende mr J. F Taat uit Boskoop de doctorstitel verwierf. Maar welke bezwaren er tegen bepaalde for muleringen zijn, juist dat vertrouwen van het publiek is voor de medische stand in het algemeen en voor iedere medicus in het bijzonder een onmisbare ais. Zeker, wij zijn het eens met hen, die van oordeel zijn. dat het vertrouwen van. het publiek niet het uiteindelijke crite rium mag zijn. Er kan ook misplaatst vertrouwen zijn. Het gaat er meer om, zo heeft iemand eens geschreven, dat dat gene in orde is, waarin vertrouwen moet worden gesteld. Inderdaad, tuchtrecht is nu eenmaal een kwestie van groeps normen, die gehanteerd moeten worden. En zo bezien is de eer van de medische stand een betere maatstaf dan het ver trouwen van het publiek in de medische Al moge dit laatste zo zijn, hoe belang rijk juist een gerechtvaardigd of ook helaas niet gerechtvaardigd vertrouwen in de medicus is. is ons nog eens duide lijk geworden bij de geruchtmakende publicaties voor en tegen de Amster damse arts dr J. Samuels. Reeds geruime tijd placht deze arts de Nederlandse pers ruimschoots te voor zien van tamelijk opwindende mede delingen, dat hij een geneeswijze had ontdekt tegen de kanker- Begrijpelijker wijze was reeds het gerucht van deze ontdekking ruimschoots voldoende om ia veler leven verwachting en hoop te wek ken Het was ons al bekend, dat in óe medische wereld zeer en zeer velen van de aanvang af om het zacht te zeggen uiterst sceptisch tegenover deze be weerde ontdekking stonden. Die twijfel heeft wel bevestiging gevonden in het regeringsrapport, dat dr Brutel de la Rivière, voorzitter van de Gezondheids raad, dezer dagen heeft gepubliceerd Dit rapport immers is kortweg vernietigend voor de vermeende ontdekker. Wie intussen gemeend mocht hebben, dat dit rapport de Amsterdamse arts monddood zou hebben gemaakt, is wel spoedig bedrogen uitgekomen. Want reeds ontvingen wij een gestencild ver- - dat blijkbaar aan alle Nederlandse bladen, is gezonden, en hetwelk we giste ren in het kort hebben gepubliceerd- Welke is nu in aangelegenheden als deze de taak van de pers? Zy zal zich, naar onze overtuiging, de grootste inge togenheid moeten opleggen. Het is heel gemakkelijk om mee te doen aan het wekken van allerlei hoog gestemde verwachtingen. Dit is minder ernstig, wanneer het gaat om de vraag of iemand door een uitvinding van een oudige Drentse kapper van zijn kaalhoofdigheid kan worden afgeholpen. Maar het wordt ernstig, wanneer het gaat om ziekten, die in veler leven diep verdriet en grote zorg brengen. Nogmaals, de arts heeft een vertrou wenspositie. Ook de pers heeft een ver trouwenspositie. De pers heeft die positie mede te benutten om het vertrouwen in de medicus te staven. Daarnaast moet zijnerzijds de medische stand er op uit zijn, het vertrouwen van het publiek ongerept te bewaren. Wanneer dat, zoals de voorzitter van de Gezondheidsraad in zijn bovenvermeld rapport schrijft, moet gebeuren door een betere regeling van. het tuchtrecht, welnu, dan moet het tuchtrecht maar op de helling- Wij weten, n het verleden de officiële medische wetenschap meer dan eens geborneerd is geweest. We denken aan de ervaringen mannen als Koeh en Pasteur- We denken ook aan de wijze, waarop thans nog de homoeopatische geneeswijze wordt bejegend. Ook in geborneerdheid miskenning kunnen gevaren schuilen voor het vertrouwen. Het tuchtrecht mag niet dienen om de ontwikkeling der wetenschap lam te leggen. eer van en het vertrouwen in de medische stand, het zijn tere zaken. In die strijd om het vertrouwen is naar onze leken indruk het gebeuren met da Amsterdamse arts een tamelijk onver kwikkelijk incident.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1