ïïietuue £ciiisrlje (fournnl DJOKJA geeft niet thuis en weigert naar Den Haag te komen 1, Wist U DINSDAG 1 MAART 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir en redactie Tel 20408 Abonne menten Tel 22710 Advertentieafd* Tel 23375 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal; 1 35 per maand; 0 32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No 7752 DIRECTIE: F DIEMER CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantwastfclj h ghtbleoea oiyn bert In IcgljenspoeT DE DEUR OP EEN KIER... Zie pag. 3 Toch gaat conferentie door en men hoopt op medewerking der Unci Wat we gevreesd hadden en die vrees werd door velen gedeeld is geschied- Volgens een Aneta-telegram uit. Batavia hebben de republikeinse leiders op Banka te kennen gegeven, dat zy niet voornemens zijn, aan de Ronde-Tafelconferentie mede te doen. Namens deze leiders namelyk heeft de voorzitter der republikeinse delegatie. Mohammed Roem. aan de V.N.-commissie het volgende telegram ge zonden: Het laatste besluit van de Nederlandse zullen fungeren, wordt nog nader Regering, vervat in de brief van dr L. J. M Beel, die Zaterdagavond door dr Gie- president Soekarno ir. Muntok werd overhandigd en waarbij de repu blikeinse leiders werden uitgenodigd orr en met andere vertegenwoordigers Indonesië op 12 Maart deel te nemér de Ronde tafel-conferentie in Der Haag, doorkruist de resolutie van de Vei ligheidsraad. Bovendien is het zeer dui delijk. dat de Nederlandse regering niet zal voldoen i'i huidige republikeinse regering in haar bevoegdheid over enig deel van haar ge- j bied te herstellen. In het bijzonder eei klaarde dr Gieben, dat wij in tegenstel- 1 ling tot de bewoordingen' van de verkla ring zijner regering over de afschaffing der bestaande beperkingen van de bewe gingsvrijheid der republikeinse leiders, geen geval zullen mogen terugkeren ir Djokja. Deze nieuwe stap van Ne- ;rlajid betekent een ontkenning der wet- jheid van de inmenging van de Veilig- leidsraad en betekent tevens, dat Neder- ïd op eigen gezag een ander voorstel iet dan de resolutie van de Veiligheids- lad. Onze regering zal zich bij geen tkele stap neerleggen, die de ten uit- ■oerlegging der resolutie van de Veilig- leidsraad ontwijkt." [Nederlandse delegatie wordt gevormd door het voltallige Kabinet Onze parlementsredacteur tekent bij het jovenstaande aan: In officiële Haagse kringen wenste log geen commentaar te leveren op de ceigering van de republiek om tonde tafel-conferentie deel te imdat deze weigering nog niet „officieel" ontvangen. Inmiddels wees men er >p, dat minister Van Maarseveen in de Pweede Kamer heeft verklaard, dat ge- irobeerd zal worden een oplossing te inden, zo mogelijk met de republiek, naar indien het niet anders kan, zonder Ie republiek. Tevens wees men er op lat in het communiqué van Zaterdag ji esproken wordt van het feit, dat de leest gewenste oplossing verkregen zal Itorden, indien alle partijen (ferentie zullen deelnemen. Dit moet blijk- aldus verstaan worden, dat, een der partijen weigert deel te i, toch wel een gewenste oplossing 'erkregen kan worden, al is het dan niet meest gewenste. Wat dé houding van de UNCI betreft, eeft men alle hoop gevestigd op Ame rica. Het staat wel vast, dat Belgi' t tul e plannen zal meegaan, hetgeen bete rt ent. dat het Belgische lid van de UNCI unst'ig tegenover de Nederlandse uitno- i tul iging zal staan. De regering schijnt eni- hoop te hebben, dat ook Merle Coch- 1 zodanig onder druk van het State partment zal worden gezet, dat ook genegen zal zijn aan de uitnodiging ïoor te geven. Daar de UNCI tegen- ordig bij meerderheid van stemmen islist, zou in dit geval eventueel het «tralische lid alleen staan en dus be en worden, dat de UNCI wel inferentie zal deelnemen In de ministerraad van gistermiddag beslist, dat de Nederlandse delegati Ronde tafel-conferentie zal bestaan het voltallige Nederlandse kabinet, er de adviseurs, die als „byzitters" Landbouwoverleg tussen federland en W.-Duitsland j een conferentie van de Stichti de Landbouw en vertegenwoordigers Duitse landbouworganisaties zijr lorlopige besprekingen gevoerd mei t doel ter voorkoming van weder- dse markt- en prijsbederf in grote tot overeenstemming te komen planmatiger productie in beide lan- d 'op het gebied van tuinbouw (groen- n), akkerbouw (pootgoed en zaaizaad), gebriiiksvee. eieren en zuivel, werd gesuggereerd in Nederland ïits pootgoed en zaaizaad te vern en. Waarschijnlijk nog deze maand opnieuw overleg worden gepleegd Dr wat de tuinbouw betreft kan dit :rleg als voorloper worden beschouwd 1 de Europese tuinbouw-conferentie, van 2022 April te Londen zal wor- i gehouden i vier weken weer een staatsgreep in Paraguay. in nieuwe staatsgreep in Paraguay t een einde gemaakt aan de 4 weken ie regering van generaal Rolon, die door een coup d'état aan het bewind gekomen. Een burgerregering is ge- ffld door Felipe Lopez. Rolon is gein ig. neerd. De revolutie verliep zonder tedvergieten ich Jte Op de Duitse oever van de Moezel het Luxemburgse grondgebied, iben de Duitsers spandoeken aange- icht als protest tegen de dreigende lexatie by het groothertogdom. „Wij 'en wat we zijn: Rijksduitsers", de slagzin - Het Belgische kabinet kwam Za-ter- 'heet *n spoedzitting bijeen om het groot- probleem, de toenemende werkloos- d, te bespreken Truman gaf het leger opdracht tot overnemen van negen passagiers- epen, die tot dusver door de marl- door middel van parti- agenten in de vaart werden ge iden leg gepleegd. De conferentie zal worden gehouden in de Grafelyke Zalen aan het Binnenhof te Den Haag. B.F.O. was eenstemmig De Bijeenkomst Federaal Overleg heeft naar wij vernemen, met algemene stem men besloten, de uitnodiging der Neder landse Regering naar de ronde-tafelcon ferentie in Den Haag te aanvaarden. Later werd de aanvaarding door de B.F.O. officieel bevestigd en sultan Hamid II schreef aan dr Beel. dat de B.F.O. met grote voldoening had kennis genomen van het plan voor vervroegde overdracht van souvereiniteit en voor een ronde-tafel-conferentie. Op het voor stel van de B.F.O., dat haar delegatie Woensdag naar Banka zal gaan voor overleg met de republikeinen te Pankal- pinang. antwoordde Soekarno. dat hij de besprekingen liefst Woensdag of Don derdag ie Muntok wilde houden. De republikeinse delegatie zou 14 leden tel len, die van de B.F.O. slechts 7. De heren Sultan Hamid II, Anak Agoeng Gde Agoeng, Djoemhana, Kaliamhana, Ateng en Vleer vertrekken Woensdag naar Banka en de B.F.O. zal Donderdag 20 uur wederom vergaderen. Rapport der V.N.-commissie Aneta verneemt uit Batavia, dat de V.N.-commissie heden telegrafisch een rapport naar de Veiligheidsraad zal zen den, waarin de uitnodiging der Neder landse Regering voor een ronde tafel conferentie in Den Haag wordt opgeno- Rep. leiders naar Banka Reuter meldt, dat de republikeinse lei ders Darmasetiawan. Soepomo, Soejono, Leimena en Pringgodigdo vandaag van Batavia naar Banka zijn vertrokken. Dr Van Roijen waarschuwt voor Moskou Wy wensen dezelfde consideratie als inzake Palestina en Kasjmir. Dr J. H. van Roijen, de Nederlandse ambassadeur te Ottawa, heeft volgens Reuter op een persconferentie verklaard, dat Nederland in Indonesië de klok niet achteruit wil zetten. Ook meende hij, dat er geen essentieel verschil bestond tussen de doelstellingen der Nederlandse Rege ring en die van de Veiligheidsraad. Ne derland wil in Indonesië vrede en arbeid achterlaten en geen chaos, die tot com munisme leidt. Het zou de volken van Indonesië niet ten goede komen, indien zij een einde maakten aan de Nederland se overheersing om een van Moskou daarvoor in de plaats te krijgen. Neder land wil de Veiligheidsraad van zijr goede bedoelingen overtuigen en wenst geen open breuk met de Raad. „Als de republiek der Verenigde Staten van In donesië een feit is, dan zijn wij bereid, haar voor te stellen voor het lidmaat schap der V.N. Wij betreuren het, dat wij van de V.N. niet dezelfde consideratie hebben genoten als de partijen in de ge schillen van Palestina en Kasjmir. Wij willen, dat de toestand zich zal ontwik kelen zoals hij dat in Brits-Indië heeft gedaan en willen vermijden, wat er Birma is gebeurd", aldus Van Roijen. Grote voorraden hooi, turf, anthraclet en eierkolen, opgeslagen in de voor malige Isedoren-kazerne te Zutphen, gingen dezer dagen in vlammen op. De gebouwen brandden, tydens een hevige wind, tot de grond toe af. Rode Deken van Canterbury getuigt tegen Kravchenko In „Ik verkoos de vrijheid" is Stalin een carieatuur Dr Hewlett Johnson, de „Rode Deken' van Canterbury, getuigde gisteren te Pa rijs tegen Victor Kravchenko, in diens proces tegen het communistische blad „Les Lettres frangaises" De „Dean" leg de zijn verklaringen in het Engels af en zeide, dat hij „Ik verkoos de vrijheid" niet in overeenstemming achtte met de feiten, die hij sinds 1917 had bestudeerd. „Ik heb een langdurige studie over de Sowjet-Unie gemaakt en er drie boeken over geschreven. Ik heb het land bestu deerd als een „werktuigkundige", want dat ben ik en als geestelijke, dat ben ik ook", aldus dr Johnson, die als resultaat van een onderhoud van een uur, dat hij eens met Josef Stalin had gehad, meende te kunnen zeggen, dat de Sowjet-leider in Kravchenko's boek „een belachelijke orge Izard, de verdediger van de schrijver, vroeg: „waarom gaat u. die alle kerkelijke leiders in Rusland hebt ont moet. kardinaal Mindszenty niet opzoe ken?" „Ik geloof niet, dat dit iets te ma ken heeft met mijn aanwezigheid hier" antwoordde de Deken Enige ogenblikken later vroeg m» Izard: „Ontkent de getuige, dat hij in de „Daily Worker", het Engelse communis tische blad, van 1 November 1948, in een artikel, dat was geplaatst onder een foto hemzelf, heeft geschreven, dat dit blad werkelijk vaderlandlievend is?" Dr Johnson gaf hierop ten antwoord: „Ik ben trots op mijn betrekkingen met de Grote prijsverlagingen in de Sotvjetunie De Sowjet-Russische ministerraad heeft op 1 Maart verlagingen aangekondigd n de waanzinnig hoge prijzen. Tot diep de nadht was het winkelpersoneel aar het werk om tijdig klaar te zijn. HET GAAT BETER MET DE TARWE- CONFERENTIE. De Belgische vice-voorziitter van d< nternationale tarweconferentie, J. C. var Sssche. heeft de hoop uitgesproken, dat »r binnen 10 dagen overeenstemming tot stand gebracht zal worden over w internationaal tarweverdrag. De export- en de 50 importlanden zijn dichter bij een overeenstemming dan ooit tevoren, maar over de prijs is men het nog niet eens. Engeland heeft voorge steld 1,75 dollar per schepel voor 5 jaren. NOORS-NEDERLANDSE HANDELS OVEREENKOMST. Noorwegen en Nederland hebben een handels- en betalingsovereenkomst gete kend. waarbij evenveel goederen zullen worden uitgewisseld als vorig jaar. Noor wegen zal vis, visproducten, levertraan, papier, pulp, huiden naar Nederland uit- „Daily Worker", die ik, geheel onafhan kelijk van welke motieven ook, onder houd, daar ik geen lid ben van enige politieke partij" Tijdens een kruisverhoor over zijn houding tot Amerikaanse schrijvers en journalisten, zoals Eugene Lyons, wei gerde Kravchenko op de meeste vragen te antwoorden. De zitting werd tot heden verdaagd Communisten verloren 548 stem men in Hoogezand-Sappem eer Gisteren zijn gemeenteraadsverkiezin gen gehouden in de door samenvoeging van Hoogezand en Sappemecr ontstane nieuwe gemeente Hoogezand-Sappemeer. De zetelverdeling was als volgt: P.v.d.A. 8, CPN 5, AR en CH (gecomb.) 2. KVP 1 en VVD 3. In de vroegere gemeente Hoogezand was de verdeling: P.v.d.A. 7. CPN 3. KVP. AR en CH (gecomb.) 3. VVD 2; in Sap- pemeer: P.v.d.A. 4. CPN 5, KVP 1, AR en CH (gecomb.) 2 en WD 1 De communisten kregen 548 stemmen minder dan in 1946, terwijl het totaal aantal uitgebrachte stemmen 200 lager 1946. Weer een trein op West-Java beschoten Een man met rode vlag stond by een brug Gisteravond 6 uur is de trein van Soe- kaboemi naar Buitenzorg tot stilstand gebracht voor een brug nabij Tjiomas door een onbekende, die met een rode vlag zwaaide. Toen de machinist stil hield, werd de trein door een bende be schoten. Twee man der algemene politie sneuvelden en één overleed later in hel hospitaal te Buitenzorg. Onder de pas sagiers vielen geen slachtoffers. Op Mid- den-Java heeft een groep T.N I.-soldaten in uiform een aanval gedaan op Sida- redja, doch de aanslag werd afgeslagen, waarbij de bende enige mannen verloor. Aan onze zijde werd niemand gedeerd, doch een inwoner verloor het leven. Ge- neraal-majoor Baay verklaarde dat de toestand in Oost-Java geen reden geeft tot bijzonder pessimisme, hej hoogtepunt van de geweldplegisg is nu overschreden en voral de laatste» 14 dagen zijn grote successen geboekt. Binnen zeer afzien bare tijd zullen rust en orde zijn her steld. De ondernemingswachten zullen nog zwaarder worden bewapend. Het aantal slachtoffers was lager dan gevreesd had, zeide de generaal. Ook Palar komt te New York in het geweer Volgens een Aneta-telegram uit New York heeft de republikeinse vertegen woordiger. Palar. op een persconferentie verklaard, dat de reüublikeinse regering, naar zijn verwachting, de 'Nederlandse voorstellen niet ^al aanvaarden, doch -'gen voorstellen zal indienen, zodra zij ..iaar in vrijheid kan bijeenkomen. Wat die voorstellen betreft, kon Palar niets meedelen, aangezien de republiek daarin vrij was want indien ,,de heren in Delhi radicalere voorstellen zouden doen. dan die van de reDubliek. dan zou deze toch niet minder kunnen vragen", aldus Palar. Hij hooDte. dat de Veilig heidsraad vóór 12 Maart zou optreden dat anders wel de deelnemers aan de conferentie van New Delhi het werk zouden ox'ernemen. Verder becritiseerde hij de bepalingen der Nederlandse grond- et over de Unie en de federale opbouw in Indonesië en zeide, dat Oost-Indone- en Pasoendan geen marionnettensta- n waren, doch West-Borneo wel. Dr Van Mook gaat Amerika voorlichten De oud-luitenant-g.g. van Indië. dr H. van Mook, zou volgens „Het Parool" vandaag via Engeland paar Amerika ver trekken. Te Londen vervult hij enkele spreekbeurten over Indonesië, waarna hij 5 Maart naar Amerika vertrekt, waar hij ongeveer 5 weken verblijft, om daar met woord en geschrift het publiek in te lich- wer Indonesië en onze politiek. Prins Bernhard moet nog het bed houden Prins Bernhard, die zoals gemeld Don derdag jl. is ziek geworden, moet nog steeds het bed houden. De behandelende geneesheren in Oostenrijk constateerden lichte influenza. Het vertrek naar Zwitserland is derhalve toch nog enige dagen uitgesteld. Aero-Holland brengt Indië- passagiers naar Port Said Een Dakota van Aero-Holland zal mor- ;en van Schiphol voor een speciale vlucht ertrekken om 14 passagiers naar Port Said te brengen, die daar de reis naar Indonesië zullen voortzetten met het ms. Celebes van de Stoomvaart Mij. Neder land. De Dakota, die 's middags om 2 uur vertrekt, wordt de volgende dag om half twaalf plaatselijke tijd te Port Said ver wacht. Nationale klederdrachten voor Prinses Wilhelmina Bij de troonsbestijging van Koningin Wilhelmina in 1898 is haar een collec'ie van ruim 240 nationale klederdrachten aangeboden. H.M. stond deze collectie indertijd in bruikleen af aan het Rijks museum te A'dam en in 1919 werden de klederdrachten overgebracht naar het Ned. Openluchtmuseum te Arnhem. Door oorlogshandeling is deze unieke folkloristische verzameling helaas ver loren gegaan. Het vorig jaar opgerichte „Comité verzameling Ned. Volkskleder drachten" streeft er naar 200 costuums der verschillende gewesten te verwer ven Op het ogenblik zijn er ruim 40 bij elkaar, doch niet alle zijn compleet. Het Comité onder presidium van mevr R. FischerCats te Amersfoort doet een oproep aan allen, die een of meer costuums of onderdelen daarvan, als mede sieraden bezitten, deze af te staan Voor het gewestelijk comité Zuid-Hol land treedt op mr B. van 't Hoff. Van Aerssenstraat 70. 's-Gravenhage. Noordwester buldert met grote kracht over Nederland Pools schip vergaan, Zweeds schip gestrand en vele schepen in nood Meedogenloos bulderde vannacht een niets ontziende Noordwesterstorm over de Nederlandse kust, ln z\jn toomloze vaart en niet afnemende kracht zware bomen ellende, telefoonpalen omrukkend en dakpannen wegblazend als herfstblaadjes an de bomen. Fietsers en motorrijders, die in de vroege ochtenduren trachtten zich naar hun werk te begeven, gaven de ongelijke stryd op tegen de hevige, erraderiyke windstoten. Op de buitenwegen kon men overal slachtoffers van de storm aantreffen, enkele motorrijwielen lagen beschadigd langs de wegen, kleine houten schuurtjes waren omver gewaaid en in de grote ste den ondervond zelfs de tram hinder van wind. Zo woeien in Amsterdam vaak beugels naar beneden, zodat de tram telkens verstoken bleef van de stroom. Woedend beukten de golven, van de Noordzee op de dumèn, waarboven zelfs de acrobaatvliegers langs de kust. de meeuwen, zich niet meer durfden te wagen. De enige vogels, die men in dit onheilspellende weer nog in de lucht zag. waren kraaien. Hoge. zware golfzeeén. gekroond met driftige witte schuimkam- men, gaven de zee een fantastische aan blik. Dat alle zeelieden, die zich van nacht op dit woelende water bevonden, een angstige tijd hebben doorgemaakt, behoeft wel geen betoog en dat er ver scheidene schepen waren, die in de strijd tegen de elementen het onderspit dolven, nauwelijks verwondering wekken Schepen in nood. De wind. die een snelheid had van 35 t 40 meter per second, joeg de sche- ;n, in weerwil van hun sterke schroe- ;n, naar de kust en zo kwam als eerste i nood het 1838 tons Zweedse stoom schip .,C. A. Banck", drie mijl N.W. IJmuiden. Om zes uur vanochtend geraakte de stuurinrichting defect en radiografisch riep men hulp in. Een half uur later klommen de zes in Zuidwesters gestoken leden van de red dingboot „Neeltje Jacoba", onder leiding 'van schipper Van der Meulen. aan boord en verdwenen via de Llmuider haven op de woelige zee uit het gezicht Geen gemakkelijke taak hadden zij. Bij het slechte zich een fijne motregel zeewater hing constant enkele mi boven de golven slaagde de kleine boot er niet in. de Zweed te vinden. Ook de kustposten en radio-Scheve- ningen hadden grote moeite, de „Neeltje Jacoba" te peilen. Om zeven uur koos de sleepboot „Noord-Holland", van Wijs muller. zee, maar redding bleek niet meer mogelijk. Het Zweedse schip was afgedreven naar de kust en kon stran ding niet meer vermijden. Stuurloos werd de boot over de banken heenge- worpen. Iets voor half acht strandde het op het Bloemendaalse strand bij Zaud- voort. De strandreddingboot van de NZHRM voer uit en haalde de le-machi- van boord. De overigen bleven op het schip en verkeren in geen enkel ge- want het schip zit muurvast. In de loop van de dag zou de boot droog komen DAT 31 Maart te Bolsward een voor jaarsveemarkt gehouden wordt, waarop tevens monstering plaats vindt van Friese hengsten. DAT Philips te Eindhoven een proef- woning liet bouwen volgens het „fundo"- systeem, waarbij speciale isolerende wanden 50 pet. besparing op stookmate- riaal geven. DAT volgens de AVRO de fantasierijke „professor Roskam", die dezer dagen werd gearresteerd, nooit een Nieuwjaars wens (in 17 talen) via de AVRO uit- DAT, 69 j. oud, te Voorburg overleed de enkele maanden geleden gepension- neerde apotheker van het ziekenfonds „De Volharding" A. Berman en de be grafenis morgenochtend op Oud Eik en Duinen plaats heeft. DAT per 1 Maart tot directielid van de Commissiebank Holland-Indië werd be noemd H. Giel Sr., oud-president van de Factorij der Ned. Handel Mij. te Batavia. DAT de A'damse fotograaf J. v. d. Schaaf, die ter wille van de vrede 6 we ken lang wilde leven*van een glas thee en een glas sinaasappelsap per dag, na 2 weken honger kreeg en er maar mee ophield. DAT tot 10 Maart bij de voedselcom- miësaris voor Zuid-Holland bijzondere teèltvergunnmgen voor bewaarkool kun nen worden aangevraagd. DAT de heer en mevr. Albronda-v. d. Nagel te Schiebroek morgen beiden hun 25-jarig artsjubileum vieren en als typi sche bijzonderheid kan worden gemeld, dat zij later ook gelijktijdig promoveer- DAT thans ook de prijzen van riet en rietmatten zyn vrijgelaten. DAT op 30 Maart te 11 uur in het bureel der Zuiderzeewerken te Den Haag het bouwen van drie bruggen van ge wapend beton in de N.O.-polder wordt aanbesteed. DAT elf muziekcorpsen gisteren de ruim 700 meter lange carnavalsoptocht in Den Bosch opluisterden. DAT het openluchttheater te Bloemen- daal omgeven wordt met een 7 ha groot wandelterrein. DAT prof. I. J Brugmans gekozen is als bestuurslid van het genootschap „Am- stelodamum." DAT Arnhem deze zon trolleybus, op het traject Oosterbeek, in gebruik net besloot voor de buitenlij: selbussen tegen f 45.000 per stuk schaffen. DAT thans de resten verwijderd wor den van de bekende „bomvrije kazerne" aan de boulevard te Vlissingen. die op last van Napoleon in de Franse tijd werd gebouwd, doch in de laatste oorlog deerlyk werd gehavend. DAT de heer A. de Pee, raadslid te Monster, is geschorst als lid van de P. v. d. A. zijn eerste aar Velp en t en de raad twee die- DAT de K.L.M.-stewardessen Louise Dam en Marie Crefcoeur in Volendams costuum te Rome een internationale kle derdrachtenwedstrijd wonnen. uitge schreven door het Italiaanse dep van Luchtvaart. DAT de naam van de „Koninklijke" (Kon. Ned. Mij. tot exploitatie van pe- troleumbronnen in Ned Indië i onlangs gewijzigd is in: „N.V. Koninklijke Nedcr- landsche Petroleum Maatschappij." DAT te Oslo het handelsverdrag 1949 tussen Nederland en Noorwegen is ge tekend en in omvang en samenstelling overeenkomt met dat van 1948, doch bin nenkort besprekingen over aanvullende contingenten worden geopend. DAT de Drentse telersvereniging één coöperatieve afzetapparaat voor Drentse pootaardappelen heeft opgericht, hetwelk o.a. intensieve propaganda in het bui tenland zal voeren. DAT de restauratie van het verwoeste station te Roosendaal over enkele dagen voltooid is. DAT het schilderij „Speelgoed van de Prinsesjes", hetwelk prinses Margriet als verjaarsgeschenk van Prinses Wilhel mina kreeg, van 12 Maart af bij kunst handel Van Lier aan het Rokin te Am sterdam geëxposeerd wordt. DAT dr W. L. Groeneveld Meijer, re geringscommissaris voor het vreemdelin genverkeer benoemd werd tot regerings commissaris voor de in 1950 te Arnhem te houden tentoonstelling „Het Konink rijk Vooruit." te liggen en zou de bemanning van boord kunnen gaan. Maar het werk van de „Neeltje Ja coba" en de „Noord-Holland" ging door. Om acht uur geraakte een Noorse boot. het 4600 tons s s. „Hoyanger", pal ten Westen van IJmuiden, in het gezicht van de kust. in nood. De ..Noord-Holland" bereikte na SOS-seinen om negen uur het schip. Van de toren de kustpost Sema phore te IJmuiden. kon men de wan hopige pogingen, om stranding te ver mijden, duidelijk volgen. Nadere berichten omtrent het lot van de ..Hoyanger" ontbreken nog. B(j de kust van Terschelling is een Pools schip vergaan. Vanmorgen ontving de kustwacht een radiografisch nood sein van de 1995 brt. metende Pools vrachtboot „Katowice" van .de „Gdynia- American Shipping Line". „Ben gebro ken". De reddingboot „Brandaris" en dc sleepboot „Holland" voeren omstreeks kwart voor tien uit By aankomst bleek het schip een prooi van de ziedende gol ven te zyn. De „Brandaris" was in de directe nabyheid en nam de bemanning Zes en twintig leden der bemanning zijn gered. De plek. waar het schip ver ging is een der gevaarlijkste langs de kust en met deze redding hebben de mensen van de „Brandaris" een buiten gewone prestatie geleverd. Toen de red dingboot de „Katowice" bereikte, was deze al gedeeltelijk in de golven ver dwenen. Ruim 25 mijl ten N.W. van Den Helder verkeert het 2230 tons Deense s.s. „Karen Toft" in nood. De sleepboot „Holland" zette koers naar het schip. Men was bang. dat het door de golven op de beruchte zandplaat „Razende Bol" bij Texel zou worden geslagen. Op Terschelling maakte men zich van morgen ongerust over de schelpenzuiger „Trio" uit Harlingen. die gisteravond met een tjalk opzij door de kustwacht was waargenomen. Vanmorgen was het scheepje, dat vijf man aan boord heeft niets meer te bespeuren. (Voor vervolQ zie Pap 4) Sneeuw bedreigde de Veilig heidsraad Ben zware sneeuwval legde gisteren het luchtverkeer boven het gebied van New York geheel stil. Twaalf trans-at- lantische vluchten konden niet doorgaan. In Lake Success, waar 13 cm. sneeuw ligt. zijn de zittingen vap de Veiligheids raad en andere V.N.-organisaties afge last. daar men vreesde, dat de 3000 em- ployé's ingesneeuwd zouden geraken. SNEEUWSTORM LEGT LUCHTBRUG STIL Door de storm en een daarmee gepaard gaande hevige sneeuwval is het verkeer op de Berlijnse luchtbrug vanmorgen om half zes volkomen stil komen te liggen Op alle startbanen ligt 8 tot 10 cm. Communistische protesten tegen prinses Elizabeth inses Elizabeth er. de Hertog van Edinburgh zijn gisteren, toen zij een be zoek brachten aan de door de „Daily Mail" georganiseerde tentoonstelling „Het Ideale Huis", door communisten met pro- pagandapamfletten bestrooid, waarin o.a stond: „De prinses heeft zelf een huis van 50 000 pond sterling". Gevechten te Bangkok een „misverstand" De Siamese regering heeft bekend ge maakt, dat de gevechten te Bangkok ten einde zijn en eigenlijk een „misverstand" zijn geweest. Intussen hebben zij aan 11 mensen het leven gekost. Een patrouille van het leger ontwapende n.l. samen zweerders en doodde per ongeluk daar- by een matroos. waarop de marine in hei geweer kwam en er een algemeen ge Groente-export naar Enge land met 30 pet verhoogd Vooroorlogse agrarische export halen we niet meer Nederland kan over het geheel zeer tevreden zijn over de resultaten van de handelsbesprekingen, die tot Zaterdag avond laat in Den Haag met Engeland zijn gevoerd De hoeveelheden van vele in- en uit te voeren producten zijn aan zienlijk groter dan vorig jaar en brengen de in- en uitvoer van weerszijden van 35 millioen in 1948 op 62 millioen pond Sterling. Alleen de hoeveelheid te importeren Engels scheepsstaal zal ongeveer gelijk zijn. n.l. 30.000 ton. Onze export van land en tuinbouwproducten is aanmerkelük2 vergroot. Sommige contingenten levens middelen zijn bijna verdubbeld. Er zul len veel meer zuivedproducten. eieren en spek worden uitgevoerd. Ook is men tot overeenstemming gekomen over de in- voerperiode voor bepaalde groenten, by welke de vrees van de Engelsen voor de coloradokever vorig jaar een hartig woordje meesprak, zo meldt het Alg. Dbl. Zo wordt in invoerperiode van sla ver lengd. Engeland levert ons meer steenkool "minstens 800.000 ton), garens, machine rieën en chemische producten. De onderhandelingen over de prijzen- verhoudingen worden in April voortge- Indoncsië zal voor pl..m. 8 millioen pond naar Engeland exporteren; Enge land levert voor 13 millioen pond aan Indonesië. Van de wederzijdse leveranties ten be drage van 62Vi millioen pond sterling zal Nederland voor 43^ millioen pond ster ling aan tuinbouw- en zuivelproducten leveren (v-j. 28 millioen pond» Hierbi' is het bedrag voor zuivel, bacon en eieren in vergelijking met 1948 verdubbeld en dat voor verse groenten en fruit ver hoogd met 30 pet. Over de prijzen is reeds overeenstem ming bereikt, doch de contracten voor de levering van land- en tuinbouwproducten zullen eerst tegen April a.s. worden op gesteld. In de loop van April a s zullen voorts op verzoek van Engeland besprekingen aanvangen over contracten op lange ter mijn voor levering, niet alleen voor zui vel en bacon, doch ook van land- en tuinbouwproducten. Men zal er echter rekening mee moeten houden, dat zeer vermoedelijk het vooroorlogse volume van onze agrarische export niet meer zal kunnen worden bereikt. Op industrieel gebied zal er voor 17)4 millioen pond sterling naar Engeland kunnen worden uitgevoerd. De commerciële Britse export naar ons land zal een waarde hebben van 50 mil lioen pond sterling en de export van grondstoffen (waaronder ook wol en diamant) en schepen op 12V4 millioen pond. Zoals gemeld levert Engeland ons minstens 800.000 ton steenkool i voorna melijk industriekolen) tegen het vorig jaar 550.000 ton. Aan blik zal ons land ontvangen ruim 6000 ton (v j 4000 ton) Gen. Lucius Clay vroeg inderdaad ontslag Generaal Lucius Clay wenst inderdaad ontslag te nemen als opperbevelhebber der Amerikaanse bezettingstroepen in j nog geen enfceia Duitsland, doch i schikking getroffen c zo verklaarde de ir Kenneth Royall. na president Truman. e vervangen, onderhoud met het bericht in de ..Chicago Daily Tribune". !\Aiartsebuien Tot morgenavond verwacht De Bilt: Geleidelijk verder afnemend, maar vooral aanvankeiyk tydens hagel- of sneeuw buien nog stormachtige of harde wind tussen Noord-West en Noord. Guur weer, met in de nanacht plaatselyk lichte nachtvorst, voornamelijk op tegen de wind beschutte plaatsen. ZON EN MAAN. Woensdag 2 Maart Zoo op 7.36, onder 18.21; Maan op 8.25. ooder 3U4

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1