|licuwr geihsche (fourant Er komt een Ronde Tafel-conferentie op 12 Maart in Den Haag Wist U ZATERDAG 26 FEBRUARI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel 22710 Advertentieafd Tel 23375 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal; ƒ135 per maand; ƒ0 32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No 7750 DIRECTIE: F DIEMER CHRISTEL1J K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuasticfi Is gljebleuea tnyn hert in tcyijeaspoeT Leidse illegalen werden neergeschoten Zie pag. 2 Officieel communiqué over Indië Aan Soekarno c.s. zal verblijfplaats worden aangewezen overeenkomstig hun wensen Officieel wordt het volgende bekend gemaakt In het regeringscommuniqué van Woensdag 23 dezer is medegedeeld dat by het overleg tussen de Nederlandse Regering en de Hoge Vertegenwoordiger va Kroon gewichtige besluiten zyn genomen ten aanzien van de gedragslijn, welke terzake van het Indonesisch vraagstuk zal worden gevolgd. De Nederlandse Regering is er van overtuigd, dat voor een bevredigende oplossing van de hangende vraagstukken een vervroegde overdracht harer souve- reiniteit over Indonesië aan een repre sentatieve Federale Regering de aange wezen weg vormt. Zij heeft daarom het besluit genomen te trachten deze overdracht, welke eenkomstig haar vroegere plannen resolutie van de Veiligheidsraad 28 Januari j.l. als een op uiterlijk 1 Juli 1950 te bereiken doel is gesteld, te doen plaats vinden op een aanmerkelijk ger tijdstip. Uiteraard vereist de meest gewenste uitvoering van dit plan de oprechte voortvarende samenwerking van partijen; de Regering meent dat het door allen begeerde doel het vertrouwen wet tigt, dat voor een dergelijke samei king ook bij allen bereidheid zal worden \gevonden. \ln verband met de wenselijkheid onverwijld een aanvang te kunnen kén met een overleg voor een spoedige totstandkoming van de souvereine enfigde Staten van Indonesië, en teneinde „Spionnage, beste strijd wijze tegen 't communisme' Ook in het proces te Sofia bekentenissen Na de voorlezing van de, uit 5000 woorden bestaande, aanklacht begin van het proces tegen de vijftien Bulgaarse protestantse dominees te Sofia, waarover wij reeds gisteren meldden, het woord aan de eerste beklaagde, ds Naoemow, één der leiders van de Bul gaarse Methodistische kerk. In zicht van twee uur gaf hij een volledige opsomming van zijn activiteit, hij zich, volgens de regering aan hoog verraad 'heeft schuldig gemaakt, luide, vaste stem verklaarde hij: „Ik ben schuldig." Ds Naoemow verklaarde reeds in 1938 te zijn begonnen met het v< melen van gegevens voor westelijke gendheden, via Cyril Blake, die destijds secretaris der Amerikaanse politieke missie was. Hij had zijn instructies deling gekregen en ook zijn inlichtingen mondeling doorgegeven. „Ik ben nooit voor de verstrekte informaties betaald ik heb me dus op onbaatzuchtige wijze bezig gehouden met de actie, ik me thans heb te verantwoorden. Ik meende, dat dit de enige manie het communisme te bestrijden. Ds Naoe mow ging met gebroken stem voort: „Thans geloof ik, dat het historisch ogen blik 'voor het communisme is gekomen. Ik ben nu trots op de communisten." In de zaal waren wel journalisten geen_ persfotografen aanwezig. Onder de toeschouwers bevonden zich een Amerik. en twee Britse waarnemers. Dinsdag be ginnen de ondervragingen van de getui gen décharge. Proefraket ging 400 kilometer de lucht in Boven de woestijn van White Sands in New Mexico hebben de Amerikanen een proefraket afgeschoten tot 400 km boven de aarde. Het projectiel was een samen stelling van een herbouwde Duitse V-2 en een kleiner raket naar Amer. ont werp, dat weer door de V-2 werd afge vuurd. Er werd een snelheid van 8000 km per uur bereikt door het gevaarte, dat 20 meter lang en 15 ton zwaar was. DAGELIJKS BESTUUR VAN MIDEN-JAVA. Het dagelijks bestuur van Midden-Java bestaat uit mr Zainal Abidin (voorz.) mr Dakin, dr Endon, raden Sladet Tirto- sobroto, The Sien Tjo en dr Roestamadji. Britse Labour-leiders, w.o. premier Attlee, zijn op het eiland Wight bijeen gekomen om een verkiezingsprogramma voor 1950 te crtrtwerpen. Dr E. W. J. Posthumus Meyjes overleden Op 77-jarige leeftijd is gisteren in Den 'Haag overleden dr E. J. W. Posthumus Meyjes, sinds 1939 em.-predikant van i Ned. Hervormde Gemeente aldaar en ei der meest geziene Haagse voorgangers. Dr Posthumus Meyjes, die tevoren de gemeenten van Heinenoord en Middel burg diende, bewoog zich op velerlei -gebied en deed van zich spreken als schrijver van historische werken. Hij was officier in de orde van Oranje-Nassau, an de Mij v. Ned. Letterkunde, het Historisch Genootschap en het Zeeuws Genootschap der wetenschappen. RJC. ARBEIDERSBEWEGING (K.A.B.) GAAT UITGEVERIJ STICHTEN Naar de „M&b." meldt is de R.K. Ar beidersbeweging besloten tot oprichting Van een eigen uitgeverij. Zulks in samenwerking met de „Volkskrant" en de drukkerij Lumax, eveneens instel lingen van de K.A.B. De bedoeling is, op ruime schaal to'. verspreiding van goede en goedkope lec tuur te komen. Het kantoor wordt gevestigd in het Huis van de Arbeid te Utrecht. De directie wordt bijgestaan door een redactieraad, waarin ook personen bui ten de K.A.B. worden benoemd. uitvoering te kunnen geven aan het ten aanzien van de vrijlating in de resoluti van de Veiligheidsraad van 28 Januari 1949 gestelde, heeft de Nederlandse Re gering besloten om de beperkingen var de bewcgingsvryheid van de Republi keinse leiders, voor zover zulks nog niet is geschied, op te heffen. Nader overleg met de betrokkenen zal worden gepleegd over de plaats, waar zy zich zullen sen te vestigen en over de voorbereidin gen, welke alsdan voor hun vestiging aldaar nog moeten worden getroffen. Om tot een daachverkelyk overleg te geraken heeft de Regering besloten het initiatief te nemen tot het bijeenroepen van een Ronde Tafel Conferentie, welke zo spoedig mogelijk namelijk reeds op 12 Maart a.s. te 's-Gravenhage zal vangen. Op deze Conferentie zal overleg zijn te plegen over de voorwaarden en moda liteiten, waarop een zoveel mogelijk vervroegde souvereiniteitsoverdracht ir de zin als hierboven aangegeven, zoi kunnen plaats vinden; over de gelijk tijdige totstandkoming van de Neder lands-Indonesische Unie, alsmede ovei voorzieningen voor de tussenliggende periode, waaronder de instelling van een Federale Interim Regering, zul'ks mede in het licht van deze vervroegde sou' reiniteitsoverdracht. De Nederlandse Regering is bereid gemeen overleg met de betrokken par tijen elke door een dezer partijen ter Conferentie voorgestelde oplossing op haar mérites te onderzoeken cn na te gaan in hoeverre deze met haar verant woordelijkheid overeen is te brengen. In deze geest zijn uitnodigingen gericht tot alle betrokken partijen om deel te nemen aan bovengenoemde Conferentie. Aan de UNCI is medegedeeld, dat de Nederlandse Regering haar aanwezigheid bij deze Conferentie op prijs zal stellen, teneinde deze Commissie in staat te stel len haar bijstand te verlenen. Franse regering treedt krachtig op tegen com munisten Invallen in verscheidene Moskouse „cellen" Franse bladen -berichten, dat de politie huiszoekingen heeft verricht in de kan toren van het communistische weekblad .Regards" en in die van „France d'Abord" n het -gebouw der „Editions Sociales' rij een lid van het personeel der i 'an de C.G.T.-vakbonden. Een exemplaar 'an „rHumaniité", het communistische blad, waarin de beruchte verklaring Thorez voorkomt, werd aan het gerecht toegezonden. Volgens „Le Monde' de hoofdredacteur, een redacteur Jacques Fried-land, een typiste en drie andere employé's van het comm. weekblad „Re gards" naar het gebouw van de veilig heidsdienst overgebracht. Het is best gelijk dat thans inderdaad de parlemen taire onschendbaarheid van Thorez het gedrang komt. Over het bezoek der drie inspecteurs van politie aan de un der vakbonden verluidt nader, dat er ve zet volgde, omdat de politie-beambte geen machtiging hadden. Vermoedelijk ging het hier om „documenten met be trekking tot de landsverdediging". Reuter meldt nog uit Parijs, dat de ranse openbare aanklager heeft v-oorge-, steld de parlementaire onschendbaarheid' op te heffen van Florimond Bonte, miunistiseh woordvoerder in de Assem blee. Wij herinneren er aan, dat op grond wet, die reeds in 1832 werd gevoerd, .zelfs de doodstraf of langdurige dwangarbeid kan worden gegei hen, die zich schuldig maken aan daden, gericht tegen de veiligheid van de staat, of aanzetten tot burgeroorlog. Vanmiddag -bereikte ons nog ee; richt, volgens hetwelk in totaal 22 mumisten door de Parijse politie worden vastgehouden voor een verjioor. Volgens zijn secretaresse, zou Thorez zelf op het ogenlblik -niet in Parijs zijn. AMERIKA EN ISRAëL STELLEN AMBASSADEURS AAN Truman heeft thans officieel Mac Do nald benoemd tot Amerika's eerste am bassadeur in Israël. Mac Donald ver toefde daar reeds sinds 22 Jan. Tezelfder tijd werd Eliahoe Elath benoemd tot eerste Israëlische ambassadeur in de V.S. Elath, die tevoren Epstein heette, heeft n onlangs gewijzigd. Israël heeft, weet, opnieuw toelating tot de Ver. Naties verzocht. Tegen ir Huygen, secr.-generaal der N.S.B., vijftien jaar geëist Een ijdele en onbelangrijke figuur, tegen wie de „kameraden" opzagen Het vliegveld van Athene wordt dusdanig gemoderniseerd, dat het één der -belangrijkste van het Oostelijk Mid dellandse Zee-gebied zal worden. Tegen de 51-jarige ex-secretaris-gene raal van de N.S.B., ir C. J. Huygen, gisteren voor het Amsterdamse B.G. vijf jaar met aftrek geëist en ontzetting uit de politieke rechten. Bij het, reeds i-n een deel der vorige editie vermelde, getuigenverhoor werd erkl-aard, dat de tekst voo redevoeringen van Huygen steeds i schreven door de vroegere Telegraaf- redacteur De Haas en de oproeping dienstnemingen werden opgesteld door de SS-er Meulenberg. Andere getuigen, o.a. de propagandalei der der NSB, Ernst Voorhoeve, beschre- de positie: van verd. als: afhankelijk, ofschoon het merendeel der „kameraden' hem als een der kopstukken beschouwde tegen hem opzag. De procureur-fiscaal, mr Drabbe, zeide i zijn requisitoir, dat verd. erkend heeft propaganda te hebben gevoerd vi dienstneming in de Duitse weermacht r de Germaanse Statenbond. Voorts heeft verd. zijn aandeel geleverd „het indruppelen van 't g-if der ras- bij het Nederlandse volk. „Verd. is een ijdel mens en i-n de maat schappij mislukt. Zijn studie in Delft kon hij niet voltooien en -moest zich met Duits diplom-a tevreden stellen", aldus Dralbbe, die zeide een dergelijke ij dol heid -bij alle leidende N.S.B.-fi-guren te hebben aangetroffen. „Zy wilden alle maal een rol spelen in het openbare le ven, doch misten hiertoe ten enenmale Verdringt plastic invetten van bakvormen? In Amerika heeft men een plastic-pro duct vervaardigd, dat het invetten van bakvormen overbodig belooft te maken. Dit product wordt als een soort glazuur in de bakvormen gespoten en kan dan 150 tot 200 maal dienst doen. In Amerika is de vraag nog zo groot, dat bij de fa brikanten weinig animo voor export be staat. In Nederland wordt ongeveer 600 ton aardnootolie per jaar voor het invet ten van bakvormen gebruikt. Het nieuwe product is echter nog vrij duur. Duitsland geen grote groenten- klant meer van ons Van schaarste aan groenten in Duits land is geen sprake meer. Andijvie en spinazie kan men er aan de straatstenen niet meer kwijt. Evenmin Amsterdamse bakpeen en koolrapen. Aldus verklaarde de heer W. M. Driessen, voorz. van het Bedrijfsschap voor groente en fruit, gis teren op een vergadering van Kón. Ned. Landbouwcomité te Amsterdam. Hij noemde het systeem van de centrale ex port tot op de draad versleten en be pleitte herstel van de vrije verkoop naar het buitenland. In de Benelux-i komst ziet hij het begin van vrij handels geheel Europa. verkeer i de geestelyke capaciteiten. De onbelang rijkheid van de persoon van deze ver dachte zou kunnen leiden naar het vra- -gen van een lage straf, doch men mag niet vergeten, dat het woord van i d-achte, door diens -positie, een grote vloed had." Schuldbewust staat hy er nu bepaald niet by, de 51-jarige ex-secretaris generaal van de N.S.B., ir C. J. Huygen, die zich voor het Amster damse B.G. moest verantwoorden. EVENTJES LACHEN De Nederlandse aanspraak op vijf der modernste Duitse vissersschepen als herstelbetaling, is door een woord voerder van het bureau voor voedsel voorziening in de dicbbele zot Frankfort een onduldbare geweld daad, die met een gewone rechtshan deling niets uitstaande heeft", ge noemd. Zoals bekend is, behoren deze vaartuigen tot de 20 vissersschepen, die tijdens de oorlog met Duits mate riaal op Nederl. werven werden ge bouwd Aanvullend wetsontwerp bij Pact over de bewapening Dean Acheson, de Amerik. minister van buitenlandse zaken, heeft tijdens eer persconferentie verklaard, dat de onder handelaars over het Noord-Atlantisch pact zo ver gereed zijn met de uiteinde lijke „vorm", dat het nog vóór het einde der volgende week ter goedkeuring zal worden voorgelegd aan de respectieve geringen. Noorwegen heeft nog niet offi cieel medegedeeld of het zal deelnemen aan de besprekingen. Onafhankelijk van het Pact, zal eer „aanvullend wetsontwerp" worden inge diend. waarin machtiging zal worden ver leend tot het leveren van wapenen aan buitenlandse mogendheden. Op grond van een dergelijke wet zou militaire steun kunnen worden verleend aan lan den, die geen ondertekenaars zijn var het Atlantisch Verdrag. (Men zie ,,'t Ver klaarde Uitzicht" van heden.) Véldmuizehplaag breidt zich steeds verder uit Het lijdt thans practisch geen twiji ,eer, dat de veldmuizenplaag zich steeds verder zal uitbreiden, aldus deelt het Landbouw mede. Zoals bekend heeft dit knaagdier enorme schade aan gericht in de Noordoostpolder. De Plan- tenziektenkundigen Dienst te Wageningen met ingang van 1 Maart de be strijding van de veldmuis met kracht ter AMERIK. TROEPEN IN EUROPA VERMINDERD IN ALASKA VERHOOGD De Amerik. troepensterkte zal er in het begrotingsjaar, dat 1 Juli 1949 begint, vergeleken met een jaar geleden, (de cijfers tussen haakjes) als volgt uitzien: Europa 92.000 (96.000); Alaska 13.200 (7000); Verre Oosten 127.000 (127.000) Triëst 5000 (5000). Er komt een monument voor de Februari-stakers „Schreieder consumeert hier zacht gekookte eitjes". De belangstelling voor de herdenking an de Februari-staking 1941 was giste ren op het Waterlooplein te Amsterdam beduidend milder er waren naar schatting 10.000 mensen dan voorgaan de jaren, daar de drie vakbonden (NVV, KAB en CNV) hun leden hadden geadvi seerd hieraan niet deel te nemen van wege de communistische actie, welke er bij vorige gelegenheden aan te pas kwam. Burgemeester d'Ailly deelde mede, dat binnenkort een geldinzameling zal worden gehouden voor de oprichting van een monument. De heer A. D. Schoonenberg, hoofdre dacteur-van de „Waarheid", verklaarde: ,De kostbaarste les van deze staking is: door eenheid van optreden kan de oorlog voorkomen en de vrede behouden wor- (Jammer, dat de communisten die les dan zo slecht in practijk hebben ge bracht. Red.) De heer Van Dorp, tweede voorz. van de Bond van oud-BS-ers, oefende critiek op het feit, dat landverraders en colla-. borateurs weer in vrijheid rondwandelen zeide voorts: „In een land, waar recht recht te spreken wordt bevochten, een Schreieder in onze hotels zacht gekookte eitjes". Onderzoek naar communisme in Japan. Premier Yoslhida van Japan heeft een onderzoek -gelast na-ar de werkzaamheden der oommu-nistische party, vooral naar de -handelingen van belastingambtenaren, die instructies d-ier partij opvolgen. Naar maarschalk Pétain op het eiland lie d'Yeu, waar hij levenslang ver bannen zit, zijn drie artsen vertrokken, om te onderzoeken, of zijn gezondheid overplaatsing in een gunstiger klimaat noodzakelijk maakt. DAT in de laboratoria van een Neder landse metaalgieterij een giethars bereid waardoor Nederland en Engelse en Amerikaanse voorsrpong op dit gebied geheel inhaalde. DAT mr J. J. E. H. Oor te Roermond r Th. W. G. A. Janssen opvolgt als secrtaris vaan de Raad van Beroep de Directe Belastingen aldaar. DAT de Staatsuitgaven ƒ3 5 milliard opslokken van de 10-5 milliard, die de netto-productie in Nederland oplevert Heemaf-jaarverslag dienaangaande :er pessimistisch is gestemd. DAT de van 10-12 Maart de Den Haag te houden Benelux-conferentie in het ge bouw der Eerste Kamer plaats heeft. DAT de Maastrichtse Rechtbank de Heerlense oud-postambtenaar wegens wegens diefstal van een aangetekende zending met f 6000 tot VA j. veroordeelde zijn helper, de Heerlense electricien P. B. F. wegens heling 1 j„ waarvan 4 mnd. voorw., toegemeten kreeg. DAT dr M. J: M. C. Strijkers te Maas tricht benoemd werd tot chef-staf van het Rode Kruis in Limburg. DAT het N.J.V. een pamflet uitgaf, aarin wordt aangedrongen op afwijzing in de resolutie van de Veiligheidsraad betreffende Indonesië en op een krach tige houding van onze Regering. DAT gen,"-majA. T. C. Opsomer giste- :n te Groningen het bevel van het vierde militaire gewest (het Noorden) overdroeg aan gen.-maj. H. J. J. W- Dürst Britt. DAT Slavenburg's Bank over 1948 6%% (onv-) wil uitkeren. DAT de directeur De wereldkampioen hardrijden op de schaats. Kornel Pajor, heeft van de Hon gaarse regering als,nog toestemming ge-I hotel te A'dam, A. W. Volmer, kregen,- zijn ingenieursstudie in Dront- verjaardag vierde en 1 Mei a.s., na 43 Zünich voort te dienstjaren, op z'n lauweren gaat rusten I en benoemd -is tot ridder O.N. DAT, in tegenstelling tot een eerder bericht, de Ned.-Eng. handelsbesprekin gen te Den Haag gisteren nog niet be ëindigd- werden. DAT de Maastrichtse politie dezer dagen de hand op vier inbrekers legde, die in 1944 verschillende inbraken heb ben gepleegd- DAT de Zuid-Hollandse Bierbrouwerij het dividend op ƒ30 per aandeel vast- DAT de secr. van de N.-Hollandse K- K., mr G. M. Greup, gisteren t.g-v. zijn 25-jarig jubileum door pl.m- 350 personen- werd gelukgewenst. DAT de directie van de Wieringermeer op 15 Maart de bouw van 121 landbouw- schuren in de N.O-polder zal aanbe steden. DAT de 65-j. stadsbeeldhouwer Hildo Krop gisteren te A'dam is gehuldigd en de Regering besloot een van zijn werken te kopen, terwijl een comité een uit gave van alle werken van de jubilaris zal voorbereiden. DAT te Hardenberg een Chr- ambachts school wordt gesticht en de raad hier- gratis bouwterrein beschikbaar DAT tot vice-voorz. van het in te stellen internationale berichtennet voor luchtvaartmijen is benoemd A. O. L Strijkers (K-L.M.), die ook de initiatief - DAT nog dit jaar te R'dam begonnen wordt aan de bouw van een nieuw station D.P., hetwelk 7 perrons zal krijgen, over 5 jaar gereed1 kan zijn en alleen voor reizigersvervoer is bestemd. DAT de drie-daagse fietstocht door het Brabantse land dit jaar wordt gehouden op 21, 22 en 23 Juli. DAT de N.C.R.V., die met haar 155-000 leden de A-V-R.O. en K.R.O. is voorbij gestreefd, alleen nog in omvang wordt overtroffen- door de VARA. met haar 165.000 leden. Ondanks rookverbod paft Churchill zijn sigaar te Brussel Gasten woonden filmvoorstelling bij over leven in een krankzinnigengesticht In het Paleis der Academiën te Brussel werd gisteren de plechtige openings vergadering gehouden van de Internationale Raad der Europese Beweging. Om drie uur betraden in het felle licht der schynwerpers en blitzllchten der cineasten fotografen, de beide erevoorzitters, Paul Henri Spaak en Winston Churchill de grote zaal. Churchill, de pionier der vrye volkeren, hield een boeiende rede de voordelen van een Verenigd Europa, waarna hyondanks het rook verbod, een reusachtige sigaar opstak! Op het podium bevond zich de vlag vai de Beweging. Achtereenvolgens werd het woord ge voerd door de Belgische oud-premier. Van Zeeland, Duncan Sandys, welke laatste er op wees, dat in April a.s. een belangrijke economische conferentie zal worden gehouden te Westminster. De culturele afdeling bestudeert de wijze, waarop de Europese volkeren op gees telijk en cultureel -niveau nader tot el kaar kunnen worden gebradhit en er komt een Europese culturele conferentie in Zwitserland. Ook wordt een juridische studie-commissie ingesteld in verband met de oprichting van een Europees Hof voor de rechten van de mens. Duncan Sandys wees op de verhouding tot de totalitaire staten achter het „IJzeren Gordijn", waar de idee van een Ver enigd Europa steeds meer inspireert tot verzet tegen de tyrannie. Namens de Europese Unie der federa listen legde prof. H. Brugmans de nadruk op de noodzakelijkheid van een cam pagne voor volksopvoeding met betrek king tot de Europese eenheid, maar niel via tamme propaganda, wel door „frisse ideeën". De vergadering keurde het ver slag over de doeleinden en de organisa tie der Europ. Beweging goed, waarna de commissies werden samengesteld, die zich zullen bezighouden met de volgen de vraagstukken: Bestudering van eei ontwerp voor een conventie betreffende een „Europees Hof voor de rechten van d-e mens"; de oriëntering van een alge mene Europese politiek. De gedelegeerden hebben volgens A.P. Vrijdagavond gegnuifd over een grapje te hünnen koste. Zij allen waren ga tijdens een speciale vóór-vertoning de Amerikaanse film „The snake pit" (Het Slangennest). Deze film gaat im mers over het leven in eenkrank zinnigengesticht. Maar de organisatoren def galavoorstelling verzekerden, dat dit a-lles louter toeval was! Onder de talrijke aanwezigen w; de Engelse oud-minister Duncan Sandys, de schoonzoon' van Church-ill, de Fran- oud-minister Robert Biehet, de N e- rlandsè vice-voorzi-tter prof. dr H. Brugmans. In de zijloges hadden de leden van het corps diplomatique plaats genomen en ook de reizende ambassa deur voor het Marshall-plan, Averell Harriman, was aanwezig. Er bevonden zich ook afgevaardigden in de zaal, uit Oost-Europese landen afkomstig, van een regering in het buitenland bestaat: Bulgarije, Hongarije, Polen, Roe- Tsjecihoslowa-kije en Joegoslavië >k twee vertegenwoordigers van het republikeinse Spanje. Spaak legde in zijn openingswoord de nadruk op de noodzakelijkheid van een Verenigd Europa en hij onderstreepte de resultaten, die bereikt werden tijdens het Congres te Den H^ag. Churchill richtte zich speciaal tot de vertegen woordigers der Europese landen, die zich bevinden in de greep der tyrannie. Ver nietigender dan die van Hitier. Hij meen de, dat nu het tijdstip was aangebroken, opnieuw tot belangrijke beslissingen te geraken over de toekomstige si tuur van een Ver. Europa. DAT te Den Haag, 68 j. oud, is over leden drs E. F. Hardenberg, leraar MO. en secr.-penningm. der Mij. Diligentia. DAT Heineken's Bierbrouwerij over 1948 niet ontevreden is, doch het dividend van 7 tot 6 pet. werd verlaagd. DAT het ledental der Ver- voor Facul tatieve Lijkverbranding op 1 Jan. '47, '4J en '49 respect, bedroeg 23-481, 25.738 en 29-620- DAT, gel-ijk gedeeltelijk gemeld, te Amersfoort een Ned.-Amerik. spiraai- borenfabriek zal worden gesticht. DAT te Den Haag is overleden dr H. Guyt, hoofd v. d. Immigratiedienst in Indonesië. DAT F. P. J. M. Krijnen van de Kon. Shell wordt afgevaardigd naar de int. telegrafie- en telefon-ie-conferentie in Mei te Parijs. DAT in het jaarverslag van Heemaf over 1948 (dividend 6 pet.) ernstige be zorgdheid- tot uiting komt over de zware sociale lasten en men er va9t van over tuigd is, dat ze onze export veel sterker zullen belemmeren dan de lonen zulks zullen doen. DAT mevrouw E. van Lelyveld-Schreu- der te Utrecht niet de enige vrouwelijke beiaardier in ons land is, doch in Godda :n tweede woont, Marie Blom. DAT het Ned. Instituut voor Docu mentatie en Registratie 18 Maart te Utrecht een documen-tatiedag*organiseert. DAT de alg. bedrijfsleider in de Ver. Staten van de Kon. Ned. Stoomboot Mij, H. A. Statius Muller, die in 1908 als jongste bediende bij de K.N.S.M. kwam, Maandag aftreedt DAT van 4 tot 28 Maart in het Sted. Museum te A'dam een tentoonstelling wordt gehouden van het Zwitserse boek. Rijk koopt bomen van de Middachter Allee De Regering heeft besloten van graaf Bentinck van Middachten de nog c gebleven bomenrijen van de beroemde Middachter Allee aan te kopen. Deze bomen" kunnen naar schatting nog ongeveer 25 jaar mee en moeten dan vangen worden. Zoals bekend hebben de Duitsers ongeveer de helft van de 1400 meter lange laan vernield. Op het nielde gedeelte heeft het Rijk reeds der jonge bomen geplant en hierachter rijwielpaden aangelegd, welke nu door getrokken zullen worden. GEWIJZIGD VERTREK DER CONSTEL LATIONS UIT BATAVIA. Het verbrekplan der Constellations uit Batavia- naar Nederland is als volgt ge wijzigd: Het tweede toestel vertrekt niet dc-ch 27 dezer, terwijl over de volgen de Constellations nog mededelingen zul len worden gedaan. Over de Russische troepenbewegin gen langs de Finse en Noorse grens, meldt Reuter thans, dat tussen Petsamo en Salla grote wintermanoeuvres worden gehouden. Tydens een verhit debat over neo- fascisme zijn communistische en Chr.- democratische afgevaardigden in het Italiaans parlement elkaar te lyf gegaan. Passen en meten Wie gehoopt mocht hebben, dat het officiële communiqué, dat vandaag gelijk tijdig in Nederland en in Indonesië is ge publiceerd, nieuws zou brengen na het geen reeds was uitgelekt, is bedrogen uitgekomen. De verwachting is gewettigd gebleken, dat het communiqué een com promis is van de verschillende opvat tingen, welke onder de aanhangers der Regering, worden gevonden. Zo is aan de ene kant in dit commu niqué neergeleegd het zgn. plan-Beel van de vervroegde overdracht der souve- reiniteit. Anderzijds is dr Beel zelf over stag gegaan op het punt van de vrijlating der republikeinse leiders. Wat betreft de vervroegde overdracht van de souvereiniteit kent men ons stand punt. Op zichzelf bestaat onzerzijds gener lei bezwaar tegen overdracht op het eerste het beste tijdstip, waarop zulks mede in aanmerking nemende de noodzakelijk heid van totstandkoming der Nederlands- Indonesische Unie slechts mogelijk is. Hetgeen wij wel bezwaarlijk vinden, is dat de Regering bij die vervroegde overdracht zich voor een aanzienlijk deel laat leiden door de overweging, dat de Veiligheidsraad toch vooral moet wor den overtroefd. De Veiligheidsraad wil die overdracht: voor een bepaalde datum: Welnu, dan zal men laten zien, dat het nog veel vroeger kan. Helaas zijn wij er nog t van overtuigd, dat de Regering zich dezen aanzien alleen en uitsluitend laat leiden door het welzijn van het Ko ninkrijk, Indonesië daarbij inbegrepen. Ten aanzien van de vrijlating der repu blikeinse leiders is de zaak ook na het communiqué nog duister. Steeds heeft de Regering betoogd, dat zij inwilliging van deze eis, althans voor de volle honderd procent, bezwaarlijk achtte. Vooral Ba tavia voelde er niets voor. Vandaar dat dr Beel zeer plotseling en zeer snel naar Den Haag overwipte. Vandaar ook dat dit communiqué eerst vandaag kon worden gepubliceeerd. Eerst moet dr Beel kenne- k in Batavia mededeling dóen van zijn euwe inzichten op dit punt. Nogmaals, het communiqué is hier niet duidelijk. De beperking van de bewe gingsvrijheid der republikeinen wordt opgeheven en dit geschiedt, zo wordt mee gedeeld, in overeenstemming met de re solutie van de Veiligheidsraad. Maar hieraan wordt toegevoegd, dat met de republikeinen overleg zal worden ge pleegd, over hun plaats van vestiging. Wordt hier toch met de andere hand iets teruggenomen van wat de ene hand geeft? De aangekondigde ronde-tafelconferen tie in Den Haag achten wij van de groot ste betekenis. Hoe vaak is daarop niet onzerzijds aangedrongen? Bendenkelijk echter is, dat ook de Unci wordt uitgenodigd. Want de Unci is niet zo maar een stelletje mensen, die bo vendien (blijkens de foto's) nu en dan een lolletje houden, maar de Unci een commissie van de Veiligheids raad. Met andere woorden, door de Unci Den Haag te nodigen, halen wjj de Veiligheidsraad binnen de ronde-tafel conferentie. Wat blijft er onder de om standigheden over van het in vrijheid bespreken van de eigen Nederlands-In donesische aangelegenheden? Dit zijn zo de eerste indrukken, welke het communiqué bij ons oproept. Stellig bestaat er gelegenheid, in de komende dagen op verschillende punten terug te komen. Tiroolse padvinders schonken boekwerk aan Koningin Juliana De Tiroolse padvinders, die in 1937 hebben deelgenomen aan de Wereld jamboree te Vogelenzang, hebben Ko ningin Juliana dank gebracht voor »de uitstekende ontvangst, die zij toenmaals ondervonden, en de Vorstin een boek werk in prachtige uitvoering over de stad Innsbrück overhandigd. Tijdens een gala-ontvangst in het hotel Post hebben „Les petits chanteurs d'Innsbrück" Tiroolse en Nederlandse liederen gezongen ter ere van het Koninklijk gezin. Wie nu eens een kykje neemt op Schiphol, staat versteld van de enorme activiteit, waarmee men ons vliegveld tot een der best geoutilleer de luchthavens ter wereld maakt. Dit is de moderne verkeerstoren, die b(jna gereed is. KRAVCHENKO'S GETUIGEN ONSCHENDBAAR De getuigen in het proces-Kravchenko zijn. volgens de Franse regering, juri disch onschendbaar. Dit als nog niet of ficieel antwoord op de Russische eis tot uitlevering van drie hunner. WEERBERICHT Later tijdelijke opklaringen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Gedurende de avond en nacht zwaar be wolkt met tijdelijk enige regen. Morgen overdag wisselende bewolking met en kele verspreide buien, voornamelijk in het Noorden van het land en iets kouder dan vandaag. Matige tot krachtige, in het Noorden van het land tijdelijk harde wind tussen West en Noord-West. ZON EN MAAN. Zondag, 27 Febr. Zon op 7.32. onder 18.15; maan op 7.54, onder 17.45 uur. 28 Febr.: Zon op 7.30. onder 18 17; maan op: 8.06, onder 18.57 uur. 27 Febr. NIL 8 Maart E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1