Ned. Herv. Gemeente van Katwijk Zee herdacht 350-jarig bestaan Toren der Ned. Hervormde kerk dateert uit de twaalfde eeuw Oorspronkelijk bedehuis brandde tijdens Leidens beleg af NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 25 FEBRUARI 1949 Katwijk stond gisteren in het teken der herdenkingen. Niet minder dan vier redenen waren er om te herdenken. In de eerste plaats bestond de Ned.-Herv. Gemeente, zoals wij reeds uitvoerig schre ven, 350 jaar. Voorts werd 25 jaar ge leden de Oude Kerk weer in gebruik genomen. En ten slotte vierden de heren Nic. van Beelen en B. Vis, resp. organist koster van de Andreaskerk collectanten hun zilveren jubileum. Velen kwamen gisteravond dan ook in de prach tige Oude Kerk bijeen. Wij zagen oude Katwijkers, met gerimpelde gezichten, en ook talrijke vertegenwoordigers van de jonge generatie. Allen waren nu wel licht hechter dan ooit het geval is ge weest verenigd door dezelfde dank baarheid, hetzelfde ontzag en hetzelfde verlangen. Dankbaarheid, omdat God Zijn Gemeente voor 350 jaar, in bewogen tijden, hier vestigde. Ontzag, omdat de Koning der Kerk de Katwijkse Gemeente zo deed bloeien. En een verlangen om God in lied, gebed en woord te prijzen. De heer Van Beelen speelde voor de' aanvang van de dienst variaties op het Lutherlied „Een vaste Burcht is onze God." Ds P. Pras las eerst Psalm 48 en sprak,' nadat het Ned.-Herv. kerkkoor drie verzen van Gezang 136 had gezon gen, een herdenkingstoespraak uit. In de loop der tijden is er veel ver gaan. aldus ds Pras, maar de Oude Kerk, waaraan geheel Katwijk zijn hart heeft verpand, heeft de eeuwen getrotseerd. Ook van de Hervormde Gemeente kan gezegd worden, dat zij zeker niet als gras is verdord. Door de goedheid van God zjjn wij er nog. Eén bede leeft in bijzondere mate deze dagen in de Kat wijkse harten: „Bewijs ook ons Uw trouw en macht, wees eeuwig ons tehuis!" Is er geen reden om uit te roepen: „Wij ge denken Uw weldadigheid in het midden T van Uw tempel"? „Andreas-kerk" Ds Pras stond im zijn toespraak aller eerst stil bij de geschiedenis van de Oude Kerk om vervolgens zijn aandacht te concentreren op de 350-jarige Ge meente. Spr wees op de diepe betekenis van de naam „Andreas-Kerk". Is het wonder, dat dit bedehuis aan de apostel Andreas, die in het Evangelie een visser der mensen wordt genoemd, werd opge dragen? De lotgevallen van de Oude Kerk zijn talrijk en ingrijpend. Rijk en bewogen is haar geschiedenis. Ds Pras memoreerde de jaartallen 1571, toen de kerk door de Watergeuzen werd geplun- J. vj derd, 1572, het bedehuis door brand ver- tste woest, 1799, een kogel werd tijdens een dez| doopplechtigheid door de kerk geschoten, eei waarbij gelukkig geen slachtoffers vielen te betreuren, terwijl hij er de nadruk op I legde, dat deze plaats in het leven van I Katwijk steeds in hoge ere is gehouden, •lp. God heeft Katwijk lust en kracht gege- 1 ven om dit kerkgebouw te bewaren. God «tond er achter. Hij stond er midden in! De Gemeente is bouwende, strijdende, biddende en offerende haar lange weg gegaan. Verscheidene predikanten, die de Katwijkse kerk geruime tijd hebben gediend, werden genoemd, Dr R. P. A. Rutgers verrichtte hier 't langst pasto rale arbeid, nl. van 1911 tot 1945. Het is een goed verschijnsel, dat et altijd een onlosmakelijk verband is geweest tussen de Gemeente en de dienaren des Woords, aldus ds Pras. In het kort zei spr nog iets over het diaconale werk. De oude boeken getuigen van een voortdurende groei. Ds Pras besloot zijn toespraak met de woorden: „Hij heeft veel gegeven, maar ook genomen; de naam des Heren Bij geloofd!" In aansliuting op deze rede zong het koor de zes verzen van Gezang 293 en drie verzen van Gezang 272, terwijl de Gemeente het „Groot-Gloria" uit Gezang fi ten gehore bracht. Een kwarteeuw geleden Ds Rutgers herinnerde in het begin Van zijn betoog aan datgene, wat de laat ste 25 jaren met de Oude Kerk is ge beurd. 24 Febr. 1924 werd zij^ weer ge opend. Toen sneeuwde het. Spr gaf een gedetailleerd verslag van de openings- dienst. Verder haalde hij de bijzondere samenkomst in 1930, ter gelegenheid van de onthulling van het monument bij de Oude Kerk. waarbij H. M. Koningin Wil- lielmina, Z.K.H. Prins Hendrik en H.K.H. Prinses Juliana blijk van hun belangstel ling gaven, voor de geest der aanwezi gen. De bezettingstijd kwam. Aanvanke lijk werd de kerk ongemoeid gelaten, totdat op 20 November 1942 het bericht Katwijk „verpletterde", dat de Oude Kerk niet meer mocht worden gebruikt. 5 Juli 1944 werd zy onteigend. Weliswaar moest de toren het ontgelden, maar het bede,- huis bleef gespaard. Na de bevrijding heeft de Herv. Gemeente zich op het standpunt gesteld, dat de kerk zo spoedig mogelijk weer aan haar doel zou beant woorden. En op 20 December 1945 kon de weder-in-gebruik-neming plaats vin den. Het tweede deel van de toespraak van i portefeuille Wijdingsvolle ure in de Andreas-kerk Zes zilveren jubilarissen na afloop gehuldigd terwijl de collectanten ontvingen. De burgemeester noemde het een groot voorrecht om namens de burgerlijke ge meente te mogen gelukwensen. Na de Reformatie is er in Katwijk een Kerk geweest, die de bevolking tot een gemeen schap wist te maken. Kerk en gemeente hebben een merkwaardige bloei doorge maakt. De burgemeester was er van over tuigd, -dat het in Katwijk eerst dan goed is, wanneer de Kerk werkelijk Kerk is. De Oude Kerk achtte spr eem symbool van de verbondenheid van Katwijk met zijn sprankelende geschiedenis. Dsc Voorsteegh vertelde, hoe kan het ook anders, dat hij zich thuis voelt onder de Katwijkers. Er zijn banden gelegd, die niet kunnen worden gebroken. Mijn her inneringen haken vast aan Katwijk aan Zee, aldus spr. Gevoelens van warme sympathie werden geuit. Zijn slotwoor den waren: „Steum op de Bijbel en blijf bij het Woord van God". Ds Van Boeijen zei: ,.De Geref. Kerk dankt met de Ned.-Herv. Gemeente mee! Onze dank is zeer reëel. In één ding zijn we het toch zeker met elkaar eens: Wij weten, geloven, zien en gedenken, dat de Here God ons heeft willen gebruiken en nog wil gebruiken in Zijn heilige De jubilerende functionarissen van de Oude Kerk te Katwyk a zittende: H. v. d. Pos, B. Vis, Nic. van Beelen, staande: G. Duyvenvoorde, J. Gesink. ds Rutgers was gewijd aan de jubilea van koster Vis, organist Van Beelen en de heren G. van Dijk, N. van Duyven voorde. J. Gesink en H. v. d. Plas, col lectanten. Koster Vis werd hartelijk dank gebracht, dat hij de kerk heeft onderhou den op onovertroffen wijze, alsmede voor zijn werk in het belang van de eredienst,. De heer Van Beelen werd lof toege zwaaid, omdat hij zich steeds geheel heeft gegeven aan de verheffing van de zang der Gemeente. Sprekende tot de collectanten, wees ds Rutgers er op, dat de dienst van het offer heel belangrijk is en helaas wel eens wordt onderschat. De aanwezigen zongen de jubilarissen toe Psalm 33:11 (gewijzigd). Het slot lied was Psalm 72 11: „Zijn Naam moet eeuwig eer ontvangen!" Na afloop van de dienst hebben velen het zilveren zes tal de hand gedrukt. Onder hen, die de plechtigheid bij woonden, merkten wij op: de burgemees ter, de wethouders D. C. van Leeuwen, H. P. Bloot en D. J. Kleen, de gemeente secretaris, ds W. van Boeijen van de Ge ref. Kerk van Katwijk aan Zee, ds I. Voorsteegh, thans em.-predikant te Den Haag, die lange tijd de Katwijkse Her vormde Gemeente diende, afgevaardig den van het gast- en weeshuis en van kerkelijke Gemeenten uit de omliggende plaatsen. dienst. Moge de klank vinden in de harten van de dui zenden, die zich hier elke Zondag onder de open Bijbel scharen." Nog meer spre kers voerden het woord, en wel namens verschillende Kerkeraden en kerkelijke colleges. Allen boden goede wensen aan. Katwijk Door B. en W. wordt bekend gemaakt, dat de Noordstraat te Katwijk aan Zee, van af de Torenstraat tot de Zwanen burgstraat, ten behoeve van werkzaam heden i.v.m. de bouw van een ambachts school voor de duur van die werk zaamheden voor het verkeer gesloten zal zijn en dat de Wassenaarseweg te Kat wijk aan den Rijn, van af de Comman deurslaan tot aan de over de Zandsloot liggende brug, tot 20 Maart ten behoeve te verrichten werkzaamheden even voor het verkeer zal worden ge sloten. In liet Jeugdhuis leden van de kerkelijke colleges en aantal genodigden kwamen nog in het Jeugdhuis bijeen. De samenkomst hier stond onder voorzitterschap van ds D. Bouman. De heer Kleen, presidenit-kerk- voogd, bracht naar voren, dat de verstand houding in de Gemeente zeer goed is; dit had een vruchtbare arbeid tot gevolg. De heer Van Beelen kreeg een enve loppe met inhoud, welke hij echter terug schonk ten bate van een te vervaardigen bord met de namen van alle predikan ten van de vestiging der Gemeente af. de heer Vis een zilveren vork en lepel, Waartoe de raad van Katwijk verder besloot Gasprijsstrandkwestie en... de L.D.M. De raad benoemde tot gedelegeerden .adl In het bestuur der ambachtsschool de heren H. P. Bloot (weth.) en J. van Rijn (raadslid). Aanvaard werden de voor stellen tot het verkopen resp. ruilen van enige perceeltjes grond aan de Baron Sweerts de Landas Wyborghsbraat (na een opmerking van de heer Van Rijn); tot aanlkoop en verhuring van een per ceel grond aan het Westpad (idem van de heren Ouwerling en Van Rijn); tot het aankopen van enige strookjes grond ean de Commandeurslaan (idem de heren Wassenaar en v. d.,Bent); tot wijziging van de gemeentebegroting 1949 als ge volg van de stichting van montage- woningen te Katwijk a. d. Rijn (mr Van der Plas wees op de hoge bouwkosten ad ƒ41,23 per m3); tot het bouwrijp maken van de terreinen langs de provinciale weg; tot heft in het grondbedrijf brengen Van de door de gemeente in eigendom verkregen gronden langs de provinciale Weg; tot voorlopige vaststelling vai gemeenterekening 1946 en tot het geven van de bestemming van openbare weg aan de nieuwe verbinding tussen Nieuwe (Duinweg en de Commandeurslaan. Alleen de raad bevoegd! Nadat hij hierover ook reeds aan B. en W. had geschreven, zette mr J. van der Plas (AR.) uiteen, dat hert verhogen van de gasprijs niét tot de bevoegdheden van B. en W., maar van de raad dient te be horen. Volgens sprt heeft een in 1937 aan B. en W. gegeven machtiging, als zijnde bedoeld voor éénmaal, haar kracht ver loren. De voorzitter bestreed deze me ning, maar de heer Scheerens (Arb) voelde met mr v d. Plas mee. Verschil lende leden betreurden het, dat B. en W. de raad niet de gelegenheid hadden ge geven, tijdig kennis te nemen var brief van mr v. d. Plas en het antwoord hierop van B. en W. De heer Van der Marei (S.GR.) plaatste onderhand de opmerking: „Ze dronken een glas, dedenenz. Hiertegen protesteerden d!e heer Scheerens („We maken volledige ernst met het raadswerk") en anderen. B. en W. zegden mr v. d. Plas tenslotte toe, voortaan in zijn geest te zullen han- De strandkwestie. Een der voornaamste punten van de •gen'da was het prae-advies van strand1- 3. en W. inzake de indeling het strand. De heren Van Duyven- CEN L 19 bode (C.-H.), mr Van der Plas (A.-R.), Van der Lugt (C.-H.), Scheerens (Arb.), Ouwerling (R.-K.) en het gehele college van B. en W. voerden het woord. Tenslotte werd, zoals reeds geméld, een voorstel van mr v. d. Plas aanvaard (met 9 tegen 6 stemmen), waarbij be sloten werd tot het instellen van een tweede bad, n.l. in de Noord, terwijl dat de heer Harteveld in 't verre Zuiden zal komen. De strikte bedoeling is, dat het tweede bad er nog dit jaar zal komen, desnoods als noodbad. Een algeheel ver bod tot baden, anders dan met gebruik making van een zeelbadinrichting, zal dan ;n van Rijnlands Uitwateringskanaal :an de Zuiderpost van de Katwijkse Reddings-Brigade, van 8.30 tot 17.30 uur. „Gezonde" rondviaag. De heren v. d. Zwan en dr Hueting aren in deze vergadering afwezig. Tijdens de vaak geanimeerde besprekin gen ging menig rokertje de lucht in; rond de groene tafels tenminste, op de perstribune is zulks (nog steeds) niet geoorloofd Bij de rondvraag vroeg de heer Van Beelen (C.H.), waarom de bouw van een muziektent te Rijn is vertraagd (mate- rialenschaarste De heer Scheerens (Arb.) toonde zich verbaasd over wat de L.D.M. aan de pers heeft medegedeeld over het recreatie oord. De L.D.M. heeft volgens spr. een eenzijdige voorstelling van zaken gege- en een blaam geworpen op het ge meentebestuur van Katwijk. De heer Van Duyvenbode (C.H.): Wat as eigenlijk het motief? Voorzitter: De volksgezondheid. De heer Van Duyvenibode: Dan moet de L.D.M. zich toch eerst maar eens beter oriënteren. De waterleiding pompt het smerige water uit de watering, waarin zelfs vaak mestschuiten liggen en lossen, naar het bassin. Spr. meende, dat Kat wijk de grote trom moet gaan roeren, anders wordt men van de Zuidduinen uitgesloten. De voorz. zeide nog, dat Katwijk recht op een weg heeft, waaraan men niet kan tornen, en weth. Kleen merkte op, dat de directie der L.D.M. niet het laatste woord heeft De heer Ouwerling (R.hK.) vroeg om een bord in de Kerkstraat te Rijn i.vjn. de scholen en om een maximumsnelheid 30 km. Hierna sluiting. Tegen agent, die arrestant neerschoot, lVi jaar geëist Geen aanleiding voor het zesde en dodelijke schot? De Haagse Rechtbank heeft gistermid dag tegen de Haagse politie-agent, de 30- jarige G. de Graaf, die in de nacht van 23 op 24 Juni 19^7 -bij de Floris Grijp- straat aldaar een ontvluchtende, dreigen de, arrestant neerschoot, anderhalf jaar Om half twee des nachts had de agent de 21-jarige Delftse student J. H. van Varick aangehouden, die zich bij het Jozef Israëlsplein verdacht ophield. Toen de jongeman zich iniet kon legitimeren, moest hij mee naar het bureau aan de De Mildestraat- Bij de Van Hogenhoucklaan zou Van V. een dolkmes getrokken heb ben ,om G. te lijf te gaan. De agent lostte een waarschuwingsschot, doch dit bleek geen effect te hebben. Daarom schoot hij verder, waardoor de aanvaller ten slotte dodelijk getroffen werd. Uit een sectie op het lijk kwam vast te staan, dat Van V. door 4 kogels getroffen was, terwijl uil het dienstpistool 6 schoten gelost waren De eerste getuige van de 7, dr H. J G. Wijers, uit Den Haag. meende, dat het 4de schot van de treffers, dodelijk geweest moet zijn. De nachtwakers Ph. Jongejan en L. Achilles waren toegesneld. G had hen opgedragen te zoeken naar iets. dat Van V. had weggeworpen. Dit was een „frais" en een dolkmes, gewikkeld in een wollen handschoen. Getuige Achilles ver klaarde verder, dat de agent later had geroepen: „hij komt weer overeind", doe lend op het slachtoffer, dat waggelend trachtte op te staan. Agent De G. lostte toen een laatste schot, dat de student do delijk trof. Volgens deze getuige moet de agent zeer zenuwachtig geweest zijn. Agent H. W. Roozenburg, wachtcomman dant op het bureau De Mildestraat, ver klaarde, toen hij op het alarmgefluit van De G. ter assistentie was toegesneld, hoe het slachtoffer, na drie maal te zijn aan geschoten, weer overeind kwam en De G. bedreigde, waarop deze het dodelijke schot zou gelost hebben. Verder getuig den nog brigadier-rechercheur H Graal- man, die het onderzoek geleid had en de superieur van De G.. C. J. Westrik. die zijn ondergeschikte immer een kalme man vond. Verdachte zelf erkende de eerste 5 schoten gelost te hebben, van het zesde, het dodelijke schot, herinnerde hij zich niets meer. Een psychiatrisch rapport verklaard verdachte volkomen toereke ningsvatbaar. De officier meende in zijn requisitoir, dat er geen voldoende aan leiding is geweest voor het laatste, dode lijke schot en eiste, wegens misbruik van het vuurwapen, anderhalf jaar. De raads man, mr H. A. v. d. Veen, beriep zich op noodweer van zijn cliënt Uitspraak: 10 Maart. Lisse. Voor de Christen-Vrouwen sprak mevr. KooikerMohr" van Katwijk over heft boek „En vergeef ons onze zonden" van S. Ewoud. Spr. gaf een keurige schets van dit boek, dat ons de gevolgen laa* zien van een verkeerde opvoeding. Na veel zielestrijd. komt de vader tot de overtuiging, dat hij gefaald heeft zodat hij tot de bede komt: Vergeef ons onze zonden. Aardige geste. Door de directie van Holland's Bloem bollenhuis is op d'e ft.b.c.-stichitimg „So>n- nevanok" te Harderwijk de mooie film „Holland's Glorie" vertoond.. Men was er verrukt over! Bovendien was gezorgd, dat op iedere afdeling een prachtige bos tulpen achterbleef. Daarvoor waren de patiënten niet minder dankbaar. ALPHEN wil industrie-gemeente worden Wat 9t eerst nodig is (Van onze Alphense correspondent). Het is reeds vaak gezegd en geschre ven: Alphen aan den Rijn wil het in dustrie-centrum van de Rijnstreek wor den. Er zal wel geen gemeente in ons land zijn, die geen idealen heeft. En de idealen van Alphen zijn, om het eens po pulair te zeggen, heus zo gek nog niet. De gemeenteraad nam al belangrijke besluiten; die de vestiging van industrie moeten stimuleren. Terreinen zijn aan gewezen, grote aankopen hebben plaats gevonden, besprekingen werden gevoerd, vergaderingen gehouden. En de raad. toonde zich enthousiast. Er werd door sommigen aangedrongen op spoed. An deren meenden te moeten waarschuwen, de zaak niet te forceren. Maar B. en W. hebben tot nu toe steeds de voldoening gesmaakt, dat hun voorstellen met al gemene stemmen zijn aanvaard. Eén ding heeft ons echter wel eens verwonderd: dat de vestiging van industrieën nog niet in verband is gebracht met de woningbouw. Want het is o.i. toch zo, dat er van in dustrialisatie van Alphen aan den Rijn in de naaste toekomst weinig terecht zal komen, wanneer daaraan niet voorafgaat een massale woning- Dit is toch éen logische zaak. Alphen wil vooruit. Uiteraard hoopt men. dat zich speciaal ook grote bedrijven tot deze gemeente aangetrokken zullen gevoelen. Maar zij moeten dan ook hun personeel meebrengen. Weliswaar valt er enige toename van de werkloosheid te constateren, doch het betreft hier vrijwel allemaal ongeschool de. oudere arbeiders. Verschillende be drijven in onze gemeente zouden nog wel enkele geschoolde krachten kunnen gebruiken; die kan men niet krijgen, omdat men hen geen woongelegenheid kan bieden. Daarom zijn er ook onder nemingen, die zelf pogen de bouwerij ter hand te nemen. Industrie-vestiging nü zou beteke nen: uitkammen van de reeds geves- de plaatselijke bedrijven en daar schiet Alphen geen steek mee op! Minstens 500 woningen Meermalen is verzekerd: In Den Haag staat men zeer sympathiek tegenover de Alphense plannen. Welnu, laat men dit dan tonen en een behoorlijk kwantum woningen toewijzen. We schrijven hierboven: minstens 500 winingen. En dan kan men nog maar een 2500 mensen huisvesting bieden. Dat is toch, als er iets van de plannen terecht wil komen, slechts een bescheiden begin. En toch nog te optimistisch!? Het is verre van ons een domper te wil len zetten op hooggestemde verwach tingen. Maar de realiteit eist toch, dat de zaken zo worden gezien. Een industrie, die geen mogelijkheden aanwezig ziet hier personeel te krijgen of onder te brengen, zal zich hier ook niet vestigen Hoe staan de zaken? In de laatste raadsvergadering hield burgemeester Schokking de traditionele Nieuwsjaarsrede. We kregen de indruk, dat Alphens burgervader enigszins ge schrokken was, toen hij de bevolkings cijfers over 1948 onder de ogen heeft ge kregen. De bevolkingsaanwas is inder- RIJNSBURG, rijk aan historie Ons land is zeer rijk aan kerkgebouwen van historische betekenis. Wij noe men. slechts: de St Bavo in Haarlem, de Domkerk in Utrecht, de Nieuwe Kerk te Amsterdam, de Oude Kerk te Delft, de St Jacobs in Den Haag en niet in de laatste plaats de Piet ers- en Hooglandse Kerk te Leiden. Maar het is niet algemeen bekend, dat zich ook in tal van kleine plaatsen in ons land mooie bedehuizen bevinden, die, wat oudheid en schoonheid betreft, niet onderdoen voor de kathedrale kerken in de grote steden. Nu denken wij b.v. aan de kerken in Friesland en Drente, die elke zomer het middelpunt van de belangstelling van talrijke toeristen vormen. Onze aandacht hoeft echter niet in eerste instantie uit te gaan naar deze contreien. Blijven wij in de eigen omge ving, dan zullen wij zien, dat er ook hier vele kerken zijn, die recht hebben op de publieke belangstelling. Onze penteke naar is dezer dagen naar Rijnsburg ge togen om de gemeente-toren en de Ned. Herv. kerk te „vereeuwigen". Zijn oordeel was: „een prachtig object". Op een gras terrein, achter de kerk, heeft hij zitten schetsen; een van de producten van zijn talentvolle hand dient ter illustratie var. dit artikel. In het bijzonder willen wij de aandacht vestigen op de toren te Rijnsburg. Vol gens zijn Romaanse stijl is hij omstreeks 1180 gebouwd. Het is een bijzonder zwaai en hoog bouwwerk, geheel van tufsteen (het bakken van metselstenen was in die tijd nog niet in zwang); de muren zijn niet minder dan 1.40 meter dik en bovenaan nog 1.20 meter. Heel vroeger had de toren een spits (zoals thans de R.K. 'kerk van Oegstgeest), doch die is door de bliksem vernield en later vervan gen door een torentje, welks stijl engen- lijk niet past bij die van zijn. kolossale In de toren hangen drie zeer kostbare klokken. De bourdon-klok heeft een mid dellijn van 1.40 meter. Haar opschrift luidt: „lek roep elck een, groot en kleen, tot den goodtdienst aendachtich. Vreucht en geween doe ick ver- breen met mijn clanck seer crach- tich". Deze klok is gegoten door Cornelis Ammeroy te Amsterdam in 1603. Aan de ene zijde is afgebeeld het wapen van Stephana van Rossum, de laatste abdis van Rijnsburg, overleden in 1603, met haar spreuk: „Nijt sonder Godt" (d.i.: niet zonder God), aan de andere zijde komt het wapen voor van de heer G. van Poelgeest, rentmeester van de abdij, met zijn zinspreuk: „Aensit den tijt" (d.i.: gedenk te sterven). De tweede klok heeft een diameter van 1.10 meter en draagt het opschrift: „defunctos ploro, fugo pestem, festa de- coro, laudo deum verum, voco plebem, congrego clerum" (vertaling: ik beween de ontslapenen, ik verjaag de pest, ik luister de feesten op (ik luid de feesten in), ik loof de enige, ware God, ik roep de Gemeente tezamen, ik vergader de geestelijken). Deze klok is gegoten in 1444 door Ricout Butendiic (Buitendijk), een bekend klokkengieter in die eeuw. De kleinste klok, met een middellijn van 54 cm, heeft het opschrift: „Eveit Splinter heft mi gegoten in der stede Enckhuisen anno 1634". Vermeldenswaardig is voorts, dat de toren heeft behoord tot de kerk van de Rijnburgse abdij, die in 1133 vermoede lijk door Petronella van Saksen, weduwe van graaf Floris II van Holland, werd gesticht. Tijdens het beleg van Leiden brandde de kerk, die, naar wetenschappelijken van naam aannemen, tevens parochiekerk was, geheel af; enige mannen, voor de Prins van Oranje zijnde, staken er de vlam in, omdat de Spanjaard het bede huis als verschansing gebruikte. De toren bleef gelukkig gespaard. Omstreeks 1600 hebben de Hervormden op de oude fun damenten een kerk gebouwd. Van enkele pilaren, die de brand hadden overleefd, werd een dankbaar gebruik gemaakt. In en 1923 is het kerkgebouw vergroot; twee dwarsbeuken zijn er toen aan toe gevoegd, wier bouwstijl het oog der kunstzinnigen echter niet kan bekoren. De Ned. Herv. kerk is een prachtige eikenhouten preekstoel in renaissancestijl (uit omstreeks 1600) rijk. De burgè- meester van Rijnsburg, mr. P. N. Höwe- ler, met wie we over deze materie een aangenaam onderhoud hadden, ves tigde verder onze aandacht op een kope ren doopbekkenhouder, een zwaar-kope ren lessenaar, waarop het wapen van Rijnsburg staat afgebeeld, en een aantal stukken van grafstenen achter de kansel. Het eerste stuk vermeldt de naam van Willem I, graaf van Holland, overleden in 1223, het tweede: Aleida, echtgenote, dochter van de graaf van Gelderland, overleden in 1218, het derde: Ada, een dochter van Willem I, graaf van Holland, abdis van de Rijnsburgse abdij, gestor ven in 1258, het vierde: abdis Elisabeth van Mathenesse, overleden in 1494, en het vijfde: Petronella van Saksen, de ver moedelijke stichtster van de abdy, over leden omstreeks 1140. «L kul li ^niLrj. daad over dat jaar miniem geweest. En waaraan is dit te wijten? Aan de grote woningnood in Alphen. Het schijnt, dat men elders toch nog gemakkelijker on derdak vindt. Het woningvraagstuk zal dit jaar de bijzondere aandacht hebben. In 1948 kwamen slechts 13 huizen gereed, waar aan reeds m 1947 was begonnen. Dit jaar rekent men op 115. Als men het ons vraagt, geloven we hier weinig van. Dan mag de bouw ten minste wel drie maal zo snel gaan als thans het geval is. Dit zyn dan woningen, waarmee men slechts een 'klein gedéelte van de nu wachten den kan tevreden stellen. Woningbouw en nog eens woningbouw is nodig, wil Alphen aan den Rijn die vlucht maken, welke men zich heeft voorgesteld. En vindt die spoedig plaats op grote schaal, dan twijfelen wij er t' aan: de centrum-gemeente van wegen water zal voor veel industrieën accep tabel blijken te zyn. Beladen vrachtauto's per schip naar Engeland? Plan met perspectief voor de tuinbouw Momenteel wordt de mogelijkheid on der de ogen gezien, beladen vrachtauto' per landingsboot over te brengen naar En geland. De goederen zouden dan zonder overladen kunnen worden afgeleverd. Voor kwetsbare producten als perziken en druiven zou dit van buitengewone be tekenis zijn. Het plan is dan, een lijn dienst Rotterdam-Tilbury in te stellen. Men moet echter nog tot overeenstem ming komen met de Britse regering, die waarschijnlijk concurrentie voor de En gelse spooi-wegen zal duchten. De lan- dingsboten, die Engeland uit dé oorlog heeft overgehouden, kunnen het mogelijk maken, met auto's een schip binnen te rijden-In samenwerking zullen tuin bouw, expediteurs en exporteurs trach ten,, de nodige vergunningen te krijgen. Katwijk aan den Rijn De nieuwe klok. Zoals bekend, zal er weer een grote klok komen in de toren va Herv. Kerk alhier. Naar wij is de klok reeds gegoten. Er moet nog een inscriptie in gegrift worden. De teks-t daarvan luidt: „Verloren ging door vijands trots, Wier stem hier vóór mij klonk, Vernieuwd zing ik ter ere Gods, Die 't land weer vrijheid schonk." „Geen grenzen meer". Dit is de titel van een nieuwe Ned. geluidsfilm, vervaardigd door Profilti. De inhoud er van is gewijd aan het „Boek der duizend talen", de Bijbel, zoals die onze dagen gelezen, vervaardigd en vi spreid wordt, en toont aan hoe dit Boek in staat is, mensen en volkeren waarlijk één te maken. Marinus Voorberg speelt op het beroemde orgel van de Oude Kerk te Amsterdam veel van de begeleidende muziek. Katwijk aan Zee Hoog en laag water. Zaterdag 26 Februari: hoog water 2.54 en 15.07, laag water 10.52 en 23.13 de Ned. DACELIJKS VERSE ZEEVIS Paling, Nieuwe Haring, enz. Kabeljauwfilets. TRAMSTRAAT, eindpunt tram. Telefoon 2550 P. van der PLAS Oude Wetering Jaarfeest. De afdeling van de Chr. Vrouwenbond hield haar goed geslaagd jaarfeest. Mevr. Maniz sprak over: „Ons leven met Chris- Na de gebruikelijke verslagen, it van de secretaresse op rijm liet een zangkoortje o.l.v. de heer J. Verwey enkele goed gezongen liederen horen. Het bondstableu „Laat licht schijnen" werd zeer goed op gevoerd. Er werd een declamatiewed strijd gehouden. De uitslag was: 1. mevr. H. Schijff; 2. mevr. J. Dekker; 3. mevr. Wouwe. Voorts werd geraden naam van een pop, die „Anneke" bleek te heten. Mevr. J Braber won het „meiske" Kerkcollccten. Over de maand Januari bedroegen de collecten in de Ned. Herv. Kerk: v de diaconie f72.86, Kerkvoogdij f116 deurcollecte f 43-10. Leiderdorp De reden. Namens de Leiderdorpse Post verzoekt men ons mede te delen, dat de midden standers inderdaad niet met haar tol overeenstemming konden komen. De reden hiervan was, dat de advertentie tarieven te hoog worden geacht Kunst en Letteren „De grote illusie Voor „K. en O." draaide gisteravond in .Casino" „La grande illusion", een Franse film, spelend in de eerste wereld oorlog. De hoofdrolspelers zijn Franse acteurs, maar verder heeft de regisseur Jean Renoit, om het doel van zijn film goed te treffen, zoveel mogelijk al het typisch Franse uit zijn werk gehouden. is een film over krijgsgevangenen en hun bewakers. Mensen, alleen maar men en het doet er verder niet toe of die ïen nu Fransen, Engelsen of Duitsers In „De grote illusie" worden drie talen gesproken en zeer opmerkelijk: het niet storend. Het past in deze film, inneer de Duitse majoor (een rol, die Erich von Stroheim op het lijf is ge schreven) zich, als commandant van een gevangenkamp, in society Engels tot de adellijke Franse kapitein gericht. De Franse en Engelse krijgsgevangenen maken in de kampen, op enkele uitzon deringen na, alleen maar kennis met de gemütliche Duitser, hoewel de regisseur, zeer knap, de entourage, in dit geval het kampleven, op geheel Duitse manier in richtte: „Strengstes verboten", gestamp' van laarzen en véél geschreeuw .De fa natieke, militaristische Duitsers, waar wij in de achter ons liggende jaren heel wat te stellen hebben gehad, komen er niet in voor. De grote illusie: „Engels man, Fransman of Duitser, nooit meer oorlog!" was, toen deze film gemaakt werd, inderdaad reeds een illusie; de tijd heeft bewezen, dat het een illusie bleef. Toch, wat de film als film betreft, deze zou in plaats van ongeveer 20 jaar, twee jaar geleden vervaardigd kunnen zijn, getuige actie, camerawerk en opbouw. Dit pleit alléén al voor de voortreffelijke kwali- n van deze diep-menselijke film. H. L. Sfeer in *t gezin? De jfNieuwe Leidsche" er in! Vrouw en Volks- vertepenwoordigins; o CO In onze staatsorde zijn er een aantal lichamen onder verschillende benamin gen Kamers voor het land. Staten voor de provincies, raden voor de gemeenten die bij velerlei verschil in taak en be voegdheid alle dit gemeen hebben, dat zij dienen voor volksvertegenwoordiging. Het recht om mede te werken aan de samenstelling dezer lichamen heet in het gangbaar woordgebruik ..actief kies recht"; het recht om tot lid dier licha men te worden aangewezen wordt aangeduid als „passief kiesrecht". Mooi kan men die namen uit taalkundig oog punt moeilijk noemen, maar ze zijn nu eenmaal zo vast ingeburgerd, dat het een ijdel pogen zou zijn, om ze door fraaiere te willen vervangen. Toen bij de Grondwetsherziening van 1917 de definitieve regeling van het kiesrecht aan de orde kwam vormde de vraag, welkepLats aan de vrouw zou worden toegekend in actief en passief kiesrecht, onvermijdelijk één der hoofd problemen. Onvermijdelijk, want door de ontwikkeling van de vrouwenbeweging sinds ongeveer het midden van de vorige eeuw was de betekenis, de positie en de taak van de vrouw, zowel in het gezin als in het algemene sociale en politieke leven, zozeer in het midden van de al gemene belangstelling komen te staan, dat een nieuwe regeling van het kies recht ook op dit gebied een oplossing moest brengen. Zij werd aldus gevonden, dat het actieve vrouwenstemrecht ter nadere regeling aan de wet werd over gelaten die het een paar jaar later aanvaardde en het passieve vrouwen kiesrecht door de Grondwet zelf onmid dellijk werd ingevoerd. Daarmede was de wettelijke zijde der vraag afgewerkt. Voor dé A R. partij betekende dit. dat zi,' voor ernstige moeilijkheden kwam te staan. In haar kring had de vrouwenbe weging weinig weerklank gevonden en had men de taak van de vrouw vrij al gemeen beschouwd als beperkt tot het gezin, de ziekenverpleging en de philan- tropie. Thans werd men voor de vraag gesteld: welke houding moet de partij innemen tegenover de nieuwe kiesrecht regeling? Wat het actieve kiesrecht aan gaat was er geen ruimte van keus: de oude bezwaren, „principiële" en prac- tische. moesten naar de voddenmand ver huizen. wilde men niet voortaan zichzelf tot politieke onmacht doemen. Voor het passieve kiesrecht sto'nd de kans beter; daar kon men zonder dade lijk tastbaar nadeel de weg der weigering blijven bewandelen. In 1921 trof de partij dan ook in die zin een besluit. Geen vrou wen zouden door de partij in enige volks vertegenwoordiging mogen worden be vorderd. Maar door de gang van zaken bij het actieve stemrecht wat voorzichtig geworden voegde men er voor alle vei ligheid aan toe. dat zulks slechts voor lopig zou gelden, namelijk zolang de partij niet „in haar1 wettige vergadering van een tegenovergesteld gevoelen blijk geeft." In de ruime kwarteeuw, die sindsdien verliep, is in de boezem der party het „tegenovergesteld gevoelen", waarvan ook reeds in 1921 sporen aanwezig wa ren. aanmerkelijk toegenomen, en dit heeft thans aanleiding gegeven tot de toezegging, dat eerlang vanwege de partij een commissie de zaak opnieuw in over weging zal nemen. Daarmede is de kwestie weer actueel geworden, en mevrouw Diemer-Linde- boom heeft zich zo genoopt gezien, haar nog eens rustig en in algemeen verband principieel zowel als practiscb te bekijken. In de eerste plaats wijst de schrijfster het passief vrouwenkiesrecht zijn plaats aan als onderdeel van de algemene vrou wenbeweging. zoals die nu reeds een kleine eeuw aan de dag isQgetreden. Die beweging zo betoogt zij terecht had zonder twijfel zekere zijden, die haar voor ons christelijk volksdeel aanstote lijk moesten maken, maar in wezen en gezuiverd van die valse zijkanten paste zij wel terdege in de christelijke levens- beschouwing en vond zij dan ook in steeds toenemende mate in christelijke kringen instemming en practische deel neming. Schrijfster geeft een helder en leerzaam overzicht van de beweging zo wel in als buiten onze kring, die van goede belezenheid getuigt, maar daarbij het euvel van nodeloze en allicht verwar rende bijzonderheden weet te vermijden. Daarna geeft zij een historische schets van het verloop der kiesrechtopvattingen in de A.R. partij. Het is geen aantrekke lijk beeld, dat hier met nauwkeurige kennis van zaken getekend wordt; het is niet een der gelukkigste hoofdstukken van de veelzins verdienstelijke politieke geschiedenis der partij. Het kiesrecht was bij de liberalen en sociaal-democraten veelal vastgeknoopt aan het leerstuk der volkssouvereiniteit. en de vrees daarvoor was voor dr Kuyper aanleiding, om zijnerzijds de grondslag voor het kiesrecht te zoeken in het ge zin. Die gedachte was niet juist en dwong daardoor tot allerlei gedwongen en ge wrongen redeneringen, vaak in onder linge tegenspraak, die op haar beurt weer tot onjuiste conclusies leidden. Het scherpe oordeel daarover van het dagblad Trouw in zyn hoofdartikel van 16 Febr. j.l. kan dan ook moeilijk onver diend worden genoemd; het wordt door mevr. Diemer in haar brochure met een rijk materiaal van documenten en argu menten grondig gestaafd. Eindelijk zet de schrijfster haar eigen mening, met de principiële en practische gronden waarop die berust, nader uiteen. Niemand kan haar verwijten, dat zij vol staat met gevoelsuitingen. Er spreekt warme overtuiging uit haar betoog, maar het blijft zuivere argumentatie, het wordt nergens declamatie. Het theologisch deel daarvan ligt buiten mijn bevoegdheid om te oordelen, maar met de algemene strek king ben ik het van harte eens. Ik hoop dan ook, dat haar boekje zal bijdragen tot de spoedige overwinning van het „tegenovergesteld gevoelen", die de partij reeds in haar resolutie van 1921 mogelijk achtte. Schrijfster heeft een ge schrift gegeven, dat degelijk en deugde lijk. scherpzinnig en gevoelvol tegelijk is- In één woord: het is echt vrouwenwerk! Zulks nu eens niet als hautaine hoon. haar als precies het omgekeerde bedoeld. ANEMA. Dr F. T. Diemer-Lindeboom „Man en Vrouw in het volle leven". Utrecht Drukkerij Libertas. 1949. Woubrugge Uitvoering „De Lofstem". Gisteren gaf de zangvereniging ,.D« Lofstem" in de Ned. Herv. Kerk een openbare uitvoering, die geopend werd door de ere-voorzitter, de heer P. J. Rijp- stra. Een gevarieerd programma werd op verdienstelijke wijze ten gehore gebracht. De ere-voorzitter dankte in zijn slot woord zowel koor als solozangers voor deze goede avond en bracht hulde aan de dirigent terwijl hij ook het klein orkest en de jeugdige pianist dankte voor de begeleiding. Met dankgebed door de ere voorzitter en het zingen van de avond zang werd deze avond gesloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3