Jlicutuc gciteche GTmimnt Met de beste wil kunnen we niet meer dan we van pla n waren Ook dr Samuels kan (helaas) nog geen kanker genezen Wist U VRIJDAG 25 FEBRUARI 1949 BUREAUX: Hoge woerd 103 Dir en redactie Tel 20408 Abomne- menten Tel 22710 Advertentieafd Tel 23375 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ4,15 per kwartaal; ƒ135 per maand; ƒ0 32 per week ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) DIRECTIE: F DIEMER CHRISTELIJK-^ A TIONA A L DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Negen en twintigste jaargang No 7749 „Stantvasttcfi Is gfje&lmn tnyn bert la tcyljenspoet" RIJNSBURG rijk aan historie Zie pag. 3 DE REGERING OVER VERGOEDING VAN OORLOGSSCHADE De totale kosten worden toch al geraamd op de reuzensom van f 7239 millioen De vergoeding van materiële oorlogsschade aan de ongeveer 1 millioen slacht offers zal niet uitgaan boven de normen, welke In het desbetreffende wetsontwerp zijn neergelegd. De Regering is van oordeel, dat daarmede de grens van mogelyke is bereikt. Een nog verdergaande vergoeding zou leiden tot een •panning van de financiële toestand des lands, voor welke de Regering de antwoordeiykheld niet meent te kunnen dragen. Om de buiten-ambtelijke invloed bij de uitvoering van het wetsontwerp te ver groten is de minister bereid aan het Commissariaat voor oorlogsschade twee vertegenwoordigers van getroffenen toe te voegen. Dat 'bij de uitvoering van de huidige schaderegeling een grote mate van schrielheid ds 'gebleken ontkent de Rege ring. Zij ziiet hierin een onverdiende 'blaam geworpen op het ambtelijke corps. Ook van een gebrek aan objectiviteit bij de beslissende organen is naar haar oor deel geen sprake. De Regering wil daar- n gaarne een ruimere bekendmaking )v°- aan de ambtelijke instructies. De Regering verklaart echter geen ge volg te kunnen geven aan de wens om de rechterlijke macht of een andere on afhankelijke rechter in te schakelen bij! de regeling van het recht van beroep. Van het oorspronkelijke financierings- dekköngtsplan zal niet worden afge weken. Thans worden ook enige hieruit Dit wordt medegedeeld in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer op het betrokken wetsontwerp. Op grond neer recente gegevens worden de uitgaven op grond van het wetsontwerp thans geraamd op f 4457 millioen. Met inbegrip van de uitgaven voor oorlogs schade aan de publiekrechtelijke eigen dommen denkt de Regering thans f721" millioen nodig te hebben. Dit is f 161 mil lioen minder dan de oorspronkelijke raming. Een verhoging van de norm wetsontwerp zou volgens de Regering te eisen aan de kapitaalmarkt stellen u de staatsschuld, die de oorlogs schade nu al met 5.7 milliard gulden doet stijgen, te zwaar doen drukken, terwijl huidige belastingdruk reeds zo hoog is. dat hij minder gewenste /gevolgen dreigt op te roepen. De onrendabele top Daar de bouwkosten van woningen thans ruim het drievoudige v heen bedragen en de huren va woningen slechts weinig uitgaan boven het vooroorlogse peil en ook de bouw- installatiekosten van bedrijven tot e veelvoud zijn gestegen zonder dat het vervaardigde product een evenredige prijsverhoging heeft ondergaan, doet zich het moeilijke probleem voor van di financiering van de z.g. „onrendabel! toppen." ■Het ontwerp gaat er van uit. dat dit probleem voor alles tot een redelijke op lossing moet worden gebracht. Aange ven de uiteindelijke omvang van dt onrendabele toppen thans nog niet bij benadering kan worden vastgesteld, de grootte van de extra-bijdrage (de uitgestelde bijdrage) pas na 10 jaren worden bepaald. Het ontw.erp legt daarom voo «te jaren een noodverband, bestaande uit credieten met allerlei faciliteiten vergoedingen voor hen. die de vereiste middelen zelf weten aan te trekken. lormen voor de uitgestelde bijdrage lullen vóór 1 Jan. 1956 in een nadere wet worden neergelegd. Voor het bepal van de omvang van deze extra-steun zal de draagkracht een factor van betekenis lijn. De h u israads ch ad e Zoals in de Memorie van Toelichting op het wetsontwerp reeds werd medege-i deeld, zal boven de bijdrage voor huis- raadschade, toegekend krachtens de oude regeling, een aanvullende bijdrage wor-' den verleend, welke het mogelijk zal maken, dat het oorlogsslachtoffer 'zich de meeste gevallen weer overeenkomstig lijn oude staat zal kunnen inrichten. In de M. v. A. wordt thans nader aan gegeven, welke mogelijkheden de rege- ing voor vergoeding van huisraadschade lehept. Hiertoe is een volledigi tarisstaat opgenomen. Deze opstelling van kosten v ilete inrichting van een woning, be- taande uit gang, keuken, eetkamer, zit- :amer, trap, slaapkamer, kindenkamer, ogeerkamer en badkamer is gebaseerd ip de resultaten van een ingesteld onder aar de uitgaven voor de inrichting n ruime woning, die, gezien in het an de sobenheid-sgeachte, voor elk ïilieu bevredigend moet worden geacht. 1st maximum van de vergoeding voor uisraadschade, vermeerderd met de aan- ufervdie bijdrage, t.w. 11.250 is in over- enstemming met de resultaten van bo- enbedoeld onderzoek vastgesteld. Negen milliard geconsoli deerde Ned. schuld Het departement van Financiën deelt lede, dat de stand van de geconsoli- eerde schuld op 31 December jl, was i-2 milliard in het binnenland er 9 milliard in bet buitenland. Op 31 anuari j'l. was de stand d'er investerings- irtificaten ƒ447 millioen, der beleg- ngscertificaten ƒ15.3 millioen, der-dol- irlening 92.6 millioen dollars. ZEEPOST VÓÓR OOST EN WEST- Met de 1 Maart uit A'dam vertrek- ende „Oranje" kan zeepost voor Indo- worden verzonden. Uiterlijk mor- 26 Febr., posten. Ook de 5 Maart Indonesië vertrekkende „Map: zeepost meenemen. Uiterlijk 3 Maart isten. De 1 Maart vertrekkende ituyvesant" neemt zeepost mee uriname en de Ned. Antillen. Uiterlijk orgen. 26 Febr., posten. BOEKENWEEK GEOPEND MET LITERAIRE GALA-AVOND. Met de traditionele literaire gala- 'ond „Het boek der muzen" is gisteren de A'damse Stadsschouwburg de Boe- inweek 1949 officieel geopend in tegen- oordigheid van min. In 'tVeld en mr J. Reinink, namens min. Rutten. Na clamatie van Claudine Witzen Elias en Ibert Vogel, bracht de Ned. Opera 'Heure Espagnole" van Ravel, terwijl dens het gezellig samenzijn Frangoise ore optrad met haar chansons. Talrijke iteurs en prominente figuren uit het culturele leven woonden deze ond bij. Heineken's toch nog tevreden. Hoewel de gehele Nederlandse bier- ouwerij-industrie zioh in een ernstige «bcrisis bevindt, deelt de directie van •ineken's Bierbrouwerij te A'dam mede, het afgelopen jaar toch nog een rede resultaat werd' bereikt. Het winst- Ido bedroeg lVz millioen gulden (vorig bjjna 3 millioen). Voorgesteld divi- pcb (v.j. 7 pet.) voortvloeiende belastingmaatregelen toe gelicht. Deze betreffen de omzetbelasting, de 'huurbelasting, de personeele 'belasting, een wijziging van de tarieven van regi stratie en zegelrecht en een technische wijziging van de inkomstenbelasting. Aan de thans reeds geldende facilitei ten met betrekking tot de door de ooi logsslachtofifers verschuldigde belastingen zal voor 1948 en volgende jaren een telijke grond-slag worden verleend, v door de mogelijkheid tot beroep bij de administratieve rechter wordt geopend. Nieuwbouw en herstel Er zijn enkele gewijzigde bepalingen' voor nieuwbouw en herstel. Bij de her bouw van woningen tot 1000 m3, al dan niet met 'bedrijfsruimte, zullen de getrof fenen een deel van de onrendabele top hun rekening moeten nemen. Voor de panden met een woongedeelte tot 600 m3 zal dit deel worden vastgesteld op 5 pet, voor die met een woongedeelte tot m8 op 10 pet en voor de grotere op 15 pet. Bij herstel van een, woning zal daar in de voorwaarde worden verbonden, dat deze voor meer dan één gezin ge schikt moet worden gemaakt, als de woning meer dan 750 m3 bedraagt. Bij herstel of herbouw van bedrijfs panden, waarvan de bouwkosten -per Mei niet meer dan 30.000 bedroegen, mag op financiële faciliteiten worden ge rekend. Zo zal de onrendabele investe ring ten volle voor 's Rijks rekening komen. Ook funderingskosten, voorzover dieze door bijzondere omstandigheden extra-hoog zijn, mogen buiten beschou wing gelaten worden. De gehele M. v. A. telt 164 bladzijden. Een K.L.M.-luchtfoto van het Huis Ten Bosch^ waarvan, zoals bekend is, de rechtervleugel weer bewoonbaar gemaakt zal worden. De restauratie dient als een geschenk van het Nederlandse volk aan ons Konlnkiyk Paar by het koperen huweiyksfeest. Regeringscommissie concludeert: Nimmer werd een patiënt door zijn methode hersteld De bewering van de Amsterdamse arts dr J. Samuels, dat hy door een behandeling met korte-golf-bestralingen gezwelziehten o.a. kanker kan genezen, acht de hiervoor Ingestelde commissie in het thans verschenen rapport weerlegd door de uitkomsten van haar onderzoek. Sedert ongeveer tien jaar beweert dr Samuels, zoals men weet, dat hij een behandelingsmethode heeft ontdekt, waarmede hij een hele reeks van ge elziekten kan genezen. Deze ontdek king heeft hij bekend gemaakt met cur- voordrachten, artikelen, inter en in een boek voor ontwikkelde leken, „De ontdekking van de oorzaak de genezing van kanker." Uiteraard werd van verschillende zijden aa drongen op een onderzoek naar waarde van deze nieuwe methode. In April 1941 bracht een commissie reeds rapport uit. Toen luidde de conclusie, dat gedurende het onderzoek noch een genezing, noch een verbetering is gecon stateerd, die met zekerheid aan di Samuels' behandeling kon worden toe geschreven. Over de methoden van het onderzoek heeft daarna een uitvoerige briefwisse ling plaats gehad, met het gevolg, dat eer nieuw onderzoek is ingesteld. Dr Samuels stond echter tegenover de nieuwe me thode zo afwijzend, dat hij patiënten er van heeft teruggehouden, hun medewer king te verlenen. Uiteraard kon het nieu we onderzoek hierdoor niet geheel vol- ledig zijn. Men heeft zich ook beperkt tot de genezende werking der stralen- therapie t.a.v. proliferatie-ziekten, ir bijzonder van kanker. Het onderzoek ontleent zijn bewijs kracht voor de weerlegging van Samuels beweringen aan het feit: dat het ziektebeloop, van alle patiënten, wie inlichtingen konden worden verkre gen en die 4 maanden of langer behan deld werden, nagegaan werd; dat al deze personen volgens dr Samuels genezen waren; dat bij op één na alle patiënten het schijnbare succes zijn verklaring daarin vindt, dat de diagnose kanker van dr Samuels niet juist of althans zeer aan vechtbaar bleek te zijn; dat geen enkele patiënt, bij wie de diagnose kanker met voldoende zekerheid is gesteld,gene- Keizerlijke bezittingen in Oost- Berlijn „voor het volk" Het stadsbestuur van Oost-Berlijn stelt :en lijst op van- alle voormalige keizerlijke ïigendommen in de Russische sector. De bedoeling is, deze bezittingen aan het vol'k over te dragen. Op de lijst staan grote gebouwen, die het eigendom van ex-kroonprins Wilhelm von Ho- henzol'lern en de „Samariter-Platz", die heeft toebehoord aan wijlen keizerin Augusta Viktoria. Voorts zegt het rapport, dat dr Samuels feiten verzwijgt, onjuiste mededelingen niet corrigeert, niet volledig betrouw bare mededelingen doet en een uitkomst, die met de leer in strijd is, verzwijgt. De onvolledigheid van het onderzoek is te wijten aan dr Samuels zelf. Hier blijkt een lacune in het tuchtrecht te bestaan, welke dringend aanvulling behoeft. Ook de mededelingen over suikerzie ken zijn onvoldoende. Een critisch onder zoek in deze acht men gewenst. Het dep. van Sociale Zaken wijst er nog op, dat bij 22 patiënten de diagnose kanker niet werd bevestigd, en dat bij 30 patiënten in geen enkel geval genezing werd bereikt. GEEN MIST MEER OP DE LUCHTBRUG Technici van de Amerikaanse lucht macht nemen proeven met een nieuw systeem van mistverdrijving op vlieg velden. Men gebruikt de hete uitlaat gassen van vliegtuigstraalmotoren, die op bepaalde afstanden langs de lan dingsbanen worden opgesteld. Hier door wil men het verkeer op de Ber- lijnse luchtbrug bij elke weersgesteld heid mogelijk maken. Twintig gevallen van para- typhus in Eindhoven Vernietiging van 40.000 liter besmette melk en pap. In Eindhoven werden gisteren 20 ge vallen van paratyphus geconstateerd, ver oorzaakt door het gebruik van ondeug delijke melk en pap van de Coöp. Stoom- zuivelfabriek St. Petrus, aldaar. Door de Gem. Reinigingsdienst werd een voor raad pap en melk van 40.000 liter vernie tigd. Het pompwater uit de Norton-bron, dat in deze fabriek wordt gebruikt, bleek geïnfecteerd door vuil water uit het beekje de Gender. De melkfabriek is nu op de waterleiding aangesloten en geheel ontsmet. Dank zij het snelle ingrijpen de fabrieksdirectie is Eindhoven, w van 40 pet. der inwoners melk van Petrus" betrekt, aan een ramp ontsnapt. De ziekte is niet van ernstige aard. Prins Bernhard is licht ongesteld van Bet Koninklijk gezin St. Anton naar Zermatt, welke heden plaats hebben, zal enige dagen worden uitgesteld wegens een lichte ongesteld heid van Prins Bernhard. De bevolking in Sankt Anton is zeei onder de indruk van de skikunst var Koningin Juliana- H.M. heeft gisteren vier uur lang geskid', zo meldt A P- N.C.R.V. STREEFT A.V.R.O. EN K.R.Oi VOORBU Naar het bestuurslid der N.C.R.V., ds J. Fokkinga, op een Ster-avond te R'dam heeft meegedeeld, kon deze vereniging in 4 maanden 40.000 nieu we leden inschrijven. Daarmee klom het ledental tot 155 000 en werd dat van de AVRO en KRO overschreden De sterke opvoering van het peil der programma's zal daarvan wel de de voornaamste reden zijn. Weer een vooroorlogs spoorboekje Van de nieuwe zomerdienstregeling, die op 15 Mei a.s. ingaat, zal e gids verschijnen, die weer ongeveer de vooroorlogse gedaante zal hebben vendien uitgebreider zal zijn. Het boekje zal 192 pagina's omvatten en gedrukt zijn op fraai dun papier. Het stijve omslag, dat aan de voorzijde iet een klep naar .binnen wordt gesla gen, zal aan de bft»nenkant het spoor kaartje van Nederland te zien geven. De achterzijde van het omslag, die eveneens klep naar binnen wordt gesla gen, zal het spoorwegkaartje van de Be- nelüx-landen bevatten. EIEREN WORDEN AL WEER GOEDKOPER De prijzen van eieren op de Barneveld- markt bedroegen gisteren fll13.50 per 100 stuks. Dit is ruim twee gulden lager dan de vorige week, toen de eerste markt met vrjje prijzen werd gehouden. Invoerbeperking in Zuid-Afrika De Zuid-Afrikaanse regering heeft be kend gemaakt, dat zij controle zal gaan instellen op alle invoer, zodat voortaan voor alle importen vergunningen nodig zullen zijn. VRAAG OM MEER SCHEPEN VOOR GEZINSVERVOER. Aneta seint uit Soerabaja, dat de pas sagiers van de „Tabinta" minister Drees telegrafisch verzocht hebben meer sche en dienst te stellen, zoals de „Tabin- Willem Ruys" en „Oranje" voor ge- Prijs van leren zolen en hakken gaat weldra 10 pet omhoog Binnenkort zal volgens de nieuwe Prüsbeschikking voor schoenrepara ties de prijs voor leren zolen en hak ken met ongeveer 10 pet worden ver hoogd. De prgzen voor gespykerde gevulcaniseerde zolen en hakken zul len daarentegen zakken van f 3.60 tot f2.90 en gelymd f3.30. Deze laatste pryzen hebben betrekking op heren schoenen en voor andere categorieën gelden verhoudingsgewyze lagere Eén, twee, hopsahé... Nat. Vergadering neemt een motie aan tegen verklaringen van Thorez René Mayer Leiders der Franse comm. partij staan onder bevelen van Moskou De verklaring van de communistische leider, Maurice Thorez, Is naar de „openbare aanklager" verwezen en de gerechtelyke autoriteiten moeten nu besluiten of tot gerechteiyke actie zal worden overgegaan. Wu herinneren eraan, dat Thorez had gezegd: Als het Sowjet-Russische leger Frankryk zou binnenvallen, zullen de Franse arbeiders dezelfde houding aannemen tegenover het rode leger als hun collega's in Polen, Roemenië en Tsjechoslowakye hebben gedaan. semblée uitdrukking aan haar vertrou wen in de regering, wat betreft de ver dediging van de nationale onafhankelijk heid en het toepassen van de wet. De motie luidde; „De Assemblée neemt er kennis van, dat Maurice Thorez zegt, dat oorlog zijnde met een zekere was een enorme spanning tijdens het débat in de Franse Nationale Ver gadering, want 500 afgevaardigden, van communisten tot de aanhangers van De Gaulle toe. wilden deze aangelegenheid snel en afdoende behandeld zien. Hi debat werd geopend door de man van d Republikeinse Volkspartij, Scherer, di vraag stelde, „beschouwt Maurice Thorez zich als de leider van een partij, in dienst is van eenbuitenlandse mogendheid?" Toen kwam Thorez zelf aan het woord. Het was weer holle rhetoriek: De im perialistische mogendheden waren bezig „handige wijze" een oorlog te bereiden en de volkeren moesten daartegen in verzet komen. Doelende op het Atlantisch Pact, beweerde hij, dat militaire bases tegen de Sowjet-Unie zullen worden gebruikt, van Noorwegen tot Turkije toe. De regeerders van Ame rika hebben reeds hun keuze gedaan, het Amerik. volk zelf wil geen oorlog. Deze politieke lyriek had tenge volge. dat de socialist, Guy Mollet, de communisten ervan beschuldigde, een oorlogspsychose te verwekken. Henri Queuille verklaarde, dat Frankrijk elke militaire hulp, die de Ver. Staten zou den kunnen zenden, als gevolg van het Atlantisch Pact, welkom zou zijn. Allen, die in conflict komen met de wet, het moreel van het leger ondermijnend, zul len hun daden moeten verantwoorden de gerechtshoven. René Mayer, de voormalige minister van financiën, was het felst: De leiders van de Franse com munistische partij staan onder de beve- fan Moskou! Toen schreeuwde Tho- dat Mayer „een gemene lasteraar" Vermoedelijk zal binnenkort door het departement van justitie bij de As semblée worden verzocht, om opheffing de parlementaire onschendbaarheid verscheidene communistische afge vaardigden. t Met 386 tegen 182 stemmen gaf de As- Evangelische Kerken. elk land, mogendheid, beschouwd moet worden als aanvaller en dat in geval van een con flict tussen die „zekere, vreemde 'mo gendheid", en Frankrijk, het Franse volk geen verzet behoort te bieden. De As semblée beschouwt deze verklaringen als een belediging van de patriotten, die hun leven in de waagschaal stelden in de stryd tegen de bezetter." Volgens een later bericht, is reeds een verzoek ingediend tot opheffing van de parlementaire onschendbaarheid van de communist. Marcel Cachin. In zijn func tie als politiek directeur van l'Humanité, is ook een rechtsvervolging tegen hem ingesteld. Te Moskou heeft de verkla ring vam Thorez grote aandacht getrok- Bulgaars anti-christelijk proces begonnen Honderden pagina's schuldbekentenissen „Ik beken mijn schuld". „Ik heb be- >uw". „Ik verzoek om clementie". „Ik iu gaarne in de gelegenheid worden ge steld voor het vaderland te werken". Deze en dergelijke uitlatingen komen n aan verslaggevers ter inzage gegeven dossier van 2266 pagina's, waar de „schuldbekentenissen" voorkomen de vijftien Bulgaarse predikanten, tegen wie vandaag een proces is begon- Honderden pagina's zijn volgens de minister van Justitie, Ilia Timef, door de beklaagden zelf geschreven. Zo liet hij 144 pagina's zien, die volgens het dossier geschreven zijn door ds Wasil Ziapikof, het hoofd van de Verenigde Was industrieel uit Aerden* hout handlanger van de Duitsers Verklaringen uit een Pools dossier. Reeds enige malen heeft het A'damse B. G. zich bezig gehouden met de gecom pliceerde zaak van de 50-j. industrieel Menten uit Aerdenhout, die door de als oorlogsmisdadiger opgehangen Duitse Sipo-generaal Schongardt de hand boven het hoofd was gehouden. Zoals bekend fungeert de voorzitter van de Tweede Kamer, mr L. G. Kortenhorst, als raads man van Menten. Als eerste getuige werd gisteren ge hoord de inspecteur van Politie, E. W. Woud uit Heemstede, die nog met Schon gardt had gesproken over M., die in Polen was geweest, doch by zijn poging om naar Nederland terug te keren, was tegengewerkt door de vroegere Ned. con sul te Krakau. J. L. de Bruin. Deze con sul had volgens Schongardt veel invloed bij Hitler's gevolmachtigde in Polen, Franck. Schongardt ontkende, dat M. lid i.S. is geweest. Ook andere getui gen gaven de indruk, dat M. geen be paalde functie in het Duitse apparaat had vervuld, alhoewel het Poolse dossier van Menten een verklaring bevatte, dat M. Polen wel als handlanger der Duitsers is opgetreden en zich op grote schaal roof van kunstschatten had schuldig gemaakt. De verdere behandeling volgt op 10 Maart. BENELUX-MINISTERS ZONDAG TE BRUSSEL BIJEEN. De eerste ministers en de ministers van Buitenlandse Zaken der Beneluxlanden zullen Zondag a.s. te Brussel vergaderen, voorbereiding van de aanstaande Be- nelux-conferentie. die op 10 Maart in Den Haag begint. Luit.-kolonel Siliacus 50 jaar in de wapenrok e man van de kustbatteryen jubileert op 7 Maart Luitenant-kolonel J. C. A. Siliacus ert op 7 Maart zijn gouden jubileum in militaire dienst. Luit.-kolonel Siliacus be gon op 7 Maart 1899 als volontair bij de instructie-compagnie te Schoonhoven. Als luiitenan'. was hij 18 jaren werkzaam bij de artillerie-inrichtingen aan de Hem- burg, om op 19 April '27 benoemd te worden tot kapitein en op 5 Juni 1939 tot majoor. Van 1 November 1928 is hy belast geweest met het opstellen van batterijen langs de kuststrook. Terug uit Duitse krijgsgevangenschap werd hij in 1946, als luitenant-kolonel belast me' de ontruiming en het beheer van de door de vijand achtergelaten kustbatterijen. Luit.-kolonel Siliacus is Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Russische troepenversterkingen langs Noorse grens Rusland heeft zijn garnizoenen lang» de Noors-Jtussisohe grens versterkt, aldu» Ass. Press-berichit uit Helsinki. De troepen zijn afkomstig uit Moermansk. Aangenomen wordt, dat een en ander verband houdt met Noorwegen's houding t.o.v. het Atlantisch Pact. Nog eens vragen over anthraciet en bonvrije brandstoffen Het Tweede Kamerlid Nederhoret heeft tan de min, van Econ. Zaken inlichtin gen gevraagd over de mening van de Vakgroep Detailhandelaren in Brand stoffen, dat er niet alleen voor anthra ciet, maar ook voor bonvrije brandstof fen een grote achterstand is. Dit zou overeenstemming zajn met de mededeling van de minister, dat uitslui tend de geringe geneigdheid bij een deel het publiek om ook minder ge- brandstoffen af te nemen oor zaak is van de huidige moeilijkheden- Volgens vraagsteller is deze oorzaak: een onjuiste raming, die ver boven de pro ductie ligt en een grotere afname door de industrie. DAT, 75 j. oud, te A'dam overleed het oud-hoofd van de Vondelschool K. J. D'huij. DAT, 81 j. oud, te Haarlem overleed ir C. Nobel. DAT te Schiedam overleed de oud directeur van het P.T.T.-kantoor aldaar R. Bentheim. DAT 76 jaar oud te Marum overleed de oud-burgemeester dier gemeente oud-statenlid van Groningen, G. Ooster huis. DAT België met ons land een overeen komst sloot over de levering van 1500 stuks jong vee en 2500 koeien voor de vetweiderij, ruim 3 millioen gulden ver tegenwoordigend. DAT de leden der smokkelfamilie Mar tens, die 4000 Belgische tapijten ons land binnenvoerden, gisteren te Breda werden veroordeeld tot straffen, variërend van f 500,- boete tot 2 j. en 3 mnd., en men nog meer smokkelaars voor de rechter verwacht. DAT, nu Vierlingsbeek, Oploo en Ven- ray over de Vredepeel tot een accoord kwamen, dit 500 ha. grote gebied zo spoedig mogelijk wordt ontgonnen waar bij 50 ha. gereserveerd zijn voor een te stichten landboUwdorp. DAT 26 Maart te Ede het districtscon sultatiebureau van de Gelderse Ver. voor t.b.c.-bestrijding wordt geopend, o.l.v. dr W. J. L. Sikkema. DAT de K.N.A.C. i.v.m. het grote aantal ongelukken door onoordeelkundig stop pen, aan autobestuurders aandacht voor het achteropkomende verkeer vraagt. DAT voor het A'damse gerechtshof zich had te verantwoorden de adviseur van de dir.-gen. van de Rijksluchtvaartdienst, lt.-ter-zee-vlieger S., die in Nov. binnen de bebouwde kom van Nieuwer-Amstel landde met een helicoptère en 10 Maart de uitspraak volgt. DAT de Straatsburgtentoonstelling het Prinsenhof te Delft wordt gehouden van 12 Maart tot 7 Juni a.s. DAT op 2e Paasdag in A'dam een con cours wordt georganiseerd door het Ned. Verbond van Mandoline-federaties. DAT gisteravond vier klassen en het gymnastieklokaal van een in 1939 ge bouwde semi-permanente houten school te A'dam-West afbrandden. DAT de R'damse politie opsporing ver zoekt van een blauwe personenauto, Citroën 1936. no H-26702, die vermoede lijk door de 25-j. monteur K. Th. van H„ een oud-SS-er, is gestolen om daarmede naar Duitsland te verdwijnen. DAT Delft thans toestemming kreeg voor het bouwen van 30 etagewoningen en 2 garages voor T.H.-personeel, waar mee spoedig wordt begonnen. DAT met f 200.000 kapitaal, verdeeld over Z.H.B. en d'Oranjeboom, te R'dam werd opgericht de N.V. Plastic Lining, die anti-corrosie-voeringen voor vaten zal vervaardigen en waarv Wesenhagen directeur werd. DAT het oud-Kamerlid A. B :n gisteren afscheid nam als Arbeid te Breda i DAT 12 Maart te Zaandam met een op-, tocht van brandweermateriaal de centra le brandweerkazerne wordt geopend. DAT de eerder gemelde vervanging van de tramlijn Amersfoort-Zeist door een busdienst per 1 Maart a.s. ingaat, evenals de instelling van busdiensten van Doorn naar Maarn, Maarsbergen, Wou denberg en Amersfoort. DAT de restauratiebegroting gereed voor de 18 Dec. a.s. 100 j. bestaande rr len „Couwenberg" te Kaatsheuvel, die de oorlog 86 granaattreffers en een X te verwerken kreeg en ondanks alles nog overeind staat. DAT te A'dam per 1 Maart het taxi tarief met 50 pet wordt verhoogd voc periode van 1 lot 6 u. des nachts i.p. tot 7 u., zoals tot dusver. DAT de bekende Friese klokken thans alleen nog gemaakt worden door de Gebr. Nanne en Sikke de Vries te Joure en dit oude ambacht nog steeds lonend DAT per 1 Maart op verzoek eervol ontslag is verleend aan mr S. Rink als z. van de Raad van Arbeid te Arn- DAT het ongevraagd ontslag van weggezuiverde dr A. Klarenbeek gewij zigd is in ongevraagd eervol ontslag. DAT Zaterdag te Leeuwarden in het Princessehof een tentoonstelling van Per zische tapijten wordt geopend. DAT het Hof te Leeuwarden de straf tegen twee leden van een dievenbende verlaagde en wel die van de grondwer ker P. A. B. te Bergum tot 2^ j. (recht- bankvonnis 4 j.) en die van de 28-j. Ber- gumse schildersknecht W. B. tot 4 jaar 414 jaar). DAT de Ned.-Eng. handelsbesprekin gen te Den Haag vandaag beëindigd wor- en er op alle punten overeenstem ming is bereikt DAT twee Amerikaanse geleerden in het veeartsenij kundig instituut te A'dam onze methoden van vaccin-bereiding te gen mond- en klauwzeer bestuderen o: die ook in Amerika te gaan toepassen. DAT het 7e inf. depot uit Den Bosch en Vught binnenkort naar Westerbork verhuist en een gedeelte van het depot pioniers uit Utrecht naar Den Bosch. DAT het belastingkantoor te Bergum wordt opgeheven. DAT de prijzen van ruw-ijs thans ook vrij zijn. DAT voor het Arnhemse Hof 8 jaar werd geëist tegen de 47-j. fabrieksarbei der M. J. J. C. uit Amersfoort, die in Sept. jl. te Nijkerk G. v. Diest had doodgesto ken bij een twist om een huishoudster (rechtbankvonnis 6 j.). DAT de Nationale Reclasseringsdag in 1948 bijna f 275.000 opbracht (vorig jaar f 264.0001 en de cijfers voor Zuid-Holland aren f 66.400 (v.j. f 57.300). DAT overwogen wordt de O.V.B. (de ■t de EVC getreden vakbeweging) ook in de totstandkoming van een C.A.O. Dor de R'damse haven te laten deelne- DAT het R'damse Jeugd Rode Kruis Zaterdag aan 500 kinderen in de tydens de oorlog geteisterde dorpen Wansum, Tienraay, Geysteren en Meerlo door de R'damse schooljeugd samengestelde pak ketten zal uitreiken. DAT op de tweede na-oorlogse thee veiling te A'dam ongeveer de helft van het aanbod wegens te lage prijzen werd opgehouden. DAT de afzet van chocoladeproducten i ons land als gevolg van de vermin derde koopkracht al moeilijker wordt. In verband met een ongekende da ling van de Argentijnse beurs, worden thans te Buenos Aires krasse maatrege len genomen om een volkomen ineen storting te voorkomen. WEERBERICHT Later weer toenemende bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilts Gedurende de nacht over het algemeen weinig bewolking, met plaatselijk licht» nachtvorst en matige tot zwakke wind uit Westelijke richtingen. Morgen over dag geleidelijk toenemende bewolking met later voornamelijk in het Noord- Westen van het land plaatselijk enig» regen. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen Zuid-West en West. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. ZON EN MAAN. Zaterdag 26 Febr.: Zon op 7.34, onder

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1