NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 24 FEBRUARI 1949 Stadsnieuws Afdeling Leiden Leger des Heils begon viering van diamanten jubileum Indrukwekkende herdenkingsplechtigheid Het korps Leiden van het Leger des Heils heeft gisteravond in „Den Burcht" onder zeer grote belangstelling de viering van zijn 60jarig bestaan ingezet met een indrukwekkende herdenkingsbijeen komst, die o.a. werd bijgewoond door de burgemeester van Leiden, jhr jnr F- H. van Kinschot, en de commissaris van politie, de heer R. J- Meijer. Zulks nadat 'smdddags reeds een receptie had plaats gevonden- De avond werd geopend met een ont roerend tableau, dat tot titel droeg: „Neêrland en-God". Toen het doek was opgetrokken, zongen alle aanwezigen een couplet van het \Vilhelmu9, waarna de Stedemaagd in het kort de grote stichter William Booth herdacht. Hij wilde hel pen, maar redden bovenal. Aan het slot van het tableau, waarin de kleuren rood, wit en blauw domineerden, zegde spreek ster het volgende vers: Neêrland voor God! Laat die leuze weerklinken, tot ze overal in het rond wordt verstaan! Sterk is de heimacht, maar Jezus, de Veldheer, Voert Zijn getrouwen tot zegepraal aan. Majoor H. Wels zei in zijn bezielend openingswoord, dat God het Leger 60 jaar tot zegen heeft willen stellen in de Sleutelstad- Door Zijn genade mochten wij arbeiden in Zijn wijngaard. Meer dan ooit is nu nodig om ons geheel en al fe geven voor de redding van de wereld- Kolonel Jac. Smael, chef-secretaris., uitte zijn hartelijke gelukwensen namens het Hoofdkwartier- Het begin van het Leger in Nederland is zeer klein ge weest. Maar onder de zegen van de Heer hebben wij ons kunnen verheugen in een gestadige uitbreiding- Onze strijders, aldus spr., waren vervuld van liefde en ijver- Vaak waren hoon en spot hun deel, Thans is met vreugde te constateren, dat er begrip is ontstaan voor deze arbeid. Wij willen aan God dank, lof en aan bidding brengen. Spr. memoreerde nog de bezettingsjaren. Toen bleven wij trouw aan God, vaderland en onze inter nationale vredesbanier. Wij zijn er door gekomen, ondanks het feit, dat veel van ons werk door de bezetters is vernield. Het is een verschijnsel van deze tijd. dat de mensen onverschillig staan tegen over de geestelijke waarden. In dit ver band riep spr- in het slot van zijn betoog alle medewerkers in het Leger op, een nog krachtiger aanval te ondernemen op de wereld. Nadat het muziekkorps van Haarlem I onder d'e bekwame leiding van kapel meester B- Schut Jr. een feestmars ten gehore had gebracht, complimenteerde de burgemeester namens het gemeente bestuur Spr wees op het geestelijke en maatschappelijke element in de arbeid van het Leger. Wij kunnen ons geluk kig prijzen, dat het Leger des Heils er is.. Hoe komt het toch, dat het zo populair geworden? De burgemeester noemde drie oorzaken: 1. wij kunnen ons dit leven niet meer voorstellen zonder het Leger: 2. het maatschappelijk werk, en 3. de geestelijke stuwkracht- Hier vinden :en voorbeeld van Christenplicht en naastenliefde. c Ds P. W. Spruyt, Ned- Herv. predikant te Leiden, sprak in gelijke geest en roerde nog de verhouding Kerk-Leger des Heils aan. Verder sprak de heer A- Brero. die geruime tijd aan het korps Leiden verbonden was en ook door Leiden werd uitgezonden- Muziek en samenzang wisselden elkaar af. Kolonel Smael sprak een slotwoord. Vanavond zal er een samenkomst wor den gehouden, die wordt geleid door kapitein Joh. van Loon, terwijl Zaterdag >p de Steenstraat een massale open luchtsamenkomst zal plaats vinden. Tijdens de bijeenkomst van gisteren heeft de heer Van Brero een korpsvlag, jeugdvlag en een heiligingskleed aan geboden. De leden schonken nieuwe lo pers en gelden voor de restauratie van het gebouw. Wereldgebedsdag Op Vrijdag 4 Maart zullen Christenen jn allerlei gezindten over de gehele aarde een gebedsdag houden, om in ver bondenheid met elkaar de wereldnood God op te dragen- Het comité, dat in onze stad deze dienst voorbereidt, heeft vastgesteld, dat zij plaats zal heb- 's avonds om 8 uur in de Doops gezinde kerk. Het Diaconessenkoor zal onder leiding van de heer P. Uiterlinden, organist der Hooglandse kerk, de eerste twee verzen van Psalm 100 zingen: Juich Aarde (onberijmd) Ieder, die deze dienst bij wil wonen, is hartelijk welkom. Morgen wordt de Winter flora 1949 geopend Het buitenland moet verbaasd staan! De Ned. Herv. Kerk onder de schippers Bijzondere bijeenkomst In „Staalwijk" Onder grote belangstelling heeft gis teravond ds Bronsgeest, een van de achipperspredikanten uit Maasbracht, in „Staalwijk" een en ander over het werk onder de schippers medegedeeld. Ds Kuil man sprak een kort openingswoord. De spreker wees er op. dat de arbeid onder deze categorie niet zonder resultaat is gebleven. Een moeilijke vraag was: Waar zou kerk gehouden worden? Totdat met medewerking van een bioscoopdirecteur de toezegging werd gedaan, dat iedere Zondag een bioscoop voor dit doel zou worden opengesteld. Men wacht op het gereedkomen van een nieuwe kerk. Ook wist men van een dansschip een Evan- gelisaite-zaal te maken, waar nu jeugd- samenkomsten plaats hebben. Ruim 10 pet. der schippers is niet gedoopt en heeft geen belijdenis gedaan. Het is laatst voorgekomen, dat een 78-jarige vrouw zich liet dopen. Met Pasen zal een groot aantal schippers belijdenis der geloofs afleggen. Tegen K. L. van Duuren 15 jaar geëist De man die de landwacht hielp De pf. bij het Haagse B.G. eiste gis teren tegen de exploitant van een wo ningbureau te Leiden, K. L, van Duuren, 15 jaar gevangenisstraf (m.a.). Verd er kende. dat hij, naast medewerking aan de landwacht, ook aandeel had gehad in de arrestatie van personen in het huis van de fam. Wagtendonk te Voorscho ten. Enkele der gearresteerden kwamen later om het leven. De raadsman de. dat verd. niet zozeer uit opzet h3d gehandeld. HAAGSE POLITIERECHTER „Eerlijk gekocht Het mocht wel waar zijn dat de koop man G. K. te Lelden het hout had ge kocht, doch het preadicaat „eerlijk" was hier niet van toepassing, omdat het hout van diefstal afkomstig was, en de Offi cier vond dat verd. zulks had kunnen weten. Doch dit was juist hetgeen verd. ontkende, en waarom hij meende dat toch „eerlijk gekocht" was. In eik geval had hij zich aan heling 6chuldig gemaakt, voor welk feit de Of ficier f20 boete eiste, en 2 mnd. gevan genisstraf voorwaardelijk. De rechter veroordeelde daartoe. Tot cassatie toe. De Politierechter vertelde aan de huis vrouw J. B. F. uit Leiderdorp, dat zij zelfs tot cassatie toe kon gaan, als zij het nipt met zijn vonnis e^hs was. En, dat was verdachte niet, want ze ontkende te hebben mishandeld. Het was weer een burenkwestie, en daarmee rekening hou dend, vorderde de Officier f20 boete of 10 dagen hechtenis, waar verdachte he'. niét, en de rechter wél mee Misschien komt de zaak dus nog bij de Hoge Raad. Het vonnis niet waard? Toen de Politierechter in de zaak tegen de betonwerker J. van D. uit Alphen aan den Rijn vonnis had gewezen, stelde hij zichzelf toch de vraag of verdachte dat wel waard was geweest, en hij geen zwaarder vonnis verdiende. Wan', zag blijkbaar nog niet ln, dat het lelijke streek was geweest om de 63- jarige mevr, R. de Geurs met een hamer een klap op het .hoofd to geven; dachte ontkende zelfs da', het slachtoffer getroffen zou zijn. Doch, daar wist m De G. zelf genoeg over te vertellen. De aanleiding van het gebeurde was een ruzlp over een woning die verd. had betrokken. Hij had toen met een hamer naar mevr. De G. geslagen, en haar tegen het voorhoofd getroffen. De Officier eiste f30 boete, en voorwaardelijk 2 mnd. ge vangenisstraf, waartoe de rechter oordeelde, hoewel hij er eigenlijk spijt van kreeg, toen verd. ging protesteren. Filmavond van de Chr. Metaalbewerkersbond In deze tijd alleen opbouwende critiek gerechtvaardigd Naast zijn teleurstelling over de matige opkomst voor deze filmavond, moest de voorzitter van de afdeling Leiden van de Chr. Metaalbewerkersbond, de heer P. Barendse, gisteren in „Prediker" ook zijn dank uiten voor de medewerking tijdens de puntenactie van het DEL- fonds. Spr. deed vorts in zijn openings woord een dringend beroep op de vrou wen en verloofden van de leden om toch de mannen naar de vergaderingen te „zenden", omdat dit uiteindelijk henzelf ten goede komt. De heer Barendse vroeg verder medewerking bij de zegelverkoop ten bate van het Talma-fonds van het C.N.V. Hierna vertoonde de filmdienst van de CMB naast een populair-wetenschappe- lijke rolprent, de mooie en interessante film over een Hausadorp in Nigeria. Vervolgens heeft nog het woord ge voerd de heer J. v. d. Burg, bondssecre- taris, die er op wees, dat de Chr. vakor ganisatie de critiek. die de EVC vooral na de oorlog op alle mogelijke dingen heeft, ten enemale verwerpt. Niet omdat we het er over eens zijn, dat er in Neder land niets meer te verbeteren valt, maar omdat de critiek van de EVC alleen maar critiek is en niet aangeeft, waar de fout schuilt. In dit verband merkte spr op, dat er veel critiek is, maar weinig recht vaardigheid. En uiteindelijk gaat alles om het reoht in het economisch, politiek en sociale leven. Ook de Chr. vakorganisa tie strijdt voor dat recht, op het funda ment, door de oude voortrekkers ge legd. Zijt gij allen, aldus spr., strijders in deze zin voor sociale gerechtigheid? De heer Van den Burg wilde het niet heb ben over bedrijfsorganisatie, bedrijfspen- sioen, lonen en prijzen, want deze onder werpen moeten de leden met elkaar be handelen, maar wel wekte hij de jonge leden op tot studie, om gereed te zijn wanneer er plaatsen op de voorposten vrijkomen. Na de pauze draaide de film „Kleurige Klei", die een beeld gaf van de Engelse pottenbakkers-industrie. Reeds eerder schreven we. dat de Win- terflora 1949, die morgen te Haarlem zal worden geopend, veel belooft. Het Kre- lagehuis heeft er zich de laatste dagen met vijftienhonderd vierkante meters op voorbereid. En naar het zich laat aanzien: met succes. Dat zal ook moeten, al is het alleen maar om het prestige. Want elf buitenlandse deputaties zullen en stel lig met een zeer critisch oog komen kijken, of het nu werkelijk waar is, dat hier in Holland bolbloemwonderen weet te verrichten, De Engelse deputatie heeft enkele prominente krachten onder haar gelederen, waaronder niemand min der dan de befaamde G. W. Leak, die on danks zijn tachtig levensjaren de grote vijver oversteekt, om de Winterflora aan nader onderzoek te onderwerpen. Voorts komen er broeiers en andere des kondigen uit diverse landen, Gardencluibs uit Engeland enz. Op de tentoonstelling zullen uitsluitend ol- en knolgewassen worden geëxpo seerd, maar de eenzijdigheid zal verre blijven. Naast de hoofdartikelen tulpen, hyacinten en narcissen, zal er o.a. een schat van fresia's en amaryllis te bewon deren vallen, terwijl het practisch tevens vaststaat, dat er ook een collectie irissen zal komen. Dat is een unicum voor deze d van het jaar. Dan is er nog een aparte afdeling. Want de zaal, waarin anders het scheids gerecht zetelt, is nu voor heel wat sym pathieker doeleinden ingericht: voor het exposeren van bloemwerk. In een Oud- Hollands interieur met antieke stoelen d. zullen bloemstukken prijken van amaryllis, fresia's enz. Aller wordt op haren en snaren gezet, •n van deze expositie iets bijzonders te maken. De buitenlanders moeten ver baasd staan en in hun resp. landen met ontzag over deze Winterflora praten! Wie gezien heeft, met hoeveel voortvarend heid er achter de coulissen wordt ge werkt en wie bovendien de lijst van in zenders heeft bestudeerd, weet 'het al bij voorbaat: 't komt dik voor elkaar. Katwijk acht zich dupe door bouwvolume Grote teleurstelling en ontstemming heersten er gisteravond in de gemeente raad van Katwijk over het bouwvolume 1949: Katwijk mag slechts de 130 reeds aanbestede montagewoningen gaan bouwen. Aan Ged. Staten en de Minister zullen telegrammen worden gezonden ter herinnering aan gedane toezeggingen. Het totale bouwvolume voor Zuid-Hol land is veel te laag gesteld, aldus Kat- wijks burgemeester (namelijk 600 mon tagewoningen en 1200 normale huizen). Voorts werd een voorstel-mr J. van der Plas aanvaard, om zo spoedig mo gelijk tot een tweede zeebadinrichting te komen. Het baden tussen de twee inrich tingen (in Noord en Zuid gelegen) werd verboden tussen 8.30 en 17.30 uur. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Rudi A M, z v G J Jaski _.i H M Langezaal; Johanna M, d v L J Söndker en A T M Wurth; Emerentia M, d v J H W Uiterdijk en J C Melmam; Peter J, z v P J Boot en G v d Akker; Jeske M J, d v J C Goosen en A Kupe- Jacobus, z v D Rademaker en J van Elswijk; Samuel J, z v S Platteel en C de Nie; Bob H. z v H de Graaf en C Ouwerkerk; Robertus A M, z v J A van Wijk en E de Vos; Joannes, z v M J Maize en K Wassenburg; Jan. z v L de Vreede en J M Gijsmam; Johanna, d v J Pardon en M v d Blom. OVERLEDEN: D Blansjaar, man, 52 jr; J H Casander, wed. van H P van Niekerk, 78 jr; H Kuijt, man. 61 jaar. GEHUWD: N Cerdijn, jm. en M Ben- ning, jd; M Geerlof, jm. en M Koet, jd: H Lepelaar, jm. E Stikkelorum, jd; J Nieboer, jm, A M Jansen, jd; W J On derwater, jm, P van Klaveren, wed; C Prins, jm, en M C Broers, jd; H Stouten, en J P Batenburg, jd; J H Vink, jm, J Mooten, jd; J Clason, jm, en S van Leeuwen, jd. Sfeer in 't gezin? De Nieuwe Leidscheer in! Raad van Oegstgeest Ook hier vertraging in de woningbouw Waar blijft het bouw volume Gisteravond kwam de raad van Oegst geest voor 't eerst in 1949 bijeen, burg. J. C. Baumann. die in een Nieuw jaarsrede dankbaar constateerde, dat de gemeente in 1948 voor rampen gespaard bleef en de gezondheidstoestand er goed was te noemen De toeneming der bevol king is beneden de verwachtingen ge bleven. Vele moeilijkheden zijn er op het ge bied van de woningbouw. Spr. deelde mede, dat er een goedgekeurde aanvrage voor de bouw van 75 woningen gereed ligt. welke bouw niet tot uitvoering kan komen, zolang door Ged. St. aan de ge meente geen bouwvolume is toegekend In totaal zijn nu 27 arbeiderswoningen in aanbouw of reeds gereed, plus 22 andere woningen. Een verheugend feit is voorts, dat een sluitende begroting voor 1949 werd be reikt, waaruit niet geconcludeerd mag worden, dat de gemeente nu veel armslag heeft. Spr. hoopte, dat de commissie-Oud aan de gemeente haar eigen belastingge bied zal teruggeven. Spr. memoreerde de uiterste zorg, dïi aan wegen en plantsoenen is besteed ei de aankoop van het tot wandelpark in gerichte Bos van Wykerslooth. B. en W hopen nog dit jaar de vergroting van hel raadhuis te kunnen verwezenlijken, ter wijl het uitbreidingsplan binnen niet al te lange tijd de raad zal bereiken. Me1 handhaving van het karakter der ge meente zal de vestiging van industrie worden overwogen. Er bestaat gegrondi verwachting, dat het eerste deel van d> rioolbemaling ook dit jaar gereed zal komen, waardoor een einde zal komen aan de treurige toestand bij de Pastoors wetering. Gaarne zal op verantwoord' wijze medewerking worden verleend op sociaal gebied. Spr. besloot met de woor den: „Moge God ons steunen en leiden in de vervulling van onze gewichtvolle arbeid en Zijn zegen op ons gemeenschap pelijk werken rusten." Als oudste raadslid antwoordde de heer Oosterom (AR). Spr. constateerde met blijdschap, dat het overzicht over 1948 niet al te donker behoefde te zijn. Spr hoopte, dat de gegeven perspectieven in Gods kracht mogen worden verwezenlijkt en gaf namens de raad de verzekering, dat hij de voorzitter in zijn moeilijke taak zal steunen. Onder de ingekomen stukken bevonden zich een dankbetuiging van de contact commissie der mlddenstandsverenigingen voor de grote yooruitgang der plaatselijke verlichting, en een vorzoek van de heer C. Both om ontslag als commies ter si tarie wegens benoeming te Katwijk Ver volgens werd mededeling gedaan va goedkeuring op 12 raadsbesluiten, \v van dat van de uitbreiding van het raad huis het belangrijkste was. Aan de heer A, Lasschuyt werd eervol ontslag verleend als onderwijzer aa o.l. school wegens benoeming tot hoofd te Erichem. De voordracht ter voorzie ning in deze vacature werd echter inge trokken, aangezien twee der drie voorge dragenen zich inmiddels hadden terug getrokken. Bij het voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor uitbreiding van het secretariepersoneel, mede in verband met het a s. vertrek van de heer Both, vroeg mr Valentgoed, waarom dit niet op de be groting is aangegeven. Spr. bepleitte voorts de" aanstelling van' schrijvers ir plaats van adjl-cbrnmiëzen. De heer Ver hoef (RK) vroeg de aanstelling van eer geloofsgenoot. Weth. Dijsselbloem (RK) antwoordde, dat thans een lang gekoes terde wens in vervulling kan gaan. nl de logische opbouw in het personeel, maar :ou ongewenst zijn schrijvers aan te stellen, daar deze het zeer gespecialiseer de werk van deze commies niet konden overnemen. Primair is voorts deskundig heid en secundair confessie, aldus spr aarna het voorstel z.h.s: werd aange- Op voorstel van B. en W. werd de po litieverordening in dier voege gewijzigd, dat het in den vervolge verboden zal zijn monumentale gebouwen werkzaam heden te verrichten, die op enigerlei wijze gevaar voor brand kunnen leveren. Aangenomen werd voorts het voorstel, het woonhuis Poelgeesterweg op de buitenplaats Oud-Poelgeest, i deze stichting te verhuren. Parkeerterrein „Beukenhof" Het voorstel van B. en W. tot het tref- ■n van een overeenkomst met restau rant „De Beukenhof" inzake het par keerterrein aan de Terweeweg, bracht vele tongen in beweging. De heren Ver hoef (RK) en Van Nieuwkoop (AR) had den bezwaar tegen het recht van „Beu kenhof" om een benzinepomp op het ter- op te richten, daar dit ten nadele zijn van de garagebedrijven, terwijl de heer Blomsma (Arb.) niet alleen aar personenauto's, maar nok aan vracht auto's de gelegenheid wilde geven tot parkeren. Mr Valentgoed (CH) had juri dische bezwaren tegen art. 1' overeenkomst, waarin bepaald wordt, da: de gemeente om dringende redenen bevoegd is, de overeenkomst brui-kster op te zeggen, omdat de term dringende redenen zeer rekbaar In zijn antwoord deelde de voorz. mede, dat hij voor de garagebedrijven geen be en zag in een benzinepomp, vooral als deze niet aan de weg zal komen te staan. Ook zag spr. geen bezwaar in de clausule omtrent de vrachtauto's, ook al zijn dit bestelwagens, van handelsreizi gers, omdat deze toch zo dicht mogelijk bij hun klanten zullen parkeren. Weth. Dijsselbloem beantwoordde mr Valent goed en zag bij een eventueel proces o verschil van mening de rechtspraak Dat bleek al 40 jaar geleden, toen in kerk dezer gemeente de eerste Zendings- der Chr. Geref. Kerken in Neder land werd gehouden en dat werd ook gisteren weer, tijdens de verkoopmiddag in -avond ten bate van de Zending in Den Burcht" openbaar. Het was daar ien komen en gaan, een kijken en kopen Het moet voor de Zendingskrans „Tot arbeid geroepen", die, in samenwerking met de Zendingscommissie der Chr Geref. Gemeente deze verkoopdag had georganiseerd, de kroon op het werk hebben betekend. Chr. Ger. Gemeente hield verkoopdag Voor de Zending werd ruim 1000 bijeengebracht Synodes, terwijl er reeds een Generale Synode is gehouden. Daar wordt, aldus spr., de eerste liefde, waarvan in de Openbaringen sprake is, gevonden. Na mens de Toradja's bracht hij hartelijk dank voor wat voor de Zending is ge daan. Enige jongens en meisjes kregen van hem een boek, als dank voor het ijverige collecteren met de Zendings bussen. Nadat de verkoopleider, de heer C. H. Overduin, de van ongeduld popelende kopers en koopsters nog enkele practische wenken had gegeven, begon het lieve leven. Textiel zonder punten en dan in een sortering om van de watertanden, dat alleen al verklaart het overigens fat soenlijk gedrang rond de verkooptafels. Er werd 's middags zoveel gekocht, dat er voor de verkoopavond een geducht gat in de voorraad was geslagen. Deze avond werd geopend door ds M. Geleynse, miss. pred. van Mamasa, die het heiden en Christenoffer met elkaar vergeleek. Hij toonde daarbij een mandje, dat door een gewezen heidin is gemaakt van welrie kend gras. Zij had er geen behoefte r aan. om een offer aan de afgoden brengen, maar deed met haar fijn kunst zinnig werk alles ter uitbreiding van het Koninkrijk Gods. En daarmede is zij vele Christenen ten voorbeeld. Het slotwoord werd gesproken door de heer C. H. Overduin, voorzitter van de Zendingscommissie, die alle medewer kers en medewerksters hartelijk dankte, inzonderheid mevr. G. Cuperus-Kreyger, presidente van de dameskrans „Tot arbeid geroepen." De netto opbrengst van deze zendingsverkoopdag bedraagt ruim f 1000. Een mooi succes! Ds Joh. Jansen opende de middag door te laten zingen Ps. 67 1 en ontwikkelde daarna twee gedachten, t.w. menselijke arbeid en Goddelijke zegen. Spr wees er op, dat de Zendingskrans een jaar heeft mogen werken voor de arbeid onder de heidenen en voor de uitbreiding van Gods Koninkrijk. God komt de ere van onze arbeid toe. Boven het podium zouden we kunnen zetten „Soli Deo Gloria". Maar het is. aldus ds Jansen, zoals Ps 127 het zegt: Zo de Heere het huis niet bouwt.. Het gaat alleen om de ere Gods. De hei denen moet dit worden bekend gemaakt. Nadat ds Jansen was voorgegaan in ge bed, sprak ds A. Bikker, te Amsterdam, over de zegenrijke arbeid onder de To radja's. In 1907 kwam Mamasa voor het eerst met het Westen in aanraking. De Zending heeft daar de rijke zegen Gods mogen ondervinden. In de loop der jaren konden 90 gemeenten, groot en klein, wor den gesticht. Er zijn nu drie particuliere Chr. Film-Actie Leiden De Chr. Film-Actie te Leiden organi seerde Dinsdag haar tweede avond in „Den Burcht De opkomst was zeer be vredigend te noemen. Door een conflict tussen de uitgever vari de film „Mrs Miniver" en de Ned. Bioscoopbond kon helaas dit prachtige filmwerk niet w< den vertoond. Het conflict is nog niet opgelost, zodat niet te zeggen is, wanneer „Mrs Mindver" dan wel komt. In plaats ervan werd vertoond „Een hand vol rijst". Van dit werk hebben de aanwezigen ook genoten. De C.F A. kan weer op een ge slaagde avond terugzien. Een vertegen woordiger van de C.F A. uit Den Haag gaf nog een duidelijke toelichting op het gerezen conflict. ast algemeen belang zeker boven privaat belang zal gaan. Na re- en dupliek werd het voorstel aangenomen met de aante kening van mr Valentgoed, dat hij ge acht wilde worden te hebben tegen ge- Z.h.s. werd het voorstel tot verdere afbraak van het perceel Geversstraat tJt betegeling van het vrijgekomen trot toir aangenomen. De raad gaf eveneens haar fiat aan het voorstel tot verbete ring der straatverlichting. Het monument tor herdenking van dè verzetsstrijders zal worden opge richt in het Bos van Wtjkerslooth. Na voltooiing zal de gemeente het in onderhoud aanvaarden, terwijl werd toegestaan, dat leder jaar op 4 Mei bij dit monument een herden kingsplechtigheid zal worden gehou den. Tenslotte werden o.m. voorstellen tot vaststelling van de vergoeding voor b.l.o. en dat van het aantal lesuren per week voor lichamelijke opvoeding z.h.s goedgekeurd. Bij de rondvraag roemde de heer Oos terom de nieuwe verlichting op de Rhijn- geesterstraatweg en vroeg de heer Blan sjaar (OH) B. en W. te bemiddelen tot het verkrijgen van een bushalte bij het viaduct ten behoeve van de bewoners Buitenlust. Mr Valentgoed vroeg, hoe het na het tragikomische gebeuren op de Geversstraat met de rest van deze panden zal gaan en bepleitte afbraak, echter zonder vrachtauto. Weth. Dijssel- bloem deelde mede, dat de besprekingen i, met de bewoners reeds zijn geopend. KUNST EN LETTEREN Leiden voor Bruckner Jaarvergadering Maat schappij voor Toonkunst Notaris J. C. van Eek benoemd tot erelid Dinsdag hield de Maatschappij voor Toonkunst haar jaarvergadering onder voorzitterschap van ir J. J. G. van Hoek. Na vaststelling der notulen werd het jaarverslag 1947/'48 uitgebracht en goed gekeurd. De penningmeester legde zijn rekening, goedgekeurd door een daartoe benoemde commissie, aan de vergadering over. Hem werd dank gebracht voor zijn accuraat beheer. In de vacatures, ontstaan door het aftreden van de heren dr W. C. Braat, J. C. van Eek en prof. dr S. E. de Jongh, werden gekozen de heren C. Grijpma, L. Molijn en Th. J. Hannema. De voorzitter, dankte in hartelijke be woordingen de aftredende bestuursleden hetgeen zij in de afgelopen jaren de maatschappij hebben gedaan, en in het "bijzonder de" penningmeester, de heer J. C. van Eek. die gedurende elf jaren op zo voortreffelijke wijze het financieel beleid heeft gevoerd. De voor zitter deelde de heer Van Eek mede. dat commissarissen met algemene stemmen hadden besloten hem tot ere-lid te be ien. De heef Van Eek was zeer erkentelijk voor deze geste. Na benoe ming van een commissie tot nazien der rekening en verantwoording 1948/'49, werd de vergadering gesloten. Wij vernemen nog, dat in een daarna gehouden bestuursvergadering, de heer L. Molijn, tot penningmeester werd be noemd. de heer ir J. J. Rutgers tot vice- voorzitter. mej. A. Coebergh tot 2de- itaresse (gedurende 1 jaar) en de heer Th. J. Hannema tot lid van de con certcommissie. n het jaarverslag 1947/'48 wordt ontleend: Het aantal leden bedroeg op 31 Augustus 1948 365, het aantal leerlingen der muziekschool 323. Ofschoon de finan ciële toestand zich dit jaar iets gunstiger liet aanzien dan het jaar ervoor, blijft de nodige zuinigheid geboden. Het orkest, onder leiding van Henk Geirnaert. mocht zich in een gestadige bloei verheugen. De concertafdeling had een gunstig jaar. De programma's der concerten stonden hoog peil. Voor de jeugdconcerten bestond wederom zeer grote belangstel- De muziekbibliotheek bleef zich goed ontwikkelen. Residentie-orkest Het 7e abonnementsconcert van het Residentie-orkest in de Stadsgehoorzaal op Donderdag 3 Maart a.s- wordt weer door Jan Out gedirigeerd. Dit concert biedt wel een buitengewoon aantrekke lijk programma: de 7e Symphonie van L von Beethoven, het pianoconcert vai Tsj-aikowsky en de Rhapsodie espagnoli van Ravel- Als soliste is de bekende Franse pianiste Eliane Richepdn geënga geerd, die met dit optreden haar debuut in de Sleutelstad maakt. Ciefde HOUDT STAND Door H. Hollander 21) „En als lk nu weiger mijn toestemming te geven?" „We kunnen wachten, vader. In de hoop, dat u van mening verandert." We.er zwijgt de boer. Sjaan vindt dat een gunstig teken. Wat er aan de hand is. weet zij niet. Maar het komt haar voor. dat vaders mening aan het kenteren is. Tuininga slaat een zijweg ln en zo komen ze weer op de hoofdweg, fietsen Nedervoort door en dan nadert „Zand- hoeve". Met geen woord rept de boer meer van het gesprokene, 't Is of zij het onderwerp niet aangeroerd hebben Sjaan vindt ietwat later gelegenheid moeder aan te klampen en besluit, als zij haar verhaal gedaan heeft: „Ik begrijp niets van vader." „Ik geloof, dat ik vader begrijp," ant woordt moeder Dirkje langzaam. „Jij en Klaas konden elkéór de langste tijd wel eens niet gesproken hebben." „Moeder!" De boerin glimlacht. De uitroep van Sjaan is ook zo spontaan en er klinkt zoveel ongeloof in. „Ik kan mU vergissen, hoor. Heus. vader heeft mij niets gezegd. Maar ik heb zo het stille vermoeden, dat hU tot andere gedachten gekomen is." 's Avonds komt Albert van Zanten buurten. Sjaan ziet hem komen en ver dwijnt uit de kamer. Haar vader roept haar niet terug. Dan verlaat ook moeder Dirkje het vertrek, begrijpend, dat Van Zanten spreken wil. Hij is gekomen om antwoord. Verleden week heeft hij inderdaad weer met de boer gepraat. En de termijn is verstre ken. Tuininga heeft gezegd: „Over een week heb je het antwoord." Maar hij heeft méér gezegd. „Ik zal er met Sjaan over spreken, dat beloof ik Je, maar aan haar alleen is de beslissing. Ik zie graag dat huwelijk, doch Sjaan moet het zeg gen." En nu verneemt Albert van Zanten zijn vonnis: „Ik kan er niets aan doen. kerel, maar Sjaan weigert beslist. Zij heeft niets tegen jou. Alleen, er is geen liefde, zegt zij. En zonder liefde wil zij niet trouwen. Wat ik haar niet kwalijk kan nemen. Meer heb ik niet te zeggen. Het spijt me voor jou en ook voor mU, maar we kunnen haar niet dwingen." Met die boodschap kan Albert van Zan ten vertrekken. Hij doet het vrij spoedig. Wat zal hij langer op „Zandhoeve" doen? Hij kent Tuininga als een rechtschapen man. Die wil wel. Maar zijn dochter niet. En hij zal dan niet met de vader, maar met de dochter trouwen. Het is afgelo pen. Het hart van Albert van Zanten zal er niet bij breken. Hij heeft Sjaan nog slechts enkele keren gesproken. Hij kent haar nauwelijks. Eigenlijk is hij op haar i afgekomen op aanraden van zijn moeder. Van liefde kan bij hem nog geen sprake zijn. Ietwat later zegt Tuininga, zijn vrouw is er ook bij: „Ik heb Van Zanten je wei gering meegedeeld, Sjaan. Dat is afge lopen." Waarop Sjaan met spanning wacht, komt niet. Over Klaas wordt niet gerept. Ën, hoe veel moeite het haar ook kost, zij vraagt niet. Misschien komt er nog een moment, dat zij vader vermur wen kan. Wat gaat er om in het hart van de boer, die toch wel weet, wat hij wil? Zelfs moeder Dirkje weet het ditmaal niet en zij is stom verbaasd als de boer in de slaapkamer vraagt: „Ik kan er op aan. Dirkje, dat jij het niet aangemoe digd hebt, dat tussen Sjaan en die Bakker?" „Dat heb ik je toch gezegd, Peter?" „Ja, dat is zo. Vervelend, dat het kind zo halsstarrig ia!" „Dat heeft ze ook niet van een vreem de, Peter." Er volgt geen antwoord. Het onder werp schijnt voor Tuininga afgehandeld. Maar als de boerin al lang slaapt, ligt de boer nog klaar wakker. Sjaan ls niet direct het onderwerp van zijn over denken. Het is Gerard. Hij heeft over zijn jongen harde noten horen kraken. Zon der dat één op de boerderij het weet, is er tussen vader en zoon een vrij harde woordenwisseling geweest. Met opzet heeft de boer zijn vrouw er buiten ge laten. Ze behoeft niet te weten, althans nóg niet, dat de levenswijze van Gerard veel te wensen overlaat. Hij is te vaak gewonnen Concert Rott. Philh. Orkest met Janine Andrade. De bezwaren, die velen tegen de kunst .an Bruckner hebben, richten zich voor al tegen de uitvoerigheid der sympho- nieën. Inderdaad hebben de onderdelen der symphonieën .dikwijls kolossale af metingen. Bruckners kunst schijnt ge worteld in een tijd. toen er nog geen haast onder de mensen was. Bruckner heeft iets van de middeleeuwse monnik, dre met eindeloos geduld een diklijvig manuscript letter voor letter zorgvuldig i sierlijk tekende. De zesde symphonie is minder wijd lopig dan de andere en het was daarom van Flipse uitstekend gezien om deze symphonie Bruckner in te leiden bij het K. en O.-publiek. Bij de eerste uitvoering der derde sym phonie in Wenen liep de zaal leeg. Slechts enkele trouwe vrienden woonden de uitvoering tot het laatst "bij. De eerste uitvoering der zesde in Leiden werd met grote aandacht gevolgd en hoe intens de luisteraars genoten hebben, bleek wel uit st warme applaus. Deze zesde symphonie is een heerlijk werk, vol met prachtige melodieën, rhythmisch zeer interessant (eerste en derde deel), meestelijk van contrapuntiek waarlijk groots van schepping. Deze grootheid heeft Flipse ons geopenbaard en kreeg de indruk, dat het publiek met deze eerste uitvoering meteen voor de kunst van Bruckner gewonnen was Een woord van hulde voor het R. Ph. O de wijze, waarop het deze zeer moeilijke partituur gespeeld hefeft. Voor de pauze de symphonietta van Roussel, een zeer bondige, doorwrochte compositie, met veel geest en charme, die voortreffelijk gespeeld werd. Janine Andrade speelde haar hoogste violisti- sche troeven uit in de symphonie espag- nole van Lalo, een werk, waarin haar Zes jaar (m.a.) voor Leidse lakenfabrikant Bovendien verbeurdverklaring van 80.000 Het Haagse Tribunaal heeft hedenoch tend uitspraak gedaan in de zaak tegen de 62-jarige Leidse lakenfabrikant L. P. Krantz, mede-directeur van de N. V. Leidse Lakenfabriek J. E. Krantz en Zn. Hem was indertijd ten laste gelegd, dat hij lid vón de N.S.B. was, bovendien hulp- landwachter en in deze functie razzia's in Warmond zou hebben bevorderd. Ook leverde hij uniformstoffen aan instellingen van de N.S.B., de SS en aan civiele Duit- autoriteiten. Evenzo werd hem ver trouwelijke omgang met kopstukken der bezettingsautoriteiten verweten. Het von nis luidde thans: 6 jaar internering, met aftrek, ontzetting uit de beide kiesrech- voor het leven, alsmede verbeurd verklaring van f 80.000 van zijn ver- mogep, dat in totaal op f 563.000 wordt geschat. In de motivering van het vonnis werd gezegd (het voorlezen hiervan vorderde bijna een half uur), dat K., als gevaarlijk lid van de N.S.B., op ergerlijke wijze ge heuld had met de vijand. De verblind heid van een man van zulk een geestelijk formaat was volkomen onbegrijpelijk. In zijn kring is hij dan ook opgetreden als doodgraver van het goede gedeelte van het Nederlandse volk. Hij offerde zelfa zijn gezin op aan zijn Duitse gezindheid, verweer, dat hij niet met de illegali teit op de hoogte was, werd weggevaagd door de mededeling, dat zijn schoonzuster door de Duitsers daarvoor gearresteerd wat hij zeker moet geweten hebben. Dit 'ergerlijke verraad, aldus de motive ring, kan niet anders dan met lange in ternering gestraft worden. Verdachte is sinds 9 Mei 1945 geïnterneerd. Nieuwe goud- en zilversmokkel te Amsterdam ontdekt? De Amsterdamse politie heeft de 45-J. handelsreiziger H. aangehouden, die tus- 1945—1948 voor ƒ233.000 aan baar goud en zalver, waarschijnlijk uit Duits land of T9jechoslowakije afkomstig, heeft verhandeld. Men vermoedt, dat dezs affaire iets te maken heeft met het „strooien" van zriLverkorrels uit een auto in de hoofdstad- Bulgarije zal twee Britse toelaten bij het proces tegen de protestantse predikanten, die van hoog verraad worden beschuldigd. Ter aanvulling op een vorig bericht, zij nog gemeld, dat G. de Jonge is be noemd tot financieel deskundige in de „Stichting totalisator Nederland" T. C. J. M. Rijssenbeek tot deskundig# voor de paarden, terwijl mr E. J. Hogen, raad voor de Justitie zitting heeft. „Oliver Twist" wordt gekeurd. Da gemeentelijke autoriteiten van Wenen hebben een speciale vertoning gelast van de Britse film „Oliver Twist" om te kun« nen beslissen of zij verboden móet wor den, gezien de handtastelijkheden, die er in Berlijn door ontstonden. Ook de Jood se culturele organisatie te Wenen heeft geprotesteerd tegen de „anti-semietisehe strekking". P. C. Trouwborst, die de Alg. Bond Ouden van Dagen in communistisch trachtte te drijven, is thans ali voorzitter afgetreden, evenals de bonds- secretaris, G. Flipse; wnd secr. is thans F. H. ten Hoope. Doedesstraat 63b, Rot terdam. A. P. seint uit Warschau, dat een Poolse handelsmissie gisteren naar Ne derland is vertrokken voor de opleve ring van 22 sleepboten. Overleden ls het 62-j. oud-hoofd der Willem de Zwijgerschool te Amsterdam J. Visser* De 58-j- huwelijksmakelaar J. de G. te A'dam is gearresteerd wegens zwen del met voorschotten. Honderd jaar hoopt P. Stokrom, Kromhout 21 te Dordrecht, Maandag te worden. grote instrumentale kwaliteiten volledil tot hun recht konden komen. Zij heeft het met zichtbaar enthousiasme en voorreffelijk klinkend resultaat gespeeld Alles bij elkaar een zeer geslaagd con cert, waarop twee voor Leiden onbeken de werken werd uitgevoerd. Hennie Schouten. Onder de rook van de Sleutelstad in de stad. In omgang met lieden, die van wijntje en Trijntje houden. Als dat niet verandert, raakt hij zijn zoon kwijt. En als Sjaan dan ook eens balsturig wor den zou en tegen zijn toestemming toch trouwen met die kruidenier, dan hij twee kinderen kwijt. En één vai twee was Sjaan, zijn oogappel. Was het dan niet veel beter, zijn verzet te laten varen? Dan bleef er tenminste een goede verstandhouding met Sjaan. Al was het natuurlijk mogelijk, dat het met Gerard nog in orde kwam. Hij heeft hem in elk geval flink de waarheid gezegd. Het moest uit zijn, anders kon hij de boer derij verlaten, afgelopen. Zo'n zoon wilde hij jn elk geval niet hebben. Het beste was, dat Gerard naar een vrouw omzag en spoedig trouwen ging. Gerard had het beloofd. Hij wist, dat vader zijn bedrei ging uitvoeren zou en hem eenvoudig niet meer als zoon erkennen. Tuininga had een meisje voor Gerard op het oog. Eén met „haar op de tanden". Zo één moest hij hebben, om in het goede spoor te blijven. Misschien kwam het met Gerard nog in orde. Zo niet, dan wees hij hem de deur. En dan Sjaan ook nog weg? In de afgelopen maanden had zijn vrouw, als het te pas kwam, kalm met hem gepraat: was het niet veel verstan diger, als hij zijn verzet varen liet? Die Klaas was toch een ordentelijke jonge man. Was dat nu zo erg. dat die geen boer was? Hij was werkzaam. Sjaan hield van hem. De boer moest verstandi ger zijn (Wordt vervolgd). Leiderdorp R.CL vergaderde. Gisteravond heeft R.CL. het trainings- bezoek en de elftalcommissie onder de loupe genomen Middenstanders bijeen In het „Wapen van Leiderdorp" kwamen Dinsdagavond de middenstan ders bijeen voor de verkiezing van een v bestuur en de bespreking van de ieren actie. De heer F. K. Los werd bot voorzitter gekozen- Voorts namen in het bestuur zitting de heren N. C. Voorma, C van Tol, H Hoogenboom en an der Horst. Besloten werd, niet met de Leiderdorpse Post in zee te gaan, maar evenals voor de oorlog een „Leider dorper" uit te geven met de medewerking de heer Langezaal uit Leiden Het bestuur zal plannen uitwerken reclame-actie. „Gezin en arbeid." Morgenavond (Vrijdag) om 8 uur vindt ln de cantine van de touwfabrieken de vierde lezing van de gezinscursus plaats. De heer J. Huizebosch uit Driebergen spreekt voor de tweede maal over „Gezin Afscheid van „Festo Forto' Gisteravond heeft de buurtvereniging „Festo Forto" afscheid genomen van haar secretaris, heer C. Dieseraad, die ge meente-ontvanger is geworden van Ba- rendrecht. Er werden hartelijke woor den gesproken. De scheidende werd een horloge aangeboden, terwijl zijn vrouw bloemen kreeg. In de vac. Dieseraad koos men de heer L. Baks. Het begin van zijn loopbaan in „Festo Forto" werd wel zeer aangenaam gemaakt, want hij won by een verloting een prachtige taart. Licht gewond De familie Snel, wonende aan de Van de Valk Boumanwag alhier, ontving be richt, dat haar in Indonesië vertoevende zoon licht gewond ls geraakt. Buurtvereniging „De Kindervriend". De buurtvereniging „De Kindervriend" organiseerde een feesbvergadering. Uit genodigd waren de bekende Willy Alberto en de twee Anja'9 uit Leiden. Zij verhoogden de feestvreugde eerste kwam met oen goed repertoire van goochelen en sneltekenen op de planken De toneelschetsjes vielen even eens in de smaak. Burgemeester- mevrouw Van Diejreningen gaven hun belangstelling blijk. Voorschoten Openstelling secretarie veóband met de opening van d! Finse school zal de secretarie in plaat s morgens 's middags van 2 tot 5 uur het publiek geopend zijn. spreekuur van de burgemeester vervalt Raadsverkiezingen op 22 Juni. De raadsverkiezingen worden te Voor schoten gehouden op Woensdag 22 Juni Spoedeisende raadszitting. De raad vergadert morgenavond spoed eisend i.v.m. enkele onderwijsbesluiten. Auto-ongeval. Toen dokter H. Olthuis hedenmorgei met zijn auto de Elslaan passeerde, kwaï hij in botsing met een volkswagei komende uit de Elslaan. De chauffeu: van de volkswagen werd op straat slingerd en kreeg verwondingen materiële schade was aanzienlijk. Sport en Wedstrijde Om het persoonlijk kampioen schap van de L.S.B. De finale van de wedstrijden om kampioenschap le, 2e en 3e klasse de LSB werd gisteravond voortgezet i kleine bezetting, daar alleen de le klai sers in actie kwamen v-oor de derc ronde. Er werd deze avond niet best gi speeld. Zo zag de titelhouder A. A. Ideia na een onregelmatige opening bij de 3! p< zét over het hoofd, dat hij E. H.van G len in twee zetten mat kon zetten. In gro tijdnood zette hij daarna slechts voo waardoor hij zijn materiaahvinst gehe verloren zag gaan en zelfs de kwaliti aohter kwam. Zeer vermoedelijk zal deze partij dan ook verliezen. A. Bark ma en W. G. Demmendal, die het Dam gambiet speelden, gingen aaiwankeli gelijk op, maar op de 30e zet blunder Barkema. waardoor hij een loper achl kwam. Wat later kon hij mat niet me wij vermijden. A. J. Rotteveel speelde teg A. Leenheer de Konings-Indische-veri diging, maar ging na f3 van wit tot Grunfeld-Indische-verdediging over. won de partij vrij snel. D. van Geld kwam in een Slavische party tegen Ji ry Bey een toren tegen 3 pionnen voor staan. Hy wist hiervan echter niet v< doende profyt te trekken en zal wai sohyniyk met remise genoegen moet nemen. Rotteveel leidt nu met 3 uit gevolgd door Demmendal met 2 uit 3.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2