Jlieuwc geihsttfe (fourant ATLANTISCH PACT garandeert militaire steun aan deelnemende landen Maar geen automatische verplichting tot oorlogsverklaring Wist U DINSDAG 22 FEBRUARI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir en redactie Tel 20408 Abonne menten Tel 22710 Advertentieafd Tel 23375 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal; ƒ135 per maand; ƒ0 32 per week ADVERTENTIËN: 018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No 7746 DIRECTIE: F DEEMER CHRISTEL1J K-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticf) Is gliebleoen tnyn hert lo tcyfjcnspoct" „Finse" school in Prof essoremv ijk' Zie pag. 2 Uit officiële bron te Washington werd gisteren vernomen dat de militaire clausule In het Atlantisch Pact de Ver. Staten niet automatisch tot oorlog zal verplichten, maar wel verzekeringen bevatten, die zo krachtig zyn, dat niemand het Ameri kaanse voornemen om zich tegen aggressie te keren, verkeerd zal verstaan. Acheson en de commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Senaat, delen deze zienswijze. Het Amerik. ministerie van Buiten landse Zaken hoopt het verdrag binnen een maand aan het Congres voor te leg gen en het vergezeld doen gaan van eer voorstel voor militaire hulp aan de deel nemende West-Europese landen ten be drage van vele millioenen dollars. Men verwacht, dat voor meer dan 3 mil dollars aan wapenen aan Europa zal den geleverd en het bewapeningsprogram zou voorzien in een bedrag ad één mil liard voor het eerste jaar. Volgens de New York Timlbes zou een desbetreffend ontwerp einde Maart of begin April bij het Congres worden ingediend. Hector Ms Neil, de Britse minister van Staat, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat geen enkele regering, betrokken bij het Pact, Rusland eist drie getuigen van Kravclienko op Handschrift „Ik verkoos de vrijheid' thans bij de rechtbank. Rusland heeft aan de Franse regering om uitlevering verzocht van drie getui gen, die door Victor Kravchenko zijn op geroepen. in verband met zijn proces, wegens laster tegen „Les Lettres frangaises". De betrokken getuigen zijn Kerfsoen, Passesjnik en Antonof. worden er van beschuldigd met de Duit sers gecollaboreerd te hebben. Kravchenko heeft thans bij de griffie van de rechtbank, die zijn proces behan delt, een met de hand geschreven tekst in de Russische taal van „Ik verkoos de vrijheid" ingediend, alsmede een getypt exemplaar in de Engelse taal en ver beterde drukproeven van de Engelse uit gave De geschreven tekst is gedeeltelijk in potlood en inkt. OORZAKEN WERKLOOSHEID IN BRITS-AMERIK. ZONE- De stijgende werkloosheid in de Brits- Amerik. zone van Duitsland tot circa 1 millioen schrijft Clay toe aan: scherpe afneming van industriële activiteit, ver oorzaakt doqr kapitaalgebrek, stroom tekort en de afnemende vraag naar ver- bruiksgoederen tegen de huidige prijzen- Er was echter een kleine, maar beteke nisvolle prijsverlaging in de Westelijke rones sedert Kerstmis. BRITSE VLOOT EIST 36 MILLIOEN MEER- Voor het financiële jaar 19491950. dat 1 April begint, is een bedrag van 189.250 000 pond sterling uitgetrokken voor de Britse vloot; dit is 36 millioen pond meer dan vorig jaar. Men gaat nog niet over tot het ombouwen marine voor oorlogvoering met wapenen- Verbreekt Amerika diplomatieke banden met Joegoslavië? In het Amerik. Huis van Afgevaardig den is een resolutie ingediend tot intrek king van de diplomatieke erkenning Joegoslavië door Amerika. Zulks aanleiding van de arrestatie van ai bisschop Stepinatz. reeds enige verplichtingen op zich heeft genomen. De defensieve maatregelen zou den geen inbreuk maken op het Brits- Russische Verdrag van 1942. Bevin zou het met gepast vinden er op aan te drin gen, dat in het Pact melding wordt ge maakt van automatische militaire steun. Deze militaire steun van de Ver. Staten is in geval van oorlog „vanzelfsprekend". Maar.hij drong aan op haast. Er gaan stemmen op, óók Noord-West-Afrika als veiligheidszone in dit reuzen-verband op te nemen, omdat dit gebied strategisch even belangrijk geacht wordt als bijv. Scandinavië. Volgens Reuter huldigt Moskou het standpunt, dat, als Noorwegen zich aan sluit bij het Pact en geen overeenkomst met Rusland aangaat, de gehele politiek ten opzichte van Noorwegen „tot nog toe vredelievend land", moet worden herzien. Men acht deze toetreding „provocerend"! V.R. nam Russisch voorstel inzake Triest niet in stemming Het debat over het vrije gebied van Triëst werd te Lake Success voortgezet De afgevaardigde van de Oekraïne heeft de „Westelijken" ervan beschuldigd „elke poging om een gouverneur voor Triëst te vinden, tegen te werken." Hij maakte het nog mooier met te beweren, dat de Ver. Staten en Engeland het vredesVer- r Italië schonden, om in Triëst. militaire bases te handhaven! De Rus. Malik, verklaarde, dat deze schen ding van het vredesverdrag een onder deel was van de algemene politiek, de overeenkomsten van Jalta, Potsdam, be trekking hebbende op Japan en Korea niet te eerbiedigen Zéér ad rem was de Amerikaan. Warren Austin, die ant woordde. dat de „laster en valse beschul diging" van de Sow jets geen basis vorm de voor eer discussie. De Franse afge vaardigde „Guy de la Tournelle" becri- tiseerde eveneens de „hoge politieke mo raliteit" der Russen, die zelf de gesloten verdragen niet waren nagekomen. Ten slotte heeft de Veiligheidsraad het Rus sische voorstel, kolonel Flueckiger tot gouverneur van Triëst te benoemen, i e t in stemming genomen. Regering van Bolivia afgetreden. De regering van Bolivia, onder presi dent Enrique Hertzog, die minder dan drie jaar geleden na een bloedige revo lutie aan de macht kwam, beweerde dit weekend een complot te hebben onder drukt. Thans wordt uit La Paz gemeld, dat zij is afgetreden. Koningin Juliana naar Oostenrijk vertrokken Omstreeks 12 uur hedenmiddag is HM de Koningin met Prinses Margriet per vliegtuig van Soesterberg naar Oosten rijk vertrokken. H.M. reist met de Da kota van Prins Bernhard, die wordt be stuurd door kapt. Gerben Sonderman. Toch geen eensgezinde her denking van Febr.-staking Het CNV, de KAB en het NVV heb ben hun leden geadviseerd niet deel te nemen aan de herdenking de Februari-staking in de hoofdstad op 25 Februari a.s., omdat zij vrezen, dat deze herdenking steeds meer een onder werp wordt van communistische agitatie. Zoals bekend zou bij deze herdenking aanvankelijk de burgemeester spreken, doch toen de comunisten een aparte her denking op touw wilden zetten, is mer overeengekomen, dat behalve de burge meester ook een communist het woord voeren. Voor de genoemde organisa- is daarmede het algemeen karakter de herdenking verloren gegaan en ensen geen herhaling van 1948, toen de herdenking veel weg had van een communistische propaganda-meeting. De tol in Januari aan de Rode Haan De schade tengevolgde van de brand in de maand Januari wordt geraamd op 000 (Jan 1948 f 1.124.000). Er wa- belangrijke branden, elk met een schade van f 20.000 of meer. Drie perso- verloren tengevolge van de brand het leven, terwijl 32 personen werden ge wond, van wie 10 brandweerlieden. Voor zover bekend ontstond 1 brand door on voorzichtigheid, 3 door schoorsteen, 1 door kachel, 1 door lucifers, 2 door brand bare vloeistoffen, 1 door hitteuitstraling, 2 door electrioiteit en 2 door spelen met In St. Anton hebben Prins Bernhard en zijn beide dochtertjes genoten van het traditionele „Schemenlaufen"; een echt Tirools feest met maskerades, volks dansen en optochten. Gemoedelijk gearmd met gemaskerde Tirolers kijken de Prins en de Prinsesjes toe De industriële productie van Bizonia k in Januari gestegen tot 80 procent van die van 1936, een nieuw record na de oorlog, en het zevende achtereenvolgen de maandrecord na de geldzuivering. Vandaag stellen ivij U voor: J. M. LABRUJERE. Everjsenstraat 88, Leiden. De majoor-ziekenverpleger J. M. La- brujere uit Leiden viert heden, 22 Febr., In Indonesië zijn verjaardag. Onze geluk wensen! Op 5 November 1947 aanvaardde h\j per „Volendam" de lange reis naar dt overzeese gebiedsdelen; het is dus vooi de tweede keer, dat hij daar zijn geboor tedag herdenkt. Het spreekt vanzelf, dat hij dit 't volgend jaar weer in de ver trouwde huiselijke kring hoopt te doen. Majoor Labrujere is ondergebracht in In lang vervlogen tijden was het dal van Beisan in Palestina beroemd om zijn vruchtbaarheid. Duizend jaar verwaarlozing maakten van deze strook grond een kale woestenij. In 1937 echter werd hier de nederzetting Maaz Haim ge vestigd, waarvan de bewoners door middel van irrigatie de vruchtbaarheid gedeeltelijk herstelden. Thans is deze nederzetting een opleidlngscentram voor nieuwe emigranten; een aantal hunner is hier bezig, de visserij leren in een der kunstmatige visvijvers. Meningsverschillen tussen geall. en Duitsers over grondwet en bezettingsstatuut Behouden militaire gouverneurs uitgebreide veto bevoegdheden op economisch terrein 'foerabaja. Hij heeft het bijzonder druk. het dagelijkse ziekenrapport wordt r onze jongens over het algemeen niet [lelden gebruik gemaakt. Veel klanten [heeft hy en al zijn 't meestal allerlei |hleine „kwaaltjes", er is steeds een macht rk aan de winkel. Deze majoor ver- rt in de gelukkige omstandigheid, dat i twee zoons, Joop en Rienes, ook in jSoerabaja liggen. Zo genieten zij toch een wetje huiselijke gezelligheid, ofschoon het huisje in de Evertsenstraat toch het tbject van hun verlangen blijft. Naar aanleiding van verschillende be richten, volgens welke Frankrijk, en [eland het voornemen hebben een c ferentie te doen houden -ter afwerking het vredesverdrag met Duitsland, klaart het Amerikaanse ministerie Buiten!. Zaken, dat hieromtrent n bekend is en dat van geen der beide geringen een officiële mededeling ontvangen. A.P. meldt uit Bonn, dat de aanvaarding der West-Duitse grondwet waarschijnlijk zal worden vertraagd, verband met de, tussen de geallieerden en de Duitsers bestaande meningsver schillen omtrent de bevoegdheden, die aan de West-Duitse staat zullen worden toegekend. Vermoedelijk zal het zelfs nog weken lang duren, eer de verschil len tussen het ontwerp-grondwet en hel geallieerde bezettingsstatuut (ter ver vanging van een vredesverdrag. Red.) uit de weg zijn geruimd. De onenigheid schijnt vooral te bestaan over de ei mische bevoegdheden. De parlementaire raad in Bonn heeft het ontwerp va grondwet voltooid, maar besloten de definitieve ratificatie te wachten, tot het bezettings-statuut is gepubliceerd. De geallieerden zijn van mening, dat de West-Duitsers aan een nationale souve- reiniteit de voorkeur zullen geven bo ven helemaal geen souvereiniteit. Voorts menen zij, dat de nieuwe staat inderdaad de West-Duitse politici de 'kans zal ge- politieke leiders" te worden en de Duiitsers voor het eerst sinds de over gave in 1945, weer een stem in de inter nationale aangelegenheden zullen heb- Voorlopige ondertekening van „wapenstilstand" tussen Israël en Egypte Reuter meldde uit Haifa, dat volgens telegrammen van het eiland Rhodos, daar gisteren een Israëlisch-Egyptische wapen stilstandsovereenkomst zou zijn getekend. De ondertekening zou echter nog niet .officieel" zijn. Koning George naar Buckingham Palace terug Koning George van Engeland en Ko ningin Elizabeth zullen Donderdag van hun buitenverblijf te Sandringham, waar an 8 Januari af vertoefden, naar Buckingham Palace terugkeren De klok van Greenwich, die de tijd de gehele wereld bepaalt, wordt waarschijnlijk vervangen door de, oh- langs in Californië geconstrueerde, atoomklok, welke tot op één duizendste een seconde per dag nauwkeurig De nieuwe salarisregeling voor ver pleegsters, waarover wij onlangs schre ven, gaat niet in per 1 Januari Jl., doch per 1 Januari 1948. ben. Verwacht wordt, dat na de publi catie van het bezettingsstatuut, de geal lieerde en Duitse functionarissen weer zullen bijeenkomen, om uit te maken of de grondwet, verder gaat dan het be- zetitingsstatuut. Carlo Schmid, leider van de machtige sociaal-democratische dele gatie in de raad, heeft aan Ass. Press medegedeeld, dat de geallieerde mili taire gouverneurs, krachtens het statuut op ecoriomisch terrein, uitgebreide veto bevoegdheden zullen behouden. Dit had Schmid „on-officieel" vernomen. Hij achtte het mogelijk, dat de Duitsers zou den weigeren, het nieuwe regime te vor men, tenzij het statuut in dien zin ge wijzigd zou worden, dat aan de Duitsers grotere autoriteit zou worden toegekend, het bijzonder met betrekking tot de handel met het buitenland. Utrecht krijgt een ziekenhuis voor... postduiven Utrecht heeft een soort ziekenhuis (of misschien is het woord ziekentil hier be ter op zijn plaats) gekregen v duiven, waar alle postduivenbezitters de zieke exemplaren onder hun gevleugelde vrienden^ kosteloos ter behandeling heen kunnen zenden. Uitgaande van de Nederlandse Post- duivenhouders Organisatie, waarbij alle bonden in Nederland zijn aangesloten met ruim 55000 leden, is nl. een stichting „Gezondheidsdienst voor postduiven" ir het leven geroepen. Deze gezondheids dienst is ondergebracht in het Instituut van parasitaire- en infectieziekten de Rijksuniversiteit te Utrecht. Behalve een directeur, prof. dr Jac. Jansen, zijn in vaste dienst werkzaam een veearts er een analyste. Er is een bestuur samenge steld, waarvan mr A. Smin-k uit Den Haag voorzitter is en K G. van Wolferen te Maassluis secr.-pennragmeester. "Men hoopt ook entstof te'ontdekken als voorbehoedmiddel tegen verschillen de duivenziekten. Frits Schuurman op vrachtschip naar Mexico Naar we vernemen is Frits Schuurman gisteren met een vrachtschip naar Mexi- vertrokken. Aangezien het ziektever lof vermoedelijk twee maanden duurt, is het nog niet zeker of het voorgenomen nee van het Res. Orkest in April Manchester en Sheffield wel kan doorgaan. KOSTERES VAN MIDDELHARNIS VRIJGESPROKEN De 56-jarige kosteres van de Ned. Herv. Kerk te Middelharnis A v. d. S-B., :r van verdacht was op 30 December jl. door nalatigheid brand in deze kerk te hebben veroorzaakt is heden door de R'damse Rechtbank vrijgesproken. TREINONTSPORING TUSSEN HOORN EN ENKHUIZEN. Vanmorgen is een wagon van een goederentrein op het traject Enkhuizen— Hoorn ontspoord, waardoor de spoorbaan enige tijd geblokkeerd was- Het reizigers- 3er geschiedde per bus. Nederland is opgenomen in 34 van de 37 gezelschapsreizen, welke Th. Cook and Sons te New York voor a.s- zomer Europa projecteerden, terwijl de American Express Co ons land in 45 van 49 Europese gezelschapsreizen opnam- Er komt ook een Wegenwacht voor wielrijders Plannen om te komen tot oprichting an 'n wegenwacht voor wielrijders ver keren thans in een vergevorderd stadium in voorbereiding. Het initiatief hiervoor genomen door de Ned. R. K. Bond voor het Rijwielkleinbedrijf, die hiertoe con tact heeft opgenomen met de A.N.W.B., die zoals bekend, reeds een dergelijke wegenwacht voor automobilisten heeft ingesteld. Cassatie-aanvraag in de zaak- „Moeke" Marsman Voor Jaap Hoogenboom, een der ver dachten in de moordzaak „Moeke" Mars man, is reeds cassatie aangetekend en ook de beide anderen, Leo, v. d. Helm en Cees Hoogenboom, overwegen zulks te doen. Zoals gemeld werden gisteren alle drie overeenkomstig het rechtbank- vonnis door het A'damse Gerechtshof tot 15 jaar veroordeeld. HOOFD VRACHTBEDRIJF K. L. M. Tot hoofd vrachtbedrijf der K. L M. i; met ingang van 1 Maart a.s. benoemd drs D. S. F. de Boer, thans onderdirecteur an de N. V. ATO, voorheen Van Gend n Loos. Herdershond zoogt tijgerjong In de Diergaarde Blijdorp te Rotter dam zag gisteren een tijgertje het eerste levenslicht. Daar de ontaarde tijgermoe der zich van het welpje echter niets aan trok, trachtte men een zogende hond als voedster voor het tijgerjong te krijgen. Nauwelijks was een dergelijk verzoek door de radio gedaan of uit het gehele land kwamen de aanbiedingen binnen, uit Rotterdam zelfs drie. De keuze was snel gemaakt en zo diende nog gisteren herdershond als min voor het jonge roofdier en zij verzorde het beest, alsof het haar eigen baby gold. Brandweer vierde feest en molen brandde af De Gem. Vrijw. Brandweer te Wor- vierde gisteren haar 50ste lus- besloot des nachts om 3 uur de herdenking met een slotspuitfeest. Toen de feestgangers huiswaarts keerden, ont dekten zij aan de Noordelijke Zaanoever felle vuurgloed. Onmiddellijk reden de brandweerlieden naar de plaats des onheils, doch toen zij er verschenen was de Zaandamse brandweer reeds druk be zig met het bestrijden van de brand in de molen „De Strijd", welke meer dan 270 jaar oud is. De molen brandde ge heel af. Een kacheltje in de schuur van de molen is vermoedelijk de oorzaak van de brand. Wacht nog even De uitvoerende raad van de Wereldge zondheidsorganisatie. waarin 18 landen vertegenwoordigd zijn, verzocht de Sow- jet-Unie, Wit-Rusland en de Oekraïne hun aangekondigde uittreding opnieuw te overwegen. De Berlijnse schoorsteenvegers gin- :en in staking voor 55 tot 77 Mark loons- erhoging per week. DAT. 75 j. oud, te Hilversum over leed de oud-leraar aan het gymnasium aldaar dr G. K. Nugteren en te A'dam de •ts dr H. B. L. Vos. DAT door import van tot nu toe nog ndet beschikbare grondstoffen het bier April a.s. zachter en smakelijker zal worden. DAT de Ned. Ind. Handelsbank van daag haar kantoor te Telok Betong (Z. Sumatra) heropende. DAT mevr. de wed. dr H. de Zwaan Kleinweg te A'dam 23 Febr. 100 j. oud wordt. DAT het Rijk een zweefvliegschool zal vestigen op de Terletse Heide bij Arn- DAT de leerlingen der 5de klasse van m school te Duivendrecht één uur in staking gingen, omdat op de verjaardag Prinses Beatrix geen halve dag vrij werd gegeven. DAT men te Broek in Waterland taan bij iedere aangifte van geboorte of overlijden de klok luidt. DAT de R'damse politie waarschuwt :egen de practijken van de advertentie colporteur A. J, M. Klaassen aldaar, die ïvt. J. E. Elshof", „Cartonnage- fabriek „Willebrand", „Internationale Uitgevers Mij. Escamp" of „Uitgeverij de Elzehof" of andere fictieve firma' treedt. DAT te Hengelo en Zwolle eei draaggolfinstallatie. de eerste in ons land, gebruik komt, die een grote verbete ring in het telefoonverkeer betekent. DAT ook in de Prov. JBtaten van Lim burg door vrijwel het gehele college ge protesteerd werd tegen de veroordeling an de Hongaarse kardinaal Mindszenty. DAT door een ongeluk met een for nuispot gistermiddag de boerderij, als mede 12 stuks rundvee, van de landbou- Derks te Olst in vlammen opgingen. DAT B. en W. van Delft de heer J. Buist, geneesheer bij de G.G.G.D. aldaar, aanbevelen als directeur van deze dienst in de vacature dr C. P. Cleyndert. DAT B. en W. van Delft de gemeente raad voorstellen f 230.000 te voteren de bouw van 10 industrieloodsen. DAT de technische hoofdambtenaar der Rijkswaterstaat J. van Dalen te Apel doorn de dienst heeft verlaten. DAT de Vlaardingse motorlogger „Cor- nelis" (VI. 83) bij wijze van proef naar de Engelse westkust ter visvangst uitvoer, welke reis voor stoomloggers bunkercapaciteit te ver is. DAT men in bekistingen rond de kade muur te Ouddorp zeven springladingen ontdekte. DAT de voorzitter van de Bredase Raad van Arbeid, het oud-Kamerlid A. B. Michielsen. die met pensioen gaat, Don derdag officieel afscheid neemt. DAT het Zweedse ms. „Sumatra" giste- :n op zijn maidentrip de A'damse haven aandeed en aan boord een delegatie van het gemeentebestuur werd ontvangen. DAT ook 8000 textielpunten zwart ver handeld werden door zekere G. O. uit Diemen, die onlangs als heler van gesto len chocolade uit de Blooker's fabriek te A'dam werd gearresteerd. DAT een vrachtauto van de fa. Lucas Bols door weigeren der remmen 'tVW- gebouw in Arnhem ramde en het pand ernstig, doch de auto licht werd bescha digd. DAT de prov. Limburg voor f 315.000 zal deelnemen in het stichtingskapitaal \h. vliegveld Z.-Limburg en jaarlijks f 5000 in het tekort zal bijdragen. DAT de Zeeuwse mosselexport naai Frankrijk weer bevredigend is. DAT de Regering bij Zeeuwse landbou- ers aardappelen voor 4 ct. per kg op koopt om ze in de cichoreifabriek te Ka pel nabij Zierikzee in te drogen tot vee- DAT tot directeur van de rijks werk plaats voor vakontwikkeling te Heerlen is benoemd J. W. S. Nijman, werktuig kundige bij de Oranje-Nassaumijnen. DAT de aandeelhoudersvergadering gis teren de benoeming van ir F. J. C. Bianchi en ir P. A. A. Wirtz tot directeuren der Oranje-Nassaumijnen tot een feit maakte en op verzoek per 1 Juli eervol ontslag verleende aan de tech. dir. I. L. Kremer. DAT in Jan. jl. in Nederland 568 boer derijen met mond- en klauwzeer warer besmet, waarvan 280 oude gevallen er deze cijfers voor Zuid-Holland, waar deze veeziekte het meest is verbreid. 120 34 bedragen. DAT in het vierde kwartaal '48 95.000 runderen, 74.000 kalveren, 6000 paarden. 000 varkens, 42.000 schapen en 6000 geiten met vergunning werden geslacht hier voor huisslachtingen nog 102.350 varkens, 1886 schapen en 92 geiten bij komen. DAT de 40-j. B. W. G. C. van de Am sterdamse politierechter f 500 boete plus 3 mnd. voorw. kreeg wegens het gelegen heid geven tot roulettespel in een huis in de Van Baerlestraat aldaar. DAT twee zoons van wijlen dokter J. Bardet. commissaris der Gelderse Tram weg Mij ,.f 1000 schonken om een „Dok ter Bardetfonds" te stichten voor het per soneel dier Mij. DAT tot voorz. van de Raad van Ar beid te Arnhem is benoemd mr W. A. M. Cremers, thans te Nijmegen, waar hij wordt opgevolgd door J. A. de Jonge uit Hengelo. DAT J. v. Zijp uit Leiden benoemd is tot bestuurslid van de Ned. R.K. Bond voor het Rijwielkleinbedrijf. DAT Ned. volgens de Stichting van de Landbouw dit jaar met 70.000 ha klei- aardappelen (v.j. 88.700 ha) kan volstaan, doch er dan meer voederaardappelen op de zandgronden moeten worden ver bouwd. Pseudo KLM-piloot pleegde inbraak Een 29-jarige A'damse havenarbeider en oud-politiek deliquent, werd verleden week geverbaliseerd wegens het onrecht matig dragen van een KX.M.-uniform met onderscheidingstekenen. Hij had zich gelegitimeerd met een spoorwegabonne- t. Daar vorige week vier zware kan toormachines (tezamen f 2500) bij het Bur. van Publieke Werken te Overveen n gestolen en er een werd terugge vonden bij een A'damse opkoper, die de machine had gekocht van iemand, die zich ook legitimeerde met een spoorweg abonnement, werd verband tussen beide zaken gezocht. Spoedig bleek de pseudo- piloot de dief te zijn. Twee machines had verstopt onder het zand in het „Bos Elswout" te Overveen. Naar 65 000 kinderen, die tijdens de oorlog naar Duitsland werden gebracht, wordt thans door dè Amerikanen ge- Vanmiddag laatste overleg met dr Beel Zaterdag wordt hij te Batavia verwacht (Van onze Parlementsredacteur Vanmiddag om twee uur is op het departement van Buitenlandse Zaken het laatste overleg begonnen tussen de minis ters Drees, Van Maarseveen. Götzen, Van Schaik en Stikker en de Hoge Vertegen woordiger van de Kroon in Indonesië, dr Beel, waarbij verschillende adviseurs aanwezag waren. In deze vergadering werd de laatste hand gelegd aan de in structies ter uitvoering op korte termijn van de door de Regering uitgestippelde politiek. Het is nog niet bekend, op welke wijze publiciteit zal worden gegeven aan oe genomen beslissingen Verwacht kan echter worden, dat dit niet eerder zal geschieden dan nadat dr Beel Batavia van een en ander op de hoogie zal heb ben gesteld. Morgenochtend om acht uur vertrekt dr Beel van Schiphol en hoopt Zaterdag te Batavia te arriveren. Hij wordt verge zeld van dr P J Koets, directeur van zijn Kabinet. Ook reist mee mr T. H. Both, gedetacheerd hoofd van de afde ling Voorbereiding staatsrechtelijke her vorming Overzeese Gebiedsdelen van het departement van Overzeese Gebiedsdelen, die onlangs werd benoemd tot politiek adviseur van dr Beel. Het is niet onmoge lijk. dat in een later stadium enige des kundigen aan dr Beel zullen worden toe gevoegd Geruchten gaan. dat mr Both is voorbestemd om dr Koets op te volgen als directeur van het Kabinet te Batavia. Dr Koets zou dan met verlof naar Neder land terugkeren- N IE UWE FUNCTIE VOOR GEN-MAJ. DüRST BRITT Generaal majoor der artillerie H. J. J. W. Dürst Britt, voormalig commandant 7 December-divisie, is m.i.v. 16 Febr. be noemd tot bevedhebber in het 4e mili- ire gewest (Noord Nederland). De „Batavia" komt te Batavia aan. Aneta seint uit Batavia, dat de Con stellation. „Batavia" hedenochtend op Kemajoran is aangekomen zonder passa giers. doch met 4 ton post. Menselijke skeletdelen uit de ijstijd gevonden Vondst te Maastricht van grote betekenis De skeletdelen, die onlangs bij bouw werkzaamheden te Maastricht zijn ge vonden, zijn hoogstwaarschijnlijk de tot nu toe oudste lichamelijke mensenljjke overblijfselen, die in Nederland aan daglicht zijn gekomen. Volgens de deskundige prof. dr A. van Giffen behoren zij ongetwijfeld thuis in een late periode van de Ijstijd, waarschijnlijk uit de periode van 10.000 tot 20.000 jaar voor Christus. De skelet delen zijn afkomstig van één individu zij zijn uitnemend geconserveerd. Het skelet, waarvan de onderkaak wel iswaar gebroken, doch overigens volledig bewaard is, wijst op een vertegenwoord ger van de homo-recens fossilis, alle ske letdelen samen op een volwassen, krach- g en fors individu. De vondst is gedaan in het zgn. Trich- terveld aan de Tongerseweg op een diep- in 6% meter. In 1823 werd in de na bijheid van deze plaats, doch op gerin gere diepte, reeds een onderkaak van een prae-historisch mens gevonden. De bouwmaatschappij, op welker ge bied de vondst is gedaan, heeft de -ske letdelen afgestaan aan de Rijksdienst Pasoendan verklaart zich vóór de republiek Eist vrijlating van Soekarno en de zijnen. Het parlement vam Pasoendan (West- Java) nam gisteren vier pro-republi keinse moties aan, aldus seint Aneta uit Batavia. In de eerste plaats een motie- Soemantri tot afkeuring van de politie actie en voor de vrijlating der politieke gevangenen, met 48 tegen 11 de tweede plaats een motie van Male Wiranata Koesoema. oud-officier vai T.N.I., voor de invrijheidstelling der langs gearresteerde parlementsleden Pasoendan. met 46 tegen 13 stemmen; in derde plaats een motie, die verlangt, dat de resolutie van de Veiligheidsraad Januari jJ. als basis van de be sprekingen van de Bijeenkomst Federaal Overleg moet worden genomen, met 43 stemmen voor. 11 tegen en 3 blanco; ten vierde een motie van Soeria Kartelagawa betreffende de bezetting van het burge meesterschap van Bandoeng door een Indonesiër, die met acclamatie werd genomen, terwijl alleen de Europese fractie tegenstemde. Op 28 Februari komt zaak- CFKeefe voor De behandeling van het verzoek van mevr. O'Keefe om niet uit Australië ge deporteerd te worden, zal op 28 dezer voor het Australische hooggerechtshof geschieden. HERVORMING VAN OOST- INDONESIË? Aneta's correspondent te Makassar meldt, dat de premier van Oost-Indonesië. Anak Agoeng Gde Agoeng. vanavond radio-Makassar een rede zal hou den. waarin een nieuw ontwerp voor de regering van Oost-Indonesië zal worden aangekondigd. ONDERZOEK NAAR PETROLEUM- POLITIEK VAN DE E.C.A. De commissie voor buitenlandse zaken m het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft een onderzoek gelast naar de petroleumpolitiek der E.C.A. naar aan leiding van de klacht, dat met Marshall dollars de uitbreiding der niet-Ameri- petroleumproductie wordt aange moedigd. zodat er een overschot ontstaat de Amerikaanse markt gedrukt wordt. voor het oudheidkundig bodemonderzoek Op het ogenblik bevinden de beenderen zich te Groningen voor nadere bestude ring, maar waarschijnlijk zullen ze later een plaatsje krijgen in het Limburgse prov. oudheidkundig museum. Prof. van Giffen is voornemens de vol gende week op de vindplaats een nader onderzoek in te stellen. De vondst is ge daan door de arbeider W. Kramer „Jeugd van Nederland" op smalle basis Onlangs meldden w(j. dat verscheidene n tentoonstelling „Jeugd van Nede in Amsterdam voorbereidt. Dit w Ver. v. Chr. Onderwijzer (essen), i Ver. v. Chr. Onderwijzers (essen). jeugdbonden. Thans vernemen w het CJJ4.V. (de grootste Ned. Her V.H.O. i bjj 1 Lerar en de Chr. Vei -mnastiekleraren zich hebben teruggetrok- :n. Er heerst hoofdzakelijk verschil van ening over het al dan niet sluiten van de ntoonstelling op Zondag. „BEVEL IS BEVEL" VOORGOED VAN DE BAAN. De Brits-Amerikaanse militaire bestu- ;n in Duitsland hebben een ambtena- :n-code ingevoerd, waarin wordt ver klaard, dat een beroep op „order van hogerhand" geen rechtvaardiging geeft ir misdadige of immorele daden. Een ander met de bedoeling om het door de Duitsers zo graag gebruikte „Bevel ia bevel" voorgoed uit te bannen. Het einde van Günther Prien. Günther Prien, de Duitse duikbootka pitein, die in 1939 te Scapa Flow, het Britse slagschip „Royal Oak" tot zinken bracht, en die de „eerste held van het Derde Rijk" werd, is niet, zoals de Duit sers beweren, de heldendood gestorven, maar in een rivier bij Moskou verdron ken, aldus Ass. Press. Hij werd n.L naar het Duitse gezantschap in Moskou over geplaatst en is daar tijdens het zwemmen met zijn hoofd op een fles gedoken en verdronken. En dit durfde Goebbels niet aan „zijn volk" mee te delen NOG EEN BULGAARSE DOMINEE „BEKENT". Behalve de gisteren reeds gemelde „be kentenissen" van de Bulgaarse dominees, zou thans ook Georgi Tsjernef. het hoofd van de tot de Pinkstergemeente behoren de kerken, bekend hebben schuldig te zijn aan spionnage, hoogverraad en de- viezensmokkeL De Sowjet-Unle heeft bij de Belgi sche scheepsbouwmaatschappij Josef Boels en Zonen een order geplaatst voor de bouw van 5 motorvrachtschepen van 3500 ton elk en 7 treil ers voor kabeljauw- visserij van 1500 ton elk. WEERBERICHT Morgen zachter Tot morgenavond verwacht De Bilt; Spoedig toenemende bewolking met van nacht of morgenochtend bijna overal lichte regen en later enkele opklaringen. Matige tot krachtige, langs de Wadden eilanden mogelijk nu en dan harde Zuid- Westelijke wind. Iets koudere avond en nacht, maar morgen hogere temperatu- dan vandaag. .Anna Louise Strong, de uit Rusland uitgewezen Amerikaanse journaliste, is onder 18 gisteren gedeporteerd. 27 Februari N.M. ZON EN MAAN Woensdag 23 Februari Zon op 7 40, op 6.16, onder 12.5X

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1