Jlieume jTciiisrlK (fournnl HET NED. KABINET offert wederom op het altaar van de schijn Wist U ZATERDAG 19 FEBRUARI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir en redactie TeL 20408 Abonne menten Tel 22710. Advertentieafd. Tel- 23375 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal; 135 per maand; ƒ0 32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting.) DIRECTIE: F DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Negen en twintigste jaargang No 7744 .Stantoasticb Is gfjebleoen tnyo bert la te^tjeaspoet" Motie van afkeuring werd gisteravond met 15-76 stemmen verworpen (Van onze Parlementsredacteur) Het Indonesisch debat is gisteravond, even voor middernacht geëindigd met het verwerpen van een motie van wantrouwen in het beleid van het Kabinet, inge diend door de heer Schouten. Deze motie behaalde slechts 15 stemmen, n.l. de antt-revolutlonnalren, de staatkundig-gereformeerden en de heer Weiter. Alle andere fracties, tezamen 76 stemmen opbrengende, verklaarden zich' tegen. met de belan- Er was bij de heer Romme (KVP) nogal wat reserve, maar de krasse van wantrouwen maakte het vo KVP gemakkelijk, tegen te Moties van wantrouwen zijn in Neder land volkomen ongewoon, voornaamste reden voor de C.H.-fractie om tegen te stemmen. De heer Oud (WD) meende, (fat vaarding van de motie zou betekenen dat de heer Schouten een, nieuw kabinet zou moeten vormen: in een dergelijk binet zou hij niet meer vertrouwen 1 nen hebben. Ook de heer v. d. Goes Naters (Arb.) was niet geheel tevreden, maar wilde toch het vertrouwen niet op zeggen, terwijl de heer De Groot (Comm helemaal geen heil zag in de leiding van dit kabinet, doch het met de motivering niet eens was. Deze motie van de heer Schouten oordeelde, dat het beleid van het Kabi net tegenover de resolutie van de Vei ligheidsraad, tegenover de in feite ver dwenen republiek Indonesië en tegen over de leiders van de voormalige repu bliek in strijd is met de belangen var Vredeskansen in Palestina iets gestegen Reuter meldt uit Rhodos. dat vermoe delijk begin volgende week een wapen stilstands-overeenkomst tussen Israël er Egypte zal worden getekend. De Israë lische minister van buit. zaken. Mosje Sjertok. heeft verklaard, dat zijn rege ring het vraagstuk betreffende de sta tus van Jeruzalem, thans niet op de spits zal drijven. Zoals men weet. wenst Israël Jeruzalem als hoofdstad van nieuwe staat. Ook is er reeds sprake een ontwerp-wapenstilstandsovere komst voor Israël en de Libanon. De voorwaarden behelzen o.m.' het terug- 1 trekken van het Arabische bevrijdings leger en twee Syrische regimenten Libanese bezittingen in Galilea aan Libanees gebied. Het verkopen .Israëlische nationale fonds". De door Joden in de Libanon aangekochte lan derijen zullen Joods eigendom blijven. En tenslotte: de burgerlijke rechten der In de Libanon wonende, Joden, zullen niet worden aangetast. Na Schreieder Bingham en Harster voor Enquêtecommissie Nu gistermiddag Schreieder gehoord is door de- Parlementaire Enquêtecommis sie zullen Dinsdag 22 Febr. door dU lichaam worden gehoord Bingham Sr.' de vader van de Engelse majoor, die een zeer belangrijke rol heeft gespeeld in het „Englandspiel" door zijn hoge functie bij de Engelse inlichtingendienst en dr W. Harster, in de bezettingstijd Be- fehlshaber van de S.D. en de Sicherheits- polizei in Nederland. Zamora, Spanje's ex-president is overleden Niceto Alcala Zamor.a, grondlegger en eerste president van de voormalige Spaanse republiek, is 77 jaar oud, te Buenos Aires overleden. Toen Frankrijk door de Duitsers bezet werd, nam hij de wijk naar Argentinië, waar hij redacteur van een dagblad en een tijdschrift werd. Ruim 17 jaar geleden werd de „vader der Spaanse republiek" tot president ge kozen, maar na vier jaar en v.ier maan den werd hij door zijn politieke ex-bond genoten afgezet. Hij was opvolger van koning Alfonso XIII. De Belgen zullen waarschijnlijk 24 Juli ter stembus gaan om een nieuwe regering te kiezen. Voor de eerste maal zullen dan ook de vrouwen stemmen. de volken in Indonesië gen van Nederland. Aan de hand van deze drie punten ij thans een korte weergave ge- het debat, doch eerst zullen we gaan bezighouden met het aftreden van mm, in. Sassen Allerwege was om meer licht ge vraagd. Zowel de heren Romme als Ti- lanus hadden gesproken van een breuk in het kabinet en een breuk in het trouwen jegens het kabinet. De heer Van der Goes van Naters (Arb.) toonde zich echter blij met het ontslag van mr. Sas- sey. Door het uittreden van mr Sassen was de breuk weer geheeld. De heer Oud (VVD) zag geen reden voor een breuk in het vertrouwen. Minister-presi dent Drees verklaarde, dat er geleidelijk spanningen zijn gegroeid. Tenslotte heeft een concrete tegenstelling de doorslag gegeven. Het betrof de vraag, welke tac tiek zou zijn te volgen in het overleg met het buitenland, met name met de Verenigde Staten van Amerika. De heer Sassen wilde een beroep doen op Ame rika om mee te werken, de UNCI terug te houden van de uitoefening van de spe ciale bevoegdheden. Hij wilde ook drei gen met een algemeen terugtrekken uit Indonesië om invloed op Amerika uit te oefenen. Hier wilde het kabinet echter in geen geval aan: het verwachtte er riets van. Het zou een noodlottige in druk op Indonesië maken, wanneer wij desnoods bereid zouden zijn, het in de steek te laten. (Voor vervolg zie Pag. 4) De stemming te Batavia slaat thans weer 0111 Na de gunstige ontvangst der verkla ring van Minister Van Maarseveen tt Batavia, is de stemming op ontvangst der naedere verklaring der Regering Vrijdagochtend aanmerkelijk gezakt. De „Nieuwsgier" verklaart, dat deze getuigt van het gebrek aan diep politiek inzicht. Het „Bataviaas Nieuwsblad" schrijft dat Van Maarseveens verklaring alle vraagtekens laat staan. Het blad meent, dat er wel spoedig weer een nieuwe crisis zal komen. Palar geeft weer een nummertje vuurwerk iveg De republikeinse vertegenwoordiger by de Veiligheidsraad Palar, heeft volgens Reuter te New York een persconferen tie gegeven, waarop hij de volgende be weringen ten beste gaf: De Nederlan ders zijn thans overal in de verdediging gedrongen. Zij bezetten slechts enkele zakken op republikeins gebied, waar nog overal het republikeinse gezag geldt. De verliezen aan Nederlandse zijde zouden 1500 man bedragen en op Sumatra zou- na een muiterij 213 Nederlandse soldaten zijn geëxecuteerd, zodat tussen komst van generaal Spoor noodzakelijk Bewesten Djokja zouden 100 repu blikeinen zijn terechtgesteld, van wie IS onthoofd. Op West-Java zouden nog 18 republikeinse baltaljons, totaal 14.000 man, intact zijn, aldus de machtige ver- halen-verteller Palar. Laat ons niet lachen Dr Beel Dinsdagavond naar Batavia terug? Dr Beel is van plan, indien mogelijk, Dinsdagavond de terugreis naar Indone sië te aanvaarden. EVA DUIKT WEER OP. Eva Peron. de echtgenote van de Ar gentijnse president, is niet erg populair bij het leger. De laatste weken wordt er van die zijde druk op de president uit geoefend, om mevr. Peron uit het open bare leven te laten verdwijnen. Men ge looft. dat deze kwestie Argentinië in een ernstige impasse kan brengen. Vandaag stellen wij IJ voor Af. B. FLANDERHIJN. Marnixstraat 47, Leiden. Tussen Dean Acheson en Senaat nog geen accoord over Atl. Pact Dit mag, volgens Jessup, Handvest niet ter zijde schuiven De voorzitter van de Belgische Kamer, prof. Van Cauwelaert, heeft te Nijmegen gesproken over het Atlantisch Pact. Hij bepleitte voor ons land een nauw con tact zoeken met Engeland en Amerika, welk gebied grote belangen heeft bij een vrij en welvarend West-Europa. Daarom moet Nederland zich aansluiten bij een Atlantisch Past, dat zekerheid geeft voor veiligheid ter zee en te land West- Europa, moet streven naar een besten dige definitieve Unie met Noord- en Zuid-Amerka. Amerika ziet zijn veilig- heidsgrens in West-Europa en wil de Atlantische Oceaan als een „vrije zee" behouden. De Noorse, Zweedse en Deense pre miers hebben te Oslo geconfereerd, waar laatstgenoemden de gasten waren van het Noorse Arbeiderscongres. Omtrent het besprokene is nog niets bekend. Morgen viert Timis Flanderhijn zijn 21ste verjaardag in de tropen. Wij frli citeren hem van harte en hopen, dat hij zijn geboortedag over niet al te lange tijd tveer in het vaderland mag herdenken. Tinus is op 24 September van het vorige jaar met de Johan de Oldenbarneveld" naar Indonesië vertrokken. Thans is hij Soekaboemi,, een plaats, rijk natuurschoon; vooral de omgeving van Soekaboemi heeft zijn volle aan dacht. Er zullen zeker niet zo heel veel jongens zijn, die in hun militaire loop baan steeds een Indisch aapje als metge zel meevoeren. Kees heeft er een en hij is er maar wat trots op. Hij is dan ook stel lig van plan om het aardige dier de reis naar Nederland te laten meemaken. In de „commissie voor buitenlandse zaken" van de Amerikaanse Senaat, orgaan in geheime zitting bijeen werd gisteren door Dean Acheson het woord gevoerd over het Atlantisch Pact. Men verwacht inu als volgende stap, dat Acheson de amendements-voorstelr len der senatoren zal doorgeven aan de „commissie van ambassadeurs", te Wash ington. Volgens Reuter zou de voorzitter der commissie. Ton Conally, hebben ver klaard: „Men kan niet eens zeggen, dat een voorlopige overeenkomst werd be reikt/" Inmiddels heeft dr Philip Jessup, rei zend ambassadeur der Ver. Staten, in een te Moines (Iowa) gehouden rede het volgende verklaard: Indien het optreden van de staten, die een N. Atlantisch Pact ondertekenen, valt onder de bepalingen van het Handvest der Ver. Naties, zullen zij zich door deze bepalingen moeten leiden. Hij legde er echter de nadruk op. dat de Ver. Staten zich verplicht achten niet een verdrag te sluiten, dat dit Handvest terzijde zou schuiven. Hier mede is nu. volgens Reuters correspon dent te Washington, de kwestie aange roerd, of dit verdrag ondergeschikt zal zijn aan het gezag van de Veiligheidsraad. Art. 53 bepaalt o.a.. dat zonder goedkeu ring van de Veiligheidsraad geen ge dwongen actie mag worden ondernomen op grond van regionale overeenkomsten of door regionale organen. Men moet op passen, dat de Sowjet-Unie, in dit geval, niet door haar veto- elke voorgestelde actie zou kunnen treffen. Hierdoor zou de bedoeling van het Veiligheidsverdrag het tegengaan van aggressie. niet ver werkelijkt kunnen worden. Jessup sprak daarom in „zeer voorzichtige bewoordin gen", maar liet op verrassende wyze de vraag open, of het optreden (dus niet het verdrag zelf) der ondertekenaars,, valt onder de bepalingen van het Hand vest. Van belang is nog de volgende ver klaring van Jessup: „door reeds by voor baat voorzieningen te treffen voor col lectieve zelfverdediging, zou het Atlan tisch Pact. de aannemelijkheid van zijn noodzakelijkheid verminderen. Algemene proteststaking in provincie Rome Als protest tegen het optreden van de politie tegen de arbeiders van de papier fabriek in Isola Liri, heeft de Kamer van Arbeid in de stad en in de provincie Rome een algemene staking afgekon digd. Het werk werd voor een uur onder broken. Vandaag verschenen te Rome geen kranten, als gevolg van een afzon derlijke sympathiestaking van 24 uur door de drukkers. Op 25 Febuari a.s. zal er vaar één Amsterdamse herdenking van de staking 1941 zijn. De afzonderlijke, door tje communisten beraamde plechtigheid gaat 1. niet door. Ook te Rotterdam reed een trein uit de rails Wederom een wissel ontijdig omgetrokken Ondèr analoge omstandigheden als gisteren te Den Haag had vanmorgen om tien minuten over zes op het station D.P. te Rotterdam een ontsporing plaats. Ook daar werd een behoorlijke ravage aangericht. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar het trein verkeer in de richtingen Hoek van Hol land en Den Haag ondervond vertraging. Een voor Amsterdam bestemd trein stel werd voorgereden, maar toen het een wissel nog niet geheel was gepas seerd, werd deze door een wisselwachter omgetrokken met het gevolg, dat het achterste gedeelte van deze trein, die een flinke snelheid had, uit de rails liep. De wagens schoven over een grote af stand over de dwarsliggers, ramden het uiteinde van een der perrons, wierpen een seinpaal ondersteboven, die op de bovenleiding terecht kwam en zetten zodoende het emplacement stroomloos. Een zware hoekbalk van het perron drong door de bodem van een der wagens, zodat men van geluk mag spreken, dat zich in deze trein geen reizigers bevon den. Met man en macht werd het her stelwerk ter hand genomen. Omstreeks kwart voor acht stond weer stroom op het net, waarna het treinverkeer zon der vertraging voortgang vond. Zoals men weet. wil men in de toe komst door technische voorzieningen dergelijke ongelukken, die bij het ran geren nogal eens voorkomen, onmogelijk maken. Arts uit Kolluin betrokken bij moord op verpleegster De geneesheer De J. uit Kollum heeft verklaard, dat de verpleegster R. V., lijk een paar jaren geleden aldaar werd gevonden, indertijd is vermoord hij hierbij betrokken was. Aanvankelijk werd er niet aan misdrijf gedacht, later kreeg men verdenking toen de arts zijn practijk verkocht en als militair arts naar Indonesië ging. Hij werd onder ar rest naar Nederland teruggevoerd en te Leeuwarden ingesloten. Na vele verho ren. heeft hij thans het bovenstaande be kend. Berover van 15-jarig meisje gegrepen De 19-j. A'damse kellner J. H.. die. zoals gemeld, een avontuurlijk 15-jarig vriendinnetje had overgehaald, met hem een reisje naar België te maken en haar onderweg had beroofd, werd dezer dagen op het A'damse Muntplein gearresteerd. toe, een zilveren sigarettenkoker koffertje met kleren van het meisje te Brussel te hebben verkocht. Hij is een goede bekende van de kin derpolitie. Griep is aan het afzakken In het algemeen kan er ten aanzien in de huidige griepepidemie gezegd worden, dat deze de laatste week óver het gehele land een zekere dalende lyn vertoont en dat deze vermindering door zet. In 20 minuten over het Kanaal Vanaf 4 April zal er een luchtbrug functioneren tussen Le Touquet en Folk- stone. Automobilisten zullen dan met hun wagen in 20 minuten tyd het Kanaal kunnen oversteken. De administratieve- douaneformaliteiten worden tot een minimum gereduceerd en slechts enkele minuten op het vliegveld in beslag Derhalve heeft men dan minder tijd nodig om van Frankrijk naar Enge land te komen, dan om byvd« Frans-Zwitserse of de Frans-Belgische grens te overschrijden In de Ver. Staten zijn reeds 3 millioen iverklozen In de Ver. Staten zijn vorige, maand 300.000 nieuwe werklozen ingeschreven. Thans zijn er 3 millioen mensen zonder •erk. Er zullen pas regeringsmaatrege len worden genomen, als het aantal werk lozen 4 of 5 miUioen bedraagt. EK ZAT EEN BARSTJE IN Hij had een goede dag, want Eeen arbeider, die in het geteisterde stadje Blois, aan de Loire gelegen, bezig was met puinryimen uit een kelder, ont dekte daar 1300 zilveren munten uit de 16e eeuw. De schat moet daar begraven zjjn, toen de godsdienst-oorlogen uitbra ken. Volgens de Franse wet. mag de eerlijke vindeV de helft behouden, terwijl de Staat de andere helft krijgt. Beel: „Alles gaat voortreffelijkals je maar knijpt 't „Ruilhandeltje" van het Oostenr. vredesverdrag Bebler en Gruber tonen iets meer toenadering. Dr Bebler, de Joegoslavische vi minister van buitenlandse zaken, heeft te Londen met Bevin een onderhoud ge had over het Oostenrijkse vredesverdrag. Tevoren had hij de besprekingen gevoerd met de Britse, Amerikaanse en Russische gedelegeerden. In diplomatieke kringen te Londen meent men nu. dat Bebler compromis-voorstellen heeft gedaan be treffende de Joegoslavische aanspraken op Oostenrijks gebied, alsmede betref- fende de „herstelbetalingen." Een offi ciële Joegoslavische verklaring zal vol gende week worden afgelegd, waaruit dus blijkt, dat Bebler tóch zal worden .gehoord." Oostenrijk zal dan, bij monde van dr Gruber, eveneens een exposé geven. Men is te Londen iets enthou siaster. want men spreekt reeds van „keerpunt in de besprekingen van Oostenrijkse vredesverdrag." De Joego slavische concessies zullen dus vermoe delijk neerkomen op een ruilhandeltje: n.l. een zekere mate van autonomie voor de Sloveense bevolking van Oostenrijk. Maandag komen de. pl.v. ministers van buitenlandse zaken weer bijeen. Eieren abnormaal duur Het vrijgeven van de eiereprijs heeft die op de veilingen doen oplopen tot resp. f 17.40. f 16.40, f 15.40 en f 14.40 per honderd stuks. In sommige plaatsen van land hielden de detaillistenpryzen daarmee gelijke tred. Hier en daar steeg de prijs zelfs tot 24 eet. eerste soort, ter wijl bij een normale winstmarge de n niet meer dan 19, 18, 17 en 16 ct zouden kosten. Men verwacht echter algemeen een herstel der oude prijzen door de vergroting der productie. Een en twintig personen werden gedood en vijftien gewond, toen in het Franse departement Haute Saóne de prestrein NancvDyon op een stil staande locomotief reed. Dr van Mook onderging lichte operatie Dr H. J. van Mook heeft gisteren ii de Boerhaave-kliniek te Amsterdam eei lichte operatie ondergaan, zo meldt Het Parool. De chirurg, dr J. C. Tetzner, verwacht, dat zijm patiënt tegen het mid den van de volgende week het zieken huis zal kunnen verlaten. SPRINGENDE BAND OORZAAK VAN AUTO-ONGELUK BIJ ZALTBOMMEL. Het onderzoek van de technische dienst der verkeerspolitie naar het auto-onge luk in Zaltbommel, waarbij de Haagse tandarts, de heer Hendriks, werd ge wond, heeft volgens Het Parool uitge wezen, dat de oorzaak is gelegen in het springen van een .band. Daardoor sloeg de auto over de kop, waardoor de wagen in brand vloog. Verrader kon aanblik van uni formen niet verdragen De parketwacht van het Amsterdamse B.G. verscheen gisteren in civiel tijdens de zitting was er geen enkele uniform in de zaal te zien, omdat de verd., de 32-j. Amsterdammer G. Kui ters. de aanblik van uniformen niet kan verdragen. Dit bleek uit het psychia trisch rapport, dat hem verminderd toe rekeningsvatbaar verklaarde. Hiermede rekening houdend legde het Hof hem wegens verraad van een illegale werker en wegens huiszoekingen een straf op gelijk aan de voorlopige detentie en ter beschikking stelling van de Justitie. Dit betekent, dat de verd. die reeds in zes verschillende krankzinnigengestichten heeft vertoefd, in het gesticht Avereest zal blijven. Markos in Russische gevangenis? Volgens A. P. zou de Griekse ex-rebel- lenleider Markos in de Russische „Loeb- janka '-gevangenis worden vastgehouden. Om hem niet in zyn eigen gebied te ar resteren, zou men hem naar Joegoslavië hebben uitgenodigd voor een conferentie. DAT op 26 Febr. op de werf R'damse Droogdok Mij het voor Frank rijk bestemde wijntankschip „Bacchus" te water wordt gelaten. DAT van 24 Juni t/m 17 Juli in de Rot terdamse Diergaarde Blijdorp een in Oosterse stijl opgetrokken tentoonstelling „Oriënta" wordt gehouden t.b.v. de be- hoeftigen. DAT in tegenwoordigheid van mr J. J. Oyevaar, dir.-gen. v.d. Seheepvaart. gis teravond te Gouda de eerste afdeling van het Ned. zeekadettenkorps is opgericht met 52 jongens. DAT de bouw van een tweede „Nieuw- Amsterdam" 60 a 70 millioen zou kosten tegen f 15 millioen voor de oorlog en men daarom nog niet aan begint. DAT te Almelo tijdens hqt vervoer een es zwavelzuur sprong en vijf fietsers, e in de vloeistof slipten, ernstige brand wonden opliepen. DAT er vestigingseisen voor brood-, banket- en brood-banketbedrijven zijn astgesteld en voor de vestiging van ver- koopbedrijven in deze branche de eisen /oor handelskennis lager zijn dan voor iet middenstandsdiploma. DAT het graf van de in 1666 gesneuvelde Friese admiraal Tjerk Hiddesz zich niet. zoals tot dusver werd aangenomen, in de Herv. kerk te Harlingen bevindt, maar blijkens een onderzoek, in de zg. Westerkerk is begraven, welke in 1898 is afgebroken. DAT bij het spuiten van een oliehou dende DDT-oplossing de achterblijvende kristallen een jaar lang hun insecten- dodende uitwerking blijven behouden en op deze wijze veestallen van de vliegen plaag verlost kunnen worden. DAT het echtpaar J. Vooys-Houweling. Thorasonlaan 19 te Den Haag, Maandag 55 jaar getrouwd is. DAT de K L.M. aan haar Londense ployé's ciwithoudende lunchpakketten zond om bij het personeel geconstateerde bloedarmoede tegen te gaan. DAT op verzoek m.i.v. 1 Juni a.s. eer vol ontslag is verleend aan de hoofdcom mies W. G..-A. Kaupe van het dep. var Landbouw. DAT de Ned. Geologische Ver. op 23 April te Apeldoorn haar jaarvergadering DAT er in Drente bihnenkort een tweede rijkslandbouwconsulent bijkomt, die Emmen als standplaats krijgt. DAT ir J. A. v. Beukering, werkzaam op het dep. van Overzeese Gebiedsdelen, benoemd is tot directeur van landbouw in Suriname. DAT tot gecommitteerde van Suri naamse Zaken bij het dep. van O.G. is benoemd mr H. de Vries te A'dam. vroe- »r wnd. voorz. van de Staten van Suri- DAT de o.l. school te Stieltjeskanaal is gesloten, daar bij het 11-jarig zoontje van de hoofdonderwijzer nekkramp is gecon stateerd. DAT de A'damse beeldhouwer Hildo Krop op 26 Febr. 65 jaar wordt en hy avonds tevoren in besloten kring door kunstbroeders wordt gehuldigd. DAT de hulpbrug bij Buggenum (L.) ver de Maas buiten gebruik is gesteld n het spoorverkeer nu weer via de her stelde brug gaat. DAT de bestuurder van race-auto, die geen nummerbewijs had, een A'damse agent omver trachtte te rijden toen deze hem wegens te snel rijden wilde bekeu- i, doch drie radiopolitieauto's hem op spoorden. DAT het bestuur der vereniging „Leden in het Concertgebouworkest" met de fractieleiders der A'damse Gemeenteraad wil vergaderen over bezwaren tegen het bleid van de N.V. het Concertgebouw. DAT 10, 11 en 12 Maart enkele hoge functionarissen van het Britse militaire bestuur in Duitsland te R'dam met tegenwoordigers van handel, industrie en verkeerswezen uit het Nederrijn-gebied zuUen spreken. DAT de A'damse Rechtbank de 40-j. Surinamer J. Christiaan uit A'dam Ü4 j. oplegde wegens poging tot doodslag op de 28-j. mej. v. R., die hem in de steek had gelaten. DAT. om de jeugd meer Benelux-gezind te maken, binnenkort op de lagere middelbare scholen Benelux-problemen zullen worden onderwezen. DAT de vice-president van de Raad van Bestuur van Unilever. Arthur Har- tog, bevorderd werd tot Grootofficier in het Franse Legioen van Eer. DAT op zijn verzoek per 6 Febr. jl. eervol ontslag werd verleend aan C. F. Overhoff als lid der afd. Effectenre gistratie van de Raad voor het Rechts herstel. DAT er in het buitenland, o.m. te Lon en en in België, grote belangstelling be- taat voor de omstreeks Pinksteren te Bergen op Zoom te houden „Bihato" mid denstandstentoonstelling. DAT „Nederland helpt Indië" drie ton beschikbaar stelt voor werktuigen en ge reedschappen voor ambachtsscholen in Oost-Indonesië. DAT Makassar aan het A'damse adop- ecomité een aantal waardevolle Oost- Indonesische kunstvoorwerpen schonk, welke in het Indisch Instituut worden geplaatst. DAT de Verbindingsafd. der 42ste Inf.- Brigade te Utrecht t.g.v. het a.s. vertrek Indonesië gisteren voor de wnd. garnizoenscommandant kol. C. J. W. La- ;n defileerde. DAT 69 j. oud. te Maastricht overleed de kunstschilder Guillaume Eberhard. vooral bekend om zyn bloemenstukken. DAT er plannen bestaan ter viering van de 100ste geboortedag van de 19 Maart 1849 geboren suikerfabrikant J. F. Vlekke te Oud-Gastel, die op sociaal ge bied zijn tyd vooruit was. DAT de eerste Ned. Cement Industrie, die de St. Pietersberg exploiteert, nieuwe oven met 200 duizend ton jaar capaciteit krijgt, waardoor de totale jaar- capaciteit van deze fabriek 800 duizend ton wordt. DAT de familie Prins op het Kamper eiland Dinsdag 100 j. pachter is van d< gemeente Kampen, hetgeen in de geschie denis van het Kampereiland nog DAT de experimentele opera-avond ten plattelande. dezer dagen te Zutphen ge houden door het gezelschap van Gusta Scheepmaker, een groot succes 1 DAT de uientelers op Overflakkee nog et 25 millioen kg. uien zitten, die zij door de grote oogst van dit jaar kwijt kunnen, zodat zij zelfs een prys moeten vragen van 1 cent per kg. DAT 18 en 19 Maart te Antwerpen een Benelux-verkeerscongres wordt gehouden, waar voorstellen worden gedaan, om per 1 Jan. 1950 het verkeer tussen de Bene- lux-landen van iedere beperking te ont heffen. DAT bij grondverzet ten behoeve van woningbouw te Maastricht delen van een menselijk skelet van voorhi^>rische oor sprong gevonden zijn. DAT de 41-j. Duitse „Kriminalsekre- tar" Wilhelm Rudolph, in Friesland be rucht als S.S.-Sturmscharführer. gede tacheerd bij Sipo en S.D., Dinsdag voor het Leeuwardense B.G. zal terecht staan. DAT bij het Carolus Ziekenhuis te Den Bosch gisteren een 7 meter hoge steiger. drie werklieden er op, instortte, waarbij de 62-jarige J. Hanff werd ge dood. de tweede arbeider zwaar en de derde licht werd gewond. T entoonstellingen Het schijnt helaas gewoonte te worden, dat aan vrijwel elke tentoonstelling in Nederland een andere tentoonstelling vooraf gaat, een tentoonstelling namelijk van begripsvereniging, in elk geval een tentoonstelling van geen begrip willen tonen voor eens anders diepste overtui ging. Dit is ook weer het geval bij de ten toonstelling „Jeugd van Nederland", dia deze zomer in Den Haag wordt gehouden en waarvan de voorbereiding aan da gang is. Verscheidene Christelijke orga nisaties hadden volgaarne aan deze ten toonstelling steun toegezegd, maar zij hebben hieraan een „mits" verbonden, de „mits", nl. dat de tentoonstelling op Zondag gesloten zou zijn. Toen aan deze „mits" slechts gedeeltelijk gehoor werd gegeven hebben verschillende organisa ties zich teruggetrokken. Zoals te vrezen was heeft dit gebeurde bij wie hierover anders denken weer aanleiding gegeven tot de bekende excla maties over onverdraagzaamheid en der gelijke. De lezer kent de redenering. Ge zegd wordt dan. dat wie aaa een ander de mogelijkheid wil onthouden, op Zondagen tentoonstellingen te bezoeken, onver draagzaam is. Nu ligt hier de zaak toch wel enigszin» anders. Niemand wil een ander dwingen, tentoonstelling „Jeugd van Nederland" op Zondag te bezoeken. De door ons be doelde verenigingen echter wensen aan het houden van en de verantwoordelijk heid voor zulk een tentoonstelling niet mee te doen. Dat is haar recht en haar vrijheid. Daarmede is aan de vrijheid om de tentoonstelling te houden niet ge- De discussie over vrijheid en verdraag zaamheid is juist in een land als het onze met zijn gevarieerde bevolking al zeer oud. Het pijnlijke blijft, dat men altijd gevaar loopt in het oog van de ander onverdraagzaam te worden zodra men in vrijheid voor een bepaalde overtuiging heeft gekozen. Wat heeft men aan een vrijheid, waarvan dit het resultaat is? De situatie wordt nog ingewikkelder, anneer men van de vrijheid gebruik heeft gemaakt om te kiezen voor bepaalde diepere beginselen. Want vergeten we tocht dit niet: de vrijheid zelf is niet meer negatief begrip. Men is vry, ja n iets te doen of te laten. Zo nu hebben in Nederland de mensen de vrij heid, de politieke vryheid. om zich op de Zondag naar eigen overtuiging te ge dragen. Men zal ons voor de voeten werpen, dat dit laatste toch slechts betrekkelijk het geval is. Verbiedt zelfs de burgerlijke wet niet, op Zondag bepaalde dingen te doen op andere dagen wel mag doen? Dus toch geen vrijheid? Inderdaad een betrekkelijke onvrijheid, waarover noch tans zelfs in Nederland geen discussie is. Men aanvaardt dit, ja heeft er wellicht :lf aan meegewerkt. Het motief voor die medewerking is bij een anders dan bij de ander. Voor de Christen blijft de Zondag een dag van geheel eigen karakter staande onder een bijzonder goddelijk gebod. Daarom zal de Christen de in Nederland gevonden politieke vrijheid willen gebruiken om gehoorzaamheid aan dat gebod t« streven. Wordt hy daardoor onverdraag- Maar wat heeft hy dan aan zijn vryheid? Van onverdraagzaamheid zou men mis schien kunnen spreken, wanneer hier dwang werd uitgeoefend. Zeker zou verdraagzaamheid sprake zijn, de Zondag ook vóór de Christen in de grond der zaak een onverschillig ding was en hij zich bijvoor beeld alleen liet leiden door de dwaze gedachte om zijn medemens zoveel moge lijk te hinderen. Dat zou onverdraagzaam zeer te laken. Het enige door slaggevende, ook voor niet-Christenen, is, de Christen zich gebonden gevoelt aan ifebod van hoger dan menselijke orde. Hy zal het waarderen, indien de ander het gebod evenzeer geldt, maar die dit niet erkent) voor zijn overtuiging althans begrip heeft en van zijn vryheid gebruik maakt om hiermede rekening te houden. we het nu ook met die tentoon stellingen. Wil men na het bovenstaande van onverdraagzaamheid spreken, ga zijn gang. Maar men wete, dat ieder, voor wie de Zondag een onver schillig ding is. onverdraagzaam wordt op hetzelfde ogenblik, waarop hy geen re kening houdt met het standpunt van de Christen. Want de Christen kan er naar >vertuiging niet „onderuit", hij zelf kan het naar zijn eigen overtuiging) Kan men nochtans dit begrip niet op brengen. laat men dan tenminste uit algemene sociale overwegingen de ten toonstellingen op Zondag dicht houden. menen, dat de organisatoren van de vermaarde en druk bezochte ten toonstelling De Vrouw", gehouden bij het gouden jubileum van Koningin Wilhelmina, achteraf met de Zondags rust zeer in hun (haar) schik waren. Wie hier al te spoedig van onverdraag zaamheid spreken, moeten oppassen zelf niet een indruk van doordraverij en on verdraagzaamheid te geven, vooral niet aande jeugd van Nederland. Brutaal Russisch staaltje Russische soldaten en grenswachten uit de Sowjetzone van Duitsland hebben gis terennacht met een locomotief 31 leg» Duitse goederenwagons uit de Ameri kaanse zone bij Kronach weggehaald. En nog een In Oostenrijk namen de Russen een vrachtauto in beslag, die 250 000 verkie zingspamfletten van de rechtervleugel der Volkspartij naar Boven-Oostenryk bracht. De Oostenrijkse regering be schouwt dit geval als zeer ernstig. De staking in het bauxietbedryf van de Billiton-maatschappij te Paramaribo duurt nog voort. WEERBERICHT Veel beicolking Tot morgenavond verwacht De Bilt; Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige lichte regen of motregen en hier en daar tijdelijk nevel of vorst. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid. Morgen vrij zacht voor de tijd van het jaar. ZON EN MAAN. Zondag 20 Febr. Zon op 7 46. onder 18.02: maan op 2 54. onder 10 31. Maandag 21 Febr.: Zon op 7 44. onder 18 04; maan op 4.14, onder 11.05. 20 Fefcr. LJC, 27 Febr. NJL

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1