WAT IS ER TOCH AAN DE HAND MET DE BOUWVOLUMES? Cisfde NIEUWE LEIDSCHE COURANT Het lijkt wel, of Leiden steeds de dupe moet worden Ook wethouder Jongeleen is verre van tevreden is. bemiddeling te bewerkstelligen- De belangen van de industrie en van parti culiere ingezetenen botsten wel eens Spr. beantwoordt (op humoristische ijze) enkele vragen van mevr. Braggaar n anderen over de gang van zaken tijdens de raadsvergaderingen. Spr. geeft de raad het welgemeende advies, zichzelf te beginnen langdradig te wezen: punten wordt wel eei By de behandeling van de gemeente begroting 1949 in de raad zijn gisteren de wethouders en tenslotte ook de burge meester aan het woord geweest, om de 25 raadsleden van antwoord te dienen. Wethouder Menken nam de honneurs waar voor de nog steeds ongestelde wet houder van onderwijs, de heer J. C. van Schaik. Vervolgens behandelde de heer Menken zijn eigen (sociale) zaken. Wethouder Menken (K.V.P.) vat de rubriek onderwijs aan met het uitspre ken van de beste wensen voor de ge zondheid van de heer Van Schaik Alles zal moeten worden gedaan om scholen te bouwen. Het is B- en W- bekend, dat de toestanden hier en daar zeer slecht zijn. Beunhazerij moet worden bestreden. B- en W. hopen daarom, dat diverse school besturen samen een avondlyceum tot stand zullen brengen. Leiden heeft een M.T.S. nodig, maar het zal nog wel even duren. Aan het ver frissen van het onderwijs moet veel aan dacht worden besteed De kleur van het onderwijs kan nu, bij ontstentenis van weth. Van Schaik. niet al te veel aan dacht hebben Wat de massa-jeugd be treft. B- en W- geloven niet, dat die voornamelijk van de openbare scholen komt. Vooral het milieu spreekt een woordje mee. Het Leids studiefonds moet inderdaad worden gestimuleerd, evenals de wijkgedachte. Een handelsdagschool is wel gewenst, maar alles kan niet tegelijk. De heer A. van Dijk heeft het instellen van een culturele commissie bepleit. B. en W. zien het belang er van in en willen het voorstel in praeadvies nemen. Sociale aangelegenheden. Op het gebied der sociale zaken is het personeelsbeleid nummer één. Het ge organiseerd overleg werkt goed. Aan het verzoek, het instellen van een dienst commissie voor het secretariepersoneel in overweging te nemen, zal het college voldoen B- en W- hopen, dat de kwestie der medezeggenschap spoedig aan de orde zal komen. De promoties der tijdens de bezetting achtergestelde ambtenaren zullen thans spoedig volgen, aldus ant woordt spr. de heer Knetsch- Wat uitvoe riger bespreekt spr. vervolgens de door de heer Schüller aangeroerde kwesties, alsmede de opmerkingen, gemaakt door de heren Piena en Hendriks. Grote dank brengt spr. aan het personeel der meente. De gezondheidszorg vraagt de volle aandacht. Wegens ziekte van de direc teur is het rapport over de reorganisatie van de G.G. en G D. eerst enige tijd ge leden klaar gekomen- Dit terrein ligt vol voetangels en klemmen, niet alleen medisch, maar vooral organisatorisch. De Kruisverenigingen moeten veel meer de belangstelling der ingezetenen hebben Uit de stroom van verzoeken op het ge bied der volksgezondheid zal een keus moeten worden gemaakt. Niet alles tegelijk! Een bewaarplaats van kleine kinderen is zeer gewenst, maar.we moeten ook nuchtér blijven en de kosten niet te hoog willen opvoeren. Aan een consultatie bureau in de binnenstad wordt gewerkt, evenals aan de schooltandverzorging aan de kwestie van het tekort ziekenhuisruimte. Helaas was het Acade misch Ziekenhuis niet tot volle mede- werking bereid. B. en W. willen de voor stellen van de heren Goslings, Key er Van Dijk en van mevr. Van Staveren ir praeadvies nemen. Volksgezondheid i: een groot goed. Spr. doet daarom eet beroep op alle organen, die daarvoor in aanmerking komen. De contactcommissies voor de midden stand en voor enkele andere zaken zullen er komen. „Laten, wij," aldus besluit spr. met Aalberse, „werken of alles van ons af hangt en bidden of alles van God af hangt". Nog een goed zaakje! De klandizie van wethouder Jonge leen (Arb.) blijkt achteruit te lopen, Waren er het vorig jaar' 20, thans waren er 19 klanten in zijn openbaar bedrijf. Oorzaak hiervan is echter, dat de heer Lombert ongesteld is Spr. beantwoordt eerst enkele minder belangrijke vragen. Het is de bedoeling, aan de dienst van Gemeentewerken jonge sociograaf te verbinden. Tegenover de inrichting van een tehuis voor ouden van dagen staan B. en W. niet onw willend. De vorm van uitvoering echter nog niet bekend en een goede plaats is nog niet gevonden. De zweminrichtingen en de z.g. „ge zondheidswoningen" hebben de aandacht Reeds nu moet helaas gedacht worden aan een dreigende werkloosheid. Zeer binnenkort zullen B. en W. een lijst var urgente werken overleggen- Evenzo heb- ben B. en W. aandacht voor grote woningzoekende gezinnen, verbinding met Katwijk en Noordwijk, parkeer verbod Breestraat (Van Gend en Loos) kruispunt Korevaarstraat, de humuslaag en erosie der bouwgronden en moeilijkheden van de tuinders in pli Zuid-West. Spr. acht nog steeds de Boerhaavelaan de beste plaats voor de eindpunten der bussen. De omwoners van het station zullen nu en in de naaste toekomst geduld moeten oefenen. Spr. gaat niet opzij voor de N.Z.H., voor de directie tenminste- Iets anders is het met N.Z.H-bus of -tram Het overwelven van de Nieuwe Rijn tussen Karnemelksbrug en Korenbeurs- brug acht spr- practisch en aesthetisch niet verantwoord. Spr. bespreekt daarna de kwestie van de heer „radio-Jesse zijn broer", in welke zaak B. en W. de juiste houding menen te hebben aange- Met ingang van 1 Januari jl. is er andere regeling voor het bouwen komen. Spr. juicht de zienswijze minister In 't Veld van harte toe, met dat lagere bestuursorganen mei invloed krijgen. Er is echter grote ongerustheid over dc bouwvolumes in Zuid-Holland- Waar het volume voor 1948 is geble ven, schijnt niemand te weten- En..-.- dat voor 1949 is zelfs al opgesnoept! Daar is al veel over te doen geweest en we kunnen er geen genoegen mee nemen. De kwestie zal opnieuw onder ogen worden gezien. Een nieuwe ver deling zou voor Leiden betere perspectieven openen. Spr. heeft de belangen der gemeente zelf bij de minister verdedigd. Gelukkig heeft spr. de 294 woningen in plan-Noord nog door weten te drukken. Maar nogmaals: spr. is allerminst tevreden met de gang van zaken. De wethouder be treurt het, dat de particuliere bouw nog gering is Het voorstel-Van Iterson, om de Was- senaarseweg door te trekken, wordt door spr. bestreden op technische gronden Aan de toezegging inzake de industrie flats heeft spr. zich niet kunnen houden. De bouw er van is niet zo eenvoudig en de belangstelling er voor ook niet zo groot. Een oplossing wordt nog gezocht, bijv. door tien of meer z g. Amerikaanse werkplaatsen. Wat de grondkosten der 82 woningen bij de Zoeterwoudseweg betreft: er zijn daar in de grond zeer zwakke plekken ontdekt. De heer Van Iterson zegt wel: had daar meer boringen verricht, maar ook dat is niet afdoende. Spr. beant woordt voorts de vragen over de bestra ting, het inschakelen van meer architec- de kwestie woonruimte-kantoor ruimte en de montagebouw. is voorstander van laagbouw,- wordt in andere richting gedron- De heer Van Iterson is aan cijferen gesiagen over de bouw in andere plaatsen- Maar hij vergat, dat andere ge meenten in 1945 al bouwrijpe grond had- In Leiden echter lag slechts twee hectaren klaar! Reeds vóór de oorlog evenwel in Leiden al een woning tekort. De bouw is toen in ons land eohter practisch stopgezet, hetgeen spr. staaft met een artikel uit de N-L.C. van 13 April 1948. Men moet spr. niet alles de schoenen schuiven. Toen spr. wet houder werd, was de toestand verre gunstig. Het huidige beeld is nog weinig verheffend, maar er is en er wordt ge werkt! De burgemeester zélf. Nadat wethouder Van der Kwaak nog middags aan het woord is geweest (mer e elders), opent de burgemeester dc avondvergadering (als laatste van hel college) met te danken voor de felici taties t g v- zijn benoeming tot curator de Universiteit. Het afdrukken de notulen zal voortaan vlugger geschie den. De door de heer Wilmer gevraagde commissies van advies worden niet door i W. geschuwd, maar er valt wel te .-n voor een tè veel. Tal van deskun digen hebben al niet voldoende tijd, orr zitting te nemen. Hulde wil spr. brengen in de commissie van huisvesting. De medewerking aan de industrie wordt op alle mogelijke manieren leend. Er zijn echter grenzen. Niet altijd kan de gemeente zo ver gaan als gewenst ordt. Zo ook wat* de Hinderwet aan gaat. Met een practisch voorbeeld toont aan. dat het niet altijd gemakkelijk Het gaat niet i De opmerkingen, gemaakt de woningbouw, waren vele. Men meent, dat de woningbouw in Leiden te traag verloopt. Dat is inderdaad niet overdre ven. Het gaat in Leiden met de woning bouw niet naar wens. Vergeleken met andere gemeenten ook allerminst- Men vraagt: wat is de oorzaak? Moet dan weer een nieuwe opsomming worden gegeven? Spr- wil nog eens een algemene indruk geven van de moeilijkheden, die zich voordeden en nog voordoen. In Mei 1948 werd tot Lejden gezegd: de plannen kunnen wel blijven rusten, omdat het volume voor het tweede kwar taal reeds is bereikt. Bespreking n spreking volgde- Bij Wederopbouw den fouten gemaakt. Tenslotte heeft spr. zelf de knoop doorgehakt en gezegd: fjeven de opdracht tot bouwen (28 Oct 1.; de 294 woningen in plan-Noord). De grondpolitiek speelt een grote roL Op onbelangrijke te diep ingegaan. De Zondagswet. Over het voorstel van de heer Oyen inzake de Zondagswet zegt voorzitter, dat B- en W. zich mc richten naar de meerderheid der bevol king, dus ook van de raad. Van 1928 tot elk jaar gepraat over de Zondags wet. In 1933 kwam de vrijheid om o* le Paas-, Pinkster- en Kerstdag bioscoop toneelvoorstellingen te geven. Spr. ge looft niet, dat de raad thans van ander gevoelen is De Goede Vrijdag valt buiten de Zondagswet. In Chr- kringen wordt over deze dag ook zeer verschil lend gedacht. W. zijn niet veranderd in gevoelen, om de Stadsgehoorzaal niet de communisten te verhuren. Zij zullen daar hun verkiezingsvergaderingen d neer kunnen houden. Het uitgeven i erspreiden van pornografische lectuur strafbaar. Een hoofdagent van politie ziet streng op toe. Tegen de „beeldromans" kan moeilijk worden opgetreden- Ouders onderwijzers moeten deze wel ener giek bestrijden. De controle ingevolge het Rijtijdenbesluit berust in de e plaats bij de Rijkspolitie. Ook Leidens politie evenwel let hier speciaal op. Als een automobilist wil stoppen, be hoeft hij dat niet met het stoplicht te doen blijken. Hij kan dat ook met de hand kenbaar maken- Deze ont dekking heeft spr- gedaan, toen hij een opmerking van dr Key nader onderzocht- Wat uitvoeriger gaat spr. in op de op merkingen van de heer D. J. van Dijk inzake het zelfbestuur van de gemeente, vervolgens over te gaan op wat de heer Wilmer heeft gezegd, namelijk dat het gehele college van B. en W. zich ïoest stellen achter de woningbouw. Het aldus spr-, niet wel mogelijk, dat het college zich in zijn geheel bemoeit met al de vragen van deze materie. Het kom' echter heel veel voor. dat het college zich met de vraagstukken der huisves ting bezig houdt. De burgemeester heeft aan tal van conferenties deelgenomen e~ ook zelf besprekingen gevoerd. Goede harmonii In het college van B- en W bestaat ee lede harmonie, maar niet altijd eensge zindheid. De leden hebben hun' eigen oordeel en verstaan ook hun eigen antwoordelijkheid. Maar als eenmaal beslissing is genomen, staat ook het ge hele college er achter, behalve in prin- piële gevallen. Dan is er een minder heid en een meerderheid. B. en W,. zier achteraf ook wel eens in, dat een raads lid gelijk had en handelen daar naar, Spr- eindigt, in verband met gezegd is over democratie, met deze te citeren: „De ware democratie kan alleen berusten op samenwerking, erken ning van de broederschap der mensen er zelfopoffering ten dienste van de ge meenschap". Aan de replieken die vandaag wor den voortgezet namen vervolgens reeds deel de heren Vos (V.VD), Va Weizen (Comm.). Wilmer (KVP die zich afvroeg waarom de woningbouw in Leiden meer belemmerd wordt dan elders en de idee aan de hand deed, uit de raad een deputatie te benoemen, die zich regelmatig op de hoogte houdt van de politiek van de woningbouw, W o u d s t r a (Prot.-Chr.) hierop komen we nog terug en Van D ij k (Arb.). die o.m- opmerkte, dat Leiden moet komen tot een schoolbonwplan, voorts diverse zaken nog eens onder de loupe nam en ook zijn standpunt inzake de antithese nog eens uiteenzette „Waarde vriendenik heb gehoord. Neen, zó eenvoudig is 't niet geweest Electriciteits- en gasvoorziening moeten worden opgevoerd t was voor wethouder Van der aak (Prot.-Chr.) een bijzondere feestdag. toen kwam vast te staan dat de begroting sluit. Temeer, omdat er zich in 1948 in de financiële sector heel wat heeft afgespeeld. Mocht spr. het vo rig jaar er op wijzen, dat hij niet al te optimistisch was over de bijzondere uit kering, de practijk heeft uitgewezen, dat deze mening juist was. Over de verkre gen resultaten mag spr echter niet on tevreden zijn. dank zij ook de "medewer king van Ged. Staten. Want het is niet zo eenvoudig, als de heer Van Weizen het voorstelt. Namelijk alsof B. en W. op een goede dag een briefje thuis kregen: „Waar de vrienden, ik heb gehoord, dat jul lie met een tekort werken en wil nu maar opgeven, hoeveel Lelden nodig heeft" (w.g. P. Lieftinck). En het antwoord: „Excellente Excellentie, Het tekort is f 860.271. Met een beetje minder nemen we ook genoegen." De werkelijkheid is iets anders: men wilde helemaal niets geven! En er werd later bijgezegd, waaróp Leiden dan wel kon bezuinigen. (Spr. geeft hiervan een indruk: het was niet mis). Er werd ge sproken, geconfereerd en overlegd. Be dragen van honderdduizenden werden genoemd (het begon ons te duizelen en we zullen de lezers er niet mee ver moeien). De reserves moesten aangetast, grote werken uitgesteld en op velerlei gebied moest worden bekrompen. Maar de begroting 1948 werd be halve die voor '49 - alsnog sluitend verkregen! Nu gaat de zorg uit naar de gemeente voor de naaste en de v toekomst op het program heeft staan. Daarnaast naar de tekorten van de dienstjaren '45, '46 en '47. Deze zullen volgens spr. de vier millioen niet over schrijden. Maarvele werken moeten worden uitgevoerd, vele zaken vragen verbetering en vele wensen wachten op inwilliging. Uit dit alles moet het col lege een keuze doen. Belang tegen be lang afwegende en ernstig rekening hou dende met de mogelijkheden. De raad neer op de hoogte worden gehouden Samen hebben we er voor te waken, dat de gemeente niet weer een bijkantoor van het rijk wordt. In een vreemde ruimte. Spr. is dankbaar, dat het sluitend ma ken niet is verkregen, zoals de heer Knuttel meende, door schrapping van posten. Spr. gaat in op enkele gestelde vragen. De heer D. J. van Dijk vroeg, waarop het optimisme in de geleidebrief gegrond is. Spr. heeft dat optimisme niet kun nen ontdekken. De deur van dc nood lijdendheid is achter spr. dichtge slagen en spr. staat nu in een ruimte, die hem nog vreemd aandoet en waarin hij ook niet zo heel ver voor uit kan zien. Spr. kan dus ook niet hard van stapel lopen, omdat de kans van struikelen groot is. We weten alleen maar, waar we aan .je zijn. Ter vergelijking: de lenings schuld in Leiden bedroeg (met uitzon dering van de rijksvoorschotten en ann.- leningen woningbouw) per 1 Jan. j.l. rond 21 millioen, in Dordrecht 36. in Haarlem 26 en in Utrecht 24 millioen. Het ligt niet in het voornemen van het college, om de belastingen te ver hogen. Het is wel gebleken, dat de ver ordening op de vermakelijkheidsbelas ting op sommige punten verouderd of stroef is. Een nieuwe verordening reeds in concept gereed. De uitbreiding het credietwezen heeft de volle aan dacht, met name voor de middenstand. De marktgelden en de slachthuistarieven vallen onder de prijscontrole. Electr. tekort dreigt! In aanmerking nemend, dat de winst van de electr. fabriek groter en het ver van de gasfabriek kleiner is dan he'. vorig jaar. zou men oppervlakkig be zien zeer tevreden kunnen zijn. In wer kelijkheid zullen de beide fabrieken de eerste jaren de volle aandacht vragen. Omdat het verbruik steeds toeneemt en genoeg de maximum-capaciteit is be reikt, bestaat er grote zorg. De Electr. Zuid-Holland, waarbij Leiden is aangesloten, gaat dan ook tot grote uit breiding over. Uitgaande van de produc- 'an rond 800 millioen kilowatturen :en opgetreden maximale belasting 245.000 kilowatt in 1947 is een ra ming opgesteld voor de eerstvolgende 10 jaren. Aan het eind van die periode, dus 1957, wordt geraamd dat deze cij fers verdubbeld zullen zijn. Het normale productievermogen, dat in 1947 ter beschikking stond, voldoende voor de productie jaar. Tengevolge van het ouder worden der betrokken machines, mede gepaard gaande aan de toevoeging aan het re- xvermogen, zal dat normale pro ductievermogen in 1957 tot/de helft zijn afgenomen. Rekening houdende geraamde verdubbeling der productie zal dus in 1957 een uitbreiding van het nor male productievermogen met 1% maal der tegenwoordige waarde, dus met rond 70.000 kilowatt moeten hebben plaats Als onderdeel van deze uitbreiding is nu In E.Z.H.-verband besloten tot uitbreiding van de Centrales te Rot terdam en Dordrecht met ieder 2x50.000 kilowatt, te Den Haag en Leiden ieder met 30.000 kilowatt, ter wijl een beslissing over een volgende uitbreiding met 30.000 kilowatt aan staande is (Leiden of Delft). In to taal dus voor een productievermogen van 290.000 kilowatt. Het bedrag, dat met deze uitbrei dingen gemoeid zal zijn, is te ramen op 145 millioen gulden. De daaruit voortvloeiende kapitaallasten stel lende op rond 10 fr en er rekening mee houdend, dat de Lichtfabrieken met ongeveer 1/10 van die kapitaal- lasten belast worden, betekenen deze uitbreidingen dus voor de Fabrieken in de naaste toekomst een verhoging der lasten met rond 1.5 millioen gld. Tegenover deze hogere lasten zullen Dgere baten staan tengevolge gelijktijdige toeneming van de verkoop, doch betwijfeld moet worden of dan de verkoopsprijzen toch op het huidige peil gehandhaafd zullen kunnen worden. Voordat deze uitbreidingen tot stand zijn gekomen, staat het er dus met de energievoorziening niet gun stig voor. In verband met de kolen- prijs zullen misschien de tarieven voor de industrie en de en-gros gemeenten worden verhoogd. Die voor de kleinverbruikers echter niet. Ook meer gas. Ook bij de gasfabriek zal een behoor lijke uitbreiding nodig zijn. Een geluk kige omstandigheid is, dat door ver- en ombouw intern de capaciteit belangrijk op te voeren, nJ. met 30.000 m3 per dag. Dankbaar constateert spr., dat de samenwerking met de gemeentebesturen, •aarmede Leiden een contract heeft af gesloten, zeer goed is. Temeer valt daar- de houding van andere gemeente besturen op, die menen, dikwijls ten koste van grote financiële offers, dat zij f een klein bedrijf kunnen be houden. (Spr. legt hierna de elders ge publiceerde verklaring af). Inderdaad is het gas niet zoals het moest zijn. De oorzaak is, dat alle be nodigde ingrediënten nog niet worden aangevoerd. Er wordt achter heen ge zeten! Vele leden hebben hun ongerustheid uitgesproken* over de stand van de nieuwingsfondsen en de percentages de stortingen. Spr. geeft daarom nog een volledig exposé Dank zij onze zelf standigheid in 1949 kan er thans storting plaats vinden van in totaal plm. f125 000 meer dan vorige jaren. Voor de aflevering van stoom werden twee nieuwe contracten afgesloten. Dit heeft de volle aandacht. Idem de vliesas- hinder. De accountantsdienst heeft reeds uit stekend werk verricht. De raad moet echter geen troetelkind van maken de dienst niet te veel toestoppen. Hij zal n weg wel vinden. De dienst lat, maar nog juist op tijd inge steld. De grootste tegenstander van d dienst is: ..Het is hier altijd zo geweest' Veel waardering heeft spr. ook voor d afdeling financiën o.l.v. chef Verhoeven. Zijn ideeën en suggesties zijn fris er getuigen van grote ervarenheid. Harte lijk dank zegt spr. de gemeentesecretaris i de ambtenaren. Vele waarderende woorden het adres van spr. gericht. Maar als de begroting nu eens minder gunstig uitgevallen? Op deze vraag kan en hoeft spr. geen antwoord te geven. Wel kan spr. de verzekering geven, dat hij als Christen allereerst voor zijn werken dit vraagt, of God hem de kracht, lust en opgewektheid wil geven, om zijn taak te volbrengen. Deze zegeningen heeft God hem geschonken en daarom heeft de raad thans naar een dankbaar mens geluisterd, die ook hoopt, dat zijn col- Van Schaik spoedig weer het col lege zal completeren. MANNENVERENIGING „REHOBOTH". Morgenavond (Vrijdag) hoopt voor d< mannenvereniging „Rehoboth" op te tre den ds. J Swijnenburg. De telegramtarieven voor de Ver. Staten en hun bezittingen zijn heden gewijzigd. Ir G. M. Folkers, hoofding. le klasse N.S. b. d., is op 67-jarige leeftijd te Zeist overleden. Zendeling H. Lasschuit, die van 1906 tot 1932 voor de Ver. Ned. Zendingscorp. in Indië vertoefde, is op 70-j. leeftijd te Overveen overleden Worden de omliggende gemeenten zoetjesaan gedwongen, Leids gas te kopen Ook Leiden zelf betreurt de gang van zaken In de Leidse raad heeft weth. Van der Kwaak gisteren de volgende verklaring afgelegd, die niet alleen van belang is Leiden, maar ook voor de omlig gende gemeenten: „Ten aanzien van de gasfabriek zou ik willen opmerken, dat de meest econo mische productie van gas in studie is bi; staatscommissie onder voorzitter schap van prof. Van Iterson. De gedach ten gaan daarbij uit naar de stichting var een klein aantal zeer grote gasfabrie ken. Beter ware te spreken van chemi sche industrieën, omdat de winning de zgn. bijproducten en de verwerking daarvan tot allerlei producten hoofd- is geworden en het gas als over schot ter beschikking komt voor de gas voorziening. Op deze wijze wordt inderdaad de gelijkheid geboden, de kostprijs van zeer voelbaar te verlagen. Er zul len eohter deugdelijke waarborgen moe ten worden geschapen tegen een afhan kelijkheid van het voor de openbare gas voorziening beschikbare gas, eerste plaats naar de hoeveelheid, doch Wandeling door 's lands planten tuin te Buitenzorg De heer Wigman voor „Tuinbouw en Plantkunde". Velen hadden gehoor gegeven aan de oproep van het bestuut der Leidse afde- van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. In snel tempo erd het huishoudelijk gedeelte afge werkt: opening door de heer Joh. Jon ker, notulen en ingekomen stukken, en zelfs het kiezen van een commissie, die tot taak zal hebben de mogelijkheid te bestuderen van nauwere samenwerking fussen de maatschappij, de bloemist-ho- ïrs en de bloemist-winkeliersorgani- Voornamelijk zal deze samenwer king neerkomen op een gezamenlijk op treden bij tentoonstellingen. In de com- le werden gekozen de heren Joh. Jonker, H. A. Bol en J. Smit. Hierop voerde de heer H. J. Wigman zijn gehoor mee naar West-Java, waar te Buitenzorg, achter het paleis van de gouverneur-generaal, een van de mooiste grootste tuinen van de wereld begint. Kanarie- en kaarsen-bomen, orchideeën Victoria Regia's, teak- en mahonie- bomen, bamboes en palmensoorten, dat alles vindt de bezoeker daar. Het geheel zó aontrekkelijk van aanleg en zó goed verzorgd, dat een wandeling, zelfs per lantarenplaatje, een genot wordt. Wie ging in zee met C. C. Klijn hout van „Agrarisk" en „Avrense"? Dit geldt in 't bijzonder voor landbou wers in Alkemade, Leimuiden e R'woude Namens zijn ambtgenoot te Uithoorn vestigt de groepscommandant der rijks politie te Roelofarendsveen, de aandacht op: Carel Christiaan Klijnhout, geboren te Arnhem. 18 April 1912, landbouwdes kundige, wonende te Hilversum, Soest- dijkerstraatweg 72, die als verdacht var oplichting voor c.q. verduistering var geldsbedragen tot f 1230, gepleegd te Uithoorn, is aangehouden en ingesloten in het huis van bewaring te Amsterdam. Hij had als directeur van de „Agra risk" en „Avrense" verschillende perso nen bewogen tot de afgifte van geldsbe dragen, bestemd voor premies tot het aangaan van een verzekering, variërend van f 10.000 tot f 15.000, voor het vrij willig boerenvoorzieningsfonds „Amstel- land", waarvoor hij een kwitantie a'~ doch geen polis. Klijnhout voornoemd heeft, voor zover bekend, in verschillende provincies ge opereerd, doch hoofdzakelijk in land- bouwkringen. Hij heeft zich bovendien schuldig gemaakt aan flessentrekkerij (goederen kopen zonder volledige be taling). Landbouwers en andere personen, woonachtig in de gemeenten Alkemade, Leimuiden en Rijnsaterwoude, welke van de practijken van Klijnhout de dupe zijn geworden, worden verzocht, hie aangifte te doen bij de groepscomman dant der rijkspolitie te Roelofarends veen of bij de tot deze groep behorende postcommandanten. Buitenkerkelijk bureau voor pleegkinderen Een Leidse afdeling Naast de R.K. en Prot.-Chr. organisa ties op dit gebied en het „Comité voor Oostenrijkse kinderen" is onder auspi ciën van het Humanistisch Verbond op gericht een buitenkerkelijk bureau vooi pleegkinderen. gevestigd te Utrecht, Mauritsstraat 64. Dit bureau, waarvan thans te Leiden een afdeling is gesticht, stelt zich ten doel, dit jaar voor 1250 kinderen, die niet door bovengenoemde kerkelijke organisaties worden opgevan gen, pleegouders in buitenkerkelijke milieu's te zoeken, die bereid zijn Fransi kinderen van 414 jaar of Duitse kin deren van 410 jaar gedurende drie of zes maanden in -hun gezinnen op te ne men en te verzorgen. Buitenkerkelijk! gezinnen in Leiden e.o., die zich daartoe bereid verklaren, kunnen zich tot het plaatselijk bureau wenden, secretariaat: C. Dirkse, Boerhaavelaan 27, tel. 22921. k voor wat betreft de prijs van :1 en wee des chemische industrie. Het duidelijk, dat deze waarbrogen alleen nwezig zullen zijn, wanneer de voor de gasvobrziening verantwoordelijke licha- n ten minste over voldoende invloed de bedrijfsvoering van die supergas fabrieken beschikken. Indien daaraan is voldaan, zou het van kortzichtigheid ge tuigen, een gemeentelijk gasfabriek te willen behouden. Met de oprichting van de bedoelde chemische industrieën zullen tenminste jaren gemoeid zijn, waarbij een leidelijke overgang der gasproductie de gemeentelijke gasfabrieken naar ,ve fabrieken zal moeten plaats Nu de staatscommissie echter nog geen rapport heeft uitgebracht en dus t.; haar plannen nog geen enkele beslissing genomen, is het zeer te betreuren, dat het goedkeuringsrecht van hogere ies op credieten, te verstrekken gemeentelijke gasfabrieken, gehanteerd wordt om tot geleidelijke stillegging bepaalde fabrieken te geraken. Waar het nu wel duidelijk is gewor den. dat de gasfabriek te Leiden tot de laatste zal behoren, welke het productie bedrijf geheel stil leggen, ontstaat de fi guur, dat verschillende gemeenten in de omgeving, welke zelf fabrieken exploite ren, de inkoop van gas van Leiden min meer wordt opgedragen. Het college stelt er prijs op te verkla- n, dat Leiden deze gang van zaken be treurt en zeker niet gewenst heeft. De moeilijkheden, waarmede die gemeenten in dit opzicht nu te kampen hebben, zijn bij doorgang der plannen in de toekomst >k voor Leiden weggelegd. Bovendien bepaalt de commissie-Van Iterson zich niet alleen tot de technische zijde van het vraagstuk, doch bestudeert ook de wijze waarop de gasvoorziening zal plaats vinden en welke lichamen daarbij kunnen worden ingeschakeld. Zeer goede gronden zijn nu aanwezig de veronderstelling, dat daaruit verdere en grotere bedreiging van gemeentelijke gasvoorziening zal voort vloeien. Een overweging van het voorgaande wijst onherroepelijk naar een samer king van de betrokken bedrijven, -en financiële bevoordeling van der bedrijven boven de andere achter wege dient te blijven. Aan de totstand koming van een dergelijke samenwerking moet daarom alle medewerking worden verleend." n aanzien van een in de raad van Alphen aan den Rijn gemaakte opmer king wees de wethouder er nog op, dat de prijs, waartegen de omliggende gemeen ten gas van Leiden kunnen kopen, hoog stens gelijk, dus in elk geval niet méér zal zijn dan de prijs, waartegen die bui tengemeenten, i.e. Alphen, zelf gas kun nen produceren. Dit berust op een aan bieding, gedaan op 7 Mei 1848. Chr. jongensver. „Pliebe" in het zilver Geslaagde viering in „Den Burcht". De Leidse Chr. Jongens-vereniging „Phebe", waarover wij de laatste tijd meerdere malen schreven, vierde gister- ivond in „Den Burcht" haar zilveren bestaan. Onder hen, die het woord voerden, aren de heren J. Stigter, oud-voorzitter an de vereniging en voorzitter var jubileum-comité, M. I. de Jonge, tegenwoordiger van de Ned.-Herv. Jeugd, raad, D. van Weizen, ere-lid, en F. v d. Tuijn, vertegenwoordiger van de fede ratie van Leidse CJMV. Aan de jongens werden een prachtig filmtoestel en vlag aangeboden. Begrijpelijk, dat het applaus niet van de lucht was. Na de pauze droeg het programma feestelijk karakter. Er werd muziek ge geven (door de jongens zelf), enige leder, brachten, ander leiding van de heer G Dille, aardige schetsjes voor het voetlicht tot slot was er een fijn tableau, dat titel had: „Alles voor de vrede" Vermelden wij nog, dat de heer Stigter fruitmand kreeg, in verband met het feit, dat hij 21 jaar de vereniging als voorzitter trouw heeft gediend. DONDERDAG 17 FEBRUARI 1949 ,De Professor en wijk" krijgt een clubhuis Opening waarschijnlijk op 5 Mei In een gisteravond gehouden jaarver gadering van „De Professorenwijk" heeft de heer P. D. Beversluis, voorzitter, me dedelingen gedaan omtrent de verwezen lijking van de plannen tot bouw van een clubhuis. Het oorspronkelijke plan is om redenen van financiële aard verworpen. Gisteren kwam het bestuur met een nieuw plan ter tafel, waarin de afmetin gen van het te bouwen huis 5 bij 10 me ter bedragen. In dit object is een por tiers verblijf, waarbij ook sanitair zal worden geplaatst, terwijl er een verga derruimte komt van 4 bij 10 meter. Machtiging werd verleend om de nodige voorbereidingen te treffen. Het werk zal door vrijwillige arbeidskrachten worden uitgevoerd. De eerste spade zal waar schijnlijk op 5 Maart in de grond worden gestoken en men hoopt het gebouwtje op 5 Mei te openen. De heer S. Platteel, secretaris, bracht het jaarverslag uit. De heer B. Staal kon een batig saldo melden De heren J. Ros- dorf, B. Staal en J. van Harteveld wer den als bestuurslid herkozen. Het voor stel om f1000 uit te trekken voor aankoop van speelwerktuigen werd aangenomen. De heer H. Brouwer bracht namens de leden het bestuur dank voor zijn werk zaamheid. A.s. Maandag zal een feestelijk samenzijn worden Voor de Leidse kantonrechter Bakkers uit Leiden en omgeving moeten terecht staan. Reeds geruime tijd bestond bij de op- sporings-ambtenaren het vermoeden, dat het met de inlevering van boter, mar garine en suiker, alsmede met de prijs berekening bij sommige banketbakkers niet in orde was. Dit vermoeden bleek juist te zijn; niet minder dan 98 perso nen uit Leiden en omgeving, die zich schuldig maakten aan dergelijke over tredingen, zullen in de komende weken terecht moeten staan. Reeds werden boetes van f 100, f 25 en f 60 uitgedeeld. Groenten in plaats van horloges. Een groentenhandelaar te Leiden kocht in October van het vorige jaar tien polshorloges op het Watcrloopleim te Amsterdam, voor f 13 per stuk. Hij ver kocht ze in Leiden voor f 18 of f 19 per stuk, terwijl een deskundig onderzoek een prijs van f9.85 aanwees. De groen tenhandelaar kreeg f40 boete, met ver beurdverklaring van een zestal horloges. Niet geprysd. Een groot aantal winkeliers uit Lei den en omgeving moest voorkomen we gens het niet prijzen van waren. De boe ten varieerden van f5 tot f 10. V oorschoten Burgerlijke stand GEBOREN: Leonardus C., z. v. J. N. van Velzen en D. G. van den Bogaard, Leidseweg 559; René A. F., z. v. D. A. Hogenelst en P. Puijk, Burg. de Kempe- naerstraat 8; Cornelia J. J., d. v. H. M. Gij'bels en C. M. van Veen, Burg. Ver- nèdepark 13. OVERLEDEN: te Voorburg: P. Lom- mers, 48 i., gehuwd met M. J. Jongeling, Papelaan 184. GEHUWD: Willem van Wijk, 26 j. en Ali Bogerd, 22 j., Leidseweg 552; Joseph J. Frippe, 27 j., en Lucia C. M. van der Peet, 24 j., woonark „Petri", Veenendaal- kade, Den Haag; Jacob Blok, 30 j., en Helena M. J. Westerbeek. Leidseweg 394; Hugo Jongejan, 23 j., en Hendrica M. Heinsius, 21 j„ Narcisstraat 7: Dirk Ver boon, 29 j., en Johanna J. Blok, 27 j., Kanaalstraat 22. Leiden. „D.E.S." (VOORSCHOTEN). Voor de onderlinge bordencompetitie werden de volgende wedstrijden ge speeld: Eerste klasse: J. van BemmelenG. Weggen 11; J RotmanG. H. Oostergo 20; B. v. BemmelenS. v. d. Mey 11. Tweede klasse: A. C. BinsJ. van der Meer 02; W. H. OudshoornJac. Kraay 20; M. StormJ. de Best 20; J. v. d. MeerJ. Oosterom 11; S. H. Zitman A. C. Bins 02; B. KeyzerF. C. Bakker 20: S. H. ZitmanM Storm 02 Sfeer in t gezin f De „Nieuwe Leidsche" er in! Geslaagd jaarfeest der afd. Leiden van de Chr. Houtbewerkersbond Een avond van ernst en luim in „Prediker" Ernstig en toch opgewekt was gister avond in „Prediker" de viering van het 32-jarig bestaan van de afdeling Leiden van de Chr. Houtbewerkersbond. De voorzitter, de heer H. van der Keur, sprak in zijn openingsrede een ernstig woord, toen hij wees op de gro ter wordende sociale problemen in deze steeds verder van God afglijdende we reld. En willen wij een oplossing voor de vraagstukken, die ons bezig houden, dan moeten wij als strijdend lid van de Chr. vakorganisatie onze daadkracht to nen, aldus spr. De heer Van der Keur wees voorts op de arbeid door bond en vakcentrale verricht, wekte de jeugd op tot studie der beginselen en vroeg ge bed en steun voor al hetgeen op Chr sociaal terrein gedaan wordt. De toe komst fciedt zo te zien weinig perspec- HOUDT STAND Door H. Hollander 15) IV- Annexatie. Het is met lood in de schoenen, dat Klaas de volgende Donderdag zijn route gaat aanvangen. Hij heeft rustig c cogen wat hij zeggen zal, als Tuininga hem apart neemt om hem over Sjaan spreken. Hij neemt zich voor, geen enkel onheus woord te uiten, al zal hij flink van zich afspreken. Hij behoeft zich toch niet te laten beledigen! De boerin geeft hem koffie in d« keuken en koopt de waren. Zij is vrien delijk, als altijd, maar rept niet var Sjaan, die zich niet vertoont. Dat pijnt Klaas. ^ij kon toch wel een enkel woordje zeggen, vooral omdat zij, Sjaan hem heeft verteld, aan hun zijde staat- Maar moeder Dirkje doet alsof niets is voorgevallen. Klaas weet niet dat zij dat ongaarne doet. Het is op verzoek van Sjaan. die er klaarblijkelijk eer doeling mee heeft. Klaas heeft nie moed, naar Sjaan te vragen Hij begrijpt het gedrag van de boerin niet Zou die door haar man zijn overgehaald? „Bakker, ik zou je wel eens even willen spreken," zegt Tuininga, die in de keuken komt. Hij heeft hem het erf zien oprijden- „Dat kan, Tuininga." „Er werd beweerd, dat jij vrijen wilt met Sjaan," zegt Tuininga. „Ik heb dat onderzocht. En juist bevonden. Je hebt, aar ik heb bemerkt, Sjaan het hoofd at op hol' gebracht. Ze denkt zeker, at ze zal overblijven. Nu, daar is weinig kans op- Boeren genoeg. En Sjaan zal een boer trouwen en niet een kruidenier. Ik heb niets tegen jou persoonlijk, dat moet je heus niet denken, man. Het is alleen, dat je burger bent. een kruide nier. Je hebt de stand uit het oog ver loren, jongeman Een boerendochter met een kruidenier, dat gaat niet Bij nader inzien zul je dat moeten begrijpen." „Neen, dat begrijp ik niet, Tuininga- Waarom ben ik minder dan een boer? Sjaan denkt er niet zo over. Ik heb haai het hoofd niet op hol gebracht. Wij houden „Je kunt je praatjes verder vóór je houden. Ik weiger. Afgelopen. Sjaan zal een boer trouwen. Stand bij stand. Ik heb haar alle omgang met jou verboden en zij heeft beloofd, mij te zullen gehoor- „Dat is niet precies juist gezegd," wil Klaas de boer in de rede vallen, maar hij slikt zijn woorden juist op tijd in, mis schien zou Sjaan er door in ongelegen heid worden gebracht. „Ik vertrouw, dat je als man van eet als iemand van jouw opvoeding, it de kerk heeft daarmee niets te maken, geloof ik, geen enkele poging zal doen, Sjaan te bereiken. Hoe eerder dit gevalletje dood is, hoe liever het mij is, Het zou mij spijten, als ik het moest doen, want het brood wil ik je niet uit de mond nemen, maar als ik bemerk, dat aan mijn wens niet wordt voldaan, ben je hier op de boerderij voor het laatst geweest- Ik hoop. dat je mij be grepen hebt" Klaas heeft geweldige moeite zich in te houden. Hij vindt Tuininga, die hij anders graag lijden mag. een „blaaskaak" nu- Die boer staat hem eenvoudig te be ledigen en behandelt hem nog minder dan een kwajongen. Tóch beheerst hij zich. Hij zegt alleen met verstikte stem: Tuininga. terwiile van Sjaan zal ik me inhouden. Met je opvatting ga ik niet accoord. Ik ben niets minder dan een boer, al fiets ik met een mand met bood schappen door de polder. Dat is eerlijke arbeid. Méér heb ik niet te zeggen. Alleen nog dit: Sjaan heeft gezegd, dat i voorlopig zal gehoorzamen, in de hoop, dat u tot andere gedachten komt. Ik hoop dat ook Want u moet niet ver geten, dat Sjaan en ik het volkomen met elkaar eens zijn Dat is ook een factor van betekenis Onder dit kalme spreken, waarbij Klaas de boer open en vrij in de vlammende ogen ziet, windt Tuininga zich op. „Verdwijn!" barst hij los- „Ik laat niet beledigen in mijn eigen huis. Je be hoeft je hier niet meer meer kruideniers op de wereld. En dan kruideniers, die niet de ogen op slaan naar een boerendochter." Klaas wendt zich om. Hij w i 1 geen harde woorden zeggen. Nooit zal de boer later kunnen beweren, dat hij beledigd al zegt hij dat nu wel. Van belediging geen sprake. „Ik hoop, dat u eenmaal spijt zult krijgen van uw woorden, Tuininga," zegt hij alleen En hij verdwijnt- Noch Sjaan, noch de boerin ziet hij meer- Hij fietst weg. Met bezwaard hart. Sjaan lijkt hem ver- weg dan ooit. Zij moge hem dan trouw blijven, de boer verzet zich met kracht. En de boerin? Haar houding lijkt wel afwijzend. Tegen die beiden zal Sjaan niet óp kunnen. Tuininga is in zijn hart verbaasd over de kalmte, waarmee die Bakker het geval heeft opgenomen. Hij moet erkennen, dat die jongen zich behoorlijk gedragen heeft, behoorlijker dan hij. Reden, om hem van het erf af te jagen, had hij niet. En nog veel minder, om hem te verbieden, niet meer met zijn waren te komen. Maar per saldo is dat toch het beste. Dan ziet hij Sjaan'niet meer. Die twee moeten elkaar zo gauw mogelijk vergeten. En dan zal hij haar eens polsen mettertijd, over Albert van Zanten Als Sjaan haar gezond verstand gebruikt, en dat hééft zij toch, moet ze inzien, dat Bakker geen partij voor haar ia en Van Zanten wel- (Wordt vervolgd.) geleide tief, maar wat het ook zij, des Heren hand. Namens de Chr. Besturenbond voer de de heer J. P. Breedijk het woord, die opmerkte, dat de houtbewerkers een vooraanstaande plaats in de C.B.B. in nemen en daarom was het hem een ge noegen de felicitaties over te brengen. De Chr. vakorganisatie heeft geen reizi gers leden die alleen maar contributie betalen nodig, maar geschoolde wer- Vervolgens sprak de heer Ravens na mens de afd. LeiderdorpZoeterwoude, die de nadruk legde op de harde reali teit van het huidige leven. Namens de afd. Katwijk aan Zee feli citeerde de heer W. van den Oever. Spr. zag in deze stormachtige tijd de 32ste jaarvergadering van de Leidse Chr. Houtbewerkers als een baken in zee, ge fundeerd en gegrond op het beginsel. Wanneer de winden waaien, aldus spr., dan zal het licht van Jezus Christus U ten leidsman zijn. De 2e voorzitter van de verjarende af deling. de heer J. Nijenhuis, leidde de verkoop van D.EL.-fonds loten in met een dichterlijke ontboezeming. Tijdens een korte pauze overhandigde de heer Van der Keur met een toepas selijk woord aan de 2e voorzitter van het bondsbestuur, de heer De Bloeme, een voorzittershamer, terwijl spr. de echtgenote van de afd.-penningmeester, mevrouw De Groot, als blijk voor haar vele werk iVi het belang van de vakbe weging, een bloemstuk aanbood. Tot slot sprak namens het hoofdbe stuur de heer De Bloeme, die de nadruk legde op de verantwoordelijkheid, welke de werknemers moeten hebben ten op zichte van elkaar en hun werk, waarna spr. onder hartelijk applaus en welge meende woorden de heer J. Verlint het gouden ere-insigne voor 50 jaar C.N.V.- lidmaatschap op de borst speldde. De geanimeerde avond werd opgeluis terd door het mandolinegezelschap „Sempre Avanti", de goochelaar Geral- dini en het Hawaiïan-trio de „Samoa Eilanders", die allen hun beste krachten gaven en veel succes hadden, hetgeen het telkens opklaterende applaus bewees. Vooral het zo langzamerhand beroemde „Paardenhoofdstel" door de „Samoa's" uitstekend gebracht, was een succesnum mer van het muzikale programma. Tijdens de pauze was er koffie mei toebehoren. De Chr. Houtbewerkers kunnen op een geslaagde f^astavond terugzien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2