Jliemue £ciltsrhe (iTouran 1 WAT Dr BEEL ZELF ZEGT over zijn moeilijke positie Wist U DONDERDAG 17 FEBRUARI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir en redactie Tel. 20408 Abonne menten Tel 22710 Advertentieafd Tel- 23375 ABONNEMENTENƒ4.15 per kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0 32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Negen en twintigste jaargang No 7742 „Stantuasticl] is gfieblcoen tntjn bert in levenspart" „Wij houden vast" Zie pagina 3 Als alles gaat, zoals hij hoopt, dan keert hij volgende week naar Batavia terug Zo er sprake zou zyn van mijn aftreden, dan was ik niet naar Nederland gekomen voor besprekingen. „Wacht U maar rustig af", aldus was de sphinx-achtige ver klaring van «fr L. J. M. Beel gistermiddag bjj zijn aankomst op Schiphol. Wanneer de besprekingen met de Regering het resultaat zouden hebben, dat ik ruy er van voorstel, dan hoop ik in het begin van de volgende week voor mjjn vertrek naar Batavia een bevredigender verklaring af te leggen, verklaarde dr Beel. (W\j kunnen er nog aan toevoegen, dat dr Beel tot twee maal toe de wens heeft te kennen gegeven om af te treden, nog voordat hy naar Nederland vertrok, en dat hy thans met zyn ontslagaanvrage op zak loopt Red.). wachtingen. Dagelijks pleegde hij over leg met de voorzitter van het B.F.O.. met de samenwerking zeer prettig Het besluit van de Unocommissie haar rapport betreffende de interim-re- gering te verschuiven van 15 Febr. 1 Maart noemde hij zeer gunstig. Om trent de stemming in Batavia verklaarde hij, dat „begrippen als hopeloos" niet in 7-iin woordenboek voorkwamen. De mi litaire situatie kon volgens hem bevre digend geacht worden. Ook de houding van de bevolking in het algemeen is komen in overeenstemming met de Batavia is niet ontevreden De Bataviase persstemmen over de Kamerrede van minister van Maarseveen geven blijk van een optimisme, voor ons blad geen afdoende reden kan ontdekken in de door de minister gespro ken woorden. Het „Bataviaas Nieuwsblad" verklaart: Het zijn alle kloeke en klare woorden, die geen ruimte tot misverstand open laten. De „Nieuwsgier" schrijft: De woor den van minister van Maarseveen maken een einde aan de onzekerheid, welke de politieke ontwikkeling van Indonesië remde. Wat van nog meer belang is, i sultan Hamid II met instemming heeft kennis genomen van de verklaring minister van Maarseveen, dat Indonesië niet aan zijn lot zal worden overgelaten. Ministerraad vergaderde met dr Beel Hedenmorgen is de voltallige minister raad om 10 uur bijeengekomen tezamen met de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië, dr L. J. M. Beel. Indonesisch debat Vrijdag om 11 uur voortgezet (Van onze Parlementsredacteur). Nadat ook minister Götzen gistermid dag in de Tweede Kamer zijn aandeel van de beantwoording der sprekers bij de begroting van Overzeese Gebiedsdelen had verricht, besloot de Kamer niet te re pliceren voordat van Regeringszijde Vrij dag „nadere verklaringen" zijn afgelegd, na het overleg met dr Beel. In verband hiermede is de Kamer vandaag niet bij eengeweest. Morgenochtend om 11 wordt het debat voortgezet. (Voor het verslag der redevoeringen tijdens de Kamerzitting van gisteren pag. 3.) OOK TE MAKASSAR IS HET MISTIG Een woordvoerder van het Oost-Indo nesische ministerie van voorlichting heeft In een radio-uitzending verklaard, dat de republiek zowel voor als na de gebeur tenissen van einde 1948 een realiteit blijft, die zich uitdrukt in een staatkundige organisatie. Soekarno en Hatta zijn der halve te beschouwen als regeringsperso nen dier republiek. De gedaante en be grenzing, die deze staatkundige organi satie zal aannemen, zullen het resultaat moeten zijn van het algemene Indonesi sche gesprek. Ook te Makassar hangt dus Met Merle Cochran had de M.V.K. nog geen mondeling contact gehad, maar schriftelijk was men overeengekomen, uitvoerig van gedachten te wisselen, zo dra de heer Beel weer in Batavia zou zijn teruggekeerd. Dr Beel wenste zich niet uit te laten over het contact met de republikeinse leiders. Hij zeide slechts, De Veiligheidsraad geeft ons respijt Alleen Rusland en Egypte verzetten zich Aneta seint uit Lake Success, dat de Veiligheidsraad gistermiddag onverwacht besloten heeft, het Indonesische vraag stuk op de agenda te plaatsen, ter behan deling van het voorstel der V.N.-Commis- (de oude Commissie van Drie, thans ook wel Uncie genoemd), dat de com- 14 dagen uitstel zal krijgen ten van het rapport, over de samen stelling der Interim-regering. Dit voor stel stuitte op krachtig verzet van de Sowjet-unie, welke aanvoerde, dat Ne derland in geen enkel opzicht getoond had. de resolutie van 28 Jan. j.l. te zullen uitvoeren. Dit verzet werd door Egypte gesteund, doch Engeland sprak zioh voor tstel uit, er op wijzend, dat de tijdlimiet van 15 Februari niet was ge steld aan Nederland, doch aan de V.N.- Commissie, Canada viel Engeland bij, waarop Malik (Sowjet-unie) verklaarde dat Cadogan (Engeland) altijd bereid de Nederlandse agressie te steunen. Hierna werd zonder stemming besloten, het uitstel te verlenen. (Men begrijpt 4 IleL uiiaiei tv verzeilen, uvien uegiupi O en de republikein I "atimriyk. dat dit uitstel gegeven wordt, De ministers Van Schaik, Mansholt en aH.ef in de hJ*P' dat Nederland zal ca- Rutten waren op Schiphol ter begroeting Pltulercn' Red aanwezig. Vanochtend om 10 uur zou dr Beel zijn Makassar telt thans 186 000 inwo- besprekingen met de Regering aanvangen 'ners, waarvan 8000 Europeanen. dichte mist. Amerika trekt zich niet terug uit Japan De Amerikaanse regering verklaarde, niets te hebbén gezegd, dat de mening kan doen post vatten, dat Amerika voor nemens is uit Japan te vertrekken. Een dergelijke interpretatie wijst Washington af. De Japanse premier gaf vastbesloten te zyn het Onze fotograaf legde zo dikwyis de eigenaars van deze hoeden op de plaat vast, dat hy nu eens deze opname maakte. Links bovenaan: de „dop" van minister Van Maarseveen; rechts bovenaan de „gleuf" van dr Beel en daar tussen in de vacante „zetel" van dr Drees. De minister-president prefereert immers het blote hoofd Amerika zal zijn toezeggingen i.v.m. Atl. Pact gestand doen Er is nog niets definitiefs beslist over de wijze der garanties Naar A.F.P. uit Washington meldt, hebben de ambassadeurs in de Ver. Staten der landen van het Brusselse Pact, op de Franse ambassade een vergadering gehouden en zouden zy zich beraden hebben over de draagwydte van het Atlan tisch Pact. In sommige Amerikaanse bladen is reeds scherpe critiek uitgeoefend tegen wat zy noemen „een betreurenswaardige overdrijving van voorzichtigheid door verscheidene Amerik. parlementsleiders. beschouwd als een aanval op allen, en het krachtig te bestrijden en hij heeft de ellieerden, vooral Amerika bedankt vooi de steun, waardoor Japan van de onder gang werd gered. De politiek is gebaseerd op stabiliteit en gematigde democratie. Gehele rep. regering weer verenigd Dean Acheson heeft tijdens een pers conferentie op vragen geantwoord: In verband met het Noord-Atlantisch Pact wil ik er óp wijzen, dat er geen eigenlijk meningsverschil bestaat betreffende de doeleinden, die door de Amerik. regering worden nagestreefd. Onze principes staan vast. De tekst van het verdag zou inhouden, dat de Ver. Staten zich in geen geval wensen te onttrekken aan de plichtingen, die voortspruiten uit de hoofdbeginselen van hun buitenlands be leid- Hij kon thans nog geen nadere uit- kennen, heg geven omtrent de wijze, waarop de Ver- Staten hun verbintenissen zouden De VN.-commissie zou vandaag Banka reizen voor een bezoek aar, daar vertoevende republikeinse leiders. Zeven republikeinen uit Batavia reizen mee, p.a. Natser, zodat nagenoeg de ge hele republikeinse regering, die 19 Dec. door onze troepen was onschadelijk ge maakt, weer zal bijeen zijn. Grenscorrectie bij Sittard wordt belangrijk Een speciale correspondent van de „Manchester Guardian" meldde volgens Het Parool, dat bij de grenscorrecties de Ned. aanspraken op een stuk grond bij Gangelt (tegenover Sittard) de belang rijkste zijn. Deze correctie heeft zowel strategische als economische waarde. Er rijn drie plannen, die alle de Bentheimer- bocht bij Coevorden bij Nederland trek ken, doch bij Nijmegen van elkaar ver- schillen. Zo is het nog dubieus of Kleef, Emmerik, Rees en Goch bij Nederland komen en of wij de beschikking krijgen over de kolengebieden langs de Noord- Limburgse grens. Dr Alan Valentine, hoofd van de 1 Ned. E.C.A.-missie, verklaarde, dit ter verduidelijking van een vroeger bericht, dat Nederland in twee jaar buiten! in- Vesteringen voor 392 millioen dollars in het proces van liquidatie heeft opgeno men; hij verwachtte, dat Nederland dit jaar nog voor 320 millioen zou opnemen. De Ned. Spoorwegen zouden een Obligatielening van ƒ200 millioen, geheel t.b.v. de uitbreidingen etc., willen aan- I «aan, vermoedelijk tegen 3% pot. nakomen, want zulks zou de verwarring nog vergroten. Ook heeft de Amerik. gering niets gedaan, dat een beletsel zijn voor de verwezenlijking van de w der Scandinavische landen, om onderling tot de ondertekening van een afzonder lijk pact over te gaan Resumerende, wa: volgens Dean Acheson, de Amerikaanse politiek thans precies dezelfde van vroe ger en was er geen sprake van het terug komen op gedane toezeggingen. Voor Zweedse defensie 730 millioen. De Noorse minister van Buiten! Zaken, Halvard Lange, is in Oslo teruggekeerd zijn bezoek aan Washington en Lon den. De Zweedse premier, Tage Erlander, heeft verklaard, dat het gemakkelijk „zeggen" is, dat wjj niet buiten komstige wereldoorlog kunnen blijven, de Zweedse regering deelt standpunt niet. Zweden heeft n oorlog ongeveer 1 milliard kronen (730 millioen gulden) uitgegeven aan nieuw oorlogsmateri ee 1. Advocaat, in moeilyk parket. De „New York Times" karakteri seert Dean Acheson als een advocaat, die moeilijk parket zittends de tiële punten- heeft omzeild. Het werke lijke dilemma is, hoe de Ver. Staten de grondwetsbepaling, dat slechts het Con gres oorlog kan verklaren-, in overeen stemming kunnen brengen met de nood zaak een aggressor snel aan te pakken- Volgens dit blad bestaat er een tegen spraak tussen de bepaling, dat der ondertekenaars moet worden NIWIN zet nu een actie in voor de Rimboe-militairen De Niwin zal in Mei en Juni een euwe actie ondernemen met het doel 1000 zg. „Rimboekisten", bevattende ma teriaal voor geestelijke en lichamelijke ontspanning en bovendien een gasoline- lamp met onderdelen, naar de militairen op de buitenposten in Indonesië te sturen. principe „dat ieder land vrij bepalen of een gewapende aanval heeft plaats gehad en tot welke actie het wenst over te gaan. Acheson dient een formule te vinden om deze quaestie tot een op lossing te brengen Amerik. functionarissen geven in over weging een „recht van veto" tegen een raadsbesluit om in oorlog te gaan, doch dit veto zou niet door het Congres, doch door de President en zijn afgevaardigde in de Noord-Atlantische Raad moeten worden uitgebracht. Er komt geen vijfdaagse werkiveek Uit een mededeling van het dep. va Sociale Zaken blqkt, dat de Regering niet van plan is voorshands de vijfdaagse werkweek met behoud van 48 arbeids uren in te voeren. Deze mededeling werd gedaan aanleiding van de desbetreffende actie, welke onlangs door een industrie in land werd ondernomen en waarmede reeds vele bedrijven hun instemming be tuigden. De Regering houdt zich echter aan het devies van de Stichting van de Arbeid uit 1946, dat de _hoogst nodige arbeids productiviteit deze vijfdaagse werkweek ongewenst doet zijn. (Wij geloven, dat de omstandigheden zich nadien toch wel enigszins gewijzigd hebben en het onderwerp, vooral in het kader van de toenemende werkloosheid, ieuwe overweging verdient. Red.) Laat Schreieder direct nog niet gaan Het Eerste Kamerlid J. Schalker (CPN) heeft de ministers Wyers en Schokking gevraagd maatregelen te treffen, opdat de uitwijzing van Schreieder niet zal geschieden, vóórdat het proces in hoger beroep zal zijn gevoerd. Voorlopig nog geen einde aan de kaasd istri butie In tegenstelling met de mening in mige handelskringen, deelt het dep. Landbouw o a. mede, dat het niet in voornemen ligt de kaasrantsoenering op korte termyn op te heffen. Loopt een Nazi-beulknecht vrij rond? Er gebeuren vreemde dingen in Neder land, doch de zaken, die in een vraag van het Tweede Kamerlid Donoker aan minister Wijers werden voorgelegd, klin ken zelfs in Nederland ongelofelijk. De heer Dortker vraagt n.l, of het waar is, dat de prooureur-generaal bij het Bijz. Gerechtshof in Den Haag de politiek ver- daachte J. H. L. Munt op 9 October j.l. ardelijk heeft vrijgelaten op de overweging, dat verdachte zo geruime tijd in bewaring heeft doorgebracht, dat zijn verdere berehting thans ni volstrekt noodzakelijk is te achten. En dit ondanks de overwegingen, dat dachte lid was van de Sicherheitspolizei :n de SB., en dat hij heeft medegewerkt tan represaille-executies in strijd met edit en menselijkheid. De ministers mr J. H. R. van Schaik en S. L. Mansholt In gesprek met dr Beel en dr P. Koets, nadat zy gistermiddag met de Constellation „Curasao" op Schiphol waren aangekomen. Geen verhoging van de toeslag op pensjoenen Men zal zich herinneren, hoe de Tweede Kamer bij de behandeling het wetsontwerp toeslag pensioenen niet tevreden was. maar tenslotte toch blijk gaf, liever een half ei dan een lege dop te hebben. De Ontevredenheid bleek ech ter uit het aannemen van een motie-Van Sleen. waarin de Regering werd uitge nodigd, verdergaande voorzieningen te treffen. Hierop kwam minister van Maar seveen met een wetsontwerp, dat de maxi mumtoeslag voor de z.g.n. „oude pen sioenen" beoogt (dit zijn in *t algemeen de vóór 1920 verleende pensioenen). Op eer vraag in het op dit wetsontwerp uitge brachte voorlopig verslag heeft de minis- thans meegedeeld, dat er voor de Re gering geen aanleiding bestaat om eer •dergaande uitwerking van de motie- Van Sleen in overweging te hebben of te nemen. EXPORT VAN BLOEMBOLLEN STIJGENDE. De export van bloembollen is in 1948 gestegen tot 30.843 ton (v. j. 28.959 ton) ïen waarde van f74.4 millioen (v. j f70.7 millioen). De uitvoer naar België. Canada, Frankrijk. Ver. Staten, Z.-Amerika, Z. Afrika, Finland. Oostenrijk en de Am. van Duitsland, nam toe. die naar Hongarije, Zweden. Polen, Tsjechoslo- wakije en de Russische zone liepen iets Debarkatie „Oranje" Zondag 11 uur. Met de debarkatie van de „Oranje" zal vermoedelijk Zondagmórgen om 11 uur Amsterdam worden begonnen. Het schip, dat, zoals gemeld, 800 passagiers, voornamelijk militairen en evacué's uit Indonesië aan boord heeft, wordt 's och tends om 7 uur te IJmuiden verwacht. Kravchenko lijdt aan een maagzweer en was gisteren afwezig „Ik heb gezien hoe van honger mensenvlees Victor Kravchenko was gisteren, op de twaalfde zittingsdag van zyn proces tegen ,Les Lettres fran?aises" niet in de rechtszaal aanwezig. Mr Izard, zyn verdedi- ;er, verklaarde, dat Kravchenko ziek was. Naar verluidt, heeft hy een maag- :weer. Mr Nordraan, de advocaat van het Franse blad, zeide, dat zal worden afgezien van het doen horen van verschillende getuigen, onder wie Russen en Fransen, die in de Sowjet-Unie verbleven. „De getuigen, betreffende het manus cript", aldus zei hij, „kunnen wy pas doen voorkomen, wanneer het manuscript de rechtbank is overgelegd". Mr Lizard antwoordde, dat het manuscript eind deze week aan de rechtbank zou worden bezorgd. De getuigen, die gisteren verschenen, legden allen verklaringen ten gunste Kravchenko af. Zij waren afkomstig uit kampen voor verplaatste personen hadden na afloop van de oorlog gewei gerd naar de Sowjet-Unie terug te keren. De eerste, Michael Passettsjnik, was door Nordmann beschuldigd een collaborateur geweest te zijn. Dit ontkende hij. Daarna verscheen mevr. Gornienka, die geduren de 25 jaar bibliothecaresse in een grote fabriek te Dnepropetrovsk was. Zij kent Krevchenko sinds 1925. „Hij v ernstige autodidact, die dikwijls bibliotheek kwam. om te studeren," zeide zij. Mevr. Kasjinska, een arts uit de Oekraïne, was de volgende getuige. Zij verhaalde uitvoerig van haar lijdensweg als „ontheemde". Deze getuige leverde de sensatie van de dag door te verklaren, dat zij tezamen met de ex-echtgenote van Kravchenko rechten had gestudeerd. Na confrontatie ontkende Zinaida Gorlova de getuige ooit tevoren te hebben gezien. Basil Luzna, een Oekrains slotepmaker, die thans in Duitsland woont, vertelde, hoe hij in 1930 naar Volagda werd gede porteerd en er werd opgesloten fn een kamer, die niet groter was dan de rechts zaal, doch waarin zich zesmaal meer mensen bevonden. „Onze kinderen zijn dood. Wij hadden niets anders te eten dan berkensap en dennenaalden. Ik ben ontsnapt en heb de Oekraïne kunnen be reiken. Daar heb ik een verschrikkelijke gezien hoe men- hongersnood beleefd t Dr Weizmann president van Israël Dr Weizmann werd tot eerste president an de staat Israël gekozen. De grijze president van de Engelse Zionistische Bond en voormalig president van de Zio nistische Wereldorganisatie is reeds 74 jaar oud. De geruchten over een gunstig verloop van de besprekingen tussen Jo- en Egyptenaren op Rhodos houden De afgevaardigden van Israël, w.o. de Israëlische militaire chef zijn reeds uit Tel Aviv vertrokken en zij zouden gemachtigd zyn, de hoofdlijnen van het compromis-voorstel van Dr Bunche te aanvaarden. Zodra tussen Israël en Egypte een overeenkomst is gesloten, zullen wa penstilstandsbesprekingen worden aan gevangen tussen Israël en Transjordanië. Ook tussen Israël en Libanon is volgens Reuter de verhouding gunstiger. „De Zweedse consul-generaal te Jeruzalem heeft uiting gegeven aan de teleurstelling van zijn regering, dat het onderzoek inzake de moord op Bernadotte negatief s geweest. senvlees werd gegeten en boeren gefusil leerd werden, omdat zij het vlees ater van een paard, dat zij hadden opgegra ven. Kort voor de oorlog werd ik aange houden in verband met een samenzwe ring, die het opblazen van de electrici- teitsfabrlek van Krivoirog op het oog had. Ik weet nog steeds niet, waar deze fa briek zich bevindt." De Duitse inval had hem opnieuw in gevangenschap, thans in de Duitse, gebracht. Men verwacht, dat het proces niet vooi olgende week Dinsdag hervat zal wor den. Koning George naar Malta Koning George van Engeland, zal waar schijnlijk voor herstel van zijn ziekte, ir April voor drie maanden naar Malta gaan. Men verwacht, dat de koningin prinses Margaret zullen meegaan. MASARYK LIET PAPANEK 5000 DOLLAR NA. Jan Masaryk, de Tsjechoslowaakse i„ nister van buitenlandse zaken, die kort de communistische omwenteling over leed, heeft 5000 dollar nagelaten aan di Jan Papanek, de vroegere Tsjechoslo waakse gedelegeerde bij de VN., die krachtig stelling nam tegen het nieuwe regime in zijn vaderland.. Russische repatriërings missie uit Amerik. zone Aan de Sowjet-Russische repatrierings- commissie in de Amerikaanse zóne van Duitsland, bestaande uit vier officieren vier manschappen, werd verzocht per 1 Maart te vertrekken. Het verzoek ge schiedde per brief door de Amerikaanse gouverneur, generaal Lucius Clay zijn Russische collega Sokolofsky. order zal uitgevoerd worden tegen de Sowjet-bezwaren in „Het besluit werd genomen, omdat de vrijwillige repatrië ring van ontheemden. die-Sow jet-Rus sische burgers zijn. practisch heeft op gehouden. Na vertrek der Russische mis- e. blijft alleen nog de Poolse over. Volgens A. P. hebben Rusland, wit- Rusland en de Oekraine zich te Genève teruggetrokken uit de Wereldgezond heidsraad. DAT mr L. W. J. M. uit Vught van het Gerechtshof Den Bosch f 20.000 boete subs. 6 mnd. h. kreeg wegens het ver zwijgen van f 450.000 aan vijandelijk ver mogen (eis 2 mnd. gev. straf.) DAT te Reuver (L.) de nieuwe me taalgieterij Metaco is geopend, welke voorheen te Tegelen was gevestigd. DAT de Middelburgse onderwijzer L. J. Bol, als opvolger van wijlen jhr E. W. C. Six, benoemd is tot directeur var Dordreohts kunstmuseum. DAT G. Berends, oudste firmant de fa. G. W. v. d. Wiel te Arnhem, be noemd is tot ridder O-N. DAT de Haarlemse raad twee ton uit trok voor aanleg van vier sportvelden. DAT het zee hospitium voor jont t.b.c.-patiëntjes te Oostkapelle deze week 40 jaar bestaat en ook de daaraan bonden arts dr B. Vaandrager zijn 40-jarig jubileum viert. DAT het Limburgse culturele maand blad „Zuidenwind" wegens financiële moeilijkheden verdwijnt. DAT de voorz. van het Ned. Rode Kruis op 25 Febr. in het raadhuis te Westerbork een glas-in-laod-r; onthullen als erkentelijkheid verzamelen van gegevens omtrent de gedeporteerde Joden. DAT de eerste proeven met olievlas is land gunstige perspectieven vc deze cultuur opleveren blijkens het c derzoek van het Ned. Vlasinstituut te Wageningen. DAT tot gewestelijk commandant het Ned. Rode Kruis Korps in Z. Holland aangewezen dr C. de Groot, arts te Rotterdam. DAT, 77 j. oud, te Zeist overleed mr dr T. baron van Heemstra, terwijl mor gen de begrafenis op Oud Eik-en-Duinen te Den Haag plaats heeft. DAT gistermiddag te A'dam door terugslag van de carburator een militaire auto gedeeltelijk uitbrandde 23-j. bestuurder met ernstige brandwon den in het O.L. Vrouwengasthuis werd opgenomen. DAT de eerste van de zeven land te bóuwen loodsafhaalboten Poolse regering gisteren bij de R'damse scheepswerf A. v. d. Eijk en Zn. van stapel liep. DAT in de St. Crt. van gisteren bij zonderheden zijn gepubliceerd over het tussen Nederland en de Ver. St. gesloten verdrag ter voorkoming van dubbele be- DAT het nieuwe handelsverdrag tussen Nederland en Polen over 1949 zich uit strekt tot een bedrag van f 110 millioen en niet, zoals gemeld, f57 millioen. DAT Nederland per inwoner slechts 40 kg fruit per jaar consumeert tegen 98 kg in Amerika en 53 kg in Engeland. DAT de vergadering van de culturele commissie van de consultatieve raad der West-Europese Unie, welke heden te Den Haag bijeen zou komen, is uitgesteld tot eind Febr. of begin Maart. DAT de „Kota Agoeng" gisteren uit Indonesië te R'dapi arriveerde met 1 mil lioen liter palmolie en 2500 ton copra aan boord, bestemd voor Duitsland en Zwitserland. DAT de administrateur van de onder neming ..Kertowono" bij Loemadjang O. Java) M, Bottner, om het leven kwam. DAT, 71 j. oud. te Den Haag overleed de oud-directeur van het instituut tot on derwijs van blinden te Bussum. dr A. H. J. Belzer, en hij morgen op Nieuw Eyk- enduynen begraven wordt. DAT geen betaling teruggevorderd kan worden van dollarcoupons, welke vóór 1 Jan. 1947 vervallen zijn. DAT de Koningin posthume onder- DAT op de Utrechtse voorjaarsbeurs een nieuw soort electrische matras te be wonderen zal zijn. die slapers wa voeten en een koel hoofd zal geven. DAT, 78 j. oud, te A'dam overleed de bekende operazanger Chris de Vos. DAT Den Haag overweegt het rookver bod op de trambalcons op te heffen. DAT de soldaat P. Pieterse uit Osse- nisse, die zijn geweer geladen in het penrek van het wachtlokaal in Fort De Bilt, wegzette, doordat het afging toen een kameraad dit geweer opnam, gedood DAT de A'damse politie de 36-j. land bouwdeskundige C. C. Klijnhout uit Hil versum arresteerde en de aandacht ves tigt op diens „pensioensverzekerings- transacties", waar velen in Zeeland, Gel derland en Noord- en Zuid-Holland in vlogen. DAT, volgens de N.R.C., de onlangs af gesprongen fusie-pogingen inzake De Groene Amsterdammer en Vry Neder land binnenkort toch wel resultaat zullen hebben. DAT de bloemist G. Maarse Jbzn. te Aalsmeer er in slaagde een gele sering kweken, die de naam „Yellow Wonder" DAT de olieproductie van Schoonebeek 1948 meer dan verdubbelde en 495.539 ton bedroeg, terwijl thans ook in het na burige Dalen olie is geboord. DAT een der aanvoersters van de sta kende communistische A'damse schoon maaksters, een zekere Stans Huberts, lid der N.S.B. etc. bleek te zyn geweest en zy deswege aan de kant is gezet. DAT tot Ridder in de Orde van O. N. benoemd werd mevr. C. E. Delprat-Reyn- te A'dam. Mevr. O'Keefe boekt een succesje De president van het gerechtshof te Melbourne heeft mevr. O'Keefe vergun ning verleend om minister Calwell in kort geding te dagvaarden voor een be handeling van haar uitzettingsbeve! TROEPENSCHIP „WATERMAN" MET 1400 MILITAIREN VERTROKKEN. Het troepenschip „Waterman", is gis teren met 1400 militairen uit Rotterdam naar Indonesië vertrokken. De Niwin verzond met dit schip 10 koffergramo- foons, 17 radiotoestellen en 500 voetbal len voor de troepen. EEN KARDINAAL MINDSZENTY- SCHOOL TE HEUSDEN. De nieuwe R.-K. lagere school te Heus- den (gemeente Asten) is genoemd naai de Hongaarse kardinaal Jozef Mindszenty. De „Evertsen" te Priok aangekomen. H. M.'s ..Evertsen" is hedenmorgen Tandjong Priok binnengelopen, onder commando van ltz. H. J. van der Schatte Olivier na gisteren in straat Soenda bij het eiland Seboekoe een plechtigheid hebben gehouden ter herdenking v haar voorgangster, die in 1942 daar onder ging. „CURASAO" NAM NIET ZO VEEL POST MEE. De „Curagao", waarmede ook dr Beel gisteren op Schiphol arriveerde, ver voerde 23 passagiers, 350 kg vracht en ruim 900 kg post naar ons land. AANSLAG TE WARSCHAU OP BRITS DIPLOMAAT. Op de Britse ambassade-secretaris te Warschau, Maule, is gisteren een aanslag gepleegd. Hij werd ernstig gewond, met drie schotwonden, naar het ziekenhuis overgebracht. scheidingen heeft toegekend aan enige!directeur van de Stichting „Dennenoord' Franse marine-ófficieren, die zich tijdens te Zuidlaren. de Zeeuwse wate-| DAT te Laren (N.-H.) overleed ir F. Rodenburg. O, land in mist De rede van Minister van Maarseveen gistermiddag in de Tweede Kamer was niet zonder verdienste. Hier was de a d- vocaat van Maarseveen tot op zekere hoogte op zijn best: hij hield een uitste kende pleitrede voor een slechte zaak. Maar hoe groot deze waardering ook moge zyn, het is slechts een technische waardering. Het was niet het „klare en ware" antwoord, dat de Tweede Kamer, nog bij monde van minister Sassen was beloofd. Kon het ook niet zijn, volgens de woorden van minister Drees, omdat het overleg met dr Beel nog moest plaats hebben. Maar waarom moest minister van Maarseveen onmiddellijk daarop dan aankondigen, dat hij een rede zou hou den over het beleid, dat het kabinet van zins is te voeren? Hieruit bleek immers weer, dat het kabinet zijn standpunt wel had bepaald, ondanks de overeen komst van dr Beel. Het verwondert ons dan ook in het ge heel niet, dat de fractie van de KV.P. niet zo erg gesticht was over deze wijze van handelen, die min of meer is te be schouwen als een slag in het gezicht van dr Beel. Al moge deze laatste dan nog niet officieel ontslag hebben ge vraagd (hij heeft zijn ontslagaanvrage in ieder geval in zijn zak), deze gang van zaken zal zijn liefde tot dit kabinet niet hebben vergroot, evenmin als zulks bij prof. Romme het geval is. Na deze rede van minister van Maar seveen vragen wij ons eigenlijk met pijn lijke verbazing af, waarom minister Sas- heengegaan. Want wat er uit de gekomen is zo vaag. dat hot stand punt van de afgetreden bewindsman er ook nog wel onder zou zyn te brengen. Van het fundamentele verschil in uit gangspunt (want hierop is het conflict de boezem van het kabinet terug te brengen) is niet gebleken. We zijn niets wijzer geworden met be trekking tot de houding tegenover de republiek. Over de status van de repu bliek moeten we liever maar niet spre ken: als we maar tot overeenstemming komen, aldus de nieuwe bewindsman. Net alsof deze status niet een vah de funda mentele punten is, waar het om gaat. Ook de houding tegenover de Indone sische Commissie van de Verenigde Na ties (de UNCI) ligt volkomen in het duister. Wordt deze aanvaard of niet? Wij zullen er gebruik van maken voor de „beïnvloeding van partijen", aldus de minister. Ze mag daarvoor zelfs naar Nederland komen, wanneer met de repu blikeinse leiders beter te Den Haag dan in Indonesië tot overenstemming is te komen. Vrijlating van de republikeinse leiders zal slechts geschieden, zodra de Nederlandse verantwoordelijkheid voor orde en veiligheid zulks toelaten. Maar inmiddels worden ze, op het voetspoor van de Veiligheidsraad, erkend als „partij in het conflict." Deze erkenning, naast die van de UNCI (de met grotere bevoegdheden toe geruste voormalige Commissie van Drie), doet ieder beroep op de Nederlandse souvereiniteit te niet. Ondanks alle exclamaties, dat de uitgebreide bevoegd heden der Commissie niet worden erkend, voor zover ze zich ook kan gaan bezig houden met de buiten de republiek ge legen deelstaten, omdat dit de „interne souvereiniteit" zou aantasten. Zodra de republikeinse leiders het Nederlandse gezag erkennen en tot medewerking be reid zijn. zullen ze niet alleen in hun gezag over de republiek hersteld wor- r mogen ze deelnemen aan de regering over geheel dfe republiek der Verenigde Staten van Indonesië. De republikeinse „idee" zal de plaats krij gen, die haar toekomt. Wat is dat, de .republikeinse idee"? Wij meenden, een geproclameerd idee, geproclameerd door enige anti-Nederlandse lieden. Zou het niet goed zyn, eerst eens te weten te te komen, of deze idee werkelijk onder de bevolking leeft? Ons dunkt, dat pas daarna bepaald kan worden, welke plaats hieraan moet worden toe gekend. Verkorting van de interim-periode is aangekondigd. Ja, maar vóór souverei- niteitsoverdracht kan plaats vinden moet in een ronde-tafel-conferentie het Unie-statuut met bijbehorende verdragen worden ontworpen. Betekent dit wer kelijk verkorting v^i de interim-periode? Wij geloven er niets van. allemaal: naar de ene kant zeg gen: ja en naar de andere kant: nee. land in mistdat is, met ene variatie op De Genestets bekende gedicht onze conclusie na de rede van minister Van Maarseveen. HOOFD DER GUERILLA-TROEPEN GESNEUVELD. Enkele dagen geleden is tengevolge m een zuivering in het Zuid-Djemberse erste Seroedji, commandant van een brigade infiltratietroepen, gesneuveld Hij was de kwade geest van de Oosthoek had de hand in veel roof- en moord partijen. Velen van zijn officieren zijn eveneens gesneuveld. Dr Beel (met zwarte gleuf hoed) en dr Drees (blootshoofd) op weg naar de Tweede Kamer CHAPIN UIT BOEDAPEST VERTROKKEN. Selden Chapin, de Amerikaanse gezant Hongarije, verliet vandaag Boedapest. W at meer bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Voor het Noorden van het land: Morgen toenemende bewolking, maar overwe gend droog weer. Matige, later vooral langs de Waddeneilanden krachtige wind tussen Zuidwest en Zuid. In de middag iets minder zacht. Voor het Zuiden van het land: Droog eer met enkele overdrijvende wolken velden. Zwakke, later mattge wind uit Zuidelijke richtingen. Weinig verande ring van temperatuur. ZON EN MAAN. Vrijdag 18 Febr. Zon op 7-50. onder 17.59; Maan op onder 9.48 uu». 20 Febr. L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1