Jlieumc geihsche GTouraitl OOK DR BEEL heeft er genoeg van en dient zijn ontslag in Wist U DINSDAG 15 FEBRUARI 1949 BUREAUX; Hogewoerd 103 Dir. en redactie TeL 20408- Abonne menten Tel 22710. Advertentieafd Tel- 23375 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0 32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting.) DIRECTIE: F DIEMER CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Negen en twintigste jaargang No 7740 „Stantoastitf) U ghebleoen tnyn bert ln tcgljenspocf Concertgebouw was te klein. Zie pag. 3 >n, dat dr Beel na reeds geruime tyd er op te hebben aangedrongen, dat de Regering eindelijk eens duidelijk haar standpunt zou bepalen ten aanzien Van de resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari j.l., tenslotte enkele dagen geleden de wens te kennen heeft gegeven, van zijn functie ontheven te worden. De reden voor dit besluit van dr Beel Is bijzonder ernstig. Onder de Indonesische Federalisten ls het thans duidelijk geworden, dat zjj van Den Haag gener lei doelbewuste politiek te verwachten hebben en zelfs de loyaalsten onder hen worden thans tengevolge van de nood lottige besluiteloosheid van Den Haag gedwongen, met d< republikeinse leiders een accoord te zoeken, voor het te laat is. Den Haag heeft daarop al zjjn Invloed aangewend dr Beel te bewegen, van zjjn besluit terug te komen. De reden van dr Beels reis is dan ook, een laatste poging te doen om ln Den Haag tot een duidelijk besluit te brengen. Dr Beel wordt reeds morgenochtend om 11 uur op Schiphol verwacht, terwijl hij „officieel verklaarde" over enkele dagen al weer te zullen terugkeren Red.) Tijdens zjjn afwezigheid zal prof. Hoessein Djajadingrat het dagelijkse beleid Doch de Regering wil trachten hem alsnog tot andere gedachten te brengen Onze Parlementsredacteur tekent hier bij aan: Dc komst van dr Beel betekent uiter aard. dat er verschil van mening bestaat tussen de Nederlandse Regering en de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon. Wij vleien cms in geen enkel opzicht met de hoop. dat dr geel iets aan het stand punt der Regering zal veranderen. Op het ogenblik, dat wij dit schrijven is er n.l. nog geen verandering gekomen in de planden der Regering om het antwoord op de algemene beschouwingen by de begroting van Overzeese Gebiedsdelen, morgen, Woensdag te geven. Dit bete kent dus, dat de Regering haar stand punt heeft bepaald, ongeacht de overkomst van dr Beel, Het is dan ook duidelijk, dat de positie van dr Beel aan een zijden draadje hangt. Het is even zeer duidelijk, dat geruchten, die de ron de doen (..De Nederlander" maakte zich hiervan tolk) als zou er een spelletje van stuivertje wisselen worden gespeeld, in dien zin, dat mr Van Maarseveem de finitief minister van Overzeese Gebieds delen wordt, dr Beel weer Binnenlandse Zaken gaat bezetten en dr Van Mook weer terugkeert naar Batavia, welheel Hatta's uitlatingen niet op staatsmanspeil Te grof geschut of te veel naïveteit Een interview van Hatta, gepubliceerd in het Amerikaanse weekblad „News- Week" heeft, naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, verwondering ge wekt. Men meent zich te moeten afvra gen, of in een zo ernstige aangelegen heid als de oplossing van het Indonesi sche probleem iemand, die zichzelf be schouwt als lid van een regering, die met een andere regering in overleg moet tre den. dergelijke uitlatingen mag bezigen. Aan ons land gerichte schimpscheuten als „De Hollanders zijn nu bezig om met iedere truc welke zij kunnen bedenken, de resolutie van de Veiligheidsraad te ontlopen" en de opmerking, dat stel van Nederlandse zijde onr tot spoe dige oplossing van het probleem te ge raken „niet moeilijk te herkennen is als een duidelijke truc, die het volk van Indonesië en de Ver. Naties wil bedrie gen en de publieke opinie van de wereld een rad voor ogen draaien" liggen met meer op een peil waarop uitspraken en dan nog wel als officieel gekenmerkte uitspraken van een verantwoordelijk persoon behoren te staan. Ook wekt bazing, dat Hatta meent, dat inderdaad onze Regering zou veronderstellen met slimheden en kunstgrepen het Indone sische probleem in al zijn binnenlandse en buitenlandse aspecten te kunnen op- In antwoord op door het C.H. Tweede Kamerlid Tilanus gestelde vragen over „zekere brieven", gevonden te Djokja, heeft minister Götzen o.m. geantwoord, dat dr Van Roijen van dit bewijsmate riaal gebruik maakte in de Veiligheids raad, terwijl de republikeinse minister van defensie, verantwoordelijk voor deze lectuur, Moh. Hatta is, die toen dit ministerie ad interim beheerde. De in deze brieven aanbevolen subversieve ac tiviteiten in de onder Nederlandse con trole' staande gebieden emaneerden uit een bureau, dat onder rechtstreekse lei ding van Hatta stond. Lakenfabrikant Krantz werd niet in vrijheid gesteld Nadat op 27 Januari jl. de Haagse kan tonrechter (Tribunaal) de zaak tegen dr L. P. Krantz uit Warmond, directeur van de N.V. Lakenindustrie te Leiden had aangehouden, werd in de zitting van he denmorgen de financiële positie van ver dachte onderzocht. Mr Van Vrijberghe de Coningh deelde mede, dat het vermogen van verd. f 410.854,40 bedraagt, waarna de beheer der van het bedrijf uiteenzette dat er in de oorlog geen grote winsten waren ge maakt, juist vanwege de nat-soc. opvat tingen van verdachte. Aan het slot van een langdurige zit ting. waarop wij morgen nader terug ko men. werd een verzoek tot invrijheid stelling afgewezen. Uitspraak over 14 LEVENSLANG VOOR PIER NOBACH Het Groninger B G. veroordeelde giste ren de 66-j. landbouwer Pier Nobach Uit Doezum, de „schrik van Westerkwar tier", tot levenslang. De eis was dood straf. FOTOGRAAF-HONGERSTAKER TE AMSTERDAM. De Amsterdamse fotograaf J. J. van der Schaaf is in hongerstaking gegaan en ïal deze niet beëindigen vóór de wereld daadwerkelijke pogingen erg speculatief zijn. Al mogen we aanne men, dat de heer Van Maarseveen inder daad definitief de post bij Overzeese Ge biedsdelen zal gaan bezetten, omdat de K.V.P. hiervoor nu eenmaal geen andere candidaat heeft, het spreekt vanzelf, dat dr Beel er niet aan zal denken, op een andere post in een kabinet te treden, welks inzichten hij op het punt der In donesische politiek niet deelt. En wat een terugkeer van dr Van Mook naar Batavia betreft, deze zou eerst ovei heel wat moeten heenstappen, voor hi zo iets deed. Al moge het heengaan var Van Mook destijds een politieke nood zakelijkheid zijn geweest, de wijze, waar op dit ontslag tot stand is gekomen, is voor hem uitermate pijnlijk geweest. Daar komt nog iets bij. Men weet, dat bij de kabinetsformatie reeds dr Van Mook fei telijk ten offer is gevallen op wens van de K.V.P. Zou deze partij, die minister Sassen reeds heeft moeten laten vallen (een val, waarbij vele K,V.P.-fractie-le- den om persoonlijke redenem geneigd zijn zich neer te leggen, afgezien van het standpunt van mr Sassen) accoord kun nen gaan, niet alleen met een ontslag van dr Beel, maar ook met zijn vervanging door dr Van Mook, die zij zelf destijds met opzet wilde elimineren? Ook de KVP-fractie, die in haar laatste vergadering niet tot een definitieve con clusie, is gekomen, wil met dr Beel spre ken. Het lijkt ons in verband hiermede waarschijnlijk, dat na het Regeringsant- woord, dat morgen in de Tweede Kamer zal worden gegeven, gevraagd zal wor den de verdere beraadslaging op te schor, ten. Dan pas kan door de verschillende fracties, met name door de KVP, een definitief standpunt worden ingenomen tegenover de nu nog steeds in het vage liggende plannen der Regering. Dr Beel zal dan dus de KVP bij deze beoordeling moeten helpen. Indonesië pas eind Februari in de Veiligheidsraad Engeland schrok van eigen scherpte De Britse regering schijnt wat ge schrokken te zijn van de berichten be treffende de Britse pressie op minister Stikker inzake de resolutie van de Vei ligheidsraad. Het Britse ministerie var Buitenlandse Zaken volgt het Nederland se voorbeeld en -hult zich in stilzwijgen. Intussen verklaren officiële zegslieden in informele besprekingen, dat het met die pressie wel zal meevallen en dat de vraag of er druk uitgeoefend is, een kwestie van interpretatie is. Overigens meldt Aneta uit Lake Success, dat er geen aan wijzingen zijn voor een spoedige behan deling van Indonesië door de Veiligheids raad. Het tijdstip hangt vermoedelijk af van wat Cochran uit Batavia zal rappor teren Republikeinse kringen verwach ten 27 Februari een telegrafisch rapport van Cochran aan de Veiligheidsraad. Indonesië toch morgen in de Tweede Kamer De komst van dr Beel naar Nederland heeft geen wijziging gebracht in het plan om de Tweede Kamer op Woensdag bij een te roepen voor de Indonesische kwestie. De zitting begint om 1 uur 't KWAAD DER BEELD ROMANS „Zo spoedig mogelijk dient u uw tuintje op te knappen, anders zullen we andere maatregelen nemen. „Di Wilde Tijger". Dit briefje ontving on langs een kapper in Velsen-Noord, na dat hij al herhaaldelijk was lastig ge vallen door enkele jongens, die op eer keer zelfs 2 spiegelruiten ingooiden. De politie vond de bende, die zich „De Wilde Tijger" noemde. Het zijn drie 12-j. knaapjes, die onder invloed beeldromans tot hun daad waren komen. Koningin niet voor eind deze week naar St. Anton H M. de Koningin zal zich in geen ge- al voor het einde van deze week naai Sankt Anton begeven, waar Prins Bern- hard en de prinsesjes Beatrix en Irene inds 6 Februari vertoeven- Beschuldigd van detinering van 6.000 gevangenen A.F.P. meldV dat het aantal gevange ven, waarover Cochran namens de repu blikeinen aan ons land om inlichtingen verzocht liefst 6.000 bedraagt, die zonder enige schuld door de Nederlanders als „preventief' zouden zijn gedetineerd. Hieronder zouden zich 41 politiemannen bevinden- Den Haag krijgt dit jaar meer woningen dan enige provincie Het bouwvolume 1949 bestaat voor bijna een kwart uit montagewoningen Minister In 't Veld heeft thans vastgesteld hoeveel \yoningen aan de Verschillende provinciën en de drie grote steden zullen worden toegewezen in dit jaar. Het totale aantal bedraagt 80.670, waarvan 7100 montagewoningen. De bouwkosten deze woningen zyn geraamd op ruim f 318 millioen. Aan Den Haag is het hoogste aantal o.a. voor het dep. va» Financi toegewezen, nl. 3340. daarna volgen Gel derland 3300. N.-Brabant 3180, N.-Hol- land 3160, Limburg 3100, Rotterdam 3000, Z.-Holland 2320, Utrecht 2100, Amster dam 2050. Overijssel 2000, Groningen 920, Drenthe 850, Friesland 750 en Zee land 600. De toewijzing van bijna 31.000 wonin gen betekent niet, dat in 1949 niet meer woningen gereed zullen komen.' Men rekent op 38.000 (in 1948: 36.269). Bij de toewijzing is er naar gestreefd n het-woningtekort over het gehele land in 1953 op een zelfde niveau te brengen. Van de 3340 woningen in Den Haag jn er 500 montagewoningen, Het bouw volume" voor de residentie bedraagt bijna f34 millioen. Onder de 2320 woningen van Z.-Hol land (bouwvolume f23.2 millioen) bevin den zich 600 montagewoningen woningen voor Caltex. Onder het Limburgse contingent be vinden zich 1300 woningen voc mijnen. Buiten het totaal zijn nog enkele trale contingenten beschikbaar gesteld, Wit-Rus, die weer naar Stalin wil, getuigt tegen Kravchenko Dove Fransman brengt moeilijkheden en vrolijkheid Tijdens de zitting van gisteren proces van Victor Kravchenko tegen „Les Lettres francaises" werd een brief voorgelezen van generaal Maxime Wey- gand, waarin de beweringen werden te gengesproken, die het uiterst linkse Britse Labourlid Zilliacus vorige week deed, als zou het Franse leger in Syrië er in 1940 meer naar gestreefd hebben Rusland te bevechten, dan Duitsland te verslaan en dat Zilliacus, toen hij jSyrië ging, alleen maar kaarten zou by gezien voor aanvallen,op het gebied Generaal Ernest Petit, lid van de publikeinse verzetspartij, die leider Franse militaire missie en dens de oorlog meer dan drie jaar Moskou was, gaf als zijn mening, dat de Haagse „filmkoning" door België uitgeleverd Na 15 maanden in België te hebben uit gezeten is dezer dagen de 25-jarige zwen delaar J. Kool uit Den Haag aan de Lim burgse politie uitgeleverd. Ongeveer an derhalf jaar geleden had hij zich in Lim burg als filmmagnaat uitgegeven en op wijze 800 gegadigden voor een film carrière geld uit de zak geklopt. In België heeft hij thans zijn straf voor der gelijke practijken achter de rug. Hij heeft thans voor de politie te Tegelen een vol ledige bekentenis afgelegd en zal binnen kort voor de rechtbank te Roermond terecht staan. Extra boter of vet op 24 Februari Op 24 Februari zal een bon worden aangewezen voor een extra half pond margarine, boter of vet. Kinderen krijgen eei\ half rantsoen. THANS OOK PRIJZEN VAN SUIKER WERK VRIJ. Er komen de laatste tijd steeds meer prijzen vrij. De St.Crt. van gisteren bevat beschikking tot vrijlating van de prijzen van suikerwerk. DE PRIJS VAN ZOUTLOOS BROOD Bakkers mogen voor het vervaardigen an zoutloos brood hoogstens 2 cent per 00 gram extra boven de maximumprijs an normaal brood in rekening brengen. De prijs van zoutloos wittebrood is, zoals bekend, vry. Prijzen voor de beste haring Het Bedrijfschap voor Visserijproduc ten heeft de prijs voor de beste haring 1948 toegekend voor de Katwijkse ha ringvloot aan de KW 65 met schipper Duin van de N.V. Parlevliet. toMVoor de Katwijkse trawlloggervloot ontwapening te komen. Tot die tijd «ril krijgt de KW 89 met schipper H. Schaap fiij zich in leven houden met eén liter van de rederij G. Schaap de erewimpel. thee en éen uitgeperste sinaasappel Op 1 Maart worden in Den Haag de bijbehorende wisselbekers uitgereikt.' verwijzingen in „Ik verkoos de vrijheid" naar het Rode Leger of onwaar, of onac curaat waren. Petit zeide niet te geloven, dat Kravchenko het gehele boek schreef. De tweede getuige, de bejaarde Fran; ingenieur Jules Cot, veroorzaakte het .hof en de advocaten vele moeilijkheden door zijn doofheid. De merkwaardige antwoor den van Cot wekten herhaaldelijk de lachlust op van het publiek. Een 64-jarige Wit-Russische generaal, Goworof, kwam vertellen, dat Kravchenko een deserteur was. Deze oud-czaristische militair had een aanvraag by het Kremlin ingediend, om herstel in zijn rang. Voor de revolutie was hy stafchef. De zitting werd tot hedenmiddag één uur verdaagd. Duitser schoot 7 Nederlanders ter plaatse dood Rekening houdend met het feit, dat verd. een Duitser was. eiste de p.-f. van het Groningse B. G. gisteren 20 jaar tegen de S.D.-er August Neuhauser, die o.a. 7 personen uit Oost-Groningen zonder vorm an proces had doodgeschoten. Wegens verraad van Joden en illegale werkers werd voor het B. G. te R'dam in i Juni uitgestelde zaak tegen de 50-j. M. D. Valschaper opnieuw 15 jaar geëist. Verd. ontkende, doch de adv.-fis- was van mening, dat zij de mensen groep 10 had verraden om haar wegens Jodenhulp gearresteerde man te helpen. ningen, voor dat van Oorlog 140, dat van Justitie 40 en voor da Marine 40. Het bouwplan 1949 aan weg- terbouwkundige werken omvat in totaal een bedrag van rond f1250 millioe». Vervolging tegen Jehova's Getuigen ingetrokken B. en W. van Zandvoort hebben een coLportageverbod ingevoerd om het op treden van de Jehova's Getuigen aldaar tegen te gaan. Op grond van dit verbod werden op 5 Febr. 20 leden van ge noemde geloofsgemeenschap geverbali seerd, doch het,O.M. van het Haarlemse kantongerecht heeft geweigerd hen te vervolgen. PER 1 MAART ONGEFRANKEERDE POSTPAKKETTEN. Met ingang van 1 Maart zullen weer ongefrankeerde postpakketten verzonden kunnen worden. Alle nadere inlichtingen verstrekken de PTT-kantoren. Padvinders herdenken 22 Febr. Baden Potvell De padvinders en padvindsters derland zullen op 22 Februari de geboor tedag herdenken van de in 1941 overle den stichter van de beweging Lord Baden Powell. De padvindsters vieren dien dag tevens de verjaardag van haar wereld leidster Lady Baden Powell. Voorts zullen op Zondag 27 Febr. alle grote plaatsen van de districten pad- vinders-kerkdiensten worden gehouden, gewijd aan Baden Powell. PASSAGIERSLIJSTEN VAN „FRIES LAND" EN „CAMPHUYS." De passagierslijsten van het s_s. „Fries land" en het m.s. „Camphuys" Rott. Lloyd, die 12 Februari j.l. van Rot terdam naar Batavia vertrokken, liggen p ons kantoor ter inzage. Troepenschip „Waterman" morgen naar Indonesië „Oranje" arriveert Zondag in A'dam. Het troepenschip „Waterman" zal mor gen met detachementen van het K.N.I.L. de Kon. Landmacht uit de Rotterdam- haven naar Indonesië vertrekken. De opvarenden kunnen in Port Said post ont vangen als deze niet later dan 17 Febr. op de bus is. Ook de opvarenden van het ms. „Johan an Oldenbarneveldt", dat op thuisreis kunnen in Port Said post ontvangen, iervoor niet later dan 20 Febr. posten. De „Oranje" wordt a.s. Zondag met 800 passagiers, o.w. verscheidene evacué's en manschappen van de Kon. Marine en de K.N.I.L. met hun gezinsleden, in Amster dam verwacht. Kaarten voor afhalers kunnen worden aangevraagd bij de afd. passagedienst van de Mij. „Nederland". Scheepvaarthuis, A'dam. Men heeft thans de Rykskanselary van Hitler, voor zover bommen haar nog gespaard lieten, totaal vernietigd. Op de bovenste foto ziet men Hitier op het toppunt van zyn macht ln 1987 op het „Fiihrer-Balkon" de Duitse spoorweg arbeiders toespreken. De onderste foto bepaalt ons by het By hel woord: raene, inene, tekèl upharsinGeteld, geteld, gewogen en verdeeld geworden Rauter acht zijn veroordeling in strijd met de menselijke rechten Volgens het request zou hij hoogstens 3 jaar mogen hebben De veroordeling van Rauter zou in stryd zyn met de menselyke rechten, zoals die op 10 Dec. j.l. door de Ver. Naties te Parys zyn afgekondigd. Hierop heeft de verdediger van Rauter, mr K. van Ryckevorsel, zyn aanvraag tot herziening van het doodvonnis tegen zyn cliënt gebaseerd. In het request, dat gisteren ter griffie van de Bijzondere Raad van Cassatie werd ingediend, wordt betoogd, dat Rau ter i» hoogste instantie uitsluitend schul dig is aan oorlogsmisdrijven en misdrij ven tegen de menselijkheid en tevens, zoals het B.G. had beslist, moord, doodslag, mensenroof en heidsberoving. Voor de eerstgenoemde feiten kunnen personen, die uitsluitend in Duitse dienst geweest, tot meer dan drie jaar wor den veroordeeld, doch alle andere per- nen slechts maximaal tot drie jaar. Dit onderscheid is, aldus het request, strijd met art. 7 van de menselijke rechten, waarin bepaald wordt, dat allen gelijk zijn voor recht en wet. Ook acht het request de wet van 10 Juli 1947. waarop Rauter's von»is ii baseerd. in strijd met art. 12 va menselijke rechten, omdat deze wet achteraf verzwarende wet is en v< bedoeld art, 12 noemt het een beginsel gerechtigheid, dat niemand met een zwaardere straf gestraft mag worden, Werkloosheid stijgt in België en Duitsland Door de toenemende werkloosheid België is het vraagstuk der buitenlandse arbeiders plotseling zeer urgent gewor den, er zijn er nl. in totaal 146.600. Hoe wel de redering besloot het aanwerver tot 31 Maart stop te zetten, gaat men no{ over tot het „en masse" terugzen den der buitenlanders om werklozen ir. hun plaats te kunnen stellen. Zoals be kend is. schommelde het aantal werk- vorige maand rond de 200.000. De buitenlanders werken voornamelijk i mijnen. Ook in Bizonia neemt het aantal werk lozen onrustbarend toe, gedurende Jan. steeg dit van 201.302 tot 944.190- DAT n.a.v. de overval te Ypelo we derom 3 overvallen aan het licht kwa- en ook deze daders. 2 uit Almelo en 3 uit Vriezenveen, werden gearresteerd. DAT de afd. Tuinbouw van het Kon. Ned. Landbouw-Comité op 25 Febr. om 10.15 uur een alg. vergadering houdt in .Krasnapolsky" te A'dam. DAT de directrice van het Chr. Rust huis „Rust een weinig" te Dieren Zater- "ag a.s. haar zilveren jubileum viert. DAT bij sigarenwinkeliers in Almelo 12.000 gesmokkelde Belgische sigaretten, die door M. aldaar waren gekocht van T. uit Leiden, in beslag zyn genomen. DAT de onlangs wegens ziekte uitge stelde Brits-Ned, besprekingen over het handelsverdrag 1949 op 21 Febr. in Den Haag worden voortgezet. DAT de Ned. Alg. Bond van Postdui- venhouders op 22 Oct. zijn 50-jarig be staan zal herdenken. DAT de wilde textielstaking bjj Rae- maker te Gemert gisteren is opgeheven, a de toezegging om te praten over de euwe boete-regeling. DAT de Donderdag bij Texel gestrande Groningse coaster ..Maria", gisteren ein delijk is vlot gesleept. DAT de St.-Crt. van gisteren beschik kingen bevat betreffende het vissen met de ankerkuil en het spieringdrijfnet, zomede een wijziging van de loonrege ling in de kleinwaren industrie. DAT op 4 en 5 Maart in de aula van de gem. universiteit te A'dam universi taire conferentiedagen over de Benelux worden gehouden, waar ook de secr.,- gen., van Eco». Zaken, prof. dr P. Kuin. spreekt. DAT gisteren slechts 35 gemeente schoonmaaksters in A'dam het werk heb ben hervat en de rest (465) thans ont slagen is. DAT per 1 Jan. j.l. 9 streek- en 5 plaat selijke bureaux van de wederopbouw zyn opgeheven. DAT neeskundige troepen wordt onthuld, namen van slachtoffers nog kunnen wor den opgegeven aan het Comité. Van Sijpesteijnkazeme. Utrecht DAT de electriciteitstarieven in Noord- Brabant voor licht zyn verhoogd tot 24 cent per kwh. DAT de gemeenteraadsverkiezingen in de Zaanstreek, in afwijking van de over het algemeen bepaalde datum van 22 Juni. voorlopig op 15 Juni zyn vastge- DAT dr H. M. Hirachfeld minister Stik ker vervangt bij de besprekingen over de organisatie van de Europese economische samenwerking te Parijs. DAT tot burg. van Coevorden is be noemd jhr mr A Feith, thans burg. van Zweelo en voordien wnd. griffier bij de Haagse rechtbank. DAT dr A. M. Speekenbrink, dir.-gen. voor buitenl. econ. betrekkingen, volgens de N.R.C. binnenkort de rijksdienst zal verlaten om dir. te worden van de NIVAS. DAT de tentoonstelling „Oosterse tapij ten" in het Prinsenhof te Delft door ruim 4500 personen werd bezocht. DAT in tegenwoordigheid van dr N. R. A. Vroom, hoofd afd. Kunst van het dep. van O.. K. en W„ in het Kon. Museum van Schone Kunsten te Antwerpen een tentoonstelling is geopend van moderne Ned. schilderkunst. DAT B. en W. van Delft de raad voor stellen f 27.500 te voteren voor de in April en Mei in het Prinsenhof te hou den expositie van Straatsbungse kunst schatten. DAT ir S. H. Stoffel, voozitter van de K. v. K. van Z.-Holland, kantoor Delft, op 23 Februari in het „Prinsenhof al daar tijdens een tea ztjn nieuwjaarsrede uitspreekt. dan de straf, welke toepasselijk was op het ogenblik, dat de misdrijven werden gepleegd. Het request besluit met het verzoek de aanvrage tot herziening gegrond te achten en de uitvoering van de doodstraf op te schorten met verwijzing der zaak «aardde terechtzitting van de Bijz. Raad In Israël juichte men: „Hatikva" losgelaten geheel Israël, Vredesdui' Duizenden n togen gisteren de heuvels aea. waar de eerste bomen in het dedigingswoord", een gedenkteken de gevallen Israëlische soldaten, werd geplant. De premier, Ben Goerion, plantte de eerste boom. terwijl kinderen vredesduiven loslieten, die naar Jeruza lem vlogen. Zoals wij gisteren reeds heb ben gemeld, heeft Israël nu, voor het eerst sinds 2000 jaar. een parlement. Bij de plechtige openingszitting waren o.a. ook consulaire ambtenaren van Neder land aanwezig. Bij de aankomst van president Weizmann werd het volkslied „Hatikva" („Het Lied der Hope") ge speeld. Krachtcentrale onder de grond (voor atoombommen) Australië wil 185 millioen pond ster ling besteden aan grote waterkrachtcen trales om stroom te leveren aan fabrie ken, diep onder de aardoppervlakte, die bestand moeten zijn tegen atoombommen. Het werk zal 25 jaar vorderen. Onbemand vliegtuig ging de lucht in Te Fort Lewis (Washington) deed zich tn zonderling ongeluk voor Een twee dekker van het leger begon reeds ovei het vliegveld te taxiën, toen de piloot, die de schroef, had aangedraaid, zich nog buiten het toestel bevond. Een korporaai werd uit de machine geslingerd zij los van de grond en vloog gedurende twee uren boven de stad Hierbij verrichtte het toestel allerlei ac robatische toeren op meer dan 1000 meter hoogte, tot de benzinevoorraad was op gebruikt. Daarna is het vliegtuig neer gestort. EXPORT VAN KROTEN EN UIEN NAAR DUITSLAND STOPGEZET. De export van uien en kroten naar Duitsland is tot nader order stopgezet, behalve van Noord-Holland uit, waar de achterstand in de levering thans kan worden ingehaald. De ophoud- en ver- goedingsprijzen voor uien zyn vervallen. Treinramp in Spanje aan sabotage te wyten De treinramp in Spanje, waarvan het aantal slachtoffers inmiddels stegen, is, aan sabotage te wyten. In enkele rails ontbraken de schroeven. - Hjalmar Schacht, de Duitse ex-Nazi- nister, zal zyn .8 jaar toch moeten uit zitten, omdat het denazificatiehof op de Blijvende crisis Hoezeer de Indonesische kwestie ook een interne zaak moge zijn, het spreekt vanzelf, dat niet vol te houden is, dat de gebeurtenissen in het eilandenrijk rond de evenaar geen internationale betekenis hebben. Voor gans Zuid-Oost-Azië is dit gebied, met z'n rijk bezit aan grondstof fen, door z'n grote strategisohe betekenis van uitzonderlijk groot belang. En de be langrijkheid voor de gehele wereld van het Aziatische werelddeel-in-opkom6t be hoeft niet nader te worden omschreven. Het is echter deze belangrijkheid, die zowel Rusland als Amerika, de twee wereldmachten van thans, naar deze jonge dochter doen vrijen: wie haar wint, versterkt zijn wereldpositie. De belangrijkheid van Indonesië voor Nederland en omgekeerd is even goed bekend. Nederland alleen is „maar zo'n polderlandje". Indonesië alleen, als op komende natie, zal in de harde wereld economie vermorzeld worden tussen de walsen der botsende belangen. Maar Nederland en Indonesië samen, in een gezonde, vrije ontwikkeling, zullen een team vormen, dat tot zegen kan zijn voor de ganse wereld. Daarom moeten Neder land en Indonesië samen groeien tot een Unie, die niet is een Unie op papier al leen, maar een wezenlijke Unie, doordat de levenssappen van beide staten tezamen vloeien. Zijn deze twee feiten, de internationale belangstelling voor Indonesië en de nationale noodzakelijkheid van de band tussen Nederland en Indonesië, noodzake lijkerwijze tegenstellingen? Wij geloven Wij zijn geneigd, zelfs het tegen deel te betogen. Voor de verwezenlijking de nationale noodzakelijkheid, dat de band tussen Nederland en Indonesië blijft beslaan, is het een levensvoorwaarde, dat Indonesië blijft buiten een blok onder communistische invloed. Hieraan zit vast, dat wij een buitenlandse politiek hebben gericht is op de bestrijding Wat Europa betreft, hebben wy hiervoor volledig de keus ge daan: de aanvaarding van de Marshall hulp, de deelneming aan het Verdrag van Brussel, het meedoen aan het op stapel staande Atlantisch Pact. In deze buiten landse politiek hebben wij ondubbelzin nig de zijde (en de leiding) gekozen van Amerika. De strijd van Amerika tegen het com munistisch gevaar is een strijd, die over al ter wereld, op ieder front wordt ge voerd. Ook in Zuid-Oost-Azië. Het is noodzakelijk, dat wij Amerika ook hier steunen, op eigen verantwoordelijkheid. De gemeenschappelijkheid van de strijd brengt dit mee. Het zou trouwens absurd denken, dat wij ook maar enigszins kans zouden hebben een Azia tische politiek te voeren, zowej tegen Rusland als tegen Amerika in. Betekent dit, dat wij maar blindelings Amerika zouden moeten volgen, omdat toevallig doelstellingen gelijk liggen? Natuur lijk niet, want met name t.a.v. Indonesië dragen wy een eigen verantwoordelijk heid, die niet is over te dragen, noch aan Amerika, noch aan de Veiligheidsraad. Dit betekent echter wel, dat onze Azia tische politiek en die van Amerika ge coördineerd dienen te zijn. Wat wil dit zeggen in de huidige kri tieke situatie t.a.v. het Nederlandse bi- Indonesië, nu we rekening hebben te houden met het feit, dat er een reso lutie van de Veiligheidsraad ligt? Moeten wy deze resolutie uitvoeren, omdat Amerika het wil? Of moeten wy een Amerikaanse Z.-Oost-Azië-politiek gaan voeren, ondanks deze resolutie? Wy geloven: onvoorwaardelijk dit laatste. Want wij hebben de overtuiging, dat juist de voor ons onaanvaardbare reso lutie in de weg staat aan de door ons noodzakelijk geachte coördinatie van de Nederlandse en de Amerikaanse politiek. In het verschrikkelijk dilemma, waar- i ons vierdelig rijk is gevoerd door drie jaar wanbeleid is op het ogenblik slechts het doen van een radicale keuze moge lijk. Wij zullen de resolutie van de Veilig heidsraad óf in haar geheel moeten uit- ;n, öf hebben vast te houden aan eigen souvereiniteit, onze eigen ver antwoordelijkheid. die het verwarpen de resolutie east. t is het dilemma, waarvoor het kabi- in de afgelopen weken heeft gestaan. En dat het kabinet niet is gekomen tot de radicale keuze: het voeren van een Amerikaanse Zuid-O.-Azië-politiek, o n- de resolutie van de Veiligheids raad. is de feitelijke oorzaak van het af treden van minister Sassen. Het kabinet zal blijven schipperen: de resolutie niet aanvaarden, maar er toch voor 70, 80. misschien 90 pet aan voldoen. Het zal blijven: een knabbelpolitiek. Met alle onzekerheden daarvan. Want elk ogenblik komt het kabinet opnieuw voor de keuze: moet het nu. in dit concrete geval, 70 pet of 90 pet zijn. Daarom blijven we leven onder een voortduren de, latente kabinetscrisis. Want op deze manier wordt de Veiligheidsraad, wordt Amerika op sleeptouw genomen. Tot de kabel breekt, of Amerika ons ergens heen sleept, waar we niet heen willen. Bovendien brengt deze politiek de ganse Nederlands-Indonesische Unie in gevaar. Schipperen en knabbelen leidt onher roepelijk tot meespreken van derden. Den meespreken, dat de Ka-Tlh. Volks partij niet wil en de socialisten bijna wensen. Den meespreken, dat de Unia, die nu in de nevelen ligt, geheel in d« diiksbe mist zal doen verdwijnen. Wij zijn er van overtuigd, dat een goede, onder eigen verantwoordelijkheid gespeelde Aziatische politiek, evenwydif lopende aan die van Amerika, tenslotte de instemming van dit laatste land zal hebben. Hier zal de buitenlandse politiek dienstbaar gemaakt moeten worden de Indonesische, een buitenlandse poli tiek. die naar onze vaste overtuiging ge voerd kan worden met de sterkste steon ran onze Belgische vrienden. De Vesuvius te Napels begon op nieuw te werken. Er vormt zich een eruptiekegel, hetgeen in 4 jaar niet w W EERBERICHT Zacht Tot morgenavond verwacht De BB* Matige tot krachtige Zuid-Westelijke wind. Meest twaar bewolkt met plaat*» lyk enige regen otf motregen. Aanhou dend zacht. ZON EN MAAN Woensdag 16 Febr. Soa <x> 1M. o» der 17.56; maan op 22.81. onder 9J0 u£

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1