Gods Woord en de Film NIEUWE LEIDSCHE COURANT 6 ZATERDAG 12 FEBRUARI 194? Ds N. J. Cupedo herdacht zijn zilveren ambtsjubileum Gedachtenisdienst in de Ned. Herv. Kerk te Noordwijk aan Zee Ter gelegenheid van zijn 25-jarig ambts- I die de jubilerende predikant dank bracht Sib ileum hield ds N. J. Cupedo, Ned. Ivoor de wij-ze, waarop hij het woord erv. predikant te Noordwijk aan Zee,Gods bedient. Die prediking kan worden Donderdagavond een gedachtenispredika- j samengevat in de woorden: Korn tot Uw Heiland! Moge het U gegeven zijn onze gemeente nog lang hierin voor te gaan. Ds W. W. Siddré, em. pred. van de Ned. Herv. Gemeente te Noordwijk-Bin- nen. wees er op, dat ds Cupedo en hij 18 jaren hebben samengewerkt, zonder conflicten of verwijdering. Veel harte lijkheid en medeleven heeft de gemeente getoond bij Uw jubileum. God geve, dat gij nog lang diep moogt graven in het Woord. Ds Siddré besloot met de zegen bede: De Here zegene en behoede U! Namens de Ned. Herv. Gemeente van Marken sprak de plaatselijke predikant ds Cupedo hartelijk toe, terwijl de heer Muizelaar uit Koudum eveneens harte lijke woorden tot de jubilaris richtte. Namens de ring Noordwijk sprak ds Pras van Katwijk aan Zee, terwijl ten slotte ds Bouma namens kerkeraad en gemeente de felicitaties der Geref. Kerk ter plaatse overbracht. Op verzoek van de heer Huigens werd ds Cupedo vervolgens toegezongen Gez. 2, waarna ds Cupedo alle sprekers afgevaardigden hartelijk dankte voor hun medeleven. Gij hebt dit jubileum in alle opzichten voor ons tot een feest gemaakt, aldus spreker. Met het zingen van Ps. 72:11, „Zijn aam moet eeuwig eer ontvangen", werd deze gedachtenisviering besloten. de Ned. Herv. Kerk aldaar. Het ruime kerkgebouw was goed bezet met gemeenteleden en diverse afgevaar digden. Onder hen bevonden zich depu taties uit Marken en Koudum, de vorige gemeenten van ds Cupedo, voorts ds Pras van Katwijk aan Zee, ds Meuzelaar van Noordwij-k-Binnen, ds Bouma, Geref. predikant te Noordwijk aan Zee, en de putaties van verscheidene gemeenten uit de omtrek. Na de aanvang van de dienst, de le zing der Geloofsbelijdenis, en van 2 Cor. 41—16, bepaalde ds Cupedo zijn ge hoor bij 1 Cor. 37, waar de apostel zegt, dat noch hij die plant, noch hij die natmaakt iets is, maar alleen God die de wasdom geeft. Met weinig woorden, aldus ds Cupedo, kunnen we deze tekst verklaren uit het verband. In Corinthe bestond gevaar voor richtingsstrijd. Hiertegen waar schuwt Paulus met de woorden van deze tekst. De bedienaars van het woord, hoe onderscheiden ook, hebben allen één Heer, niet een der knechten betekent iets, alleen de Here betekent alles. In deze. aan het buitenleven ontleende tekst, wordt de arbeiders de plaats gewezen waar zij moeten staan. Ik sta thans, aldus ds Cupedo, voor de eigenaardige moeilijkheid, een gedachte nisrede te moeten houden, op de plaats waar ik zelf op de achtergrond moet ge raken. Want onze prediking is Christo- centrisch, en diep daarvan doordrongen wil ik dit woord spreken. Een voorganger is slechts de bazuin aan Gods mond, waarop de Geest blaast. Welk een groot voorrecht is het tevens, een Instrument Gods te mogen zijn. Spr. was dankbaar, dat God hem in Zijn dienst heeft willen gebruiken. Bij zijn planten en natmaken heeft God de wasdom gegeven, Hem zij daarvoor de eer. Hierna vertelde ds Cupedo iets uit zijn levensloop. Geboren te Delfshaven in een groot gezin, is spr. zijn ouders nog steeds dankbaar, dat ze hem de juiste weg wezen. Later ontstond de bewuste begeerte, het predikambt te mogen be dienen. Na het beëindigen van zijn studie, aan welke tijd ds Cupedo de aangenaamste herinneringen bewaart, werd hij al spoe dig beroepen op het eiland Marken. Twee jaar heeft hij daar mogen werken, toen werd een beroep n»ar Koudum in Fries land aangenomen. In Koudum stond ds Cupedo drie jaar, waarna de roepstem van Noordwijk aan Zee werd opgevolgd. Aan zijn eerste twee gemeenten heeft spr. de beste herinneringen gehouden. Toch is hij in zijn huidige standplaats pas echt herder en leraar geworden, want eerst na jaren raakt een predikant geworteld in een gemeente; dan ontstaat een band. Het leven van een predikant is een leven van zelfverloochening, want als God roept tot heil van zijn gemeente, moeten alle persoonlijke gevoelens zwij gen. Al ons werken betekent echter niets, als God de harten niet bekeert. De Evangelieverkondiging is een heer lijk werk, maar ook een moeilijk werk. Wij predikanten zijn steeds bezig met het heilige: het gevaar dreigt dat wij ons aan Gods heiligheid branden. Wij blij ven altijd beneden de maat, omdat Gods gedachten hoger zijn dan de onze. Wij zijn verantwoording schuldig aan God alleen. Indien ik U heb mogen helpen, dan is dat alleen door God, Hij gebruikte mij in Zijn dienst, Hem alleen zij de lof Veel hartelijkheid Namens kerkeraad en gemeente voerde vervolgens het woord de heer Huigens Sport en ff edstrijden Om het damkampioenschap van Rijnsburg De uitslagen van de 3de ronde luiden: lste klasse A: C. Jungerius—H. Ver kuil 1—1; A. v. d. Meij—J. Glasbergen afgebroken. lste klasse B: F. LaterveerS. Heems kerk 2—0: A. Brink—J. v. d. Meij 0—2; P. van Egmond JznF. A. Verkuil af gebroken. Uitgest. partij: W. Leeuwenburg Jr— H. Ravensbergen 11. 2de klasse: H. VoorbergenC. Heems kerk 0—2; A Ravensbergen—J. C. Hoge- woning 02; G. vna Starkenburg Dzn Alb. van der Meij 0—2; W. Heemskerk— R. Heemskerk 1—1; A. van der Eijkel— C. van Rossum 1—1; N. Schonevelt—P C. Kralt 0—2. 3de klasse: Kr. LeeuwenburgD. van Starkenburg 02; J. Brussee JrJ. K om- hout 02; I HeemsbergenT va- Vitt' 2—0; G. v S keniburg Th.zn—C 'bergen 20; M. van Duin- hoorn 02. Zoeterwoude IPhilidot 28 Door de ongedacht grote overwinning, die het met 3 invallers spelende Phili- dor II op Zoeterwoude I wist te behalen, openen zich voor deze club nog perspec tieven op het kampioenschap van de overgangsklasse. Maar dan zal ze Caissa I met IVi—IVz moeten kloppen! Wint ze met 7—3, dan is een beslissingswedstrijd noodzakelijk. De gedetailleerde uitslag is: Prof. C. Kauling O.S.C. (Z.)—P. Mul der (res.) (Ph.) H. J. M. Siever- dingA. Geyer Vs', E. v. d. ValkJ. Volders 0—1; K. Weyland (res.)—J. v. Leeuwen 01; G. M. v. d. BerghA. J. H. v. d. Meulen 0—1; J. Vahrmeyer—J. Kiuver (res.) 0—1; C. Schouten—J. A. P. Moonen 0—1; C. Varkevisser—P. Barke- jna 0—1; P. Westhof—E. W. v. d. Burgh 1—0; W. Fontein—M. Optendrees 0—1. SCHERMEN. A.E.W.-SUCCESSEN TE HAARLEM. A.E.W. wist te Haarlem in een équipe- wedstrijd op sabel met 72 van de H.P. S.V. te winnen. Voor A.E.W. kwamen uit de heren P. en L. Erades en L. v. Vliet. Ook de personele wedstrijd was voor de Leiidenaars. Zij bezetten de drie eerste plaatsen, n.l. 1. A. van Vliet, 2. P. Erades «n 3. L. Erades. WATERPOLO. S.Z.C. I—L.Z.C. I 2—2. Een enthousiast spelend LZC I heeft de eerste ronde van de wedstrijden om de KNZB-beker overleefd, door in Schie dam tegen SZC I een gelijk spel te be vechten. Voor de rust nam de thuisclub een 2—0-voorsprong, maar in de tweede helft kwam LZC beter op dreef en Lut Wist door twee doelpunten de stand ge lijk te maken en zijn club in de tweede rood» brengen. Hazerstvoude Niet om 10 uur. maar om half 10. In verband met de instelling van c kerkautobusdienst zullen de diensten i de Geref. Kerk van af morgen om ha Katwijk aan Zee Artikel 10 der Nieuwe Kerkorde Gisteravond werd in de Oranjezaal van het Jeugdhuis een samenkomst gehouden, •in sprak de heer Meijer uit Veenen- daaL Spreker behandelde in 't bijzonder artikel 10 van de Nieuwe Kerkorde. De vergadering werd bezocht door verschil lende personen uit kerkelijke en onder wijskringen. Ds J. J. van der Krift leidde .et een kort woord de spreker in. De heer Meijer zeide blij te zijn, over de Nieuwe Kerkorde te mogen spreken. is een zaak, waarbij we rechtstreeks betrokken zijn. Een kerkorde is nood zakelijk en moet op het Woord worden gebouwd. Alle Gereformeerde kerken zijn gebaseerd op het presbyteriaanse stelsel. De verkondiging van het Woord is zonder de Heilige Geest waardeloos. Alle werk van de ambtsdragers moet zijn bediening van het Woord. Het ontwerp Nieuwe Kerkorde geeft hiervan getuige- s. De bespreking van deze Kerkorde is a in de kerken in volle gang. Niemand in er neutraal tegenover staan. Artikel 10 (over het belijden der kerk) een kernartikel; artikel 8 spreekt over het apostolaat. Deze beide zijn onlos makelijk aan elkaar verbonden. Er is geen rangorde bedoeld. Over artikel 10 is ir gediscussieerd, in 't bijzonder over de zinsnede „in gemeenschap met de be lijdenis der vaderen". Van de zijde de Gereformeerde Bond vindt men dit te slap en men zou willen dat de redactie van deze regel zou worden „in ovei stemming met". Spr. meende, dat hier van belang is, wat de commissie, die de Kerkorde heeft opgesteld, er mee bedoelt. Art. 10 is niet de belijdenis, maar stoot de poort open. Er is een huivering voor het feit, dat een belijdenis telkens opnieuw zal i ten worden geformuleerd. Een belijdenis wordt maar zo niet gemaakt, deze wordt geboren. Art. 10 legt het accent op de geestelijke gemeenschap met de belijdenis der vaderen. Hoe is die belijdenis der vaderen? Het antwoord hierop is: i 12 artikelen des geloofs; b. de geloofs belijdenis van Nicaea; c. de geloofsbe lijdenis van Athanasius en d. de drie formulieren van enigheid. Wij kunnen alleen gemeenschap heb ben met de vaderen, als we hun belijde- ook kennen, De Kerkorde mag niet zaak zijn van dominé's, maar van de gehele kerk. Spr. gaat dan in op de tucht, de leertucht, want de kerk mag slechts ne en enige boodschap brengen. Er zijn bezwaren tegen de procedure, niét tegen het wezenlijke. De leerfcucht wordt hiermede overgebracht van het slagveld der richtingen naar de ambtelijke ver gaderingen. Deze zaak is wel een der moeilijkste taken, die de Kerk worden opgelegd. Maar het is plicht, de dwaal leer het zwijgen op te leggen. Spr. stelde de vraag: Hoe zal de Kerk orde in de praktijk worden gehanteerd? Met klem waarschuwde spr. er voor, dat ze een speelbal zal worden van de rich tingen. Dan zal ze uit elkaar getrokken worden. Het wantrouwen en de zelf genoegzaamheid moeten weg. Vooropge steld moet worden de reformatie der Kerk. Het ontwerp zelf kan en zal het niet doen. Allereerst moet er in de kerk een 'bereidwilligheid zijn om naar Kerkorde te leven. Dan alleen zal zegen zijn te verwachten. Onder grote aandacht werd het boeiend betoog aangehoord. Een zeer geanimeer de bespreking volgde. „Looft den Heer" In het recreatielokaal van U.N.I. hield de Chr. zangvereniging „Looft den Heer' een feestelijke samenkomst, waarbij het bekende Katwijkse gezelschap „De Piere waaiers" de vele aanwezigen deed ge nieten van muziek en zang. Vrouwenzendingsbond vergaderde In het Jeugdhuis vergaderde de afd. Katwijk aan Zee van de Vrouwenzen dingsbond. De presidente, mevr. Bogers, opende en venvolkomde in haar ope ningswoord in 't bijzonder de spreekster, mevr. M. Mosterd-Schendelaar. Deze had tot onderwerp gekozen: „Indonesische herinneringen spreken U aan". Op 28 April 1935 werd haar man pre dikant op het eiland Sabang. Spr. ver telde enkele voorvallen uit de praktijk het zendeling zijn, waaruit bleek, hoe grote bemoediging en troost de Heilsboodschap bracht aan de bruine broeders. Het was een geweldig arbeids veld, ongeveer elf maal zo groot als Nederland. Streken, waar de B.P.M. haar olievelden heeft. Spr. was óók theologie gaan studeren, om haar echtgenoot te kunnen bijstaan. Zij was zelfs predikante geworden. Overgeplaatst naar Batavia, moest hier met drie collega's het werk worden verricht. Haar man verzorgde ook de radiogemeente. Zelf hield spr. lezingen. De wereldoorlog had haar werk doen ophouden, daar zij in een der kampen werd ondergebracht. Spr. vertelde daar en ander over. In verband met de grote financiële nood op dit terrein wek te spr. op tot liefde voor de Zending. Na de pauze was er gelegenheid tot vragenstellen, waarvan veel gebruik werd gemaakt. 25 Jaar timmerman De heer Jac. van Duyn was dezer dagen 25 jaren timmerman bij de Katwijkse bouwvereniging. Dit feit werd gistermid dag op enigszins feestelijke wijze ten huize van de jubilaris herdacht. Aan wezig waren de bestuursleden D. van Riessen en J. van der Perk, de bedrijfs leider en opzichter, de heer L. Guyt, en een drietal leden vaii het personeel, n.1. de heren C. van Leeuwen, P. v. d. Oever en W. Varkevisser. De heer Van Riessen sprak namens het bestuur de jubilaris en zijn gezin toe en feliciteerde hem, waar bij hem een enveloppe met inhoud werd aangeboden. De bedrijfsleider, de heer L Guyt, sprak de heer Van Duyn hierna toe. Hij wees op het rustige, dat het ken merk van het arbeiden van timmerman Van Duyn was. „In uw trouw heb ik u leren waarderen Onderhoudswerk is moeilijk i.v.m. het verschillend karakter van de bewoners. Maar gij hebt u goed kunnen aanpassen". Vóór 25 jaren w er 200 huizen, nu 600. Spr. bood mede namens het personeel een vulpen aan. De heer C. van Leeuwen sprak namens het personeel. Ook hij wees op de uit stekende verhouding. Tenslotte dankte de heer Van Duyn voor de cadeaux ei gesproken woorden, waarna in zijn ning, Meerburgkade 80, nog wat werd nagepraat Speciaal nummer. Ter gelegenheid van de weder in ge bruikneming van het gerestaureerde kerkorgel in de Nieuwe Kerk op a.s. Don derdag en Vrijdag is een uitstekend ver zorgd speciaal nummer verschenen van BESLIST FIJNE KAAS koopt men alleen in een „SPECIAAL-ZAAK" Alvorens tot aankoop wordt overgegaan wordt iedere partij door ons persoonlijk geboord. „DE LANDBOUWER" staat U borg voor een prima stukje kaas, zowel in zoete als kameine VOORSTRAAT 36 TEL. 2136 fAduert entte) „Om de Oude Kerk", de Kerkbode van de Ned. Herv. Gemeente. Enkele goede foto's illustreren de tekst. Ook de N.L.C. hoopt vanzelfsprekend aan dit en de andere kerkelijke gebeurtenissen van deze maand (naast het reeds geplaatste) nog de nodige aandacht te besteden. Hoog en laag water. Zondag 13 Februari: hoog water 3.18 en 15.32, laag water 11.22 en 23.47 uur. Maandag 14 Februari: hoog water 4.03 en 16.18, laag water 12.12 en Leiderdorp „Eben Haëzer" had jaarfeest. De Jongelingsver. op Geref. grondslag „Eben Haëzer" vierde gisteravond haar 62ste jaarfeest. De voorzitter, de heer J. van Driel, opende de vergadering en heette alle aanwezigen hartelijk welkom. Uit de jaarverslagen bleek, dat de finan ciële toestand der vereniging gunstig is. De vereniging mist momenteel elf leden, die in Indonesië hun plicht vervullen. De heer H. van Laar leidde in „Jezus be houdt in lijden en opstanding". De ver gadering werd afgewisseld met declama tie, tableaux en een intelligentiewedstrijd die echter niet geheel tot zijn recht kwam. doordat niet alles verstaanbaar was. De oude heer Samson, mede-oprichter en ere-voorzitter der vereniging, sloot deze overigens goed geslaagde vergadering. Lisse Zondagsdienst. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter Holl. Noordwijk Zondagsdienst huisartsen. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter Coenraads Nederveen. Noordwijkerhout Zondagsdienst huisartsen. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter Wösten. Oegstgeest Rijnsburg Bazar kleuterschool. t bestuur van de kleuterschool maakt bekend: ten bate van de kleuter school zal op Dinsdag 15 Februari van 710 uur en op Woensdag 16 Februari 2—6 en 7—10 uur, in de zaal achter „Avondrust", een bazar worden gehou den met verschillende attracties. In een apart lokaal zal tegelijkertijd de film van de kleuterschool worden vertoond. Kin deren beneden 14 jaar hebben zonder geleide geen toegang. Onze kleuterschool vertoont sporen van verval, daarom moet er met vereende krachten worden ge bouwd aan een nieuwe school. Draagt allen een steentje bij! Foto Indië-tableau. Op het jaarfeest van de Geref. J.V. en M.V. is een foto gemaakt van het „Indië- tableau". Zij, die een afdruk willen heb ben, kunnen die vóór 16 Februari be stellen bij mej. B. de Mooy, Sandtlaato 17. Geslaagd jaarfeest. De buurtvereniging „Het Centrum" hield in „Vliethof" haar jaarfeest. Na het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus riep de voorzitter, de heer W. Timmers, alle aanwezigen een har telijk welkom toe, in het bijzonder de afgevaardigden van de Oranjevereni ging en de zusterverenigingen. „The traveling brothers" lieten enkele liedjes horen ©n toen zat de stemming er reeds prima in. De sneldichter en humorist, de heer Westgeest uit Noordwijk, oogstte eveneens veel succes. Een gratis verlo ting vond plaats van de prijs, die de buurtvereniging bij de recente jubileum feesten behaalde met het straatversieren. De gelukkige werd mevr. Van Delftde Heyer. Namens de Oranjevereniging bood de heer K. Breedijk het jbestuur felici taties aan, terwijl ook nog enkele afge vaardigden van zusterverenigingen het woord voerden. Tot slot van het feest werd nog een koffiemaaltijd gehouden. Chr. Geref. Mannenvereniging. In de Chr. Geref. kerk hield de Chr. Geref. Mannenvereniging haar jaarfeest. Ds Brandsma opende deze avond en na Schriftlezing en gebed sprak hij een kort woord. De heer P. de Leeuw leidde het onderwerp „Belsazar's maaltijd" in. Over „Waarom Chr. Gereformeerd?" hield de heer Jac. Zandbergen een causerie. Ook de luimige kant van het programma was goed verzorgd. Vooral de gehouden her- sengymnastiekwedstrijd viel zeer in de smaak. Verder was er declamatie en zang. Enkele afgevaardigden complimenteer den de vereniging. Ds Brandsma sloot deze goede avond met dankgebed. Rede van ds Geels. Gisteravond hield ds J. P. Geels van Den Haag-Oost in de Chr. Geref. kerk rede over Zacharia 410 „Want wie veracht de dag der kleine dingen? Wie /at is groot in deze wereld?, aldus spreker. Groot is God. De mensen zetten de dingen groot op, maar er komt in de regel niets van terecht. De torenbouw Babel is er een sprekend bewijs i. Maar God begint in het klein. Is de kleine Jozef niet een groot man gewor den, die duizenden van de hongerdood ;t redden? Door een enkel woord soms een mens worden bekeerd. Met vele voorbeelden illustreerde spreker dit. Ook ging hij uitvoerig op de zending in. Bij de talrijke aanwezigen vond hij een aandachtig gehoor. „Niet in eigen kracht" De Ned. Herv. meisjesvereniging „Niet Benthuizens gouden echtpaar Het echtpaar Jan Blijleven en Maria Blijleven-Kruiswijk, Dorpsstraat 221 te Benthuizen, hoopt a.s. Donderdag een halve eeuw gehuwd te zijn. Met blijd schap en dankbaarheid beleeft Benthui zen de gouden bruidsdagen mee! Een dag na het grote feest hoopt de bruidegom 73 te worden, terwijl de bruid 69 jaar oud is. Beiden mogen nog van een goede ge zondheid genieten. Hun huwelijk werd gezegend met niet minder dan 16 kinde ren, waarvan er echter 9 op nog jeugdige leeftijd stierven. Drie zoons en vier doch ters bleven het gouden echtpaar gespaard Zij hebben op hun beurt weer negen kin deren. De heer Blijleven werkte gedu rende 32 jaar bij dezelfde patroon, na melijk bij de heer I. Koole, en wel als machinist op de dorsmachine. Later begon hij een eigen bedrijf, dat thans door zijn zoons wordt voortgezet. Van de negen kinderen wonen er vier in Waddinxveen, twee in Hazerswoude, twee in Zoeter woude en één in Benthuizen. Wij hopen, dat God het gouden echtpaar nog lang voor elkaar en voor de kinderen en kleinkinderen mag sparen en over hun verdere leven Zijn onmisbare Zegen mag gebieden. Antoni Leeuwenhoek" wordt vandaag in gebruik genomen Overbevissing van de Noordzee betreft niet de haring (Van een onier verslaggevers) De uitspraak van ir G. L. Lienesch, directeur der Visserijen, dat de Noord zee overbevist wordt en dat dit binnen kort fatale gevolgen kan hebben voor het visserijbedrijf, heeft nogal 'beroering ge wekt in visserijkringen. Doch laten wij ter geruststelling onmiddellijk verklaren, dat het niet de haring, doch de verse vis betreft. Reeds vóór 1940 werden de visgronden onrustbarend ontvolkt. In de oorlogs jaren herstelde dit zich enigszins, doch in de laatste drie jaar werd wederom zó intens gevist, dat tong en bot reeds schaars worden. Inderdaad zullen inter nationale afspraken nodig zijn voorkomen, dat de Noordzee leeggevist wordt. De Skandinavische landen hebben echter hoge eisen en men kan nog niet tot overeenstemming komen. Het Rijksinstituut voor Visserij-onder zoek ziet het dan ook als zijn taak onze vissers met raad en daad bij staan. Het onderzoekingsvaartuig voor visserij „Antoni Leeuwenhoek" is een middelen hiertoe. Vandaag zal deze hou ten voorpos benboot van 73 ton officieel in gebruik worden genomen in tegen woordigheid van verscheidene autoritei ten. De Antoni Leeuwenhoek zal Scheve- ningen als thuishaven hebben. Van daar uit zullen geregeld onderzoekingen op de Noordzee gehouden worden. Een onderdeel van het internationale programma is het nagaan van de dicht heid van de visstand, waarvoor vaste stations worden gesticht. Hoek van Holland, IJmuiden en Den Helder. Het invoeren van een maat voor verschillende vissoorten voor de maaswijdte van de trawlnetten in eigen kracht" hoopt Woensdag a.s. haar jaarfeest te vieren. Collecten in Ned. Herv. kerken. In Januari brachten onderstaande col lecten in de Ned. Herv. kerken de vol gende bedragen op: kerkvoogdij f 1051,22; diaconie f752.81; uitbreidingsfonds en plaatsengeld f554,37. Woubrugge Bazar Chr. school. Op Maandag 14 en Dinsdag 15 Febr. as. zal in de Chr. school, van 2.305.30 en van 710 uur, een bazar worden ge houden, waarvan de opbrengst bestemd voor de Chr. kleuterschool. Allerwegen men doende geweest om deze bazar te doen slagen. Als aardige bijzonder heid mag wel worden vermeld, dat pop pen van H.M. Koningin Juliana zullen worden tentoongesteld, die door Haar welwillend voor dit doel zijn afgestaan. Geslaagde ouderavond. ■In de Chr. Nat. School werd gister avond onder grote belangstelling een leerzame en tevens gezellige ouderavond gehouden. Het hoofd van de school, de heer P. J. Rijpstra, opende de bijeen komst op de gebruikelijke wijze, waarna ds W. v. d. Meulen uiteenzette, hoe be langrijk het Christelijke element in het onderwijs is. Bij de kinderen moet het fundament voor het latere leven worden gelegd. De geestelijke strijd wordt steeds zwaarder en daarom is het zaak voor de ouders steeds vast te staan in het geloof de Christelijke school tot steun te zyn. Vijf leerlingen, t.w. Corrie Hogeveen, Aagje Slingerland, Henk Brunt, Annie Zandstra en Jannie Schijf, betwistten elkaar de eer in een reciteerwedstrijd. Annie Zandstra werd na veel wikken en wegen van de jury als winnares ver klaard. Zij kreeg een boek. Mej. W. S. Burggraaff behandelde hierna het onder werp „Het vertellen". I7a de pauze sprak de heer Rijpstra over „Mogelijkheden in moeilijkheden in de puberteit." Spr. gaf de ouders vele nuttige wenken en weer op, dat ook deze zaak in het geloof moet worden opgelost Ds G. W. K. Hu- genholtz sprak, na het gezamenlijk zin van oude schoolliederen, het slot woord. Hij wees nog op het grote voor recht, om een Christelijke school te mogen bezitten, iets wat in zovele landen al niet meer het geval is. Daar hij de ge meente binnenkort gaat verlaten, wenste hy bestuur en personeel Gods zegen toe bij de verdere arbeid. De heer Rijpstra deed dit wederkering en dankte ds Hu- genholtz voor wat hij voor de school heeft gedaan. Na het gezamenlijk zin van de Avondzang sloot ds Hugen- holtz de samenkomst met dankgebed. De redactie van de N.L.C. is zo vrien delijk ons gelegenheid te geven, nog eenmaal te reageren op het antwoord, dat ds Swijnenburg gaf aan degenen, die hem hun zienswijze over zijn artikel mededeelden. In het kort moge ik nu nog ingaan op een paar m.i. belangrijke zaken. Aller eerst dan dit: Velen zeggen, dat de Chris telijke Filmactie een zaak van Gerefor meerden is, ofschoon er Ned. Hervorm den, Doopsgezinden, Luthersen en Chris tenen uit andere kerkformaties zich voor haar inspannen. Ds Swijnenburg wil, ondanks dit feit, toch niet erkennen, dat de Christelijke Filmactie een interkerkelijke is. Ik had zo graag gezien, dat mijn col lega, die blijkbaar niet gewoon is, zijn mening onder stoelen of banken te ste ken, nu ook eens zijn eigen mening had gegeven en nu eens niet had volstaan met de typische opmerking, dat over het vraagstuk van de film nóch in de Hervormde Kerk nóch in de Gerefor meerde Kerk een eenstemmige overtui ging bestaat. Eerlijk gezegd heb ik bij mijzelf ge dacht: Dat is een waarheid als een koe. Is er wel één zaak, waarover men in Protestantse kringen en nader gepre ciseerd in Hervormde kringen eenstem mig denkt? Maar collega Swijnenburg bedoelt te zeggen: Elke Hervormde, die aan deze Christelijke actie deelneemt, is eigenlijk niet Hervormd, want naar zijn oordeel kan dat niet samengaan met wat hij verstaat onder de belijdende volkskerk. Zijn argumentatie daarbij zal wel de zelfde zijn, die wij in de laatste jaren al zo vaak gehoord hebben en die kortweg wordt aangeduid met de „doorbraak." Krachtens dit principe van de doorbraak moest het opkomen voor de Christus- belijdende volkskerk het isolement der Christelijke organisatie doorbreken; moesten de opgestelde Christelijke „fronten" doorbroken worden en werd de leuze: Geen Christelijke politieke partij, geen Christelijke vakorganisatie, geen Christelijke school, geen Christelijke radio meer; weg met dat alles! Er is maar één wezenlijk centraal Christelijk lichaam: De belijdende volkskerk. En nu vraag ik als volbloed Hervormd man, als volledig voorstander der Chris tus-belijdende volkskerk, in diepe ernst: Wat heeft deze leuze nu tot effect gehad? Op het gebied van de politiek een door braak naar de Partij van de Arbeid, met een gevoerd beleid, waarmee vele 100 pCt. Hervormden het volslagen oneens zijn; tot een Rooms-Rode samen werking, die ons heugen zal: tot een situatie in Indië en in de wereld, die be nauwend en beschamend is; tot een her stel van de processies, onder auspiciën van doorgebroken Protestantse Ghris- tusbelijders. Het heeft in radio-aangelegenheden ons gezegend met een IKOR, waarmee practisch niemand meer vrede heeft. Het is een doorbraak geworden naar groepen, die krachtens belijdenis overtuiging en wereldbeschouwing het verst van ons afstaan. Zondagsschooluurtjes en reportages i.p.v. een Evangelieprediking voor zieken, die hunkeren, om in de geest de kerkdienst te mogen meemaken. Men breekt door naar links en doet, alsof er geen rechts bestaat. Dat is begrijpelijk, want we zijn nog lang niet toe aan de Christus-belijdende volkskerk. Onze Hervormde Kerk is nu, het beeld is niet van mij een winkelpand in aanbouw. Wij hebben nog geen nieu we Kerkorde. De hele zaak der Belij denis moet nog aan de orde komen, als die restauratie is tot stand gebracht. En. nu doet men net, alsof de zaak al ge opend is en alles al geregeld is en op plaats staat. Als collega Swijnenburg wil strijden voor de Christus belijdende volkskerk, dan wil ik graag naast hem komen staan, als het mag, en met hem bij dagen en nachten daarvoor zwoegen. Maar die Kerk hebben wij nu helaas nog niet daarom moeten wij, daarvoor werkende en daarom biddende, de taak niet laten liggen, die wezenlijk een taak der Kerk is, maar die de Kerk nog niet aan kan. De Kerk moet eerst Kerk worden God de Heilige Geest moge het haar r ken met haast. Zo komt het, dat men in liefde v de Hervormde Kerk en in hunkering naar haar herstel, vlak naast ds Swij nenburg staat en 't toch niet met hem eens is, maar met beide voeten blijft staan in de Christelijke organisatie, want wij behoren als Christusbelyders uit Op verzoek van de Chr. Filmactie zou ds H. J. Groenewegen, Ned. Herv. predikant te Den Haag, nog antwoor den op het tweede artikel van ds J. Swijnenburg, zijn collega te Leiden, over „Gods Woord en de Film". Ds Groenewegen werd evenwel, zoals bericht, ongesteld en kon eerst thans voor dit antwoord zorgdragen. De discussie wordt hiermede door de re dactie gesloten verklaard, nadat aan de diverse scribenten nog dank zij gebracht voor de hoogstaande wijze, waarop dit journalistiek gesprek is gevoerd. allerlei kerken by elkaar. Dat moet het worden, en onze gescheidenheid is onze zonde. Wij èn onze vaderen hebben ge zondigd; God vergeve het ons. En ik geloof, dat ds Swijnenburg het met mij eens kan zijn,"als ik hem op merk, dat verschillende Christelijke or ganisaties de taken, die zij op zich ge nomen hebben, beter vervulden dan de Kerk dat deed. Er zijn nog altijd een aantal onbetaalde rekeningen der Kerk. Graag wilde ik ook nog iets zeggen over de opmerking: De verhouding Christendom en Cultuur is de zaak, waar het om draait. Volkomen accoord. Maar dan moet men Christendom niet vereenzelvigen met welke Kerk dan ook, ook niet met de Hervormde Kerk en ook niet met de Generale Synode of een van de Synode- uitgaande raad. Het is eenvoudig genoeg, om schert sende te spreken van „het strand- en badleven" en dan te menen, dat men het heeft over de cultuur. Ik zou de volle nadruk willen leggen op allerlei voorbeelden uit de bouw kunst, de schilderkunst, de toonkunst, waarin de verhouding Christendom en cultuur ons heel practisch en concreet voor ogen staat. Het Christelijke zit er dan in, dat men de stof, de klank heeft kunnen gebruiken, om daarin een predi king tot uitdrukking te brengen. Daar zijn cultuurvoortbrengselen, waaruit men het Evangelie proeft. Ik denk aan Sweelinck, aan Bach, aan een Jacob van Campen. Zy wisten in hun kunstuitingen de cultuurlijn om te bui gen naar boven en riepen uit de stof een Christusverheerlijkende prediking op. Ik hoop dat dit duidelijk is en ook dit, dat de alzo gerichte cultuur noodzakelij kerwijze medewerken moet aan het Apostolaat. Het kerkgebouw, de schilderij, het muziekstuk, kan apostolisch getuigen van het Rijk Gods, kan in een niet-Christe- lijke wereld heenwijzen naar het Gods rijk van vrede en gerechtigheid en waar heid en dat is de grote dienst, die we de wereld van jongeren en ouderen te be wijzen hebben. Het critisch filmbulletin wil vertellen, wat er in de grote stroom van films al of niet de moeite van het zien waard is, wat om de een of andere reden belangrijk is en wat niet. Maar normen worden niet gegeven. Het gaat om mededeling van wat aan de eisen van beschaving en filmkunst voldoet. Soms om filmisch vormbesef en om aesthetische waarden. Maar nergens voel ik in het critisch filmbulletin iets van die apostolische hartstocht, die mij moet aanspreken in mijn ziel. Zover zijn wij in onze Christelijke Filmactie ook niet. Dat weet ik. Maar dat erkennen wij. En wij zeggen er na drukkelijk bij: Toch moet het daarheen. Wij willen de Christelijke cultuur niet als een schuilkelder. Wij willen onze jonge mensen niet de beslissing doen ontgaan. Wij willen niet voor hen kie zen. Dat hebben wij nooit ergens be weerd, nóch in onze bedoeling gehad. Wij willen hen door de film trachten tot de beslissing te brengen en als zij de be slissing genomen hebben, behoren zij in de Militia Christ! te worden ingelijfd als dankbare getuigen en leesbare brieven van Christus. Der wereld niet gelijk vormig, staan zij in het grote leger van degenen, die neen moeten zeggen en neen kunnen zeggen, tot wanhoop van zovelen, die maar één critiek kennen op dit Christendom, n.l. dat het negatief is en die niet verstaan, dat dit neen- zeggen de grootst mogelijke positiviteit in zich bergt. In gehoorzaamheid aan Gods Woord, dat Gode zij dank machtiger is dan alle geweld van de Boze, zullen zij uitermate practische getuigen moeten zijn en op roepen tot de dienst van Christus. Hoofd voor hoofd zal die beslissing moeten worden genomen en deze beslissing, die ons tot een vrij mens maakt, zal ons meteen brengen tot het elkaar dienen in de liefde. Een vrij mens en toch een dienaar van allen. Zo zag Luther het in de Gala- tenbrief en zo zien wij het. En ook de film is een cultuurgegeven,, dat gebruikt moet worden tot de oproep aan ons gehele volk en aan de gehele wereld, apostolisch geladen: Laat ons Zijn gunstrijk aangezicht Met een verheven lofgedicht En blijde psalmen juichend groeten. LAATSTE ANTWOORD AAN J. H. N. Het spijt mij, dat J. H. N. niet ont dekte, dat ik juist tegen de kern van zijn eerste stukje inging. Van het doel van de C, F. A. heeft de schrijver, getuige ook zijn tweede stukje, niets begrepen: de C F A stelt juist de antithese. Heel het ver zet er tegen komt juist uit die hoek, waar men de antithese niet wil. Aan die zijde waar hij niet thuis hoort stelt zich ook J H N. Laat de schrijver het artikel van ds Groenewegen eens goed lezen. Mogelijk overtuigt die hem. Bij voorbeeld daarvan, dat het hier niet geldt het jeugdprobleem en het vasthouden van de jongeren. Wonderlijk, zodra we beginnen „de mo gelijkheden die er zijn" te benutten, zegt J. H. N.: dat niet. Met negativisme zijn we er niet en kunnen we ook niet onze roe ping vervullen. Ook niet met „geschip per en geplooi". Nog minder met ave rechts gebruik van teksten en Schriftge deelten. Nota bene, velen zouden van Jezus weggegaan zijn omdat „Hij hen niet gaf, wat zij verwachtten: ze wilden wat van de wereld." Neen, broeder, ze wilden Hèm niet; déór ging het om. En daar gaat het nog om. Niet om een stukje wereld mee te slepen. Maar om Hem wel te willen en naar Zijn Woord de wereld te gebruiken. Naar zijn Woord, als norm voor heel ons leven. Nog één ding: „ik zag niet tegen de schrijver aan". Dat is een misverstand. Ik ken J. H N. niet en ik mag dus zeker niet uit de hoogte op hem neerzien. Ik kan hem, ofschoon onbekend, als yiens hoog achten. Ik heb het allerminst over de persoon van de schrijver. Alleen maar over dit stukje van zijn activiteit, dat in het vorige en dit schrijven aan de dag treedt. Dat is een zó klein stukje van zijn activiteit en betreft een zó bepaald punt, waarop J. H. N. blijkbaar niet eens hoofd zakelijk zijn activiteit heeft gericht, dat ik er wel voor zal oppassen, en nog wel publiek, iets over zijn overige activiteit, laat staan zijn persoon te zeggen of te schrijven. Ik ben niet zo gauw klaar met het oordeel over een onbekende en schrijf het zeker niet in de krant. Leiden. Dr. H. J. Westerink. zal op het practische nut worden getest. De eerste maanden zullen besteed wor den aan het onderzoek van de paaiplaat- sen van schol. Ook een onderzoek in internationaal verband omtrent de tem peratuur en het zoutgehalte van de Noordzee wordt door de Amrtoni Leeu wenhoek geleid. Het contact met de vis sers en het uitwisselen der ervaringen moet op deze wijze het gehele visserij bedrijf ten goede komen. V1SSERIJGOLF Het is vreemd en bijna onheilspellend, dat een gesprek met een oud-gediende uit de Nederlandse visserij zich altijd moet bewegen om de problemen van het heden of de herinneringen aan de goede oude tijd. Vreemd, omdat de goede oude tijd zulk een duisternis verbergt voor dit bedrijf, onheilspellend, omdat dit besef niet of hoogst onvoldoende blijkt te zijn door gedrongen bij de mensen, die er straks mee te maken krijgen. De knuppel is weliswaar dezer dagen tijdens het vis serijweekend in Bergen temidden der hoenderen geslingerd, maar wij hebben allerminst de indruk, dat al deze lieve die ren nu plotsklaps de koppen bij elkaar hebben gestoken om te overleggen, hoe die knuppel er weer uit te werken is. Nee: IJmuiden, Scheveningen, Kat wijk, Vlaering en Maassluis vissen rustig door met de gezapigheid der tevredenen en er wordt gedacht: „Het zal mijn tijd wel duren". Maar het duurt hun tijd niet. De brok-, ken liggen er al, er is teveel gevist en als het zo doorgaat, wordt de Noordzee zo dood als een goudvissenkom. We weten, dat de doorsnee-vissersman zich niet al te zeer pleegt bezig te houden in zijn schaarse vrije uren met overbevissing en zo, maar aan de andere kant raakt die overbevissing zijn standje zó fel, dat hij er vandaag of morgen wel mee gecon fronteerd moet worden. Al verscheidene malen hebben goed willende lieden geprobeerd, de roof bouw op de Noordzee, de grote plunde ring der wateren aan banden te leggen, maar tot nog toe zonder resultaat. Dat het falen dezer pogingen óók te wijten is aan de politiek der Nederlandse rege ring, die de visserij nop steeds voor een stiefkind houdt, maakt het geval des te erger. En dan is het bovenomschreven gevaar nog niet het enige, dat de visserij be dreigt. De opleiding van „jong bloed gaat ondanks alle goede wil niet naar wens, of liever, zij is niet geschoeid op de leest, die de visserij nodig heeft. Te veel afgestudeerden van de speciale vak onderwijs instellingen, waar de jongens heel wat aan de weet komen over nau tische en navigatorische zaken, verdwij nen naar de koopvaardij, zodat de kan» niet denkbeeldig is, dat er bloedar moedeoptreedt, die niet zo gemakkelijk Nog zijn we er niet: de Nederlandse visserij is niet langer opgewassen tegen haar buitenlandse collega's: Engeland, IJsland, Denemarken en Noorwegen bouwen geweldige vriesindustrieën, waar een goedkoop, gemakkelijk te verwerken en goed product vandaan komt, maar op dit gebied heerst in ons land nog steeds een dodelijke stilte. Hopen wij slechts, dat die stilte een frisse storm voorspelt, want de moeilijkheden aan de horizon zijn dreigend genoeg, om de koers te gaan verleggen. Voorschoten De dichte mist veroorzaakte ongelukken. De dichte mist van gisteren heeft ver schillende ongelukken veroorzaakt, dia ten dele ernstige gevolgen hadden. Eerst reed, zoals gemeld, op de Leidse- weg, ter hoogte van de garage Van Cui- lenburg, een trailer met aanhangwagen tegen een tram van de N.Z.H.V.M. De trailer, die moest uitwijken voor een bakfiets, had de tram uit de Schoolstraat niet zien aankomen. De auto werd zwaar beschadigd, maar persoonlijke ongeluk ken deden zeich gelukkig niet voor. Ernstiger gevolgen had de aanrijding, die op de Rijksweg ter hoogte van de Haagse Schouw plaats vond en waarvan we elders in dit nummer melding maken. Een in het geheel niet ernstige aan rijding vond verder nog plaats op de Rijndijk. Ook daar reden tengevolge van de dichte mist twee auto's tegen elkaar. Zij konden echter hun weg vervolgen, daar zij slechts licht beschadigd waren. De vorige nacht had reeds bij de Vink een autobotsing plaats gehad. Een „volkswagen" van de fa Linthorst uit Wilp bij Deventer werd vrij ernstig be schadigd, maar toen de politie ten tonele verscheen was de bestuurder verdwe nen. Die is gisteren echter al opgespoord. Over de oorzaak van dit ongeluk kon nog niets naders worden medegedeeld. Tenslotte had gistermiddag in de Schoolstraat nog een ongeval plaats, waarvan een meisje het slachtoffer werd. Zij stak zonder uitkijken en geheel on verwachts de weg over het gebeurde in de smalle Schoolstraat waardoor zij aangereden werd door een auto. Dr v. d. Stoel verleende de eerste hulp. Het bleek toen, dat het meisje er nog al goed was afgekomen. Verkeersexamen. Onder voorzitterschap van mr Dro6- saert Bentfort, had in het gemeentehuis een bijeenkomst met het onderwijzende personeel van de diverse scholen plaats. Burg. Van der Hoeven had deze ver gadering bijeengeroepen en opende deze ook. De bedoeling was om te komen tot een hernieuwde actie en een verkeers examen voor de leerlingen van de lagere scholen. Besloten werd op 2 Mei het examen te houden, waaraan dan alleen de leerlingen van de 6e en 7e klassen zullen deelnemen. Ook werd een voor lopig bestuur geformeerd, waarin o.m. zitting zullen hebben mr Drossaert Bent- ford, de heer J. Aten (secr.), baron Schimmelpenninck van der Oye en de heren Jansen en Joziasse. De beide laat- sten als onderwijzers van de plaatselijke scholen. Zondagsdienst. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter M. v. d: Stoel, Veurseweg 20, tel. 356. Uitreiking van bonkaarten 905 heeft plaats: De Vink, Maandag 14 Februari, half 10half 3; Voorschoten 15, 16 en 17 Februari, half 103 uur. Clandestiene slachting. Woensdagavond zijn door de rijks politie te Voorschoten enige personen betrapt op het clandestien slachten van een koe. De koe werd in beslag genomen en drie personen werden aangehouden Het onderzoek is echter nog niet ge ëindigd. Zoeterwoude Maandag uitreiking van bonkaarten 905 le Zoeterwoude—Rijndijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 6