Mr ZAAIJER, proc.-fiscaal: Verzet op de plaats waar hij staat OOK IN ZWEDEN IS ER ANGST VOOR INFLATIE Schreieder wordt purper van kwaadheid DE VREEMDE EENDEN DEZE WEEK 3 ZATERDAG 12 FEBRUARI 1949 Bijzondere rechtspleging liep anders dan wij dachten Ur J. Zaayer, proc.-fiscaal by het Haagse Byz. Gerechtshof is één van die figuren, de laatste tjjd emmers vol verdachtmakingen zyn uitgestort. Men heeft bem op één lyn gesteld met collaborateurs; verondersteld, dat h(j crypto-communist rou zijn en als allergeringste beschuldiging naar voren gebracht, dat hy gechanteerd ion worden wat weer op de aanwezigheid van boter op ztfn hoofd zou kunnen wijzen. deze £a-oorlogse jaren, met voor hun taak niet gesohikt bleken. Maar BEKENDE LANDGENOTEN THUIS (Van e r verslaggevers) Zij, die i de proc -fiscaal in aanraking kwamen ambtelijk verband, hebben al deze ver onderstellingen als één man verworpen. Zij hebben verklaard: „Als mr Zaaijer r op de graat zou blijken te zijn, wereld instorten". Maar de be- ichuldigers. die gewichtig doen met ern- itige documenten en zwaarlijvige dos- liers, schudden ook over die lofzeggers érnstig het hoofd en suggereren, dat zij hetzelfde schuitje zullen zitten, is het de beste methode, de aan gevallene in zijn eigen omgeving op te loeken, om te zien wat hij er zelf van xegt. Zaaijer. die U zo in zijn eigen omgeving ontmoet, heeft met de gechan teerde en conspirerende proc.-fiscaal uit de berichten van zijn betidhters en bet weters niets te maken. die, gezeten achter een opge ruimd bureau, in een sobere kamer met ouderwetse platen aan de wanden, n sfeer van, wat de Duitsers plachten temen „plutocratische" distinctie zijn. bezoekers te woord staat, is veeleer van het type, dat de volksmond beschrijft als de duivel niet bang", dan van het ooort, dat voor chanteurs op de vlucht ilaat. Want chanteurs en dergelijke lieden laf. Ze speculeren op de iwakheid van hun slachtoffers. Het ge- Zaaijer. vierkant, met harde vlijmscherp gesneden mond. duidt op kracht en onverzettelijkheid. Alles aan hem is ontleend, peilend, for- :r de bedoeling van een vraag, die met een schuldig geweten i lijn nabijheid komt, moet het, nog voor dat hij een mond open gedaan heeft, ver reiend te moede zijn. Hij zal. dunkt mi ipoedig ervaren, dat mr Zaaijer eerder luiledige vergelding van hem zal [en. dan bereidheid wil tonen om, t lerste de beste wenk, zijn dossier terzijde leggen en hem in vrijheid te stellen. Een man, die voor landverraad ma; één straf kent: de doodstraf, maar d nderzijds het Nederlandse volk wel {rondig kent. dat hij de taartjes aan c toitsers verkopende bakker voldoende [estraft vindt met een paar jaar vei lering uit zijn buurt, omdat hij weet lie buurt daarmee óók tevreden is. „Wij zyn zo'n beetje aan het eind tns werk", aldus mr Zaaijer. Er resten ongeveer 500 zaken en dat zijn niet e gemakkelijkste. Er zitten nog kopstuk- en onder, wier dossiers heel wat wer« even. Poos en Slagter b.v hadden eer groot dossier." t is in deze jaren, dank zij het bij onder karakter van deze rechtsfdeging. Je opeens met 100.000 verdachten kwam zitten, uitzonderlijk druk geweest. Niet lleen moest de dienst van de grond af rorden opgebouwd, er diende ook mate iaal te komen om mee te werken en zc Zaaijer tot de stoel van zijr rpisten toe moeten organiseren, voor zijr arket op gang was. De geweldige hoe- eelheid werk is met te weinig hulpmid- te gering aantal mensen edaan. Een gewone rechtbank steunt op rvaring, heeft bovendien een niet zo aantal delinquenten en de gelegen- eid de zaken rustig te overleggen. Hier dromde alles samen in Mei 1945. kwamen duizenden mensen, die zich onrechte gegrepen voelden. De opzet, n iedereen gelegenheid te geven over grieven te laten praten door een ver- «enwoordiger, is op een échec uitgelo- n. Want er vormden zich onafzienbare es en het eind van het lied uren gesloten moesten worden, omdat door het gepraat over de betrokkenen, ets aan hun zaken gedaan kon worden Alleen een goed recherche apparaat de proc.-fiscaal hier hulp bieden. En dat betreft heeft mr Zaaijer het uit- mderlijk getroffen. Hij zegt ervan: „De elitie hier (bij de Haagse politie begon ir Zaaijer in 1928 zijn loopbaan als Jsp- inspecteur) heeft direct begrepen, goede kern van geschoold perso- n eerste vereiste was. Daarvan !b ik verbazend veel plezier gehad aar andere P.R.A.'s en P.O.D.'s soms erkten zonder een enkele ervaren poli- tman, kreeg ik een grote groep ge hooide mensen tot m'n beschikking, laromheen zich een andere groep even ithousiaste werkers schaarde. Het wa- idealisten, die zich, toen nog." zegt met spijtige reserve, „voorstelden een itionale zaak te dienen. Dat was het ituurlijk ook. Maar later heeft men hun beid op schandelijke wijze in discrediet bracht. Men heeft hen de modder niet «paard en dat is zeker een schandelijke lardering voor belangrijk werk ge test. Het kon niet uitblijven, dat bij een der- lijke geïmproviseerde dienst wel eens regelmatigheden voorkwamen. Er wa- 1 ook wel eens elementen in dienst, die grote ongelukken hebben zich hier be slist niet voorgedaan Aan de mensen heeft het niet gelegen, dat tenslotte de Bijzondere Rechtspleging niet zo verlo pen is. als wij ons in eerste instantie voor gesteld hadden, dat het gaan zou. Ondankbaar is het werk geweest en het begrip ervoor was steeds uitermate gering. Behalve bij de advocaten. Die hebben me steeds gesteund, dat mag óók wel eens gezegd worden. Het is onze eer zucht geweest, de hele affaire in een zo kort mogelijke tijd, zo goed mogelijk op te knappen. Een zware eis, waarbij de ene keer de kortheid en een ander maal de gedegenheid in het gedrang kwam." Deze opmerking herinnerde aan een andere, dat de zaak Schreieder een voor velen onbevredigend einde neemt, ten gevolge van ondeskundige behandeling tijdens het vooronderzoek. „Van Schreieder wisten we alles", aldus mr Zaaijer. „Door de zaak Van der Waals waren wij precies op de hoogte geko men van al zijn bewegingen, bedoelin gen, en verantwoordelijkheden. Hij is be slist geen oorlogsmisdadiger". Er zijn scherpe tegenstellingen tussen de proc.-fiscaal en zijn directe onderge schikten geweest, juist dank zij het feit. dat de dienst geïmproviseerd was. Het is b.v. voorgekomen, dat mr Zaaijer van mening was, dat een bepaalde delinquent vrij gelaten moest worden en een P.RA.- chef oordeelde, dat hij achter slot hoorde en dienovereenkomstig handelde. Dat moest natuurlijk tot conflicten aanleiding geven. In het bijzonder met een autori teit als mr Zaaijer, die, het is al gezegd, niet bepaald een figuur is om zich op een bepaald spoor te laten dringen. Vraagt U hem nu of hij, aan het eind van deze taak gekomen, tevreden is, dan kykt hij uiterst gereserveerd. „Indertijd, bij de behandeling van de zaak Piek, heb ik al eens iets gezegd over de ideëen, die omtrent het ten uit voer leggen van vonnissen bij de bijzon dere rechtspleging leven. Ik ben sinds dien alleen in het geval Rauter nog naar buiten opgetreden. Dat zegt voldoende over mijn waardering. Ongetwijfeld zal er bij een slotzitting van het Bijz. Hof nog gelegenheid zijn er wat meer ov zeggen". Ook de collaboratie is er in verhouding goed afgekomen in Nederland. Een egoïstisch en hebzuchtig volk als het Ne derlandse. dat zijn eigen voordeel zoekt, collaboreert gemakkelijk. Daarom is hef goed, dat de meest ergerlijke collaboratie- gevallen direct na de bevrijding streng gestraft zijn en de latere er, in verhou ding, wat beter zijn afgekomen. Waar velen fout waren, is het altijd moeilijk aar enkelingen met stenen te gooien." Maar ook hier is mr Zaaijer niet tevre den. Omdat hij geen man van conjpromis- Hij dat niet als student, toen hij Actie ingezet onder motto: Koop geen onnodige dingen (Van een bijzondere medewerker) De telefoongids van Stockholm is een onhandelbaar ding. Niet omdat hij ongeveer drie maal zo dik is als zijn „collega's" uit de grote Ned. steden; maar omdat Nederlandse begrippen zijn „binnenwerk" een chaos is. Het ljjkt wel of de Zweden het alphabet niet steeds beheersen. Zolang het om de achternamen gaat, zijn er geen moeilijkheden. Die staan even overzichtelijk in de gids van Stockholm als in alle andere gidsen. Maar met de voornamen schijnen ze het zo nauw niet te nemei Carlesson staat voor B. Carlesson. maar na S. Carlesson. En op de volgende blad zijde staat dezelfde achternaam weer met de voorletters schots en scheef door elkaar. Natuurlijk is er van een chaos geen sprake. Maar de Zweedse telefoongidsen heb ben hun geheim; en men kan dit geen betere naam geven dan: 't geheim van de titel. Iedere Zweed bezit behalve een voor naam ook een titel; hij is winkelier S. Ja- cobson, leraar B. Lindborg of redacteur R. Tigerström. En wie nu winkelier S. Ja- cobson wil opbellen, moet daarom eerst onder de J zoeken; heeft hij dan de lange rij Jacobsons gevonden, dan zoekt hij achter deze naam de w van winkelier pas hierna de S. van zijn voornaam. Voor Nederlandse begrippen is deze werkwijze natuurlijk omslachtig en on handig. De tijden van „meester schoen maker" en „meester timmerman" liggen voor ons dan ook in een te ver verleden. Maar in Zweden speelt de titel nog een belangrijke rol. Voor de Ned. tourist is Zweden een duur land. Zolang hij de Zweedse prijzen om rekent in guldens, zal hij vaker de op merking „ach, wat duur" maken dan „Hé, dat is goedkoop" zeggen. Wie voor zijn Zweedse reis eens geen gebruik van trein, boot of vliegtuig wil maken, kan sinds enkele jaren ook met de bussen van de Zweedse Maatschappij Linjebuss reizen. Deze brengen hem door Duitsland en Denemarken in het oude stadje Halsingborg in Zuid-Zweden. Van hier naar Stockholm neemt hij de trein, hetgeen hem zijn eerste schrik op levert. Gezien de niet al te ruime raad deviezen die hem ter beschikking staat, vraagt hij een enkele reis derde klas. En deponeert met een pijnlijk ge zicht de 38 kronen en 40 ören, die hij hiervoor moet offeren. Hij rekent snel uit, dat dit overeenkomt met f 28. En hij gaat vergelijken: in derland kan ik voor dit bedrag 14 keer van Den Haag naar Amsterdam re dat betekent veertien uur sporen; en hier betaal ik hetzelfde bedrag voor een van acht uren; de Zweedse Spoorwegen zijn dus duurder dan de N.S. Zo is het ook met de hotelprijzen en met duizend en een andere prijzen. Slechts een enkele keer valt een prijzen- vergelijking in het voordeel van Zweden uit of is er weinig verschil met ons land. Niet duur voor de Zweden. Een heel andere kwestie is natuurlijk de vraag of Zweden ook duur is voor de Zweden zelf. Met andere woorden, of de verhouding tussen lonen en prijzen gun- g is zodat een hoge levensstandaard bereikt, dan wel of het omgekeerde het moeilijk om over de levens standaard van „de" Zweden te schrijven. Het zal dus steeds mogelijk zijn voor beelden te geven van Zweden, die in een veel betere of in een mindere positie dan ,de gemiddelde" Zweed leven. Hoewel er geen bevolkingsgroep is vaarvan gezegd kan worden, dat zij onder te zware omstandigheden moet le- het wel zo, dat er ook in Zweden nog arbeiders zijn, die voor een verbete ring van levenspeil in aanmerking zou- Die vreemde wereld: in heel Europa geldgebrek, in Zweden een overmaat aan koopkracht, zodat elke winkelier zyn best doet zoveel mogelijk van de ruim Mottende gelden tot zich te trekken. Hier heeft iemand een proefstand ingericht voor snel bcreidbare voedselpraeparaten. den kunnen komen. Het minst begun stigd zijn dan wel de landarbeiders en de werkers in de bosbouw. Vandaar dat zoveel werkkrachten de land- en bosbouw ontvluchten om i: industrie een plaats te vinden. Voor de oorlog was het verschil tussen lonen in de industrie en bij de landboutv wel erg hoog; namelijk 41 pet. Dit te grote schil is nu door middel van overheidssteun aan, en verdere mechanisatie van de land bouw teruggebracht tot minder dan procent. Het is voor een vakarbeider geen uit zondering als hij 7000 kronen per jaar verdient; hetgeen ongeveer gelijk staat aan het salaris van een kantoorbediende. Een onderwijzer kan op 10.000 kronen re kenen; een leraar zelfs op 12.000. Hierbij komt nog, dat bijna alle Zweedse vrou wen in het arbeidsproces zijn ingescha keld, zodat een echtpaar samen over een zeer behoorlijk inkomen kan beschikken, dat hen in staat stelt ook tegen de voor ons' zo hoge prijzen belangrijke aankopen te doen. Een punt van bijzondere zorg voor de Zweden is wel de huishuur. In de steden woont iedereen in flatwoningen, waarvan vooral de moderne flats ware voorbeelden van comfortabel wonen zijn. Centrale verwarming, warmwater-voorziening en ijskast zijn hier even normaal als in Amerika. Het gesjouw met vuilnisem mers is vervangen door een centrale af- valkoker, die in het trappenhuis op elke verdieping een stortklep heeft. Te veel koopkracht. Het wonen in een dergelijke moderne woning is vooral voor de huisvrouw een genot; maar dé prijzen zijn er ook naar. Een flatje, dat uit drie kamers en een keukentje bestaat, kost zeker f 130 per maand. En dit is heus geen voorbeeld van een der duurste woningen; het kan ook voorkomen dat de huur van een flat van dezelfde grootte f 160 of nog meer per maand kost. Dit betekent niet, dat de Zweed prac- Mr J. ZAAIJER secretaris was van het tweede comité, dat tegen het BelgischNederlands drag ageerde (Mussert was secretaris het eerste comité geweest) en ook niet tijdens de bezetting, toen hij. al in 1940. moeilijkheden met zijn superieuren in de rechterlijke macht had. wat in 1942 tot zijn heengaan noopte. „Neen", zegt hy by het afscheid, „ille gaal ben ik nooit geweest. Dat wil ik na drukkelijk vaststellen. Maar ik heb ver zet gepleegd op de plaats waar ik stond" Een woord dat wrevel zal opwekken, maar de man, die het spreekt, typeert. tisch alleen voor zijn huur moet werken. Voor „de gemiddelde Zweed" bedragen de kosten voor zijn noodzakelijk levens onderhoud ongeveer de helft van zijn in komen; de verhouding tussen lonen er prijzen is dus zeker niet ongunstig. De Zweden geven dan ook veel geld uit. In vergelijking met de vooroorlogse jaren is er een belangrijke stijging merk baar bij de verkoop van fietsen, auto's radio's en talrijke andere artikelen. Ook het reizen wordt veel meer beoefend dan vroeger. Ongeveer 85 pet v; Zweedse gezinnen is in het bezit radio; op elke duizend bijna 200 telefoonaansluitingen auto's. Wanneer men deze percentages voor de bevolking der grote steden wil vaststellen, vallen zij nog veel hoger. In Stockholm bijvoorbeeld is bijna op elke twee inwoners een telefoonaansluiting. De Zweedse regering is dan ook de me ning toegedaan, dat de Zweden over een te grote koopkracht beschikken. Men is bang. dat het land de weg is ingeslagen, die bij inflatie eindigt. Een grootscheepse spaaractie is daarom ingezet, die het volk ertoe hoopt te brengen zijn geld op de banken te deponeren in plaats van er te grote aankopen mee te verrichten. Het import-programma voor 1949 betekent een teruggang met het afgelopen jaar. Nylonkousen zal men tevergeefs in de Zweedse magazijnen zoeken; de merken Amerikaanse sigaretten, die ook bij bekend zijn, vindt men niet langer in Zweden. Er zijn wel import-sigaretten te krijgen, maar 't zijn allemaal goedkopere soorten. Want de betalingsbalans met het buitenland moet in evenwicht blijven. Daarom ziet men op vele plaatsen de affiches, waarop de kop van een zebra is aangebracht en waaronder geschreven staat: „Koop geen onnodige dingen. U koopt toch ook geen zebra". Ik tvas geheim agent in oorlogstijd (19) VASTGEKETEND AAN MIJN STOEL MAG IK NIET SLAPEN (Van een speciale medewerker) „En U blijft hier net zo lang zitten tot U wilt praten", zegt de kleine S.D.-er, die zich Kramer noemt. Hy glimlacht vriendelijk, terwijl hjj de handboei om mijn rechter pols doet en deze aan de onderste sport van het stalen stoeltje bevestigt, waarop ik heb moeten plaats nemen. Kramer lijkt me meer ontwikkeld dan de anderen, die er tamelyk stompzinnig uitzien. Hij blijkt ook verreweg de spraak zaamste te zijn. Gedurende de hele reis van Driebergen naar Den Haag heeft hij vriendelijk met me zitten babbelen en daarbij begrip getoond voor mijn ergernis over dit plotselinge einde van mijn werk. Daar zal ik wel overheen komen, zegt hij. Ik zie er verstandig genoeg uit om de consequenties van mijn daden te willen aanvaarden. Zo is het leven. En Krieg 1st Krieg. We reden langs welbekende wegen vooral in Den Haag voelde ik me bij het zien van al die vertrouwde straten er pleinen, tamelijk neerslachtig. Onzeker heid en spanning zijn de wreedste vor men van marteling. Maar door de span ning krijgt men die bijzondere wilskracht zonder welke men onherroepelijk dergang gedoemd is. En spanning zal ik nog genoeg te verwerken krijgen. Gedurende de eerste twintig minuten na mijn aankomst in het hoofdkwartier der Sicherheitspolizei in Den Haag spreekt niemand een woord tot van mensen komen kijken, schudden de mannen, die mij gearresteerd hebben, de hand, feliciteren hen met hun succes en luisteren naar het relaas van mijn ont vluchtingspoging. Dit zijn de enige rus tige twintig minuten, die ik in dit ge bouw zal hebben. Als de felicitatie-receptie voorbij is komt Kramer op me toe en begint een vriendelijk gesprek met me. Hij biedt me zelfs één van mijn eigen sigaretten aan: Ik stel hem voor er zelf ook één te nemen, maar hij geeft de voorkeur aan zijn eigen merk. ,.U zult ze later nog nodig hebben", zegt hij. „en U heeft er niet al te veel". „Alsof ze zullen toestaan, dat ik rook", lauw ik. Hij lacht. „U schijnt te denken, dat U de folterkamers terecht bent gekomen. Vertel U me eens, wat denkt U dat we met U gaan doen?" Ik rook mijn sigaret, die ik met mijn vrije hand vasthoud en geef geen ant woord. .Gelooft U werkelijk al die gruwelver- halen over ons? Die stomme illegale pers jullie staat er vol van. maar blijft onzin. Zie ik er uit alsof ik U de ogen zou uitsteken en Uw tong trekken of roodgloeiende naalden onder Uw nagels zou steken? Nou hoe vindt U dat?" Ik moet eerlijk bekennen, dat dit niet het geval is. „Nou dan", zegt hy. „U gebruikt ten minste Uw verstand." Gestapo „Dat wil zeggen, U ziet er r t, maar U bent niet de enige de S.D.". Ik ben niet van de SJD." spreekt hij verontwaardigd. Hij frommelt in zijn zak haalt een kleine koperen penning voor de dag. „Kyk", zegt hij. Ik bekijk het ding en lees: „Geheime In Stockholms buitenwijken staan hypermoderne flatgebouwen, - makken voorzien, een lust om in te wonen, maar... de schrik vi male Zweedse beurs Dezer dagen lees ik in ,J3e Waag schaal" over het Amsterdamse experi ment van bijzondere diensten voor buitenkerkelijken. De schrijver is tot de ontdekking gekomen, dat het on mogelijk blijkt de vaste bezoekers er van over te hevelen naar de officiële kerkdiensten in de nabijgelegen Mui- derkerk en hij somt allerlei redenen daarvan op. De voornaamste is wel, dat de bekeerling niet past in het ka der der hedendaagse gemeente en dat die gemeente feitelijk geen raad weet met vreemde eenden in de bijt. Om maar eens iets te noemen: de huidige kerk is over het algemeen samenge steld uit de typische bevolkingslaag der kleine burgerij: middenstanders, winkeliers, kantoormensen en een be paalde groep arbeiders, die zich vol komen onderscheidt van het meren deel der arbeiders. In de kerk zit ten de mensen, die een zekere wel stand genieten en die daarin een be staanszekerheid vonden. Men mist er alles of zo goed als alles wat armer of rijker is, dommer of geleer der. Nu is het bij het spreken en pre ken zo gesteld, dat elke dominee de in vloed van zijn hoorders ondergaat. De prediking van het Woord Gods richt zich nu eenmaal altijd tot men sen in een bepaalde situatie. Johan nes de Doper preekte ook onderscheid makend tot soldaten, farizeeën, tol lenaren en koning Herodes. Maar in dit noodzakelijke en begrijpelijke zich richten tot een bepaald gehoor ligt meteen een gevaar verborgen: men dreigt zich meer ondergeschikt te maken aan zijn kerkbezoekers dan aan de Schrift; men gaat het zyn mensen naar de zin maken. Ik geloof, dat dit onopzettelijk en onbewust al eeuwen lang geschiedt. Om een paar voorbeelden te noemen: ik ken pre ken genoeg van onverdacht-rechtzin- nige herders en leraren, waarin deze bovengenoemde bevolkingsgroepen worden uitgekleed en daarna terecht gesteld. Daarin heten de geleerden dan aanhangers van de valselijk dus genaamde wetenschap en daarin tre- jaren den de arbeiders op als dit goddeloos en overspelig geslacht, als een nieuwe schare, die de wet niet kent. En in één adem door kan men dan bepaalde overtuigingen van de kerkgangers verheerlijkt horen zonder enige be denking, zonder enige aarzeling. Daar- nTnpr,pn aan maakte Da Costa zich al schuldig, zij een veeg uit de pan zullen krijgen. Ten aanschouwe en ten aanhore van de overige gemeenteleden, die zich in hun handen wrijven en de steek „goed" vinden. Als dat nog een poosje zo doorgaat, kunnen we er zeker van zijn, dat de Kerk over idem zoveel n nieuwe algemene dienst nodig heeft om de noden gemeente i groep onder ogen m verzamelt Christus ook Zijn Woord en Geest Zijn t die vervreemde volks- zr hoe zal men hen doen de normale godsdienst oefening? Als ze de Kerk binnen lo pen, zullen ze terstond merken, dat ze in vreemd gezelschap geraakten. Elke bevolkingsgroep heeft nu een maal zyn eigen manieren, zyn eigen adat. En elke bevolkingsgroep heeft toen hij op vermeend schri/tuurlyke ook 2Ün gedachten over de wijze gronden de slavernij wilde gehand- waarop m™ ia haafd zien en toornde tegen petrolie- verkeren lampen. En daaraan bezondigde zich de bekeerlingen de hoogste xdealen: zo waar ook Hoedemaker, toen hij in bun omgang met Christus doet hen zijn dagen de strijders voor sociaal verwachten een gemeente te treffen recht maar meteen op één hoop wierp zonder vlek of rimpel. Hoe worden zy INDRUKKEN UIT DE VOLKSWIJK met de „grabbelende in die verwachtingen bedrogen. Hoe brood en spelen" schreeuwt. Ik ben alledaags zijn de gesprekken, die overtuigd, dat in hun dagen de kerk bezoekers zulke uitlatingen vreugde hebben aangehoord de preek voorafgaan. Hoe verzekerd pleegt men zich in het Huis des He- gedragen, hoe oneerbiedig dat i onkerkelijkheid daaraan te wijten valt. Er moet toch iets aan de predi king hebben gehaperd, waardoor tel kens mensen vervreemd raakten van de Boodschap Gods. En zeg nu niet dat het Woord een zwaard is dat ve len dus daaraan geërgerd zullen wor den, want het Woord is een twee- ijdend zwaard en niet hieror de hedendaagse burgerlijk. En dan de struikelblokken: de eigen zitplaatsen en het busje voor het plaatsengeld. Zeg niet, dat men in een bioscoop toch ook voor zijn plaats betaalt. Want de bekeerling heeft het bioscoop-tijdperk achter de rug en verwacht hier juist iets geheel anders. Maar de kerkse mensen verstaan dit niet. Ik merk het uit brieven en gesprekken, weggelopen, omdat allen onder het zich verdedigen tegen vermeend valse oordeel betrokken werden, maar om dat één bepaalde groep alleen getrof- werd. Zoals tegenwoordig heel ambtenaren zich weinig op hun ge mak naar de kerk begeven, omdat ze van te voren kunnen vermoeden, dat beschuldigingen. Ach, toe, denk morgen nu eens aan en vraag u af: als hier een bekeerling mijn kerk bin nen kwam en mij zag zou hij terug komen of voorgoed wegblijven? WIJKPREDIKANT Staatspolizei. 536". Om de één of andere reden dringt het niet tot me door e maakt geen indruk op me. „Nooit van gehoord. Waarom blijft U niet in Duitsland?" vraag ik. Een ogenblik kijkt hij me hoogst wonderd aan. ,.U moet toch van on: hoord hebben. Iedereen spreekt ove Gestapo". De schok maakt me misselijk. De tie heeft mijn brein zo beneveld, dat ik in de volledige naam de beruchte afkor ting niet gezien heb. Herr Kramer is na tuurlijk verheugd over de uitwerking van zijn woorden en begint vrolijk ana loge namen te verklaren, zoals Sipo voor Sicherheitspolizei en Schupo voor Schutz- polizei, de gewone Duitse politie. „Werkt U hier?" vraag ik scherp om op het uitgangspunt terug te komen. „O, nee", zegt hij. „Wij voeren slechts de arrestaties uit. U wordt verhoord door de mensen hier. Werkelijk buitengewoon aardige mensen. Laat ik U dit zeggen, mein Herr. er zal U geen haar van Uw hoofd gekrenkt worden zolang U hier bent." „Zolang ik hier ben?" „Bah, wat bent U sarcastisch. Best, dan zult U het zelf wel zien." .Daarvan ben ik overtuigd". ,Ik weet wel, dat U het niet zult ge loven. U bent van streek gebracht door die verhalen in de illegale kranten. Nie mand, die hier voor het eerst binnenkomt gelooft dat, maar later zijn ze allen vol lof. Dat zeggen ze openlijk." „Het verwondert me, dat ze nog kon den praten." Ik heb nog steeds moed en ben niet van plan er doekjes om te winden. Dom. inderdaad, maar ik heb nu eenmaal nog geen ervaring. „U moet niet zo hatelijk zyn. meln Herr," zegt Kramer stijfjes. „Ik vertel u, dat alles wat we zullen doen is u hier op deze stoel te laten tot u gesproken heeft. U mag echter niet slapen Slaap is het enige dat u onthouden zal worden. Voor de rest kunt u eten en drinken en roken Alles wat de heren zullen doen is met u praten en trachten u tot rede te brengen.' Herr Direhtor nauwelijks uitgesproken als de M/ ÖJL VhjOMXj kunnen lezen: dat,in oen Frans circus ,<2en krokodil zich bijna verslikt had In d<2 hear Santos Dumont. Domme Santos l Stak zVi hoofd In denatuurlyk dichtklappend^ krokodillckakcn-Het beest dacht ij Santé, Santos In de moncL. maakt het hart gezond Wat alweer bewyst hoe gemakke lijk de mensen mat hun hoofd omspringen. Hy deur met een ruk geopend wordt- „Daar Herr Krimdnal-Direktor!" zegt Kramer staat onmiddellijk op. Hij klapt de hakken tegen elkaar en heft zijn de Nazi-groet. De kleine n binnenkomt, gevolgd door vier anderen, neemt niet de moeite de groet te beant woorden en kijkt rond alsof hij iemand zoekt. Dan ontdekt hij my, komt met zakelijk gezicht op me af, schuift stoel bij en gaat aan het tafeltje mij zitten Hij heeft mijn porte feuille en de andere papieren in dt hand. De mannen, die me gevangen ge- n hebben, trekken zich naar he einde*van de kamer terug en de nieuw aangekomenen staan achter en naas Herr Kriminal-Direktor. Later zal ik weten dat dit de slimme Joseph Schreie- „Hoe is uw naam?" zegt hy koel. „Kranenburg." „Voornamen?" „Johan Ferdinand!" Eén der vier mannen lacht kort er grimmig. „Zo staat het op zyn P.B-P' „Ik wil uw ware naam weten!" „Dat is mijn ware naam!" „Dus u wilt niet spreken!" zegt Schreieder nog steeds op koele toon. Dan hij met de papieren in mijn rich ting, wordt rood in het gezicht schreeuwt: ,.U beseft zeker wel, dat deze papieren voldoende zijn om u op te han gen, zelfs wanneer u helemaal niel „Misschien wel, maar ze zijn niet van ij!" Zijn geschreeuw heeft me op de n of andere onverklaarbare »er op mijn gemak gesteld. „Niet van u?" zegt hij, een ogenblik overbluft. „U had ze op zak!" ,Ik bracht ze naar Utrecht iemand anders te geven- Ik weet zelfs niet wat er in staat!" .Genoeg", schreeuwt hij en zijn ge zicht is nu schrikaanjagend purper. Dan slaat hy met gebalde vuist op de tafel .Ik raad u aan op te houden met liegen. Dat is de enige manier om uw huid te redden Ik verzeker u, dat ik, als u mij alles vertelt, maar dan ook volledig Alles, mijn best voor u zal doen en zal zien, wat ik u besparen kan". ,Ek kan niet meer dan de waarheid zeggen," antwoord ik. ,Dan is het goed!" Hy kalmeert on middellijk. Het is de eerste maal, dat ik bemerk, dat al die woede slechts komedie ,Ik moet u dan het volgende zeg- U zult niet aangeraakt worden en u zal geen leed geschieden- Dat is tegen ze etiquette en tegen onze eer. Maar zult moeten spreken. Dat hebben ze allemaal gedaan en we hebben hier men- groter formaat dan u gehad. U eten en drinken krijgen, doch geen slaap. U blijft op deze stoel zitten tot we de hele waarheid uit u gekregen hebben! Verstanden? En voor het geval u denkt, dat u het wel kunt volhouden, zeg ik u, dat het record 120 uur is en op staat van een leider van de onder grondse pers. Wanneer u een poging wilt wagen om een nieuw record te vestigen, dan laat ons dat koud! Ik geef u nu over deze heren- Auf Wiedersehen, Herr.. Kranenburg!" Zijn superieur lachje bij deze laatste woorden geeft me een gevoel of mijn maag in mijn lichaam omgedraaid wordt ik vraag me af wat het volgende be drijf zal brengen. Het volgende bedrijf is een verhoor van 72 uren.-. TWEE BROERTJES DOOR HET IJS GEZAKT EN VERDRONKEN. Te Doornenburg in de Over-Betuwe jn twee zoontjes van de familie Jansen door het ys gezakt en verdronken. De jongste, van negen jaar, zakte het eerst door het ijs. waarna de oudste, van vijf tien jaar, hem trachtte te redden- In Hat wcreldclrcus werd Noor. w®9<2n. uitgenodigd zich naar t3 vlijen In da npn-agressie mciTI van da "Russische baar. „Brrr zeggen óz Noran€a_ tcracht. Maar in Amsterdam propte hat fWt het kostbare hoofd bereids in— da €.V.C. kakendie hot cnc si garettenmerk na het andonz ook al verslinden. 6n de Indische rpeyrouw Okeefe wordt door dia bóyénstbeste Au straliërs In de kaken der. verban ning gegooidomdat haar blanke mam nu toch dood Is t Terwijl niemand er zeker van is ,of de Nederlandse regering toch nog niet zal verdwyncn w de V2,ilighcj<i- raadse resolutie-muil Om nog ta zwygen van de Rongaarse kakendie bezig zün de bosten van dat land te vermalen Zelfs de Willem Ruys had labs met kaken te maken. Met schip vertrok 2o minuten la. ter naar Batavia omdat een passa- gier haar gebit vergeten had. Genoog kaakgekraak6r zyn nog andere gevaarlyke dingen op aar. het echtgenoteschap in de KJoaany. ama AmbcostaminAfrika b.v. Vroeger werden die dame6 by adv telyke twisten levend begraven nu alleen nog maar afgerammeld Een bewejs hoe verheugd onze vrou- wen mogen /yn dat ze niet - Kjcoe' anyama - Ambocitcn huwden. Zelfs al namen zc geen 15.000 dollar bruidschat meezoals da dames die schreven op da advan- ton tie van die Amerikaanse inge nieur, die meende recht te heboan op oen dengelyk „smar[£,^2Jd we gens teleurstellingen Geen transacties voor Karei Links «n "Hondrrk G re ven 7^(die,met Wur» vrouwen,

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 5