Twintig jaar geleden stond Leidens stadhuis in vuur en vlam Geblakerd ijspaleis leverde sprookjes achtige aanblik op NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 12 FEBRUARI 1945 l£ 2 FEBRUARI 1929 „Brand"Brandschreeuwde de nachtwaker door de telefoon, toen hy op Dinsdag 12 Februari 1929 's morgens om half vyf vandaag juist twintig jaar geleden een vuurgloed ontdekte in een nevengebouw van het Leidse stadhuis. „Heb je het al gehoord?", zo vroegen, diep onder de indruk, de mensen elkaar enkele uren later, „het stadhuis staat in brand." Maar het trotse bouwwerk, behorend tot de beste voortbrengselen van de Hollandse renaissance, was reeds een ruïne, waarvan alleen nog de muren over eind stonden, die een sprookjesachtige aanblik boden door de lange yspegels van bevroren bluswaterToen waren de Breestraat en de Vismarkt één (jsvlakte, bevroor onder een temperatuur van 15 gr. C. het water, zodra het uit de slangen spoot, en vroren de handen van de brandweerlieden aan de slangen vast Gemeente-ontvanger, enz. tot grote on gerustheid van brandweer en publiek. Ook deze papieren vormden een gevaar, want in de Stadsgehoorzaal, waar op de vloer de nog in alle haast uit het bran dende stadhuis geredde documenten wa- retn neergelegd, ontstond een begin van brand, die echter spoedig geblust werd. Op Donderdag 14 Februari was men de brand geheel meester en werd be gonnen met tussen de ruïne te zoeken naar nog ongeschonden documented ende kluis, waarin voor meer dan een millioen aan geld en effecten was opgeborgen. In de middaguren van die dag kwam H.M. Koningin Wilhelmina met wijlen Z.K.H. Prins Hendrik zich op de hoogte stellen van de ramp, die Leiden had ge- IJSPEGELS VAN BRANDWEERLIEDEN .„Brand in het Stadhuisen de toachtwaker rende terug, greep een blus- apparaat en ging het vuur te lijf. Maar de felle Zuid-Oosten-wind wakkerde de vlammen aan en dreef het vuur van het ene naar het andere vertrek, zodat toen de brandweer arriveerde ook reeds het prachtige stadhuis zelf (waarvan al vóór 1392 werd gewag gemaakt en waarin vooral de burgemeesterskamer, de raads zaal en de schepenkamer met de fraaie gobelins en de schoorstenen van grote waarde waren) door het alles vernieti gende vuur was aangetast. Weinige mi nuten later stond het historische bouw werk in lichter laaie. De Leidse brandweer was tegen deze poel van vuur machteloos en vroeg ijlings om assistentie. De uiterst lage temperatuur en de vinnige vrieswind be moeilijkten het blussingswerk ln hoge mate, want niet alleen bleken bij de brandspuiten uit de omgeving meestal de motoren bevroren, maar bovendien werden brandweerlieden en bluswater, ondanks de vuurgloed, ijspegels. En ondertussen nam de brand steeds grotere omvang aan. Hoog laaiden de vlammen op en de daklijsten van de per celen aan de Breestraat tegenover het stadhuis vatten vlam, zodat de brandweer ook deze huizen moest gaan nathouden. De bewoners van de huizen in de om geving. tot in de Pieterskerkkoorsteeg toe, waren inmiddels gewekt, terwijl di recte omwonenden hun huizen moesten ontruimen. „Half Leiden gaat er aan!" Een deel van de toren met twee grote klokken en een carillon van 37 dito's stortte tegen half zes in, hetgeen een vonkenregen tot gevolg, had, die op de huizen in de omgeving neerdaalde. Weer moest de brandweer alle krachten in spannen om uitbreiding, vooral in de richting van de Maarsmansteeg, te voor komen. Het was waarlijk geen wonder, dat burgemeester mr A. van de Sande Bak- huyzen bij het aanschouwen van de steeds hoger oplaaiende vlammen uit riep: ..Half Leiden gaat er aan Het ging er inderdaad wel erg op lij ken, want in de ochtenduren nam de brand in hevigheid toe en zetten de vlam men hun vernielend werk in de gebou wen naast het stadhuis en in de winkels aan de Vismarkt voort, terwijl hart vast hield voor de huizen in de Maarsmansteeg. Intussen was het nieuws van de stad huisbrand van mond tot mond gegaan en duizenden mensen waren, diep onder de indruk van het gebeuren, uit alle stadsdelen en uit de omgeving op Bree straat en Vismarkt samengestroomd oói ondanks de verschrikkelijke koude, waardoor lang stilstaan byna niet mo gelijk was, toch nog een blik te werpen op het vurige ijspaleis met de grillig ge vormde yspegels, de vyf spuiten met grommende motoren en de af-en-aanlo- pende brandweerlieden, die geheel met ys overdekt een byna bovenmenselijke stryd met het overmachtige vuurmonster uitvoehten. Het hele dageiyks leven ln de war. Af en toe schuifelden omwonenden met een blad vol dampende koppen koffie over de spiegelkladde BreesfFïat verkleumde mannen en talloze malen kwamen brandweerlieden met bevroren handen of voeten naar de Eerste Hulp post, waarbij de met ijslagen bedekte kle ding nauwelijks van het lichaam was te krijgen. De hele dag bleef men in actie en tegen de avond was er voor verdere uitbreiding geen gevaar meer. De volgende morgen ging spreken van nablussen, waarvoc torspuit uit Delft met tien man perso neel werd ingeschakeld, omdat een aan tal Leidse brandweerlieden door uitput ting haast niet meer in staat was eer slang vast te 'houden. Intussen waren op de Pieterskerkgracht en in de straten tot en met de Zoeter- wbudse Singel zwermen brandende er geschroeide stukken papier neergedaald: acten van de Burgerlyke Stand, troffen. De hoge gasten lieten zich door de burgemeester aan de commandant en de onder-commandant van de Leidse brandweer, de heren Verhoog en Van Lith, en aan de commandant van de vrij willige brandweer, de heer De Cler. voorstellen, terwijl H.M. zich eveneens onderhield met de commissaris van po litie, de heer Meyer en de agent Pierik, die de brand ontdekte. Vervolgens ging de Koningin door het Torenstraatje de ruïne van het eens zo trotse bouwwerk binnen, waar het tussen de zwartgeblakerde muren niet veel meer was dan een verzameling stinkende bal ken, stenen, hout en pijpen, terwijl hier en daar nog een stuk plafond, als in de lucht zwevende, was blijven hangen. Het geheel was overdekt met een dikke ijs klomp. Temidden van dit alles stond de afgeknotte toren De vlammen hadden een schade aan gericht van ongeveer twee millioen gul den. Gelukkig, dat de volgende dag de kluis onder puin en ijs te voorschijn kwam en onbeschadigd bleek. Reeds dadelijk na deze ramp. waarvan de oorzaak werd gezocht in oververhit ting van een schoorsteen, waardoor de hier tegen aangebouwde kast vlam vatte, werden £oor deskundigen plannen beraamd om het vernielde stadhuis weer op te bouwen, al of niet met behoud van de historische voorgevel. Veel is er sindsdien over gesproken en geschreven, jaren en jaren hebben even wel de geblakerde muren achter schut tingen gestaan Nu, twintig jaar later, kan de Leide- naar weer met gerechtvaardigde trots over de Breestraat gaan en een blik werpen op het herrezen prachtige stadhuis met de gerestaureerde historische voorgevel. Alleen het carillon, dat door schennende hand is weggevoerd, dat missen we. Wan neer zal dit zyn welluidende klanken weer over de oude Sleutelstad beieren Leidens enige Chr. muziekvereniging gaat concerteren Het N.C.R.V.-ensemble „Vrij en Blij" zal assisteren Chr. muziekvereniging Concordia op Woensdag 2 Maart haar eerste jaarlijkse uitvoering te geven in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal. Als bekend mag wor den verondersteld, dat er voor een jaar nog twee Chr. muziekverenigingen te Leiden bestonden. Deze twee leefden naast elkaar, totdat de stem, die om samenwerking riep, werd gehoord. Na veel heen en weer gepraat, is de samen werking er gekomen, om zo te geraken tot één grote Chr. muziekvereniging. Coincordia werd geboren! - nu, ma haast een jaar (24 Februari was de oprichting) zal Concordia zich opmaken, om zich in de grote stads- zaal voor te stellen als een corps, dat weliswaar nog in opkomst is, maar dat zich toch ook al in een goede bloei mag erheugen. Voor de avond van 2 Maart er zo het een en ander in petto. Wat. dat mogen we nog niet verklappen. Zoals reeds eerder werd vermeld, hoopt Wel mag reeds worden gemeld, dat het bestuur van Conoordia voor die avond zich de medewerking heeft weten te verschaffen van het bekende NCRV-en- semble--„Vrij, ten Blij". Het bestuur van Concordia is zeer èrkentelijk voor de grote steun, die het van verschillende zijden mocht onder vinden. Dat neemt niet weg, dat in een stad als Leiden, waarvan de bevolking toch voor een groot deel bestaat uit mensen van Prot.-Chr. beginselen, die steun toch wel iets groter zou kunnen zyn. Het aantal donateurs bijvoorbeeld zou aanzienlijk kunnen worden uitge breid. Er zijn er nu nog geen 80! Zou het aantal geen paar honderd kunnen be dragen? Er zijn in Leiden andere mu ziekverenigingen, die ongeveer teurs hebben. Op dit terrein valt dus nog wel iets bereiken. Het zou voor Concordia onnoemelijk veel steun betekenen. En het corps zou op Koninginnedag en 3 October nog beter voor de dag kunnen komen. Het bestuur hoopt, dat velen hieraan nu willen en zullen medewerken. De heer G. Rietveld, Munmikenstraat 67, zal zijn best doen, de lijst der honderden bij houden. Hij heeft zich juist van een uw potje inkt ARJOS vergadert Woensdag De ARJOS te Leiden vergadert a.s. Woensdagavond om 8 uur in het Gebouw Chr. Soc. Belangen. Oude Singel De heer J. M. Böseoke zal inleiden: „De positie van de arbeider m het be drijf'. Verder is ef "verkiezing van een penningmeester, nodig geworden door het bedanken van de heer J. van Aniken Jr. De heren I. Eikerbout Jr en J. H. Velden zyn candddaait gesteld. ta BEZIELDE REALISTEN, ""gc" J ZONDER AANSTELLERIJ Dodelijk ongeval op Rijksweg bij de Haagse Schouw Bij de Haagse Schouw onder Voorscho ten reden gisteren een uit Den Haag komende vrachtauto en een luxe auto, komende uit de richting Amsterdam en bestuurd door de 40-jarige H. Olden- broek uit Huizen (N.-H.), tegen elkaar op, waarschynlyk tengevolge van de mist. De luxe wagen werd aan de voor- zyde geheel in elkaar gereden en de lading van de achterbank schoof naar voren, waardoor O. zeer ernstig gewond werd Hij werd door de geneeskundige dienst van de landmacht naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden vervoerd, waar hij in de loop van de middag is overleden. Het Joodse monument Het kerkbestuur der Ned. Israëlietische Gemeente te Leiden deelt ons mede, dat de plechtige onthulling van het m ment voor de in de jaren 19401945 door de vijand vermoorde gemeenteleden zal geschieden door de weleerwaarde heer opperrabbyn D Y. Schochet op Zondag 20 Februari a.s., om 3 uur op de Joodse begraafplaats te Katwijk aan den Ryn. Canada, land van beloften voor velen De Chr. emigratie-centrale, afdeling Leiden, was bijeen Voor de openbare vergadering van de afdeling Leiden van de Chr. emigratie centrale, die gisteravond in „Prediker" werd gehouden, bestond grote belang stelling. En we vermoeden, dat de aan gekondigde vertoning van films over Canada hier niet vreemd aan zal zijn geweest. Het was dan ook tot zyn leed wezen, dat de voorzitter, de heer C. A. v. d. Gugten uit Katwyk aan den Rijn, in zijn openingswoord moest mededelen, dat wel de causerie over Canada zou door gaan, maar dat de filmoperateur, gezien de weersomstandigheden, geen kans had gezien Leiden te bereiken. Wel kon hy toezeggen, dat de films op een nader te bepalen datum gedraaid zullen worden. De spreker van de avond, de heer Hamoen te Den Haag, secretaris van afdeling Zuid-Holland, greep de grote belangstelling aan. om nog eens nader algemene zaken, waarover hij reeds eer der te Leiden het woord had gevoerd, te behandelen. Hy wees er o.m. op, dat de emigratie onder ons volk niet die be langstelling heeft, die ze verdient, en voorts op de noodzaak van emigratie, door de ontzagwekkende bevolkings dichtheid van ons land- Met veel genoe gen releveerde spreker het pleidooi, dat de heer Welter in de Tweede Kamer voor de emigranten heeft gehouden Veront waardigd was hy over een uitlating var 4e minister over de geboortebeperking. Voorts vertelde de heer Hamoen tal vai bijzonderheden over Canada, een land dat een zelfstandige staat is, dat George VI tot koning heeft en dat driehonderd maal zo groot is als Nederland. Als New- Foundland aan Canada is toegevoegd, be staat het uit tien provinciën. Met name die provincies, die voor onze emigran ten geknipt zyn, nam spreker onder de loupe. Hy gaf de aanwezigen vele raad gevingen en na zyn causerie kregen zy nog volop gelegenheid, om allerlei v gen over hun eventuele nieuwe vadj land te stellen. GROTE AVOND „JONGE KERK". Op Dinsdag 15 Februari is er in wyk- getoouw „Levendaal" een grote avond van de „Jonge Kerk". Ds Swynenburg zal spreken over „De Schepping". Licht beelden zullen het betoog verduidelyken. Distributievaria Uitreiking van bonkaarten 905 In de periode van 14 Febr. t.m. 9 April e.k, zullen worden uitgereikt: bonkaar ten voedingsmiddelen 905, textielkaarten V.A. 905 en toeslagkaartjes aan jonge en a.s. Moeders. Ter verkryging hiervan dient de distributiestamkaart ie worden overgelegd en te worden ingeleverd de inwisselingsbon, diè zich links bovenaan de bonkaart 903 bevindt, voor a.s. en jonge Moeders bovendien de CA. resp CB.-kaart. Voor de datum, waarop de kaarten moeten worden af gehaald, raadplege men het datum- kaarde. Houdt 2 Maart vrij! „Vrij en Blijkomt TSieuiv Europa Leden van de Ned. raad der Europese beweging uit Leiden en omgeving In de Ned. raad der Europese beweging hebben als lid zitting uit Leiden en om geving: prof. mr F. M. v. Asbeck, Leiden; dr L. J. M. Beel, Wassenaar; Carel J. A Begeer, Voorschoten; Thijs Booij, Alphen aan den Rijn; P. Brijnen van Houten, Wassenaar; jhr mr M. van der Goes van Naters. Wassenaar; D. J. Herwaarden, Oegstgeest; G. W. Kampschöer, Wasse naar; pastpor G. A. van Kleef, Leiden; prof. mr R. Kranenburg, Leiden (vice- voorzitter); E. J. Muller, Wassenaar: A. Parmentier, Leiden; prof. mr B. C. Slote- maker, Wassenaar; mr F. E. Spat, Wasse naar; mej. J. A. C. Taanman, Leiden. Voorzitter is oud-minister P. A. Kerstens, vice-voorzitters zijn prof. dr H. Brug- mans. prof. mr R. Kranenburg en oud minister mr J. Meynen. Het secretariaat is gevestigd Lange Voorhout 58a, Den Haag. De nieuwe snelverkeersweg ZilverfabriekHoge Rijndijk in aanleg Om het snelverkeer door de stad te ontlasten is, zoals men weet. een weg geprojecteerd, die van de zilverfabriek te Voorschoten tot aan de Hoge Ryndyk (nabij de Wilhelminabrug) zal komen te lopen. Men is thans begonnen met de werkzaamheden aan de Lammenbrug. Passagiers van de blauwe tram hebben al dagen gekeken naar de geheimzinnige werkzaamheden daar ter plaatse. Men is bezig een z.g. balput te maken, 7.50 m breed en 20 m lang, ten behoeve van de basculebrug, die zal worden gecon strueerd naar het type van de Wilhel minabrug. Deze brug komt op ongeveer 16 m naast de bestaande trambrug te liggen. De nieuwe weg wordt dan ver der doorgetrokken in de richting Lei den, kruist de trambaan en zal aanslui ten op de weg langs de Nieuwe Vaart tot aan de Wilhelminabrug. Op deze weg is reeds thans de bestaande houten brug vervangen door een betonnen. De pro vinciale waterstaat Zuid-Holland heeft het werk opgedragen aan de Leidse aan nemers L. P. v. d. Geer en A. Th. Stuif zand. KERKERAAD NED. HERV. GEMEENTE Tot leden van de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente zijn benoemd de heren I. Boom, J. Chaudron. N. L. van Dalsen, G. de Jong, J. van Klaveren, P. W. Mar- tijn, G. Schaap Sr, A. van Muyen, P. Siebesma. P. A. v. d. Steen en F. Ver stegen. BAZAR VERWARMING KOOIKAPEL. Op 9 Maart zal in „Prediker" een bazar GEMEENTE LEIDEN INENTING TEGEN POKKEN De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis, dat op Woensdag 16 Februari a.s. tussen 14 en 15 uur aan het Bureau 'van de Geneeskundige Diéns'., Mare l?a; gelegenheid is tot kosteloze inentin gen pokken van 2 jaar. Trouwboekje meebrengen. kinderen tot de leeftyd Artistiek-economische noodzaak bracht hen bij elkander, zonder dat zij een -isme beleden. Zij wareJn gewoon zich-zelf en wilden dat ook blijven, de negen kunste- die van heden af onder auspiciën K. en O. in de Lakenhal exposeren. Geen impressionisme dus, laat staan neo- impressionisme, noch ook het realisme, dat de „preciezen" nastreven, en dat een bewuste reactie is op de abstractie van vele modernen. Slechts de gemeenschap- pelyke opvatting, dat wie recht uit een gevoelig schilderstalent werkt, schilder mag heten. Waarbij zij zich weliswaar niet hebben kunnen onttrekken aan de uitstralende kracht van enkele hun ver wante richtingen, maar toch krachtig ge noeg bleken om deze invloeden zeer per soonlijk te verwerken. Oudere kunstg- s zijn zij voor het merendeel, gebo- vóór 1900 m ieder geval. Maar hun werk is van een zó grote vitaliteit, dat ook jongeren het zullen waarderen. Arntzenius. Hy hoort tot de oudsten van deze groep: een fijn colorist, subtiel ir zijn schakeringen. Het kerkje van Wou- brugge staat daar zo fijn afgetekend te gen de zomerhemel, zo zacht gedrenkt in trillend zomerlicht. Paul Schultze doet het anders: hij bouwt in zijn grote bos gezicht de typische zomersfeer onder zwaar geboomte op uit grote fijngescha keerde vlakken groen, een manier, die zeker even overtuigend is! Harm Kamer - lingh Onnes neemt in zijn landschappen een beetje een loopje met zijn publiek. Hij heeft een voorkeur voor het lelyke als object, is heel knap in het afwegen van zijn kleuren en vertoont wonder lijk genoegeen geheel ander aspect in zijn stillevens, die „zwaarder" zijn en tegenover de „nuchterheid" van zijn landschappen iets romantisch hebben Het stilleVen wordt waardig vertegen woordigd door Alfred Löb, die daarin met zijn zilverige toon aansluit bij Pen ning. Van deze laatste zie men vooral het stilleven met de veldbouquet. Terwijl ook de aquarellen van R. de Bruin Ouboter. net hun gevoelige weergave van de stof men zie het mahoniehout van de bels!) eveneens een goed figuur maken. men vergete in de kleine zaal de wat schilderachtige plastieken vad Portret van mevrouw Van Bemmelen door J. J. Royaards. (Foto N. van der Horst) zelfs een enkel, dat de bezoeker nog maandenlang zal bijblijven. Zie b.v. het ontroerende portret van mevrouw Van Bemmelen, geschilderd door Royaards! Op het eerste gezicht zult U misschien de in lichte groene tinten gehouden ach tergrond wat onrustig vinden. Maar kyk eens langer en realiseer U, waar de fra giele levendigheid van dit oude en wijze gezicht vandaan komt! Ook de schilder-tekenaar H. Gerret- sen. tekenleraar aan het Leidse gymna sium, weet wat een portret is! Zie b.v. eens naar dat aardige brunettetje, ge leund tegen een kast, glanzend jong en bloesemfris! En loop dan de kleine zaal eens in en bezie de litho, die recht tegen over de ingang hangt: hoe fijn is ook die haast ondefinieerbare sfeer van jeugd weergegeven in het eenvoudige spel simpele lynen! Er is op deze tentoonstelling voor jwat wils. Wie van het landschap houdt. 1 kan zyn ogen te gast laten gaan by Paul Uitkomsten VEBO over 1948 bevredigend Algemene ledenvergadering werd gehouden De VEBO hield een algemene jaarver gadering in de Harmonie. De heer J. W. Bonda memoreerde als voorzitter in de eerste plaats het overlijden van de heer R. de With, lid van het dagelijks bestuur. Zijn verdiensten werden zeer gewaar deerd. Hy was sinds de oprichting een actief en uiterst bekwaam bestuurslid. Vervolgens schetste de voorzitter de lot gevallen van het afgelopen verenigings jaar, waarvan wel de voornaamste was de stoot tot oprichting van een voor beeldbedrijf in de Rijnstreek, thans in samenwerking met de resp. bedrijfsverr enigingen en de bond van rundveefok- yerenigingen in dé Rijnstreek. De laatste vee- en zuiveltentoonstellïng is uitmun tend geslaagd. waarn. secretaris, de heer J. v. d. Goot, is zoals uit zijn notulen bleek, be noemd wegens het tussentijds bedanken de eveneens waarnemend secretaris, de heer Joh. Jonker. De penningmeester de heer Kuiper, bracht vervolgens het financieel verslag uit, waarbij bleek, dat de geldelijke uitkomsten bevredigend zijn geweest, mede dank zij de subsidies tal van gemeenten. De voorzitter stelde met genoegen vast, dat de VEBO dit jaar „gedraaid" heeft en liiettemin ongeveer f4000 aan geldprijzen plus een aantal bekers, kransen en medailles heeft beschikbaar kunnen stellen. Het jaarverslag gaf in vogelvlucht het VEBO-wedervaren weer. naast die van de gemeenten de steun memorerend van tal van verenigingen, instanties en per sonen, die geld of prijzen beschikbaar hadden gesteld. Het verslag gewaagde in het bijzonder van de sympathie, die de Commissaris der Koningin aan de dag legt, niet alleen door zijn tegenwoordig heid 9P de tentoonstellingen, maar. bo vendien door het uitloven van een fraaie zilveren medaille. - De groei van het ledental gaf duidelijk blijk van de behoefte aan een organisa tie als de VEBO. Bovendien heeft de kwaliteit van het aangevoerde, zowel van het vee als van de zuivel (kaas) voldoende aangetoond, dat de Rijnstreek er zijn kan en steeds meer naar verho ging van de agrarische productie streeft. Bij dc bestuursverkiezing werd de heer Van der Goot by acclamatie tot definitieve secretaris benoemd, doordat hij de door 'het overlijden van de heer De With opengevallen plaats zal inne men. De heren C. Bakker te Oegstgeest en A. J. Verkleij hadden beiden, wegens gevorderde leeftijd, te kennen gegeven, niet voor herverkiezing als bestuurslia aanmerking te willen komen. De voor ter sprak zijn spijt uit over dit besluit n deze sinds de oprichting actieve VEBO-mensen, waarbij de vergadering zich gaarne aansloot. Bij acclamatie wer- in hun plaatsen gekozen de heren Q. Onderwater te Zoeterwoude en J. v. Maarl te Hoofddorp. Verder werden enkele aftredende, maar herkiesbare be stuursleden herkozen. Tot lid der kas- ïissie in de vac. R. de With werd benoemd de heer S. J. v. d. Stoel te Leiderdorp. Besloten werd de contributie over 1949 opnieuw vast te stellen op f5. Geruime tijd werd gediscussieerd over de datum de VEBO 1949. omdat er zich enkele technische moeilijkheden voordoen i.vjn. andere op handen zijnde tentoonstellin gen medio September. Het dagelijks be stuur werd opdracht gegeven, een ge schikte datum vast te stellen in begin September. Hierna volgde nog de uit reiking van een aantal ereprijzen, die de belangstelling der vergadering genoten. EEN DOKTER NODIG? De Zondagsdienst der huisartsen wordt it weekeinde waargenomen door de dokters De Bruyne, Langezaal, Meyboom Nieuwzwaag. WELKE APOTHEEK? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van terdag 12 Febr. 13 uur tot Zaterdag 19 Febr. 8 uur waargenomen door: apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523. en de Doeza-apotheek. Doeeastraat 31, tel. 20313, Te Oegstgeest door: de Oegstgeester Apotheek, Wilhelminapark 8. tel. 26274. BOEKENINZAMELING VOOR DE ZEEVARENDEN. Op Zondag 20 Februari zal in alle Ned. Herv. kerken te Leiden een boeken- inzameling van de zeevarenden worden gehouden. Het ds te doen om goede, lees bare boeken op allerlei gebied. beeldhouwer Termote niet! Een naam, die in Nederland eigenlijk al geen aanbeve ling meer behoeft. De tentoonstelling werd geopend door burgemeester Van Kinschot, die het be wijs voor het levend-zijn van de Laken hal zag in het feit, dat een tentoonstel ling als deze mogelyk bleek. De werke lijkheid was inspiratie-bron voor deze kunstenaars, aldus jhr mr Van Kinschot. „Een tentoonstelling, die treft door een heid en zuiverheid." De schilder Hub. Gerretsen dankte voor de mogelijkheid van exposeren, die deze groep geboden wordt. Dit bere kende tevens een bijzonder woord erkentelijkheid tegenover de directeur van de Lakenhal, drs E. Pelinck, die ook „schuldig" bevonden werd aan het vin den van de groepsnaam. Hierna begaven de genodigden zich naar de zalen, waar de tentoonstelling wordt gehouden. C. Th. R. Kunst in en om de Sleutelstad Meisjes- en Dameskoor van de Lenteklokjes In de Kapel van de Nqd. Hervormde Gemeente te Katwijk aan Zee gaf gister avond het Meisjes- en Dameskoor van het Chr. Kinderkoor „Lenteklokjes" o.l.v. Riek Meyering zijn achtste uitvoering De zaal was vol belangstellenden. De heer D. Goedhart, voorzitter va:i het plaatselijk Niwin-comité, heette dp aanwezigen hartelijk welkom. In ee vlotte speech dankte hij de dirigent haar geste, de opbrengst van deze avond voor de Niwin te bestemmen. Voor dit mooie werk is veel geld nodig. Het contact van de jongens overzee met hun Katwyk is voor hen van zeer grote aarde. Hierop begon het koor met de afwer king van het mooie en afwisselende pro gramma. Dezelfde gunstige indrukken als bij uitvoeringen van het kinderkoor! De dirigente bleek de zang daadwerkelijk leiden, in bedwang te hebben. Het geluld klonk zuiver en beheerst. Aan de afwer king zou hier en daar nog wat meer aan dacht besteed kunnen worden. Deze op- rking wil echter geen afbreuk doen de over 't algemeen zeer gunstige totaal-indruk, die de zang achterliet. Ook de vier volksdansen bleken goed Ter onderbreking zong de tenor Con stant van den Elshoudit op voortreffelijke wyze wenken van César Franck, Brandts Buys en, in samenwerking met mej Meyering, drie duetten van Mendelssohn. We vermelden nog, dat de begeleiding aan de vleugel bij Piet Uiterlinden in zeer bekwame handen was. De heer Goedhart zen terecht in zijn openings woord: „Wat zou „Lenteklokjes" zyn zonder de heer Uiterlinden! Ze zijn één geworden." Een uitstekend geslaagde avond, die allen zich met vreugde zullen blijven herinneren. Joh. van VROLIJKE REUZEIS Voordracht Max Croiset In de pauze konden we met genoe; ïze koffie drinken, nog in de greep Croiset's talent, waarmeë hij ons dwaze geschiedenissen van Gargantua vertelde. Dwaze geschiedenissen, i waarin Rabelais geniaal, doch ook de ruwheid van zijn eeuw, ten strijde trekt tegen alle misstanden tijd, die de misstanden zijn tijd. Schijnheiligheid, schijnvroomheid, ijdele dictatoren en nog veel meer. De vijf boeken van de roman „Gargan tua et Pantagruel" zijn vol met de meest dwaze invallen. Had Rabelais niet z< de gunst gestaan van hoge heren, het hem slecht zyn vergaan. Max Croiset heeft een greep gedaan uit deze stof, doch deze greep w pauze een fatale misgreep, die genoegen, waarmee we de koffie hadden kunnen drinken, totaal bedierf. Twintig ste-eeuws -gebrek aan smaak is niet goed te praten met een excuus van zestiende- eeuwse ruwheid. Er zijn nu eenmaal grenzen, die door niemand, maar zeker niet door een kunstenaar van het for maat van Croiset, overschreden mogen worden. We hopen, dat K en O. in de toekomst hierop zal letten, terwille van de -kunst en haar verantwoordelijkheid tegenover de leden. H. M. Koningin Wilhelmina en i len Z.KJf. Prins Hendrik brachten op Donderdag 14 Februari 1929 bezoek aan de zo getroffen Sleutelstad om zich op de hoogte te stellen van de ramp. In aller ijl werden toen reeds tegen het in stortingsgevaar schuttingen aan gebracht, terwijl werklieden in de ie van het eens zo prachtige stadhuis aan het puinruimen 1 i op zoek naar alles wat nog t door het vuur was vernietigd. (Foto Bleuzé). Voor een aantal plaatsen in onze om geving, waar nog steeds geen of nog niet voldoende medewerkers zijn, zoekt de Centrale Commissie voor Onderzoek van het Nederlandse Volkseigen, Kloveniers burgwal 29 te Amsterdam, personen die bereid zijn de vragenlysten in te vullen, die ten behoeve van haar onderzoek eens per jaar worden uitgezonden. Deze plaatsen zijn: Groenendijk, Hoogmade, Katwijk, Katwijk aan Zee, Oegstgeest, Rijnsburg, Stompwijk, Valkenburg, Veur, Voorschoten, Warmond, Zoeterwoude. Gaarne wekken wij onze lezers uit deze plaatsen, die zich in staat achten de lys- ten van de Commissie in te vullen op, om op deze wijze dit bij uitstek natio nale en voor de wetenschap zo belang rijke werk te steunen. Sassenheim Zondagsdienst. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter Hueber. Burgerlijke stand. Geboren: Trijntje G., dr v. M. Strik ea H. Hof: Petronella M.t dr v. J. H. Juffer mans en M. J. Hoogenstraten; Dirk, zn v. M. P. de Bruyn en A. Kralt; Alexander A. P., zn v. P. G. van Nobelen en A. Warderdam; Floris, zn v. R. Duiker en N. Barnhoorn. Overleden: J. v. d. Ploeg, 74 jr; A. J. Heemskerk-Ravensbergen, 77 jr. Getrouwd: A. H. Homan en M. M. Bader. Worden bij inwoning grote huizen ontzien Het zoeken naar woonruimte gaat nog steeds door gebruik Bij de behandeling van de begroting i de secties van de gemeenteraad heeft ?n der raadsleden opgemerkt dat het vorige jaar uitvoerig is gesproken over het uitkammen van woningen. Dit lid zag de inwoning als een noodzakelijk kwaad, doch meende dat er in de hui dige omstandigheden niet aan is te ont komen. Hij had echter de indruk, dat de grotere huizen van de beter gesitueerden worden ontzien. Zijn aanvankelijke in druk, dat er meer naar de kleine huizen ordt gekeken dan naar de grotere, is sedert dien nog versterkt. Ook een ander lid vroeg, of wel vol doende aandacht wordt besteed aan het vinden van woonruimte in grote huizen en of de juistheid van bezwaren van het nodig hebben van een spreek-, wacht- of studeerkamer wel voldoende wordt gencontroleerd. Het antwoord van B. en W. B. en W. hebben geantwoord, dat er bij het tot stand brengen van inwoningen uiteraard gebruik wordt gemaakt van de meest geschikte mogelijkheden. Daarbij wordt zonder aanzien des persoons ge handeld. In vele grote huizen vond vóór de oorlog reeds verhuring van kamers aan studenten plaats. Ook nu wordt van die mogelykheid gebruik gemaakt, voor zover de beschikbaar ruimte niet ge bruikt kan worden voor het onderbren gen van gezinnen. Verhoudingsgewijze is het aantal arbei derswoningen vry groot, waardoor een ingrijpen in deze categorie meer opvalt. Bovendien ontbrak het de alleenwo- nenden in deze categorie over het alge meen aan de mogelijkheid om derden te laten inwonen. Dientengevolge moeten deze personen thans hun woning meestal verlaten. Dit neemt echter niet weg, dat ook in de grote huizen van de beschik- RIJKSMUSEUM VOOR VOLKEN KUNDE. Van heden af zal het Rijksmuseum voor Volkenkunde weer geheel voor het publiek geopend zyn via de hoofdingang aan de Singelzijde van het gebouw. Met ingang van 16 Februari wordt het slui tingsuur gesteld op 17 uur. Dit geldt ook voor de tentoonstelling „Goden Demonen van Tibet", welke tot dusver door bijna twee duizend bezoekers werd bezocht. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN OVERLEDEN: W Verhoeven, wednr, 78 jr; S. M. de Tombe, buisvr. van W v. d. Steen, 63 jr; C. M. de Bolster, vr, 84 jr; J. M, Paardenkooper, wed. van J. Juffermans, 78 jr; C. J. Kokje, dr, 3 we ken; L. Ponse, man, 65 jr. GEBOREN: Jeroen zn v. J. Hellenberg en D. v. d. Plas; Joanna A. C. dr v. J. J. Aartman en A. S. Schoone; Adriana M. H. A. dr v. P. van Lierop en J. C. Klerx; Henricus C. A. zn v. H. M. Kramp en H. J. M. van Well; Christina M. dr v. J. Boezaard en C. M. Sierp: Abram zn v. A. Kershof en C. Prins; Hendrika dr v. J. Lepelaar en H. Nieboe». bare ruimte, aldus B. i \yordt gemaakt. Het onderzoek naar ruimten, geschikt jor het huisvesten van gezinnen als inwonenden, gaat nog steeds voort, mede in verband met de mutaties (vertrek, overlijden). De noodzakelijkheid van het beschikken over een spreek-, wacht- of studeerkamer, aldus B. en W„ wordt zorgvuldig gecontroleerd. Alphen aan den Rijn Bevorderd. De heer R. C. Moerman, ambtenaar ter gemeente-secretarie, is bevorderd van immies 2e klasse tot commies le klas. Jubilaris gehuldigd. Zoals we gisteren hebben gemeld, her dacht de heer J. J. Zaunbrecher, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad van de fa. van Vliet, fabriek van koek en sui kerwerken aan de Hooftstraat. Het heeft de jubilaris niet aan belangstelling ont broken. 's Morgens kwamen de firman ten hem in zyn woning aan de Horten siastraat feliciteren. Hem werd als blijk waardering een gouden horloge aan geboden en mevr. Zaunbrecher ontving bloemenhulde, 's Avonds bood da firma de jubilaris en het verdere perso neel een feestavond aan in het gebouw de Rhenanialaan. Hier was men lange zeer gezellig bijeen en ontving de ju bilaris ook namens zijn collega's enkele cadeaux. Gouden jubileum. Vandaag herdenkt de heer W. Koppe* dat hij 50 jaar in dienst is by de fa. D. van Oordt en Co. N.V., dakpannenfabriek alhier. De huldiging zal Maandag a.s. plaats hebben. Na-uitreiking van bonkaarten. Maandag vindt te Alphen na-uitreiking plaats van bonkaarten 903. DISTRIBUTIE-UITREIKING Uitreiking bonkaarten 905, Textielkaarten 905 en toeslagkaarten 905—906—907—908 vooar a.s. en jonge moeders. Van 15 Febr. t/m 25 Maart zal worden overgegaan tot uitreiking van bovenge- 1 noemde kaarten. Medegbracht dienen te worden alle distributiestamkaarten, inwisselingsbonmen 305 en de controle- l kaarten a.s. en jonge moeders CA 802 of CB 808. Voor de juiste datum raad plege men het datumkaartje. Na-uitreiking. Zy, die om welks I redenen dan ook niet op de voorge schreven dag verschijnen, kunnen de i bovenstaande kaarten uitsluitend afha- ■en te Alphen aan den Rijn op 11 ApriL Medegedeeld wordt, dat de uitreiking van eventueel hierna nog uit te reiken bonkaarten zal worden bekend gemaakt I 'door middel van raambiljet+e SLECTENHORST VERZEKERINGSZAKEN VERTROUWEN SZ AKEN Assurantiekantoor Nieuwe Rijn 46 Leiden. Telefoon 2301^

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 4