Jlirumr geihsctfe (üimrant STERKE SPANNINGEN IN BOEZEM VAN HET KABINET Wist U WOENSDAG 9 FEBRUARI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir en redactie Tel. 20408 Abonne menten Tel 22710 Advertentieafd Tel- 23375 Postrekening 53936 ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0 32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) DIRECTIE: F DIEMER CHR1STELIJK-NATIOHAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StantiMsttcfi Is gftebleuen tnyn hert in Icgljcaspoef Negen en twintigste jaargang No 7735 Tweede Kamer over Indische kwestie Zie pagina 3 I Wanneer de Regering aftreedt moet men zich niet al te zeer verbazen (Van onze Parlementsredacteur) De Regering blijft nog steeds zvvygen over haar houding tegenover het Indonesi sche vraagstuk. De departementale voorlichtingsdiensten weten zelfs niets. Minister Sassen schijnt van plan te zyn, wat hij kwijt wil te bewaren voor het Tweede Kamerdebat. Er is de laatste dagen een ontwikkeling gekomen, die hem blijkbaar toch in staat stelt. Donderdag een en ander te zeggen. Het zou ons niets verwonderen, wanneer hy of de minister-president dan zal mededelen, dat het kabinet van zins is ontslag te nemen. Het uitgestelde vertrek van H.M. Koningin Juliana houdt, zien wjj het goed, mede verband met de hoogst ernstige situatie, waarin ons land verkeert. Er zijn verschillende vraagpunten, waarover men het in het kabinet tot nu toe niet eens is kunnen worden. Daar is in de eerste plaats de houding, die te genover de Veiligheidsraad moet worden ingenomen. Zijn wij goed ingelicht, dan heeft dr Beel dezer dagen met-officieel aan de Indonesische federalisten meege deeld, dat de Regering van plan is resolutie van de Veiligheidsraad i rich neer -te leggen en zich te houden aan de eigen plannen en het eigen tijd schema. Wij betwijfelen echter, of dr Beel hier uitdrukking heeft gegeven een gevallen kabinet s-beslui*.. komt ons eerder voor, dat hier sprake is van een samenspel tussen minister Sassen, prof. Romme en dr Beel. Vrijlating republik. leiders. Een tweede struikelblok is de vrijla ting van de republikeinse leiders. Minis ter Sassen voel* hiervoor niets en hebben het idee. dat hij hierin in kabinet niet helemaal alleen staat. De houding van prof. Romme in dit opzicht is trouwens ook bekend: afwijzend. Het grootste struikelblok ligt echter op geheel ander terrein. Gelijk men weet, heeft de Regering overwogen, of het nie* mogelijk zou zijn, de interim-periode ©ver te slaan. Op deze wijze zou me Soekarno wil Nederland op de bon slingeren Het oude spelletje is weer begonnen De pogingen van de Bijeenkomst Fe deraal Overleg op Banka om Soekarno en Hatta tot besprekingen over de i terim-regering te bewegen, zijn we Uitgelopen op het oude spelletje v rekken en chicaneren. De bedoeling duidelijk: Als de plannen op 15 Februari nog generlei vormen hebben aangenomen, moet de V.N.-commissie dit aan de Vei ligheidsraad rapporteren en tevens die Raad voorstellen doen omtrent de tot Nederland te richten bevelen. We worden dan als het ware op de bon ge slingerd. Door een directe weigering zou dit doel niet worden bereikt, ofschoon het duidelijk is dat Soekarno en Hatta niet zullen medewerken tot een interim- regering. Daarom hebben Soekarno en Hatta het volgende listige antwoord ge geven: Zij zijn bereid de contactcommis sie der B.F.O. op Banka te ontmoeten voor een oriënterende gedachtenwisse- litag, waarvan het tijdstip in nader over leg zou kunnen worden vastgesteld. Tot besprekingen zijn zij echter niet bereid, tenzij onder auspiciën van de V.N.-com- missie en gezamenlijk met de Nederlandse delegatie, terwijl dan tegelijkertijd de •taking van het vuren, en het herstel der republiek te Djokja behandeld moeten worden. Het is dus duidelijk dat het ver roek van de B.F.O. is afgewezen en dat de zaak eindeloos gerekt zal worden. Alles zoals het was en blijven zal. Soekarno werd op Banka op de schouders gedragen. De republikeinse delegatie heeft te Batavia een verklaring aan de pers ver strekt, meldt Aneta, volgens welke Soe karno Zondag op Zanka door een grote menigte begroet werd. Men riep „Mer- deka" en droeg Soekarno op de schou ders naar zijn auto. De resident heeft toen hy vernam, dat er te Pangalpinang grote betogingne werden georganiseerd en dat voor dit doel honderden personen van de buitenwijken werden aangevoerd, niet toegestaan, dat Soekarno daarheen vertrok, aldus deze verklaring. Nieuwe Amerik. druk op Nederland iWe mogen de resolutie niet naast ons neer leggen Amerikaanse hoogwaardigheidsbekle ders hebben aan Aneta te Washington medegedeeld, dat een Nederlandse wei gering om aan de resolutie van de Vei ligheidsraad mede te werken waar schijnlijk een nieuwe ongunstige ontwik keling van de Amerikaanse en inter nationale openbare mening zal tenge volge hebben, met een daaruit voort- Vloeiende versterkte druk van de V.N. Terwijl zij verklaarden, geenszins te twijfelen aan de ernst van de Nederl. Regering bij het streven naar vervulling van het aangekondigde voorne Indonesië het volgend jaar volledige onafhankelijkheid te geveb, zeiden zij, dat de Nederlandse Regering ver moedelijk met meer en meer moeilijk heden te kampen zou krijgen, indien zij er de voorkeur aan zou geven een eigen plan uit te voeren, dat onverenigbaar tou zijn met de formule van de Veilig heidsraad. Hun opmerkingen heetten ge ïnspireerd door vriendschap Meest shag deze week Door de moeilijkheden in de sigaret tenindustrie worden deze week niet •Heen minder tabaksbonnen aangewe zen, dan oorspronkelijk bedoeld was. maar zal het publiek zelfs voornamelijk •hag voor zijn bonnen voor lief moeten nemen. De sigarenwinkelier kan, nu de •igarettenproductie bijna is gehalveerd, onmogelijk voldoende sigaretten leveren. bemoeienissen van de Veiligheidsraad voorkomen, omdat er dan immers snel ler zou worden gehandeld dan deze zelf heeft voorzien. Dit plan is geboren in het brein van sommige leden van de BF.O. en dr Beel zou zich hier aanvan kelijk achter hebben geplaa'st. De ver houding met Nederland zou dan gecon cretiseerd moeten worden in voorlopige verdragen met de op korte termijn (ge dacht is aan 1. Mei) in het leven te roe pen Verenigde Staten van Indonesië. Dit plan zou ook op Banka besproken zijn met de republikeinse leiders, die echter een afwijzend standpunt hebben ingeno- Zij zijn er immers in genen dele voor geporteerd, een oplossing te aanvaarden, die de Veiligheidsraad en daarmee de in ternationale bemoeiing buiten spel zet. Ook hier wrijving. Pok over dit plan bestond echter in het kabinet geen eenstemmigheid. De heer Sassen toonde zich van de aanvang af reeds een groot tegenstander. Hij was nl. bang, dat het verwezenlijken van dit plan de Veiligheidsraad nog meer tegen ons in het harnas zou jagen. Wanneer wy thans tot versnelde zelfstandigwording van In donesië zouden overgaan, zou de Raad vermoedelijk kunnen zeggen: dan had dit ook wel eerder gekund en is al de Nederlandse tegenstand zonder ware grond geweest. Hebben wij het wel, dan heeft minister Sassen tenslotte wel wil len toestemmen in een verkorte interim periode, maar heeft hij principiële amen dementen ingediend. Wat toch is het ge val? Overdracht van de souvereiniteit aan op korte termijn in het leven te roe pen Verenigde Staten van Indonesië aan Nederland gebonden door verdragen, stelt de reële Unie tussen Nederland en Indonesië op het tweede plan. Prof. Romme heeft steeds als het R.K. stand punt verkondigd, dat de opbouw van de Verenigde Staten van Indonesië en van de Nederlands-Indonesische Unie gelijk tijdig zou moeten geschieden. Daarbij komt, dat bij de jongste Grondwetsher ziening uitdrukkelijk in de Grondwet is opgenomen, dat er een unie zal komen. Het omzetten van een verdragsverhou- ding in een Unie-verhouding is echter volkomen in de lucht hangend. Vandaar, dat minister Sassen er op heeft gestaan, dat nu reeds het Unie-statuut in grote ly- nen zal worden vastgelegd, als voorwaar de voor het verkorten van de interim- periode. In dit opzicht staat minister Sas sen in het kabinet in ieder geval niet al leen. Hebben wij het wel, dan heeft met name minister Van Maarseveen hem dit opzicht krachtig gesteund. De ov weging, dat naar veler opvatting het v korten van de interim-periode zonder het scheppen van een (voorlopig) Unie-sta tuut in strijd is met de Grondwet, terwijl anderen menen, dat zonder deze weg geen redelijke oplossing voor het Indo nesische vraagstuk te vinden is, zou kabinet er toe hebben geleid ernstig aan aftreden te denken. Misverstand over verklaring van dr Beel Aangezien de verklaring van dr Beel, dat de algemene bewegingsvrij heid der republikeinse leiders na de vorming-op-korte-termyn ener inte rim-regering nader zou kunnen wor den herzien, aanleiding heeft gege ven tot misverstand, is zij door dr Beel ingetrokken. Scandinavisch vliegtuig met 23 passagiers vermist Een „Viking"-vliegtuig van de Scan dinavische luchtvaartmaatschappij wordt sinds gisteravond, na een vergeefse po ging om een „Ablinde" landing te ma ken op het Deense vliegveld Kastrup, met 23 passagiers aan boord vermist. Vermoedelijk is het tussen Denemarken Zweden in zee gestort. Ter hoogte Malmö werd een wrak gesignaleerd, doch dit bleek later afkomstig te zijn van een reeds eerder verongelukte machine. NEDERLANDS FOKVEE NAAR DUITSLAND. Het Brits-Amerikaanse bestuur heeft >or de Bizone van Duitsland voor één millioen dollar eerste kwaliteit fokvee in ederland aangekocht. Deense toeristen kunnen dit jaar de beschikking krijgen over deviezen voor vacantiereizen naar Engeland, Frankrijk, er land, Noorwegen en Zweden. Gaat Hongarije nu een politiek spel spelen over vonnis tegen Mindszenty Onderhandelingen met het Vaticaan met de kardinaal als inzet De Hongaarse communistische regeering wenst een verdrag te sluiten met het Vaticaan en hoopt kardinaal Mindszenty daartoe als een soort „lokmiddel" te kunnen gebruiken, zo onthult de „Daily Express" van heden. Hongarije wil zjjn regering erkend zien door het Vaticaan en voorts de goedkeuring ontvapgen voor de nationalisering van de scholen, die, zoals bekend is, veel tegenstand ondervindt de Hongaarse R. Katholieken. Om dit te bewerken is Vincenzo To- ken. mek, een Hongaarse r.k. functionaris, op het ogenblik te Rome bezig voorberei dingen tot een bespreking met het Vati- te treffen. Volgens het Britse blad, zal het „opperste volksgerechtshof" in Boedapest het beroep op de vonnissen ninet behandelen, vóórdat deze onder handelingen geëindigd ziullen zijn. Indien zij gunstig voor Hongarije zouden uitval len, zal de straf van de kardinaal schij-nlijk verlicht worden, terwijl aan de andere kant de levenslange gevangenis straf zeker in doodstraf zal worden ver anderd. Bela Belassa, de plv. Hongaarse consul- generaal te New York is afgetreden uit protest tegen de veroordeling van kar dinaal Mindszenty. De Italiaanse rege ring heeft de paus haar leedwezen be tuigd. Nadat de paus gistermorgen het had vernomen, heeft hij lange tijd gebeden in zijn particuliere kapel Vanzelfsprekend is het bericht gisteren overal met grote verontwaardiging ont vangen. Vele aartsbisschoppen hebben ir felle bewoordingen geprotesteerd, terwijl ook vele westerse regeringsfunctionaris hun critiserend commentaar op het proces gaven. Dean Aoheson, de Ame rikaanse minister van buitenlandse za- Onduldbare toestanden te Amsterdam N.V.V. zwicht voor commu nistische terreur Waar gaan we heen met de commu nistische terreur in Nederland? In A'dam is het nl. thans, volgens het A.NP- be richt, al zover gekomen, dat het soc.- dem. N.V.V. de leden van de bij dit ver bond' aangesloten tabaksbewerkersbond heeft geadviseerd, de arbeid bij de Turmac sigarettenfabrieken te Amster dam weer neer te leggen, zulks nadat gistermiddag 66 van de 110 arbeiders het werk, als gevolg van een schrijven der directie van de fabriek, hadden hervat. Het thans uitgegeven N.V-V.-advies werd bekend gemaakt zonder dat van te voren met de directie overleg was ge pleegd. daar men een nieuwe staking noodzakelijk achrtte i.v-m. de ernstige voor molestatie van de werkwilli gen, die door de communisten o-a. per pamflet voor „maffers" worden uitge maakt. We herhalen, wat we dezer dagen al schreven: Hoelang moet het nog duren, dat men in Nederland er in verhinderd wordt door communisten om eerlijk zijn boterham te verdienen!! Regering, regeer! Transjordanië heeft de uitnodiging *an dr Bunche om deel te nemen aan de vredesonderhandelingen met de Israëli sche vertegenwoordigers op Rhodos *vard. IONNIDES OPVOLGER VAN MARKOS. Ioannis Ionnides, de leider van de communistische terreurgroepen in Grie kenland, is tijdelijk benoemd tot presi- ,- dent van de „guerilla-regering", als op- I volger van generaal Markos. vandaag het eerste officiële Amerikaanse commentaar leveren op zijn wekelijkse persconferentie. Het hoger beroep van het openbaar ministerie tegen de vonnissen geldt niet voor de, tot levenslange gevangenisstraf veroordeelde, pater Ispanky. In ,,De Tijd" wordt het bericht weer legd, als zouden alle persvertegenwoor digers vrijheid van handelen hebben ge had, tijdens het proces. De twee enige journalisten van wie vaststaat, dat zij geen Hongaar zijn, nl. de reporters van de „New York Times" en „United Press", hebben nl. een verklaring over deze kwestie nniet ondertekend. Voor de jour nalist van de „New York Times" was er „geen plaats" in de rechtszaal, terwijl uit foto's is gebleken, dat verschillende pers plaatsen onbezet waren. Dertig centimeter sneeu' laatste 24 uur in Jeruzalem. Mr M. Krijger is m.i.v. benoemd tot burgemeester v Een schets van het Hof. V.l.n.r.: mr H. Burgersdijk (president), kap. t.z. W. H. C. Hoog (mil. raadsheer) en mr P. Groeneboom (raadsheer). DAT IS SERVICE! Machtig ligt de Willem Ruys 1 de Rotterdamse kade, nog enkele nuten en de reis naar Batavia gaai weer beginnen. Een laatste groet sen passagiers en wegbrengers wordt gewisseld, de loopbrug zal worden gehaald. Dan consternatie, verwarring, nuwachtige gebaren, er is iets v keerd. Machinestoring, sabotage, t king? We ontdekken een verschrikte oude dame, die smeekt om nog niet te trekken. Niemand begrijpt er van, totdat eindelijk de bi echt komt: Ze heeft haar gebit vergetei De snelste taxi van Rotterdam wordt naar Den Haag gestuurd huis van de vergeetachtige, daar snelt men de trappen op en haalt het gebit uit het traditionele glaasje Dan weer naar Rotterdam. Twintig minuten te laat kiest de Willem Ruys, de trots en glorie var onze koopvaardijvloot, zee en in he\ logboek van de kapitein zal het ge bit van die Haagse eeuwigd zijn Koningin Juliana pas eind dezer week met vacantie Koningin Juliana, die, zoals gemeld, haar vertrek naar Tirol enige dagen heeft uitgesteld, wordt niet voor einde van deze week in St. Anton De Franse Hoge Commissaris in Oos tenrijk, generaal Béthouard, blijft begroeting in het vacantie-oord wezig, evenals Von Klastersky, de chef het kabinet van het Oostenrijkse staatshoofd, dr Renner. De Prins* en de prinsesjes gebruiken maaltijden aan een gereserveerde tafel in de eetzaal van het Posthotel en de thee aan kleine tafeltjes in de hal, waarop een rood-wit-blauw vlaggetje is geplaatst. Stijn Streuvels ernstig ziek De bekende Vlaamse schrijver Stijn Streuvels (pseud, van Frank Lateur en neef van Guido Gezelle) is, volgens de Msb., zeer ernstig ziek. In Sept. j.l. deze beschrijver van het Vlaamse boerenleven 77 jaar geworden. Tot dusver 90 mensen gestorven aan griep Stijging duurt voort, doch is niet onrustbarend Naar schatting heeft de huidige griep-epidemie 1 slachtoffer per 100.000 inwoners gemaakt, dus in ge heel Nederland 90. Aanzienlijk min der dus dan bij de laatste griep epidemie in 1941, toen in ons land 3800 slachtoffers vielen en in 1918 50.000 mensen. In de grote steden bedraagt het aan tal sterfgevallen, volgens „Het Vrije Volk" naar een voorlopige telling: Groningen 1, A'dam 5, Utrecht 2, Leiden 1, R'dam 2. Den Haag 2, En schede 2. Naar prof. Mulder uit Lei den meedeelde, is dit lage sterftecij fer hoofdzakelijk te danken aan de penicilline. Over het geheel is de griepgolf nog stijgende, maar onrust barend is de toestand niet. „Batavia" op Schiphol geland Gistermiddag is de K.L.M.-Constellation „Batavia" op Schiphol geland. Gezag voerder Mol had op deze vlucht van Batavia naar Nederland 25 passagiers „Verschrikkelijk, daar is Fischer, nu gaat er weer een transport naar het Oosten" Juden-Fischer dreef 12.000 Joden de dood in, maar weet van niets (Van een onzer verslaggevers) „Nein", verklaarde gisteren voor het Haagse B. G. Frans Fischer, bijgenaamd „Juden-Fischer", die wegens het transporteren van 15000 Haagse Joden, van wie er 12000 niet terugkeerden, onder grote belangstelling terecht stond. Hjj was er van overtuigd geweest, dat de Joden in 't Oosten te werk werden gesteld om later naar Palestina te worden gebracht. Voorts had hjj nooit Joden mishandeld. Fisher ontkende verder, zoals reeds gedeeltelijk gemeld, dat hij een leidende functie bekleedde bij het „Judenrefe- De eerste getuige was dokter L J. Mamdele, arts te Wassenaar, die had ge daan weten te krijgen dat Fischer zijn patiënte, mevr. Michelstatter vrjj liet. Later was zij toch weer gearresteerd. Toen kon Fischer niets meer voor haar doen: „So wahrlich helfe mir Gott, ik toen niet verklaard, dat de Joden vernietigd moesten worden, zo merkte hij als reactie op. De tweede getuige, dr C. P. A. Kappel- meijer, vertelde, hoe zijn vriend, de be kende prof. E. J. Cohen, was gearresteerd wegens het niet dragen van een Joden- Fischer een poging deed om haar vrij t« krijgen, werd hem aangeraden: „ga maai gauw hertrouwen, want U ziet Uw vrouw nooit meer terug." Bij het verhaal van de volgende getui ge. die nog steeds doof is door mishande lingen van Fischer en die gezien heeft, dat verd. een Jood doodsloeg, zit Fischer voldaan te lachen. Er ontstaat ruz sen verd. en getuige. Het publiek tribune is rumoerig. Een volgende" ge tuige scheldt Fischer alvast uit, wanneer hij langs de beklaagdenbank loopt. Urenlang werden de -getuigen gehoord in het proces tegen de Joden-verdelger Zij allen vertelden van de mishandelin gen tijdens de verhoren, doch Fischer weet van niets Hij kan zich niets meer herinneren. Hij wint zich soms zo op. dat de president met hamergeklop hem er aan moet her een rechtszaal zit. Maar hjj schreeuwt, zwaait met de ar men, draait zich bliek. protesteert, dat hem dat alles wordt ten laste ge legd. Getuige dr W. H. Veldhuis, rector van het Nederlands Lyceum was bij Fischer komen plei ten voor een Jood se leerlinge sta er met mijn ge hele persoonlijk heid voor in. dal Fischer mij toege voegd heeft: de Jo- ,Quis non fier et?"' Men schijnt aan de Hongaarse com- unisten niet de twijfelachtige eer te mogen onthouden, dat ze er met hun proces tegen kardinaal Mindszenty ook al in geslaagd zijn enige verwarring te stichten in de gelederen van wie van hen afkerig zijn. Ze hebben hun spel dan ook knap gespeeld. Voor het uiterlijk hebben ze het steeds doen voorkomen, alsof hier niet een kerkelijk hoogwaar digheidsbekleder terecht stond, doch hoogstens een zekere misdadiger Mindszenty, die toevallig ook kardinaal Moeten we de communistische rech ters geloven, dan was de verhouding tussen Staat en Kerk hier zelfs geheel iet in het geding. We zullen goed doen, ons niet door de schijn te laten overrompelen- Het is ook wel merkwaardig, dat de communisten het proces tegen die simpele mijn heer Mindszenty zulk een show hebben gemaakt. Wat zit er achter? Nu dreigt het gevaar, dat men bij het zoeken naar die achtergrond zich begeeft allerhande speculaties, die soms nog aannemelijk schijnen ook Zulk een speculatie lazen wij in de bijdrage, welke dezer dagen de N.R.C. van een mede werker opnam. Hierin werd de stelling ontwikkeld, dat dit politieke proces tegen de kardinaal in feite een proces is op veel hoger platform Het zou in werkelijkheid zijn een geding tussen t en het Vaticaan en de kardi naal zelf zou alken maar een pion zijn. die moest worden opgeofferd. Niet de „bekentenis" zou het wezenlijke element het proces, maar de noodzake lijkheid van Rome om met de commu nistische staat een compromis te berei ken Had de kardinaal zich niet bereid ■erklaard, zelf opzij te treden indien dit door de toekomstige verhouding van Staat en Kerk was vereist? In deze over wegingen zou zelfs de Paus zijn gekend- Ziehier een der speculaties, aan deze zaak gewijd. Zy is van Roomse zijde met verontwaardiging verworpen. „De Maas bode" sprak zelfs van laster. Ook ons komt zij ondeugdelijk en onhoudbaar delgd worden' tegt dr Veldhuis. Als hij zjjn relaas beëindigd heeft, kijkt hij met zijn 9cherpe blik naar verdachte. ster. Fischer wond zich hierbij zó op, dat hij deze getuige toeschreeuwde: „Beden ken Sie wohl, was Sie sagen". Toen de getuige Neuburger vertelde, hoe Fischer hem mishandelde, dachte de getuige nooit gezien te hebben. „Maar ik jou wel", hiidde het De getuige J. de Wolf was door Fischer bestemd om „versneld" dood te gaan. W. Schouten, die zjjn „Jodenbegunstiging' r heeft moeten betalen en liet zien dat Fischer hem al zijn tanden uit di mond sloeg, vertelde, dat de verdachte hem voorstelde in de S.§. te gaan vrij te komen. Dat kan niet volgens Fischer. Hoogstens is het zo, dat d< tuige' gevraagd heeft, of hij vrij komen, als hjj in de S.S. ging Applaus verwierf de getuige S. J. Boas, die een verschrikkelijk verhaal vertelde over een Joods man. die op bevel Fischer, bij een transport, doodgeschoten „Hoe -jvist u, dat ik dat was", wilde verdachte weten. En de getuige „Omdat iedereen zei: „Verschrikkelijk, daar heb je Fischer, nu gaat er wee: transport naar het Oosten". Mevrouw M. Gerritsen moest va verdachte horen: „Kijkt u mij eens recht in de ogen", toen zij zeide: „Fischer heeft tegenover mij beweerd: „Uw man gaat naar Mauthausen en komt nooit terug". De publieke tribune reageerde daarop met de kreet „vuil loeder", wat Fischer deed opmerken: „Ik heb niemand be- De Joodse vrouw van getuige Luyen- dijk was gearresteerd en toen getuige bij „Fl4CHE«V „Herr Veld-haus ich kenne Sie nicht" Dr Veldhuis laat zich echter door die onbeschaamde op merking niet uit het veld slaan haalt enkele de tails aan uit het gesprek, dat hij met Fischer heeft gehad Fischer ziet blijkbaar, dat de bewijzen te hoog opgestapeld liggen en sputtert niet langer tegen. Dan komt er nog een Joodse vrouw vertellen van de ellende tijdens de Jodentransporten- Van krukken afgepakt waren en die daarna als beesten in de wagens geschopt den. Fischer wordt bij al die verklaringen wat onrustig. Weer begint hij te schreeu wen- „Mijnheer de president, als U maai niet denkt, dat U myn geweten kunt be zwaren Ik betreur het, wat er met df Joden- is gebeurd. Ik heb het niet gewe ten, ik dacht, dat Duitsland en dat de Joden naar Palestina zouden gaan." Fischer draait zich dan naar het publiek. Zijn stem is hees als hy schreeuwt: „Niemand kan mij hier veroordelen. Ik heb veel goeds gedaan, dat weten jullie net zo goed als ik." Hij krijst de laatste woorden nog verder gaan. Er lopen nog enkele parketwachters naar de beklaagdenbank en de president dringt herhaaldelijk „Verdachte, wilt U gaan zitten". Als hjj met zachte hand op zijn zitplaats drukt zegt hij, een beetje confuus: DAT op de Utrechtse Voorjaarsbeurs een demonstratie wordt gegeven „isolatie-beton", een zeer lichte, water dichte, isolerende en onbrandbare schuimspecie. DAT het echtpaar Riezebos-Van Neen te Wilsum bij Kampen 14 Febr. 60 jaar is getrouwd. DAT het C.N.V. een commissie onder voorzitterschap van prof. mr N. Okma in stelde met het oog op door minister Wijers aan de Stichting van de Arbeid gevraagd advies over een herziening van het Vennootschapsrecht. DAT de Franse minister van Onder wijs, Yvon Delbos, 17 Febr. in ons land komt i.v.m. het 3de lustrum van „Maison Descartes" te A'dam en hij 20 Febr. al daar recipieert. DAT bij een dronkemansvechtpartij te Enschede de 20-j. A. N. M. Broekhuis uit Glanerbrug zeer ernstig werd gewond. DAT voor het eerst sinds 1945 de tota- lisator op 3 April a s. dienst zal doen en wel bij paardenrennen op Duindigt. DAT reeds gisteren het 1000ste schip in dit jaar de Nieuwe Waterweg op- >er, terwijl zulks verleden jaar pas 21 Febr. geschiedde. DAT, 62 jaar oud, te A'dam overleed voorz. der A'damse Diamantbeurs M. van Moppes. DAT als consul der Ver. Staten te Den Haag werd erkend en toegelaten Daniel Gaudin Jr. DAT te Arnhem een 24-j. Tilburgse schoorsteenbouwer is doodgevallen. tT B. en W. van A'dam de sinds 11 Jan. stakende gemeente-schoonmaaksters zullen ontslaan als de staking de volgen de week nog niet opgeheven is. DAT L. Harpman te Maastricht ridder in de Leopoldsorde werd wegens zijn verdiensten voor de electriciteitsdistribu- tie in Belgisch Limburg. DAT op Wielingen een mollenplaag heerst en er nu vergunningen worden verleend om dit anders beschermde dier te doden. DAT de Wieringer vissersvloot in 1948 ruim f 1.8 millioen besomde, en dit topjaar is, hoewel 1947 met f 3 millioen de kroon spande. DAT de opbrengst der luisterbijdragen over 1948 wordt geschat op f 13.9 mil lioen. DAT de 65-j. R'damse havenarbeider A. R., die zijn, slecht voor hem zorgende, vrouw met een bijl had toegetakeld, van de rechtbank aldaar 1 jaar kreeg (eis 5 DAT de A'damse raad het voorstel f 8 millioen te lenen voor woningbouw heeft aangenomen. DAT twee studenten in het holst var de nacht met een nieuwe auto in de Le liegracht te A'dam zijn gereden, doch kans zagen op het dak te klauteren, waarna een man van de nachtveillgheids- dienst hen met een roeibootje naar de wal bracht. DAT Arnhem op de Jansplaat een standbeeld krijgt van hertog Karei van Gelre (1467-1538). DAT te Nymegen de carnavalsvereni ging „De blauwe schuit" is opgericht om ook aldaar het carnavalsfeest weer in te DAT het bij „De Schelde" te Vlissin- gen gebouwde m.s. „IJssel" (draagvermo gen 3100 ton) gisteren aan de N.V. Hout vaart te R'dam is overgedragen. DAT de Middelburgse brug over het kanaal van Walcheren begin volgend jaar gereed komt. DAT wijlen de luit. t. z. 3e kl. A. H. Alblas posthuum werd ingeschreven als ridder der 4e kl. M.W.O. DAT de koninklijke vermelding bij dagorder is toegekend aan Hr. Ms. krui- DAT aan de luit.-kol. H. J. Steensel v d. Aa op grond van het zuiveringsbesluit per 3 Dec. 1940 ontslag is verleend. DAT in de vacature-H. v. Delden te Epe tot lid der Pr. St. van Gelderland is benoemd J. C. P. J. Vorster (Arb.). DAT de St. Crt van gisteren beschik kingen bevat tot vrijlating van de prij zen voor speelgoederen en voor kunst- nijverheidsvoorwerpen. DAT het 424e bataljon infanterie i.v.m het a.s. vertrek naar Indonesië Zaterdag morgen een afscheidsmars door Den Bosch houdt. DAT de bankbiljettencirculatie de af gelopen week met f 42 millioen vermin derde tot f 3009 millioen. DAT bijna de helft van de Zeeuwsch- Vlaamse schoolbevolking een matig of slecht gebit heeft. DAT ook de gepensionneerden Ned. 'Ver. van Spoor- en Tramwegperso neel in een motie aan de Regering hogere pensioenen verzoeken. DAT de representatie-vergoeding min. van Buitenlandse Zaken m. 1 Jan. 1948 wordt verhoogd van f 8500 tot f 20.000 en hiervoor een begrotings- wijziging-1948 is ingediend. DAT benoemd zijn tot officier O.N. met de zwaarden de hoofdofficier van de Marinestoomvaartdienst der 2e kL H. Riemers en de kapt t. z. F. J. Kist. DAT burgemeester d'Ailly op 25 Febr. vier uur n.m. op het Waterlooplein de Februari-staking 1941 te A'dam herdenkt de werkgevers worden opgewekt het personeel die dag na drie uur vrij te ge- ,Ja. Dan worden er nog vele getuigenver klaringen over wrede mishandelingen deportaties van krankzinnigen voorge lezen. Fischer hoort ttoi/iscoi^ MR. ©e frftuvren harde blïk in zijn ogen, soms de hand achter het oor, om maar niets te missen En hy zegt maar. dat hij van niets weet dat hij de getuigen niet kent. Alles is gelogen Hij beroept zich nogmaals op Berlijn en dan volgt onder hilariteit op de tribune de oude stoplap „Sie mussen doch verstehen, Herr Prasident, Befehl 1st Befehl". Vanmorgen is het proces voortgezet. Vrijwel onmiddellijk na de opening vraagt Fischer het woord. Hij informeert, of verschillende van zijn eigen verkla- ingen wei in het dossier voorkomen. Hy biedt zijn verontschuldigingen aan voor zijn brutaal optreden in de zaal en zegt dat hem dit als Westfaler is aangeboren. Op het punt van de krankzinnigendepor taties verdedigt hij zich, door te beweren, dat zulke dingen niet gebeurd zouden zijn indien de Joodse Raad hiertegen ge protesteerd had. Hij eist als getuigen de heren Asscher en Cohen van de Joodse Inderdaad mag van kardinaal Mindszenty worden getuigd, dat hij het compromis met de communistische staat steeds verre van zich heeft geschoven. Wij eren hem bijzonder als de man. die in het krijt is getreden voor de vrijheid van onderwijs- Van die vrijheid hebben wij in ons land toch ook wel de waarde leren inz;en. Gesteld een ogenblik, dat Rome een com promis met het communistische Hon garije had gewild, dan was onder het hiërarchisch bestel een pauselijke wenk reeds lang voldoende geweest en had het niet behoeven te komen tot dit proces, waarbij voor het oog de Kerk slechts schade lijden kan- Wy achten het van grote betekenis, dat heel de R.K. pers in en buiten de grenzen juist de gedachte van het compromis verre van zich heeft gewor pen. Stellig zijn de communisten op zulk een compromis uit. Zij wensen een over eenkomst tussen Staat en Kerk, doch één waarbij de Staat de vrije hand krijgt in al hetgeen zij zelf „statelijk" gelieven te noemen, terwijl dan de Kerk moeizaam haar leven mag rekken als onttroonde en ontluisterde „bezinningsorganisatie", met de schamele hoop op een betere toe komst- Wij herinneren ons deze figuur uit de dagen der Duitse bezetters, die runers hetzelfde beoogden. Of de kardinaal dan werkelijk onschul dig is? Eerlijk gezegd, wy hopen het niet Wij hopen dat hy zich inderdaad ..schuldig" heeft gemaakt aan althans een deel van hetgeen de communisten als schuld bestempelen. Wy hopen, dat hij het goede voor zijn volk heeft gezocht, in nationaal opzicht, t zou slechts mogelijk zijn in de weg het verzet. Immers, de democrati sche weg is voor Hongarije geblokkeerd. Er is daar geen democratie. De vrijheden opgeheven en bovengrondse oppo- er onmogelijk. Maar daarmee is geboren het recht van verzet, het recht opstand. Mocht de kardinaal zich hieraan in enigerlei opzicht hebben schul dig gemaakt, men kan er hem slechts In dit alles strijden de kerken in Hongarije een bange strijd. De Staat wil haar een compromis opdringen waar compromis niet mogelijk is. Wij zien het als een gemeenschappelijke stryd van de Christenheid. „Quis non fleret?", niet wenen?", schreef Kuyper, toen Schaepman stierf. Diens heengaan betekende een verlies voor heel Christe lijk Nederland- En nu de deur van de cel zich achter de Hongaarse kardinaal sluit nu gedenken wy in eerbied allen ook ter wereld, om hun geloof worden vervolgd, en wy zeggen het Kuyper na: „Quis non fleret?", „Wie Prijzen voor pensions en rust huizen iets verhoogd Blijkens de Staatscourant van gisteren mogen de pensionprijzen per 16 Febr. in verband met de gestegen prijzen voor voedingsmiddelen en met de ontstane mogelijkheid tot ruimere rantsoenering worden verhoogd en wel. naar de pen sionklasse. met 2.50 tot 10 per persoon per maand. Ook de tarieven voor rusthuizen zjjn hierbij aangepast. Zomerzegels brachten twee ton extra op De zomerzegels 1948 hebben een bruto- opbrengst boven de frankeerwaarde op geleverd van bijna ƒ214.000. Er werden 1,3 millioen postzegels van 2 cent, 1.2 millioen van 6 cent, 1,7 millioen van 10 cent en 1 millioen van 20 cent verkocht. Buien Tot morgenavond verwacht de Bilt: Enkele regen- of hagelbuien, afgewis seld door opklaringen. Aanvankelijk langs kust nog stormachtige en in het bin nenland krachtig of harde Westelijk© wind, later geleidelijk afnemend. Iets kouder overdag. ZON EN MAAN Donderdag 10 Febr. Zon op 8.06, on der 17 44: maan op 13.28, onder 6 48. 13 Febr. V. M. Raad en ook rijn kameraden, met wie hy heeft samengewerkt, Kaptein. Kraan Hierna wordt nog éér» getuige gehoord, nl- dr Rens. directeur van het krank zinnigen! nstituut, waaruit Joden werden weggehaald. De gelezen verklaringen werpen niet veel licht op de zaak. Fischer zegt weer: Ailes is gelogen....

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1