Prof. dr C. C. Berg behandelde het vraagstuk van het ontstaan der taal Giefde NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 DINSDAG 8 FEBRUARI 194!) niet de Hithans mee kon vormen, doch slechts woorden, waarvan de vorm zeer variabel was. Van deze tijd der variabele woorden heeft het Ne derlands nog enkele sporen bewaard, zo als rieken en ruiken, die in dezelfde be tekenis naast elkaar voorkomen en zo als joffer naast juffer. In het Javaans en in andere Indonesische talen echter zijn deze sporen veel talrijker. Spreker toon- Dokter p. j. M. Niemer overleden In de ouderdom van 65 jaar is in het Sint Elisabeth-ziekenhuis overleden de bekende Leidse arts, de heer P. J; M. Nie mer In de gezinnen, die dokter Niemer als huisarts een geziene en beminde vriend mochten noemen, zal deze tijding ongetwijfeld met droefheid zijn of wor den vernomen. Dokter Niemer, die langdurig ongesteld is geweest, zou juist de volgende maand zijn 40-jarig ambtsjubileum herdenken. Uit erkentelijkheid voor de hulp, bewe zen aan talrijke buitenlandse kinderen (pro Deo), heeft het Hongaarse Roode Kruis hem indertijd een onderscheiding verleend. Mea Naberman Op Dinsdag 15 Februari zal onder aus piciën van de Leidse Kunstkring „Voor Allen" optreden de bekende zangeres Mea Naberman, die liederen zal zingen van Purcell, Bach, Mozart, Schubert, Mahler, De Falla en Benjamin Britten, plus vier Oud-Nederlandse liederen. DE WEG HILLEGOM—O. WETERING.' De weg Hillegom—Oude Wetering, eigendom van de Haarlemmermeerpolder en 6.400 km lang, zal binnenkort worden verbeterd, om te voldoen aan de mini mum-eisen. Van de weg zal door de pro vincie Noord-Holland 5.200. km worden geplaatst op de lijst B (van aan te leggen nieuwe wegen). „A$ 't tië verloopt" Zeeuwse vereniging bracht eigen sfeer In de grote zaal van „Den Burcht" wis men gisteravond niet in Leiden maar in Zeeland, en wel op Zuid-Beveland. De vereniging van Zeeuwen voor Leiden e. o., „Luctor et Emergo", organiseerde daar n.l. een feestavond, waarbij in het toneelstuk „As 't tië verloapt" een stukje echt Zeeuws leven werd gebracht. De schrijver L. C. Willinge heeft dit stuk bedoeld als een representatie van Gro nings landeigen, maar de vertaling van H. Koets, de helemaal echte, mooie klederdracht en de persoonlijkheid van de spelers zelf maakten er een volmaakt Zeeuws stuk van. Zo voelde ook de zaal het; allerwegen kon men het gefluisterde „Ja-ja, zo IS het" horen; en vaak re ageerde men ook met luidere bewijzen van instemming. Het succes was mede te danken aan het levens-echte spel van mevr. Kruit- Mennes, die van de boerin Lena een frisse, zorgzame vrouw van het Zeeuwse land maakte. Haar man. de vrachtrieër Bram Dieleman, gebracht door de heer H. R. Feyen, kon zioh blijkbaar niet zo goed in de situatie inleven. „Ulder dochter" Dina werd in de persoon van mej. C. Steenland een wat geremde, maar toch niet onaardige boerendeern, die de liefde van de met haar vader con currerende vrachtrieër Jan Dekker alles zins verdiende. Wanneer men wat meer op d u i d e 1 ij k spreken had gelet, waren Dina en Jan Dekker, die zonder een zweem van plankenkoorts werd ge bracht door de heer W. A. de Haan, in ■hun soort zelfs uitstekend geweest. Het bij vele amateurs voorkomende euvel van onnodig heen en weer lopen en van foute opstellingen, werd hier n.l. vol komen vermeden. De leiding berustte bij de heer S. Smit. Het feest werd ingeleid door voorzitter H. J. Barentsen, die ook de vertegen woordigers van de zusterverenigingen „Ons Brabant", „Limburgia" en de Gel- ders-Overijselse vereniging mocht wel kom heten. de aan, dat de varianten voor een deel de woordenschat hebben vergroot, en voor een deel gefixeerd zijn in systemen, waarvan het zgn. morphelogische systeem, dat meestal „grammatica" wordt ge noemd, het belangrijkste is. Een van de grootgte moeilijkheden is, hoe men de overgang moet verklaren FE&RUARI - Dies-rede van de rector-magnificus in de Zuiderkerk In de dies-rede, die de rector-magnificus, prof. dr C. C. Berg, hedenmiddag in de Zuiderkerk heeft uitgesproken, heeft hg het vraagstuk van het ontstaan van de taal behandeld. Dit is geen nieuw vraagstuk, want in de oudheid hebben zich o.a. Plato en Aristoteles er reeds mee bezighouden. Men zegt, dat Plato opgemerkt heeft, dat men voor de oplossing van het vraagstuk feitenmateriaal zou nodig hebben, waarover men in zijn dagen niet beschikte. De Westerse onderzoekers hebben dit feitenmateriaal sinds de dagen der grote ontdekkingsreizen verzameld, en in de 19e eeuw is dan ook aan het antwoord op de oude vraag gewerkt op een nieuwe grondslag. Sinds Herder in 1772 afgerekend heeft met de opvatting, dat de mens de taal direct van God gekregen heeft, gaan de taalkundigen uit van de stelling, dat taal een schepping van de mens zelf is. Maar over de wijze, waarop de mens zich de taal verworven heeft, liépen de me ningen in de 19e eeuw zeer uiteen. Een van de bekendste schrijvers over dit onderwerp, de Duitser August Schleicher, was een aanhanger van het Darwinisme, en de felle reactie tegen het Darwinisme moest wel leiden tot bezwaren tegen hen, die op het terrein van de taalgeschiede nis werk verrichtten, dat men met het Darwinisme in verband kon brengen. Een merkwaardig symptoom van de strijd dier dagen is, dat in 1866 de in dat jaar gestichte Franse Société de Linguisti- que haar leden verbood om zich met het vraagstuk van de oorsprong der taal bezig te houden. De Fransen hebben echter het getij niet kunnen keren en na 1866 is er dan ook nog een groot aantal verhandelingen over de kwestie van de herkomst van de taal geschreven. In Nederland hebben daar de laatste jaren aan meegedaan: Van Ginneken, die in 1939 een boek ge schreven heeft over La reconstruction typologique des langues archaïques de l'humanité; Pannekoek, met zijn in 1945 verschenen Anthropogenese, een studie over het ontstaan van den mensch, en Révész, die in 1946 geschreven heeft Ursprung und Vorgeschichte der Sprache. De spreker van hedenmiddag heeft het mechanisme van de vermenigvuldiging der woorden besproken, uitgaande van de leer der phonologische school van De Saussure. een van de belangrijkste grond leggers van de moderne taalwetenschap (1916). Spreker betoogde, dat de kleinste eenheid van onderscheiding, die in de taal werkzaam is. en die wij met een let terteken plegen voor te stellen, geen on veranderlijke grootheid is, maar een grootheid afhankelijk van plaats en tijd. Vroeger moeten deze onderscheidings middelen veel grover geweest zijn, gevolg daarvan precieze woorden van de primitieve woorden, die nog zekere overeenkomst met de dierlijke kreet vertoonden, naar de phase, waarin de mens uit woorden zinnen ging opbou wen. Spreker vroeg de aandacht voor de conflictzin en voor de herhalingsfiguur, omdat daaruit wellicht zowel de kleinste eenheden als de zin van onze tijd te klaren zijn. Aan het slot van zijn rede vestigde spreker er de aandacht op. dat men met het vraagstuk van de oorsprong taal nog niet in het reine is, men het mechanisme van de woordver menigvuldiging kent, omdat er nog ver schillende andere moeilijkheden om een verklaring vragen. Zoals er vroeger ver zet is gerezen tegen de ontleding van het menselijke lichaam, acht men nu nog wel de ontleding van de geest een daad van schennis. Voor spreker is echter de formule van structuur en verband de eigen poëzie der herscheppende weten schap. Onder de titel „Poëzie der herschep pende wetenschap, Beschouwingen over taalevolutie" verschijnt de rede vandaag bij J. B, Wolters te Groningen. Zal de raad vier dagen volpraten? Behalve de begroting 1949 diverse kleine onderwijszaken aan de orde De burgemeester heeft de gemeente raad van Leiden bijeengeroepen tegen Maandag 2 uur. Zo nodig zal de ver gadering worden voortgezet Maandag om 8 uur en Dinsdag, Woensdag en Donder- om 2 en om 8 uur. Vier dagen zijn uitgetrokken voor de begroting 1949 maar zo nodig wordt nog ver gaderd op volgende nader te bepalen tijdstippen. We hopen, dat dat in elk ge val niet nodig zal blijken! Aan de begroting gaat de behandeling vooraf van de prae-adviezen van B. en W. op: het verzoek van de Ver. voor Chr. onderwijs, om medewerking tot het ver duisteren van een lokaal der U.L.O.- school Noordeinde 3, teneinde dit lokaal dienstbaar te maken aan het gebruik van de film bij het onderwijs (kosten f320); idem van het gymnastieklokaal der hr school Hoge Morsweg 12 (kosten f 347); de verzoeken van het Bestuur der in richting van liefdadigheid voor Rooms- Katholieken, om medewerking tot het aanschaffen van nieuwe handboeken, in verband met de invoering van een nieuwe methode voor de catechismuslessen op de scholen voor gewoon lager onderwijs (kosten f 898) en tot het aanschaffen van leermiddelen en meubilair voor de meis jesschool Haarlemmerstraat 32 (kosten f 1009). en W. adviseren in alle vier ge vallen gunstig. GEVALLEN VOOR HET VADERLAND. De 21-jarige Leidenaar Henk Bosman, wonende Rijnsburgerweg 39, is in Indo- (nabij Tjisalak) voor het Vader land gevallen. Hij was pas enkele maan den geleden naar de Oost vertrokken. AANGF - dood GEZAMENL'JKJË PERSONEEL. 7FEÖRVARI W-O Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders in jaarvergadering bijeen Het tegeltableau, dat door het personeel jubileum te Katwgk werd aangeboden n het gasbedrijf t.g.v. het gouden i dat ln de hal werd geplaatst. Foto D. Kruyt. Gouden jubileum van Katwijks Gasbedrijf met dankbaarheid gevierd Pioniers herdacht harde werkers geëerd Het gouden jubileum van de Katwijkse gasfabriek is waarlijk niet onopgemerkt voorbijgegaan. In een der zalen van de administratiegebouwen waren gistermid dag al vele belangstellenden bijeen, toen burgemeester en wethouders, de gemeen tesecretaris, de directeur van het bedrijf, de commissie voor de bedrijven en het feestcomité werden binnengeleid. Allereerst nam burgemeester mr W. J Woldringh van der Hoop het woord. Hij wees op het belangrijk initiatief, dat1 50 jaar geleden werd genomen. Niet één dergenen, die dit deden, is meer in leven. In die tyd was er een groeiende ontwik keling op technisch gebied. Mogelijk heeft men toen overwogen of men niet direct tot electrificatie zou overgaan, maar gelukkig heeft men dit niet gedaan. Spr. herdacht de werkers uit dat en een later tijdperk, de heren A. Kleinhout en E. A. van Daalen. Zij hebben de gas fabriek tot een der best gefundeerde be drijven gemaakt. Ook de overleden wet houders Ouwehand, De Best en, Veld kamp hebben een moeilijke tijd meege maakt. Van hen werd verwacht, dat zij van het bedrijf een „melkkoetjevoor de gemeentekas zouden maken, maar geluk kig hebben ze dit niet gedaan Spr. weid de vervolgens uit over de moderne werk wijze van de fabriek en noemde de wijze van gasproductie de modernste en dé vei ligste. Katwijk heeft een prachtige steun aan dit bedrijf. Wel hangt de centralisa tie van de gasfabrieken in de lucht, maar de doorvoering hiervan zou volgens spr. een ramp betekenen. Hartelijk dank uit naam der gemeen schap bracht spr. aan de directeuren, de hoofden van diensten en het personeel. Het was, volgens spr., een feestdag, een prachtdag. Vooral het werk van de stokers wilde spr. prijzen. Zij zijn het. die bijv. vaak hun Zondagsrust moeten opofferen. Met de wens, dat de gasfa briek moge blijven groeien en bloeien tot heil van de gemeente Katwijk en haar inwoners, besloot de burgemeester zijn rede. Vooruitziende blikken De directeur der bedrijven, de heer J. A. Blom, wees er in zijn rede op, dat thans een mijlpaal in de geschiedenis van de gasfabriek is bereikt. Waar het bij dit jubileum om gaat, is niet alleen, dat de gasfabriek zo lang bestaat, maar vooral daarom, dat in Katwijk 50 jaar gas is geleverd. Alleen de grond, waarop de fabriek staat, is dezelfde gebleven. In de loop der jaren is het gebouwencom plex minstens eenmaal geheel vernieuwd. En dat geeft reden tot dankbaarheid, want dat bewijst, dat het geheel is aan gepast aan de eisen des tijds en ruim schoots de capaciteit heeft, om in de steeds groeiende behoefte aan gas van de bevolkipg te voorzien. Spr. noemde het de grote verdienste van zijn voorgangers Van Daalen en ir Adriaanse en de vroegere gemeentebestu ren, dat zij een vooruitziende blik heb ben gehad en alle maatregelen hebber, getroffen, die nodig waren om de fabriek te maken, tot wat zij nu is. Van Daalen heeft de durf gehad om radicale maat regelen te nemen. Hij voerde schijnbaar roekeloze tariefsverlaging door, die echter ongedacht een krachtige stimulans is ge worden voor de ontwikkeling van het gasbedrijf. Bovendien heeft hij het re- tortovenbedrijf vervangen door een mo dern kamerovenbedrijf in getuigde zijn financiële politiek, waarvan nog steeds de vruchten worden geplukt, van een diep zakelijk inzicht. Ir Adriaanse heeft in Katwijk een zeer zware tijd meegemaakt, nl. de oorlogs jaren. Van positieve arbeid kon onder de Duitsers weinig komen, maar on danks vaak onoverkomelijke moeilijk heden wist hij toch nog verbeteringen aan te brengen en het bezit te consolideren. In die jaren bleek pas goed, dat de gasfabriek in de eerste levensbehoeften van de bevolking voorziet. Het gebrek aan brandstoffen deed een onvervulbare grote vraag naar gas ontstaan, die alleen woekeren en dat was de reden. Katwijk zeer lang over een weinig gas kon beschikken. Het was Kleinhout, die in den beginne als één man het gehele personeel vormde. Hij kan zeker één der pioniers worden genoemd. Teamwork de kracht Het was spr. een behoefte, hulde te brengen aan hen, die vóór hem leiding gaven aan het bedrijf. Maar zij hadden niets bereikt, .als niet hun medewerkers met dezelf.de'.''.'geestdrift, werklust,- toe wijding en vooruitstrevendheid bezield waren geweest. En dat werd steeds getroffen. Het gebeurt niet vaak. dat leden van het personeel te horen krijgen, dat hun werk wordt gewaardeerd. Het dagelijks leven op een gasfabriek is nuchter en zakelijk, maar het teamwerk is de kracht van de fabriek en het be hoeft daarom geen betoog, hoe de dering voor het personeel is. Gelukkig bestaat er een innige bondenheid tussen de gasfabriek, het electriciteits- en het waterleidingsbedrijf. We zouden er niet gaarne één van mis sen. Als één gezin vieren we nu feest. Tot nu toe, aldus spr., heb ik gesproken Het Gasbedrijf begon vijftig jaar geleden met het volgende personeel: A. Kleinhout, fabrieksbaas: G. van Diggele, smid-fitter; A. J. Kleinhout, fitter (overleden); G. J. van Wely (overleden); L. Wielders (gepension- neerd); A. v. d. Holst (overleden). Zij verdienden gezamenlijk f 67.65 per weekNu bestaat het personeel uit pl.m. 65 man. Vijftig jaar geleden waren er 26 aansluitingen; per dag werd pl.m. 170 m3 gas verbruikt. Thans: bijna 4000 aansluitingen met 9 a 10.000 m3 gas per dag. over mensenwerk. Het allerbelangrijkste is echter, wat God gedaan heeft. Het is Zijn onuitsprekelijke goedheid geweest, die het ons vergund heeft, deze fabriek tot een zegen voor de gemeente Katwijk en haar inwoners te doen zijn. Het Zijn genade, die ons door deze 50 jaar heeft heengeholpen en ons de krachten geschonken heeft om te bereiken, wi bereikt is. Hem past onuitsprekelijke dank. Tenslotte wierp spr. een blik ii toekomst. Er openen zich geen wijde horizonten. Integendeel. Alles is ver sluierd en er rijzen slechts vragen. Zul len we kunnen blijven leven onder de zelfde democratische vrijheden, v voor we in de oorlog pal stonden? Zal de atoomenergie ook een belangrijke rol gaan spelen in vredelievende doeleinden Er zijn geen „contributie-automaten" vurige strijders nodig Onder de oppervlakte van schijnbare wel stand bedreigt een dodelijk gevaar de visserij (Van onze speciale medewerker) De zon, die Vrijdag en Zaterdag het gebouw „De Zandhoeve" van de Bergense volkshogeschool zo kwlstelyk bescheen, was een wat al te vrolijke gast by de sombere conclusie, die door een viertal vertegenwoordigers der Nederlandse lissery-wetenschap door dat intieme zaaltje zgn geslingerd, want de gevolgtrek kingen, die de opmerkzame toehoorder tgdens het „vissery-weekend" kon beluis teren, hielden een onmiskenbare dreiging voor de toekomst van dit bedryf in. Het is echter nog niet te laat en de reacties van de diverse vertegenwoordigers, die Vrydag en Zaterdag „hogeschool" liepen, gaven gegronde hoop op weerklank in het bedryf voor wat er alzo gezegd is. te voorkomen: slechts gebiedende vangst beperkingen kunnen hier redden. In Amerika is men blijkbaar verstandiger: de heilbot-visserij werd daar aan be perkende bepalingen onderworpen met het gevolg, dat zy een nieuwe bloei periode inging en zelfs economischer dan oorheen kon werken. Nylon en sisal. Dr J. Olie, hoofd van het Utrechtse visserij-proefstation, hield de tweede dag een inleiding over het onderzoek van materialen, waaruit bleek, dat ook op dit terrein de wetenschap de praktijk be langrijk kan helpen. Hij voorspelde o.m., dat de Java-sisal op den duur de manilla als grondstof voor vistuig zal kunnen verdringen en behandelde daarna de „nylon", die ook voor toepassing in de visserij een groot aantal kwaliteiten (stéék, elastisch en soepel) aan slechts een paar nadelen verbindt (glad, glijdend en nog duur). De bekende visserij-econoom, drs A. G V. Hildebrandt uit Scheveningen, nam het economisch gedeelte van de research- arbeid voor zgn rekening: ook hij voor- :en dreiging in de toekomst, wan de Nederlandse visserij de bakens niet gaat verzetten naar een goedkoop en gemakkelijk product (filet!) en andere visgronden, die met vries-trawlers geëx ploiteerd moeten worden. Dat de visserij door de stijgende wereldbehoefte aan eiwit-<rij'k voedsel een gewaardeerde leve rancier op de wereldmarkt zal blijven, leed voor hem geen twijfel, hoewel hij dit verband de Nederlandse reders wel wat vooruitstrevender zou willen Daar was allereerst de directeur van de afdeling visserijen van het departe ment van landbouw, visserij en voedsel voorziening, ir G. Lienesch, die de „roof bouw", welke de landen rond de Noord zee op de visgronden in hun nabijheid plegen, onder de loupe nam. Hy zag de toekomst der visserij duister in, wanneer het gevaar, dat de overbevissing op levert, niet direct wordt onderkend en tegengegaan. Dr B. Havinga behandelde daarop aan sluitend het biologisch onderzoek, dat eenzelfde richting uitwijst: wanneer er geen bindende voorschriften omtrent de maximum maaswijdten der nettende geoorloofde maten van de vis en vooral over te nemen vangstbeperkingen inter nationaal worden afgesproken, is de tijd niet ver meer, dat de Noordzee leeggevist is, zodat er dan een pijler onder het her stel van Nederland wegvalt. Een licht straal in deze somberheid was de hoop van dr Havinga, dat binnenkort over de maaswijdte en de vismaten een inter nationale afspraak afkomt, maar deze twee maatregelen achtte hij, hoe gunstig zij ook op zichzelf kunnen werken, niet voldoende om een komende catastrophe maar alleen De afdeling Leiden van de Ned. bond in Chr. fabrieks- en transportarbeiders hield gisteravond in het gebouw voor Chr. Soc. Belangen haar 32ste jaarver gadering. De voorzitter, de heer Jac. Es, belichtte in zijn openingswoord het afgelopen verenïgingsjaar en sprak zijn teleurstelling over uit, dat een zekere lauwheid zovele leden kenmerkt. Spr. herdacht de overleden hoofdbe stuurders Kunst en Clement en het afde lingslid, de heer Hillebrand. secretaris, de heer N. Rietkerk, bepleitte een intersievere propaganda en vroeg in het jaarverslag verder aam de leden, vooral geen „contributie-automa ten" te zijn, maar vurige strijders voor de Christelyke vereniging. Het aantal leden ging met 30 vooruit tot ruim 180 de heer Rietkerk merkte, naar aanlei- en zo ja, zal er dan een algehele om wenteling komen in de energievoorzie ning, die de gasfabrieken naar de musea verwijst? We weten het niet. Dan zijn er nog de plannen van de regering om de landelijke gasvoorziening te concentreren ln enkele grote produc tiecentra. - We ktinrién wel zéggen, .dat. d.e toe komst voor' de kleine, middelmatige en zelfs grote gasfabrieken er weinig roos kleurig uitziet. Toch zullen we blijven streven naar perfectionnering van ons bedrijf en de toekomst hiervan geven we in Gods Hand. Wat Hij doet is welge daan. Dat het de gasfabriek gegeven moge zijn, om nog lange jaren als diena resse van de Katwijkse bevolking te blij ven werken en haar te voorzien cokes en gas. aldus besloot de heer Blom zijn. toespraak. De heer P. van Rijn, die reeds ruim 45 jaar bij de gasfabriek werkzaam is en de laatste jaren als hoofd van de afde ling financiën optreedt, dankte de spre kers voor hun waarderende woorden. Hij heeft onder vier hoofden van dienst evenveel burgemeesters gewerkt, humoristische wijze haalde hij allerlei bijzonderheden uit het voorbije tijdperk aan en tenslotte bood hij, namens het feestcomité een tegentableau aan, ont worpen door de Katwijkse kunstenaar H. van Maanen en in het kantoorgebouw ingemetseld door K. Meyvogel. De wethouder van de bedrijven, de heer D. J. Kleen, bracht nog dank allen, die het bedrijf hebben helpen groot maken en prees de goede sam werking onder het huidige personeel. Hierna volgde een zeer druk bezochte receptie. O.m. merkten wij op: de direc teur van de gasbedrijven te Hillegom, de heer Fluks, ir Van der Zanden Wassenaar, ir C. A. Doets, vroeger wa nemend-directeur van de gasfabriek Katwijk, ir Doets. president-directeur van de Haarlemse lichtfabrieken, ir Yke- ma. directeur van de lichtfabrieken te Leiden, de heer D. v. d. Kwaak, wethou der van financiën te Leiden, dr ir P. C. Lindenbergh. directeur van de Leidse Duinwater Mij, de burgemeester van Rijnsburg. mr P. N. Höweler, ds J. v. d. Krift en ds S. J. Goverts namens de Ned. Herv. Gemeenten te Katwijk aan Zee en Katwijk aan den Rijn, ds H. de Valk, ;ns de Geref. Kerk te Katwijk aan den Rijn en nog vele anderen. Vandaag het de grote feestdag voor het per- ding hiervan op, dat er in Leiden, toch tnog wel meer Christelijke arbeiders zijn, die in de organisatie een plaats behoren in te nemen. Een ernstig woord, met het oog op de huidige tijdsomstandig heden en een heenwijzen naar de enige Wereldredder en Zaligmaker, Jezus Christus, besloot zijn verslag. De penningmeester, de heer Breedijk. constateerde een batig saldo van f397,20. Vervolgens gaf de heer M.' Selier als commissielid een jaaroverzicht van het plaatselijk werk van het D.E.L.-fonds, 'oor naast veel ijver en medeleven de patiënten ook financiële steun nodig is. Groot is de nood, want dit jaar heeft het fonds f400.000 nodig en ook Leiden moet hieraan een "steentje bijdra- Binnenkort wordt eem verloting ge houden met vele fraaie prijzen en spr deed een beroep op de leden om de loten te verkopen. De voorzitter dankte de heer Selier voor het enthousiasme, waar hij zijn werk in dienst van de t.b.c.- bestrijding doet. Tijdetas de bestuursverkiezing werden de heren Jac. van Es (voorz.), N. Riet kerk (le secr.), R. Vos (2e penningm.), A. Vermeer (alg. adj.) bij acclamatie herkozen. De heer Selier bracht de-voor at-ter namens bestuur en leden dank voor zijn activiteit Na de pauze sprak de hoofdbestuurder, e heer Cornelisse, die wees op de vriendschappelijke sfeer, die de vergade ring kenmerkte, hetgeem vertrouwen wekte voor de toekomst, waarin vooral door de gewijzigde omstandigheden in de loonpolitiek van na de oorlog voor de organisatie nog veel werk ligt te wach ten. Spr. behandelde in het kort de komende wet op de ondernemingsraden n de hieraan verbonden veranderingen n de bedrijven. Voor deze raden zijn ooral principiële mensen nodig en spr /ekte op, om de Chr. organisatie te Achterstand... Tenslotte kiwam dr C. J. H. van den Broek, eveneens uit Utrecht, aan het woord over het „voedingsonderzoek" Na belangwekkende uiteenzetting over de diverse manieren, waarop het bederf vis kan worden tegengegaan, betrad ook hij de weg der critiek. Volgens d. Broek is de Nederlandse achter stand op het gebied van koeltechniek bijvoorbeeld verbijsterend groot: hebben Engeland, Denemarken en Noorwegen grote laboratoria, waar de conserverings methoden van vis nauwlettend worden bestudeerd, in ons land schijnt het be drijfsleven er geen aandacht voor te heb ben en intussen wordt onze achterstand op de concurrenten groter en groter. Met alle respect voor het werk van het T.N.O. (Toegepast Natuurkundig Onderzoek), dat zijn adviserende be moeiingen over de gehele Nederlandse nijverheid verdeelt, maar door de visserij slechts sporadisch wordt ingeschakeld, noemde dr v. d. Broek de situatie drei gend, hoewel hij zich niet ontveinsde, „er wat broeit" op dit gebied. „Het echter gauw komend-anders .-ligt. Nederland er uit". Deze slotconclusie, die gevoeglijk na alle redevoeringen van dit vissery-weekend gegeven had kun nen worden, tekent wel heel raak, hoe zeer er een nieuwe frisse wind voor de visserij nodig is. Verscheidene discussianten gingen na der op het gesprokene in en om der wille van de objectiviteit zy vermeld, dat men de drang naar de gepropageerde verbete ringen wel voelde, maar de regerings houding ten opzichte van de visserij veelal als een rem op haar ontplooiing za-g. Vlootuitbreidingen en andere be langrijke kapitaalsinvesteringen verslin den massa's geld Ter gelegenheid van het gouden jubileum van Katwyks gasfabriek werd o.m. een receptie gehouden. Van links naar rechts de heren weth. D. J. Kleen, burg. mr \V. J. Woldringh van der Hoop, de directeur der bedryven J. A. Blom, weth. H. P. Bloot en gemeentesecretaris D. C. O. Boekhoven. Foto D. Kruyt. HOUDT STAND Doer H. Hollander .Gelijk heb je weer. vrouw. Is die Sjaan nu nog niet klaar? We moeten ver der." Sjaan maakt inderdaad niet veel haast. En Klaas Bakker ook niet. Als hij bij elke klant zo lang werk had, Gertjan zou 's avonds niet best te spreken zijn over de verkoop. Maar dit is een bijzonder geval Sjaan en Klaas staan te praten, alsof er anders niets te doen is. Dan opeens kijkt hij omzichtig om zich heen vraagt: „Heb je vanavond repetitie? ,,Ja, hoe weet je dat?" ,,'k hoorde er van in Nedervoort. In plaats van morgen, hè? Hoe laat zal ik komen?" „Half tien ga ik weg. Anders wordt het te laat." ,,'k Zal er zijn", zegt Klaas eenvou dig. Dan maakt hij aanstalten, te vertrek ken. Juist op tijd, want Tuininga komt aanlopen. „Koop je Bakker soms leeg?" vraagt hij, ..Geen bezwaar ar tegen, boer", lacht Klaas. „Dan haal ik nieuwe' voorraad. De g is nog lang genoeg." ,Man je hebt veel te weinig in die mand. Je moest een auto hebben!" „Wat niet is, kan komen, baas. Als maar eerst stadjers zijn, dan zul je is wat beleven." -Hoor zo'n blaaskaak, Sjaan! Straks kent hij ons niet meer. Dan liggen de boeren er uit." Sjaan lacht schaterend een rij witte, blinkende tanden latende zien, tonend haar gaaf gebit. En met een olijk gezicht, dat alleen Klaas verstaat, kijkt ze hem aan. Als de kruidenier het erf verlaat en nog even omziet, bespeurt hij, hoe Sjaan hem nakijkt. Maar hij durft de hand niet opsteken. „Hoe oud zou die Bakker wezen?" vraagt de boer opeens. ..Gertjan is al een eind over de zestig." „Verleden week vijf en zestig gewor den", antwoordt de boerin, die ook in de keuken is gekomen en de artikelen, die Sjaan heeft ingeslagen, bekijkt onder wijl." „Dan is die jongen vijf en twintig. Tijd voor hem, om een vrouw te zoe ken. De ouwe zal zijn schaapjes wel op het droge hebben." ,.Ho, ho, ze hebben wel zuinig gel en veel gezwoegd, maar daarvoor komt nogal wat kijken", meent de boerin. „Ge lijk heb je anders wel. Klaas moet naai een vrouw omzien," voegt zij er langs haar neus weg bij. „Hij zal wel verder zijn dan we den ken," zegt de boer. ..Komaan, Sjaan, we aren nog niet klaar." Heel in de verte is nog een stip te zien: Klaas Bakker, niet naar een volgende boerderij peddelt. Hij jacht wat. Want hij wil vanzelf zijn hele route doen en die is een niet kleine vandaag. Donderdag is steeds de zwaar ste dag. Hy wil op tijd thuis zijn. Er is altijd nog het een en ander te doen voor de volgende dag. En hij moet tijdig huis. Eigenlijk jammer, dat de re petitie nu juist vanavond is. Vrijdags zijn dag gemakkelijker. Maar toch t weer fijn, dat hy Sjaan vanavond al spreekt im plaats van morgenavond! Hij neuriet een vers, terwijl hij trapt trapt. Opschieten. Klaas! Om zeven jr moet je thuis zijn, jo. Eigenlijk iets vroeger. Er is nog heel wat te dóén, eer naar Nedervoort kunt fietsen. Om half tien komt Sjaan uit het zaaltje. Dan hebben jullie nog een half uur. Een mee valler, jo! Klaas Bakker weet al lang, dat hy van Sjaan houdt ontzaglijk veel houdt, Hoe is het mogelijk, dat je van een vreemd meisje zoveel kunt houden! Maar dat Sjaan van hémneen, dat kun je je haast niet voorstellen. Em het is tóch waar. afgelopen. Sjaan heeft gezegd: „Ik wil jou en geen ander", zeg zelf, positiever kan het wel niet, ken en dan eenmaal per week op de boerderij, als hij met de boodschappen komt, hij, het kleine kruideniertje? Het is haast ongelooflijk, dat de doch- r van Tuininga de liefde van hèm be- twoordt. Hij heeft er, eerlijk is eerlijk, dan ook tegenop gezien, haar die te ver klaren, bevreesd voor een afwijzing, hoe welSjaan liet toch ook wel blijken, dat hij haar niet algeheel ongenegeij was. En nu zij elkaar kennen, nu zijn ze het samen eens geworden en goed eens ook. Als de boer Daar komt de grote moeilijkheid. Niet, dat Tuininga van de kerk niets moet hebben en hij. mét Sjaan tot dezelfde kerk behoort. Boer Tuininga heeft zijn vrouw en kinderen nooit een strobreed in de weg gelegd. Hij zou ook geen be zwaar maken, zegt Sjaan, als er iemand kwam, die éénsgeestes met Sjaan zou zijn.. De kwestie is. dat hy geen boer Is hij minder dan een boer? Sjaan lacht er hartelijk om. Natuurlijk niet; anders moest ze hem niet hebben. Maar ja, wat doe je er aan? Volgens vader behoort zij te trouwen met een boer.... Er komt een grote moeilijkheid opzet ten: als Tuininga voet bij stuk houdt en hij moge een goeie kerel zijn, hy heeft niettemin zijn vaste denkbeelden waar van men hem niet gemakkelijk afbrengt, dan is hij voorlopig nog niet verloofd met Sjaan, als dat er ooit van komt. Het liefst zou hij in goede verhouding tot een verloving willen komen. Zoals het be hoort (Wordt vervolgd), Nicolaas van den Hoed werd gehuldigd Het was vandaag voor de 75-jarig» Leidenaar Nicolaas van den Hoed wel heel bijzondere dag. Want niet al- leen werd het feit herdacht dat hij drie kwart eeuw oud werd. maar tevens vier- intieme kring het uitzonder, lijke en vermeldenswaardige jubileum jaar trouwe dienst aan het be roep van pottenbakker. De heer Van den Hoed begon gen met niet op tijd op de zaak te komen; iets, wat hij in zijn lange loopbaan maai uiterst zelden heeft gedaan. Deze keer mocht het echter, nee was het zelfs uit- drukkelijk gewenst. In de potterij van de gebr. Ravelli had alles vanmorgen feestelijk aanzien In de werkplaats tegen een van de grote ovens twee fauteuils gereed gezet, versierd met bloemen. Daarin moest Van den Hoed met zijn trouwe echtgenote plaats nemen. Keurig gedekte tafels met bossen tulpen opgefleurd torsten kopjes, scho teltjes en glazen. Het voltallig personeel tezamen met de drie firmanten feestelijk omheen geschaard. De heer J. Ravelli wenste de jarigs jubilaris geluk namens de firma. Hij wilde Van den Hoed vandaag vooral ah mede-oprichter van de firma dank be tuigen. Herinneringen aan de eerste tijd, toen de potterij nog in de Spilsteeg te Leiden was gevestigd, doken op. Opge wekt en vakkundig -heeft Van den Hoed steeds zijn persoon ingezet. Een beeld van stiptheid en plichtsbesef. De voortlbreingselen van zijn handen zijn door Nederland en zelfs daarbuiten ver spreid. Met zijn trouw-zorgende levens gezellin werd hem vandaag voor dat alles bijzondere dank gebracht. Van den Hoed onderbrak de speeoh van de heer Ravelli enkele malen met zijn spontaan opko mende invallen, die getuigden levendige belangstelling. Namens de firma erd hem een bouquet bloemen, een foto l lijst, een theeservies en een kistje sigaren aangéboden. Namens het personeel sprak de oudste draaier na Van den Hoed, David Later- bloemstuk en een kistje sigaren aanbood. Van den Hoed sprak hierop een bewogen dankwoord. Bevestiging ds Ch. Cabanis Als predikant van de Waals Herv. Gemeente te Leiden De Kerkeraad van de Waals Hervorm de Gemeente te Leiden berichtte de bevestiging van de nieuwe predikant, ds Ch. Cabanis, a.s. Zondag de Waalse kerk aan de Breestraat zal plaats vinden. Na de dienst wordt c receptie gehouden in de zalen van Waalse -bibliotheek, Pieterskerkhof 40. FEESTAVOND „APPARATO". Zaterdag hield de personeelsvereniging „A-pparato" der N.V. Leidse Apparaten- fabriek haar jaarlijkse feestavond :- Den Burcht. Na opening door de v zitter, de heer G. Oosterveen, sprak de directeur der N.V., de heer R. Kamps, een kort woord Van de daarop volgende programmapunten willen wij vermelden de uitstekend opgevoerde schetsen en het toneelstuk „Amor in het Kappers- huis" onder regie van de heer J. Baaima; de muziek van de eigen band „Half Half" o.l.v. de heer P. de Koning; vrolijke liedjes va/i „De Lijntrekkers"; de verbazin-g%vekkende acrobatiek o.l. de heer P. W. Brandt en de Hawaiian- muziek van de Amka's. Alles met férences van de heer F. Elferink en het grootste gedeelte verzorgd door hé. personeel zelf. Men kan terugzien op een gezellige, zeer geslaagde avond. DOOD DOOR SCHULD Op 10 Juli 1948 had op de Rijnzicht- brug alhier eem zeer ernstig ongeluk plaats, doordat van een vrachtauto met aanhangwagen de kop. peling brak. Een juist passerende wiel rijder, wonende aan de Terweeweg, werd door de losgeraakte aanhangwagen ge troffen en dodelijk verwond. De expe diteur moest hiervoor gisteren terechl staan. Zijn chauffeur had geen schuld aan het feit, dat de koppeling vol oude breuken had gezeten. Het was een schan de. aldus het O.M., dat de expediteur de chauffeur met zulk een wagen had later rijden. Het O.M. eiste f 80 boete of dagen hechtenis. De uitspraak was cc form de eis. AC COUNT ANT-EXAMEN Geslaagd voor accountant bij de rijks accountantsdienst de tijd. adj.-; Goudswaard. J J Goedhart. H de Konin* H C Toet, H Peute, allen te Leiden. H. C. Toet. tijdelijk adjuni bij de rij ksaccountantsdier Leiden, is benoemd tot adjunct-accountan vaste dienst bij deze dienst. CONTACTAVOND VAN „DE ZIJL". De propagandacommissie van „De Zijl' organiseert op Donderdag 17 Februar een contactavond voor leden en dona teurs in „Den Burcht". Er wordt c elk-wat-wils-programma afgewerkt. B.L.O.-SCHOOL LEIDEN. De burgemeester zal a.s. Zaterdag Jaag die Rheumatische pijner uit Uw ledematen Dat kanMet de eenvoudige bloedzuij i verende Kruschen-kuur: Elke morgen o' kleine dosis Kruschen Salts. De i minerale zouten waaruit Kruschen te- staat, zijn een wondere stimulans voé de bloedzuiverende organen. Levé nieren en ingewanden hebben de opwel" king nodig, die Kruschen g'even kan. I' gaan weer krachtiger werken, het blo?j gaat sneller stromen en voorkom zodoende dat schadelijke, pijnverwdj kende zuren zich gaan vastzetten j spieren en gewrichten en voortdurend oorzaak worden van Uw ondragelijk pijn. Niet zonder reden gebruikej miljoenen mannen en vrouwen over hele wereld sinds jaar en dag KruscWj De heilzame gevolgen worden i' erkend en er kan geen reden waarom ook gij er niet van zoudt profj teren. Vraag Kruschen bij Apotheker» Drogist. (Aai

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2