De viering van de 374ste geboortedag der Leidse universiteit Giefde NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 MAANDAG 7 FEBRUARI 1M3 In de schaduw van een moeilijk tijdsgewricht H.M. de Koningin onder de reünisten De viering van de 874316 dies natalis der Leidse Universiteit stond biykens de onderwerpen van verschillende colleges en referaten sterk onder de Indruk van de ernst van het huidige tijdsgewricht. Dat bleek bijv. al heel sterk by het College, dat de oud-luitenant-gouverneur-generaal van Indonesië, dr H. J. van Mook, Zaterdag in het groot-auditorium gaf voor oud-studenten en studenten van de juridische en de verenigde faculteiten. Zyn onderwerp was: „De politieke ligging van Indonesië in de wereld". Het trok e Verschil in politiek klimaat Dr Van Mook begon met zijn audito rium nadrukkelijk te wijzen op het ver schil in politiek klimaat hier en ginds. In Indonesië een stormachtig-jong be gin, avontuurlijk en aggressief; hier in Nederland een misschien wat mistig po litiek klimaat, dat de volle nadruk legt op voorzichtigheid en het kenmerk schijnt van oudere in het defensief ge drongen gemeenschappen. Bovendien had men hier na de bezet ting de zorg voor het herstel van wat kapot en verloren was, terwijl men ginds bijna ontp^fte van geestdrift voor het nieuwe, waarbij dan wel eens wat wei nig aandacht werd besteed aan herstel van het verloren goede. Vervolgens wilde dr Van Mook de kwestie zien in het raam der interna tionale verhoudingen. Op dit terrein wordt de strijd uitgevochten tussen de democratische en de totalitaire stelsels, aldus spreker. Voor ware democratische verhoudingen zijn nodig: vrijheid, zodat men zich veilig voelt om te zeggen, wat men denkt; een zekere mate van welvaart en van decen tralisatie, zodat het leven van de inwo ners van een land ook het leven van bur gers genoemd kan worden. Hiertegenover stellen de totalitaire stelsels de aantrekkingskracht van het absolute. Zij vinden een vruchtbare bo dem in armoede en gebrek. De bezetting door Japan nu heeft alle verhoudingen in Indonesië verschoven. Er heerste bewondering voor de kracht van Japan, er was afschuw over de wille keur en beide meningen hebben hun in vloed behouden. Zo heerste er bij de bevrijding dus grote verwarring. Daar kwam nog bij, dat bij de capitulatie grote hoeveelheden wapens en munitie i-n handen kwamen van onverantwoordelijke lieden, die hier door in de gelegenheid werden gesteld zich een bestaan te verwerven door ban- oieterij. Dat was bijv. ook in Birma het geval. Daarnaast kreeg het Aziatisch natio nalisme in de laatste decennia een Vier jongens door liet ijs gezakt In de Spoorhaven bij de Haagweg zak ten vier jongens door het ijs. Twee oog getuigen snelden toe en wisten de knapen op het droge te brengen. Eén er van. t w. de 8-jarige G. H., wonende in de Nic. Beetsstraat, was reeds bewusteloos en moest naar het Aoad. Ziekenhuis wor den overgebracht. Sfeer in 't gezin? De Nieuwe Leidsche" er in! norme belangstelling. geweldige stoot. Dit nationalisme sterk anti-Westers en richt zich niet alleen tegen de suprematie van het Wes ten in politicis, maar ook tegen de daar heersende superioriteitswaan. Azië is echter geen geheel: het is ver deeld in enkele grote conglomeraten en een zevental kleinere, die geconcentreerd zijn in het Z.O. Deze landen hebben eeuwenlang de invloed van het Westen ondergaan. Zij vrezen een overspoeling door de volkeren van India, China en Japan. Belangrijk is dus, dat in deze lan den een eigen krachtig regeersysteém ontstaat, dat zich ook richt op behoud van datgene, wat het Westen hielp ver werven. (De levensstandaard was voor Aziatische verhoudingen in Indië zeer hoog!) Terwijl men zich gedrongen ge voelt in de richting van een Z.O. Azia tisch bondgenootschap, waarvoor telkens stemmen opgaan. Dr Van Mook besprak vervolgens het Aziatisch communisme, dat als politieke beweging samenhangend en centraal ge organiseerd is, maar nog weinig dogma tisch begrepen wordt. Het klampt zich vast aan alle ontevredenheid en ontwik kelt zich vooral daar, waar groot-grond- bezit en armoede gemor doen ontstaan. Niet: de boel er by neergooien! Wat Indonesië zelf betreft: daarin lagen grote mogelijkheden, dacht dr Van Het heeft alle kansen om een, volgens Aziatische maatstaven welvarend èn om een democratisch land te worden. Het deelt deze mogelijkheid met de andere zes kleinere landen van Z.-O. Azië, een mogelijkheid, die voor het Westen van enorm belang is, waar het immers geens- is uitgesloten, dat de volken van Azië nog eens als één machtig blok tegen over het Westen zullen staan. Maar wil dit in Indonesië gereali seerd worden, dan zullen de Neder landers moeten begrijpen, dat samen werken nog iets anders is, dan: het goede vóór hebben! Alles, wat wijst op een koloniaal verleden, moet ver dwijnen, aldus spreker. Het gezag worde overgedragen. Dat betekent niet: de boel er maar bij neergooien! Het betekene van Indonesische zijde óók niet, dat men nu de samenwer king met de Nederlanders moet kopen! Zoals men employé's in een zaak plaatst. Men beseffe dit alles van weerszijden. „Zo zal." aldus dr Van Mook, „Indonesië behouden blij ven voor Nederland en Z.O.-Azië voor de wereld." Tenslotte besprak dr Van Mook nog de houding van de internationale politiek inzake Indonesië. „Van hen, die onze medestanders moesten z'ijn, grieft critiek wel het hardst", aldus de oud-gouver neur, die achter dit alles verdrongen schuldgevoel vermoedde. Ten bewijze, dat de Indonesiër wel degelijk in staat is Westers-democratisch te denken, citeerde dr Van Mook ten slotte uit Sjahrirs „Indonesische over peinzingen." Bijeenkomst van de Christen Studenten Raad In de Zuiderkerk aan de Lammen- schansweg verzamelden zich Zondagmor gen tegen 12 uiur velen uit universitaire kringen voor de bijeenkomst, die de C.S. R. ter gelegenheid" van de dies had be legd. I Na het openingswoord van praeses H. W. ten Cate, die ook Mattheus 51317 las, beklom prof. dr W. den Boer de kansel om te spreken over: „Wetenschap en Christendom". „Het is, aldus prof. Den Boer, op het ogenblik in intellectuele kringen „bon ton" over het geloof te zwijgen". Dit moge dan al een in oorsprong echt- Nederlandse uiting van verdraagzaamheid zijn, het 'heeft in feite tot resultaat, dat het Christendom als zodanig minder en minder gaat meespreken. „Godsdienst is privaatzaak" is een leuze, die de gods dienst weert van de andere terreinen van het leven. Men mene echter niet, dat bin nen het terrein van de godsdienst de Bijbel en het geloof onaangetast blijven! Ook de Bijbel werd en wordt gecritiseerd en de aanvallen gelden niet alleen de tekst, maar ook de geloofsinhoud. Kwam de godsdienst zo in een crisis, de wetenschap trof hetzelfde. Beide stre ven naar het bezit van DE WAARHEID en steeds dringender wordt de vraag Pilatus. Het Christelijk antwoord is waarheid bèreikt men niet, zij wordt toegereikt. Hetgeen naast overgave ook eigen werkzaamheid vraagt, aldus prof. Den Boer, die eindigde met het aldus te formuleren: „Er zal redding zijn onder Z ij n vleugelen voor het Christendom de wetenschap beide". Ruim honderd professoren, medici en studenten bij een operatie Een televisie-experiment in het Acad. Ziekenhuis In het 'Academisch Ziekenhuis te Lei den is Zaterdagmiddag voor de eerste maal in Europa de televisie toegepast voor het overbrengen van het beeld een operatie naar een nabijgelegen col legezaal. Prof. dr W. F. Suermondt verrichtte de operatie, welke door de toepassing der televisie in de collegezaal kon worden gevolgd door meer dan honderd belang stellenden, professoren, medici Ook de Commissaris der Koningin in Noord-Holland, dr J. E. Baron de Vos van Steenwijk, die curator der Rijksuni- Het betrof een experiment gaan of een dergelijke televisie-uitzen ding geschikt zou zijn -voor toepassing hij het onderwijs. Waar het een experi ment gold. heeft men gebruik gemaakt van een kabelverbinding tussen opera tiezaal en collegezaal, om te voorkomen, dat deze uitzending zou worden opge vangen door televisie-ontvangapparaten elders. De bedoeling is uiteraard derge lijke operaties voor een groot medisch publiek te demonstreren, waardoor bij voorbeeld aan vele studenten de moge lijkheid wordt geboden meer van de ope ratieve techniek te zien dan op het ogen blik mogelijk is. In Amerika werd daar toe de televisie reeds eerder toegepast. Het experiment te Leiden werd tech nisch verzorgd door Philips. Een verte genwoordiger van deze onderneming heeft vooraf enige mededelingen gedaan over de voorbereidingen dezer eerste de monstratie. In de collegezaal kon op het projectiescherm de operatie goed volgen, verklaarde ons een der medici, die het experiment bijgewoond heeft. Het operatieterrein was beperkt tot een oppervlakte van 1.00 bij 0.35 meter. Op dit gebied kon men de handen van df professor, die de operatie verrichtte, zier en tevens de assistenten, die hulp ver leenden, waarnemen in hun werk. Over deze televisiedemonstratie verna men wij van de voorzitter van de Leidse medische faculteit, prof. dr S. T. Bok, het volgende: Om begrijpelijke redenen kon bij deze demonstratie geen lekenpubliek, derhalve ook geen vertegenwoordigers van de pers worden toegelaten. Een operatie is eer medische aangelegenheid waar buiten staanders ook inderdaad buitenstaanders dienen te blijven en ook niet via een te levisieontvangst kennis van mogen men. Mocht in de toekomst de televisie Ingang vinden bij het medisch hoger derwijs, b.v. ook om reeds gevestigde art sen meer gelegenheid te geven zich met nieuwe mogelijkheden op de hoogte te stellen, dan zal er een middel moeten worden gevonden om de ontvangst dergelijke televisie-uitzendingen door le ken te voorkomen. In het onderhavige geval wordt dit middel gevonden brenging per draad in plaats vai aether. De demonstratie van Zaterdag, die de eerste in Europa was. is in technisch op zicht goed geslaagd. Tot in détails kon het ontvangen beeld van het operatie terrein met de handen en instrumenten van de chirurg en zijn assistent goed gorden gezien. De opnamecamera was zo gesteld, dat de operatietechniek in de ontvangstzaal fraai kon worden gevolgd. Storingen, die bij televisie spoedig de vorm van perio dieke flikkeringen of vertekeningen aan nemen, waren sporadisch en nauwelijks storend. Het geheel maakte de indruk van de projectie van een film, zij het met aanzienlijk minder rijkdom in détail. Uiteraard bleken bij een dergelijke eerste demonstratie onvolmaaktheden te bestaan, doch deze zijn bij regelmatiger toepassing zeker te Moeilijker zal het zijn om het gemis aan kleuren op te heffen: de televisie geeft nog slechts ongekleurde beelden en juist voor het weergeven van operaties deze demonstratie de geluidsweer gave, doch dit staat geheel los van de technische televisie-uitzending. Aan de geluidsweergave was kennelijk te weinig aandacht besteed. Geheel los van de technische mérites van deze demonstratie staat de vraag, in hoeverre in de toekomst de televisie van nut zal zijn bij het onderwijs geneeskunde. De film schenkt reeds vrij wel alle mogelijkheden, die de televisie kan geven, en in vele opzichten is film daarbij in het voordeel, bijv. t.i kleurweergave, montagemogelijkheid, piëring, herhaling van eenzelfde opname, en bijvoeging van een passend instruc tief klankbeeld. Het enig principiële voordeel van de televisie is. da het moment van de handeling zelve deze voor velen zichtbaar kan maken. Chritendom en Humanisme. Prof. dr H. L. M. van Rooyen O.S.C., die namens de R.-K. s-tudentengemeen- schap sprak, achtte de plaats van de cives academicus niet los te maken van het Christendom. De crisis, waarin dit Christendom is geraakt, heeft drie - as pecten, aldus prof. v. Rooyen: het huma nistische, het wetenschappelijke en het sociale. Deze aspecten, resp. terugwijzend naar de Middeleeuwen, naar de 18e en 19e eeuw en naar het einde van die eeuw en het begin van de onze, geven velen het gevoel, dat het Christendom ver ouderd is. De cives academicus zal echter moeten duidelijk maken, dat zowel humanisme en renaissance als sociale vooruitgang in wezen in het Christendom verankerd liggen. Hij zal het zuivere wezen van dat Christendom moeten blootleggen en pre diken op een moment, dat de grote vraag: „Voor of tegen Christus" met eschatolo gische kracht zal worden gesteld. Helaas zijn wij als Christenen niet één; maar nog hebben wij veel gemeenschap pelijk, aldus prof. Van Rooyen. En waar polemiek al eeuwen lang onvruchtbaar is gebleken, moeten wij thans in liefde tot elkander komen en tezamen gaan tot de liefde van God. Dan zal het ware huma nisme zegevieren. Tegenover dit Chris tendom heeft geen enkel ander stelsel een kans! Onder de aanwezigen bevond zich ook H. M. Koningin Juliana, die zich na afloop te voet begaf naar het res taurant „De Doelen" aan het Rapen burg. waar gemeenschappelijk ge luncht werd. H. M. bewoog zich on gedwongen tussen de aanwezigen, hoogleraren, leden van de weten schappelijke staf en oud-studenten. De Koningin zag er gezond en op gewekt uit. Het publiek op straat merkte niet veel van de aanwezigheid van de geliefde Vorstin. En als men het al gemerkt heeft, hield men zich discreet op de achter grond. Men respecteerde het incognito. Clir. Geref. Gemeente gaat verkoopdag organiseren Ten bate van de Zending Op Woensdag 23 Februari a.s. hoopt de Zendingskrans „Tot Arbeid Geroepen" in samenwerking met de Zendingscommissie der Chr. Geref. Gemeente alhier in „Den Burcht" een verkoopdag te houden. De opening wordt verricht om half 3, en wel door ds Joh. Jansen Verder hopen nog spreken ds A. Bikker van Amsterdam ds M. Geleinse, miss. predikant van Mamasa, thans met verlof te Veenendaal. Als bijzonderheid melden wij, dat het op 24 Februari 40 jaar geleden zal zijn, dat in Leiden de eerste Zendingsdag der Chr. Geref. Kerken werd gehouden. Van de zes sprekers is prof. J. J. v. d. Schuit te Apeldoorn, destijds predikant te Kam pen, nog in leven. Over uitleg van de wet! Voor de spoorbomen op een der vele overwegen in ons land stond dezer dagen auto te wachten. Het was avond, al dus vertelt De Maasbode, en de bestuur der had de lichten gedoofd om de wach tenden aan de andere zijde niet te hin deren. Lichten aan, gelastte een politie man, hoewel de auto stond in de nabij heid van een lichtbron, zoals dat ergens in een wetsartikel heet en de automobi list maakte de wetsdienaar daarop attent. Een kort debat ontstond en de agent, verbaasd over de stoutigheid van een burger, klopte eens nadrukkelijk op zijn politie-reglement en verklaarde met al de autoriteit hem eigen: „Mijnheer, laat u de uitleg van de wet maar aan mij over". De automobilist hield snel zijn mond. Zijn naam luidde: prof. E Meyers, Leids hoogleraar aan de rechtsfaculteit, ere-doctor in de rechten van de Leuvense universiteit enontwerper van het nieuwe Nederlandse wetboek. Welkom vreemdeling Tal van jongelui hebben Zaterdag avond gehoor gegeven aan de uitnodiging van „Donar", om te komen luisteren naar een causerie over de Olympische Spelen door de bekende veertienvoudige Neder landse recordhouder Frits de Ruyter uit Amsterdam, waarna de KNAU-propagan- dist, de heer Haitsma, een aantal prach tige sportfilms vertoonde, voorzien van een toepasselijk woord. Het was voor de oude bekenden in de athletiek een ietwat vreemde gewaar wording de populaire ex-midden afstand loper, in plaats van op de sintelbaan ach ter het groene laken te zien optreden, doch wij kunnen over deze kennismaking slechts één roep hebbenméér dan ge slaagd! In z'n eenvoudige verteltrant nam De Ruyter ons in gedachten mee in en om het Wembley Stadion en op smake lijke wyze vernamen wij tal van interes sante wetenswaardigheden, waarin een aandacht gehoor vaak duchtig plezier had. Wij hopen Frits de Ruyter nog eens spoedig weer te horen! Ook de heer Haitsma trok met zijn fraaie films aller belangstelling, zodat „Donar" met een tot de laatste plaats bezette zaal groot succes had met deze eerste propaganda-avond in de serie „Welkom Vreemdeling", temeer daar zich een flink aantal jongelui als lid aan meldde. Bazar Chr. Nat. school aan de Mors Het bestuur van de Chr. Nat. school aan de Hoge Mosrweg te Oegstgeest heeft gemeend in verband met finan ciële moeilijkheden een bazar te moeten organiseren. Zoals bekend, ontvangt het sohoolbestuur subsidie van de gemeente voor het instandhouden van de school. Maar er zijn verschillende jaarlijks terug kerende uitgaven, o.a. exploitatie van een pont, die niet onder deze subsidiërings regeling vallen. Deze kosten moeten be streden worden uit de vrijwillige bij dragen van de leden der schoolvereni ging. Nu hebben vele leden gemeend hun periodieke bijdrage in deze dure tijd te moeten verlagen of als contribuerend lid te moeten bedanken. Financiële moeilijk heden konden dus niet uitblijven. Het bestuur doet dan ook een dringend be roep op de leden hun contributie en he: oorspronkelijke peil er van te hand haven. Het is te verstaan, dat men zo spoedig mogelijk uit de impasse wil ge raken. Daarom is enige tijd geleden een commssie benoemd, die een bazar heeft voorbereid. De bazar zal a.s. Woensdag avond worden gehouden. De artikelen zijn de moeite van een bezoek en het kopen waard. Werkt allen mee! HAAGSE GERECHTSHOF. Er ging wat af. Wegens overtreding van het besluit inzake de Voedselvoorziening was W. J. G., te Hlllegom, door de Politierechter veroordeeld tot f7000 boete of 3 mnd. hechtenis, van welk vonnis verdachte in hoger beroep kwam bij het Hof. De proc.- generaal vorderde thans vermindering der boete tot f300 of 1 mnd. hechtenis, en voorwaardelijk 3 mnd. gevangenisstraf. Straffen die moeten biyvcn. De Politierechter had J. de V., te Voor schoten, veroordeeld tot 3 mnd. gevange nisstraf wegens een clandestiene slach terij geschiedenis. Tot 2 mnd, gevange nisstraf was voor een dergelijk feit H. J. D., uit Voorschoten, veroordeeld, en T, E. W., uit Leiden, tot 6 weken gevange nisstraf. Zij kwamen van die veroordeling in hoger beroep bij het Hof, waar de proc.-generaal echter geen termen vond wijziging in de straf te vragen, en ver zocht dus bevestiging van het vonnis. Nu voorwaardeiyk. Terzake van goederen kopen die van diefstal afkomstig waren, was A. R., te Hillegom, veroordeeld door de rechtbank tot 4 mnd. gevangenisstraf, van welke veroordeling hij in hoger beroep kwam. Het Hof heeft thans wegens schuldhe- ling, de straf voorwaardelijk opgelegd. Het pand Kloksteeg 2 overgedragen Het 16e eeuwse pand Kloksteeg 2. dat zoals wij Zaterdag uitvoerig bericht ten door de Vereniging „Oud Leiden" aangekocht en geheel gerestau reerd, werd Zaterdagmiddag aan de nieuwe bewoner, de antiquair en kunste naar J. J. A- Werz, overgedragen. Daartoe verzamelden zich een aantal genodigden in het tegenover gelegen „Warong Djawa", waar de heer A. Bicker Caarten, secretaris van het fonds „Het Leidse Woonhuis", de aanwezigen ver welkomde. Architect G. v- d. Mark, die geheel belangeloos de restauratie had geleid, gaf een uitvoerig exposé van de moeilijkheden, die met deze restauratie gepaard gingen, de vondsten die werden gedaan en de bereikte resultaten. De voorzitter van „Oud Leiden", dr T P- Stevensma, voerde hierna het woord, •enals de burgemeester, jhr mr F H in Kinschot, waarna dr Sevensma aan de heer Han Werz de sleutels van hét overhandigde en daarmede het pand overdroeg. De aanwezigen, waaronder vertegen woordigers van het ministerie van Wederopbouw, het ministerie van O., K. W., de rijksdienst voor Monumenten zorg en Gemeentewerken, wethouder A. J. Jongeleen. drs E. Pelinck, directeur „De Lakenhal", mr A van Royen. stadsarchivaris, en het bestuur van „Oud Leiden", maakten hierna een rondgang door het gerestaureerde huis- Carillon-klonken zullen weerklinken Tijdens de pauze van de op 15 Februari n De Lakenhal te houden vergadering an de vereniging „Oud-Leiden" zullen ramofoonplaten ten gehore worden ge bracht van het tijdens de bezetting weg gevoerde stadhuis-carillon. „Oud-Leiden" wil dus, naast een herinnering, alvast voorproefje! Want het nieuwe caril- ïn Leidens stadhuistoren komt- er natuurlijk, dat voelt iedere Leidenaar, ook al is het comité, dat er voor zal zor gen, nog niet gevormd. In deze vergadering van „Oud-Leiden" zal drs E. Pelinck, directeur van De H.K.H. Prinses Irene, was Zaterdag te Wassenaar bruidsmeisje by het huwe- iyk van mej. Violet Charlie del Court van Krimpen met jhr H. VV. C. M. de Jonge van Ellemeet. De bruid is de jongste zuster van mevr. Feaver, die de huisgenote was van H.M. de Koningin in Canada. Vandaar dat ook de Koningin en prinses Beatrix de plechtigheid bywoonden. Lakenhal, verder reizigers Leiden in oude tijden (toegelicht met lichtbeelden). De jaarverslagen over 1948 worden uitgebracht, bestuursleden ge kozen en ir G. L. Dreissen tot erelid benoemd. BURG. STAND VAN LEIDEN. OVERLEDEN: J. Labordus, huisvr. v. P. J. Arens, 60 jr; A. J. Hoek, m., 49 jr; J. J. Kooter, z., 15 jr. GEBOREN: Adrianus Ph., z. v. A. P. v. d. Stokker en G. M. J. Tiebosch; Mary E., d. v. E van Gulik en T. v. Beusekom; Elisabeth, d. v. D. Barendse en J. Potters; Cornells Jz. v. J. Z. v. d. Kruk en E. Mos; Frans D D., z. v. J. W. Mensingh en M. J de Vroede; Reindert J., z. van L. Gijsman en J. Elema. Kunst in en om de Sleutelstad „THE VINEGAR TREE" De 374ste geboortedag van de Leidse universiteit werd Zaterdagavond in de Schouwburg gevierd met een gala-opvoe ring van Paul Osborns „The vinegar tree", een spel van liefde, zonder pre tenties en zonder moraal, zoals de inlei der op het programma zegt. Een blijspel met drie liefdesthema's en wortelend in het reële leven, inderdaad! Maar zonder moraal? Gelukkig niet. Want wat de oppervlakkige toeschouwer van de dialo gen ook mag denken, moraal is er, be doeld of niet bedoeld, en in de beide be tekenissen van strekking «n normaal fatsoen. De figuren uit „The vinegar tree" zijn trouwens méér dan toevallig in de hin derlagen van Amor terecht gekomen twintigste-eeuwers. Zij zijn stuk stuk kostelijke persiflages van heden daagse mensen: de overwyze maar tot geen ernstige levensdaad komende schil der Max Lawrence, de egocentrische en tyrannieke rijkaard Augustus Merrick, zijn vrouw, de snobbistische. oerdomme en ontzettend ijdele Laura, het ongeluk kige slachtoffer van beider opvoedings systeem". het ondanks alles frisse doch tertje Leone, de levensrijpe, maar tige moderne vrouw Winifred, en verliefde puber, die uit dit ales geen wijs kan worden. De hedendaagse mens heeft helaas weinig begrip van Christelijke zeden. In de Angelsaksische landen is de on-Bij- belse geest bovendien verder doorge drongen dan in ons nog altijd voor 2/3 Christelijk denkend Nederland. Maar. wanneer wij aan het slót van dit stuk de vrouw bij haar achtgenoot zien terug keren met de woorden: „Wat was i k eer idioot!" en wanneer wij de Lebemann- schilder afstand zien doen van het meisje Leone, dat als bevrijd terugvlucht naar haar jeugdige minnaar, dan is er toch reden tot verheuging. Het Leids Studenten Toneel, en dt toneelvereniging van Vrouwelijke Stu denten te Leiden gaven van dit geestige stuk een alleszins aantrekkelijke opvoe ring. In twee rollen mocht men boven dien in hun tijd beroemde leden van het L.S.T. begroeten: mevrouw Greet Bol- dingih als Laura en mr H. A. R. Schuit als Max Lawrence. Prof. Van Arkel speelde de rol van Louis, de knecht. De costumering was perfect en de decors ontlokten zelfs een applausje. De regie was in handen van mr P. Cleve- ringa. Na afloop zakte er een reeks bouquet- ten van het plafond voor de spelers neer: ze hadden ze maar te plukken! Als een volkomen verdiende hulde, die door de volle schouwburg met applaus werd derstreept. Onder de aanwezigen merkten wij de burgemeester, jhr mr F. H. van Kinschot en echtgenote en de oud-burgemeester, HOUDT STAND Door H. Hollander Zo is daar, ondanks een uiterlijk goede verstandhouding, het leven op „Zand- hoeve" gedeeld. Moeder Dirkje buigt zioh gewillig en gelovig onder dit zware juk, wetend, dat zij het zelf over zich gebracht heeft. Dankbaar nog, dat al thans twee van haar kinderen bewust hóór weg zijn gevolgd. daar haar vrees, dat de boer, al zegt hij het niet te zullen doerl, toch. zij het dan indirect, een verbintenis tussen Sjaan en Albert van Zanten zal door zetten. Sjaan moet natuurlijk een boer hebben. Die Albert is de geschikte boe- nzoon. Sjaan kon wel muider krijgen. Zal het nu openlijk strijd gaan geven? Sjaan wil het niet. Moeder Dirkje heeft ontzaglijk grote bezwaren, gegronde, want haar eigen huwelijk is een baken :e gebleken. Maar de boer? Heeft die Sjaan zijn zinnen gezet op Albert Zanten? En Sjaan? Heeft die er iets begrepen soms? Zij, moeder Dirkje, durft er nog niet van reppen, omdat zij geen zekerheid heeft, maar het is wel opvallend dat Sjaan de laatste keer, toen de jonge Van Zanten op „Zandhoeve" was. uit de kamer verdween en niet terugkeerde vóór de jongeling vertrok ken was. Ietwat later heeft moeder het begre pen: er is iets aan het groeien tussen Sjaan en Klaas Bakker van Westvoort, die elke Donderdagmorgen op de boer derij komt. En toen Sjaan er haar over sprak, heeft zij zekerheid gekregen. „Mijn zegen, kind. Die Klaas is een goede r je." Tja, maar de „zegen" van vader! Moeder Dirkje voorziet strijd. En zij peinst zich suf over het geval: hoe zal zij het aanpakken, als eenmaal vader op de hoogte moet gebracht? Met welgevallen kijkt zy naar Sjaan, die over het kasboek van vader gebogen zit. Zij is een wonderlijke vlugge meid. Want terwijl zij alle aandacht heeft voor de opmerkingen van de boer, slaat zij zo nu en dan een blik door het venster, omhet hoofd dieper te buigen, als Klaas Bakker het erf komt opfietsen. Een twintig tellen later zit hij in het vertrek. Dat is zo de gewoonte, elke week, al een paar jaar lang. Meestal is Tuininga niet thuis. Maar als hij present is, maakt hij een gu'l praatje met Klaas, die op zijn gemak een kop koffie drinkt. Het is de boer blijkbaar nog niet opge vallen, dat Klaas de laatste tijd langer zitten blijft dan vroeger en dat Sjaan de buurt blijft „En we raken Westvoort kwijt?" zegt de boer opeens. „Nou, nou, zover is het nog niet, baas", meent Klaas. „Jonge, as $e courant er over begint te schrijven, dan is er wat aan de knik ker. Reken maar." „t Ie nog maar praten." „Van praten komen daden, Bakker." „Kon je wel eens gelijk in hebben, Tuininga", zegt Klaas, een blik op Sjaan werpend. Maar die kijkt toevallig een andere richting uit. „Dacht ik ook. Och, wat mij betreft, mag Maasland Westvoort wel hebben. Als Nedervoort Mildam er dan maar bij krijgt. De courant praat ook in die rich ting." „We zullen afwachten. Wat de heren prijzen, moeten de gekken wijzen", grapt Klaas. „Ik zou graag bij de stad willen. We zijn al jaren op de stad aangewezen." „Hoor je 'em, moeder?" spot de boer. „Hij wil mijnheer worden. Stadjer. Wel ja, waarom niet, hè? Maar dan moet je niet langer met zo'n fiets op stap, Bak ker. Dat staót niet voor een stadjer." „Nou, het kon wel eens de laatste keer zijn, dat ik met deze fiets kom", merkt Klaas Bakker op. „Volgende week komt de bakfiets; die kan méér bergen, zie je." „Tjonge, wat moet ik daar horen? De zaken gaan vooruit, zeg. Was de ouwe Gertjan daarvoor te vinden?" „Nou, ik heb wat moeten praten na tuurlijk. Maar vader vindt het nu alge- Geluk „Dank je, Tuininga. Komaan, ik ga eens opstappen. Wat is er al zo nodig, boerin?" „Ja moeder." Sjaan staat op en gaat Klaas Bakker voor naar de keuken. Vóór het staat zijn fiets met de grote mand. Door het open raam kan hij aanreiken, wat zij verlangt. Boer Tuininga, of liever Üe boerin, is een van de beste klanten Klaas op zijn dagelijkse tochten. „Die -jongen is toch een flinke vi prijst de boer, als het tweetal vertrok ken is. „Dat zal waar wezen", zegt de boerin. „Hij zal dat zaakje van Gertjan nog heel wat verder sturen." Zij spreekt met veel overtuiging, dikt nog wat aan, want de boer moet zo gunstig mogelijk Klaas gestemd worden. „Als ik me toch bedenk, dat zijn vader hier met een kruiwagen kwam! Wat heeft die ouwe wat afgelopen! Het jonge grut van nu weet er niets van." „Moet je niet zeggen. Klaas is ook hele dagen op pad. Hij doet het nu op de fiets. Dat gaat vlugger. Hij kan per dag tweemaal zoveel klanten bezoeken, mis schien nog wel meer, dan Gertjan vfoe- ger. Je hebt nu toch ook machines, die we vroeger niet kenden?" (Wordt vervolgd) mr A. v. d. Sande Bakhuyzen op. Wat later arriveerde ook dr Van Mook. C. Th. R. Jeugdconcert door Willem Andriessen Voor de Leidse Jeugdactie Het is een verheugend verschijnsel, dat aan de muzikale opvoeding der jeugd belangrijk meer aandacht wordt ge schonken dan vroeger. Om volledig van een concert te kunnen genieten, is enig begrip van mOzikale vormgeving en be werking van motieven nodig. De concert bezoeker moet weten, hoe hij luisteren moet En het is van het grootste belang, dat het leren luisteren bij de jeugd word', ontwikkeld. Zaterdagmiddag gaf Willem Andries sen een jeugdconcert voor de Leidse Jeugdactie. Hij speelde de sonate Pathé- tique van Beethoven en enkele werken van Chopin. En hij wist deze op zo pret tige en bevattelijke wijze toe te lichten, dat ook leerlingen zonder muzikale ont wikkeling zijn betoog geheel konden volgen. Er waren zeker wel acht- h negenhon derd jongelui in de zaal, die zowel Andriessens explicaties als naar zijn tolkingen geboeid luisterden. Toen An driessen zijn programma had beëindigd, waren zij voldaan en hebben niet ge bedeld om een toegift. Het was een leerzame en prettige mid dag. Leerrijk ook voor ons musici, die hebben kunnen zien, hoe de jeugd open staat voor muziek, wanneer slechts wer ken worden uitgevoerd, die binnen hun bevattingsvermogen liggen. En wanneer die werken worden gespeeld en ingeleid door een kunstenaar, die hen weet te boeien. Hennie Schouten. Zonnebrand en blaren99 Als tweede uitvoering in dit seizoen bracht de toneelvereniging „Kunst en Genoegen" Zaterdagavond in het Patro naatsgebouw te Oegstgeest, de drie be drijven tellende zoet-zure strand-idylle „Zonnebrand en blaren", van Henk Bak ker em J. W. v. d. Heijden, voor het voetlicht. Hoewel de min of meer ondeugende titel de verwachting schept, dat ook in derdaad een idylle aan het strand zal worden geboden, met alle daaraan bonden fraaie en minder fraaie gebeur tenissen, brengt dit stuk ons in een appartement van het hotel „Zeezicht", waar een zuurkramenexploitant met zijn gezin plus nichtje voor een 14-daagse zomervacantie is neergestreken, op uit nodiging van een groot Schevenings hotel, dat de benoeming van zijn cheffin tot directrice van „Zeezicht" niet kan verkroppen. Amusante tonelen spelen zich af. De dochter des huizes papt op aandramg van moeder, al spoedig aan met een jonkheer, terwijl zoonlief een oogje krijgt op een quasi-Oostenrijkse Mizzi. Het duo jonkheer-MiZzi blijkt al spoedig debet te zijn aan de talrijke diefstallen in het hotel en wordt door een rechercheur, alias huisknecht, als hotelratten ontmaskerd. De eigenaar vam „Zeezicht", die zich als kunstschilder heeft uitgegeven, zorgt voor een happy end, door zich te verloven met het nichtje, dat hij om haar tekentalent be wondert. „Elck wat wils" is de opzet van „K. en G.", waarom ze ditmaal met een luchtig spel op de klanken kwam. dat weliswaar humoristische tafrelem bevat, doch overigens volkomen pretentieloos is en enkele uitdrukkingen bevat, die beter achterwege hadden kunnen blijven. De wijze, waarp het gebracht werd, was echter uitstekend. Harstra. die als de exploitant Hein v. d. Sluis, bijkans de gehele avond op de planken vertoefde, was opperbest in zijn onverschillige hoofdrol, -terwijl ook zijn vrouw (mevr. Hessing) alle eer toekomt. Bol, die na een langdurige ziekte weer op de plan ken verscheen, bracht de rol van jonk heer op werkelijk aristocratische en ge raffineerde wijze. Ook Gelderblom kwam na lange afwezigheid, weer op de plan ken en zijn stenstorstem paste ditmaal wel zeer goed bij kolonel Van Dende ren. Van Grol (de kunstschilder), was deze avond wel in zeer goede conditie, terwijl Annie Ouwersloot de hoteldirec trice bij uitnemendheid was. Zonder de overige spelers te kort te doen, noemen we nog mevr. Koppier (de dochter), Nel van Grol (Mizzi) en Handgraaf (de huiskpecht), een trio, waarnaar steeds met veel genoegen wordt geluisterd. Reet tenslotte nog de spelleider Trijselaar, die ditmaal voor de onderscheidene rollen wel een zeer goede keuze deed uit zijn spelers. Een talrijk publiek bracht de spelers een welverdiend applaus. J. A. H. Sport en Wedstrijden De L.S.B. hield zijn algemene vergadering De algemene vergadering, die da Leidse Schaakbond Zaterdag in „De Doelen" hield, was maar matig bezocht. Vele verenigingen hadden geen afge vaardigden gezonden. Toch heeft het nog 3 uur geduurd, voor de op het eerste ge zicht vrij onbelangrijke agenda was afge handeld. Dit kwam, omdat de heer A. J. Rotteveel, die zoals bekend, door het bestuur van de L.SB. was uitgesloten van het meespelen in de finale van de wedstrijden om het kampioenschap van Leiden en omstreken, van zijn recht ge bruik maakte, om een beroep op de algemene vergadering te doen. Zeer uit voerig heeft hij zijn visie op de zaak weergegeven en groot was het aantal sprekers, dat daarna het woord voerde. Alhoewel meerdere afgevaardigden van verenigingen buiten Leiden te kennen gaven, zich niet over deze zaak te willen uitlaten, omdat zy die niet tot in de finesses kenden en anderen voor een hernieuwd onderzoek waren, besloot het bestuur te laten stemmen over het mee spelen van de heer Rotteveel in de finale of bekrach'iging van het bestuursbesluit. De heer Rotteveel verkreeg de vereiste meerderheid. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer F v. Beek, bleek, dat de Bond 767 leden telt en volgens het rapport van de penningmeester was er een voor delig saldo in kas en op de giro. tezamen f250.16 groot. De begroting werd aan vaard. Als zevende bestuurslid werd de heer A Leenheer („Dan. Noteboom") gekozen Bij de rondvraag kwam o.m. het z.g.n ieugdschaak ter sprake. Het bestuur zal zich hierover nog nader be raden. De massakamp tussen Leiden en Haarlem zal op 5 Maart a.s. te Haarlem worden gehouden. DE VOORSCHOTENSE SCHAAKCLUB. Het was een optimistisch geluid, dat de voorzitter van de V.S.C., de heer Van Os. liet horen in zijn openingswoord voor de 3e jaarvergadering van deze jonge vereniging. Het ledental is zo toe genomen, dat „Voorschoten" dit seizoen met twee 10-tallen kart uitkomen in de competitie van de L.S.B hetgeen voor heen de vroegere Voorschotense schaak club nooit is mogen gelukken. Geduren de haar bestaan, heeft de V.S.C. aan 16 competitiewedstrijden deelgenomen en hiervan werden 13 gewonnen en 1 ge lijk gespeeld. Tweemaal achtereenvolgens behaalde het eerste tiental het kampioen schap van de 2e klasse. De grote moeilijkheden, die iedere jonge vereniging in deze jaren vooral ondervindt, nl. de aanschaffing van het thans zo kostbare materiaal, zyn, dank zij het enthousiasme en de offervaardig heid van de V.S.C.-leden, voor een groot deel overwonnen. Ook uit de jaarverslagen van secre taris en penningmeester bleek, dat „Voor schoten" op de goede weg is en wij zou den ons sterk moeten vergissen, als niet na enkele jaren de V.S.C. weder om haar intrede zal doen in de eerste klasse van de L.S.B. Na afloop der vergadering volgde men ook hier de aantrekkelijke gewoonte van andere clubs, door een gongwedstrijd te houden. Om het persoonlijk kampioen schap van de L.D.D.B. De uitslagen van de eerste ronde om het persoonlijk kampioenschap van de Leidsche Districts Dambond zijn: Hoofdklasse: N. J. van Hal (Lisse) J. Hassefras (Hazerswoude) 20; A. B. Dorsman (Hazerswoude)W. Leeuwen burg (Rijnsbung) 1—1; J. Mertens (Lei den)A. Wieman (Bodegraven) 20; N. P. Dekker (Lisse)J. Slingerland (Leiden) uitgest.; N. Anker (Bodegraven) W. Krom (Sassenheim) 02; J. Zwet sloot (Noordwyk)L Laterveer (Leiden) 11; IJs de Jong (Sassenheim)W. Heemskerk (Leiden) uitgest.; J. v. San- dyk (Leiderdorp)—J. van Hal (Lisse) afgebroken. De afgebroken partij tussen v. Sandijk Van Hal staat voor Van Hal gunstiger, doch zal vermoedelijk remise worden. Mertens (Lelden), een der favorieten 3or de titel, speelde een prachtige partij tegen Wièman en won onbedreigd. Ie klasse: C. van SandijkH. Stoutjei- dijk 11; J. PesohierC. B. Jansen 02; F. A. Verkuil—S. v. d. Mey 0—2; J. v. d. Mey—G. Vis 2—0. 2e klasse: W. v. d. ReydenC. Berg man 20; P. ZeegersG. Nagtegaal 11; de Wekker—C. de Jong uitgest.; Ab. van der MeyA. C. Bins 02. DAMVER. „D.E.S." - VOORSCHOTEN Uitslagen onderlinge borden wedstrij den 7e ronde: Eerste klasse: G. H. OostergoQ. de Lange 1I; P. HakkerS. v. d. Mey 11; J. ZonneveldJ. Rotman 02; J. v. LeeuwenG. Weggen 11. Tweede klasse: W. H. OudshoornA. C. Bins 20; J. de BestJac. Kraay 02; M. JuC. Reparon 20; J. OosteromB. Keyzer 2—0; F. C. Bakker—J. v. d. Meer 2—0. Uitgestelde partijen: J. v. Leeuwen— C. G. Sirag 2—0; J. de Best—S. H. Zit man 0—2. Uitslagen 8e ronde: Eerste klasse: C, G. SiragP. Hakker 02; S. v. d. MeyJ. Zonneveld 11; J v. BemmelenQ. de Lange 20; B. v. BemmelenG. Weggen 02. Tweede klasse: J. OosteromW. H. Oudshoorn 11; Jac. KraayM Storm 02; C. ReparonS. H. Zitman 0—2; M. Ju—S. H. Zitman 2—0.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2