Jlieume geihscfftOTourant Rusland presenteert Noorwegen een non-aggressie pact Morgenochtend wordt 't vonnis tegen Mindszenty geveld Wist U MAANDAG 7 FEBRUARI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel- 23375. Postrekening 58936 ABONNEMENTENƒ4.15 per kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0 32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No 7733 DIRECTIE: F DIEMER HOOFDREDACTEUR: Dr E DIEMER. CHEF-RED.: H W J ENSERINK CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ^Stontoasticfi Is gfcfttcoea tnyn bert ia tcgtjcnspoet" CARILLONKLANKEN ZULLEN WEERKLINKEN Zie pag. 2 Moskou verwijt Oslo op scherpe wijze de reis naar Washington voor aansluiting bij Noord-Atlantisch verdrag Halvard Lange, de Noorse minister van Buitenlandse Zaken, is te New York aan gekomen voor besprekingen met Dean Acheson, de Amerikaanse „secretary of state" over de verplichtingen en de mate van veiligheid voor Noorwegen, indien dit land aan het. Atlantisch Pact zou deelnemen. Maar vlak vóór het vertrek van Halvard Lange uit Oslo, overhandigde de Sowjet-ambassadeur hem een nota be treffende een aanbod voor een non-aggressiepact. Inmiddels hebben de regeringen van Noorwegen, Zweden en Denemarken besloten, nieuwe pogingen te onder nemen, teneinde te komen tot een onafhankelijk Scandinavisch militair verbond aldus Reuter. In de nieuwe, Russische nota aan Noorwegen, wordt nu verklaard, dat het Noorse standpunt, als zou het Pact Het is duidelijk, dat Moskou het af te sluiten Noord-Atlantisch Pact een doorn in het oog is. Het wordt in de Russische bladen afgeschilderd als een verdrag, dat verwant is aan de overeenkomsten, welke indertijd afgesloten zijn door Hit- Ier. Mussolini en Tojo. Op een tekening ziet men John Bull. Uncle Sam andere figuren, zéér voorzichtig rijdende op een éénwielige fiets, waarop staat: naar de wereldoverheersing. In de sloot langs de weg zitten Hitler, Mussolini Tojo en in het onderschrift der tekening, zeggen de „fascistische aanvallers", dat zij die weg al afgereden zijn. De Prawda schrijft in een hoofdartikel, dat de poli tiek der Amerikaanse regering er op ge richt is, de internationale betrekkingen steeds slechter te maken en het Noord- Atlantisch Pact wordt ,,ëen belangrijke factor by de voorbereiding van een nieuwe wereldoorlog genoemd". Amerikaanse regeringspersonen be schouwen, volgens A.P., de nieuwe Rus sische nota als een duidelijke poging de Noorse regering schrik aan te jagen en aldus van het Pact af te houden. De am bassadeurs van Zweden, Noorwegen en Denemarken zijn voornemens vandaag een bezoek aan Dean Acheson te bren gen, in verband met de bescherming tegen eventuele aggressie. Washington komt nu tot de ervaring, dat Stalins „vre desoffensief" zich met kracht gaat rich ten tegen het voorgestelde Pact. Zweden tracht, volgens radio Stockholm, zijn po sitie tussen de groepen van grote mo gendheden te handhaven, maar de hui dige toestand vereist versterking van de „Franeker" landde op Schiphol bij zeer zware mist De „Delft" vloog MauritiusBatavia in recordtijd. .Zaterdagavond om kwart voor zeven !s de „Franeke-" van de K. L. M. met 1 passagier en 4000 kg nost op Schip hol teruggekeerd van zijn reis naar Indo nesië. Schiphol zat op dat moment vrij wel geheel dicht en het toestel cirkelde ongeveer een kwartier boven het vlieg veld, waarna gezagvoerder De Haas een uitstekende landing maakte. Boven de Indische Oceaan heerst thans de moessontijd, gepaard met cy clonen en door het vrij slechte weer op de terugreis duurde het traject van Ba tavia naar St. Mauritius ongeveer een Uur langer dan op de heenreis. Gezagvoerder De Haas opperde het denkbeeld om de Cocoseilanden landingsplaats in te schakelen, i door het aantal pasagiers aanmerkelijk vergroot zou kunnen worden. Het vlieg veld aldaar is weliswaar verwaarloosd, maar zou gemakkelijk in orde gebracht kunnen worden. Gisterochtend is de Constellation „Delft" met gezagvoerder Risseeu/w op Kemajoran geland. De bemanning telde 1 koppen en er was 4 ton post aan 'boord Het toestel vloog over Khartoem en Mau ritius. De 6300 km lange etappe Mauri tius—Batavia werd in slechts 14 ut 86 minuten afgelegd, mede dank zij het prachtige weer en de gunstige wind. Zondagochtend vertrok de Constellation „Batav.a" van Kemajoran naar Neder- landn met 1,5 ton post en 23 passagiers, onder wie de Indonesische staatssecre taris van gezondheid, dr A. J. Karamoy, die met een studieopdracht naar Neder land reist. Het toestel zal vliegen Bangkok en Sjarjah. doel hebben aggressie te voorkomen, geduld wordt. Zoals men weet, gaat Noor wegen er van uit, dat de Ver. Naties nog wegen er van uit, dat de Ver Naties nog niet krachtig genoeg zyn, om de vrede en veiligheid van alle landen te waar borgen en het Atlantisch Pact is een regionale overeenkomst, binnen het ka der van het Handvest. Deze opvatting wordt door Moskou tegengesproken. Volgens Moskou kan de opneming van Noorwegen in het Pact tengevolge heb ben, dat dit land betrokken wordt in de politiek van een bepaalde groep, die streeft naar vérstrekkende aggressieve doeleinden. Het Pact staat, aldus de Rus sen, buiten de Ver. Naties en tracht de ene groep landen op te zetten tegen andere staten. Noorwegen heeft geen dui delijk antwoord gegeven op de vraag of de regering op grond van het Atlantisch Pact de vestiging van lucht- en marine bases op Noors gebied zou erkennen. Aangezien het Pact ten doel heeft het grondgebied van kleine landen te gebrui ken voor dergelijke bases en Rusland een gemeenschappelijke grens met Noorwe gen heeft, wil Moskou weten, waar Abraham de mosterd haalt. Geruchten over een eventuele aanval op Noorwe gen zouden volgens de Russische visie reeds voldoende kunnen zijn om Noor wegen tot een stap te bewegen, welke neerkomt op het ter beschikking stellen van bases. Deze dreigende aanval, aldus de Russische nota, is natuurlijk niet van de zijde der Sowjet-Unie te verwach- 500 Amerik. superforten. Volgens de diplomatieke correspondent an de „Sunday Dispatch" zal waar schijnlijk een 500-tal Amerikaanse super forten aan de Britse R.A.F. worden ge leverd in het kader van het voorgestelde Noord-Atlantisch Pact. De machines zou den gereserveerd worden voor strategi sche bombardementen op lange afstand, totdat de eigen zware bommenwerpers de R.A.F. met straalaandrijving ge reed zouden zijn voor gebruik. Engeland zal bommenwerpers van dit type leveren Frankrijk, België, Nederland en Luxemburg. De R A.F. zou de hoofd macht gaan vormen der luchtmacht van de West-Europese Unie onder Britse leiding. Prins Bernhard, Beatrix en Irene reeds in Tirol gearriveerd Oostenrijkse bevolking toont zich bijzonder ingenomen met het Vorstelijk bezoek Zondagavond om half acht is Prins Bernhard, in gezelschap van zyn broer Prins Aschwin, met de prinsesjes Beatrix en Irene, in het Oostenrijkse vaeantleoord St. Anton aangekomen. Koningin Juliana en Prinses Margriet worden daar eerst morgen of Woensdag verwacht. waar de Koningin en de Prins ook het vorig jaar enige weken hebben doorge bracht. Omtrent het bezoek aan St. Anton wordt nog gemeld, dat het Oostenrijkse volk buitengewoon ingenomen en ge vleid is met dit eerste bezoek na de oor log van een gekroond hoofd van zijn land. Hartelijke woorden van Tirolers voor Koningin Juliana Onder het hoofd „Welkom in Tirol' schrijft de „Tiroler Tageszeitung" om. ..Het is de Tirolers een behoefte uiting te geven aan hun oprechte sympathie voor de Nederlandse Koninklijke Fami lie. Mogen Koningin Juliana en Prins Bernhard in ons kleine land in de ber gen wat uitrusten van de last, die in deze moeilijke tijd op hun schouders Vandaag stellen wij IJ voor: De O.V.W.-sold. Balt de Groot is op 13 Januari 1947, dus al weer langer dan twee jaar geleden, naar Indië vertrokken «n wel met de Kota Inten. Hij is bijna 22 jaar en gelegerd op Morotai Noord- hlolukken), waar hij dient bij de genie. »'t Is hier m'n tweede vaderland", zegt hij dus hij heeft het best naar zijn zin. Ondertussen kijkt hij toch maar lekker fit naar de brieven van zijn meisje. Dat Prins Bernhard had aanvankelijk het plan om eerst vandaag te vertrekken, maar in verband met het verwachte gunstige weer, is de Prins reeds gister middag kort na 12 uur in zijn eigen Dakota van het vliegveld Soesterberg op gestegen. Behalve de beide oudste Prin sessen, maakte ook haar verzorgster, mevr. Penning, de tocht mee. Het vliegtuig landde in de loop v; middag op het vliegveld Friedrichshafen in de Franse zone van Duitsland, Prins Aschwin. die zijn vacantie eens in St. Anton'gaat doorbrengen, zich bij het gezelschap voegde. De Konink lijke gasten werden o.m. begroet door ge- neraal.Bethouart, als plaatsvervanger de Franse Hoge Commissaris voor Oos- reis naar Bregenz werd voortgezet :n door de spoorwegen beschikbaar gestelde salonwagen. Ook hier werden zij door de autoriteiten verwelkomd en twee vijfjarige meisjes in de plaatselijke kle derdracht boden een bouquet oranjekleu rige Mimosa aan en een bouquet anjers. De beide Prinsesjes toonden zich verheugd over deze begroeting en gaven de meisjes suikergoed. Prins Aschwin filmde het gehele toneel. Prins Bernhard dankte voor de ontvangst en zeide heugd te zijn weerin Oostenrijk te komen. Om vier uur verliet de groep Bregenz en spoorde zonder onderbreking door naar St. Anton, waar op het station Oostenrijkse en Franse autoriteiten hun opwachting maakten en meisjes in kleder dracht weer bloemen aanboden. Koningin Juliana zal de reis langs de zelfde route maken. Het verblijf in Tirol zal ongeveer 3 weken duren. Daarrn len de vorstelijke vacantiegangers naar Zermatt in Zwitserland begeven, jouurt trouwens nooit langer dan nodig want de brieven tussen de beiden vliegen ouer en weer. Over een maand :°1 zes hoopt Balt naar Alphen te komen, j0mdan spoedig weer naar de Oost te IVertrekken, Maar dan gaat zijn Tony jnee.' Balt is een ware sportsman. Zijn jltcfate sport isschaatsen, maar de B'adde ijzers heeft hij toch maar niet Ogenomen n r het t Kluwen van zeven botsende auto's en een motor Door mist gecompliceerd verkeers ongeluk op de weg A'damDen Haag Zaterdag zijn tengevolge van de mist op de Rijksweg AmsterdamDen Haag onder de gemeente Abbenes vlak bij el kaar zeven auto's en een motor op el kaar gereden, waardoor twee personen vaar en negen licht werden gewond. Doordat een auto op de rechterbaan plotseling stopte reden er successieve lijk drie andere auto's en een motorrij der tegen op. Bij het zien van dit onge luk remde een tegenligger op de linker baan zo hard dat deze auto met nog twee achter rijdende auto's in de knoop kwamen. Een wegenwachter verleende gewonden de eerste hulp. Het verkeer was twintig minuten ge stagneerd voor het opruimen va nielde en ingedeukte wagens. NEGENTIEN SKIEËRS VERONGELUKT Bij Radolfzell. een wintersportplaatsji het Bodenmeer is een autobus met skiërs scherpe bocht van de weg gegle- van een steile helling gekanteld. Negentien jonge mensen kwamen om. Mysterieuze overval op 56-jarige lerares te A'dam Omstreeks 9 uur werd gisteravond op de deur geklopt van een woning aan de Ruysdaelkade te A'dam. De bewoonster, een 56-j. lerares, dacht, dat het de bu ren waren en opende de deur. Zij zag 2 mannen, waarvan een haar aansprak en tegelijk zijn voet tussen de deur zette en een nader met een hard voorwerp op haar hoofd sloeg en haar bij de keel greep. Zij verloor het bewustzijn en kwam eerst een uur later bij kennis. De lerares sleepte zich naar de woonkamer, waar zij met veel inspanning een arts opbelde. Deze waarschuwde na aankomst de politie, omdat hij misdrijf vermoedde. vrouw heeft een schedeLbasisfractuur ernstige hoofdwonden. Voorlopig wor- i in de woning vermist een portemon- c met twee gulden, een schrijfbureau- sleutel en enkele zilveren voorwerpen. Ais signalement gaf de vrouw van een jaar, 1.75 lang, mager, smal postuur, blond haar. De politie tast e tropenland. nog in het duister. Ds J. van Dorp in Engeland overleden In de nacht van Zaterdag op Zondag in Engeland de oud-predLkant va Ned. Herv. Gem. te Londen, ds J. Dorp, overleden. Ds van Dorp werd 61 jaar oud. In 1912 werd hij predikant te Egmond-Binnen. Daarna diende hij de gemeenten van Veendam, Hoorn en En schede en van 1929 tot 1946 van Londen. In dat jaar trad hij af i.v.m. zijn drukke werkzaamheden als legerpredikant. Het hoogtepunt van zijn loopbaan noemde de ledene de doop van prinses Irene op 31 Mei 1940 op Buckingham Palace, het vertrek van het prinselijk gezin Canada. Een ander groot moment uit de geschiedenis van de Londense ge meente was de onthulling van een borst beeld van Hugo de Groot, door de Hugo Grotius-ver. in Engeland, vlak voor het uitbreken van de oorlog. Daaraan was een dienst verbonden, waaraan een aantal mi nisters van buitenlandse zaken deelnam, die toen in Londen vertoefden ter be spreking van de hoogst ernstige inter nationale toestand. Ds van Doip werd Den Haag bekend door diverse spreek beurten en ook voor radio-Oranje sprak hy menigmaal. Ds van Dorp publiceerde bundel preken, getiteld „Vandaag" en boek over zijn Londense ervarin gen. Hij behoorde tot de vrijzinnige rich- Hij was ridder in de orde van Orahje-Nassau Vanavond ontmoet Cochran Drees, Stikker en Sassen (Van onze Parlementsredacteur.) Nadat gisteravond de heer Merle Cochran, Amerikaans lid van de missie der Verenigde Naties voor Indo nesië een langdurig (informeel) contact heeft gehad met minister Stikker, zal hij, zo vernemen wij, vanavond tijdens diner in de ambtswoning van minister Stikker, een onderhoud hebben met crtize minister van buitenlandse zaken minister-president, dr Drees. Waarschijn lijk zal hierbij ook minister Sassen wezig zijn. Morgenochtend zal de heer Cochran, van het Brusselse vliegveld zijn Batavia aanvaarden. Buitengewoon onaangenaam doet het aan, dat deze figuur, die n; Timperley naar New Delhi, niet onkundig kan zijn geweest, onmoge lijk is geworden, te New York druk aai het konkelen was met de republikeinsi delegatite en de Nederlandse delegatie straal negeerde. Nog onaangenamer is het, dat Cochran eerst naar Brussel reist, dan naar Den Haag en dan weer naar Brussel. Dar hieruit zeer onaangename conclusies worden getrokken, is de schuld van Cochran zelf. die de pers niet te woord staat, en die zelfs duidelijk liet merken, dat een ontmoeting met minis ter Sassen niet tot zijn grootste verlan gens behoorde Het is duidelijk, dat Cochran eerst naar Brussel reisde, daar de zaken te bekokstoven, voordat hij bereid was. nog eens met de Neder landse Regering te spreken. Met baby van de trap gevallen en overleden Toen de 27-j. B. SlechtenhorstVan Rhyn gisternacht in haar woning aan de Van Speyckstraat te R'dam, familiefeestje terugkeerde, struikelde zij met haar baby op de arm boven trap, viel er af en is aan de verwondin gen overleden. Het kind kreeg geen letsel. ALBERT SCHWEITZER IN EUROPA TERUG. Prof. Al-bert Schweitzer, de medicus, theoloog, musicus en philosoof, die het grootste deel van zijn leven als zende ling en arts in Frans-Equatoriaal Afrika doorbracht, is in Konstanz teruggeko- Hij zal zich gaan vestigen ir Koenigsfeld, een dorpje in het Zwarte Woud- DIE OORLOGSSCHEPEN MOETEN UIT RUSLAND TERUG. De Amerikanen hebben Rusland euwe nota gezonden, waarin teruggave wordt geëist van 31 oorlogsschepen, die tijdens de oorlog aan de Sowjet-Unie zijn uitgeleend. Een dikke mist heeft opnieuw het verkeer op de Berlijnse luchtbrug tijde lijk stilgelegd. In het Academisch Ziekenhuis te Leiden werd Zaterdagmiddag voor medici een operatie per televisie naar de collegezaal doorgegeven. Om te voorkomen, dat de uitzending ook door willekeurige ontvangers zou kunnen worden opgenomen, werd zy per kabel overgebracht. Boven: de operatiekamer; onder: de belangstellenden, in de collegezaal. Intussen een unicumln Europa. Eis staat gelijk met dood door ophanging Morgenochtend om 9 uur zal kardinaal Jozef Mindszenty, de aartsbisschop van Esztergom en prins-primaat van Hongarye, door het volksgerechtshof te Boeda pest ztfn vonnis horen vellen. Aan het eind van zfln requisitoir van Zaterdag heeft de openbare aanklager, zoals reeds in een deel onzer editie gemeld, tegen Minds zenty en zyn medebeklaagden de „zwaarste en onverbiddelykste" straf geëist. Volgens Ass. Press, luidt in Hongarije de eis nooit doodstraf of levenslange ge vangenisstraf, en wanneer de aanklager de zwaarst mogelijke straf eist, betekent dit de dood door ophanging. De tragische figuur van kardinaal Mindszenty, in de beklaagdenbank te Boedapest, iemand, die ook voor ons het spit afbyt in de geweldige stryd tegen de geest van de anti christ, die langzaam maar zeker opdringt. Aanvaller van Sjah van Iran overleden Facher Rai. de persfotograaf, die de aanslag op de Sjah van Iran te Teheran pleegde, is aan de verwondingen, die de woedende menigte hem toebracht, over leden. In verband met de aanslag von den verschillende arrestaties plaats- In het requisitoir behandelde de open bare aanklager de ten laste leggingen eens punt voor punt. Hij trachtte ei de nadruk op te leggen, dat in hel proces geen sprake is geweest van eer strijd tegen de godsdienst. „De beschul digden hebben misdaden begaan en daar voor moeten zij boeten." Nadat dr Alapi, de aanklager, was uitgesproken, kwam dr Kalman Kiczko aan het woord, verdediger, die de kardinaal zich op het laatste moment nog had gekozen. Al thans dit werd van de zijde der rege ring verklaard. Kiczko begon met na drukkelijk te verklaren, dat Mindszenty op alle punten zijn schuld had bekend dat hij, Kiczko volkomen vrij was weest bij het voeren van zijn verdedi ging. De voornaamste stelling, die hij naar voren had gebracht, was, dat het gerechtshof er rekening mee moest hou den, dat de kardinaal een „naief' man was en dat hij in zijn paleis te Eszter gom „in een ivoren toren" leefde, welk feit hem vatbaar had gemaakt voor al lerlei geruchten, zoals dat. waarin werd beweerd, dat i® 1947 een oorlog zou uit breken. Dit gerucht leidde tot het op stellen van de lijst der „nieuwe rege ring" met kardinaal Mindszenty aan het hoofd, die na een Amerikaanse overwin ning de macht in Hongarije zou hebben overgenomen, aldus de verdediger. Een groot deel van de verdedigingsrede gewijd aan de kwestie van de brief, die de kardinaal bekent geschreven te heb ben aan de Amerikaanse gezant Chapin en waarin hij om een auto en een vileg- tuig verzocht, om uit de gevangenis te kunnen ontsnappen. Hij noemde dit eer nieuw bewijs van Mindszenty's naievi- DAT de 68-j. J. T. v. Duykeren te Am sterdam op een brancard voor het Am sterdamse B. G. werd gebracht en 5 j tegèn zich hoorde eisen wegens verraad Joden, terwijl tegen zijn vrouw G Walter 8 jaar werd geëist. DAT de Ned. gezant in Argentinië, mr F. C. A. baron van Pallandt, pres. Peron heeft onderscheiden met het Grootkruis an de Orde van de Ned. Leeuw. DAT cte Haagse radio-omroeper J. gedetineerd in het Huis van Bewaring te A'dam, van de R'damse Kantonrechter 14 dagen kreeg en een Vz jaar intrekking rijbewijs wegens dronkenschap bij het autorijden en wegens straatschenderij. DAT in het kader van de Boekenweek op 24 Febr. in de Stadsschouwburg te A'dam de gebruikelijke literaire gala avond wordt gehouden, waar o.m. de Ned. Opera „L'Heure Espagnole" opvoert. DAT de 49-j. stoker J. F. Schotman in A'dam conform d| eis 5 jaar (m.a.) kreeg het A'damseU3. G., wegens verraad de directeur van „Gooiland" te Hil- DAT de Drentse veenarbeider Anne Veenstra uit Zwartemeer, ex-bewaker het kamp Ommen, van het Amster damse B. G. 12 jaar (m.a.) kreeg. DAT op de ontgonnen Peelgronden eer 9 nieuwe boerderijen waarvan de totale kosten f 175.000 bedragen, worden gebouwd voor jonge boeren uit Sevenum. DAT een tweede groep van 70 Ita liaanse mijnwerkers op 10 Febr. naar Limburg komt. DAT het Ned. ms. Noordkaap. na acht dagen op de Noordpunt van Jut land (Den.) te hebben vastgezeten, Zaterdag weer vlot is gekomen en naar Frederikshavn gebracht. DAT Grubbenvorst (L.) Zaterdag een uur in donker zat, daar een militaire carrier uit de koers raakte en diverse licht- en afrasteringpalen, alsmede ligusterhaag vloerde. DAT voor het B. G. te A'dam tegen de 33-j. J. Mulder en de 51-j. kleerma ker B. J. Roest aldaar 12 j. (m.a.) is ge- eist wegens Jodenverraad. DAT de 37-j. A'dammer C. Vriens van het B. G. aldaar 15 j. (eis levenslang) kreeg wegens hulpverlening aan het wachtbataljon Nord-West. DAT het stadje Zevenaar van 2128 Mei zijn 700-jarig bestaan viert. DAT tegen de gewezen opperluitenant der politie in Hilversum, S. D. Vlieg. het B. G. te A'dam 6 j. is geëist wegens huiszoekingen en arrestaties. DAT B. en W. van R'dam voorstellen het oude gebouw van de R'damse Bank te kopen voor ruinl f 600.000 om er voorlopig de dienst van stadsontwikke ling te huisvesten, doch het pand eer lang voor de nieuwe „Bijenkorf" moet wijken. 1 Ovost. DAT tengevolge van ontsnappend Buta- gas uit éen defecte buis de woning var Cox te Veulen (L.) finaal is afgebrand eh de reeds met brandwonden overdekte vrouw en drie kinderen slechts met moeite werden gered. DAT bij het dorp America een auto. welke onder de zakende slagboom klem- raakte, door een trein uit Eindhoven is vermorzeld, doch de automobilist Zaaeyen en diens zoon er tijdig uit sprongen. DAT de Bond van Chr. zangkoren in Drente, welke thans 69 koren en rond 2250 leden telt, op 2 Nov. zijn zilver jubileum viert. DAT de kon. schippersvereniging „Schuttevacr" in Mei haar 100-jarig be staan viert met een tweedaags congres te Zwolle, waar de oprichter, de heer Schuttevaer, heeft gewoond. DAT de belangrijkste toegangsweg tot het bloemcentrum Aalsmeer verbreed wordt door demping van een sloot en dit f 275.000 kostende karwei eind '49 ge reed komt. DAT gisteravond de zolderverdie pingen van de percelen Spaarndammer- dijk 25 en 27 te A'dam zijn uitgebrand. DAT minister In 't Veld Zaterdag te Leeuwarden met het prov en het ge meentebestuur woningbouwvraagstuk- ken besprak. DAT de voormalige Kriminal-Kom- i...issar W. A. Albrecht, die onlangs door het B. G. te L'warden tot de doodstraf werd veroordeeld, in tegenstelling met kunnen worden langs de rijksweg Am- zijn aanvankelijk plan, toch cassatie sterdamDen Haag, welke door het st heeft aangetekend. Jtionseiland heen zal worden geleid. Er teit. Kiczko's laatste woorden waren: ,Ik vraag het gerechtshof een wijs vonnis uit te spreken, omdat dit proces na eeuwen nog bekend zal zyn en de rech ters aan de geschiedenis verantwoor ding zullen moeten afleggen. Ik vraag om een mild oordeel naar de stem van Uw geweten. Ik vraag het hof de clemen- tie-clausule van de Hongaarse wet toe te passen, waarin gezegd wordt, dat het hof onder bepaalde omstandigheden het zelf uitgesproken vonnis kan verzach ten." Daarna pleitten de andere verdedigers voor de overige verdachten. (Voor vervolg zie Pag. 3) Zwijgt Regering voorlopig over Overz. Gebiedsdelen tement van Overzeese Gebiedsdelen de mening beluisteren, dat het niet in het landsbelang zou zijn, wanneer de begro ting van dit departement nu reeds zou worden behandeld. Hebben wy het wel. dan is hiertegen uit de Tweede Kamer verzet gerezen, zodat het wel zeker is. dat morgen toch begonnen zal worden met de behandeling van deze begroting. Wij hebben echter reden om aan te nemen, dat de Regering overweegt, niet onmiddellijk te antwoorden. Een bevesti ging van dit vermoeden ligt in het feit, dat de Kamer Vrijdag besloot, in afwij king van een eerder gevallen beslissing, dat de artikelsgewijze behandeling van de begroting van. Buitenlandse Zaken zal plaats hebben onmiddellijk na afhande ling van het algemeen debat, dus vóór met Overzeese Gebiedsdelen wordt be gonnen- Aanvankelijk was besloten, dit pas te doen, nadat de alg. beschouwin gen over de begroting van Overzeese Ge biedsdelen waren gehouden. Klaarblij kelijk wil men nite het risico lopen, dat ook de vaststelling van de begroting van Buitenlandse Zaken nog geruime tijd op zich zal laten wachten. Onze verliezen in Indonesië De smartelijke cyfers worden lager. Een door Aneta uit Batavia geseind of ficieel militair overzicht geeft de vol» gende verliescijfers: Van 29 Jan. 64 doden en 8 vermisten; van 915 Jan. 37 doden en 2 vermisten; van 1622 Jan. 40 doden en 3 vermisten; van 29—29 Jan. 48 doden en 4 vermisten; van 30 Jan.5 Febr. 23 doden. De beschuldigingen tegen Nederland ingetrokken Howard Bruce legde een ruiterlijke verklaring af De adjunct-administrateur van de E.C. A.. Howard Bruce, die einde vorig jaar sensationele beschuldigingen uitte als zouden Nederland, België en Engeland hoeveelheden lood en aluminium, die zij met Marshall-dollars gekocht had den, met een aanzienlijke winst doorver kopen aan Amerika, heeft thans openlijk zijn beschuldigingen ingetrokken en de juistheid der tegenspraken erkend. Hij heeft verklaard, dat er na de tegen spraken een grondig onderzoek is inge- en dat er geen enkel bewijs is ge vonden van de juistheid der beschuldi gingen. De aanvoer dezer beide metalen leverde volgens Bruce echter talloze problemen op, en daarom zouden des kundigen van de E.C-A. naar W -Europa n om het gehele vraagstuk te be studeren. Men wil namelijk, dat de W. Europese landen zoveel mogelijk oud- aluminium zullen gebruiken en zo min mogelijk gedegen aluminium uit Amerika afnemen. Vrijdag komt het rijst schip in Amsterdam De „Stuyvesant" van de KNSM, met de 500.000 kg Surinaamse rijst aan boord, 'n ons land reeds is verkocht ten bate van het Wilhelmina-fonds voor de .b.c.-bestrijding in West-Indië, wordt Vrijdag a s. in Amsterdam verwaéht. De moet dan nog enige bewerkingen ondergaan en worden verpakt, voordat dit welkome voedsel verzonden wordt. Federalisten naar Banka vertrokken Gisteren vertrokken de Federalisten Anak Agoeng Gde Agoeng en dr Ateng benevens enkele republikeinen, onder Darmasetiawan per vliegtuig naar Banka, waar ook ir Soekarno en hadji Agoes Salim zouden aankomen. Schiphol heeft grootse plannen voor de toekomst lil 19i>8 is voorstel van Frans architect verwezenlijkt (Van een onzer verslaggevers). „Dit plan Is ontsproten aan het brein van een Frans architect. Het draagt het kenmerk van de Franse geest door de logische wijze, waarop het is opgezet". Aldus leidde de burgemeester van A'dam, mr A. J. d'Ailly, Zaterdag op Schiphol het plan voor uitbreiding van de luchthaven ln. Gelijktijdig met de overhandiging het plan aan de leden van het Kon. Huis en aan de ministers, waren persvertegen woordigers uit heel het land aanwezig om het plan te horen toelichten door de bedrijfsdirecteur van Schiphol, U. F. M, Dellaert. Het rapport is een lijvig boek deel van 166 pagina's met vele gedetail leerde kaarten en schetsen. Het toekomstige Schiphol is ontworpen als een luchthaven van 't z.g. tangentiële type. De zes start- en landingsbanen vor. als het ware raaklijnen of tangenten het centraal gelegen stationseiland, v de gebouwen en verdere voorzieningen voor de afhandeling van reizigers er vracht komen. De banen zullen een lengte krijgen var 1800 tot 2550 meter en een breedte var 60 meter. Zij zullen worden aangelegd op vlakke terreinstroken, omgeven door slo ten. Het gebied buiten deze baanstroken zal in gebruik kunnen blijven voor land bouwdoeleinden. Het Schiphol der toe komst zal in het geheel niet meer dar 7 pet van de Haarlemmermeerpolder be slaan. Dit banenstelsel zal het toekom stige spitsverkeer moeten kunnen ver werken. De start- en landingsbanen wor den door taxi-banen. 30 meter breed, ver bonden met een dubbele ring van rijba nen om het stationseiland. Twee tegen over elkaar gelegen banen komen gelijk tijdig voor starten en landen in gebruik, waarbij met de windrichting wordt ge rekend. Binnen afzienbare tijd zullen de technische hulpmiddelen zodanig worden verbeterd, dat bij slecht zicht regelmatig kan worden geland en de dienstregeling stipt kan worden nageleefd In het najaar van 1950 zullen 4 banen gebruik zijn, waarvan twee nieuwe. Met deze vier banen zal het groeiende luchtverkeer moeten worden verwerkt tot het taingentiële Schiphol gereed is Dit zal, berekent men, in 1958 het geval De toekomstige luchthaven zal bereikt rekening mee gehouden, dat de nieuwe spoorweg AmsterdamDen Haag even eens Schiphol zal aandoen en wel onder gronds. De totale oppervlakte zal in de toekomst 1200 a 1300 hectaren beslaan. Men verwacht, dat het personeel van Schiphol tegen 1958 zal zijn verdubbeld. Nu werken er rond 7500 personen. De voor het tot stand komen van de tangentiële luchthaven te maken kosten worden op ƒ95 millioen geraamd. De rapporteurs besluiten hun beschou wingen door er op te wijzen, dat het luchtverkeer een deel van het scheep vaart- en spoorwegverkeer zal over nemen, waardoor nieuwe behoeften van een beweeglijke wereld kunnen worden bevredigd. Handelswegen door de lucht zullen steeds meer een eerste plaats in- Zo nodig zullen in de verre toe komst tien banen in bedrijf kunnen wor den gesteld. Het hier beknopt weerge geven plan zal aan de Gemeenteraad en an de Regering worden voorgelegd. In Oostenrijk zou een nieuwe onder grondse Nazi-beweging zijn ontdekt, di* „Zwarte Jagers" heet. en haar hoofd kwartier in Madrid heeft- WEERBERICHT Toenemende tcind Tot morgenavond verwacht De BilU Aanvankelijk enkele overdrijvende wol kenbanken. Later verder toenemende be wolking en in het Westen van het land plaatselijk enige lichte regen. Matige en in het Noord-Westen van het land tijde lijk krachtige wind tussen Zuid en Zuid- West. Vannacht alleen in het Zuid-Oos- /an het land nog plaatselijk lichte Morgen overdag iets zachter dan vandaag. ZON EN MAAN Dinsdag 8 Februari: Zon op 8.10, onder 17.40; maan op 11.42, onder 4-29. 13 Febf, V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1