Het Nazisme leeft nog Planten in de geneeskunde en volksgeloof DE LUCHT die wij inademen NIEUWE LEDDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 4 FEBRUARI 1949 Uit het geteisterde Griekenland Een burgemeester wordt gefusilleerd, want.„Truman" is verboden... COMMUNISTEN SLOTEN MET DE DUITSERS VERRADERLIJKE OVEREENKOMSTEN (Van een onzer verslaggevers) In Europa woedt nog de oorlog. Er worden steden en dorpen verwoest, gevan genen weggevoerd, er vallen doden en gewonden. En toch schynt het, dat Europa er nauwelijks door beroerd wordt. Ieder land heeft zijn eigen moeilijkheden, leder volk zijn politieke verwikkelingen, ieder mens zijn zorgen om de dagelijkse din gen die onze levens biy of droef kunnen maken. Vergeten ligt, afgesloten door vijandige staten, voortdurend bedreigd, het koninkrijk Griekenland en strijdt tegen de vijand van Europa, het communisme. Na de bittere maanden van 1940, toen de geallieerden nauwelijks ontkwamen aan een vernietigende nederlaag, kwam op 28 October 1940 de eerste goede tijding van het front: „de invasie van Italië Griekenland was afgeslagen"- Italië werd verslagen vijf maanden lang. Er was woedende teleurstelling bij Mussolini Hitler, en een oplevende moed bij de ge allieerden. Toch zou Griekenland ook de bittere jaren der bezetting leren kennen, want de overweldigende macht der Duitsers kwam de verslagen fascistische legers te hulp en dit was ook voor de Grieken veel. Niet anders dan in de andere be zette landen heersten er toen onderdruk king, honger, leed en heimelijk verzet ïr het land. Men streed er de goede strijd zoals Frankrijk, België en Nederland. Er vormden zich ondergrondse organisaties en met angst ih het hart zagen de Duit sers de dag der vergelding naderen. De geallieerden bezetten Italië, de geschie denis schreef overwinning na overwin ning voor hen en de Duitse legerleiding kreeg een grote zorg: hoe haar troepen terug te trekken, opdat ze elders nog zouden kunnen deelnemen aan de strijd, die Duitsland immers winnen moest. In April 1944 werd de oplossing hier voor gevonden. De S D. zocht contact met communistische groepen, die reeds droomden van een Griekenland, dat hun zou behoren. Tijdens een proces in Tripolis, dat deze maand gehouden werd, is dit eerst bekend geworden. Toen vond men nl. een document, getekend door de communistische E.A.M-leiders Elias Apalodimos en Apostolis enerzijds en enige officieren van de S.D- anderzijds, waarin de Duitsers de verzekering krijgen, indien nodig, hun troepen onge hinderd te kunnen terugtrekken. Toen de tijd drong, werd op 1 September 1944 een nauwkeuriger overeenkomst gete kend te Livadi, van Duitse zijde onder tekend door Erich Fenske, voor de com munisten door Kitsos Een andere gelijk soortige overeenkomst werd met de Bul garen gesloten. Drie weken later, op 22 September, begroette een herademende bevolking de bevrijdende legers der ge allieerden en snel, zonder gerucht, trok ken de Duitsers weg, de zware wapenen aohterlatend in handen van hen, deze aftocht mogelijk maakten, onverwachte bondgenoten, ten. Wel trachtten nationalistische groe pen, die het verraad ontdekten, nog slag te leveren, doch de gebeurtenissen waren te verrassend om nog te kunnen in grijpen. De ontsnapte Duitse legers kon den de strijd in Europa nog voortzetten tot Mei 1945. Zeven maanden lang vielen nog de doden op het slagveld en de ondergrondse strijders in de bezette lan den. De doden, die nu rusten in onafzien bare rijen op Margraten, in Overveen er op de kleinere begraafplaatsen, zoals Westduinen en het stille duindal in Was senaar. Dit moeten we niet vergeten! door de Griekse regering de strijd tegen de rebellen aangebonden. Na een maand was de weerstand gebroken. Het Griekse volk herademde Te Varkiza werd overeenkomst gesloten, dat de com nisten niet om politieke redenen vervolgd zouden worden; slechts wie misdaden volgens het strafrecht had bedreven, achtte een vonnis. De wapens moesten ingeleverd worden, de strijd was afge- Maar in de bergen van Noord-Grieken land reorganiseerden de rebellen zich; ir Albanië, Bulgarije en Joegoslavië vonden zij steun en een guerilla ontstond. Een regering werd gevormd, na vrije verkiezingen, welke onder toezicht van Amerikaanse, Engelse en Franse waar- werden gehouden De Russen hoewel aangezocht hadden geweigerd. Nogmaals kondigde men een amnestie af allen, die de wapens neerlegden. De communistische partij kon ongehinderd haar blad „Rizospastis" (De Ontworte- laar) uitgeven en verklaarde openlijk, dat zij van achter de redactietafel de guerilla leidde. Griekenland blijft gelo de democratie! Maar het Griekse leger kon de Noorde lijke grenzen niet afsluiten, manschappen en middelen ontbreken daarvoor- over de Noordelijke grenzen gaan komen de rebellen. Verslagen, gedeci meerd dikwijls, wijken ze terug, wapenen, terug te keren. Want de hospi talen, de opleidingskampen en ravitail- leringsplaatsen in Albanië, Bulgarije Joegoslavië zijn voortreffelijk georgani- En Griekenland strijdt voort- Tracht te bouwen op de ruïnes, herstelt de handel, verzorgt zijn duizenden verweesde kin deren en strijdt. Op de muren staat het: „Griekenland sterft nimmer". Verschroeide aarde. In de nacht van 11 Januari 1949 v woestte de rebellen de stad Naoussa N.W. Macedonië. Het Griekse leger be vond zich elders en het kleine garnizoen werd overvallen- De heldhaftige tegen stand mocht niet baten. Twee dagen bleven de rebellen in Naoussa, toen be vrijdde het Griekse leger de stad opstandelingen vluchtten, zoals zo vaak reeds, de bergen in, vervolgd grens, want geen Griekse soldaat kan die overschrijden. Wat deze twee dagen voor Naoussa aren, laten de photo's zien- De Ameri kaanse waarnemer Colonel Holland zeide: „Het lijkt ongelooflijk, zolang het niet met eigen ogen gezien heeft" Acht textielfabrieken werden verwoest, de bruggen opgeblazen, 428 mi wen als gijzelaars weggevoerd, huizen verbrand, goederen geroofd, burgemeester werd gefusilleerd, omdat plein had herdoopt in: „Truman- plein". Heldenfeiten van het „Democrati sche Leger" van Markos! In Europa wordt nog hevig gestreden, >n klein land verdedigt de democratie tegen totalitaire machten. Weinig hoort Nederland van deze strijd, slechts de kabinetscrisis heeft even de aandacht kunnen trekken. Vergeet m indien Griekenland zich niet staande houdt, een bolwerk gebroken i* Verraad na verraad- Nog in September keerde de regering, die reeds maanden in Egypte op de be vrijding van Griekenland had gewa'cht, Zes communistische ministers hadden zitting in het kabinet; men geloofde Griekenlarfd immers aan de democratie; men geloofde in de nieuwe toekomst voor het bevrijde vaderland en de goede wil van allen. Men wist niet, dat ergens documenten lagen, getekend door Duit sers en Grieken, communisten tezamen- Maar in December trokken de commu nistische ministers zich terug, de eerste regeringscrisis ontstond. Het doel was bereikt, onrust, politieke twisten, opstand waren gezaaid. Moordend, brandend en plunderend terroriseerden de opstande lingen de bevolking. Zij kennen niet de argumenten van de reden, voor hen geldt alleen geweld. Waarom de afschuwelijke taferelen te sohilderen, waarom te vertellen, dat duizenden kinderen, vrouwen en man nen geroofd werden om de moeders een dag later het hoofd van haar kind terug te zenden, of de verwanten de uitge- «token ogen van hun vermisten. Dit is een leed, dat we immers niet peilen kunnen. Wij walgen van deze gruwelen, we keren ons af en vergeten, dat zulk een barbarendom Europa nog steeds blijft bedreigen- Met behulp van een kleine Engelse legermacht van ongeveer 1200 man werd Overlevenden zoeken In het gebouw waar de moordenaars hun slachtoffers afmaakten en de lijken byeenwierpen, of er familieleden en bekenden onder zijn. Op de muur staat „Griekenland sterft niet"ondanks alles. Voor de radiozender van Hamburg, die slechts Amerikaanse sigaretten i BUNCHE NODIGT ARABISCHE STATEN UIT. Dr Ralph Bunche de fungerende be middelaar inzake Palestina, heeft 6 Arabische staten uitgenodigd om op Rhodos, samen met Egypte, te confere ren over wapenstilstandsonderhandelin- Cen met de Israëli's. IJMUIDENSE TRAWLER BIJ NOORD KAAP IN QUARANTAINE. De IJmuidense trawler „Catharine Duyvis", die voor de visserij naar de Barendszee is vertrokken, ligt te Hon-1 land wofdt beschreven als* ingsvaar, bij de Noordkaap in quaran- verblijf met appartementen, voorzien door de Engelse bezettingsautoritei de Duitsers is teruggegeven, stelde enige weken geleden Frau Christa Schumacher haar luiSteraars de vraag: Heeft het nazisme achteraf beschouwd toch niet zijn goede kant gehad? De antwoorden, die op deze vraag bin nenkwamen, waren openbaringen! Meer dan de helft van de Duitsers, die een antwoord op de gestelde vraag inzonden, stemden hierin overeen, dat ze iets goeds hadden gezien. Verschei dene kwamen ér openhartig voor uit, dat hunkerden naar de „goede oude nazi- dagen". Slechts een minderheid had er genoeg van, zoals b.v. Hans Matzin uit Hamburg, die schreef, dat het nazisme hem nog zes levensjaren schuldig was, drie jaren in het leger en drie jaren in een Russisch gevangenenkamp. De meesten van hen die schreven, dat ze het nazisme goedkeurden, bekeken het van een materieel oogpunt uit, aldus „Nieuw Nederland". Ze schreven, dat ze er beter aan toe geweest waren in de dagen van Hitier; toen hadden ze meer voedsel gehad en meer brandstoffen, kleding en werk. Gerhard Triebei, een jarige bankbediende uit Westfalen, schreef: „De nazi's schaften tenminste de werkloosheid af!' De New York Star deelt mede, dat verscheidene brieven met antwoorden, ontvangen werden, ondertekend met Heil Hitier. Een anoniem briefschrijver gaf onomwonden te ken- duizenden met mij zouden willen uitroepen: Ja, duizendmaal ja, het heeft zjjn goede kant! Buiten landers en uitgeweken Duitsers hebben het recht niet om mee te praten onderwerp, want zij zjjn lafaards, die niet in staat zijn om te oordelen." Andere symptomen van herlevend zisme vonden we in een tijdschrift dat uitgegeven wordt door de Sociëteit het voorkomen van Wereldoorlog III, Amerikaanse instelling. Voorzitter is de bekende criticus Mark van Doren. De vice-voorzitter, Edgar Ansel Mowrer, stelt in zijn artikel „Duitsland zet de klok terug" de dreiging van het nazisme aan de kaak. Hjj wijst er op, dat een toene mend aantal ex-nazi's weer in vertrou wensposities worden hersteld, of dat ze beschermd worden door de Britse, Ame rikaanse 'en Russische autoriteiten. Voor aanstaande nazi-diplomaten zijn nu voor hun „herstel" te Lyoeblimo in de buurt van Moskou. Hier bevinden zich Fritz Grob- ba, de voornaamste spion en geheime agent van Hitler in het Nabije Oosten, die de opstand in Irak uitlofte, dr Schlo- bies, die dik bevriend was met de Groot- Moefti van Jeruzalem, dr Gunther Ramm, Hitler's agent in Moekden, Helmuth Bergman, lid van het vroegere nazi bureau voor buitenlandse zaken. Een andere gast van Lyoeblimo is Carl Clodius, financieel expert, die de Russen tot Chef van de Economische Afdeling var de Balkansectie van het Kominform heb ben gemaakt. Al deze mannen is het toe gestaan theaters in Moskou te bezoeken of met verlof te gaan. Een andere Russische protégé is dr Hans Hartmann, een S.S.-man en vurig eerder van Hitier. Hartmann is de uitgever van de National Zeitung te Ber de verschijning van welk blad de Russen in Juli j.l. toestemming ver leenden. Het blad heeft zich opgeworpen als de officiële verdediger van alle ex- wekt hen op de moed nooit te verliezen en het hart hoog te houden. Een kamp voor ex-nazi's te Langwas- de Amerikaanse zone van Duits luxueus i de bemanning zijn ziek. kamers, radio, enz. De bewoners roken ken Schotse whiskey en kunnen hun vrienden en relaties in de naburige stad bezoeken. Eén van de geïnterneerden van Langwasser is Hans Fritsche, de leider van het radiowezen in nazi-Duitsland. In verscheidene gevallen zijn vroegere nazi's in de Amerikaanse zone in nieuwe posities benoemd. De ex-burgemeester van Zwabisch Gmünd is weer verkozen evenals zijn collega van Herboldsberg. De vroegere districtsleider van de nazi-partij in Bruckenau is verkozen tot burge meester, ofschoon hij geïnterneerd zit. Vooral onder de Duitse jeugd leeft de nazi-geest nog vurig. Schoolmeisjes in de Berlijnse voorstad Zehlendorf vierden dit jaar de 20ste April door de zwarte bor den in*de klas te versieren met het op schrift: „Hartelijke gelukwensen voor Adolfs 59ste geboortedag 18891948". Het nazisme leeft nog terdege in Duitsland! Terreur of stuiptrekking? Ruiten ingooien en molestatie van werkwilligen. Ziedaar de nieuwe methoden van de Eenheids Vak Cen- trale in Amsterdam, die haar eisen t.a.v. uitkeringen aan werknemers in de Tabaks- en de Confectie-industrie niet op hetzelfde ogenblik dat ze ge steld waren, in vervulling zag gaan. Terreur van een minderheid, die de meerderheid van werkwilligen het practisch onmogelijk maakt de voudige dagelijkse plicht, te zorgen voor het onderhoud vanhet eigen ge zin, te volbrengen. Een erg schril licht wordt wel op deze agitatorische activiteit geworpen, wanneer men weet dat de onderhan delingen over een winstuitkering, ge vraagd op grond van redelijke verlan gens der werknemers, reeds tot goed einde zouden zijn gebracht, t neer de E.V.C. niet tussenbeide gekomen. Hieruit blijkt zonneklaar, dat het de E.V.C. niet in de eerste plaats te doen is om het goed recht van de arbeiders, doch dat de uitoefening van terreur het door Moskou geïnspireerde doel is. Er is geen sprake van, dat wij het recht van staking (indien deze geen contractbreuk is) zouden willen ont kennen. Maar iedere werknemer draagt hiervoor persoonlijke verant woordelijkheid. Het recht van staken houdt niet in, dat hiervoor een plicht zou bestaan, wanneer de E.V.C. zulks decreteert. Dit is in strijd geestelijke vrijheid, waarvoor wij pas vijf jaar lang goed en bloed hebben geofferd. Streng optreden tegen deze terreur is noodzakelijk. De overheid versta hier haar plicht. Ook, al zou deze terreur beschouwd moeten wor den als de laatste stuiptrekking van een zieltogend organisme. Het gaat niet in de eerste plaats om de inge smeten ruiten en zelfs niet om de ge molesteerde werkwilligen, maar om de eenvoudige zaak, dat in een de mocratisch Nederland er geen sprake van mag zijn dat een minderheid een meerderheid door terrorisatie haar wil probeert op te leggen. De heer Nic. van Beelen 25 jaar organist van Katwiiks Oude Kerk „Ja, in 9t oude vissersdorp kunnen ze zingen99 (Van één onzer verslaggevers) Wij brachten een bezoek aan de heer Nic. van Beelen, organist van de Oude Kerk te Katwijk aan Zee. Zoals wij reeds in het kort berichtten, hoopt de heer Van Beelen op 24 Febr. a.s. te gelijk met de kerkelijke jubilea en met dat van koster Vis te herdenken, dat hij 25 jaar geleden organist van de witte kerk aan de Boulevard werd. Dus een zilveren jubileum. Wie de heer Van Beelen kent er zijn er zeer velen weet zeker, dat de a.s. jubilaris hele maal geen prijs stelt op toespraken, bloemen en cadeaux. „Ik heb m'n plicht gedaan en hoop, dat de mensen van de Kerk mijn eenvoudige werk in hun hart een beetje waarderen". „En publicatie dan?", zal de lezer(es) vragen. Wij verklappen -geen geheim, als schrijven, dat de heer Van Beelen. die het vissersleven en de lange historie Katwijk op z'n duimpje kent, mede werker van ons blad is. Hij heeft nog heel wat in de pen Toen wij dan ook bij hem kwamen, om hem als organist eens ongelimiteerd over ervaringen en belevenissen te laten tellen, kon hij ons moeilijk de deur wijzen! Het is in dit korte bestek niet mogelijk, alles, wat de jubilaris die avond ogen „schilderde", de revue te doen passeren. Slechts een paar grepen. ,,"k Heb inderdaad wonderlijke dingen beleefd. Organisten beleven vaak iets bijzonders, vooral op een dorp. Het eve nement van de weder-in-gebruik-neming der Oude Kerk op 24 Februari 1924 haast niet te schetsen. Ik moest de zang der Gemeente begeleiden aan een tame lijk groot harmonium, maar het ging." Iet veul goes! „Later is eens het volgende gebeurd. De kerk was uit en ik ging direct huil Twee Katwijkse vrouwen wachtten en zeiden: „Jongetje, jongetje i jou eens wat zeggen". Wat de hand? „Is dat gauw speule, je doet. We kenne je niet bijhouwe. We kommen asem te kort." Eén der twee legde plpts haar hand nend op m'n schouder en met gesloten als uiting van deernis' richtte zij de volgende woorden tot de zondlfer: „J Ddern, man, je bent modern.' Een zacht maar welgemeend verwijt wa: de bedoeling van dit gezegde.Werbijsterd vroeg ik: „Arendje, nu moet je me toch 5 zeggen, wat „modern" eigen- int dat weet ik niet." Het ant woord luidde: „Dat weet ik ook iet, maai iet veul goes." Ik moest toegeven, dat ik het tempo van de lofpsalm, die zioh daar ook wel voor leende, werkelijk wat te veel had opgevoerd." Overigens kunnen de Katwijkers met ;n gerust hart naar de Oude Kerk gaan, want de heer Van Beelen is een prin cipieel tegenstander van rhythmisch zin gen. „Het koraal wordt gekenmerkt door diepe gedragenheid", is zijn mening. „Niet te vlug en niet te langzaam, de gulden middenweg. Het moet vooral geen boerendans van W. Siep worden: „Hup, daar gaat ie in de driekwarts maat"." „Eén onzer bekendste schrijfsters woon- eens een dienst bij in de Amdreas- kerk. Na de godsdenstioefening merkte zij op: „Drie mooie dingen waren er: in plaats natuurlijk de verkondi ging van het Evangelie; voorts het lezen de oude voorlezer en ten derde het gemeenschappelijk zingen. In zulk zingen ontwaart men hert deinen van de golven Nu eens krachtig, dan weer zacht, al naar gelang de tekst der Psal- het vraagt. Ze kunnen er zingen in Katwijk kunnen ze zingen. Voor- i een preek, die er „in" gaat, zoals dat nu eenmaal pleegt te noemen. En de organist mag dan wel „vol" spelen. Doet hij dit niet, dan loopt hij gevaar, "art z'n instrument er niet bovenuit komt. „Het is me eens gebeurd, dat een wat verontwaardigde kerkganger op me al kwam en me vroeg: „Wat heb je nor voor koffiebone zitte male?" Eerst be greep ik hem niet, maar langzaSm drong het tot mjj door: ik had de prachtige fuga in G moll van Joh. Seb. Bach ge speeld. „Dat doe je op een orgelbespe ling", werd mij gezegd, „maar na preek, ali de kerk uit gaat, moert je toepasselijk lied spelen, daar hebben wat aan. Al dat „gepingel" Het is nu eenmaal moeilijk, aan s wensen te voldoen. Vaak echter zjjn ook bemoedigende voorvallen. Iemand kwam eens op de organist af met de woorden: „Ik heb je te bedanken", te bedanken? Waarvoor dan, als ik gen mag?" „Ik heb je te bedanken, want toen ik gisteren in de kerk was, zat de duvel in m'n hart en hoe ik t ook pro beerde. ik kon hem er niet uitkrijgen. Maar na de dienst speelde je: Kent gij, kent gij, die Naam nog niet? Die om ons te redden den Hemel verliet? Dat was het middel en daarvoor heb ik je te be danken!" Hij raakt niet uitgepraat De heer Van Beelen, die al veel langer dan 25 jaar op de orgelbank zit, i een kwarteeuw geleden in vaste dienst van de Hervormde Gemeente trad, vindt, dat al deze en andere feiten zijn vaak zo bewogen leven hebben verrijkt. Van zijn leermeesters roemt de heer Van Beelen vooral wfjlen prof. L. A. G. de Sonna- ville, muziekleraar aan het Willebrords- College te Katwijk aan den Rijn, aan wie hij zich zeer verplicht gevoelt. Onderzoekende en beproevende is de heer Van Beelen de kwarteeuw door mogen gaan. Hij is, behalve organist, historievorser pur sang, uit een „moe ten". Hij is het vooral ook ter wille van zijn plaats en van het beroep van zijn Katwijk: de visserij, van welke twee hij hartstochtelijk houdt. Maar thans schrij ven wij over de heer Van Beelen als organist, al is het meer een verhaal over de zingende kerkgangers geworden dan over de begeleider op het orgel zelf. Och, zo is de heer Van Beelen nu eenmaal: hij raakt over zijn dorp en zijn dorps genoten niet uitgepraat Het leed is hem niet bespaard geble ven. Maar met een kinderlijke blijmoe digheid, telkens de eonzijde van 't leven zoekend, droeg hij dat leed naast het vele liefs, dat hij toch ook zijn deel mocht i. Wij wensen hem met zijn jubi leum van harte geluk en op zijn verdere levensweg Gods rijke zegen toe. HET GOUDEN BOEK DER JEUGD Namens tal van kinderen uit Leiden en omgeving, die meededen aan de jeugdhulde aan H.M. Koningin Ju liana, is dezer dagen ,Het gouden boek der jeugd" op het Paleis Soest- dijk aangeboden aan mevrouw L. Verbrugge van 's-Gravendeel, die het namens de Koningin in ontvangst nam. Zoals men weet, organiseerden onze bladen deze hulde voor H. M. de Koningin. Henny Oswald, de jeug dige Rotterdamse tekenares, maakte fraaie, kleurige tekeningen van juichende jongens en meisjes en de jeugd heeft haar best gedaan, daarop in het allermooste schrift haar wensen jegens de Koningin tot uiting te brengen. De bladen zijn in een uit zes delen bestaand „Gouden boek der jeugd" verzameld en in de gele salon van het Paleis Soestdijk nam mevrouw Ver- brugge die in ontvangst, in een hui selijke bijeenkomst. Namens directie en redactie van de Nieuwe Leidsche Courant werd daarbij de vreugde uit gesproken over de mogelijkheid H.M. de Koningin deze hulde te bereiden. Mevrouw Verbrugge zeide, dat de Koningin bijzonder ingenomen was met de hulde en dat de kinderen al tijd zo'n grote plaats innemen in de gedachten van de Koningin. Met grote belangstelling heeft mevrouw Verbrugge toen de boeken doorgeke ken, haar bewondering uitgesproken voor de moeite, die de kinderen zich hebben getroost, en de vele briefjes gelezen. Mevrouw Verbrugge ver telde, dat de Koningin het alles zien zou en het zeker erg mooi zou vinden. Levenslang voor ,.De Scheermes*', 20 jaar voor v. d. Vorst Het B.G. te Amsterdam veroordeelde gisteren de 41 j Duitser Jurgen Hin- richsen, die by zijn optreden in de Wie- ringermeer de bijnaam „De Scheermes" verwierf, tot levenslang, conform de eis. Eerder was de doodstraf geëist, doch men achtte toen het onderzoek niet vol doende. De 28-j. Amsterdammer Jan v. d. Vorst kreeg 20 jaar (m.a.) Reeds drie maal in zijn jonge leven hoorde hy de doodstraf tegen zich eisen. Eerst voor een Duitse rechtbank wegens desertie uit de Waffen SS. Hij wist te ontsnappen uit de cellen barakken te Scheveningen en verried enige tijd later een illegale organisatie. De illegaliteit besloot zelfs, hem uit de weg te ruimen. In October j.l. werd op nieuw de doodstraf geëist. Toen achtte men het onderzoek onvolledig en by her nieuwde behandeling hoorde v. d. Vorst de derde maal de doodstraf eisen. MARKT- EN VISSERIJBERICHTEN LEIDEN. 4 Febr. Veemarkt. Aange voerd: 3 fokstieren. 2 slachtdieren. 66 kalf- melkkoelen t 450—850. tamel(Jk vlug. 122 kedoelen f 375—575, t. vlug. 100 17 pinken f 240—370. kalvc 227 ette schaper üt, 5 zeugen. 60 me 5 biggen f 45-60. r slach geiter -.alveren. 8 ïapen f 60—80, s f 60—80, mat. larden, 14 bok- Kaasmarkt: Goudse rt f 1.65—1 68. 2e srt. itlg: Leidse ka LEIDEN. 4 Febr. aas, 37 partyen, le f 1.60—1.64, handel artijen, f 1.56—1.59. LEIDEN, 2 Febr. Groentenveiling. Per 100 kilo: andijvie 7699, boerenkool 1125, •le kool 7—12, groene kool 9.90—15.90. knol- Iderie 9—13, kroten 6—6.30, lif I 24—10, lof 16—35, prei I 7—12, rode kool 7.10—12.10, spruiten 15—50, uien 1.10—3.40. peen I 8— 19, peen II 6. peen III 5 50—5.80. Per 100 uks: sla I 10.40-12.40, idem II 6.10—6 90. er 100 bos: selderie 5—8.30, kroten (ge nokt) 10—17. IJMUIDEN, 4 Febr. Motorl. KW 9. 2750; 5. 2130; 86, 5820: 94. 470; IJM 52. 1520; 74. 5370; 228, 1360; aanvoer: 2900 k. waarvan 2000 k haring. Pryzen (per 50 kg): kl. griet T; m. kabeljauw 86; kl. kabeljauw 30; wy- ng 20; verse haring 6.50; gr. schol 53; m. schol 55: kl. schol 33; schar 27.50; bot 36; (per 1 kg): tarbot 2 85: tong 1.90: gr. m. tong 2 05; kl. m. tong 2.20; tong I 195: tong II 1.80; (per 125 kg): gr. kabeljauw 150. VLAARDINGEN, 3 Febr. Aan de Vishal twee kustvissers met 87 kn verse haring. f692. Verse haring f 8.20 per kist. RIJNSBURG, 4 Febr. Groentenveiling: Rode kool 10.90—12.30, boerenkool 2—18, gele In de tijd van Karei de Grote verplicht in de tuinen te verbouwen en wel gewassen, die vermeld waren op een lijst, bijge naamd de „capitulare de villis". De lijst, daterend uit het jaar 812, bevatte een groot aantal planten met zogenaamde ge neeskrachtige werking. Reeds van oude tijden is er sprake in planten, die voor de genezing grote rol spelen. Bij de Grieken kende de rhizotomen, geestelijk ambt bekleedden, maar tevens als nevenberoep het verzamelen kruiden beoefenden. In latere tijden ko- dan de speciale geneesheren, die uitgebreide kennis van bloemen planten hadden. Gedurende vele eeuv heeft de plantkunde deze belangrijke plaats in de geneeskunde weten te hand haven. Op den duur kwam er evenwel zulk een veelheid van gegevens, dat uit ging zien naar een drastische beper king. Een voorbeeld van het zich verliezen i bijzonderheden was byv. de leer der signatuur, van de 16de eeuwse medicus Paracelsus: in de vorm van bladeren of andere plantendelen zag hij aanwijzingen voor genezende kracht tegen bepaalde ziekten. De bladeren van het leverkruid hebben de vornj van de menselijke lever, welnu dan kunnen zij leverziekten gene- ook de hartvormige bloemen, de niervormige bladen van de hondsdraf enz. Een uitstekend middel tegen plotselinge scherpe pijnen, was het aftreksel distels, en tegen geelzucht kon men niets beter nemen dan het gele melksap „stinkende gouwe". Het is te begrijpen, dat op deze wyze het aantal „genees krachtige" kruiden steeg tot 8000. Zoals reeds gezegd werd ook dit de vroegere geneesheren te gortig. Nadere studie van de bestanddelen bracht de planten terug tot circa 300. De huidige medische wetenschap kent hoogstens 30 40 planten als bruikbaar voor medische doeleinden; dit geldt dan nog voornamelijk voor homoepathie; de allopathie staat ook hier grotendeels sceptisch tegenover. Ondanks de wetenschappelijke uitgang heeft het güde der kruidendok ters zich krachtig weten te handhaven. En hier blykt, dat er nog een ander dan wetenschappelijk verband is tussen plan tengroei en geneeskunde; hier komen op het „volksgeloof" als zeer belangrijke factor. Aan de hand van enkele voorbeel den zullen we trachten duidelijk te ma ken, wat hieronder verstaan wordt Myn vader werd eens in verband mei zijn hardhorendheid aangeraden, eer wortel van de weegbree, schoongemaakt aan een draad geregen, in zijn dove te stoppen. Of het baat kon hebben, weet ik niet, want de raad is nooit opgevolgd. Een ander, een landarbeider, kreeg de raad, als geneesmiddel tegen zijn ogen. het blad van een rode kool op zijn hoofd onder zijn pet te dragen. Het koolblad na het andere verlepte op zijn hoofd, maar zijn ogen bleven rood-ont- stoken. (Het middel tegen deze kwaal, het plantje met de veel-zeggende naam „ogentroost", is zeker in discrediet ge weest). Tegen exceem werden indertijd handen van mijn schoolvriend inge- ïven met doorgebroken vlezige, dikke bladeren van „Hemellof". Dit zijn middelen, waarvan men met :n beetje goede wil, nog zeggen kan: is9chien zit er wat in, maar erger wordt het. wanneer men hoort vertellen, dat cichorei een mens onzichtbaar maakt. Dikwijls treft men nog bij oude dor- ïn en boerderijen veel lindebomen aan, omdat deze bescherming bieden tegen blikseminslag! n van de planten, die ook voorko op de „capitulare de villis" van Ka- rel de Grote, is de rozemarijn; dit is de oorzaak dat deze plant met de daarbij behorende wonderlijke verhalen in som- vertelt, dat, naar uit oude inscriptis bleek, bij de bouw van de pyramide van Cheops, de slaven rijkelijk gevoerd werden met uien, ramenas en knoflook. Wie veel uien eet. wordt oud, zegt men. Een ui op het hoofd gelegd, neemt de schadelijke gevolgen van hersenont steking weg. In een plaats in Oostenrijk nemen de boeren in de Kerstnacht, voordat ze naai de kerk gaan, twaalf uien, snijden z« door en bestrooien ze met zout. Na de kerkdienst wordt uit het meer of minder nat zijn van de uien voorspeld, of er ee droge of natte periode in aantocht is. Altijd is er het „volksgeloof" geweest; welliaht zullen ook onze kleinkinderen ktrnnen spreken van het „volksgeloof' bij hun voorouders DISTRIBUTIEDIENST HILLEGOM. LISSE, SASSENHEÜVL Uitreiking werkkledingbonnen op individuele aanvragen. Op de individuele aanvragen voor werkkleding zullen werkkledingbonnen worden uitgereikt op Donderdag 10 Febr. en wel te Hillegom, „Treslong" kamer 5, voor de letters A t.m. M van 8.30—11.45 uur; N t/m Z van 1.30—4 uur. Zonder stamkaart kunnen geen bonnen worden verstrekt. Voor de collectieve aanvragen zijn inmiddels de oproepingen verzonden. Na-uitreiking bonkaarten K 903. Op Vrijdag 11 Februari heeft de na- uitreiking plaarts van de bonkaarten K 903 wel te Hillegom, distributiekantoor. 8.30—11.30 en 1.30—4 uur. Zij, die de tabakskaart of de bon waarop de nieuwe tabakskaart moet worden verstrekt, mis- kunnen hun levensmiddelenkaart op de na-uitrei'king aflialen. De zelfverzor- gers, die nog geen bonkaarten hebben afgehaald, kunnen deze in ontvangst :n op 11 Februari te Hillegom, van 1.30—2.30 uur. Truman gaf „niet thuis", maar wat nu Het heeft er veel van, of sinds de tweede wereldoorlog de vredesduif een vleugel mist. En hoe gaarne zou de mens heid niet willen zien. dat de blanke vogel vloog van het Oo6ten naar het Westen en over landen, stralende in het zonlicht der broederschap. Het klinkt misschien wat pathetisch, maar toch is dit het beeld, dat diep verborgen in de harten der mensen verscholen ligt. En ook staatslieden op de allerhoogste pos ten kunnen die illusie koesteren, maar worden er door het wrange spel ener politieke Tealiteit van weerhouden, zich er aan over te geven. Zulks immers zou tengevolge hebben, dat men zich „over gaf" aan de manoeuvre van de tegenstan der. Het is merkwaardig, dat de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, o.a. heeft gezegd: „Geen man met verantwoordelijkheidsgevoel zou spelen met de hoop van de volken op het behoud van de vrede, noch het doen stijgen of dalen van die hoop als een pion bij elke internationale politieke ma noeuvre gebruiken." Men kan er dus zeker van zijn. dat een eventuele ontmoeting tussen Stalin en Truman de zaak van de vrede geen s*ap nader zou hebben gebracht. Het zijn slechts nobele, maar ook psychologisch- zakelyke motieven geweest, die tot ver werping van het voorstel hebben geleid. Achter Dean Acheson stond Truman en de president zal op geen enkele invitatie van Stalin voor een aparte bespreking, waar ook ter wereld ingaan. Dit als antwoord op de commentaren van enkele Engelse en Amerikaanse bladen, welke het stand punt innamen, dat de afweer-tactiek van Dean Acheson toch te afwijzend -v was. Stalin's bijzon dere stap is terecht gekomen op los zand en de wegen, die voor hem begaan baar zijn zoals inter nationale conferenties. Verenigde Natiee en Veiligheidsraad, zal hij voor zijn doel einden niet willen bewandelen. Wij staan derhalve voor het nuchtere feit. dat de toestand voorlopig blyft zoals zij is, maar de vraag rijst of deze „an sich" ver warrende en bedreigende status quo zo ten eeuwigen dage kan blijven voortdu ren. Een oplossing van het vraagstuk Oost-West impliceert, dat er een verlie zer moet zijn en deze verliezer zal zulk een echec voor het forum der wereld niet zonder m 't Verklaarde uitzicht Washington heeft reeds deze winst be haald. dat Moskou moest erkennen, dat de Sowjet-tactiek te Berlijn heeft ge faald. De deur is echter niet gesloten, want zoals Acheson heeft verklaard, blij ven de Verenigde Staten met de andere Westerse Mogendheden bereid, elk voor stel betreffende het Berlijnse vraagstuk te overwegen, mits zulks kan geschieden in overeenstemming met hun rechten en verplichtingen. Is voor de Berlijnse kwes tie een oplossing gevonden, dan willen de Westelijke mogendheden gaarne met Rusland gaan praten over het Duitse vraagstuk in zijn geheel en alle andere kardinale kwesties, die de wereld in spanning houden. Het alternatief is derhalve: èf een compromis te bereiken langs de wet telijke diplomatieke kanalen öf het voortduren van deze spanningstoestand, een va banque-politiek, waarbij de bom barsten kan of niet De oprechtheid van het Russische „vre desoffensief" meet men wel in twijfel trekken, als men denkt aan de onge hoorde inmenging in de aangelegenheden van Noorwegen. Ter versterking van Noorwegen's positie, zijn er krachtige sympathieën voor aansluiting bij het Atlantisch Pact, maar anderzijds loopt door het Scandinavisch blok een breuk, doordat Zweden nog de illusie koestert van afzijdigheid en neutraliteit als de bom eens werkelijk exploderen ging. Zweden ziet meer heil in een hecht Scandinavisch verdedigingsfront, een formatie binnen het kader der Verenigde Naties, zonder zich met handen en voe- aan een Amerikaanse supervisie en alomvattende machtsformatie over te geven. Zweden hoopt Rusland aldus op veilige afstand te kunnen houden. Ech ter is Rusland bevreesd voor Ameri kaanse strategische bases in Scandinavië en vandaar, dat de Sowjet Unie zich met de bekende nota tot de Noorse regering wendde. Uit de Noorse antwoord-nota blijkt, dat er grote onzekerheid bestaat de formering van een Scandina visch blok, maar dat de Noorse regering het noodzakelijk acht door regionale defensieve samenwerking, een vergroting van de veiligheid te zoeken. Noorwegen zal geen bases op Noors grondgebied be schikbaar stellen voor vreemde mogend heden, zolang Noorwegen niet wordt aangevallen of met aggressie bedreigd. Het is duidelijk, dat zulks óók slaat op de bases op Spitsbergen, waar Rusland geen kans kreeg. De debatten over deze kwestie zullen spoedig plaats vinden en dan komen wy misschien iets meer te weten over een eventuele aansluiting van Noorwegen bij het Atlantisch Pact. >ol 8.10—10.90, groene kool 7.1015.80, was- mige streken nog veel te 8—16.50, prei 9—13, uien 2.10—2.60,! Tenslotte is ook de uit een zee 40.10, knolseldery 8. kroten 4.80— maard gewas, dat de mensen alle e ":g.ld 6.75, breekpeen 5.70—6.30, alles per 100 kg. I door parten heeft gespeeld. Herodotus Over de gehele wereld wordt de lucht steeds vuiler; bederf van de atmosfeer wordt overal aangetrof fen. De lucht rondom ons wordt ge leidelijk verontreinigd door gassen, die daar niet thuishoren. Deze gas- zijn afkomstig van allerlei in dustriële processen en ook van vul kaanuitbarstingen. Daarbij komt, dat de verontreiniging van de atmosfeer zich niet beperkt tot het land, maar zich uitstrekt tot ver over zee. Dit is uitgewezen door een onderzoek, hetwelk het Carnegie-instituut boven de zee war de atmosfeer het minst on zuiver is verricht. Het schijnt, dat de producten der ver ontreiniging in de lucht boven de oceaar in de nabijheid van industriële centra langs de voornaamste handelsroutes er zelfs boven de meer afgelegen gedeel- i, geleidelijk toenemen. De verontreiniging van de lucht is van 1914 tot 1929 waarschijnlijk verdubbeld, voornamelijk tengevolge van de toegeno men industriële activiteit en de voorbe reidingen van de jongste oorlog. Het rapport van 't instituut maakt i het bijzonder melding van niging. welke wordt veroorzaakt door de gemiddelde burger en de uitlaatgassen van zijn auto; maar uit een te New York City gedaan onderzoek is gebleken, dat de lucht in deze stad bezwangerd was t circa vijf ton onreinheid, waarvan pet rook, grptendeels afkomstig uit kantoorgebouwen, flats, en woonhuizen. Naar schatting is de lucht in de steden ongeveer 800 maal zo vuil als die boven de oceaan en volgens berekeningen van een Amerikaans geleerd* ademt in een middelgrote stad iedere inwoner per mi nuut ongeveer 900 millioen zeer klein* onzuiverheden in karnen genaamd waarvan 90 millioen in de longen blijven hangen, het is bewezen, dat er verband bestaat tussen longontsteking en veront reinigde lucht Volgens een rapport van het Mellon- instituut te Pittsburgh nam het aantal gevallen van longontsteking toe in roke rige lucht, terwijl gedurende de zeven koude, rokerige maanden van het jaar het aantal sterfgevallen in de stad ver houdingsgewijs steeg boven dat op het platteland, terwijl het in de vyf zonnig* maanden daalde. Men heeft verondersteld, dat h*t stof in de steden de zonnestralen afschermt, door welke de ziektekiemen in de lucht worden gedood. Het meer voorkomen van Engelse ziekte bij stadskinderen dan bij die van het platteland heeft men ge deeltelijk toegeschreven aan de rook, die de ultra-violette stralen van de 2on tegen, houdt. Deze stralen moeten de produ centen zijn van het beenderenvormend* vitamine D in jeugdige personen. Ook longkanker is geweten aan verontreinigd* lucht, maar daarvoor is geen bewijs ge vonden. In October van dit Jaar stierven in de Verenigde Staten tientallen mensen ten gevolge van verontreinigde lucht De grootste ramp van overeenkomstige aard vroeger dagen was in 1930 in het Belgische Maasdal, waar duizendey ge- longaandoening voorkwamen, overleden toen. Ook vee. vallen Zestig vogels, zelfs ratten kwamen Men is echter, vooral bij de htkdige ontwikkeling van de atoomenergie druk bezig, middelen te zoeken om de luebt te zuiveren. Hiertoe heeft de atoomsplit sing de stootkracht gegeven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3