Noorwegen nog los van Atlantisch Pact; eerst de „condities" op tafel Q Ciefde 5 VRIJDAG 4 FEBRUARI 1949 rJZrrr C^C<^ Kil O ll tip» St a product! Zóó zwart is er geen* geen één! 20 et. Over een Scandinavisch blok werd geen accoord bereikt Volgens het persbureau A.P. heeft de Noorse minister van buitenlandse zaken, Halvard Lange, in het Storting verklaard, dat de leerhandelingen over een Scan dinavisch verdrag tussen Noorwegen, Zweden en Denemarken geen succes hebben gehad en de regering zal informeren, op welke voorwaarden militaire hulp wapens, door aansluiting by een Atlantisch Pact gegeven zal worden. i Reuter-bericht valt te conclu deren, dat dus eerst een „nader onder zoek" wordt ingesteld, alvorens Noor wegen bereid is te overwegen, of het ge steld is op een uitnodiging voor deelne ming aan een Atlantisch Pact. Dit hangt dus nog in de lucht! Maar wej werd ver klaard, dat de Ver. Naties hun leden niet voldoende veiligheid bieden en Noorwe gen hiet sterk genoeg is, om zonder hulp een aanval van een grote mogendheid Je voorkomen of af te slaan. Bovendien Is militaire bevoorrading uit het buiten land nodig, om de verdediging van Noor wegen op te bouwen. Minister Lange verklaarde voorts, dat Noorwegen het niet met Zweden eens kan zijn, dat een Scandinavisch verbond onafhankelijk van alle andere staten zou moeten zijn. Vandaar, dat bij de verdedigingsbespre- kingen tussen Zweden en Noorwegen geen accoord werd bereikt. Het Deense standpunt stond tussen het Zweedse en Noorse in. Belangrijk is zijn mededeling, dat de Scandinavische landen thans af zonderlijk moeten trachten hun veilig heidsproblemen op te lossen. En reeds meenden „diplomatieke kringen" te Oslo dat de drie landen nu de Wes- Wanneer gaan straks de winkels dicht? Voorontwerp van wet in circulatie „De Kruidenier" geeft een interessant uittreksel van het voorontwerp van de nieuwe Winkelsluitingswet, hetwelk in circulatie is bij verschillende instanties. De hoofdpunten zijn de volgende: Zondag (en algemeen erkend Chr. feestdag); alle winkels gesloten; ook straat-, markt- en rivierhandel verboden Verkoop per automaat toegestaan, be halve bijvullen. Maandag: alle verkoop in winkels ei via straat-, markt- en rivierhandel ver boden vóór 5 uur en na 19 uur. Dinsdag: alle verkoop in winkels ver boden vóór 5 uur en na 13 uur; straat- markt- en rivierhandel verboden vóór 5 uur en na 19 uur. De vrije middag op Dinsdag kan verzet worden naar een an dere dag in de week. uitgezonderd op de Donderdag. Woensdag: als Maandag. Donderdag: alle verkoop in winkels en via straat-, markt- en rivierhandel ver boden vóór 5 uur en na 21 uur. De Don derdagmiddag kan niet genomen worden als vrije middag. Vrijdag: als Maandag. Zaterdag: als Maandag. Op het einde van iedere werkdag mag na het officiële sluitingsuur een half uur extra genomen worden voor het afhelpen van klanten. Het voorontwerp voorziet in de moge lijkheid van 12 dagen vacantie per jaar ▼oor ondernemers en personeel. telijke mogendheden afzonderlijk zul len polsen over eventuele militaire leveranties en waarborgen. Een, door de communisten ingediende motie, het debat over de buitenlandse politiek uit te stel len, werd verworpen, evenals het voorstel om de principe-kwestie (vóór of tegen het Atlantisch Blok) in het geding te brengen. Minister Lange keerde zich fel tegen de Noorse communisten, die Moskou on juiste inlichtingen over Noorwegen had den verstrekt. De Noorse regering had heus geen zware kanonnen opgesteld langs de Russische grens, zoals „Trihe- ten", het linkse orgaan, had beweerd. Peking juicht zich hees A.P. seint uit Peking, dat in de straten van Peking duizenden zich hees schreeuw den om de binnenrukkende communisten te verwelkomen, zoals zij gejuicht heb- de Japanners, de terugkerende Chinese nationalisten, Chinese veldheren, Mongolen en Tataren en anderen. Kilo- lang waren de colonnes buitge maakte Amerikaanse jeeps, vrachtauto's geschut, Japanse gemotoriseerde artil lerie en luchtafweergeschut, door de Rus- en in Mandsjoerije buitgemaakt. Frankrijk heeft De Ganlle niet nodig. Jules Mooh, de Franse minister va Binnenlandse Zaken, verklaarde gisteren, dat Frankrijk generaal De Gaulle niet nodig heeft, om het communisme te be strijden. Zes jaar geëist tegen Duitse spion Flesche Is het Hof te Amsterdam bevoegd hem te veroordelen? Voor het B.G. te Amsterdam werd gis teren 6 jaar (m.a.) geëist tegen de thans 56-j. Duitser Alfred Flesche, een voor oor logsche Duitse spionnen derland. Op 5 Mei 1940 vond men in zijn huis in Haarlem een enveloppe met in lichtingen over de Hollandse waterlinie, foto's, etc., bestemd „für dr Otto". Op 10 Mei legde Flesche een volledige be kentenis af. Het dossier is echter verlo ren geraakt. Gisteren ontkende hij elke spionnagedaad. De verdediger betwistte de bevoegdheid van het Hof, omdat Flesche op een andere beschuldiging uit Duitsland is uitgeleverd dan waarvoor hr thans terecht staat. Tijdens het getuigenverhoor bleek zon neklaar, dat Flesche een actief spion was Na de bezetting verscheen een adverten tie in de bladen met de vermelding, dat Flesche geen spion was geweest. Getuige J. D. Reit uit Haarlem, die een kennis had. die dienstbode was bij Flesche en van diens spionnage wist, kreeg elk jaar op 20 Mei bezoek van de S.D., die hem ieav jaao uaSfi^z ai 'apauuiosjbem spaans hij wist. De p.f. herinnerde er aan, dat Flesche ook veel Joden geholpen heeft. Het Hof zal zich nader over zijn com petentie beraden, zodat het niet onmo gelijk is, dat het Hof binnen 14 dagen gunstig zal beslissen over het verzoek om in vrijheid stelling. De uitspraak volgt over 14 dagen. Italië's aansluiting hij Westelijke Allianties Links opent offensief tegen de Gasperi. Men verwacht, aldus Reuter uit Rome. dat in de tweede helft van deze maand te Parijs een ontmoeting zal plaats den tussen Bevin, Schuman en graaf Sforza. Vermoedelijk gaat het hier ben, het plan van dr Bunche te den. Hij is in Amman teruggekeerd, na dat hij confereerde met de regent van Irak, Amir Abdoel Illah. Volgens de correspondent te Haïfa van de „Daily Telegraph", zou de Israëlische delegatie cp Rhodos een ultimatum hebben gesteld, behelzende, de besprekingen te beëin digen, indien heden geen gunstig resul taat bereikt zou worden. Van Arabische zijde wordt een „zwart-boek" gepubli ceerd over vermeende Joodse aggressie. Eu zo sukkelen we maar door! Dr Bunche nodigt Arab, landen uit voor besprekingen over Palestina Dr Ralph Bunche, de wnd. bemiddelaar, betreffende Palestina, heeft zes Arabische staten uitgenodigd, naar R'hodos te komen, voor wapenstilstandsonderhande lingen met Israël. Er is nog geen bericht, of één der Arabische staten de invitatie ÏC4,uw«.y„. 6M, ..J accepteert. Echter, zou koning Abdoel- besprekingen binnen het kader der de- Transjordanië voorgesteld heb- f(?nsje van de Westelijke Unie. Frank en Engeland hebben Italië uitge nodigd deel te nemen aan de werkzaam heden van de „vierlanden-commissie" voor de Europese economische samen werking. Te Washington, waar het At lantisch Pact nog steeds in de politieke keuken op het vuur staat, heerst uog meningsverschil of Italië zich mag a sluiten. Socialisten en communisten Italië openen een nieuw offensief tegen het kabinet de Gasperi, vauwege de event, aansluiting bij Europese Unie Atlantisch Pact. BELGEN ONTEVREDEN OVER HUN HARINGVANST. De haringvangst in België zal dit sei zoen niet aan de verwachtingen beant woorden. Men is van oordeel, dat Bel gië er niet in zal slagen het gehele con tingent ijle haring, dat bestemd is voor uitvoer naar de Brits-Amerikaanse zone van Duitsland, bijeen te krijgen. Groot aantal Koninklijke onderscheidingen uitgereikt Bij K. B. zijn de volgende onderscheldln gen uitgereikt: Ridder 4de klasse Mil. W.O.: Res.-eerste lult. W. Epke (inf.). bronzen Leeuw (posth. tweede-luit. F J Brejaart (inf.), en dienst pllchtig soldaat H. Raak (Inf.): bronzei Leeuw lult.-kol. J. J C. Baron Taets val Amerongen (inf.), res.-kapt. mr J. L. Stiel tjes (inf.), res.-kap. S. A. van Bleyswijl Ris (art,), res.-eerste-luit.-vlieger J. C Plesman (mil. luchtv.), Eden, res.-kapt. Winston Churchill ontving van Neder land de Grotius-medaille Instelling van een Europees Hooggerechtshof bepleit om mensenrechten te beschermen In een plechtige byeenJiomst ln de Londensö Guildhall is gisteren aan de grote Engelse staatsman Winston Churchill de gouden Grotius-medaille overhandigd, welke hem enige t\]d geleden door de Nederlandse Vereniging voor Internationale rechtsorde werd toegekend. De hoofdreden van het aanbieden van deze medaille aan Churchill, aldus sprak jhr mr F. Beelaerts van Blokland, vice- president van de Raad van Sta'.e. moet beschouwd worden als een nederig blijk van de grote dankbaarheid van het Ne derlandse volk voor het feit. dat Churchill Europa behoedt heeft voor ae autocratie. Churchill verklaarde bij de aanvaar ding van het gouden voorwerp, dat hij deze medaille onder zijn meest gewaar deerde onderscheidingen rekent. In een rede hield hij een warm plei dooi voor een nauwere aansluiting der Europese landen en hij zeide, dat de West-Europese Unie een bewuste en resolute stap betekende naar de vestiging van een Verenigd Europa. Onder vele moeilijke en ernstige ge varen streven Groot-Brittannië en Ne derland, tezamen met hun naburen, naar sterven, laat de hindernissen tussen de Trumans logeerkamer staat gereed voor zeer voorname bezoeker...! Maar de president kan Stalin in Polen heus niet de hand drukken President Truman heeft thans ook per- •oonlijk nog verklaard, dat de Ver. Staten Biet buiten de Ver. Naties om, vredesbe sprekingen met Rusland zullen openen. Er zal dus geen ontmoeting tussen Tru man en Stalin plaats vinden, noch in Polen, noch in Tsjecho-Slowakije of enige andere, door Stalin genoemde plaats. In geen geval wordt ook „onder handeld" zonder de andere partners van de „Grote Vier". Iets anders is, dat Tru man reeds aan ztfn echtgenote gezegd heeft, „de logeerkamer gereed te houden voor een zeer voorname bezoeker," want mocht Stalin plezier hebben naar Wash ington te komen of naar het „Blair House", waar Truman tydeiyk verbiyï houdt, dan is Stalin hartelijk welkom. Uit Trumans verdere verklaringen blijkt, dat het leger de leiding over bezet Ber lijn houdt en de controle niet wordt over- g4dragen aan het State Department. Ge neraal Clay blijft in Duitsland op zijn post. Op de vraag of Truman een nationale gebedsdag wilde bepalen voor het Ame rikaanse volk om gezamenlijk te bidden voor de vrede en een oplossing van het wereldvraagstuk, antwoordde hij „dat Iedere dag zulk een dag van gebed moest zUn." Truman eerde Wilson, die juist 25 jaar geleden overleed, als „vader van de oude Volkenbond", die tot de vorming van de organisatie der V. N. heeft geleid. Ook Hector Mc Neil, de Engelse minis ter van staat, heeft thans verklaard, het niet te begrijpen, waarom Stalin in zijn telegram de V. N. negeerde en de nor male diplomatieke methoden in de wind Last van zenuwen? Mijnhardc's Zen uwtabletteo helpen U er overheen. sloeg. Volgens de „New-York Times" wil Truman een speciaal corps van geschool de onderhandelaars instellen om de Ver. Staten te vertegenwoordigen op interna tionale conferenties. Dean Acheson, de min. van buit. zaken, zal dan meer in Washington belast blijven met de toplei ding en de onderhandelaars, die af en toe „overzee" gaan, zouden Lovett, Philip Jessup, Clayton, Byrnes e.a. zijn. rassen van het continent afgebroken wor den of wegteren. De oprichting van regionale organïs- een nauwere eenheid dan ooit sedert de val van het Romeinse Rijk heeft bestaan, aldus Churchill. Hij drong aan: Laat oude veten uit- men is een onmisbaar onderdeel van elke structuur van wereldveiligheid. Deze regionale structuur, welke ook de West-Europese Unie beoogt, begint reeds op vele manieren vorm te krijgen en hi," verklaarde, dat er een Europees parle ment moet komen om de idee van eer Verenigd Europa in concrete en defini tieve vorm aan te bieden. Er moet ook, aldus Churchill, een Europees Hooggerechtshof komen, waaraan inbreuken op de verklaring van mensenrechten, welke door de regerin gen van zovele mogendheden op zo plech tige wijze te Genève is geproclameerd, kunnen worden afgekondigd en ver dedigd. Ofschoon wij steeds nog moeten wer ken in de schaduw van het zwaard, kun nen wij voelen, aldus Churchill, dat Grotius en de wijsheid van het verleden hun zeven geven aan ons werk en leiden op ons pad. Churchill betreurde het. dat de VN - organisatie nog zo verdeeld en gespleten is en ten aanzien van Indonesië verklaar de hij, dat de Ned. Regering „vastbeslo ten er naar streeft, de werkelijke vooruit gang in Indonesië te vrijwaren voor de greep van het tweelingmonster van anar chie en communisme" De plechtigheid werd o.m. bijgewoond door mevrouw Churchill, de jongste dochter (mevr. Soames) en mevr. Attlee. De Grotius-medaille is thans driemaal verleend aan mannen uit Groot-Brit- tannië, onder wie aan viscount Cecil ere- voorz. van de wereldbond van vereni gingen voor V.N., die ook aanwezig (inf.), (Inf.), H P. Wencki L. C. Schreu- dj.-onderoff. J. le-luit. dlenstpl. .-serg -vlieger B. de Geus (mu luchtv), dienstpl. korp. C. de Jager (inf.) itpl. korp. C. P. A. van der Laan (cav.) dienstpl soldaat le kl. F. J van Dal (inf.) n kruis (posthuum) kap A. F Lan- (inf dienstpl. serg. A. A Fresc bronzen kruis res.-kapt. P M. vs hatk (genie), res.-eerste-luit mr ma (artillerie), opperwachtm H. M. ireurs (cavalerie), dienstpl. serg W. (inf.), dienstpl. serg K Dijkem dienstpl serg W G. A. M Thissi serg.-oorlogsvrijw. Chr. J. van Roo tulair Th. B. Bleeker, dienstpl. korp. R. Ederveen (inf.), dienstpl. korp. P. Hullf gie (Inf.), dienstpl. korp. C. W. Lamper 'e-kl. oorlogsvrijw. J J I. eerste-kl. oorlogsvrij' eerste-klasse oorlogsvrijw - ehorst, dienstpl. sold. J P dienstpl. sold. A J Th. nstpl. sold. A. Kramer (inf.) F Staudt (inf.), voorts aan W de Bloois, K. Doorenkamp. J. R. Hooyberg. J. Knol. M Kooger, er Kooy en J Westdorp Jr. egerkruis ten tweeden male: res- eerste-luit.-vlieger T H. Leegstra (mil. lart), vliegerkruls eerste-luit.-vlieger Bik (mil. luchtvaart), serg.-vliegi oorlogsvrijw. H. Hartkoren, res.-serg.-vl: Kiel (mil. luchtv.), krulr J. Ch. Bottenheim en m Koch. RUSLAND GEEFT EN NEEMT. Terwijl de Britse .Royal Sovereign" uit Rusland op de thuisreis is. kwam het Italiaanse slagschip „Giulio Cesare gis teren in de Albaanse haven Varona aan, waar het zal worden overgedragen aan Rusland. P. Korster dienstpl. sold. C Dro A. B. J. Griep - Togal Bjj het eerste teken van griep (of nog beter als voorbehoedmiddel) gebruik Togal - tabletten, die o.a. Kinine bevatten. Het is 't bekende en beproefde middel tegen rheuma- tiek, spit, ischias, griep, hoofd- en zenuwpijnen. Bij ap. en drog. 10.83. GLORF— SJN1PPEKS J Een organisator van de Noord-Ierse Labour-partij. Arthur Johnson, is te Bel fast door een, hem vijandige, menigte sinaasappelen bekogeld. Als het nu werkelijk sinaasappelen-van-drie-op-een bon-bij-ons waren geweest had Arthur het niet zo erg gevonden, maar er waren bij met verborgen scheermesjes en keistenen. Trygve Lie, de secretaris generaal der Ver. Naties, zal Dinsdag in New York de nummers trekken voor de wedstrijden om de Davis-Cup 1949. Er zijn 27 deelnemende landen. Het instel- 'an toeristendiensten over de Noord- Atlantische Oceaan is in Brussel bespro ken door een speciale commissie van de .International Air Transport Associa tion". Ook KLM en Sabena waren ver tegenwoordigd. Twee der voornaamste medewerkers van Mikolajczyk, de Poolse boerenleider, zijn evenals hij, uit Polen gevlucht en veilig in Zweden aangeko- De 50-jarige uitvinder Edoardo VecchiatQ uit Venetië beweert een ge heim verdedigingswapen tegen de atoom bom te hebben ontwikkeld. Het nieuwe reuzenvliegtuig van de Amerikaanse ma- de „Constitution", is gisteren te San Francisco met behulp van straalaandrij ving opgestegen voor Washington. De machine kan 180 passagiers vervoeren. President Truman heeft gisteren een groep van 34 schoolkinderen uit 17 Marhall-landen toegesproken: „Ik hoop. dat. als jullie zo oud zijn als ik, de Ver. Naties zo ver zijn om de vrede op de we reld te bewaren". Alle Amerikanen en geallieerden mogen m.i.v. Maandag geen door Duitsers gedreven restaurants café's in de Amerikaanse zone bezoeken. )m te voorkomen dat zij Duitse rant soenen opeten, resp. -drinken. De ne gers van de Kjoeanyama Amcbo-stam in Zuid-West Afrika zijn modern geworden. Het peil van hun beschaving ging de laatste 5000 jaar zodanig vooruit, dat tegenwoordig hun hebben misdaan, Van het erf van School en Kerk Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Eemnes- Buiten J. van Amstel te Hoevelaken; te Ouderkerk a. d. IJssel J. v. d. Heuvel te Schoonhoven; te Ter Heyde (Z.-H.) G an Doorn te Dubbeldam Bedankt: voor Putten (3e pred.pl.) J. m Sliedregt te Huizen (N.-H.); voor Reeuwijk A. J. Timmer te Polsbroek. Toegelaten tot de Evangeliebediening: Denee te Utrecht. Van Lynden van Sandenburglaan 72, en A. P. v. d. Made Utrecht, Thomassenstraat 11- Oud-Gercf. Gemeenten. Beroepen: '-e St. Philipsland (vac-W. H. Blook) A. de Reuver te Terneuzen. Met binding aan confessie eerlijk gesprek mogelijk Uniecongres SSR te Utrecht voortgezet Het doel van SSR is. een confessioneel- Geref studentenvereniging te zijn. SSR staat daarbij open voor allen, die doel grondslag willen onderschrijven. Met e grondslag zullen wij ernst moeten maken, willen wij een eerlijk gesprek hierover mogelijk maken, aldus de prae- ses, de heer H. M. Penning, gistermiddag in zijn rede over: Vraagstukken rondom en binnen SSR tijdens het congres, dat in Utrecht wordt gehouden. Spr. stelde het vraagstuk der confessie centraal en liet uitkomen, dat z.i. ieder aan de confessie gebonden blijft, en bij alle verdeeldheid de Drié Formulieren van Enigheid erkend moeten worden als de belijdenisgeschriften. Ieder lid moe ten wij serieus nemen om, vasthoudend aan de Bijbel, het gesprek met elkaar te voeren over deze kwesties. Wie dit doet. aldus de heer Penning, zal nooit kunnen zeggen, dat er voor hem geen plaats is in SSR. Ten aanzien van de Civitas-gedachte. zoals deze zich in het Leidse universi taire leven ontwikkelt, betoogde de heer Penning, .dat juist de SSR zal moeten i, als deze iets trachten te voorkomen, dat hier een pak rammel geven I humanistische universiteit zou ontstaan. Vereniging Schoolonderwijs der Geref. Gemeenten In de algemene vergadering van de Ver- sniging voor Gereformeerd schoolonderwijs, ritgaande van de Geref. Gemeenten in Na- ierland. heeft de voorzitter, ds L. Rijksen. :e Leiden, de vroegere voorzitter, wijlen ds G. H. Kersten herdacht. De secretaris, mr de Heer. te Rotterdam, deelde in zijn iarverslag mede. dat het voor de Geref. emeenten vrijwel is uitgesloten om nieuwe :holen te stichten. Een aanvrage te Utrecht erd afgewezen, hoewel het vereiste aantal lerlingen kon worden ingeschreven. Het eroep bij de Kroon werd afgewezen, met de lotivering dat een nieuwe bijzondere school verbodtg was, omdat er zich leerlingen had- en aangemeld, die reeds bijzonder onder wijs ger ïclus FederalismeVan de nood een deugd maken Prof. Gerbrandy bepleit samensmelting van de Christelijke partijen (Van onze Parlementsredacteur) Het streven naar federalisme is feitelijk een bewijs van onvermogen, dat de wereld zichzelf uitgereikt heeft, omdat zü het niet heeft kunnen opbrengen, dat er wezenlijke internationale rechtsorganisatie tot stand is gekomen- Aldus dr Bruins Slot (A.R.) gistermid dag in zijn knappe rede in de Tweede Kamer bij de voortzetting van de behan deling van de begroting van Buitenl. Zaken. Een federatie bevordert wel naar binnen een voortschrijdende rechtsorde, maar naar buiten bevordert zij een voort schrijdende machtsorde. Wij moeten evenwel van de nood een deugd maken en daarom is federatieve samenwerking van West-Europa noodzakelijk. Want als West-Europa niet één wordt, dan zullen wij op den duur hier niet kunnen bestaan. In West-Europa is, hoezeer ook verzwakt, toch elementair aanwezig een gemeen schappelijke basis in het Christendom, al moeten we een open oog hebben voor de ontkerstenende en communistische invloe den en al hebben vooral de Calvinisten op te passen voor de voorschrijdende RK. en socialistische invloeden. Ook ju ridisch is de samenwerking mogelijk. Vooraf had prof Gerbrandy (AR.) op gemerkt tegenstelling te constateren in het buitenlands beleid en bezwaar ge maakt tegen de reis van de heer Vorrink naar Noorwegen. In de praktijk hebben de V.N de stelling, dat de macht aan het recht dient te zijn onderworpen, verwor pen. De Veiligheidsraad doet niets tegen Rusland, dat millioenen onderdrukt. De oud-premier wees er op. dat er slechts continuïteit van beleid kan zijn als we weer terugkeren tot de eenheid van het Christendom in gehoorzaamheid aan God. Ir. de Kamer zijn drie partijen, die het Koningschap van Christus'erkennen: ook hier behoorde er slechts één te zijn. De heer v d. Goes van Naters (Arb.) kondigde een motie aan, waarin blijd schap over het Londense besluit tot in stelling Europese vergadering MIEP HEEFT langzamerhand wel ■ntdekt, dat van kool jlekkere gerechten zUn maken. Nu heeft ze weer iets nieuws van Mevr. Lotgering-Hillebrand n.l.: RODEKOOL (gekruid) s/4 kg. gesneden rodekool, 1 gesneden ui, 35 gr. boter, 1 theelepel kerrie, 1 laurier blad, wat peper, zout, 1 bouillonblokje, pl.m. 2 dl. water. Fruit de ui en de krui den ln boter, doe er de kool by en voeg water met bouillonblokjes toe. Laat de kool pl.m. 1 uur koken tot ze gaar te. Maak voor rodekoolstamppot de kool af- rierblad en bind zo nodig het vocht met wat sago. Maak voor rodekoolstampot de kool af zonderlijk klaar en gebruik koude, over gebleven aardappelen. Stamp de aard appelen na opwarmen fijn, roer er vlug de kool door en dien dadelijk op. De stamppot blijft op deze manier beter en smakelijker van kleur. Publ. Centraal Bur. - HOUDT STAND Door H. Hollander „Och kom, het nog lang niet. Dèt wil Gertjan helemaal niet horen. Dat is de boel op de kop zetten. Welja, Nedervoort wil Westvoort niet missen. Maasland zou Westvoort natuurlijk graag hebben! Steden zijn grote slokops. Weer paar duizend mensen meer, om belasting uit de zak te kloppen. Maar zó eenvoudig gaat dat niet. ho even! „Eer we een paar jaar verder zjjn, misschien nog wel vroeger, zijn we in woners van Maasland. Bakker. Wat ik je vertel, man. De courant schrijft mij er te veel over. Niet gelezen gisteravond?" ,,'k Had het wat druk. Wat was dat dan? 'k Heb de courant maar met een half oog gezien." „Gedeputeerde Staten keuren het goed de annexatie. Hebben ze bericht aan de minister. Nedervoort vindt het goed. Nou dan hoeft er even een. twee, drie een' wet in mekaar gezet te worden en over een half jaar, zeg een jaar, zijn we stad- jers. Dat hebben die linke bouwers wel in de gaten. Er is hier geld te verdie nen in de toekomst. Verkoop je huis, man. Je kunt er spie van maken. Ergens anders kun je wel een winkel bouwen, veel goedkoper. Janson en Van Stinsen hebben er even geld van gemaakt. Ik zou het er niet voor willen geven, maar die lui uit de stad weten wel, wat ze doen. 'k Maak me sterk, dat ze er flin ke winkelpanden gaan bouwen. Je moet in de toekomst zien. Ik wil ook eens proberen, er een slaatje uit te slaan." Gertjan Bakker schudt weer het hoofd: hij en zijn vrouw gaan zeker uit de tijd raken! 'Het lijkt veel op een halve re volutie in het dorp. Waar zouden Van Stinsen en Janson nu gaan wonen? Als hij thuis komt, vertelt hij het gro te nieuws direct aan zijn vrouw en Adri- ana. Lavooy heeft het hem verteld en zij weten, nietwaar? dat die niet kletst. Dus is het waar, afgelopen. „Over een paar jaar is de dorpsstraat dan onherkenbaar veranderd," zegt hij, met iets van weemoed in de stem. Als je er een kleine veertig jaar gewoond hebt, eerst bij je vader en moeder in en daarna als getrouwd man en als va der in je gezin. „Ja, vader, de tijden veranderen. We kunnen niet meer mee." „Het lijkt er veel op," antwoordt Gert jan. En peinzend loopt hij naar de winkel, om de boodschappen klaar te maken, nu hij de orders heeft gehaald. II. Tuinlnga's. ..Sjaan dan toch" Er klinkt groeiend ongeduld in de stem van boer Tuininga van „Zandhoe- ve", een plaats van een veertig bunder, gelegen achter Nedervoort. „Ja, ja, ik kom." schalt een opgewekte stem terug. En dan verschijnt Jane ze zeggen Sjaan in het ruime vertrek, waar de boer over een kasboek gebogen zit, de pagina's vol cijfers. Sjaan is bij de boek houding zijn rechterhand. „Waar blijf je toch? Ik roep je al drie maal." Moeder Dirkje, de boerin, knippert ondeugend met de ogen. Er twinkelt min of meer stille pret in. Zij weet wel, waarom Sjaan zoeven stond te staren in de richting van Ne dervoort! En niet hoorde, dat vader haar riep. Het is toch Donderdagmorgen? Ho even. Straks verschijnt „hij". Op zijn forse, sterke fiets. Met de grote bood schappenmand vóór aan het stuur, hij kan er nauwelijks bovenuit kyken. Man nen zijn op d&t punt domme, blinde we zens. Zij, moeder Dirkje, heeft het geval al lang dóór: er is wat aan het groeien tussen Klaas Bakker en Sjaan. Zij wist het al vóór Sjaan haar in vertrou wen heeft genomen en haar heeft inge licht. En zij heeft gezegd: „Je hebt mijn zegen, kind." Op dat „mijn" heeft zij de nadruk ge legd. Want de „zegen" van vader heeft zij nog niet. Dat kan ook niet, want Tuininga is nog niet op de hoogte van dat groeiend proces. Sjaan heeft hem nog onkundig gelaten. En moeder Dirk je begint er ook niet over. al zal een- Tegen dat moment zien moeder en dochter bepaald op. Als Klaas Bakker nu een flinke boerenzoon was, wiens vader tot de kapitaalkrachtigen behoorde, dan was de toestemming er direct. Maar Klaas is de zoon van Gertjan Bakker, het kleine kruideniertje van Westvoort. Zeg zelf eigenlijk kan een boeren dochter, wier vader in goede doen is, niet huwen met een dorpskruidenier, al heeft Gertjan Bakker een goed zaakje. Zonder dat er met een enkel woord over gerept is, weten ze, dat dit het standpunt van Tuininga is. Moeder weet nog meer. Sjaan is nu ruim twee en twintig, 't Wordt tijd, dat zij aan de man komt. Er zijn meer kinderen op de boerderij: Gerard, de oudste; dan Sjaan; vervolgens Flip en dan Grietje nog. (Wordt vervolgd) wordt uitgesproken. De leden hiervan zullen moeten worden gekozen door de volksvertegenwoordigingen en uit hun midden. Zo ver wilde dhr Korthals (WD) niet gaan, doch wel informeerde hij er naar, welke invloed de parlementen op deze vergadering zullen hebben. De comm heer De Groot verklaarde, dat de arresta tie van kardinaal Mindszenty niets mei godsdienstvrUheid te maken had, maai dat hy „politiek in de knoei was ge raakt" en de heer De Kadt (Arb hield een philippica tegen de communisten in de geest van „wij socialisten gaan nooit verl-o-o-ren". Min. Stikker ant woordde vanmiddag. IJSSELMEERVISSERS MOETEN ZICH BEPERKEN. Om de visstand in het IJsselmeer niet uit te putten, moet de motor-kuilvissery worden beperkt. De Rijksvisserij-Inspec- tie had daarom voorgesteld, dat de vis sers 's Maandagsmorgens om 8 uur ginnen en 's Vrydags ophouden. De 1 sers vonden dit echter te ingrijpend besloten 's Maandagsmiddags om 5 t te beginnen en 's Zaterdagsmiddags om 4 uur te eindigen. Dit besluit moet nog door de .vissery-inspectie worden goed gekeurd. °3'Hni)rn?ramma voor vanavond HILVERSUM I (301) KRO pit ln zit geven, eigen scholen te sUchten. Te St. Philipsland zal in het voorjaar een lieuwe school komen, doch hier was nog geen bijzondere school gevesUgd. Het be- :hten. de normaalschool te Krabbendijke door de Overheid erkend te krijgen als kweekschool. Het agendum der vergadering bestond 'oornamelijk uit huishoudelijke zaken. De i en. mgr Stefan WyszynskI, is dezer dagen ingehuldigd. Hoewel hij elke critlek op de :ommunistlsche regering van Warschau ver- nijdt, verwacht men. dat hij de strijd van zijn voorganger, wijlen kardinaal Hlond. zal ■oortzetten. ZEND INGS ARBEIDERS NAAR INDONESI» Met de „Willem Ruys" vertrekken vermoede- lijk Dinsdag a s. de heer Lie Tjie Kiet jeugdleider, naar Batavia, de heer P. Leen- he» Zendlngsonderwtfl onder de Sadang-Toradja's. uitgaande van Ger. Zendings Bond en Zr H. Dijk naar DE TOOGDAG VAN „IN DIENST DER KERK" Op de algemene vergadering van de Her vormde mannenorganisatie „In dienst der Kerk" op 9 Maart te Utrecht zullen spre- 3r K. H. E. Gravemeijer over: „Kerke lijk bewustzijn als persoonlijke geloofsbe- ilissing" en ds M. A. Krop te Groningen. >ver- „Wat betekent Hervormd zijn ln 1949 Drs J. de Jong te Rotterdam is be- oemd tot lector aan de econ. faculteit te ronlngen (geldtheorle, de conjunctuur- ïeorle en de theorie van de internationale handel). Morgen zal dr B. S. ten Berge het ambt aarden van hoogleraar in de medische Iteit te Groningen en op 12 Februari dr J. Keuning als hoogleraar ln de economl- 7.15 Meisje. De drie landen. 7.45 Vai hem en haar. 8.— Nieuws. 8.05 De ge- e man. 8.12 KRO Amusements Orkest 8.40 Uit <Se schatkamer van het Oude Tes- nt. 9.30 André Gertler, viool. 10.40 Ac- laliteiten. 10.50 Avondgebed 11— Nieu' 11 15 Gram 12- Sluiting HILVERSUM II (415) VARA n'~,.DÜnk de b0cht 715 WeIke PNcht heeft de arbeider ten opzichte van de ge- zagsbandhavlng. VPRO 7 30 Nederland n gewesten. 7 50 Tien voor acht. 8.- euws. 8.05 Muziek. 8.50 Cursus: Jeugd ln iderland 855 Boeken waar men wat aai heeft. VARA 9.— Men vraagt... 9.30 Het erle van de Prinsengracht. Serle-hoor- 10 Buitenl. weekoverzicht. 10.15 g and sweet from Hollywood. VPRO X?ndaag< 10 45 Avondwijding. VARA 11.- Nieuws 11 15 In huwelijk en gezin 11-30 Symphonisch concert. 12— Sluiting. Wat de radio Zaterdag brengt HILVERSUM I (301) KRO 7.— Nieuw: 7.15 Gymnast. 7.30 Maria ter ere. 7.45 Mor gengebed 8.— Nieuws. 8.15 Pluk d. 9— Voor de vrouw. 9.05 Gramof. 9 35 Uit het zonnige Italië. 10— Klein kleutertje 10.15 Muziek houdt fitl 11 De Zonnebloem 11.45 Schoolradio 12.15 KRO Amusements orkest. 12.30 Mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw. 12.33 Amusements ork. 12.55 Zonnewijzer. 1.— Strijdkrachten. 1.30 Nation Symphonie Orkest. 1.50 Film en Toneel. 2.10 Gram. 2.20 Engelse les voor be ginners. 2 40 Paulette Stevens, de Belgische pianiste. 3.10 Naar het - - - - ziek 3.30 Het orkest vi 4— Mens en massa 4 10 Mannenkoor „Zul- der Zangers". 4.30 Gregoriaans. 5— De Wigwam. 8.Licht pianospel. 6 15 Joi ltstiek weekoverzicht. 6 30 Strijdkrachte 7.— Nieuws. 7.15 Kampvuren langs de evenaar. 7.30 Melodische dansmuziek. 7.45 Voor de Nederlanders ln Duitsland. 8 Nieuws. 8.05 De gewone man. 8.12 Irmgi Siegfried. sopraan. 8.20 Lichtbaken, f Gram. 9— Negen helt de klok. 9 45 Wie neemt de handschoen op? 10.— Weekend Serenade. 10.30 Actuallti gebed 11— Nieuws. 1125 Radio Phllhar- onlsch Orkest. 12.— Sluiting. HILVERSUM I (415) VARA. 7. 7.15 Gram 8— Nieuws 8.15 Strijdlied. 8.18 Lichte klanken. 9 30 Waterstanden. 9 35 Gra- lofoonmuziek VPRO 10— Morgenwijding. VARA 10.20 Radiofeuilleton. 10.35 Voor de arbeiders in de Continubedrijven. 11.35 Joachim Röntgen, viool en Hans Schouw- plano. 12.— Vincentlno. 12 30 Medede lingen ten behoeve van land- en tuinbous Reportage Agrarisch Congres van <1 ij van de Arbeid. 1.— Nieuws. 1.15 Ki er. 1.20 The Ramblers. 1.50 H. Robinson ver, orgel. 2.-»- Het Ned. lied. 2.20 Mu- ■-plaatjes. 2.30 Kon. Harmonie „lever t de kroon". 3.— Het socialisme in Lim burg. 3.25 Dinu Lipattl, plano. 4.10 Komt i nen. 4.25 Kleine koorwerken. 4.45 Schtj ischouw. 5.15 Om en nabij de twintig. 5.45 Sport. 6.— Nieuws. 6 15 Voorwaarts en vergeten. 6.25 Piano-solo. 6.40 Repor- van het Agrarisch Congres Partij van de Arbeid. Artistieke staalkaart. VPRO 7.30 Kerk wereld 7.45 Passepartout VARA 8 jws. 8 05 Dingen van de dag. 8.15 Pro- iade-orkest. 9.— Soe commentaar. 9.15 De winkel van Sinkel. 10— Vindobi Schrammel'n. 10.25 De mens en zijn lief hebberijen. 10.40 Accordeola. 11— Nieuws. 11.15 Gevar. programma. 12.— Sluiting. Hieruit dat het De Hei logelijk zal zijn, ln ge- Christelijk onderwijs sche faculteit Dr J. H. Kernkamp aanvaardde giste- »n het ambt van hoogleraar in de econo- lische geschiedenis te Rotterdam. Maandag as. zal prof dr W. A. Mljs- berg. benoemd tot gewoon hoogleraar ln de inatomie en embryologie te Utrecht, zijn ambt aanvaarden. Ds W. Bigler is benoemd tot opvol ger van dr H. Schaerer, die in 1947 over leed. vanwege de Bazelse Zending tot praeses van het Zendingswerk op Z. O. Borneo. ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM (V. U.). 3 Febr Geslaagd cand Ned letteren L Bisschop. Haarlem. AMSTERDAM (Gem. Univ.). 3 Febr. Geslaagd: doet scheikunde (cum laude) *P Zalm; cand wis- en natuurkunde N C Rol. AMSTERDAM (Gem. Univ.). 4 Febr. Geslaagd: cand geneeskunde: J H A v Bas ten Batenburg. A E M H Bloklanden C van Dlntel, J van Dongen. L F Gast. A Graaf- stal, Jac de Groot, A J van Harselaar. C van Heycop ten Ham. H van der Houwen. L F Jacobs. Kwa Hong Glok. J P M Maas. mej W Motshagen, mej RAI Notosoetarso, P Padmos. F A K J Pieters, C R Post. F van mej ACM Roosien. J N Schaap. L :herpenisse, W I Schlevlnk, mej L L as, S P Simons. J Slotemaker. A L J Terstappen. C Vlnke. Ph Wagenaar. J Wein berg. mevr M Werthauer—Rodrigues Pe- reira. J H Wiegerstna. J van Woerden. DELFT. 3 Febr. Geslaagd: prop clvlel- ing: J van Zijll, Groningen: prop werktulgk ing: W DraUer, 's-Gravcnhage. B B Kljl- stra, Bllthoven; prop scheik lng: C A J Grabe. 's-Gravenhage. Ltem Tjing Tien, Delft: cand werktulgk Ing: J B Legemaate, R'dam, P van der Lellj. 's-Gravenhage. E Maas Geesteranus. Utrecht: diploma civiel- landmeter: G Homan. Enschedé. J W ter Schiphorst, Delft: cand natuurk ing: A Baehler. 's-Gravenhage. S F Coolsma, Rot terdam. H Daams, Apeldoorn, A Jacobs, Bussum. J H Makkink, 's-Gravenhage, H M Penning. Eindhoven. P Penning. Eindho ven. H B Peterl. Maarn. V M A Peutz. Heer len, L J M Plouvier, Lelden. J M A Smits. Groesbeek. L J Tummers. Leiden. A K van der Vegt. Utrecht. D W van Wulfften Pal- the. Brussel; lng-ex natuurk ing: J J Bal der, Bussum. P R Bange. Maastricht, H L Douwes Dekker. 's-Gravenhage. N Koo- mans. 's-Gravenhage, W P van Oort. Utr., J W A Scholte, Leiden. GRONINGEN. 4 Febr. Geslaagd: cand ïeschiedenls: jkvr J M van Winten. Gro- ilngen: doet Pharmacle: mej W J M Vee- :er. Groningen: kerkelijk voorber ex: 3 Terpstra. St Jacobl Parochie: voorber ex Godgeleerdheid: mr R G Groeneboer. Em- men: artscx le ged: J J de Koning. Gronin gen. P Santema. Tzummarum; bevorderd tot arts: J H Holthuis. Deventer. LEIDEN, 4 Febr. Geslaagd cand Ned recht: J G Wurfbaln, Spankeren. E de Jong Swemer, Haag. S C v d Burg. Haarlem. F Heljnlng, Haag, J F Koopman. R'dam. F V GImbrère, Soestdulnen. A W F Helmstrljd. Haag. RAM Driebeek. R'dam. L J v d Ark. Loosduinen en J F Drijver, Eindhoven. UTRECHT. 3 Febr. Geslaagd: cand Ge neeskunde: G van Boheemen, J P Harden- berg, mej M J C Hoessels. mej M J Huls kamp. P L M Kramers, H J Kreutskamp, mej MAG Liefferlnk. Th M G F Mooy- huysen. C A van Nleuwenhulzen. mej J M Nyhoff. E G Sacharow, mej M A Schaad. J G Schnitzler. G J Smeet*, mej N v Soest, J W F M Stoop. J W P C Wennekes. J G J Wyman; cand tandheelk: P W Akkerman. L J M Blngen, J H Jansen. J H M Janssen. O W Kwant, W A M v/d Kwant, J J Popping!, J P Bonks. H C Verhaal: cand Rechten: mej G W M Helntze. Utrecht en mej A C Kiers. Utrecht: cand Indisch recht: A 3 Wlllemsen. Utrecht en H J P v d Maeren- donk. Utrecht; doet Rechten: H v d Pol, Utrecht. Voorkom GRIEP In elk neusgat een vleugje MENTHO-REX VERKOUDHEIDSZALF helpt V ran uw kou af! Amerika koopt palmolie in Indonesië Amerika koopt voor de vorming van strategische voorraden voor 3.9 millioea dollars palmolie in Indonesië ter uitvoe ring van het plan-Marshall. De betaling geschiedt uit de Neder landse en Indonesische tegenwaarde fondsen. Indonesië verschaft voor d* financiering 3.2 millioen dollars, da overige dollars worden door Amerik» verschaft

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2